PWS-33 Wyżeł - this Polish twin-engine trainer was so advanced!

  Рет қаралды 67,899

Zabytki Nieba - Vintage Sky

Zabytki Nieba - Vintage Sky

Күн бұрын

Patronite: patronite.pl/ZabytkiNieba
Twitter: / zabytki_nieba
0:00 - Start
0:15 - Training concept
1:11 - Designers
1:55 - Prototype I
2:40 - Paris Air Show 1938
3:43 - Fuselage
4:03 - Kopak plywood
4:29 - Remember bakelite?
5:02 - Fuselage continued
5:48 - Cockpit
7:07 - Interior picture?
9:15 - Wings
11:15 - Nacelles, engines and fuel
12:18 - Greetings to Patrons
12:42 - Landing gear
13:57 - Tailplane
14:20 - Armament
14:50 - Prototype II and order
15:40 - Price
16:01 - September1939, planes' fate
16:52 - Markings
17:20 - Wyżeł in museum?
18:28 - PWS-10 fighter
18:55 - Ending
This month's top Patrons: Damian Dynowski, Klaudiusz Gebauer, Roman Maciończyk, Bartosz Kijanski, Patryk Włodarski, Kuba Pawelec, Maciej Grzeszczak, Ania i Tomek SPÓLNICCY, areksordyl@o2.pl, Marcin Tatar, LESZEK ODZIENIEC, Bartek Wręga, Krzysztof Tomaszewicz, Paweł Gołąbek, Michał Okulski, Łukasz Dziurda, Paweł Smoleński, Michał Łukasiewicz, Grzegorz Odrzywolek, Mariusz Surlejewski, Pawel B, Stan Jezierski Lewalt, Michał Butterweck, Marcin Honkisz, Aleksander Czołnik, Tomasz Sarzyński, Jarosław Sochacki and 16 anonymous individuals. Thank you all!
Muzyka: Dixie Outlandish (Sting) - John Deley and the 41 Players
Muzyka: Pas de Deux - Bird Creek

Пікірлер: 239
@barbarakendziak7660
@barbarakendziak7660 Жыл бұрын
Dzień dobry, w imieniu mojego syna - Piotra, który jest Pana najmłodszym fanem (11 lat), przekazuję wiadomość od syna o następującej treści: "Bardzo lubię oglądać Pana filmiki.Dowiedziałem się z nich wielu ciekawych informacji, które są dla mnie inspiracją do dalszego poszerzania mojej wiedzy o lotnictwie. Bardzo proszę o zrobienie filmiku o samolocie Hawker Hurricane. Co prawda nie jest to polski samolot ale ma wiele wspólnego z historią Polski. Serdecznie Pana pozdrawiam. Piotr".
@Zabytki_Nieba
@Zabytki_Nieba Жыл бұрын
Bardzo dziękuję, również pozdrawiam, i pokażę Hurriczne'a jak tylko będę mieć do niego dostęp, niestety w Polsce takiego nie mamy.
@Zabytki_Nieba
@Zabytki_Nieba Жыл бұрын
Ale ja czekam na zrobienie o nim filmu aż go sfilmuję za granicą 😒
@stanisawkaczmarczyk5312
@stanisawkaczmarczyk5312 Жыл бұрын
@jankowalski4707 ale z tego co pamiętam to dostaliśmy od Anglików zaraz po wojnie tylko nasz wspaniałomyślny (nie)rząd uznał że nie będzie trzymać takiego wynalazku kapitalistów z zachodu i poszedł na przetop niestety, nie jestem pewien tylko czy to był hurricane czy spitfire
@robertpielak3940
@robertpielak3940 Жыл бұрын
Ja mam 12 i z tatą oglądamy kochamy ten kanał 😊
@barbarakendziak7660
@barbarakendziak7660 Жыл бұрын
@@Zabytki_Nieba Czekamy z niecierpliwością:) Dziękujemy za odpowiedź!
@fisnikahmeti5783
@fisnikahmeti5783 Жыл бұрын
W zeszycie Polskie Konstrukcje Lotnicze nuner 5 Prototypy PZL. 38 Wilk, PZL. 50 Jastrząb i projekty autorstwa Andrzeja Glassa na stronie 13 To sami zdjęcie widnieje jako wnętrze kabiny pilota samolotu PZL. 38/II Wilk
@antekfilip5122
@antekfilip5122 9 күн бұрын
Wielki szacunek dla Pana Marka za pracę i prezentację jego materiałów lotniczych, które są bardzo bogate informacyjnie i skrupulatnie dopracowane. Jednocześnie przedstawiane przez Pana Marka fakty i polskim przemyśle lotniczym dają dużo do myślenia. W 20-leciu międzywojennym mieliśmy taki przemysł, takie tęgie głowy i takie możliwości, a co dziś mamy ? Dziś nie mamy NIC. Smutne...
@bessarion1771
@bessarion1771 Жыл бұрын
Pracowalem w New Jersey na ulicy Baekeland Ave. To w tym miejscu stala pierwsza fabryka bakelitu...
@Zabytki_Nieba
@Zabytki_Nieba Жыл бұрын
To ładna ciekawostka!
@KPTaurus
@KPTaurus Жыл бұрын
Ta osłona kabiny ze zdjęcia wygląda jakby była w całości przesuwana do przodu, a to sugerowałoby że jest to kabina PZL-38 Wilka.
@abakussan4822
@abakussan4822 Жыл бұрын
Panie Marku. Długo myślałem co napisać. Mam wielki sentyment do lotnictwa. ( widzi Pan Muchę na okrągłym zdjęciu ) Latałem kiedyś na szybowcach. Miałem licencje i srebrną odznakę. Niestety praca, rodzina, życie, wyprowadzka do małego miasteczka zakończyły karierę szybownika. Jak patrzę na Pana to serce rośnie, że są tacy pasjonaci. Dociekliwość, praca, starania o dojście do źródeł i KULTURA SŁOWA. Jestem od roku na emeryturze ale niestety po 2 zawałach. Cały czas drążę synowi temat latania ( ja oczywiście w tandemie i przecz z rękoma od sterów🙂). Jak się wkurzę to kupię wiatrakowiec🙃dwuosobowy. Miło mi, że są tacy rzetelni, dociekliwi pasjonaci jak Pan. Serdecznie doceniam wszystkie odcinki i pozdrawiam. Wielu godzin w powietrzu i tylu samych lądowań co startów. Jacek
@Zabytki_Nieba
@Zabytki_Nieba Жыл бұрын
Bardzo serdecznie dziękuję za docenienie. Rozumiem Pana, moje życie też nie sprzyjało temu żeby jakoś szczególnie polatać, mam nadzieję w tym roku trochę tego nadrobić.
@user-sz1ob7ok5e
@user-sz1ob7ok5e Жыл бұрын
Wiatrakowce są też ciekawe, coraz bardziej się rozwijają, np. w USA do kontroli sieci elektrycznych - aby można dość łatwo wylądować przy takiej uszkodzonej sieci, ale żeby maszyna była tańsza od śmigłowca. Najnowsza elektronika znacznie skraca rozbieg i zmniejsza opory wirnika w locie.
@arturgal1850
@arturgal1850 Жыл бұрын
kolejny dobry kanal pozdrawiam udanego weekendu
@tomaszkaczynski661
@tomaszkaczynski661 11 ай бұрын
A ja dokładnie odwrotnie po 30 latach latania i 25 latach pracy. Odpuściłem. Nie wierzyłem jak instruktorzy mówili mi jedź na wakacje. Będziesz kiedyś żygał lataniem. No i mieli rację
@olo3539
@olo3539 Жыл бұрын
wow, poproszę o więcej materiału w temacie polskiego wkładu w de Havilland Mosquito.
@tomasztomicki2048
@tomasztomicki2048 Жыл бұрын
Sedes z Bakelitu był greckim mędrcem. W starożytności oczywiście.
@andreborowski4954
@andreborowski4954 Жыл бұрын
No tak...bo byl tez jego kolega po fachu czyli Tales z Miletu..a przesmiewcy katolicyzmu dodaja jeszcze Jezusa z Nazaretu.
@imnotaplayer957
@imnotaplayer957 Жыл бұрын
Był jeszcze adidos z ortalionu
@tadeuszborek5832
@tadeuszborek5832 3 ай бұрын
A teraz Ryży z Bakelitu
@MrKoyot44
@MrKoyot44 Жыл бұрын
Twój kanał to najlepszy kanał o historii polskiego lotnictwa KZfaq jaki widziałem i to bez dwóch zdań - widać ogromną wiedzę i pasję do wszystkiego co lata i latało na polskim niebie ale jeżeli można to przyłączę się do prośby abyś kiedyś , oczywiście jeżeli będzie to możliwie zrobił film o Hurricane . Jak zwykle łapa w górę iii Pozdrowionka :)
@GazalAlShaqab
@GazalAlShaqab Жыл бұрын
Ja też tak uważam (że najlepszy). 😊
@Zabytki_Nieba
@Zabytki_Nieba Жыл бұрын
@@GazalAlShaqab Bardzo dziękuję, chociaż typowo o lotnictwie chyba za dużej konkurencji nie ma (nawet licząc obcojęzyczne to w skali KZfaq'a niszowa tematyka).
@przpos1172
@przpos1172 Жыл бұрын
Zabytki nieba - świetny kanał. Wspomnę dla ciekawskich lotnictwa o zagranicznym Rex Hangar - oglądam z tłumaczeniem napisów. A Rex niedawno zrobił odcinek o PZL P.24, co mnie ucieszyło. Zapowiedział, że chciałby zrobić odcinek o poprzednikach P.24 . A jeszcze przedstawił bardzo u nas słabo znane dzieje walk P.24 w Grecji.
@Pentaxk3
@Pentaxk3 Жыл бұрын
A ja mam duuuużo rzeczy z bakelitu w domu. Kolekcjonuję aparaty fotograficzne bakelitowe. Na całej jednej półce rządzi polski WZFO Druh "czerwony" wraz z kilkudziesięcioma czarnymi Druhami. Na pozostałych półkach cieszą oczy Uni-Fexy, Pionyry, Pouwy Stat, Brownie, i inne. Więc bakelitu u mnie wiele...! 😁 Bardzo lubię Pańskie filmy!
@gregszy8575
@gregszy8575 Жыл бұрын
Bardzo ciekawe. Po raz pierwszy dowiedziałem się o istnieniu samolotu Wyżeł
@MALAHOR18
@MALAHOR18 Жыл бұрын
Zabawne jest to że maszyna dwu silnikowa ważyła mniej niż Polonez który zjeżdżał z taśmy w FSO.
@user-mx5gm5bz1h
@user-mx5gm5bz1h 7 ай бұрын
te genialne rozwiązania stawia polskich konstruktorów w czołówce światowej
@kamilolszowka3551
@kamilolszowka3551 Жыл бұрын
,,Podlaska Wytwórnia Samolotów" Ostre śmigło przecięło powietrze, Huk silnika zabił ciszę, Spaliny szybko z rury wypadły, Lotki delikatnie w górę się uniosły, Przepiękny płócienny dwupłatowiec, Piękniejszy niczym najwspanialszy szybowiec, Na pasie startowym czeka, Na pilota, który jego oblotu dokona… Groźny PWS-35 Ogar do startu gotowy, Oczekuje na swoje podniebne łowy, Zatankowany kołując na pasie startowym, Za chwilę w niebo pędem podąży, Tak jak morski rekin swymi płetwami, Przecina wody niezmierne, Tak podniebny PWS-102 Rekin swymi skrzydłami, Przecina chmury wysokie, Skąpane w letnim słońcu, Skrzydła i kadłuby podlaskich samolotów, Czekają podniebnych przygód, Pilotowane przez śmiałych polskich lotników… Jest to już jednak pieśń przeszłości, Nie odnajdziemy na niebie tamtych dwupłatowców, Nie ucieszą współczesnych oczu, Konstrukcje tamtych przedwojennych inżynierów… Nowe polskie samoloty miejsce starych zajęły, Polskie niebo na nowo zawojowały, Po latach polska myśl techniczna, Na nowo w świecie miejsce swe zaznaczyła, Wspaniałe polskie skrzydła, Latają dziś pod niebem całego świata, Dumnie nawiązując do tradycji, Lotnictwa polskiego czasów przedwojennych, Przed dumnym polskim lotnikiem, Niebo całego świata stoi otworem, Zawsze rozsławi na całym świecie, Polską myśl techniczną i lotnictwo polskie… Lecz kiedyś to podlaska ziemia, Całemu światu najwspanialsze samoloty oddawała, Niczym przez wieki płody roli, Wydawała polska ziemia wspaniałe samoloty, Niejeden stary historyk, Z rozrzewnieniem opowiadał swojemu młodemu wnukowi, O przedwojennych polskich samolotach, Z których produkcji słynęła ziemia podlaska, Gdy na Podlasiu letni wietrzyk powiewa, Starą historię cichutko do uszu śpiewa, Nie zważając na gwar letnich rozmów, Szepce… była kiedyś Podlaska Wytwórnia Samolotów…
@sawomirdoraczynski9685
@sawomirdoraczynski9685 Жыл бұрын
Brawo! Dziękuję!
@wolfganghalal63
@wolfganghalal63 Жыл бұрын
mega ciekawy odcinek. po prostu mega ciekawy. Dzięki Ci zacny kolego. Pozdrawiam. 😊
@olo1299
@olo1299 Жыл бұрын
Z bakelitu? Niezniszczalny wlacznik światła w piwnicy😉
@GazalAlShaqab
@GazalAlShaqab 10 ай бұрын
TAK, bakelit jest niezniszczalny, no chyba że się zacznie w niego czymś na…lać… 😅
@olo1299
@olo1299 10 ай бұрын
@@GazalAlShaqab przy pieprzyłem w niego szafą, dwa kołki 8x40 wyszły z pustaka a on dalej cały i od dziesięcioleci działa bez awarii 😂 ale fakt materiał kruchy ale trudnoscieralny za to.
@mariolondyn50
@mariolondyn50 11 ай бұрын
2:53 - ( Nieszczęście zwane Rayski ) - I takie właśnie było clue przedwojennego lotnictwa , szczególnie wojskowego . Naprodukowali typów i ciągle radośnie konstruowali następne przeważnie z nie najmocniejszymi silnikami . Zamiast skupić sie na 3 góra 4 maszynach , Szkolny lub szkolno bojowy , myśliwiec i szturmowy ( niszczyciel poj. opanc. i czołgów ) , które mogły by przeciwstawić sie rodzącemu sie zagrożeniu zza naszych granic . I jeszcze plan B na wypadek nie podołania takiemu planowi czyli albo licencja albo wprost zakup choćby używanych maszyn np. francuskich lub brytyjskich . Aż żal tyłek ściska !
@grzegorzplewka5445
@grzegorzplewka5445 Жыл бұрын
Szacunek za prezentację tych mało znanych samolotów i ich historii 👍
@herkulespoirot2697
@herkulespoirot2697 Жыл бұрын
7:19 Nie, nie jest to wnętrze kabiny PWS-33 ani I ani II prototypu, jest to zdjęcie kabiny pilota z prototypu PZL.38/II z katalogu eksportowego. Te samo zdjęcie tylko w mniejszym formacie jest w WLU tom 73. Projekty i prototypy samolotów myśliwskich s. 9.
@kosh777
@kosh777 Жыл бұрын
Właśnie sobie uświadomiłem, że jedyna rzecz jaką mam z bakelitu, to zegar z jakiegoś amerykańskiego samolotu 🙂
@Wacek1915
@Wacek1915 Жыл бұрын
kilka minut temu zaciekawiłem się tym samolotem i teraz zobaczyłem nowy odcinek xD kocham ten kanał
@marekparapter7759
@marekparapter7759 Жыл бұрын
Myślę, że to nie jest kabina Wyżła. Oszklenie kabiny Wyżła w rzucie przód-tył ma kształt ładnie i regularnie łukowaty, natomiast kabina, którą widzimy na zdjęciu i jej pierwsza pionowa ramka (do, której przypięty jest ten uchwyt do wysiadania) wyraźnie widać ma kształt łukowaty, ale z dwoma dosyć ostrymi załamaniami.
@waffelini9132
@waffelini9132 Жыл бұрын
Konstrukcja bardzo intrygująca, kojarzy mi się dość bardzo z Amerykańskim XP-50, chociaż to dwie różne maszyny.
@mmgrzelak
@mmgrzelak Жыл бұрын
W innych publikacjach to samo zdjęcie podpisane jest jako przednia kabina PZL 38 Wilk, Może po prostu jest to błąd wydawcy.
@Zabytki_Nieba
@Zabytki_Nieba Жыл бұрын
Na to wygląda.
@ukaszskowronek2132
@ukaszskowronek2132 Жыл бұрын
Najlepszy kanał w internecie:)
@Zabytki_Nieba
@Zabytki_Nieba Жыл бұрын
Staram się :)
@tomaszzur792
@tomaszzur792 Жыл бұрын
Odcinek świetny; jak zawsze, dziękuję.
@adamkowalski9559
@adamkowalski9559 Жыл бұрын
Samolot o wyżełowanych osiągach :)
@zoltarny9382
@zoltarny9382 Жыл бұрын
czy wyżyłowanych?
@Zabytki_Nieba
@Zabytki_Nieba Жыл бұрын
@@zoltarny9382 Wyżełowatych :)
@stefanmichalczyk234
@stefanmichalczyk234 Жыл бұрын
??????????
@zygmuntzarzecki
@zygmuntzarzecki Жыл бұрын
@@zoltarny9382 ryly?
@brumbrol2257
@brumbrol2257 6 ай бұрын
Sklejałem z tatą model Wyżła - plastikowy, PRL. Piękny samolot. Super odcinek ❤
@czarrny1czarrrny177
@czarrny1czarrrny177 Жыл бұрын
Dziękuje za przygotowany materiał filmowy. Pozdrawiam.
@danielhurley7047
@danielhurley7047 4 ай бұрын
Yes, I am familiar with bakelite. I rebuilt the engine for my 1971 VW Beetle, and the fuel pump is held in place with a support made of bakelite. I really appreciate your videos and the English language captions.
@Zabytki_Nieba
@Zabytki_Nieba 4 ай бұрын
My pleasure.
@swistakdanecki6930
@swistakdanecki6930 Жыл бұрын
Brawo za pasję Panie Marku. Wiele się dowiedziałem, nic dodać nie potrafię. Wspaniale!.
@Zabytki_Nieba
@Zabytki_Nieba Жыл бұрын
To nieczęste, tym bardziej dziękuję.
@urszulalemanska8369
@urszulalemanska8369 Жыл бұрын
Jak mi wiadomo to to jest kabina Wilka . Świadczy o tym korba odsuwania kabiny do przodu oraz prowadzenie samej owiewki .
@Zabytki_Nieba
@Zabytki_Nieba Жыл бұрын
Tak, to Wilk.
@wojciechkoska3515
@wojciechkoska3515 Жыл бұрын
Korba, na zdjęciu podpisanym jako Wyżeł bardziej przypomina Wilka, mając korbę do otwierania oslony kabiny, która była odsuwana do przodu. Tak według mnie to wygląda. Pozdrawiam.
@maciejsiwa3931
@maciejsiwa3931 Жыл бұрын
Też obstawiam że to wilk ponieważ Wyżeł miał dzielona przednią szybę a to po prawej to Wygląda mi na smiglo A nie na gondolę W Wyżle Kabina jest bardziej między silnikami i były bardziej widoczne Natomiast wilku kabina jest bardziej do przodu i wilku można byłoby wtedy wiedzieć śmigło pod tym kątem
@Zabytki_Nieba
@Zabytki_Nieba Жыл бұрын
@@maciejsiwa3931 Racja, to chyba Wilk.
@paulfisker
@paulfisker Жыл бұрын
Dziękuję za film i dziękuję właścicielowi firmy ARTPOL.
@michamarek3588
@michamarek3588 4 күн бұрын
Jak zwykle bylo niezwykle
@user-nc8gm4yg6i
@user-nc8gm4yg6i Жыл бұрын
Witam serdecznie. Jak zwykle świetny film. Co do zdjęcia kabiny pokazanego w filmie, to z pewnością jest to kabina samolotu Wilk. Osłona kabiny była tam w całości odsuwana do przodu za pomocą korbki, którą widać nad tablicą przyrządów. Pozdrawiam.
@tygrysuav8430
@tygrysuav8430 Жыл бұрын
Rayski na zdjęciu ma tyle orderów ile zasłużony ruski gienierał. 😁
@miro1639
@miro1639 Жыл бұрын
Dzięki
@waldemarzdunek2223
@waldemarzdunek2223 Жыл бұрын
Bardzo dziękuję za niezwkle ciekawy odcinek
@waldemarbiaek3549
@waldemarbiaek3549 Жыл бұрын
Dziękuję i pozdrawiam.
@AndrzejJakubczyk
@AndrzejJakubczyk Жыл бұрын
Fantastyczny odcinek, dziękuję!
@ArturBiaosiewicz
@ArturBiaosiewicz Жыл бұрын
Kurcze, bardzo fajne 🙂
@user-xw8rl5em3f
@user-xw8rl5em3f 9 ай бұрын
Swietny odcinek. Dziekuje.
@tomasztomicki2048
@tomasztomicki2048 Жыл бұрын
Płyty z tkaniny i żywicy fenolowej nadal można kupić. Dobry choć stary materiał
@pajakzly7190
@pajakzly7190 Жыл бұрын
pozdrowienia z GOTAR
@mieczysawfilipowicz6264
@mieczysawfilipowicz6264 Жыл бұрын
Dobre ciekawe pozdrawiam
@tomasztomicki2048
@tomasztomicki2048 Жыл бұрын
W pewnym sensie . Sklejka była znana od zarania dziejów. Chodziło o dobór właściwego kleju .
@GazalAlShaqab
@GazalAlShaqab 10 ай бұрын
Po raz kolejny, DZIĘKI panie Marku za (kolejny) świetny film. Jak już też podkreślałem, jestem tylko entuzjastą historii, i NIE żadnym tam specem od lotnictwa, ale mimo to jest to jeden z moich ulubionych kanałów, zarówno ze względu na formę jak i na treść. Fascynujący jest tu dla mnie miedzy innymi wątek tego ostatniego przed wojną (XVI.) międzynarodowego salonu lotniczego w Paryżu, we wnętrzu Wielkiego Pałacu (spędziłem wiele czasu w tym budynku na zajęciach), tam gdzie stał Wyżeł i gdzie wogóle Polska zaprezentowała się szałowo (i nie tylko Polska: jest krótki filmik na którym widać niesamowity francuski samolot, ale nie wiem jak się nazywa :). Jednak wojna (i pęd do wojny) to niesamowity przyspieszacz technologii i pomysłów w wielu krajach…
@wojnanaplanszy5058
@wojnanaplanszy5058 Жыл бұрын
O, takie materiały cenię sobie szczególnie.
@Zabytki_Nieba
@Zabytki_Nieba Жыл бұрын
U mnie same takie :)
@jarkogonzo7432
@jarkogonzo7432 9 ай бұрын
12:18 - no nie, prędkość maksymalna to 315 km/godz.
@arturmazur2149
@arturmazur2149 Жыл бұрын
Genialne Pierwsze kompozyty
@arkadiuszk92
@arkadiuszk92 Жыл бұрын
Samolot z 9:02 jest konstrukcją metalową z półskorupowym kadłubem w sekcji kabiny - coś dość nowoczesnego raczej z czystą linią aerodynamiczną. Na zdjęciu tylna kabina???... tylko że nie kojarzę polskiego samolotu, w którym kabiny są przedzielone zamkniętym obrysem struktury kadłuba... :D.
@arekpolakzwyczajny114
@arekpolakzwyczajny114 Жыл бұрын
Zdrówka
@Zabytki_Nieba
@Zabytki_Nieba Жыл бұрын
Dzięki.
@quilong
@quilong Жыл бұрын
Dziekuje bardzo za film, nie wiedziałem, że przedwojenna Polska to taki raj dla modelarza!
@Zabytki_Nieba
@Zabytki_Nieba Жыл бұрын
Dopóki się modelarz nie wpuści w nierozstrzygalną dyskusję o kolorach, to rzeczywiście raj, chociaż wiele szczegółów trzeba domniemywać. Nie tylko przy modelach samolotów.
@kwestionariusz1
@kwestionariusz1 Жыл бұрын
Piekny samolot szkoleniowy bo o wykorzystaniu bojowym mozna zapomnieć kolejna perelka przedwojennego polskiego przemyslu lotniczego😢
@andreaskrettek6094
@andreaskrettek6094 Жыл бұрын
chociaz lotnictwo mnie nie za bardzo interesuje to jednak twoich audycji lubie posluchac i czasem cos tam w pamiec sie wryje.dobra robota.pozdrawiam
@bogdanmonet9765
@bogdanmonet9765 Жыл бұрын
👍w ciemno bo na pewno bedzie zaj… ciekawe👌Pozdro🤗🇵🇱
@posejdong
@posejdong Жыл бұрын
Jak coś to konstrukcja skorupowa od półskorupowej różni się tym, że w tej drugiej są powycinane otwory (wzierniki, kabina itp.). W praktyce konstrukcja skorupowa prawie nie występuje więc zwykło się półskorupę nazywać skorupą.
@arkadiuszk92
@arkadiuszk92 Жыл бұрын
Konstrukcja półskorupowa charakteryzuje się występowaniem podłużnic oraz wręg współpracujących z pokryciem przy przenoszeniu obciążeń. W konstrukcji skorupowej nie ma podłużnic, są tylko same wręgi. Różnica jest więc znaczna. Konstrukcje skorupowe są bardzo popularne, występują w szybowcach, czy "małych" kilkuosobowych samolotach osobowych o konstrukcji kompozytowej .
@Zabytki_Nieba
@Zabytki_Nieba Жыл бұрын
@@arkadiuszk92 Cześć. Wyżeł wręgi miał na pewno, a na rekonstrukcjach ma 4 "listwy" idące wzdłuż tyłu kadłuba. Napisałem w cudzysłowie, bo nie wiem czy to są podłużnice czy zaznaczone miejsca łączenia sklejki. Ale porównując to z opisem pokrycia sklejkowego raczej podłużnice, czyli byłby półskorupowy.
@arkadiuszk92
@arkadiuszk92 Жыл бұрын
@@Zabytki_Nieba Cześć. Pewnie podłużnice, konstrukcja podobna do kadłuba Albatrosa D5a czy niektórych szybowców. Szkoda, że tak mało zdjęć / dokumentacji przetrwało do obecnych czasów. Pozdrawiam
@tadeuszzawadzki8458
@tadeuszzawadzki8458 Жыл бұрын
Projekt Wilka na szczęście upadł.
@Wojwit67
@Wojwit67 Жыл бұрын
W latach siedemdziesiątych kleiłem modele samolotów, interesowałem się lotnictwem. Czytałem... Wtedy pisano o samolotach RWD i były dostępne modele " Czapli" (w skali 1:72), "Łosia" (bodajże 1:120) i... to wszystko, co można było wtedy kupić w sklepach Składnicy Harcerskiej z samolotów polskiej produkcji. O "Wyżle' czy "Wilku" w ogóle nic nie było...
@monikamarczewska5777
@monikamarczewska5777 Жыл бұрын
Jak już zdążyłam przywyknąć materiał wspaniały pozdrawiam czekam na więcej🥰🥰🥰
@bachcomp1
@bachcomp1 Жыл бұрын
Wyżeł był szybszy od standardowego myśliwca P-11C oraz znacznie szybszy od P-7 i P11a. Masakra. Nie rozumiem, jak można było dopuścić do takiego zaniedbania lotnictwa po 1934 roku.
@Zabytki_Nieba
@Zabytki_Nieba Жыл бұрын
Na filmie jest pomyłka, maksymalna prędkość Wyżła to było 315 a nie 360km/h, ale to prawda że różnica prekości między nim a P7 była zaskakująco mała.
@wooowoo6291
@wooowoo6291 10 ай бұрын
Oglądam drugi raz, bo ten samolot bardzo mi się podoba.
@konradadamczyk5755
@konradadamczyk5755 Жыл бұрын
zwróć uwagę że nad obrotomierzem jest jeszcze jeden zegar i to może być drugi obrotomierz
@Zabytki_Nieba
@Zabytki_Nieba Жыл бұрын
Możliwe.
@mikoajmiscicki3774
@mikoajmiscicki3774 Жыл бұрын
Ale jaki sens w samolocie szkolnym ma umieszczanie obrotomierzy w tak, jakbyśmy to dziś powiedzieli, "nieintuicyjny" sposób? Rozsądniej byłoby je umieścić w jednej linii, jeden z lewej drugi z prawej tak jak rozmieszczone są silniki. A czy to zdjęcie nie przedstawia czasami kabiny Suma? Dużo przyrządów, jeden silnik, wybrzuszenia na kadłubie przed owiewką... Pasuje?
@peceed
@peceed 24 күн бұрын
Podstawowa wada samolotu treningowego - samolot wybitnie łatwy w pilotażu.
@makzwi
@makzwi Жыл бұрын
mam ! ;] młynek do kawy
@barbarakendziak7660
@barbarakendziak7660 Жыл бұрын
Mój syn, chciałby również Pana spotkać i poprosić o autograf:)
@Zabytki_Nieba
@Zabytki_Nieba Жыл бұрын
Aż taka gwiazda to ze mnie nie jest :)
@przemysawnowina-noiszewski1238
@przemysawnowina-noiszewski1238 Жыл бұрын
Dziękuję za odcinek Wacław Czerwiński to moja rodzina moja mama była u niego w 1987 roku w Toronto gdzie zmarł w 1988 roku
@Zabytki_Nieba
@Zabytki_Nieba Жыл бұрын
Super. Cieszę się że udało się trafić na film.
@mrGRAFIK1
@mrGRAFIK1 Жыл бұрын
Opracowałem model papierowy PWS-33 Wyżeł, w skali 1:33 dla wydawnictwa Quest :). Ponad 20 lat temu. Trzeba opracować na nowo.
@Zabytki_Nieba
@Zabytki_Nieba Жыл бұрын
Wyszły na jaw jakieś różnice?
@mrGRAFIK1
@mrGRAFIK1 7 ай бұрын
@@Zabytki_Nieba Dziś mam więcej umiejętności i model byłby bardziej zmechanizowany :)
@AdekL1011
@AdekL1011 Жыл бұрын
Ciekaw jestem efektu koncowego.Pozdrowionka z Polski👋🙂
@nanab256
@nanab256 Жыл бұрын
co do kolorów "polish khaki" to całe spektrum, bo po prostu ze względu na legendarną polską jakość praktycznie nie da się znaleźć dwóch samolotów pomalowanych w ten sam odcień, zawsze coś skopali z mieszaniem albo malowaniem.
@roberts1938
@roberts1938 Жыл бұрын
Na to , jak oko odbiera kolor może mieć wpływ bardzo wiele czynników. Od tego, czy jest oświetlony światłem słonecznym, poprzez użyte filtry - w przypadku aparatów. Ten sam kolor może być w różnych warunkach oceniony, jako brązowawy a w innych jako zielonkawy.
@nanab256
@nanab256 Жыл бұрын
@@roberts1938 kilka samolotów na tym samym zdjęciu potrafi różnić się kolorem
@TheApokalipsa88
@TheApokalipsa88 Жыл бұрын
Ale on był ładny😊
@mareks1284
@mareks1284 Жыл бұрын
Bardzo lubię Twoje opowieści ale gdyby nie wybuch wojny to mielibyśmy nowoczesne lotnictwo
@meandmymoore2030
@meandmymoore2030 Жыл бұрын
Ostatnio widziałem coś nowego z bakelitu, bardzo mnie to zdziwiło, ale z drugiej strony to było coś przemysłowego.
@marekmarek9518
@marekmarek9518 Жыл бұрын
@scx7831
@scx7831 Жыл бұрын
Zając "Pi-paf" Tak tego generała popędzili Polscy lotnicy we Francji 1940 roku.
@vitalydudnik8814
@vitalydudnik8814 Жыл бұрын
Na początku Pan mówił o PWS26. Na Ukrainie 20 lat temu ukazała się bardzo ciekawa książka pilota Panowa. Pisał, że przywieziono im PWS26 po inwazji na Polskę. Przez kilka lat ten samolot służył w pułku Panowa podczas II wojny i Panow bardzo dobrze o nim mówi - Mogli robić dobre samoloty w Polsce. Wyjął 5 pilotów z otoczenia podczas jednego lotu. Może zrobić coś o PWS26
@Zabytki_Nieba
@Zabytki_Nieba Жыл бұрын
Zrobię, ale tej o ukraińskiej historii nie słyszałem.
@beholder2012
@beholder2012 Жыл бұрын
18:50 „…bo padło tam nazwisko tego, kto od nas te samoloty kupił” - a co to za trefne nazwisko? Rosenzweig? Feigenbaum? Zylbersztajn?
@erykmurek864
@erykmurek864 Жыл бұрын
👍
@melquiadesqa5890
@melquiadesqa5890 Жыл бұрын
Wolałabym robić cplke na takim wyżle niż tecnamie z dwoma rotaxami… piękne jest polskie lotnictwo, wyjątkowe. Rozważał może Pan rozszerzyć tematy o myśli lotnicze np. Naszych sąsiadów? Powiedzmy L-29 delfin✈️
@jimmihenry
@jimmihenry Жыл бұрын
Mam model samolotu z stali, myślałem że to jest Messerschmitt BF 110, ale skrzydła nie pasują! Ten kształt także nie jest 100% ale dobrze wiedzec ze są dalsze możliwości rozpoznania :=.
@Zabytki_Nieba
@Zabytki_Nieba Жыл бұрын
Może to nie jest odealne odwzorowanie żadnego konkretnego samolotu. może Electra, Li-2? Silniki rzędowe?
@jimmihenry
@jimmihenry Жыл бұрын
@@Zabytki_Nieba Dziękuję za odpowiedz. To nie jest Electra, skrzydła są w tym stylu ale reszta wygląda jak BF 110. Model samolotu to odlew stalowa znaleziona w Polsce około 1980r. Kształt ogonu wygląda jak ten z PWS-33.
@fryc1113
@fryc1113 Жыл бұрын
Na wystawie w Paryżu pokazaliśmy: Wyżła,Wilka,Suma i Łosia.W sumie byliśmy biednym krajem a jaki przemysł lotniczy mieliśmy. A dzisiaj?
@piotr.leniec-lincow5209
@piotr.leniec-lincow5209 Жыл бұрын
Wszyscy ci konstruktorzy poszli na emerytury w okolicach lat 60. XX w . Po nich przyszli cwaniacy . Dlatego Gierek kupował licencje . Ten problem trwa do dzisiaj .
@laserniebieski768
@laserniebieski768 Жыл бұрын
No właśnie, wydawano dużo pieniędzy na często niepotrzebne i nieudane samoloty, a większość społeczeństwa żyło w biedzie, dla dzisiejszych ludzi niewyobrażalnej.
@piotr.leniec-lincow5209
@piotr.leniec-lincow5209 Жыл бұрын
@@laserniebieski768 no to jak oni mieli z tej biedy wyjść ? Zbierać jagody w lesie ? Rewolucja przemysłowa była w Polsce zarządzana odgórnie . Musiała być . Panowie we dworach woleli konie i gorzelnie .
@laserniebieski768
@laserniebieski768 Жыл бұрын
@@piotr.leniec-lincow5209 Oczywiście masz rację, rozwój przemysłu, w tym tak nowoczesnego jak lotniczy był czymś pozytywnym i wskazanym. Przecież udało się nawet eksportować niektóre samoloty i sprzedawać licencje. Niestety, ale niektóre projekty były nie przemyślane i niepotrzebne. Ale to teraz wiadomo i łatwo krytykować, wtedy to nie było takie oczywiste. Niestety, wybuch wojny wszystko zniweczył.
@piotr.leniec-lincow5209
@piotr.leniec-lincow5209 Жыл бұрын
@@laserniebieski768 nieudane projekty to normalna rzecz . Ludzie uczą się na błędach . Logika branży lotniczej była słuszna bo to tam uczy się projektowania na poważnie . Po wojnie też jeszcze coś robiono . Ale to komuna nie wykształciła juz ludzi z etosem niezbędnym do dalszych działań . Nadrobić to jest prawie niemożliwe .
@user-sz1ob7ok5e
@user-sz1ob7ok5e Жыл бұрын
Fajnie, jakby zbudowali na nowo ten samolot. Ciekawie wygląda, tak nietypowo z tym podwójnym usterzeniem. Czy jest w ogóle zachowana dokumentacja budowy na tyle, żeby teoretycznie było to możliwe? Jak będę milionerem, to spróbuję, ale może ktoś mnie uprzedzi? :) Co do bakelitu, to ja chyba nie mam w domu niczego takiego, ale znajomy ma kałasznikowa i tam jest chwyt z bakelitu.
@arkadiuszwachowski3055
@arkadiuszwachowski3055 Жыл бұрын
😊😊
@patryk_gra
@patryk_gra Жыл бұрын
A czasem wyżeł nie osiągał 315 km/h a nie 360km/h ?
@Zabytki_Nieba
@Zabytki_Nieba Жыл бұрын
Tak. Źle powiedziałem.
@danielczarnecki4248
@danielczarnecki4248 Жыл бұрын
Rewelacja!!! Świetny kanał!
@urszulalemanska8369
@urszulalemanska8369 Жыл бұрын
Na drążku znajdują się przycisk działka i karabinów maszynowych , brak tu celownika .
@zibiosiak8897
@zibiosiak8897 9 ай бұрын
To nie jest dokładnie tak jak Pan mówi. Bakielizowanie sklejki to nie klejenie jej warstw przy pomocy bakielitu, a raczej pokrywanie warstw zewnętrznych żywicą fenolowo - formaldehydowej dla zabezpieczenia przed wilgocią. Takie sklejki robi się nawet obecnie zwłaszcza dla sklejek szalubkowych. Owszem, prawdą jest że z bakielitu wykonywano różne elementy tzw plastikowe w czasach przed II wojną światową, ale założę się że to co Pan trzymał w ręku (wygląda jak kopułka rozdzielacza) to jest wykonane z ebonitu a nie z bakielitu. A ebonit nie ma nic wspólnego z bakielitem, bo jest to tak naprawdę guma, która ma przedłużony czas i inne parametry wulkanizacji. W efekcie guma staje się twarda jak bakielit.
@wooowoo6291
@wooowoo6291 Жыл бұрын
Dwusilnikowy, dwumiejscowy samolot 950 kg? Kurczę
@lukesz8665
@lukesz8665 Жыл бұрын
Wydaję mi się, że kabina prezentowana na zdjeciu pochodzi z Wilka. Pozdrawiam.
@PaulusLapkov
@PaulusLapkov Жыл бұрын
👏👏👏👍✌️
@januszpaweczyk5999
@januszpaweczyk5999 Жыл бұрын
Kolor KHAKI , co można sprawdzić w niejednym źródle to kolor zwany piaskowo- zielonym . Kolor na który jest pomalowany model nazywa się OLIWKOWO-ZIELONY . Pogoda , proszę pana zawsze jest jakaś . Pozdrawiam .
@Zabytki_Nieba
@Zabytki_Nieba Жыл бұрын
Zawsze.
@arturrudolf9389
@arturrudolf9389 Жыл бұрын
Z propozycji typów to np. 1.Lim-5 do Lim 6bis (aka MiG17). Może warto? Chciałbym. To taka długowieczna konstrukcja. 2. Coś z łącznikowych (może nie Storch[Bocian], ale coś innego)... Może - Jak 12? 3. Szkolny - Jak 18?
@Zabytki_Nieba
@Zabytki_Nieba Жыл бұрын
Lim-6 będzie, Jak-12 już jest.
@arturrudolf9389
@arturrudolf9389 Жыл бұрын
@@Zabytki_Nieba Czyli Jak 12 mi umknął. Dajesz szczególnie wnikliwe opisy konstrukcji wraz z tłem ich powstania i pokazujesz zachowane egzemplarze . To rzadkość.Tak trzymaj!
@kurtom76
@kurtom76 Жыл бұрын
Szkoda, że nie zlecono w połowie lat 30-tych budowy drewnianego myśliwca z nowym silnikiem mercury zakładom PWS. Pewnie wyszedłby lepiej od Jastrzębia i był gotowy znacznie wcześniej. Z dwusilnikowym być może też by obie poradzili...
@dan-oh5tg
@dan-oh5tg 10 ай бұрын
To jest na 100 proc kabina samolotu Wilk
@stanisawkaczmarczyk5312
@stanisawkaczmarczyk5312 Жыл бұрын
No popatrz a ja myślałem że bakelit to taki ruski karbon
@Zabytki_Nieba
@Zabytki_Nieba Жыл бұрын
To elementy niemieckiej broni musiałyby być z "ruskiego karbonu" 😁
@stanisawkaczmarczyk5312
@stanisawkaczmarczyk5312 Жыл бұрын
@@Zabytki_Nieba w sumie to wiele wyjaśnia 😉
@reflex04
@reflex04 Жыл бұрын
Algorytmy algorytmami... proszę przypomnieć, kto te PWS-10 kupił? Tylko prawda jest ciekawa. Jakiś Żymianin?
@Zabytki_Nieba
@Zabytki_Nieba Жыл бұрын
Akurat Hiszpan.
@tomasztomicki2048
@tomasztomicki2048 Жыл бұрын
@@Zabytki_Nieba Franek Dolas👍. Proponuję poczytać Paradyzję p. Zajdla. Zaczyna się to co przewidział prawie 40 lat temu. Będziemy mówić koalangiem.
@jezuschrystus.onlycash
@jezuschrystus.onlycash Жыл бұрын
​@@Zabytki_NiebaOficjalnie Portugalczyk.😉
@piotrcokle8106
@piotrcokle8106 Жыл бұрын
to samo zdjęcie jest w książce o Wilku.
@marekguz4273
@marekguz4273 Жыл бұрын
😀
@christophmatusik-jq8gx
@christophmatusik-jq8gx Ай бұрын
Byliśmy mocarstwem w budowaniu samolotów ! A na koniec nam Niemcy dokopali bo mieliśmy tylko P11c …….a to było niestety było 1939 gówno . Gdyby nam dali 4_6 lat może by bylo🤷‍♂️( z tym mocarstwem to satyra😂)
@HerrSztedke-yy9js
@HerrSztedke-yy9js 3 ай бұрын
git jak zawsze
1934 RWD-9 - the best Polish airplane it was #Zabytki_Nieba
33:38
Zabytki Nieba
Рет қаралды 61 М.
PZL-130 Orlik turboprop trainer - one step before a jet #Zabytki_Nieba
18:55
Did you believe it was real? #tiktok
00:25
Анастасия Тарасова
Рет қаралды 48 МЛН
Smart Sigma Kid #funny #sigma #comedy
00:25
CRAZY GREAPA
Рет қаралды 15 МЛН
Tankietka TK-3 i TKS
14:35
IrytujacyHistoryk
Рет қаралды 328 М.
PZL.55 - stunning 1939 Polish fighter design #Zabytki_Nieba
20:42
Zabytki Nieba
Рет қаралды 182 М.
PWS-10 - the first Polish fighter plane #Zabytki_Nieba
17:38
Zabytki Nieba
Рет қаралды 40 М.
Rdzeń demona - plutonowa kula, która zabiła dwóch naukowców
20:17
I.A.R.80 - Romanian fighter. Just as needed. #Zabytki_Nieba
18:49
Zabytki Nieba
Рет қаралды 123 М.
SZD-35 Bekas - training glider for East Germany (DDR) #Zabytki_Nieba
19:21
PZL.38 Wilk - 1936 Polish multirole fighter [Vintage Sky]
9:58
Zabytki Nieba
Рет қаралды 195 М.
PZL.23 Karaś - Polish 1930's frontline bomber #Vintage_Sky
19:40
Zabytki Nieba
Рет қаралды 257 М.
Polskie wynalazki - siła alianckich skrzydeł
42:40
Arma Civitatis
Рет қаралды 337 М.
Respect🥺
0:35
Armada Motors
Рет қаралды 2,6 МЛН
CUIDADO COM A MOTO 🤣🤣
0:17
FC HUNTERS
Рет қаралды 4,6 МЛН
The best iron agricultural products #Tractor #Agriculture #fyp #foryou
0:16
Что делать, если отказали тормоза?
0:12
heavy equipment
0:26
Mr PumpOperator Saudi Riyadh
Рет қаралды 10 МЛН