No video

No to pięknie #9 | Co warto wiedzieć o sztuce współczesnej? Anna Muszyńska

  Рет қаралды 3,587

Copernicus

Copernicus

Жыл бұрын

Potrzeba obcowania z pięknem to chleb powszedni kolekcjonerów, którzy realizują ją “za wszelką cenę”. Pasję kolekcjonowania, budowanie zbiorów i ich wpływ na kształtowanie trendów rozumie doskonale nasz kolejny gość, Pani Anna Muszyńska, kuratorka Spectra Art Space Fundacji Rodziny Staraków i Starak Collection. To właśnie pod jej bacznym okiem powstają wystawy oparte o kolekcję rodziny Staraków a także innowacyjne, przenikliwe projekty _SOON, w których przedstawione są pomysły młodych artystów, do 30 roku życia.
Goszczący w studio obraz to “Marabut” autorstwa Adelajdy Kot
Projekt powstał przy wsparciu: ArtInfo.pl, Exadel, Fundacja Rodziny Staraków, YES
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego.
„No to pięknie!” to cykl rozmów z ekspertami w których poszukiwać będziemy odpowiedzi na pytanie czym jest piękno. Wspólnie z postaramy się stawić czoło pytaniom o ewolucyjną naturę piękna, jego kontekst kulturowy, uniwersalne czy też subiektywne kryteria.
Projekt realizowany we współpracy z Muzeum Narodowym w Krakowie

Пікірлер: 29
@thomasanders1314
@thomasanders1314 Жыл бұрын
Dziękujemy.
@goschka25
@goschka25 Жыл бұрын
Super rozmowa! Pani Anna jest bardzo kompeteną osobą.
@janjanusznekaa4318
@janjanusznekaa4318 Жыл бұрын
Pani Anny to mógłbym słuchać godzinami. Supcio. Dej wincyj
@Slipknot87
@Slipknot87 Жыл бұрын
ja moglbym patrzyc na Pania prowadzaca godzinami
@janjanusznekaa4318
@janjanusznekaa4318 Жыл бұрын
@@Slipknot87 nie jestem w stanie Ci pomóc. Przeanalizuj co doprowadziło do tak kuriozalnej sytuacji. Odpowiedź jest w Tobie ziom🐸🤷🏻‍♂️
@Slipknot87
@Slipknot87 Жыл бұрын
@@janjanusznekaa4318 ze co?
@janjanusznekaa4318
@janjanusznekaa4318 Жыл бұрын
@@Slipknot87 za darmo. To się samo daje jak mawiał czarny Roman.
@1511lk
@1511lk Жыл бұрын
Jeśli jesteś gotowy wydać na coś swoje własne pieniądze, to staje się to sztuką.
@czernm20
@czernm20 Ай бұрын
Tak, ja mam upodobanie w Escherze, Van Goghu, Salvadorze Dalim, lubię obrazy Juliusa Augusta Knappa, także w ikonografii np. ikony św. Mikołaja, św. Małgorzaty, św. Katarzyny Aleksandryjskiej i symbolach: foska, tauka, herby średniowieczne bądź zakonne. Kiedyś chciałem zrozumieć tzw. "czarny kwadrat", ale to naśladowanie ikon. Podoba mi się surrealizm, gra światłocieni. Witraże Stanisława Wyspiańskiego, np. Bóg Ojciec z którym to witrażem mam zdjęcie na balkonie. Wyprosiłem u zakonnicy. Walory estetyczne ma np. motyw "Amora i Psyche", ale lubię też wątki "aestethic", ascezy, wątki związane z metafizyką światła, także prostotę i wreszcie turpizm.
@tomjeery2741
@tomjeery2741 Жыл бұрын
"Ryzykowali niedojedzeniem, albo chlebem" co poetka miała na myśli?
@BlueScreen28
@BlueScreen28 Жыл бұрын
Że chleb i woda.
@paweldraws7800
@paweldraws7800 Жыл бұрын
Kontekst historyczny jest bardzo istotny. Np. zwróciłem kiedyś uwagę na kolaż, już nie pamiętam czyjego autorstwa (Dalego lub któregoś z dadaistów) i były tam odniesienia do ogólnej teorii względności. Później się dowiedziałem, że Dali interesował się fizyką. Surrealizm jest kojarzony z ojcami psychoanalizy i nieświadomą częścią psychiki, a ja bym raczej zadał pytanie, czy to co konsumenci informacji uważają za świadomość, to faktyczna świadomość, skoro do rewolucji w fizyce relatywistycznej ludzie byli świadomi globalnego czasu we wszechświecie, a przecież ten nie istnieje, podobnie jak wierzą w narracje polityczne...
@TuskaDogLover
@TuskaDogLover Жыл бұрын
Trzeba mieć jednak solidne jaja, by pokazać korpoludkom odzież roboczą, szanuję.
@cziwochel3415
@cziwochel3415 Жыл бұрын
Niby komisja nie ocenia, ale wybiera prace. Skoro tak, to po co komisja, można równie dobrze prace wylosować?
@katogoria
@katogoria Жыл бұрын
Państwo polskie skutecznie dorżnęło sztuki plastyczne po 89-roku nakładając na artystów, galerie i rzemiosło VAT, zniknęła wtedy rzeźba ludowa, wyplatanki, hafty, ale i galerie sztuki. To ze środowisk rzemieślników-artystów wywodzą się artyści. Wcześniej przyłożył się do tego Kiszczak kiedy tajnym poleceniem nakazał starym profesorom Akademii przyjmować na asystentów wyłącznie członków młodzieżówki partyjnej, pamiętam ten czas z krakowskiej ASP. Trzecią przyczyną upadku sztuki jest walka z Kościołem, bez duchowości nie ma kultury i sztuki. Jako artysta twierdzę, że żadnej sztuki nie mamy, to co jest to nie sztuka ale kłamstwo. Starzy profesorowie uczyli nas że kicz to kłamstwo.
@zezek1783
@zezek1783 Жыл бұрын
Ostro, ale poniekąd słusznie. "Artysta" kłamie "sztuką", odbiorca kłamie zachwytem. Elitki, ich mać.
@katogoria
@katogoria Жыл бұрын
@@zezek1783 Artysta kłamstwem się brzydzi bo jest to człowiek z urodzenia prawdziwy za co płaci olbrzymią cenę, a to że dziś nie ma znawców prawdy jak i znawców sztuki i wszyscy się pogubili jest winą i długiem tych co prawdę skorumpowali i tych którzy się na to z różnych przyczyn godzą.
@zezek1783
@zezek1783 Жыл бұрын
@@katogoria III RP to podły system dla artystów. Jak do tej pory. Ale w świecie jest lepiej?
@katogoria
@katogoria Жыл бұрын
@@zezek1783 Zależy w którym świecie. Sztuka rodzi się w prawdzie i dla prawdy. Najlepiej w tej chwili sztuka ma się tam gdzie nie dotarła ideologia niemiecka. Największy wpływ ta ideologia wywarła na Niemcy i Rosję, a potem zaraziła filozofią szkoły frankfurckiej cały świat.
@zezek1783
@zezek1783 Жыл бұрын
@@katogoria Intrygująca odpowiedź. Jeśli w tle obserwujemy współczesne bizancjum to faktycznie jego stosunek do prawdy ustępuje pragnieniom dobrobytu. Proszę zauważyć, że współcześnie prawa państwowe bezpośrednio nie dyskryminują artystów względem społeczeństwa, ale to społeczeństwa nie interesują się "światem wewnętrznym". "Mieć" jest istotniejsze od "być". Są teoretycy, którzy mówią o postprawdzie i dają za przykład cywilizację żydowską, w której piękno ma w ogóle nie występować. Doświadczamy okresu kryzysu czy schyłku?
@derhamcohomology
@derhamcohomology Жыл бұрын
Pani Muszyńska trochę utrwala skojarzenie sztuki współczesnej ze snobizmem, za którym nie stoi żadna głębsza refleksja. Zamiast zachęt do samodzielnego przeżywania sztuki, zastanawiania się nad formą, kompozycją, kolorami, w końcu nad samą treścią sztuki, metaforyką, mamy przesłanie, żeby podziwiać artystów "uznanych", bo eksperci na przestrzeni lat już ustalili wspólną wersję, że X wielkim artystą był. Nie trafia do ciebie sztuka współczesna? Uważasz, że nie ma nic niesamowitego w nabazgraniu losowego kształtu na płótnie? "Sorry, ja ci tego nie będę tłumaczyć. Prawdopodobnie masz za małe kompetencje. Zamknij się i podziwiaj". Trochę tak to wybrzmiało.
@acojapacze
@acojapacze Жыл бұрын
Jest jeszcze gorzej - absolutny serwilizm wobec neobolszewickiej antysztuki, co słychać, ale także widać na przebitkach, które w końcu są jakimś syntetycznym wyborem. To KATASTROFA, a ten komplementowany autor i to jego ,,kliknięcie" - ,,hokus pokus" - to kulturowa katastrofa (już nie wspomnę, że popłuczyna po starym Vostellu, a napis nie jest kursywą - niekompetencja...). Zresztą, tym komentarzem nie wnoszę tu niczego, co nie byłoby od dawna oczywiste. Postmodernistyczna zaraza i jej język - przepraszam: TEXT - to forpoczta marszu przez instytucje niedawnej Czwartej Międzymarodówki i wyrok na prawdziwych intelektualistów.
@hanscastorpx
@hanscastorpx Жыл бұрын
Sztuka nie tylko wymaga wrażliwości ale też kompetencji. Malarstwo średniowieczne może się podobać lub nie, ale tylko procent społeczeństwa rozumie jej wymiar symboliczno - znaczeniowy". Natomiast jest sporo sztuki partycypacyjnej, która nawet jeżeli nie jest rozumiana w pełnym wymiarze to angażuje odbiorcę emocjonalnie a nawet sprawia, że jest współtwórcą.
@derhamcohomology
@derhamcohomology Жыл бұрын
@@hanscastorpx ​ No to może to był dobry moment, żeby jakoś o tym opowiedzieć, wyjaśnić na przykładach? Jest cała masa współczesnej sztuki po prostu słabej, niewymagającej kompetencji, opierającej się np. na transgresji za wszelką cenę albo taniej prowokacji. Nie widzę tu podjęcia próby dyskusji o tym, tylko klasyczne "Za głupi jesteś, żeby to zrozumieć" (hiperbolizuję, ale takie przeświadczenie bym wyniósł z tego wywiadu, gdybym był zupełnym laikiem chcącym po prostu przekonać się do sztuki współczesnej). Poza tym myślę, że nawet jeśli ktoś się nie posługuje pewnym wymaganym do rozumienia jakiegoś wycinka sztuki kodem kulturowym, to nadal doświadczać tej sztuki może na o wielu więcej poziomach niż tylko czysto estetyczne "podoba się/nie podoba się" i nadal ma prawo taką sztukę oceniać.
@acojapacze
@acojapacze Жыл бұрын
@@hanscastorpx Hola, hola - to nie jest ,,dyskurs" w remizie, nawet młodzieżowy klub modelarski to już wyżyny kompetencji nieosiągalne dla ,,zjadaczy chleba". Style i kanony są tworami wybitnych indywidualności oraz ich warsztatów, nawet jeśli bezwiednie inicjowały ,,szkoły", a w rezultacie tzw. ,,akademie". Nb. pani pytająca użyła przymiotnika ,,akademickie", kierując się zapewne stereotypem gipsowej dyscypliny rusunkowej, do dziś kojarzonej z akademią (jakże się myliła...) A zatem - tylko.przyrodzony talent, wiedza o przedmiocie (intelekt) i opanowanie warsztatu, tradycyjnie gwarantują jakość utworu (czymkolwiek by nie był) Szanowny pan pozwolił sobie również przywołać fenomen ,,uczestnictwa" widza - to nie jest żaden ,,wynalazek" postmoderny, to zwykłe, fizjologiczne zjawisko zachwytu czy zaintrygowania dziełem sztuki. To współcześni artystyczni analfabeci zrobili z tego ,,cud mniemany" - część swojej ,,twórczości". Czy sz. pan widzi, ile tutaj cudzysłowów? Bo ten cały ,,postęp" to jeden wielki CUDZYSŁÓW.
@hanscastorpx
@hanscastorpx Жыл бұрын
​@@derhamcohomology Jasne, jest cała masa słabej sztuki współczesnej, tak samo jak muzyki, filmów, sztuk teatralnych czy literatury. Nie mniej jednak sztuki wizualne opierają się na niuansach i trudno nie posiadając kompetencji i znajomości kodów kulturowych wyłapać te niuanse. Oczywiście nikomu nie można zabronić oceniania sztuki, ocena ta jednak zazwyczaj jest w kategoriach "Koń, jaki jest, każdy widzi." Ludziom zdecydowanie łatwiej przychodzi ocenianie sztuki współczesnej, ale trudniej prac naukowych. Myślę, że do sztuki przede wszystkim potrzebna jest otwartość i umiejętność wyjścia poza własne schematy.
Co wiemy o umysłach małp? Łukasz Kwiatek
1:43:40
Copernicus
Рет қаралды 40 М.
Czym jest piękno? - Sztuka i mózg, Jerzy Vetulani
14:37
Copernicus
Рет қаралды 24 М.
Comfortable 🤣 #comedy #funny
00:34
Micky Makeover
Рет қаралды 15 МЛН
IQ Level: 10000
00:10
Younes Zarou
Рет қаралды 13 МЛН
10 kierunków w Sztuce, cz.9: Sztuka Nowoczesna
17:50
Stowarzyszenie Nowy Port Sztuki
Рет қаралды 17 М.
Ewolucyjne korzenie dobra i zła, Jan Kozłowski
1:34:16
Copernicus
Рет қаралды 61 М.
Czy Wszechświat jest komputerem kwantowym? Jakub Mielczarek
1:42:16
Mroczna strona psychiatrii, Dominika Dudek
1:07:27
Copernicus
Рет қаралды 67 М.
Comfortable 🤣 #comedy #funny
00:34
Micky Makeover
Рет қаралды 15 МЛН