Po co nam mózg? Chronobiologia i przepis na pamięć absolutną|Odcinek #31|Mamy zielone pojęcie

  Рет қаралды 8,148

Wroclaw University of Environmental and Life Sciences

Wroclaw University of Environmental and Life Sciences

Ай бұрын

Najnowszy odcinek podcastu „Mamy zielone pojęcie” poświęcony jest jednemu z naszych najważniejszych, a zarazem najbardziej tajemniczych narządów, czyli mózgowi. Gościniami red. Katarzyny Kaczorowskiej są tym razem dr Joanna Wojsiat z Instytutu Biologii Doświadczalnej PAN i dr Aleksandra Karykowska z Instytutu Biologii Środowiskowej UPWr. Ekspertki omawiają fundamentalne właściwości mózgu, wskazując, że jest on nie tylko narzędziem poznania i centrum myślenia, ale, być może przede wszystkim, nadzoruje cały nasz układ ruchu.
Ruch to podstawa
Dr Joanna Wojsiat zwróciła uwagę na negatywne skutki siedzącego trybu życia, podkreślając, że regularna aktywność fizyczna jest niezbędna nie tylko dla zachowania zdrowia, ale też dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Zwłaszcza ruch kończyn dolnych ma ogromne znaczenie dla zdrowia mózgu, poprawiając jego funkcje poznawcze i redukując ryzyko chorób neurodegeneracyjnych.
Znaczenie snu i chronobiologia
Ekspertki poruszają w rozmowie temat chronobiologii, czyli nauki o cykliczności procesów biologicznych. Dr Aleksandra Karykowska podkreśla, że nasze ciało działa w określonych sekwencjach czasowych, co jest kluczowe dla zachowania zdrowia. Zaburzenia rytmu dobowego mogą prowadzić do wielu problemów zdrowotnych, w tym chorób sercowo-naczyniowych i neurodegeneracyjnych. Ekspertki omawiają także znaczenie snu dla zdrowia mózgu, wskazując, że nieprawidłowa ilość i jakość snu prowadzi do zaburzeń poznawczych i psychicznych. Osoby starsze, które prowadzą aktywny tryb życia, mają lepszą jakość snu, a ich funkcje poznawcze są na dużo wyższym poziomie.
Dieta i relacje społeczne
Na zdrowie mózgu olbrzymi wpływ ma też nasza dieta. Ekspertki zalecają spożywanie kwasów omega-3, błonnika, jagód i picie odpowiedniej ilości wody. Podkreślają też, że unikanie przetworzonej żywności jest kluczowe dla utrzymania zdrowia. Niezbędnym elementem dbania o mózg są również bliskie relacje społeczne. Chronią one przed rozwojem chorób neurodegeneracyjnych i mają duży wpływ na utrzymanie zdrowia psychicznego. Obie ekspertki podkreśliły, że nasze emocje oddziałują bezpośrednio na zdrowie fizyczne, a odpowiednie zarządzanie stresem i dbanie o relacje społeczne są kluczowe dla zdrowia mózgu i całego organizmu.
Co powinniśmy robić, aby zminimalizować ryzyko choroby Alzheimera w późnym wieku? Jak zachować dobrą pamięć? Jaki wysiłek fizyczny jest najlepszy dla naszego mózgu? Czy istnieje dieta, dzięki której powstrzymamy rozwój chorób neurodegeneracyjnych? Dlaczego pewne osoby są bardziej efektywne bladym świtem, a inne późnym wieczorem? Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedź w najnowszym odcinku podcastu „Mamy zielone pojęcie”.

Пікірлер: 14
@psychiccoaching
@psychiccoaching 2 күн бұрын
Swietny material , 100% prawdy. Przyjemnie sie slucha tak madrych osob.
@theulatube
@theulatube Ай бұрын
Super wartościowy materiał, aż wysłałam filmik mojej mamie 😄👍
@kubanawrot9711
@kubanawrot9711 Ай бұрын
Bardzo ciekawy, inspirujący i skłaniający mnie do refleksji materiał.
@robertroberto3955
@robertroberto3955 Ай бұрын
Bardzo ciekawy materiał. Dziękuję.
@dariuszjarzyna8781
@dariuszjarzyna8781 Ай бұрын
A ja znam osoby co jedzą tylko mieso jajka zero błotnika i funkcjonują fantastycznie ja z resztą tez pozdrawiam
@joannag7535
@joannag7535 18 күн бұрын
Dzięki, to też wykluczę błotnik z diety, jeśli to pomaga 😉😊
@bartoszbis9089
@bartoszbis9089 7 күн бұрын
​@@joannag7535😂😂
@lukaszkaminski3660
@lukaszkaminski3660 Ай бұрын
Świetny materiał!
@pustygrob5837
@pustygrob5837 Ай бұрын
"Umysł jest wytworem mózgu" - to tylko kwestia wiary. Bardzo cenię Panią Joannę, ale uważam, że jako naukowiec nie powinna tak mówić. Jest mnóstwo powodów by wierzyć, że mózg nie mógłby wytworzyć umysłu, a zatem umysł jest pierwotny wobec swojego odbiornika. (Wierzyć, że amalgamat komórek wytworzył świadomość to jak wierzyć, że gdyby wszyscy ludzie na świecie złapali się za ręce, to wytworzyliby świadomość :) Nauka wie tylko o korelacjach między zmianami w mózgu, a zmianami w świadomości. Tak samo jak pianista gra na fortepianie, tak umysł używa mózgu do myślenia. Pani Joanna, jako buddystka, wie z religii, że umysł nie jest wcale tworem fizycznego mózgu :) Mózg to tylko samsara. Pozdrawiam serdrecznie :)
@rybajustynaaa
@rybajustynaaa 12 күн бұрын
Wpływ RODów na zdrowie seniorów jest ogromny bo to własnie NEAT
@krystynaarciszewska4217
@krystynaarciszewska4217 Күн бұрын
Pani Ola prawie nic nie dała rady powiedzieć przy pani Joannie
@joannakakolewska6748
@joannakakolewska6748 9 күн бұрын
Właśnie słusznie zwróciła uwagę pani Ola, że istotne jest słuchanie innych ludzi wysłuchiwanie krytyki to dodam,że śp Krzysztof Kąkolewski nawet złośliwości w krytykach jego twórczości wykorzystywał dla siebie dla udoskonalenia tak twórczości jak i samorozwoju.
@beatajakubowska4859
@beatajakubowska4859 9 күн бұрын
Małe dzieci są fizjologiczne nadwzroczne
@michakatafiasz6458
@michakatafiasz6458 6 күн бұрын
Kochane materialistki demokracja górą niech żyje mądrość statystycznej większości . Dużo pieniążków i zdrowego ciałka i ładnych ciuchów
Twój mózg na wyższym poziomie - dr Joanna Podgórska
1:12:46
Mateusz Ostręga
Рет қаралды 86 М.
Женская драка в Кызылорде
00:53
AIRAN
Рет қаралды 491 М.
Best Toilet Gadgets and #Hacks you must try!!💩💩
00:49
Poly Holy Yow
Рет қаралды 19 МЛН
Slow motion boy #shorts by Tsuriki Show
00:14
Tsuriki Show
Рет қаралды 9 МЛН
Jak żyć, aby mieć sprawny mózg! | dr Joanna Podgórska | PODCAST, odc. 23
1:11:06
Forma na życie! - Daria Łukowska
Рет қаралды 255 М.
6 produktów, które powodują DEMENCJĘ i NISZCZĄ pamięć.
31:27
Bracia Rodzeń
Рет қаралды 235 М.
Hańba, Panie Prezydencie!
1:23:29
Łukasz Warzecha
Рет қаралды 34 М.
Женская драка в Кызылорде
00:53
AIRAN
Рет қаралды 491 М.