EP99 jean-paul sartre

  Рет қаралды 22,845

Na potítku

Na potítku

4 жыл бұрын

Čau! Dnes se podíváme na život a dílo francouzského filozofa Jean-Paul Sartra. Probereme základy jeho filozofie a také jak navazoval na ostatní autory, o kterých jsme mluvili v minulých dílech Na potítku.
Moc děkujeme všem našim patronům za podporu!
Stránky Na potítku: www.napotitku.cz
Moderuje: David Jirsa
Kamera a střih: Daniel Zezula
Music: www.bensound.com
Chcete naši tvorbu podpořit? Už od $2 měsíčně můžete mít přístup k bonusovému obsahu na našem Patreonu:
www.patreon.com/napotitku

Пікірлер: 58
@ondrejkucera6578
@ondrejkucera6578 4 жыл бұрын
Velký obdiv k tomu, jak dokážeš filozofii vztáhnout k popkultuře a běžným věcem. Zbožňuji Tvoje videa! ;-)
@danielkarasek1198
@danielkarasek1198 2 жыл бұрын
Mám pocit, že na to jak máme být odsouzeni k svobodě a existenci předcházející esenci, tak nám dost předurčuje význam. A to tou myšlenkou, že bys měl být individuální a naplnit svůj potenciál, ale to může být moje dezinterpretace... Podle mě je důležité "challengnout" to co vypadá jakože nám je dáno "Opravdu mám být také pekař, když mě baví kreslit, stavět a navrhovat domy?" A někdy je odpověď ano někdy ne, ale nemusíme se tomu vždy vzepřít. Lennost, flákání, napití se vína etc. je do určité míry zdravá, nemůžeme neustále pracovat a musíme dát prostor našim potřebám. Jen bych jeho myšlenku reformuloval tak, že bychom si o tom neměli lhát, ale postavit se tomu (pustím si film abych se učil AJ vs pustím si film, protože teď si tělo zaslouží se uvolnit a na AJ se vrhnu pak). Myslím si, že tento extremismus pochází z toho, že si myslí, že lidé mohou být stroje bez emocí(že jsou jen naše volba a slabost). Mozek ale není nekonečně plastický, což víme jako biologický fakt. Pokud by tak tomu bylo, tak se můžeme opravdu vzepřít čemukoliv a přeprogramovat se na jiné nastavení. Zároveň bychom tak ale měli nekonečný potenciál, který každý může naplnit.
@vasikbulin
@vasikbulin 4 жыл бұрын
Za Jean-Paul Sartrea se musím z politického hlediska částečně přimluvit. Jeho (byť neúspěšně) usilování o udělení milosti Miladě Horákové a zanevření na Sovětský svaz po vpádu do Maďarska v roce 1956 ho alespoň v mých očích dosti očisťuje.
@jaromir4440
@jaromir4440 3 жыл бұрын
To máte tedy nízké morální standardy Pane bez jména. Sartre roky aktivně podporoval nejhorší zvěrstva jaká se na této planetě děla, z pozice nejznámnějšího francouzského filozofa a spisovatele své doby bránil autorům kritickým k SSSR či Číně publikovat, veřejně je denuncioval a ničil jim život. To se týkalo dokonce osobností jako byl Alexander Solženicyn, tedy lidí, kteří skutečně prodělali Gulag a dovolili si o tom psát. Solženicyn o svých zkušenostech s tímto "humanistickým mudrcem" píše ve své knize Trkalo se tele s dubem. Sartre ale nejen vytvářel komunistickým režimům clonu, on je otevřeně podporoval, vystupoval na konferencích takzvaného mírového hnutí a když už zločiny těchto režimů vypluly na povrch tak je nepokrytě obhajoval. Jen pro ilustraci, v roce 1974, tedy více než dvacet let po vraždě Horákové například prohlásil: „Revoluční režim se musí zbavit určitého počtu jednotlivců, kteří jej ohrožují, a nevidím zde jiný prostředek než smrt. Z vězení se dá vždycky dostat.“ Ale to jsou jednotlivosti, kterých bychom tu mohli jmenovat desítky. Jinak podrobně činnost Sartra a dalších francouzských levicových intelektuálů popsal např. Raymon Aron v knize Opium intelektuálů, nebo nedávno Tony Judt v práci Falešné ideje, cizí krev. Opravdu mne děsí, že se ještě najdou lidé, kteří nad tím dovedou mávnout rukou pro jeden pokrytecký dopis Gottwaldovi...
@vasikbulin
@vasikbulin 3 жыл бұрын
​@@jaromir4440 O ničem takovém jsem nikdy neslyšel, a tudíž ani nevěděl. Pokud je to skutečně tak, tak mi asi nezbývá, než poněkud přehodnotit mé stanovisko k němu. Každopádně vám děkuji za osvětu.
@mariekolarikova9775
@mariekolarikova9775 4 жыл бұрын
Jsem všemi deseti pro těch Sto roků samoty. Je to moje velmi oblíbená kniha a na našem gymnáziu ji máme i na maturním seznamu.
@marasmys
@marasmys 4 жыл бұрын
Příště by mohl být STOpařův průvodce po galaxii ☺
@RVI-fy7fb
@RVI-fy7fb 4 жыл бұрын
ahoj mohl bych poprosit o natočení videa o knížce Hrdina naší doby od Lermontova?
@vasikbulin
@vasikbulin 4 жыл бұрын
Co se marxismu týče, tak obtížnější téma by se nehledalo lehko. Tím mi marxismus připomíná hegelovskou dialektiku, tj. kolik příznivců, tolik interpretací. Mám známého, který je stoprocentně přesvědčený marxista a ačkoli my oba se pokládáme za marxisty, k mnohým jeho výrokům mě moje vnitřní svědomí nutí přistupovat s rezervou. S častými odkazy na Velkou francouzskou a Řijnovou revoluci zdůrazňuje, že revoluce není procházka růžovým sadem a k dosažení komunismu přistupuje ryze machiavellisticky, až z toho někdy až mrazí. Skoro přesně po vzoru výše zmíněného příkladu s tlačítkem ve videu s tím rozdílem, že rodinu nahrazuje proletariátem a nevinnou oběť vládnoucí třídou. Zároveň v mnohém obhajuje Lenina a to už je v lecčem zavrženíhodná osobnost. Nemluvě o typických marxistocko-leninských frází, že stát je jen forma útlaku a policie se soudy jsou nástroji k udržení moci vládnoucí třídy, plně ignorujíce skutečnost, že policie mnohdy zachraňuje životy a soudní moc šoupe za mříže i kapitalisty, kteří poruší zákon. Samotný Karl Heinrich Marx pravil: „Docílíme-li správného cíle špatnými prostředky, přestává být cíl správným.“ To je i moje motto a má morálka mi zkrátka nedovoluje považovat vraždu za legitimní nástroj dosažení jakkoliv spravedlivého řádu. Drtivá většina změn proběhla ve Francii za Velké francouzské revoluce poměrně nenásilně(ještě před jakobínským terorem) a Sametová revoluce si bohudík také nevyžádala tisíce životů. V každém lidském životu tkví ohromný potenciál ke zlepšení světa k lepšímu a smrt tento potenciál jen pohřbí. Zkrátka zbavit svět vykořisťování není pro mě to samé jako zbavit svět vykořisťovatelů.
@Kubabaruch
@Kubabaruch 4 жыл бұрын
Přesně rozpor mezi tím Marxovým citátem („Docílíme-li správného cíle špatnými prostředky, přestává být cíl správným.“) a marxistickou obhajobou (nebo přímo potřebou) revolučního násilí stále moc nechápu.
@jakubchladek7729
@jakubchladek7729 Жыл бұрын
Vím, že se ptám po dvou letech, ale přece jen, odkud pochází ten zmiňovaný Marxův citát? Nemůžu ho nikde dohledat, mimo stránky typu slavné citáty slavných apod.
@Martin_Holec
@Martin_Holec Жыл бұрын
Takže kamarád je pro nás ne marxisty a anti-marxisty, taková časovaná bomba?
@vasikbulin
@vasikbulin Жыл бұрын
@@Martin_Holec s časovačem nastaveným na nekonečno... pro někoho výhra, pro někoho vstup do doomerského světa
@petrhollan2200
@petrhollan2200 4 жыл бұрын
Bude také rozbor díla Zeď?
@misanek007
@misanek007 Жыл бұрын
Čo se týče emoce jako slabosti, tak tato myšlenka je v souladu s Cicerem v jeho díle Tusculanae Disputationes. Nevím, jestli toto dílo Sartre četl, ale myslím, že to není vlastne myšlenka úplne mimo.
@Rulets1010
@Rulets1010 4 жыл бұрын
8:50 to je podezřele specifické...jsi vpohodě? :D :D
@NeoMindVoS
@NeoMindVoS 3 жыл бұрын
Soudě dle úsměvu.. těžko říct, jestli češtinářský humor nebo zkušenost.
@Dmdacanmean
@Dmdacanmean 3 жыл бұрын
Dobití..hlavně na základní škole! Nejsem jedinej! :D
@maisondegellert
@maisondegellert 4 жыл бұрын
Nemůžu si pomoct, ale po každém takovém videu jsem mírně zmaten. Respektive, nevím, k jakým filozofiím inklinovat.
@jakubstrnad7357
@jakubstrnad7357 4 жыл бұрын
z každé si vzít ten kousek, který nám vyhovuje :-)
@davidjirsa8582
@davidjirsa8582 4 жыл бұрын
Právě. Kdyby byla jedna filozofie správná, tak je to dnes filozofie oficiální.
@filajirak_7105
@filajirak_7105 4 жыл бұрын
13:30 to jsem takhle šel po nuselaku a bylo to opravdu pár minut hrůzy...😞
@rl9598
@rl9598 Жыл бұрын
Nejste divnej. Já kdykoli jsem někde vysoko, tak se držím dva kroky od okraje, protože se bojím, že nějaké mé vnitřní zmatené já se prostě sebere a skočí, podvědomě sama sobě nevěřím 😁. Čili asi je to fakt normální.
@dominikbart1726
@dominikbart1726 Жыл бұрын
Davide, prosím, odkud je ta teze Sartrova, že nad propastí se člověk nebojí, že spadne, ale že skočí? Kde to prosím napsal či řekl? Díky!
Жыл бұрын
Na to uz jsem tady myslim odpovidal, tak projed komentare a kdyz to nenajdes, napis a ja to sem dam znova.
@NeoMindVoS
@NeoMindVoS 3 жыл бұрын
15:51 …nebo ještě jeden podcast z Na potítku…
@AndrewDeer1
@AndrewDeer1 4 жыл бұрын
Učíš číňany podle Holé? Co si myslíš o té učebnici? Jinak ano, rozhodně bych byl pro Bezruče.
@davidjirsa8582
@davidjirsa8582 4 жыл бұрын
Já učím teoretické předměty - morfologii, strukturalismus, semiotiku atd. Ale když jsem dělal v integračním centru, používal jsem Holou. Pro běžné lidi, co se chtějí naučit česky, je to myslím fajn kniha, ale na univerzity nepatří.
@FiikusMaximus
@FiikusMaximus 4 жыл бұрын
@@davidjirsa8582 to by mě vůbec hrozně zajímalo, co děláte v Číně (nemůžu si pomoct ale ta věta zní hrozně útočně, ale nemá být!). Nějaký menší vlog by podle mého stal za to.
@m6km6k
@m6km6k 3 жыл бұрын
Boris Pasternak byl ten druhej, co odmítnul Nobelovku za písmenka. Ale u něj to asi nebylo tak spontánní a autonomní, jako u J.P.S.
@margotparkerson8095
@margotparkerson8095 2 жыл бұрын
Můj otec-Můj děd-Já budu pokračovatel je spíš determinismus.
@veronikacisarova1185
@veronikacisarova1185 Жыл бұрын
nemám co říct
@2UglyForU
@2UglyForU 4 жыл бұрын
Nemusíš mluvit za každou cenu spisovně. Naopak tu přirozenost kvituju s povděkem, Bukowski taky neměl projev londýnskýho majordoma. :)
@davidjirsa8582
@davidjirsa8582 4 жыл бұрын
Jo jenže kdo pak má číst ty e-maily "pane kolego, domnívám se, že alespoň my, češtináři, bychom měli dodržovat jisté jazykové dekóóórum" :p
@battle_wizzard
@battle_wizzard 8 ай бұрын
Ale keď niekto vytvoril prvý stôl, odkiaľ čerpal inšpiráciu?🤔
8 ай бұрын
Nejsu stololog, ale nejspis z nejakeho kusu kamene, na ktery se dobre odkladaly veci?
@drakee766
@drakee766 4 жыл бұрын
Taky by mě zajimal nazor marxistu. Jestli muzu navthnout, tak doc. Hauser se tomuto tematu venuje, ale jestli ho dostanes do videa je vec jina😀..
@bedrichzajicek4932
@bedrichzajicek4932 4 жыл бұрын
Myslím si že tvá reakce na ten pokus s červeným tlačítkem je naprosto přirozená.
@dodoismus369
@dodoismus369 3 жыл бұрын
4:53 Já mám poděděný tričko s Che Guevarou, který nosím jako pyžamo! :DDD Je tu ještě někdo, kdo má taky tričko s Che Guevarou? :D
@reneroder3263
@reneroder3263 4 жыл бұрын
Ku tej otazke s tlacitkom... Rad by som ti povedal, zaroven sa aj teba spytal na jednu vec. Davnejsie som sa dlhsie zamyslal nad podobnym konceptom. Islo o jednoduchu otazku. Bol by som schopny, za 1000 000 euro napriklad, doslova na mieste, rozdupat na smrt male steniatko? Na jednej stranke v tej otazke vyssieho dobra som si povedal, jasne, este si na to obujem aj nejake poriadne kanady nech to pekne chrume a praska, predsa len 1000 000? Za tie peniaze mozem postavit farmu a vychovat 10 000x viac rovnakych steniatok. Alebo prispiet na vyvoj lieku rakoviny pre ludi, co moze mat znova nasobne vyssiu hodnotu. Ale... potom som tuto otazku raz dal jednemu kolgeovi a on mi na to povedal NIE, a ja sa pytam ale pre co, neuvedomujes si potencial toho vyssieho dobra? A on ano, ale co ak by takto ako ty, premyslal kazdy? A tam som sa zasekol...Co ak by tak ako ja, premyslal kazdy, povecme ze by slo o v kvazi spravnu odpoved a kazdy by tak premyslal. Kazdy by zabijal steniatka pre peniaze za vyssim dobrom? A dalsia otazka je, co ak by to steniatko prave to steniatko ako trebars hovori Sartre, malo byt klucovim dovodom pre vynajdenie rakoviny? Co ak by to steniatko mohlo zit zivot u nejakeho dietata. To steniatko by dostalo rakovinu umrelo na to, a to dieta ktore by ho malo by to ranilo tak ze by cely svoj zivot investovalo do toho najst liek na rakovinu. Aby uz nikto iny tak ako jehosteniatko na tuto chorobu neumrelo... Po tej odpovedi, s tym ze co ak by takto zmyslal kazdy ako zmyslas ty som tuto otazku vecne zavrhol. Ale stale na 100% neviem realnu odpoved.
@sabinapope8761
@sabinapope8761 4 жыл бұрын
vezmi si doláka (antonín dolák) - koukám na jeho videa (zvlášť ty s james heather) jako na takovej intelektuální standup. a nějak jsem nabyla dojmu, že je marxista či inklinuje k marxismu; ne z videí, asi to o sobě řekl nebo to někdo o něm řekl. aspoň je to filosof a, i přes jeho svým způsobem maniakální styl, ví, o čem mluví.
@timurislami9259
@timurislami9259 3 жыл бұрын
Ten pocit, když se vám nechce učit na zkoušku z etiky a díváte se na tohle video :D
@haninkabubnikova2343
@haninkabubnikova2343 2 жыл бұрын
přesně můj případ :D
@papousekerikfuckinglegend1067
@papousekerikfuckinglegend1067 Жыл бұрын
rekni mi davide, jakou ty mas svobodu? kdyz ti zaveli ze budes nosit respirator, budes nosit respirator, kdyz nebudes chodit do prace skoncis jako bezdomovec, a kdyz se narodis do ucitelske rodiny s velkou pravdepodobnosti budes taky ucitel. ukaz mi, kde je ta tvoje svoboda. a kdyz bude ekonomicka krize, pravdepodobne to odneses, totez valka atd. mas svobodu, vybrat si cerveny tricko, ale tam nekde ta omezena svoboda konci :D. edit: koukam ze ve 22:40 odpovidas. asi jsem pouzil informace o tobe z tohoto videa ktere jsem znal uz drive a napsal je drive nez jsi o tom zase tady mluvil.
@romandydek2586
@romandydek2586 6 ай бұрын
Seš blb,ale máš na to právo❤
@HrdinaodSolferina
@HrdinaodSolferina 4 жыл бұрын
Ten marxismus u Sartrea opravdu nechápu. Máloco naplňuje tezi o tom, že každý je pánem svého osudu, jako kapitalismus. Třeba to byla u něj jen póza.
@jentak78
@jentak78 4 жыл бұрын
a co jste od marxe cetl kdyz tak nechapete?
@dominikosaurus5373
@dominikosaurus5373 3 жыл бұрын
To, že si každý si může vybrat, kdo bude jeho pánem, fakt není definice svobody
@petersvanto7109
@petersvanto7109 Жыл бұрын
David Jirsa nic nanejdes. A nic nepochopis. Realita nie je Euklidovska. Pravda je mytus a chimera. Vo formalnom systeme jazyka sa neda dokazat pravda. Kurt Godel.
@petersvanto7109
@petersvanto7109 Жыл бұрын
Nemas slobodnu volu a cas stracas hladanim. Nemas to pod kontrolou. Na konci prides k Transcedentnej Entite.
@matusbushcrafter
@matusbushcrafter 2 жыл бұрын
K tomu marxizmu.....v skutocnosti by som pribtvojom pouziti pojmu marxizmus pouzil skor vyraz stalinizmus alebo totalitny vulgarny komunizmus.... Mam svoj sposob citania marxa ako humanistu....radikalne sa to odlisuje od byvaleho rezimu....ale myslim ze marx bol po svojej smrti velmi dezinterpretovany :)
@tosuja3380
@tosuja3380 3 жыл бұрын
Dost mě překvapilo, že víš jaký byl Guevara, Mao Ce-tung, ... , lépe než někdo kdo ho (je) osobně znal. Já nevím jaký byl, co je propaganda a co je objektivní pravda. Nevím to ani Stalinovi, Hitlerovy nebo Usáma bin Ládinovi. Tak nějak jsem se domníval, že to máš podobně.
EP105 sam harris - morální panika
29:57
Na potítku
Рет қаралды 9 М.
EP97 friedrich nietzsche - smrt Boha a nadčlověk
35:21
Na potítku
Рет қаралды 48 М.
Became invisible for one day!  #funny #wednesday #memes
00:25
Watch Me
Рет қаралды 27 МЛН
Sigma Girl Past #funny #sigma #viral
00:20
CRAZY GREAPA
Рет қаралды 30 МЛН
EP73 allen ginsberg - kvílení
25:13
Na potítku
Рет қаралды 18 М.
EP93 fenomenologie
27:50
Na potítku
Рет қаралды 23 М.
EP139 anti-intelektualismus
31:22
Na potítku
Рет қаралды 15 М.
Sartre, Existentialism is a Humanism
13:24
Overthink Podcast
Рет қаралды 98 М.
EP100 gabriel garcía márquez - sto roků samoty
26:00
Na potítku
Рет қаралды 11 М.
František Koukolík: Mrtvý lidský mozek je něco jako mrtvé město
30:25
Český rozhlas Radiožurnál
Рет қаралды 147 М.
EP89 jean-françois lyotard - postmoderní situace
27:07
Na potítku
Рет қаралды 16 М.
EP216 vítězslav nezval - manon lescaut
24:45
Na potítku
Рет қаралды 9 М.
Existentialism: Crash Course Philosophy #16
8:54
CrashCourse
Рет қаралды 7 МЛН
Choďte a dojte krávu radosti, radí všem psychiatr Radkin Honzák
28:55
Český rozhlas Dvojka
Рет қаралды 143 М.