Nie Przelewaj: Elektrownia wodna

  Рет қаралды 26,419

NiePrzelewaj

NiePrzelewaj

2 жыл бұрын

Woda to niezwykle silny żywioł, Jej niszczycielska siła może być jednak wykorzystywana dla dobra wszystkich.
O elektrowniach wodnych mówi się mało w przeciwieństwie do elektrowni wiatrowych czy słonecznych, a to właśnie one generują największą moc.
W Polsce również korzystamy z elektrowni wodnych. Najbardziej znane to te w Solinie i Żarnowcu. Działanie elektrowni wodnych jest uzależnione od ich rodzaju. Bazuje się jednak na wykorzystaniu energii kinetycznej wody. Zasada działania elektrowni wodnej jest prosta. Polega ona na spiętrzaniu
wody za pomocą zapór. Spiętrzona woda znajduje ujście w postaci rur i z dużą prędkością trafia do turbiny, powodując obrót jej łopat. Energia kinetyczna jest zamieniana w energię mechaniczną. Dalej trafia ona do generatora, który przekształca ją w energię elektryczną. Ostatnim elementem całego procesu jest dystrybucja wytworzonej energii elektrycznej.
Elektrownia wodna to również naturalny charakter. Nie generuje ona żadnych zanieczyszczeń i ogranicza emisję CO2. Instalacja taka wpływa również pozytywnie na bilans hydrologiczny.

Пікірлер: 64
@marekchudy8893
@marekchudy8893 2 жыл бұрын
Dziękuję I pozdrawiam
@Kenny88
@Kenny88 2 жыл бұрын
Za mało się mówi o elektrowniach wodnych, a to jest interesujące rozwiązanie.
@Gambler1215
@Gambler1215 2 жыл бұрын
....prawo wodne zmienic jak na panele .......do kilku kw by mozna było sobie maly hydrogenerator postawiiac kto ma mozliwosci.....mała rzeka 1 m"3 na sek to juz spora siła
@wieenergypl3395
@wieenergypl3395 2 жыл бұрын
Na mniejszych rzekach można budować elektrownie wodne na pływakach zakotwiczonych do brzegu.Mieszkańcy mogliby wykorzystać energię na własne potrzeby zmniejszając emisję CO2.
@JanJan-fs8mw
@JanJan-fs8mw 2 жыл бұрын
Lasy w Polsce pochłaniają co najmniej 40 mln ton CO2, więc czas najwyższy skonczyć z tymi bredniami co by wprowadzić zeroemisyjne normy.
@JanJan-fs8mw
@JanJan-fs8mw 2 жыл бұрын
Ma się rozumieć 40 mln ton CO2 rocznie
@michap.7909
@michap.7909 2 жыл бұрын
Czy na odpływie z takiej elektrowni nie mogłoby się coś obracać? Wszak woda wypływa
@p.jankowski6070
@p.jankowski6070 2 жыл бұрын
Ma wyplywać. Gdybyś coś "obracającego" tam wstawił, działałoby jak hamulec na turbinę i jej moc by spadła. Czyli strata, a nie zysk.
@januszwalczak3564
@januszwalczak3564 2 жыл бұрын
Póki co "zieloni" oprotestowali zaporę i elektrownię wodną na Wiśle w okolicach Ciechocinka, ale odnawialną energię chcą mieć ! Zielony to niedojrzały czerwony.
@TakAndrzejPolak
@TakAndrzejPolak 2 жыл бұрын
Po co ten gigant po chińsku, skoro można zainwestować w elektrownie szczytowo - pompowe, 100 % ekologii.
@januszwalczak3564
@januszwalczak3564 2 жыл бұрын
@@TakAndrzejPolak Dla elektrowni szczytowo pompowej potrzebna są dwa zbiorniki wodne a nie jeden.Czyżbyś chciał włączyć do współpracy ze zbiornikiem koło Ciechocinka zbiornik we Włocławku ? Uprzedzam odległość zbyt duża a spadek zbyt mały.
@TakAndrzejPolak
@TakAndrzejPolak 2 жыл бұрын
@@januszwalczak3564 Przecież powszechnie wiadomo, że elektrownie sz - p wymagają określonych warunków topograficznych, więc co ty tam wymyślasz z Ciechocinkiem i Włocławkiem....
@p.jankowski6070
@p.jankowski6070 2 жыл бұрын
@@TakAndrzejPolak Szczytowo - pompowe są o wiele mniej wydajne, ich rolą jest "wyrównywanie" prądu w sieci, a nie typowa produkcja.
@dobryzyibrzydki4135
@dobryzyibrzydki4135 2 жыл бұрын
👍
@zbigniewteterycz1571
@zbigniewteterycz1571 2 жыл бұрын
Elektrownia wodna reguluje stosunki wodne w przyrzeczach i terenach rolniczych do nich przyległych.Zapobiega powstawaniu zjawisku suszy i powodzi. Wytwarza się mikroklimat dla źycia człowieka i wszelakich roślin :od trawy po krzewy a kończąc na drzewach wszystkich gatunków.Pozdrawiam.
@TakAndrzejPolak
@TakAndrzejPolak 2 жыл бұрын
Mikroklimatem już przegiąłeś.
@Andrzej2499
@Andrzej2499 2 жыл бұрын
Co za bzdury wypisujesz , wiele państw renaturalizuje rzeki , jakiekolwiek stopnie wodne i regulacja rzek i cieków to najgorsze co może przytrafić się rzece i terenom przyległym .
@slawomirlech950
@slawomirlech950 2 жыл бұрын
@@Andrzej2499 rzeczywiście sztuczne jezioro Solina to najgorsze co mogło się przydarzyć przyrodzie, zwierzęta są załamane i omijają je szerokim łukiem. Wracaj do szkoły dzieciaku.
@ziaba2027
@ziaba2027 5 ай бұрын
Pozwolę sobie odnieść się się tylko do jednej kwestii w tym steku bzdur, mianowicie ochrony przed powodzią. W przypadku budowy zbiorników na rzekach ochrona przeciwpowodziowa i produkcja prądu w zasadzie wykluczają się nawzajem. W przypadku ochrony przed powodzią pożądany jest jak najniższy poziom wody, w zasadzie najlepiej jakby zbiornik był suchy i napełniany tylko w przypadku wezbrań. Co oczywiście stoi w sprzeczności z hydroenergetyką bo ta wymaga, aby poziom wody w zbiorniku był wysoki, im wyższy tym lepiej, by zapewnić wyższy spadek i większą produkcję prądu. Tak więc albo ochrona przeciwpowodziowa albo, produkcja prądu.
@lucynaozimek3810
@lucynaozimek3810 2 жыл бұрын
🇵🇱👍
@ArturZagaj-Izraelita
@ArturZagaj-Izraelita 2 жыл бұрын
Wyjaśnijcie mi: dlaczego w Alensztain gdzie przepływa ŁYNA woda spada ze stopnia w ilości kilkudziesięciu tysięcy litrów na minutę (CONAJMNIEJ) - NIE WYKOŻYSTANA?
@robertroth1378
@robertroth1378 2 жыл бұрын
Nima piniendzy
@ArturZagaj-Izraelita
@ArturZagaj-Izraelita 2 жыл бұрын
@@robertroth1378 To nie tak. Elektrownia 50-100 kw nie kosztuje dużo. Zważywszy że potem prąd jest darmowy a więc szybki stopień zwrotu. Ja myślę że mściwcy celowo wybudowali próg ( huk wody jest straszny nie da się stać nad wodospadem dłużej niż minutę) w mieście aby pokazać: NIE I CO NAM ZROBICIE!
@p.jankowski6070
@p.jankowski6070 2 жыл бұрын
@@ArturZagaj-Izraelita! A co to jest Alensztain?
@ArturZagaj-Izraelita
@ArturZagaj-Izraelita 2 жыл бұрын
@@p.jankowski6070 pl.wikipedia.org/wiki/Olsztyn
@ArturZagaj-Izraelita
@ArturZagaj-Izraelita 2 жыл бұрын
Tylko na Wiśle, zanim dopłynie do Krakowa można by postawić minimum 17 elektrowni- ale nikogo to nie interesuje!
@p.jankowski6070
@p.jankowski6070 2 жыл бұрын
Interesuje, od lat trwają przymiarki. W tej chwili takie rozwiązania blokują jednak Niemcy, ale także w Polsce są głosy przeciw. Wisła jest bodaj jedyną "dziką" tej wielkości rzeką w Europie, płynącą w sposób naturalny. Kaskadowa zabudowa jazami zniszczyłaby tę wyjątkowość.
@Andrzej2499
@Andrzej2499 2 жыл бұрын
17:25Tylko 7 m za chwilę będzie ile 11? i co wtedy ? - następna zapora podpierająca ?
@Andrzej2499
@Andrzej2499 2 жыл бұрын
Włocławek nie spełnia żadnych funkcji retencyjnych (15:24 ) , wszyscy to wiedzą tylko nie pan profesor , zapory i stopnie wodne powodują obniżenie poziomu wód gruntowych i pogłebiają deficyty wodne . Czas wymienić starych na nowych . bo widać są niereformowalni .
@alinowak8586
@alinowak8586 2 жыл бұрын
W ilu procentach jest wykorzystana elektrownia?, można ją rozbudować?
@p.jankowski6070
@p.jankowski6070 2 жыл бұрын
Elektrownie wodne są tak projektowane, aby mogły wykorzystać całą dostępną, przepływającą wodę.
@arturpietrzyk5873
@arturpietrzyk5873 2 жыл бұрын
1:27 jaka symbioza z foto-węgloiką ? Stawić mają farmy wiatrowe na Bałtyku , a fotowoltaiki nie ogarniają .
@axolp
@axolp 2 жыл бұрын
To o zbiorniku włocławskim, to niestety wiedza bardzo archaiczna. Wręcz szkodliwa. Strach słuchać .
@Andrzej2499
@Andrzej2499 2 жыл бұрын
Dla środowiska lepiej żeby budowa stopnia wodnego w Siarzewie nie doszła do skutku , a ,,Włocławek " powinien zostać rozebrany . Mamy tyle węgla i złóż geotermalnych ,że możemy produkować dla całej Europy , nie musimy niszczyć naszych rzek . Kiedy ostatnio była powódź , która by zagroziła terenom poniżej Włocławka , jak powstała Wisła śmiała ? - W 1840 roku , a już 55 lat póżniej zakończono przekop Wisły i obwałowania i od tamtego czasu problem się zakończył . Ujarzmianie rzek to beczka bez dna i przy okazji można się nieźle obłowić ,co ?
@slawomirlech950
@slawomirlech950 2 жыл бұрын
Transportem przyszłości są statki i barki. To są prawa fizyki tego nie przeskoczysz, kolej potrzebuje dwa razy tyle energii co barka, ciężarówka 4 razy tyle, plus opony, których hałdy są na wysypiskach oraz ciągle remonty dróg, które pochniają także olbrzymie ilości energii.
@danikivanik8283
@danikivanik8283 11 ай бұрын
konieczne jest nagranie filmu informacyjnego z osobą, która ma dobrą dykcję
@barbarazormeier9635
@barbarazormeier9635 2 жыл бұрын
Czy są możliwe bariery migracyjne dla organizmów wodnych.???????????????????/
@TakAndrzejPolak
@TakAndrzejPolak 2 жыл бұрын
A kto by się tym przejmował... ;)
@p.jankowski6070
@p.jankowski6070 2 жыл бұрын
Oczywiście, że są możliwe. Np tama we Włocławku praktycznie wykluczyła naturalne występowanie łososia i jesiotra powyżej.
@arturzajac6270
@arturzajac6270 2 жыл бұрын
@@p.jankowski6070 I poniżej.
@p.jankowski6070
@p.jankowski6070 2 жыл бұрын
@@arturzajac6270 Poniżej tylko pośrednio i nie wykluczyła, a zmniejszyła. Dlatego, ze większość tarlisk tych ryb była powyżej Włocławka, a dopływy na dolnej Wiśle też zostały w znacznej części zagrodzone, ale to już nie wina Włocławka.
@piastpluk
@piastpluk 2 жыл бұрын
Fajnie to wygląda jednak efektywność jest znikoma, większość mniejszych elektrowni powstało dzięki dofinansowaniu z ue itp. inaczej nie miały by żadnej racji bytu. Brak wody w ostatnich latach doprowadza do sztucznego przetrzymywania wody w okresie letnim i osuszania terenów poniżej elektrowni np. Jeziorsko, zarabia tylko nieliczna grupa ludzi pod pozorem ekologicznych źródeł energii tak to wygląda w rzeczywistości i nie ma to nic wspólnego z ekologią.
@p.jankowski6070
@p.jankowski6070 2 жыл бұрын
Nieprawda. Elektrownie wodne to najbardziej ekologiczne budowle i jeden z najtańszych sposobów wytwarzania prądu. Nie osuszają, a odwrotnie, poprawiają bilans wodny. Koszt budowy jest wprawdzie wyższy, niż węglowej, ale wodna jest o wiele tańsza w utrzymaniu i może pracować bardzo długo bez kosztownych remontów. Na dłuższą metę zawsze się opłaca.
@arturzajac6270
@arturzajac6270 2 жыл бұрын
@@p.jankowski6070 Ale nie na płaskim i jak się nie liczy kosztów środowiskowych.
@p.jankowski6070
@p.jankowski6070 2 жыл бұрын
@@arturzajac6270 Gdzie rzeka, tam spadek, bez którego elektrowni by nie było. A koszty środowiskowe to bardzo pojemny worek w który można wrzucić co się chce. Każda zmiana w srodowisku powoduje jakieś "koszty". Przekształcenie rzeczki w jezioro niszczy dotychczasowy biotop, ale w to miejsce natychmiast powstaje inny, rownie cenny. Rzecz to zwykła i takie przekształcenia występują też w sposób naturalny.
@arturzajac6270
@arturzajac6270 2 жыл бұрын
@@p.jankowski6070 No to proszę coś rzetelnie do tego worka włożyć, a nie rozpisywać się nad samymi "zaletami". Co za cenne życie powstało w Wiśle zamiast wielu gatunków ryb, w czasie "po włocławku"? Dla odmiany ja widzę same wady.
@arturzajac6270
@arturzajac6270 2 жыл бұрын
@@p.jankowski6070 A, spadki w rzekach to są w górach.
@frycu1004
@frycu1004 2 жыл бұрын
Warszawski szambelan zapewnia, że zbudujecie tam Ciechocinek 😉
@ArturZagaj-Izraelita
@ArturZagaj-Izraelita 2 жыл бұрын
17:20 MOGLIBYŚCIE ZROBIĆ CO ŚREDNIO 33KM ELEKTROWNIE NA WIŚLE- ALE NIE CHCECIE. Dlaczego nie chcecie? Wiem, bo planowaliście elektrownię atomową, ale nie wypaliło, to dlaczego nie wybudowaliście "stu" elektrowni wodnych?
@robertroth1378
@robertroth1378 2 жыл бұрын
Bo jesteśmy głupi
@stanisawwojtasik1383
@stanisawwojtasik1383 2 жыл бұрын
Rachunek ekonomiczny Panie, efektywność. Budowa ''stu'' wodnych pochłonęłaby więcej środków a prądu znacznie mniej.
@ArturZagaj-Izraelita
@ArturZagaj-Izraelita 2 жыл бұрын
@@stanisawwojtasik1383 Takiś cfaniak? To dlaczego ludzie budują 1000 domów zamiast jeden wieżowiec z 1500 mieszkaniami (w chinach takie bloki stawiają, ale nie zmieniajmy tematu)?
@dareknag5250
@dareknag5250 2 жыл бұрын
A slyszales o programie regulacji Wisla 2000.Niestety upadlo to z braku funduszy.
@ArturZagaj-Izraelita
@ArturZagaj-Izraelita 2 жыл бұрын
@@dareknag5250 Co innego budować siłownie i chodniki na wsiach, a co innego coś co ma szybką stopę zwrotu i gwarantuje bezpieczeństwo energetyczne. *Oczywiście szekli wystarczyło na chodniki i siłownie na świerzym powietrzu tak w miastach jak i po wsiach.
@Andrzej2499
@Andrzej2499 2 жыл бұрын
16:28 Procesy erozyjne poniżej zapory spowodowała sama zapora poprzez zatrzymanie emisji materiału osadowego i rumoszu rzecznego i Ty o tym dobrze wiesz , a gadasz takie bzdury , wybudowanie drugiej zapory pogłębi ten proces i obniży docelowo poziom wód gruntowych ,zamiast jednego problemu za kilka lat będą dwa . Lekarstwo bardziej szkodliwe od choroby .
@slawomirlech950
@slawomirlech950 2 жыл бұрын
Za pewne Wielki Kanion powstał w ten sposób bo miejscowi indianie budowali tam zapory wodne? Uprawiasz tutaj pseudonaukę.
@arturzajac6270
@arturzajac6270 2 жыл бұрын
Dawno takich dyrdymałów nie słyszałem. Zbudujcie w końcu atomową, a nie rozpieprzacie rzeki, a ludziom makaron na uszy... Patafiany ku...wa z poprzedniego systemu.
Funkcjonowanie Małej Elektrowni Wodnej w Jaraczu
26:28
Muzeum Młynarstwa w Jaraczu
Рет қаралды 21 М.
Phenomena: Water
27:15
Politechnika Wrocławska
Рет қаралды 108 М.
КАРМАНЧИК 2 СЕЗОН 7 СЕРИЯ ФИНАЛ
21:37
Inter Production
Рет қаралды 542 М.
Wait for the last one! 👀
00:28
Josh Horton
Рет қаралды 171 МЛН
🤔Какой Орган самый длинный ? #shorts
00:42
Can You Draw A PERFECTLY Dotted Line?
00:55
Stokes Twins
Рет қаралды 111 МЛН
Nie Przelewaj: Mierzeja Wiślana
20:23
NiePrzelewaj
Рет қаралды 68 М.
Elektrownia Wodna Pilchowice I #54
7:55
Ciekawe Lokacje
Рет қаралды 324
Prąd ZIMĄ za darmo ?
28:12
iZZi instalacje
Рет қаралды 87 М.
Nie Przelewaj: Mała retencja
17:55
NiePrzelewaj
Рет қаралды 7 М.
Darmowe ogrzewanie i chłodzenie! Gruntowy Wymiennik Ciepła
32:15
iZZi instalacje
Рет қаралды 617 М.
Mała elektrownia wodna - jak działa i ile zarabia ?
29:52
Nietypowe Rozwiązania
Рет қаралды 289 М.
Nie Przelewaj: Żegluga śródlądowa
18:12
NiePrzelewaj
Рет қаралды 2,7 М.
Na tropach II RP - Elektrownie wodne Gródek i Żur
15:19
Daniel Siewert
Рет қаралды 40 М.
КАРМАНЧИК 2 СЕЗОН 7 СЕРИЯ ФИНАЛ
21:37
Inter Production
Рет қаралды 542 М.