Norton Commander na sterydach - legalnie i za darmo, czyli Dos Navigator w akcji

  Рет қаралды 16,099

DigitAll Geek

DigitAll Geek

9 ай бұрын

W filmie poznacie historię ortodoksyjnych menedżerów plików na przykładzie Dos Navigator. To shareware'owe niegdyś narzędzie jest dostępne dzisiaj zupełnie za darmo wraz z kodem źródłowym. Program jest klonem popularnego Norton Commander, ale oferuje znacznie bardziej rozbudowane funkcjonalności.
Linki
Aktualna strona Ritlabs z pobieraniem Dos Navigator
www.ritlabs.com/en/products/dn/
Strona Ritlabs z 1999 roku z pobieraniem Dos Navigator
web.archive.org/web/199904270...
Strona domowa Star Commander
sta.c64.org/sc.html
Archiwalna strona z pobieraniem Volkov Commander
web.archive.org/web/200406161...
Darmowy archiwizer Open-source ARJ
arj.sourceforge.net/
Darmowy archiwizer Info ZIP
infozip.sourceforge.net/
#retrocomputer #vintagecomputer #dn #dosnavigator #nc #nortoncommander #oldsoftware

Пікірлер: 135
@pacykarz2009
@pacykarz2009 9 ай бұрын
Był napisany przez twórcę Gadu-gadu polski odpowiednik NC o nazwie Foltyn Commander, którego używałem w czasach MS/DR-DOS. W Windows świetnie w tej roli sprawdza się Total Commander obecnie w wersji 11.01, bez którego nie wyobrażam sobie zarządzania tonami plików zalegających na dyskach mojego komputera :)
@andrzejzawada6172
@andrzejzawada6172 9 ай бұрын
Tak, masz rację. Miałem przyjemność osobiście poznać Pana Fołtyna, gdy był młodym pracownikiem zaraz po studiach. Bardzo zdolny i ambitny młody człowiek. Stworzył wiele programów z zakresu zarządzania, baz danych, a także CAD/CAM. Pracował w poznańskim Ośrodku Badawczo Rozwojowym TEKOMA. ( lata 80-dziesiąte) zajmującym się głównie tworzeniem oprogramowania wspomagającego tworzenie programów sterujących pracą obrabiarek numerycznych, tzw, NC i CNC
@digitall_geek
@digitall_geek 9 ай бұрын
Twórcą Gadu Gadu i Foltyn Commander jest Łukasz Foltyn, nie Fołtyn. W latach 1989-1993 uczęszczał do liceum więc raczej nie pracował nigdzie w latach 80tych :)
@crazyivanpl
@crazyivanpl 9 ай бұрын
Też go używałem jak jeszcze windowsów nie było ;) A obecnie mój podstawowy i najważniejszy instalowany jako pierwszy program to zawsze Total Commander :) A i licencje ma całkiem przychylną bo mogę go mieć na jednej licencji na paru moich kompach ;)
@szczepancom
@szczepancom 9 ай бұрын
świetny film, sam go używałem na swoim 286 z herculesem i 1mb ram w latach 90tych. Ale chciałbym, żeby te lata wróciły... pozdrowienia
@digitall_geek
@digitall_geek 9 ай бұрын
Gdyby nie nostalgia, nie byłoby tego kanału. To jest czar wspomnień :)
@cyklop1977
@cyklop1977 9 ай бұрын
@@certyfikowanyprzewracaczhu3390 co za dzban ehheheh to nie to samo ! jazdę autem też można symulować , łapanie ryb ale jednak w realu to inny świat
@krzysztof8423
@krzysztof8423 9 ай бұрын
Pamiętam, używałem, na PC DN, na dyskietce pod ręką VC (tylko 64kB zajmował), obecnie używam MC (Midnight Commander) i to jest podstawowe narzędzie. DN miał znakomity edytor tekstowy doskonały do programowania (wyróżnianie składni, możliwość zaznaczania pionowego, rysowanie ramek semigrafiki).
@iagre
@iagre 9 ай бұрын
MC? Ale to chyba nie w Windowsie? Jak korzystam z Linuksa, to też używam MC.
@robertregua5140
@robertregua5140 9 ай бұрын
i te magiczne zdolności ubierania w osiem znaków najróżniejszych znaczeń :-D Pozdrawiam.
@franciszek5831
@franciszek5831 9 ай бұрын
DN ma wiele zalet, mi podobało się i nadal podoba możliwość formatowania dyskietek z wyszukiwaniem bad sectorów. Dokładne informacje o postępach przy kopiowaniu plików to było coś lepszego niż zwykły pasek postępu.
@szaman6204
@szaman6204 9 ай бұрын
Głowę sobie sformatuj nie dyskietki.
@franciszek5831
@franciszek5831 9 ай бұрын
@@szaman6204 Za dużo bad sectorów, ale można próbować
@KielichZbawienia
@KielichZbawienia 9 ай бұрын
Dla mnie ważną funkcją konfiguracyjną była możliwość ustawienia innych rozdzielczości, ale trzeba było znać trzycyfrowy numer danego trybu dla karty graficznej. Mie chodzi tu o stanardowe tryby 43 i 50 linii gdzie czcionka jest spłaszczona ale tryby SVGA. Na moim komputerze wyświetlał się w wyższej rozdzielczości czyli miałem więcej informacji na ekranie przy takich samych czcionkach. Pamiętam też że w mojej bazie płyt CD Audio w DN wklepałem wszystkie tytuły utworów z kilkuset CD, gdyż odtwarzacz wyświetlał tytuły. 8:50 - Mój pierwszy odtwarzacz CD podłączony do zestawu audio był zrealizowany w ten sposób 😀. Pamiętam że użyłem do tego celu napędu Wearnes o prędkości x2 z napędem paskowym.
@lucassdmsiudym7707
@lucassdmsiudym7707 9 ай бұрын
Używało się :) Przeszedłem z NC na DN bo był dla mnie wygodniejszy.
@daap007
@daap007 9 ай бұрын
Pamiętam 🙂 VC zawsze musiał być na dyskietce ratunkowej. Ileż to razy było tak że jak wszystko padło, to pliki zawsze można było uratować. Z moich obserwacji wynika, że obecnie coraz mniej ludzi wie co to jest struktura katalogów. Ludzie już nawet zdjęć w telefonie nie kojarzą jako pliki...
@piju789
@piju789 9 ай бұрын
@daap007 Pełna zgoda. Pracuje jako informatyk w szpitalu i pusty śmiech mnie bierze gdy słyszę stare pielęgniarki które rzucają hasłami typu: ' tera to te młode takie obeznane w tych smartfonach'. Założenie konta gmail oraz instalka apki to naprawdę nie jest żadna ekstra wiedza, a podstawowe prace przy komputerze sprawiają rocznikom +2000 trudności według mojej obserwacji.
@kubamiszczz
@kubamiszczz 9 ай бұрын
bo cuduja z idea tego, ja na smartfonie nigdy nie wiem gdzie co mam, podobnie na gmailu, interfejs jest tak skopany ze nie wiem kto to wymyslil, chyba chodzi o to zeby ludzie przestali to porzadkowac inna sprawa ze na kompie plikow jest po prostu coraz wiecej i podejscie drzewiaste przestaje sie sprawdzac bo ono jest dla ludzi, maszyna poradzi sobie bez tego, jest wiele systemow ze plik to plik i tyle. ja od dawna uzywam 'everything', indeksuje mi wszystkie pliki na dysku i jak cos tzreba to nie szukam tylko wpisuje mu i wybieram z listy pasujacych, zamiast sie do nich doklikiwac ma wiele innych opcji typu otworz sciezke, kopiuj itp
@wojtekyt6690
@wojtekyt6690 9 ай бұрын
Dzięki. z prędkoscią 1.25 bardzo przyjemny filmik
@digitall_geek
@digitall_geek 9 ай бұрын
Moja żona oglądając go zapytała jak to możliwe, że tak szybko mówię :) Co człowiek, to opinia. Każdy odbiera to trochę inaczej. Dzięki za komentarz.
@piotrmajor112
@piotrmajor112 9 ай бұрын
Bardzo dobry materiał. Warto by było jeszcze wspomieć o MC - might commander. To jest narzędzie na unixa/linuxa, ale dalej popularne i chyba ciągle uaktualiniane. Sam go czasem używam.
@digitall_geek
@digitall_geek 9 ай бұрын
To z założenia jest materiał o menedżerach plików dla DOS. Oczywiście temat menedżerów w ogóle jest znacznie bardziej rozległy i będę do niego wracał.
@JesperKydster
@JesperKydster 9 ай бұрын
Używam także.
@Robert.314
@Robert.314 9 ай бұрын
DN używałem wiele lat, świetny program. Obecnie używam, również darmowego, DC czyli Double Commander mimo, że mam licencję popularnego TC.
@macosm7818
@macosm7818 9 ай бұрын
Najlepszy menager tamtych lat to Amigowy Directory Opus. Ogromne możliwości konfiguracji.
@iagre
@iagre 9 ай бұрын
Był taki czas kiedy używałem DN i NC. Zasadniczo z powodu funkcjonalności wolałem używać DN, ale niestety czasami wadliwie działał (lub nie chciał działać) z powodu jakiś problemów z pamięcią, których nie umiałem rozwiązać i wtedy korzystałem z NC. A odnośnie muzyki na CD bez włączonego OS... Mój pierwszy PC (Pentium 90 MHz + 48 MB RAM) miał napęd CD z panelem sterującym i kartę dźwiękową na ISA (producenta i modelu nie pamiętam, ale wydaje mi się że to chyba był SoundBlaster 16) i oba te urządzenia były połączone dedykowanym kablem audio. Na komputerze był zainstalowany Windows 98 co oznaczało że nie dało się systemu skutecznie zabezpieczyć przed dostępem osób „postronnych” za pomocą samego tylko hasła. W związku z tym w BIOSie zostało ustawione hasło do uruchomienia systemu. Kiedy miałem do wykonania jakąś pracę powodującą że nie będę miał komputera na oku (brak kontroli dostępu osób postronnych), a chciałem posłuchać muzyki, to włączałem komputer, ale nie wpisywałem hasła BIOS niezbędnego do uruchomienia systemu, tak że komputer zatrzymywał się na pytaniu o hasło, wkładałem CD z muzyką do napędu i przyciskiem na panelu przednim uruchamiałem odtwarzanie CD. Pomimo tego że Windows nie był uruchomiony to karta dźwiękowa wzmacniała dźwięk z CD i podawała go na głośniki. Wiele godzin muzyki wysłuchałem w ten właśnie sposób. Niestety ta sztuczka nie udawała się z nowszymi kartami dźwiękowymi na PCI.
@digitall_geek
@digitall_geek 9 ай бұрын
Lubię takie ciekawe i nieoczywiste historie :)
@AK-vx4dy
@AK-vx4dy 9 ай бұрын
NC był zawsze ze mną na dyskietce ;) VC używałem też, FoltynCommander-a też, MC jako noob Linuxowy też, pod Windowsem dalej korzystam z TotalCommander-a. DN nie widziałem, moim głownym edytorem było IDE BorlandPascala ;)
@krzysztofbigzygi9477
@krzysztofbigzygi9477 9 ай бұрын
jaki był mój szok jak się dowiedziałem że DN pisany był w pascal'u i assemblerze ... w czasach jak wychodził XP ja dalej śmigałem na win98 i DN pierwsze zabawy w programowanie w asm i idealnie skonfigurowany DN do łatwego kompilowania plików stary aż mi się łezka w oku zakręciła tyle cudownych wspomnień ... (mam gdzieś jeszcze go na starym dysku) tyle wspomnień wraca ... emulatory (amigi, gamboy, arcade) pod dos'a i DN do ich uruchamiania .... i tak, tetris i wiele godzin nauki programowania, słuchania muzyki TĘSKNIĘ to były wspaniałe momenty w życiu ...
@digitall_geek
@digitall_geek 9 ай бұрын
To jest siła nostalgii. Znam to doskonale :) Dzięki za komentarz.
@tomaszg2335
@tomaszg2335 3 ай бұрын
Opcja kopiowania po lpt albo serial była super sprawą na domówkach, Zwłasza jaki nie było cd, mało kto miał kartę sieciową, a kopiowanie dyskietą 50MB gry było mordęgą. Niby windows pozwalał na skonfigurowanie sieci po LPT ale konfiguracja była upierdliwa i bardzo awaryjną. a na Dos Navigatorze działało bez problemu.
@andrzejkidaj
@andrzejkidaj 9 ай бұрын
Uwielbiałem DN za mnogość funkcji (używałem go jeszcze długo na W95, zanim poznałem WC, później TC, którego używam do dziś). A VC uwielbiałem właśnie za lekkość (chyba najmniejszy tego typu program), szybkość (działał wielokrotnie szybciej niż NC i zużywał mniej zasobów, zwłaszcza na moim pierwszym XT) i coś tam jeszcze miał wygodniejszego, ale już nie pamiętam.
@digitall_geek
@digitall_geek 9 ай бұрын
Ja też używałem jeszcze jakiś czas DN na Windows 95 po przesiadce z DOSa. Podobnie jak Ty używam do dziś Total Commander. Swoją drogą o nim też coś będzie na kanale, bo ogólnie jestem fanem menedżerów plików i ten temat na pewno będzie się przewijał.
@andrzejkidaj
@andrzejkidaj 9 ай бұрын
@@digitall_geek Też jestem fanem managerów i nie rozumiem, jak można ich nie lubić i utrudniać sobie życie nie używając ich.
@michalp.1484
@michalp.1484 9 ай бұрын
@@digitall_geek Ja używałem tak długo jak tylko się dało, teraz siedzę na służbowym MacOS i na ten system NIE MA żadnego menedżera, który mógłby startować do starusienkiego DN. Używam z konieczności snapshotowych wersji DoubleCommandera - niech dobry Bóg wynagrodzi wysiłki deweloperom tego projektu, bo Finder jest 100x gorszy nawet od windowsowego rozwiązania zarządzania plikami.
@aretzky6647
@aretzky6647 9 ай бұрын
@@andrzejkidaj No to ja chyba jestem jakimś dzikusem, bo bardziej mi odpowiadało łażenie po drzewie w windows explorer, gdyż można było kilkoma klicknięciami z gałęzi na gałąź dostać się do każdego folderu, niż latać jak dureń po dwukropkach nadrzędnych XD A w najlepszych czasach dos'a 622 oczywiście się latało również jak dureń przez te dwukropki, począwszy od NC, przez DN, a kończywszy na VC, ale jakoś na winodows'ie TC i inne podróby NC'ra jakoś nigdy do mnie nie przemawiały, a explorator windows zawsze się odpalało z widokiem folderów przez co efektywność pracy była nieskrępowana przez dosowe nawyki XD
@aretzky6647
@aretzky6647 9 ай бұрын
@@andrzejkidaj Dodam tylko jeszcze, że TC idealnie sprawdzał się do FTP'ów XD
@grafen1000
@grafen1000 9 ай бұрын
Dos Navigator FANTASTYCZNA NAKŁADKA szkoda że wcześniej ('80) nie słyszałem o niej, natomiast VC używałem. Moim zdaniem był/jest stabilny co najważniejsze w sprzęcie retro, mieścił się na 1 dyskietce FDD + 1 lub 2 mini gry Dos a instalka NC zajmowała miejsce na kilku dyskietkach. Niestety nie posiada języka PL.
@digitall_geek
@digitall_geek 9 ай бұрын
W kwestii stabilności VC chodziło mi o wydanie alfa, o którym wspominam na filmie. Ta wersja jako testowa była w pełni darmowa. Wersje stabilne były płatne.
@dalevard693
@dalevard693 9 ай бұрын
Do dziś korzystam z licencjonowanej wersji NC 5.51 na jednym z komputerów pod Win7, który siłą przyzwyczajenia jest najbardziej efektywnym narzędziem w swojej klasie. Prezentowany tu DN jest godny uwagi, ale zmienia się całe otoczenie i nadchodzi czas rozstania się z takimi nakładkami.
@selektivdevelopment
@selektivdevelopment 9 ай бұрын
Bardzo interesujący film, dzięki! :) Niemniej jednak... DOS Navigator, czyli wszystko to, co potrafił - w dużo schludniejszym interfejsie graficznym i większą możliwością intuicyjnego konfigurowania - amigowski Directory Opus. ^^
@OhFishyFish
@OhFishyFish 9 ай бұрын
Amigowcy są jak weganie, zawsze gotowi poinformować o rzeczach, o które nikt nie pytał. XD
@selektivdevelopment
@selektivdevelopment 9 ай бұрын
@@OhFishyFish ja specjalnie tak trochę zaczepnie. ;) Bez złych intencji. Bo przecież wiadomo, że Amiga RuleZzZzZ! :D
@OhFishyFish
@OhFishyFish 9 ай бұрын
​@@selektivdevelopmentJa też, amiga w swoich czasach wymiatała, z moim C64 mogłem tylko podziwiać screeny w SSie. :)
@selektivdevelopment
@selektivdevelopment 9 ай бұрын
@@OhFishyFish absolutna prawda, Amiga przez wiele lat królowała wśród komputerów osobistych, z resztą C64 również - w dziedzinie komputerów 8-bitowych. Ale! W naszych sercach Amiga zawsze była, jest i będzie królową komputerów wszelakich! 🔥👑 Choćby była tylko emulowana, wciąż budzi nostalgię, a nieraz i robi niesamowite wrażenie swoimi możliwościami. 🤩
@darekst4231
@darekst4231 8 ай бұрын
Bardzo proszę o informację czy może Pan pomoc przy konfiguracji starego komputera z DOC . May problem z COM łączący komputer z kartą analogową plc. Sytem działa prze wtryskarce.. Pozdrawiam Darek
@digitall_geek
@digitall_geek 8 ай бұрын
Jeśli to pytanie do mnie, to niestety nie zajmuję się takimi rzeczami. Ten kanał to moje hobby, a na co dzień mam inne obowiązki. Nie jestem w stanie, chociażby z uwagi na ograniczenia czasowe, pomagać w takich sytuacjach. Może ktoś z widzów widząc ten komentarz będzie w stanie udzielić Panu pomocy.
@michalp.1484
@michalp.1484 9 ай бұрын
DN to było szczytowe osiągnięcie interfejsu tekstowego, nawet WindowsCommander (przemionowany pod przymusem na TotalCommandera) nie dał mi takiego poczucia komfortu pracy z plikami jak DosNavigator. TC oczywiście ma wiele zaawansowanych i lepszych funkcji (np. świetne porównywanie plików tekstowych), ale DN tak wygrywa w klasyfikacji łącznej. Mógłby nawet próbować nawiązać walkę z DirectoryOpus z Amigi.
@digitall_geek
@digitall_geek 9 ай бұрын
Ciężko porównywać typowo DOSowy menedżer pracujący w trybie tekstowym z dedykowanym dla Windows i korzystającym z innowacji tego systemu Total Commanderem. Jedyne, co je łączy to to, że są dwupanelowymi menedżerami plików inspirowanymi Norton Commander'em. Poza tym to dwa różne światy :)
@michalp.1484
@michalp.1484 9 ай бұрын
@@digitall_geek moim zdaniem te światy wcale nie są rozłączne, do dziś można w Windows używać tekstowego menedżera FAR, co pokazuje, że interfejs graficzny czy tekstowy to tylko warstwa abstrakcji a funkcjonalność pozostaje ta sama (co nie znaczy, że wszystkie funkcje muszą być takie same). A przy okazji - uwielbiałem implementację Tetrisa w DN :)
@goqsane
@goqsane 9 ай бұрын
Ooo prosze, kolega dostaje automatyczny szacun za DOpus ;)
@ManIron30
@ManIron30 3 ай бұрын
Jest także świetny Necromancer's Dos Navigator
@fastlolek
@fastlolek 9 ай бұрын
Dla tych, którzy wolą klawiaturę zamiast klikania polecam Far Manager. Dużo wtyczek, obsługa sieci (SFTP, FTP, otoczenie sieciowe) i jest za darmo. Nie, nie płacą mi za lokowanie produktu. ;)
@digitall_geek
@digitall_geek 9 ай бұрын
Tylko, że to jest film o retro menedżerach plików dla DOS. Far Manager to inna bajka :) Warto doprecyzować, że Far Manager to program dla Windows.
@fastlolek
@fastlolek 9 ай бұрын
@@digitall_geek Ale dla takich jak ja, którzy przyzwyczajeni są do tego typu interfejsu.
@digitall_geek
@digitall_geek 9 ай бұрын
Oczywiście, rozumiem. Zabrakło mi tylko w pierwszej chwili informacji, że chodzi o pracę na Windows (lub innych współczesnych systemach). W pierwszej chwili można było odczytać to jako bezpośrednie zestawienie DN z FM, co oczywiście nie jest do końca możliwe ponieważ Far Manager korzysta ze współczesnych osiągnięć techniki.
@darekw1967
@darekw1967 9 ай бұрын
Uzywalem przez wiele lat programu FAR
@jasiex-ev7yf
@jasiex-ev7yf 9 ай бұрын
Można prosić o dokładną markę i model napędu CD ? Nie spotkałem się jeszcze z tyloma przyciskami na przednim panelu.
@digitall_geek
@digitall_geek 9 ай бұрын
Rzeczywiście jest to rzadkość. Nie przez przypadek znalazł się na filmie :) Z reguły napędy CD-ROM miały maks. 2 przyciski (play/forward i stop/eject). Model tego to Vertos 400HTD.
@rize3381
@rize3381 9 ай бұрын
Zdaje się, ze total commander i jemu podobne załatwia sprawę i znacznie ułatwia życie. Np. w odpalaniu Doom 2...
@kp5899
@kp5899 9 ай бұрын
Wszystkich używałem :)
@rize3381
@rize3381 9 ай бұрын
Gdzie jest do ściągnięcia ten dos navigator pod 64, bo ze strony ritlabs to coś pluje się z wersjami systemu?
@digitall_geek
@digitall_geek 9 ай бұрын
To jest program dla systemu DOS. Nie jest przeznaczony do użytku na współczesnym sprzęcie. Można z niego korzystać na retro kompach albo emulatorach. Ten film jak i wiele treści na kanale ma charakter wspominkowo nostalgiczny. To nie jest coś co rekomenduję do codziennej pracy na współczesnych komputerach :)
@freeq007
@freeq007 9 ай бұрын
Używało się 👍 Dos Nawigator Norton Commander a teraz Total Commander czy Free Commander. Swoją drogą czy na taki układ okien jaki jest w wyżej wymienionych programach jest patent?
@digitall_geek
@digitall_geek 9 ай бұрын
Gdyby był patent, to twórcy tego typu aplikacji musieliby uiszczać opłaty licencyjne właścicielowi. Biorąc pod uwagę wysyp klonów patentu prawdopodobnie nie ma :)
@freeq007
@freeq007 9 ай бұрын
@@digitall_geek zapomniałem dodać Foltyn Commander od twórcy GG :) dzięki za odpowiedź..
@daap007
@daap007 9 ай бұрын
Nie jestem pewny ale nawet gdyby był, to po tylu latach patent pewnie już by nie był aktualny. Przez analogię: Jak w czynniku chłodniczym wygasają patenty, to staje się nieekologiczny 🤣 z tego samego powodu doc zamienił się w dox a usb w usb C 🤣
@skynetcybersystem3tech
@skynetcybersystem3tech 9 ай бұрын
👍
@tfruba
@tfruba 9 ай бұрын
Ja do dziś używam NC jednak 😊
@digitall_geek
@digitall_geek 9 ай бұрын
Co komu pasuje :)
@st.john_one
@st.john_one 9 ай бұрын
to był i wciąz jest kawał dobrego softu
@GregorySeko
@GregorySeko 9 ай бұрын
8:50 xD Pamietam jak sam tak budowalem sobie wierze stereo xD tylko ze wzmacniacz mialem z telewizora wymontowany xD
@goqsane
@goqsane 9 ай бұрын
A ja pierwsza rzecz ktora robie na jakimkolwiek Linuksie to instalacja mc - Midnight Commander. Linuksowy klon ;)
@digitall_geek
@digitall_geek 9 ай бұрын
Ja robię tak samo :)
@aretzky6647
@aretzky6647 9 ай бұрын
Ja też, ja też :D
@jan.kowalski
@jan.kowalski 9 ай бұрын
A teraz już tylko Far Manager i Midnight Commander. DN rewelacja, maksimum użyteczności i produktywności.
@NtA..
@NtA.. 9 ай бұрын
Też na co dzień używam Far Manager już od wersji 2.0
@TomekLiteracki
@TomekLiteracki 2 ай бұрын
😊
@michaszymczynski3857
@michaszymczynski3857 9 ай бұрын
Witam. A jest możliwość zakupu od Ciebie takiej dyskietki z programem??
@digitall_geek
@digitall_geek 9 ай бұрын
Niestety. Nie sprzedaję takich rzeczy. Za to niedługo udostępnię do oczywiście bezpłatnego pobrania materiały tego typu z moich filmów. Tak więc będziesz mógł zrobić sobie coś takiego sam :)
@michaszymczynski3857
@michaszymczynski3857 9 ай бұрын
@@digitall_geek Super. Dzięki wielkie
@michaszymczynski3857
@michaszymczynski3857 9 ай бұрын
To proszę jak byś mógł udostępnij naklejki na dyskietki do druku.
@digitall_geek
@digitall_geek 9 ай бұрын
Oczywiście. To miałem na myśli :) Obserwuj zakładkę społeczność. Więcej informacji wkrótce. Na pewno zajmie to trochę czasu i nie zrobię tego od ręki.
@marcinzywy9444
@marcinzywy9444 9 ай бұрын
Znałem sporo osób, którzy ówcześnie preferowali XTree.
@domozs4370
@domozs4370 9 ай бұрын
...to zapewne fanatycy książek Bieleckiego ;-)
@marcinp4769
@marcinp4769 9 ай бұрын
Ja chwile miałem NC, potem przeszedłem na VC.
@michalp.1484
@michalp.1484 9 ай бұрын
VolkovCommandera też używałem, ale raczej krótko, widocznie DN okazał się dla mnie lepszy
@hienasmietnikowa7795
@hienasmietnikowa7795 9 ай бұрын
aleś mi chłopie przypomniał stare dobre czasy i 386DX40MHz... :) (tudzież 8088 - bo od tego zaczynałem )
@noctovision
@noctovision 9 ай бұрын
co to za muza?
@digitall_geek
@digitall_geek 9 ай бұрын
Były już o to pytania. Na przyszłość będę dawał info w opisie. To utwór "Action Hero Anthem" z biblioteki muzycznej Filmora. Można go posłuchać tutaj: kzfaq.info/get/bejne/b7qBlKWc3N60XZs.html
@tomkardy5775
@tomkardy5775 9 ай бұрын
Nie ma Windy bez chociazby Total Commandera, no nie ma...
@blackIwaterIpark
@blackIwaterIpark 9 ай бұрын
Niedawno poszedłem do siostry i musiałem coś porobić na komputerze: reinstalacja systemu W10 oraz dodatkowe oprogramowanie towarzyszące. Nie zabrałem ze sobą Total Commandera - postanowiłem działać na samym windowsowym Explorerze: totalna porażka, wydajność działania spada człowiekowi o 75%. Masakra i przekleństwa pod nosem. 😑
@_DarkEmperor
@_DarkEmperor 9 ай бұрын
Używałem DN na moim Pentium75. Na Win95 i Win98 miałem sporo programów dosowych, więc DN się przydawał po wyjściu z windy do dosa. Chyba, najbardziej przydatna była możliwość rozpakowywania archiwów i wygoda przy kopiowaniu na dyskietki.
@digitall_geek
@digitall_geek 9 ай бұрын
Ja do dzisiaj mam P75 z DOSem, na którym króluje nic innego jak DOS Navigator. Oczywiście to komputer do nostalgicznej zabawy, a nie do codziennej pracy ;)
@sikor02
@sikor02 9 ай бұрын
no i komu to przeszkadzało, ehh
@grzesiekxitami3264
@grzesiekxitami3264 9 ай бұрын
a jam starszy i pamiętam 1Dir i XTree, no ale ja stary jestem
@aretzky6647
@aretzky6647 9 ай бұрын
W dosie była jeszcze jakaś nakładka przypominająca trochę funkcjonalnie NC, ale nie pamiętam nazwy (coś chyba z shell'em w nazwie DOS SHELL czy jakoś tak).
@grzesiekxitami3264
@grzesiekxitami3264 9 ай бұрын
takiej nie było
@digitall_geek
@digitall_geek 9 ай бұрын
To był Dos Shell. W MS-DOS 6.22 nie instalował się domyślnie. Można było dograć go ręcznie z dyskietki nr 4.
@aretzky6647
@aretzky6647 9 ай бұрын
@@grzesiekxitami3264 Mnie też nie widziałeś, a jednak jestem XD
@robertsyzdek8810
@robertsyzdek8810 9 ай бұрын
Wtedy to były dopracowane programy
@blackIwaterIpark
@blackIwaterIpark 9 ай бұрын
Total Commander rządzi. 🙃 Oczywiście z plug-in'ami rozszerzającymi jego funkcjonalność.
@digitall_geek
@digitall_geek 9 ай бұрын
O Total Commander i podobnych menedżerach plików dla Windows będzie w przyszłości osobny film.
@blackIwaterIpark
@blackIwaterIpark 9 ай бұрын
@@digitall_geek : zauważyłem, że masz spory dar w czytelnym recenzowaniu programów - może podjąłbyś się dokładnej analizy TC i wszystkich jego opcji w kilku osobnych odcinkach? (nigdzie nie ma takiego opisu, a szkoda, bo program jest wręcz bezcenny dla kogoś, kto sprawnie chce poruszać się po swoim systemie operacyjnym). Pozdrawiam. 👍
@zbigniewgut6036
@zbigniewgut6036 9 ай бұрын
teraz jest nowszy FAR..
@aretzky6647
@aretzky6647 9 ай бұрын
Volkov Commander był użyteczniejszy. :)
@digitall_geek
@digitall_geek 9 ай бұрын
To daj jakieś argumenty :) To, że wolisz ten program nie znaczy, że był obiektywnie rzecz biorąc użyteczniejszy.
@aretzky6647
@aretzky6647 9 ай бұрын
@@digitall_geek Około 64 KB na dysku, idealne do podręcznych toolsów mieszczących się nawet na dyskietce jak i na pierwszych niewielkich pendrive'ach już nie mówiąc o szybkim przesyle przez sieć nawet 10Mbit :D
@aretzky6647
@aretzky6647 9 ай бұрын
@@digitall_geek Mniej pamięciożerny.
@digitall_geek
@digitall_geek 9 ай бұрын
Wymienione rzeczy świadczą o tym, że był bardziej zoptymalizowany niż DN i to jest prawda. VC był lżejszy i szybszy niż większość konkurencji, ponieważ pisany był w assemblerze. Natomiast użyteczność to coś innego :)
@AdrianuX1985
@AdrianuX1985 9 ай бұрын
+1
@pawehektor6633
@pawehektor6633 9 ай бұрын
c:\> lh nc - kto tak odpalał Nortona? Kto w ogóle wie dzisiaj po co tak robiłem? :)
@digitall_geek
@digitall_geek 9 ай бұрын
Polecenie LH ładuje program do pamięci górnej o ile jest aktywny Emm386. Programy ładuje się do pamięci górnej, aby zaoszczędzić konwencjonalną, czyli pierwsze 640KB RAM.
@pawehektor6633
@pawehektor6633 9 ай бұрын
@@digitall_geek W punkt.
@digitall_geek
@digitall_geek 9 ай бұрын
Po obejrzeniu filmu Tajemnice konfiguracji DOS cz. 1 powinien wiedzieć to każdy. Wyjaśniam w nim jak to działa :)
@miroslaw5615
@miroslaw5615 9 ай бұрын
Nie chodzi na Linuxie 😢
@digitall_geek
@digitall_geek 9 ай бұрын
Na Linuxie jest Midnight Commander :)
@miroslaw5615
@miroslaw5615 9 ай бұрын
Dos Navigator wygląda na bardziej rozbudowany niż Midnight Commander.
@digitall_geek
@digitall_geek 9 ай бұрын
Bez wątpienia jest bardziej rozbudowany.
@djaccount5458
@djaccount5458 9 ай бұрын
Ciekawe czy autorzy na nim zarobili.
@digitall_geek
@digitall_geek 9 ай бұрын
Prawdopodobnie nie :) Skoro został udostępniony za darmo znaczy to z dużym prawdopodobieństwem, że nie odniósł komercyjnego sukcesu. Zresztą jako shareware był niszowym produktem a większość użytkowników i tak korzystała z niego wbrew postanowieniom licencyjnym co na pewno nie wzbogaciło autorów. Dobrze, że podzielili się nim ze społecznością. To godna pochwały postawa.
@elvis51219
@elvis51219 9 ай бұрын
+2
@charonunderground8596
@charonunderground8596 9 ай бұрын
Serio ? Przejmować się tym, że Norton nie dostanie kasy za użytkowanie NC ? xd
@konradkomada28
@konradkomada28 9 ай бұрын
Midnight Commander jest lepszy i działa w cygwin pod windą.
@digitall_geek
@digitall_geek 9 ай бұрын
To jest film o starym oprogramowaniu pod DOS. Porównywanie tego ze współczesnymi programami mija się z celem. Nie namawiam nikogo do korzystania z DN na nowoczesnych komputerach do codziennej pracy :) Jeśli natomiast ktoś ma taką chęć i możliwość to polecam do zabawy na retro sprzęcie lub emulatorach.
@TomaszTomasz-ot6dl
@TomaszTomasz-ot6dl 9 ай бұрын
Darmowy, rosyjski soft... mmmm, nie, dziękuję ;-)
@lakilukastel
@lakilukastel 9 ай бұрын
To nie jest kabel szeregowy...
@digitall_geek
@digitall_geek 9 ай бұрын
To jest kabel szeregowy 25 pin :) Nie pokazałem na filmie, ale ma też końcówki 9 pin. Porty serial występują właśnie w takich odmianach. Myszki szeregowe były przykładowo na 9 pin. Jeśli mi nie wierzysz poczytaj o tym interfejsie...
@sklepwerbena8281
@sklepwerbena8281 9 ай бұрын
nie instaluje żadnych ruskich i chińskich aplikacji
@grzesiekxitami3264
@grzesiekxitami3264 9 ай бұрын
dzięki NC mogły dzieci? serio? a teraz pan prosze pana ma menegera plików jak można powtarzać bzdury? a no bo się mało o nich wie
@digitall_geek
@digitall_geek 9 ай бұрын
Dziecko to osoba poniżej 18nastego roku życia. Sam korzystałem z DOS Navigatora w wieku 13 lat, a mój młodszy brat 7. Nie mieliśmy problemów z poruszaniem się po nim. Tak więc proszę się zastanowić.
@grzesiekxitami3264
@grzesiekxitami3264 9 ай бұрын
czy idiota potrafi skorzystać bez znajomości? a no nie wiem
Prawdziwy DOS z epoki - legalnie i za darmo!
9:09
DigitAll Geek
Рет қаралды 7 М.
Norton Commander [TOWARY MODNE 91]
19:13
Adam Śmiałek
Рет қаралды 78 М.
39kgのガリガリが踊る絵文字ダンス/39kg boney emoji dance#dance #ダンス #にんげんっていいな
00:16
💀Skeleton Ninja🥷【にんげんっていいなチャンネル】
Рет қаралды 7 МЛН
마시멜로우로 체감되는 요즘 물가
00:20
진영민yeongmin
Рет қаралды 30 МЛН
Does size matter? BEACH EDITION
00:32
Mini Katana
Рет қаралды 19 МЛН
Nutella bro sis family Challenge 😋
00:31
Mr. Clabik
Рет қаралды 14 МЛН
40 Windows Commands you NEED to know (in 10 Minutes)
10:54
NetworkChuck
Рет қаралды 3,2 МЛН
【1994 ~ 1997】 Top 100 MS-DOS PC Games - Alphabetical Order
15:15
Joseph J.Y.A.
Рет қаралды 1,8 МЛН
Starting windows XP in 2024.
1:49
SlowMotionBaff
Рет қаралды 53 М.
Bliźniak Total Commander - legalnie i za darmo!
7:36
DigitAll Geek
Рет қаралды 7 М.
How To Design and Manufacture Your Own Chip
1:56:04
Robert Feranec
Рет қаралды 83 М.
BiedaNAS - czyli dysk sieciowy po taniości
47:15
Coleslav
Рет қаралды 132 М.
POS5000: najlepszy z najtańszych serwer domowy.
22:00
tata.geek.
Рет қаралды 80 М.
ArcaOS - A Modern Version of IBM’s OS/2 (Overview & Demo)
27:15
Michael MJD
Рет қаралды 548 М.
Tajemnice konfiguracji DOS cz. 1 - config.sys i autoexec.bat
13:37
DigitAll Geek
Рет қаралды 3,2 М.
Samsung laughing on iPhone #techbyakram
0:12
Tech by Akram
Рет қаралды 642 М.
iPhone socket cleaning #Fixit
0:30
Tamar DB (mt)
Рет қаралды 14 МЛН
Todos os modelos de smartphone
0:20
Spider Slack
Рет қаралды 57 МЛН
😱Хакер взломал зашифрованный ноутбук.
0:54
Последний Оплот Безопасности
Рет қаралды 925 М.