Upadek miedzi i PEX-ów? Nadchodzi rewolucja!!

  Рет қаралды 529,268

iZZi instalacje

iZZi instalacje

Күн бұрын

►Wojciech Baryła►+48 602 421 425►w.baryla@nuevaterrain.pl
►YT► / @nuevaterrainpolska1244
Dziś wywiad z Wojtkiem Baryłą i prezentacja ciekawego systemu hydraulicznego.
0:00 Wstęp
0:40 System Nueva Terrain SDP Polibutylen
3:50 System łączenia Push Fit
4:38 Zastosowanie rur z polibutylenu
6:00 Jak się łączy rurki?
10:00 Elastyczność rur
10:20 Kompensacja uderzeń hydraulicznych, ruchome połączenie
12:10 Zalety instalacji z polibutylenu
17:03 Rury z polibutylenu w szafie hydraulicznej iZZiFAST
18:23 Cena
21:04 Podsumowanie, ciekawostki
►sklep► peflex.cennik24.pl/
#nuevaterrain #polibutylen #izziinstalacje
Upadek miedzi i PEX-ów? Nadchodzi rewolucja!!

Пікірлер: 807
@nuevaterrainpolska1244
@nuevaterrainpolska1244 Жыл бұрын
Szanowni Państwo. Bardzo szanujemy konkurencję i odmienność zdań. Nasza firma postawiła sobie za zadanie nie nagabywać i zbytnio nie namawiać nikogo na współpracę. Wychodzimy z założenia, że jeżeli ktoś nie widzi walorów systemu Terrain SDP i nie czuje biznesu w stosowaniu systemu, to tak jest i koniec. Jest demokracja i każdy może wybierać według własnego uznania. Jeżeli jednak ktoś jest zainteresowany, żadne jego pytanie nie pozostanie bez wyjaśnienia, ale nie naciskamy. Jako firma prywatna nie mamy przysłowiowego planu sprzedaży bo nie mając akcji na żadnej giełdzie - nie mamy presji zysku od akcjonariuszy. Chętnie i szybko odpowiadamy na pytania telefoniczne i mail-owe. Pozdrawiamy.
@paweljutrowski5207
@paweljutrowski5207 Жыл бұрын
Montowałem taki system ponad 20 lat temu i nazywało się to "hepworth" także żadna nowość. Jedyny problem ułożyć taką instalacje na zewnątrz żeby zachować estetykę. Uchwytów potrzeba sporo bo tylko one gwarantują wmiare proste ułożenie takiej instalacji.
@sylwesterkrawczyk4766
@sylwesterkrawczyk4766 4 ай бұрын
absolutnie nie szanujecie rozwiązań konkurencyjnych, bo zwyczajnie macie w nosie zapotrzebowanie inwestorów .... no to na tyle .
@ZdzisawWawrzacz-daWan
@ZdzisawWawrzacz-daWan Жыл бұрын
Strona istnieje i nawet jest oferta niestety żeby się dowiedzieć o cenę to trzeba się trochę pofatygować. Uważam to za zamierzoną sytuację i myślę, że ukrywanie ceny jest spowodowane brakiem konkurencyjności systemu. Dzisiaj instalacje wykonuje się na zasadzie współpracy z dystrybutorem, czyli zamawia się towar w sporym naddatku przede wszystkim łączników. Resztę materiału po wykonaniu instalacji się zdaje i materiał rozlicza. Jeżeli dystrybutora mamy od ręki i nie możemy na takich zasadach z nim działać to wszystkie te zalety produktu są kotu pod ogon.
@sylwesterkrawczyk4766
@sylwesterkrawczyk4766 4 ай бұрын
olej to, bo zwyczajnie firma ma wywalone na jednostkowych inwestorów ..
@marekmarooo3398
@marekmarooo3398 Жыл бұрын
19:22 byłoby idealne na zdjęcie główne filmiku :)
@MichalLubliniec
@MichalLubliniec Жыл бұрын
Hahahahahahhahahaha
@jacekwesoowski
@jacekwesoowski Жыл бұрын
Miałem kiedyś szkolenie na tym materiale, to było jakieś trzy cztery lata temu i tak naprawdę zapomniałem o nim. Montuje u siebie pompę ciepła i go na pewno wykorzystam jak i również u klientów
@zdzislawakiljanska1439
@zdzislawakiljanska1439 Жыл бұрын
Super materiał. Brawo wynalazcy. Gratulacje!!!! 👍👍👍👍👍👍👍👍
@qbw1
@qbw1 Жыл бұрын
Żona słuchając obok pyta mnie czy ogladam Sondę - ten program naukowy z lat 70/80tych. Faktycznie, podobny głos, sposob mowienia i pełna merytoryka wypowiedzi
@nuevaterrainpolska1244
@nuevaterrainpolska1244 Жыл бұрын
Miły komentarz. Dziękujemy.
@wojciechbaryla
@wojciechbaryla Жыл бұрын
❤🤭
@reaktores
@reaktores Жыл бұрын
20 lat temu we Włoszech używaliśmy podobne rury ale były cholernie drogie, nie rury ale złączki ...
@nuevaterrainpolska1244
@nuevaterrainpolska1244 Жыл бұрын
System Terrain SDP jest w średnim segmencie cenowym. Powinniśmy jednak pamiętać, że cena rur i złączek w koszcie materiałów na cały budynek stanowi maksymalnie 0,5%. Ciężko na tym przeinwestować. Czasami, w początkowej fazie budowy inwestor przekracza znacznie ( potrzebnie lub nie potrzebnie) budżet na fundamenty. Jednak w końcowej fazie wykonania budynku, gdy fundusze są na wyczerpaniu trudno jest wyperswadować konieczność zakupu porządnych izolacji, instalacji elektrycznej czy instalacji sanitarnych. No cóż, tak już jest.
@pawelniezgoda9540
@pawelniezgoda9540 Жыл бұрын
Juz na takim pracowalem 15 lat temu w UK
@nifur1
@nifur1 Жыл бұрын
Porządna rzecz. Solidna .
@sztukasamouka
@sztukasamouka Жыл бұрын
Bardzo podobny system na firma Wavin i nazywa się Hep2O. Montaż praktycznie jest taki sam bez użycia narzędzi. I można również rozłączać. Stosuje ten system w przyczepach gastronomicznych. Na zimę rozłączam i spuszczam wodę z instalacji. Bardzo ciekawe rozwiązanie😉👍
@nuevaterrainpolska1244
@nuevaterrainpolska1244 Жыл бұрын
Tutaj Hep2O nie ma: kzfaq.info/get/bejne/g89masuc06-5oac.html
@jabomaster7248
@jabomaster7248 Жыл бұрын
Fajne, ciekawe, zobaczymy czy się przyjmie.
@nuevaterrainpolska1244
@nuevaterrainpolska1244 Жыл бұрын
Proszę o mail. Pokażemy kto już z nami pracuje.
@sylwesterkrawczyk4766
@sylwesterkrawczyk4766 4 ай бұрын
nie przyjmie się,bo olewają zainteresowanych .. są nastawieni na duże inwestycje ...
@Badsheep35
@Badsheep35 Жыл бұрын
Dobrze, że izzy pokazuje ten system. Brakło, linków do badań. Brakło ceny instalacji do zwykłego domu(lub porównania między tradycyjnym materiałem używanym do takich instalacji. Dzięki, M.
@nuevaterrainpolska1244
@nuevaterrainpolska1244 Жыл бұрын
Proszę do nas napisać. Adres email jest pod filmem. Prześlemy wyniki badań i case study.
@nuevaterrainpolska1244
@nuevaterrainpolska1244 Жыл бұрын
Terrain SDP wchodzi w zakres budownictwa zrównoważonego. Nie ma bariery cenowej. Jest trwały i ma policzalny, gwarantowany cykl życia. Jest zdrowy i ma wszystkie konieczne i nie wymagane badania potwierdzające tą kwestię. Na potrzeby badań w realu w Politechnice Berlińskiej adaptowano 16 piętrowy budynek z instalacją centralnego ogrzewania pracującą pod ciśnieniem 4 bar. Zamontowano sześć rożnych instalacji, każda wykonana z innego materiału miedzi, stali nierdzewnej, PEX, PP-R, PB, PVC-C. Polibutylen wypadł najlepiej, bo: 1. Ma najmniejsze nakłady surowcowe i energetyczne na produkcję, 2. Najmniejsze nakłady pracy na montaż, 3. Kompatybilność ze wszystkimi nowymi technologiami budowlanymi i okołobudowlanymi, 4. Potwierdzoną gwarancję, 5. Wszystkie świadectwa wymagane prawem i nie wymagane co do kwestii zdrowotnych, 6. Praktycznie bez narzędziowy montaż, 7. Żadnych problemów z utylizacją z uwagi na jednorodność materiału. 8. Ma najmniejszą emisję do wody , gleby i powietrza. Według KRN instalacje ( rury i złączki) stanowią do 0,5% wartości pozostałych materiałów na budynek. Trudno tutaj przeinwestować, a woda może zniszczyć każdą substancję budowlaną. W konsekwencji klient, który wyda na meble kuchenne nieporównywalnie większe kwoty, może mieć w efekcie bardzo słaby rezultat ekonomiczny, oszczędzając na instalacjach.
@henrykboruta9179
@henrykboruta9179 5 ай бұрын
Nic nowego. Znany od ponad 20stu lat. W budownictwie dobre jest to co ma zoptymalizowane cechy. Jakość i trwałość, szybkość wykonania, potrzeba lub nie specjalistycznych narzędzi oraz cena. W tym wypadku głównie cena zdecydowała o popularności.
@sylwesterkrawczyk4766
@sylwesterkrawczyk4766 4 ай бұрын
zwykła wcistka ,, brak zainteresowania od firmy ....zapotrzebowanie na dom jednorodzinny pominięte milczeniem ..
@minus6168
@minus6168 Жыл бұрын
System genialny, to fakt, przemawiają za tym istotnie wszelkie badania, fakty, obserwacje instalatorów z eksploatacji w skrajnych warunkach. Piszę to jako doświadczony instalator, także systemu Nueva Terrain. Chcąc być jednak rzetelnym w ocenie, nie do końca można zgodzić się ze stwierdzeniem, że jeden instalator jest w stanie wykonać więcej pracy niż dwóch innych w innym systemie. Być może jest tak na małych średnicach oraz krótkich odcinkach. Jako, że system nie posiada pamięci kształtu, obrabianie w pojedynkę już nawet średnicy 28 przy montażu pionów czy poziomów jest bardzo uciążliwe i pochłania spore ilości czasu i cierpliwości. To jedyna wada jaką dostrzegłem w tym systemie - poza koniecznością pamiętania o włożeniu tulejki ;) No ale.. to ostatecznie nie wada, w innych systemach również trzeba pamiętać o różnych rzeczach, choćby o tym, żeby np. zacisnąć ;) Jednak podsumowując, obrabianie rur w pojedynkę, nie jest takie kolorowe jak to przedstawia producent. Tak jak wspomniałem, innych wad systemu po prostu nie ma.
@henrykboruta9179
@henrykboruta9179 5 ай бұрын
Dobry, ale nie popadajmy w euforię. Przydaje się w doraznych pracach i dla majsterkowiczów. Pojawił się już na początku lat 2000 i jakoś się nie przyjął jako standard. Samo tworzywo jest wykorzystywane przez kilku producentów systemów pex do produkcji łączników. Faktycznie są dobre. Dlatego z tym geniuszem to bym nie przesadzał.
@sylwesterkrawczyk4766
@sylwesterkrawczyk4766 4 ай бұрын
żadna genialność
@tomaszpawowski1985
@tomaszpawowski1985 Жыл бұрын
Hepworth układałem na początku swojej kariery zawodowej , a to było w 1998 rok i dla mnie to żadna nowości . Problem pojawiał się wtedy gdy wkręcało się zawór lub krzywke o bateri
@nuevaterrainpolska1244
@nuevaterrainpolska1244 Жыл бұрын
Hepworth wrócił do Dubaju. Skądinąd nigdy ta firma nie była członkiem PBPSA.
@nocnymarek7645
@nocnymarek7645 Жыл бұрын
Lasze i kolanka pod baterie przykrec do laszy
@nuevaterrainpolska1244
@nuevaterrainpolska1244 Жыл бұрын
W naszym systemie nie ma problemów z ustawianiem i stabilizowaniem wyjść pod baterie. Szczegóły na znueva pl.
@pawekarowicz9431
@pawekarowicz9431 Жыл бұрын
Ta właśnie wada też między innymi sprawiła, że ten system istniał latami na marginesie całego rynku jest jak widzę identyczny z hep2o, było tak dlatego że nie sprawdził się podczas"wielkiego" bumu remontowego z początku lat dziewięćdziesiątych ,jego dość wtedy duża cena, marna dystrybucja i dostępność , marny zakres średnic,duże niewygodne kształtki dla starego budownictwa i z wielkiej płyty,a dla nowego były dużo tańsze systemy PP i PEX i z miedzi ,wtedy naprawdę były tanie sprawiło klęskę PB "klejonkę" przekleństwo 20 wielu pominę :) tę plagę milczeniem,ale też miała wpływ na to że polibutylen się nie przyjął na naszym rynku.
@nuevaterrainpolska1244
@nuevaterrainpolska1244 Жыл бұрын
@@pawekarowicz9431 Na pewno ma Pan rację. Terrain SDP nie generuje tych problemów, które były typowe dla Hepworth-a, a osławioną klejonkę czasami "leczymy". Podstawowa różnica między Hepworth a Terrain SDP jest taka, że ten pierwszy jest podróbką tego drugiego i do tego nieudaną i nastawioną wyłącznie na zysk. Hepworth nie był nigdy w PBPSA, a zrzynał się na firmę angielską ostatecznie wrócił do Dubaju.
@sebastianwroblewski9853
@sebastianwroblewski9853 Жыл бұрын
Jak mało kto; łysy przekonałeś mnie!! Sensowne odpowiedzi, sensowne pytania wszystko w jedną całość :) jak do tej pory wierny PP wbijam w ciemno w treści tego filmu w praktyce sie okaże.. pozdrawiam! ;))
@wojciechbaryla
@wojciechbaryla Жыл бұрын
Bo chodzi o to, że nie żyjemy żeby pracować tylko pracujemy żeby dobrze żyć: kzfaq.info/get/bejne/o96EfteJzdazgH0.html
@goodman1127
@goodman1127 Жыл бұрын
Przecież PP jest bardzo dobre i pewnie tańsze
@arekglu3507
@arekglu3507 Жыл бұрын
Przeciez to drogie. Woec nie wiem po co przeplacac
@sylwesterkrawczyk4766
@sylwesterkrawczyk4766 4 ай бұрын
@@wojciechbaryla olał mnie pan celem konsultacji
@rgbeton
@rgbeton Жыл бұрын
Ja ten PB polibitileno montuję w Hiszpani juz z 15lat fajny wynalazek Bo te same zlączki pasują na miedz 15,22 i 28mm mozna je wcisnąć bezposrednio na miedz bez niczego tzn bez lutowania narzędzi itp poprostu wcisnąć i gwarantuję szczelnosć sama maravilla
@krzysztofk7948
@krzysztofk7948 Жыл бұрын
17:59 Pierwszy raz słyszę ...co to jest kawitacja... a ja cały czas myślałem że to gwałtowna zmiana fazowa spowodowana nagłym spadkiem ciśnienia gdzie nagle powstają i znikają pęcherzyki gazu /a to nigdy nie tworzy się w rurach bo to niemożliwe/ tylko na łopatkach pompy która pracuje na sucho bez wymaganego minimalnego napływu wody /ciśnienia/. Kawitacja nic nie wypłucze tylko zniszczy pompę. Kawitacja w instalacji - przepływy tego typu to nie domowe ani mało przemysłowe przypadki ... aby je spowodować to musi złożyć się szereg niefortunnie zaprojektowanych trójników rozejść połączeń przy ekstremalnych ciśnieniach np 16bar.
@nuevaterrainpolska1244
@nuevaterrainpolska1244 Жыл бұрын
Prosimy o wybaczenie. To taki kolokwializm z naszej strony i duże uproszczenie w nazewnictwie.
@VallGowrylo
@VallGowrylo Жыл бұрын
Super film.
@patrycjoosz
@patrycjoosz Жыл бұрын
Super materiał! Świetny specjalista i mnóstwo konkretów! Robicie mega robotę!
@iZZiinstalacje
@iZZiinstalacje Жыл бұрын
Dzięki 😁
@kriskrzysztof9405
@kriskrzysztof9405 Жыл бұрын
Super sprawa kwestia ceny i kiedy wejdzie do obrotu
@nuevaterrainpolska1244
@nuevaterrainpolska1244 Жыл бұрын
Jest w obrocie. Zapraszamy do kontaktu. Centralny magazyn na wschodnią Europę jest w Poznaniu. Pozdrawiamy
@mariuszanonimowy7166
@mariuszanonimowy7166 Жыл бұрын
Fajny system, jakbym był na etapie budowy domu to zgłosił bym się. Niestety już z 5 lat mam instalacje w ścianach
@krzysztofzajac5502
@krzysztofzajac5502 Жыл бұрын
Od 10 lat jestem hydraulikiem w Londynie , a to już ma tyle wersji w Uk , mało tego w Polsce w domu mam cała instalacje w tym systemie , jak to montowałem wszyscy przychodzili i się pytali co to jest . Pozdrawiam
@nuevaterrainpolska1244
@nuevaterrainpolska1244 Жыл бұрын
A wie Pan, że Thermaflex robi rury preizolowane i wykorzystuje właśnie PB1? Najstarsza w Europie instalacja geotermalna wykonana z polibutylenu ma już prawie 50 lat.
@ukaszhts6530
@ukaszhts6530 Жыл бұрын
@@franek600 ,,nadchodzi rewolucja" dopiero nadchodzi jeszcze nigdzie nie ma na to wychodzi hah jak dla mnie najlepsze rozwiązanie to rury spawane palnikiem a te złączki to tylko ładnie wyglądają. Na pewno oring wytrzyma 50 lat. Kto w to uwierzy? Jaki hydraulik umie teraz spawać palnikiem przez lusterko? Ponauczali się montować te skrętki a później tu cieknie tam cieknie i reklamuj na niby to gwarancje.
@kamilkamil1110
@kamilkamil1110 9 ай бұрын
Tak na chłopski rozum najlepszy system to taki , który nie wymaga żadnych łączeń w ścianach czy też podłodze😁
@spokonara
@spokonara Жыл бұрын
Bardzo dobra decyzja, że producent zdecydował się na taki system. Najlepsze w tych szafach hydraulicznych jest to, że mogą ci ją dostosować praktycznie do każdej pompy ciepła dostępnej na rynku, bajerka 👍
@nuevaterrainpolska1244
@nuevaterrainpolska1244 Жыл бұрын
To nie jedyne tego typu urządzenie, które jest montowane w systemie Terrain SDP. Wystarczy się rozejrzeć w rynku. Szczególnie ulubionym tematem są kwestie uzbrojenia króćców wystających z urządzeń grzewczych, buforów i innych. Te wyjścia są czasami tak kompaktowe, że nie można użyć prasy ani zgrzewarki. Ciężko też jest z lutowaniem. Dlatego najsprytniejsi instalatorzy przerabiają/przygotowują wszelkie urządzenia na wcisk, jadą do klienta, stawiają wieszają i potem szybko montują.
@jerry7376
@jerry7376 Жыл бұрын
Racja takie połączenia stosuje Stiebel -Eltron w monoblokach zresztą centrale hydrauliczne również podobnie jak Viessmann
@pterodaktyludajegowski9405
@pterodaktyludajegowski9405 Жыл бұрын
@@jerry7376 ja wstawialem 3 monobloki stiebla w kaskadzie na stali
@marcinmakowski8484
@marcinmakowski8484 Жыл бұрын
Właśnie skończyła się gwarancja na pierwszy system który wykonałem. 25lat i działa wciąż. Hepworth ; CO, zw, c.w.u. Podłogówka jeszcze na gwarancji - ma 22lata🙂 🛠🔥💧
@marazzi67
@marazzi67 Жыл бұрын
…..Podobnie, zrobiłem kilka instalacji z 25 lat temu na Hepworth i Hepworth 2 w Polsce, nawet mam u siebie w domu. Było nawet później kilka modyfikacji złączek, więc żadna to u nas nowość.
@fenixfenix2175
@fenixfenix2175 Жыл бұрын
Cieeeeeeeeeeekawe👍
@tomaszlll7054
@tomaszlll7054 Жыл бұрын
W Warszawie jeszcze przez 2000 rokiem był podobny system dostępny. I na 50 lat dawali wtedy gwarancje. Minęło już 24 lata od instalacji i żadnych problemów . Nazywa się to Hepworth.
@nuevaterrainpolska1244
@nuevaterrainpolska1244 Жыл бұрын
To arabski system instalacyjny. Kiedyś udawali firmę angielską. Najpierw wyprowadzili się z Polski, a potem z Anglii. Obecnie centrala firmy jest w Dubaju. Nigdy nie byli członkiem PBPSA ( Światowe Stowarzyszenie Producentów Systemów Polibutylenowych) i na pewno nie robiono tego systemu z PB1 ( Polibutylen 4237). Jednak jeżeli ktoś starannie to montował to cieszy się do dziś - tak jak inżynier Jerzy Zembrowski, który ma Bazę Doradztwa Budowlanego. 24 lata temu na Hepworth - dzie zrobił cały dom sam.
@tomaszlll7054
@tomaszlll7054 Жыл бұрын
@@nuevaterrainpolska1244Bardzo ciekawa historia co Piszesz 😊 Jest to bardzo możliwe że człowiek sam sobie zmontował tą instalację. Ponieważ wystarczyło zanieść do sklepu projekt budynku i dostawało się gotowy zestaw do montażu razem z nożycami ,smarem i przyżądem do zdejmowania niektórych złączek zamontowanych niefortunnie. Oraz dodatkowo 5m rury na zapas i dwa kolanka oraz jeden zawór w razie "W" Za tanie to nie było to fakt. Temu pewno się nie przyjęło u nas. Ale w dzisiejszym świecie to raczej dobro jest nie zbyt dobrze przyjmowane. A jak to jest z tymi normami i certyfikatami no to ja nie się rozumiem. Ale skoro cynk , miedź i inne tworzywa są stosowane wszędzie, to może i Hepworth nie był najgorszy. Tego nie wiem. Wódka to wiem że jest czasem podrabiana, dlatego nie piję wódki 🤗
@jerzyfurman6763
@jerzyfurman6763 Жыл бұрын
Tyle, że Hepworth był drogi w stosunku do innych materiałów, stąd się nie przyjął szeroko, a szkoda
@dawidskotnicki4505
@dawidskotnicki4505 Жыл бұрын
Super materiał
@nuevaterrainpolska1244
@nuevaterrainpolska1244 Жыл бұрын
Odpowiadając na liczne telefony w kwestii montażu pomp ciepła, odpowiemy tak. Używając Terrain SDP do montażu pomp ciepła można znacznie przyspieszyć wykonanie instalacji. Wszelkie króćce miedziane lub gwinty wystające z urządzeń lub zbiorników, można przerobić naszymi GZ i GW do montażu na wcisk (push fit). U klienta/na budowie zawieszamy i ustawiamy urządzenia. Trasujemy linie głównych ciągów rurowych, wiercimy otwory pod uchwyty, zapinamy rury i przystępujemy do montażu. Proszę pamiętać, że połączenia są ruchome. Można więc wcisk wykonywać w dogodnej pozycji i przekręcać. Z racji ruchomych połączeń nie występują w systemie śrubunki - to znaczna oszczędność czasu, materiału i pieniędzy oraz zero konopi. SDR rur wynosi 11. To oznacz, że nasza rura 28mm robi średnicę wewnętrzną 23 mm. Żeby osiągnąć 23mm w PP lub PE trzeba rury; 40mm lub 32 mm. W złączkach nie ma praktycznie przewężeń, a współczynnik chropowatości rur wynosi K=0,0015. Jest też dużą łatwość przyuczenia nowego pracownika. Uczymy tylko na przykładach z rynku i w kwestiach - co można zepsuć. Dla tych z Państwa, którzy do nas napiszą ( adres email pod filmem), prześlemy zdjęcia z ośrodka szkoleniowego jednego z większych producentów pomp ciepła, który został wykonany w systemie Terrain SDP.
@13trela
@13trela Жыл бұрын
23- "mm" czy też "cm"?
@wojciechbaryla
@wojciechbaryla Жыл бұрын
@@13trela 23mm
@nuevaterrainpolska1244
@nuevaterrainpolska1244 Жыл бұрын
Jeżeli chcecie Państwo poznać genezę produkcji najlepszego poliolefinu/termoplastu jakim jest polibutylen 4237, to wystarczy odwiedzić stronę PBPSA - Światowego Stowarzyszenia Producentów Systemów Polibutylenowych. Co do hepworth. Hepworth to arabski system, który nigdy nie był produkowany z PB1 ( polibutylen 4237). Kiedyś firma była zarejestrowana w Anglii. Teraz, gdy wpiszemy "Corys Piping Systems - Manufacturers of Hepworth [DIP]" okazuje się, że centrala wróciła z powrotem do Dubaju. Hep2O to Hepworth produkowany dla innej firmy. Pierwowzorem obu był Terrain SDP, chociaż różnice co do materiału i wykonania złącza są zasadnicze.
@wiktormyers8324
@wiktormyers8324 Жыл бұрын
Dziękuję za ciekawe informacje
@nuevaterrainpolska1244
@nuevaterrainpolska1244 Жыл бұрын
Służymy dodatkowymi informacjami. Adres email jest pod filmem.
@nuevaterrainpolska1244
@nuevaterrainpolska1244 Жыл бұрын
Więcej jest na naszym kanale nueva terrain.
@jarek690.
@jarek690. Жыл бұрын
Nareszcie coś co jest bardziej dobre
@tmcontractor
@tmcontractor Жыл бұрын
Pierwszy raz jak tutaj jestem to nie MMA s8e do czego przyczepić. Zajebiscie Pan pochodzi do tłumaczenia od powstania do zastosowania
@OLLBUD
@OLLBUD Жыл бұрын
Jesteśmy tym bardzo zaintrygowani :)
@wojciechbaryla
@wojciechbaryla Жыл бұрын
Szkolenie jest gratis. Zapraszamy.
@DYWI20
@DYWI20 Жыл бұрын
Po pierwszej pompie z użyciem rur z Polibutylenu. Ciężko było usłyszeć przepływy w celu sprawdzenia zgodności obiegów z programem pompy . Przepływy doskonale powyżej 26 l /min na co i 32 na cwu . Nie ma grania jak na miedzi dźwięków z pompy na jednostkę wewnętrzną. Szybki montaż instalacji. Zamiast rury 22 pb można zastosować rurę Miedzianą 22 i przejść do miedzi lutowanej Jedyne co to trzeba uważać przy lutowaniu rura może się stopić. Pozdrawiam i polecam.
@wojciechbaryla
@wojciechbaryla Жыл бұрын
To jest naprawdę cicha instalacja.
@aziomal5741
@aziomal5741 Жыл бұрын
Przypomina mi to złączki jak do tekelanów. Ruchome a mimo to szczelne i wytrzymują ciśnienie nawet 12 atm.
@frutifruti5300
@frutifruti5300 Жыл бұрын
Gwarancja wytrzymałości na 10 lat to jest nic przy instalacjach budowlanych. Wg materiału, woda może zamarzać w tych rurach i rzekomo ma nie pęknąć. Czyli rura musi się rozprężyć, bo pęknąć potrafią nawet rury stalowe. Jeśli więc ta rura się ma rozciągać, to nie może potencjalnie generować potem nieszczelności na łączeniach. 110 stopni da się osiągnąć w instalacji domowej w ekstremalnym przypadku. Zwłaszcza w zamkniętym układzie. Kolejny fragment materiału i już można zauważyć nieścisłość. Na początku w materiale mówią o dużej wytrzymałości rury na uderzenia młotkiem, a po cięciu musi poprawiać owal rury bo jest spłaszczona. To ciężki młot wytrzyma, a niewielkiego nacisku punktowego już nie i rura się odkształci? Kolejny punkt w którym potencjalnie będą występować nieszczelności. Jeśli rura ma móc się obracać w zamontowanym złączu, to sama rura musi ocierać się o np oring. Oringi po latach twardnieją, to jednak jeszcze nie oznacza nieszczelności. Jednak jak wtedy choć trochę naruszymy taki stwardniały oring to mamy nieszczelność gotową, bo nie będzie on już chciał przylegać do rury. I znów humoreska. Dają gwarancję niby na 10 lat, ale niby wytrzymuje 50 lat. Czemu nie dają więc gwarancji na 50 lat skoro deklarują taką wytrzymałość? Do tego rury miedziane są w zasadzie dożywotnie do póki ich nie uszkodzimy mechanicznie. Tu pan jak mniemam marketingowiec mówi o gwarancji opartej o ubezpieczenie, tylko to nie ma znaczenia jeśli gwarancje nie będą uznawane, a warunków gwarancji nie znamy. Ciężko aby przy -25 stopniach, zamarzał glikol, a przez to jak ma powstać nieszczelność? I już chyba mamy wykręt gwarancyjny. Rura ma nie być odporna na promieniowanie UV, tylko to oznacza że takiej rury w zasadzie nie da się poprowadzić po ścianie bez osłon. A i takowe osłony nie dają gwarancji. Oznacza to również że same rury musiałyby być składowane w takich osłonach, jak mniemam nie są. Więc producent zwala winę na złe składowanie i czapeczka. Też tu człowiek mówi o środowisku. Rura miedziana czy stalowa jak najbardziej, szybko i przyjemnie podlega recyklingowi po przez proste złomowanie. Te rury są tworzywem sztucznym. Reasumując. Ten system nie jest panaceum na całe zło. Najbliżej mu do systemu PEX, może jest lepszy, może gorszy, ale nie jest idealny i ma swoje wady. Rura miedziana ma swoje zalety. Są to rury mniejsze średnicą (co może mieć znaczenie), są wytrzymalsze, trwalsze i znoszą wyższe temperatury. Dodatkowo o wiele łatwiej je recyklować, czy wręcz ponownie wykorzystywać bez recyklingu. Dlatego miedź jest droższa. No to ciekawe ile hejtu się zwali XD
@nuevaterrainpolska1244
@nuevaterrainpolska1244 Жыл бұрын
🤔Musiał Pan przeprowadzić bardzo dużą ilość badań. Prosimy o wyniki. Pokażemy Panu wyniki naszych 40 letnich badań i case study instalacji, które pracują ponad 30 lat.
@dnamovies3976
@dnamovies3976 Жыл бұрын
Angole robią takie instalacje od lat i raczej nikt nie narzeka.
@CJWarlock
@CJWarlock Жыл бұрын
Dobry wynalazek. [Subscribe] kliknięte. :)
@meneloidas1214
@meneloidas1214 Жыл бұрын
genialny system
@nuevaterrainpolska1244
@nuevaterrainpolska1244 Жыл бұрын
Serdecznie zapraszamy do kontaktu bezpośredniego. Aplikacja tłumaczy czasami na język angielski i z powrotem. Powstają wówczas błędy językowe i są kłopoty ze zrozumieniem niektórych kwestii zawartych w pytaniach. Jesteśmy firmą prywatną w Hiszpanii i w Polsce. Nie jesteśmy korporacją. Trzymamy dobrą komunikację i chętnie odpowiadamy na pytania. Nueva Terrain SL produkuje instalacje z tworzyw od 1968 roku i na szczegółowe pytania możemy odpowiedzieć angażując naszych inżynierów w przyfabrycznym centrum naukowym.
@lukasztylski
@lukasztylski Жыл бұрын
System wydaje się być obiecujący, szczególnie ze względu na tempo wykonania prac. Brakuje mi na stronie firmy jednej rzeczy: demonstracji elementów systemu w instalacji np. domu jednorodzinnego, od przyłącza wodociągowego do samego kranu, prysznica, kaloryfera, czy instalacji ogrzewania podłogowego.
@rolandpiszczelok8383
@rolandpiszczelok8383 Жыл бұрын
brak w ofercie lipa
@wojciechbaryla
@wojciechbaryla Жыл бұрын
@@rolandpiszczelok8383 Jest w ofercie tylko trzeba się zainteresować.
@rolandpiszczelok8383
@rolandpiszczelok8383 Жыл бұрын
@@wojciechbaryla Szkoda że linka Pan nie dał jak już odpisał, klikałem 5 minut nie znalazłem, same pompy wentylacje i rekuperacje, a jeśli jest znaczy strona do bani, napisałem sobie juz do kogoś innego i dostałem w 5 minut oferte
@tomekk5236
@tomekk5236 Жыл бұрын
Wielka nowość 26. Lat temu w Holandii na tym robiłem łatwo szybko i przyjemnie
@nuevaterrainpolska1244
@nuevaterrainpolska1244 Жыл бұрын
W 1982 roku rozpoczęto produkcję Terrain SDP, ale firma ( Nueva Terrain) działa od 1968 roku. Produkuje między innymi najcichszą kanalizacją niskoszumową.
@Krzysztof_Kwiatkowski
@Krzysztof_Kwiatkowski Жыл бұрын
Pozdrawiam 😃👍
@nuevaterrainpolska1244
@nuevaterrainpolska1244 Жыл бұрын
👌
@mcgregorssss
@mcgregorssss Жыл бұрын
W Poznaniu już kupę lat temu robiłem w tym systemie... spoko jest brak przewężeń, spoko jest materiał i jego właściwości, możliwość łączenia z miedzią i... tyle... masakrycznie wielkie kształtki, weź to zaizoluj, rura która nie chce się układać, podejścia pod np umywalkę, prysznic itp musi robić osoba bardzo bardzo cierpliwa. Rozkręcasz kształtkę i jeśli chcesz wymienić rurę na np dłuższą to konieczne jest wymiana metalowego pierścienia co nie jest w ogóle wygodne. Zapomnij włożyć tulei to miej pewność, że jej brak da o sobie znać w nocy w postaci wyskoczenia rury z kształtki i zalaniu sąsiada... tak przerabiałem ten temat :D No i niestety nie zawsze rury tak przyjemnie wchodzą w kształtki jak jest się na kolanach przy szachcie czy innym trudno dostępnym miejscu. Zdarzało mi się dość często, że nie byłem pewien czy rura weszła wystarczająco głęboko w kształtkę co skutkowało koniecznością każdorazowego rozkręcania kształtki. Broń mnie Panie przed tym systemem ;) Ogromne brawa za szeroką wiedzę sprzedawanego produktu.
@nuevaterrainpolska1244
@nuevaterrainpolska1244 Жыл бұрын
Proszę do nas napisać. Doszkolimy Pana w sposobach montażu. Wiedzę ma Pan ogromną, ale.... Pokażemy przykłady najszybszych realizacji i największych profitów.
@enoniemschybaniewiem1847
@enoniemschybaniewiem1847 Жыл бұрын
Miałem się uczyć.
@waclawpelech3628
@waclawpelech3628 Жыл бұрын
Ogolnie nie mam szacunku do plasticu.Mozna to stosowac w dostepnych miejscach i tam gdzie nie jest to istptne.W USA powszechnie woda to miedz i to do wszystkiego.Do air condition specjalne rury ,sztywne miekkie.Cisnienie robocze 35 atm.Laczenia na twardy lut.A nowojorski kod zabrania uzywania wszelkich plastikow na Manhattanie, kable tez w wancerzu.Podlogowka waz bez zlaczek lednolity.Powiedziano wszystko tylko jaka jest palnosc tego ,?Jakie toksyny?Pietro nizej pali sie i co skacz przez okno bez "spadochronu?Nie usmazy a utruje.Czy sa awryjne schody ognioodporne? Czy w budowanych blokach jest system "smoke detector " podlaczony do SP.Czy jest montowany gasniczy system "sprinkler".Nie wymyslono nic lepszego dotych czad. Air Condition mech.21lat w zawodzie. Newyorker.
@michap.7909
@michap.7909 Жыл бұрын
Rewelacja, tego szukałem.
@nuevaterrainpolska1244
@nuevaterrainpolska1244 Жыл бұрын
Proszę do nas napisać. Adres e-mail pod filmem.
@bobbudowniczy124
@bobbudowniczy124 Жыл бұрын
Polibutylen to nic nowego, w Jastrzębiu Zdroju jest producent rur i wycofał się z nich z powodu braku popytu (cena)
@nuevaterrainpolska1244
@nuevaterrainpolska1244 Жыл бұрын
@@bobbudowniczy124 U nas jest ok. Nie chodzi tylko o rury. To oczywiste. Trzeba kompletny system ze wszystkimi elementami łączenia, przyłączania, redukcji i zmiany kierunku.
@bobbudowniczy124
@bobbudowniczy124 Жыл бұрын
@@nuevaterrainpolska1244 Tak, jak pamiętam to wszystkie złączki do zgrzewu to były szwajcarskie
@nuevaterrainpolska1244
@nuevaterrainpolska1244 Жыл бұрын
@@bobbudowniczy124 I stąd problem cenowy.
@andrzejkostecki6235
@andrzejkostecki6235 Жыл бұрын
Odnośnie końca wypowiedzi. Wytrzymałość materiału!
@marekzegareck
@marekzegareck Жыл бұрын
Podobny system łączenia jest w układach pneumatycznych w ciężarówkach naczepach i innych ... A rury zgrzewane PP bardzo tanie złączki trójniki i inne gwarancja 50lat ? Jak dobrze pamiętam
@kubabez6849
@kubabez6849 Жыл бұрын
Genialny system- dla instalatora. dla użytkownika w dłuższej perspektywie niekoniecznie. Niestety system ma jedną wadę-oringi. O ile na zimno może i to połącznie bedzie szczelne przez kilkanascie lat, o tyle na gorącej wodzie bedzie to samo co choćby ze skręcanym pexem- nieuniknione wycieki po kiklu latach. Niestety oringi pod wpływem ciepła utwardzają się z czasem i tracą mozliwość uszczelniania, a jeszcze się taki nie znalazł, co wymysliłby wiecznie trwałe uszczelnienie :) Więc jesli ktoś ma ochotę na rozbieranie scian co kilka lat, proszę bardzo :)
@EmPtY414
@EmPtY414 Жыл бұрын
W USA juz lata temu wycofali sie z PB wlasnie przez wycieki. Odszkodowania sie sypaly mimo gwarancji na szczelnosc polaczen na kilkdziesiat lat.
@nuevaterrainpolska1244
@nuevaterrainpolska1244 Жыл бұрын
Ciekawe? Skąd Pan zaczerpnął tą wiedzę, że oringi w systemie Terrain SDP utwardzają się pod wpływem ciepła? My dysponujemy wynikami badań, które temu przeczą. Hmmm? W praktyce Terrain SDP nie pokazał nigdy słabych stron. Ostatnio, system był wykorzystany w montażu instalacji drugiego co do wysokości wieżowca w Ameryce Pd. Woda gorąca też jest wykonana w naszym systemie. Wyobraża Pan sobie awarię na 97 piętrze w takim budynku?
@kubabez6849
@kubabez6849 Жыл бұрын
@@nuevaterrainpolska1244 skąd? Z życia. Nic nie jest wieczne. Niestety żaden z typów oringów(od NBR po PTFE) nie jest wieczny, z biegiem czasu każdy z tych materiałów traci swoje właściwości- niestety. Gdyby było inaczej juz dawno pożegnalibyśmy wycieki czy to w instalacjach domowych, przemysłowych, jak i automotive. Czas to wszystko zweryfikuje, mimo wszystko mam nadzieję, że na waszą korzyść i żaden z klientów nie bedzie musiał wymieniac instalacji na 97. piętrze;) Nawiasem, wycieki z instalacji wodnych zdarzają sie również na np. pokładach jachtów multimiliarderów, gdzie są montowane tylko systemy z najwyższych półek, więc jakby miejsce zastosowania nic nie wnosi do dyskusji :) I to nie jest tak, że neguje, nie bo nie. System świetny, prosty i szybki w montażu, materiał(polibutylen) także jest jednym z najlepszych materiałów na rynku, ale niestety sposób uszczelnienia w długoterminowym rozrachunku może się okazać słabym punktem, co potwierdzają dotychczas stosowane systemy wykorzystujące ten typ uszczelnień :)
@nuevaterrainpolska1244
@nuevaterrainpolska1244 Жыл бұрын
@@kubabez6849 " Kulą w płot" Tutaj oring wykonany jest z EPDM.
@kubabez6849
@kubabez6849 Жыл бұрын
@@nuevaterrainpolska1244 no właśnie, czyli żaden "cudowny" materiał. Zawiera się w przedziale NBR-PTFE, o którym wspominałem :) starzeje się jak każdy inny :)
@Carlovbasic
@Carlovbasic Жыл бұрын
System ten miałem w domku Angielskim. Rozsypał się w pył po jednej Polskiej Zimie. (Woda była spuszczona i przedmuchana instalacja kompresorem). Zrobiłem zwykłe PP zgrzewane . Rury stabilizowane włóknem szklanym. Reklamujecie badziew z Angll.
@nuevaterrainpolska1244
@nuevaterrainpolska1244 Жыл бұрын
Kiedyś mówiono: "nie każdemu psu Burek na imię". Umieściliśmy już kilkadziesiąt komentarzy na temat różnic między systemami, które są wykonane z PB1 i nie. PB1 (polibutylen 4237) z którego wykonany jest Terrain SDP nie rozsypuje się nawet po 50 -ciu latach.
@jw9608
@jw9608 6 ай бұрын
To nie jest klejonka
@michakazimierczak2698
@michakazimierczak2698 Жыл бұрын
Zdecydowanie polecam ten system. W domu instalacja c.o. w tym podłogówka od dwudziestu lat. W domku letniskowym instalacja wody też ładnych kilka lat i wszystko śmiga idealnie.
@bonifacykarol1418
@bonifacykarol1418 Жыл бұрын
Wszystko fajnie i pieknie, ale z tym zastapieniem srubunkow to niestety nie prawda, srubunek sluzy przede wszystkim do laczenie w miejscach takich jak grzejnik czy pompa, gdzie nie ma miejsca na przesuniecie, tu niestety musi byc mozliwosc przesuniecia tych 3 cm. W rekach to mozna wszystko, jak jest zamontowane w scianie to juz mozliwosci sie kurcza.
@wilkxt
@wilkxt Жыл бұрын
na wcisk i mozna obracać, cos jak rury kanalizacyjne stosowane od lat, tylko na wieksze cisnienie
@edwardsrodon4508
@edwardsrodon4508 Жыл бұрын
20 lat temu robiłem wodę w łazience z tego w Holandii
@nuevaterrainpolska1244
@nuevaterrainpolska1244 6 ай бұрын
Szanowni Państwo, aby poznać prawdziwą historię polibutylenu, trzeba wpisać w wyszukiwarce: cała prawda o polibutylenie ( nie o polietylenie tylko o polibutylenie)
@krzysztofstefanski459
@krzysztofstefanski459 Жыл бұрын
System podobny funkcjonuje od ponad 10 lat w DE. No wielka rewolucja 😂
@richardt4167
@richardt4167 Жыл бұрын
My to w UK stosujemy od wielu lat 😀😀😀🤣🤣
@wieslawwiniarski9258
@wieslawwiniarski9258 Жыл бұрын
UK i jakosc Lol
@takponiekad3652
@takponiekad3652 Жыл бұрын
To ten system nadaje sie do osobnych kranów do ciepłej i do zimnej? Faktycznie wszechstronny.
@krzysztofzajac5502
@krzysztofzajac5502 Жыл бұрын
Pozdrawiam hydraulików z Uk 👌
@piotrrossudowski2758
@piotrrossudowski2758 Жыл бұрын
Jedna uwaga jeśli system jest znany od 40 lat, to trudno podawać argument, że jest najlepszy wśród instalacji 50 letnich. To pewien dysonans. Pozdrawiam
@andrzej21111
@andrzej21111 Жыл бұрын
Są inne dobre systemy ale cena zaporowa w Polsce.
@rtrenovation2252
@rtrenovation2252 Жыл бұрын
Rury polibutylenowe były stosowane w latach 70 miedzy innymi w usa i zostay zastąpione przez PEX, głownie dlatego że lubią przeciekać juz po 10-15 latach. Porównanie ich do miedzi to jak porównać poloneza do s-klasy. Też mi rewolucja :)
@wojciechbaryla
@wojciechbaryla Жыл бұрын
Tak, tak , a geotermalne instalacje Thermaflex w Austrii, wykonane na PB 1, mają już ponad 50-lat. Przyczyny amerykańskiej "alergii" na polibutylen sa coraz bardziej jaskrawe i coraz częściej publikowane. PE to silny kapitał amerykańsko, niemiecko, azjatycki. Polibutylen to scricte kapitał europejski. Jak nie wiadomo o co chodzi, to zawsze o to samo. W połowie lat 90-tych XX wieku amerykański pozew (Cox) stwierdził usterki w „Polibutylenowych systemach hydraulicznych”. Przedwczesne awarie w Stanach Zjednoczonych, rzekomo spowodowane przez Polibutylen , wywołane były nieprawidłowym wykorzystaniem acetalowych kształtek oraz słabymi technikami tworzenia połączeń. Chociaż nie istnieje żaden oficjalny zakaz na tym rynku, w świetle rezultatu amerykańskiego sporu, Polibutylen-1 czy jakiekolwiek produkty z PB-1 nie są sprzedawane w Ameryce Północnej. Co się stało w sprawie sądowej w Stanach Zjednoczonych? Współoskarżeni zostali pozwani w połowie lat 90-tych XX w. pod zarzutem stwierdzenia wad w "systemach hydraulicznych z polibutylenu". - „Systemy hydrauliczne z polibutylenu wspomniane w amerykańskiej sprawie sądowej, którym przypisywano usterki systemów hydraulicznych, w rzeczywistości były to rury z polibutylenu połączone z kształtkami z żywicy acetalowej. - Przedwczesne awarie spowodowane były wykorzystaniem acetalowych kształtek oraz słabymi technikami tworzenia połączeń. - Acetal nie nadaje się do wykorzystania w transportowaniu gorącej wody z wysoką koncentracją chloru, natomiast PB-1 dobrze sobie radzi w podobnych warunkach. Komentarz do zdjęć: Pokazane powyżej: Pochodzące z rozprawy sądowej przykłady kształtek z różnych materiałów uwzględnione w skardze przeciw tak zwanym „systemom hydraulicznym z polibutylenu”. Wykorzystanie PB-1 w Unii Europejskiej i reszcie świata W bezpośrednim porównaniu W Europie, Azji i reszcie świata, zarówno wytwórcy jak i instalatorzy osiągają ponadprzeciętne standardy łączenia. Niezależnie od tego czy chodzi o proces łączenia w produkcji kształtek (PB-1 do PB-1 lub PB-1 do metalu), łączenia prefabrykowanych sekcji w warsztacie, czy łączenia dokonywanego na miejscu. Są cztery możliwości łączenia rur z PB-1 z kompatybilnymi kształtkami. Są to: - zgrzewanie doczołowe - zgrzewanie mufowe (kielichowe) - zgrzewanie elektrooporowe - łączenie na wcisk Kombinacja materiałów oraz metod łączenia musi być prawidłowa i odpowiednio zaprojektowana by uzyskać trwałe połączenia. Polibutylen-1 jest w ciągłym użyciu w Europie i Azji od ponad 40 lat w instalacjach do gorącej i zimnej wody pod ciśnieniem, i jest powszechnie uważany za najnowocześniejszą technologię dla tych systemów. Rury z PB-1 stosowane w Europie do ogrzewania podłogowego (od wczesnych lat 70-tych XX wieku) oraz w sieciach ciepłowniczych (od wczesnych lat 80-tych XX wieku), nadal funkcjonują prawidłowo. Czerwona ramka: Systemy hydrauliczne z polibutylenu mają rekordową długoterminową niezawodność i wysoką wydajność w Europie i Azji, jednak były przedmiotem działań prawnych w związku z domniemanymi awariami systemu w Ameryce Północnej. Przykłady: Instalacje z Polibutylenu-1 w Europie The British Museum, UK; Canary Wharf, UK; Monarch of the Seas, Royal Albert Hall, UK; Säntis 2000, CH; Imperial War Museum, UK. Tschuggen, CH; Hotel Les Trois, CH; Davos Hospital, CH; Almere District Heating, NL; Ulster University, IE; Rogner Bad, AT. Doskonałość usług Niezależne wyniki badań Długotrwała niezawodność i odporność na chlor Raport z badań ASTM F2023 uzyskany dla PB-1 klasy Akoalit PB 4267 potwierdzający ponad 50 lat przewidywanej trwałości przy ciągłym stosowaniu w temperaturze 60 ° C. (link: www.pbpsa.com/.../res.../pbpsa-pb4267-astm-f2023.pdf) Ocena instalacji hydraulicznej z polibutylenu po 18 latach użytkowania Przedstawione na konferencji Antec w 2013 roku niezależne badania (diagnoza na miejscu oraz testy laboratoryjne) kondycji systemu hydraulicznego z polibutylenu (PB) w wielorodzinnym kompleksie mieszkaniowym. (link: www.pbpsa.com/.../reso.../pbpsa-antec-study-2013.pdf) Baza klientów i historia osiągnięć Odbiorcami rur z Polibutylenu-1 są światowej klasy koncerny hydrauliczne (w tym członkowie PBPSA) produkujący i sprzedający rury z PB-1 na skalę światową (wyłączając Amerykę Północną). Rury z PB-1 są instalowane w znanych budynkach mieszkalnych, użyteczności publicznej i komercyjnych na całym świecie. (link: www.pbpsa.com/case-studies) Produkcja i jakość PB-1 jest produkowany w zakładzie produkcyjnym w Holandii, przy ścisłym przestrzeganiu norm ISO i procedur jakości. Każda partia PB-1 jest identyfikowalna i odpowiada określonym wcześniej specyfikacjom. PB-1 spełnia międzynarodowe normy dotyczące tworzyw sztucznych, takie jak: EN ISO 15876, ISO 12230, DIN 16968 oraz DIN 16969. (link do pełnej listy spełnianych standardów: www.pbpsa.com/standards) Rury z PB-1 są certyfikowane za jakość wody przez TZW (Technologiezentrum Wasser, Germany), NSF (National Science Foundation, USA) and WRAS (Water Regulations Advisory Scheme, UK). Testowanie wydajności - Użytkowanie długoterminowe Długoterminowe testy ISO 9080 przeprowadzone na projekcie rur z PB-1 służących przez okres 50 lat lub więcej Krzywe referencyjne dla homopolimeru i kopolimeru PB-1 są dostępne na życzenie. Badania ISO 9080 są przeprowadzane zgodnie z międzynarodowymi protokołami przez niezależne i akredytowane agencje badawcze, takie jak EXOVA. Odporność na chlor: Przewiduje się, że rury PB-1 będą miały żywotność przez 50 lat, gdy zostaną poddane działaniu wody zawierającej 4 ppm (przypis tłumacza: z ang.: liczba części na milion; jednostka porównywalna z mg/l) chloru w temperaturze 60 ° C (Raport z badań Bodycote / P-07/09, 2007). Ponadto wykazano, że rura PB-1 działa przez> 1000 godzin przy zawartości chloru 30 ppm przy 30 C / 6 bar (Raport z badań nr PB 1087C, Infraserv Höchst Technik, 2004). (przypis tłumacza: Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia i opieki społecznej z dnia 13 listopada 2015 r. (Dz.U. 2015 poz. 1989) dopuszczalna zawartość wolnego chloru w wodzie do picia i potrzeb gospodarczych to 0,3 mg/l.; link: dziennikustaw.gov.pl/du/2015/1989) Czy pB-1 jest zakazany w Stanach Zjednoczonych? Nie - nie ma zakazu stosowania Polibutylenu w systemach hydraulicznych, a Amerykanie kupują PB z Azji. Jednakże, członkowie PBPSA podjęli decyzję o niesprzedawaniu rur z PB-1 oraz artykułów hydraulicznych w Ameryce Północnej w świetle wyniku amerykańskiego sporu sądowego z lat 90-tych XX wieku przeciwko oskarżonym w sprawie.
@janpis1091
@janpis1091 Жыл бұрын
Cena zadecyduje czy będą popularne czy nie ale jest to na pewno lepsze niż pex bo nie zmienia przekrojów na złączkach.
@nuevaterrainpolska1244
@nuevaterrainpolska1244 Жыл бұрын
Wartość złączek i rur w cenie materiałów na cały budynek nie przekracza zazwyczaj 0,3% do 0,5%. Ciężko na tym przeinwestować.
@mateuszjak4645
@mateuszjak4645 Жыл бұрын
Rura fajna, bo ma wszystkie zalety miedzi, bez jej wad, ale zróbcie normalne złączki zaciskane, a jeszcze lepiej takie jak w kan-them push (bez uszczelki), bo takich wciskanych leciutko to bym w zyciu nie zalał posadzką. Ja wiem ze szybciutko i tanio i mozna bez ani jednego klucza zrobic wode w domku na działce a hydraulik zrobi 10 robót a nie 3, no ale mnie to guzik obchodzi, ja chce miec zalety od strony użytkownika a nie instalatora... Dla mnie ma byc porządnie a nie szybko czy troche taniej.
@nuevaterrainpolska1244
@nuevaterrainpolska1244 Жыл бұрын
Szanujemy Pana przekonania , ale dla użytkownika też mamy plusy. 1. Potwierdzona gwarancja, czyli oprócz gwarancji zakładowej wynikającej z kapitału firmy, jest polisa na każda budowę na świecie na 2 mln EUR. Podpisujemy się po gwarancją. Oprócz nas robi to chyba tylko jedna firma w Polsce. Warunki gwarancji to dwie strony A4 pisane równym drukiem. 2. Rury są zdrowe, no nie tak jak najlepsza miedź instalacyjna, ale zdrowsze niż PET. W PET-cie woda postoi na słońcu kilka godzin i już czujemy posmak plastiku. 3. Nie odkłada się kamień kotłowy i biofilm. To wynika ze struktury materiału. Polibutylenu nie można skleić ani pomalować. 4. Łatwo jest to modernizować i zmieniać w przypadku błędów projektowych.
@Niedzwiedz_z_ZG
@Niedzwiedz_z_ZG Жыл бұрын
Dlaczego "takich wciskanych leciutko" nie zalałbyś posadzką?
@nuevaterrainpolska1244
@nuevaterrainpolska1244 Жыл бұрын
Tylko dwie firmy w Polsce dają gwarancję na połączenia w betonie. Jedną z nich jest Nueva Terrain.
@mateuszjak4645
@mateuszjak4645 Жыл бұрын
​@@nuevaterrainpolska1244 na ile lat? Musi byc certyfikowany instalator? Czy zwracane są wszystkie koszty? Np. jak trzeba bedzie skuc 5 płytek a takich juz nie da rady kupic to zaplacicie za plytki na cale pomieszczenie? Jak zaleje mi pomieszczenie ponizej to gwarancja to obejmie?
@mateuszjak4645
@mateuszjak4645 Жыл бұрын
@@Niedzwiedz_z_ZG bo rury delikatnie pracuja, zwlaszcza te od cieplej wody. Zmienia sie tempertura to pojawiaja sie naprezenia wzdłużne, zwlaszcza na dlugich prostych odcinkach bez kompensacji. Te mikro ruchy po kilku latach moga rozszczelniać połączenia, bo zawsze sie moze tak zdazyc ze czesc rury jest trzymana przez beton a druga sie swobodnie rozciąga. Takie rozszczelnienia są normą w połączeniach skręcanych, dlatego w takich miejscach stosuje sie połączenia zaciskane a jeszcze lepiej wciskane, ktore nie maja uszczelki, wiec nie ma sie co zepsuc. Skoro takie mikroruchy potrafią rozszczelnić połączenie skrecane duzym kluczem to takie "klik" mnie ani troche nie przekonuje. Wiec budujac nowy budynek chce miec wszystko solidne a nie kuć po paru latach podłogówke.
@naildrilltestrobert4078
@naildrilltestrobert4078 Жыл бұрын
Fajny system.Myślę,ze ma jednak że najsłabszym elementem w tym połączeniu jest oring gumowy. W przypadku PEX(naprzyklad)oring gumowy jest zacisniety i nawet jak sie "zestarzeje" to guma jest nadal ściśnięta i nie puści. Kto widział jak wygląda np.uszczelka gumowa po paru latach w linii z gorącą wodą wie o czym mówie.Tutaj są połączenia ruchome.Jak ruszymy trochę takie "zestarzałe-zwulkanizowane"połaczenia z gorącą wodą z gumowym oringiem to mamy problem.Ciśnienie dociskające nie pomoże(musiało by być większe niż normalne ciśnienie wody w rurze.Do zimnej wody OK.Reszta bardzo ciekawa.Dzieki za materiał.Pozdrawiam.Robert (p.s. nie jestem z konkurencji-mechanik pracujący przy połączeniach hydraulicznych)
@nuevaterrainpolska1244
@nuevaterrainpolska1244 Жыл бұрын
System w tym roku obchodzi 40-lecie wprowadzenia na rynek. Każdego roku jest wykupywana polisa, która stanowi 2 mln EUR na każda budowę na świecie. Polisę wystawiają największe towarzystwa ubezpieczeniowe na świecie Chubb, Hekko, Loyd. Oring nie jest z gumy tylko z EPDM ( 100 lat żywotności). Gdyby system miał wadę, to żadną korporację na świecie nie było by stać opłacać składki.
@naildrilltestrobert4078
@naildrilltestrobert4078 Жыл бұрын
@@nuevaterrainpolska1244 Szanowni Państwo. Nie dziwię sie,że robiąc takie połączenia firma ubezpiecza budowy.Myślę,ze jest to jeden z najlepszych systemów gdzie jest łatwy dostęp do wymiany elementów uszczelniajacych.Wykupienie polisy to nie jest dobry kontrargument.Każda szanujaca się firma produkcyjna MA UBEZPIECZENIE WYKUPIONE-właśnie na podobne wypadki.Jak Państwo napisaliście szanujecie wszystkich -a my klienci końcowi też szanujemy producentów choć w przypadkach awaryjnych jesteśmy w gorszej sytuacji.Jeżeli przedstawicie Państwo badania (wiarygodnego instytutu )w którym jednym z testów będzie postarzenie gumy po 70 latach-czyli jednego pokolenia(sposób w jaki się starzeje np. w gorącej wodzie)i zostanie po tym przeprowadzony test szczelności-z uwzględnieniem ruchu elementów(bo tym się chwalicie)to można uznać taki system jako nadający się do montażu w domu(w podłodze np.)Uwaga badania a nie opwieści ,ze zostało zbadane i nawet firma się ubezpiecza na wypadek.Myślę,że najlepsze są połączenia gdzie materiał łączący(uszczelniający)jest jednorodny z materiałem łaczonym-czyli np.połaczenie zgrzewane Pozdrawiam
@nuevaterrainpolska1244
@nuevaterrainpolska1244 Жыл бұрын
@@naildrilltestrobert4078 Tutaj największym atutem jest 40 - lecie obecności na rynki światowym - bez awarii.
@emceh
@emceh Жыл бұрын
Właśnie tym systemem zrobiłem instalację wodną w domu jednorodzinnym. Prosto, szybko, test ciśnienia przeszło za pierwszym razem.
@kamilkluczewski3521
@kamilkluczewski3521 Жыл бұрын
Sam robiłeś ? Czy firma ? Pozdrawiam
@emceh
@emceh Жыл бұрын
@@kamilkluczewski3521 sam, po co firma jak to niebywale proste
@mpGrafik
@mpGrafik Жыл бұрын
Super. Szkoda, że nie załatwia dodatkowo tematu izolacji termicznej :)
@marcomarco5056
@marcomarco5056 Жыл бұрын
Na Biotad Plus lecimy?
@Gloverek
@Gloverek 9 ай бұрын
Po prostu zasada działania identyczna jak szybko złączka do przyłączy wody, powietrza.
@MadHatterSoMad
@MadHatterSoMad Жыл бұрын
Wikipedia: istnieją dowody sugerujące, że obecność chloru i związków chloraminy w wodzie miejskiej (często celowo dodawanych w celu opóźnienia rozwoju bakterii) spowoduje pogorszenie wewnętrznej struktury chemicznej rurociągów polibutylenowych i związanych z nimi łączników acetalowych.[18] Wydaje się, że reakcja z chlorowaną wodą jest znacznie przyspieszona przez naprężenia rozciągające i jest najczęściej obserwowana w materiale poddanym największym naprężeniom mechanicznym, takim jak złączki, ostre zgięcia i załamania. Miejscowe wybielanie naprężeniowe materiału na ogół towarzyszy i poprzedza rozkład polimeru. W skrajnych przypadkach ta wywołana stresem „korozja” chemiczna może prowadzić do perforacji i wycieku w ciągu kilku lat, ale może też nie zawieść przez dziesięciolecia. Złączki z miękką uszczelką dociskową mogą zapewnić odpowiednią żywotność
@nuevaterrainpolska1244
@nuevaterrainpolska1244 Жыл бұрын
Słuszny tok rozumowania. Więcej informacji na stronie Światowego Stowarzyszenia Producentów Systemów Polibutylenowych (PBPSA).
@piotrrossudowski2758
@piotrrossudowski2758 Жыл бұрын
@@nuevaterrainpolska1244 Odpowiedź jest raczej zdawkowa. Przynajmniej adres strony z informacjami dotyczącymi tematu poruszonego jest konieczny w tym wypadku.
@wodasodka9031
@wodasodka9031 Жыл бұрын
System na pewno ma jedną wadę. Jak pości i zaleje o odszkodowanie może być bardzo ciężko. Producent opłacił się ubezpieczeniowo banksterce, a oni już wiedzą jak się wykręcać od płacenia. To jest głównie zadanie tego typu ubezpieczeń, owszem czasem zapłacić , ale głównie zapewnić opiekę tzw. prawną. I weź wygraj z taką firmą. Najprawdopodobniej zapłaci wykonawca. Taki ten świat. Zdominowany przez gangi finansowe. Wszyscy zasuwamy na tych zbója, którzy przystąpili do ostatecznego rozwiązania kwestii ludzkości. To już widać.
@nuevaterrainpolska1244
@nuevaterrainpolska1244 Жыл бұрын
😮
@wodasodka9031
@wodasodka9031 Жыл бұрын
@@nuevaterrainpolska1244 przepraszam, czytam Neila Fergusona i tak mi się układa. A wcześniej czytałem Paula Johnsona, historia pewnego narodu. Polecam :)
@TheKrzysiek1407
@TheKrzysiek1407 8 ай бұрын
19:22 pozdrowienia dla widzów :D
@mariuszzubert5978
@mariuszzubert5978 Жыл бұрын
Jaki rewolucyjny, technologia znana od dawna. Najpierw stosowana w USA gdzie inspektorzy zgłaszali przecieki spowodowane prawdopodobnie działaniem chloru na te rurki. Potem przeniesiono do nas... W 2001 to może była nowość w Polsce. Sam nie zastosowałem ze względu na obawę przed przeciekaniem jednak w moim okręgu zawartość chloru nie okazała się taka duża. Fajna "odporność na zamarzanie". Oczywiście to jest w cyklach.
@wojciechbaryla
@wojciechbaryla Жыл бұрын
Jak nie wiadomo o co chodzi to zawsze chodzi o..... pieniądze. Ta bajka z chlorem jest już coraz mniej popularna z uwagi na to, że przyczyny amerykańskiej "alergii" na polibutylen sa coraz bardziej jaskrawe i coraz częściej publikowane. PE to silny kapitał amerykańsko, niemiecko, azjatycki. Polibutylen to scricte kapitał europejski. W połowie lat 90-tych XX wieku amerykański pozew (Cox) stwierdził usterki w „Polibutylenowych systemach hydraulicznych”. Przedwczesne awarie w Stanach Zjednoczonych, rzekomo spowodowane przez Polibutylen , wywołane były nieprawidłowym wykorzystaniem acetalowych kształtek oraz słabymi technikami tworzenia połączeń. Chociaż nie istnieje żaden oficjalny zakaz na tym rynku, w świetle rezultatu amerykańskiego sporu, Polibutylen-1 czy jakiekolwiek produkty z PB-1 nie są sprzedawane w Ameryce Północnej. Co się stało w sprawie sądowej w Stanach Zjednoczonych? Współoskarżeni zostali pozwani w połowie lat 90-tych XX w. pod zarzutem stwierdzenia wad w "systemach hydraulicznych z polibutylenu". - „Systemy hydrauliczne z polibutylenu wspomniane w amerykańskiej sprawie sądowej, którym przypisywano usterki systemów hydraulicznych, w rzeczywistości były to rury z polibutylenu połączone z kształtkami z żywicy acetalowej. - Przedwczesne awarie spowodowane były wykorzystaniem acetalowych kształtek oraz słabymi technikami tworzenia połączeń. - Acetal nie nadaje się do wykorzystania w transportowaniu gorącej wody z wysoką koncentracją chloru, natomiast PB-1 dobrze sobie radzi w podobnych warunkach. Komentarz do zdjęć: Pokazane powyżej: Pochodzące z rozprawy sądowej przykłady kształtek z różnych materiałów uwzględnione w skardze przeciw tak zwanym „systemom hydraulicznym z polibutylenu”. Wykorzystanie PB-1 w Unii Europejskiej i reszcie świata W bezpośrednim porównaniu W Europie, Azji i reszcie świata, zarówno wytwórcy jak i instalatorzy osiągają ponadprzeciętne standardy łączenia. Niezależnie od tego czy chodzi o proces łączenia w produkcji kształtek (PB-1 do PB-1 lub PB-1 do metalu), łączenia prefabrykowanych sekcji w warsztacie, czy łączenia dokonywanego na miejscu. Są cztery możliwości łączenia rur z PB-1 z kompatybilnymi kształtkami. Są to: - zgrzewanie doczołowe - zgrzewanie mufowe (kielichowe) - zgrzewanie elektrooporowe - łączenie na wcisk Kombinacja materiałów oraz metod łączenia musi być prawidłowa i odpowiednio zaprojektowana by uzyskać trwałe połączenia. Polibutylen-1 jest w ciągłym użyciu w Europie i Azji od ponad 40 lat w instalacjach do gorącej i zimnej wody pod ciśnieniem, i jest powszechnie uważany za najnowocześniejszą technologię dla tych systemów. Rury z PB-1 stosowane w Europie do ogrzewania podłogowego (od wczesnych lat 70-tych XX wieku) oraz w sieciach ciepłowniczych (od wczesnych lat 80-tych XX wieku), nadal funkcjonują prawidłowo. Czerwona ramka: Systemy hydrauliczne z polibutylenu mają rekordową długoterminową niezawodność i wysoką wydajność w Europie i Azji, jednak były przedmiotem działań prawnych w związku z domniemanymi awariami systemu w Ameryce Północnej. Przykłady: Instalacje z Polibutylenu-1 w Europie The British Museum, UK; Canary Wharf, UK; Monarch of the Seas, Royal Albert Hall, UK; Säntis 2000, CH; Imperial War Museum, UK. Tschuggen, CH; Hotel Les Trois, CH; Davos Hospital, CH; Almere District Heating, NL; Ulster University, IE; Rogner Bad, AT. Doskonałość usług Niezależne wyniki badań Długotrwała niezawodność i odporność na chlor Raport z badań ASTM F2023 uzyskany dla PB-1 klasy Akoalit PB 4267 potwierdzający ponad 50 lat przewidywanej trwałości przy ciągłym stosowaniu w temperaturze 60 ° C. (link: www.pbpsa.com/.../res.../pbpsa-pb4267-astm-f2023.pdf) Ocena instalacji hydraulicznej z polibutylenu po 18 latach użytkowania Przedstawione na konferencji Antec w 2013 roku niezależne badania (diagnoza na miejscu oraz testy laboratoryjne) kondycji systemu hydraulicznego z polibutylenu (PB) w wielorodzinnym kompleksie mieszkaniowym. (link: www.pbpsa.com/.../reso.../pbpsa-antec-study-2013.pdf) Baza klientów i historia osiągnięć Odbiorcami rur z Polibutylenu-1 są światowej klasy koncerny hydrauliczne (w tym członkowie PBPSA) produkujący i sprzedający rury z PB-1 na skalę światową (wyłączając Amerykę Północną). Rury z PB-1 są instalowane w znanych budynkach mieszkalnych, użyteczności publicznej i komercyjnych na całym świecie. (link: www.pbpsa.com/case-studies) Produkcja i jakość PB-1 jest produkowany w zakładzie produkcyjnym w Holandii, przy ścisłym przestrzeganiu norm ISO i procedur jakości. Każda partia PB-1 jest identyfikowalna i odpowiada określonym wcześniej specyfikacjom. PB-1 spełnia międzynarodowe normy dotyczące tworzyw sztucznych, takie jak: EN ISO 15876, ISO 12230, DIN 16968 oraz DIN 16969. (link do pełnej listy spełnianych standardów: www.pbpsa.com/standards) Rury z PB-1 są certyfikowane za jakość wody przez TZW (Technologiezentrum Wasser, Germany), NSF (National Science Foundation, USA) and WRAS (Water Regulations Advisory Scheme, UK). Testowanie wydajności - Użytkowanie długoterminowe Długoterminowe testy ISO 9080 przeprowadzone na projekcie rur z PB-1 służących przez okres 50 lat lub więcej Krzywe referencyjne dla homopolimeru i kopolimeru PB-1 są dostępne na życzenie. Badania ISO 9080 są przeprowadzane zgodnie z międzynarodowymi protokołami przez niezależne i akredytowane agencje badawcze, takie jak EXOVA. Odporność na chlor: Przewiduje się, że rury PB-1 będą miały żywotność przez 50 lat, gdy zostaną poddane działaniu wody zawierającej 4 ppm (przypis tłumacza: z ang.: liczba części na milion; jednostka porównywalna z mg/l) chloru w temperaturze 60 ° C (Raport z badań Bodycote / P-07/09, 2007). Ponadto wykazano, że rura PB-1 działa przez> 1000 godzin przy zawartości chloru 30 ppm przy 30 C / 6 bar (Raport z badań nr PB 1087C, Infraserv Höchst Technik, 2004). (przypis tłumacza: Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia i opieki społecznej z dnia 13 listopada 2015 r. (Dz.U. 2015 poz. 1989) dopuszczalna zawartość wolnego chloru w wodzie do picia i potrzeb gospodarczych to 0,3 mg/l.; link: dziennikustaw.gov.pl/du/2015/1989) Czy pB-1 jest zakazany w Stanach Zjednoczonych? Nie - nie ma zakazu stosowania Polibutylenu w systemach hydraulicznych, a Amerykanie kupują PB z Azji. Jednakże, członkowie PBPSA podjęli decyzję o niesprzedawaniu rur z PB-1 oraz artykułów hydraulicznych w Ameryce Północnej w świetle wyniku amerykańskiego sporu sądowego z lat 90-tych XX wieku przeciwko oskarżonym w sprawie.
@ANONYMUS0910
@ANONYMUS0910 Жыл бұрын
Wszystko pięknie ale połączenia to katastrofa potężne jak bycze jaja,wkuwać w ściany takie połączenia to katastrofa Pozdrawiam hydraulików.
@przygodyzbudowy2360
@przygodyzbudowy2360 Жыл бұрын
A który wymyślił raka, ten od miedzi PEXy czy PP?
@lukikashkx
@lukikashkx Жыл бұрын
Najlepszy był ten środkowy palec 😁
@wojciechbaryla
@wojciechbaryla Жыл бұрын
Nie o to chodziło, ale podoba mi się ten sposób myślenia 🤣
@daap007
@daap007 Жыл бұрын
Ja taki system widziałem w pl już jakieś 10 lat temu, tak więc nie sądzę aby teraz coś się zmieniło na ich korzyść, ale kto wie...
@wojciechbaryla
@wojciechbaryla Жыл бұрын
Co takiego mogłoby zmienić na korzyść system, którego użytkowanie jest tak korzystne? 🤔
@daap007
@daap007 Жыл бұрын
@@wojciechbaryla dobry system zmienia na lepsze to co sprawia, że coraz więcej użytkowników też tak chce. A do póki jakiś system istnieje na granicy błędu statystycznego, to znaczy, że jego zalety nie przemawiają do serc i portwelów.
@wojciechbaryla
@wojciechbaryla Жыл бұрын
@@daap007 O jakim błędzie mówimy, lub o jakiej granicy tegoż błędu? Proszę o konkrety. System od lat przemawia do serc i portfeli, a ostatnio coraz mocniej i szerzej.
@bozydarwiechowski6954
@bozydarwiechowski6954 Жыл бұрын
Sprawdziłem właśnie certyfikaty pochodzą z dwutysięcznego dziesiątego roku. Rzeczywiście nowoczesny system, koń by się uśmiał.
@nuevaterrainpolska1244
@nuevaterrainpolska1244 Жыл бұрын
Chciałby Pan nowsze, aktualne? Proszę do nas napisać - prześlemy. 😉
@pszczelarskanatura8189
@pszczelarskanatura8189 Жыл бұрын
Nieźle ciekawe czy lepsze od systemu ch.w.d.p?
@tadeuszmarcinek1741
@tadeuszmarcinek1741 Жыл бұрын
System ciekawy. Na minus dla mnie ogromne rozmiary kształtek co bardzo ogranicza pole manewru w ciasnych miejscach. Montaż bez narzędzi to dla mnie nie wielka zaleta, raczej każdy instalator i tak narzędzia posiada. Osobiście wolałbym kształtki mniejsze ale np zgrzewane. No i kryterium które jest i pewnie długo pozostanie w naszym kraju, w większości przypadków podstawowym: cena. Dopóki cena materiału nie zejdzie do okolic peksów i pp, moim zdaniem system nie będzie w stanie z nimi konkurować. Niemniej jednak życzę powodzenia:)
@nuevaterrainpolska1244
@nuevaterrainpolska1244 Жыл бұрын
Dziękujemy za życzenia. Tak nawiasem mówiąc to cena złączek i rurek w cenie wszystkich materiałów na budynek stanowi max. 0,3%😮 - można sprawdzić w KNR-ach. Czasami inwestor wyda grubo więcej niż trzeba na fundamenty, ale to początek budowy. Potem trudno wykazać wartość dobrych i trwałych materiałów instalacyjnych, bo przecież ich nie widać 😁Szkoda dołożyć 300 złotych, ale kuchnia za 30tys. musi być. Co do wielkości kształtek... Po włożeniu izolacji wszystko jest wyrównane, ale za to jaki przepływ🤩. Zero oporu w złączkach, a równoważenie hydrauliczne to bajka. Rura ma wewnętrzny opór K=0,0015, dla porównania PP ma K=0,3. Dobry przepływ to znaczna oszczędność energii - patrz wytyczne PORT PC. Nasi Partnerzy twierdzą, że z racji szybkości montażu mogą spokojnie wykonać 30% robót więcej. To w skali roku jest potężna kasa. Pozdrawiamy.
@jerry7376
@jerry7376 Жыл бұрын
Faktycznie nowość. W Polsce materiał i system montażu dostępny od końca minionego wieku. Pracowałem na tym systemie już 1995/96. Toporne kształtki, wydłużenia liniowe. Wykonać z tego instalacje c.o. lub celu po wierzchu a falbanki z rur wyjdą doskonale podobnie jak w PP niestabilizowanym. Niewątpliwa zaleta jest taka, że Kowalski bez specjalistycznych narzędzi sam sobie podkłada, zresztą podobnie jak klejonkę z marketu. Podobne systemy posiada TECE system logo czy Speedfit. Faktycznie nowość. Życzę ale nie wróżę powodzenia.
@nuevaterrainpolska1244
@nuevaterrainpolska1244 Жыл бұрын
Jesteśmy na polskim rynku od 2007, więc nie mógł Pan pracować w systemie Terrain SDP. Mógł Pan używać arabskiego systemu Hepworth, ale to nie był polibutylen 4237 czyli tzw. PB1.
@jurekzgon2043
@jurekzgon2043 Жыл бұрын
Zrobiłem z tej rury odcinek do grzejnika, po zagotowaniu się wody w kotle rura pękła straty poważne nie polecam, pękają też kształtki z czasem
@nuevaterrainpolska1244
@nuevaterrainpolska1244 Жыл бұрын
Do gotującej się wody najlepiej wrzucić jajka. Będą na miękko albo na twardo, albo woda się wygotuje. 😉
@piotrhiszpan3451
@piotrhiszpan3451 Жыл бұрын
Tak to wszystko pięknie i ładnie tylko nie ma jednej niezwykle istotnej zalety , a mianowicie nie zanija bakterii i innych świństw w wodzie tak jak czymi to miedź Chyba że co jakiś odcinek zrobimy miedziane wstawki
@nuevaterrainpolska1244
@nuevaterrainpolska1244 Жыл бұрын
Zgadza się, dobra miedź to bardzo dobry materiał, ale uwaga na miedź słabej jakości. Tzw. miękka miedź potrafi puścić 30 jonów na 1ml w sytuacji kiedy miedź certyfikowana wypuszcza góra 2 jony na 1ml. Jak dopuścimy do organizmu za dużo jonów miedzi może być problem. Druga kwestia jest taka, że antyseptyczny charakter miedzi wynika także z faktu nie odkładania się na tym materiale biofilmu. Rury polibutylenowe mają tę samą właściwość.
@krzysztof891
@krzysztof891 Жыл бұрын
Jak wygląda przepływ na krztałtkach , jakie są opory hydrauliczne na długich instalacjach .Czy przepływ jest linearny. pozdrawiam
@nuevaterrainpolska1244
@nuevaterrainpolska1244 Жыл бұрын
W kształtkach jedynym przewężeniem jest tuleja stabilizująca - ok 5% przewężenia, ale za to rury mają współczynnik chropowatości K= 0,0015 - to znaczy żaden.
@gr4bki
@gr4bki 7 ай бұрын
Jest dobry powód dla którego rur polibutylenowych się nie stosuje - degradacja pod wpływem chloru. Swego czasu masowo stosowane w US zostały wycofane, a obecnie posiadacz domu z takimi rurami nie ubezpieczy domu. Buduję dom (dla siebie) i to był jeden z systemów który wydał się ciekawy i rozważałem, ale po zgłębieniu tematu odpadł.
@wojciechbaryla
@wojciechbaryla 7 ай бұрын
Przyczyny amerykańskiej "alergii" na polibutylen sa coraz bardziej jaskrawe i coraz częściej publikowane. PE to silny kapitał amerykańsko, niemiecko, azjatycki. Polibutylen to scricte kapitał europejski. W połowie lat 90-tych XX wieku amerykański pozew (Cox) stwierdził usterki w „Polibutylenowych systemach hydraulicznych”. Przedwczesne awarie w Stanach Zjednoczonych, rzekomo spowodowane przez Polibutylen , wywołane były nieprawidłowym wykorzystaniem acetalowych kształtek oraz słabymi technikami tworzenia połączeń. Chociaż nie istnieje żaden oficjalny zakaz na tym rynku, w świetle rezultatu amerykańskiego sporu, Polibutylen-1 czy jakiekolwiek produkty z PB-1 nie są sprzedawane w Ameryce Północnej. Co się stało w sprawie sądowej w Stanach Zjednoczonych? Współoskarżeni zostali pozwani w połowie lat 90-tych XX w. pod zarzutem stwierdzenia wad w "systemach hydraulicznych z polibutylenu". - „Systemy hydrauliczne z polibutylenu wspomniane w amerykańskiej sprawie sądowej, którym przypisywano usterki systemów hydraulicznych, w rzeczywistości były to rury z polibutylenu połączone z kształtkami z żywicy acetalowej. - Przedwczesne awarie spowodowane były wykorzystaniem acetalowych kształtek oraz słabymi technikami tworzenia połączeń. - Acetal nie nadaje się do wykorzystania w transportowaniu gorącej wody z wysoką koncentracją chloru, natomiast PB-1 dobrze sobie radzi w podobnych warunkach. Komentarz do zdjęć: Pokazane powyżej: Pochodzące z rozprawy sądowej przykłady kształtek z różnych materiałów uwzględnione w skardze przeciw tak zwanym „systemom hydraulicznym z polibutylenu”. Wykorzystanie PB-1 w Unii Europejskiej i reszcie świata W bezpośrednim porównaniu W Europie, Azji i reszcie świata, zarówno wytwórcy jak i instalatorzy osiągają ponadprzeciętne standardy łączenia. Niezależnie od tego czy chodzi o proces łączenia w produkcji kształtek (PB-1 do PB-1 lub PB-1 do metalu), łączenia prefabrykowanych sekcji w warsztacie, czy łączenia dokonywanego na miejscu. Są cztery możliwości łączenia rur z PB-1 z kompatybilnymi kształtkami. Są to: - zgrzewanie doczołowe - zgrzewanie mufowe (kielichowe) - zgrzewanie elektrooporowe - łączenie na wcisk Kombinacja materiałów oraz metod łączenia musi być prawidłowa i odpowiednio zaprojektowana by uzyskać trwałe połączenia. Polibutylen-1 jest w ciągłym użyciu w Europie i Azji od ponad 40 lat w instalacjach do gorącej i zimnej wody pod ciśnieniem, i jest powszechnie uważany za najnowocześniejszą technologię dla tych systemów. Rury z PB-1 stosowane w Europie do ogrzewania podłogowego (od wczesnych lat 70-tych XX wieku) oraz w sieciach ciepłowniczych (od wczesnych lat 80-tych XX wieku), nadal funkcjonują prawidłowo. Czerwona ramka: Systemy hydrauliczne z polibutylenu mają rekordową długoterminową niezawodność i wysoką wydajność w Europie i Azji, jednak były przedmiotem działań prawnych w związku z domniemanymi awariami systemu w Ameryce Północnej. Przykłady: Instalacje z Polibutylenu-1 w Europie The British Museum, UK; Canary Wharf, UK; Monarch of the Seas, Royal Albert Hall, UK; Säntis 2000, CH; Imperial War Museum, UK. Tschuggen, CH; Hotel Les Trois, CH; Davos Hospital, CH; Almere District Heating, NL; Ulster University, IE; Rogner Bad, AT. Doskonałość usług Niezależne wyniki badań Długotrwała niezawodność i odporność na chlor Raport z badań ASTM F2023 uzyskany dla PB-1 klasy Akoalit PB 4267 potwierdzający ponad 50 lat przewidywanej trwałości przy ciągłym stosowaniu w temperaturze 60 ° C. (link: www.pbpsa.com/.../res.../pbpsa-pb4267-astm-f2023.pdf) Ocena instalacji hydraulicznej z polibutylenu po 18 latach użytkowania Przedstawione na konferencji Antec w 2013 roku niezależne badania (diagnoza na miejscu oraz testy laboratoryjne) kondycji systemu hydraulicznego z polibutylenu (PB) w wielorodzinnym kompleksie mieszkaniowym. (link: www.pbpsa.com/.../reso.../pbpsa-antec-study-2013.pdf) Baza klientów i historia osiągnięć Odbiorcami rur z Polibutylenu-1 są światowej klasy koncerny hydrauliczne (w tym członkowie PBPSA) produkujący i sprzedający rury z PB-1 na skalę światową (wyłączając Amerykę Północną). Rury z PB-1 są instalowane w znanych budynkach mieszkalnych, użyteczności publicznej i komercyjnych na całym świecie. (link: www.pbpsa.com/case-studies) Produkcja i jakość PB-1 jest produkowany w zakładzie produkcyjnym w Holandii, przy ścisłym przestrzeganiu norm ISO i procedur jakości. Każda partia PB-1 jest identyfikowalna i odpowiada określonym wcześniej specyfikacjom. PB-1 spełnia międzynarodowe normy dotyczące tworzyw sztucznych, takie jak: EN ISO 15876, ISO 12230, DIN 16968 oraz DIN 16969. (link do pełnej listy spełnianych standardów: www.pbpsa.com/standards) Rury z PB-1 są certyfikowane za jakość wody przez TZW (Technologiezentrum Wasser, Germany), NSF (National Science Foundation, USA) and WRAS (Water Regulations Advisory Scheme, UK). Testowanie wydajności - Użytkowanie długoterminowe Długoterminowe testy ISO 9080 przeprowadzone na projekcie rur z PB-1 służących przez okres 50 lat lub więcej Krzywe referencyjne dla homopolimeru i kopolimeru PB-1 są dostępne na życzenie. Badania ISO 9080 są przeprowadzane zgodnie z międzynarodowymi protokołami przez niezależne i akredytowane agencje badawcze, takie jak EXOVA. Odporność na chlor: Przewiduje się, że rury PB-1 będą miały żywotność przez 50 lat, gdy zostaną poddane działaniu wody zawierającej 4 ppm (przypis tłumacza: z ang.: liczba części na milion; jednostka porównywalna z mg/l) chloru w temperaturze 60 ° C (Raport z badań Bodycote / P-07/09, 2007). Ponadto wykazano, że rura PB-1 działa przez> 1000 godzin przy zawartości chloru 30 ppm przy 30 C / 6 bar (Raport z badań nr PB 1087C, Infraserv Höchst Technik, 2004). (przypis tłumacza: Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia i opieki społecznej z dnia 13 listopada 2015 r. (Dz.U. 2015 poz. 1989) dopuszczalna zawartość wolnego chloru w wodzie do picia i potrzeb gospodarczych to 0,3 mg/l.; link: dziennikustaw.gov.pl/du/2015/1989) Czy pB-1 jest zakazany w Stanach Zjednoczonych? Nie - nie ma zakazu stosowania Polibutylenu w systemach hydraulicznych, a Amerykanie kupują PB z Azji. Jednakże, członkowie PBPSA podjęli decyzję o niesprzedawaniu rur z PB-1 oraz artykułów hydraulicznych w Ameryce Północnej w świetle wyniku amerykańskiego sporu sądowego z lat 90-tych XX wieku przeciwko oskarżonym w sprawie.
@nuevaterrainpolska1244
@nuevaterrainpolska1244 7 ай бұрын
To nie jest dobry powód, a w zasadzie to żaden powód. Amerykanie zasłaniają swój dyletantyzm i brak profesjonalizmu. Zachwyceni polibutylenem nie wysilili się na produkcję złączek z tego samego materiału. Próbowali łączyć rury polibutylenowe złączkami z żywicy acetalowej. Acetal to materiał do wytwarzania protez zębowych, totalnie nieodporny na wysokie temperatury i chlor. Więcej szczegółów na stronie Światowego Stowarzyszenia Producentów Systemów Polibutylenowych (PBPSA)
@toja2918
@toja2918 Жыл бұрын
Kuźwa, nie mogę, co drugi "mistrz" napisał o hapworth czy tam innej nazwie, że od stu lat robi w Anglii czy tam innej Ameryce a Ci ciągle muszą tlumaczyc, że to nie tożsame systemy, bo to jest z pb1, czego tu nie rozumieć?
@0xigix0
@0xigix0 Жыл бұрын
Rewolucja która już od 20 lat jest w UK i jest najtańsza opcja na hydraulikę
@nuevaterrainpolska1244
@nuevaterrainpolska1244 Жыл бұрын
No tak, tylko dodać należy, że to nie Terrain SDP króluje w UK - tylko hepworth. Hepworth to arabski system, który nigdy nie był produkowany z PB1 ( polibutylen 4237). Kiedyś firma była zarejestrowana w Anglii. Teraz, gdy wpiszemy "Corys Piping Systems - Manufacturers of Hepworth [DIP]" okazuje się, że centrala wróciła z powrotem do Dubaju. Hep2O to Hepworth produkowany dla innej firmy. Pierwowzorem obu był Terrain SDP, chociaż różnice co do materiału i wykonania złącza są zasadnicze.
@zbigniewsobolewski2965
@zbigniewsobolewski2965 8 ай бұрын
Rura jest wytrzymała to fakt ,ja nie spuściłem wody z kampera, wszystkie baterie mosiężne popękały ,włączył się podgrzewacz przepływowy 3 fazowy ,miałem sople jak na Syberii. WODĘ W ZIMĘ należy spuszczać
@Dooku8
@Dooku8 Жыл бұрын
Fajny system bez zgrzewarek, bo mam już do kilku systemów sprzęt zgrzewanie, zaciskanie, lutowanie, spawanie. A głównie coś robię przy glazurze bo wykończenia to moja działka, ale działa się kompleksowo na łazience.
@karolloezd
@karolloezd Жыл бұрын
A jak wygląda sprawa zastosowanie glikolu? Nie wchodzi w reakcję?
@wikt0rrr
@wikt0rrr 3 ай бұрын
Mam to badziewie w domku holenderskim. Właśnie wczoraj musieliśmy wracać po nocy, bo okazało się że po zimie zakrętki dwie puściły. Nikt na wsi w okolicy nie ma tego systemu, w sklepach nie ma, masakra. Co mi po super instalacji jak w przypadku awarii nie ma części szybko dostępnych. Będę wymieniał całą instalację na PEX
@wojciechbaryla
@wojciechbaryla 3 ай бұрын
Sądzę, że to inne badziewie.
@rafaraczkowski2731
@rafaraczkowski2731 Жыл бұрын
Spotyka się ten system w Polsce od około 15 lat.
@qbw1
@qbw1 Жыл бұрын
Bardzo fajny materiał (wideo) jak i tworzywo. Ale caly czas nurtuje mnie ten kalibrator w rurce. Czy on byl przelotowy czy bedzie korek?
@wojciechbaryla
@wojciechbaryla Жыл бұрын
Przepływ jak nigdzie indziej.
@qbw1
@qbw1 Жыл бұрын
no dobra - obejrzałem na kompie nie na telefonie i widać ze to tuleja. Ale przy pierwszym ogladaniu odniosłem wrażenie że to korek :O
@brado0469
@brado0469 8 ай бұрын
idealna do zasilania monobloka
@jacekd.1696
@jacekd.1696 6 ай бұрын
monoblok przenosi drgania na dom na ściany. ta rura też przeniesie drgania i w końcu się rozszczelni. tylko na wężach metalowych ze stali nierdzewnej - elastyczny wąż karbowany famas
@tomaszgurgul7552
@tomaszgurgul7552 Жыл бұрын
Nie jestem konkurencja tylko instalatorem i na pushfit montowałem przez ostatnie 15 lat , a tylko dlatego że jest tańsze i szybsze w montażu , dlatego klienci się decydowali nie chce wszystkich zniechęcać i nie będę na forum opowiadał gdzie , w jaki sposób i po jakim czasie powstają potężne awarie na instalacjach pushfit
@nuevaterrainpolska1244
@nuevaterrainpolska1244 Жыл бұрын
Prosimy o konkrety. 1. Marka systemu, w którym Pan pracował. 2. Z jakiej przyczyny powstawały awarie. 3. Po jakim czasie powstawały awarie. Pytamy nie bez przyczyny. Terrain SDP nie miał awarii od początku istnienia czyli od 1982 roku, z powodu ewentualnych wad systemu. Inaczej to tylko pustosłowie albo próba popisania się.
@grzegorzkania6790
@grzegorzkania6790 Жыл бұрын
Mam takie pytanie: Jak jest z dyfuzja tlenu dla tych rur. Ogólnie wiadomo, że czym większa dyfuzja tlenu tym jest krótszy czas użytkowania instalacji CO.
@nuevaterrainpolska1244
@nuevaterrainpolska1244 Жыл бұрын
Możemy prosić o pytanie innymi słowami
@nuevaterrainpolska1244
@nuevaterrainpolska1244 Жыл бұрын
Polibutylen jest sam w sobie antydyfuzyjny, jednakże w sytuacji kiedy norma mówi, że musi być bariera - to bariera musi być. Mamy rury z barierą antydyfuzyjną, jednak barierą nie jest w naszych rurach aluminium.
@grzegorzkania6790
@grzegorzkania6790 Жыл бұрын
@@nuevaterrainpolska1244 Małe wprowadzenie. Ze względu na wymóg długiego (>50lat) czasu eksploatacji instalacji CO (nikt, no może praw nikt :-) nie chce po 5, 10 czy 15 latach robić generalnego remontu instalacji CO). Wartość dyfuzji tlenu, czyli przenikania tlenu przez materiały w tym dudy instalacyjne ma duży wpływ na trwałość instalacji. Są oczywiście materiały odporne na korozję, które można by zastosować, ale należało o tym wspomnieć dla całości obrazu. Przy zastosowaniu tradycyjnych materiałów (ze stalą włącznie) trzeba ten parametr uwzględniać. Jest nawet na to norma (PN-EN ISO 15875) którą mówi o maksymalnym przenikaniu tlenu przez elementy instalacji CO. Panowie dużo mówiliście o odporności i żywotności zastosowanych rur (oczywiście to dobrze, że maja dużą żywotność). Dla użytkownik (zwanego również inwestorem) ważna jest nie tylko żywotność części instalacji (w tym przypadku rur łączeniowych), ale przede wszystkim całej instalacji. Pytanie brzmi jaką ma żywotność zastosowany element i jaki on ma wpływ na żywotność innych elementów instalacji (kocioł na paliwa stałe, bufor, rury stalowe, grzejniki żeliwne, itp.)? Pozdrawiam Grzegorz.
@nuevaterrainpolska1244
@nuevaterrainpolska1244 Жыл бұрын
@@grzegorzkania6790 Temat jest trochę rozdmuchany. Powodów korozji jest wiele. Problem z tlenem eksplodował kiedyś, kiedy używano rur cynkowanych i tak już zostało. Gorsza od chemicznej jest korozja elektrochemiczna, ale racja jak można to trzeba zapobiegać, bo dom nie buduje się na 5 czy 15 lat - więc na początku trzeba badać jakość wody.
@damianformalik4661
@damianformalik4661 Жыл бұрын
Załóżmy że faktycznie nie mam izolacji termicznej i te rury by były cały czas widoczne na zewnątrz które bym podłączał do mobilnego domku holenderskim, to czym je najlepiej zabezpieczyć na zimę? i czym zabezpieczyć przed promieniami UV?
@nuevaterrainpolska1244
@nuevaterrainpolska1244 Жыл бұрын
Najlepszy byłby chyba peszel UV.
@yandix2000
@yandix2000 Жыл бұрын
Dałem łapkę w górę w momncie kiedy usłyszałałem że mowa jest o polibutylenie. 😊😊😊 Hamsko ingerujący marketing powoduje że PEX to jedyne co może być. Niestety to jest nie prawda. POLIBUTYLEN to dobra i myślę właściwa droga.
@nuevaterrainpolska1244
@nuevaterrainpolska1244 Жыл бұрын
Cieszy nas taka opinia. Dziękujemy.
@przemkolama
@przemkolama Жыл бұрын
Jestem totalnie początkującym hydraulikiem. Chciałbym poszerzyć swoją wiedzę . Czystej system jest gdzieś dostępny do ,,dotknięcia,, pisząc kolokwialnie w okolicach Opole - Wrocław ? Mógłbym zrobić nawet materiał z takiej realizacji . Pozdrawiam Przemko
@nuevaterrainpolska1244
@nuevaterrainpolska1244 Жыл бұрын
Witamy. Niedługo będzie kolejne potkanie we Wrocławiu. Proszę do nas napisać. Adres email pod filmem.
@jonsszafix3704
@jonsszafix3704 Жыл бұрын
Ta a cena z kosmosu. PP krol
@piotrodzysk4444
@piotrodzysk4444 Жыл бұрын
Pozdrawiam.#
@mirosawmyszor9638
@mirosawmyszor9638 Жыл бұрын
witam, proszę zdradzić czy oring jest typowy, jaka jest gwarancja przy pracy 70celsjusza czy zwyczajnie niestwardnie?
@nuevaterrainpolska1244
@nuevaterrainpolska1244 Жыл бұрын
Oring jest wykonany z EPDM-u i troche tylko modyfikowany kauczukiem. EPDM to materiał używany między innymi do wyściełania składów odpadów komunalnych - 100 lat żywotności. Kauczuk reaguje tylko w zetknięciu z pochodnymi ropy naftowej, ale każdy poliolefin też; PE, PP i PB. Z sytemu Terrain SDP można (na przykład) wykonać instalację sprężonego powietrza (do 20 Bar), ale sprężarka powinna pracować na oleju syntetycznym. Jest to także uwaga do wszystkich posiadaczy aut. Trzeba szybko likwidować wycieki paliwa lub olejów naturalnych - bo gumy lecą.
@AmatorElektronik
@AmatorElektronik Жыл бұрын
Roundup tez jest dopuszczony do rolnictwa i do buzi z chlebkiem i schabowym a potem jest RAK
@wojciechbaryla
@wojciechbaryla Жыл бұрын
KIWA to niezależny od kapitału instytut, który piętnuje stosowanie ostrych pestycydów i Roundup.
@AmatorElektronik
@AmatorElektronik Жыл бұрын
@@wojciechbaryla i co z tego? Skoro jest w żarciu, parowkach, miesie, chlebie? Ue dopuszcza, usa zakazala
Szczelność czy izolacja termiczna domu? Co ważniejsze?
35:59
iZZi instalacje
Рет қаралды 280 М.
Kilka słów o systemie PEX - remont4you.pl
32:07
remont4you.pl
Рет қаралды 339 М.
Amazing weight loss transformation !! 😱😱
00:24
Tibo InShape
Рет қаралды 64 МЛН
Tania klimatyzacja? -tylko jeden...
31:29
iZZi instalacje
Рет қаралды 6 М.
CZY MOŻNA SCHOWAĆ ELEKTROWNIĘ WIATROWĄ ? PRZED URZĘDNIKAMI ? SĄSIADEM?
17:16
5 Błędów, Które Zrujnują Instalację Wodną w Twoim Domu
11:36
Pan Hydraulik
Рет қаралды 179 М.
Jak zaciskać rury pex i miedziane #pex #zaciskaniepex #panodrurek
22:15
Darmowe ogrzewanie i chłodzenie! Gruntowy Wymiennik Ciepła
32:15
iZZi instalacje
Рет қаралды 618 М.
NIE kupuj Pompy Ciepła... to BŁĄD!!! a jak musisz, to tylko taką.
31:16
Pompa Ciepła i PV
Рет қаралды 678 М.
Zmienił Pompę Ciepła bo go chciała puścić z torbami!!!
22:15
Pompa Ciepła i PV
Рет қаралды 256 М.
Buduj z AFRISO #8 - 10 błędów montażu podłogówki
12:32
AFRISOpl
Рет қаралды 450 М.
Запрещенный Гаджет для Авто с aliexpress 2
0:50
Тимур Сидельников
Рет қаралды 963 М.
Todos os modelos de smartphone
0:20
Spider Slack
Рет қаралды 64 МЛН
Частая ошибка геймеров? 😐 Dareu A710X
1:00
Вэйми
Рет қаралды 4,6 МЛН
Проверил, как вам?
0:58
Коннор
Рет қаралды 272 М.