Monty hall problem - Jak nás klame intuice 2 - S docentem Mirko Rokytou

  Рет қаралды 43,408

Marek Valášek

Marek Valášek

4 жыл бұрын

mathematicator.com/
Přátelé, mám pro vás druhý díl o intuici s panem docentem Mirko Rokytou. Tentokrát si budeme povídat o klasickém Monty Hall problému. Krásné Vánoce.
Odkaz na první díl o Intuici - • Jak nás klame intuice ...
Odkaz na třetí díl - Benfordův zákon - • Benfordův zákon - Jak ...

Пікірлер: 170
@janliptak5659
@janliptak5659 4 жыл бұрын
určitě, pokud to lze, více videí s doc. Rokytou. Skvěle se poslouchá.
@marekvalasek7251
@marekvalasek7251 4 жыл бұрын
Je to borec. Ale hodne vytizenej. Uz vymyslime dalsi tema. Takze zase tak za rok :-)
@KucharJosef
@KucharJosef 4 жыл бұрын
To poslední vysvětlení je krásně intuitivní a budu si ho pamatovat
@mirkorokyta9694
@mirkorokyta9694 4 жыл бұрын
Taková reakce mě vždycky potěší a trochou hrdosti přiznávám, že i já sám jsem Monty-Halla konečně akceptoval až poté, co jsem si vymyslel toto vysvětlení. :) Zdravím a děkuji, M.R.
@99electronic
@99electronic 4 жыл бұрын
Je to v podstate tak, jako by vam nabidli ze si mate vybrat, zda chcete auto vyhrat kdyz se do spravnych dveri za a) netrefite nebo za b) trefite, pricemz je auto vzdy jen za jednimi dvermi. Jako logicky bych si vybral ze chci vyhrat kdyz se netrefim...
@danielbriza1279
@danielbriza1279 4 жыл бұрын
Tak ono půjde o nějakou formu podmíněné pravděpodobnosti, ne? Mezitím jsme totiž dostali od moderátora soutěže informaci, za kterými dveřmi výhra určitě není (pravděpodobnost 0 %) - a on na rozdíl od nás přesně ví, které dveře otevřít může a které nesmí, aby předčasně neukázal výhru a tím nezrušil druhé kolo soutěže (zbyla by jediná šance soutěžícího se trefit, 33 %). Moderátor se tedy chová v závislosti na tom, jakou první volbu učinil soutěžící: moderátor má více informací, a jenom když se soutěžící trefil napoprvé, může si moderátor vybrat dveře podle své libosti, v ostatních případech je moderátor při výběru velmi limitován. V případě 100 dveří a pravděpodobného netrefení se napoprvé pak musí moderátor na základě informace, kterou on disponuje a my ne, otevřít přesně daných 98 dveří, v opačném a nepravděpodobném případě může otevírat libovolných 98 z 99 dveří. A proto se pravděpodobnost nemůže pro druhý pokus rozdělit mezi zbývají dvoje dveře rovnoměrně (50 na 50), ale z otevřených dveří se kompletně celá (1/3 nebo 98/100) přesouvá jenom na jedny z nich (kde bude pravděpodobnost 2/3 nebo 99/100). Brát podmíněné chování moderátora za irelevantní informaci, která na mých šancích nic nemění, ba dokonce že jeho nápověda mě má jen zviklat, abych svou původní volbu změnil k horšímu, je tedy špatná intuice. Neuvědomujeme si, jak velkou nápovědu nám omezením voleb dává.
@bmxrichard21
@bmxrichard21 2 жыл бұрын
@@mirkorokyta9694 Mockrát vám děkuji za vysvětlení v tomto videu, 100 dveří mi pomohlo pochopit základní premisu, že moderátor je nucen v každém kole otevřít jedny prázdné dveře (nechápu, proč mne toto po léta "netrklo", neboť se jedná o logickou premisu") a vámi prezentované druhé vysvětlení toto poznání přeneslo ještě na jinou úroveň :-)
@DL-kc8fc
@DL-kc8fc 10 ай бұрын
Perfektní. Podobně to vysvětluji i já na papíře. Ale protože mezi kritiky této šance 2/3 nejsou blbci, trochu jsem zkoumal opačný názor s polovinou šancí. Jde o to, že kozy jsou dvě a moderátor z pravidel hry musí vědět, kde se co za dveřmi nachází ( nemá smysl diskutovat o tom, že moderátor neví a z toho důsledku vymýšlet neexistující pravidla). Hra má dvě kola, z toho první kolo je pro soutěžícího nezávazné, které skrze nezávazný výběr a výběr moderátora ze zbývajícho určuje parametry druhého kola hry tak, aby zůstala na finální ostrý výběr pouze jedna koza a jedno auto. Soutěžící tedy provádí finální ostrou volbu mezi 2. dveřmi. Zde navíc zafunguje psychologie o jakési změně či setrvání na původním, namísto "Vyber si jedny dveře ze dvou", aby to stále nějak kontinuálně navazovalo s nezávazným prvním kolem hry (nesmí se mezi koly provést reset) a uplatnila se tak matematika 2/3 šance. Kritici celkem správně poukazují na fakt, že s každou novou hrou se mění pozice koz a auta za dveřmi a model na papíře dvou šancí ze tří selhává. Proto údajné simulace prý nepřinesly ve statistice tohoto problému nijak výraznou výhodu 2/3 šance. Ve videu bylo správně připomenuto, že z větší části jde o psychologii a kritici se ptají, zda 2/3 šance není náhodou odrazem této psychologie a že jejich paradigmata jsou správná :) Tolik ke kritikům a jejich pohledu.
@jendabekCZ
@jendabekCZ 4 жыл бұрын
U příkladu se 100 dveřmi už je to snadné pochopit (i pro mě :D), vysvětlil jsem si to pro sebe takto - byla by hrozná haluz abych se hned na začátku trefil do správných dveří (pravděpobnost 1 ku 100). Naopak moderátor přesně ví, proč po otevření 98 nesprávných dveří nechal zavřené zrovna ty jeho jedny dveře. Šance, že bude v těch jeho je tedy mnohem vyšší a měl bych zvolit je.
@albezelcz3452
@albezelcz3452 4 жыл бұрын
Sice jsem to dlouho vůbec nechápal, ale ten příklad s těmi 100 dveřmi je mega dobrý na pochopení.
@CZEPolice
@CZEPolice 4 жыл бұрын
Wow super konečně to chápu, už před lety sem na tenhle problém narazil na různých anglických kanálech, kde to občas vysvětlovali tak nějak složitě/ ve většině případů čistě matematicky. Ale takhle se to dá chápat raz dva
@jurajkubis5591
@jurajkubis5591 4 жыл бұрын
Priklad so 100 dverami je dokonala inlustarcia skutocnosti. Velka vdaka za tento vyklad
@jasekjaan
@jasekjaan 4 жыл бұрын
Kdybych o monty hall slyšel poprvé, tak bych z tohohle videa byl ještě nadšenější. Vysvětlení s těmi 100 dveřmi je super.
@anonymouscz415
@anonymouscz415 4 жыл бұрын
Monty Hallův problém jsem nikdy nechápal. Teď jsem se na video podíval a pochopil jsem bez vysvětlení. Pan Valášek to vysvětlil dobře
@jardav.9800
@jardav.9800 4 жыл бұрын
Zajímavé video, vyzkoušel jsem si ho prakticky na desítkách pokusů a varianta změna byla vždy ta správná taktika. A přitom intuice mi opravdu říká "trvej na své volbě". Opravdu velice zajímavé a poutavé vysvětlení Monty Hallova problému, děkuji pane docente Rokyto.
@eduardboldizar4220
@eduardboldizar4220 4 жыл бұрын
Viac takých videí prosím! ;)
@claaslexion7279
@claaslexion7279 4 жыл бұрын
Zdravím Tě Marku, sice už jsem pár let ze školy, matematika zrovna nebyla moje hobby, ale videa s panem docentem Rokytou jsou opravdu TOP ! Budu rád, když natočíte společně další. S tou pravděpodobností to přes svátky vyzkoušíme formou zábavné hry :) Díky...Přeji hezké svátky a vše nej do Nového roku..
@JanKratochvilcom
@JanKratochvilcom 2 жыл бұрын
Děkuji za vysvětlení! Velmi přínostné.
@AP57532
@AP57532 4 жыл бұрын
Nádherný příklad, jak se problém zobecní a tím se jeho vyřešení zjednoduší :-) Všechna videa o matematice s doc. Rokytou jsou úžasná :-)
@robijames8726
@robijames8726 2 жыл бұрын
Tak na matematiku jsem byl vždy slabý, nebavila mě. Tedy kromě umění počítání procent a jiných základních dovedností, které do dnes používám a tím si tříbím paměť. Toto video jsem si pustil náhodně a zaujalo mě to velmi. Má smysl a můžu potvrdit, že psychologie, je také krásný, vědní obor. Takovým stylem bych se třeba i časem do matematiky zakoukal avšak tu vaší náročnou, vyšší tu bych nedal ani náhodou. Za video velmi děkuji, a chválím p. docenta Rokytu i vás p. Valášek. Ať se daří :)
@marekvalasek7251
@marekvalasek7251 2 жыл бұрын
Diky moc za hezky komentar. Mejte se bajecne :-)
@robijames8726
@robijames8726 2 жыл бұрын
@@marekvalasek7251 Rádo se stalo. I vám pěkný večer pane.
@olkobolko2810
@olkobolko2810 4 жыл бұрын
Veselé Vánoce Marku a štastný Nový rok
@marekvalasek7251
@marekvalasek7251 4 жыл бұрын
Moc dekuju. Tobe taky :-)
@shaman7731
@shaman7731 4 жыл бұрын
9:39 Cenim hlášku. xDDDD Divadlo sklep. (y)
@Davidrysavy908
@Davidrysavy908 3 жыл бұрын
Velice prospěšné video, děkuji !
@martinplzak8352
@martinplzak8352 4 жыл бұрын
Dokonalý důkaz, děkuji - ⭐⭐⭐⭐⭐
@psisteak4122
@psisteak4122 4 жыл бұрын
Super videa, super kanál, DĚKUJI!!!
@tomrousek-filmynafilmy7423
@tomrousek-filmynafilmy7423 4 жыл бұрын
Super, už vím jak naštvat bratra. :)
@kucicek6313
@kucicek6313 4 жыл бұрын
Můj mozek tu informaci nechce přijmout :D i když vidím, že Je to logický pochopil jsem to hned při prvním vysvětlení. Ale mozek říká nenene. :D Zajímavé. (y)
@eltwarg6388
@eltwarg6388 4 жыл бұрын
No čo, proste dáš na intuíciu ;)
@otula71
@otula71 4 жыл бұрын
Pan docent řekl, že "se vždycky vyplatí změnit ty dveře". S tím si dovolím absolutně nesouhlasit a věřím tomu, že se najde dost lidí, kteří té změny litovali. Větší pravděpodobnost nerovná se "vždycky" ;-)
@LuaanTi
@LuaanTi 4 жыл бұрын
Jen pohledem zpětně :) Změnit je optimální strategie. To neznamená, že ta odpověď je vždycky správně, ale znamená to, že bez informace z budoucnosti je to nejlepší volba. Jakmile si můžete dávat informaci z budoucnosti, nepotřebujete odhadovat pravděpodobnosti.
@otula71
@otula71 4 жыл бұрын
@@LuaanTi Ano, změnit volbu je - jak píšete - optimální strategie, nebo spíše strategie, u níž máte větší pravděpodobnost zvítězit. Ale i tak je hloupost tvrdit, že "se vždycky vyplatí". A věřím, že to tak pan docent ani nemyslel.
@martinplzak8352
@martinplzak8352 4 жыл бұрын
@@otula71 asi bylo myšleno, že se vždy vyplatí mít vyšší pravděpodobnost.
@mirkorokyta9694
@mirkorokyta9694 4 жыл бұрын
Ano, změna je optimální strategie, jak Píše Luaan níže. Myslel jsem t otak, že je vždy dobré hrát podle nejlepší strategie i když ne vždy to vede k výhře. Pokud jste to myslel takto, tak souhlasím.
@otula71
@otula71 4 жыл бұрын
@@mirkorokyta9694 Dobrý večer, děkuji Vám za objasnění nešťastně formulovaného výroku. Mějte se krásně, Otakar
@vaclavmuller
@vaclavmuller 4 жыл бұрын
Pokud tam bude těch dveří 100, pravděpodobnost, že se na poprvé trefím, je 1:100, takže skoro nulová. Takže v druhém kole, můžu s velkou mírou pravděpodobnosti předpokládat, že jsem se na poprvé netrefil, a že to tedy musí být ty dveře druhé.
@marekvalasek7251
@marekvalasek7251 4 жыл бұрын
Presne tak :-)
@petrlangmajer8448
@petrlangmajer8448 3 жыл бұрын
moc pěkný... čistě ze zvědavosti, jak moc by to vypadalo jinak, kdyby ty kola byli 3? 100 dveří já si jedny určím v prvním kole, moderátor jich otevře 89 a já můžu změnit v kole druhém, a nakonec mi nechá zas ty mnou určené + poslední :-D štrašně pěkně se vás poslouchá, to bych mohl poslouchat místo místo večerníčku ;-) jen tak dál
@HHAANNYYZZ
@HHAANNYYZZ 4 жыл бұрын
paráda... konečně jsme to pochopil..
@janfikar5929
@janfikar5929 4 жыл бұрын
přesně tenhle problem byl ve filmu 21 (oko bere) a konečně vím jak to matematicky pochopit :D
@zrouticek
@zrouticek 4 жыл бұрын
sem si to myslel, že už jsem ten problém jednou slyšel v nějakým filmu, ale furt sem měl před očima toho jak hraje v Sociální síti toho zakladatele FB. Ten ale v oko bere nehrál ne? takže to byl asi někdo jinej :-D
@derset326
@derset326 4 жыл бұрын
Mně na tomhle problému vadí, že většinou v zadání není přesně zdůrazněno, že to ten moderátor udělá úplně pokaždý. Pokud to ten moderátor bude nabízet jen v tom případě, že je hned za prvními auto, tak je po přeměně 0% šance, že získáme auto. Pokud máme teda zadání, že my si vyberem jedny dveře, moderátor odkryje nějaký jiný a dá nám možnost na přeměnu, tak nám chybí informace, jestli se nás nesnaží jen zmást. Já vždycky chápal, proč je to 66,6 % a přišlo mi to logický, ale asi chápu, proč to pro některé lidi je neintuitivní, protože v reálným životě snad nikdy v životě nemůžou mít jistotu, že by měli možnost na přeměnu vždycky.
@mirkorokyta9694
@mirkorokyta9694 4 жыл бұрын
Dobrý den, ano, je velice důležité si ujasnit pravidla té hry. Tak tedy: po označení prvních dveří soutěžícím moderátor vždy otevře nějaké dveře a ze zbylých dvou dveří nechává soutěžícího si vybrat. Z toho je jasné, že vždy otevře dveře za kterými není auto, jinak by to celé postrádalo smysl. Důležité je, že moderátor takové dveře vždy má k dispozici, bez ohledu na to, jestli za prvními dveřmi je nebo není auto. Možná jsme to tam ne úplně zdůraznili, ale to zadání je přesně takovéto. Další úvahy v našem povídání vycházejí z tohoto zadání. Ten závěrečný rozbor situace to jednoznačně ukazuje. Zdraví M.R.
@jancermak1988
@jancermak1988 2 жыл бұрын
Jednoduše to lze vysvětlit takto. Pravděpodobnost, že jsem si na začatku vyvral dveře s autem je 1/3, ale že jsem si vybral dveře s kozou je 2/3. Takže od začátku je pravděpodobnost, že za mnou vybranými dveřmi není auto 2/3, že tam není koza je 1/3. Po otevření dveří zůstává pravděpodobnost stejná - za mnou vybranými dveřmi není auto s pravděpodobností 2/3, za neotevřenými dveřmi auto není s pravděpodobností 1/3. Proto je výhodnější změna. Je totiž dvakrát větší pravděpodobnost, že auto není za mnou vybranými dveřmi, tím pádem je dvakrát větší pravděpodobnost, že za neotevřenými dveřmi je auto.
@79robeer
@79robeer Жыл бұрын
A kolikrát se musím do soutěže přihlásit abych bral zaručeně auto?Díky
@Anton_cz
@Anton_cz 4 жыл бұрын
Hurááá!
@lukasd75
@lukasd75 4 жыл бұрын
Přesně jako pan Rokyta to vysvětluje nevěřícím Tomášům v hospodě, tak jsem si to kdysi nakreslil sám, když jsem potřeboval daný problém dokonale pochopit a simulovat pro obecný počet dveří. K samotným závěrům zbývá dodat, což bylo ve videu také správně řečeno, že je potřeba, aby moderátor věděl, kde se výhra ukrývá, pokud by i on otevíral dveře náhodně, je pravděpodobnost výhry po změně i setrvání stejná.
@milanprikryl349
@milanprikryl349 4 жыл бұрын
Není . Lebo šanca že v tých dverách ktoré ste neoznačil je 66,66...% a keď otvorí moderátor náhodne dvere aj keď nevie o Tom či tam auto je , alebo nie , tak je šanca už iná.
@lukasd75
@lukasd75 4 жыл бұрын
@@milanprikryl349 Je... Jediný scénář k výhře je takový, že jako první vyberu kozu (pps 2/3) a poté moderátor ze zbývajících dveří otevře ty s kozou (ppst 1/2), abych mohl vposled změnit na dveře s výhrou... čili pravděpodobnost 1/3 jako u strategie setrvání. A stejně to lze odvodit pro N dveří, vždy vyjde 1/N.
@romanhanajik3185
@romanhanajik3185 4 жыл бұрын
@@lukasd75 toto je najpragmatickejšie vysvetlenie - cez popísanie nevíťaznej cesty. :) 100 dverí ma len vyrušovala.
@jaromirdobry8350
@jaromirdobry8350 4 жыл бұрын
@@lukasd75 Pokud by moderator nevedel, tak budto otevre dvere s autem, cimz padem se mi vyplati vyber zmenit na tyhle otevrene dvere, protoze to je 100% (jestli to tedy vase pravidla umoznuji), a nebo otevre dvere bez auta, cimz mame stejny stav jako v puvodni hre. Dulezite je, ze vy po jeho tahu uz vite, jak jeho tah dopadl, takze resit, jakou ma pravdepodobnost moderator, je uplny nesmysl - tu informaci vy uz pri svem tahu mate...
@lukasd75
@lukasd75 4 жыл бұрын
@@jaromirdobry8350 Samozřejmě je důležitá formulace pravidel.. jak vyplývá z mého posledního komentáře, uvažuji, že pokud moderátor otevře dveře s autem, jedná se o mojí prohru (měl jsem označené jiné dveře a auto tam evidentně není, měnit po zvěřejnění auta je dle mě v rámci pravidel nesmysl). Při takto stanovených pravidlech si na zmíněném řešení trvám. :)
@MrEmpty132
@MrEmpty132 4 жыл бұрын
Dobrý den, chtěl bych se zeptat měli jsme diskuzi s kamarádem a ten mi tvrdí, že máme již od začátku 2/3 pravděpodobnost (jelikož máme "2 pokusy), když jsem mu říkal že v pravděpodobnosti závisí na jevu poté co vypotřebuje "1 pokus" (tim myšleno jestli se skořápky otočí po tom co jí zvolí nebo neotočí), prostě tvrdí, že máme už ze začátku šanci 2/3 pravděpodobnost, jelikož máme dva pokusy, mohl bych poprosit o nějaké rozumné vysvětlení o tom, zda se pletu či ne? Děkuji
@marekvalasek7251
@marekvalasek7251 4 жыл бұрын
Na zacatku rozhodne pravdepodobnost na vyhru 2/3 neni. Zalezi to na tom, zda zmenine nebo ne. Lip nez to je ve videu to vysvetlit asi neumim :-).
@IVOSICEK1
@IVOSICEK1 6 ай бұрын
Marku, a platí to třeba u Rulety, kdybyc h hrál pouze na sudou nebo lichou volbu? Teoretický ano, ale prakticky zřejmě ne.🤔
@mirdessupik8382
@mirdessupik8382 Жыл бұрын
pecka ,, díky 😁
@tomas4999
@tomas4999 4 жыл бұрын
Tato videa mají jedinou chybu, že nikdy nebudou dostatečně dlouhá :-)
@mirkorokyta9694
@mirkorokyta9694 4 жыл бұрын
Tak tohle je tedy opravdu poklona, děkuji za ni. :) Tak schválně, ani těch 62 minut o Benfordovi není už moc dlouhých? Já se toho trochu bál... :)
@tomas4999
@tomas4999 4 жыл бұрын
@@mirkorokyta9694 Dobrý den, správně, ani 62 min. o Benfordovi nebylo dlouhých :) Vaše obavy byly tedy zbytečné. Myslím, že mohu za všechny ještě jednou poděkovat za Váš čas a know how, které nám věnujete prostřednictvím youtube :)
4 жыл бұрын
„Chcete vybrané dveře ponechat zavřené, nebo otevřít všechny zbývající?“ - v tu chvíli otevírám 2/3 dveří. Co na tom mění okolnost, že jedny z nich otevřel moderátor. ;-)
@mariefilova3532
@mariefilova3532 2 жыл бұрын
Gratuluji dobře
@jakubterchovan7557
@jakubterchovan7557 4 жыл бұрын
Chápu tenhle “problém”, ale učil jsem se programovat a znám jen 1 a 0. Je tam auto, anebo není😄
@mato377
@mato377 3 жыл бұрын
Škoda že patrím medzi tých, ľudí ktorí dosiahnu percentuálne viac prehier ako výhier, nech už si vyberú hociktorý variant :( Každopádne skvele video, tak ako vždy od týchto pánov.
@prigox.veterani
@prigox.veterani 4 жыл бұрын
Dárek k Vánocům 😌
@tovo3569
@tovo3569 3 жыл бұрын
Zasloužite like!😃Kdybych mohl,dal bych jich tisíc,díky vám to chápu😃
@Pompikovia
@Pompikovia 4 жыл бұрын
hustýýý
@ttopi85
@ttopi85 4 жыл бұрын
Jsem překvapený, že tomu hned napoprvé někdo nevěří. Mně intuice hned řekla, že se rozhodnutí vyplatí změnit (hned jsem si představil, že je dveří tisíc). A ještě divnější mi je, že ani po jednoduchém vysvětlení s větším počtem dveří tomu stále někdo nevěří.
@josefharasek3502
@josefharasek3502 4 жыл бұрын
Jde o to, že v tom přikladu figuruje inteligence "moderátora"
@honzachlan
@honzachlan 4 жыл бұрын
Na počátku jsem se jednoznačně řadil do skupiny nepochybných 50 procentistů. Ovšem závěrečné vysvětlení je natolik jasné a určující, že není o čem diskutovat :)
@maroked
@maroked 4 жыл бұрын
Problém spoléhání na pravděpodobnost určitě existuje, musíme si uvědomit že 1/3 není málo a můžeme opravdu označit 7/10 nebo i více dveří správně pokud budeme mít štěstí, ovšem z hlediska tisíců je opravdu pravděpodobnost větší, i když to ze začátku muže znít nedůvěryhodně. Nesouhlasím s výrokem pana docenta v tom, že se dveře vždycky vyplatí změnit, protože muže nastat situace kdy označíme dveře správně a v tomto momentě nám je pravděpodobnost na kozu :D. Takže podlé mého názoru kdyby se tato situace měla opakovat často spoléhal bych na pravděpodobnost ale pokud by se jednalo o jeden pokus nechal bych to na intuici.:D:D( rozhodnout se podle toho jak to cítíme )
@amadeusbm
@amadeusbm 18 күн бұрын
Su proste ludia, ktorym to nikdy nemozno vysvetlit a mylia si rozdiel medzi 1/3 a 2/3 pravdepodobnostou s istotou. Je to problem pochopenia informacie. Zaver ze je vyhodne zmenit dvere plati aj pre jeden pokus, a to aj v pripade ze negarantuje 100% vyhru, pretoze 66% sanca nie je 100% sanca. 66% sanaca je ale 2x vacsia ako 33% sanca a to je podstata rozdielu a vyhodnosti zmeny dveri.
@paveliii.7639
@paveliii.7639 Жыл бұрын
Dneska bych raději tu kozu
@remark5312
@remark5312 4 жыл бұрын
Vysvetlenie kde sa zruší 98 dverí je fantastické, takto je to omnoho názornejšie. Je to síce trochu iný princíp, ale je tu istá podobnosť so známou PC hrou Hladanie mín
@masv0728
@masv0728 4 жыл бұрын
Poznámka k MONTY HALL. Myslím si, že při vysvětlování tohoto hezkého příkladu je vhodné více zdůraznit (sice to zde doc. Rokyta říká, ale stálo by to podle mne za větší důraz), že totiž ten moderátor, co otevírá ty dveře, MUSÍ dodržovat dohodnutou strategii - tj. že musí otevřít jedny z dveří, které hráč NEOZNAČIL a kde navíc také NENÍ AUTO. V tomto je totiž podle mne ZAKOPANÝ PES, proč mají někteří i poměrně inteligentní lidé zde pořád problém uznat správné řešení a drží se toho intuitivního - > Kdyby totiž například moderátor toto pravidlo nectil, ale otevíral náhodně jenom "jedny ze dveří, které hráč neoznačil" (tj. ve třetině případů by hra skončila předčasně, neboť by moderátor otevřel dveře s autem), pak by byla správná ta intuitivní odpověď - tj. že nemá žádný efekt svůj původní tip měnit. Neboli pokud při této - "jiné strategii" moderátora (můžeme říci při strategii, kdy sám moderátor "neví" kde je auto) by došlo na situaci kdy moderátor otevře dveře "s medvídkem", tak zde opravdu už nemá význam pro hráče původní tip měnit - je to padesát na padesát (přesněji: ve třetině případů hra končí předčasně = auto objeví moderátor, ve třetině případů se vyplatí měnit tip a ve třetině případů se naopak nevyplatí měnit tip). Neboli - v této variantě, kdy moderátor "neví, kde je auto", tak už "ten paradox" NEFUNGUJE! A to je podle mne to, co mají v hlavě ti lidé, co dávají na intuici... Tu novou informaci tam prostě přináší moderátor tím, že MUSÍ otevřít dveře, kde auto NENÍ. (...!) Kdyby sám tu informaci neměl, nemůže ani ovlivnit rozložení pravděpodobnosti na výhru u dosud neotevřených dveří (pokud teda neotevřel moderátor dveře s autem). Jinak díky za fajn pořad - doc. Rokyta hezky vysvětluje, mně se líbilo moc třeba povídání o Riemannově hypotéze, kterou jsem za svých studií na MFFUK (učitelský obor) kupodivu nepotkal... ;-) Díky!
@masv0728
@masv0728 4 жыл бұрын
A ještě komentář: Pokud jsme v situaci hráče, kdy NEVÍME, jestli moderátor otevírá dveře náhodně, anebo zda otevírá nutně dveře kde není auto, pak ani nemůžeme posoudit, zda je výhodné původní tip změnit, anebo není. A to je zase pro intuici takové ošidné - přece ty otevřené dveře s medvídkem "vypadají úplně stejně" pokud je otevřel moderátor náhodně (neboli jakoby např. bez znalosti kde auto je) a nebo když je otevřel "podle pravidel Monty Hall úlohy" tj. nutně otevřel ty neoznačené dveře, kde auto není. (Připomíná mi to trochu Jácíčkovo vosí hnízdo, které "vypadá stejně" když ho rozbil někdo omylem jako když ho rozbil někdo schválně... ;-) - kdo nezná knihu Haló, Jácíčku, doporučuji...) Ty dvě situace mohou být přitom zcela identické (byly označeny tytéž dveře, moderátor následně otevřel tytéž dveře, auto je ve skutečnosti za týmiž dveřmi) - ale přitom fakt, jestli je "výhodné" měnit tip pořád závisí na tom, jestli při otevírání dveří moderátor dodržoval strategii "musí to být dveře kde auto není" anebo ji nedodržoval... Hmmm... Fakt? Tohle právě intuice podle mne nedá! S tímhle přesně máme v hlavě problém. ;-) Nutno říci, že v takto popsaném konkrétním popsaném případě to je pravda jen napůl, ale nebudu to zde rozebírat - promyslete sami... (On je zde prostě - podle mne - trošku "paradoxní" to, že u "jednoho pozorování" i v případě držení se lepší strategie mohu prohrát.) Dával bych si, pane docente, u této úlohy možná pozor na formulace typu "vždycky je lepší změnit tip" - máte sice pravdu, ale záleží na tom, jak se ta věta pochopí. Ono jaksi v konkrétních případech to samozřejmě vždycky lepší není. Když máte jen jeden pokus, tak možná změna tipu bude chybou (ve třetině případů, a ve dvou třetinách případů to naopak nebude chybou). Ale když máme všeho všudy jen jeden pokus, těžko říkat, co to je třetina případů a dvě třetiny případů... :-) Samozřejmě i při jednom pokusu je "z pohledu matematika" lepší se držet strategie "změnit tip" (pokud tedy bereme variantu, kdy moderátor dodržuje pravidla a otevírá nutně dveře bez auta). Neboli když je něco "lepší" z hlediska pravděpodobnosti, nemusí to být lepší vždycky, ale mělo by to být lepší ve větším procentu případů - nebo tedy aspoň pokud je těch případů "hodně"... :-DD (je to šlamastyka, ta pravděpodobnost... :-D) Neboli, i když mám v případě "A" větší pravděpodobnost na úspěch než v případě "non A", přesto mohu v konkrétním pozorování vyhrát v případě "non A" a prohrát v případě "A". A pokud jsem měl jenom jeden pokus, tak matematikům asi nebudu vděčný za to, že mi takhle poradili. ;-) (A proto bych radši neříkal, že je vždycky lepší ten tip měnit... ;-) ) Ale to je detail, celkově se mi Vaše vysvětlení líbilo...
@dejfcold
@dejfcold 4 жыл бұрын
@@masv0728 Jezis to je dlouhy. Kdyz moderator nevi a otevre dvere kde auto je, tak hra konci prohrou, kde moje nejlepsi sance byla 1/3 a zmenit nemuzu. Kdyz moderator nevi a otevre dvere kde neni auto, je to stejny, jako kdyby vedel kde to auto je a udelal mi sanci 2/3 a zmenit bych mel. Kdyz moderator nevi a otevre moje dvere ve kterych neni auto a dovoli mi hadat znovu, tak mam sanci 1/2 a zmenit musim. Kdyz moderator nevi a otevre moje dvere ve kterych auto je, tak jsem vyhral s sanci 1/3 a neni co resit. Ale samozrejme, muzu to zkusit milionkrat, vzdycky zmenit a vzdycky prohrat, protoze pravdepodobnosti nezajima pocet pokusu. jenze jaka je pravdepodobnost ze prvnich milion pokusu (takze vsechny, ktery zkusim) dopadne spatne? Jaj a jsme v kruhu. A jaka je pravdepodobnost, pro tu pravdepodobnost ty pravdepodobnosti?
@masv0728
@masv0728 4 жыл бұрын
@@dejfcold cituji Vás: "Kdyz moderator nevi a otevre dvere kde neni auto, je to stejny, jako kdyby vedel kde to auto je a udelal mi sanci 2/3 a zmenit bych mel." - tak to právě není pravda! Na první pohled se to snad zdá logické, ale není to tak - ten pravděpodobnostní prostor se celý změnil! Nyní totiž přibyly nějaké možnosti (otevření dveří s autem moderátorem) a proto ty pravděpodobnosti začnou vycházet jinak... Musíte zkrátka rozlišovat, podle jakých pravidel se ta hra hraje! Pokud totiž moderátor neví, kde je auto, tedy náhodně vybírá ze dveří - buďto z úplně všech, anebo jen z těch hráčem neoznačených, tak už se nikdy nevyplatí změnit tip (tj. ty psti pak vycházejí obě stejné - pro změnu tipu i pro původní tip) - pokud se tedy i při těchto "pravidlech hry" dostaneme do situace, kdy moderátor otevřel nějaké dveře, kde není auto a které moderátor neoznačil. Jak uvádím ve svém posledním příspěvku výše - klasická úloha má vlastně dvě podmínky kladené na moderátora: A) Moderátor se nutně vyhýbá dveřím s autem (tj. vybírá náhodně k otevření jen z těch dveří, kde auto není) B) Moderátor se nutně vyhýbá dveřím s hráčovým tipem (tj. vybírá náhodně k otevření jen z těch dveří, které hráč neoznačil) Vtip je v tom, že POUZE při těchto dvou podmínkách kladených na moderátorovo otevírání (tomu říkám "pravidla hry") SOUČASNĚ to celé "funguje" - tj. je pak pro hráče výhodné změnit tip (dokonce při třech dveřích je ta pst přímo dvojnásobná). Jakmile ale jednu z těchto podmínek "vypnete" (moderátor se buď přestane vyhýbat dveřím s autem a nebo dveřím s hráčovým tipem, nebo i obojí), tak už to nefunguje! Prostě pak už v situaci, kdy máte možnost tip změnit, Vám změna tipu žádnou statistickou výhodu nepřináší! Tohle spousta lidí nechápe, dokonce i mezi těmi, co ten vtip úlohy Monty Hall údajně pochopili... (Neboli to právě úplně nepochopili.)
@DL-kc8fc
@DL-kc8fc 10 ай бұрын
@@dejfcold O variantě, že moderátor neví, ani neuvažujte, páč moderátor to musí vědět (v rámci pravidel přece otevírá dveře, kde je koza - kozy jsou dvě, takže vždy bude mít moderátor možnost otevřít dveře s kozou, ať si soutěžící nezávazně vybere jakékoliv dveře). Kde se pořád berou úvahy, že moderátor neví, když je jasně v pravidlech, že moderátor vždy otevírá dveře s kozou. Samozřejmě, že podle kritiků této matematické šance se jeví věc naprosto jinak a to tak, že jde o dvě kola hry - jedno s nezávazným výběrem soutěžícího, a druhé s ostrým výběrem. Změna je pouze psychologická věc, protože je to zredukováno na výběr ze dvou zbývajících dveří - buď označíš ty, které jsi dříve nezávazně označil, nebo označíš ty druhé. Změna nebo setrvání je dobrá pro iluzi, že stále jedeš v rámci tří dveří. První kolo nastavuje parametry pro druhé kolo nezávazným výběrem soutežícím a v tom druhém ostrém kole to má podle kritiků být 50:50, páč se ve finále vybírá ze dvou dveří. Simulace nepřinesly žádnou statistickou výhodu 2/3 šance nad 50:50, protože se poloha auta a koz v každé nové hře mění (na papíře ne). Á propos, počet opakování má na vyčíslení pravděpodnosti vliv, ale v tomto případě nebyl zaznamenám, protože je to víc o psychologické hře a náhodném výběru.
@vlken69
@vlken69 4 жыл бұрын
Matematicky se mi to stále zdá nepřesné a šance bude 1/2, jelikož s otevřenými dveřmi se šance zvýší u obou dveří, nikoli jen u vyzvolených. V případě 100 dveří, pokud by v prvním kole, kde se otevírá 98 dveří, byly dveře vybírány náhodně, tak je vysoká pravděpodobnost, že mezi nimi budou dveře s výhrou. Tím pádem prvně zvolené dveře změní svou pravděpodobnost na 0/100 a nezůstane jim 1/100, jak je ve videu popisováno. ALE z hlediska soutěží, kde je jistota, že při otevírání dveří v prvním kole budou odkryty pouze nevýhry (pokud by odkryli výhru, tak je druhé kolo irelevantní), tak je samozřejmě výhodnější volbu změnit.
@jendabekCZ
@jendabekCZ 4 жыл бұрын
Jenomže musíte vycházet z počátečního stavu, ty dveře byly 3, tedy nemůžete počítat s polovinami, ale třetinami.
@wiener_process
@wiener_process 4 жыл бұрын
matematicky je to zcela přené: uvažujme případ se třemi dveřmi. V prvním kroku náhodně volíme dveře, s pstí 1/3 je za nimi auto, s pstí 2/3 nic. Nezávisle na tom co jsme zvolili, moderátor otevře jedny dveře za kterými není auto. Pokud jsme na začátku vybrali dveře s autem, tak za zbývajícími dveřmi auto nebude, pst tohoto scenaria je tedy 1/3. Pokud jsme zvolili v prvním kroku dveře bez auta, pak za zbývajícími dveřmi auto být musí, tedy pst 2/3. Tedy strategie se změnou ústí v nalezení auta ve 2/3 případů, oproti pouhé 1/3 bez změny, tedy se vyplatí měnit.
@vlken69
@vlken69 4 жыл бұрын
@@wiener_process Jak jsem psal v poslední větě: platí to, pokud moderátor musí otevřít dveře bez výhry. Pokud bych před vás vyložil balíček (52) karet a řekl, ať najdete srdcové eso, tak si zvolíte kartu. 50 karet náhodně zahodím, zeptám se, zda nechcete volbu změnit. Pak se vaše volba odkryje. Je šance 1/2, že to bude srdcové eso (pokud jsem ho nezahodil), nebo 0/50 (pokud jsem ho zahodil), tedy v součtu 1/52.
@wiener_process
@wiener_process 4 жыл бұрын
@@vlken69Samozřejmě, je třeba, aby byly otevřeny dveře bez výhry. Jinak řešíme zcela odlišný problém.
@masv0728
@masv0728 4 жыл бұрын
Nabízím na promyšlení jednu zobecněnou úlohu. Zde v diskusi jsem ji v jednom vláknu komentoval. Nechť je dveří N, N>=3, právě za jedněmi dveřmi je auto, hráč si tipne jedny dveře, následně moderátor K dveří náhodně otevře, 0
@DL-kc8fc
@DL-kc8fc 10 ай бұрын
Je to v tom, že kozy jsou vždy dvě a hráč v prvním kole nezávazně vybírá pouze jedny dveře, tj že vždy zůstane k otevření moderátorem jedna koza, nebo se mu naskytne možnost výběru ze dvou koz, pokud soutěžící nezávazně označí dveře s autem. Žádné předčasné ukončení hry se nekoná a ani nemůže Trochu jste se zamotal do své matematiky ozvláštěnou neexitujícími pravidly. Moderátor totiž ví a neotevírá dveře náhodně, ale pouze dveře s kozou, která se tam vždy naskytne, ať soutěžící nezávazně vybere dveře s kozou nebo autem - prostě kozy jsou dvě a auto pouze jedno, na které Monty nikdy neukáže. Proto existuje kritika dvou třetin pravděpodobnosti, což je vysvětlováno tak, že Monty v prvním nezávazném kole nastaví parametry soutěže 50:50 pro druhé ostré kolo. Totiž v nové hře s novým soutěžícím jsou kozy a auto opět libovolně za dveřmi zpřeházeny. Tímto se to resetuje a nemůže se uplatnit pravděpodnost z konstatního stavu. Je v tom kus psychologie, která může svádět ke 2/3 výhodě, stejně jako k 50:50 šanci, byť matematicky správně je to právě ta 2/3 šance. Ovšem praktické pokusy nijak nezvýhodnily jedno paradigma nad druhým, pokud se v každé další nové hře zamíchalo s pozicemi koz a auta.
@masv0728
@masv0728 10 ай бұрын
@@DL-kc8fc já nevím, já bych to teda takhle neformuloval. Podle mne je jádro pudla spíš v tom, že moderátor "hraje hru" podle obou podmínek - A i B (jak jsem je označil v původním příspěvku tohoto vlákna). Tj. vyhýbá se otevření dveří hráčova tipu, a vyhýbá se otevření dveří s autem. Jakmile jednu z těchto dvou podmínek (kteroukoliv) z algoritmu moderátora vypustíme, hráči se již nijak nevyplatí měnit původní tip. (!) Samozřejmě, vypuštěním kterékoli podmínky se z toho stává jiná úloha. Ale to, jak tato jiná úloha funguje, podle mne dobře vysvětluje, proč někteří velmi chytří lidé mají problém s touto původní úlohou.
@DL-kc8fc
@DL-kc8fc 10 ай бұрын
@@masv0728 Ale pravidla jsou pevně dána - neexistuje možnost variant. Já tu soutěž viděl na kabelovce, i když ne přímo s Montym (snad se dá najít na YT). Moderátor musí vždy v prvním kole otevřít dveře s jednou kozou, kterou soutěžící neoznačil - jsou tam dvě kozy, tudíž na moderátora vždy minimálně jedna zbude. :) Tím práce moderátora končí. Je to pevně dáno. Moderátor se může rozhodnout v případě, že soutěžící v nezávazném výběru v prvním kole označil auto - moderátor otevře jednu ze dvou koz dle vlastní úvahy. Tímto se nastaví parametry hry pro druhé kolo, ve kterém tímto vždy nastává redukce pro výběr ze dvou možností (dveří), tedy jedné kozy či jednoho auta na pozici, kterou určil nezávazný výběr soutěžícího a otevřené dveře moderátorem. Žádné jiné podmínky v této hře skutečně neexistují a není nutné je řešit. Ovšem řeší se, zda jsou šance skutečně vysoké změnou původní volby. Je to kontroverzní věc, protože matematicky je správná, ale simulace nijak nevykazují změnu jako výhodu v rámci statistiky.
@masv0728
@masv0728 10 ай бұрын
@@DL-kc8fc to je blbost, simulace nepochybně přesně potvrdí to, co vypočte statistika. Pokud ne, je někde chyba. Jinak myslím mluvíme jeden o voze a jeden o koze.
@eltwarg6388
@eltwarg6388 4 жыл бұрын
No, musím povedať, že sa mi nepáči, ako sa aj pán Rokyta nepresne vyjadruje pri takto delikátnej úlohe :) 4:08 - "ale zajímavé je, že správná odpověď je, že se vždycky vyplatí změnit ty dveře" Nie je "vždy výhodné to zmeniť". Výhodné to zmeniť je vtedy, ak sme na prvú netipli správne a teda je to výhodné len v dvoch prípadoch z troch (pri troch možnostiach). Samozrejme, je to výhodné štatisticky - teda ak by sme takéto čosi robili 100x, tak zrejme správna stratégia je meniť to rozhodnutie.
@premekchmelik1818
@premekchmelik1818 4 жыл бұрын
Řekl to správně. Ono totiž záleží z jakého úhlu pohledu se na to díváš. Pro tebe jako člověka, který ví že si zvolil dveře s autem. Je toto tvrzení jak píšeš klamné, ale pokud jsi ve stejné situaci jako soutěžící, kdy netušíš za kterými dveřmi se to auto nachází a toužíš mít co největší pravděpodobnost auto získat (což asi chceš) je tvrzení pana Rokyty správné
@premekchmelik1818
@premekchmelik1818 4 жыл бұрын
možná ještě jednoduší vysvětlení je, že se možnost vždy vyplatí změnit né pro zisk auta, ale pro zisk větší pravděpodobnosti zisku auta :)
@votocto1718
@votocto1718 3 жыл бұрын
šance že se trefim je 1:3 a šance že se netrefim 2:3. No je těžký sázet proti sobě,ale vyplatí se to :-D
@zrouticek
@zrouticek 4 жыл бұрын
souhlasím, chápu, ale .... co mě řeknete na tohle - budu házet mincí tam je to 50% šance panna 50% šance orel, chci házet 100x a hodit 50x panna a 50x orel každej hod si zapíšu(ovlivňuju vlastně pravděpodobnost každýho dalšího hodu tím hodem předchozím ne? tak funguje pravděpodobnost) po 99.hodu je stav 50x panna 49x orel - jaká tedy je pravděpodobnost, že teď hodím Orla? 100%?
@zrouticek
@zrouticek 4 жыл бұрын
@@lukasgriac8745 důvod? sem ve stejné situaci jako u těch dvěří - 2 strany mince, 2 dveře a každá situace je ovlivněna předchozíma proměnýma.
@marekvalasek7251
@marekvalasek7251 4 жыл бұрын
Kdyz hodis 100krat minci, tak nemusi padnout 50x orel a 50x pana. Je to sice nejpravdepodobnejsi varianta, ale nenastane moc casto. Kdyz by sis spocital jaka je pravdepodnost ze ze 100 hodu padne 50x pana a 50x orel, prekvapilo by te, ze je docela nizka. Je tu totiz spousta dalsich moznost. 49:51, 51:49, 48:52, 52:48.. atd.
@zrouticek
@zrouticek 4 жыл бұрын
@@marekvalasek7251 jo to beru, sice jsem prvně chtěl ještě reagovat, ale nakonec sem si to sám vyvrátil :-D
@MrWazzupCZ
@MrWazzupCZ 4 жыл бұрын
@@zrouticek něco jiného je pravděpodobnost a statistika, která se ne vždy odvíjí od pravděpodobnosti
@zrouticek
@zrouticek 4 жыл бұрын
@@MrWazzupCZ jj máte všichni pravdu, ale i tak mě bavilo procvičit mozek :-)
@vojtechschiller5387
@vojtechschiller5387 3 жыл бұрын
U těch tří dveří je selsky jasné, že vám nemůže ukázat dveře, které jste si vybrali, protože byste si je museli změnit a zároveň vám nemůže ukázat dveře, ve kterých je to auto, protože pak by bylo vše jasné...
@akceleracevideoblogy417
@akceleracevideoblogy417 4 жыл бұрын
09:37 “ještě máme čas, ještě nepřetekáme do basketbalu”. Koukám, ze Marek je znalec divadla sklep a jejich recenze Bible. 😅
@marekvalasek7251
@marekvalasek7251 4 жыл бұрын
Moje nejoblibenejsi scenka :-)
@jamesphizzer3800
@jamesphizzer3800 4 жыл бұрын
Super video a děkuji za něj. Přesto bych doporučil mluvit malinko rychleji. Myslím, že ten problém se dá, tak jak jste ho vysvětlili, vysvětlit i za kratší čas a pro diváka by to bylo příjemnější (Samozřejmě nechoďte pod 10 min, kvůli reklamám ;-) )
@mirkorokyta9694
@mirkorokyta9694 4 жыл бұрын
To je asi hodně individuální... Já jsem naopak docela rád, že mě Marek zastavuje a vrací, a že se některé věci opakují. Z diskuse zde se mi zdá, že i tak byly některé věci pro některé posluchače příliš rychle. :)
@R2242V
@R2242V 2 жыл бұрын
Problém je, že když máte dobrou intuici, tak se trefíte napoprvé.
@pepavasata6790
@pepavasata6790 4 жыл бұрын
Fakt tady ovšem je ten, že pokud od začátku vím, že moderátor jedny dveře otevře, šanci mám už na začátku 50%. Pokud budu hrát 1000x, vždy za prvními dveřmi auto nebude. Na jednu stranu to chápu z hlediska statistiky, ale v realitě by to tak nemělo fungovat.
@mirkorokyta9694
@mirkorokyta9694 4 жыл бұрын
Nejsem si jist, jeslti tomu rozumíte z hlediska statistiky, protože statistika přece popisuje to, jak při velkém počtu pokusů funguje realita. Takže pokud věříte statistickým závěrům, musíte věřit i tomu, že se uskutečňují v realitě. Nicméně pokud vám připadá tato úvaha příliš teoretická, tak si to zkuste někdy s kamarády realizovat, jako jsem to kdysi udělal já - ne sice s auty, ale s kartami - 3 karty lícem dolů, jedno z nich je eso, kamarád ví, které to je, já ne. Ukazuju na kartu, ale naotočím ji. Kamarád otočí kartu, které není eso. A já teď můžu změnit nebo nezměnit volbu. A ukázalo se, že pokud jsem důsledně měnil svou volbu, vyhrál jsem eso v 62 případech ze sta, (to je dost blízkou předpovězené hodnotě 66,66..%), pokud jsem trval na své původní volbě, získal jsem eso v 38 případech (to je sice víc než 33,33...%, ale statistika funguje jen při velkém počtu opakování, jak známo). Taky je možno si nasimulovat počítačový program a odehrát tam stovky či tisíce takových her. A ono to funguje. Zkuste si. :) Zdraví M. Rokyta
@DL-kc8fc
@DL-kc8fc 10 ай бұрын
Samozřejmě, že pozice koz a auta se s každou novou hrou pro nového hráče mění, aby šance 2/3 nebyla až tak transparentní jako na papíře. Je to víc psychologická hra. V podstatě v prvním nezávazném kole se nastaví parametry pro druhé kolo (pouze pro dvoje zavřené dveře), což je skutečně o 50:50 a simulace této hry nijak nezvýhodňuje přednost 2/3 nad 50:50, ani statisticky. Záleží, jak je výpočet koncipován, tedy zda jsou zohledněny troje dveře, které se netýkají ostré hry, či dvoje, které se již týkají ostré hry. Pokud je to dohromady, což je o psychologii, převahu má varianta 2/3 štěstí. :)
@dalibornovak9865
@dalibornovak9865 4 жыл бұрын
domnívám se, že každý by měl pochopit názorné vysvětlení, které začíná v čase 10:45. pokud vám to ale z nějakého důvodu nedošlo a stále jste přesvědčeni že měnit volbu je hloupost, tak jako jsem byl zpočátku já, pak prosím využijte mého manuálu k pochopení zde. já jsem si to schválně v polovině zastavil a ještě než došlo na přesvědčivé názorné vysvětlení, zkusil jsem to promyslet sám a prošel jsem si všechny diskuze a sepsal si to. nikdo v diskuzi mne přitom nepřesvědčil, jediné co mne aspoň trochu pomohlo v myšlení byl komentář pana profesora Rokyty, ale ani to nebylo dost. proč je toto potíž pochopit? hraje tu totiž roli hned několik mentálních iluzí. tedy snad toto pomůže: toto je docela protivný problém s nakonec hezkým poučením. vypadá to jako matematické hrátky versus selský rozum ale v tom je ten trik, že to tak není! na jednu stranu zdánlivé matematické hrátky říkají jasně že statisticky je lepší volbu změnit. na druhou stranu selský rozum říká že je to jedno protože při druhé volbě i když setrvám tak vlastně znovu zvolím, znovu zvolím, začínám na čisto a šance je 50:50, a tudíž by to mělo být jedno (které dveře vyberu). tím spíš, pokud by auto bylo fyzicky od počátku na jednom místě a nikdo by jeho pozici neměnil, což ale nevíme, nicméně i kdyby auto stálo od počátku na jednom místě, tak je nutné si uvědomit, že problém je ale jinde. problém je jinde. problém je, že říct, že začínám na čisto a mám 50% šanci, je nesprávný výrok. stejně tak je jen iluzí, že tu jde o pouhou statistiku respektive hru s čísly. znamená to, že jsme nedávali pozor a vyhodili z pomyslného okna veškeré informace, které jsme obdrželi. cože, proč? protože ve skutečnosti moderátor musí vždy otevřít prázdné dveře a musí otevřít dveře jiné než jste zvolili vy. v tom je celý ten problém. pokud nechápete jako jsem nechápal já, tak si to prosím zopakujte: moderátor musí vždy otevřít dveře prázdné a musí vždy otevřít jiné dveře než jste zvolili. to je dáno, takový je scénář té televizní show. i když jste si vybrali dveře špatné, moderátor se musí vyhnout otevření těch dveří, které jste vybrali. musí se jim vyhnout, protože vám musí dát druhé kolo. to znamená, že moderátor vám otevřením dveří k výhře napomáhá! on vám prozrazuje, kde to auto pravděpodobně je! neříká vám sice na 100% kde to auto je, ale říká vám, kde to auto je pravděpodobněji, ze 66,66%. a pravděpodobněji, z těch 66,66%, je za těmi dveřmi, které jste nezvolili. proto platí: problém spočívá v tom, že ta 50% šance jak se mylně domníváme že tam je, tak že tam není - počítáme totiž s tím že netušíme kde auto je a tak je to 50:50. jen že my to tušíme! my víme, že se moderátor musel vyhnout našim dveřím i dveřím s autem! v případě, že jsme se náhodou trefili již při první volbě a předpokládáme-li, že auto svou pozici od počátku nemění, pak je možné že auto je skutečně tam, kde jsme to prve tipli. ale je to méně pravděpodobné. jednak je možné, že se pozice auta mění a jednak je jasné, že za těmi nezvolenými dveřmi mnohem spíše je! jediná situace, kdy se vám vyplatí trvat na původní volbě, je, pokud víte, že auto pozici nemění a že vy máte jasnovidné schopnosti a správně jste pocítili přítomnost auta již na první pokus. pak by se vám změna nevyplatila. je to trochu náročnější pochopit, ale skutečně - není to 50:50, protože vám moderátor úmyslně prozradil, kde to auto pravděpodobně je. předpokládáme totiž, že on netipuje nýbrž ví, kde není, a proto otevřel ty jiné prázdné dveře, než které jste zvolili, a než kde je auto. je tu tedy naopak 50% šance na to, že ty dveře, které vynechal, vynechal proto, že za nimi to auto skutečně je. přemýšlejte, proč je neotevřel? protože je tu docela velká šance, že je neotevřel proto, že za nimi auto je. pokud jste zvolili prázdné dveře, pak vám moderátor jasně ukázal, kde auto je. na 100%. pokud jste ale zvolili správné dveře, tak bohužel, pak vám moderátor nic neukázal, nenapověděl. ale jak velká šance je, že se trefíte od počátku vy? 33%. a jak velká šance je, že se moderátor musel vyhnout dveřím s autem? 50%. nyní tedy máte šanci cca 66% že ty druhé dveře které jste nezvolili, jsou ty s autem. je také nutno říci, že pokud je hra podvod, pak vám to auto vždy přesunou za dveře, které nezvolíte, protože narozdíl od vás, režiséři show mají pod kontrolou co kde je a dostanou od vás informaci první, tedy mohou na ni zareagovat a auto přesunout. ale v případě, že soutěž podvod není, pak uděláte dobře, když volbu změníte. leda... že jste jasnovidci a od počátku víte, kde výhra je. a pouze tehdy, když nikdo auto nepřesouvá. mohli byste ještě namítnout, že je přeci 50% šance, že moderátor ty druhé dveře neotevřel nikoli protože tam to auto je, ale proto, že tam to auto není. to máte pravdu. pak máte šanci vážně 50:50 že v tom důvodu jste se trefili, ale pouze, pokud už jednou máte pravdu. museli byste se dvakrát strefit ve svém odhadu. museli byste nejdřív uhádnout svou 33,33% šanci kde auto je a následně uhádnout 50:50, proč moderátor dveře neotevřel. což už není 50% šance celkově. jinými slovy - je sice pravda, že jste se mohli strefit správně a je sice pravda, že on ty další dveře neotevřel možná ze své svobodné volny, protože měl na vybranou, protože vy jste shodou okolností vážně napoprvé trefili ty správné dveře. je to ale o dost menší šance, že máte ve všem tom pravdu. tipujete totiž hned dvě věci naráz a tím si to ztěžuju a zhoršuju skóre. přinejlepším vám zůstává šance 33,33% ale zahazujete možnost mnohem vyšší, myslím že 66,66% šance. vy teď totiž v tom druhém kole stojíte mezi dvěma možnostmi: buď věříte že jste odpočátku trefili auto a sázíte na 33,33% šanci, nebo, pokud jste zvolili špatně, zahazujete šanci na 100% volbu. pokud jste totiž auto nezvolili, tak auto už jinde nemůže být, než za těmi třetími dveřmi. ve skutečnosti nevybíráte mezi 50% šancí a 50% šancí, ale mezi 33% šancí a 100% šancí. buď je to tak, či onak. je možné, že si změnou pohoršíte a prohrajete, vsadili jste na 33,33% šanci že auto bylo ve třetích dveřích, a nebo budete mít štěstí a chování moderátora vám skutečně ukázalo kde auto je, tedy zvolíte 100% šanci. jelikož to nevíte, tak hádáte s 66,66% šancí na výhru, ale pouze tehdy, pokud informaci od moderátora zohledníte a změníte svou volbu. je skutečně třeba pochopit, že vy, svou první volbou, jste zahnali moderátora do kouta a on musel otevřít ty druhé prázdné dveře a tím vám ukázat, kde to auto je, tím že je také neotevřel, stejně jako ty které neotevřel protože jste je zvolili. selský rozum správně říká, že pokud s autem nikdo nehýbe, je auto od počátku na stejném místě a může být zrovna tam, kam jste ukázali. ale není to moc pravděpodobné. ono zní jako zavádějící matematické hrátky, když profesor říká, že situace se změnila a pravděpodobnost se přenesla, rozložila nebo že je pravděpodobnost ovlivněna... to selskému rozumu nesedí, protože jakákoli hra s čísly přeci nic nemění na realitě. auto se pravděpodobně nepřesunuje tam či tam, neodhmotňuje a nematerializuje sem a tam, ale pořád někde je, ať počítáme jak chceme. lidsky řečeno, situace se nezměnila nebo neovlivnila se čísly, ale to my bychom se měli změnit a rozhodnout podle informací které dostáváme. pokud nám někdo prozradí, že auto je zcela vlevo a my víme že je to pravda, pak rovněž nic nemění na situaci, že auto je v jedněch ze tří dveří a šance na uhádnutí kde je 33,33%. To, co se změnilo, jsou naše informace, a bylo by hloupé na ně nebrat ohled.
@dalibornovak9865
@dalibornovak9865 4 жыл бұрын
trik té soutěžní show je navíc v tom, že tímto způsobem si autoři show zajišťují, že je pravděpodobnější, že výhru nezískáte. využívají k tomu znalosti psychologie. ví, že člověk svým selským rozumem, přesněji díky iluzi, nepochopí, že mu moderátor prozrazuje pravděpodobnou pozici auta. navíc sází na to, že mnozí lidé věří svým pocitovým odhadům a ve své nadpřirozené schopnosti, a tudíž je pravděpodobnější, že u své první volby zůstane. autoři hry sází na to, že jste iracionální. a dotřetice, také počítají s tím, že je docela velká šance, že si budete myslet, že se vás moderátor snaží zviklat. a pravděpodobně to tak moderátor i podá, aby vás narouboval do této konspirační teorie. to je také důležitý psychologický moment této show. jenže tato show není o náhodě, je o předem daném scénáři, který je šit na míru většinové lidské psychologii, respektive je šit proti ní a využívá ji k tomu, aby nemusel výhru udělit, ale přesto vám dal iluzi náhody a tedy onu zábavu o kterou jim v televizi jde. ono pan profesor to vysvětlil dobře, a kdybych video nejdřív řádně dokoukal, tak bych ani tohle nenapsal, ale rozum se na to pokouší i po vysvětleních dívat ještě z jiného úhlu a pak to pochycené vysvětlení už třeba nesedí. proto jsem napsal tenhle návod pro pomalejší, za to dobře myslící jedince. píšu dobře myslící, protože ne každý, kdo věří panu profesorovi, to nutně pochopil ;). ti, kdo rozporují, jsou mnohem pravděpodobněji ti, kdo dobře a poctivě myslí a chápou. ...než ti, kdo se zdají, že chápou od první chvíle, ale možná se jen ztratili v těch matematických hrátkách a neprožili si ten rozpor s realitou a selským rozumem.
@dalibornovak9865
@dalibornovak9865 4 жыл бұрын
tady je i krásně vidět rozdíl mezi nesprávnou konspirační teorií a tou správnou. konspirace je spiknutí a není to nic nereálného ani neobvyklého. lidé se spolu domlouvají proti druhým lidem naprosto běžně, v tomto případě se autoři show a sponzoři domlouvají proti divákovi, s cílem poskytnout co nejlepší zábavu a zároveň utratit co nejméně za výhry. je ale rozdíl, zda se z vás stane bláznivý konspirační teoretik či rozumný konspirační teoretik. bláznivý se z vás stane, pokud se necháte navrtat moderátorem do víry, že se vás snaží zviklat. podlehnete manipulaci a uvěříte podvrženým emocím. rozhodnete se na základě pocitu že po vás jdou, na základě pocitu což už samo o sobě je nespolehlivé a zároveň na základě pocitu, který ve vás byl ale cíleně vyvolán - čímž se stane z vítěze obětí. pokud místo toho nedbáte na to, jak do vás moderátor šije a nepodlehnete pocitu že po vás jdou, možná skutečně odhalíte jak to funguje a pochopíte, že samozřejmě se autoři show proti vám domluvili a využijete tohoto útoku ke svému prospěchu, svedete vydanou energii na svou stranu a zvolíte pravděpodobnější variantu, na základě funkční rozumové úvahy. ... tím neříkám, že rozum neklame a že mnohá takzvaně rozumová vysvětlení nejsou klamem. proto je důležité, abychom vše skutečně pochopili a nevyměnili emocionální iluzi (iluzi které podléhá člověk s integritou dle přírody stvořený) za ještě nižší iluzi a to iluzi rozumovou (iluzi které podléhá člověk odpojený od svých vlastních emocí a lidově řečeno snadno se nechá zblbnout).
@martinsousek1469
@martinsousek1469 4 жыл бұрын
Pokud by teoreticky moderator nevedel, kde je auto a ukazal k vyrazeni nahodne na jedny ze zbyvajicich dvou dveri (v pripade, ze by se moderator trefil do tech s autem, hra by koncila po prvnim kole a soutezici by nevyhral), potom uz je ve zbyvajicich dvou sance 50/50, nebo tam existuje jeste nejaky trik? Logicky mi jde na mysl potom 50/50, ale nejsem si jist, jestli tam nehraje nejakou roli to, ze pokud soutezici spravne tipnul v prvnim kole, sance moderatora na ukonceni hry v prvnim kole je 0%, zatimco, pkud netipnul spravne, sance moderatora na ukonceni v prvnim kole je 50%...
@wiener_process
@wiener_process 4 жыл бұрын
Není podstatné jestli moderátor ví kde je auto, ale že otevře dveře za kterými není auto. Nezáleží totiž na tom jakou informaci má moderátor, ale jakou máme my. Pokud by pouze náhodně ukázal na jedny ze dvou zbývajících dveří a dovolil nám změnit svoje rozhodnutí na ty druhé, pak je to skutečně jedno, neboť k žádné nové informaci přístup nemáme.
@lukasd75
@lukasd75 3 жыл бұрын
@@wiener_process Právě že to podstatné je. Pokud moderátor otevře dveře náhodně, pak je podle výše popsaných pravidel pravděpodobnost výhry při změně stejná, jako u strategie setrvání. Neboli mám v obou dveřích stejnou šanci vyhrát.
@TheOgi22
@TheOgi22 4 жыл бұрын
09:26 - To by chcelo nasimulovať 100 000 000 prípadov kedy sa voľba zmení a kedy sa voľba nezmení a porovnať výsledky. To by človeka už vedelo presvedčiť, lebo tu je stále možná chyba vo výpočte a interpretácie. 12:41 - Tam sa hodilo to rozkresliť na všetky všetky 3 možnosti. A ešte lepšie by to bolo super skombinovať s tou možnosťou 1000 dverí.
@LuaanTi
@LuaanTi 4 жыл бұрын
Mythbusters o tom měli díl. A i výsledky z té původní soutěže odpovídají :)
@TheOgi22
@TheOgi22 4 жыл бұрын
@@LuaanTi jo, už som niekde na reddite o tom dieli boričov mýtov čítal, ale nenašiel som ho.
@dalibornovak9865
@dalibornovak9865 4 жыл бұрын
zmizel mi komentář, proto zkouším komentování
@marekvalasek7251
@marekvalasek7251 4 жыл бұрын
Funguje :-)
@dalibornovak9865
@dalibornovak9865 4 жыл бұрын
@@marekvalasek7251 smazal jste mi tedy můj komentář?
@dalibornovak9865
@dalibornovak9865 4 жыл бұрын
@@marekvalasek7251 haló haló
@ondrejmaca
@ondrejmaca 4 жыл бұрын
No jako fajn, ale mám pocit, že o tomto problému už Marek jednou video dělal..
@pavelt.5221
@pavelt.5221 4 жыл бұрын
porad tomu neverim :D
@romanhanajik3185
@romanhanajik3185 4 жыл бұрын
skúste vlákno diskusie, čo tu začal Lukáš D.
@pavelt.5221
@pavelt.5221 4 жыл бұрын
@@romanhanajik3185 🤨
@romanhanajik3185
@romanhanajik3185 4 жыл бұрын
@@pavelt.5221 nasli ste to? Nielen ten prvy koment, ale aj ten druhy. Ak nepomoze, potom si to sam, alebo aj s kamaratom skusit zahrat s kockou, ktora by losovala umiestnenie auta a zapisovat si uspechy pri roznych strategiach hry. Intuicia je niekedy fakt na figu. :)
@GodmyX
@GodmyX 4 жыл бұрын
Sice se to tady opakovalo už hodněkrát, ale prostě jde o to, že máš hned na začátku 66% šanci, ze tvoje dveře mají kozu a tím pádem moderátor odhalí tu druhou kozu a za těmi posledními zavřenými dveřmi je auto (=moderátor nikdy neodhalí auto!). Takže při změne dveří zužitkuješ tu počáteční 66% šanci na kozu a tím dostaneš auto. Na druhou stranu máš hned na začátku 33% šanci (menší), že je tam auto a moderátor pouze odhalí jednu z koz, kterou jsi ani jednu neodhalil a ty uděláš změnou dveří tím pádem chybu - to se může stát, ale s 33% šancí! Oproti trefení se do kozy hned na začátku s 66% šancí! (a druhou ti ukáže moderátor)
@romanhanajik3185
@romanhanajik3185 4 жыл бұрын
Podla mna ked cloveka stále klame ta intuicia, tak si to musi vyskusat! To mu vyskratuje chybne obvody, ktore mu ponukaju očakávaný vysledok.
@jirikulach9005
@jirikulach9005 4 жыл бұрын
Lidi co to nepochopi ani potom co jim to je vysvetleno musi mit iq 37,5
@tomashorvath9086
@tomashorvath9086 4 жыл бұрын
5 minuta 25 sekunda : """"Nova informacia meni situaciu . """"" ,,,,,,, 7min 45 sekunda na tabuli je pomer 1ku 100 a 99ku 100 uz nemoze platit pretoze to platilo este predtym nez moderatot otvoril 98 dveri ..... podal definicie nova informaci meni situaciu tak znova po otvoreni 98 dveri musime nanovo zhodnotit situaciiu a vyhodnotit ju iba tak ze je moznost 1ku 2 . Montyho problem niesu dvere ale to ako clovek si meni pravidla pocas hry !!!!!
@garadosix25
@garadosix25 4 жыл бұрын
ne
@Athis1000
@Athis1000 3 жыл бұрын
Ve filmu 21 oko bere je to vysvetlene za 15 vterin
@tomashorvath9086
@tomashorvath9086 4 жыл бұрын
12 minuta 23 sekunda chyba z 3 prikladov 2 x moderator otvori tie same dvere pricom je to blbost a pospravnosti by mal otvrit pokazde ine dvere ... tato chyba je postavena na tom ze vyhra sa nachadza vzdy pod jednymi a tymi samimi dverami , mala by sa tiez pohybovat ....
@lubino7777
@lubino7777 4 жыл бұрын
Jenže pravděpodobnost a intuice jsou neporovnatelné. Intuice je něco, ce se nedá spočítat a přesto funguje. Pokud budu mít 100 dveří a označím jedny s tím, že ten "osvícený" moment mi řekne "tady to určitě bude", tak to tam prostě bude a je jedno, jestli těch dveří bylo 100 nebo 999999999. Pravděpodobnost je prostě irelevantní v takových okamžicích. Všichni to známe při soutěžení/zápolení v něčem, kdy máme každý někdy nějakou vítěznou linii a nepřeruší ji v tu chvíli nikdo, i kdyby proti nám stál mistr světa a nezáleží na tom, jak pravděpodobné z hlediska matematiky to je. Jsou to ty okamžiky, kdy víme, že se nám něco povede ještě před tím, než to doopravdy zkusíme. Pak jde pravděpodobnost stranou a nehraje roli. Samozřejmě to nedokážu matematicky nebo fyzikálně vysvětlit, ale všichni, kdo to alespoň jednou v životě zažili, vědí, že to tak prostě je. Matematika je sice dokonalá, ale abstraktní, na to nezapomínejme!
@romanhanajik3185
@romanhanajik3185 4 жыл бұрын
"Vítězná linie" ... gamblerov, čo prehrali gate so svojou vítěznou linií sú mraky... Buď tú svoju líniu dokážete aj štatisticky, alebo len kecáte a zažíváte "spomienkovy optimizmus", kde si na nevíťazné línie nepamätáte.
@AP57532
@AP57532 4 жыл бұрын
Právě proto vznikla teorie pravděpodobnosti a statistika, protože to lidem s tou intuicí nějak nevycházelo a zajímalo je, co je pravda a co falešné představy :-)
@lubino7777
@lubino7777 4 жыл бұрын
@@romanhanajik3185 Asi jsem to špatně nazval intuicí, nejsem dobrý ve vyjadřování myšlenek, každopádně jsem měl na mysli to momentum, kdy prostě víte pár vteřin dopředu přesně, jak to dopadne (ať se jedná o cokoliv). Každopádně, se statistikou jako důkazním materiálem bych byl VELMI opatrný, protože pokud aplikujeme na nějaký složitý problém pouze statistiku, tak selháváme v popisu reality. Nejvíce se s tím potýká asi medicína a pak prakticky všechny humanitní vědy. Statistiku je třeba brát jako okolnost, ne jako přímý důkaz. Takže spojení "dokažte statisticky" nedává smysl, statistika samotná nic v realitě nedokáže, musíte mít konkrétnější vysvětlení na popsání reality. Ale vím, že tu narazím, protože lidé zabývající se pouze matematikou se utápějí v dokonalostech matematiky, v dokonalostech, které platí pouze a jen pro matematiku, jako abstraktní vědu. Už nevidí a ani nechtějí vidět, že matematika je pouze výmysl lidí, ale to je na dlouhou debatu a vysvětlování. Pokud jsem vás nějak popudil, tak se omlouvám.
@AP57532
@AP57532 4 жыл бұрын
@@lubino7777: Ano, se statistikou buďte opatrný, protože ji stačí špatně použít a dostanete špatné výsledky. Co se týká těch humanitních věd, tam vám dávám za pravdu, to je přímo rejdiště špatně aplikovaných statistických metod (typicky záměna korelace a kauzality, zanedbávání skrytých proměnných). Ale třeba na předpovědi výsledků série náhodných pokusů zase není "co zvorat", tam to bude fungovat vždycky (tedy pokud se řešitel nenechá svést k chybě, viz téma tohoto videa :-))
@romanhanajik3185
@romanhanajik3185 4 жыл бұрын
@@lubino7777 skor zabavil. :) Kludne skusajte popierať znova. Ak mate paranormalne schopnosti a viete predvidat buducnost, kludne len sekundy dopredu, su pre Vas pripravene asi desiatky vypisanych cien od miliona Czk po milion Usd. Vase tvrdenie, ze statistika samotna nedava zmysel je prazdne tvrdenie bez argumentov, ak neberiem do uvahy samotne to prazdne tvrdenie. So statistikou v medicine som sa zhodou okolnosti zoznamil, sudim sa s nemocnicou, sudca uznal statistiku ako dokaz, pretoze to hovoril aj sudny znalec a aj experimenty na zvieratach potvrdili. Len treba pouzivat moderne statisticke metody a k tym treba PC a nie stare a tabulky, ktore zahrnuju len cast reality. Ked sa testuju nove lieky, tak ked na chorobu zomieraju ludia napr 4 z 12 za rok a vy davate liek a zomru Vam zo zaciatku 2 zo 4, tak statistika Vam presnejsie, ako Váš usudok povie, ci to bola nahoda, alebo liek treba hned vyradit z testovania. Matematika dava velmi konkretne vysvetlenia, len treba spravne merat vstupne hodnoty. Niekedy staci pi = 3,14 a niekedy treba na 6 miest ho mat vo vypocte. Takze si zozente niekoho, kto s Vami tu intuiciu otestuje a ked zo 100 hodov v rulete trafite 95x ciernu, uverim Vam hned. Ak len 70, tak to take jasne nebude, pretoze tam je celkom velka sanxa, ze aj to bola nahoda. A teraz som zvedavy na tu dlhu debatu a vysvetlovanie.
@jardatridentone1859
@jardatridentone1859 4 жыл бұрын
Tohle mi přijde jako přednáška z diplomacie, aneb jak mnoha slovy neříci nic . Poučení, že když budu staále hádat dvoje dveře ze tří mi přinese dvoutřetinovou šanci oproti skutečnosti kdy budu hádat jen jedny a mám tedy šanci jen třetinovou je pro mne vskutku šokující.. Ale nikde mi stále nikdo nevysvětlil, proč by se auto mělo samo přestěhovat za ty dveře, na které jsem poprvé neukázal... To že šlověk hádající jen jednou má jen třetinovou pravděpodobnost je vpravdě polopatické a intuitivní, ale tady šlo od začátku o to, že bychom měli změnit volbu mezi zbývajícími dvěma dveřmi po otevření těch prvních. A k tomu jsme se přes hromadu zbytečné omáčky ve finále vůbec nedostali..
@rotaxmame
@rotaxmame 4 жыл бұрын
Spíš tvůj komentář bude ukázka toho, jak říct, že je to naprosto jasné, ale že to nechápeš. Četl jsem ho několikrát, ale nechápu, co nechápeš, kór když je pro tebe jasně viditelný rozdíl mezi šancí 1/3 a 2/3. To auto se nikam nepřestěhuje a i po změně volby tam nemusí být a i původně jsi mohl volit správně. Jen je větší šance, že bude v těch druhých dveřích.
@jardatridentone1859
@jardatridentone1859 4 жыл бұрын
@@rotaxmame Pokud je ta šance větší, měl by k tomu být důvod.. . Prosté konstatování, že něco TAK JE není zdůvodnění, ale dogma.. fletardi také tvrdí, že země je placatá, protože je to v Bibli. To že dva pokusy jsou více než jeden je zřejmé i bez přednášky, naopak vysvětlení, proč by správné MĚLY (opravdu pouze "měly") být jiné dveře než jsem hádal, a o které primárně šlo, mi tam chybí. Konstatování, že TO TAK JE mi zkrátka nestačí.
@rotaxmame
@rotaxmame 4 жыл бұрын
@@jardatridentone1859 V tom případě to nechápeš a měl by ses na to video podívat znova, protože tam o žádné prosté konstatování nejde. A nejde tam o dva pokusy, ale o větší šanci. Lidi obvykle mívají problém s tím, že jim to přijde jako šance 50:50, protože si neuvědomují, že ten člověk nepřišel rovnou k výběru ze dvou dveří, ale už vybíral předtím a nese si s sebou tedy tu historii. Ale to vše je naprosto jasně ukázáno ve videu. Snažíš se místo pochopení zpochybnit něco, co je matematicky (logicky, experimentálně...) nezpochybnitelné a nemůžeš to nikdy vyhrát, jen pochopit.
@romanhanajik3185
@romanhanajik3185 4 жыл бұрын
@@jardatridentone1859 sám ste povedali veľa slovami nič a ešte sa zbytočne snažíte tvrdiť, že to je blbosť a nevysvetlené a fakt ako Vám bolo povedané nemôžete vyhrať. Ale možno je toto forma Vašej komunikácie pri nepochopení, že obviníte vysvetľujúceho, že nepodal žiadny dôkaz. 🤗 Aj to je spôsob, ako vyhrať... ale iba medzi rovnako nechapajúcimi. Tí Vám uveria tieto "diplomatické" "argumenty". Ak to chete pochopiť, skúste ešte vlákno diskusie, čo tu začal Lukáš D.
@jardatridentone1859
@jardatridentone1859 4 жыл бұрын
@@romanhanajik3185 Nejsem genius a nehodlám sám sebe jakkoliv obhajovat. Jak jsem již napsal, nemám žádný problém akceptovat že je vhodnější změnit volbu po otevření prvních dveří. Co mi chybí, je vysvětlení PROČ a tím opravdu není neoddiskutovatelný fakt, že dvě možnosti dávají větší šanci než jedna. To je ve videu uvedeno celkem zbytečně. Takže co kdyby někdo místo vychvalování císařových nových šatů pokusil nastínit, proč císař NENÍ nahý a proč se auto pravděpodobně přesune za druhé dveře, o což ve videu primárně mělo jít. Pokud jste zde někdo natolik vzdělaný, ře to dokážete bez urážek vysvětlit mně, nehodícímu se pro svůj úřad, podat srozumitelné vysvětlení místo konstatování, budu vděčěn. Nejsem statistik ani matematik a prostě to tam nevidím,
Benfordův zákon - Jak nás klame intuice 3 - s Mirko Rokytou
1:02:09
Marek Valášek
Рет қаралды 87 М.
O matematice s Mirko Rokytou 3 - Kolik je 1+2+3+4+5+... ?
29:57
Marek Valášek
Рет қаралды 46 М.
[柴犬ASMR]曼玉Manyu&小白Bai 毛发护理Spa asmr
01:00
是曼玉不是鳗鱼
Рет қаралды 46 МЛН
顔面水槽をカラフルにしたらキモ過ぎたwwwww
00:59
はじめしゃちょー(hajime)
Рет қаралды 35 МЛН
O matematice s Mirko Rokytou - Otázky publika - Součet řady 1/k^2
25:18
Nejlepší číslo na světě - Díl 1 - Pí není 3,14
14:12
Marek Valášek
Рет қаралды 74 М.
Zbyněk Kubáček - Zlatý rez | Fibonacciho postupnosť
27:15
Jak funguje relativita? - Vědecké kladivo
6:17
Vědecké Kladivo
Рет қаралды 324 М.
Vyřešíte tuhle úlohu?
3:50
Marek Valášek
Рет қаралды 305 М.