No video

Moja płytka ESP32, 16 wej/16wyj, 2x ekspander MCP23017, przekaźniki, optoizolacja, adc 20:1. DIY PCB

  Рет қаралды 5,797

SmartBob

SmartBob

Жыл бұрын

Którtka recenzja kolejnego mojego projektu na esp32, tym razem MASTER DIN, czyli płytka do sterowania np. 16x światłem, gniazdkami, obwodami itp. Możliwość konfiguracji sterowania DC lub AC.

Пікірлер: 15
@pszk93
@pszk93 Жыл бұрын
Piękne. Dodaj wyspy sterowane po rs485 coś na kształt satel int-pp. Wejścia 3V/5V/12V/24V/230V? Kiedyś po szkole zarobkowo lutowałem pcb ze sterowników do zastosowań energetyki, polecam rozwiązanie jak ze starych komputerów. Płytka matka z socketami i wpinanymi modułami procesora i pamięci, moduł zasilacza, moduł wejść, moduł wyjść, RTC, itp. Łatwiejsze do modernizacji w przyszłości tylko gabaryty wieksze
@SmartBobAutomatyka
@SmartBobAutomatyka Жыл бұрын
No ale każda płytka to dodatkowy koszt i problem z montażem. Postanowiłem iść drogą że mam tylko jedno PCB ;)
@bartoszsielski4173
@bartoszsielski4173 Жыл бұрын
Ciekawy filmik, dobrze sie ogląda. Czekam na więcej
@jakotako99
@jakotako99 Жыл бұрын
1. Raczej dzisiaj to już jest archaiczne wykonanie, nie wyobrażam sobie ściągać całego okablowania w jedno miejsce żeby mieć automatykę w domu. Teraz sterowniki po wifi , zigbee lub Bluetooth do puszki pod gniazdko i działa to jak złoto. Można rozbudować o dodatkowe funkcje termometry, higrometry itp. 2. jedyna automatyka to taka która działa niezależnie od zewnętrznego dostawcy czyli wewnątrz naszej sieci. Chyba że nie zależy nam na bezawaryjnej pracy. Sam używam supli bo jest banalnie prosta w konfiguracji ale do punktów w których muszę mieć pewność działania polegam na oprogramowaniu które działa tylko wewnątrz sieci LAN.
@SmartBobAutomatyka
@SmartBobAutomatyka Жыл бұрын
Większość nowych obiektów które buduje się jako tzw smart home od podstaw opiera się o topologię typu gwiazda. Zobacz sobie na ofertę producentów takich jak: Ampio, Grenton, Loxone, F&F czy KNX. Każdy z nich zakłada ze sterowanie jest sprowadzaone w jedno centralne miejsce. Oczywiście mają oni w ofercie także moduły radiowe/wyspowe itp ale założenie jest ze sterowniki są w centralnym miejscu a reszta dochodzi kablami. Osobiscie wolę sprowadzić wszystkie światła do jednego miejsca niż mieć 16 sterowników w każdej puszcze. Oczywiście nikt nie zabrania robić takiej instalacji jak piszesz, sam mam taką w bloku gdzie nie miałem możliwości położenia kabli samemu. A i posiadam certyfikat instalatora systemów Ampio, F&F, Satel oraz Hikvision ;)
@kristomen
@kristomen Жыл бұрын
@@SmartBobAutomatyka Ja bym powiedział, że istotne obwody które wymagają pewności w sterowaniu to sprowadzić do rozdzielni (w gwiazde) a reszta oprzeć sterowanie po wifi,zigbee.
@logos7logos7
@logos7logos7 Жыл бұрын
Super!
@gregorypiter4150
@gregorypiter4150 Жыл бұрын
Cześć świetny projekt możesz udostępnić link do easyeda
@SmartBobAutomatyka
@SmartBobAutomatyka Жыл бұрын
Będą w przyszłości, narazie projekt jeszcze jest w fazie prototypu ;) Cześć modułów jest opisana/omówiona na innych filmach wraz z linkiem do profilu z lekcjami na easyeda.
@master1818
@master1818 Жыл бұрын
Wyświetlacz OLed nie nadaje się do pracy ciągłej. Po roku pracy piksele się wypalą i będą ledwo świeciły.
@SmartBobAutomatyka
@SmartBobAutomatyka Жыл бұрын
Można go wyłączyć:)
@pantowarzysz7715
@pantowarzysz7715 Жыл бұрын
Chłopcze! Pojedź na praktyki gdzieś za granicę wtedy zrozumiesz, że twoje rozwiązanie nie ma sensu. Zarobisz a jednocześnie rozumiesz jak dzisiaj tworzone są rozwiązania automatyki. Jako praca dyplomowa każdego stopnia jak najbardziej ale poza uczelnią: wątpię. Przyszłość to rozwiązania modułowe, ze wsparciem, skalowalne i tanie. Do tego spełniające szereg norm i certyfikatów (niemieckich sic!). Prosty przykład z życia: dowolny pożar i ubezpieczyciel się wypina na odszkodowanie. Czy warto więc oszczędzać? NIE. Przyszłość to korporacje i praca dla rządu. To nie jest tak, że ja zrzędzę. Na wykopie już kpią, że nie zastosowałeś ardruino a ja zarzucę ci coś innego: przekaźniki powinny być w podstawkach lub osobnych wymienialnych modułach bo przy dużych obciążeniach to dość awaryjny element. Nie wiem czy miałeś statystykę na studiach: powiedzmy, że awaryjność 1 przekaźnika to raz na 100 tys włączeń i wyłączeń ty masz ich 16 więc awaria będzie występowałą 16 razy więcej. Mordo dawaj z tym na elektrodę!
@SmartBobAutomatyka
@SmartBobAutomatyka Жыл бұрын
Wystarczy zobaczyć cały film. W połowie pokazuje wersję tej płytki na zewnętrzne przekaźniki dla osób co chcą mieć je na podstawkach.
@marikte
@marikte Жыл бұрын
Pierwsze słyszę że w markowych sterownikach przekaźniki są w podstawkach. Jak dla mnie to jest rozwiązanie modułowe. Całością steruje serwer, a płytka jest tylko modułem I/O. Podoba mi się pomysł. Pozostaje czekać na rozwinięcie Supli, tak aby można było by wreszcie ustawić np. wolty.
@siekierka71
@siekierka71 Жыл бұрын
Jak walnie to taniej wymienic caly modul niz kilka markowych przekaznikow na podstawkach.
Try these 16 Brilliant ESP32 projects!!!
11:18
ToP Projects Compilation
Рет қаралды 565 М.
WHO CAN RUN FASTER?
00:23
Zhong
Рет қаралды 35 МЛН
路飞太过分了,自己游泳。#海贼王#路飞
00:28
路飞与唐舞桐
Рет қаралды 43 МЛН
The Joker saves Harley Quinn from drowning!#joker  #shorts
00:34
Untitled Joker
Рет қаралды 55 МЛН
Вы чего бл….🤣🤣🙏🏽🙏🏽🙏🏽
00:18
How to make Portable Hacking Machine? || PNPtutorials
27:20
PNP Tutorials
Рет қаралды 21 М.
Опрос кнопок через MCP23017 для ESP8266
17:55
Arduino и прочие питомцы
Рет қаралды 5 М.
MCP23017 Port Expander and ESPHome: Add More I/O Pins to Your Project
20:39
Smart Boat 13: Engine Temp Monitor using ESP32 and DS18B20
14:54
Smart Boat Innovations
Рет қаралды 9 М.
Stop the Smoke, Do THIS to Your Fire Pit
16:15
Fix This Build That
Рет қаралды 9 МЛН
16-битный расширитель портов MCP23017
3:43
WHO CAN RUN FASTER?
00:23
Zhong
Рет қаралды 35 МЛН