Potop, kontynenty z błota, mięsożerne jaszczury - absurdy w przedwojennej książce

  Рет қаралды 52,860

NaukowoTV

NaukowoTV

Жыл бұрын

Jak w dwudziestoleciu międzywojennym wyobrażano sobie zamierzchłe dzieje Ziemi, dinozaury czy epokę lodową? W tym odcinku analizuję książkę popularnonaukową mającą ponad 80 lat. Czy można się z niej czegoś nauczyć? Zapraszam do obejrzenia filmu!
----------------------------------------
DZIAŁALNOŚĆ NAUKOWOTV:
Kontakt ➫ E-mail: krzysiek.naukowotv@gmail.com
SKLEP PREHISTORIC SHOP:
Strona sklepu ➫ prehistoricshop.pl/
Sklep na facebooku ➫ profile.php?...
WSPARCIE:
Społeczność NaukowoTV na Patronite ➫ patronite.pl/NaukowoTV
DODATKOWE LINKI:
Facebook ➫ / naukowotv
Instagram ➫ / naukowotv
Drugi kanał ➫ / krzysiekpoznanski
Discord ➫ / discord
Grupa na facebooku ➫ goo.gl/pKsCcJ
----------------------------------------
MUZYKA: Tomasz Kaczmarczyk ➫
tramaal.strefa.pl/03_filmy.html
/ tramaal
----------------------------------------
W filmie wykorzystano grafiki na licencji Creative Common:
commons.wikimedia.org/wiki/Fi...
Ilustracje z miniatury (domena publiczna):
Autor: Heinrich Harder
#naukowotv #historiaziemi #książka

Пікірлер: 217
@NaukowoTV
@NaukowoTV Жыл бұрын
6:25 zwróciliście uwagę, że najprawdopodobniej chodziło autorowi o dewońskie Prototaxites. Szczerze mówiąc nie spotkałem się z nimi wcześniej. Najprawdopodobniej były to grzyby (jednak liczne przesłanki wskazują, że ich natura była bardziej złożona: prawdopodobnie były organizmami symbiotycznymi, na kształt porostów) maksymalnie osiągające do metra średnicy i 8 metrów wysokości. Zaznaczę jednak, że Pan Mamutowicz pisał o nich "Nieco dalej spostrzegamy jakieś pagórki, szerokie na 10 i więcej metrów." więc wyobrażał je sobie bardziej jak dzisiejsze grzyby (z kapeluszami). Takie grzyby jakie znamy z dzisiejszych lasów zostawiły świadectwa swojego istnienia w kredowych bursztynach - czy istniały wcześniej, nie wiemy.
@JacekJankowskiExOriente
@JacekJankowskiExOriente Жыл бұрын
Praca pana "Mamutowicza" jest zlepkiem tak przypadkowej wiedzy i tak obłędnie zrozumianej i dobarwionej, że spokojnie cokolwiek duże czy wielkie nazywa olbrzymim pagórkiem. U pana "Mamutowicza" WSZYSTKO jest pagórkiem zresztą. Dryf kontynentów Wegenera był znany w latach 30 i był uważany za szurską teorię, potwierdzoną dopiero 25 po jego śmierci w wyniku wierceń geologicznych dna oceanicznego. Za to obowiązywała naukowo jeszcze b. szurska teoria pomostów, z której musiałyby wynikać pomost lądowy (Nie to, że nie istniały, wszak pomost lądowy między Amerykami istniał 120 lat temu, afro-eurazjatycki 150, a obuamerykańsko-afroeurazjatyczki jest szelfem od geologicznego niedawna) między Ameryką Południową a Australią.
@canismajoris7659
@canismajoris7659 Жыл бұрын
najlepsza książka na temat pradawnych dziejów ziemi to "ZAnIMPOJAWIŁ SIE CZŁOWIEK" Zdenka Buriana świetne rysunki niczym zdjęcia jakby zrobione w tamtych czasach stan wiedzy oczywiście trochę sie zmienił od wydania tej książki chyba kńcówka lat 70-tych Ale dla mnie to wspaniałe wspomnienie z dzieciństwa Swoja droga mógłbyś zrobić o tej książce filmik
@sereg4966
@sereg4966 Жыл бұрын
Już pomijając niezgodność z dzisiejszą wiedzą, to wydaje mi się, że ta książka musiała rozpalać do czerwoności wyobraźnię i głód wiedzy ludzi. Czytasz o czymś, co wygląda jak wyciągnięte z bajki, albo mitologii, jednocześnie ktoś Cię przekonuje, że tak właśnie było. Dziś nas to bawi, wtedy na pewno kogoś fascynowało. Na marginesie - nauka chyba ma to do siebie, że "odczarowuje" i urealnia nam świat, czym zabiera mu trochę takiej... romantycznej tajemniczości. Niby to dobrze i tak powinno pewnie być, ale trochę szkoda. :)
@NaukowoTV
@NaukowoTV Жыл бұрын
Zgadzam się w 100% :)
@lootownica
@lootownica Жыл бұрын
Mnie ciekawi jak trafnie paleontolodzy oszacowali wygląd dinozaurów. Może trafiłeś kiedyś w internecie na grafikę przerażającej bestii z ogromnymi zębiskami, która okazała się być rekonstrukcją artystyczną na podstawie czaszki hipopotama... Czyżby velociraptory były opierzonymi kulkami sadła które toczyły się za ofiarą jak ja za obiadem???
@stendec6649
@stendec6649 Жыл бұрын
@@lootownica W Prehistoric Planet jest najbardziej aktualna rekonstrukcja velociraptora. Ten hipopotam to przykład jak będzie wyglądać zwierzę gdy jego szkielet ciasno obciągnie się skórą i da minimalną ilość tkanek miękkich tak jak to się robi jeszcze dla dinozaurów w popkulturze (JP itp.) Możesz więc już zapomnieć o wychudzonych jaszczurkach, te rekonstrukcje są już nieaktualne - welociraptor był bardziej jak ptak. Jednak nie przesadzaj z "kulką sadła" nie popadajmy z jednej skrajności w drugą.
@lootownica
@lootownica Жыл бұрын
@@stendec6649 Ale wiesz że ta "kulka sadła" to był żart?
@wolwob7929
@wolwob7929 Жыл бұрын
W sumie Pan Mamutowicz, mając do dyspozycji dane z tamtych lat, nie mógłby napisać książki bliższej prawdzie. Ciekawe czy jakieś wiadomości teraz przekazywane też będą kiedyś całkowice przewrócone do góry nogami? Na pewno większość będzie bardziej dokładnie opisana, ale może niektóre? Myślę też że pan Mamutowicz bardzo ładnie to napisał, jak powieść, gdyby teraz pisano tak książki naukowe to fajnie by się czytało!☺️
@ziomekzmiasta9292
@ziomekzmiasta9292 Жыл бұрын
Opierał się na danych już wówczas przestarzałych, choćby nie wiedział o istnieniu galaktyk odkrytych kilkanaście lat wcześniej
@3ehu
@3ehu Жыл бұрын
Jeśli nie uwzględnia się dryfu kontynentalnego, brak pór roku wydaje się rozsądnym wytłumaczeniem dlaczego w krajach o raczej chłodnym klimacie znajdowano pozostałości tropikalnych zwierząt i roślin. Być może tego typu argumentacja stała za pomysłem braku pór roku w dawnych czasach.
@NaukowoTV
@NaukowoTV Жыл бұрын
Dzięki za zwrócenie uwagi - ma to sens. :)
@filneqstar-craft15
@filneqstar-craft15 Жыл бұрын
To niesamowite doświadczenie słuchać, jak ludzie postrzegali niegdyś historię naszej planety. Te opisy, choć jest w nich masa błędów, to wydają się wręcz baśniowe. Genialnym pomysłem, że są one tak napisane, jakby autor sam przebywał w tej zakrzywionej prehistorii. Można dzięki temu poczuć magię tego świata.
@lukaszlewczuk
@lukaszlewczuk Жыл бұрын
Bardzo ciekawy (ponownie) wgląd w stan wiedzy na wiele dekad temu. Za 100 lat dzisiejsze hipotezy i obowiązujące teorie mogą zostać podobnie zrewidowane i uznane za wręcz zabawne. Osobiście nie zdziwię się, jeśli za 20-30 lat usłyszę, że koncepcja ciemnej materii zostanie ostatecznie odrzucona. Dzięki!
@folkrozetb6534
@folkrozetb6534 Жыл бұрын
Temat ciemnej materii też nie daje mi spokoju. Milgrom neguje ale za naszego życia chyba nie dowiemy się jaka jest prawda
@zbyniurumek3235
@zbyniurumek3235 Жыл бұрын
Też czekam. Ciemna materia powinna być między bajkami o epicyklach.
@SMKCH84
@SMKCH84 Жыл бұрын
Jak dla mnie to autor książki zamieścił w książce informacje do których miał dostęp lub które mu udostępniono a do czego nie miał to podkoloryzował by dobrze się czytało. Film super 👍.
@alexalaintoper
@alexalaintoper Жыл бұрын
We'll never really find out, but maybe in 200 to 300 years, a scientist from the future will do similar material on KZfaq 3.0 regarding research and theories that arose three centuries ago. ;-). Very good job as always. Regards.
@PrendkiProntek
@PrendkiProntek Жыл бұрын
12:39 - jeśli ktoś nie zrozumiał tego określenia: to uczucie które towarzyszy nam np. gdy widzimy dresiarza w bmw, z którego głośników duduni Mozart.
@angelofthemorning5128
@angelofthemorning5128 Жыл бұрын
Zastanawiam się czy nasze wnuki, prawnuki będą się kiedyś śmiać z tego co teraz uważamy za niepodważalną prawdę naukową 😁. Fajny, zabawny materiał.
@LordOfTime23
@LordOfTime23 Жыл бұрын
Żadnej "prawdy naukowej" nie uważa się za niepodważalną. That's the point
@johnblacktorne3143
@johnblacktorne3143 Жыл бұрын
Też się nad tym zastanawiam. Przypuszczam, że część z hipotez zostanie zmieniona lub nawet obalona. Niemniej sam Krzysiek twierdzi, że o wielu opisywanych zjawiskach autor książki nie miał tej wiedzy, co ludzie współcześni. Jest więc wielce prawdopodobne, że ludzie żyjący za 80-100 lat też w wielu kwestiach będą mieć większą i dogłębniejszą wiedzę.
@sebastianpusolo1659
@sebastianpusolo1659 Жыл бұрын
Jeśli przeczytają ponownie podręcznik do HiT to będą ze śmiechu sikały pod siebie, że takich głupot ich uczyli w szkole 🤗
@angelofthemorning5128
@angelofthemorning5128 Жыл бұрын
@@sebastianpusolo1659 z tego już teraz się śmiejemy 😂
@greenhold6280
@greenhold6280 Жыл бұрын
Ja to się zastanawiam kiedy w końcu ludzie przejrzą na oczy i kościół upadnie :D
@jeydx
@jeydx Жыл бұрын
Bardzo dobra inticjatywa! Znajomość historii nauki jest niezwykle ważna w rozumieniu samej nauki. Zwłaszcza, że mieliśmy w polsce osoby, które się tym zajmowały na skale światową - choćby lwowski mikrobiolog Ludwik Fleck czy logik Kazimierz Ajdiukiewicz.
@przypadkowynick0752
@przypadkowynick0752 Жыл бұрын
14:38 - Szczerze to autor w tej analogii do Biblii nawet nie musiał skłamać. Bo na dobrą sprawę biblijny Potop mógłby być np. mocno podkoloryzowaną i przejaskrawioną historią jakiejś lokalnej powodzi. Wyobraźcie sobie choćby naszą lokalną powódź z lat 90tych i że ma ona miejsce ponad 5 tysięcy lat temu a dla ludzi których ona dotknęła, cały znany im świat to najbliższe 15 kilometrów wokół nich. Myślę, że opowiadając ją innym, na pewno by ją przejaskrawili mówiąc, że zalało cały świat itp. I stąd też poniekąd słuszne spostrzeżenie autora książki, że ta historia z Biblii może być właśnie takim echem dawnej historii ;')
@lootownica
@lootownica Жыл бұрын
Przejaskrawione jak opowieść ojca o jego drodze do szkoły :P
@yarpen26
@yarpen26 Жыл бұрын
Te wszystkie biblijne wstawki wyglądają raczej na próbę ochrony przed ewentualnymi skargami proboszcza u wydawcy. To niestety w żadnym wypadku nie był europejski standard: francuskie czy brytyjskie rozprawy geologiczne już sto lat wcześniej, choć oczywiście pełne zrozumiałych błędów czy ówczesnych społecznych uprzedzeń (głównie rasistowskich) były nienagannie świeckie. W Polsce religia została siłą zmuszona do zerwania z nauką dopiero po II WŚ i, co widać po podręcznikowej odysei, do dziś się z tym nie pogodziła.
@ziomekzmiasta9292
@ziomekzmiasta9292 Жыл бұрын
@@yarpen26 w roku 1914 aż 70% polskich studentów było ateistami (pewnie nawet więcej niż teraz), przedwojenna inteligencja była bardzo mocno zlaicyzowana. Bez większych problemów wydawano przed wojną książki np. o seksie.
@ziomekzmiasta9292
@ziomekzmiasta9292 Жыл бұрын
Indeks ksiąg zakazanych wprawdzie jeszcze był aktualizowany przez Kościół ale nie miał już najmniejszego znaczenia prawnego (żadne państwo nie zakazywało wydawania książek z tej listy).
@jaxon9832
@jaxon9832 Жыл бұрын
@@ziomekzmiasta9292 Przedwojenna inteligencja składała się w 90 procentach z narodowców. Tak. Narodowców i zapewne katolików. Nie wciskaj ciemnoty chłopcze ;>
@hankacyganka
@hankacyganka Жыл бұрын
Ale cudowna książka. No może nie jako podręcznik, ale magiczna!
@jaroslawnicinski6332
@jaroslawnicinski6332 Жыл бұрын
Jeszcze nie tak dawno przy zakładaniu instalacji elektrycznej (schodowe i hotelowe wyłączniki)korzystałem z podręcznika z 1952r. 😁 Akurat taki miałem na półce i... wszystko działa.
@karrock3608
@karrock3608 Жыл бұрын
Jednak warto podkreślić, że nauka to nie chrześcijaństwo. Nie ma stałej prawdy i podlega zmianom chciałoby się rzec ewolucyjnym. Dlatego nie powinno się wyśmiewać takich pozycji jak niektórzy komentujący próbują, ale docenic jako etap poszerzania wiedzy.
@zl8018
@zl8018 Жыл бұрын
Stała prawda istnieje, przynajmniej z dostępnej nam perspektywy, natomiast wiedza o niej rzeczywiście ewoluuje. To techniczna korekta (tak mi się wydaje, chyba, że nie zrozumiałem intencji), ale ważna, bo w postmodernizmie i prawdę próbuje się relatywizować.
@moonribbon7476
@moonribbon7476 Жыл бұрын
Skoro pojawił się temat Potopu to podrzucę taką ciekawostkę. Od już dobrych kilku lat coraz większe poparcie w środowisku naukowym ma teoria, że Morze Czarne nie zawsze było wypełnione wodą. Według niej, był taki czas kiedy cieśnina Bosfor była zamknięta, co sprawiło, że znaczna część wody z basenu Morza Czarnego wyparowała i ludzie żyjący już w tamtym okresie na terenach Europy - osiedlali się na "dnie" morza. W czasach późniejszych, gdy cieśnina znów umożliwiała przepływ wody, doszło do gwałtownej powodzi. W odpowiednich warunkach, symulacje komputerowe wskazują, że wody (w niektórych miejscach) mogło przybywać nawet 10cm na godzinę. Sprawiło to, że ludzie żyjący na tych terenach (zwłaszcza Ci, którzy żyli przy linii brzegowej "wyschniętego morza") nie mieli fizycznych możliwości by uciec przed wodą i utonęli. Historia kataklizmu była przekazywana drogą ustną, a że była ogromna (co jak co, ale Morze Czarne małe nie jest) to zachowała się przez setki jak nie tysiące lat, przy okazji stając się swego rodzaju legendą.
@maciejwojcik1609
@maciejwojcik1609 Жыл бұрын
Dzięki wielkie
@przypadkowynick0752
@przypadkowynick0752 Жыл бұрын
7:19 - Gdyby nie to, że pierwszy komiks z Supermanem wyszedł dopiero chyba w 1938, to pomyślałbym, że to właśnie nawiązanie do jego postaci :D Bo coś mi świta, że był taki zwrot wobec Supermana, że "Czy to ptak? Samolot? Nie! To Superman!" :D
@NaukowoTV
@NaukowoTV Жыл бұрын
Książka została napisana w 1936 - ja posiadam drugie wydanie poprawione z 1939 roku.
@Vikisoton
@Vikisoton Жыл бұрын
No tk czasy się zmieniają i wciąż nowego odkrywamy. Teraz to czyta się jak jkąś baśń o jaszczurch. Ciekawy vlog. Dziękuje za sprostowania 😁👍
@Revolwerowiec2137
@Revolwerowiec2137 Жыл бұрын
Ciekawy film
@kanapkuba4072
@kanapkuba4072 Жыл бұрын
Nom
@baek9361
@baek9361 Жыл бұрын
Ciekawe jak za 100 lat ludzie będą się zastanawiać jak mogliśmy wierzyć w to co wierzymy aktualnie.
@jaxon9832
@jaxon9832 Жыл бұрын
Dobrze powiedziane. Nauka, to i tak kwestia wiary. Taka trochę religia, posiadająca również swoje dogmaty ;)
@NaukowoTV
@NaukowoTV Жыл бұрын
Mylisz się. Nauka w żadnym wypadku nie jest kwestią wiary.
@jaxon9832
@jaxon9832 Жыл бұрын
Może i się mylę. Przyznaję. Czego ludzie nauki nie do końca chcą robić, uważając dzisiejszy konsensus naukowy za stały i niezmienny.
@PLTakeMe
@PLTakeMe Жыл бұрын
@@jaxon9832 ze co XD
@przemog88
@przemog88 Жыл бұрын
@@jaxon9832 Konsensus zależy od obecnego stanu wiedzy i nikt nie twierdzi że jest niezmienny. Pięknego chochoła nam tutaj podałeś.
@krzysiekstaniak
@krzysiekstaniak Жыл бұрын
Witam twórco 👍😀
@alexalaintoper
@alexalaintoper Жыл бұрын
Tego się tak naprawdę nigdy nie dowiemy ale być może za jakieś 200 do 300 lat naukowiec z przyszłości zrobi podobny materiał na YouTubie 3.0, odnośnie badań i teorii które powstały trzy wieki temu. ;-). Jak zwykle bardzo dobra robota. Pozdrawiam. ps. Oops, trochę mi się litery pomyliły. lol
@beatapogorzelska1241
@beatapogorzelska1241 Жыл бұрын
Dawno się tak naukowo nie obśmiałam🤣
@przemysawwittchen5810
@przemysawwittchen5810 Жыл бұрын
zajebisty odcinek, tym razem trafiłeś w punkt niesamowicie, ciekawostka jak kiedyś postrzegano historię ziemi uważam za bezcenną , aż przypomina mi się stary miesięcznik Dinozaury z serii Deagostini z 1994 roku, tam też były już bzdurne rysunki i czasami teorie no a jako dzieciak miałem świra na punkcie tych stworów, no że jesteś obeznany w temacie pewnie czaisz temat, może ci podsunąłem temat na któryś odcinek. Pozdro i nagrywaj dalej spoko materiały nie przynudzają.
@Mina-247-
@Mina-247- 9 ай бұрын
Ten opis Ziemi, gdy powstało na niej życie kojarzy mi się mocno z odcinkiem Był sobie człowiek.
@jcobb7762
@jcobb7762 Жыл бұрын
Dziękuję za świetny materiał 👍
@ksaveriusz
@ksaveriusz Жыл бұрын
Potob był, ale lokalny
@pelnander9932
@pelnander9932 Жыл бұрын
Jak dobrze znalazłem "pierwszego" Mamuta włochatego znaleziono na Syberii w 1728, Mosasaurus w 1764, Iguanodon i Megalosaurus w 1824, Dimorphodon w 1828, Basilosaurus w 1834, Plateosaurus w 1834, .... do 1939 znaleziono i opisano setki różnych skamieniałości z całego świata. Troodon 1856, Archeopteryx 1861, Allozaur, Diplodok, Brontozaur, ... były już znane. Dziwne, że tak znikoma wiedza była wtedy w Polsce o "królestwie Potworów". Czy tak też było w innych krajach np. w Niemczech czy Wielkiej Brytanii?
@leszekmazur8371
@leszekmazur8371 Жыл бұрын
Ciekawe :)
@dwdw6951
@dwdw6951 Жыл бұрын
Witaj Odkryłem Twój kanał niedawno i obejrzałem wszystko w zaledwie 2 tygodnie. Bardzo lubię tematy związane z astronomią. Nie widziałem na YT materiału dotyczącego pochłaniania obiektu przez czarną dziurę. Tzn co widziałbym gdybym obserwował takie zdarzenie. Czarna dziura pochłania światło więc samego wchłonięcia nie da się dostrzec (czarna dziura wchłonęłaby ten widok). Co zatem byśmy zobaczyli ? Zdeformowanie obiektu to na pewno, może zmianę jego barw. Nie umiem sobie tego wyobrazić ani znaleźć na ten temat materiału. Co o tym sądzisz? Dobry pomysł na odcinek ? Wszystko co mogę powiedzieć to: dobra robota :)
@jacekplacek344
@jacekplacek344 10 ай бұрын
Jak ktoś za 80 lat będzie oglądać twoje filmy też będzie miał ubaw po pachy. Zresztą nie trzeba tak długo czekać bo wiele ludzi już teraz się śmieje 😉
@Tobiasz_W.
@Tobiasz_W. 22 күн бұрын
To że ktoś się śmieje oznaczy tylko to że jest ignorantem albo zjebem
@kanapkuba4072
@kanapkuba4072 Жыл бұрын
A czy przypadkiem asteroida która zniszczyła dinozaury nie wywołała Wielkiego tsunami które faktycznie mogło wywołać jakiś wielki Potop?
@bar88888
@bar88888 Жыл бұрын
Tak, ale nie globalny - to tsunami na pewno nie miało by takiej siły, by zalać całe lądy, aczkolwiek gigantyczne obszary lądu zostały zalane.
@kanapkuba4072
@kanapkuba4072 Жыл бұрын
@@bar88888 jak duża ilość kontynentów mogła zostać zalana?
@thorkik3446
@thorkik3446 Жыл бұрын
Potop biblijny był 5 tys lat temi
@angelofthemorning5128
@angelofthemorning5128 Жыл бұрын
Nie globalny przecież.
@angelofthemorning5128
@angelofthemorning5128 Жыл бұрын
@@thorkik3446 biblijny mit o potopie jest jednym z wielu tego typu opowieści. Epos o Gilgameszu jest starszy, a zawiera opowieść bardzo podobną. Współczesna biblistyka uznaje to za mit właśnie. Opowieść, która zawiera tylko jakieś historyczne elementy (np wylanie Tygrysu i Eufratu).
@myszamaria8008
@myszamaria8008 Жыл бұрын
Prawdopodobnie w wątku z grzybami może chodzić o Prototaxites.
@NaukowoTV
@NaukowoTV Жыл бұрын
Zgadza się - przypiąłem stosowny komentarz.
@Bzyk1221
@Bzyk1221 Жыл бұрын
Za 100 lat ktoś wysmieje nasza wiedzę i okaże się że tego czego jesteśmy dziś pewni, to jedna bajka :D
@zakan4898
@zakan4898 Жыл бұрын
W sumie dał mi do myślenia opis Pterozaura- Tolkien w swoich książkach opisał ,,fel beast" i opis ludziom bardzo się kojarzył z pterozaurem i choć sam profesor przyznał, że pterozaury w sumie bardzo przypominają to co ma w głowie to nie wiedział prędzej jak wyglądały i się nie inspirował- a co mnie poruszyło to nie dość, że z wyglądu podobny to od razu łączy mi się to, że oba ,,niby" jadły padlinę i nią cuchnęły. O kłamstwa Tolkiena nie posądzam, ale coś dużo się zazębia xD
@awaewa5615
@awaewa5615 Жыл бұрын
Prehistoryczne podejście do prehistorii😊
@answerbenger4359
@answerbenger4359 Жыл бұрын
Wystarczy pobawić się ciśnieniem w ziemskiej atmosferze i już coś będzie większe lub mniejsze.
@Gniew_PGRu
@Gniew_PGRu Жыл бұрын
Mam taką samą roślinkę w takiej samej doniczce ha ha ha :D Pozdrawiam :D
@Andrzej2499
@Andrzej2499 Жыл бұрын
Już nie globalista , to chętnie będę oglądał . Jest łapka i subik .Pozdrawiam z UK .
@ziomekzmiasta9292
@ziomekzmiasta9292 Жыл бұрын
Globalsta to kanał dla 12-latków
@Andrzej2499
@Andrzej2499 Жыл бұрын
@@ziomekzmiasta9292 A , to z gościem na smietnik .
@fuckthewrld
@fuckthewrld Жыл бұрын
Nie wspominałeś kiedyś może o wielkich grzybach, z tego co pamietam nazywały się prototaksyty.
@riddick9547
@riddick9547 Жыл бұрын
Początki nauk wszelakich, zawsze są trudne i rozciagniete w czasie kolejnych etapów cywilizacyjnych rozwoju. Bądźmy wyrozumiali lecz nie przemądrzali. Ważne, że my i nauka ewoluuje i rozwija się, wprowadzając nas w kolejny skok zrozumienia wszechświata i naszego w nim miejsca. Ja to rozumiem, młodzieży z okresu szybkiego internetu, trudniej pojąć uwarunkowania poszczególnych rejonów przepływu informacji w dawnych czasach, jak dostępu do periodyków. Uczymy się ciągle i nadal...kto oczywiście chce.
@mst1717
@mst1717 10 ай бұрын
Kiedy usłyszałem o metrowej żabie to prychłem śmiechem.
@Epi-JotPe
@Epi-JotPe Жыл бұрын
Za 50lat też będą mieć z nas bekę
@ihawuha
@ihawuha Жыл бұрын
No to weź podręczniki z ok 1972 i sam sprawdź, czy się z nich uśmiejesz. Nauczanie teorii ewolucji było już powszechne, znano już strukturę DNA i wiedziano jakie to ma znaczenie dla dziedziczności, teoria Wielkiego Wybuchu była już dobrze ugruntowana. Znano zjawisko nadprzewodnictwa, emisji wymuszonej światła, rozmiary Drogi Mlecznej i Wszechświata.
@j.b.w.4884
@j.b.w.4884 Жыл бұрын
Pańska ocena tej pubikacji jest trochę niesprawiedliwa. Może i nie nadawała by się ona jako współczesny podręcznik szkolny ale zważywszy na stan ówczesnej wiedzy to brzmi mi to jak wręcz genialna publikacja popularnonaukowa i nawet teraz widział bym ją jako ciekawą opcję na pobudzenie dziecięcej wyobraźni. Sam pamiętam całkiem już współczesne (w stosunku to tej) publikacje gdzie podobnych kwiatków nie brakowało. Zresztą zupełnie już współcześnie również można zobaczyć jakieś dokumenty gdzie jeden drugiemu przeczy albo stosowane są w nich dość poważne skróty czy uproszczenia.
@krbnn
@krbnn Жыл бұрын
Publikacja ma akurat spore braki, w latach 30. XX wieku wiedziano już trochę więcej
@j.b.w.4884
@j.b.w.4884 Жыл бұрын
Możliwe Tylko skoro współczesne publikacje popularnonaukowe miewają braki czy uproszczenia. To czy wypada aż tak pastwić się nad taką sprzed wieku, kiedy obieg informacji nijak miał się do obecnego?
@yoiu13
@yoiu13 Жыл бұрын
Twoja książka zamówiona na święta dla bliskiej osoby, która kocha dinozaury od podstawówki ;) Ciekawe, czy jej wnuki ją kiedyś znajdą i będą ją czytały jak Ty Pana Mamutowicza
@pawejaroszewicz7893
@pawejaroszewicz7893 Жыл бұрын
Seria ciekawa, ale zastanawiam się czy są w planach odcinki o dinozaurach/ dziwnych zwierzętach
@poketrenerboberowy8130
@poketrenerboberowy8130 Жыл бұрын
Nauczyciele i tak uznają to za lepsze źródło naukowe niż Wikipedia
@MPGKalanos
@MPGKalanos Жыл бұрын
Myśle, że nauczyciele z tej nowej dobrej zmiany która się tworzy na naszych oczach od 7 lat
@gw2195
@gw2195 Жыл бұрын
Obieg informacji bez internetu był bardzo wolny. Naukowcy zapoznawali się z odkryciami innych z wieloletnim opóźnieniem. Być może książka odzwierciedla stan wiedzy np. o 50 lat wcześniejszy, bo drukowanie, tłumaczenie, wydanie prac naukowych trwało o wiele dłużej. Nie wiemy też np. czy władze kościelne by dopuściły tę książkę gdyby wprost pisano o teorii ewolucji. Pamiętajmy, że Kościół uznał teorię Darwina dopiero w 1996 roku. Tak, zdecydował o tym Św. Jan Paweł II - podobno taki staroświecki i niepostępowy.
@ziomekzmiasta9292
@ziomekzmiasta9292 Жыл бұрын
Gruba przesada z tymi 50 latami. Gdyby za popularyzację nauki wziął się wtedy naukowiec powstała by publikacja odzwierciedlająca stan wiedzy na rok 1936, kiedy istniała już np. teoria względności Einsteina albo zasada nieoznaczoności Heisenberga. "Krótka historia czasu" Hawkinga też powstała w czasach przed internetem (1988 rok) a jakoś nie razi archaizmem.
@ziomekzmiasta9292
@ziomekzmiasta9292 Жыл бұрын
Jan Paweł II może wydawać się staroświecki tylko w porównaniu z Franciszkiem, tak naprawdę to był jeden z bardziej liberalnych papieży.
@mitu8785
@mitu8785 Жыл бұрын
Czy to prequel podręczniku do HITu?
@jesvschristvs666
@jesvschristvs666 Жыл бұрын
Zaintrygował mnie fragment z grzybami. Znane są już od ordowiku pnie, niektóre znacznych rozmiarów (zwłaszcza okazy dewońskie, dorastające do 8 m i 1 m średnicy) Prototaxites uznawane za grzyby, lub grzyby zlichenizowane, czyli porosty (ich struktura wskazuje na gęsto upakowaną, pierścieniową sieć strzępek). Co ciekawe, wydaje się, że w karbonie całkowicie wymarły wyparte przez rośliny naczyniowe w ich naturalnym środowisku. W latach 30 Prototaxites był uważany za gigantyczną brunatnicę. Z powyższych powodów autor zapewne nie ma na myśli wyżej przytoczonego organizmu. Pewne grzyby lądowe znane są z dewonu, pełna zgoda. Zegar molekularny wskazuje z kolei na rozdzielenie linii zwierząt i grzybów średnio 1,5 GA lat temu, musiały zatem pojawić się znacznie przed dewonem.
@ziomekzmiasta9292
@ziomekzmiasta9292 Жыл бұрын
Czym właściwie był ostatni wspólny przodek zwierząt i grzybów? Jednokomórkowym pierwotniakiem czy wielokomórkowcem?
@jesvschristvs666
@jesvschristvs666 Жыл бұрын
@@ziomekzmiasta9292 Nie jest łatwo odpowiedzieć na to pytanie jednoznacznie. Proste zwierzęta (gąbki) wiąże bliskie pokrewieństwo z jednokomórkowymi wiciowcami kołnierzykowatymi, z kolei grzyby są jedno i wielokomórkowe. Spokrewnione ze zwierzętami i grzybami śluzowce budują wielokomórkowe plechy, ale mają w cyklu rozwojowym jednokomórkowe pełzaki. Jednak w całej grupie tylko zwierzęta zdołały zbudować prawdziwe tkanki (owocniki grzybów buduje pseudotkanka nazwana plektenchymą), więc organizm ten zapewne nie był tkankowcem. Wiele wskazuje na to, że ten przodek miał formę ameby bądź innego protista. Dla dokładniejszego wnioskowania z drzewa filogenetycznego na podstawie analizy molekularnej możesz prześledzić hasło "Opisthokont".
@ziomekzmiasta9292
@ziomekzmiasta9292 Жыл бұрын
@@jesvschristvs666 dzięki za wyczerpującą odpowiedź
@jesvschristvs666
@jesvschristvs666 Жыл бұрын
@@ziomekzmiasta9292 Spoko
@medyk812
@medyk812 Жыл бұрын
Prototaxites - są to wielkie skamieniałe grzyby chociaż dzisiaj byśmy je nazwali pewnie porostami
@NaukowoTV
@NaukowoTV Жыл бұрын
Zgadza się - przypiąłem stosowny komentarz.
@Michu3187
@Michu3187 8 ай бұрын
Fragment o olbrzymich grzybach przywodz mi na myśl "Podróż do wnętrza ziemi"
@canderousordo
@canderousordo Жыл бұрын
A co na to Minister do spraw wykopek?:D
@NaukowoTV
@NaukowoTV Жыл бұрын
Premier zlikwidował ministerstwo 😝
@adonis6591
@adonis6591 Жыл бұрын
ten opis roślin można by wkleić do ,,Nad Niemnem'' i nie byłoby wcale aż tak dziwnie
@keczupbolonski6988
@keczupbolonski6988 Жыл бұрын
A żaba Belzebuffo?
@jakubkamieniarz
@jakubkamieniarz Жыл бұрын
Niedawno od pewnego użytkownika YT usłyszałem pogląd jakoby odkrycie szczątków prehistorycznego walenia na obecnej Saharze było dowodem na biblijny potop. Na pytanie jak wiek Ziemi określony w Biblii koreluje z wiekiem skamieniałości owego walenia odpowiedzi nie otrzymałem.
@kanapkuba4072
@kanapkuba4072 Жыл бұрын
Wyślę brzeszczotki tego walenia mogą być związane z tym że kiedyś to miejsce było zalane przez podniesiony poziom oceanu i dlatego mogły tam występować w tak dużo wieloryby Potem w ciągu wielu lat w wyniku zmian klimatu poziom oceanuś się zmienił i w efekcie szczątki wieloryba wylądowały na lądzie
@yarpen26
@yarpen26 Жыл бұрын
Niech lepiej zajmą się szukaniem dowodów na istnienie Mojżesza i wielkiej niewoli egipskiej, bo tego akurat nikt się w hieroglifach od dwustu lat nie doczytał. To jest dopiero mitologiczna nieścisłość, a nie jedna z miliona powodzi, która przetoczyła się przez ten glob.
@mr.poland5160
@mr.poland5160 Жыл бұрын
Witam
@mst1717
@mst1717 10 ай бұрын
9:23 Czyżby to Diplodocus?
@dawidburdelak
@dawidburdelak Жыл бұрын
Wątpię, by jakiekolwiek dziecko, nawet te chore, kiedykolwiek się zastanawiało i rozmyślało na temat końca Wszechświata.
@monikat2327
@monikat2327 Жыл бұрын
Oh. Mam tę książkę. trochę się rozsypuje.
@marekherok7452
@marekherok7452 Жыл бұрын
Być może pomylił, być może nie było go na tym wykładzie...
@barsztik
@barsztik Жыл бұрын
"Pan Mamutowicz" - tak powinien nazywać się Twój kanał skierowany do dzieci :D
@folkrozetb6534
@folkrozetb6534 Жыл бұрын
Oj czepiasz się autora. Robił co mógł, żeby krzewić naukę ;)
@ninjapartyzant5362
@ninjapartyzant5362 10 ай бұрын
grzyby to organizmy wielkosci kraju wrastajace 100m pod ziemie ale grzyby rosna podziemia a na powierzchni sa ich owocniki ktore nie powinny byc za duze ze wzgledu na to ze im wiekszy owocnik tym wiecej energii potrzeba zeby urósł,
@annadanowska50
@annadanowska50 Жыл бұрын
Co myślisz o zwierzęcy armagedon
@Lechoslowianin
@Lechoslowianin Жыл бұрын
Pewnie dzisiejsze książki naukowe za 100 lat też będą tak odbierane
@user-kc8xs9st7k
@user-kc8xs9st7k Жыл бұрын
Na olbrzymie grzyby w karbonie a są jak najbardziej dowody, P. Mamutowicz nie potrafił tego składnie opisać kzfaq.info/get/bejne/Y61mZ6eSzK7Zf5s.html
@NaukowoTV
@NaukowoTV Жыл бұрын
Przypiąłem w tej kwestii komentarz na górze strony.
@kazimierzurbanik3913
@kazimierzurbanik3913 Жыл бұрын
Może zrób program o tym dlaczego ciała świętych katolickich nie ulegają rozkładowi.
@kamilakwiat389
@kamilakwiat389 Жыл бұрын
Nie podoba mi się nazywanie ówczesnego stanu wiedzy głupotą. Taki po prostu był stan wiedzy. Warto raczej pomyśleć jak zabawne okażą się kiedyś nasze dzisiejsze poglądy.
@krbnn
@krbnn 10 ай бұрын
Ale ta książka jest zła nawet jak na swój czas. Rok 1939 to trochę inny etap wiedzy o prehistorii niż latająca i mięsożerna jaszczurka. Trilobity od wielkoraków też odróżniano
@maciejwnek2217
@maciejwnek2217 Жыл бұрын
Pierwszy elo
@krzysztofsf
@krzysztofsf Жыл бұрын
No cóż.... To książka popularyzująca wiedzę, a nie praca naukowa. Siłą rzeczy mogła być opóźniona w stosunku do najnowszych badań. Ciekawe, czy autor był naukowcem czy też dziennikarzem lub np. nauczycielem szkolnym. Pamiętam z grubsza książkę "Przez ocean czasu " wydaną pod koniec lat pięćdziesiątych chyba i tam wizja chyba mniej się zestarzała w stosunku do wiedzy współczesnej.
@nyfb
@nyfb Жыл бұрын
Ocenianie wiedzy z przed 80 lat do dzisiejszej jest tak prawdę mówiąc bez sensu.Chyba brak pomysłów na odcinki.Ale plusika zostawiam,jak zawsze.
@NaukowoTV
@NaukowoTV Жыл бұрын
Pomysłów na odcinki nie brakuje. 😉
@crysis092
@crysis092 Жыл бұрын
A ja mam pytanie bo jesteś osobą kompetentną. Pojawiła się informacja w ostatnim czasie że na jednej rzece w USA z powodu suszy odsłonięte koryto ukazało ślady dinozaura z przed 113 mln lat czuje tutaj ładne oszustwo. Te informacje są powielane na pewnym kanale Globallista, film odnośnie powodzi w Pakistanie. Czy mógłbyś się do tego odnieść?
@przemog88
@przemog88 Жыл бұрын
Ale co jest takiego niezwykłego w śladach dinozaura sprzed 113 mln lat?
@crysis092
@crysis092 Жыл бұрын
@@przemog88 powiedz mi jak to jest możliwe że przez tyle lat nurt rzeki nie uszkodził tych śladów?
@przemog88
@przemog88 Жыл бұрын
@@crysis092 Zapewne nie miała do tego wystarczająco dużo czasu, koryta rzek cały czas się zmieniają. Z tego co wyczytałem to ten kawałek lądu w czasach kiedy powstały te ślady był nad brzegiem morza. Do tego w tamtym rejonie ślady różnych dinozaurów są odnajdywane od stu lat, jakoś nie wydaje się żeby było to fałszerstwo, ustalono nawet jaki był to dinozaur (Akrokantozaur).
@didonet5
@didonet5 Жыл бұрын
Oj Panie, kiedyś to były. Teraz to nie ma grzybów. kzfaq.info/get/bejne/eJiJl6uWqZfamaM.html
@zbyniurumek3235
@zbyniurumek3235 Жыл бұрын
Dinozaury wymarły przez szczury które roznosiły choroby. :)
@amciuam157
@amciuam157 Жыл бұрын
Na takiej książce chyba wychował się taki jeden pomyleniec z USA i tamtejszy Sandżaja - Kent Hovind. Ma tutaj swój kanał i uwielbia wyzywać prawie każdego kto się z nim nie zgadza. Naśmiewa się też z płaskoziemców i lubi tłumaczyć innym jak powinni myśleć. Lubi też gadać o dinozaurach i że nigdy nie widział psa, który by wyewoluował z bakterii. Whack an atheist to jego co weekendowy as w rękawie, można się pośmiać z tych jego cudactw, choć on to robi dla kasy. Watpię by wierzył w swoje brednie
@eidancree
@eidancree Жыл бұрын
7:29 Gdy ktoś wypowiada słowo „stonoga”, to pierwszym obrazem w mojej głowie nie jest skorupiak, ale pewien osobnik z gatunku homo sapiens. Ehhh...
@ShredPerspectivesWorks
@ShredPerspectivesWorks Жыл бұрын
co to za buczenie przez cały film? jakby u sasiada wibrował telefon. okropne ;v
@ShredPerspectivesWorks
@ShredPerspectivesWorks Жыл бұрын
no pierdolca dostane nie da sie tego słuchac
@kukueczka7193
@kukueczka7193 Жыл бұрын
Wywędrowały do ciepłych krajów? Pewnie dlatego nie ma ich już u nas, skoro rzucano w nie kamieniami he he he
@PanRobertP
@PanRobertP Жыл бұрын
My się śmiejemy z absurdów książki napisanej 80 lat temu, a tym czasie już bardzo niedługo do szkół wejdzie jeszcze bardziej absurdalny podręcznik Roszkowskiego do HiT-u.
@kanapkuba4072
@kanapkuba4072 Жыл бұрын
Warto dodać że to jak opisywane są dzieje ziemi i ludzkości i zmienia się z wiekiem lat nie tylko dlatego że jest taki a nie inny światło pogląd ale też ze względu na poziom wiedzy Jaki był wówczas był
@jaxon9832
@jaxon9832 Жыл бұрын
To jest akurat bardzo dobry podręcznik, poruszając niewygodne tematy. Nie dziwi więc fakt, jak wiele ludzi walczy z nim. Nagonka medialna i tyle. Jak zawsze zresztą. Mam nadzieję, że jak najwięcej nauczycieli podejmie się nauczania za pomocą tego podręcznika. Może przyszłe roczniki zdobędą trochę faktycznej wiedzy...
@angelofthemorning5128
@angelofthemorning5128 Жыл бұрын
Też o tym pomyślałam.
@przemog88
@przemog88 Жыл бұрын
@@jaxon9832 To nie jest dobry podręcznik, więc nawet nie wiem czy piszesz te komentarze po pijaku czy na serio jesteś aż tak głupi.
@czerwonykossta
@czerwonykossta Жыл бұрын
@@jaxon9832 no właśnie prof. Roszkowski napisał fantazje. Już nie wspominając o przekręcaniu historii i znaczeń po fałszowaniu map
@radoslawmazurekwaw
@radoslawmazurekwaw Жыл бұрын
"Mamy hipotezy i koncepcje" czyli nadal zgadujemy bo nadal nie wiemy jak powstało życie. Nie twierdzę, że przez to religijne wyjaśnienie jest tym prawdziwym. Twierdzę jedynie, że jest równie uprawnione.
@przemog88
@przemog88 Жыл бұрын
"Twierdzę jedynie, że jest równie uprawnione." - Uważasz że niepoparta niczym wiara jest równoznaczna z hipotezą naukową? Z choinki się urwałeś?
@radoslawmazurekwaw
@radoslawmazurekwaw Жыл бұрын
@@przemog88 Jedno i drugie to przypuszczenie. A poza tym daruj sobie docinki.
@angelofthemorning5128
@angelofthemorning5128 Жыл бұрын
A religia ma jakąś teorię? Bo myślałam, że mówi tylko o tym, że Bóg jest dawca życia, ale nie mówi w jaki sposób to zrobił.
@przemog88
@przemog88 Жыл бұрын
@@radoslawmazurekwaw 1. Ślepa wiara w bajki to nie są nawet przypuszczenia, tylko zwykłe wymysły oparte na niczym. 2. "Hipoteza naukowa jest początkowym etapem metody naukowej opartej na wcześniejszej wiedzy lub obserwacji, jako przyczynę danego zjawiska. Jest to propozycja rozwiązania niewyjaśnionego zjawiska, które nie mieści się w przyjętej teorii naukowej. Hipotezą jest przeczucie, że dana idea może stać się teorią naukową, co jest kolejnym krokiem w metodzie naukowej." Nie daruję sobie docinek tak długo jak zamierzasz kłamać na ten temat.
@radoslawmazurekwaw
@radoslawmazurekwaw Жыл бұрын
@@angelofthemorning5128 Kojarzę coś o lepieniu z gliny. Teoria to nie jest przypuszczenie. Nie mamy teorii na temat powstania życia, mamy tylko hipotezy.
@JacekJankowskiExOriente
@JacekJankowskiExOriente Жыл бұрын
Mamutowicz? Pseudonim.
@NaukowoTV
@NaukowoTV Жыл бұрын
Tak pseudonim - więcej mówiłem o tym w pierwszym odcinku miniserii: kzfaq.info/get/bejne/jq6EaZyT06-4j3k.html
@admier777
@admier777 Жыл бұрын
Bardzo ciekawy film, dziwne, że autor książki nie znał mechanuzmu pór roku i strefowości klimatu.
@jaknajlepiej
@jaknajlepiej 10 ай бұрын
Skoro jesteś przekonany że na Pangei musiały istnieć pory roku to na pewno tak było. Znakomity argument.
@krbnn
@krbnn 10 ай бұрын
Znajdowane osady świadczą o tym, że były
@wojciechwojnarowicz3668
@wojciechwojnarowicz3668 Жыл бұрын
Co raz dochodzą nowe teorie .I tak będzie zawsze ..
@pandzban4533
@pandzban4533 Жыл бұрын
Poważnie? Naprawdę wiemy jak powstały oceany i kontynenty? Teraz się szeroko uśmiecham z prowadzącego :D Są takie dziedziny nauki, które zawsze będą bajką i zbiorową halucynacją. Każda historia taka właśnie będzie. Np. historia Ziemi. Podobnie jest z historią wszechświata. Nienawidzę ludzi z branży jak mieszają naukę, którą badamy w laboratorium i raczej się na jej temat nie spieramy bo można szybko uwodnić kto ma rację, z naukami teoretycznymi które są domysłami w większości przypadków. Takimi jak historia wszechświata, astrofizyka, w szczególności kosmologia, historii naszej planety albo świat cząstek elementarnych. W tych przypadkach brakuje nam wiedzy oraz danych. Nasze teorią w tych przypadkach są życzeniowe i bezpośrednio wynikają z obecnego stanu wiedzy ogólnej. Wiedzy ogólnej, która od mniej połowy XX wieku nie poszła do przodu za bardzo. Reakcje chemiczne przebiegają tak samo, prąd płynie tak samo, światło świeci jak świeciło. W tym momencie policja naukowa mnie zbeszta, że mamy telefony, kompiutery, akceleratory, teleskopy i inne lasery których nie mieliśmy w latach 50-tych. Postęp technologiczny wynika z postępu inżynierów w miniaturyzacji i samej produkcji różnych materiałów. W zasadach ogólnych nic się nie zmieniło. Wręcz jest przeciwnie, raczej się cofamy. Dlatego mamy takie rzeczy jak konsensus świata naukowego w kwestii zmian klimatycznych oraz wpływu człowieka na te zmiany. Tenże konsensus stanowi, że obecne zmiany klimatyczne są tylko i wyłącznie wynikiem działalności człowieka. Kto myśli i ogłasza inaczej jest szurem i kropka. Tak mnie potraktowano wielokrotnie. Tym sposobem świat naukowy stał się ciałem politycznym. Nauka w tym momencie się skończyła. Stała się astrologią. Zaraz sprawdzę inne filmy autora ;)
@yarpen26
@yarpen26 Жыл бұрын
"Łojezu, toć my nie wiemy, to jest takie trudne to wszystko, jakieś formuły dziwne, chemiczne, a w Piśmie wszystko jasno i klarownie stoi, a skoro nie pisze, że ziemia jest okrągła, to skąd niby to wiemy, hm? HM?!" Twój rant w tzw. skorupce orzecha.
@jaxon9832
@jaxon9832 Жыл бұрын
No wreszcie ktoś tu napisał, jaka jest prawda ;> Chociaż jeden normalny w ścieku wyznawców pseudonauki ;>
@mateuszg3049
@mateuszg3049 Жыл бұрын
Koleś powieś rozprawić się stroną ewolucja myślenia okwj
@przemog88
@przemog88 Жыл бұрын
Spróbuj napisać komentarz jeszcze raz, ale tym razem po polsku.
@ziomekzmiasta9292
@ziomekzmiasta9292 Жыл бұрын
Nie, jakoś ciężko mi sobie wyobrazić jego robiącego "poważną analizę" jak SciFun
@pawello700pl9
@pawello700pl9 Жыл бұрын
Film o absurdach naukowych przyjmowanych niegdyś za prawdę?
@miejskitraper2733
@miejskitraper2733 Жыл бұрын
Mitologia i powstanie człowieka od małpy to największa głupota jaką się uczyłem w szkole. Dziękuje nauczyciele ,że nie protestowaliście jak to ma miejsce dzisiaj
@przemog88
@przemog88 Жыл бұрын
Człowiek sam jest małpą, siłą rzeczy więc niektórzy jego przodkowie też małpami byli. W żadnym razie nie jest to więc głupota.
@yarpen26
@yarpen26 Жыл бұрын
Żebyśmy my i zwierzaki, które mają przeciwstawne kciuki, używają prostych narzędzi, i na które działają nawet nasze tabsy antykoncepcyjne, mieli wspólnego przodka? HEREZJA, spalić to!
@jaxon9832
@jaxon9832 Жыл бұрын
@@przemog88 no może Ty jesteś małpą faktycznie. Ja jestem człowiekiem, Miejski Traper jak widać również.
@przemog88
@przemog88 Жыл бұрын
@@jaxon9832 Każdy człowiek jest małpą. Tak, Ty też.
@danio987
@danio987 Жыл бұрын
Co to za pierdolenie? Przecież są zachowane skamieniałości gigantycznych owocników grzybów. Były one na lądzie na długo przed pojawieniem się drzew.
@NaukowoTV
@NaukowoTV Жыл бұрын
A nie można grzeczniej? Przypiąłem stosowny komentarz.
@hipciogame4358
@hipciogame4358 Жыл бұрын
Ta książka brzmi jak książka dla dzieci xD Takie pierdoły popisane xD
@jaxon9832
@jaxon9832 Жыл бұрын
Hehe, wierzący gupie, ludzie sprzed wojny gupie, a my tera mondre. Nowe, nie znałem. A tak serio, jestem ciekaw jak ktoś obejrzy za 50 lat ten film (lub inne na tym i innych kanałach naukowych, o ile oczywiście będzie jeszcze istniał KZfaq) i będzie też tak podważał dzisiejszy stan wiedzy z perspektywy swoich czasów (czyli około 2070 roku po Chrystusie). Jestem naprawdę ciekaw. Tak samo nie czepiałbym się odwołań do wiary, gdyż dawniej ludzie byli bardziej ogarnięci i wierzyli. Dzisiejsza nauka niestety jest w kontrze do katolicyzmu i wszelkie wydarzenia biblijne są na siłę podważane. Także na kolejny raz radziłbym mniej (pseudointeligentnego) obśmiewania wiary katolickiej, pojęcia ludzi dwudziestolecia międzywojennego, a więcej faktów. Tylko wtedy nie powstałby żaden taki filmik, bo pomijając te kwestie, reszta jest w zasadzie zgodna. Trzeba też zauważyć, jakim językiem była pisana ta książka. Pan Mamutowicz chciał popularyzować naukę, a nie pisać podręcznik akademicki. Stąd liczne uproszczenia, sposób narracji, etc. No ale odwołuję się do pierwszego zdania tego komentarza. "Dawniej ludzie gupie, my tera mondre".
@NaukowoTV
@NaukowoTV Жыл бұрын
Zarzucasz mi tutaj kilka kwestii, a nawet nie sprawdziłeś pierwszego filmu z tej serii. A tam właśnie pewne kwestie tłumaczyłem (co było zaznaczone w tym filmie).
@angelofthemorning5128
@angelofthemorning5128 Жыл бұрын
@@NaukowoTV to chyba jakiś troll albo fundamentalista z którym nie ma co się użerać, bo czyta biblię bardzo dosłownie, nie uprawia żadnej sensownej biblijnej egzegezy. I tak nie zrozumie i będzie przekonany że wygrał a rozmówca skończy z załamaniem nerwowym.
@jaxon9832
@jaxon9832 Жыл бұрын
@@angelofthemorning5128 Skąd wniosek, że czytam Pismo Święte dosłownie, albo że nie uprawiam sensownej egzegezy? Wcale nie jestem przekonany, że wygrałem, lub że wygrywam. Nie jestem naukowcem dzisiejszej epoki, by stwierdzić coś, a potem uważać, że temat został wyczerpany, uznając samemu, że wygrał ;)
@przemog88
@przemog88 Жыл бұрын
@@jaxon9832 Ponownie atakujesz chochoła, nie wiem czy robisz to dla trollowania czy na serio jesteś aż takim ignorantem.
@Jeff_Reyx
@Jeff_Reyx Жыл бұрын
@@jaxon9832 człowieku odpuść sobie
KOSMICZNA KATASTROFA czyli jak powstał KSIĘŻYC?
20:20
NaukowoTV
Рет қаралды 150 М.
Can You Draw A PERFECTLY Dotted Line?
00:55
Stokes Twins
Рет қаралды 113 МЛН
Clowns abuse children#Short #Officer Rabbit #angel
00:51
兔子警官
Рет қаралды 38 МЛН
THEY made a RAINBOW M&M 🤩😳 LeoNata family #shorts
00:49
LeoNata Family
Рет қаралды 37 МЛН
Prawo skali czyli czy SMOKI mogą istnieć?
13:49
NaukowoTV
Рет қаралды 96 М.
Życie na permskiej równinie  / Dr Daniel Tyborowski
1:24:11
Wszechnica FWW
Рет қаралды 37 М.
Największe drapieżniki morskie po erze dinozaurów [Podcast Paleontologiczny #2]
57:20
Daniel Tyborowski - Historia Naturalna
Рет қаралды 17 М.
Życie w karbońskim lesie /  Dr Daniel Tyborowski
1:21:00
Wszechnica FWW
Рет қаралды 37 М.
Przesmyk DARIÉN - najniebezpieczniejsza dżungla na Ziemi!
16:35
Czy walczyć z płaską Ziemią? - POP Science #13
1:30:13
Astrofaza
Рет қаралды 368 М.
Can You Draw A PERFECTLY Dotted Line?
00:55
Stokes Twins
Рет қаралды 113 МЛН