Pilsner Urquell i jego 5 tygodni warzenia [kopyr masakruje reklamy]

  Рет қаралды 78,243

Browar Kopyra

Browar Kopyra

7 жыл бұрын

Koszulka: koszulkowo.com/producenci/kopyra
Tomasz Kopyra (blog.kopyra.com) masakruje reklamę piwa Pilsner Urquell.
Fragmenty reklamy wykorzystane na zasadzie prawa cytatu.

Пікірлер: 233
@kozawoj1
@kozawoj1 7 жыл бұрын
Potocznie rozumie się warzenie jako cały proces produkcji piwa. Nie ma co ich masakrować za te 5 tygodni.
@PinkyMad
@PinkyMad 7 жыл бұрын
Miałem praktyki w laboratorium w jednym z dużych polskich browarów i codziennie byłem świadkiem degustacji produkowanych przez nich piw, powiem wam ze śmiech na sali, straszna prowizorka, zagryzanie piwa chipsami, paluszkami, orzeszkami. Ludzie kompletnie od czapy, nie mający pojęcia co mówią. Jeśli we wszystkich koncerniakach tak to wygląda to ja się nie dziwię, że te piwa tak smakują, a raczej nie smakują.
@marianpe5773
@marianpe5773 4 жыл бұрын
Kazdy Janusz zagryza piwo czipsami, paluszkami itp. wiec test na miejscu xd
@Kamilof86
@Kamilof86 7 жыл бұрын
Tomku a jak to jest z twoją seria 'warze z kopyrem' czy w tej seri pokazujesz tylko jak gotować piwo czy cały cykl produkcyjny?;)
@SelevanRsC
@SelevanRsC 3 жыл бұрын
Tomek niestety czasami lubi zaprzeczyć sam sobie. Ale no ja zwykle to ignoruje, bo nikt nie jest nie omylny, i tworząc tyle wartościowych filmów może się zdarzyć że np po czterech latach zmienił odrobinę opinie o czymś, i ta nowa gryzie się z tym co napisał/mówił kiedyś.
@sarenxkominek
@sarenxkominek 2 жыл бұрын
Nawet w słowniku jezyka Polskiego definicja jest że warzenie to ogół czynności przy produkcji piwa. W szerszym znaczeniu.
@Orgelbrant
@Orgelbrant 7 жыл бұрын
Uwielbiam tę serię :)
@Wolgg
@Wolgg 7 жыл бұрын
Tomku, wydaje mi się, że trochę "poleciałem" z dyskusją na temat warzenia Pilnsera. Sam przecież oglądałem cykl "Warzę z Kopyrem" i w tych filmach nie chodziło jedynie o gotowanie piwa a o cały proces produkcyjny :D
@SelevanRsC
@SelevanRsC 4 жыл бұрын
No Tomek często przeczy sam sobie w kolejnych filmach.
@drbartek
@drbartek 7 жыл бұрын
Druga część filmiku - miód Tomek :D
@kukiluki119
@kukiluki119 7 жыл бұрын
To tak, jak z gotowaniem obiadu. Samo gotowanie to tylko jeden z elementów całego długiego procesu.
@PuzONinsta
@PuzONinsta 3 жыл бұрын
Co wiecej. Gotujemy obiad nawet gdy go smazymy. Gotowac moze byc krotsza wersja slowa przygotowac. Natomiast z warzeniem... ciezka sprawa. Ale potocznie warzenie piwa rozumiemy jako przygotowywanie, wiec troche czepianie sie slow.
@reggie71985
@reggie71985 7 жыл бұрын
Zdarzyło mi się na JM włączyć na chwilę kiedyś któryś z filmów Pana Kopyry i od tego czasu raz po raz pojawiają mi się na YT propozycje Jego nagrań. Po raz kolejny serwis zasugerował mi obejrzenie "kopyr masakruje [...]" w postaci dokładnie powyższego video odnoszącego się do reklamy PU. Nie jestem znawcą piwa, nie jestem wielbicielem kraftu, nie jestem przeciwnikiem piw komercyjnych, temat mnie mało interesuje, ale tym razem zdecydowałem się poświęcić na niego kwadrans. Zastanowiła mnie bowiem ta kwestia "masakrowania" i chciałem zobaczyć na własne oczy i usłyszeć własnymi uszami jak się "masakruje" w internecie. Wideo skupia się na, moim zdaniem, niuansie językowym i szeregu dygresji z nim związanych. W gronie specjalistów i znawców piwowarstwa, jak rozumiem, "warzenie" oznacza gotowanie, natomiast KP w reklamie PU (czy tam zatrudniona przez nich agencja) używa znaczenia powszechnego obejmującego cały proces produkcji piwa. Tak jak część z komentujących zauważa - w języku potocznym "warzenie piwa" może oznaczać całość procesu, do czego sam bym się skłaniał. Dlatego, że tak mówią słowniki. Dlatego, że w wyrażeniu "nawarzyłeś piwa, to musisz je teraz wypić" spodziewam się wyprodukowania tego piwa do wypicia, nie natomiast jego podgrzania jedynie. Dlatego, że słowniki mówią, że piwowarstwo = browarnictwo, a piwowarstwo wywodzi się od "piwa warzenia" i nie sądzę, by browarnictwo było działem przemysłu zajmującym się gotowaniem piwa. Ale to tylko moje intuicje związane z tematem i nie jest to meritum sprawy tutaj. Ja tu po prostu widzę polemikę. Widzę tu może dyskusję, a może takowej inicjację. Widzę tu merytoryczny monolog na pewien temat. Ale cały czas jest to krytyka użycia jednego słowa w, być może, złym znaczeniu. Znaczeniu, które pochodzi ze staropolszczyzny. Słowa, które, jak cały język, czy jego składowe - mogło się zmienić, poszerzyć swój zakres, zawęzić go, zmienić poprzez wyjście z użycia specjalistycznego i wejście do użycia potocznego. Ale cały czas jest to tylko krytyka głównie jednego niuansu językowego, być może jednego błędu, jeśli Pan Tomasz ma rzeczywiście rację. Nie widzę tu natomiast żadnej masakry. Pan videobloger nie zmasakrował nikogo merytorycznie, słownie. Nie torturował, nie mordował, nie dokonał rzezi, nie był też okrutny. Był merytoryczny i wyraził swoją opinię na temat potencjalnego błędu użycia słowa w złym znaczeniu. W tytule natomiast użył słowa "masakrować" w innym (szerszym) znaczeniu niż rzeczywiste. Bo, tak jak KP w reklamie PU - wie, że tak jest bardziej medialnie. Ale błędnie niestety. Może w innych nagraniach pojawiają się prawdziwe masakry, nie wiem i nie będę sprawdzał, bo nie wciągnąłem się w temat nadal i nie zmieni się to raczej za szybko po mojej stronie. Ale tu masakry nie było. Stwierdzam tu bez hejtu - było tu sporo argumentów w kwestii niuansu znaczenia słowa "warzenie", ale krytyka ta nie była żadną masakrą...
@HunterMich
@HunterMich 7 жыл бұрын
Z ciekawości, czy nastąpiła modulacja głosu (zapewne w audacity) inna niż zwykle? Bo ton głosu dziwnie inny :> Pozdrawiam!
@liczasiecentymetry
@liczasiecentymetry 3 жыл бұрын
Był tu trzezwy
@B0MBSTYLE
@B0MBSTYLE 2 жыл бұрын
Tez to zauważyłem 😁 po latach
@HunterMich
@HunterMich 2 жыл бұрын
@@B0MBSTYLE stare czasy
@damianzklaukendorf6837
@damianzklaukendorf6837 7 жыл бұрын
Dobre - Kopyr dobre - tak trzymaj!
@ZarlokTV
@ZarlokTV 7 жыл бұрын
Aż wióry leco.O!
@Matys72
@Matys72 7 жыл бұрын
Dla czego usłyszałem tutaj, że określenie "kraftowe" wymyślił Tomasz K. a w internecie napotykam się na informacje, że pojęcie to zostało określone przez stowarzyszenie browarników w USA... ?
@skakanabosaka8944
@skakanabosaka8944 4 жыл бұрын
bo Tomasz K. wymyślił wszystko.
@Birraski
@Birraski 7 жыл бұрын
o ła wojciech mann na mikrofonie, oplacalo sie go z radia wyrzucic
@flagg47
@flagg47 7 жыл бұрын
Cześć Tomek! Trzy tygodnie temu zacząłem warzyć swojego pierwszego pilznera. Niestety, dzisiaj skończył mi się gaz w butli, a nie mam pieniędzy na nową, bo urzędasy spóźniają się z wypłatą 500+. Czy mogę już przelewać piwo do fermentora? Czy wyjdzie tak samo dobre, jak Pilsner Urquell, mimo że gotowałem je dwa tygodnie krócej?
@Kempu93
@Kempu93 7 жыл бұрын
flagg47 Niestety, 5 tygodni albo można wylać w kanał :)
@Czarko08
@Czarko08 5 жыл бұрын
Serio nie masz 50 zł na butle z gazem i czekasz na 500 plus? Skoro nie masz funduszy na podstawowe rzeczy to może odpuść sobie inne rzeczy typu produkcja piwka i kup sobie rzeczy pierwszej potrzeby 😂 😂 😂 😂 😂
@wesolek98
@wesolek98 7 жыл бұрын
Ze zacytuje pana Kopyra."WARZENIE piwa rozpoczynamy od rozdrobnienia słodu,czyli śrutowania,które w odróżnieniu od mielenia podkreśla,że słód nie może mieć konsystencji mąki".Czepić to zawsze się można... Rozdział 2,str43. Wszystko co musisz wiedzieć.....
@BrowarKopyra
@BrowarKopyra 7 жыл бұрын
Thorgall no i? Zamień warzenie na gotowanie i co? "Gotowanie piwa zaczynamy od rozdrobnienia słodu..." - coś ci zgrzyta?
@wesolek98
@wesolek98 7 жыл бұрын
Gotowanie ,to raczej zaczynamy od wlania przefiltrowanej brzeczki go gara,która wcześniej zacierała się przez ok godzine.A nie od srutowania słodu.
@BrowarKopyra
@BrowarKopyra 7 жыл бұрын
A gotowanie obiadu od czego zaczynasz? Bo ja często od obrania ziemniaków.
@danielkolbus5237
@danielkolbus5237 7 жыл бұрын
Tomku oglądam Twoje filmy od ponad dwóch lat. Szanuję Cię jako piwnego eksperta ale i człowieka z którym zgadzam się w większości spraw które poruszasz. Dzięki Tobie wreszcie schudłem prawie 20kg i zostałem jednym z nielicznych ludzi na świecie który z miłości do piwa stracił brzuch 😁 Jednak tym filmem zyskałes ode mnie łapkę w dół. Uważam że czepiłeś się słówka dla zrobienia małej sensacji. Dla większości ludzi słowo warzyć piwo jest tożsame z produkować piwo a nawet ja jako "świadomy konsument" :-) dopuszczam taki skrót myślowy. Przecież nie czepiał byś się jesli żona powiedziała by, że "upiekła ciasto" gdyby był to przekładaniec z kremem i pieczenie to byłby tylko ułamek produkcji. Pozdrawiam serdecznie
@zenekbombalina4360
@zenekbombalina4360 7 жыл бұрын
Było spane. :)
@BrowarKopyra
@BrowarKopyra 7 жыл бұрын
LOL.
@lukipra1
@lukipra1 7 жыл бұрын
"Kaszka kaszkę" zawsze lepsze niż "Sroczka sraczkę" :D
@marcinop8382
@marcinop8382 7 жыл бұрын
I za ten film dostajesz Tomku SUBA. Podobało mnie sie :) .
@87karci
@87karci 7 жыл бұрын
Tomku, A gdyby gotowac piwo w szybkowarze ktory nie pozwala na odparowanie brzeczki? Mysle ze technicznie sie da. Pytanie tylko jak smakowaloby piwo z tak skarmelizowanymi cukrami.
@krzysztofkreft9333
@krzysztofkreft9333 7 жыл бұрын
Zastanawia mnie jeszcze ten ''żywy ogień, który podgrzewa kadź''. Prawda czy nieprawda? I jakie to ma znaczenie?
@BrowarKopyra
@BrowarKopyra 7 жыл бұрын
+Krzysztof Kreft to chyba jest prawda. Chodzi o to, że kadź warzelna jest ogrzewana palnikiem gazowym, a nie np. płaszczem z gorącą parą czy olejem. Chodzi o to, że to może prowadzić do lekkiego przypalania, miejscowej karmeluzacji w kotle. Ale umówmy się - nie sądzę, żeby w Pilznie im się cokolwiek przypalało.
@BartekLC
@BartekLC 7 жыл бұрын
A słyszałeś o takim przypadku ( przypalenia ) w Piwnym Podziemiu ( lub innym browarze ) ? Tam też zdaje się mają "gazówki".
@kpzmb5493
@kpzmb5493 7 жыл бұрын
Podobny kociołek do przypalania był w Tychach jak robili PU, teraz nieaktywny.
@solar901
@solar901 7 жыл бұрын
Nawet biorąc pod uwagę szersze znaczenie słowa warzyć jako produkować, nadużyciem jest wliczanie w to leżakowania.
@mateusznowicki8757
@mateusznowicki8757 2 жыл бұрын
w tym filmie masz jakiś mega bassowy głos radiow wyrobiłeś się yeah
@BrowarKopyra
@BrowarKopyra 2 жыл бұрын
Może miałem katar. 🤣🤣🤣
@walooss
@walooss 7 жыл бұрын
Jopejskie Urquell :D
@danielpiotrciesielski5554
@danielpiotrciesielski5554 3 жыл бұрын
Zgadzam się z Panem Tomaszem Kopyrą w kwestii słowa "warzyć". Z filologicznego punktu widzenia, absolutnie nie można zmieniać semantyki słów. Warzenie to warzenie, czyli gotowanie. Przy okazji serdecznie gratuluję kanału. Mam pytanie, a propos tego odcinka, co to znaczy profesjonalny kiper, profesjonalny degustator piwa? To znaczy, co trzeba zrobić żeby być profesjonalnym degustatorem? Uprzejmie proszę o odpowiedź. CD
@BrowarKopyra
@BrowarKopyra 3 жыл бұрын
Profesjonalny, czyli zawodowy. Trzeba się tym po prostu zajmować za pieniądze. 😉
@danielpiotrciesielski5554
@danielpiotrciesielski5554 3 жыл бұрын
@@BrowarKopyra No tak, ale proszę mi powiedzieć, co pretenduje Pana Damiana Radomskiego do zajmowania się tym za pieniądze? Szczególny zmysł smaku, czy może posiada dyplom technika gastronomii? P.S. Dziękuję za odpowiedź. :-)
@BrowarKopyra
@BrowarKopyra 3 жыл бұрын
Jeśli ktoś mu za to płaci, że próbuje piwa, no to jest profesjonalnym degustatorem.
@danielpiotrciesielski5554
@danielpiotrciesielski5554 3 жыл бұрын
@@BrowarKopyra Rozumiem. Dziękuję. :-)
@Pustynna_Burza
@Pustynna_Burza 7 жыл бұрын
mi ten pilsner smakuje ,ma goryczke
@butch821
@butch821 7 жыл бұрын
oj tam, "ciemny lud wszystko kupi".
@tomaszekp5
@tomaszekp5 7 жыл бұрын
Zdecydowanie moja ulubiona seria na tym kanale!
@RafaPozniak
@RafaPozniak 7 жыл бұрын
A mozemwlasnie gotuja je przez 5tyg na malum ogniu, ciagle dolewajac wody i dlstdgo smakuje jak woda o aromacie piwa?
@cezaryw.9570
@cezaryw.9570 4 жыл бұрын
Co się stało z twoim głosem?
@SelevanRsC
@SelevanRsC 4 жыл бұрын
W innym filmie czepiasz sie że gdy pada słowo warzenie to mają na myśli samo gotowanie a nie całość produkcji, a teraz czepiasz się odwrotności. Zdecyduj się, chyba że po prostu chcesz dosrac.
@BrowarKopyra
@BrowarKopyra 4 жыл бұрын
Możesz podać w którym? 🤔
@SelevanRsC
@SelevanRsC 3 жыл бұрын
@@BrowarKopyra Teraz już nie pamiętam, ale jak trafię znów na ten filmik to wrzucę. Stay tuned :D Ale nawet z innej beczki, to masz serię pod tytułem "warzę z kopyrem" gdzie samo gotowanie to ułamek procesu produkcyjnego.
@angelikaj.5596
@angelikaj.5596 7 жыл бұрын
Słownik PWN 1969: WARZYĆ 1. : w piwo. 2. techn. a) b) Słownik PWN nie jest obecnie przeze mnie szanowanym tworem. Ostatnio miałam przyjemność przy piwku na działeczce grać z koleżanką w "Państwa - Miasta". Przy opcji samochód na "D" dała "Dżip", gdyż słownik PWN dopuszcza taką pisownię. Witki mi opadły, powiedziałam, że uznam, jak znajdzie mi zdjęcie samochodu, na którym jest taki napis. Dobrze, że nie grałyśmy z opcją "znane osoby ze świata kultury", gdyż pewnie Chopina wstawiłaby pod "S". Ulubiony fragment: "Ja nie wyczuwam takich rzeczy, jakie oni wyczuwają, np. oni wyczuwają w Pilsnerze intensywną goryczkę, albo np. nuty chmielowe w Tyskim..." ;-)
@tojawojtek
@tojawojtek 7 жыл бұрын
kiedy warzenie np. kwasa?
7 жыл бұрын
Prawie zawsze Twoje poglądy są zbieżne z moimi ale tym razem to odniosłem wrażenie, że to czepianie się jest mocno na siłę. Sam masz serię filmów o "warzeniu z Kopyrem" gdzie sporny termin traktujesz w szerszym znaczeniu - czyli całej produkcji piwa. Spór dla mnie być może dla językoznawców ale nie do merytorycznej dyskusji o piwie :D Pzdr
@sarenxkominek
@sarenxkominek 2 жыл бұрын
Większość prawda. Ale to z "warzeniem" było nietrafione. Definicja "warzenie piwa" i to z kilku niezależnych źródeł mówi że w szerszym znaczeniu jest to ogół czynności przy produkcji piwa.
@BrowarKopyra
@BrowarKopyra 2 жыл бұрын
Tak, ale nie w tym konkretnym przypadku.
@Mario_Scott
@Mario_Scott 7 жыл бұрын
"Sklarowany zacier nosi nazwę brzeczki przedniej, która przepompowywana jest do kotła warzelnego, gdzie po dodaniu chmielu następuje właściwe gotowanie czyli warzenie. Trwa ono najczęściej od kilkudziesięciu minut do nieco ponad godzinę w zależności od użytej technologii i receptury piwa."
@skakanabosaka8944
@skakanabosaka8944 4 жыл бұрын
Proponuję uruchomić nową serię [sam to wymyśliłem] :)
@BrowarKopyra
@BrowarKopyra 4 жыл бұрын
Możesz rozwinąć, bo czuję potencjał, ale jednak nie wiem na czym by miała polegać. Na wymyślaniu reklam? 🤔
@skakanabosaka8944
@skakanabosaka8944 4 жыл бұрын
@@BrowarKopyra w tym filmie pada to stwierdzenie dwukrotnie - przy piwie kraftowym i propagandzie Pilsnera Urquella, stąd pomysł na serię bo pewnie jest więcej takich rzeczy ;) może właśnie taka koncepcja że oprócz tego takie i takie trendy były, bo Ty tak powiedziałeś - np piwa bezalkoholowe, albo jakieś piwo browar uwarzył np jedno z marakują a drugie z tonką bo Ty tak lubisz albo powiedziałeś ;) taka seria może w stylu przechwałki pół żartem pół serio... no nie wiem, może coś takiego ;)
@dominikgawlikowski9378
@dominikgawlikowski9378 7 жыл бұрын
Witam serdecznie autora oraz komentujących. To ja wsadziłem ten kij w mrowisko tym komentarzem na profilu fejsbukowym Pilsnera. Oczywiście zgadzam się z autorem, że sama idea aby Pan Tomasz wystąpił w reklamie jest nieco karkołomna. W komentarzu chodziło mi o to, że w tych reklamach występują ludzie , których większość ludzi kompletnie nie zna i nie stanowią oni żadnej ikony w środowisku konsumentów - widać, że reklama jest wtórna i przewidywalna. Młyny korpo trochę zbyt wolno mielą jak na obecne czasy. To jest w zasadzie forma muzealna tylko wytworzona w nowej technologii - zarówno reklama jak i samo piwo Pilsnera. Brakuje im talentów - brakuje poszukiwań -ciągle to samo podkreślanie tradycji i produkcja tego samego piwa tak jakby historia się skończyła.Przecież nikt nie mówi aby przestali to produkować, idzie o to, że kiedyś potrafili stworzyć nowy trend a dzisiaj są jak zakonserwowana figura woskowa. Ich profil na Fejsbuku prowadzony zbyt schematycznie, odpowiedzi takie jakby się gadało z bootem. Zbyt wielki bezwład oraz wtórność brak prawdziwego mistrza i jego dzieła i nowych wymiarów smaku. Okej to jest produkt skierowany dla zwyczajnego Kowalskiego każdy to rozumie lecz wieczne odcinanie kuponów nawet na tym rynku to już trochę mało i kiedyś to się zemści ponieważ dawno temu potrafili zrobić coś co rządzi na rynku do dziś ale powoli świadomość wzrasta, coraz więcej moich znajomych mówi, że nie pije już zwyczajnych koncernowych lagerów. Kiedyś Pilsner potrafił zagrać do przodu a dzisiaj to ciągłe oglądanie tego samego odcinka serialu.
@urbi15
@urbi15 7 жыл бұрын
Po co te rozkminy nad znaczeniem słowa 'warzenie'? 'A jego charakter tworzy 5 tygodni warzenia i ŻYWY OGIEŃ który PODGRZEWA KADŹ' - skoro mówią o żywym ogniu podgrzewającym kadź to chyba oczywiste chodzi o gotowanie.
@igortcgg
@igortcgg 7 жыл бұрын
Czepiasz się trochę za mocno :) Patrzysz na tę reklamę okiem eksperta, oczekując że będzie absolutnie poprawna pod względem technicznym, a zapominasz o kilku rzeczach. Po pierwsze określenie "warzyć piwo" w języku potocznym, wśród laików, naprawdę jest najczęściej synonimem dla "robić piwo". Przeciętny Kowalski czy Nowak o etapach produkcji piwa nie ma najmniejszego pojęcia, do tego słowo "warzyć" samo w sobie jest archaizmem i mało kto już dzisiaj mówi "uwarzyć zupę", zatem w świadomości przeciętnego Kowalskiego/Nowaka nazwa jednego z etapów produkcji stała się synonimem całego procesu. Na podobnej zasadzie słowo "tir", będące oryginalnie skrótem nazwy międzynarodowej umowy transportowej i umieszczane na samochodach przewożących towary, stało się obecnie synonimem dla "samochodu ciężarowego". Kierowcy ciągników siodłowych przez lata walczyli z niepoprawnym nazewnictwem, ale nie byli w stanie zmienić potocznego znaczenia. Myślę, że na podobnej zasadzie nie da się już obecnie przywrócić poprawnego znaczenia wyrażeniu "warzyć piwo". Drugim faktem o którym zapominasz jest adresat reklamy. Nie jest ona adresowana do znawców a do odbiorcy masowego - zatem użycie znaczenia potocznego, chociaż razi znawcę, jest poprawne z punktu widzenia celu reklamy.
@G.R98
@G.R98 5 жыл бұрын
Nie czepia się za mocno. Fanpage brnie w kłamstwa i próbuje się głupio tłumaczyć, gdy ludzie wytyczają im błędy w semantyce, a Kopyr to tłumaczy.
@Barrett67611
@Barrett67611 7 жыл бұрын
"Warzenie piwa - w znaczeniu szerszym pod tym pojęciem rozumie się ogół czynności mających na celu wytworzenie piwa jako gotowego produktu spożywczego. W wąskim znaczeniu warzeniem piwa określa się gotowanie brzeczki z chmielem w kotle warzelnym" co prawda z wiki, ale hm myślę, że to by im uszło...Gdyby jeszcze było dobre -_-. Przypomniała mi się swoją drogą taka babka co dzwoniła do radia maryja ;D wkurzona, że niektórzy mówią na piwo...Browar ;D, a przecież to zakład produkcyjny.
@skakanabosaka8944
@skakanabosaka8944 6 жыл бұрын
"warzenie" w sensie "gotowanie" nie ma nic wspólnego z piwem, bo w tym sensie warzy się brzeczkę, która piwem nie jest
@BrowarKopyra
@BrowarKopyra 6 жыл бұрын
Piekę chleb, czy piekę ciasto na chleb?
@skakanabosaka8944
@skakanabosaka8944 4 жыл бұрын
@@BrowarKopyra pieczesz ciasto na chleb - jakbyś piekł chleb to byś go spalił - nie obronisz swojej tezy niestety.
@sawomirdomaszuk4933
@sawomirdomaszuk4933 7 жыл бұрын
Twierdzisz Tomek, że nie da się obronić używania słowa "warzenie" jako synonimu słowa "produkcja" po czym sam używasz go w ten sposób. Mówisz, że w starożytnym Egipcie WARZONO więcej rodzajów piw niż mają w ofercie dzisiejsze koncerny. Chcesz powiedzieć, że chodziło ci o "GOTOWANO więcej rodzajów piw" a nie "PRODUKOWANO więcej rodzajów piw" ?
@BrowarKopyra
@BrowarKopyra 7 жыл бұрын
Można używać określenia warzenie wymiennie z produkowanie, ale nie w każdym kontekście, czy to tak trudno zrozumieć???
@sawomirdomaszuk4933
@sawomirdomaszuk4933 7 жыл бұрын
Użycie wyrazu "warzymy" w zdaniu "Warzymy nasze piwo 5 tygodni" jest tak samo uzasadnione i ma takie same znaczenie jak w zdaniu "W Egipcie warzono kilkanaście rodzajów piw". Wymyślasz jakieś zasady używania tego słowa a potem sam się w nich gubisz. Twoja krytyka słowa "warzmy" w tej reklamie to zwykłe czepialstwo.
@BrowarKopyra
@BrowarKopyra 7 жыл бұрын
+Sławomir Domaszuk a czy zdanie "w Egipcie gotowano więcej rodzajów piwa niż obecnie koncerny mają w swojej ofercie" jest niepoprawne? Gdybyśmy gotowanie zamienili na wypiekanie, a piwo na chleb to mamy "w Egipcie wypiekano więcej rodzajów chleba niż w ofercie przeciętnej piekarni". Coś Ci tu nie pasuje?
@sawomirdomaszuk4933
@sawomirdomaszuk4933 7 жыл бұрын
"Gotowanie piwa" jako synonim "produkowanie piwa" nawet jeśli jest poprawne to jest moim zdaniem dużo rzadziej używane niż "warzenie piwa" jako synonim produkowania. Częściej się mówi "Browar uwarzył nowe piwo" niż "Browar ugotował nowe piwo". A ty twierdzisz że to się nie obroni i to mi nie pasuje.
@BrowarKopyra
@BrowarKopyra 7 жыл бұрын
Sławomir Domaszuk ale warzenie i gotowanie oznacza to samo. Wobec czego, jeśli gotowanie brzmi w danym zdaniu głupio, to i warzenie będzie użyte błędnie.
@rostislavszturc5645
@rostislavszturc5645 3 жыл бұрын
Restauracja w Czeskim Cieszynie, w której piłeś Pilzno z tanku, to prawdopodobnie Na Brandyse. Jest bardzo popularna wśród Polaków :)
@BrowarKopyra
@BrowarKopyra 3 жыл бұрын
Nie wydaje mi się.
@wojciechkorfanty20
@wojciechkorfanty20 7 жыл бұрын
Czyli "piwowar" to człowiek, który zajmuje się tylko gotowaniem piwa? ;-)
@wojciechkorfanty20
@wojciechkorfanty20 7 жыл бұрын
Zatem wykoncypuj mi skąd wziął się twór słowny: "PIWOWAR". Polacy to gęsi? Nie słyszałem o zawodzie "brzeczkowara"...
@piotrkol4303
@piotrkol4303 7 жыл бұрын
KP robi imperialne jopejskie. Tak na poważnie to trafia do mnie narracja twórców reklamy. Piwo się warzy - produkuję, a warzy - gotuje się brzeczkę.
@paszkoesg
@paszkoesg Жыл бұрын
A jak ci żona powie że pół dnia gotowała obiad to będziesz się przychrzaniał że schabowych się nie gotuje?
@Cypeq
@Cypeq 7 жыл бұрын
Ile razy piłem Urquela z butelki zawsze bylem zadowolony, zawsze zdrowo nachmielony tym ich trawiastym pachnacym chmielem. Ile razy piłem z beczki to jakas porazka wzorowana na naszego lager siusika, a w koło sie zachwycaja jaki dobry urquel z beczki. Urquel to zawsze ostatnia deska ratunku jest jak gdzieś niema dobrego piwa to przynajmniej urqel w butli sie znajdzie i jest całkiem ok.
@krystianwegierek8906
@krystianwegierek8906 5 жыл бұрын
Tyskie to pomyje Jedyne piwo które uważam za dobre z kp to PU. Twoje słowa wypowiedziane w browarze tyskim
@kilofownikownia
@kilofownikownia 7 жыл бұрын
Było o jepiwce. Szanuję.
@jackowojackowo926
@jackowojackowo926 7 жыл бұрын
Aha - Tomku - podziwiam spokój po komentarzu w stylu: "Damian Radomski to profesjonalny kiper, a Tomasz Kopyra to wideobloger.... - z tego co kojarze to jesteś też międzynarodowym sędzią piwnym i organizatorem wielu konkursów oraz festiwali piwnych , czyż nie? Więc ja bym tam temu "pilśniętemu" odfajkował mocniejszą ripostę, chociaż w sumie to i tak beton i warstwa mułu...
@pierdzielak
@pierdzielak 6 жыл бұрын
Da się gotować przez 5 tygodni wystarczy dolewać wody :)
@hyperhumana
@hyperhumana 7 жыл бұрын
Warzenie piwa - w znaczeniu szerszym pod tym pojęciem rozumie się ogół czynności mających na celu wytworzenie piwa jako gotowego produktu spożywczego. W wąskim znaczeniu warzeniem piwa określa się gotowanie brzeczki z chmielem w kotle warzelnym. Co prawda to z Wiki,ale nie widzę to żadnego błędu.
@BrowarKopyra
@BrowarKopyra 7 жыл бұрын
Nie bardzo, bez problemu jako warzenie można przyjąć wszystkie czynności dotyczące uzyskania brzeczki. Czyli nie czepiałbym się gdyby chodziło o zacieranie czy filtrację zacieru. To się łapie w ogólnym warzeniu, tak jak gotowanie zupy to niekoniecznie doprowadzanie jej do wrzenia. Podobnie z pieczeniem - można powiedzieć "dzisiaj jestem zajęty, bo będę piekł ciasto drożdżowe" - nie chodzi o samo pieczenie, ale też o wyrobienie ciasta, wyrośnięcie i pieczenie sensu stricto, ale już zdanie "ciasto drożdżowe piecze się przez wiele godzin" jest po prostu błędne. Rozumiesz różnicę?
@skakanabosaka8944
@skakanabosaka8944 4 жыл бұрын
@@BrowarKopyra nie do uzyskania brzeczki tylko do uzyskania gotowego produktu (łącznie z fermentacją i rozlewem).
@inigobf5545
@inigobf5545 5 жыл бұрын
Panie, toż warzenie w potocznym rozumieniu oznacza no ogólnie cały proces stwarzania piwa. Na siłę nie wciśniesz pan masom fachowej terminologii.
@konusRTV
@konusRTV 7 жыл бұрын
Radegast akurat to są straszne szczyny moim zdaniem, widać trafiłeś na dobrą partię, albo ja na złą, ale no tragedia jak piłem 3 lata temu
@dK-hm3cb
@dK-hm3cb 7 жыл бұрын
mam propozycję, zapytajmy się Profesora Miodka...ekspert bezdyskusyjny...i nie będzie wątpliwości czy gotują, czy produkują...
@rafarzeznik7161
@rafarzeznik7161 4 жыл бұрын
Straszny ,,znawca" po 5 tygodniach kadzie by się spaliły... Tak piwa transportowali ale były to piwa górnej fermentacji A PU jest prekursorem piwa dolnej fermentacji....
@BrowarKopyra
@BrowarKopyra 4 жыл бұрын
Serio? 🤔
@JARECKOWIAK
@JARECKOWIAK 7 жыл бұрын
Wiem, wiem wikipedia to nie żródło. Ale mimo wszytko: "Warzenie piwa - w znaczeniu szerszym pod tym pojęciem rozumie się ogół czynności mających na celu wytworzenie piwa jako gotowego produktu spożywczego. W wąskim znaczeniu warzeniem piwa określa się gotowanie brzeczki z chmielem w kotle warzelnym."
@BrowarKopyra
@BrowarKopyra 7 жыл бұрын
Pieczenie to ogół czynności wykonywanych np. przy produkcji chleba. Czy wobec tego powiesz, że chleb piecze się przez wiele godzin, bo np. trzeba zrobić ciasto, ono musi wyrosnąć itd?
@JARECKOWIAK
@JARECKOWIAK 7 жыл бұрын
Po przeanalizowaniu, to w sumie racja :D "Posypuję głowę popiołem" ;)
@Avonland
@Avonland 7 жыл бұрын
Masakrowałem Pilsnera Urquella before it was Kopyr eee... cool B|
@kamak24
@kamak24 7 жыл бұрын
oj świat miał się zupełnie dobrze przed 1842 tylko my myślimy ze teraz jest wszystko najlepsze bo mamy smartfoniki w rękach. ..
@jakubpetrynski2164
@jakubpetrynski2164 7 жыл бұрын
Tomek jeżeli chcemy być ściśljsi i mówić mniej lub bardziej po polskiemu to apeluję do Ciebie i branży o "piwowarstwo rzemieślnicze", czemu wszyscy się uparli na jakąś korpo-hipstero hybrydę z tym craftem. Ostatnio piłem APE z Bojanowa - sen apacza bodajże. Smakowała podobnie jak Pilsner sprzed 15 lat powiedzmy, chmiele cascade, chinook, equinox :D, potężna podbudowa słodowa i większość chmielu poszła na goryczkę nie aromat. Ale może 15 lat temu wszystko było lepsze ;D. Niezgodziłbym się z twoją opinią co do warzenia/gotowania rozumianego w sensie technicznym - dosłownym, i warzenia piwa w sensie potocznym "ale sobie piwa nawarzyłeś", apropos "gotój się waść do bitwy". Pozdrawiam.
@BrowarKopyra
@BrowarKopyra 7 жыл бұрын
Jakub Petryński po pierwsze, uje się nie kreskuje. Sen Apacza nie jest z Bojanowa, tylko z Jabłonowa. Ponieważ słowo rzemieślnicze nie oddaje do końca specyfiki piwnej rewolucji, więc zacząłem promować kraftowe jako oznaczające coś co odnosi się do piwnej rewolucji.
@Adam-vd6en
@Adam-vd6en 7 жыл бұрын
Na siłę się czepiasz semantyki. Chyba każdy w miarę ogarnięty człowiek zrozumiał o co chodzi z tym warzeniem i to tylko takie łapanie za słówka. Słaby odcinek.
@2tz02
@2tz02 7 жыл бұрын
Oj tam, czepiłeś się jednego słowa. Wiadomo o co chodzi. Taka reklama jest dla januszy. Żeby 16 minut o tym gadać?
@kpzmb5493
@kpzmb5493 7 жыл бұрын
Niestety słownik PWN "robi robotę". Według językoznawców słowo "warzenie" jest synonimem słowa "produkcja". Podobnie jak w angielskim tysiące znaczeń słowa "brew". Wizerunkowcy nie lubią słowa "produkcja", no i stąd takie reklamy. Agencje też "robią robotę" narzucając gotowe teksty osobom, które znają się na piwie, a nie są asertywni. Z tego co wiem kilku sędziów pspd miało propozycje do tej reklamówki, ale odmówili. Kiedy agencje wreszcie nauczą się współpracować a nie tylko narzucać swoje zdanie?
@Sadamlolek
@Sadamlolek 7 жыл бұрын
KPZMB warzenie jest jednym z najdalszych synonimow slowa produkowac i chodzi raczej o czesc gotowania a nie rozlewu itd
@kpzmb5493
@kpzmb5493 7 жыл бұрын
Nie musisz mi tego tłumaczyć, bo tym się zajmuję. Ja piszę tylko o problemach życiowych językoznawców i agencji reklamowych:) /warzyć/ Warzyć piwo (Słownik języka polskiego).
@JaPatryk1994
@JaPatryk1994 7 жыл бұрын
Tylko, że nie wiadomo co dokładnie językoznawcy mieli na myśli. Wydaje mi się, że w języku powszechnym można tak określić cały proces od śrutowania do chłodzenia brzeczki. Tylko, że to proces na jeden dzień, później można już mówić o fermentacji, no chyba, że językoznawcom chodziło faktycznie o cały proces, co oznaczałoby, że na rozlewni też mogą powiedzieć, że warzą piwo, dosyć kuriozalne. Jednocześnie od kogoś kto zajmuje się piwem oczekiwałbym stosowania piwnego języka. "Warzę" jako określenie całego procesu może użyć osoba która robi to po raz pierwszy i będzie to komunikat dla nas zrozumiały. Jednak "piwoznawca" powinien mówić śrutuję, wysładzam itd.
@kpzmb5493
@kpzmb5493 7 жыл бұрын
Niestety. Jest gorzej niż myślisz. Organizuję również wycieczki do Żywca, Tychów, Poznania i Pilzna. Kiedy grupa nie może wejść na rozlewnię, uczestnicy po wycieczce dopytują się "dlaczego nie widzieliśmy warzenia piwa"? To nic, że pół godziny słuchali (a może nie) przewodnika w warzelni. Co do reklamy. Szkoda mi zwyczajnie gościa, bo dla mnie to jest po prostu brak asertywności. Trzeba było się postawić scenarzystom z agencji i już, po problemie. A jeszcze te ofiary z social media dolały oliwy do ognia odpisując, że "Tomek Kopyra zajmuje się domowym piwowarstwem" (a my resztą). No brawo!
@JaPatryk1994
@JaPatryk1994 7 жыл бұрын
Nie wiem jak wyglądają takie wycieczki, ale musisz wziąć pod uwagę, że większość uczestników będą stanowili ludzie którzy lubią wieczorem wypić piwko i na tym ich zainteresowanie się kończy. Oni przyjechali bo chcą zobaczyć akcję, chcą zobaczyć jak powstaje ich ulubiony Żywiec. Jeśli po warzelni krząta się kilka osób które nie mają akurat co robić, a przewodnik opowiada jakie style tu warzono 100 lat temu, to można nie zrozumieć, że to zamarłe pomieszczenie jest sercem browaru. No i należałoby odczarować reklamy, wyjaśnić, że tamtejsza krzątanina, nie ma odbicia w rzeczywistości, nikt nie nosi na plecach 50kg worków, nie sypie chmielu garściami ;)
@shevaes4257
@shevaes4257 7 жыл бұрын
po 5 tyg gotowania z Pilsnera U.z 20k hekto zrobił by sie Barley Wine w ilości 10 x 0,3L :) 70 IBU 40 EBC
@666papcio
@666papcio 7 жыл бұрын
5 tygodni gotowania lul jakie straty by były :)
@szymon7423
@szymon7423 7 жыл бұрын
Może niektórzy lubią suche piwo ;D
@marekklich4309
@marekklich4309 7 жыл бұрын
666papcio Imperialny Pilzner 1000Blg
@kosmakcn9471
@kosmakcn9471 7 жыл бұрын
strata kadzi ;)
@Cypeq
@Cypeq 7 жыл бұрын
zawsze mozna chłodnice zapiąć i skraplac do tej samej kadzi :D i niech sie gotuje 5 tygodni straty w promilach.
@Rademenes7
@Rademenes7 7 жыл бұрын
a ser warzy się miesiącami
@1234frytki
@1234frytki 7 жыл бұрын
a kiedy warze z Kopyrem????
@JavoxKRAK
@JavoxKRAK 7 жыл бұрын
a kiedy Cyber Info?
@przemogorz
@przemogorz 7 жыл бұрын
Jak mi pilzner zapłaci to wyczuje w tym piwie co tylko chcą i będę się przy tym bardzo upierał i dam sobie za to obciąć....paznokcie ;D
@BrowarKopyra
@BrowarKopyra 7 жыл бұрын
Dlaczego pilsner miałby Ci płacić?
@przemogorz
@przemogorz 7 жыл бұрын
To miał być post a'la żart Panie Tomku. Głównie chodziło mi o to, że sensorycy w pilsnerze są w stanie za pieniądze powiedzieć wszystko. Taki miał być sens. Chociaż może, źle myślę, może źle piszę;) Pozdrawiam
@pawelkwiatkowski4940
@pawelkwiatkowski4940 7 жыл бұрын
Kopyr, z tym wymysleniem okreslenia 'kraftowe' troche poleciales... W UK na porzadku dziennym funkcjonuje okreslenie 'craft beer'... Pozdro.
@BrowarKopyra
@BrowarKopyra 7 жыл бұрын
Pawel Kwiatkowski weź wyraz "kraftowe" i "craft beers" i policz ile mają literek wspólnych, a iloma się różnią. A tak serio - kraft i kraftowy mają polską fleksję, mają konkretne znacznie, inne niż "rzemiosło" i "rzemieślniczy". Po to właśnie potrzebujemy tego słowa.
@kenef4636
@kenef4636 7 жыл бұрын
Z ciekawości sprawdziłem aż w kilku słownikach i okazuje się ze to nie jest wcale oczywista sprawa. W kilku natknąłem się na opis że jest to równoznaczne z produkcją piwa. Co więcej w potocznej mówię z własnego doświadczenia wiem, że słowem warzenia określa się cały proces, na dodatek brzmi zgrabniej. Może nawet mieć Pan trochę racji, ale reklama nie warta masakracji
@BrowarKopyra
@BrowarKopyra 7 жыл бұрын
+Kenef owszem można używać warzenia w szerszym znaczeniu - tak jak powiedziałem "warzymy tradycyjnie". Chodzi o te nieszczęsne 5 tygodni. To sprawia, że to zdanie brzmi bez sensu. Weźmy inny przykład. Zimą zmieniam opony na zimowe jest ok. Ale zmieniam opony na zimowe przez 12 tygodni - moim zdaniem brzmi bez sensu.
@scy1558
@scy1558 7 жыл бұрын
Tomek, to zdanie którego się czepiasz ma sens. Po protu Ty upierasz się, że słowo "warzenie" zawsze jest synonimem słowa "gotowanie". Ale właśnie nie jest, w zależności od kontekstu w jakim się go użyje. Być może kiedyś było w 100% synonimem, nie wiem, ale nawet jeśli to język się zmienia i obecnie oznacza to (w odniesieniu do piwa) także proces produkcji. Zresztą jak sprawdzałem w słowniku (link: sjp.pwn.pl/slowniki/warzy%C4%87.html), to warzenie w sensie gotowanie jest określeniem dawnym. I zdanie "Warzymy piwo przez 5 tygodni" oznacza "Produkujemy piwo przez 5 tygodni", względnie już nie tak dosłownie "Proces produkcji piwa trwa 5 tygodni". I użycie w tym znaczeniu słowa "warzenie" jest jak najbardziej poprawne i sensowne. To raczej osoba, która upiera się, ze można wstawić zamiast tego słowa, w tym kontekście, określenie "gotowanie" popełnia błąd. Analogicznie jest ze słowem "pole". W niektórych częściach polski funkcjonuje wyrażenie "Ide na pole", w sensie "Ide na dwór". I jest to jak najbardziej poprawne i sensowne wyrażenie, mimo to, że pole oznacza także ziemie uprawiana przez rolnika. I osoba, która właśnie upierałaby się że zdanie "Ide na pole" jest nie poprawne, bo oznaczałaby, że ktoś idzie na pole uprawne popełniałaby błąd. Czasem po prostu słowa mają różne znaczenie zależnie od kontestu.
@KashmirPL
@KashmirPL 7 жыл бұрын
dokładnie
@kenef4636
@kenef4636 7 жыл бұрын
Scy, bardzo dobrze ujęte. Kłótnia na poziomie języka polskiego, a nie piwowarstwa.
@BrowarKopyra
@BrowarKopyra 7 жыл бұрын
Po pierwsze, "idę na pole" to regionalizm czy tam gwara krakowska i w polszczyźnie nie jest to wyrażenie poprawne. Po drugie, "idę na pole" w reklamie odwołującej się do Krakowa - super, odwołanie do regionu itd. Ale gdyby jakiś copywriter napisał "idę na pole w gumiakach", to już nie wiadomo czy on się odwołuje do regionalizmu, czy jednak do pola uprawnego. Moim zdaniem kontekst sprawia, że pomyślimy (przynajmniej poza Małopolską), że on idzie na rolę.
@mariuszzo
@mariuszzo 7 жыл бұрын
Może miało być: "ważymy piwo przez 5 tygodni" :D
@jurgus900
@jurgus900 4 жыл бұрын
powiedz mi cos ty sie tak przy..bał do tej kompanii piwowarskiej
@marekwgm2681
@marekwgm2681 7 жыл бұрын
13 - 2 = 11, a nie 9 :P
@japanczyk
@japanczyk 7 жыл бұрын
Tomek, ale rzeczywiście mogłeś rzucić okiem na sjp pwn, bo teraz wypada, że zrobiłeś 15-minutowy niesłuszny rant, bo ty uważasz inaczej "warzyć piwo «produkować piwo»"
@BrowarKopyra
@BrowarKopyra 7 жыл бұрын
+Jakub Pańczyk tak, ale nie w tym konkretnym przypadku. Jeżeli śpiewamy "zasiali górale owies" to nie idzie nam o czynność. I można powiedzieć w lipcu - na tym polu zasiali górale owies, ale jakbyś powiedział przez pół roku górale siali na tym polu owies, to będzie to bzdura, czyż nie?
@Orgelbrant
@Orgelbrant 7 жыл бұрын
+Jakub Pańczyk - To że warzenie piwa to też jego produkowanie, nie oznacza, że w każdej konstrukcji można te wyrazy stosować zamiennie.
@rafaz.695
@rafaz.695 7 жыл бұрын
Marek Francik, dokładnie, ludzie nie potrafią używać słownika, a już kilku próbowało. W sumie trochę to przykre, ale cóż... Dla mniej rozgarniętych: każdy kwadrat jest prostokątem, co nie oznacza, że każdy prostokąt można nazwać kwadratem. Oczywiste? To teraz przełóżcie to sobie na słownik: to że warzenie jest synonimem produkcji nie oznacza, że może być w każdym przypadku użyte zamiennie.
@japanczyk
@japanczyk 7 жыл бұрын
To nie jest kwestia nieumiejętności użycia słownika. Definicja jest na tyle szeroka obecnie, że może obejmować cały cykl produkcyjny piwa, więc robienie rantu na jedno słownikowe znaczenie danego słowa, kiedy istnieje długie, jest trochę bezpodstawne. Jakie są te przypadki kiedy nie może być użyte zamiennie? Dlaczego w tym konkretnym przypadku jest to "bezpodstawne".
@zenekbombalina4360
@zenekbombalina4360 7 жыл бұрын
+Jakub Pańczyk Dlaczego w tym konkretnym przypadku jest to "bezpodstawne"? Dlatego, że tak się tutaj niektórym wydaje. :) I nic więcej. :)
@saintvile4108
@saintvile4108 6 жыл бұрын
Przestań się Kopyr kompromitować. Warzenie to nie tylko gotowanie, wystarczy zajrzeć do pierwszego lepszego słownika synonimów. Jednym z tych synonimów jest proces wytwarzania piwa. Jak zapewne doskonale wiesz gotowanie występuje w procesie produkcji wielu alkoholi (głównie wódek) i jakoś żadna z gorzelni nie twierdzi, że warzą wódkę. Słyszałeś kiedyś o czymś takim? No nie. Na koniec znane ci zapewne słowo "piwowar". Kto to taki powinieneś doskonale wiedzieć ale przypomnę, że to człowiek odpowiedzialny za proces produkcji piwa w browarze. Cały proces produkcji, od początku do końca a nie jedynie za niewielki wycinek tego procesu jakim jest gotowanie mimo, że ma w nazwie "war" od "warzenia" właśnie. Po tylu masakrująco-prostujących cię komentarzach powinieneś się już zorientować, że wyżej własnego zadu nie podskoczysz i twój dziecinny bunt nie ma ani podstaw ani sensu a do tego "miodek" z ciebie żaden.
@pedrocurovsky546
@pedrocurovsky546 7 жыл бұрын
W slowniku PWN 1. warzyć -->gotować 2. warzyć piwo --> produkować piwo W takim razie chyba KP miało rację, bo produkcja to proces od zakupu materiałów do dystrybucji produktu ostatecznego
@norbertmaksymiuk7444
@norbertmaksymiuk7444 7 жыл бұрын
Dystrybucja to nie jest proces produkcyjny. Proces produkcyjny kończy się z chwilą zapakowania wyrobu.
@pedrocurovsky546
@pedrocurovsky546 7 жыл бұрын
Koszty dystrybucji są kosztami sprzedaży. Koszty sprzedaży w tym przypadku dla uproszczenia mogą być kosztami produkcji.
@skrzysztof1
@skrzysztof1 4 жыл бұрын
Ej no to co z powiedzeniem nawarzył sobie piwa to niech wypije... Nagotował piwa..... to jakoś nie pasuje. Kurcze "produkowanie piwa" to nawet w potocznym słownictwie kiepsko brzmi. To nie suszarki do włosów żeby produkować. Tu potrzeba artysty albo przynajmniej dobrego rzemieślnika. Poza tym jak to brzmi ,"gotujemy z Kopyrem" albo " Produkujemy piwo z Kopyrem". Coś nie za bardzo. Skoro jak się chwalisz jesteś słowotwórcą to wymyśl jakiś fajne określenie na całokształt wytwarzania piwa.
@Sadamlolek
@Sadamlolek 7 жыл бұрын
Drogi Tomku, ja bym walczył z Pilsnerem za to obraźliwe spychanie do jakiegos byle piwowara. Nie chodzi juz nawet o Ciebie tylko o to na ile sobie koncerny pozwalają.
@BartekLC
@BartekLC 7 жыл бұрын
Spokojnie. Ważne że powiedzieli że się zna. Kto ma rozum ten sam wywnioskuje co i jak :)
@yonasx
@yonasx 7 жыл бұрын
Tomku, czy ty aby nie propagujesz warzenia piwa w domu? Idąc tym tropem powinieneś popularyzować produkcję piwa, bo w tak dosłownym podejściu ludzie tylko gotowaliby piwo, nic więcej ;) A gdzie fermentacja?
@BrowarKopyra
@BrowarKopyra 7 жыл бұрын
John Doe piwo się warzy, tak jak chleb się piecze. I ogólnie jako pieczenie rozumiemy zrobienie ciasta, wyrośnięcie, pieczenie właściwe, stygnięcie. Ale jeśli powiesz "piekę chleb przez 5 godzin" to chyba można się spodziewać, że się spalił.
@marcinp4769
@marcinp4769 7 жыл бұрын
No jak ci z Warszawki maja rozumieć co to znaczy. Wróć!. Japonia... Warzenie chyba pochodzi z języka germańskiego.
@BrowarKopyra
@BrowarKopyra 7 жыл бұрын
No chyba nie. Ale etymologiem nie jestem.
@marcinp4769
@marcinp4769 7 жыл бұрын
Trzeba zapytać Paulinę. Ale chyba tylko na obszarze Śląska mówi się warzyć na gotowanie, więc tu sporo mamy od sąsiadów zachodnich.
@mateuszbogucki9995
@mateuszbogucki9995 7 жыл бұрын
KIEDY KOPYRZE Z WAREM ???
@EverynyanSan
@EverynyanSan 7 жыл бұрын
tak samo jak w jezyku potocznym ,,teoria'' znaczy tyle co hipoteza, zaś w nauce to fakt, być może masz racje ale warto tym kwasiżurom wbijać szpile :)
@braborgbraborg9112
@braborgbraborg9112 4 жыл бұрын
Dokładnie. A projekt, to nie tylko wstępny etap, ale współcześnie, to każde nowe działanie
@redmad1878
@redmad1878 7 жыл бұрын
Trudno. To pierwszy film w którym Tomek zmasakrował się sam. Nie ma racji co i tak nie oznacza że ktoś będzie pił PU.
@bartomiejstolarz5835
@bartomiejstolarz5835 7 жыл бұрын
No niestety łapka w dół. KP ma w tej reklamie rację. Słowo warzyć oznacza cały proces produkcyjny. Jakby się uczepić że warzyć = gotować, to pisząc "warzyć piwo" też jest bzdurą. Przecież nikt normalny nie gotuje piwa, a brzeczkę, która nie jest jeszcze piwem...
@BrowarKopyra
@BrowarKopyra 7 жыл бұрын
Czy wypieka się chleb przez wiele godzin? Czy takie zdanie Cię nie razi? Tradycyjny chleb długo wypiekany. Nie zgrzyta Ci to?
@bartomiejstolarz5835
@bartomiejstolarz5835 7 жыл бұрын
Rozumiem o co chodzi, dziwnie brzmi stwierdzenie "warzony przez pięć tygodni", znalazło by się kilka lepszych stwierdzeń, jednakże forma użyta przez KP jest poprawna. Polecam zajrzeć do słownika sjp.pwn.pl/sjp/warzyc-piwo;2534771.html Niestety nie mam w domu wersji drukowanej aby porównać.
@steelin666
@steelin666 7 жыл бұрын
Subtelna różnica polega na tym, że o ile "piec" to czasownik używany bardzo często w języku powszechnym i silniej powiązany z samym procesem obróbki termicznej w piecu, niż z produkcją pieczywa, to czasownika "warzyć" w znaczeniu węższym w zasadzie się nie stosuje i jego główne zastosowanie odnosi się do produkcji piwa. Dowodzi zresztą tego fakt, że sam, Tomku, wielokrotnie w swoich filmach wyjaśniałeś, że warzenie to także synonim gotowania, a nie tylko nazwa procesu produkcji piwa. Zdanie o warzeniu piwa przez 5 tygodni należy zatem rozumieć jako produkowanie go przez 5 tygodni - szczególnie, że tylko w takim wypadku ma sens - i doszukiwanie się tutaj błędu to przesada.
@vibovitold
@vibovitold 6 жыл бұрын
"nikt normalny nie gotuje piwa" - kiedy pieczesz ciastka, to to surowe, co wkładasz do piekarnika, też jeszcze nie jest ciastkiem. Ale uważamy, że od pierwszej sekundy czynność ta jest pieczeniem ciastka. W tym wyrażeniu chodzi bowiem o intencję: "piekę, by uzyskać ciastko" = "piekę ciastko".
@lolotulumis
@lolotulumis 7 жыл бұрын
Oj Panie Kopyr! Za SJP PWN: warzyć piwo «produkować piwo»
@Orgelbrant
@Orgelbrant 7 жыл бұрын
...w wyrażeniu np. "browar warzy świetne piwa", ale nie w użytym w reklamie.
@szymon7423
@szymon7423 7 жыл бұрын
Niestety ci się nie udało zagiąć Pana Kopyra :p
@zenekbombalina4360
@zenekbombalina4360 7 жыл бұрын
+Marek Francik Ale tego już w słowniku nie ma. A skoro nie ma, to w każdym wyrażeniu można te synonimy stosować zamiennie.
@endrjukoorch1989
@endrjukoorch1989 7 жыл бұрын
ide wyprodukowac wielka kupe, czyli ide warzyc gowno..
@zenekbombalina4360
@zenekbombalina4360 7 жыл бұрын
+endrju koorch W każdym wyrażeniu dotyczącym piwa, przecież masz jak byk napisane.
@jacekstudzinski6704
@jacekstudzinski6704 6 жыл бұрын
9:30 Wymyśliłeś piwo craftowe? W sensie "wymyśliłeś warzenie rzemieślnicze"? TY stworzyłeś pomysł na browary kontraktowe? TY wymyśliłeś "rzemiosło piwne"? No, żebym to ja miał taki tupet, to by wyszło, że wymyśliłem CSR i reklamę. I jeszcze kilka rzeczy.
@MuscleKing1990
@MuscleKing1990 7 жыл бұрын
Nie wiem jak tam w słownikach, ale przyjeło się potocznie na robienie piwa mówić warzenie czyli cały proces produkcyjny. I w reklamie moim zdaniem pasuje.
@BrowarKopyra
@BrowarKopyra 7 жыл бұрын
+MuscleKing1990 Na rozlew też? I na pasteryzację. Wg Ciebie zdanie "warzymy piwo tylko w brązowych butelkach" jest poprawne? Bo "produkujemy piwo tylko w brązowych butelkach" jest ok.
@push3kpro
@push3kpro 7 жыл бұрын
Po prostu wciskają ciemnotę i manipulują.
@kabanboss5876
@kabanboss5876 7 жыл бұрын
Panie Tomku, abstrahując od poprawności reklamy czy jej prawdziwości osiągnęła ona to do czego ktoś ją stworzył, idę kupić tego Pilsnera Urquella.
@maxvonweissdorf7181
@maxvonweissdorf7181 6 жыл бұрын
Zdravím Tomek, z Prahy. Jsem tvůj fanoušek a sleduji tvoje videa a recenze. Chtěl bych zareagovat na to co zde říkáš. Když se řekne česky vaříme pivo 5 týdnů, tak se tomu v Česku nikdo nebude divit a přijde mu to normální. Vaříme ve smyslu "Robimy", což znamená celou dobu výroby, produkce piva. V polštině to asi vyzní jinak, nevím kde byla ta reklama vyráběna, jestli v Česku nebo v Polsku. Ale jak říkám u nás by se tomu nikdo nedivil. S pozdravem: Kde se pivo vaří tam se dobře daří Kde se pivo pije tam se dobře žije
@BrowarKopyra
@BrowarKopyra 6 жыл бұрын
Może i to jest powód, że tak się czepili tego warzenia przez 5 tygodni. Po prostu, przepisali czeską reklamę. Gdzie się piwo warzy, tam się dobrze darzy. Gdzie się piwo pije, tam się dobrze żyje. Na zdraví!
@RosiuPL
@RosiuPL 7 жыл бұрын
Profesjonalny degustator Pilsnera Urquella. Padłem.
@2001ksa
@2001ksa 7 жыл бұрын
Tomek, spójrz na stronę w wikipedii "warzenie piwa", pewnie stąd ta nieścisłość
@mkarweta
@mkarweta 7 жыл бұрын
Klikam w ciemno łapkę w górę :D
@_xano
@_xano 7 жыл бұрын
Kopyrze, straszna pycha z Ciebie wychodzi. Nie dość, że masakrujesz za powód naprawdę błahy (bo warzenie jest jak najbardziej poprawnym określeniem dla całości procesu produkcji piwa - weryfikuje to jak to słowo jest rozumiane i używane przez większość społeczeństwa, zresztą słowniki też przyjmują podwójną definicję. Co więcej warzenie jako gotowanie to już archaizm). Razi mnie szczególnie, że stawiasz się w roli jakbyś to Ty stworzył piwna rewolucję w Polsce. Nie da się ukryć, że masz poważne zasługi jako propagator rzemiosła piwnego, ale chyba po prostu ilość subskrajberów uderzyła Ci do głowy. trochu luzu :)
@BrowarKopyra
@BrowarKopyra 7 жыл бұрын
Pomijam kwestie pychy, aczkolwiek to ja wymyśliłem ten neologizm - kraft i kraftowy, tylko tyle. Ale idźmy za tym warzeniem. W sensie ogólnym rzeczywiście warzenie możemy traktować wymiennie z produkcją. Problem zaczyna się, jak dodajesz do tego szczegóły, bo i warzenie wówczas domaga się węższej definicji. Przykład - "Oskar Blues produkuje piwo w puszkach" jest ok, natomiast zdanie "Oskar Blues warzy piwo w puszkach" jest bez sensu. Podobny babol zrobił Namysłów, gdy na billboardach pisali "warzymy w otwartych kadziach", podczas gdy powinno być "fermentujemy w otwartych kadziach". Natomiast zupełnie w porządku byłoby gdyby napisali "Warzymy tradycyjnie. Fermentujemy w otwartych kadziach".
@_xano
@_xano 7 жыл бұрын
Tu się zgodzę, ale w opisywanym przez Ciebie przypadku odnosi się do konkretnego elementu produkcji - i tutaj następuje zgrzyt. Jeżeli zaś piszą ogólnie o produkcji to w takim znaczeniu to słowo jak najbardziej może funkcjonować. Oczywiście mi jako piwowarowi warzenie bardziej kojarzy się z konkretnym procesem, ale nie ma co oczekiwać, że nagle wszyscy Polacy się dostosują :D to trochę jak z czcionką w komputerze - błąd wprowadzony przez tłumacza zaprocentował tym, że wszyscy zamiast mówić krój mówią czcionka. Niby błędnie, ale to w przypadku języków żywych to słowniki dopasowują się do języka powszechnego, a nie odwrotnie. Co do kraftu to nie nazwałbym tego neologizmem, przecież to jest dokładna fonetyczna kalka z języka obcego. Neologizmy powstają właśnie po to, by zachować czystość języka i nie stosować zapożyczeń (totalnego pierkolca mają na tym punkcie Francuzi np l'ordinateur = komputer). Zresztą neologizmy czy zapożyczenia wprowadzane do języka mają sens tylko wtedy, gdy w tymże języku brakuje dokładnych określeń, a przecież słowo "rzemieślniczy" w 100% odpowiada "kraftowemu". Nie będę też wspominał o tym, że rozszczenie sobie prawa autorskiego do kalki językowej jest po prostu miałkie (podejrzewam, że niejedna osoba, która śledziła jakieś piwne, amerykańskie blogi była zdolna do nieświadomego stosowania tego określenia). Mam nadzieję, że nie odbierzesz tego jako jakiegoś najazdu na siebie, bo nie jest moim celem obrażanie Ciebie tylko jakaś w miarę rzeczowa dyskusja ;)
@BrowarKopyra
@BrowarKopyra 7 жыл бұрын
Kraftowy=/=rzemieślniczy. Po to właśnie lansuję używanie tego określenia. Browar EDI jest rzemieślniczy, nikt mu tego nie może odmówić, podobnie Koreb, czy większość browarów restauracyjnych, ale nijak nie są to browary kraftowe. EDI nie hołduje piwnej rewolucji, a wręcz można powiedzieć, że nią gardzi, podobnie jak kraft gardzi EDIm.
@_xano
@_xano 7 жыл бұрын
czyli chodzi o to, że browar działający jak rzemieślniczy, ale w myśl piwnej rewolucji to już kraftowy? czy to jeszcze jakoś uzależniasz od wielkości produkcji? dla mnie takie rozróżnianie i tak jest troszkę sztuczne, rzemiosło zawsze dzieliło się na dobre i słabe, na te do bólu tradycyjne jak i hołdujące nowym trendom. To tle tego przykładu z Edim wygląda to tak jakby grupa krafców obraziła się na jakiegoś innego, za to że szyje jakiś totalny chłam, więc żeby się odróżnić nazwała się tejlorami. jakby się tak czepiać definicji to przecież nie sposób kontraktowców nazwać nawet "kraftowcami", wszak nie tykają się bezpośrednio rzemiosła - wyręcza ich inny piwowar :)
@steelin666
@steelin666 7 жыл бұрын
A czy przypadkiem definicja browaru kontraktowego nie obejmuje samodzielnego warzenia piwa przez ichniego piwowara, z tą różnicą, że na wynajętym sprzęcie? Jeśli przedsiębiorstwo jedynie zamawia piwo, które następnie sprzedaje pod własną marką, to chyba nie spełnia definicji browaru kontraktowego.
@tusepomaluj8084
@tusepomaluj8084 7 жыл бұрын
Za tą koszulkę skarcili by cię na Śląsku.
@panmalvy8663
@panmalvy8663 7 жыл бұрын
Pilsner urquel jest zajebisty.
@jackowojackowo926
@jackowojackowo926 7 жыл бұрын
Szkoda czasu na dalsze tłumaczenie, matoły i tak będą warzyć przez 5 i więcej miesięcy... taki naród..
@SlavomirG
@SlavomirG 7 жыл бұрын
Ten odcinek to 100% bullshit. Po pierwsze, jak już zostało wielokrotnie skomentowane tutaj i przez KP, słowo warzenie można również użyć w znaczeniu szerszym i bardziej potocznym, także warzymy przez x tygodni = robimy piwo przez x tygodni ma 100% sens. Po drugie, Pilsner Urquell to bardzo przyzwoite piwo koncernowe z wyraźną goryczką, proponuję kupić świeże z Biedronki za 4PLN i nie zapodawać 100% bullshitu o jakiejś historyjce sprzed lat kiedy się piło coś tam z tanka kiedyś. Biedronka. 4PLN. Dobry jakościowo koncernowy czeski pils z goryczką. Reszta to beergeekowe pieprzenie trzy po trzy, czepianie się na siłę i hejtowanie koncernu bo przecież musi być zły i musi warzyć/robić/produkować tylko złe piwa.
@BrowarKopyra
@BrowarKopyra 7 жыл бұрын
Rozumiem, że Tobie smakuje PU. No i fajnie. Porównując go do asortymentu Biedronki, to rzeczywiście jednooki jest królem.
@Adam-vd6en
@Adam-vd6en 7 жыл бұрын
Dawno Tomku nie byłeś w Biedronce. Teraz można tam kupić piwa o wiele ciekawsze niż PU choć nadal oczywiście nie urywające dupy.
@SlavomirG
@SlavomirG 7 жыл бұрын
No właśnie skoro można zrozumieć w sposób dwojaki to można zastosować. W rozumieniu produkcji, pięć tygodni warzenia i wszystko jest poprawnie. To co mówią dalej nie ma związku, nie mówią o grzaniu ogniem pięć tygodni, to już tylko Twoja naciągana nadinterpetacja na bazie kontekstu.
Brackie Pils [kopyr masakruje reklamy] odc. 7.
21:18
Browar Kopyra
Рет қаралды 199 М.
Koncerny spirytusowe znowu manipulują #1000ibu
19:39
Browar Kopyra
Рет қаралды 44 М.
Who has won ?? 😀 #shortvideo #lizzyisaeva
00:24
Lizzy Isaeva
Рет қаралды 46 МЛН
Became invisible for one day!  #funny #wednesday #memes
00:25
Watch Me
Рет қаралды 54 МЛН
Piwne Mity Reaktywacja - Spirytus w piwie #piwnemity
22:25
Browar Kopyra
Рет қаралды 51 М.
Ceny koncerniaków w Biedronce to jest SZOK!!! 1000ibu
15:15
Browar Kopyra
Рет қаралды 149 М.
Okocim wymrażany [kopyr masakruje reklamy]
12:36
Browar Kopyra
Рет қаралды 71 М.
Kopyr masakruje Portal Spożywczy [1000 IBU]
31:46
Browar Kopyra
Рет қаралды 94 М.
Okocim - mamy zasady [kopyr masakruje reklamy]
20:49
Browar Kopyra
Рет қаралды 173 М.
[kopyr masakruje reklamy] Wojak bez enzymów
22:28
Browar Kopyra
Рет қаралды 186 М.