RNA - wielofunkcyjne, niezbędne i przełomowe dla medycyny | dr Paweł Szyld

  Рет қаралды 28,486

Radio Naukowe

Radio Naukowe

Жыл бұрын

👉 Zostań Patronem: patronite.pl/radionaukowe
👉 Wesprzyj jednorazowo: suppi.pl/radionaukowe
🎧 Posłuchaj na streamingu: ffm.bio/radionaukowe
🔔 Subskrybuj: / @radionaukowe
🌐 Strona: radionaukowe.pl
👍 Facebook: / radionaukowe
📷 Instagram: / radionaukowe
❌ Twitter: / radionaukowe
🎓 Odwiedź LAMU: / @letniaakademiamlodych...
🎬 Zobacz więcej: • Radio Naukowe poleca
📩 Kontakt: kontakt@radionaukowe.pl
- W biologii, genetyce RNA to gwiazda. Szczególnie w ostatnich latach - mówi dr Paweł Szyld, lekarz, specjalista genetyki klinicznej. RNA jest bardzo podobne do DNA. Obie grupy cząsteczek są idealne do kodowania informacji. Słynny proces translacji polega na kopiowaniu informacji z DNA do RNA. I właśnie RNA odpowiada za produkcję odpowiednich białek. DNA w tym czasie siedzi schowane bezpiecznie w jądrze.
Katalog rodzajów RNA i pełnionych przez nie funkcji jest przebogaty. Na przykład są RNA niekodujące (nie zajmujące się produkcją białek), ale np. zajmujące się fizycznym zbliżaniem do siebie cząsteczek. - Jeżeli one pływają gdzieś wolno w komórce, to do ich spotkania mogłoby dojść zbyt późno. RNA o odpowiednim kształcie potrafi takie białka wyłapać, przyciągnąć do siebie, aż do zajścia potrzebnej reakcji. Potrafi też zmienić kształt danego białka - dodaje lekarz. A kształt 3D białek jest kluczowy dla ich prawidłowego funkcjonowania.
O zastosowaniu RNA w medycynie na pewno słyszeliście chociażby przy okazji szczepionek na koronawirusa opartych o mRNA. Dr Paweł Szyld opowiada w podcaście o podobnych szczepionkach, ale na nowotwory. Choć to szczepionki nie profilaktyczne, a lecznicze. Pomysłów jest więcej.
- W ostatnim czasie na świecie jest dobrze ponad setka badań klinicznych różnych leków i terapii opartych o RNA. A przedklinicznych jest dużo, dużo więcej. Niektóre są już stosowane. To bardzo dynamiczne pole w nauce - podkreśla.
W podcaście dr Szyld opowiada o różnych rodzajach RNA i ich funkcjach, rozmawiamy o tym, jak szalenie dużo dzieje się w każdej komórce i jakie to dziwne, że zwykle wszystko działa, a także jak to jest być lekarzem genetykiem, który na dany moment niewiele ma do zaoferowania pacjentowi, choć wie, że terapie są na horyzoncie.
Polecam!
💛 Podcast został nagrany w studio Radia Naukowego. Mogłam je urządzić - wyciszyć i wyposażyć w sprzęt - wyłącznie dzięki wsparciu Patronek i Patronów. Dziękuję Wam! A pozostałych zachęcam do dorzucenia się: patronite.pl/radionaukowe 💛
POLECAMY INNE MATERIAŁY:
• Radio Naukowe - Wszyst...
• Fizyka
• Biologia
• Astronomia
• Psychologia
• Zwierzęta
• Religia
• Historia
• Historia życia
• Geografia
• Technologia
• Człowiek
• Kultura
• Medycyna
• Archeologia
🧠 Radio Naukowe - włącz wiedzę! 🧠
#RadioNaukowe #KarolinaGłowacka #PawełSzyld 🎬

Пікірлер: 110
@pawelszyld524
@pawelszyld524 Жыл бұрын
Sprostowanie: w trakcie nagrania w kilku miejscach trochę skrótem myślowym a trochę przez omyłkę zamieniałem pojęcia transkrypcji i translacji. Więc dla wyjaśnienia: proces przepisywania jądrowego DNA na RNA to transkrypcja, odbywająca się w jądrze komórkowym a proces tworzenia białka z sekwencji aminokwasów na podstawie RNA to translacja odbywająca się w cytoplaźmie.
@Jeelenkaa
@Jeelenkaa Жыл бұрын
Dzień dobry Ja mam pytanie do genetyka.30 lat temu genetyka była na tyle obiecująca iż za te 30 lat bez problemu poradzi sobie już z uszkodzonymi genami powodującymi choroby genetyczne u następnego pokolenia Minęło tyle lat Rodzą się kolejne pokolenie chorych dzieci a genetyka..........? Zastanawiam się czy genetycy są ograniczani przez tzw.system ? Medycynę która, jest kontrolowana przez bogatych tego świata Myślę, że jest tak samo jak np nowymi rozwiązaniami w innych dziedzinach . Są super produkty ale nie można ich wdrożyć na rynek .. Myślę że choroby degeneracyjne typu rak med.jest w stanie leczyć (i to w b.nowoczesny sposób ,jak dzieje się to np w Izraelu,tam chemia jest praktycznie zakazana Człowieka leczy się holistycznie , całościowo, przecież rak to grzyb i medycyna alternatywna z dużo większymi sukcesami radzi sobie z nim) Niestety jesteśmy zmuszeni cierpieć i umierać, a lekarze mają to gdzieś dla nich liczy się kasa, ponieważ nie można nas prawidłowo leczyć ,nie wspomnę już o zapobieganiu (Polecam KZfaq Marcin Bustowski czemu lekarze nie działają razem z takimi ludźmi ) czy celowym truciu ludzi , chociażby fluorem itp ?. Leczenie raka chemioterapią to jest karygodne
@Whlerr
@Whlerr Жыл бұрын
@@Jeelenkaa Pani Olu proponuje więcej materiałów o psychiatrii i psychologi, najlepiej wizytę u specjalista, a genetykę zostawić na później.
@Jeelenkaa
@Jeelenkaa Жыл бұрын
@@Whlerr Ja do pana/i nie pisałam Obrażać to pan/i proszę kogoś ze swoich bliskich . Skoro tak nisko upadłeś .
@Whlerr
@Whlerr Жыл бұрын
@@Jeelenkaa Polecam również odcinek nr 68 “Pseudonauka - dlaczego ludzie są odporni na wiedzę i wierzą w absurdy | prof. Małgorzata Kossowska”. Bo widocznie Pani nie rozumie jak szkodliwe bzdury, napisała publicznie.
@leszeksatora
@leszeksatora Жыл бұрын
@@Jeelenkaa Niestety, chyba jednak trochę przeceniliśmy siłę genetyki. Najprościej to wytłumaczyć w ten sposób: poznaliśmy pojedynczy element (cegiełkę), ale z tych cegiełek można zbudować różne rzeczy, od małego domku do Muru Chińskiego. Są jeszcze elementy/mechanizmy nad którymi nie panujemy, jak na przykład tzw. alternatywne składanie, które odpowiada za 40% powstających cech. Czyli, genetycy mają co robić i to przez kolejne dziesięciolecia.
@maremare6196
@maremare6196 Жыл бұрын
Wielkie Dzięki dla P.Dr. !!! wspaniałe tłumaczenie tak skomplikowanych spraw !!!!!!!
@marcinkowalski6997
@marcinkowalski6997 Жыл бұрын
Polecam tematy : 1. Odnawialne źródła energii 2. Zagrożenie skażenia Bałtyku chemikalimi zatopionymi dawno temu.
@krystian4911
@krystian4911 Жыл бұрын
Czytałem że naukowcy chcą stworzyć komputery oparte na RNA czy dna co pozwoliłoby korzystać z systemu czwórkowego zamiast binarnego
@zofiaagnieszkabiernacka826
@zofiaagnieszkabiernacka826 Жыл бұрын
Pani Karolino, to był świetny odcinek. Jestem pod wrażeniem, jak mądrzy są ci ludzie, naukowcy, lekarze. Jednocześnie widzę jak głupim jesteśmy gatunkiem ładując się wciąż w wojny, a tak ogromną kasę pchając w na przykład w igrzyska sportowe, zamiast w naukę. Jestem już trochę nudna, ale znów muszę powiedzieć, że nie mogę się doczekać kolejnego odcinka, tego o ewolucji czlowieka. Zapowiada się super! dziękuję 😀
@NiNa-bb8nb
@NiNa-bb8nb Жыл бұрын
o jakiej grupie ludzi Pani mowi, jako o glupcach? ma Pani pieniadze na prowadzenie wojen? moze ja mam? wojen nie prowadza zwyczajni obywatele, nawet jest i glosuja na konkretne osoby w rzadzie. warto sie moze zastanowic skad plya pieniadze na wojny,na sport, na medycyne i zauwazyc kto konkretnie na tym zarabia, bo prosze Pani, wojna to bardzo powazny interes., a ze przy okazji gina ludzie, to juz boli tylko zwyklych obywateli, takich jak ja, czy Pani...wiec tu nie chodzi o caly gatunek ludzki. To konkretna, niezbyt duza grupa ludzi.
@zofiaagnieszkabiernacka826
@zofiaagnieszkabiernacka826 Жыл бұрын
@@NiNa-bb8nb ale zgodzi się Pan/Pani, że to też przedstawiciele gatunku ludzkiego, prawda? W moim komentarzu chciałam zwrócić uwagę na kontrast, jaki panuje w naszym gatunku, który nigdy nie przestanie mnie zadziwiać. Zwłaszcza, kiedy słyszę tak mądrych ludzi jak gość tego odcinka z determinacją dążacy do wynalezienia czegoś dobrego dla ludzi.
@NiNa-bb8nb
@NiNa-bb8nb Жыл бұрын
@@zofiaagnieszkabiernacka826 zgodzę się że mamy wspólne pochodzenie, ale wrzucanie nas wszystkich do jednego worka jest i niesprawiedliwe i z punktu widzenia nauk społecznych niezasadne. Pomimo, że wiemy kto wojny rozpoczyna i komu na nich zależy konsekwencje ponoszą jedynie szeregowi obywatele, mimo , że im do wojen jak najdalej. Jeśli będziemy mówić ogólnikami nigdy tego nie zmienimy. To są konkretne nazwiska, które stoją za konkretnymi czynami.
@jezuschrystus.onlycash
@jezuschrystus.onlycash Жыл бұрын
Nastepny genialny temat.👍 Wielkie dzięki. 🙏
@antysynteza777
@antysynteza777 Жыл бұрын
Amen. Ale wracaj już do nas, bo błądzimy.
@ZdzichaJedziesz
@ZdzichaJedziesz Жыл бұрын
@@antysynteza777 ... a ty się schowaj głęboko .... 😄😄😄
@jezuschrystus.onlycash
@jezuschrystus.onlycash Жыл бұрын
@@antysynteza777 Kto to jest wy??? My nie błądzimy bo słuchamy "Radia Naukowego"🤗👍
@antysynteza777
@antysynteza777 Жыл бұрын
@@ZdzichaJedziesz zjeżdżaj
@antysynteza777
@antysynteza777 Жыл бұрын
@@jezuschrystus.onlycash fałszywy
@luciferra8413
@luciferra8413 Жыл бұрын
wow, fascynujaca rozmowa! az poczulam glód wiedzy.
@krystian4911
@krystian4911 Жыл бұрын
Pani Karolino, proszę nagrać odcinek o bitwie nad Tollense. 1300 r.pn.e. sto lat po wojnie trojańskiej w dzisiejszej Meklemburgii odbyła się bitwa po której nie zostały żadne źródła pisane lub ustne. Z wykopalisk wiadomo że walczyło tam kilka tysięcy wojowników, wielu zawodowych i wielu z nich przybyło z bardzo daleka. Przed odkryciem szczątków uważano że ówcześni mieszkańcy Europy śrd-płn nie byli w stanie technicznicznie toczyć że sobą konfliktu zbrojnego na taką skalę. Drugi ciekawy temat to Idol Iszygirski, czyli najstarsza drewnania rzeźba wyrzeźbiona przez nieznanych ówczesnych mieszkańców Syberii.
@KM769
@KM769 Жыл бұрын
Skąd Pan wie, że była wojna trojańska i kiedy?
@krystian4911
@krystian4911 Жыл бұрын
@@KM769 wiemy to z wykopalisk archeologicznych
@KM769
@KM769 Жыл бұрын
@@krystian4911 Odkopali Odysa i Achillesa? Z wykopalisk wiadomo, że była Troja i że prowadzono tam jakieś wojny, jak w każdym starożytnym mieście, ale nie ma żadnych dowodów na związek fabuły Homera z jakąkolwiek realną wojną. Poza tym Homerowi mieszają się realia epoki brązu z realiami czasów Homera. Jeżeli nawet był jakiś związek to bardzo odległy.
@tadeuszbloki2971
@tadeuszbloki2971 Жыл бұрын
Poproszę więcej odcinków o genetyce i biochemii ;)
@annabien2517
@annabien2517 Жыл бұрын
Bardzo ciekawe, aczkolwiek jako anglistyka nie wszystko w pełni ogarniam. Ale dziękuję za poszerzanie horyzontów 👍
@888waldi
@888waldi Жыл бұрын
Co było pierwsze : jajko czy kura?? Otóż pierwszy był handlowiec który postanowił tutaj hodować kury.
@ireneuszkowalczyk7606
@ireneuszkowalczyk7606 Жыл бұрын
Dziękuję i pozdrawiam
@januszzdeb7721
@januszzdeb7721 Жыл бұрын
Powstały w trakcie ewolucji system przekazywania informacji oraz jej zakres przy pomocy 4 "liter" jest oszałamiający, nasz alfabet ma 26 znaków i również przy ich pomocy tworzymy informacje zawarte w olbrzymiej liczbie książek i innych podobnych środków przekazu to jednak ewolucyjny system wydaje się dużo sprawniejszy. Zasady funkcjonowania materii ożywionej są zachwycające ale również działanie materii nieożywionej oparte na prawach kwantowych również zdumiewają!!!
@januszzdeb7721
@januszzdeb7721 Жыл бұрын
System przekazywania informacji w materii ożywionej, jak napisałem wcześniej, jest oszałamiający jednak zagadką jest nadal powstawanie informacji!!! Podobnie jest w przypadku tworzenia się cząstek elementarnych z pola energii na skutek fluktuacji gdyż nadal nie wiadomo jak powstała energia??? ( z białych dziur ?)
@agnieszkas.3685
@agnieszkas.3685 Жыл бұрын
Jak zwykle bardzo ciekawy wykład, ale niesamowicie razi, że tak wykształcony człowiek mówi "wsiąść" i "włanczać/wyłanczać".
@piotrlisiak7205
@piotrlisiak7205 Жыл бұрын
albo genetyka albo humanistyka albo wiedza z dziedziny fizyki kwantowej albo językowa poprawność..łatwo odbić piłeczkę pytając prof. Miodka czy prof. Bralczyka o tunelowanie kwantowe czy enzymy restrykcyjne ..wszak to podstawy danych dziedzin wiedzy..nie sposób w tych czasach znać się na wszystkim..ja wybaczam- bo nie podważa to jakości wiedzy kierunkowej..
@MrArkadiusz307
@MrArkadiusz307 Жыл бұрын
I tak wszystko jest umowne, więc po co robić z tego PrObLeM.
@mmgs1148
@mmgs1148 Жыл бұрын
@@piotrlisiak7205 językiem posługują się wszyscy. Na pierwszym roku większości studiów jest logika, która ma uwrażliwić na posługiwanie się prawidłowymi pojęciami, które jest ważne.
@piotrlisiak7205
@piotrlisiak7205 Жыл бұрын
@@mmgs1148 nie no jasne..ale co ma do tego słowo "wsiąść"?
@Szym097
@Szym097 Жыл бұрын
@@mmgs1148 na jakich studiach jest logika? Bo na pewno nie na politechnikach
@marcinkowalski6997
@marcinkowalski6997 Жыл бұрын
Ciekawy temat
@ShrOniCek
@ShrOniCek Жыл бұрын
Jak to zbierają info o neandertalczyku ale pod mikroskopem wystarczy spojrzeć i znika?
@andrzejurbaniak8103
@andrzejurbaniak8103 Жыл бұрын
Witam i pozdrawiam serdecznie.Słuchamy 🙂
@antysynteza777
@antysynteza777 Жыл бұрын
Syntax error, something is missing between "." and "S".
@arekfichna777
@arekfichna777 Жыл бұрын
Panie Doktorze,mówi Pan o postępach przy terapii chorób oczu cytuję, wystarczy podać odpowiednie DNA, które się wklei i naprawi, i wystarczy jeden zastrzyk. Moja koleżanka cierpi na RP i traci wzrok systematycznie od wielu lat. Jeżeli to takie proste to proszę jej pomóc a uwierzę w potęgę umysłu ludzkiego . Serdecznie pozdrawiam. A. Fichna
@waldemarbiaek3549
@waldemarbiaek3549 Жыл бұрын
Ciekawe, ciekawe.
@lechszyper5110
@lechszyper5110 Жыл бұрын
Ciekawe czy zdaza dostatecznie poznac funkcjonowanie tych zlozonych inteligentnych procesow jeszcze przed samozaglada samego inteligentnego.nosiciela.
@krystianpyta6082
@krystianpyta6082 6 ай бұрын
Syntezować!!! 😊
@helenaon8304
@helenaon8304 Жыл бұрын
W jaki sposób można się skontaktować z Doktorem
@vlad1209palovic
@vlad1209palovic Жыл бұрын
Porównanie kwasów nukleinowych z biblioteką niespecjalnie mi pasuje. Użyłbym raczej analogii informatycznej: RNA są pojedynczymi plikami (zazwyczaj EXE), zaś DNA to archiwum tych plików - akurat ZIP niespecjalnie się tutaj wpasowuje, bo nie ma kompresji, a wręcz wprost przeciwnie - są śmieci... bardziej chyba pasowałyby tutaj pliki TAR stosowane przez dawnych adminów UNIX-owych do robienia backup-ów na "tasiemkach magnetycznych".
@piotrlisiak7205
@piotrlisiak7205 Жыл бұрын
Wow..super..podoba mi się zbliżanie informatyki z genetyką..jestem za!
@maremarmar
@maremarmar Жыл бұрын
Analogia z plikami exe vs zip/tar niezbyt trafiona - bo łańcuch RNA ma dokładnie tą samą informację (i długość) co DNA (po wycięciu intronów). Lepszą analogią byłaby zmiana kodowania polskich znaków w pliku (np. z ISO-8859-2 na Win-1250) - tyle samo liter, część liter jest ta sama a część zamieniona.
@piotrlisiak7205
@piotrlisiak7205 Жыл бұрын
@@maremarmar ZIP(a raczej jak argumentuje autor TAR) to raczej chodziło o DNA spakowane w chromosom a nie w momencie transkrypcji..natomiast analogia z kodowaniem znaków polskich bardzo mi się podoba..jedziemy z tematem dalej😉
@montffa9222
@montffa9222 Жыл бұрын
Dzień dobry. Jeżeli chodzi o C19 to również jest to terapia genowa. Komórka otrzymuje od stworzonego przez człowieka MRNA informację że ma tworzyć określone białko. Wobec powyższego kiedy komórka wie, że ma przestać tworzyć to nowe białko? Przecież do tego aby komórka przestała tworzyć białko zmodyfikowane ręką człowieka musi otrzymać taką informację. Czyli nowe MRNA. Czy wtedy trzeba podać kolejną szczepionkę z MRNA? I kolejną, kolejną, kolejną? Czy komórka już do końca życia będzie produkowała białko zapoczątkowane ręką człowieka? Normalnie szczepionka tworzy przeciwdziała, które krążą sobie w krwioobiegu i nikomu to nie przeszkadza. A kiedy są potrzebne to się aktywują.Czy tak? Dziękuję.
@arson6601
@arson6601 Жыл бұрын
Teoretycznie można by stworzyć śmiertelne mrna i antidotum które trzeba podać w określonym czasie żeby nie zejść. Taka licencja na życie co roku, dla sług uniżonych i zasłużonych.
@bs9675
@bs9675 Жыл бұрын
szczepionka nic nie tworzy
@montffa9222
@montffa9222 Жыл бұрын
@@arson6601 Śmiertelne MRNA - to nic nie zmienia. Wiadomo, że po podaniu komórce kodu do produkowania określonego białka to MRNA już do niczego ono nie jest potrzebne. Wiadomo, że to MRNA które rozpoczęło proces już nie istnieje. Ale komórka takie białko produkuje, czy jest potrzebne czy nie. Bo skąd ma niby wiedzieć kiedy przestać. W normalnej szczepionce o aktywacji określonego białka decyduje układ immunologiczny człowieka, który jest zaprojektowany na wykrywanie zagrożenia. A tutaj przy MRNA zaprojektowanym ręką człowieka? Coś jest tutaj nie teges.
@montffa9222
@montffa9222 Жыл бұрын
@@arson6601 A co więcej. Przy C19 wirusy mutują i białko wytworzone przez komórkę zapoczątkowane przez MRNA, już nie musi zabezpieczać komórek, przed zmodyfikowana formą wirusa. Po prostu jako ludzkość jesteśmy za głupi, żeby brać się za tego typu rozwiązania. Na pewno nie na obecnym etapie wiedzy i rozumieniu świata.
@antysynteza777
@antysynteza777 Жыл бұрын
Dokładnie, to jest trochę jak z suplementami. Jak nie musisz, jak nie masz zbadanego, zdiagnozowanego niedoboru CZEGOŚ - który to niedobór, uwaga, jest dla Ciebie nienormalny, bo spowodowany jakimś przejściowym stanem patologicznym - TO NIE BIERZ, żadnych magnezów, wapniów, zestawów witamin itp, bo tylko sobie zaszkodzisz. Zresztą w większości przypadków nadmiar jest tak samo szkodliwy, jak niedobór, ma nawet podobne objawy. Poza tym interakcje. A większość potrzebnych substancji organizm (w dobrym stanie) sam sobie produkuje - więc jak coś mu zaczniesz dostarczać z zewnątrz sztucznie, to przestanie, bo jest leniwy. A ty też jesteś leniwy i zapominalski, więc po jakimś czasie zarzucisz suplementy - co wtedy? Jeszcze jedno - skutki uboczne jednych suplementów zaczniesz próbować niwelować kolejnymi suplementami... Więc - weź się w garść - mówię do wszystkich ludzi, zacznij żyć "zdrowo". Nie wiesz jak? Posłuchaj własnego organizmu. Nie reklam. I nie skorumpowanych przez big farmę lekarzy.
@mirandalo3978
@mirandalo3978 Жыл бұрын
Złe pojęciowanie błędnej starej, bardzo starej percepcji nauki. Nie jest "nietrwałe" - bo takie jest. Jak takie jest, to znaczy, że takie ma być. To znaczy, że jest REAGUJĄCE NA ZMIENNE INFORMACJE. To znaczy, że reaguje - na co i jak? Odbudowuje się, replikuje, konstruuje się stale nowe i nowe (komórki z białkiem) na podstawie zmiennych informacji otoczenia. Dlatego podstawowe DNA hierarchizuje informacyjny proces. Generuje CZYTNICZE FUNKCJE jakie dostosowują np. produkcję białka do tego jak my funkcjonujemy. Takie białka nie są stałymi. Ono może zmieniać fragment sekwencji w zależności czy zjemy więcej czy mniej soli itp! Nie da się wyprodukować białek i ich policzyć, bo one wynikają ze zmiennej bieżącej! To jest niepoliczalny element informacyjny! To kolejne błędy percepcji jakie doprowadzają do błędnych wniosków i samych założeń. "Drukowane białka" przez technologię to katastrofa, musiałyby być drukowane przez organizm ludzki, na podstawie dostarczanych 'zmiennych' dostarczanych wciąż z otoczenia porzez nasz organizm. Wystarczy zmienić klimat i już DNA wykorzysta funkcje przełożeniową RNA do skonstruowania odpowiedniej funkcji jaka ureguluje cały nasz organizm w zmiennych warunkach otoczenia bytowego. Bo organizm czyta otoczenie! Białka powstają na reakcję. To dlatego jest postrzegana jakaś "nietrwałość", jaka jest błędem! Wiadomo jest, że otoczenie zmienne na nas wpływa, zatem po to jest tak skonstruowany REPLIKACYJNY SYSTEM funkcji skalowalnych wewnątrz człowieka, aby stanowić SYSTEM ODPORNOŚCIOWY. Tym jest dokładnie nasza odporność, możliwością odczytu bieżącego i produkcji w reakcji na ten odczyt, takich funkcji jak np "białko". Złe stare nazwy zamykające percepecję badacza. Mamy czytnicze funkcje (żywe) i zobwodowane funkcje w hierarchicznym ustawieniu odczytu. Dlatego karmienie krów ich własnymi białkami Prp spowodowało raka - błędny odczyt i zniszczenie komórek. Hierarchicznie brak właściwego rozpoznania. Człowiek to złożona funkcja konstrukcyjna. Hierarchia programowa - nowe dane nowej fizyki. Tego nauka współczesna zupełnie nie zna, a mówi o tym fizyka informacji jaka dawno się urodziła, ale nie może przebić się w skostniałe uczelnie. Dlatego pani redaktor pyta i pyta i dalej nic nie wie, bo nie może wiedzieć. I tak jest z każdym kolejnym wywiadem. Wszystko nazwijmy funkcjami, a zajmijmy się ich oprogramowaniem przełożeniowego odczytu. Te korekty błędów postrzegania (nie ma cząsteczek, a są funkcje zobwodowane i zobrazowane, obrazują nas w czasie bieżącym) - one będą domeną chyba kolejnych pokoleń. Nie sądzę, że współczesne mózgi wyuczone standardów, są zdolne do korekty takich zasadniczych błędów percepcji. "Stare" nie da realizacji nowych celów. Co, z tego nowego świata informacji wynika? A to, że za każdą funkcją czai się częstotliwość i wibracja. Im młodsza komórka tym większą ma zdolność replikacyjną jaka z wiekiem spowalnia. Każda taka częstotliwość jest nośnikiem dla komunikcji, to algorytmy. Stanowią o zobwodoaniu komunikujących się procesów. Nie można ich zatrzymać "bioklockiem". (Zrobiono tak z warzywami i mają niezjadalne skórki, brak smaku i brak nasion oraz płodności. Nie są :nieśmiertelne" a to próbuje się uzyskać za pomocą włamania mRNA). Dlatego medycyna "komórek macierzystych" jest taka cudowna - to większa częstotliwość informacyjna dla replikacji. Ale człowiek jest w skalowalnym przełożeniu dokładnie tym samym - musi umierać i musi replikować nowy (jak komórki), nowocześniejszy w nowym wytworzonym otoczeniu informacyjnym. Tu wchodzi filozofia w dział naukowy, na tym polega cała układanka. Nowe pokolenie jest dostosowane do czasów (generowanych nowych danych) a stare nie. Ludzie jak komórki - umierają i replikują. Obraz czyli nasze "ciało" opiera się na zapisach i eter zapisów odczytujemy jako "duszę", zamykamy oczy i jesteśmy w strefie "danych". Oddech to zobwodowanie, sen budzenie, to mechanizmy zobwodowane przełożeniowe dla przedłużania naszych procesów czytniczych czyli życiowych. Mnóstwo nowej wspaniałej wiedz konstruktywnej. Wszystko jest zobwodowane i nie ma już 'cząstek' w 'świecie informacyjnym', są za to FUNKCJE ZOBWODOWANE INFORMATYCZNE. Daje to chyba wszystkie odpowiedzi na nasze choroby. Dlatego wszczepiane elementy w ścieżkę tworzenia RNA, niszczą prawidłowy program bieżącego budowania białka. Zakłócamy zobwodowany transfer informacji przez te elementy. I dlatego układy odpornościowe osłabiają się po czasie. To szkodliwa zabawa. Nie można na tym budować "szczepionek" (zresztą ta nazwa jest zapożyczona). Nowe dane trzeba poznać. Fizykę Informacji. Jak ktoś chce zyskać EFEKT, musi zająć się 'drogą czytniczą' (hierarchizację przełożeń), ona wpływa na program i na wynik zobrazowanego białka. Ewoluujemy w tym kierunku. Widać to w oczywisty sposób, ale ponieważ informacji w obiegu pola magnetycznego (hierarchicznego i skalowalnego) nie widać - dlatego nauka błądzi. Widzialne nie daje odpowiedzi - steruje nami zobwodowanie i programowanie w czasie bieżącym. W czasie bieżącym reaguje natura tworzeniem wirusów, to nieskończony proces informacyjny, bo istniejemy w ZMIENNYM OTOCZENIU REGULOWANYM. Możemy modyfikować komórkę tu, ale zobwodowanie czytnicze (pole infoenergetyczne) będzie to rozpoznawać, czytać, i zawsze wygeneruje tak samo zmodyfikowany wirus w naturze. Dlatego tyle wspaniałych technologii opartych na drganiach, wibracjach, częstotliwościach, falach - okazuje się sterującymi naszymi funkcjami. To samo jest i z białkiem. A współczesna nauka błądzi i błądzi i mówi że "wirus się uodparnia" ale nadal nie wie, że to działa w zobwodowanym systemie informacyjnym. I znów koło zamknięte - wiedzy OGÓLNEJ CAŁOŚCIOWEJ BRAK, ale dłubie się przy "cząsteczkach". Zachęcam młodych naukówców chcących SUKCESÓW i odkryć, do percepcji informacyjnego postrzegania. Tej wiedzy nie da się streścić... bądźcie ostrożni w "przyjmowaniu" sterotypowej nauki. Zawsze w dziejach mówiono "to niepodważalne", a potem geniusz (bystrzak) to zmieniał. Pozdrawiam. Fajny ten podkast, a Polacy są najlepsi w przełomach ;) Zachód tonie w starej nauce i "cząsteczkach", a Chiny już celują w informacyjne postrzeganie. Bo przecież człowiek to zobrazowana informacja za pomocą różnych funkcji przełożeniowych. Istnieje w podłączeniu do otoczenia. Ps. Rana się goi, bo proces oparty jest na pamięci. Na ścieżkach zapisu dla obrazowania wytworzonego w ciągu całego naszego życia. Hierarchia zapisu. Proces pamięciowy wczytania nas w otoczenie. Dlatego też 'nim' oddychamy. Dlatego modyfikowane zwierzęta wyrastające poza tym naturalnym zobwodowaniem, żyją krótko, a rany ich się nie goją. Nadal nauka tkwi w ślepym zaułku, jaki fizyka informacji rozbraja elegancko. Suma summarum daje to kolejny postęp, pcha sprawy do przodu mega dynamicznie. Zgadzam się, że leki powinny być indywidualnie produkowane.
@KM769
@KM769 Жыл бұрын
Wyjaśnienie samotności obecnej populacji homo jest chyba proste, wystarczyło nieco większe 'uspołecznienie' i duża ilość czasu do zmarginalizowania i zastąpienia innych populacji. Do tego pewnie doszły warunki klimatyczne. Natomiast jeśli ludzie nadal będą mogli podróżować na dużą skalę, to za kilkanaście pokoleń (może nieco więcej) mogą się tak wymieszać, że będą wszyscy do siebie podobni z wyglądu. Wtedy rasizm może stać się trudniejszy w realizacji.
@krystynanikolowa998
@krystynanikolowa998 Жыл бұрын
Dziękuję za wykład
@RM-wj4mr
@RM-wj4mr Жыл бұрын
Temat ciekawy, czyli DNA nie może istnieć bez RNA i na odwrót. W pewnym momencie powiedział Pan, że to zostało stworzone przez ewolucję. Bardzo ciekawe spostrzeżenie, tzn ewolucja zaplanowała i zrealizowała swój zamysł jak to ma działać. Biorąc choćby procesy zachodzące w pojedynczej komórce to nie lada wyczyn aby to wszystko tak pieknie działało.
@KM769
@KM769 Жыл бұрын
Ewolucja nie zaplanowała, to bezosobowy mechanizm statystyczny. Tak 'jej' wyszło niechcący.
@RM-wj4mr
@RM-wj4mr Жыл бұрын
@@KM769 a więc dużo przypadku w tym przypadku.😄
@Wielki_Gonzo
@Wielki_Gonzo Жыл бұрын
@@RM-wj4mr wszystko jest przypadkiem... tego dowodzą zjawiska kwantowe
@darekdarek1617
@darekdarek1617 Жыл бұрын
RM - a bieg rzeki też ktoś zaplanował? Musi być jakiś plan? Woda sobie płynie tam gdzie jest najłatwiej. Latami układa swoje koryto. Mójimy wtedy, że natura to stworzyła. Nie było planu. Tak wyszło.
@RM-wj4mr
@RM-wj4mr Жыл бұрын
@@Wielki_Gonzo Fizyką, astronomią, biologią etc rządzą prawa. Dzieki tej wiedzy możemy planować i przewidzieć efekty wykorzystując swój intelekt. Gdyby wszysko było dziełem przypadku to rachunek prwadopodobieństwa wyklucza nasze istnienie. Czas od powstania wszechświata tj ok 14 mld lat to zbyt krótki okres aby powstały struktury jakim jest życie w tak złożonej formie. Przykład: Gąsienica zamienia się w motyla. Gasienica przypadkiem owinęła się kokonem a potem przypadkiem jej ciało uległo "rozpuszczeniu" aby przypadkiem zamienić się w motyla? (...)
@ZIUPELEK28
@ZIUPELEK28 Жыл бұрын
Czyli, reasumując,tylko personalna szczepionka mRNA może być skuteczna,a te masowe wlewy,mogą ewentualnie niezaszkodzić
@antysynteza777
@antysynteza777 Жыл бұрын
Personalizacja tak, jak nie ma wyjścia. Bo dla normalnie działającego organizmu (o niezaburzonej odporności) wprowadzanie obcego kodu to poważne zakłócenie, które może rozregulować i przestawić działanie naturalnych mechanizmów obronnych, czyniąc naz bezsilnymi w obliczu kolejnych, nieznanych zagrożeń. Cząsteczka mRNA w klatce z tlenku grafenu, mniam mniam. Nie brałem hehehe, A-Z i do widzenia. Wprowadzanie sztucznie mRNA do organizmu nie jest "naturalne". Inna rzecz jeszcze - bzdury medialne o przeciwciałach - że musi być ich jakiś tam poziom przez cały czas - otóż nie, jak organizm "nauczy" się patogenu, to trzyma informację o nim w limfocytach-T pamięci. Jak ktoś nie ma akurat przeciwciał, to nie świadczy o tym, że nie jest odporny - przygotowany. Odwrotnie. Jak ktoś ma wysoki poziom danych przeciwciał, to jest kompletnie bezbronny w przypadku, kiedy przyjdzie inny patogen - bo cały układ odpornościowy jest sztucznie ukierunkowany na jeden typ czegoś tam. Dd
@Paracelsus93
@Paracelsus93 Жыл бұрын
WZIĄŚĆ i WŁANCZAĆ. Przykro słuchać gdy osoba wykształcona mówi w ten sposób.
@piotrlisiak7205
@piotrlisiak7205 Жыл бұрын
albo genetyka albo humanistyka albo wiedza z dziedziny fizyki kwantowej albo językowa poprawność..łatwo odbić piłeczkę pytając prof. Miodka czy prof. Bralczyka o tunelowanie kwantowe czy enzymy restrykcyjne ..wszak to podstawy danych dziedzin wiedzy..nie sposób w tych czasach znać się na wszystkim..ja wybaczam- bo nie podważa to jakości wiedzy kierunkowej..
@Paracelsus93
@Paracelsus93 Жыл бұрын
@@piotrlisiak7205 Specjalizacja z nauk przyrodniczych i znajomość poprawnej polszczyzny się nie wykluczają. Poprawnie mówić po polsku powinien umieć każdy, kto kończy podstawówkę, a tym bardziej liceum, nie mówiąc już o studiach, niezależnie od kierunku. Nie trzeba być Miodkiem.
@piotrlisiak7205
@piotrlisiak7205 Жыл бұрын
@@Paracelsus93 no tak liceum..całkowanie z matematyki oraz aktynowce i lantanowce wykute na blachę..a z podstawówki też wszystko wiem wszak 1517 rok obfitował w ważne wydarzenia..Martin Luter przybił na drzwiach kaplicy elektorskiej w Wittenberdze tezy..a ile ich tam było?..ha na pewno każdy wie, pamięta i zna..tak jak stolicę Sahary Zachodniej..Paracelsus był wielkim człowiekiem..spójrz łaskawiej na brata swego..bo nawyki trudno zmienić, szczególnie językowe..znajomość poprawnej polszczyzny to jedno a nawyki to drugie..i choć błędy kłują ucho to nie umniejszają wiedzy tego człowieka..znajdź mi drugiego takiego praktykującego lekarza z taką pasją..
@Paracelsus93
@Paracelsus93 Жыл бұрын
@@piotrlisiak7205 O czym Ty mówisz? Wziąć i włączać, to nie są jakieś książkowe informacje, które trzeba było kiedyś wykuć na sprawdzian, tylko fundamentalne czasowniki, używane na co dzień w polskiej mowie. Nie umniejszam niczyjej wiedzy, bo to nie ma nic do rzeczy, potrafię oddzielić te dwie sprawy od siebie, a jedynie stwierdzam fakt. Co ciekawe kiedyś też mówiłem tak jak gość tego odcinka, ale "wziąść" oduczyłem się mówić jeszcze w podstawówce, bo polonistka była na to wyczulona. Gorzej było z "włanczać". Znacznie dłużej zdarzało mi się używać formy niepoprawnej, choć i to nauczyciele starali się korygować. Na szczęście pewnego razu zwrócił mi uwagę kierownik katedry genetyki na studiach. Tak mi się wtedy wstyd zrobiło, że od tamtej pory nie użyłem więcej tej niepoprawnej formy.
@piotrlisiak7205
@piotrlisiak7205 Жыл бұрын
@@Paracelsus93 język polski to tylko dziedzina wiedzy..patrząc zero-jedynkowo..a nawyki..no cóż za moich czasów nie było dysortografii- tylko pała z polskiego..niezbadany jest mózg ludzki..nie musimy być perfekcyjni w każdej dziedzinie..nie oceniaj pochopnie..Paracelsus był wielkim człowiekiem..bądź jak Paracelsus ;))) łapiesz?
@arturszafranski1776
@arturszafranski1776 Жыл бұрын
Może Użyje bardziej prostego porównania, Czy Pani Redaktor, Była przed swoim Tatą i przed swoją Mamą, czy ODWROTNIE? Czy Pani jest, Jajkiem czy Kurą?
@biceps58cm
@biceps58cm Жыл бұрын
najpierw było jajeczko u mamy w brzuszku i jak doszło DNA taty, to w konsekwencji utworzył się embrion i potem urodziła się dzidzia.
@arturszafranski1776
@arturszafranski1776 Жыл бұрын
@@biceps58cm No to wszystko jasne. Skąd DNA taty?. Jeżeli, według Pani Redaktor, pierwsze było jajko.
@kubacski8454
@kubacski8454 Жыл бұрын
👍
@DDD-dc1gl
@DDD-dc1gl Жыл бұрын
He he he "dopiero odkrywamy nowe RNA i jego funkcje" ale pomimo to już chcecie w tym grzebać i mówić że jest to bezpieczne... Czy to czasami nie błąd logiczny czy tylko mega pycha tych naukowców.
@sebastianproszek4362
@sebastianproszek4362 Жыл бұрын
A bendzie morze gosc np robert langdon ten z kod da vinci rozwina by wontki 666 i wielkej bogini i reszte pozostawoona do szukania
@rudyfire8748
@rudyfire8748 Жыл бұрын
Ja się nie chcę przypindalać ale wziąść i włanczać strasznie drażni moje uszy....🤦‍♂️
@arturszafranski1776
@arturszafranski1776 Жыл бұрын
Jajko czy Kura? A czy Pani Redaktor przyszło na myśl, że żeby z jajka wykluło się kurczątko, musi być zapłodnione przez Koguta? Pozdrawiam.
@DayWalker966Rip
@DayWalker966Rip Жыл бұрын
Ani jajko ani kura. To błędna analogia. A DNA powstało w drodze ewolucji molekularnej. I studząc niektóre zapędy kreacjonistyczne - nie zostało przez "nikogo stworzone".
@arturszafranski1776
@arturszafranski1776 Жыл бұрын
@@DayWalker966Rip „Eksplozja kambryjska” Co wiesz na ten temat ?
@DayWalker966Rip
@DayWalker966Rip Жыл бұрын
@@arturszafranski1776 Tak, również trwała ona miliony lat. Jest również dowodem ewolucji biologicznej. Dowodzi tego, jak bardzo dobre warunki środowiska wpływają na bioróżnorodność gatunków. Niestety jest to także często nieudolny argument stosowany przez sekty kreacjonistyczne mówiące, że eksplozja kambryjska była "nagła" i pokazuje iż gatunki pojawiły się "od razu w gotowej formie". Co wierutną bzdurą i bezczelnym kłamstwem.
@arturszafranski1776
@arturszafranski1776 Жыл бұрын
@@DayWalker966Rip Rozbawiłeś mnie do łez.
@DayWalker966Rip
@DayWalker966Rip Жыл бұрын
@@arturszafranski1776 Mnie też śmieszą kreacjonistyczne kłamstwa do łez. Jednak analfabetyzm naukowy tych sekt wyznaniowych również wzbudza współczucie. Ominął ich system edukacji. Kwestia czy wiesz na czym polega fakt procesu ewolucji biologicznej organizmów na Ziemi? Kwestia czy wiesz dlaczego kreacjonizm to pseudonaukowe bzdury?
@peregrine1925
@peregrine1925 Жыл бұрын
Konkretna wiedza naukowa, ale nie jestem w stanie sluchac czlowieka: "ćili komórek metabolićnych...", "ile ćłowiek źije"- gwara z warśawskiej Pragi bardziej mi pasuje do Kapeli Staśka Wielanka niz do Pana doktora w dziedzinie genetyki. Nazywajcie mnie hejterem, ale jezeli pan doktor chce wystepowac publicznie, niech poćwiczy nieco polszczyzne literacką.
@adamagosiajarosz910
@adamagosiajarosz910 11 ай бұрын
Hmmmm, no, może inni ,homo sapiens' wyemigrowali, np., na Marsa, albo jeszcze dalej - dlatego ich tam szukamy? 😂😂
@mariuszkobior360
@mariuszkobior360 Жыл бұрын
A Szyld to polskie nazwisko? Bo dla mnie to tak samo polskie jak Rapaport, Goldblum albo Pfizer.
@DayWalker966Rip
@DayWalker966Rip Жыл бұрын
A Kobiór to rosyjskie nazwisko? Czy pseudonim?
@annabien2517
@annabien2517 Жыл бұрын
Kobiór też nie brzmi po polsku.
@piotrlisiak7205
@piotrlisiak7205 Жыл бұрын
nazwisko jak najbardziej polskie..a pochodzenie danego człowieka w środkowej Europie to zupełnie inna historia..po twoim nazwisku widać cyrylicę w trzecim pokoleniu po babci kuzyna stryja od strony matki..jak nie wierzysz to zapytaj patryka jakiego- swojego idola..
@helenaon8304
@helenaon8304 Жыл бұрын
Ot detektyw się objawił a zapomniał,, kalken Stein,, co nie
Nasze geny - testy i modyfikacje, Ewa Bartnik
1:02:41
Copernicus
Рет қаралды 11 М.
🍟Best French Fries Homemade #cooking #shorts
00:42
BANKII
Рет қаралды 32 МЛН
Como ela fez isso? 😲
00:12
Los Wagners
Рет қаралды 30 МЛН
Pokey pokey 🤣🥰❤️ #demariki
00:26
Demariki
Рет қаралды 8 МЛН
小路飞姐姐居然让路飞小路飞都消失了#海贼王  #路飞
00:47
路飞与唐舞桐
Рет қаралды 95 МЛН
Człowiek na Marsie
1:03:36
Nauka. To Lubię
Рет қаралды 99 М.
🍟Best French Fries Homemade #cooking #shorts
00:42
BANKII
Рет қаралды 32 МЛН