No video

Podsumowanie ROKU w domu PLUSENERGETYCZNYM

  Рет қаралды 36,334

iZZi instalacje

iZZi instalacje

Күн бұрын

Пікірлер: 636
@krzysztofsacewicz3039
@krzysztofsacewicz3039 Жыл бұрын
Witam panie Macieju. Oglądam Pana filmiki od dłuższego czasu i stosuje Pana zalecenia co do budowy nowego domu. Dla mnie jest to zrozumiałe ze ściany i posadzka ma być akumulatorem energi. Buduje dom z cegły silikatowej i po Panach filmach jestem pew😊 1:16 1:16 1:16 ien ze robię dobrze. To proste ,jak to przemyślałem ,jak działa akumulacja energi. Myśle ze za rok będę mogl potwierdzić Pana wiedzę i konkretne rozumowanie zjawisk natury. Im bardziej będziemy obserwowali zachowanie natury( działanie natury) tym szybciej będziemy żyć w środowisku bardziej ekologicznym. Trzymam kciuki za Pana a nie za niedowiarkow ( nieuków). Życzę zdrowia. Pozdrawiam.
@Tristan-yt6bp
@Tristan-yt6bp Жыл бұрын
Przestań Pan bredzić o tej religii ekologicznej bo to bat na idiotów i hamulec cywilizacji. Gdyby władza chciała abyś żył tanio to tak byś żył. A ty chodzi o wzięcie nas za mordę i wsadzenie w pysk dla upodlenia robala. Polecam książkę Szwaba,, czwarta rewolucja przemysłowa i hasło nie będziesz miał nic i będziesz szczęśliwy. A żeby nie było że to teoria to dodam że niejaką kaczka mówiła o niej już w 2015 roku. Pozdrawiam
@tymek4828
@tymek4828 Жыл бұрын
Pan Maciej jest człowiekiem z niesamowitą wiedzią "mądrego warto posłuchac" pozdrawiam serdecznie i zdrówka życze.😁
@tttchojnacki
@tttchojnacki Жыл бұрын
Pan Maciej mistrz, w swoim żywiole i tym razem nadaje ze swojego centrum dowodzenia!
@titanictechno
@titanictechno Жыл бұрын
Bardzo lubie sluchac tego Pana Macieja. Wspaniala wiedza doskonaly sposob przekazywania, intelligencja i osobista oglada godna podziwu. Wzor do nasladowania dla mlodych inzynierow . Pozdrawiam Pana serdecznie z dalekich Antypodow.
@aniaidominikwasilewscy7024
@aniaidominikwasilewscy7024 Жыл бұрын
Bardzo ciekawy i mądry temat 🙂🙂 pan Maciej jest super
@hmmtentego5542
@hmmtentego5542 Жыл бұрын
Super czlowiek i super material !!!Zdrowka i pozdrawiam
@sebaw1980
@sebaw1980 Жыл бұрын
Genialny człowiek. Dlaczego tacy ludzie nie rządzą w Polsce?
@jacekandrzejak4337
@jacekandrzejak4337 Жыл бұрын
Żyją i jest nas wielu .Ale mam dość tłumaczenia kiedy to się zwróci.
@ksmpl2023
@ksmpl2023 Жыл бұрын
Mając "trzy dychy" na karku gratuluję Panu Maciejowi podejścia do życia!
@waldyfar
@waldyfar Жыл бұрын
Jak zwykle chodzenie twardo po ziemi i kompetentnie na temat
@filipsendal2072
@filipsendal2072 Жыл бұрын
Zacząłem poranek z off gridem na Pana kanale, potem pojawił się materiał od (4nrgy technologie) z elektrowniami wiatrowymi, teraz byłem jednym z pierwszych oglądających ten materiał z Panem Maciejem. Mam marzenie by zebrać do kupy tych wszystkich fascynatów, anty systemowców, fachowców oraz ludzi dzielących się wiedzą na jednym kanale. Pozdrawiam, rozwoju i sukcesów życzę.
@MrCzucz
@MrCzucz Жыл бұрын
Ten kanał z 4 w nazwie to sobie odpuść. Czarodziej i dyletant. Wiedzy praktycznej za grosz, ale lać wodę to potrafi.
@filipsendal2072
@filipsendal2072 Жыл бұрын
@@MrCzucz ok, dzięki za info, przeanalizuję.
@tomaszpietrzak787
@tomaszpietrzak787 Жыл бұрын
Na pewno jest chłodna.U mnie w spizarce nie ma ogrzewania i jest spora różnica w dotyku.
@jakubkimmer4527
@jakubkimmer4527 Жыл бұрын
@@MrCzucz oj tak. Zajarany byłem gościem przez kilka filmików o wiatrakach. Opowiadał pięknie. Ale jak wczytałem się w temat, średnie wiatry w PL itp. To zdałem sobie sprawę, że czaruje pięknie ale nigdy nie przedstawił żadnych cyferek czy dowodów... Tutaj mamy pięknie wszystko przedstawione, wytłumaczone i podliczone.
@mikoaj4404
@mikoaj4404 Жыл бұрын
I tak i nie, to że u nas turbiny wiatrowe się nie opłacają nie trzeba tłumaczyć, poza tym bezawaryjne też nie są. Tu niby masz cyferki, ale żadnych faktur nawet z zamazanymi danymi. Nasi pięknie dostawcy energii obecnie na net billingu tak majstrują, żeby jak najwięcej płacić opłat stałych od produkcji, i w tym oczywiście podatek. Zagmatwać jak tylko się da, a gdy wejdą stawki godzinowe to się dopiero zrobi rozciąganie w czasie zwrotu z inwestycji. A kolega z 4 w nazwie mówi bardzo rozsądnie i sensownie tylko trzeba słuchać ze zrozumieniem.
@giergus
@giergus Жыл бұрын
Wszystko bardzo fajnie, absolutnie nie neguję wyliczeń Pana Macieja, ale jak do diaska zastosować to w domu kostce. bo łatwo to zrealizować w nowobudowanym budynku, od razu projektując go z takim systemem. Zróbcie film z instrukcją, jak to zastosować do domu już istniejącego o parametrach takich, jakie ma, gdzie można dużo poprawić, ale raczej nie da się osiągnąć takiego zapotrzebowania jak w domu od razu zaprojektowanym do tego typu rozwiązań jak u pana Macieja. Ja bym się chętnie dowiedział, jak to wdrożyć w swojej "kostce" :)
@maciejsempinski6306
@maciejsempinski6306 Жыл бұрын
Ja mam obiekt od 8 lat przekazuję info i nie wiele osób z tego korzysta , w większości tylko nierozsądne wpisy. Jest tu wiele filmików co robić. Głównie 1. uszczelnić 2. wymienić okna jeśli potrzeba 3.docieplić 4. założyć rekuperację i zużycie energii spadnie spadnie kilkukrotnie. Pozdrawiam
@bogusawkucharczyk8749
@bogusawkucharczyk8749 Жыл бұрын
(31:46) Nie mogę zgodzić się z tym, że powietrze o wyższej temperaturze ogrzewa ścianę i to są zyski solarne. Jest odwrotnie. Zyski solarne mają miejsce wtedy, gdy promieniowanie słoneczne (podczerwone) ogrzewa bezpośrednio przedmioty, w tym ściany i podłogę, a dopiero te elementy wtórnie, czyli po nagrzaniu, nagrzewają powietrze. Jeżeli temperatura ściany jest niższa od temperatury powietrza w danej chwili, to znaczy, że w momencie pomiaru ściana była poza strefą oświetlenia i zyski tworzą elementy będące w strefie słońca - pewnie podłoga i może inna część ściany.
@oszczedzamnaelektryka7358
@oszczedzamnaelektryka7358 Жыл бұрын
Wielki szacunek :) też mam dom zeroenergetyczny z Pompa i pv a niedługo rekuperacja 😉
@JanP-q
@JanP-q Жыл бұрын
Bardzo ciekawa dyskusja się tu wywiązała za sprawą kilku znawców. Spór dotyczy tego - że jeśli do budynku doprowadzamy energię ze źródeł odnawialnych i tylko w samym budynku operujemy pompą ciepła - to czy tę energię ze źródeł odnawialnych należy doliczać do bilansu energii pierwotnej. Według definicji zawartych w przepisach zysków ze słońca nie należy doliczać. A co z tak specyficznie skonstruowaną pompą ciepła - która działa wewnątrz budynku i po wprowadzeniu powietrza wstępnie nagrzanego przez GWC ogrzewa je powietrzem wyprowadzanym z domu, korzystając też z powietrza z gwc. Teoretycznie pompę można tak ustawić, że zużyte powietrze wypuszczane na zewnątrz będzie miało temperaturę niższą niż panuje na zewnątrz - a w przypadku bilansu energii - najistotniejsze jest to, ile energii z budynku wychodzi na zewnątrz. I tutaj powinno być doliczone ciepło ścieków. Bo chyba to, co oddawane jest do kanalizacji nie zostaje uprzednio schładzane? A tego ciepła może być sporo: z prysznica, pralki, zmywarki. Czy pralka i zmywarka też mają podawaną ciepła wodę z pompy ciepła, czy prymitywnie jest ogrzewana za pomocą grzałki? To paradoks, tak dbamy o o oszczędzanie energii, a w tych urządzeniach wodę grzejemy grzałką, i to grzanie odpowiada za ponad 80 % energii zużywanej przez te urządzenia. Pompę ciepła wewnątrz budynku stosuje też inny posiadacz domu pasywnego, który go sam zbudował systemem izodom, którego też autor tego kanału swego czasu odwiedził. Dom będzie naprawdę zeroemisyjny wtedy, gdy postawimy fotowoltaikę w off-grid o takiej mocy, że w grudniu i styczniu wyprodukuje tyle, ile potrzeba do zaspokojenia urządzeń grzewczych. Przy takim domku to by było kilkadziesiąt kilowatów instalacji, dla samego ogrzewania. Ale roczne zużycie pozostałej energii jest ponad 6-razy większe, więc na wszystko by musiała iść instalacja kilkaset kilowat i do tego spory magazyn energii.
@maciejsempinski6306
@maciejsempinski6306 Жыл бұрын
szczelny. akumulacyjny z rekuperacją dom który zrealizowałem 9 lat temu jest 1. zero energetycznym 2. ma zapotrzebowanie na ciepło [W/m2] 3,3 Sprawdza się już prawie dekadę po co dalsze dywagacje gdy kosztował obiekt 360 tys i nie ma tam nic przedziwnego tylko dobrze poukładane ważne dla obiektu zagadnienia. Pozdrawiam
@t1959k
@t1959k Жыл бұрын
Panie Macieju zgadzam się z Panem wnioski są jednoznaczne . Niestety nie rozumiem dlaczego to tej pory nie zmieniono norm budowlanych.
@maciejsempinski6306
@maciejsempinski6306 Жыл бұрын
Nawet nie potrzeba zmieniać norm tylko dać ulgi inwestorom tak budującym, a nie od takich inwestorów jeszcze grabić kasę z podatków i rozdawać na nierozsądnie marnowane ilości węgla do nierozsądnego ogrzewania. Niestety Taki mamy klimat w zarządzaniu. Pozdrawiam
@krzysztof891
@krzysztof891 Жыл бұрын
Panie Macieju jeśli pompa ciepła zużyła dajmy na to 560 kwh to przy współczynniku sprawności tylko 2.5 dała 1400 kw energii. Zatem 1400 dzielone przez 82 m2 daje 17 kw/m2/rok a nie 7,5. Poza tym pozdrawiam serdecznie i życzę kolejnych ciekawych odcinków.
@maciejsempinski6306
@maciejsempinski6306 Жыл бұрын
1. Proszę czytać komentarze 17 - ty raz tłumaczę. Po co te głupoty , wystarczy umieć czytać wg instrukcji PC energia elektryczna to 250 W i COP może być 3,4 w laboratorium pod warunkiem gdy ma pompa otrzymuje 200 m3/godz powietrza o temp. + 20 oC . A w tym rozwiązaniu otrzymuje 60 - 90 m3/godz powietrza o temp do + 12 oC Skąd Pan wziął taki COP jak pompa dostaje 250W a z niej można pobrać 300 W w ciepłej wodzie. dziecko potrafi to zauważyć i zrozumieć ale pseudo fachowiec, nie , STRASZNE Proszę wyliczyć z dostarczonych danych COP i pokazać swoją wiedzę uczestnikom Forum, Proszę. 2. W tym rozwiązaniu PC nie wprowadza ŻADNEJ ENERGII Z ZEWNĄTRZ BUDYNKU !!!!!!!!!!!!!!!!!!! tak robi większość pomp ciepła O MOCY . 4 ,7 ,15 kW a ta PC to 300 W i odbiera wyprodukowaną w OBIEKCIE energię , w budynku !!!! a nie zewnątrz i z zepsutego w budynku powietrza PC energię przenosi na ciepłą wodę ROZSĄDKU Pozdrawiam
@powertech1249
@powertech1249 Жыл бұрын
Masz racje, a Pan maciej jest niereformowalny, aż dziwne, że pozwalają mu takie głupoty mówić i pisać publicznie.
@krzysztof891
@krzysztof891 Жыл бұрын
Zatem jaki jest sens montować urządzenia które pobiera 250 w a daje 300w. Lepiej użyć grzałki.
@marekprzedstawiciel8740
@marekprzedstawiciel8740 Жыл бұрын
@@krzysztof891 - i co najlepsze, jeszcze p. Maciej ma GWC - a uważa, że te sprzęty nic nie dają (darmowej dodatkowej energii) Skoro nic nie dają - to przecież po co wydawać kasę na (GWC+pompa+rekuperacja)?? Przecież można dom (PASYWNY) - ogrzać trzema żarówkami 100W!!! Ja przestałem polemizować z p. Maciejem (bo przy braku z Jego strony merytorycznych argumentów jest personalny atak - do psychiatry, nie mądry, idioto itp.) - więc ...... szkoda czasu z "dziadkiem" polemizować bo i tak jest zafiksowany w swojej nieomylności!!!!
@neezmarcin
@neezmarcin Жыл бұрын
​@@maciejsempinski6306 Wkleja to pan jak jakąś mantrę i udowodnię, że nie ma pan racji. Policzył sobie to pan w ten sposób 616 kW/h : 82,5 : 24h i wyszło 0,3 kW czyli 300W. Które próbuje nam pan wcisnąć że tyle potrzeba żeby ogrzać pański dom co jest bzdurą. W tym rozwiązaniu wprowadza pan energię cieplną z zewnatrz budynku poprzez GWC. Żeby podgrzać 60 m3/h powietrza o 12*C potrzeba 0,2448 kW/h czyli 5,87 kW/h na dobę. Czyli tyle odzyskuje Pan energii z gwc na dobę. Żeby podgrzać powietrze następnie z 12*C do 30*C a o takiej temperaturze ma pan powietrze na anemostatach potrzeba 8,8 kW/h energii cieplnej na dobę. W ciagu doby rekuperacja odzyskuje panu około 2 kW/h. Razem to daje 12,67 kW/h x 120 dni sezonu grzewczego =1520 kW/h Dla zobrazowania mamy podobny budynek 90 m2 też nasłoneczniony ale w Łodzi czyli 3 strefie klimatycznej z dużymi przeszkleniami. I jak bym akceptował temperaturę w łazience około 20,5*C jak pan i nie używał podłogówki w tym pomieszczeniu. To moja pompa ciepła powietrze-powietrze o wydajności 4,2 kW pobrała z sieci w grudniu 288,94 kW/h. 288,94 : 31 dni 9,3 : 24h to daje mi 390 W/m2 : 24h =4,3 W/m2. I nadal pan uważa że ja do ogrzania mojego domu potrzebuję pompy ciepła o wydajności 430 W ????
@mkozlowski001
@mkozlowski001 Жыл бұрын
Bardzo ciekawe i pozytywne! Mała uwaga: pan myli moc i energię elektryczną i moc i energię cieplną. Pompa ciepła z 1 kWe robi 3 czy 4 kWc!
@maciejsempinski6306
@maciejsempinski6306 Жыл бұрын
U mnie PC dostaje 250 W na godzinę energii elektrycznej i i oddaje 300 W w ciepłej wodzie jaki COP 3 a nawet 4 Podaje to wielokrotni, ale wiele osób brnie dalej w GŁUPOTY i w niewiedzę .Pozdrawiam
@powertech1249
@powertech1249 Жыл бұрын
@@maciejsempinski6306 niestety ale głosi pan herezje w wprowadza ludzi w błąd
@maciejsempinski6306
@maciejsempinski6306 Жыл бұрын
@@powertech1249 Po co te głupoty , wystarczy umieć czytać wg instrukcji energia elektryczna 250 W i COP może być 3,4 w laboratorium pod warunkiem gdy ma pompa otrzymuje 200 m3/godz powietrza o temp. + 20 oC . A w tym rozwiązaniu ma 60 - 90 m3/godz powietrza o temp + 12 oC Skąd Pan wziął 3 lub 4 jak pompa dostaje 250W a z niej można pobrać 300 W w ciepłej wodzie. Rozsądku i
@powertech1249
@powertech1249 Жыл бұрын
@@maciejsempinski6306 A skąd ma Pan te dane? Cieplomierza u Pana nie widziałem. Pompa ciepła którą miała by cop=1.2 To mało realne A jakby tak było to miała by sprawność tylko o 20% lepsza od grzałki. Więc proszę grzać grzałka i zobaczyć jakie będą zużycia i gwarantuje że prądu zabraknie z pv.
@neezmarcin
@neezmarcin Жыл бұрын
@@powertech1249 To są dane z instrukcji ale nie wiem dokładnie jaki model urządzenia jest zainstalowany u pana Macieja. Dane dla Nuos Evo, średnia moc elektryczna 250W i moc cieplna 850W. Wartości uzyskane zgodnie z normą EN255-3 przy temperaturze powietrza 20 °C i wilgotności względnej 37%, temperaturze wody na wejściu 15 °C.
@ukaszpluta2082
@ukaszpluta2082 Жыл бұрын
Wygląda jakby normy zapotrzebowania na energię przez dom energooszczędny mówily o energii cieplnej, a pan Maciej mówi o zużyciu energii elektrycznej (7.5kwh/m2/rok). Gdyby uwzględnić COP pompy ciepła na poziomie 3.5 (a wydaje się to mała wartością biorąc pod uwagę wyciąganie ciepła z ciepłego powietrza), to możemy spokojnie mówić o 2000kwh energii cieplnej wygenerowanej przez PC ! Gdyby wziąć powyższe pod uwagę, wyjdzie że zapotrzebowanie na energię cieplną na m2 na poziomie 24, a nie 7.5.
@maciejsempinski6306
@maciejsempinski6306 Жыл бұрын
Po co te głupoty , wystarczy umieć czytać wg instrukcji energia elektryczna 250 W i COP może być 3,4 w laboratorium pod warunkiem gdy ma pompa otrzymuje 200 m3/godz powietrza o temp. + 20 oC . A w tym rozwiązaniu ma 60 - 90 m3/godz powietrza o temp + 12 oC Skąd Pan wziął 3,5 jak pompa dostaje 250W a z niej można pobrać 300 W w ciepłej wodzie. Rozsądku i wiedzy aby się na Forun dzielić głupotami. z 300 W nierozsądny człowieku 24 000 W. Rozsadku Pozdrawiam
@marekx6220
@marekx6220 Жыл бұрын
Jak zwykle super odcinek. Sam bardzo chętnie bym posłuchał odnośnie wyrzutni na poddasze, jaka jest tam izolacja i czy nie ma problemu z wykraplaniem się wody z wilgotnego powietrza wyrzucanego z wyrzutni :) Myślałem o takim rozwiązaniu, ale trochę się bałem, a sytuację mam bardzo podobną :)
@maciejsempinski6306
@maciejsempinski6306 Жыл бұрын
Musi być dobrze wentylowane poddasze nieużytkowe i powietrze tam wyrzucane, pochodzi z Reku dalej przez Pompę ciepła ma temp + 2 + 3 oC ai zawarta tam wilgoć jest niewielka i nic złego nie dokona, . a podczas mrozów jest to dodatkowo korzystne. Pozdrawiam
@marekx6220
@marekx6220 Жыл бұрын
@@maciejsempinski6306 Dziękuję za odpowiedź. Ostatnio obserwuję właśnie temperatury na czerpni, wyrzutni i z czujnika zewnętrznego w moim reqnet i z tego co zauważyłem to rzeczywiście delta temperatury zewnętrznej i powietrza wyrzucanego oscyluje w granicach 5 stopni. W przyszłym sezonie spróbuję wyrzucić wyrzutnię na poddasze i dorobię więcej kratek wentylacyjnych w podbitce. W domu z dachem dwuspadowym jak u Pana jest wg mnie lepsza wentylacja, bo nawiewniki w szczytach na przestrzał są korzystniejsze niż tak jak u mnie w dachu kopertowym zamontowane w podbitce. Przemyślę sprawę i ewentualnie wyrzutnię zrobię na jednym końcu strychu, a na drugim wymuszę dodatkowo wiatraczkiem elektrycznym obieg powietrza.
@mireksy6752
@mireksy6752 Жыл бұрын
@@maciejsempinski6306 Panie Macieju, może filmik z poddasza? 🙂
@szymesss1
@szymesss1 Жыл бұрын
Wspaniały człowiek! Wykonał kawał dobrej roboty!
@rafalg6694
@rafalg6694 Жыл бұрын
Zgadza ma pan prąd za darmo małe zużycie energii itp. jak ktoś ma rodzinę 4 plus to zaczyna się zużycie prądu o kilka razy większe. Po drugie ma Pan fotowoltakie na starych zasadach 20 procent dla operatora. Po nowemu już tak słodko nie jest. Po trzecie falownik w każdym momencie się zepsuje i 10tys na nowy i kiedy się to zwróci owe panele
@maciejsempinski6306
@maciejsempinski6306 Жыл бұрын
Słodko też nie miałem 8 lat temu gdy rozpoczynałem koncepcję i budowę, cena fotowoltaiki była jak z kosmosu i po 5 latach w odpowiedniej chwili ją dodałem, ale kierunek musi być taki aby rozsądnie wyprzedzać aktualne chwile. Na giełdzie trzeba kupić akcje które przyniosą zysk w przyszłości. Domy też budować dziś takie które za 40 lat NAdal będą na TOPIE a nie takie które, będą do modernizacji. Wszystko co mogę podpowiedzieć . Pozdrawiam
@kamilstawski2397
@kamilstawski2397 Жыл бұрын
Oglądałem wszystkie filmy w których opowiada Pan o swoim domu. Robi Pan kawał dobrej roboty. Dowiedziałem się wielu ciekawych rzeczy. Dzięki Panu w moim nowym domu nie będzie komina. Ogrzewać dom chciałem podobnie jak Pan. System wentylacji mechanicznej z rekuperatorem odpowiedniej mocy, chciałbym sprężyć z pompą ciepła. Zastanawiam się tylko czy pompa Ariston którą zastosował Pan u siebie będzie odpowiednia przy kubaturze domu ok. 500 m3? Może powinienem zastosować wydajniejszą. W domu będą mieszkały trzy osoby.
@maciejsempinski6306
@maciejsempinski6306 Жыл бұрын
Generalnie pompy ciepła dostarczają energię, w moim rozwiązaniu nie dostarcza nic z zewnątrz. Musi Panprzy 500m mieć inne rozwiązanie, .
@kamilstawski2397
@kamilstawski2397 Жыл бұрын
@@maciejsempinski6306 Czyli gdybym dokładnie tak jak u Pana na wlocie za rekuperatorem umieścił wymiennik ciepła zasilany przez pompę c.w.u. większej mocy, która ogrzane powietrze zaciąga z rekuperatora, to nie zdało by to egzaminu?
@maciejsempinski6306
@maciejsempinski6306 Жыл бұрын
@@kamilstawski2397 Moja pompa pracuje na 60 - 90 m3 powietrza i i daje 300 W , Projektant dla obiektu musi o zbilansować zapotrzenowanie mocy .
@powertech1249
@powertech1249 Жыл бұрын
@@maciejsempinski6306 głupoty pan dalej opowiada, Pana pompa ciepła pobiera energię z ciepłego powietrza dostarczanego przez GWC, i układ z tą pompą ciepła działa tylko dlatego, że zapotrzebowanie nie jest duże, a GWC dostarcza bardzo ciepłe powietrze, ale fizyki nie oszukamy!!! energia z GWC jest energią zewnętrzną analogicznie jak pompy ciepła czy to powietrze czy to gruntowe!!!!!
@powertech1249
@powertech1249 Жыл бұрын
@@kamilstawski2397 do powietrznej pompy ciepła CWU trzeba dostarczyć powietrze o minimalnej temperaturze, bo nie są projektowane do pracy na powietrzu o temp. w okolicy 0st , bo wtedy następuje szronienie wymiennika, który trrzeba odszrabniać!!!! Proszę sprawdzić dane techniczne takich pomp. U pana maciej to działa ponieważ ma GWC, ktróry daje bardzo wysokie temperatury, tak wysokie, że aż dziwne, ale nie winikam.
@magicmission7231
@magicmission7231 Жыл бұрын
Większość ludzi to wyłączy film jak zobaczy cyferki. Najważniejszy jest kolor płytek albo inne pierdamony a nie jakieś tam nowe budownictwo. Trzymamy się normy za 30lat będziemy budować jak Pan Maciej. A druga połowa będzie mieszkać w starych domach dofinansowanie na węgiel jest i się żyje.
@mariajolantagarecka9076
@mariajolantagarecka9076 Жыл бұрын
Jestem miłośniczką roślin pokojowych. Czy znane są przykłady domów pasywnych, w których rosną kwiaty doniczkowe. Mój stryjek oblepił dom styropianem i wstawił okna plastikowe. Tak jak zawsze chlubił się przepięknymi roślinami wewnątrz budynku tak teraz po wielu próbach znalezienia specjalnego gatunku roślin, które prosperowały by w domu uszczelnionym do pewnego stopnia - podejrzewam - musiał zrezygnować z jednej ze swoich bardzo satysfakcjonujących pasji. Dlatego mój dom jest ocieplony styropianem ale okna są celowo stare, drewniane, skrzynkowe w dużym stopniu przepuszczające powietrze.
@iZZiinstalacje
@iZZiinstalacje Жыл бұрын
Ten film powinien dużo wyjaśnić: kzfaq.info/get/bejne/jttzmdakubTbc3k.html
@szymonantosz6033
@szymonantosz6033 Жыл бұрын
Dom plus energetyczny a zużywa 3800 kWh. Ciekawe. Bez obrazy, ale te pańskie obliczenia o kant można rozbić. 567 kWh zużytych na pompę ciepła, która ogrzewa pański budynek należy pomnożyć przez wspólczynnik COP, który średniorocznie= 3.5. BO TYLE ENERGII POMPA CIEPŁA PRODUKUJE WZGLĘDEM POBRANEJ, wówczas zapotrzebowanie budynku na ciepło wychodzi w okolicach 2000 kWh za 4 miesiące (według tego co sam pan podaje). Do tych 2000 kWh należy dodać to co weszło w podłogę i dopiero podzielić przez metraż czyli 82.5 metra kwadratowego, nie mówiąc o zyskach bytowych. Wynik jest co najmniej w okolicach 25kw/m²/rok. I jest to dobry wynik, ale daleki od tego który pan podaje.
@maciejsempinski6306
@maciejsempinski6306 Жыл бұрын
Myślę ,że to Pańską wiedzę można o kant, bo o domach pasywnych nie ma Pan wiedzy, a uruchamia swój mózg . Proszę GŁUPOT nie pisać, to kanał dla dla szukających wiedzy !! tu nie kabaret Naukowcu !! PROSZĘ OBLICZ COP I PODAJ go NA FORUM C Z E K A M Y !!! Brak ROZUMU i tu 19 -ty raz piszę a Głupcy nie umieją czytać. To nie tak W tym rozwiązaniu PC nie wprowadza ŻADNEJ ENERGII Z ZEWNĄTRZ BUDYNKU !!!!!!!!!!!!!!!!!!! tak robi większość pomp ciepła O MOCY . 4 ,7 ,15 kW a ta PC to 300 W i odbiera wyprodukowaną w OBIEKCIE !!!!!!!! energię , w budynku !!!! a nie z zewnątrz !!!!!!!! i z zepsutego w budynku powietrza PC energię przenosi na ciepłą wodę służącą do cwu i dogrzewania powietrza wentylacyjnego. wg instrukcji PC energia elektryczna to 250 W i COP może być 3,4 w laboratorium pod warunkiem gdy ma pompa otrzymuje 200 m3/godz powietrza o temp. + 20 oC . A w moim rozwiązaniu otrzymuje 60 - 90 m3/godz powietrza o temp do + 12 oC Pompa służy do tego, aby nie usuwać z obiektu + 12 +15 oC zepsutego powietrza a tyko ca + 2 oC. Odebrana energia w PC wystarcza do cwu oraz podgrzewania powietrza na anemostatach do + 30 oc i obiekcie jest komfortowo przy COP 1,3 i to wystarcza. POMPA NIC NIE PRODUKUJE , ani NIC nie wprowadza z zewnątrz Zimą i latem PC pracuje na COP na zupełnie innych warunkach bo może otrzymać nie +12 0C a + 40 oC, może otrzymać nie 60 m3/godzinę a 200 m3/godz i wtedy będzie dostarczała z zewnątrz obiektu energię. Ale ja tego dobrodziejstwa nie wykorzystuję, eksploatuję nieco inaczej. Ekspercie masz wszystkie dane, wylicz sobie COP dla PC i wyjdzie na to, że na 3,5 głupoty to trzeba się dobrze starać . Naukowcu !! PROSZĘ OBLICZ COP I PODAJ go NA FORUM C Z E K A M Y !!! Pozdrawiam
@norbertdworakowski1446
@norbertdworakowski1446 Жыл бұрын
Witam.Panie operator. Proszę pokazywać miejsca na zbliżeniach, gdzie prelegent omawia liczby. Dziękuję bardzo i pozdrawiam.
@lukaszradtke5190
@lukaszradtke5190 Жыл бұрын
Prośba o doprecyzowanie jednej rzeczy. Porównujemy energię elektryczną z pompy ciepła z energią cieplną z węgla. Czy nie powinniśmy tego porównywać po uwzględnieniu SCOP? I wtedy porównujemy energię cieplną z energią cieplną. To trochę może również zmienić w kontekście kalkulacji kWh/m2/rok. W ten sposób licząc po zamontowaniu pompy ciepła dom stałby się mniej energochłonny a tak nie jest. Prośba o komentarz.
@maciejsempinski6306
@maciejsempinski6306 Жыл бұрын
Pompa pobiera 250 W/godz do budynku Żadnej energii nie wprowadza, tylko od podgrzanego już wcześniej powietrza zepsutego odbiera ca 300W energii i to wszystko
@lukaszradtke5190
@lukaszradtke5190 Жыл бұрын
@@maciejsempinski6306 Tak tak rozumiem, ale chodzi mi o wyliczenia w ekwiwalencie węgla, które przeliczone są na energię cieplną, a inne kalkulacje są w energii elektrycznej, moim zdaniem nie porównywalne, musimy przejść z wszystkimi kalkulacjami na energię cieplną. Zużyta energia elektryczna dzięki COP produkuje dużo większą energię cieplna.
@maciejsempinski6306
@maciejsempinski6306 Жыл бұрын
@@lukaszradtke5190 jaki COP jeśli dajemy 250 W energii elektrycznej a energii cieplnej uzyskujemy zimą 300 W Proszę sobie wyliczyć jaki to COP? to 300W to energia już będąca w budynku tyko zamieniona z energii z powietrza w energię w wodzie.
@radosawpasik9402
@radosawpasik9402 Жыл бұрын
fajne profilowe xd
@lukaszradtke5190
@lukaszradtke5190 Жыл бұрын
@@maciejsempinski6306 Co Pan rozumie w takim razie przez słowo pompa ciepła, które jest w Pana notatkach. Próbuję to wszystko poukładać sobie w głowie.
@Roman1971Koronowo
@Roman1971Koronowo Жыл бұрын
Witam : ciekawe spostrzeżenie dla komentujących.... proszę obejrzeć cały film a potem komentować , 41:30 minuta filmu spostrzeżenie............
@mireksy6752
@mireksy6752 Жыл бұрын
Może filmik z wizytą na poddaszu u Pana Macieja? Pozdrawiam
@KrzysztofSzalla
@KrzysztofSzalla Жыл бұрын
Proszę o oszacowanie ile % zysku energii potrzebnej na ogrzanie lub kWh/rocznie jest przez zastosowanie większych okien od południa i masywnych ścian/płyty w Pana przypadku. Była by to niezwykle wartościowa informacja. Obawiam się, że te dodatkowe 6 m2 przeszkleń, większa akumulacyjność silikatów i posadzki bezpośrednio na płycie fundamentowej zostaną całkowicie zniwelowane przez konieczność równomiernego ogrzania wszystkich pomieszczeń do 20-22 st, losowy charakter nasłonecznienia oraz koszt większych okien i żaluzji zewnętrznych. Dla domów pasywnych chodzi bardziej o zniwelowanie strat na samym fakcie posiadania dużego okna. Rozwiązania z przeszkleniami 20+ m2 od południa, masywnymi ścianami ceglanymi malowanymi na czarno itd. sprawdzają się tylko na etapie budowy lub w domach ekstremalnych pasjonatów ;)
@maciejsempinski6306
@maciejsempinski6306 Жыл бұрын
Proszę zwrócić się do projektantów domów domów pasywnych to w programach mają takie informacje. Pozdrawiam
@rtscada2095
@rtscada2095 Жыл бұрын
Te nasłonecznienie w zimie.... W tym sezonie naliczyłem może 5 dni po kilka godzin.
@macmroz
@macmroz Жыл бұрын
Porównuje się liczby, nie cyfry. Cyfry to znaki, tak jak litery, a liczby to pojęcia abstrakcyjne, które tworzy sie za pomocą cyfr. Czyli za pomoca cyfr (razem dziesięciu: 0,1,2,3,4,5,6,7,8,9) tworzy się liczby, a za pomocą liter - wyrazy. Z zawodu pomiarowiec powinien wyrażać się ściśle, a nie mylić litery z wyrazami (matematycznie, czy arytmetycznie). Poza tym mówi się: w dwa tysiące dziewiętnastym, a nie: w dwutysięcznym dziewiętnastym. Tak jak sie przecież nie mówi: 'w roku tysięcznym dziewięćset dwudziestym.' No i rozpowszechnia się te błędy na szerokie grono słuchaczy. A merytorycznie poza tym bardzo ciekawe.
@MrCzucz
@MrCzucz Жыл бұрын
Czepiasz się 😉
@Michalbb1984
@Michalbb1984 Жыл бұрын
Jakim musisz być nieszczęśliwym człowiekiem ,że z godzinnego wykładu jedyne co zapamiętałeś to jak wytknąć błędy Panu Maciejowi,który chce przekazać szerokiemu gronu bezpłatnie swoją wiedzę 🙃
@macmroz
@macmroz Жыл бұрын
@@MrCzucz Czepiasz się, że sie czepiam. Pokazuję błąd, który jest rozpowszechniany na szerokie grono widzów.
@macmroz
@macmroz Жыл бұрын
@@Michalbb1984 Pudło, Szerloku. Każde nieomal zdanie, może poza tym o bezinteresownej chęci przekazywania wiedzy. Widzę w twojej wypowiedzi wiele błędów poznawczych i bezpodstawnych założeń. Warto sie trochę poduczyć, jak się chce oceniać. Jakkolwiek paradoksalnie to zabrzmi - ocenianie jest słabe. Mam fajną pracę, szczęśliwe życie rodzinne i dużo wolnego, a także chcę coś zrobić, żeby ludzie nie pieprzyli jak potłuczeni niezrozumiałym bełkotem. Telewizor już wyrzuciłem, ale muszę jeszcze słuchać błędów, nawet jak czymś sie interesuję hobbystycznie. Kardynalnych błędów.
@tomekkowalski9222
@tomekkowalski9222 Жыл бұрын
Uważam że jest błąd u Pana Macieja w wyliczeniach. Gdyż do zużycia swojego domu bierze pod uwagę licznik pompy ciepła która pracuje z COP np 3. Więc produkuje 3x więcej niż pobiera i taka ilość powinna być brana pod uwagę. Energia wytworzona a nie pobrana
@beegees21
@beegees21 Жыл бұрын
Ale tu nie chodzi o to ile dom energii potrzebuje sumarycznie, tylko ile potrzebuje energii elektrycznej "wejściowej". Własnego ciepła też nie liczy do bilansu. Im ktoś ma wyższą wydajność pompy ciepła i rekuperatora, uszczelnienia i ocieplaenia, tym oczywiście mniej energii potrzeba. Pan Maciej opowiada o swoim domu, zbudowanym w określony sposób, z zastosowanymi konkretnymi rozwiązaniami. Nie o jakimś abstrakcyjnym statystycznym domu
@MrCzucz
@MrCzucz Жыл бұрын
Czyli to zależy od źródła ogrzewania? Czyli wezmę mój przykład. Teraz grzeje dom gazem i mi wychodzi że na ogrzewanie potrzebuje 5000kWh z gazu na 155m² czyli dom potrzebuje 32,3kWh/m². Ale gdybym grzał pompą ciepła to zużył bym około 1666kWh energii elektrycznej, czyli 1666/155 to wychodzi 10,7kWh/m2. Czyli przy gazie mam dom energooszczędny a przy pompie lepszy niż pasywny?
@maciejsempinski6306
@maciejsempinski6306 Жыл бұрын
Szanowny Panie Tomku Kowalski , Niewiedza czy, czy celowe idiotyczne wpisy dla Forum ? Skąd COP np 3,0 " pseudo Fachowcu " ? PC Nuos Evo przy 200 m3 a nie 60 m3 czy 100 m3 niedouczony człowieku jak w moim rozwiązaniu rozwiązaniu i temp + 20 oC , ale + 12 oC a w moim rozwiązaniu niedouczony człowieku . Rozsądku proszę sobie wybrać czy robi Pan szkodę przez niewiedzę czy celowe działanie. ALE ROBI PAN SZKODĘ Nieuku z 200 m3 i temp + 20 oC można uzyskać max CPO 3,4 OBLICZ Z 60 m3 i temp + 12 oC - nieuku to nie 3,0 a 1,3 Pozdrawiam
@rtgn4795
@rtgn4795 Жыл бұрын
Nie. Źle to jest tu przedstawiane. To czym dom jest pasywny, niskoenergetyczny itd. klasyfikuje się na podstawie zapotrzebowania budynku na energię niezależnie od źródła ciepła
@rtgn4795
@rtgn4795 Жыл бұрын
Czyli budynek ma zapotrzebowanie np 5000kwh/rok ale energii potrzebnej do jego ogrzania możesz zużyć mniej np 1500 kWh/rok przy pompie ciepła lub więcej jeśli używasz starego kopciucha i energia idzie w komin
@ArturArtur-et2ve
@ArturArtur-et2ve Жыл бұрын
Super film. Tylko za dużo tej polityki. Te filmy oglądają zwolennicy jak i przeciwnicy tego rządu i wychodzą z tego powodu kłutnie nie potrzebne. Plus za ciekawy materiał. Oby więcej takich.
@maciejsempinski6306
@maciejsempinski6306 Жыл бұрын
To nie polityka, tylko rzeczywistość i brak fachowców w zarządzaniu a tam są tyko polityce zamiast fachowców.
@ArturArtur-et2ve
@ArturArtur-et2ve Жыл бұрын
@@maciejsempinski6306 to może trzeba by było tam Pana polecić. Mój szef jak zaczynał bydowe to mówiłem mu o Panu i domu w jakim Pan mieszka ale to nie chciał słuchać. I w zeszłym roku miał problem bo nie wiedział jakie źródło ciepła ma zamontować haha. No nic czekam na kolejny film. Pozdrawiam
@Roman1971Koronowo
@Roman1971Koronowo Жыл бұрын
Witam : ciekawe spostrzeżenie dla komentujących.... proszę obejrzeć cały film a potem komentować , 16:24 minuta filmu gdzie jest 0% emisyjności bo większość w komentarzach się mota...
@maciejsempinski6306
@maciejsempinski6306 Жыл бұрын
1. Budynek zeroemisyjny - budynek wykorzystujący dostępne na miejscu źródła energii odnawialnych, które równoważą emisje spowodowane przez używanie ... wikipedia 2. Dom zeroemisyjny to dom, w którym nie mamy do czynienia z emisją dwutlenku węgla z urządzeń zainstalowanych w budynku, a dom zero energetyczny nie generuje dwutlenku węgla także uwzględniając jego źródła energii.
@Roman1971Koronowo
@Roman1971Koronowo Жыл бұрын
@@maciejsempinski6306 Powiedzmy że mamy instalacje of.grid - on.grid 50kwp -100kwp w zimie mamy do dyspozycji nie jak z instalacji 10 kwp - 300wat. A 1500wat - 3000w = max 3kwh i więcej w słoneczne dni............ pompa ciepła śmiga za darmo w dzień ............
@krzysztofcholewa5894
@krzysztofcholewa5894 Жыл бұрын
Panie Macieju od niedawna oglądam pańskie filmy i wszystko koduję, jestem na etapie wyboru domu i proszę o kontakt w celu pomocy przy decyzjach, Poszukuję projektu domu i wykonawcy. Projekt ma spełniać następujące parametry:80 m2 powierzchni użytkowej, salon z aneksem kuchennym około 30m2,duża sypialnia,pomieszczenie gospodarcze na falownik, pompę ciepła rekuperator, pralnię, okna od południa i zachodu, rekuperacja i płyta fundamentową, dach dwuspadowy, prosty, konstrukcja szkieletowa,
@iZZiinstalacje
@iZZiinstalacje Жыл бұрын
Dziękujemy, kontakt do Pana Macieja jest w opisie filmu 😉
@mgla1812
@mgla1812 Жыл бұрын
Szanuję Pana i Pana pomysły jednak trochę zakłamał Pan rzeczywistość . Nie ogrzał by Pan domu taką ilością węgla która Pan mówił, bo grzeje pan pompą która ma jakieś COP więc realnie dom potrzebuje więcej energii . Pan ja zaoszczędzą dzięki pompie ale z węglem by tak nie było . Reasumując zapotrzebowanie domu jest jakieś 2 razy większe minimum
@maciejsempinski6306
@maciejsempinski6306 Жыл бұрын
Ja Pana mam szanować ? 1. Proszę czytać komentarze powtarzam obecnie 18 razy ii tłumaczę. Po co te głupoty , wystarczy umieć czytać wg instrukcji PC energia elektryczna to 250 W i COP może być 3,4 w laboratorium pod warunkiem gdy ma pompa otrzymuje 200 m3/godz powietrza o temp. + 20 oC . A w tym rozwiązaniu otrzymuje 60 - 90 m3/godz powietrza o temp do + 12 oC Skąd Pan wziął taki COP jak pompa dostaje 250W a z niej można pobrać 300 W w ciepłej wodzie. dziecko potrafi to zauważyć i zrozumieć ale pseudo fachowiec, nie , STRASZNE Proszę wyliczyć z dostarczonych danych COP i pokazać swoją wiedzę uczestnikom Forum, Proszę. 2. W tym rozwiązaniu PC nie wprowadza ŻADNEJ ENERGII Z ZEWNĄTRZ BUDYNKU !!!!!!!!!!!!!!!!!!! tak robi większość pomp ciepła O MOCY . 4 ,7 ,15 kW a ta PC to 300 W i odbiera wyprodukowaną w OBIEKCIE energię , w budynku !!!! a nie zewnątrz i z zepsutego w budynku powietrza PC energię przenosi na ciepłą wodę ROZSĄDKU Pozdrawiam
@neezmarcin
@neezmarcin Жыл бұрын
@@maciejsempinski6306 Dane dla Nuos Evo, średnia moc elektryczna 250W i moc cieplna 850W. Wartości uzyskane zgodnie z normą EN255-3 przy temperaturze powietrza 20 °C i wilgotności względnej 37%, temperaturze wody na wejściu 15 °C. Taką ma Pan pompę ciepła ? Jeśli inną to proszę podać model i moc nagrzewnicy kanałowej. Nie może Pan tak tego liczyć. Zużycie roczne prądu przez pompę ciepła podzielone przez m2 budynku i 24h. U mnie to da 1360 W a grzejnikiem o tej mocy nie ogrzeję budynku tak jak i Pan żarówką 300 W swojego.
@maciejsempinski6306
@maciejsempinski6306 Жыл бұрын
@@neezmarcin nie wszytko Pan uwzględnił ; Dane dla Nuos Evo, średnia moc elektryczna 250W i moc cieplna 850W. Wartości uzyskane zgodnie z normą EN255-3 przy temperaturze powietrza 20 °C i wilgotności względnej 37%, temperaturze wody na wejściu 15 °C. Nie podał Pan że PC mat takie dane dla 200 m3 powietrza i że to dane laboratoryjne. W zderzeniu z pc u mnie to warunki zupełnie inne 1 . nie 200 m3 a 60 m3 czasami 90 m3 2. nie + 20 oC a do +12 oC 3. nie + 15 oC a +10 zimą bo zimie mówimy Teraz niech Pan z tego zrobi 850 W proszę to wyliczyć i podać PRAWDĘ na FORUM? Czekamy na wyliczenia, jeśli można Najważniejsze w tyn wszystkim jest to, że W tym rozwiązaniu PC nie wprowadza ŻADNEJ ENERGII Z ZEWNĄTRZ BUDYNKU !!!!!!!!!!!!!!!!!!! tak robi większość pomp ciepła O MOCY . 4 ,7 ,15 kW a ta PC PC w tym rozwiązaniu to 300 W i TYLKO odbiera wyprodukowaną w OBIEKCIE energię , w budynku !!!! a nie ładuje ją na zewnątrz !!!!!!! a wewnątrz z zepsutego w budynku powietrza , z mojego ciała też tą energię i PC energię przenosi na ciepłą wodę Pozdrawiam
@neezmarcin
@neezmarcin Жыл бұрын
@@maciejsempinski6306 W filmie na kanale "Jak to działa? Rekuperacja i pompa ciepła w domu pasywnym" w 15 minucie omawiana jest kwiestia dostarczania powietrza do pompy ciepła. Tylko że w tym modelu jest zamontowany jeden wentylator na wyrzutni, czerpnia to poprostu otwór w obudowie. Wieć jeśli pompa ciepła będzie chciałą 200 m3 powietrza a pan nawiewa rekuperatorem 60 m3/h to każdą możliwą nieszczelnością obudowy będzię wciągać lewe powietrze z pomieszczenia. A ile go przetłoczy przez wymiennik to nawet pan tego nie wie. W instrukcji podany jest przepływ powietrza od 100-200 m3/h. COP 2,7 z ulotki dla wersji 110l - powietrze 14°C woda 10-55°C (EN16147). Od 16.11.2022 przez 30 dni pobrał pan z sieci 186 kW/h : 30 dni =6,2 kW/h na dobę. 6,2 x 2,7 to daje nam 16,74 kW/h energii cieplnej na ogrzewanie i ciepłą wodę. Jeśli przelicz pan 618 kW/h energii elektrycznej x średni SCOP 2,7 to wychodzi 1668,60 kW/h energii cieplnej rocznie. 6,2 kw/h na dobę to daje pracę tego urządzenia od 17,7 h do 24h w zależności z jaką mocą działa. Jak jest w rzeczywistości to może pan sprawdzić i podłączyć watomierz. Nie odpowiedział mi pan na pytanie dotyczące nagrzewnicy - jaki model jest zainstalowany ?
@maciejsempinski6306
@maciejsempinski6306 Жыл бұрын
@@neezmarcin Otrzymał Pan z mojej strony WYNIKI WYNIKI niech Pan sobie przelicza i nie epatuje tym mnie . Papier zawszy przyjmie. Programów do obliczeń są tysiące i każdy się chwali ,że jego jest najlepszy ????? a POMIAR to rzeczywistość w danym roku miesiącu godzinie. nagrzewnica WNO . Pozdrawiam
@papi4219
@papi4219 Жыл бұрын
Z jednym sie tylko nie zgodze: to nie rzad buduje domy. Od rzadu nie zalezy jak bardzo efektywny ktos dom postawi.
@maciejsempinski6306
@maciejsempinski6306 Жыл бұрын
Tylko Rząd daje wytyczne i z tym trzeba się zgodzić . A wyrażanie zgody na GŁUPOTY to co to ? Pozdrawiam
@papi4219
@papi4219 Жыл бұрын
​@@maciejsempinski6306 wiec uwazasz ze ludze sa az tak glupi ze to rzad musi na nich wymagac? No nie wiem, ja tam juz od 13 lat mieszkam w domu z pompa ciepla i rekuperatorem i jakos rzadu nie potrzebowalem zeby wymusil na mnie takie decyzje. Co wiecej uwazam ze obecne przepisy sa zbyt mocno ingerujace bo mozna by na prawde duzo wiecej zrobic we wlasnym zakresie...(i taniej).
@papi4219
@papi4219 Жыл бұрын
@@maciejsempinski6306 Rzad nie zakazuje ci wpierdzielania gipsu - a jednak tego nie robisz powiedz dlaczego i moze rzad powinien uchwalic odpowiednia uchwale zakazujaca jedzenia gipsu (bo jeszcze ktos zje a tak jak mu zakaze to bedzie zdrowszy)
@maciejsempinski6306
@maciejsempinski6306 Жыл бұрын
@@papi4219 Wielu ludzi jest tak nierozsadnychi i ma zapotrzebowanie wyższe niż 3,3 W , Pozdrawiam.
@andrzejekandrzej8126
@andrzejekandrzej8126 Жыл бұрын
dlatego nasz rząd nie bierze na ważne stanowiska ekspertów w danych dziedzinach bo oni nie chcieli by wykonywać ich planów które są niekorzystne dla obywateli
@krzysztofmiazga2959
@krzysztofmiazga2959 Жыл бұрын
Pan Maciej powinien być doradcą rządu w sprawie budownictwa
@jacekkawalec5106
@jacekkawalec5106 Жыл бұрын
Doradcy mają sens tylko wtedy gdy się ich słucha
@holiboodzdrowydom
@holiboodzdrowydom Жыл бұрын
Panie Macieju, pytanie dla bycia precyzyjnym - zapotrzebowanie na m2 ktore Pan podaje wynika z zuzycia energii m. In. Pompy Ciepla o ktorej Pan kiedys mowil. Jesli tak, to rzeczywiste zapotrzebowanie budynku powinno byc powiekszone o wspolczynnik COP ktory osiaga ta pompa, prawda? Liczyl Pan to?
@maciejsempinski6306
@maciejsempinski6306 Жыл бұрын
nie tak W tym rozwiązaniu PC nie wprowadza ŻADNEJ ENERGII Z ZEWNĄTRZ BUDYNKU !!!!!!!!!!!!!!!!!!! tak robi większość pomp ciepła O MOCY . 4 ,7 ,15 kW a ta PC to 300 W i odbiera wyprodukowaną w OBIEKCIE !!!!!!!! energię , w budynku !!!! a nie z zewnątrz !!!!!!!! i z zepsutego w budynku powietrza PC energię przenosi na ciepłą wodę służącą do cwu i dogrzewania powietrza wentylacyjnego. wg instrukcji PC energia elektryczna to 250 W i COP może być 3,4 w laboratorium pod warunkiem gdy ma pompa otrzymuje 200 m3/godz powietrza o temp. + 20 oC . A w moim rozwiązaniu otrzymuje 60 - 90 m3/godz powietrza o temp do + 12 oC Pompa służy do tego, aby nie usuwać z obiektu + 12 +15 oC zepsutego powietrza a tyko ca + 2 oC. Odebrana energia w PC wystarcza do cwu oraz podgrzewania powietrza na anemostatach do + 30 oc i obiekcie jest komfortowo przy COP 1,3 i to wystarcza. POMPA NIC NIE PRODUKUJE , ani NIC nie wprowadza z zewnątrz Zimą i latem PC pracuje na COP na zupełnie innych warunkach bo może otrzymać nie +12 0C a + 40 oC, może otrzymać nie 60 m3/godzinę a 200 m3/godz i wtedy będzie dostarczała z zewnątrz obiektu energię. Ale ja tego dobrodziejstwa nie wykorzystuję, eksploatuję nieco inaczej. Pozdrawiam
@ukaszmalewski4993
@ukaszmalewski4993 Жыл бұрын
Pan Maciej i tak za dużo uwzględnił w wyliczeniach, bo licząc wskaźniki EU/EK/EP nie uwzględniamy plugload'ów (pralek, kuchenek, komputerów, itp) i oświetlenie (w przypadku domków) ;) COP pompy ciepła uwzględnia się wyliczając EK na podstawie EU. Natomiast jak Pan maciej odczytuje licznik to od razu ma EK, a że ma na wystarczającą produkcję z PV to wychodzi mu też EP=EK=0 :)
@piotrbucko5665
@piotrbucko5665 Жыл бұрын
Słuchając ten wywiad mam mieszane uczucia. Z jednej strony jako jednostka nie mam wpływu na to kto mną rządzi, tak więc jeżeli nie masz wpływu - nie należy się tym przejmować i robić swoje, ale z drugiej strony pozostaje żal, że rządzą nami populiści, który nie działają długoterminowo, tylko łatają pojawiające się dziury, nie patrząc, na konsekwencje i koszty - które i tak my w końcu poniesiemy. Przypomina mi to po trochu grę w lemingi, gdzie ludziki bezmyślnie idą nad przepaść, by umrzeć. Pozostaje robić swoje i można pomarzyć, co by było, gdybyśmy mieli choć trochę myślących ludzi. Może nie tak mądrych, jak Pan "Pomiarowy", ale chociażby w 10%.
@montffa9222
@montffa9222 Жыл бұрын
Dzień dobry. Bardzo szanuję ludzi z inicjatywą. Jednak co do instalacji paneli fotowoltaicznych to sprawa ma się tak. W grudniu był jeden dzień słoneczny i w styczniu także był jeden dzień słoneczny. W moim miejscu zamieszkania. Trzeba jeszcze uwzględnić długość dnia który zależy od pory roku. W dni nie słoneczne, produkcja energii elektrycznej z paneli to jest jakieś 1% wartości mocy nominalnej paneli fotowoltaicznych i to paneli wysokiej klasy. No to jest łatwe do policzenia, bo żeby uzyskać niezbędną moc z paneli tylko z tego powodu, że jest dzień to trzeba dla zaspokojenia potrzeb energetyczny więcej o 100 paneli. Jeden dobrej jakości panel to jest 1000 złotych. W tej sytuacji, stawiając na off grid - życzę powodzenia. Jeżeli instalacja nie jest połączona z siecią energetyczną, nie ma mowy o zyskach czy stratach. Pozdrawiam.
@maciejsempinski6306
@maciejsempinski6306 Жыл бұрын
Dlatego przekazuję ,ze korzystniej ON Grid, i np. 4 kWp wystarczy do obiektu pasywnego 4 W/2 i da jeszcze nadwyżkę energii . W 2022 u mnie było 280 kWp netto po odjęciu 2)% dla ZE. Pozdrawiam
@montffa9222
@montffa9222 Жыл бұрын
@@maciejsempinski6306 Zgadzam się. Wszyscy którzy propagują off grid, liczą chyba na zyski ze sprzedaży produktów w swoich sklepach. Uważam, że to państwo ma obowiązek tworzyć banki energii, a nie społeczeństwo. Można produkować wodór drogą elektrolizy w przypadku nadwyżek energii, można budować elektrownie szczytowo-pompowe, albo wziąć się w końcu do badań, nad bankami energii i opracować rozwiązania. Ja jestem za pozyskiwaniem energii ze źródeł geotermalnych.
@bazejlipinski3695
@bazejlipinski3695 Жыл бұрын
Panie Macieju bardzo dużo Pana rozwiązań mi odpowiada. Sam jestem na etapie budowy domu i wiele Pana rozwiazań zamierzam wykorzystać u siebie. Mam jednak pytanie czy przy ogrzewaniu wentylacją w pokóju którym sie znajdujecie a ma pan płytki na podłodze, czy podłoga też ma temperaturę zbliżoną do ścian , czy nie jest zimno w stopy? Pozdrawiam robi Pan super robotę.
@maciejsempinski6306
@maciejsempinski6306 Жыл бұрын
Podłoga taką temp jak ściany.
@glinbud401
@glinbud401 Жыл бұрын
A czy nie ma efektu zimniejszej łazienki ? Skoro tam nie ma nawiewu ciepłego powietrza tylko jest wyciąg
@maciejsempinski6306
@maciejsempinski6306 Жыл бұрын
@@glinbud401 Może tam, jak Pan lubi, mieć w użytkowaniu matę grzewczą 160 W/m2 i grzać . ja mam ale nie używałem przez 7 lat.. Pozdrawiam
@neezmarcin
@neezmarcin Жыл бұрын
@@glinbud401 Napewno jest chłodniej, płytki to zimny materiał. U nas jest około 2*C mniej w łazience dlatego używamy mat grzewczych.
@glinbud401
@glinbud401 Жыл бұрын
@@neezmarcin A też masz ogrzewanie rekuperacją ?
@waldyfar
@waldyfar Жыл бұрын
ale... Panie Macieju są przemyślenia. Przytaczając Boya "Bo w tym cały jest ambaras aby dwoje chciało naraz" gdzie para to Pani Produkcja i Pan Zapotrzebowanie a skrajne potrzeby to miesiące styczeń i lipiec to gdzie sens fotowoltaiki ? Wydał Pan 20000 zł i odzyskuje 4000 KwH rocznie przy cenie 0,6 zł 1kwh to 2400 zł . Zanim się inwestycja z amortyzuje to trzeba wymienić na nową. A 150 kg węgla w cenie 2000 zł/1tonę to 300 zł. I jeszcze zagrożenia ze strony monopolisty operatora EE typu nadwyzki wyprodukowanej EE ( lato ) należy skonsumować w ciągu np 2 miesięcy od sprzedaży, Pozdrawiam
@maciejsempinski6306
@maciejsempinski6306 Жыл бұрын
Przemyślenia moje Średnia cena 1 kilowatogodziny w Polsce w 2023 roku wynosi ok 1 zł. W 2022 roku było to 77 gr, w 2021 74 gr, a nie 0,6 zł. w tym roku okaże się, na pewno nie będzie taniej ???!!! 4000 x 0,77 = 3000 zł Skąd cyfra 20 tys zł jak instalacja 4,08 kosztowała w moim obiekcie 11 tys zł tj. 80 % mniej . 11 : 3 = nawet nie całe 4 lata zwrotu z zainwestowanej kwoty i przez 10-cia lecia bez zakupu energii . Co do 150 kg węgla . 1. potrzebny kocioł 2. potrzebna cała instalacja grzewcza podłogowa lub grzejniki których nie potrzebuję 3. i to wszystko za darmo ? 4. a praca przy tym przez dziesięciolecia. Można i tak, ja wybrałem inaczej, proszę robić po swojemu. Pozdrawiam
@andrzejm161
@andrzejm161 Жыл бұрын
Nadwyżka energii ( 80% )w bieżącym okresie rozliczeniowym ( u Pana marzec 2022 do marzec 2023 ) może zostań wykorzystana w następnym okresie rozliczeniowym czyli do marca 2024. W bilansie nie ujął PAN energii pobranej w bieżącym okresie rozliczeniowym.Proszę pokazać wartości z licznika. Nie ma energii za free. Najpierw trzeba zainwestować. Pozdrawiam.
@maciejsempinski6306
@maciejsempinski6306 Жыл бұрын
Rozliczenie dotyczyło 365 dób wykonane przez Froniusa . Jeśli to jest mało wiarygodne to proszę skarżyć Froniusa. Instalacja kosztował 11 tys i przez kolejny rok nie notuję opłat za zużycie energii, potrzebnej do zamieszkiwania w domu pasywnym. Może nazwa za Free jest nieodpowiednia, ale opłat za żadną energię nie ponoszę.. Pozdrawiam
@andrzejm161
@andrzejm161 Жыл бұрын
@@maciejsempinski6306 dziwię się, że podchodzi Pan do tego emocjonalnie ( proszę skarżyć .. ). Proszę podejść merytorycznie i bez emocji. Ile co kosztuje należy zawsze rozliczać całościowo ( projekt, inwestycja, eksploatacja, inflacja ). Bardzo dobrym przykładem jak należy liczyć jest poradnik odnośnie pomp ciepła Viessmanna ( znajdzie Pan jak zechce). Dla rozliczeń ( oprócz inwestycji ) istotna jest energia POBRANA ( na razie nie ma kompensacji) z sieci, energia oddana i auto konsumpcja. Nie neguję tego, że nic Pan obecnie nie płaci, tylko zauważyłem braki w Pana rozliczeniach przedstawianych Widzom. Cenię Pana informacje w temacie szczelności , materiałów itp. Ale wszystko należy rozpatrzyć całościowo. Np. proszę policzyć wariant z i bez GWC, rekuperatora, pompy ciepła i fotovoltaiki przez okres 20 lat ( z tymi samymi parametrami izolacji i szczelności), wtedy wyjdzie co się kalkuluje ( przez 20 lat). Pozdrawiam.
@maciejsempinski6306
@maciejsempinski6306 Жыл бұрын
@@andrzejm161 Obliczenia robi pan dzisiejszych cenach a 20 wszystko może droższe szczególnie energia np. 1000 % Papier wszystko przyjmie . Węgiel niedawno 300 zł za tonę dziś 3000 zł i to nie koniec POMIARY POMIARY to rzeczywistość. . Pozdrawiam
@andrzejm161
@andrzejm161 Жыл бұрын
@@maciejsempinski6306 emocje, emocje i brak merytorycznej dyskusji ( w temacie ekonomii i nie tylko). Szkoda. Pozdrawiam.
@maciejsempinski6306
@maciejsempinski6306 Жыл бұрын
@@andrzejm161 To nie emocje a dla FORUM podawanie aby korzystali ze średniowiecza a nie postępu . PO co takie działania. Proszę podać na FORUM lepsze propzycję ja też chętnie z nich skorzystam. Czekamy . Pozdrawiam
@ABCris100
@ABCris100 Жыл бұрын
Wybudowałem dom i widzę, że popełniłem same błędy. Beton komórkowy zamiast silikatu, wentylacja grawitacja zamiast reku, brak gwc, duży garaż w bryle budynku, zwykłe ławy zamiast płyty. Ale tak to jest jak człowiek nie ma wiedzy, a nikt nie doradzi odpowiednio.
@marekprzedstawiciel8740
@marekprzedstawiciel8740 Жыл бұрын
ale masz dom "pod siebie" a nie że ma być "kosmosem" Ja mam dom (ponad 250m2) - wg Autora - po co tak duży a dla mnie i moje Rodziny jest odpowiedni :) też mam wentylację zwykłą (grawitacyjną) też garaż w bryle prawie 39m2 też mam ławy i jestem MEGA ZADOWOLNY - bo to nasz WYMAŻONY DOM:)
@ABCris100
@ABCris100 Жыл бұрын
@@marekprzedstawiciel8740 Ja też jestem zadowolony, ale widzę że jakbym pokombinował i się doszkolił przed budową to obsługa domu (100% prąd) była by dużo tańsza.
@marekprzedstawiciel8740
@marekprzedstawiciel8740 Жыл бұрын
@@ABCris100 - 100% prąd - to jakie źródło ogrzewania?
@ABCris100
@ABCris100 Жыл бұрын
@@marekprzedstawiciel8740 Cały dom opiera się na prądzie. Gotowanie, CO CWU. Ogrzewa dom i CWU pompa ciepła. 100% ogrzewania podłogowego.
@maciejsempinski6306
@maciejsempinski6306 Жыл бұрын
​@@marekprzedstawiciel8740 W związku z tym , że wybudował Pan dom słaby i energochłonny !!! który parę lat po wybudowaniu nadaje się do modernizacji - względem aktualizowanych wymagań technicznych - po prostu skansenik. Pan Duisersy - ocenia siebie jako człowieka bez wiedzy, w tym temacie - ale zauważył jak można byłoby lepiej, a Pan jako udający się na FORUM EKSPERTEM tego nie widzi dziś , i nie widział podczas realizacji. ŻAŁOSNE. TO CO DZIŚ ROBI PAN NA FORUM - TO WYRZĄDZA PAN WIELKA SZKODĘ !!!! TYM KTÓRZY CHCĄ WIEDZY AKTUALNEJ a nie Pana opowiastek jak budowano w średniowieczu i co Pan jako fachowiec ??? zgotował rodzinie - dał rodzinie problem na długie lata z ogrzewaniem , a jeszcze teraz nierozsądnie przekonuje innych, że to wspaniałe , że lepiej kosztowo eksploatować obiekt , niż mieć obiekt ZERO ENERGETYCZNY. To jakby Pan tłumaczył nie kupujcie auta które pali 5l/1000 km kupujcie takie auta które palą 15l/100 km Rozsądku !!! Pozdrawiam.
@owczarekkuba5028
@owczarekkuba5028 Жыл бұрын
Panie Macieju, super materiał i ogromna dawka faktów dla niedowiarków… :) Na marginesie - „Państwo widzą”, aniżeli „Państwo widzicie” 👍
@marekprzedstawiciel8740
@marekprzedstawiciel8740 Жыл бұрын
fakty!!! to podstawa. Skoro dom p. Macieja zużywa 7.5 kWh/m2/r " wspomagając się" GWC (gruntowym wymiennikiem ciepła) pompą ciepła i rekuperacją i wg p. Macieja - te sprzęty NIE DAJĄ ŻADNEJ DODATKOWEJ ENERGII - to po co ma to zamontowane te sprzęty??? Możesz odpowiedzieć?
@maciejsempinski6306
@maciejsempinski6306 Жыл бұрын
@@marekprzedstawiciel8740 W związku z tym , że wybudował Pan dom słaby i energochłonny !!! który parę lat po wybudowaniu nadaje się do modernizacji - względem aktualizowanych wymagań technicznych - po prostu skansenik. a Pan jako udający się na FORUM EKSPERTEM tego nie widzi dziś , i nie widział podczas realizacji. ŻAŁOSNE. TO CO DZIŚ ROBI PAN NA FORUM - TO WYRZĄDZA PAN WIELKA SZKODĘ !!!! TYM KTÓRZY CHCĄ WIEDZY AKTUALNEJ i co Pan jako fachowiec ??? zgotował rodzinie - dał rodzinie problem na długie lata z ogrzewaniem , a jeszcze teraz nierozsądnie przekonuje innych, że to wspaniałe , że lepiej kosztowo eksploatować obiekt , niż mieć obiekt ZERO ENERGETYCZNY. To jakby Pan tłumaczył nie kupujcie auta które pali 5l/1000 km kupujcie takie auta które palą 15l/100 km Rozsądku !!! Pozdrawiam.
@marekprzedstawiciel8740
@marekprzedstawiciel8740 Жыл бұрын
@@maciejsempinski6306 - piszesz chłopie, że mam słaby i energochłonnych dom??? To nie złe stwierdzenie - skoro wg mojego podlicznika i ustawionych temperatur dom zużywa na ogrzewanie około 13-15 kWh/m2/ rok!!! I Ty śmiesz mi pisać, że mam słaby dom??? Te parametry zużycia są przy domie powyżej 250 m 2 powierzchni ogrzewania ponad 600 m 3 - kubatury!!! A u Ciebie "DZIADKU" - domeczek 82,5 m 2 (parterowy) - i zużywasz około 10 kWh/m2/rok na CO To kogo dom jest "chłonny" energii??? Liczy nauczyłem się od człowieka który uważa się za totalnie nieomylnego!!!!
@maciejsempinski6306
@maciejsempinski6306 Жыл бұрын
@@marekprzedstawiciel8740 Ile potrzeba mocy grzewczej na 1m2 Im mniejszy obiekt to na 1 m2 będzie gorszy wynik , potrzeba więcej mocy na m2 Obiekt pasywny mój potrzebuje więcej i jest to 4 W/m2 a Pana obiekt będzie potrzebował około 50 - 70 W a może 90 W/m2 umie rozróżnić Pan te cyfry ? NIE Z KAPELUSZA jakieś 13 CZY 15 kWh/m2/rok HALA SPORTOWA MIAŁABY DUŻO LEPSZY WYNIK niż Pana dom, Pana obiekt nie ma podstawy jaką jest rekuperacja i Pana obiekt zimą przez komin !!!! wymieni 5 OBJĘTOŚCI OBIEKTU tj 5 X 600M3 = 3 000 m3/godz. !!!!!!!!!!! Jeden Człowiek potrzebuje na godzinę 20 - 30 m3 świeżego powietrza 3000 m3/ godz to dla 100 os wystarcza CZY U PANA MIESZKA 100 OSÓB rozsądku . w OBIEKCIE PASYWNYM przy FV 4,08 kWp to zero złotych za energię na cały obiekt na wszystko i przez dziesięciolecia. Proszę swoje wyniki pomnożyć przez np 40 lat i przestać nadal serwować ludziom bzdury i niedorzeczności z kapelusza. To jest chore. Proszę zaprosić Pana Damiana i forum zachwycić całe FORUM osiągnięciami Pana obiektu. Ja mam rachunki zero na wszystko co z energią związane, a Pan na wszystkie energie przez ROK też ma ZERO HAMULCOWY - DZIŚ TAK TRZEBA - jak w filmiku i proszę nie przeszkadzać innym. . Pozdrawiam
@marekprzedstawiciel8740
@marekprzedstawiciel8740 Жыл бұрын
@@maciejsempinski6306 - ja pier....... GOŚCIU czy tu ROZUMIESZ co ja napisałem???? Czy nadal jesteś ZAFIKSOWANY!!!! Ty - zużywasz na ogrzewanie domu około 10 kWh/m2/rok (616 kWh/82,5m2 = 7,5 kWh) u mnie jest zużycie 14 kWh/m2/rok to jak mogę mieć zapotrzebowanie jak piszesz 90W/m2!!!!! DZIADEK!!!!! Jak można tak być zafiksowany w swojej nieomylności!!!!!! JAKIE Z KAPELUSZA CYFRY podaję!!!!! Wg podlicznika i pomiarów temperaturowych mój dom PONAD 250 m 2 - zużył na ogrzewanie (CO) - 3740 kWh co daje 14,6 kWh/m2/ rok!!!! TEŻ MAM DOM PASYWNY!!!!! ZACZNUJ CZYTAĆ z ZROZUMIENIEM - a nie że stworzyłeś perpetuum mobile POLICZ ILE CZASU POŚWICASZ na te pomiary - i ILE TO KOSZTUJE za godzinę to się okaże że masz strasznie drogi dom bo jak czas wolny poświęcam dla siebie i Rodziny a nie na jakieś pomiary i też mam wg Twoich wyliczeń - dom pasywny!!!!!
@piotrekgogle8226
@piotrekgogle8226 8 ай бұрын
Dobrze, na liczniku mamy dom plusenergetyczny. A jak to wygląda z perspektywy opłat za przesył i abonamentowych?
@SILVESTROThingS
@SILVESTROThingS Жыл бұрын
Kilka uwag: Czy do kosztu jednostkowego 4400 zł/m2 wliczona jest wartość działki? Czy po 2035 roku koszt ogrzewania Pana domu będzie wynosił 0 zł, gdy skończy się okres rozliczania PV wg "opustu"? Czy do kosztów budowy domu doliczył Pan instalację PV? Czy wymianę okien na bardziej energooszczędne radzi Pan każdemu, czy jak ktoś ma 70 lat to raczej nie powinien już wymieniać okien dwuszybowych? Czy jak w starym domu mieszka jedna osoba, to radzi Pan wprowadzić rekuperację? Czy uważa Pan, że większość starych domów powinna być wyburzona i na ich miejsce wybudowane domy zero energetyczne? Czy zyski słoneczne mogą spaść do zera, gdy inni zabudują swoje działki lub po kilkunastu latach wyrosną wysokie drzewa? Co zrobiłby Pan, gdyby odziedziczyłby stary dom, czy wyremontowałby go czy jednak sprzedał i wybudował dom zeroenergetyczny?
@maciejsempinski6306
@maciejsempinski6306 Жыл бұрын
Zamiast odpowiadać pisemnie na Pan litanię, powiem, że niebawem będzie dekada moich oszczędności energii i zaoszczędzanie kasy na to. Następnych wiele dekad będzie super. A informację na nurtujące Pan pytania znajdzie Pan niebawem w ciągu miesiąca jak można dyskutować o domach pasywnych i tradycyjnych zwykłych. Wiele się Pan dowie Pozdrawiam
@SILVESTROThingS
@SILVESTROThingS Жыл бұрын
@@maciejsempinski6306 Inwestowanie zawsze wiąże się z ryzykiem. Te oszczędności w utrzymaniu domu będzie miał Pan, pod warunkiem że inni nie zrobią tego samego. W innym przypadku uszczuplenie dochodów budżetu państwa będzie musiało być czymś wyrównane. Np. pojawi się podatek katastralny od wartości nieruchomości, a skoro koszty utrzymania domu będą niskie, to powinien on mieć wyższą wartość rynkową, i właściciel takiego domu powinien płacić większy podatek.😁 Zatem nie w Pana interesie jest namawianie innych, aby zrobili to samo, chyba że ma Pan jakieś dochody z tego tytułu...🤑
@maciejsempinski6306
@maciejsempinski6306 Жыл бұрын
@@SILVESTROThingS Rozsądku , to znaczy należy zlikwidować telefony komórkowe i i komputery bo inni z korzystają ??? Rozsądku. niech Pan kupi sobie auto za 300 zł który pali 14 l/100 km powodzenia..nie mam innych dochodów, mam emeryturę a ponad 2 tys na miesiąc za moje dochody kiedyś 1,6 średniej krajowej kiedyś a dziś cudownie. . Pozdrawiam
@SILVESTROThingS
@SILVESTROThingS Жыл бұрын
@@maciejsempinski6306 Rozsądek to najlepsza rzecz jaką należy zachować. To dlatego zdecydowałem się napisać komentarz do filmu. Dlaczego? Bo niektórym się wydaje, że sami coś zrobili najlepiej. A wcale tak nie musiało by być, gdyby inni zrobili tak samo. Skoro jest Pan na emeryturze, to zrozumie Pan jak moi rodzice ze trzydzieści lat temu przygotowując się do tego okresu zgromadzili 60t węgla. Jako młody nie rozumiałem ich. Teraz bardziej rozumiem świat. Ma Pan PV na starych zasadach. Dlaczego w poprzednim roku zlikwidowano w kwietniu ten przywilej? Bo system by nie wytrzymał ich, coraz więcej osób by z niego korzystało, a coraz mniej musiałoby na niego płacić. Dlaczego podniesiono cenę prądu? Ponieważ jeszcze więcej osób przerzuciłoby się na ogrzewanie elektryczne. I system energetyczny miałby niedobory energii zimą, miedzy innymi dla tych co chcieliby odebrać swój opust z PV, czyli np. Pan. Czy zatem Ci co ogrzewają dom biomasą, a więc zmagazynowaną energią słoneczną są Pana sprzymierzeńcem? Moim zdaniem tak bo nie korzystają z energii elektrycznej do ogrzewania domu w zimę. A przecież musieli wybudować komin w domu, raczej nie osiągną standardu domu pasywnego, bo muszą mieć wentylację grawitacyjną w kotłowni. Ale mogą zgromadzić sobie zapas paliwa do ogrzewania na 10 lat. Dzięki temu, też są w jakiś sposób niezależni od systemu publicznego. Fajnie że dzieli się Pan swoim doświadczeniem, ja np. oglądam Pana filmy z punktu widzenia możliwości oszczędności na wentylacji, ale chciałbym to rozgryźć przy wentylacji grawitacyjnej. Pozdrawiam
@maciejsempinski6306
@maciejsempinski6306 Жыл бұрын
@@SILVESTROThingS Głupoty o PV Pan opowiada pokazałem w filmiku co ma być od 2029 z FV . Ja niebawem będę obchodził dekadę realizacji a domy pasywne są znane od 30 lat. Gdzie wy ludzie żyjecie ??? . Można a nawet TRZEBA NIC NIE SPALAĆ i NIE PŁACIĆ ZA OGRZEWANIE Pozdrawiam
@waldyfar
@waldyfar Жыл бұрын
no chyba że monopolista wybierze wariant inny, kuszący i wywali za rok cenę 3 zł / 1kwh i wtedy inwestycja będzie miała sens. Ktoś te hi marsy musi sfinansować przecież.
@MrParzak
@MrParzak Жыл бұрын
23:28 coś się tu nie zgadza, wyliczenia zużycia dla 4 miesięcy i 6 dni są prezentowane jako zużycie na rok... a tu jednak trzeba to przemnożyć przez 3. Czyli 616 kWh / 82,5m2 x3 = 22,5 kWh / m2 / rok (a norma to 15 kWh). Pomijam stwierdzenie, że dom jest "plusenergetyczny" Dom nie jest "plusenergetyczny" bo jakby fotowoltaikę miał 10 kW to jeszcze można by przedstawić że zasila sąsiednie miasto... Dom po prostu potrzebuje mniej energii niż ma w fv zainstalowane. A żeby teraz to porównanie miało jakikolwiek sens to należałoby zestawić koszt budowy tego "plusenergetycznego" domu w porównaniu do cen prądu (bo w sumie tu o to się rozchodzi) w momencie budowy, i przełożyć to na koszt ogrzewania "w bloku". Do czego zmierzam... jak właściciel 50m2 w bloku postawi na dachu tego bloku instalację fv 4kW to będzie miał mieszkanie jeszcze bardziej "plusenergetyczne" niż dom omawiany wyżej. :) Pozdrawiam
@maciejsempinski6306
@maciejsempinski6306 Жыл бұрын
1. Wyjaśniono 24:07 proszę ponownie obejrzeć 2. Dom plus energetyczny pozyskuje energię w pierwszej kolejności ze słońca, dzięki instalacji paneli fotowoltaicznych. Taka instalacja zasila wszystkie domowe urządzenia i instalacje, i wytwarza więcej energii niż obiekt potrzebuje. Jeśli cały blok miałby minimalne zapotrzebowanie energii i FV tam zainstalowane dałoby więcej energii niż cały blok potrzebuje to byłby to plus energetyczny.
@MrParzak
@MrParzak Жыл бұрын
@@maciejsempinski6306 ale to się kuoy nie trzyma...wg tego rozumowania to każda elektrownia jest "plusenergetyczna" i to w klasie o kilkaset procent przewyższajacej dom omawiany. Trzymając sie tego nazewnictwa to każdy dom (nawet bez żadnego ocieplenia) będzie "plusenergetyczny" o ile jego instalacja fotovoltaiczna wytworzy więcej prądu niż dom potrzebuje. Czyli... kurna chata z cegły bwz ocieplenia ale za to z instalacją fv 100kW też bedzie "plusenergetyczna". Bez sensu
@maciejsempinski6306
@maciejsempinski6306 Жыл бұрын
@@MrParzakw Punkcie nr 2 miał Pan wyjaśnienie że dotyczy to DOMU a nie Elektrowni czy akumulatora. Kurna chata powinna również spełniać inne warunki techniczne.
@patrac2826
@patrac2826 Жыл бұрын
Jakie miał Pan zapotrzebowanie na energię do ogrzewania budynku i wody użytkowej w poszczególnych miesiącach od stycznia do grudnia ? Czy może Pan wrzucić gdzieś takie zestawienie ?
@maciejsempinski6306
@maciejsempinski6306 Жыл бұрын
Jest wszystko na filmie . Pozdrawiam
@dominikpirog9835
@dominikpirog9835 Жыл бұрын
Ciekawe czy ten budynek można było by nazwać domem plus energetycznym gdyby Pan mial fotowoltaikę na nowych zasadach?
@maciejsempinski6306
@maciejsempinski6306 Жыл бұрын
Panie Dominiku rozsądku, to zależy od jakości obiektu a nie od fotowoltaiki . Pozdrawiam.
@SILVESTROThingS
@SILVESTROThingS Жыл бұрын
Tak, ale koszt ogrzewania nie wyniósł by 0 zł, bo za 2800 kWh Pan dostałby niższą kwotę niż musiałby zapłacić ZE gdyby je pobierał. W tym roku rachunek jest dość skomplikowany, bo do progu 2000 kWh inna cena, a powyżej inna. Obowiązek montażu fotowoltaiki na budynkach od określonego roku, to jest dodatkowy podatek, ponieważ wydajność paneli spadnie ze względu na nadmiar energii przy nasłonecznieniu. To dotknie wszystkich posiadaczy PV, gdyż inwertery będą się wyłączać, a dodatkowo cena energii wysyłanej z PV będzie bardzo niska gdyż będzie ustalana godzinowo.
@kathpearl876
@kathpearl876 Жыл бұрын
Plus energetycznym może by pozostał, co nie oznacza, że na rachunek składały by się tylko opłaty stałe. Bo wg nowych rozliczeń brak wirtualnego magazynu spowoduje konieczność zapłaty wtedy, gdy produkcji nie ma. Za ewentualną nadwyżkę sprzedawcy prądu zapłacą, ale stawka będzie znacznie niższa niż za prąd kupiony. W takim rozrachunku wiele będzie zależało, czy prądożerne cznności będą dostosowane do świecącego słońca - wtedy autokonsumpcja oznacza zerowy pobór - czyli pranie, zmywarka, pieczenie głównie wtedy, gdy pojawia się słonko, choć zimą w dni pochmurne, przez miesiąc bez słońca, gdy produkcja spadnie do kilkudziesięciu watów, niewiele da się zrobić. Posiadanie takiego piecyka rakietowego kzfaq.info/get/bejne/o8eUrLWGyrKsgac.html i zagrzewanie codziennie pełnego bojlera przy pomocy utylizacji 2 kg biomasy na pewno pozwoliło by znacznie obniżyć opłaty.
@kathpearl876
@kathpearl876 Жыл бұрын
@@SILVESTROThingS I zaznaczmy, że w tych 2,8 MWh energia potrzebna do ogrzewania to tylko niecała jedna czwarta.
@jacekkawalec5106
@jacekkawalec5106 Жыл бұрын
Na nowych zasadach instalujesz większa FV. Za to wydajność paneli jest coraz wyższa. Warunki się zmieniają trzeba umieć się dostosować. Po 1,5kg węgla to można by nawet codziennie do sklepu chodzić. Myślcie do przodu a nie wstecz
@marcinmanta2508
@marcinmanta2508 Жыл бұрын
Witam panie Macieju jest pan mistrzem choć mam jedno ale wyliczenie zaczyna pan od stycznia do grudnia ale rozlicza pan od marca do marca stąd te 285 kWh zysku jeśli się mylę to proszę o sprostowanie pozdrawiam
@maciejsempinski6306
@maciejsempinski6306 Жыл бұрын
Od marca do marca to za jakiś czas będzie i po marcowym rozliczeniu : może być nieco większa lub nico mniejsza cyfra niż 258 kWh . Dlaczego ? Bo słońce w obecnym kwartale I kwartale ubiegłego roku na pewno nie emitowało tak samo . Ale podając za rok kalendarzowy który minął, to jest tak jak na wykresach FRONIUSA , to nie wyliczenia a rzeczywiste pomiary.. Pozdrawiam
@piotrekxyz9683
@piotrekxyz9683 Жыл бұрын
Spoko film. Czy Pan Maciej wie że już nikt nowy nie może sobie kalkulować poprzez współczynnik 0,8. To brzmi trochę jak chwalenie się, że się ma fotowoltaikę na starych zasadach. A teraz poproszę wyliczenia czy ten dom byłby plus energetyczny na nowych zasadach.
@maciejsempinski6306
@maciejsempinski6306 Жыл бұрын
Proszę pytać firmy zajmujące się tym tematem. Ja mam FV 4,08 proszę pytać o taką moc i poszczególne inne do 10 kWp. To pytanie nie do mnie . Takie pytanie do mnie wygląda tak jakbym np. prosił Pana diagnozę przeszczepu serca u jakiegoś pacjenta. Przez ostanie 10 lat 3 razy zmieniły się zasady, czy przez następne 10 lat zmienią się 3 czy 12 razy ? Kupując akcje na giełdzie też trzeba wiedzieć kiedy zrobić zakup, tak jest w życiu, być może będą jeszcze dużo lepsze warunki do montażu FV niż były dotychczas, a może nie, ale trzeba być przygotowanym na wszystkie scenariusze. Pozdrawiam.
@kathpearl876
@kathpearl876 Жыл бұрын
Zastanawia mnie tak duże zużycie energii elektrycznej w ciągu roku na inne sprawy niż ogrzewanie domu i wody. 2 mWh to jest przeciętna dla gospodarstwa domowego. A tutaj jest ponad 3 Mwh. Znam kilku samotnych emerytów, którym sporo brakuje do 1 Mwh.
@maciejsempinski6306
@maciejsempinski6306 Жыл бұрын
Nie jestem samotnym emerytem, prąd mam za darmo i ma służyć człowiekowi a nie odwrotnie i to dla komfortu - rekuperacja, komputer z dwoma dużymi ekranami, pojazd hulajnoga elektryczna, studnia ogrodowa i wiele innych urządzeń . Pozdrawiam
@jacekkawalec5106
@jacekkawalec5106 Жыл бұрын
W bloku bez ogrzewania i gotowania bo na gaz 1500/r przy 25letniej lodówce . Po zmianie na nową byłoby może poniżej 1000/r . TV i laptop 15h/dobę
@alchemik2010
@alchemik2010 Жыл бұрын
@Mruuuczek Pewnie w ziemi znalazł jakiś kabel to się pod niego podłączył.
@maciejsempinski6306
@maciejsempinski6306 Жыл бұрын
@Mruuuczek Naukowcu Mruuczku , może lepiej HAMULCOWY , może lepiej wspierający importowane paliwa, poczytaj - ale najpierw musisz wybrać c klawiszami - co to jest dom zero energetyczny Po przeczytaniu oby ze zrozumieniem , będzie jasne, że do takiego domu nie potrzeba kupować energii a energię wytwarza sam . Pozdrawiam
@marcink7281
@marcink7281 Жыл бұрын
Oczywiście każdy ma prawo budować swój dom tak jak uważa za słuszne w ramach obowiązującego prawa budowlanego i zgodnie z zasobnością portfela z tym nie ma co polemizować, uważam że w związkum z powyższym uwagi Pana Macieja są na wagę złota, przykłady którymi dzieli się Pan Maciej dla uważnego słuchacza mogą być źródłem cennej wiedzy owocującej w przyszłości oszczędnościami niezależnie od zmieniających się regulacji prawnych i dynamicznych zmian cen energii. Dla wielu słuchaczy wyniki mogą być niedorzeczne i oderwane od rzeczywistości, nie należy jednak zapominać że Pan Maciej wiedzę o budownictwie pasywnym zaczerpną niemalże u samych źródeł i wzorowo wdrożył w budynku który zamieszkuje od kilku lat, wisienką na torcie jest zastosowanie rozwiązań swoistego wtórnego wykorzystania każdej kilowatogodziny dostarczonej do budynku i bez znaczenia jest fakt czy energia ta dotarła do budynku poprzez sieć elektroenergetyczna czy w naturalny sposób z promieniowania słonecznego lub zysków bytowych efekt jest ten sam oszczędności które jak porównamy je ze standardami które od wielu lat były fundamentem wiedzy o poszanowaniu energii w naszym kraju dla większości zainteresowanych inwestorów skutkuje brakiem zrozumienia oraz niedowierzaniem. Pan Maciej wybudował nowy dom który został zaprojektowany i dobrany do potrzeb domowników, z biegiem lat i w trakcie eksploatacji swojego domu pasywnego zdał sobie sprawę iż wiele z tych rozwiązań fundamentalnych dla budownictwa pasywnego można zaadaptować w budynkach znanych nam z czasów kiedy nikt nie myślał o łataniu dziurawego wiadra tylko o odkręcania kranu żeby woda z wiadra nie wyciekała zbyt szybko. Rada dla tych którzy chcą zmienić swoje spojrzenie na tematy związane z energią która jest odpowiedzialna za komfort w naszych domostwach jest taka aby słuchać Pana Macieja z uwagą gdyż diabeł tkwi w szczegółach, rozsądne przeanalizowanie materiałów którymi podzielił się publicznie Pan Maciej dla każdego będzie z korzyścią i nie ważne czy planuje budowę nowego domu czy remont starszego domu lub tylko chce poprawić komfort temperaturowy w swoim domu finalnie efekt będzie wprost proporcjonalny do liczby wykorzystanych rozwiązań i możliwości ich adaptacji do potrzeb swoich budynków. Pozbądźmy się zatem złudzeń o tym że każdy pragnie zmian, niestety znacząca część społeczeństwa pozostanie przy swoich starych rozwiązaniach i przyzwyczajeniach niepasujących już do zmieniających się realiów energetycznych w obecnym czasie dlatego ludzie o otwartym umyśle wyciągną wnioski i przekują je na czyny a po czynach ich poznacie i to właśnie oni wypracują tak cenny komfort i oszczędności.😊
@alchemik2010
@alchemik2010 Жыл бұрын
To spróbuj ludziom wyłączyć ogrzewanie i powiedzieć żeby grzali się pasywnie, czerpali energię ze słońca i kosmosu, a po tygodniu będą zgony z zamarżnięcia. Ten dziadek bredzi. Jak ktoś już wyliczył on popełnia błąd już na początku wyliczeń i dlatego wychodzi mu tak absurdalnie małe zapotrzebowanie na energię.
@marcink7281
@marcink7281 Жыл бұрын
Założenia budownictwa pasywnego nie opierają się na wyłączaniu ogrzewania (bynajmniej nie w naszej części świata) a na bardzo racjonalnym wykorzystaniu materiałów termoizolacyjnych do takiego stopnia że bardzo niewielkie ubytki ciepła kompensowane są energią ciepła bytowego jak również zysków słonecznych dzięki odpowiedniemu posadowieniu budynku względem stron świata, powierzchnia przeszkleń również jest dobierana tak aby uzupełniały bilans cieplny. Finalnie niewielkie źródło ciepła dokłada brakujące waty energii cieplnej poprzez dogrzewanie powietrza w wentylacji mechaniczne lub inne znane formy ogrzewania tylko w bardzo małej skali ( maty grzewcze itp.) Pan Maciej zaprojektował budynek dobrze zbalansowany energetycznie dlatego nie musi się martwić że zabraknie mu ciepła w chłodne dni ani chłodu w dni upalne ot cały sekret, dzięki wiedzy którą zgromadził ma świadomość tego że dla domów o wielokrotnie większym zapotrzebowaniu na energię budowanych w przeszłości istnieje forma pomocy tak aby ograniczyć straty ciepła poprzez uszczelnienie docieplenie i wyizolowanie mostków ciepłych. Finalnie można osiągnąć bardzo dobre rezultaty, oczywiście trzeba zainwestować w ten proces jednak inwestycja będzie się zwracać z biegiem lat, jak mówił Pan Maciej w jednym z filmów trzeba zacząć od najprostszych rozwiązań które będą widoczne natychmiastowo i będą stanowiły ulgę dla portfela. Jednak tego rodzaju rozwiązania są dla ludzi którym się chce, dla całej reszt pozostaje energia kosmiczna i marudne liczenie kolejnych strat.
@adriancygan9391
@adriancygan9391 Жыл бұрын
Ceny materiałów i działek czy ogólny koszt budowy który Pan wspomina w 2014 roku był znacznie niższy niż obecnie, także z całym szacunkiem ale porównywanie kosztów budowy domu z przed kilku lat nie jest adekwatne. Koszt budowy zeroenergetycznego domu będzie wyższy od standardowego ze względu na wyższą jakość ocieplenia oraz ewentualny system rekuperacji czy fotowoltaiki. Nie sądzę by dzisiaj było możliwe postawienie takiego domu w łącznej sumie 400 tyś złoty nie licząc oczywiście działki co jest dodatkowym kosztem. Ponadto mało kto ma tyle pieniędzy aby postawić dom lub kupić mieszkanie, większośc ludzi zaciąga kredyty i ledwo mogą w stanie uzbierać na wkład do kredytu. Myślę, że każdy chciałby mieć tak świetnie zaprojektowany dom jak pański ale koszty ludzi przerastają.
@maciejsempinski6306
@maciejsempinski6306 Жыл бұрын
Nie zrozumiał Pan w 2014 koszt NIE BYŁ NIŻSZY i tak nie twierdziłem ale nie był wyższy niż mieszkania w blokach w tym czasie a nawet niższy niż w Poznaniu w tym czasie. Może taki argument , węgiel kosztował 300 zł teraz kosztuje 3000 zł / tona W ciągu 40 lat ta cena wzrośnie jako średnia tego okresu nie dużo, bo do 8 000 zł/tona. Dom wspaniały wg dzisiejszych osiągnięć to potrzeba ca 2 tony/ rok Czyli 40 lat x 2 tony x 8 tys zł = 640 000 zł. tki moze być koszt eksploatacji Ja mam obiekt ponoć droższy ale ŻADNA kwota ogrzewania mnie nigdy nie będzie interesowała A może węgiel będzie po 16 000 zł i będzie to 1 280 000 ? Pozdrawiam
@kenio09
@kenio09 Жыл бұрын
Popieram to co Pan to co tutaj powiedział, jednak inwestorzy nie znają się na budowaniu domów. Dopóki nie powstanie kilka takich domów jak Pański, lub wiele domów pasywnych z konkretnymi rozwiązaniami, dopóki nie będzie można znaleźć cen takich domów i porównania ich do zwykłych domów i kosztów eksploatacyjnych w internecie na wyciągnięcie ręki i dopóki nie będzie odpowiednio dużo ekip które znają się na robocie to nadal będziemy cofnięci o wiele lat i to się nie zmieni. Osobiście sam buduje dom i dzięki pańskim filmom też wdrażam część rzeczy które mogę, ale np. nikt mi nie powiedział o akumulacyjności silikatów wiec zbudowałem z gazobetonu, nikt mi nie powiedział o płycie fundamentowej więc mam ławy. No i tak to wygląda w większości przypadków..
@GinettaBwabye
@GinettaBwabye Жыл бұрын
Dzień dobry. Cieszę się, że Pan Maciej zaczął poruszać temat wentylacji... Jednak 7:16 prawidłowa wilgotność pomieszczenia, które gwarantuje komfort błon śluzowych układu oddechowego i oczywiście odporność na zimowe wirusy, to 40-70%, proszę nie naciągać rzeczywistości pod swoje wyniki...
@maciejsempinski6306
@maciejsempinski6306 Жыл бұрын
Przy 70 % w większości rozwiązań w budynkach , w tym mostków cieplnych, w tym powietrza w instalacjach ocieplanych 4 cm izolacją - punk rosy gwarantowany i dopiero kłopoty. Ja nic nie naciągam podaję rzezczywiste pomiary. Ja dla siebie robię dużo, aby właśnie mieć taką wilgotność, tylko nieco powyżej 30 % a nie 40 czy 70 % Jeśli ktoś lubi wyższą wilgotność żaden problem , osuszacz i finał Jeśli ktoś lubi niższą wilgotność żaden problem , nawilżacz i finał po co z igły robić widły, każdy z nas jest inny i dla siebie stwarza warunki i np.ktoś w obiekcie lubi + 18 oC lu + 24 oC i finał. Pozdrawiam
@GinettaBwabye
@GinettaBwabye Жыл бұрын
@@maciejsempinski6306 Odpowiem Panie Macieju tak: Ja w tej chwili, pisząc do Pana mam 55% wilgotności w domu jednorodzinnym, w którym ściana ma pustkę powietrzną pomiędzy warstwą z cegły i drugą z gazobetonu, potem na to idzie styropian. Nie ma śladu wilgoci w tym domu, nawet w łazience. Uważam, że to zasługa oddychających ścian, a nie wentylacji, bo żadnej poza grawitacyjną, nie posiadam. Jeśli ktoś robi termos z domu, to ma problem z grzybem... prędzej, czy później...
@maciejsempinski6306
@maciejsempinski6306 Жыл бұрын
@@GinettaBwabye Kompletne zła wiedza. np.powietrze w obiekcie 1. + 22 oC 30 % wilgotność to 1 m3 powietrza zawiera 5,8 gram wody gdy to powietrze zetknie się z elementem o temp 5,8 oC nastąp punkt rosy / może grzyb/ u mnie 2. + 22 oC 55 % wilgotność to 1 m3 powietrza zawiera 10,68 gram wody gdy to powietrze zerknie się z elementem o temp 12,5 oC ! nastąp punkt rosy / może grzyb/ u Pani i to często się w różnych miejscach się zdarza przy + 22 i 70 % przy +16,2 krople . Pozdrawiam
@GinettaBwabye
@GinettaBwabye Жыл бұрын
@@maciejsempinski6306 Może tak Panu pokazują wyliczenia, ja mam maksymalnie 20 stopni C., i nigdzie nie mam kropli rosy, ani grzyba, dom ma 40 lat i oddychające ściany. Działa Pan zgodnie zasadą: jeśli fakty są inne niż wyliczenia - tym gorzej dla faktów...
@maciejsempinski6306
@maciejsempinski6306 Жыл бұрын
@@GinettaBwabye Nie moje wliczenia tylko PRAWA FIZYKI na które nie mam wpływu. Pozdrawiam
@maciejszczepa4691
@maciejszczepa4691 Жыл бұрын
Jest jakaś książka która by poprowadziła kogoś kto chce zbudować taki dom
@maciejsempinski6306
@maciejsempinski6306 Жыл бұрын
Proszę czytać o domach pasywnych, tytułu aktualnie w sprzedaży nie znam. Pozdrawiam
@januszmakuch1557
@januszmakuch1557 Жыл бұрын
Panie Macieju, a co Pan myśli o rządowym programie "Czyste Powietrze"?
@paweocha3126
@paweocha3126 Жыл бұрын
Dzieki za przekazywanie wiedzy, mozna sie wiele nauczyc na tym kanale. Nie wiem czy kiedys byl poruszany ten temat, jak narazie nie moge znalesc informacji od uzytkownikow stad moje pytanie: Co sadzicie o tasmach samorozpreznych w zastosowaniu przy montazu okien? czy to dobre rozwiazanie? Pozdrawiam, Pawel
@maciejsempinski6306
@maciejsempinski6306 Жыл бұрын
Proponuję odwiedzić portal Okno test lub wysłać do nich zapytanie, Pozdrawiam
@paweocha3126
@paweocha3126 Жыл бұрын
@@maciejsempinski6306 przegladalem, sa informacje na ten temat prosto od producenta czyli wszystko super wyglada, nie moge znalesc opinii po instalacji czy tez testow juz gotowego montazu
@kathpearl876
@kathpearl876 Жыл бұрын
Zastanawiam się jak można pomóc osobom starszym, które siedzą w starych chałupach o gigantycznym zapotrzebowaniu na ciepło, a mają emerytury 1 tys. zł. Gdyby tak im choć jedną izbę wydzielić w taki sposób, żeby zaizolować ją porządnie. Na podłogę styro, na ściany wełnę, izolowany sufit pod stropem. Teraz program Czyste powietrze pozwala osobom o najmniejszych dochodach dołożyć ponad 100 tys zł. Za taką stówkę to pokój, kuchenkę i łazienkę można doprowadzić do standardu pasywnego.
@SILVESTROThingS
@SILVESTROThingS Жыл бұрын
Tylko w programie masz warunki, dostaniesz na ocieplenie jak zlikwidujesz kocioł na węgiel, sam jestem ciekaw jak to jest z przepisami, bo przecież zmiana rodzaju wentylacji nie wiem czy może dotyczyć tylko części domu? Poza tym nie zmienisz posadowienia budynku i izolacji fundamentów budynku, na wyższej kondygnacji można by to było zrobić, ale jak starsza osoba będzie chodziła po schodach?
@kathpearl876
@kathpearl876 Жыл бұрын
Likwidować raczej nie trzeba. Można wziąć dotację tylko na termomodernizację przegród+wentylację z reku lub jeśli chce się wymienić piec, to można wstawić tylko na biomasę, nie może być węglowy. Obowiązek przyłączenia do sieci gazowej mieli usunąć po ostatnich przygodach z niedoborami gazu.
@kathpearl876
@kathpearl876 Жыл бұрын
Biomasa jest bardzo faworyzowana, neutralna dla CO2 (spalając wydziela się taka sama ilość, jaką roślina zamieniała na tlen w trakcie wzrostu). "Możemy zaprojektować stosunkowo energochłonny budynek, ale jeżeli zastosujemy w nim system oparty na biomasie (kocioł na pellet, na drewno, kominek, itp), istnieje spore prawdopodobieństwo, że spełnimy wymogi WT2021 z nawiązką. Pod to paliwo zaliczane są pellety drzewne, słomy, zrębki oraz drewno" - bo współczynnik nakładu nieodnawialnej energii pierwotnej na wytworzenie i dostarczenie nośnika energii lub energii dla systemów technicznych dla biomasy wynosi tylko 0,2 -.exergy.pl/2021/03/02/6-sposobow-na-spelnienie-wymagan-wskaznika-ep-wedlug-wt2021/ Dom w standardzie pasywnym wymagałby tylko kominka wielkości puszki na ananasy.
@SILVESTROThingS
@SILVESTROThingS Жыл бұрын
@@kathpearl876 A jak jest rozwiązana kwestia wentylacji, przy kotle na paliwo stałe musisz mieć wentylację grawitacyjną a w budynku masz obowiązek zamontowania wentylacji mechanicznej?
@kathpearl876
@kathpearl876 Жыл бұрын
@@SILVESTROThingS Jeśli piec będzie poza domem, w osobnym pomieszczeniu to może mieć tam komin, w samym zaś domu nie potrzeba wentylacji grawitacyjnej. Wentylacja hybrydowa jest też dopuszczalna. Ciekawe jest to, że w domach z wentylacją grawitacyjną, gdy na zewnątrz jest 12 stopni średniej temp. dobowej, to nie potrzeba już ogrzewać (w 2021 w niektórych miejscach trzeba było dogrzewać do czerwca). Bo wtedy wymiana powietrza jest na odpowiednim poziomie. Kiedy robi się chłodniej wymiana powietrza jest za duża.
@rafas6665
@rafas6665 Жыл бұрын
Znów zapomniał Pan o COP. Pompa która skonsumuje 258W - da około 1kW ciepła... więc znów te obliczenia są tak dziwnie zaniżone 3 - 4 razy. Znów nie 3.5W/m2 ale jakieś 10 może 12W/m2 To super mało, gratulacje ale to w dalszym ciągu 10 a nie 3.5.
@maciejsempinski6306
@maciejsempinski6306 Жыл бұрын
Proszę czytać komentarze 16 - ty raz tłumaczę. Po co te głupoty , wystarczy umieć czytać wg instrukcji PC energia elektryczna to 250 W i COP może być 3,4 w laboratorium pod warunkiem gdy ma pompa otrzymuje 200 m3/godz powietrza o temp. + 20 oC . A w tym rozwiązaniu otrzymuje 60 - 90 m3/godz powietrza o temp do + 12 oC Skąd Pan wziął taki COP jak pompa dostaje 250W a z niej można pobrać 300 W w ciepłej wodzie. dziecko potrafi to zauważyć i zrozumieć ale pseudo fachowiec, wypisuje GŁUPOTY , STRASZNE Proszę wyliczyć z dostarczonych danych COP i pokazać swoją wiedzę uczestnikom Forum, Proszę. Pozdrawiam
@kathpearl876
@kathpearl876 Жыл бұрын
Pompa ciepła pobiera 250 W energii elektrycznej, zamienia energię ze zużytego powietrza o temp. 12 stopni na wodę użytkową oraz na powietrze do dogrzewania pomieszczeń. Jak podaje autor efektywnie jest to 300 W, czyli sprawność 1,2. Biorąc pod uwagę, że koszt grzałki jest kilkanaście razy mniejszy niż zastosowanej pompy ciepła, to zwrot inwestycji jest dość długi. Dużo wyższe zyski daje energia słoneczna, choć w grudniu słońce świeciło porządnie tylko przez kilkanaście godzin. Przy oknie pasywnym montowanym w warstwie izolacji na południowej elewacji zyski występują w grudniu i styczniu.
@maciejsempinski6306
@maciejsempinski6306 Жыл бұрын
@@kathpearl876niedouczony człowieku ale LATEM działa z solidnym COP korzystając nie + 20 a większej demowej temp. większej ilości powietrza , czy to tak trudno zrozumieć ???. ROZSĄDKU . a PC kosztowała 3 200 zł. Rozsądku. Grzej wodę grzałką np. 3 kW x 356 dni x 10 lat x 1 zł/kWh = to wartość 3 takich pomp. Aleś MĄDRY ??? Pozdrawiam
@dancolombo6050
@dancolombo6050 Жыл бұрын
@@maciejsempinski6306 - sensownie Pan mówi, ale jest Pan niestety agresywny, obraża Pan ludzi na forum. A wystarczyłoby po prostu odesłać do jakiegoś wcześniejszego filmu, albo spokojnie odpowiedzieć. Niestety po dobrych odczuciach po obejrzeniu filmu pozostaje niemiłe wrażenie końcowe. Szkoda. Mam nadzieję, że się Pan zreflektuje. Obie strony mogą tylko na tym zyskać.
@maciejsempinski6306
@maciejsempinski6306 Жыл бұрын
@@dancolombo6050 Po co pisać o czyś jak jakiś ekspert i robić innym dużą szkodę. Można zapytać a nie epatować nierozsądkiem. Pozdrawiam
@jackm3458
@jackm3458 Жыл бұрын
Widzę że ten Pan ma takie podejście że jak założy instalację LPG to jeździ za darmo a jak założy dwie instalacje to jeszcze będzie zarabiać...
@maciejsempinski6306
@maciejsempinski6306 Жыл бұрын
Źle Pan widzi, ENERGIA z LPG to paliwo i pojazd może go potrzebować 4 l lub 40 l na 100 km. A dobrze zaprojektowany i wykonany don może potrzebować 3 W lub 40 W mocy grzewczej a słońce zastąpi PALIWO i przy pomocy MAŁEJ instalacji fotowoltaicznej zabezpieczy tą moc . Tego nie można zrozumieć ? Pozdrawiam
@jackm3458
@jackm3458 Жыл бұрын
@@maciejsempinski6306 z tymi 40w to przywaliłeś jak dzik w sosnę no chyba że przy +18 stopniach na zewnątrz 3-4KW przy -20 maly domek to się jeszcze zgodzę ale niestety praw fizyki nie da się oszukać i nie ma też materiałów w całości blokujących przepływ ciepła
@maciejsempinski6306
@maciejsempinski6306 Жыл бұрын
@@jackm3458 Z internetu - nie przywliłem ani jak dzik Zazwyczaj przyjmuje się, że na każde 10 m2 powierzchni powinno przypadać około 0,6 kW mocy. Dla domu o powierzchni 100 m2 oznacza to więc zapotrzebowanie na kocioł o mocy 6 kW .20 gru 2021 Jeli Pan podzieli 600 W : 10 m2 = nawet 60 W/m2 a nie 40 . Jak dzik . Pozdrawiam
@jackm3458
@jackm3458 Жыл бұрын
@@maciejsempinski6306 tak tylko że 40W na jeden metr kwadratowy a nie na cały budynek, po za tym słońce i fotowoltaika w grudniu i styczniu to nie jest dobre rozwiązanie
@maciejsempinski6306
@maciejsempinski6306 Жыл бұрын
@@jackm3458$0 W należy wymnożyć przez powierzchnię i będzie wynik a nie dzik. Ale fotowoltaika od marca do września da więcej energii niż potrzeba. Pozdrawiam
@bartekkotlarz6668
@bartekkotlarz6668 Жыл бұрын
Mój dom zużywa 28kw energię elektrycznej na metr ,nie mam gwc. Ciekawe ile poprawiła by się energetycznie zakladajac gwc???
@autre1234
@autre1234 Жыл бұрын
Szanowny Panie Macieju, mam tylko jeden zarzut co do Pana opinii - kilka razy krytykował Pan władze, że nie wprowadzają bardziej restrykcyjnych Warunków Technicznych (WT). W skrócie opiszę jakie konsekwencje niosłoby ich mocne zaostrzenie. Nie tylko nowe budynku musza spełniać WT, ale też te, w których zmieniamy sposób użytkowania (czyli np. jest budynek gospodarczy/mieszkalny/stodoła dla zwierząt a chcemy by był usługowy/handlowy/produkcyjny bądź odwrotnie np. mieszkalny). Jeśli ktoś chce założyć własną firmę, to na starcie wykorzystuje często to co ma np. starą stodołę stojącą na placu. By legalnie móc w niej prowadzić działalność, należy zmienić jej sposób użytkowania, a więc dostosować do aktualnych WT, im bardziej restrykcyjne WT tym jest to droższe. Tylko 2 firmy na 10 przetrwa pierwsze 2 lata, a po ilu latach zwróci się termomodernizacja? Po 5 latach? 8? A nawet jeśli ktoś ma na starcie wolne np. 50 tys. zł i mógłby zrobić termomodernizację, to rozsądniej byłoby kupić za to np. zatrudnić pracownika czy kupić sprzęt, co też zwróci się szybciej niż po 5 latach czy po prostu mieć to na czarną godzinę by nie musieć zwalniać pracowników. A termomodernizację przedsiębiorca powinien zrobić w czasie, który uzna sam za właściwy. Już obecne WT 2021 są kosztowne do spełnienia dla rozpoczynających firmę, więc wielu tego nie robi ryzykując kilkadziesiąt tys. kary za samowolną zmianę sposobu użytkowania (kara jest wyliczana ze wzoru kubatury i rodzaju budynku, ale nawet dla standardowej stodoły byłoby to 40-60 tys. zł). Zainspirował mnie Pan do pogłębiania wiedzy i przeczytaniu wielu książek ma temat budowlanki, za co jestem Panu bardzo wdzięczny. Jestem zwolennikiem budynków niskoenergetycznych i szerzenia wiedzy o nich (to mogłoby być nawet w gimnazjum), ale by ludzie sami podejmowali decyzję o termomodernizacji, a nie zmuszeni przez ustawę. I żeby nie było - obecnymi władzami gardzę, ale w tym jednym przypadku cieszę się, że WT nie są bardziej zaostrzane. Obstawiam, że po prostu nie wiedział Pan o tych przepisach, w sumie wielu o nich nie wie.
@autre1234
@autre1234 Жыл бұрын
A takie dwie ciekawostki o termoizolacji z opracowań naukowych, które stoją w sprzeczności do obecnych przepisów: 1) Od południa bardziej zwykle opłaca się montować okna dwuszybowe (które nie spełniają obecnych przepisów) niż trzyszybowe - mają większą przepuszczalność światła i w tym przypadku wyższy bilans energetyczny. Natomiast WT 2021 narzuca U = 20-30 m) nie opłaca się robić ocieplenia pod całą podłogą, a jedynie w pasie ok 5 m od ściany i to nawet z ogrzewaniem podłogowym. Analiza pokazała, ze ocieplenie podłogi bardziej do środka spowodowałoby zwrot chyba dopiero po 30-40 latach. WT 2021 narzuca U
@maciejsempinski6306
@maciejsempinski6306 Жыл бұрын
A można spojrzeć na to inaczej. Wypowiem się teraz w temacie nowych obiektów, dla istniejących obiektów , też nie problem, 1. Ja 10 lat temu usłyszałem, że jest kierunek budownictwa pasywnego, które jest kilka krotnie lub kilkadziesiąt krotnie zmniejszające zużycie energii, a tylko trochę droższe i temat jest znany wówczas już od 20 lat. BRAK WIEDZY I INFORMACJI !! 2. nikt nie powinien nakazywać rzeczy trudnych do realizacji !!! , mnie też 8 lat temu nie nakazywano. 3. Wystarczy aby oznajmić inwestorom, oznajmić !!! ze budując dom zero energetyczny inwestor po każdym roku eksploatacji / czyli po sprawdzeniu , że to ZERO lub w pobliżu ZERA / np. otrzyma kwotę za poniesione wyższe nakłady inwestycyjne. Przypomnę, że obiekt kosztował 360 tys. zł. i tak np przez 5 lat - 10 lat pomoc w spłacie kredytu, lub kwotę do dalszych rozsądnych wydatkowań. 4. Nie opłacane do modernizacji stodoły i domy nie należy na siłę utrzymywać. 5. Jeśli w tym temacie są wątpliwości , to dlaczego usilnie likwidujemy szkodliwy ETERNIT, !!!!! a trujące nas domy, szkodliwe, tylko ciut mniej trujące niż Eternit mają NAS i PLANETĘ niszczyć i dla następnych pokoleń zostawić DNO ???, Powinno nastąpić OTRZEŹWIENIE !!!! a władza zamiast otrzeźwienia , nadal daje zachęty, do zupełnie czegoś odwrotnego, !!! ale : NIE NIE nie ze SWEGO osobistego KONTA , a z podatków wszystkich mieszkańców. Ja mam finansować tych którzy nie dbają o wspólne dobro ? Dlaczego rozsądni mają ponosić koszty. Dzisiejsze postępowanie : To jest na Głowie postawione i Nieracjonalne . Rozsądku !!! Pozdrawiam
@TP-im6hm
@TP-im6hm Жыл бұрын
Pytanko, Pan dzieli Panie Macieju wszystko przez godziny, to jest średnie zużycie. Ile zużywa dom energii na ogrzewanie w najzimniejszych godzinach, np w nocy o 4-5 rano przy temperaturze zewnętrznej np -15st Celsjusza. Chodzi mi o to, na jaką moc należy dobrać urządzenia grzewcze, pozdrawiam i dziekuje za chęć dzielenia się wiedzą
@grzegorz.b
@grzegorz.b Жыл бұрын
Pan Maciej ciągle nam tłucze do głów, że nie chodzi o to ile potrzeba mocy by walczyć z niską temperaturą na zewnątrz w nocy a potrzeba tyle mocy ile mamy strat ciepła. Jeśli budynek jest dobrze ocieplony, nie ma mostków termicznych, jest szczelny (nie ma przeciągów wyciągających ciepło) oraz odzyskujemy w rekuperatorze 80% ciepła z powietrza wyciąganego z domu (a tutaj za rekuperatorem jest dodatkowo odzysk ciepła przez pompę ciepła z powietrza wyrzucanego już przez rekuperator) to potrzebujemy jedynie uzupełniać te straty. I o to właśnie chodzi w tym podejściu - jak najmniej ciepła tracić i uzupełniać tylko to, co gdzieś jednak ucieknie (bo nie da się zbudować za sensowne pieniądze idealnego termosu). Dlatego jest potrzebna masa akumulacyjna, która przechowa ciepło z cieplejszego okresu doby (choćby słonecznego dnia) i później odda to ciepło gdy jest bardziej potrzebne np. zimną nocą.
@TP-im6hm
@TP-im6hm Жыл бұрын
@@grzegorz.b właśnie rano wstałem i przypomniało mi się ze mówił o ciężkich materiałach. Qrcze, jak się siedzi tyle w tych „tradycyjnych(dziurawych)” budynkach to trzeba trochę zmienić sposób myślenia. Dzieki za odpowiedz !
@GinettaBwabye
@GinettaBwabye Жыл бұрын
Słuchajcie Państwo: Ten dom ze "zwykłym kominkiem" byłby zeroenergetyczny przy takiej grubości styropianu: "Maciej Sempinski, 6 dni temu płyta fundamentowa na styropianie 30 cm grubości i brak dalszego izolowania posadzki, ściany 30 cm, sufit 40 cm " nie ma co brnąć dalej w temat, reszta, to prawidłowe rozprowadzenie tej nikłej energii i zadbanie o wentylację, żeby się nie gromadziła wilgoć w narożnikach sufitu, o której Pan Maciej mówił. Doprawdy, niepotrzebne są te wszystkie wyliczenia, przy takiej grubości styropianu .... to już tylko sztuka dla sztuki.... Niestety wilgoć i grzyb może dopaść tę inwestycję, w przypadku codziennego gotowania obiadów i kąpieli rodziny 5-6 osobowej....
@maciejsempinski6306
@maciejsempinski6306 Жыл бұрын
Proszę poczytać co to jest punkt rosy i kiedy występuje ? i nie musi Pan pytać innych. Musi dopaś grzyb tą inwestycje. Obiekt trwa już 8 lat . Ile jeszcze trzeba czekać na grzyb ile lat ? Kompletne zła wiedza. np.powietrze w obiekcie 1. + 22 oC 30 % wilgotność to 1 m3 powietrza zawiera 5,8 gram wody gdy to powietrze zerknie się z elementem o temp 5,8 oC nastąp punkt rosy / może grzyb/ u mnie 2. + 22 oC 55 % wilgotność to 1 m3 powietrza zawiera 10,68 gram wody gdy to powietrze zerknie się z elementem o temp 12,5 oC ! nastąp punkt rosy / może grzyb/ u Pani i to często się w różnych miejscach się zdarza przy + 22 i 70 % przy +16,2 krople . Pozdrawiam
@GinettaBwabye
@GinettaBwabye Жыл бұрын
@@maciejsempinski6306 Proszę doczytać do końca mój wpis: "może dopaść tę inwestycję, w przypadku codziennego gotowania obiadów i kąpieli rodziny 5-6 osobowej...." nie mówię o przypadku zamieszkania dwojga emerytów... wtedy oczywiście produkcja pary wodnej jest dużo mniejsza...
@maciejsempinski6306
@maciejsempinski6306 Жыл бұрын
@@GinettaBwabye Proszę poczytać do czego jest rekuperator Rekuperator jest do tego czego Pani się boi. w przypadku codziennego gotowania obiadów był ni wynik 30 %, bez strachu. Być może za tydzień we Filmiku wytłumaczę Pozdrawiam
@grzegorzkomorowski6329
@grzegorzkomorowski6329 Жыл бұрын
Co z energią z paneli fotowoltanicznych w tym domu .Po odjęciu 20% to jest ok.3800 kw energii.
@maciejsempinski6306
@maciejsempinski6306 Жыл бұрын
Pokryła roczne zużycie i dała jeszcze do wykorzystania jeszcze 280 kWh na następny okres. Pozdrawiam
@damiangambka2549
@damiangambka2549 Жыл бұрын
Słabo słuchałeś bo wyszło netto ponad 4MWh
@jacekandrzejak4337
@jacekandrzejak4337 Жыл бұрын
Mam podobnie tylko 180 m2 za prąd rocznie płace 2500żł.Wodą moja plus eko oczyszczalnia ścieków .Brakuje tylko jeszcze gwc ale w tym roku dołożę. Planuję zakopać50 m fi200 na głębokości 2 m. Mam nadzieję że wystarczy.
@powertech1249
@powertech1249 Жыл бұрын
GWC nigdy się nie zwórci!!!! Załóż PV, bo jest o wiele bardzie opłacalne.
@jacekandrzejak4337
@jacekandrzejak4337 Жыл бұрын
@@powertech1249P V posiadam ale z anemostatów leci 14 a nie 21 stopni C
@powertech1249
@powertech1249 Жыл бұрын
@@jacekandrzejak4337 nagrzewnica kanałowa elektryczna i więcej pv. Mój rekuperator theslagreen airpack 400h entaphy z uwagi na odzysk wilgoci posiada grzałka wstępne i wtórną. I mogę wybrać czy ma być wyłączona czy pilnować temperatury nawiewanej do pomieszczeń i na ogół chodzi na komforcie pierwszego stopnia czyli pilnuje aby nawiewu nie był zmniejszy o więc niż 3st niż wyciąg.
@maciejsempinski6306
@maciejsempinski6306 Жыл бұрын
@@powertech1249 Zwraca się nawet dość często ale po niestrawnościach, Zimą - 16 oC na zewnątrz a do domu wchodzi + 8 oC, latem + 40 oC a do domu wchodzi + 20 oC i rekuperator 25 W to wprowadza, GWC to tylko szpara. SMIECH Pozdrawiam
@powertech1249
@powertech1249 Жыл бұрын
​@@maciejsempinski6306 Co Pan opowiada taki GWC jak ma Pan (nawiasem mówiąc to sztos wydajnościowy) jest tak mega drogi, że o zwrocie można zapomnieć, pozatym, wysoki stan wód gruntowych wyklucza jego stosowanie. W cenie tego GWC można mieć ładną instalację PV. Ewentualnie robienie czego własnymi siłami z rur typu 2x160mm, ale to wydajnością do Pańskiego się nawet nie zbliża. Poza tym ja Jestem zwolennikiem GWC glikolowego. I nawiasem mówią pod budynkiem mam Rozłożone rury PE25 z przeznaczeniem do GWC na powierzchni około 70m2 w dwóch pętlach. Bo kosztowało to mnie tylko 100 czy 200zł za rury i jeden dzionek pracy. Ale nie przewiduje ukończenia tego, Bo koszty wymiennika glikol-powietrze, pompka, automatyka, zawory, naczynia przeponowe, roboty hydraulika to pewnie jakieś 4000zł. A o możliwości zwrotu kosztów nie ma mowy, bo mam pompę ciepła powietrze woda + PV o mocy 10KWp. I nie mam co z prądem robić, bo budynek może pasywny nie jest, ale WT21 spełnia, a nawet lepiej, ale liczy się jeszcze solidność wykonania, brak mostków oraz szczelność.
@piotrmlynski2279
@piotrmlynski2279 Жыл бұрын
Nie ogrzał domu za darmo tylko za prąd który w lato się zmarnował a w zimie zapłacili za niego inni!!! Nie wierzysz zobacz wykresy nadprodukcji prądu i godziny na które przypada!!! Tak się składa że kiedy panele fotowoltaiczne produkują najwięcej mamy największe nadwyżki których się nie magazynuje tylko w całości są marnowane !!! Tytuł powinien brzmieć: jak wykorzystując prawo wyruchać innych !!!!
@maciejsempinski6306
@maciejsempinski6306 Жыл бұрын
Nierozsądny człowieku nie sa magazynowane bo nie mają być , tylko wówczas latem można minie zużywać węgla z Rosji lub innych kontynentów . Rozsądku . Tragedia . Pozdrawiam
@piotrmlynski2279
@piotrmlynski2279 Жыл бұрын
@@maciejsempinski6306 sprawdź wykresy produkcji energii z paneli fotowoltaicznych i z węgla niedoinformowany człowieku! Przeanalizuj jak poziom IQ ci wystarczy i nie błaznuj ciemniaku!!!
@maciejsempinski6306
@maciejsempinski6306 Жыл бұрын
fotowoltaiczna będzie obowiązkowa OBOWIĄZKOWA we wszystkich budynkach mieszkalnych w całej Unii Europejskiej od 2029 r pewnie po to aby marnować energię . ROZSĄDKU i WIEDZY życzę i to dużo . Pozdrawiam
@piotrmlynski2279
@piotrmlynski2279 Жыл бұрын
@@maciejsempinski6306 sprawne funkcjonowanie energii wiatrowej i słonecznej może być realizowane tylko z elektrowniami gazowymi lub magazynować nadmiar w formie wodoru. Ale wcześniej takie ciemniaki jak ty podbiją cenę za zmarnowaną energię i paneli fotowoltaicznych nabijając kabzy tych którzy cię zmanipulowali. Cena pozostanie mimo iż produkcja będzie tańsza a ty otrzymasz marny zwrot za wyprodukowaną energię i będziesz płacił fortune za utylizację paneli fotowoltaicznych.... przekonasz się że tak właśnie się stanie .... głupszy od mojego sandała jesteś i nawet nieuku nie sprawdzisz co ci podpowiedziałem... żenada
@maciejsempinski6306
@maciejsempinski6306 Жыл бұрын
@@piotrmlynski2279 Rządzący muszą zmienić myślenie albo winna nastąpić zmiana rządzących, to w tym temacie dziś śmieszne układani i brak fachowców. Pozdrawiam
@michakrawczyk6871
@michakrawczyk6871 Жыл бұрын
Czy może pan oszacować zyski bytowe w domu.?Jakie to wielkości.Czy budynek nie zamieszkały a ogrzewany też zużyje podobne ilości energii .
@maciejsempinski6306
@maciejsempinski6306 Жыл бұрын
Ogrzewany zimą zużywa ca 3,3 W/ m2 lub 300 W/godz. dla obiektu . Na filmiku było widać gdy w małym pokoju były 2 osoby generujące po 100 W każda, temp była wyższa o 1 oC niż w dużym pokoju. Pozdrawiam
@mateuszkolaczek7542
@mateuszkolaczek7542 Жыл бұрын
Jak to jest możliwe, że z wentylacji leci powietrze o temperaturze 30 stopni, gdy w pokoju jest 24, a na zewnątrz na minusie?
@maciejsempinski6306
@maciejsempinski6306 Жыл бұрын
Tak jak ze ze zwykłego grzejnika potrafi lecieć +50 oC a w pokoju jest +18 oC tak tu +30 i być + 24 oC. Obiekt ,musi mieć wymianę powietrza, a izolacja ma bardzo daleko do doskonałości. Pozdrawiam
@mateuszkolaczek7542
@mateuszkolaczek7542 Жыл бұрын
@@maciejsempinski6306 Chyba chodzi mi o coś innego. Mam na myśli fakt, że z anemostatu leci powietrze, które dostarcza rekuperacja, czyli powietrze pobrane z zewnątrz i ogrzane odzyskaną energią z powietrza z pomieszczeń. Jak to się więc stało, że ma ono temperaturę wyższą niż w pomieszczeniu?
@mateuszkolaczek7542
@mateuszkolaczek7542 Жыл бұрын
@@maciejsempinski6306 Już znalazłem odpowiedź na moje pytanie w komentarzach niżej. Wyjaśnieniem jest nagrzewnica za rekuperatorem. Teraz jest jasne. Dziękuję mimo wszystko za odpowiedź ;)
@kathpearl876
@kathpearl876 Жыл бұрын
Dla 45:32 trzeba przyznać, że istnieje różnica pomiędzy mieszkaniem w mieście a domem na wsi. Oczywiście nie dotyczy to wszystkich, bo są osoby, które nie muszą dojeżdżać, albo pracują zdalnie. Ale pozostali, jeśli pracują w dużym mieście, to mając dom na wsi tracą na dojazdy ogrom czasu i pieniędzy za paliwo. Z kolei działka w dużym mieście była dostępna w 2014 r. gdzieś za połowę wartości tego domu. W Warszawie to działka droższa niż dom. Teraz domy zdrożały, działki też, ale chyba w mniejszym stopniu. Mimo wszystko, jeśli mieć materiał i budować samemu systemem gospodarczym - jak ten Pan zrobił dom pasywny - kzfaq.info/get/bejne/fb54oKaGx9TenXU.html - to może wyjść to taniej niż mieszkanie z działką. No, ale trzeba włożyć swój czas i swoją pracę...
@maciejsempinski6306
@maciejsempinski6306 Жыл бұрын
Trzeba przyznać, że można kupić auto za 300 zł palące 12 l/100 km oraz auto za 3 tys za 30 tys . za 300 tys i wszystko to auta, to koszt inwestycyjny ??? Każdy może po swojemu wybrać . Pozdrawiam
@kathpearl876
@kathpearl876 Жыл бұрын
@@maciejsempinski6306 Tak, ale porównywanie tego domu z ceną mieszkania w Poznaniu, bez ceny działki i tzw kosztów zewnętrznych jest nieuzasadnione. Co do spalania - ludzie zauważą, że samochód spala 5 razy tyle paliwa, ale nie są w stanie zauważyć, że do ogrzewania domu zużywają 5 razy tyle energii.
@maciejsempinski6306
@maciejsempinski6306 Жыл бұрын
@@kathpearl876 Niech Pan porówna w Jarocinie bliżej mojej miejscowości i jesze drożej . Rozsądku z tymi głupimi wpisami. Dla kogo to ? Pozdrawiam
@Hartke7
@Hartke7 Жыл бұрын
Film, jak zawsze super ;⁠-⁠) zgadzam się w 100%, nieudacznicy, zniszczą ten nasz kraj :⁠-⁠( pozdrawiam
@radosawpasik9402
@radosawpasik9402 Жыл бұрын
xd
@The4BaBy
@The4BaBy Жыл бұрын
Czyli jaki to twardy materiał?? Lity beton? Czy jaki jest najlepszy na tą chwilę, aby kumulował ciepło najlepiej z dostępnych?
@maciejsempinski6306
@maciejsempinski6306 Жыл бұрын
np. SILIKAT. Wapno i Piasek
@jawacz640
@jawacz640 Жыл бұрын
Pan Maciej ma z pustaka silka wybudowany
@The4BaBy
@The4BaBy Жыл бұрын
@@maciejsempinski6306 dziękuję. Niestety takiej wiedzy nie posiadałem kiedy planowałem budowę ale wówczas rozmawiajac z kilkoma budowlańcami zdecydowałem na beton komórkowy 30cm plus standardowe ocieplenie 20cm i zero okien dachowych. Miało to uchronić mnie przed mostkami termicznymi zwłaszcza w miejscu wystąpienia rolet no i w dachu. W pańskich materiałach odnośnie akumulacyjności chyba akurat bloczka nie było.
@men1205
@men1205 Жыл бұрын
Witam, czy istnieje projekt domu Pana Macieja do kupienia lub jego syna. Jestem zainteresowany. Pozdrawiam
@maciejsempinski6306
@maciejsempinski6306 Жыл бұрын
Biuro Projektowe Krotoszyn mgr Mirosława Witczak
@mieczli
@mieczli Жыл бұрын
Podziwiam Pana Panie Macieju. Zastanawiam się tylko, czy establishment naukowy prowadzi badania nad Pana wynalazkami, czy tylko chełpi się swoją wiedzą narzuconą przez granty sponsorowane przez lobbystów.
@neezmarcin
@neezmarcin Жыл бұрын
Co, a jakie to są wynalazki pana Macieja ? Pompa ciepła do podgrzewania c.w.u Ariston Nuos Evo 110 Wh do której zainstalowano nagrzewnicę woda-powietrze na inatalacji wentylacyjnej. Establishment naukowy to płakał jak to ogłądał.
@maciejsempinski6306
@maciejsempinski6306 Жыл бұрын
@@neezmarcin Ja 8 lat temu, 8 lat wybudowałem dom który potrzebuje mocy grzewczej 4 W a dziś proponuje się w kraju już 40 W Rozsądku !! a za 30 parę lat może to być powszechne. Naukowcu Marcinie, może lepiej HAMULCOWY , może lepiej wspierający importowane paliwa, przekaż na FORUM swoje osiągnięcia z obiektu, tam gdzie mieszkasz i co w tym zakresie robisz 1. mocy grzewczej 2. zużycia energii do ogrzewani Umiesz pisać więc pisz wyniki CZEKAMY Następnie zaproś prowadzącego niech nakręci filmik, o Tobie i obiekcie, może nie doceniamy Twojej wiedzy i szkoda aby się marnowała , a może to będzie kabaret ? ZOBACZYMY DO DZIEŁA CZEKAMY . Pozdrawiam
@RafalGudzowski
@RafalGudzowski Жыл бұрын
Można byłoby poprawić ten wynik robiąc odpowiedni projekt rekuperacji. Wygląda na to, że u pana Macieja wentylacja jest przewymiarowana i nawiewa zbyt dużo powietrza jak na dwie osoby i stąd jest tak sucho. Nie trzeba kupować nawilżacza. Wentylacja ma za zadanie usunąć nadmiar wilgoci, więc bez sensu jest ponowne nawilżanie. Nawiasem mówiąc powietrza nie da się "wymieniać".
@neezmarcin
@neezmarcin Жыл бұрын
Nawiewane jest tyle ponieważ pomp ciepła do podgrzewania wody, która jest połączona z instalacją wentylacji potrzebuje od 100 do 200 m3/h
@maciejsempinski6306
@maciejsempinski6306 Жыл бұрын
Wymiana powietrza regulowana jest przez Reku automatycznie i nic nie jest przewymiarowane wymieniane ca 60 m3/h . jak kręcony był filmik i były 4 osoby i wymiana 90 m3/godz, jest na filmiku. Jeśli ktoś lubi wyższą wilgotność to kupuje sobie nawilżacz i ma nie 34 % a 60 % inny lubi inne warunki kupuje sobie klimę i td.. Pozdrawiam
@RafalGudzowski
@RafalGudzowski Жыл бұрын
@@maciejsempinski6306 60m3 to jest wartość dla całego domu? Rozumiem, że on reaguje na poziom co2? W takim razie dlaczego jest tak niska wilgotność i to jeszcze przy GWC? 30% to moim zdaniem już zbyt sucho. Dla mnie optymalnie jest 45- 50%.
@maciejsempinski6306
@maciejsempinski6306 Жыл бұрын
@@RafalGudzowski Dla mnie OK 30 - 35 % i nie chcę więcej, jeśli 50 % będzie, to w rurach wentylacyjnych możemy mieć problemy błotka przy ochłodzeniu i punk rosy.
@neezmarcin
@neezmarcin Жыл бұрын
@@maciejsempinski6306 Mamy w domu wilgotność między 40-60% najczęściej jest to około 50% i żadnego błotka i wilgoci nie ma. Zaglądałem w skrzynkę i kanały podczas modernizacji i jest tam sucho. Wykrapla nam się woda w rurze spiro na poddaszu nieużytkowym, ale się tym nie przejmuję rura jest skierowana ze spadkiem w stronę wyrzutni. Może kiedyś to poprawię i dołożę wełny ponieważ aktualnie jest to 50 mm maty Paroc.
@SILVESTROThingS
@SILVESTROThingS Жыл бұрын
W jaki sposób jest sterowana nagrzewnicą powietrza, czyli np. jak uwzględnione jest nagrzewanie się domu od słońca, rozumiem że nagrzewa się wtedy część domu?
@maciejsempinski6306
@maciejsempinski6306 Жыл бұрын
Wcale, bo obiekt to wieki akumulator o mocy np 50 m3 x 20 oC x 0,667 kWh/K = 667 kWh 1 oC ochłodzenia skorupy daje 33,3 kWh energii pod nos , lub tyle dodane do obiektu zwiększy o 1 oC temp skorupy. Pozdrawiam
@SILVESTROThingS
@SILVESTROThingS Жыл бұрын
​@@maciejsempinski6306 Rozumiem, ja mam bufor 55kWh/K, no ale tu chodzi o równomierne rozprowadzenie ciepła w domu. Być może u Pana nawiewy są w pomieszczeniach od południa a wywiewy od północy, czy też płyta fundamentowa taką funkcję pełni?
@jacekkawalec5106
@jacekkawalec5106 Жыл бұрын
@@maciejsempinski6306 zużywa Pan średnio 7.3kWh/dzień bez reku i PC. Ile z tego pochłania kuchenka i piekarnik bo mam na gaz i mnie to interesuje? Producenci podają w przypadku piekarników wg normy UE
@maciejsempinski6306
@maciejsempinski6306 Жыл бұрын
@@jacekkawalec5106 Nie robiłem i nie posiadam takich pomiarów . ale PC max dobę to 6 kWh, Reku max to 0,84 Pozdrawiam
@mariusz2359
@mariusz2359 Жыл бұрын
Mam dom sprzed 14 lat, ściany tzw 3 warstwowe z pustaka, w środku 8 cm styropianu. Warto jeszcze kłaść na to 10 cm styropianu? Jak będzie z oddychaniem ścian?
@maciejsempinski6306
@maciejsempinski6306 Жыл бұрын
Ściany nie oddychają , proszę obejrzeć filmiki 1. o szczelności najważniejsze 2. wymienić okna jeśli mają zły współczynnik U 3.obejrzeć następny odcinek będzie za dwa tygodnie o Reku W tej kolejności ja rozpatruję. Pozdrawiam
@michailszalony
@michailszalony Жыл бұрын
Sam Pan sobie odpowiada, skoro pustak, to jakie oddychanie??? Czy przez pustaki wieje?? To pseudo oddychanie jest tylko zjawiskiem kumulacji wilgoci,(w pewnym stopniu, bo ściana nie jest w stanie oddać wilgoci na zewnątrz, osuszając stronę wewnętrzną)... Brak danych jakie to "pustaki"?? Ocieplenie zewnętrzne jak najbardziej, ale może nie w pierwszej kolejności, może najpierw strop, ew dach??
@MrRatpaw
@MrRatpaw Жыл бұрын
[21:25] "Dom potrzebuje do ogrzewania 300 watów na godzinę" - doczekamy się kiedyś sensownych wyliczeń ? Przecież dobry rok minął od początku edukacji p. Macieja a jemu dalej w głowie waty na godzinę 😁 I dalej: "To nie są pomiary, które ja sobie wymyśliłem" - aaa, ok, czyli któryś miernik pokazuje W/h? A który? [35:50] "258 W / godz. " 😁😁😁😁😁😁😁😁😁😁😁😁😁😁😁😁 [38:00] "Pompa ciepła to jest urządzenie potrzebne jak szpital czy wózek inwalidzki czy lekarstwo dla pacjenta.", "Pompy ciepłą są potrzebne dla chorych obiektów, a nie dla zdrowych". - A SAM ZASILA DOM POMPĄ CIEPŁA ARISTON!!!!!!! TO ZA OBŁUDA! "Zobaczcie państwo, ja potrzebuję 3,5 W" - cudowne zmniejszenie mocy do 3,5 W !!!!! Co tu się wyrabia? DLACZEGO WPUSZCZACIE LUDZI W MALINY???? Co jest z tym kanałem???
@maciejsempinski6306
@maciejsempinski6306 Жыл бұрын
Nierozsądny człowieku obejrzyj sobie wykresy ponownie, , popatrz na poszczególne miesiące i wszystko będzie jasne, a jak nie potrafisz tego czytać - to do szkoły. Pompa Ariston w tym rozwiązaniu potrzebuje 250 W i do obiektu jak inne pompy ciepła nic nie wprowadza a tylko odbiera w budynku !!!!! z zepsutego powietrza ca 300 W pracując nie na 200m3/h jak jest w instrukcji, a na 60 -80 mh i nie na 20 oC jak jest w instrukcji , tylko poniżej 12 oC. Po co to Pan ogląda ? jak ciągle nie rozumie. Rozum potrzebny a nie nierozsądne wpisy. Pozdrawiam
@MrRatpaw
@MrRatpaw Жыл бұрын
@@maciejsempinski6306 Papier wszystko przyjmie, jak widać gawiedź też.
@maciejsempinski6306
@maciejsempinski6306 Жыл бұрын
@@MrRatpaw Papier by przyjął ale FRONIUS dał wyniki .
@MrRatpaw
@MrRatpaw Жыл бұрын
@@maciejsempinski6306 Jakie wyniki? W watach na godzinę? Albo że dom potrzebuje 3,5 W na m2? Aż tak upodlono fizykę, że nieuki prezentują swoje "wyliczenia" i zasłaniają się urządzeniami? To już nawet przeczytanie jednostki z wykresu jest problemem? Przecież to jest poziom podstawówki!!!!!
@maciejsempinski6306
@maciejsempinski6306 Жыл бұрын
@@MrRatpaw Proszę zwrócić się do Froniusa który dał wyniki to Pana przeszkolą . Pozdrawiam
@tomaszpietrzak787
@tomaszpietrzak787 Жыл бұрын
Przepraszam być może za głupie pytanie,ale skąd się bierze tak ciepłe powietrze z rekuperacji?Co je podgrzewa,grzałka?
@maciejsempinski6306
@maciejsempinski6306 Жыл бұрын
Świeże powietrze z zewnątrz byłoby np -15 oC a z GWC jest + 8oC Powietrze w mieszkaniu + 22oC to + 8 w reku podgrzeje do + 21 oC a nagrzewnica za REkU podgrzeer do + 30 oC
@neezmarcin
@neezmarcin Жыл бұрын
@@maciejsempinski6306 To w końcu GWC dostarcza energii cieplnej czy nie ? 1224 J x 60 m3 x 23*C = 1126080 J po przeliczeniu 0,313 kW/h x 24h = 7,5 kW/h mocy cieplnej odzyskanej z gruntu przez pański wymiennik przy tych założeniach które podał pan wyżej. Widzę że ciężko ma pan zaskoczyć że ta enerigia nie bieże się znikąd.
@jacekkawalec5106
@jacekkawalec5106 Жыл бұрын
@@neezmarcin po to jest GWC, żeby podbić temp niskim kosztem
@neezmarcin
@neezmarcin Жыл бұрын
​@@jacekkawalec5106 Przecież ja wiem po co jest GWC tylko pan Maciej twierdzi, że podniesienie temperatury powietrza o 23*C nie dostarcza energii cieplnej do jego domu. A czy budowa takiego GWC płytowego jest tania to bym polemizował
@tomaszsapinski1340
@tomaszsapinski1340 Жыл бұрын
Ile styropianu jest pod wylewka właściwą?
@maciejsempinski6306
@maciejsempinski6306 Жыл бұрын
płyta fundamentowa na styropiuanie 30 cm grubości i brak dalszego izolowania posadzki, ściany 30 cm sufit 40 cm
@TheSnowborder1
@TheSnowborder1 Жыл бұрын
no tak ale zasady PV sa inne dla nowych klijentow
@maciejsempinski6306
@maciejsempinski6306 Жыл бұрын
Nie o zasady PV chodzi, tylko o zapotrzebowanie energii obiektu . Pozdrawiam
@piotrsup4649
@piotrsup4649 Жыл бұрын
@@maciejsempinski6306 tylko prelegentowi produkcja I pobór się bilansują więc się opłaca bo wychodzi na zero ale przy obecnym systemie rozliczeń aby się to zbilansowało to PV misi być min 3 x większe niż zapotrzebowanie na moc. Czyli Pan Maciej wg nowych zasad rozliczania PV zamiast 4 kW by musiał zainstalować min. 12 kW a wtedy koszt samej instalacji jest spory
@maciejsempinski6306
@maciejsempinski6306 Жыл бұрын
@@piotrsup4649 Panie Piotrze po co te głupoty ? Wg aktualnych zasad ma Pan przykład. Rozsądku . Pozdrawiam
@damiangambka2549
@damiangambka2549 Жыл бұрын
@@piotrsup4649 Co za bzdury. Zajmuję się fotowoltaiką od kliku lat i nowe zasady nie różnią się wiele od starych jeśli rozmawiamy o opłacalności. Niestety mało jest kompetentnych ludzi w tym temacie i stąd powtarzane bzdury. Moc instalacji nadal projektuje dla swoich klientów na podobnym poziomie i nadal mam ich 100% zadowolonych z inwestycji. Pozdrawiam
@The4BaBy
@The4BaBy Жыл бұрын
@@damiangambka2549 na jakim terytorium działasz z tą pv??
@powertech1249
@powertech1249 Жыл бұрын
Panie Macieju na ogrzewanie zużywa 2100kwh na cwu 400kwh wszystko z pompy ciepła ogrzewają 180m2 i biorąc z Pana przykład to 2500kwh/rok / 180m2=13.88kwh/m2/rok czy mam budynek pasywny? Obliczenia wykonałem analogicznie jak Pan.
@maciejsempinski6306
@maciejsempinski6306 Жыл бұрын
wskaźnik nakładu energii pierwotnej - proszę sobie tak kliknąć w internecie , Tabela 1. Wartości współczynnika nakładu nieodnawialnej energii pierwotnej dla poszczególnych nośników energii Lp. Rodzaj nośnika energii Współczynnik nakładu nieodnawialnej energii pierwotnej 1 Paliwo/źródło energii Olej opałowy 1,1 2 Gaz ziemny 1,1 3 Gaz płynny 1,1 4 Węgiel kamienny 1,1 5 Węgiel brunatny 1,1 6 Biomasa 0,2 7 Biogaz 0,5 8 Energia słoneczna 0,0 9 Energia wiatrowa 0,0 10 Energia geotermalna 0,0 11 Ciepło odpadowe z przemysłu 0,05 12 Sieć elektroenergetyczna systemowa Energia elektryczna z produkcji mieszanej 2, Dz U 13 października 2017 w sprawie szczegółowego zakresu i sposobu sporządzania audytu efektywności energetycznej oraz metod obliczania oszczędności energii tam jest dużo. Pozdrawiam
@powertech1249
@powertech1249 Жыл бұрын
@@maciejsempinski6306 nie odpowiedział mi pan na moje pytanie. Bardzo proszę odpowiedzieć.
@maciejsempinski6306
@maciejsempinski6306 Жыл бұрын
@@powertech1249 PROSZĘ POCZYTAĆ TAM JEST WSZYSTKO, CO PANA INTERESUJE . A SZCZEGÓŁY W POPRZEDNIEJ ODP. 13.88kwh/m2/rok DOBRAĆ Z JAKIEGO NOŚNIKA I GOTOWE TO PAN MUSI WIEDZIEĆ A ODPOWIADAJĄCY. TO PAN PŁACIŁ ZA ENERGIĘ ALBO NIE, PROSZĘ PRZEKAZAĆ W NASTĘPNEJ WIADOMOŚCI POZDRAWIAM
@powertech1249
@powertech1249 Жыл бұрын
@@maciejsempinski6306 Nie musze tego czytać, ponieważ mam uprawnienia, mogę i czasem wykonuje certyfikaty energetyczne. Bardzie chciałem zdać się z Panem w dyskusje ponieważ nie zgadzam się z Pana obliczeniami. Sam pan zużytą energię elektryczną przyjmuje do obliczeń i dzieli porzez powierzchnię (tak na marginesie jest to Ek - energia końcowa dzielona przez powierzchnię), a mi kazał pan uwzględniać wspoółczynniki nakładu, po co ?? aby wyliczyć Ep??
@janinamaslowska
@janinamaslowska Жыл бұрын
takie jakieś to liczenie nie bardzo. zapotrzebowanie energetyczne budynku ma się nijak do zużycia prądu przez pompę ciepła. Licząc tą metodą, gdy ogrzewam halę 100 m2 nagrzewnicą na ropę i stwierdzam, że dmuchawa zużyła w sezon 10 kwh prądu to wychodzi 100w / m2. Hala pasywna ....
@dzieniarz
@dzieniarz Жыл бұрын
Ciekawe jakie by policzyło "ciepławłaściwie" zapotrzebowanie energii dla pana domu. Czy by wyszło że jedną toną węgla można by grzać 5 lat.
@marekprzedstawiciel8740
@marekprzedstawiciel8740 Жыл бұрын
tego Michał się nie dowierz - bo ten dom jest pasywniejszy od pasywnego i żadne inne cyfry nie są właściwe tylko te cyfry z pomiarów przez 8 lat!!!! Pozdrawiam - logicznie myślących 😊
@maciejsempinski6306
@maciejsempinski6306 Жыл бұрын
@@marekprzedstawiciel8740 Przedstawicielu proszę przeczytać post wyżej OPRACOWANIE ?????? eez Marcina poniżej moje podsumowanie Waszych IDIOTYCZNYCH wpisów , Szkodniku.. Pozdrawiam
@dzieniarz
@dzieniarz Жыл бұрын
@@marekprzedstawiciel8740 i to nie byle jakich pomiarów tylko froniusem
@maciejsempinski6306
@maciejsempinski6306 Жыл бұрын
@@dzieniarz Panie Michale staram się prostować tych dwóch szkodników, ale widać na dużą głupotę Przedstawiciela i neez Marcina widać nie ma rady. Szkoda tylko , że dla zainteresowanych dobrymi rozwiązaniami wyrządzają tak dużą szkodę. Tak 1 toną można byłoby teoretycznie ogrzewać 5 lat . Teoretycznie bo nie ma takich małych pieców . Pozdrawiam
@marekprzedstawiciel8740
@marekprzedstawiciel8740 Жыл бұрын
@@maciejsempinski6306 - proszę odpowiedzieć mi na pytanie które dzisiaj rano Panu zadałem!!!!! Czy dom (100m2) którego zapotrzebowanie na energię jest na poziomie 50 kWh/m2/rok (wg WT 2021 - 70 kWh/m2/r) czyli roczne zapotrzebowanie 5000 kWh CO po zamontowaniu pompy ciepła gruntowe z COP 1:5 i zużyciem rocznym nie 50 kWh a 10 kWh/m2/rok jest DOMEM PASYWNYM czy nie jest domem pasywny??? Chyba bardzo proste pytanie - oczekuję prostej odpowiedzi!!!
@grzesiekxxx2669
@grzesiekxxx2669 Жыл бұрын
Bardzo lubię Panów filmy ale Panie Macieju oczywistym kłamstwem jest to, że zakład energetyczny te 3404kWh które od Pana odebrał w całości sprzedał innym. Każdy kto ma jakieś pojęcie na ten temat wie że większość "odbieranej" energii z takich mikro instalacji przepada. Faktycznie odbierane jest może 40% i dlatego ten system że zakład energetyczny oddaje 80% już nie istnieje bo jest całkowicie nieopłacalny dla zakładów energetycznych. To że Pan z niego korzysta zawdzięcz Pan tylko temu że politycy uchwalili takie prawo i wymusili to na zakładach energetycznych. Jakie prawo zostanie uchwalone na przykład za rok czy trzy lata to nie wiemy ale jeżeli instalacja fotowoltaiczna miała by być na każdym budynku to chyba sam Pan rozumie że system zwrotu 80% to chory wymysł.
@maciejsempinski6306
@maciejsempinski6306 Жыл бұрын
Chory jest Pan, za kilka lat zapozna się Pan z tym co podawałem o instalacjach PV w Polsce. . Pozdrawiam
@adajurek
@adajurek Жыл бұрын
To tak jakbyś wlał wiadro wody do oceanu i mówił za 40 procent wyparowało
@maciejsempinski6306
@maciejsempinski6306 Жыл бұрын
@@yankesinside PC zamienia istniejącą juz w obiekcie enerią zużywając 250 W mocy elektrycznej i dale 300 - 350 W mocy cieplnej a COP to 1,3 . PC nie dostarcza z zewnątrz ŻADNEJ ENERGII !! ROZSĄDKU . Pozdrawiam
@adajurek
@adajurek Жыл бұрын
@@yankesinside a jak można nazwać ludzi którzy rządzą tym krajem i zamiast stosować budownictwo pasywne jako norma to dopuszczają technologie za które musimy płacić za emisję CO2. Zobacz jaki jest procent energii uzyskanej z OZE to zobaczysz jak bardzo jesteśmy w tyle za Niemcami i pierdol głupot że energia z foto się marnuje bo u nas 100% ludzi nie ma foto
@grzesiekxxx2669
@grzesiekxxx2669 Жыл бұрын
@@maciejsempinski6306 Dziwna odpowiedz. Niech się Pan spokojnie zastanowi jak będzie u Pana wyglądało rozliczenie gdy skończy się Panu umowa na bycie prosumentem a przejdzie Pan na netbilling. Po drugie jeżeli chodzi o dyrektywę 2010/31/eu no to chyba wie Pan że dotyczy ona nowych budynków ale Państwowych a nie mieszkalnych!!! To jest zasadnicza różnica.
@dziupla2000
@dziupla2000 Жыл бұрын
Dom pasywny to coś stylu kup auto za milion i jezdzij za darmo...niestety wielu ludzi buduje dom jak najtaniej i za cenę tego domu pewnie by powstaly 2 zwykle
@maciejsempinski6306
@maciejsempinski6306 Жыл бұрын
Miał Pan w filmiku, że dom kosztował mniej niż mieszkanie w Poznaniu o takim samym m2 Skąd 2 zwykłe Rozsądku . Pozdrawiam
@dziupla2000
@dziupla2000 Жыл бұрын
@@maciejsempinski6306 dolicz jeszcze koszt działki
@maciejsempinski6306
@maciejsempinski6306 Жыл бұрын
@@dziupla2000 Dolicz sobie węgiel 3 tony x 3000 zł x 40 lat = Rozsądek ??? to tyle ile kosztował mój dom Rozsądku .
@flex_on
@flex_on Жыл бұрын
@@maciejsempinski6306 dlaczego podajesz węgiel za przykład?
@maciejsempinski6306
@maciejsempinski6306 Жыл бұрын
@@flex_on Węgiel to podstawowy opał w Polsce dlatego do podaję jako przykład. pozdrawim.
@wielkopolska2276
@wielkopolska2276 Жыл бұрын
Jakby uchwalili, że każdy nowobudowany budynek ma być pasywny to na dom bylo by stać kilka procent ludzi... to jest za drogie na obecny czas
@maciejsempinski6306
@maciejsempinski6306 Жыл бұрын
dom pasywny to nie jest dużo większy koszt np. 15 % a może w eksploatacji REWELACYJNY, jeśli zwykły dom kosztowałby np. 400 tys to pasywny 460 tys i przez pokolenia w eksploatacji ZERO za energię WARTO ???? Pozdrawiam
@wielkopolska2276
@wielkopolska2276 Жыл бұрын
@@maciejsempinski6306 w tej chwili dom nie pasywny który buduje kosztuje ok. 500 tys do wprowadzenia jeśli kosztowałby 600 tys to jest to kolejny koszt na który mnie nie stać i dlatego jestem zmuszony płacić za jego eksploatację latami a nie tylko podczas budowy
@maciejsempinski6306
@maciejsempinski6306 Жыл бұрын
@@wielkopolska2276 Wystarczy z 500 tys zejść do 450 1. nie musi mieć najdroższe kafelki czy wybujałą łazienkę 2.Od 500 tys. zł. 15 % 75 tys a nie 100 jak Pan podaje 3. oszczędzając 50 wystarczy dołożyć tylko 25 tys, zł. i dom na 40 lat bez kosztów ogrzewania . 4. Dziś 25 000 zł : 3 000 zł/ tonę węgla = 8 ton węgla a węgiel przez 40 lat na pewno podrożeje 5. Gdzie rozsądek a niedawno węgiel był za 300 zl Pozdrawiam
@wielkopolska2276
@wielkopolska2276 Жыл бұрын
@@maciejsempinski6306 Wystarczy z 500 tys zejść do 450 Ja nie zamierzam mieć złotych klamek w łazience, takie są obecnie koszty budowy domu a do tego jeszcze koszt działki 50-200zł od metra Te 15% o kórym Pan mówi to i tak sporo przy takiej sumie. Obecnie węgiel jest za 2000zł i tak pewnie z czasem będzie drożał, ale to nie zmienia faktu, że te 15% trzeba wyłożyć teraz a niestety, ale większość nie ma takich pieniedzy
@maciejsempinski6306
@maciejsempinski6306 Жыл бұрын
@@wielkopolska2276 Każdy co innego uważa za najważniejsze i ma do tego prawo i mieć tego skutki. Pozdrawiam
@tomek17085
@tomek17085 Жыл бұрын
Wszystko kosztuje i musi zarobić na siebie nie ma perpetum
@GinettaBwabye
@GinettaBwabye Жыл бұрын
32:36 Panie Macieju, dlaczego twierdzi Pan, że "to się bierze.. z tego, że budujemy z ciężkich materiałów" Mam pytanie, jakiej grubości cegłę, czy gazobeton ma Pan w ścianach pod tym 30 cm styropianem???
@maciejsempinski6306
@maciejsempinski6306 Жыл бұрын
Proszę poczytać o akumulacyjności materiałów budowlanych ich pojemność cieplna jest mocno różna np. beton 0,667 kWh/K ceramika 0,196 wełna styropian 0,011 prościej - a więc jeśli silikat czy beton akumuluję dużą ilość energii, to ceramika magazynuje 3,5 razy mniej , gazobeton jeszcze dużo mniej a wełna nawet 60 razy mniej. Pozdrawiam
@GinettaBwabye
@GinettaBwabye Жыл бұрын
@@maciejsempinski6306 Zapytałam sarkastycznie, bo u Pana prawie sam styropian w ścianie, dlatego ciekawi mnie, jaki "ciężki" materiał budowlany Pan zastosował w swoim domku? Oczywiście zdaję sobie sprawę z tych różnic, dlatego ciekawi mnie, co Pan wcisnął w swoje ściany?
@maciejsempinski6306
@maciejsempinski6306 Жыл бұрын
@@GinettaBwabye Takim sarkazmem dla osób poszukujących wiedzy nie najlepsze rozwiązanie , ale to moim zdaniem Pozdrawiam
@GinettaBwabye
@GinettaBwabye Жыл бұрын
@@maciejsempinski6306 Jak nie najlepsze, jeśli wyjaśni Pan, co Pan ma w ścianach oprócz styropianu, to będzie bardzo pouczające.
@maciejsempinski6306
@maciejsempinski6306 Жыл бұрын
@@GinettaBwabye W wielu filmikach to było wyjaśniane. Materiał Wagowo najcięższy, na dziś taki handlowy produkt to SILIKAT wapienno -piaskowy. Podałem dla Pani dwa wisy wyżej a Pani znów pyta. Ja użyłem produktu SILKA. Pozdrawiam
@marekgrys
@marekgrys Жыл бұрын
W nowych rozliczeniach pv już by było inaczej...
@adamczaja-pankiewicz
@adamczaja-pankiewicz Жыл бұрын
Od kiedy sezon grzewczy trwa 4 miesiące? Co za absurd!
@maciejsempinski6306
@maciejsempinski6306 Жыл бұрын
TO nie absurd tylko Pana NIEWIEDZA sezon grzewczy w różnych obiektach ma różną długość. W moim obiekcie trwał 4 miesiące i 6 dni w domu pasywnym. W obecnym może być jeszcze krótszy, bo łagodniejsze są w tym sezonie temperatury ujemne, oraz jest więcej zysków solarnych. Jak się nie wie, to proszę pytać, a nie pisać GŁUPOTY. NA POCZĄTKU WRZEŚNIA JUŻ GRZALI W SZPITALU gdy tam byłem a ja grzałem od 16 LISTOPADA. CZY SEZONY GRZEWCZE BĘDĄ RÓWNE ????? rozsądku. Pozdrawiam
@adamczaja-pankiewicz
@adamczaja-pankiewicz Жыл бұрын
@@maciejsempinski6306 głupota jak tego gościa. Nie ma w ustawie terminów sezonu grzewczego więc każdy indywidualnie włącza ogrzewania. Jak można włączyć grzanie w listopadzie i zakończyć sezon w kwietniu? Nikt tak nie robi poza tym dziadkiem i tobą
@maciejsempinski6306
@maciejsempinski6306 Жыл бұрын
@@adamczaja-pankiewicz Nierozsądny człowieku USTAWA ? nie do tego słuzy Grzejemy jak nam jest nam zimno !!!!! w obiekcie jedni muszą grzać 200 dni inni 160 dni inni 120 dni inni wcale i ustawa im zabrania ???? Rozsądku Ci którzy nie grzeją mają być karani ??? Tak było kiedyś z ETERNITEM mówiono że najlepsze i tak trzeba , Teraz część społeczeństwa uważa, że tak trzeba i to jest najlepsze, co stosowano 100 lat temu Rozsądku
@adamczaja-pankiewicz
@adamczaja-pankiewicz Жыл бұрын
@@maciejsempinski6306 zgadza się, ustawa...lub rozporządzenie. Jak dla mnie możesz siedzieć w zimnicy jak w psiarni, twoja brocha ale dupcyc, że okres grzewczy to 4 m-ce w polskich warunkach to trzeba mieć zryty beret.
@maciejsempinski6306
@maciejsempinski6306 Жыл бұрын
U Pana w złym obiekcie, to może psiarnia ? bo u mnie + 22 oC za free kosztów za zakup energii. Dalej jeszcze te głupoty będą ???? , ludzie szukają wiedzy, a nie głupot. POMIARY to podstawa , podane były w filmiku kiedy było większe zużycie energii na ogrzewanie. Nie odpowiadam za to , że mało rozgarnięci nie potrafią tego odczytać . Ale tacy jesteśmy. Pozdrawiam
@bombel2806
@bombel2806 Жыл бұрын
Ale jakie to ma przełożenie na teraźniejsze czasy ? Kto w tych czasach był by w stanie wybudować dom za 360 tys i takie metraż z takimi samymi założeniami ? Rozumiem jeśli ktoś by się chwalił takim samym domem za taka samam cene wybudowanym np rok temu jakim dysponuje Pan Maciej to wtedy było by wiarygodne źródło ? Dla mnie jest to bardziej wieda do wykozystania dla budowy własnego domu ale nie będą to te sam koszty (budowa) jak u Pana Macieja no i pytanie jak dlugo on bedzie zero emisyjny w patrzeniu unijnym i tej calej ekologicznej bredni
@maciejsempinski6306
@maciejsempinski6306 Жыл бұрын
Takie proste : budować obiekty za tą samą cenę o zapotrzebowaniu 3,3 w czy 40 W, jeśli BOM bel tego nie rozumie to tylko współczuć . pozdrawiam
@bombel2806
@bombel2806 Жыл бұрын
@@maciejsempinski6306 Wytłumacz i pokaz w liczbach to bede rozumiał ;)
@maciejsempinski6306
@maciejsempinski6306 Жыл бұрын
@@bombel2806 Liczby już były pokazane. Pozdrawiam
@bombel2806
@bombel2806 Жыл бұрын
@@maciejsempinski6306 Jesli sie nierozumiemy to chodzi mi o liczby budowy takiego domu w dzisiejszych czasach a nie w 2015 roku ;) wiec prosze nie mowic mi o budowie domu 8 lat do tyłu tylko o budowie domu w takiej same technologii w dzisiejszych czasach bo szukajac na szybko wyszlo mi ze za dom taki bez dzialki zaplacil bym okolo 350 tyś zaznaczam bez działki i bez fotowoltaiki .
@damiangambka2549
@damiangambka2549 Жыл бұрын
@@bombel2806 Jaśniej niż Pan Maciej pokazał już się nie da. Jeśli nie zrozumiałeś to problem jest niestety po twojej stronie.
@kaktus7283
@kaktus7283 Жыл бұрын
ten filozof nie wie co gada , on chyba stworzyl perpetum mobile , kupcie mu kufajki , aby po zimie jeszcze cos wam powiedzial , tego sluchac nie mozna
@maciejsempinski6306
@maciejsempinski6306 Жыл бұрын
Nie filozof a kiedyś Główny Energetyk jednego z największych zakładów materiałów budowlanych w Polsce , podaj swoje osiągnięcia życiowe i dane personalne : kto to KAKTUS, ekspert Kaktus 728 . czy cyfra to życiowe porażki ?. Czekamy na Forum ? Pozdrawiam
@kaktus7283
@kaktus7283 Жыл бұрын
@@maciejsempinski6306 skonczylem politechnike slaska i wiem co mowie , prosze nie opowiadac i mieszac ludziom w glowach
@neezmarcin
@neezmarcin Жыл бұрын
@@kaktus7283 Pan Maciej ma podłączony wymiennik woda-powietrze do podgrzewacza wody z pompą ciepła. Na instalacji zamontowana jest pompa obiegowa Erga. Na instalacji do nagrzewnicy nie ma zainstalowanego bypassu (przynajmniej ja na filmach nie widzę). Więc jeśli pompa nie jest uruchomiona to grawitacyjne ciepła woda przepływa przez nagrzewnicę i podgrzewa powietrze. Żeby to zrozumieć wystarczy porównać dane z notatek, zużycia prądu przez PC i temperatury. Od 17.11.2022 zaczyna się sezon grzewczy u pana Macieja i widzimy że zużycie energii przez pompę ciepła wyraźnie wzrasta z 0,5 kW/h na dobę do około 6,5 kW/h. Temperatura za pompą ciepła spada do około 3-5 *C ponieważ pompa zaczyna pracować ciągle i schładza się wymiennik. I jak teraz porównamy dane z dnia 05.11.2022 przed „sezonem grzewczym” kiedy nie pracowała jeszcze pompa obiegowa to okazuję się że temperatura za PC spadła do 9,1 *C i pobrała więcej energii elektrycznej (niż zazwyczaj 0,5 kW/h) - 0,9 kW/h. A teraz popatrzmy na temperatury. Powietrze które trafia do rekuperatora z całego obiektu T6 ma temp. 23,6 *C, przechodzi przez wymiennik schładza się do 17,2*C. I teraz dzieje się magia, temperatura powietrza wywiewanego przez wymiennik ogrzewa się do 23,6 *C ? Czemu tak się stało ponieważ wymiennik jest ogrzewany z pompy ciepła grawitacyjne patrz temp. za nagrzewnicą T5 23,5 *C. Analogiczną sytuację mamy w dniu 15.11.2022 pompa ciepła pobrała 1,1 kW/h. Powietrze które trafia do rekuperatora z całego obiektu ma temp. 21,2 *C, przechodzi przez wymiennik w rekuperatorze schładza się do 16*C i wywiewana przez wymiennik ma 21,2 *C ? Za nagrzewnicą temperatura T5 - 21,2 *C. Jeszcze lepiej to widać w nagraniu „Podsumowanie sezonu grzewczego. 0zł za ogrzewanie!” 27m:08s nagrania. Tak pan Maciej stowrzył perpetum mobile które nieświadomie zasila z pompy ciepła. Nie ma innego wytłumaczenia na to? Chyba że ja jestem skończonym idiotą.
@maciejsempinski6306
@maciejsempinski6306 Жыл бұрын
@@kaktus7283 To że skończył Pan uczelnię o niczym nie świadczy, gdybym ja został z takim zasobem wiedzy jaką mi dawano 50 lat temu to dziś tylko żarty. Doświadczenie i pasja a nie zadowolenie ze studiów. . Pozdrawiam
@tomaszpotoczny4739
@tomaszpotoczny4739 Жыл бұрын
Dzień dobry, czy ktoś się orientuję ile kosztowałoby wybudowanie domu e takiej technologii, tylko okolo 130m2? Dodatkowo czy jest jakaś firma, która mogłaby mi taki dom wybudować. Jeżeli tak, to proszę o rekomendację. Dziękuję pięknie :)
@grzegorzzubinski6951
@grzegorzzubinski6951 Жыл бұрын
To wszystko zależy jakie będziesz miał OZC tutaj OZC w tym domu jest bardzo niskie ze względu na pasywność za którą musisz zapłacić . Taki system jak tutaj nie zastosujesz do domu 130m2 bo mocy nie starczy przy -20 byłoby niezłe wspomaganie
@kamilkorsak3047
@kamilkorsak3047 Жыл бұрын
​@@grzegorzzubinski6951 zastosujesz. Ja mam dom 118m2 wg koncepcji p. Macieja i po małych modyfikacjach mieszkam w nim już 3.5 roku i wszystko działa zgodnie z założeniami
@grzegorzzubinski6951
@grzegorzzubinski6951 Жыл бұрын
@@kamilkorsak3047 O to ciekawe. Opowiedz w miarę krótko jak masz zrealizowane ogrzewanie z tymi drobnymi modyfikacjami co mówiłeś? Czy jest to dom pasywny ? I jakie masz OZC ?
@kamilkorsak3047
@kamilkorsak3047 Жыл бұрын
@@grzegorzzubinski6951 budynek parterowy wykonany zgodnie z założeniami p. Macieja GWC 400 z proventu rekuperator 400 Zehnder. Anemostaty po wszystkich pomieszczeniach. Różnice: DWIE pompy ciepła Ariston nuos Evo. Nagrzewnica wodna kanałowa 3 rzędowa podwójna (do każdego obiegu PC) termex Kraków. Które służą do przygotowania CWU oraz teraz podgrzania powietrza z reku. Osobno dla komfortu dwie maty grzewcze elektryczne zatopione pod płytkami w salonie i łazience o powierzchni około 10m2. Fotovoltaika 8,5kWp z którą w 2022roku wyszedłem z Tauronem na 0 za cały prąd. Brak innych źródeł energii
@grzegorzzubinski6951
@grzegorzzubinski6951 Жыл бұрын
@@kamilkorsak3047 Dzięki za odpowiedź. Ale jakie masz zapotrzebowanie OZC na moc przy temperaturze minimalnej. Dwie pompy ciepła niezależne ? Skąd pobierają ciepło ? To są pompy ,które dają realnej mocy grzewczej 500W każda. Jak masz te pompy wpięte w wentylacje, GWC ? Są niezależne ? Te maty jaką mają moc ? Ile energii z tych mat bierzesz w roku ?
@marcinulaszewski6212
@marcinulaszewski6212 Жыл бұрын
Ale te 40w/M2 to MAX przy -20.
@maciejsempinski6306
@maciejsempinski6306 Жыл бұрын
To sprawdzić u mających 40 W/m i 4 W/m ile płacą za energię ? ja przy FV 4 kWp nie płacę nic ZERO a poprzednim sezonie nawet nadwyżka + 280 kWh . Proszę rozważyć to przez 40 sezonów eksploatacji i podwyżek kosztów energii Pozdrawiam
REKUPERATOR! Prawda SAMA się OBRONI!
48:52
iZZi instalacje
Рет қаралды 39 М.
Dom architekta. Kumulacja wyjątkowych rozwiązań. Rurowe GWC
41:56
iZZi instalacje
Рет қаралды 108 М.
Бутылка Air Up обмани мозг вкусом
01:00
Костя Павлов
Рет қаралды 2,6 МЛН
Вы чего бл….🤣🤣🙏🏽🙏🏽🙏🏽
00:18
Советы на всё лето 4 @postworkllc
00:23
История одного вокалиста
Рет қаралды 5 МЛН
Son ❤️ #shorts by Leisi Show
00:41
Leisi Show
Рет қаралды 10 МЛН
NIE SŁUCHAJCIE BZDUR I GŁUPOT! Szczelność czy izolacja?
29:11
iZZi instalacje
Рет қаралды 99 М.
Cała PRAWDA o domach PASYWNYCH!!
41:21
iZZi instalacje
Рет қаралды 26 М.
Upadek miedzi i PEX-ów? Nadchodzi rewolucja!!
25:51
iZZi instalacje
Рет қаралды 530 М.
Nie budujcie kominów! Obejrzyj zanim wybudujesz dom!
16:29
iZZi instalacje
Рет қаралды 261 М.
REKUPERATOR (Centrala Wentylacyjna). Po co to komu?
38:26
iZZi instalacje
Рет қаралды 101 М.
rekuperacja Toma po 2 latach
26:18
Tomasz Budowniczy
Рет қаралды 194 М.
Ogrzewanie wentylacją? Zobacz pomysł Pana Macieja!!
22:04
iZZi instalacje
Рет қаралды 102 М.
Garaż - wolnostojący czy w bryle budynku?
20:42
iZZi instalacje
Рет қаралды 37 М.
Бутылка Air Up обмани мозг вкусом
01:00
Костя Павлов
Рет қаралды 2,6 МЛН