Napelem, visszatáplálás. Titkos tipp: Solaredge inverter. Olyan funkciókat tud... versenyre fel!

  Рет қаралды 96,532

Ordasi Gábor

Ordasi Gábor

3 жыл бұрын

Ez egy lehetőség, hogy kihozd a maximumot a napelemekből.
Műszerek otthonra:
FNIRSI-1014D Oscilloscope 100MHz
www.banggood.com/custlink/3mG...
FNIRSI 138Pro Oscilloscope, ez egy picit többet tud mint a videóban a panel szkóp. olcsó:
www.banggood.com/custlink/mm3...
Jelgenerátor, egészen jó
FY3224S (FY3200S-24M) 24MHz
www.banggood.com/custlink/KG3...
24MHz-es 8 csatornás logikai analizátor
www.aliexpress.com/item/10050...
2db 18650-es cellával 12Voltos tápegység (5V/9V/12V Type-C 15W 3A 18650 )
www.banggood.com/custlink/KGD...
Töltőállomás:
Kupon: BGBFAUTO6
www.banggood.com/custlink/vv3...
Multimédia:
Kupon: BG15322b
www.banggood.com/custlink/3GD...
Gázolaj - fűtés:
Kupon: BGBD090B
www.banggood.com/custlink/3vK...

Пікірлер: 191
@buresantal9544
@buresantal9544 2 жыл бұрын
Kedves Gábor! Nagyon köszönöm a gyors , segítő válaszodat! Lépésenként végignézem. A link nagyon hasznos! Köszönöm a sokunknak érdekes és használható videóidat is. Jó egészséget kívánva, üdvözlettel Antal
@Solar976
@Solar976 3 жыл бұрын
Az égésnyomnak látszó csíkok a "csiga vonalak" (snail trails). A napelem hátulján található etil vinil acetát fólián átjutó nedvesség reakcióba lép a cellák vezetősávjaiban található ezüsttel. Évek alatt képződik, de szerencsére nem ront annyit mint amennyire csúnya.
@mariusbogdan9036
@mariusbogdan9036 3 жыл бұрын
Ez tényleg tanulságos volt ! Köszönjük! (Pedig gyakorló villamosmérnök vagyok, nem csap papírom van róla !)
@istvanrozsos2097
@istvanrozsos2097 3 жыл бұрын
Most láttam az első videódat. Az előadásod nagyon világos, érthető, magával ragadó, érdekes, tanári, és még szórakoztató is! Gratulálok! Mint egy második Öveges professzor. Okl. villamosmérnök vagyok, de ehhez a témához nem értek. Sokat tanultam a videódból. Köszönöm. Üdvözlettel: István
@ordasigabor
@ordasigabor 3 жыл бұрын
Szia, kösz a visszajelzést, örülök, hogy jöttél videót nézni. Azért ez egy barkács csatorna, hiába van nekem villamosmérnöki diplomám, itt inkább a kreativitás hozza az érdekességeket.
@chrisp4028
@chrisp4028 3 жыл бұрын
Köszönjük!
@Bonewerkz
@Bonewerkz 3 жыл бұрын
Nalam a kamionban egy kis 10wp koruli, es egy 15-20wp koruli van a szelvedo moge teve. Parhuzamosan. Ezekben a napelemekben a visszataplalas vedelem diodakkal van megoldva, es a toltesvezerlo is figyel arra, hogy ne folyjon aram visszafele. Elofordul, hogy az egyik napelem arnyekban van, a masik meg dolgozik. Azonos feszultseguek, parhuzamosan vannak bekotve.
@tuzmuveszetcsapat2600
@tuzmuveszetcsapat2600 2 жыл бұрын
Engem meggyőzött és korrektnek érzem. A csapágygolyós bemutatónál az elhangozottakon túl van még egy szempont, hogy a tető általában ferde és ez tovább növeli az ellenálló képességét. A T34-es tankon is nagyszerű ötlet volt a ferde páncélzat.
@ralfhaltmayr5773
@ralfhaltmayr5773 3 жыл бұрын
Jó kis videó! Anno amikor eldöntöttem hogy ilyet szeretnék majdnem lebeszéltek róla amiért drága. Én a technológiát akartam, nem csak napelemet. Akkor is megvettem, hozza teszem külföldről, és máris olcsóbb volt mint bármelyik itthoni cégtől :-) (És igen, van rá garancia ugyanúgy) Én meg vagyok vele elégedve.
@ordasigabor
@ordasigabor 3 жыл бұрын
Én is a technológiát látom benne. Azt, hogy lehet jót mégjobban csinálni. Nem a kell folyton azt nézni, hogy 3000 nap múlva fog megtérülni, vagy 3500 nap alatt.
@Solar976
@Solar976 3 жыл бұрын
Érdekes kísérlet lett volna ha stringenként egy- egy napelemet lehúzol az optimalizálóról és megnézed mennyit változik a DC feszültség a rendszerben. (Persze széthúzás előtt le kell kapcsolni az invertert) Jó konstrukció a Solar Edge, csak az ára nem tetszik. Van például Tigo márkájú optimalizáló is ami másfajta inverterrel is működőképes és csak az árnyékba kerülő napelemekre kell felszerelni.
@zsoltnagy3276
@zsoltnagy3276 3 жыл бұрын
Huawei sun2000 szériához is lehet optimalizalót kapni, csak az szinte annyiba kerul mint egy panel :)
@lajosbolvari81
@lajosbolvari81 2 жыл бұрын
Nagyon jó volt a videó!
@lajosbolvari81
@lajosbolvari81 2 жыл бұрын
Én arra lennék kíváncsi, hogy a visszatápláláshoz 230Vnál nagyobb feszültség kell.Ha a szomszédos házakban is van napelem, akkor feszültség növekedés van a környéken és ez készülék meghibásodásokat okoz e?
@ordasigabor
@ordasigabor 2 жыл бұрын
Elenyésző az a feszültségnövekedés, amit egy családi házra tett napelem okoz az utcai hálózaton. Akkor is, ha szinte minden házon van ilyen. Azért, mert a fogyasztás jelenleg legalább egy nagyságrenddel több, mit amit a napelmes cuccokkal vissza lehet nyomni.
@korlatozotthazilag6528
@korlatozotthazilag6528 2 жыл бұрын
Nagyon jó videó volt! Ha ilyen viszonylag könnyen megtörhet a napelem felülete, miért nem raknak rá valami védőburkot amin keresztül a fény át tud áramolni?
@akospucer7263
@akospucer7263 3 жыл бұрын
Szia Gábor nagyon jó a csatornád, rendszeresen nézlek! Az információid viszont hiányosak, mert más rendszerek s inverterek is tudják ezt az optimalizálást, azzal a különbséggel ott a táblák hátuljára kell felpattintani az optimalizálót!. Észrevétel hogy amit mutogatsz rendszert 2 munkaponton dolgozik valószínűleg 2 tetősíkon ezért van a 2 munkapont aminek nem sok köze van az optimalizálókhoz! És még 1 észrevétel én úgy tudom a monokristályos napelem pont ami kevésbé érzékeny a hőmérsékletre... Egy napelem rendszer telepítő!
@ordasigabor
@ordasigabor 3 жыл бұрын
Szia, köszönöm a visszajelzést. Szerintem nagyon hasznos azoknak, akik ezt olvassák. Sok infót össze lehet szedni. És ha valamit nem jól tudok, akkor itt megjelenik helyes megoldás. Tényleg kösz!
@ChristianHungary
@ChristianHungary Жыл бұрын
Szuper!
@radicstibor4017
@radicstibor4017 3 жыл бұрын
👍👍👍
@petertarjanyi1513
@petertarjanyi1513 3 жыл бұрын
Nagy a sötétség itt a komment szekcióban. Aki napelem ellenes, az soha nem fogja megérteni miért jó, aki meg napelem buzi, azt meg nem érdekli ha bizonyos számítás szerint soha nem térül meg. Az optimalizálót nem csak a solar edge tudja, kb bármelyik komolyabb gyártónak van ilyen terméke. Ráadásul az elméletét nézve amúgy teljesen mindegy, hogy milyen márkájú az inverter meg az optimalizáló, hisz egymástól függetlenül működnek (persze ezt fenttartással kell kezelni, mert a valamire való optimalizáló kommunikál az inverterrel, de ez elvi szinten nem kötelező). A panel gyártók nem azért mondanak 25 évre 14-15% névleges teljesítmény csökkenést, mert 2 év múlva úgyis eltűnnek, és senki nem tudja szamon kérni, hanem azért, mert sok-sok éve a piacon vannak, gyártanak, vannak szakembereik, és tudják mit beszélnek. Nem a tegnap alapított kínai cég ad 25 év garanciát, hanem az 50 éve napelemet gyártó cég is rámeri tenni, aki minden bizonnyal nem tervez holnap felszívódni. Személyes tapasztalatom van 2000 környékén telepített BP napelemekkel (akkor még senki nem hitte, hogy ez háztartási szinten lehet gazdaságos, nem is azért lett kiépítve) és mind a mai napig nem csökkent számottevően a teljesítménye, nem hogy 15%-ot. El kéne hinni, hogy azok az emberek akik sok évet töltenek egyetemen, kutatással, fejlesztéssel, azok nem a google-ből szedik a tudást, tudják mit beszélnek. Ha a légzsákról elhiszed, hogy meg fog menteni és a repülőre fel mersz ülni, akkor a napelem élettartamában se kételkedj. Nem kicsit solar edge szaga van, de a nagy helyzet az, hogy bárki aki 2 percnél többet eltölt adatlap olvasgatással, rájön, hogy nem nagy szám a solar edge. Az elektromos hatásfoka kb mindenkinek ugyan az, ugyan azzal a technológiával működnek, pár tized százalék eltérés van attól függően, hogy ki mennyire ment bele a részletekbe. Nem biztos, hogy kell az a 0.2% hatásfok ha 30%-kal drágább árat kell érte fizetni. Nem biztos, hogy van az optimalizálóra is 20-30% felárat elkölteni, ha amúgy soha nem lesz árnyék a panelekelen. Viszont az optimalizáló lehetővé teszi olyan nagyon nem optimális tetők használatát is, ahol egyébként tényleg nem tudná a normális rendszer visszahozni az árát. Én azt tanácsolom mind a habzó szájú kommentelőknek, mind a videó készítőjének, hogy mielőtt bármiről véleményt alakot, esetleg kicsit szét kéne nézni a világban, nehogy véletlenül baromságot mondjon. Mert sajnos a videóban is sok a pontatlanság, a kommenteket meg ne is vegyük. Írom ezt úgy, hogy az inverterek belsejében is megtalálható teljesítményelektronikákkal foglalkozó villamosmérnök vagyok, ezért remélem tudom mit írok, még ha az én véleményem sem hibátlan és pártatlan de legalább megalapozott.
@rajanko
@rajanko 3 жыл бұрын
Tisztelt Péter! Önnek teljesen igaza van. Akinek nincs kerete rá (azt nem szeretik bevallani, ha csóró, bár az nem bűn, hanem állapot), az úgyis beleköt, bár ha utána számolna és igénybe venne hozzá támogatást, akár olyan kölcsönt, aminek alacsony a kamata, még akkor is megérné. Nem veszik észre, hogy ha nem lesz a rezsicsökkentés, akkor nagyon drága lesz az áram, meg hogy 4 hónap alatt 85 Ft-al növekedett a benzin átlagára stb. Meg ha most vált, akkor még saldoban tudná elszámolni a felesleget, nem bruttóban. Mindegy, aki váltig állítja a napelemadót, meg a az 50%-kos degradálódást, annak "dőt fal", kár vele vitatkozni.
@machzoli4882
@machzoli4882 3 жыл бұрын
Kinek van még napelemenkénti optimalizálója, mint a Solar Edge-nek?
@rajanko
@rajanko 3 жыл бұрын
@@machzoli4882 Pl: Huawei. De van olyan hogy Maxim chip, ami panel szinten, 3x2 cellasorban tud optimalizálni, tehát panelen belül. Ez a cellasor optimalizálás.
@machzoli4882
@machzoli4882 3 жыл бұрын
@@rajanko Köszönöm a választ. 2017-ben is voltak már ezek? Én csak a Solar Edge-t ismertem. Az inverterre akkor 25 év garanciát kaptam. Felára rendszer szinten kb. 20% volt.
@istvankiss7530
@istvankiss7530 2 жыл бұрын
Szia! Nálunk (értsük ez alatt meseországjobbanteljesít) az a baj, hogy a bizalom elveszett. Nem ok nélkül -teszem hozzá. Mert a piacon magát nagynak mutató (és akár lehet a forgalom alapján valóban nagy) cég silány minőségben, silány anyagokból, silány tudással épít államilag (is) támogatott rendszereket. Én villamos felülvizsgáló oldalról látom, hogy szinte elenyésző azon rendszerek száma ami megfelel az előírásoknak. Szabálytalan szerelés, hiányos, pontatlan dokumentácó, és lehetne sorolni óra szám. Mondok példákat: Kimennek a szerelés napján, és két melós azt találgatja a földről, hogy kellene feltenni a táblákat (kémény problematika). Egyszerű nyereg tető, tudható dőlés szög, ismerhető méretek, tájolás. -Ennyit a terezésről, tervező programról, esetleg szimulációkról. Meglévő villámhárító. Felszerelik rendszert anélkül, hogy bekérnék a villámhárító rendszer tervdokumentációját. De ha nem kérte be, honnan tudja az "s" védőtávolságot. Össze kell kötni a villámhárítóval a táblákat, vagy nem? Ha nem tudja, hogy adhatja ki a megfelelőségit? És amikor a villám belever? Túlfesz. Azt mondja magát szakembernek tartó természetes személy, hogy az inverterben benne van a túlfeszültség védelem. Ez igaz is, villamos hálózati oldalról az AC oldalon, kapcsolási tranziensek és egyéb kis energiájú túlfeszültségek ellen védett az inverter. De a benne lévő védelem nem aklamas villámáram levezetésére. Aztán amikor jön a villám és szó szerint lerobban az inverter panel egy darabja, akkor megy a filozofálgatás, hogy is történhetett ez!? -De legalább nem gyújtotta fel az épületet! És már ez is nagy eredmény!! ...Mert máshol felgyújtotta. -Ez meg a relativitás elmélet. Örülj, hogy csak ennyi történt. Hiszen mit is írt a gyártó a túlfesz védelemre? Van, nincs, milyen fokozatú, mire jó? Mert minden másra pont nem jó. Amógy jó a kicsi is, csak akkor a tetőre fel kell tenni egy táblát a villámnak, hogy ne ide, hanem a szomszédba csapjon bééé. És milyen nyelvű legyen ez a tábla!? Napelem táblákat felteszi a tetőre, majd laza mozdulattal beviszi a tetőtérbe a DC kábeleket és felszögeli az invertert a falra. Megkérdezi ember jóindulattal, hogy a napelem milyen térben van? No és az inverter? És ha a napelem tábla LPZ0 az inverter meg LPZ1 akkor a határra nem kellene valami újabb készüléket felszögelni? Segítek... valami ilyesmit kellene keresni: EN 62305-4. -Persze valószínűleg a készülék leírásában is benne van, csak tudni kellene olvasni, esetleg rajzot értelmezni. És a "megóóggyuk okosban" jó magyar mentaliáts el kellene felejteni. mert a magyar mester önmagában mindig sokkal okosabb mint a gyártó, tervező, szabványt készítő, sok balesetet látott és elemzett emberek összessége. Na jó... a DC kábelt leviszi földszintre az épület külső falán. És akkor a belső falon lévő vezetékekben nem induálódik áram? És itt kellene mondjuk "s" távolságot számolni? Betartani? Ha mondjuk a szabvány szerinti legkisebb 100kA-es villám árammal gondoljuk az elméleti kísérletet elvégezni: Mi történik a DC kábellel, ha 100kA folyik át rajta? Folytassuk? ...kisebb tűz keletkezik az épületben. Kivonul tűzoltó, és a szomszéd házát lelocsolja. Tulaj nézni, ahogy a kis tűzből nagy tűz lesz. Tulaj még nem tudta amit tűzoltó tud. A nagy tüzekből egy idő után kis tüzek lesznek, a kis tüzek meg maguktól elalszanak. A kályha sem ég örökké :-) Értetlenkedik, hogy miért a szomszéd házát locsolják!? Tűzoltó meg válaszol: Mert azon nincs napelem és az nem veszélyes. Mert ugyan a ruhánk szigetelt, de lássa: a bakancs meg lyukas. Nincs pénz, nincs oltás. De majd ha besötétedik, akkor elkezdjük oltani a maga házát is. Hisz hogy is van ez? Talán a III. érintésvédelmi osztályba tartozó izék nem veszélyesek. Azaz 120VDC alatt. Tehát a DC oldalt valami furmányos műszaki megoldással 120VDC alá kellene tördelni. Sok DC kábel és kapcsolók, vagy valami okosságelektronika, mint amit a világ hanyatló (régi nevén fejlett nyugati) országaiban csinálnak. Tehát a DC oldalt szét kell tördelni 120V alá, azt meg a lyukas csizmás tűzoltó is vígan locsolja. By the way... A DC oldali inverter előtti leválasztó kapcsoló más. Ne keverjük ám össze a dolgokat. Amúgy segít elvben a DC leválasztás. Hiszen ha leválasztjuk, akkor a DC oldal biztosan földfüggetlenné válik. A tűzoltó a földön áll, a táblák két vége (kábelek) meg ettől független potenciálon. Így nincs baj. -Csak akkor meg valaki nyilatkozza le bűntetőjogi felelőssége felvállalásával, hogy a DC kábel és a napelem táblák kialakítása olyan, hogy a tűz egyik szakaszában sem érintkezik a DC oldal valamely érsze földelt potenciálú ponttal. Mert ha igen, akkor a tűzoltó lába és a vízsugár között már lehet potenciál különbség. Ha pedig van, az üt. -Le a tűzoltót a lábáról. Ezek amúgy hatályos jogszabályok vagy szabványok. A megba§!%uk pedig büntetőjogi következményekkel jár. Bocsánat... járna. Mert a polgártalan alattvaló azt sem tudja, hogy amit felszereltek az gyakorlatilag semminek nem felel meg. Ha sejti, akkor is kevés szakembert talál aki ezt leírja. A legtöbb tervező gyakorlatilag analfabéta ezen a területen. (Tisztelet a kivételeknek!) Ha leírja -immár az igazságügyi műszaki szakértő-, az iszonyú sok pénzbe kerül. Meg a pereskedés. Mert ugyan meseországjobbanteljesít, de a perek 5-10 évig tartanak. (Mondjuk ilyen esetben egy év, mint hanyatlóéknál!?) És annak ellenére, hogy szinte biztos a nyerés, addigra a kivitelező cég felszámolódik. (Lásd mondjuk sikeres helios) Így az a dolog, hogy egy napelem élettartama 10 vagy 25 év szinte mellékes. Mert nem csak arról van szó, hogy esetleg Pana táblákat tervez be tervező úr, aztán a tetőre meg véletlenül kivitelező elvtárs okán nem az kerül... -De természetesen ez sokkal jobb, mint amit beírtunk a tervekbe mesedélutánnal összekötve valósul meg e cselekmény kivitelezése. Már ha megrendelő észre veszi. Mert ha nem figyeli a csomagolást a kiszállítás és szerelés napján, és nem nézi meg a táblák hátulján a címkét, akkor 10 év is kevés lesz ahhoz, hogy felmásszon, leszedjen egyet és megnézze, hogy panel hátulján található címkén lévő felirat betűkombinációja nem hasonlít a Made in Pana kombinációra. De inkább hasonlít a Made in PRC-hez. Ami ettől még lehet jó, hiszen szorgos kínai cégek és emberek is tudnak nagyon jó minőséget gyártani. De mégis csak csúsztatás a leírtakhoz képest. És így továb...
@kopjasattila4790
@kopjasattila4790 Жыл бұрын
A Szputnyik rakétájához: azért volt és lehetett nehezebb a szovjet variáns, mert az amerikaiak akkor nem tudtak olyan rakétát építeni ami a Vanguarg-nál nagyobb tömeget lett volna képes feljuttatni a világűrbe.
@rudolfbarta2292
@rudolfbarta2292 3 жыл бұрын
Köszi a tájékoztatást! Az inverterekről: lehetőleg passzív hűtésűt érdemes venni (mozgó alkatrész pl. ventillátor, mozgó érintkezős relé... ) ne legyen benne! És amit én nem értek, és soha nem értettem, miért kell a tetőre szerelni a napelemeket? Nekem a napelem a tető, szóval semmi (cserép, pala, trapéz lemez…) nincs alatta. Világos van a padláson, bármelyik napelem tábla elérhető szerelhető… A tetőfedés árából kitelt a napelem! Több mint 5 éve vettem, mono-kristályos, semmi baj nem volt még vele! 5,2KW, átlag havi „20 eFt-ot” termel.
@ordasigabor
@ordasigabor 3 жыл бұрын
Ha a tömítést meg lehet oldani, akkor lehet a napelem a tető. A hőtágulás gond lehet, ha a táblák szorosan vannak illesztve.... de gondolom nálad rugalmas anyag került a kettő közé.
@rudolfbarta2292
@rudolfbarta2292 3 жыл бұрын
@@ordasigabor Polikarbonát lemez tető rögzítővel, kb. 8 cm széles kb.1cm vastag alu profil két szélén gumi tömités...
@istvankiss7530
@istvankiss7530 2 жыл бұрын
Ez a napelemes tető engem érdekelne. Tudsz erről több információt adni? Hogy vannak illesztve az elemek? Az egymás alattiak hogy vannak rögzítve? Mennyi idős a rendszer?
@zsoltnagy7949
@zsoltnagy7949 3 жыл бұрын
Arról bezzeg mindenki hallgat akár hány napelemes videót nézek hogy a magas hálózati feszültséggel gond szokott lenni és olyankor az inverter lekapcsol és egy deka áramot sem termel a napelemes rendszer.meg hogy hónapokig tart a viaskodás a szolgáltatóval hogy vegye kisebbre a trafot.Meg hogy van ahol nem is lehet.Ezek az igazi fontosságú kérdések mielöt bármilyen rendszeren gondolkodsz.De erröl az összes napelemes mélyen hallgat.Persze megvan az engedély felrakják a vevö meg szaladgáljon a szolgáltatóhoz.Nem akarom senki kedvét elvenni a megújuló energiától csak szólok erröl a problémáról.Ja igen van rendszerem ezért írok erröl.Hogy más ne egye meg a fene meg az ideg erre is készüljön fel.Nekem ezért lesz 6 év a metérülésem nem pedig 5.5
@zsoltsimon2803
@zsoltsimon2803 3 жыл бұрын
Este pedig: túl alacsony szokott lenni a hálózati feszültség... 😉
@Sanyi1978
@Sanyi1978 2 жыл бұрын
Igazad van. Mi ez a trafó állitás?
@zsomborherceg493
@zsomborherceg493 3 жыл бұрын
Helló lehet olyan kérdésem hogy az otthon elkészíthető legjobb diódát bemutatod. Meg a legegyszerűbb változtatható kondenzátort?😁
@juliuswegeta4872
@juliuswegeta4872 3 жыл бұрын
Ez nagyszerű, befektetsz néhány milliót és örülsz a visszatáplálási nyereségnek, de valójában a berendezés árával előre kifizetted a villanyszámládat több évre előre, csak nem az áramszolgáltatónak, hanem a vállalkozónak, mire megtérülne, pont el is avul, de legalább télen esetleg még fát is kell venned, mert a melegvíz, mosógép stb... elviszi a fűtés elől az energiát... Ez csak akkor éri meg, ha komolyan, és vissza nem térítendően támogatja az állam... egyedül a nyári visszatáplálásnak van értelme, mert akkor a hőség miatt, sok a légkondik fogyasztása.
@ordasigabor
@ordasigabor 3 жыл бұрын
Ha hőszivattyút működtetsz vele, akkor sokkal jobb a helyzet. És a környezetvédelem is lényeges
@bazarghai
@bazarghai 3 жыл бұрын
Kedves Gábor! Tudom, ez nem közvetlen témába vágó kérés, de ha van rá bármi mód, KÉRLEK elevenítsd fel a fényhűtést, készíts videót a romokról, vagy fejezd be a kísérletet, esetleg vonj le konklúziót. Imádtam! Máig a raktáramban van egy 3 méteres alu parabolatükör az én arduino vezérelt naptükör projectemhez. Szép napot!
@ordasigabor
@ordasigabor 3 жыл бұрын
Alig van meg abból valami. Egyébként parabolával sokkal egyszerűbb követni a napot, mint gondoltam. Igazából lakatos munka kell hozzá és 1db léptetőmotor. Ugyanis ha az év leghosszabb napja alapján egy parabola leköveti a napot, akkor az év összes napján pont úgy kell tenni 1 dolog kivételével. 1. az elevációs szöget fél évig csökkenteni kell minden nap és utána növelni fél évig. A kelet-nyugat állítást minden nap pontosan ugyanúgy kell tenni, mint az év leghosszabb napján. a Többi nap maximum annyi történik, hogy a horizont alatt lesz reggel/este a nap, de utána amint látható lesz a parabola pont a napra fog nézni.
@johnhajdu4276
@johnhajdu4276 3 жыл бұрын
Zseniális a solar edge valóban, de! A solaredge optimalizálója drága. Van az a szabály, hogy mennyivel több elektronikát építünk be, annál több a hibalehetőség. Nem egy amerikai videó van a youtube-on, hogy ezeket az optimalizálókat cserélni kell. A hibás napelelemet egyébként infra kamerával hűvösebb időszakban azonnal megtalálható, mert a hibás napelem melegszik. Ha fogyeljük a teljesítményt, láthatjuk mikor kell hívni a kamerásokat.
@balazskiss985
@balazskiss985 Жыл бұрын
visszatermelni balfácánság
@naphegyikaroly3437
@naphegyikaroly3437 Жыл бұрын
Nekem is SOLAR EDGE van fent és engem a 25 év garancia győzött meg de valóban csak előnye van egy ilyen rendszernek .
@tiborpaksi2971
@tiborpaksi2971 3 жыл бұрын
Helló! Én úgy tudom, hogy egy konkurens cég Maxim chip-es napelem paneljei már többet tudnak a Solar Edge-nél, mert ha árnyék vetül egy panelre, akkor a SE-nél a teljes panel "kikapcsol", míg a Maxim panelnél 3 sorra osztották a táblát és csak az a sor nem termel, amelyik árnyékban van. Tehát, ha a fele árnyékos egy panelnek, akkor a másik fele még termel, és ez nem mondható el a SE-ről. Ha jól tudom!
@ordasigabor
@ordasigabor 3 жыл бұрын
Akkor legalább 4 kivezetés kell arra a napelem táblára, ha 3 részre van osztva. Szóval mindenféleképpen speciális napelem lesz. Ha meg nem tesznek rá két kivezetést, akkor a táblába integrálják a vezérlőt. Lehet jót csinálni, mindennek ára van. Le lehet menni a Balatonra Ladával és 6 literes BMW-vel is.
@tiborpaksi2971
@tiborpaksi2971 3 жыл бұрын
@@ordasigabor Köszönöm válaszát! Nem vagyok szakmabeli, fogalmam sincs a kivezetések számáról, az biztos, hogy integrálva van az optimalizáló, így azok külön telepítésével sem kell bajlódni. Az árral kapcsolatban csak annyit, hogy 6 cégtől kértem ajánlatot napelemrendszer telepítésére és magasan az M chipes panelt forgalmazó cég ajánlata volt a legalacsonyabb, sőt, egyéb szolgáltatásokban is a legtöbbet nyújtó. Szerintem ha már panelekkel tesszük tele a háztetőt, akkor azt kell megcélozni, hogy a lehető legnagyobb hozammal működjön a rendszer. Értem ezalatt azt, hogy ha árnyékba kerül két-három, vagy bármennyi táblának csak kis részei, akkor azok nem fognak termelni, ha azok SE márkájúak. Viszont az M-esnél a panelek napsütötte részei zavartalanul termelnek tovább. Tehát az Ön hasonlatával élve, a 6literes BMW megfelelője a SE rendszer, míg az M chipes egy középár kategóriás, normál fogyasztású, nyomatékos motoros Limousin. Mindent tud, amit ma tudhat egy ilyen rendszer, a fejlődés miatt pár év múlva már ez is megmosolyogható lesz. De most ez a TOP.
@Solar976
@Solar976 3 жыл бұрын
@@ordasigabor Nem kell 4 kivezetés, ezeket áthidaló (bypass) diódákkal kötik össze belül, így a dióda át tudja hidalni az árnyékba került részt.
@rajanko
@rajanko 3 жыл бұрын
@@tiborpaksi2971 Önnek teljesen igaza van, hiába nem "szakmabeli". Szerintem is a Cellasor-optimalizált napelemeké a jövő, amiben az M chipes van beépítve. Az pedig elfogultság kérdése, hogy vannak a Solar-Edge és a többiek. Mo-on leginkább a Flavius terjedt el, de ott van a SAJ, a Growatt, a Huawei stb. Több inverternél más a név, de azonos az alaplap készítő. Meg külön kell beszélni az inverterről és külön a napelemekről. Pl: van olyan inverter, ami már napelem nélkül is bekapcsol, van amelyik meg nem. (ez ott lényeges, amikor átveszi a rendszert a szolgáltató, s csak azt nézi, hogy az inverter üzemel, nem azt, hogy a napelemek termelnek is - de ez már szakmai finomság)
@buresantal9544
@buresantal9544 2 жыл бұрын
Kedves Gábor! Tanácsot kérnék. SMA Sunny Boy inverterem van ( Kb 10 éves ).Hálózatba táplál. Van hogy nem indul egész nap, késön indul 10.00, napközben leáll. A készülék túlfeszültséget jelez.(273 U,284 U, 293 U )Gyárilag 250 U után kapcsol le. 10DB Napelem van rákötve ami borús időben is termel. Az inverternek nincs Magyarországon szervize! ( Csehország )Egy emberük sincs nálunk aki ért hozzá. Közölték, hogy „ már megszolgálta az idejét , vegyek újat „ Hol lehet a hiba? Elmű: időnként túlfeszültség? Napelem: csatlakozók? Inverter? ( A közelünkben mostanában egyre több napelemes rendszer készült ) Köszönettel és üdvözlettel Antal
@ordasigabor
@ordasigabor 2 жыл бұрын
szia ahogy én látom ennek az inverternek végtelen hosszú a hibalistája www.inbalance-energy.co.uk/Inverter-Faults/sma-sunnyboy-inverter-faults-repairs.html Én ideiglenesen kiiktatnék 3db napelemet és megfigyelném változik-e valami. Lehet, mások is visszatermelnek a környéken és túl magas (240V) az utcai vezetéken a feszültség és ez a gond. Akkor is jelentkezik ez, ha az inverter és villanyóra között van egy gyenge kötés. Az inverer nem emelheti akármeddig a feszültséget csak azért, h visszatáplálhasson. Lehet, h az inverterben van a hiba, ezt elég nehéz megtalálni, vagy az egyik napelem hibás és ha hideg akkor egy belsõ repedés miatt csak melegben érintkezik rendesen.
@almassyandor7116
@almassyandor7116 2 жыл бұрын
Nagyon tetszik ! Hogy lehet a Gáborral felvenni a kapcsolatot ?
@ordasigabor
@ordasigabor 2 жыл бұрын
google a jó barátod, kb az elsô találat :)
@margittaizoltan
@margittaizoltan 3 жыл бұрын
És jó eséllyel nem merőleges a jég becsapódási szöge.
@attilavincze853
@attilavincze853 2 жыл бұрын
Teljesen laikusként kérdezem,ha van egy 12,5 Solaredge inverter,lehetséges túlhúzni?Azt értem ez alatt,hogy pl.14kw is tud kezelni,vagy a 12,5kw a maximum?
@ordasigabor
@ordasigabor 2 жыл бұрын
10% túlhúzást enged a SW betáplálás oldalon. Rá lehet 2x nagyobb teljesítményű mspelem rendszert kötni, csak akkor napi pár órában, amikor nagyon süt a nap a 110%-nál korlátoz, de ettől nem megy tönkre
@holinzski
@holinzski 10 ай бұрын
Kedves Gábor! Kérlek segíts.2*10 darab napelemet kellene párhuzamosan kötnöm,de azt gondolom a 10-10 napelemmel sorba 1-1 diódát is kötni kellene hogy ne tudjanak egymásra "hatni".A Schottky diódát tartanám ideálisabbnak ,már csak a kesebb nyitó feszültsége okán is.Schottky diódából legfeljebb 100 voltosat találtam,tehát legfeljebb 2 darab napelemet tudok vele sorba kötni,majd a 2-2 diódával sorba kötött napelemeke már párhuzamosan lehet kötni.De ilyen módon bekötött 4 darab napelemet újabb ugyanilyen módon összekötött napelemekkel köthetem sorba?Vagy csak az a megoldás lehetséges hogy hagyományos diódával kötöm sorba a 10-10 darab napelemet és ezt a 10+dióda sorba kötött napelem adagot párhuzamosíthatom?A választ előre is köszönöm.János
@ordasigabor
@ordasigabor 10 ай бұрын
Nem szerencsés a napelemek párhuzamos kapcsolása. Bírni fogja az az áramot az inverter/szabályzó? Az ilyen felejtős, idő kérdése és elég (nagyon melegszik) www.auto-homes.com/hu/spd/MC4_D30/MC4-dioda-30A-1000VDC-vizallo?gad=1&gclid=CjwKCAjwsKqoBhBPEiwALrrqiK6z06S6v1KNda9j7o3A_Pih8SwDap7kzGc9YEQcGjSoYtb9NU60mBoCz2AQAvD_BwE De ha már párhuzamosan kötöd, akkor vegyél olyat, ami túlméretezett és kibírja. Egy körődobozba ezt szépen bele lehet tenni: DCG85X1200NA www.kaufland.de/product/359777726/?sid=31418672 Vagy ha spórolni kell, akkor ez is jó: DSEI2X30-10B hu.rs-online.com/web/p/schottky-diodak-es-egyeniranyitok/7115279?gb=s Olyat ne tegyél, hogy pl. 100Voltos dióda minden második, harmadik napelem után. Feleslegesen melegszik, nagy a meghibásodás és a záró irányú feszültségek nem adódnak össze (több lesz, de 5 dióda soros kapcsolásával nem lesz 5x nagyobb)
@Solar976
@Solar976 3 жыл бұрын
Ma már alig lehet kapni polikristályos napelemet, mert a monokristályos előállítása majdnem azonos áron megoldható. Most inkább a "hagyományos" monokristályos és a félcellás PERC technológiás táblák közül lehet válogatni.
@hunfalu
@hunfalu 3 жыл бұрын
A fényképezésben is alkalmazták a szelént, a fénymérés technikában.
@daltonwill4218
@daltonwill4218 3 жыл бұрын
Dont know if anyone gives a damn but if you're stoned like me atm you can stream pretty much all the new movies and series on InstaFlixxer. I've been watching with my gf during the lockdown =)
@brysenshiloh8044
@brysenshiloh8044 3 жыл бұрын
@Dalton Will Yup, have been watching on Instaflixxer for years myself =)
@jesseduncan1140
@jesseduncan1140 3 жыл бұрын
@Dalton Will Yup, been watching on InstaFlixxer for years myself :)
@Benimokus
@Benimokus Жыл бұрын
Kedves Gábor úr ! Látom , h otthon van a témában . Én most tervezem , h kiépitek egy kb 2 - 3 .Kw körüli 1 fázisú rendszert / sajnos nem vok otthon ebben a témában , kütyükben és ahány árajánlatot kapok mindeki mást mond / de szeretném azt is , h sziget üzemmódban is működhessen ill éjszaka is legyen áramellátás minimális szinten ehhez 2 db akura 12 vagy 24 v xxx v max 100 - 140. Ah gondoltam . AZ ELSŐ KÉRDÉSEM a következó lenne milyen inverter kellene hozzá ?? , van e olyan ami spec ehez a rendszerhez van , vagy külön modullal kell / illetve lehet e / a hagyományos inverterekhez kiépiteni , illetve csatlakoztatni / vagy hogyan célszerű ??? / A MÁSIK KÉRDÉSEM : a jelenlegi rendszerek invertere amivel szerelik a rendszereket az tiszta szinuszos vagy ha nem szinuszos , akkor hogyan működtetnek a rendszerről hűtőgépet , egyéb vill motoros gépeket ????? PL : ma néztem egy GROWATT , HUAWEI invter műszaki adatlapját és nem találtam ez irányú megjegyzést ... vagy alapból mind szinuszos ??? ELŐRE IS KÖSZÖNÖM VÁLASZÁT , PÁRTATLAN SEGITSÉGÉT Mások hozzászólását is szivesen olvasnám ! ÜDV: K Bence Autó vill műszerész
@ordasigabor
@ordasigabor Жыл бұрын
Sajnos olyan nincs, hogy visszatáplálás és sziget üzem is menjen. Még nincs ilyen inverter. Vagy egyik vagy másik. De két inverterrel megoldható és egy relével, ami átkapcsolja a napelemeket az egyikről a másikra. Visszatáplálós inverterek listája: www.eon.hu/content/dam/eon/eon-hungary/documents/pest-megyei-halozat/hmke-inverterlista/ELMU_Inverterek_listaja_20220120.pdf Ha 1 fáis van, akkor max 2.5kW-t engednek. Sziget üzemű, hibrid inverter: www.vatera.hu/solar-napelem-5-5kw-hybrid-inverter-napenergia-solar-szolar-3187504196.html 48 Voltos akku rendszer a célszerű. Az alacsonyabb áram a 24V-hez képest szinte mindennek jó és tartósabb is lesz.
@imrekiss1382
@imrekiss1382 3 жыл бұрын
12:33 Még nem vették észre, nem érdekli őket? ( hőszigetelés!)
@ratkooporonty
@ratkooporonty 3 жыл бұрын
Régen akarok napelemet, ahogyan nyerni is a lottón, de csak egy lottót veszek, skandinávot, azon néha nyerek 1300 forintot, de volt már egyszer 5-ösöm is. Sajnos nem érdemes napelemet olyan helyen ahol van villanydrót, mert egyszerűen drágább, ráadásul ha már sokan vesznek (visszatáplálandó), akkor meg is adóztathatják egy kis jövedékivel ahogy én ismerem, sőt kiismertem az Államot. Valami kellene mégis, kitudja mi lesz itt még, gyertya helyett több kis 100 Wattos szélerőművet biciklikerekekből a tetőn fixen, itt (majdnem) mindig észak-nyugati a szél, akkukba vezetve és a töltésszabályozót is kiagyalva, ne azt a mütyürkét amit árusítanak és javítani nem is lehet csak kézrátéttel.
@Bonewerkz
@Bonewerkz 3 жыл бұрын
Sztem mikroinverterekkel, parszaz Wattal megoldhato a napelem is. Es akkor nem kell milliokat kolteni ra.
@nehamegmondom5816
@nehamegmondom5816 2 жыл бұрын
Kedves Gábor! Ez is szuper. Kérem add meg mekkora bővitést bír el a rendszerem? Solar Edge 5000H inverter, 16 db. Canadian Solar 295wp napelemmel. És ha lehet adj egy elérhetőséget, van pár kérdés, szeretném a legavatottabbal pontosítani.. Köszi Tibor
@ordasigabor
@ordasigabor 2 жыл бұрын
szia 2x12db lehet ugyanebből panelből. Venned kell ekkor optimalizálókat is. Vagy 2x11db és az a 6db lehet a mostanság népszerű 380Wattos panel, ami jelenleg kb 66eFt/db és az optimalizáló sem olcsó kb 25eFt/db. Viszont a napelem telepítők szerintem 2évre előre be vannak táblázva. üdv Gábor
@nehamegmondom5816
@nehamegmondom5816 2 жыл бұрын
@@ordasigabor Te is????
@istvan3146
@istvan3146 3 жыл бұрын
Azt hallottam, hogy az optimalizálós eszközök+inverter sajnos nagyon drága. A műszaki tartalmat nem vitatja senki, de ha van hely, akkor az árkülönbözetből lehet több napelem táblát venni, ami elöregedve is elég teljesítményt ad. Ha a napelemekre gyakran vetül árnyék, ami a hagyományos sorba kapcsolt napelemeket egyszerre ütné ki, akkor már lehet, hogy anyagilag is megéri az ezt kiküszöbölő megoldás. Ha szempont a monitorozhatóság, akkor is lehet jó választás.
@mihalykadar7376
@mihalykadar7376 2 жыл бұрын
A hálózati betáp a fogyasztó és a napelemről érkező energia egy csomópontban találkozik. Sötétben egy 2.2kw os fogyasztó a 10 A a hálózatból veszi fel. Kevés napsütésnél 2-3 A az inverter felöl érkezik és így a hálózat felöl érkező áram ennek arányában csökken visszafelé.10 A nél már csak a napelem felöl érkezik pedig ott van a hálózat is! Ezt nem értem.
@kandos1986
@kandos1986 3 жыл бұрын
Akkor ez az optimalizáló tulajdonképpen a DC kimenetét egy fix feszültségen tartja?
@ordasigabor
@ordasigabor 3 жыл бұрын
Szia. Nem. A kimenetén arra törekszik, hogy kivegye a napelemből a maximális teljesítményt. A feltett teljesítményt átalakítja egy másik feszültségre és áramra. Az áramot úgy próbálja meg beállítani, hogy annyi legyen, mint a többi optimalizáló árama. A kimeneti feszültség meg ebből adódik.
@kandos1986
@kandos1986 3 жыл бұрын
@@ordasigabor Köszi ! 🙂
@andraskocsis
@andraskocsis 2 жыл бұрын
Üdv! Ha jól értelmezem, ezek az optimalizálók mindenféle napelemhez jók?
@ordasigabor
@ordasigabor 2 жыл бұрын
Mindenféle napelemhez jó, de az optimalizáló és az inverter csak Solaredge márkájú lehet. Van még a Huawei-nek is ilyen rendszere. Illetve most láttam nemrég, hogy Kínában kihoztak olyan optimalizálót, amihez már teljesen mindegy, hogy milyen gyártmányú az inverter. Kb. 2 hónap múlva tudok erről is videót készíteni.
@andraskocsis
@andraskocsis 2 жыл бұрын
@@ordasigabor Köszönöm a választ! A kulisszák mögé nem nézhetek be? Kíváncsi lennék a kínai optimalizáló nevére.
@andraskocsis
@andraskocsis 2 жыл бұрын
@@ordasigabor Üdv! Már órák óta azon agyalok, hogyan működhet ez az új optimalizáló. Ugye vannak a diódával optimalizált napelemek és a félcellás diódás panelek és a dióda nélküli panelek. Lényegében a sima panelek egy panelént tekinthetők a diódával optimalizált panelek 3 kicsi panelnak a félcellás pedig 6 kicsi panelnak. A dióda azért van bennük, hogy árnyék hatására ne a cellán keresztül folyjon az áram. Ez a csomóponti törvény. Ergo kicsi árnyékolástól a félcellás panel 1/6-a esik ki. Optimális esetben termelne 300W-ot, de így körülbelül 250W kijön belőle. AZ áram nem változik, a feszültség kisebb lesz a panel kapcsain. Azt nem értem, az optimalizáló hogyan tud ebből többet kihozni. A 250W az 250W, ettől több nem lehet a panel megbontása nélkül. Azt tudom elképzelni, hogy van egy panel, ami 300W-as, a másik 290W-al, a harmadik 310W-al termel és így tovább. Ezeknek a teljesítményét ugye optimalizáló nélkül a leggyengébb láncszem árama adná meg. Optimalizálóval azt tudom elképzelni, hogy ezeknek az áramai össze lennének hangolva, de a feszültség különböző lenne, így mindegyik panelből ki lehetne venni a maxot. Árnyék esetén továbbra is bypassolna a panel bizonyos része, ha van optimalizáló, ha nincs. Körülbelül egy Solar Edge optimalizáló most 20-25 ezer forint, remélem az új kínai elérhető áron lesz és jól szuperál. Remélem nem írtam hülyeségeket, de jelen esetben ez a meglátásom.
@Jimitek
@Jimitek 3 жыл бұрын
5:17 - Gábor, azt állítod, hogy a monokristályos paneltípus kevésbé érzékeny a szórt fényre. Na most én ezt pont fordítva tapasztaltam. A polikristályos típusnál, amint megszűnik a közvetlen napsütés a szórt fény hatására már alig ad feszültséget, a monokristályos, viszont szinte alig veszít belőle. Most rosszul tudom, mert vacak ebay-es darabokról nem lehet tudni mit kap az ember (bár a színe kék- vagy fekete, egyértelmű volt) így rossz tapasztalatom van, vagy tényleg úgy van ahogy mondtad?
@ordasigabor
@ordasigabor 3 жыл бұрын
Polykristályos jobban hasznosítja a szórt fényt.
@Jimitek
@Jimitek 3 жыл бұрын
@@ordasigabor Úgy néz ki félre lettem vezetve, mert monokristályosat rendeltem és polit kaptam (mivel kékes színű), így valóban a polikristályos jobb a szórt fényre.
@nacsabalazs
@nacsabalazs 3 жыл бұрын
Üdvözlöm. Egy kérdésem lenne: az ilyen visszatáplálós napelem rendszerek, amikor áramszünet van akkor lekapcsolják magukat az inverterek biztonsági okkokból, ilyenkor nekünk is áramszünet van. Mindezt azért, pl., hogy, ha az utcán szereleik a vezetékeket ne rázza meg a szerelőt. A kérdésem az lenne, hogy olyankor mi történik, amikor egy utcában több nepelemes rendszer is van, ami képes a visszatáplálásra, akkor hogyan dönti el az inverter, hogy most áramszünet van és nem a szomszéd rendszer visszatáplálását látja az én rendszerem.
@zsoltsimon2803
@zsoltsimon2803 3 жыл бұрын
Szia! Ilyen esetben: az összes kiserőmű az utcában (környéken) pontosan ugyanabban a pillanatban kapcsol ki! (Ugyebár akkor: amikor a szolgáltató kikapcsolja a feszültséget az utcán)
@nacsabalazs
@nacsabalazs 3 жыл бұрын
@@zsoltsimon2803 Igen ezt írtam is a kérdésemben, hogy lekapcsol, de hogyan dönti el az inverter, hogy most áramszünet van és nem a szomszéd rendszer visszatáplálását látja az én rendszerem.
@rajanko
@rajanko 3 жыл бұрын
@@nacsabalazs "az összes kiserőmű az utcában (környéken) pontosan ugyanabban a pillanatban kapcsol ki!- tehát ugyanakkor. Az inverterek nem kommunikálnak egymással, hogy te előbb én később kapcsolok le :). Igazából nem csak az áramütés miatt kell hogy lekapcsoljon, hanem akkor a visszatáplált áramot-feszültséget is a te villanyórád számlálja (mivel kintről nem jön be feszkó-áram), tehát te fizetsz azért a szolgáltatónak, hogy energiát termelsz. Na, ez a méreg, nem a cián. Hogy mindegyik ad-vesz óránál így van ez, azt nem tudom pontosan.
@zsoltsimon2803
@zsoltsimon2803 3 жыл бұрын
@@nacsabalazs Már értem, hogy mire gondoltál! 😉 Nos, arról van szó, hogy amikor kikapcsoljuk a tr-t valóban egymást átverve, (a visszatáplált feszültséggel) elméletileg valóban továbbra is termelnek a kiserőművek, csak-hogy egy utca átlagos áramszükségletét: nem képesek ellátni, így: az inverterekre eső óriási áramigény miatt: feszültségletörés alakul ki, így, valójában: túl alacsony 'hálózati' feszültség miatt kapcsolnak le!... (Mellesleg: ha ez nem történne meg, azesetben: a hálózatra felhelyezett földelő-rövidrezáró: megpecsételi az esetleg még jelen lévő feszültség sorsát!...) 😉
@nacsabalazs
@nacsabalazs 3 жыл бұрын
@@zsoltsimon2803 Nagyon köszönöm a választ!!! Az életveszély elkerülésére a megoldás a hálózatra felhelyezett földelő-rövidrezáró.
@petepaul2139
@petepaul2139 3 жыл бұрын
...és a jégeső biztos, hogy nem merőlegesen érkezik a napelem felületáre... !!
@szabolevente1713
@szabolevente1713 Жыл бұрын
Szia, tehát reggeltől estig többet termelhet egy policristalinos napelem mint egy monocristalinos ?
@ordasigabor
@ordasigabor Жыл бұрын
Manapság már jobb hasfokú mono napelemeket készítenek és ezek drágábbak is. Ezért: Ha pl. veszel 1MFt értékben mono és poly napelemeket, akkor a mono-ból csak a "gagyibb" kisebb hatásfokú fér bele a keretbe ugyanannyi teljesítmény mellett. És ilyenkor a poly termel többet. De ha van +20% pénz rá, hogy jobb hatásfokú mono elemekt kerüljenek fel, akkor értelemszerűen a mono fog győzni. Az eltérés kb. 5-7% egy évben. És ez lehet az egyik javára vagy a másik javára. Magyarul, ha meg tudod venni a monokristályos drága SUNPOWER napelemet, akkor az többet termel a jobb hatásfoka miatt, mintha pl. egy no-name kerül fel: nvsolar.hu/wp-content/uploads/2021/03/napelem-hatasfok-2021.png A no-names esetben kevesebb a beruházási költség....
@magyarka1
@magyarka1 2 жыл бұрын
Adnak termelési garanciát,vagy csak átverés?
@ordasigabor
@ordasigabor 2 жыл бұрын
kb 4 milliárd év múlva a Nap teljesítménye 26%-al megnő, 7 milliárd év múlva pedig bekebelez minket. Nagyjából ez garantált. Rfyébként saját tapasztalat alapján 10%-ot boztossn hoz, ráadásul ha hiba van, akkor optimalizáló nélkül nagy meló megtalálni a problémát. És csak idő kérdése és lesz probléma....
@jozsefneszabo8557
@jozsefneszabo8557 Жыл бұрын
Szeretném kérdezni, hogy solar edge inverteres napelem rendszert szeretnénk telepíttetni, viszont a hálózati feszültségünk 244-245 volt. Olyan információkat hallottunk, hogy ez esetben leáll a rendszer és nem képes termelni. Kérdésem, hogy ez így van e valójában.
@ordasigabor
@ordasigabor Жыл бұрын
250V-nél kezd leszabályozni és 265V-nél már csak 20% teljesítményt ad le. Ha az utcában sok házra tesznek majd napelemet, akkor a szolgáltató úgy is lépni fog...
@makoado6010
@makoado6010 3 жыл бұрын
de ha kiszámolod a termelt áram értékét, akkor kb 20 év alatt hozza vissza a rendszer árát. de az is csoda lesz ha 10 év múlva még müködni fog... és ha mégis a gyár szerint 15 év után már csak 50%-os kapacitással dolgoznak a napelemenk az öregedés miatt.
@janoshaasz5219
@janoshaasz5219 3 жыл бұрын
És erről nemrégiben regélt is Rajmund Zoltán Illés a saját csatornáján... (Viszont ez a videó nem arról szólt szerintem, hogy megéri-e, vagy olcsóbb-e, hanem inkább arról, hogy ha már meghozta valaki a döntést, hogy napelemezik, akkor milyet válasszon... )
@makoado6010
@makoado6010 3 жыл бұрын
@@janoshaasz5219 "Viszont ez a videó nem arról szólt szerintem, hogy megéri-e, vagy olcsób-e, hanem inkább arról, hogy ha már meghozta valaki a döntést, hogy napelemezik, akkor milyet válasszon... " ezt azért gondold át újra, mégha nehéz is...
@ordasigabor
@ordasigabor 3 жыл бұрын
Attól függ, hogy mire használod fel az áramot. Pl. ha hőszivattyút működtetsz, akkor fűtheted a házadat. 5x jobb hatásfokkal, mintha elektromos hősugárzód lenne és kb. 3x gyorsabban megértül a beruházás.
@makoado6010
@makoado6010 3 жыл бұрын
@@ordasigabor de akkor is ott vagy, hogy előre kifizetted a villanyszámlát 20 évre. egyébként fütésre sokkal jobb a vákuumcsöves napkollektor. annak ~90% a hatásfoka és -20C-nál is csinál 40 fokos vizet ha süt a nap. ami elég a padlófűtéshez. talán a decembert és ha ködös akkor a november kivéve ki lehetne füteni egy átlagosan szigetelt házat. az ára pedig töredéke a napelemekének. egyébként egy hőszivattyú megint egy brutál beruházás.
@LaciSupreme
@LaciSupreme 3 жыл бұрын
@@ordasigabor A hőszivattyút lehet működtetni normál hálózatról is, nem kell hozzá napelem. Másrészt 5x jobb hatásfokot biztosan nem tud, a talajszondás COP 2 - 3 körül mozog a gyakorlatban, éves viszonylatban, a levegős klíma pedig jó esetben 3 - 4, és nem a legkomfortosabb megoldás. De még ezek a számok se biztosak, mert ha olyan az idő, a klíma mindig leolvaszt, a talajszondás hőszivattyú meg sima villanypatronnal ráfűt, ha nem bírja. A napelem úgy érheti meg közvetlenül az egyén szempontjából, ha adnak rá támogatást, saját zsebből kérdéses. A környezetkímélés szintén, egyrészt mert le is kellett gyártani. Másrészt ha a nyáron termelt és eladott energiát télen hősugárzóval fűti el, amit épp úgy erőműben kell előállítani, és mire ott lesz a konnektorban, kb. 25 %-os hatásfokot kapsz az eredetileg eltüzelt, jórészt kőolajból, szénből és földgázból. Meg némi atomenergiából, ott valamivel jobb a hatásfok. Ráadásul ez az áram adok-veszek se garantált, hogy örökké tart. Szóval engem egyelőre nem győztek meg ezek az igen költséges, és kényes beruházások. Persze ha már valaki megvette, kár rajta görcsölni, de újként érdemes meggondolni. Inkább egy jó szigetelés, na az biztosan megtérül!
@hunfalu
@hunfalu 3 жыл бұрын
Ha majd havi elszámolás lesz, érdemes lesz átgondolni, hogy a napelemek tájolást ne a nyári, hanem a téli napjárásra optimalizálja a szerelő. Sajnos azt látom, hogy szigetüzemű közvilágításnál is a nyári napjárásra optimalizálják a napelem dőlését, irányát, így aztán télen esélytelen a rendszer...
@MrBazsi888
@MrBazsi888 3 жыл бұрын
télinek hányfokos dőlés kell ?
@hunfalu
@hunfalu 3 жыл бұрын
@@MrBazsi888 jelenlegi elszámolás még nem indokolja ezt,de minden aktív eszköz esetében, ahol akku toltese a cél /pl.pontszerű közvilágítás/ érdemes úgy tájolni. Alacsonyabb a nap járás így meredekebb szogallas jobb télen
@MrBazsi888
@MrBazsi888 3 жыл бұрын
@@hunfalu 35°?
@hunfalu
@hunfalu 3 жыл бұрын
@@MrBazsi888 sajnos nem tudom. De háztartási célra jelenleg a nyári szög az ideális
@Bonewerkz
@Bonewerkz 3 жыл бұрын
Sztem a teli jobb. Attol is fugg, hogy az orszag melyik reszen laksz. Nalunk telen jo, ha a 4 honap alatt 10 napig sut a nap osszesen...
@jozsefpal5241
@jozsefpal5241 2 жыл бұрын
A napelemet teljesítményét, mennyire befolyásolná egy elektromágneses mező?
@ordasigabor
@ordasigabor 2 жыл бұрын
Szerintem semennyire, ha a mágnesességre gondolsz. A fény is elektromágneses sugárzás, de azt elég nehéz eltéríteni mágneses elven.
@jozsefpal5241
@jozsefpal5241 2 жыл бұрын
Üdvözlöm! Nem a fényre tett hatására, hanem a kristályra tett hatására gondoltam. Valószínű, hogy rontja,- vagy javítja a hasznosított frekvenciát. Ha javítja, esetleg meg lehet növelni az elem hatásfokát.
@xsonzoloster
@xsonzoloster 2 жыл бұрын
A Huawei-nek is van napelemenkénti optimalizálója.
@ordasigabor
@ordasigabor 2 жыл бұрын
Bele van építve a napelembe, vagy egy doboz kerül a napelem mögé?
@xsonzoloster
@xsonzoloster 2 жыл бұрын
@@ordasigabor Külön doboz. kzfaq.info/get/bejne/oJZnftKX1paYiXU.html
@CNCVelMart
@CNCVelMart Жыл бұрын
ki árul eleve rozsdás csavart? 🤣
@TheBlacktom
@TheBlacktom 3 жыл бұрын
Az mitől van, hogy a sorba kötött napelemeknél az egyik feszültségcsökkentése lecsökkenti az egész termelését? Párhuzamos kapcsolásnál ismerem ezt a jelenséget, például elemeket ha sorba kötök akkor az egyik feszültsége nem hat a többire, viszont ha párhuzamosan vannak kötve, az már baj.
@istvan3146
@istvan3146 3 жыл бұрын
Nem a feszültség csökken felhős időben nagyon, hanem az áram, ami sorbakötött paneleknél azonos.
@TheBlacktom
@TheBlacktom 3 жыл бұрын
@@istvan3146 Arra tudok gondolni, hogy ha ugyanolyanok a panelek és mindegyiket ugyanúgy süti a nap, akkor könnyű megtalálni a közös (azonos) munkapontot (MPPT), viszont ha egyik mást csinál mint a többi, akkor nincs jó munkapont. Mi történne ha mindet párhuzamosan kötném be? Nyilván annak van valami nagy hátránya mert senki sem csinálja...
@istvan3146
@istvan3146 3 жыл бұрын
@@TheBlacktom Ugyanaz a hátrány, mint elemek vagy akksik párhuzamos kötésénél. Csak nagyon hasonló állapotú feszültségforrásokat szabad összekötni, mert különben az egyik meríti a másikat. Egyébként van egy hasonló olcsóbb megoldás is, ennél a videónál az első hozzászólásban említik: kzfaq.info/get/bejne/mcufgrhl3szUZGw.html
@peterpapp175
@peterpapp175 2 жыл бұрын
@@TheBlacktom Szerintem a legfontosabb az inverterek bemeneti DC áramkorlátja. Csak nagyon keveset lehetne párhuzamosan kötni.
@jozsefbalatoni8782
@jozsefbalatoni8782 3 жыл бұрын
A Szpunyik azért volt nehéz, hogy bebizonyítsák, a bolygó bármely pontjára képesek atomcsapást mérni.
@petepaul2139
@petepaul2139 3 жыл бұрын
Akkor nem sikerült, mert elhagyta a naprendszert... :):):)
@jozsefbalatoni8782
@jozsefbalatoni8782 3 жыл бұрын
Nem hagyta el, az alacsony pálya miatt kb.3 hónap múlva elégett a légkörben.
@petepaul2139
@petepaul2139 3 жыл бұрын
@@jozsefbalatoni8782 Opsz, köszi a helyesbítést, összekevertem :):)
@khymeraeye
@khymeraeye 2 жыл бұрын
Jó dolog ....csak amatőr kivitelezést lehet látni mindenhol.....(nagyon nagyon nem hozzá értő emberek... de annak mondják magukat!) és igen a cserepet meg szokták csiszolni az annyit tesz, h oda vágsz egyet kalapáccsal és meg van oldva ....( eltörhetik a cserepet és sokan inkább nem erőltetik ).. De a legfontosabb AZT a 6-os zöld -sárgát ......ki teszi fel törném el az ujját és mindenhol ezt teszik itthon.... Van alumínium levezető barátom....... kültéri körülmények között hol jó a műanyag szigetelésű vezeték? Mellesleg az a 6-os keresztmetszet villámvédelmi funkcióra tudod mit jelent? mikor az izzóba elég a Wolfram szál .... kb annyit ér!
@laszlohajdu8078
@laszlohajdu8078 3 жыл бұрын
Szia ha esetleg lesz, időd a linket nézd meg léci vannak, kétségeim érdekelne a te véleményed is ezzel kapcsolatban. kzfaq.info/get/bejne/gtukfJRlr9utnHk.html :)
@ordasigabor
@ordasigabor 3 жыл бұрын
Szia. Hatalmas kamu a videó. Ugyan a tekercsben lehetne lehetne indukálni mágnessel elegendő feszültséget. De ehhez két dolog kell: 1. a mágnesnek a tekercs belsejében kellene lennie, úgy, hogy a mágneses tekercs hurkaira merőlegesek legyenek. 2. mechanikai munkát kellene befektetni, energia kell a mágnes forgatásához. Szanaszét van szerkesztve a videó, valószínűleg vezetékkel van megtáplálva a "lámpa", amit eltérő helyekre tesznek, hogy a kamera ne lássa. A mágnes sem magától forog. Nem szabad ennek bedőlni!
@Daredevil19790921
@Daredevil19790921 3 жыл бұрын
Pont ilyen rendszert veszek már engedélyekre várok
@ordasigabor
@ordasigabor 3 жыл бұрын
Jól jártál, hogy ezt választottad.
@csepaigyorgy
@csepaigyorgy 3 жыл бұрын
Nekem január óta működik. 4 hónap alatt megtermelt 8 hónap alatt elfogyasztott áramot. A rezsi csökkenésnél nem csak a villanyszámla kiváltását kellene beleszámolnia a szkeptikusoknak. Mi a 22e forintos általány gázszámlát is ki fogjuk váltani árammal. Ja és a szkeptikusoknak még annyit, ha áram nincs, akkor gázkazán sem működik, tehát mindegy (leszámítva a gázkazán károsanyag kibocsájtását), hogy mivel fűtök, ha áram nincs, így se, úgyse lesz fűtésem.
@andraskocsis
@andraskocsis 2 жыл бұрын
Üdv! Milyen típusú paneleket adnak hozzá?
@bettisnacks
@bettisnacks Жыл бұрын
Üdv! Milyen paneleket vásárolt? Hogy "muzsikálnak"?
@profivill2023
@profivill2023 3 жыл бұрын
a growatt is képes rá
@ordasigabor
@ordasigabor 3 жыл бұрын
Szereintem ott nem minden napelemet figyel, csak egy string-et (ami kb. 10db sorbakötve)
@profivill2023
@profivill2023 3 жыл бұрын
@@ordasigabor 13 napelemünk van abból 6 db nincs megfigyelve
@editschranz2014
@editschranz2014 2 жыл бұрын
Azt már tudjuk, hogy a Solaredge jó inverter. Mi a helyzet a Frónius inverterrel? Nekünk ezt ajánlották! Főleg, mert sokkal kisebb a meghibásodás lehetősége és az árnyékot szintén tudja kezelni!
@ordasigabor
@ordasigabor 2 жыл бұрын
Én úgy tudom, hogy csak részben tudja kezelni az árnyékot. Mégpedig úgy, hogy ha van 20db napelem a tetőn, akkor kettéosztják 2x10db-ra. És ha pl. a kémény vagy egy fa árnyékot vet és és az árnyék csak az 1x10db-ot érinti, akkor a másik 1x10db még termelni fog. Ha ha az árnyék mindkét csoportól érint legalább 1-1db-ot, akkor annyi..... lényegében leáll a termelés.
@zoli2056
@zoli2056 Жыл бұрын
jobb lett volna csapágygolyó helyett nagyméretű jégdarab és döntött felületre ejtve.
@mokaficek2715
@mokaficek2715 2 жыл бұрын
Át mentünk reklámba....
@ordasigabor
@ordasigabor 2 жыл бұрын
Ez tényleg jó és a többi gyártó csak szeretné, ha ezt a szintet elérné. Nemsokára teszek fel egy másik típusról is infót
@mokaficek2715
@mokaficek2715 2 жыл бұрын
@@ordasigabor azt nagy örömmel fogadom
@zsoltgulyas6135
@zsoltgulyas6135 3 жыл бұрын
Azonban a solaredge többmint másfélszer annyiba kerül mint a többi rendszer és annyival nem tud többet nem szólva arról ,hogy minden egyes optimalizáló egy plusz hibaforrás! A rendszer zseniális azonban a megtérülése kb 15 év! Mennyi a garancia? ?? Mire hasznot hoz addigra már rég nincs!
@machzoli4882
@machzoli4882 3 жыл бұрын
Nehéz lett volna egy kommentben több alaptalan dezinformációt közölni.
@zsoltgulyas6135
@zsoltgulyas6135 3 жыл бұрын
@@machzoli4882 Semmi alaptalan infó Én sok helyről kértem árajánlatot és a Solaredge ajánlata bizony a lehető legmagasabb volt az összes közül ! A többi cég 4-5 Milliós ajánlatához képest a Solaredge 7 milliós ajánlata nem győzött meg! Nem vállalnak hosszabb garanciát se! Te mit gondolsz erről mi ebből az alaptalan infó! Küldjem el neked az ajánlatokat,hogy meggyőződj az alaptalanságról!Neked talán más tapasztalatod van?Vagy úgy gondolod ,hogy 42 db optimalizáló nem hibaforrás! Esetleg úgy gondolod,hogy valóban megtermel a rendszerük másfélszer annyit ! Szerinted mi az ami valótlan abból amit leírtam!
@machzoli4882
@machzoli4882 3 жыл бұрын
@@zsoltgulyas6135 Szinte minden. "másfélszer annyiba kerül" - Valós felár rendszer szinten maximum 20% " nem tud többet " - Valós teljesítmény növekmény egyszerűbb tetőknél is 15%, tagoltabb, árnyékoltabbaknál 20-30%-.de 50% is lehet. Ha később nagyobb teljesítményűeket kell berakni, a különbség 100%-a. "egy plusz hibaforrás" - Egyszerűbb mint egy inverter, egy-egy cseréje sem horror: www.napelemmarket.hu/index.php?route=product/list&keyword=optimaliz%C3%A1l%C3%B3&description=0, persze vannak olcsóbb optimalizálók is: sun2000.hu/products/sun2000-450w-p-optimalizalo "Mire hasznot hoz addigra már rég nincs!" - Hasznot az első perctől hoz. Garancia Wagner Solaron keresztül SE7K-ra 2017-ben: 25 év! Remélem a működési elvet nem kell elmagyarázni.
@zsoltgulyas6135
@zsoltgulyas6135 3 жыл бұрын
@@machzoli4882 A garancia az ajánlatuk szerint 10 év a 25 év az 80% teljesítménygarancia amit mindegyik cég megad Ahhoz képest,hogy szerinted 20% a felár akkor számold ki a 7M és a 4,2M A haszon azt jelenti Hogy megtérült a befektetésed és már nyereséget termel!
@machzoli4882
@machzoli4882 3 жыл бұрын
@@zsoltgulyas6135 Valóban, haszon csak a megtérülés után jön. Ajánlat kérésre csak ajánlani tudom a Wagner Solart. Náluk nem lesz gond sem a felárral sem a megtérüléssel. Egyik üzletkötőjük: Szombathelyi Tamás: 70/6102313
@pakozdiattila
@pakozdiattila 3 жыл бұрын
Nem vagyok napelem ellenes, de az kissé felháborító, hogy ha én termelek energiát azt a szolgáltató töredék áron veszi meg mint amennyiért nekem adja azt... Ezt tessék már nekem elmagyarázni... Ugyanis a ha sokan termelnek a szolgáltatónak áramot íly módon akkor inkább örülnie kellene, hogy "zöld" energiával több helyről kapja azt én kisebb százalékban kell atom és más erőműveket üzemeltetnie.
@ordasigabor
@ordasigabor 3 жыл бұрын
2 dolog van: 1. nem kell eladni az áramot a szolgáltatónak, hanem olyan szerződést kell kötni, hogy nyáron betáplálod, nem kapsz érte pénzt, de tényen ugyanezt ingyen visszaveheted. Ez tök jó. 2. Az erőmű nem szereti a zöld energiát. Mert az erőművet arra kell méretezni, mint amikor valami miatt nem jön zöld energia. Szóval ott kell tartani egy hatalmas erőművet, mert a zöld energia szerencsefüggő...
@istvankiss7530
@istvankiss7530 2 жыл бұрын
Ez azért van, mert a villamos energiát nem a termelőtől veszed a termelés előállítási helyén. Hogy értsük: A villamos energia előállítása egy költség, és ennek a felhasználási helyre való szállítása meg egy másik költség. Tehét hogy mennyi szén, olaj, atom fogy egy erőműbe és hogy a lakásodban ezt felhasznád, több kölönböző tételből áll. A napelemnél előállítod az energiát, de nem szállítod sehova. Használd el, és nem kell fizetbned villanyszámlát. De ha már kell távvezeték, ha kell alálomási transzformátor, kellenek oszlopok, ezekre vezetékek, ezek öregszenek, ezeket karban kell tartani, a melősoknak fizetést kell adni, és még a fák is rádőlnek néha, akkor ezt valakinek fenn kell tartania. Ezért két fő költség van. 1, Az előállítás költsége, 2 szállítás költsége. (Van még más, de ezek kisebb arányúak.) Az pedig más kérdés, hogy a tanulatlan, ostoba magyar egy fasiszta, maffia rendszerű pártot választ vezetőnek. Mert az állam feladata a szabályozás és nem a haveroknak, oligarháknak, párt potentátoknak való állami vagy maffia módszerekkel megszerzett független magán tőke átjátszása. Nézd meg kinek a tulajdona sok villamosenergia rendszer és rögtön tudható, hogy az állam miért nem teszi a dolgát (szabályozás, ellenőrzés a működtetés helyett), ami az embereknek (mondjam ilyen elvont fogalmakkal: nép, nemzet, polgár) jó lenne. Ezen felül az "erőmű nem szereti a zöld energiát" dologhoz tegyük hozzá, hogy a napenergia kaotikus termelésű. Nem kiszámítható, a csúcsok csak vezérelt fogyasztókkal használhatók fel (tehát nem te döntöd el mikor mos a mosógép), és völgyekhez pedig más erőművi kapacitásokat kell fenntartani. Egy atomerőmű szabályozási ciklusa 1-2 nap, egy szénerőmű 3-8 óra, egy gázmotor meg 20-30 perc. Tehát amikor nem süt a nap, akkor zöldenergia hívők ne használjanak villanyt. Ha meg mégis, akkor a völgyidőszak termeléséhez szükséges erőművi kapacitás fenntartását valakinek meg kell fizetni. Kinek a feladata ez? Akinek egyáltalán nincs napeleme, vagy akinek van és amikor nem termel, akkor mégis csak kellene az a "gonosz" régi erőműben megtermelt villany.
@gaborm6358
@gaborm6358 3 жыл бұрын
Hello. Ezt a videot láttad már ? Elég kreativ ö is mint te 😉 kzfaq.info/get/bejne/ntqantKS0LWvg5c.html
@janoshaasz5219
@janoshaasz5219 3 жыл бұрын
(És a Rajmund Zoltán Illés is napelemezik...)
@istvan3146
@istvan3146 3 жыл бұрын
Az még kérdés, hogy egy eső és szél álló szerkezet bekerülési költsége és a fogyasztása visszajön-e a magasabb kivehető teljesítménnyel. Valamennyi karbantartás igénye is van. Hatalmas erőművek léteznek fix napelemekkel, talán pont az utóbbi szempont miatt. (Persze vannak forgatós megoldások is, de talán kevesebb.)
@rajanko
@rajanko 3 жыл бұрын
Mikrosilver egy jó csóka. Van egy jó tudáshalmaza, sokat kísérletezik és okosban megoldja a dolgokat. Példát lehetne venni róla, hogy milyen szinten lehet a dolgokat újrahasznosítani (a fémet, az elhasznált ceruza-akkukat stb). Megcsinálta házilag a napraforgó napelemet, jelenleg a szélturbinát fejleszti, amivel visszatáplál felhős és szeles időben a szigetüzemű háztartásában. Bírom a stílusát, csak magát adja és belátja, ha téved, de sose adja fel. Na ilyen mentalitású emberek lennének a megfelelő szakmai helyeken, akkor máshol tartana az ország.
@senkihazialfonz8437
@senkihazialfonz8437 3 жыл бұрын
Bocs fiúk, a napelemnek nagyon alacsony a hatékonysága. Lakossági felhasználásban soha nem térül meg a befektetés.
@zsoltnagy7949
@zsoltnagy7949 3 жыл бұрын
Ebben tévedsz.Minden attól függ mekkora a rendszer illetve mire használod .A 6kw os allatiaknak hosszabb megtérülési ideje van.Nekem 13kw os rendszeren van .Neve nincs napelemekkel nincs optimalizálás .growatt inverter dél ny i fekvés két éves rendszer évi 15/16kw kb 6 év megtérülés.169 nm alapterületü ház 3 M belmagasságú ezzel fütök meg minden más erröl megy nem kevés e-cucc.nem höszivatyú nem klíma.Norvég panelek hatásfok 99.9százalék.és még marad minden évben 3500kwh amit az ön kifizet.Ugy hogy baszakodni kell velük a magas feszültség miatt .A mivel közel 1000kwh kárositanak meg évente.
@rajanko
@rajanko 3 жыл бұрын
Igen tévedsz, mert ha van hozzá támogatás (amit most cukorka helyett szór szét a kormány), már jobb a megtérülés. Attól függ, hogy ki tervezi, hogyan és miből. Évek, súlyos ezer forintok bánják, ha rosszul tervezik és gyengébb anyagból. Tesóméknak 2 éve van napelemük és a fölösleget a szomszéd medencéjét fűtik vele. Az ár megegyezés szerint, mindenki jól jár és számlát se kell adni róla. Lényeg, hogy úgy fejlődik a napelem technológia és csökken az ár, hogy megéri, pláne ha véget ér a rezsicsökkentés. Aki kimarad, nagyon lemarad. Nem kell elfogadni, az élet mindent igazól majd, de én szóltam.
@zsolthorvath7703
@zsolthorvath7703 2 жыл бұрын
@Naughtius Maximus Jelen pillanatban sok banki termék annyit sem hoz mint az infláció. A nyugdíj alapok meg csak-csak de az általános befektetési alapok hosszú távon a vursli tombola és a lottó között van.
@CNCVelMart
@CNCVelMart Жыл бұрын
De miért is kéne bármit is visszatáplálni? Azért a 11 Ft-ért? 🤣 inkább 3x nagyobb teljesltmény és nem vagyok kiszolgáltatva a szolgáltatónak horror áron.
@ordasigabor
@ordasigabor Жыл бұрын
azért mert ingyen akkumulátornak használhatod a hálózatot. Amit nyáron beteszel, azt télen ingyen visszakapod
Playing hide and seek with my dog 🐶
00:25
Zach King
Рет қаралды 32 МЛН
Задержи дыхание дольше всех!
00:42
Аришнев
Рет қаралды 2,3 МЛН
路飞被小孩吓到了#海贼王#路飞
00:41
路飞与唐舞桐
Рет қаралды 81 МЛН
Napelemünk egy év használat után - még mindig megéri? | kert TV
14:02
KertTV - McMenemy Márkkal
Рет қаралды 25 М.
Szigetüzem otthon - a backup ellátás lehetőségeiről
13:50
Tiszta Energiák - napelemes rendszerek
Рет қаралды 4,3 М.
LED mint energiaforrás. Hogy működik a LED?
34:42
Ordasi Gábor
Рет қаралды 74 М.
Power Optimisers - What are they? And do you really need them?
18:42
Gary Does Solar
Рет қаралды 72 М.
Mínuszban van a napelemes termelésem a fűtés miatt
15:23
Andras Horvath
Рет қаралды 191 М.
Solar optimizer. Why it is good? There are lot of advantages
23:54
Ordasi Gábor
Рет қаралды 44 М.