Mit jelent Európa?

  Рет қаралды 7,954

Axioma

Axioma

2 жыл бұрын

Katolikus keresztény nemzetközösség és protestáns szuverenista államok, de hogy jön ide a szekuláris Európa? Surjányi Dávid az Axiómán. Nem hosszabb, mint egy espresso. ☕️
Ha tetszett a videó, kövess minket az alábbi platformokon:
▲ KZfaqon ➡️ / axioma
▲ Facebookon ➡️ / axiomamedia
▲ Instagram ➡️ / axiomamedia
▲ TikTok ➡️ vm.tiktok.com/ZMLPKYeuh/
▲ Twitter ➡️ / axiomamedia
▲ Honlapunkon ➡️ axioma.hu/
Ha értékesnek tartod a munkánk, akkor itt támogathatsz minket:
www.paypal.com/donate/?hosted...
For our videos available in English click here: • Trianon
Szöveg:
Mit jelent pontosan Európa? Nekünk már természetes, hogy így nevezzük az öreg kontinenst, de azt tudtad, hogy ez a név a mai értelemben csak a felvilágosodás óta használatos?
A földrész történelmében és eszmevilágában alapvetően három irányzat emelkedik ki az Európa-víziók között:
Az első a katolikus egyházhoz köthető. Ez a keresztény nemzetközösség-eszméje, amely nem is Európában gondolkodott, hanem „keresztény világban” gondolkodott a nyugati kereszténység szellemében.
A második a reformáció szuverenista államfelfogása. Ez leegyszerűsítve annyit tesz, hogy a nemzeti önállóságot hirdették a katolikus univerzalizmussal szemben.
Végül pedig a „szekuláris Európa” főként birodalmi elképzelései említendők. Talán meglepő, de az európai egységeszmény nem csupán egy nemzetek fölé emelkedő entitást takart, de az elnevezést kezdetektől fogva a kereszténység kiszorítására használták.
De ugorjunk vissza a kezdetekhez.
A görög mondakör szerint Zeusz és Európé, a föníciai királylány kapcsolatából született meg Minósz, és vele az első európai civilizáció. Az antik világ átvette Europé nevét, de csak földrajzi értelemben.
Az egységes Európa-eszméje csak Nagy Károly koraközépkori uralmával kezdődött el. A Karoling udvar keresztény formában, de mégiscsak a Római Birodalom helyreállítását tűzte ki célul- ez állt a királyi pecséten is.
A keresztény, a törzsi-germán és késő antik civilizációkat próbálták ötvözni. A latin kereszténység karaktere különösen a muszlim hódítások árnyékában alakult ki. Ezért is emlegetik a poitiers-i csatát Európa születésnapjaként.
A „keresztény világ” mint kifejezés, vagyis a „Respublica Christiana” eszméje a frank birodalom bukása után erősödött meg. VII. Gergely pápa a keresztény országoknak olyan szorosabb közösségét akarta, amely fölött Róma hatalma érvényesül. Így a katolikus egyháznak határokon átívelő szupremáciája épült ki. Európa fogalma csak a vallástalanodó reneszánszban jelenik meg újra.
Dante még univerzális birodalmat vizionált, Rotterdami Erasmus pedig már az Európai Egyesült Államoktól várta a békét. A XVII. századig tehát a keresztény világkép és a pogány Európa-eszme ütközött egymással.
Egyházi berkekben csak azok használták az Európa kifejezést, akik pogány humanizmus felé vonzódtak. II. Pius pápa, és hazai szövetségese, Vitéz János a törökök ellenében fogalmazták meg az európaiságot.
Közben azért a protestáns keresztény felfogás is tartotta magát. Husz János és Luther nem Európáról beszélt, hanem keresztény államról. Persze nem univerzális, hanem nemzeti alapon. Magyarországot sem Európa, hanem a keresztény világ védelmezőjének tekintették a törökkel szemben.
Viszont a XVII. században birodalmi és univerzalista keresztény erők vallásháborúi következtek, ez nagy kiábrándulást hoztak, főleg a keresztény univerzalizmus terén. Az utolsó nemzetközi dokumentum, amelyben a „Respublica Christiana” szerepel, az 1713-as utrechti béke volt, ami lezárta a spanyol örökösödési háborút.
Aztán jött a felvilágosodás drasztikus fordulata. A kor gondolkodói keményen harcoltak az államegyházi berendezkedéssel, de a csecsemőt is kiöntötték a fürdővízzel együtt.
Tudatosan kezdték támogatni a pogány-antik eszméket a kereszténység helyett.
Montesquieu pontosan ilyen alapon gúnyolta a keresztény vallást. Azt hirdette, hogy „Európa nem más, mint egy hatalmas, több kisebb népből összeállított nemzet.” Voltaire is világi alapon népszerűsítette az Európa-fogalmat, miközben meghirdette a „Tiporjátok el a gyalázatost” elvet a kereszténységre nézve. Rousseau a teljes integrációt pártolta; szerinte: „nincs többé francia, német, spanyol, de még angol sincs, csak európaiak vannak.”
És persze a keresztény irányzatokat rossznak és a társadalom szellemével ellenkezőnek tekintette.
Mi jöhetett ezután?
A szekuláris nemzetállamok és birodalmak harca. S közben a keresztény tartalomtól mentes Európa-kifejezés honosodott meg. Aztán jött a világháborúk sokkhatása, és most már az Európai Unió alapokmányából is teljességgel kihagyták a keresztény múltat. Ezzel az öreg kontinens jogi, politikai és kulturális fejlődésének egyik fő pillérét mozdították ki a helyéből.

Пікірлер: 29
@istvankovacs1597
@istvankovacs1597 2 жыл бұрын
Köszönöm a videót, érdemes volt megnézni! :)
@donhazaff8979
@donhazaff8979 2 жыл бұрын
Tökéletes, 1 aprócska javaslat: jó lenne feltüntetni az előadó nevét és pozícióját. Abból, hogy a leírásban benne van, hogy Surjányi Dávid, még nem sokat tudunk meg. Köszi!
@felegyhazifilmklub
@felegyhazifilmklub 2 жыл бұрын
@@xwolfensiriusx Nem bizony - majd a történészek feljegyzik Zadravecz és Bangha páterek szellemi örököseként.
@zoltantoplak6254
@zoltantoplak6254 2 жыл бұрын
Tartalmas volt, köszi
@gergelyarpadi2200
@gergelyarpadi2200 2 жыл бұрын
Jó videó, köszönjük!
@puppiravasz
@puppiravasz 2 жыл бұрын
Miért lett törölve az egyik videó amiben elmeséltétek hogy a kereszténységet miért támadja ennyire a pride és hogy az ilyen aktivisták miért nem olyan országokban tüntetnek ahol a melegeketek felakasztják,megkövezik stb.?
@norbertszabo9866
@norbertszabo9866 2 жыл бұрын
Kár hogy ilyen rövid volt!
@skeptikasubb9169
@skeptikasubb9169 2 жыл бұрын
Nagy dilemma ez. Ezek a videók a színeshajú orrpirszinges Billie Ellis fanoknak készül. És ennek a célcsoportnak az összpontosító figyelem egy dologra tényleg max 5 perc, de az is csak úgy hogy ha szórakoztató animációk, képi effektek szinesítik. Nem fikázom le ezért a mai srácokat, mert ez tényszerűen így van és kész. Nem lehet és nem is kell ellene tenni semmit, viszont alkalmazkodni kell hozzá. És az axióma szerintem nagyon jól csinálja. Más kérdés, hogy te meg én egy másfél órás változatot is szívesen megnéznénk. :))
@Andbovi
@Andbovi 2 жыл бұрын
@@skeptikasubb9169 5 perc? 😆 A Tik-Tok generációnak már az is sok. Mondom ezt 21 évesen.😯
@martonpapa4532
@martonpapa4532 2 жыл бұрын
@@Andbovi Hát sajnos igen
@bistronauta
@bistronauta 2 жыл бұрын
@@skeptikasubb9169 Jól összefoglaltad.. szerencsére végig tudtam követni 🌛😉
@skeptikasubb9169
@skeptikasubb9169 2 жыл бұрын
@@Andbovi A probléma ott van ezzel (ahogy én ezt így fél évszázaddal a hátam mögött látom), hogy a körülöttünk lévő világ egyre komplexebbé összetettebbé válik, minden eladdig részegységnek tekintett dolog az idő folyamán kezd olyan bonyolultá válni, hogy kénytelen leválni az addig őt hordozóról és külön önálló fejlődési útra kell lépnie. Pl a tudományok terén jól levezethető ez. Az ókorban volt a "tudós" aki matematikában, fizikában filozófiában és orvoslásban is egyaránt nyomult és az adott korban nagyon magas szinten űzte mindet. Egy idő után a világ megismerésének arra a fokára értünk, hogy ez tarthatatlanná vált, és "A" tudósember már nem volt elegendő a további megértéshez így szakosodni kellett. Ma már csak a fizikán belül számtalan külön szak van amit az adott fizikus élete végéig tanul és űz. (nem, hogy az atomfizika de már a magfizika is külön ág) De ez a folyamat megfigyelhető az élet minden területén. (csak hogy, pár populárisabb példát is mondjak: a kajakészítés. Szakács, aztán szakács , cukrász .....stb ... és ma már szusiszakács is egy külön mesterség. Zene. Először volt "A MUZSIKA" .... ma már csak a popzenén belül félévente születik egy-egy új menő stílus) De, hogy kifuttassam ezt a sok szövegelést végre .... szóval az ember azt hihetné, hogy ahogy a világ egyre komplexebb, ezzel egyenes arányban az egyes ember egyre több időt és energiát fordít egy adott dologban a kommunikációra, adat és infók befogadására, egyre több időt képes egyetlen dologra öszpontosítani. Hiszen a logika ezt diktálná. És pont nem így van , sőt az arányosság fordított. A komplexitás univerzuma tágul, a befogadásáé szükül és ennek az extrém végterméke a tiktokerek pár tucat másodperce. (hát basszus a fenti irományt elnézve belőlem se lesz tiktoker ) :))
@istvancsabamiklovicz8106
@istvancsabamiklovicz8106 11 ай бұрын
A nagy kérdés létezett -e Nagy károly és a Karoling korszak? Ennek az nagy uralkodó neve által jelzett korszaknak csak írábeli bizonyitéka van, régészeti leletek nem támasztják alá. Amit bármikor lehetett hamísítani aminek a műhelyei a művelt nyugat európai szerzetesrendek és kolostorok. Előre a nyugati uton ideje lenne felszárkoznunk, vagy mégsem?
@felegyhazifilmklub
@felegyhazifilmklub 2 жыл бұрын
Félelmetes tévedések és csúsztatások vannak a videóban. És ebből csak a legcsekélyebb, hogy VII. Gergelyből II. lett.
@domonkoskapitany9601
@domonkoskapitany9601 2 жыл бұрын
Mikor lesz keresztény büszkeség napja?
@gandhimohandaszkaramcsand2634
@gandhimohandaszkaramcsand2634 2 жыл бұрын
Emberi jogizmus? Mi van?🤨
@felegyhazifilmklub
@felegyhazifilmklub 2 жыл бұрын
Az. Jól olvastad. Nem semmi, ugye?
@gandhimohandaszkaramcsand2634
@gandhimohandaszkaramcsand2634 2 жыл бұрын
2:46 a nemzet fogalma nem is létezett a 18.század végéig 🤦‍♂️
@skeptikasubb9169
@skeptikasubb9169 2 жыл бұрын
A definíció szerinti fogalma nem létezett, de maga a nemzet illetve a mai nemzet fogalmának megfeleltethető egyazon identitás mentén szerveződő közösségek mindig is léteztek. Magát a definíciót kreálták meg később. Az, hogy etnikailag egyező de magukat más módon egymástól megkülönböztető csoportok teljesen másnak érzik magukat nos ez engem mindig megmosolyogtat. Pl ukrán fel van háborodva ha leoroszozzák :)) mert ő annyira "marhára ukrán, hogy nem is orosz" .... pedig az! .... a mindenhol előforduló elenyésző "idegen" keveredéssel és a picit eltérő nyelvvel együtt is orosz! Ugyanez van az osztrák és a német relációban vagy a flamandok-hollandok, vallonok-franciák stb ... esetében is. Az, hogy ezeket az egyazon logika alapján szervezett csoportokat más nagyobb ernyő alá is beterelték nos az egy külön téma. PL a Magyar Királyság égisze alatt is sok csoport volt összevonva úgy mint magyarok, horvátok, szerbek, románok, németek, szlovákok, ruszénok stb ... stb. A közös szervezőerő a király személye illetve maga a Szent Korona volt. A felsőbb szintű szervezőerő azonban nem volt képes az alsóbb szintek külön csoportjait eltüntetni és teljesen összeolvasztani. Egyszóval "nemzetek" mindig is voltak - és szerintem lesznek is - csak nem ez volt a nevük.
@gandhimohandaszkaramcsand2634
@gandhimohandaszkaramcsand2634 2 жыл бұрын
@@skeptikasubb9169 Igen, etnikumok léteztek de nemzetek nem. Egyébként te nem sértődnél meg ha valaki ler*mánozna vagy szlovákozna?
@skeptikasubb9169
@skeptikasubb9169 2 жыл бұрын
@@gandhimohandaszkaramcsand2634 A nemzet meghatározásában én magam elég tág mezsgyén mozgok. Hangsúlyozom ez az én mozgásterem amely mozgástér bizonyára nagyon eltér a mainstreamtől. "...etnikumok léteztek de nemzetek nem..." Épp ez az amire próbáltam rávilágítani, hogy a nemzet fogalmát a mai globalista liberálköcsögök definíciója szerint határozza meg a közbeszéd. Először is ők meghatározzák, hogy mi a nemzet, ezután pedig megpróbálnak minden a múltban megtörtént szörnyűséget rátolni az általuk meghatározott szerveződési logikára vagyis a nemzetre. Mindenért a nemzetek és a köztük dúló konfliktusok a hibásak! Ezért szerintük a nemzetet mint trsadalom szerveződési egységet meg kell szüntetni fel kell számolni. És mivel a nemzet "meghaladása" egy ultramodern gondolat ezért aki ezt nem akarja az a fejlődés kerékkötője, egy maradi középkori őstulok. Ennek nem szabad bedőlni, és én úgy vettem észre, hogy a te nemzetfogalmad a hivatalos (liberálisok által) hangoztatott nemzetfogalom. Én pedig azt mondom, hogy a hivatalos meghatározás szerinti 19 sz. közepétől ébredező nemzetek ELŐTT is volt nemzet csak épp azok a csoportok akik alkották nem voltak tudatában. Az etnikum és a nemzet valóban nincs teljes fedésben egymással de az nem vitatható, hogy a nemzet gerince az azonos nyelvet beszélő etnikum. Ezt jeleztem az előző bejegyzésemben is: "...a mindenhol előforduló elenyésző "idegen" keveredéssel...." A nemzetnek más etnikumuak is alkotóelemei de jellemzően csak kis számban! Volt olyan csajom aki itt magyarországon egy románok lakta településen született és 5 éves koráig nem tudott magyarul (most már hál Istennek románul nem tud) Eszembe sem jutott, hogy románnak nézzem, mert minden olyan attribútumot hozott ami a magyarsághoz kell! Tehát vannak kivételek és az ilyen hatások folyamatosan érik a nemzeteket. De!!!! DE!!! Nem ez a jellemző! A jellemző az, hogy általában az etnikum dominál egy egy nemzet meghatározásában. Akár milliós nagyságrendű is lehet az "idegen" hatás (pl nálunk a cigányság) akkor is a többségi etnikum a meghatározó. Persze ez ennél még bonyolultabb hisz ott van az USA és az ő olvasztótégelye. Az én olvasatomban az USA azt példázza, hogy vannak "ősnemzeti" és "ernyőnemzeti" identitások is. Az USA-t alkotó ernyőnemzetet az európai ősnemzetek alkotják. Az USA nemzeti érzése nem volt képes teljesen megszüntetni az ősnemzeti érzést. Mindegyik emlékszik, hogy honnan jöttek az ősei, ápolják a hagyományokat ünnepeket, kint van a közösségi házon az ősnemzet zászlaja még akkor is ha már a nyelvet nem is beszélik. Ennek az eredménye az lesz, hogy ha az USA felbomlik (sajnos közeledünk efelé) ezek a csoportok azonnal emlékezni fognak ősnemzetükre. Az egykori olaszok olaszkká, dánok dánokká, németek németté stb ... fognak válni. Mert az etnikum és nyelv hordozta nemzeti identitás ennyire erős! De visszatérve, engem nem nagyon érdekel, hogy a liberális felfogás (de még a történészi sem érdekel) hogyan határozza meg a nemzet definícióját és honnan datálja a nemzetek ébredését. Attól, hogy a 19 sz előtt az adott területen élő és etnikailag 90 százalékban , nyelvhasználatot tekintve 99 százalékban azonos csoport nem "nemzetnek" nevezte magát .... nos attól már létezett. A pi értéke a matematikában azelőtt is létezett mielőtt valaki elnevezte a 3,14-et pi-nek. (pitagorász előtt is létezett az ánégyzet plusz bénégyzet egyenlő cénégyzet) Attól, hogy valamit még nem fedeztünk fel és nem neveztük el, az már létezhetett előttünk is. Az Anktartisz is létezett azelőtt is mielőtt valaki odahajózott "felfedezte" és elnevezte. Számtalan példát lehetne még mondani. "....Egyébként te nem sértődnél meg ha valaki ler*mánozna vagy szlovákozna?...." Nem hiszem, hogy túlélné.
@skeptikasubb9169
@skeptikasubb9169 2 жыл бұрын
@Orban Levente "....saját maga kell eldöntse, hogy ki minek vallja magát (milyen nevet használ)...." Ez még akár rendben is van de azt hiszem a nevetségességnek van egy határa. Ez a határ az ukránok ennyire erős nemzettudatával átlépetett! :)) Ők oroszok. Minden egy és ugyanaz. Kaukázusi fehér faj, közép-európai szláv etnikum, OROSZ NYELV!!, cirill írás, ortodoxia, azonos folklór .... stb. A kérdés az, hogy tudunk e egyáltalán különbséget mondani közöttük? Nézd ez olyan mintha nálunk somogymegye kikiáltaná magát külön nemzetnek és az elkülönülést nyomatékosítva elkezdené a "kolbász" szót "kelbész" -nek írni és mondani! Hát én biztos hahotázva mutatnám fel a "somogyország" "somogynemzethez" tartozó határőrének a "somogyország nagykövetsége" által kiállított vízumomat a határon! :)) És hát ott van belgium ami tényleg (hisz ebből már mémek is születtek és közszájon forog) egy művi plasztiknemzet ami három pálcán van a búcsu céllövöldéjében. Nincs olyan, hogy belga nemzet, nagyrészt franciák és hollandok alkotják. Nekik nem sikerült azt az "ernyőnemzetet" megalkotni ami ma még az USA-ban működik. Mindig is volt van és lesz a székelyek részéről egy megkülönböztetési elkülönülési szándék a magyarságtól. Nem tudom van e a székelynél magyarabb magyar. Én a székelységre mint a magyar identitás csúcsmodelljére prémiumtermékére gondolok. A székely a magyarságon belül olyan mint a lexus a toyotán belül, vagy a maybach a mercédeszen belül. Tehát ha te székelynek nevezed magad abban benne foglaltatik a magyarság minden attribútuma és még plussz valami ami a "sima" magyarságban nincs meg!
@felegyhazifilmklub
@felegyhazifilmklub 2 жыл бұрын
Ne zavard össze őket a tényekkel.
@felegyhazifilmklub
@felegyhazifilmklub 2 жыл бұрын
Keresztény humanizmusról hallottak-e a videó készítői? Honnan gondolják, hogy akár Montesqieu, akár Rousseau keresztényellenesek voltak? Hát keresztényszocializmusról értesültek-e már az urak? Amilyen igényes az animáció, olyan problémás, demagóg a tartalom. Ez a majdnem, hogy ultramontán nézetrendszer erőteljesen kártékony. Ja, hogy erről a fogalomról sem méltoztattak hallani? - Hiába, ha leépítjük az oktatást, azzal a demagógiának nyitunk utat...
@Sammal22
@Sammal22 2 жыл бұрын
Ingyen audió vizuális drog? Mik vannak?
@felegyhazifilmklub
@felegyhazifilmklub 2 жыл бұрын
Az. Crack, a legütősebb fajta.
Kereszténység vs spritualizmus | Carpe Deum
29:23
Axioma
Рет қаралды 10 М.
لقد سرقت حلوى القطن بشكل خفي لأصنع مصاصة🤫😎
00:33
Cool Tool SHORTS Arabic
Рет қаралды 15 МЛН
Каха заблудился в горах
00:57
К-Media
Рет қаралды 9 МЛН
Useful gadget for styling hair 🤩💖 #gadgets #hairstyle
00:20
FLIP FLOP Hacks
Рет қаралды 9 МЛН
Summer shower by Secret Vlog
00:17
Secret Vlog
Рет қаралды 13 МЛН
A dopamin nemzedék | Carpe Deum
25:42
Axioma
Рет қаралды 50 М.
Miként él tovább a marxi eszme?
5:44
Axioma
Рет қаралды 14 М.
Európa földrajzi helyzete
33:31
Távoktatás magyar nyelven
Рет қаралды 6 М.
Ki a felelős?
5:02
Axioma
Рет қаралды 4,9 М.
Mit akarnak az iszlamisták a világgal?
4:13
Axioma
Рет қаралды 17 М.
Létezik Isten?
4:50
Axioma
Рет қаралды 72 М.
Mi az élet értelme?
4:07
Axioma
Рет қаралды 40 М.
Szingapúr: Hogyan építs nemzetet?
3:52
Axioma
Рет қаралды 30 М.
Miért relatív az idő? - A téridő egyszerű magyarázata
14:47
Hogyan működik? Röviden - Tömören
Рет қаралды 1 МЛН
لقد سرقت حلوى القطن بشكل خفي لأصنع مصاصة🤫😎
00:33
Cool Tool SHORTS Arabic
Рет қаралды 15 МЛН