Nazizm i stalinizm - podobieństwa i różnice - prof. dr hab. Wojciech Roszkowski

  Рет қаралды 33,303

Wszechnica FWW

Wszechnica FWW

11 жыл бұрын

Wykład profesora Wojciecha Roszkowskiego zorganizowany w ramach cyklu dla maturzystów, Dom Spotkań z Historią, 9 lutego 2011 [1h44min]
wszechnica.org.pl/wyklad/nazi...
prof. dr hab. Wojciech Roszkowski - Nazizm i stalinizm - podobieństwa i różnice. Czy współczesna Europa potrzebuje komunistycznej Norymbergi? Dom Spotkań z Historią, 9 lutego 2011
Porównanie komunizmu i nazizmu jest ryzykowne, podobnie jak wszelkie porównania historyczne. Między obydwoma systemami zachodziły spore różnice, ale chyba więcej było podobieństw. Niemiecki nazizm upadł w wyniku klęski wojennej, podczas gdy komunizm sowiecki załamał się pod ciężarem własnych słabości, a komunizm chiński trwa nadal. W Zachodniej Europie tradycja komunistyczna jest nadal dość żywa. Wszystko to sprawia, że trudno mówić o „rozliczeniu” zbrodni komunistycznych tak, jak stało się to (choć w niepełnym wymiarze) w przypadku zbrodni nazistowskich. „Pojednanie przez zapomnienie” po upadku systemu komunistycznego grozi jednak zatarciem kryteriów oceny moralnej działalności publicznej.
Znajdź nas:
/ wszechnicafww
/ wszechnicafww1
anchor.fm/wszechnicaorgpl---h...
anchor.fm/wszechnica-fww-nauka
wszechnica.org.pl/
#nazizm #stalinizm

Пікірлер: 50
@Mateo1982able
@Mateo1982able 6 жыл бұрын
Jestem pozytywnie zaskoczony rzeczowoscia, poczuciem humoru i skromnoscia osoby wykładajacej
@jackasia6527
@jackasia6527 5 жыл бұрын
Tej Pani dziękujemy
@Gatorfromswamp
@Gatorfromswamp 6 жыл бұрын
Bardzo dobry wyklad!
@bartkosk
@bartkosk 3 жыл бұрын
Fachowa analiza
@jerzywachaa1522
@jerzywachaa1522 2 жыл бұрын
Chyba zmienił pan temat w temacie jest Nazizm i Stalinizm, a mówi pan o komunizmie, czy tu na pewno można postawić znak = ? ja się nie zgadzam, ale wykład ogólnie ciekawy i w wielu punktach wydaje się trafny, ale jak pan mówi dbajmy o pewną precyzję
@katarzynaturaj-kalinska.st2032
@katarzynaturaj-kalinska.st2032 6 жыл бұрын
To wcale nie jest zaskakujące, że w Zachodniej Europie komunizm się nadal podoba. Po prostu nie powąchli knuta i nahajki, strzałów w tył głowy i zsyłki. Dla nich komunizm to miłe gadanie przy kawce. Albo i dobrej, zmrożonej, rosyjskiej wódeczce.
@olasek7972
@olasek7972 9 жыл бұрын
genialny wyklad.
@Damian-iq7ip
@Damian-iq7ip 3 жыл бұрын
Dzięki 😎
@pokojroztropnosc.1658
@pokojroztropnosc.1658 Жыл бұрын
"WSPANIALE BY BYŁO REGÓLARNIE POSŁUCHAĆ JEGO TEMATU O UNII I JAK TO BY WIDZIAŁ PROGESOR,MOŻNA BY O GEOPOLITYCE DZISIEJSZEJ ROZMYŚLAĆ I POSŁUCHAĆ TAK DZIŚ! I REGÓLARNIE"cyt.
@nihilistycznyateista
@nihilistycznyateista 11 ай бұрын
To ja słyszałem bardziej dobitną wersję, niż św Paweł: Czy można zbudować elektrownię wodną na Saharze? Oczywiście, że można, tylko się nie cholery nie opłaca...
@jusienka1
@jusienka1 10 жыл бұрын
czy ktos ma napisy do tego wykładu ?
@klementynaz732
@klementynaz732 6 жыл бұрын
Polecam obejrzec film do końca (okolo 1:30)
@tadeuszkowalski6073
@tadeuszkowalski6073 Жыл бұрын
Pan profespr powinien trochę więcej poczytać dowodów na plany agresji Stalina jest bardzo dużo.
@scarecrow9751
@scarecrow9751 6 жыл бұрын
Super
@hambudon
@hambudon 4 жыл бұрын
Mało faktów związanych z tematem, dużo demagogii. Szkoda bo temat ważny i ciekawy
@panamarcina
@panamarcina 5 жыл бұрын
Czy to wykład dla telewizji Trwam ?
@jureklegutko4547
@jureklegutko4547 2 жыл бұрын
Powierzchowna analiza. Baaaardzo powierzchowna!
@kqapec2677
@kqapec2677 Жыл бұрын
Akurat w kwestii tego że totalitaryzm to dojście do dna historii Europy to się nie zgodzę. To akurat jest najstarsza forma rządów bo starożytne monarchię czy cesarstwa też można nazwać totalitarnym ustrojem. Aczkolwiek Rzym to bardziej autorytarny. Gdzie można się w tych cywilizacjach dostrzegać dno? Dlaczego nagle został on utożsamiony z czymś niskim? Brednia kompletna, każdy ustrój się czymś charakteryzuje a czy to będą plusy czy minusy zależą tylko od wyznaczonych celów do osiągnięcia
@pentestus9258
@pentestus9258 5 жыл бұрын
Tak, wszystko co złe przez wrogów ludu. Jak to było? "My jesteśmy tu, gdzie wtedy, oni tam, gdzie stało ZOMO"?
@a.m.5059
@a.m.5059 3 жыл бұрын
Panie wykladowco, ojciec Marx,a byl Rabinem, Marx identyfikowal sie z kultura niemiecka. Niemcem jednak mnie byl .
@zdzisawcalinski8235
@zdzisawcalinski8235 3 жыл бұрын
Dlaczego Niemcy nie użyli gazów bojowych w Powstaniu Warszawskim?
@dominiksliwa1640
@dominiksliwa1640 11 ай бұрын
A 10 lat ... w 2023 r. ........2+2 nie musi być 4 a kobieta i mezczyzna tez niekoniecznie to 2 płcie
@maciejszymanski2386
@maciejszymanski2386 5 жыл бұрын
Obecnie PiS także próbuje przejąć kontrolę nad instytucjami państwa i mediami. Nie zdziwcie się, gdy kiedyś obudzicie się w innym świecie.
@TomkeP1993
@TomkeP1993 5 жыл бұрын
Boże, kto tę babę wpuścił na wykład...
@movemelody1
@movemelody1 4 жыл бұрын
Mówienie, że Marx był Europejczykiem nie jest do końca prawdziwe i wyczerpujące... przede wszystkim był Żydem, jego dziadek był rabinem a matka pobożną holenderską Żydowką.
@wugie191
@wugie191 4 жыл бұрын
A twój dziadek był Polakiem czy byś go nazwał Żydem?
@pawkapawka-yv1np
@pawkapawka-yv1np 6 жыл бұрын
Szkoda, że ten facet nie jest prezydentem RP.
@pawegorka8589
@pawegorka8589 6 жыл бұрын
czy nikt w polce nie słyszał o trans humanizmie ? dlaczego wszystkich tak dziwi jak jakiś lewak palnie że nie będzie różnić pomiędzy ludźmi nie twierdze że to słuszna idea, ale może lepiej się zapoznać z argumentami lewej strony zamiast z góry odrzucać
@OlejhunterPL
@OlejhunterPL 4 жыл бұрын
Kolejna lewacka ideologia. Nie dostrzegasz że transhumanizm uderza w kulturę?
@andrzej3511
@andrzej3511 8 жыл бұрын
Moim zdaniem właściwszy tytuł to: "Co każdy lewak widzieć powinien". :)))))))) Wykład znakomity, doskonale porządkujący pojęcia. Polecam.
@SiwyKanonier
@SiwyKanonier 7 жыл бұрын
oraz każdy "prawiczek" powinien rozumieć że nazizm - ergo socjalizm to odległe dziecko marksa nie przyznające się do ojca :)
@AErKart
@AErKart 5 жыл бұрын
Mam o Was wszystkich pytanie - dlaczego w ogóle wyznawać jakąś (taką lub inną) IDEOLOGIĘ ? Lub z nią walczyć, wyznając przeciwną. Dlaczego zakładacie, że świat jest czarno-biały. Że istnieje tylko jeden słuszny model funkcjonowania i chodzi o dążenie do narzucenia go siłą innym? (siłą argumentu lub siłą wojny, przemocy, manipulacji różnego rodzaju, od choćby zastraszenia ideą zła) Czyż nie zauważacie naturalnych procesów kształtujących życie gospodarcze. Ludzie organizują się tak jak im to się opłaca, robiąc to co jest praktyczne w danym czasie. To zaś ciągle się zmienia, bo życie na tym polega. Np. w wyniku automatyzacji pracy, zniknie stary system organizacji, nie będzie potrzeby używania pieniędzy do wymiany pracy, bo jej nie będzie. Bo automaty są tańsze i wydajniejsze od ludzi, więc obserwuje się przyrost wykładniczy. Każda ideologia traktowana jak religia jest WBREW ŻYCIU, które rządzi się prawami naturalnymi, a nie wymyślonymi i ustalonymi przez ludzi oraz pilnowanymi, aby przypadkiem nie byli swobodni (wolni). Totalitaryzmy mają różne oblicza i są po każdej stronie, bo wyznawanie danej ideologii jak religie czyni człowieka wojownikiem nastawiającym na wolność innych (bo przydzielającym sobie misje nawracania świata i z czasem rozwijającym to do form przemocy, traktując swą ideologię za ważniejszą od woli, wolności ludzi, a siebie za kogoś namaszczonego przez boga, jak chrześcijanie - mordujący wszystkich innych w imię boga.. Podobno teraz to się odwraca, stary system myślenia oparty o niewolnictwo, kończy się.. Bo technologia wypiera prace. To zmieni wszystko w kulturze.. Lecz skostniałe umysły zwykle żyją przeszłością i nie chcą tego widzieć, że świat się zmienia i to co było nie ma się do tego co obecne). Na szczęście wapniacy myślący w sposób ograniczony i skażeni uprzedzeniami wymrą, a nowe pokolenia będą myśleć zupełnie inaczej (tworząc z czasem całkowitą zmianę). T ak świat się rozwija, doskonali, ulepsza.. (nie w oparciu o historię, ale o jej zapominanie tworząc zupełnie nowe pojęcie). Życie przeszłością nie wydaje się być praktyczne (bo podszyte uprzedzeniami, żalem i lękiem, oraz cierpieniem). Większość ludzi wydaje się mieć podejście negatywne do życia, bo ich umysły zatrzymały się (na etapie przeszłości i nie adaptują zmian). Zaś życie na zmianach opiera się (wszystko co żyje, stale ewoluuje, się ZMIENIA). Więc do czego ideologizacja życia, w założeniu że tylko talki lub inny sposób jest dobry. Dla czego myśleć szablonami typu "dobre" vs "złe" skoro można rozeznawać na bieżąco. Sprawdzać co jest praktyczne w tym ciągle zmieniającym się świecie. Bo to co kiedyś było dobre w przyszłości być nie musi i odwrotnie! Luzie żyjący przeszłością przywiązali do tego co już poznali, stąd pewnie lęk przed zmianą (bo ona rozbija schemat w którym żyją).
@vampuk48
@vampuk48 4 жыл бұрын
jedyna różnica to kształt wąsów Wodza
@bubakerpasz1415
@bubakerpasz1415 6 жыл бұрын
Co za durne babsko ile można gadać o antyunii
@grzegorzr1386
@grzegorzr1386 4 жыл бұрын
Żołnierze francuscy nie mordowali wandejczyków "dla postępu" lecz aby stłumić rewoltę w dalekiej prowincji. Przyczyny tego powstania były różne: pobór do wojska przed wiosennymi pracami w polu, wymiana księży na "konstytucyjnych", korupcja urzędników przy parcelacji ziemi pokościelnej i inne, ale na pewno nie ideologiczne. Pan prelegent twierdzi, że odrzucenie Boga było przyczyną upadku moralnego świata. Dlaczego więc tak wiele przestępstw czy wręcz zbrodni jest i było dziełem ludzi wierzących w Boga? Nawet więcej, nie pamiętam aby ktoś zabijał aby narzucać ateizm, natomiast przy "nawracaniu" krew się lała i leje szerokim strumieniem. Wykład mocno stronniczy i zideologizowany. Pan wykładowca spoza religijnych klapek na oczach nie dostrzega całej złożoności natury świata.
@dominikredka9192
@dominikredka9192 4 жыл бұрын
Jak to nie mordował. Jak tak do nauki ! Anię Mondrale dureń udaje :)
Kopernika problemy z Inkwizycją, Janusz Mączka
1:22:18
Copernicus
Рет қаралды 22 М.
WHO DO I LOVE MOST?
00:22
dednahype
Рет қаралды 80 МЛН
THEY WANTED TO TAKE ALL HIS GOODIES 🍫🥤🍟😂
00:17
OKUNJATA
Рет қаралды 15 МЛН
Дибала против вратаря Легенды
00:33
Mr. Oleynik
Рет қаралды 4,6 МЛН
Płeć mózgu - prof. Jerzy Vetulani
1:04:01
Wszechnica FWW
Рет қаралды 113 М.
Polskie dyskusje o Zagładzie - prof. Dariusz Stola
1:52:14
Uniwersytet Warszawski
Рет қаралды 128 М.