Poznaj nasz kościół [#4] O organach | o. Piotr Oleś OP

  Рет қаралды 11,783

Dominikanie Freta

Dominikanie Freta

4 жыл бұрын

#dominikaniefreta #freta10 #PiotrOleśOP #organy
O tym skąd w ogóle wzięły się organy, kim byli kalikanci i czym różni się piszczałka labialna od języczkowej. O tym i jeszcze wielu innych ciekawostkach z serca fretowych organów w najnowszym odcinku opowiada o. Piotr Oleś OP. Zapraszamy!
FB → / dominikanie.freta
TT → / op_freta
IG → / dominikanie_freta

Пікірлер: 46
@DominikanieFreta10
@DominikanieFreta10 4 жыл бұрын
Zapraszamy do zadawania pytań o. Piotrowi w komentarzach - następny odcinek to Q&A
@teresau7170
@teresau7170 4 жыл бұрын
Jak wygląda" dominikański" rozkład dnia?
@janskrzypczak717
@janskrzypczak717 4 жыл бұрын
Szczęść Boże miałbym dwa pytania do Ojca Piotra w ramach Q&A: - czy lubi Ojciec nosić habit? - skąd u Ojca taka pasja historii sztuki? Super filmik !!!
@elzbietagegotek344
@elzbietagegotek344 4 ай бұрын
W młodości chodziłam na koncerty organowe w Łodzi do Katedry i znajdującego się obok kościoła ewangelickiego na ulicy Piotrkowskiej. Marzyłam żeby grać na organach ale Pan Bóg miał inne plany względem mnie. Trochę szkoda bo uwielbiam muzykę organową. Od niej zaczęła się moja miłość do muzyki szeroko pojętej
@organmistrzostworobertkoch2762
@organmistrzostworobertkoch2762 2 жыл бұрын
Nosy po kontuzji są najpiękniejsze....
@sebastiankozowski8140
@sebastiankozowski8140 3 жыл бұрын
Bardzo fajnie Ojciec opowiedział o organach! Jako miłośnik organów mam czasem przyjemność opowiadać o swoim ulubionym instrumencie, ale to wcale nie jest łatwe powiedzieć o organach w sposób popularno-naukowy. I chociaż wiem o organach sporo, to z przyjemnością i zainteresowaniem wysłuchałem tego odcinka. Dowiedziałem się z niego, jak opowiedzieć o organach ciekawie i merytorycznie bezbłędnie. Dziękuję! :-D
@dorotakowalczyk6559
@dorotakowalczyk6559 4 жыл бұрын
[Q&A] Czy o. Piotr studiował historię sztuki? Jeśli tak, to gdzie i kiedy? Bardzo pomysłowa seria, świetnie prowadzona. Historia opowiadana pięknie i ciekawie. Słucha się i ogląda z największą przyjemnością.
@anulka9277
@anulka9277 4 жыл бұрын
Mialam radosc grania na tych organach podczas studiow, jeszcze za czasow obecnosci Siostr Dominikanek na Freta :-) uwielbiam nadsluchiwac "pierwszego oddechu" ogranow, jak miechy sa wprawiane w ruch otrzmujac doze powietrza , wtedy slychac prawdziwy oddech instrumentu... Ten instrument zyje ;-)
@DominikanieFreta10
@DominikanieFreta10 4 жыл бұрын
🎵😀
@jezuici.wroclaw
@jezuici.wroclaw 4 жыл бұрын
Ojcze Piotrze - super film! :) Tak się składa, że mniej więcej znam historię Waszych organów. :) Pan Szydłowski z Wrocławia przeprowadzał w latach 80-tych generalny remont wielkich organów. Natomiast organy ołtarzowe są skonstruowane przez innego wrocławskiego organmistrza, Józefa Cynara, który jednak nie zmontował tego instrumentu. Pan Szydłowski zmontował te organy, ale de facto nie są one jego dziełem.
@gucfa3087
@gucfa3087 4 жыл бұрын
Z chęcią zasiadłbym teraz w ławach i posłuchał tych organów.
@KarolinaCichamusic
@KarolinaCichamusic 3 жыл бұрын
Dziękuję. To była ciekawa wyprawa
@MrLukaszkoz
@MrLukaszkoz 4 жыл бұрын
Super odcinek! Spokojnie można go puszczać dzieciom na lekcjach muzyki. :) Jeżeli chodzi o kolejne odcinki, to bardzo chętnie zobaczyłbym, wszystko to, co nie jest dostępne na co dzień. Popieram też propozycję opowieści o obrazach wiszących w prezbiterium (swoją drogą marzę, aby znalazły się fundusze na ich renowację i rozjaśnienie, bo pewnie pierwotnie nie były takie ciemne).
@paweromanczyk9795
@paweromanczyk9795 4 жыл бұрын
Nigdy się nie zastanawiałem nad tym.Organy po prostu są, a to tak skomplikowany mechanizm. Super odcinek.
@mieczysawstelmaszyk2613
@mieczysawstelmaszyk2613 4 жыл бұрын
Zdarzało mi się "robić" za kalikanta w czasach zamierzchłej młodości, gdy prądu zabrakło... Dziękuję, Ojcze, za ten bardzo ciekawy odcinek!
@annak.1709
@annak.1709 4 жыл бұрын
Ten odcinek mnie zainteresował na najbardziej. Obejrzałam trzy razy, by jak najwięcej zapamiętać😀 fascynujący mnie temat, dziękuję bardzo. No i zawsze zastanawiałam się czy to organista tak pięknie śpiewa 😊
@DominikanieFreta10
@DominikanieFreta10 4 жыл бұрын
Zapraszamy na kolejny 😎
@renatam.657
@renatam.657 4 жыл бұрын
Z wielką uwagą i zainteresowaniem wysłuchałam pięknego głosu ks. Piotra, który wspaniale opowiedział historię organów. Dużo z tej lekcji się nauczyłam.
@janinamydlowska2414
@janinamydlowska2414 4 жыл бұрын
Super odcinki , super przekaz i super montaż. Dziękuję. Acha my też tęsknimy 😞 dobrze że jesteście na yt 👍💕😊
@basiabuczek4473
@basiabuczek4473 4 жыл бұрын
Dziekuje ,super ciekawy pokaz instrumentow
@MrAleksandra114
@MrAleksandra114 4 жыл бұрын
Końcówka jest najlepsza! 😁
@1baret
@1baret 4 жыл бұрын
Odcinek wymiata 😉 Oglądałem z zapartym tchem. Niesamowite to wszystko!
@DominikanieFreta10
@DominikanieFreta10 4 жыл бұрын
Dziękujemy! 👍
@starakrowa2220
@starakrowa2220 4 жыл бұрын
Bardzo ciekawy film! Kilka pytań: 1. Czy organy Biernackiego i mały instrument Szydłowskiego/Cynara (w jednym z wcześniejszych komentarzy pod filmem wskazano, że jego głównym twórcą był jednak Cynar) różnią się znacząco pod względem jakości wykonania i brzmienia? (co ciekawe, Józef Cynar jest również twórcą bardzo interesującego instrumentu w kościele dominikanów we Wrocławiu) 2. Ile czasu zajmuje nastrojenie całych organów i jak często się to wykonuje? 3. Jakiś czas temu podczas zbiórki na potrzeby remontowe klasztoru o. Dawid wspominał, że jeżeli uda się zdobyć dotację to możliwy będzie remont organów. W jakim stanie jest instrument po ponad pięćdziesięciu latach użytkowania? Co konkretnie wymaga naprawy? 4. Dlaczego po wojnie nie zdecydowano się na odbudowę neogotyckiej galerii przed kościołem? Serdecznie pozdrawiam!
@Oskar_Wrzesien
@Oskar_Wrzesien 3 жыл бұрын
Czas strojenia zależy od wielkości organów oraz kwestii ich rozstrojenia. Jest kwestia indywidualna. A co ile się powinno stroić? Piszczałki językowe zwłaszcza w lecie mają tendencję do szybkiego rozstrajania. Je powinno stroić się co miesiąc-dwa. A piszczałki labialne tu myślę że na około raz na pół roku
@MrFranzetto
@MrFranzetto 4 жыл бұрын
Dzień dobry :-). Szczęść Boże :-). Mam pytania do Piotr Oleś OP. 1. Skąd u Ojca pomysł na taką serię? 2. Czy Ojciec planował/ma w planach studiowanie historii sztuki? 3. Ile czasu zajmuje Ojcu przygotowanie się do nagrania jednego odcinka? 4. Z ilu źródeł wiedzy (i jakich) korzysta Ojciec do przygotowania się do nagrania jednego odcinka? 5. Mniej więcej ile odcinków planuje Ojciec na nagranie tej bardzo ciekawej swoją drogą serii? #DominikanieFreta #Dominikanie Freta - świetny pomysł na nagranie tego typu serii :-).
@DominikanieFreta10
@DominikanieFreta10 4 жыл бұрын
Dziękujemy :)
@MrFranzetto
@MrFranzetto 4 жыл бұрын
@@DominikanieFreta10 Bóg zapłać. Adam Matuszek, Lębork, woj. pomorskie :-).
@1TimTheEnchanter1
@1TimTheEnchanter1 4 жыл бұрын
Czy możecie coś więcej powiedzieć o kaplicy Duszpasterstwa Akademickiego / Fraternii III Zakonu? Z jakich czasów pochodzi tamtejszy ołtarz? Są tam też takie małe organy - co to za instrument?
@aslassnwar
@aslassnwar 4 жыл бұрын
Bardzo fajny odcinek; Czy kiedyś wystarczy Wam instrumentów do wykonania Bacha BWV 1065 III Allegro?
@alteasun8075
@alteasun8075 4 жыл бұрын
grób św Jacka chciałabym zobaczyć, zawsze tam zamknięte podziemie
@kjsmagacz
@kjsmagacz 4 жыл бұрын
A czy grób św. Jacka nie jest czasem w Krakowie? 😉
@MUZYCZNY93
@MUZYCZNY93 3 жыл бұрын
Jak organy mogą działać przez komputer ?
@sebastiankozowski8140
@sebastiankozowski8140 3 жыл бұрын
To są tzw. wirtualne organy. Działa to w ten sposób (w zarysie), że uruchomiony jest na komputerze specjalny program zawierający bibliotekę sampli. Te sample powstają w ten sposób, że nagrywa się brzmienie realnych głosów organowych piszczałka po piszczałce, a potem obrabia się cyfrowo te nagrania. Program zainstalowany na komputerze odtwarza odpowiednie sample, gdy wybierze się jakiś register, czy zestaw registrów i zagra na klawiaturze. Jak ktoś się lepiej zna na tych komputerowych niuansach i dostrzegł w mojej wypowiedzi jakieś błędy/nieścisłości, to proszę mnie poprawić.
@lenariuse
@lenariuse Жыл бұрын
hahahah była kiedys taka gra dzie jest Wally a tu w tych organach powiedziało by się znajdz dominikanina :D
@joannawarsiewicz6262
@joannawarsiewicz6262 4 жыл бұрын
Pozdrawiam serdecznie. Super pokaz, ale czy te organy będą grały po tej rozbiórce?
@DominikanieFreta10
@DominikanieFreta10 4 жыл бұрын
spokojnie - grają :)
@joannawarsiewicz6262
@joannawarsiewicz6262 4 жыл бұрын
Bo się trochę zaniepokoiłam... Bardzo dziękuję, to było piękne, widać duszę poszukiwacza i odkrywcy. Dzięki Ojcu mogliśmy to także zobaczyć i że Ojciec dzieli się swoją pasją. Sympatia, podziw i radość wzrasta. To wspaniałe. Dziękuję. Pamiętam przed Jezusem.
@stanisawk1385
@stanisawk1385 3 жыл бұрын
Niestety, fuga d-moll została zagrana expresowo! To bardzo monumentalne i dostojne dzieło, i tak tez powinno być wykonywane. Można ganiać po klawiszach, ale ten utwór do takiego wykonania nie pasuje
@sebastiankozowski8140
@sebastiankozowski8140 3 жыл бұрын
Nie zgadzam się zupełnie z pańską opinią. Po pierwsze to nie jest "fuga d-moll", ani nawet "toccata i fuga d-moll", lecz sam początek "toccaty d-moll", bo jest to toccata specyficznego typu, charakterystycznego dla barokowej kultury północnych Niemiec. Jest to zatem toccata o charakterze wirtuozowskim, brawurowym wręcz. Tempo, w jakim zagrana została tutaj jest dość powolne, ale nie na tyle, aby można było skrytykować wykonawcę. A chociaż ja sam gram zwykle w żywym tempie, to być może na tym instrumencie powściągnąłbym swój temperament, gdyby okazało się, że traktura instrumentu nie działa dość precyzyjnie, aby utwór zagrany szybko zabrzmiał dobrze. Tymczasem zapraszam Pana do wysłuchania toccaty d-moll w wykonaniu wybitnego i niekwestionowanego specjalisty w dziedzinie interpretacji organowej muzyki baroku, prof. Juliana Gembalskiego. kzfaq.info/get/bejne/brJyiK-im73LXXk.html
@piotrkrupka9395
@piotrkrupka9395 Жыл бұрын
W mojej parafii jest elektroniczny organista.....😢
@poloniek973
@poloniek973 Жыл бұрын
Wyrazy współczucia...
@organmistrzostworobertkoch2762
@organmistrzostworobertkoch2762 2 жыл бұрын
a za selekcjonowanie merytorycznych, organmistrzowskich komentarzy macie ode mnie łapke w dół
@DominikanieFreta10
@DominikanieFreta10 2 жыл бұрын
Szanowny Panie, nie selekcjonujemy merytorycznych, organmistrzowskich komentarzy
Poznaj nasz kościół [#5] Q&A#1 | o. Piotr Oleś OP
21:14
Dominikanie Freta
Рет қаралды 6 М.
Co w Ropie piszczy, czyli cała prawda o organach piszczałkowych
9:56
Gminny Ośrodek Kultury w Ropie
Рет қаралды 6 М.
39kgのガリガリが踊る絵文字ダンス/39kg boney emoji dance#dance #ダンス #にんげんっていいな
00:16
💀Skeleton Ninja🥷【にんげんっていいなチャンネル】
Рет қаралды 8 МЛН
路飞被小孩吓到了#海贼王#路飞
00:41
路飞与唐舞桐
Рет қаралды 80 МЛН
Happy 4th of July 😂
00:12
Alyssa's Ways
Рет қаралды 67 МЛН
Does size matter? BEACH EDITION
00:32
Mini Katana
Рет қаралды 20 МЛН
Różaniec - tajemnice radosne [#1]
26:31
Dominikanie Freta
Рет қаралды 55 М.
My North Korean Holiday: The Funniest / Worst Place on Earth?
55:10
Show Me the World
Рет қаралды 3,8 МЛН
Poznaj nasz kościół [#13] Epilog | o. Piotr Oleś OP
20:05
Dominikanie Freta
Рет қаралды 1,8 М.
Czym są liczby urojone? - Kod Wszechświata #6
1:06:12
Astrofaza
Рет қаралды 143 М.
Eliasz, prorok jak ogień - prof. Marcin Majewski (Smak Karmelu | Karmelitańskie historie #2)
1:02:14
Krakowska Prowincja Karmelitów Bosych
Рет қаралды 23 М.
SERBIA-RUSSIA | A Special Relationship?
13:43
Prof James Ker-Lindsay
Рет қаралды 75 М.
Klasztorne opowieści [#1] Dlaczego dominikanie?
8:26
Dominikanie Freta
Рет қаралды 10 М.
39kgのガリガリが踊る絵文字ダンス/39kg boney emoji dance#dance #ダンス #にんげんっていいな
00:16
💀Skeleton Ninja🥷【にんげんっていいなチャンネル】
Рет қаралды 8 МЛН