Minusy pasków z kwasem szczawiowym oraz ostateczne przygotowania do zimowli.

  Рет қаралды 24,118

Pasieka MARCYŚ

Pasieka MARCYŚ

2 жыл бұрын

Paski z kwasem szczawiowym to bardzo modna ostatnio metoda zwalczania warrozy. Niewiele jednak osób zdaje sobie sprawę z minusów stosowania tej metody. Dodatkowo wchodzimy w okres gdzie możemy przystąpić do zakarmiania pszczół. W tym celu podajemy większe dawki syropu aby zalać gniazdo pszczele.
Facebook
/ pasieka-marcy%c5%9b-76...
Blog
pasiekamarcys.blogspot.com/
Oferta
pasiekamarcys.blogspot.com/p/...
Strona
pasiekamarcys.pl/
Instagram
pasiekamarc...
Kontakt biznesowy
pasiekamarcys@gmail.com

Пікірлер: 58
@januszpszczelarz5297
@januszpszczelarz5297 2 жыл бұрын
Cześć.Masz problem z pyłkiem w lipcu i sierpniu, to siej dziewannę i dziurawiec. Za 10-15 dni posiej na jakimś ugorze, nieużytku i masz problem z głowy. Te rośliny rosną w ekstremalnych warunkach i nie boją się konkuręcji. Kwitną akurat wtedy, kiedy wzrasta zapotrzebowanie na pyłek. Dobrze jest też posiać gorczycę np. po zbiorze rzepaku lub facelii. Dobrze było by, też mieć blisko nawłoć. Marcin, film i wiedza jak zwykle, na wysokim poziomie. Pozdrawiam 👍
@henrykczel9626
@henrykczel9626 2 жыл бұрын
Dzięki Marcin, często mówi się o plusach stosowania pasków a tak mało o skutkach ubocznych. Dobra robota... Pozdrawiam.
2 жыл бұрын
Inne substancje stosowane w zwalczaniu warrozy też mają wiele minusów. Paski z kwasem są ciekawym rozwiązaniem ale z uwagi na podejście niektórych osób postanowiłem zwrócić uwagę na pewne mankamenty. Część pszczelarzy włoży te paski do uli i uzna, że kwestia warrozy została rozwiązana a na przełomie listopada i grudnia będą mieli puste ule. Wtedy zacznie się szukanie jak co roku przyczyn tego stanu.
@pasiekaswarozyca3544
@pasiekaswarozyca3544 2 жыл бұрын
@ Nie sądzisz, że można po prostu robić dwie aplikacje pasków?
@henrykczel9626
@henrykczel9626 2 жыл бұрын
@@pasiekaswarozyca3544 Nie wiem czy dotyczy zasada pasków, ale kwasem szczawiowym można leczyć jednokrotnie na jedno pokolenie pszczół.
@patcym6255
@patcym6255 2 жыл бұрын
Aby ramki nie były zdeformowane, zniwelować ryzyko gniecenia pszczół i utraty matki polecam wieszać paski ucięte na pół na wykałaczkach 👍
@flokifloki6989
@flokifloki6989 2 жыл бұрын
Paski stosowane w całym sezonie Nie ma problemu z waroza zdeformowana weza przez paski to szczegół dla mnie Ważne jest to zeby zakarmic dobrze i zazimowac pszczoly bez warozy Ostatni pozytek u mnie 10wrzesnia Pozdrawiam
@MIKI.33
@MIKI.33 2 жыл бұрын
🖐️
@bartoszcioek5735
@bartoszcioek5735 2 жыл бұрын
Co za intro .... wow
@mariuszzmuda138
@mariuszzmuda138 2 жыл бұрын
W zeszłym roku stosowałem paski i fajnie się sprawowały, dużo warrozy spadło. W tym roku na wkładce bardzo mało albo wcale... Podejrzewam, że mrówki wynoszą warroze z wkladki ale nawet wtedy powinno trochę jej zostać. Poważnie zastanawiam się nad rezygnacją z pasków
@paweldabrowski434
@paweldabrowski434 2 жыл бұрын
Do syropu zimowego można dodać kwasek cytrynowy pokarm nie krystalizuje tak i łatwiej pszczolkom pobrać i nie pleśnieje i ogranicza drobno ustroje.pozdrawiam
@OrkiszowaPasieka
@OrkiszowaPasieka 2 жыл бұрын
ja paski daje jako wstępne leczenie pomiędzy lipa a nawłocią, po nawłoci leczę konkretnie
@robertzacharski8535
@robertzacharski8535 2 жыл бұрын
Czy używasz również apiwarolu do leczenia czy tylko polewanie kwasem
@pasiekapodgorscy2857
@pasiekapodgorscy2857 2 жыл бұрын
Cześć, również stosowałem paski na kilkudziesięciu rodzinach i odnośnie ramek mam podobne odczucia, słabo to wygląda wręcz jak by rodzina chorowała a co do działania to w tym roku po paskach miałem osypy 0-3 warrozy na ul co wydaje mi się bardzo mało w porównaniu z zeszłym rokiem gdzie było 20+ lekko, ciekawy jestem jak u Cb był osyp. Pozdrawiam
@jackgoral8482
@jackgoral8482 2 жыл бұрын
Ty, Kasiak i Chachula : swieta trojca :-)
@wodzimierzp.154
@wodzimierzp.154 2 жыл бұрын
Ja od lat jadę na apivarolu i to jest moja najlepsza metoda i sprawdzona wielokrotnie. Pozdrawiam.
@ThEcLoUdBuStEr
@ThEcLoUdBuStEr 2 жыл бұрын
Chyba, że żyjesz w Chile, Argentynie czy podobnych krajach, gdzie Varroa destructor jest odporny na amitraz. Po drugie zbyt dużo syfu zostaje po amitrazie w wosku i miodzie jak DMA, DMPF itp.
@piotrwisniewski8978
@piotrwisniewski8978 2 жыл бұрын
To znaczy dymisz ile razy?, i jaka skutecznośc.
@easternflow1078
@easternflow1078 2 жыл бұрын
Powinien być zakaz sprzedaży miodu po amitrazie smacznego
@ThEcLoUdBuStEr
@ThEcLoUdBuStEr 2 жыл бұрын
@Ciacho ok to bardzo proszę, bo to jest bardzo stara wiedza. Daj znać jakie wnioski. Publikacji naukowych na ten temat jest ogrom. a)Amitraz has been incorporated into management practices in commercial beekeeping operations (Runckel et al., 2011). Amitraz resistance has also been observed in the honey bee mite population in the U.S. (Elzen et al., 2000). b)There have been reports that fluvalinate, coumaphos and amitraz resistance is spreading throughout the U.S. (in Arizona, California, Florida, Maine and North Dakota) and that cross-resistance may also occur (Sammataro et al., 2005) c)Resistance to amitraz and flumethrin in Varroa destructor populations from Veracruz, Mexico d)Resistance phenomena to amitraz from populations of the ectoparasitic mite Varroa destructor of Argentina. e)Characteristics of north-eastern population of Varroa destructor resistant to synthetic pyrethroids Wpisz sobie te tytuły w google i znajdziesz., tylko koniecznie daj znać jakie wnioski.
@drosinski88
@drosinski88 2 жыл бұрын
Kwasów nie można stosować długotrwale. Z literatury której czytałem można je stosować raz na pokolenie pszczół bo większe dawki będą im szkodzić.
@drosinski88
@drosinski88 2 жыл бұрын
@@beeman1246 no tak wiadomo chłopski rozum to najlepsze źródło informacji :D gratuluje ja tam wolę patrzeć na badania a nie wydajemisie...
@drosinski88
@drosinski88 2 жыл бұрын
@@beeman1246 a nie no zapomniałem że to spizeg... Ale jednak mimo że się Pan ze mną zgadza (i sam też stosuje kwasy) zgodnie z badaniami że co za dużo to nie zdrowo to każe mi Pan obserwować zamiast czytać? No to ma sens. Problem jest właśnie w tym że duże korporacje nie chcą dawać pieniędzy na badania bo koszą kasę na aktualnych lekach. Min. Dopiero kilka lat temu zbadano że warroza nie żywi się (jak to piszą w wielu książkach) hemolimfą tylko ciałkiem tłuszczowym. To odkrycie może zrewolucjonizować walkę z warroza ale zajmie to wiele lat właśnie przez brak chęci w inwestowanie w te badania. Sytuacja że warroza jest zawsze jest dla nich odpowiednia. Nawet kwasy nie naprawia sytuacji bo są środkami doraźnymi. Także problem jest nie w sponsorowanych badaniach ale w ich braku.
@drosinski88
@drosinski88 2 жыл бұрын
@@beeman1246 chodzi nie o badania na temat szkodliwości danej substancji tylko o wyprodukowanie innych skutecznych substancji bazujących na najnowszych odkryciach. Wiadomo że Biowet nie wyda na to kasy bo mu się nie opłaca, ale to nie jest jedyna firma robiąca różnego rodzaju leki. Do tego są uczelnie których finansowanie jest marne więc wyprodukowanie skutecznego leku potrwa bardzo długo. Sam Pan stwierdził że co za dużo to nie zdrowo. Skoro badania potwierdzają Pana praktykę to czemu niby by miały być opłacane przez producentów Amitrazy czy produktów jej zawierających? Zresztą są badania na temat negatywnego wpływu na zdrowie pszczół przy podawaniu zbyt dużych dawek (zresztą podobnie jak z kwasami). No i niektórzy walą TacTica bo tańszy ale nie patrzą jakie powinni używać stężenia (dla przykładu popularny Apivarol ma 12.5 mg i wybija cała warroze). Odmierzenie takiej ilości jest niemożliwe a potem płacz bo rodziny słabe albo umierają. Z wszystkiego należy korzystać z głową.
@krzysztofpora5733
@krzysztofpora5733 9 ай бұрын
Czy można wirować miód jak są podane paski z kwasem szczawiowym
@crystaldiscuscom
@crystaldiscuscom 2 жыл бұрын
Czy zimujesz pszczole na otwartych dennicach ? Pytam bo mam ten sam typ dennic i widzę jakie mają wady.
2 жыл бұрын
Zimuję na otwartych.
@marekfice
@marekfice 2 жыл бұрын
Jak długo wisiały paski?
@bartkie105
@bartkie105 2 жыл бұрын
U mnie 6-7 tygodni wisiały (pierwszy raz stosuje i zakupiłem te cięższe) Paski wyciągam sam. Pszczoły cześć ścięły, a większość przykleiły do ramek (kilka leżało na dennicach) Ok 10 % matek zginęło (nie znam powodu) Widziałem warroze na wygryzajacym się trutniu po 24 dniach od poddania pasków.
@marekfice
@marekfice 2 жыл бұрын
@@bartkie105 u mnie na 1 dennicy czerwono od warroa. W pozostałych po kilkanaście może ponad 20 osobników.
@gibi6740
@gibi6740 2 жыл бұрын
Witam ja przez paski straciłem najcenniejszą matkę na pasiece😏 chodź nie ukrywam że waroza też się posypała
@hieronimbanasik1243
@hieronimbanasik1243 2 жыл бұрын
Witam U mnie (Solina ul wp) zaczolem zakarmiac malymi dawkamu dostaly ze 2kg cukru ,a tu znów przyszła spadz lisciasta i pszczoly oszalaly.Na 8 ramek 2 zewnetrzne zalane - miod +cukier reszta czerw i od góry kupa miodu z cukrem co tu teraz robic?Zostawic na zime na spadzi?
@sabinabindas8339
@sabinabindas8339 2 жыл бұрын
Kolego chyba iglasta . W lesie iglastym tylko szum słychać a pszczółki targają jak zwariowane 😉
@hieronimbanasik1243
@hieronimbanasik1243 2 жыл бұрын
@@sabinabindas8339 jednak lisciasta- od 5 czerwca się zaczęło i trwa do dzisiaj z tygodniowa przerwą-deszcz -miodobranie - miód jasny z cytrynowym posmakiem. U mnie przewaga buka +jodła i wszelkie kszaczory oraz łąki.
@oskarmilus4268
@oskarmilus4268 2 жыл бұрын
Witam , czy te 4 ramki czerwiu wyatarcza na pszczole zimowa ?
2 жыл бұрын
Jeśli chcemy dokonywać oceny rodzin pod kątem ilości czerwiu to robimy to trochę wcześniej. W tej chwili widać, że matki zwalniają z czerwieniem dlatego pod tym kątem nie jesteśmy w stanie obiektywnie ocenić rodziny. Na początku sierpnia można dokonać takiej oceny i część pszczelarzy na tej podstawie decyduje jak ułożyć gniazdo do zimowli.
@oskarmilus4268
@oskarmilus4268 2 жыл бұрын
@ jezeli napoczątku sierpnia w duzej rodzinie bylo 5 ramek czerwiu to wystarczy ?
2 жыл бұрын
Jeśli mówimy o ramce dadant to tak. Pięć pełnych ramek czerwiu to nie jest zły wynik. Jeśli pszczoły będą zdrowe i odpowiednio zakarmione to powinny przezimować.
@oskarmilus4268
@oskarmilus4268 2 жыл бұрын
@ bo pszczoly wygryzione od poczatku sierpnia tez ida do zimy ?
2 жыл бұрын
Tak. W dużym skrócie pszczoły wychowanie w lipcu i sierpniu w największym odsetku stanowią skład kłębu zimowego.
@rafabaran-pasiekapszczoymi2681
@rafabaran-pasiekapszczoymi2681 2 жыл бұрын
Witam a czy po podaniu pasków z kwasem szczawiowym można je w tym samym czasie zakarmiac ?
@sebastiansebo6637
@sebastiansebo6637 2 жыл бұрын
Ktos już kiedyś zbadał wpływ kwasów na pszczoły. A ludzie dalej testują owady bo nie wiadomo czego oczekuja. Kwas szczawiowy stosuje raz w sezonie i robi robotę. A jak czytam komentarze to niektórzy by co pożytek wkładali paski. Pzdr
@pm987
@pm987 2 жыл бұрын
Co to za producent daszka, który mieści podkarmiaczkę okrągłą 4l?
@TheLwd11
@TheLwd11 2 жыл бұрын
Hej, Syrop na zimę bez dodatków - ok, a kwasku cytrynowego nie dodajesz ? Pozdrawiam.
2 жыл бұрын
Nie dodaję. Jak ktoś chce dodawać kwasek cytrynowy to musi tylko uważać aby za bardzo nie obniżyć pH.
@TheLwd11
@TheLwd11 2 жыл бұрын
@ Dziękuję ✌🍯
@damianjosefklose788
@damianjosefklose788 2 жыл бұрын
Hallo czy uzywales juz Czeskie passki gabon?
2 жыл бұрын
Nigdy nie używałem takiego leku.
@damianjosefklose788
@damianjosefklose788 2 жыл бұрын
@ sprubuj
@KozleBob
@KozleBob 2 жыл бұрын
Witam, mam problem. Skończyłem właśnie pożytek z nawłoci. Podkarmiam i do 15 września mam zakarmione rodziny. Gdy nie będzie już czerwiu wdrożę leczenie kwasem mrówkowym 85%. Dziś zobaczyłem pszczołę z porażonymi skrzydłami. Trochę się martwię, ze nie zdążę przeleczyć na zimę. Pytanie: Nie za późno zacznę kurację?
@KozleBob
@KozleBob 2 жыл бұрын
@@beeman1246 już zamawiam, od ciebie najlepiej xD
@jacekrobak5849
@jacekrobak5849 2 жыл бұрын
Stosuję paski z kwasem od 4 lat. Na lipie izoluję matki, paski podaję w stanie bez czerwiu krytego i po 6 dniach paski likwiduję. Efekt jest bardzo dobry, krótki czas wystarcza na likwidację większości warrozy a nie powoduje deformacji ramek. Paski wykonuję wg. przepisu Pasieki Kamionek. Dwa lata temu zastosowałem paski kupne i efekt był słabszy. Jedyne co mi się nie podoba to wióry po zgryzaniu pasków na dennicach.
@pszczoly_krakow7576
@pszczoly_krakow7576 Жыл бұрын
Witam Kolegę. W jakim okresie, tzn. na ile dni i Ile dni przed lipą izolujesz matki i w jakich izolatorach, dr Chmary? Pozdrawiam
@jacekrobak5849
@jacekrobak5849 Жыл бұрын
@@pszczoly_krakow7576 Witam, matki zamykam w izolatorach Chmary, w końcówce kwitnienia lipy szerokolistnej, kilka dni przed pierwszymi kwiatkami na lipie drobnolistnej. Wypuszczam je po około 17-20 dniach. Najczęściej początek izolacji wypada 20-28 czerwca. Zdarza się że niektóre rodzinki założą w tym czasie mateczniki cichej wymiany, ale to niewielki odsetek.
@bogusawbytomski427
@bogusawbytomski427 2 жыл бұрын
Podawajac sam syrop cukrowy ,syrop stwardnieje i pszczoły tego nie pobiera,Pozdrawiam.
@bogusawbytomski427
@bogusawbytomski427 2 жыл бұрын
Robie syrop cukrowy wiem jak sie zachowuje ,normalnie stwardnieje
Jak przygotować pszczoły do zimowli?
13:18
Pasieka MARCYŚ
Рет қаралды 78 М.
Walczymy z warrozą u pszczół. Co warto wiedzieć?
14:18
Pasieka MARCYŚ
Рет қаралды 37 М.
КАРМАНЧИК 2 СЕЗОН 7 СЕРИЯ ФИНАЛ
21:37
Inter Production
Рет қаралды 547 М.
Despicable Me Fart Blaster
00:51
_vector_
Рет қаралды 17 МЛН
تجربة أغرب توصيلة شحن ضد القطع تماما
00:56
صدام العزي
Рет қаралды 52 МЛН
#36 Leczę pszczoły po lipie - paski z kwasem szczawiowym (24.07.2021)
6:58
Tomasz Brożek - Szczepanowicki Bartnik
Рет қаралды 17 М.
Wentylacja w ulach poliuretanowych.
9:01
Pasieka MARCYŚ
Рет қаралды 19 М.
Pasieka w Sercu Jury jak powstaje miód
21:35
health2u.tv,Joanna Wcisło
Рет қаралды 3,2 М.
Nie popełniaj tego błędu! Brak stymulacji w rodzinie pszczelej.
8:36
Paski z kwasem szczawiowym na warrozę. Pasieka MARCYŚ 2020.
12:45
Pasieka MARCYŚ
Рет қаралды 41 М.
Zakarmianie rodzin pszczelich.
10:41
Pasieka MARCYŚ
Рет қаралды 27 М.
Zwalczanie WAROZY KWASAMI przed zimowlą (bez chemii) (22.07.2023)
8:34
Pszczoły hobby i pasja
Рет қаралды 9 М.
28.08.2018 Paski z kw. szczawiowym od 5-ciu dni w ulach.
7:54
Pasieka Kamionek Pszczoły w Warszawie
Рет қаралды 10 М.
KWAS SZCZAWIOWY - Przygotowanie roztworu PRZECIW WAROZIE
7:09
Pszczoły hobby i pasja
Рет қаралды 13 М.
#104 Stymulacja rodzin pszczelich do czerwienia po lipie (15.07. + 01.08. + 07.08.2022)
33:16
Tomasz Brożek - Szczepanowicki Bartnik
Рет қаралды 22 М.
Как котики ложатся спать, до конца!
0:31
🌀 Вирусные видео
Рет қаралды 738 М.
Let me show you (P22)
0:21
Discovery Boy
Рет қаралды 7 МЛН
HAPPY BIRTHDAY @mozabrick 🎉 #cat #funny
0:36
SOFIADELMONSTRO
Рет қаралды 13 МЛН