Podstawy międzynarodowego i wspólnotowego prawa podatkowego. TEST.

  Рет қаралды 247

EKONOMIA W 1 LEKCJI

EKONOMIA W 1 LEKCJI

Ай бұрын

Subskrypcja kanału: / @ekonomia_podatki_teor...
#gospodarka #biznes #ekonomia #wiedza #coRobic #teoriagier #jakZnaleźćPracę #podatki #obliżyćpodatki #ulgipodatkowe #krzywaLaffera #ekonomiaw1lekcji #lekcjaEkonomii #AdamSmith #HenryHazlitt #ekonomiaWolnorynkowa #teoriaekonomii
III. PODSTAWY MIĘDZYNARODOWEGO I WSPÓLNOTOWEGO PRAWA PODATKOWEGO, A. TEST.
WYKAZ PYTAŃ I ZADAŃ EGZAMINACYJNYCH DO EGZAMINU NA DORADCĘ PODATKOWEGO.
Załącznik do uchwały nr 4/VIII/2023 Państwowej Komisji Egzaminacyjnej do Spraw Doradztwa Podatkowego z dnia 28 kwietnia 2023 r.
Stan prawny na dzień 20/6/2024 r.
III. PODSTAWY MIĘDZYNARODOWEGO ORAZ WSPÓLNOTOWEGO PRAWA PODATKOWEGO
A. Test
1. Zgodnie z art. 288 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej dyrektywa dotycząca kwestii podatkowych:
a) wiąże co do celu (rezultatu) każde państwo członkowskie, do którego została skierowana, przy czym wybór środków i form jej realizacji pozostawia się władzom krajowym
2. Sąd Państwa członkowskiego Unii Europejskiej, zgodnie z art. 267 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, może wystąpić do Trybunału Sprawiedliwości UE (TS UE) z wnioskiem o wydanie rozstrzygnięcia prejudycjalnego i dokonanie wykładni przepisu prawa wspólnotowego, przy czym:
c) sąd krajowy ma prawo wystąpienia do TS UE jeżeli stwierdzi, że rozstrzygnięcie prejudycjalne jest niezbędne do wydania wyroku.
3. Komentarz do Modelowej Konwencji OECD w sprawie podatku od dochodu i majątku, w przypadku prowadzenia sporów przed sądami Państw członkowskich Unii Europejskiej powinien być traktowany następująco:
b) Komentarz nie stanowi obowiązującego źródła prawa, jednak Komentarz powinien być uwzględniany przy interpretacji umów o unikaniu podwójnego opodatkowania opartych na Modelowej Konwencji OECD,
4. W rozumieniu Modelowej Konwencji OECD w sprawie podatku od dochodu i majątku uznaje się, że przedsiębiorstwo posiada zakład w Umawiającym się Państwie:
b) jeżeli w imieniu przedsiębiorstwa działa agent zależny ekonomicznie i prawnie, który na podstawie posiadanego pełnomocnictwa zawiera umowy w Umawiającym się Państwie,
5. Zakładem, w rozumieniu Modelowej Konwencji OECD w sprawie podatku od dochodu i majątku, nie jest:
c) placówka, która służy wyłącznie w celu zakupu dóbr lub towarów albo w celu zbierania informacji dla przedsiębiorstwa.
6. Metoda zapobiegania podwójnemu opodatkowaniu, określana metodą wyłączenia (zwolnienia) występuje w następujących dwóch formach:
b) wyłączenie pełne (bez progresji) i wyłączenie z progresją
7. Stosowana w polskim prawie podatkowym metoda zapobiegania podwójnemu opodatkowaniu, określana mianem „wyłączenia z progresją”, polega na tym, że:
a) dochód osiągnięty w drugim państwie (państwie źródła) jest wyłączony z opodatkowania w państwie rezydencji, ale stawkę podatku od dochodu uzyskanego w państwie rezydencji ustala się biorąc pod uwagę cały dochód (łącznie z dochodem uzyskanym w drugim państwie)
8. Stosowana w polskim prawie podatkowym metoda zapobiegania podwójnemu opodatkowaniu, określana mianem „zaliczenia” („kredytu podatkowego”, ,,kredytu zwykłego”, „zaliczenia zwykłego”), polega na:
c) odliczeniu podatku zapłaconego za granicą, jednakże tylko do wysokości kwoty podatku, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany za granicą.
9. Typowe umowy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania zawarte przez Polskę dopuszczają opodatkowanie dywidend:
a) zarówno w państwie, w którym znajduje się siedziba spółki wypłacającej dywidendy, jak i w państwie, w którym ma miejsce zamieszkania lub siedzibę osoba uprawniona do otrzymania dywidendy
10. Dywidendy wypłacane przez spółkę mającą siedzibę na terytorium Polski wspólnikowi posiadającemu siedzibę w innym Państwie członkowskim Unii Europejskiej lub należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego będą:
b) zwolnione jeżeli zagraniczny udziałowiec, będący spółką inną niż spółka osobowa, m.in. bezpośrednio posiada lub będzie posiadać przez minimum 2 lata co najmniej 10% kapitału zakładowego polskiej spółki
11. Wszczęcie i prowadzenie postępowań na podstawie Konwencji nr 90/436/EWG z dnia 23 lipca 1990 r. w sprawie eliminowania podwójnego opodatkowania w przypadku korekty zysków przedsiębiorstw powiązanych (tzw. Konwencji Arbitrażowej), co do zasady:
...
Te pytania z odpowiedziami oraz cały test i jego rozwiązanie - w filmiku :) zapraszam.
Zapraszam do oglądania moich filmów na kanale EKONOMIA W JEDNEJ LEKCJI, lajkowania, zasubskrybowania, komentowania, pytań, uwag, wszelkiej polemiki, propozycji tematów itp., także na maila. W odpowiedzi skupiam się precyzyjnie na elementach pytania. Zagadnienie zwykle jest oczywiście szersze - do rozwinięcia w komentarzach pod materiałem. Zapraszam!
ps. Adaś Kowalsky
akowalsky1776@gmail.com
‪@ekonomia_podatki_teoria_gier‬
Audytor
Ekonomista
Doradca

Пікірлер: 1
@ekonomia_podatki_teoria_gier
@ekonomia_podatki_teoria_gier Ай бұрын
W filmiku pominięto pyt. 30, które opublikowałem w formie quizu dla społeczności, do którego i do której - zapraszam:)
Egzamin ustny na doradcę podatkowego - webinar wprowadzający
57:22
CIT estoński w 2024. Czy to się OPŁACA? Kiedy NIE zapłacisz podatku? Doradca podatkowy wyjaśnia.
13:17
Szkoła Księgowości | Anna Leńczowska
Рет қаралды 2,7 М.
Secret Experiment Toothpaste Pt.4 😱 #shorts
00:35
Mr DegrEE
Рет қаралды 38 МЛН
Inside Out Babies (Inside Out Animation)
00:21
FASH
Рет қаралды 23 МЛН
IQ Level: 10000
00:10
Younes Zarou
Рет қаралды 11 МЛН
Kiedy nie zapłacę podatku od darowizny? Q&A
15:20
inFakt.pl
Рет қаралды 44 М.
80 Year Olds Share Advice for Younger Self
12:22
Sprouht
Рет қаралды 1,7 МЛН
21. Podatki | Wolna przedsiębiorczość - dr Mateusz Machaj
11:45
Prosta Ekonomia
Рет қаралды 68 М.
Jak uniknąć pułapek Estońskiego CIT?
1:00:26
Dzień Dobry Podatki
Рет қаралды 3,5 М.
LIVE: Egzamin ustny na doradcę podatkowego - wskazówki praktyczne i Q&A.
1:14:09
VAT - Szkolenie z podstaw księgowości
36:35
inFakt.pl
Рет қаралды 81 М.
Podstawy podatku VAT
2:04:25
Kancelaria Mentzen
Рет қаралды 10 М.