Rozbijam mit Nadczłowieka. Podróż w mroczny świat filozofii i myśli Nietzschego. (OTWIERA OCZY).

  Рет қаралды 26,899

SŁOWA MAJĄ MOC

SŁOWA MAJĄ MOC

Күн бұрын

Fryderyk Nietzsche (1844-1900) był niemieckim filozofem, krytykiem kultury, poetą, filologiem i myślicielem. Jego idee są głębokie i często kontrowersyjne, obejmują obszary takie jak moralność, religia, kultura, sztuka i istota istnienia.
00:00 Życie Friedrich Nietzsche
06:05 Śmierć Boga
06:58 Nowe wartości
12:25 Cytaty Friedrich Nietzsche
Podstawowym elementem filozofii Nietzschego jest pojęcie "woli mocy". Twierdził, że fundamentalną siłą napędową ludzi jest "wola mocy" - pragnienie samorozwoju, osiągnięć i afirmacji własnego istnienia. Inna istotna koncepcja to wieczne powtarzanie, zgodnie z którą wszechświat i wszystkie wydarzenia w nim są wiecznie powtarzane w nieskończonym cyklu.
Nietzsche wprowadził pojęcie Übermensch, jednostki przekraczającej konwencjonalną moralność i normy społeczne, charakteryzującej się samopanowaniem i twórczym, afirmującym życiem podejściem. Krytykował tradycyjne wartości religijne, szczególnie chrześcijaństwo, uważając je za tłumiące wolę mocy i kreatywność jednostki.
Filozof podzielił moralność na dwie kategorie: moralność panów i moralność niewolników. Moralność panów związana jest z wartościami takimi jak siła, szlachetność i władza, podczas gdy moralność niewolników rodzi się z reakcji na ucisk i cechuje się wartościami takimi jak pokora, łagodność i współczucie.
Nietzsche był krytyczny wobec rozumu, zwłaszcza rozumu oświeceniowego. Uważał, że rozum, choć wartościowy, powinien być zrównoważony instynktem i kreatywnością, a nadmierne poleganie na rozumie może prowadzić do kultury zaprzeczającej życiu.
Filozofia Nietzschego obejmuje szereg ważnych i wpływowych koncepcji. Oto kilka kluczowych elementów, które są uznawane za najważniejsze w jego myśli:
Übermensch (Nadczłowiek): Koncepcja Übermensch odnosi się do jednostki, która przekracza konwencjonalne normy moralne i społeczne, tworząc własne wartości i osiągając pełnię potencjału. To idea indywidualizmu, niezależności i kreatywności.
Krytyka Religii i Moralności: Nietzsche był zdecydowanym krytykiem tradycyjnych wartości religijnych, szczególnie chrześcijaństwa. Uważał, że te systemy moralne tłumią ludzką kreatywność i wolę mocy, promując życie wstrzemięźliwe i przekonanie o grzechu.
Moralność Panów i Niewolników: Nietzsche dokonał podziału moralności na dwie kategorie: moralność panów, związana z wartościami siły i dominacji, oraz moralność niewolników, wynikająca z reakcji na ucisk i cechująca się wartościami pokory i współczucia.
Krytyka Rozumu i Racjonalizmu: Nietzsche był krytyczny wobec nadmiernej wiary w rozum i racjonalizm. Uważał, że rozum powinien być zrównoważony instynktem i emocjami, a nadmierna racjonalizacja może prowadzić do utraty pierwiastka życiowego.
Te koncepcje Nietzschego miały znaczący wpływ na rozwój filozofii, literatury i sztuki. Jego myśli wpłynęły także na wielu filozofów i intelektualistów XX wieku, choć interpretacje jego dziedzictwa były różnorodne i czasem kontrowersyjne.
Friedrich Nietzsche był autorem wielu istotnych dzieł filozoficznych. Oto kilka z najważniejszych książek:
"Also sprach Zarathustra" ("Tako rzecze Zaratustra"): To jedno z najbardziej znanych dzieł Nietzschego. Jest napisane w formie poematu epickiego i przedstawia filozoficzne myśli poprzez opowieść o proroku Zaratustrze, który głosi nauki związane z Übermensch, wiecznym powtarzaniem i wolą mocy.
"Jenseits von Gut und Böse" ("Poza Dobrem i Złem"): Książka ta zawiera zbiór aforyzmów i krótkich esejów, w których Nietzsche krytykuje tradycyjne systemy wartości, moralność, religię i filozofię. Ukazuje również jego własne propozycje nowych wartości opartych na idei Übermensch.
Genealogia moralności: Nietzsche analizuje tutaj pochodzenie i rozwój pojęć moralnych, szczególnie tych związanych z dobrem i złem. Książka ta jest głęboką krytyką tradycyjnej moralności, zwłaszcza tej chrześcijańskiej.
Antychryst: Krytyka chrześcijaństwa jest również tematem tej książki, gdzie Nietzsche radykalnie odrzuca instytucję kościoła, a także podważa moralność opartą na ideach chrześcijańskich.
Wesoła nauka: W tej pracy Nietzsche rozwija koncepcję wiecznego powtarzania i wprowadza pojęcie "śmierci Boga", co oznacza zmianę fundamentalnych wartości kulturowych po zaniku religii.
Te książki stanowią jedynie część dorobku Nietzschego, ale są kluczowe dla zrozumienia jego myśli i wpływu na rozwój filozofii. Ważne jest również pamiętanie, że Nietzsche często posługiwał się metaforami, alegoriami i stylistyką literacką, co sprawia, że jego dzieła są często złożone i otwarte na różne interpretacje.
Rozbijam mit Nadczłowieka. Podróż w mroczny świat filozofii i myśli Nietzschego. (OTWIERA OCZY).
Zapraszam na stronę internetową po więcej wartościowych treści:
ponadczasowecytaty.pl/
Zapraszam na film z cytatami Arthura Schopenhauera:
• Dlaczego ludzie są dia...
Jeżeli masz chęć, to możesz również postawić mi wirtualną kawę. Będę wdzięczny.
buycoffee.to/slowamajamoc
Dziękuję, że jesteś :)

Пікірлер: 89
@Eweelinaa
@Eweelinaa 6 ай бұрын
"Kto nie umie przysiąść na progu chwili, puszczając całą przeszłość w niepamięć, kto nie jest zdolny trwać w miejscu jak bogini zwycięstwa, nie doznając zawrotu głowy ani lęku, ten nigdy nie dowie się, czym jest szczęście."
@mammaninja2108
@mammaninja2108 6 ай бұрын
Prawda❤ Nie zwariował i nie popadł w obłęd,pomogli jemu kryminaliści pod ludki,dzisiaj także nie uważa się jednostek które mają inne zdanie,a jak myślą samodzielnie to ...
6 ай бұрын
@mistrzu250
@mistrzu250 5 ай бұрын
" Co nas nie zabije, to nas wzmocni. " to chyba najczęstszy cytat uzywany przez ludzi a malo kto wie skad pochodzi
@zbyszeks3657
@zbyszeks3657 9 күн бұрын
To wyjątkowo głupie i szkodliwe powiedzenie.
@BeataLovephotographyTrue
@BeataLovephotographyTrue 6 ай бұрын
Ja Was ucze nadczłowieka, człowiek jest czyms co pokonane byc powinno❤
@mammaninja2108
@mammaninja2108 6 ай бұрын
Prawdę pisał,przetrwalła doo dziś❤
@charlesbyehaire6048
@charlesbyehaire6048 6 ай бұрын
Fryderyk Niecki to mój misio pysio. Kocham go.
@user-rd7pk5nq3p
@user-rd7pk5nq3p 6 ай бұрын
Co nas nie zabiło to nas nie zabiło - przynajmniej tym razem🤔, ale wzmocni tylko wówczas, gdy świadomi jesteśmy lekcji jakiej doświadczyliśmy i wyciągamy z niej wnioski, wdrażając je w życie w działaniu...🤨🤔🌬️🌪️🔥🐺
@user-nj3jv6to1w
@user-nj3jv6to1w 6 ай бұрын
Uwielbiam i dziękuję ,że jesteście 🔥💫❤️Budzimy świadomość 🫶🌏🩵❤️
@Eweelinaa
@Eweelinaa 6 ай бұрын
Nie ma czegoś takiego jak fakty.Są tylko interpretacje.👍
6 ай бұрын
@Eweelinaa Podobał Ci się film?
@user-zj9us6mo3j
@user-zj9us6mo3j 6 ай бұрын
Rozumiem, że ww. zdanie również nie jest faktem, czy też nie jest prawdą, iż zdanie to istnieje, chociażby implicite virtualiter?
@brodaty333
@brodaty333 6 ай бұрын
Lepiej być głupcem na własną rękę, niźli mędrcem według cudzego mniemania.
@ukaszkuzma6098
@ukaszkuzma6098 5 ай бұрын
„Koniec końców kocha się swą żądzę, a nie to, czego się pożąda”
@user-nj3jv6to1w
@user-nj3jv6to1w 6 ай бұрын
Te słowa mają ogromną moc i prawdę życia 🌏💫❤
6 ай бұрын
@user-nj3jv6to1w Dziękuję za bardzo miłe słowa ❤💫🌏
@bolesawnawrot7042
@bolesawnawrot7042 6 ай бұрын
W obecnej dobie sztucznej inteligecji ,elektroniki ,procedur braku krytycznego myslenia zawsz istnieja rozne interpretacje zalezne od biznesu i tak zwanej wladzy zamiast rozsadku- dziekuje bo motto tkwi w stoicyzmie.👍❤️🤔😂
@emee7224
@emee7224 6 ай бұрын
Dzięki za wspaniałe inspiracje... 👋❤
6 ай бұрын
Emee cieszy mnie, że film Cię zainspirował ❤
@przebudzonyneofita6788
@przebudzonyneofita6788 6 ай бұрын
Mistrzostwo.
6 ай бұрын
@przebudzonyneofita6788 Dziękuję :) co najbardziej Ci się spodobało w filmie?
@rolandbielinski2558
@rolandbielinski2558 6 ай бұрын
Usilne poszukiwanie "wlasnych prawd", najczęściej kończy sie problemami psychicznymi. Nie pisze tego żeby kogos obrażać. Z jego słów wynika że miał do czynienia z Apokryfami, oraz hermetyką. Stąd "Bóg umarł", o czym czytamy w apokryficznej Ewangelii według świętego Filipa. Pojecie "Nadczłowiek", wynika z hremetyki, jak też z tej Ewangelii. I tu mamy do czynienia z wielką różnicą: "Nadczłowiek", jak też hitlerowscy "Nadludzie". Są to przeciwne sobie określenia. Dlatego próba udowadniania sobie że to, co potwierdza, jest tym, co zaprzecza, tworzy burzę zrozumienia. To wynika ze zlej interpretacji tego czym jest życie i Czym jest Życie. Interpretacja Jednego Jedynego Boga, jest interpretacją narzuconą przez Syna, a nie przez Ojca. Natomiast Bóg żyjący, to nie Bóg który jest Zyciem i Światłem. Stad św. Filip Apostoł napisał: "Ten świat powstał przez pomyłkę. Stworca chciał go stworzyć wiecznym i niezniszczalnym. Umarl jednak, gdyż nie nastąpiła trwałośc dzieł materialnych, ani tego, ktory go stwarzał." Również z powyższej Eangelii wynika określenie ( w tym przypadku błędne, ale możliwe do zastosowania) Nadczłowiek. Choc chodzi o Człowieka który "wyewoluował" zrozumieniem Prawdy. Przecież po to żyjemy w tym przedszkolu życia, aby dotrzeć do Prawdy Istnienia. Bez tego, nie można osiągnąć wolności od niezrozumienia.
@JoannaCabaj-xx7tk
@JoannaCabaj-xx7tk 3 ай бұрын
To o tym ze kochamy nie swoich bliskich tylko to uczucie kiedy jestesmy z nimi to przerazajace troche
@AnarchiaOmendi
@AnarchiaOmendi 21 күн бұрын
Dzieki 🍻😎SAPERE AUDE
@czesaww2569
@czesaww2569 2 ай бұрын
Tako rzecze Zaratustra! Tak na ogół kończę komentarze . Czytanie Nietzschego to ciernista droga ale nie poddaję się !!.Serdecznie pozdrawiam.
@zbyszeks3657
@zbyszeks3657 9 күн бұрын
Czytanie bełkotu to jest ciernista droga.
@Arlech7827
@Arlech7827 6 ай бұрын
Fryderyk Nietzsche to prawdziwy Lechita. Zdrowia wszystkim zycze🦅🌟🌞
6 ай бұрын
@arlech7827 Dużo zdrowia :)
@zbyszeks3657
@zbyszeks3657 9 күн бұрын
Nonsens. To jest biedny Prusak myślący, że jest Lechitą.
@Arlech7827
@Arlech7827 8 күн бұрын
@@zbyszeks3657 no tak, ale wszyscy mamy jednego przodka. Nie zaliczamy klonow. Zdrowia zycze
@elwiz81
@elwiz81 Ай бұрын
Trudno wybrać wszystkie najlepsze
@kamlociarski
@kamlociarski 6 ай бұрын
oo się będzie działo
6 ай бұрын
@kamlociarski Jak oceniasz film?
@marzenajaniak6015
@marzenajaniak6015 6 ай бұрын
Zaczne od tekstu , A Po czym ze poznaje sie w zasadzie ze ktos jest udany ! Po tym ze ....(nie chce mi sie tego pisac w całości 😊) A skoncze na tym ,Jest wystarczajaco Silny aby wszystko musialo mu wyjesc na dobre . To napisał ktoś żyjący w takich latach ????? Ale jaja !!!!!!❤❤❤
@niunius591
@niunius591 6 ай бұрын
Czytam te opinie i tak myślę jak nikt nie dostrzega jak wiele ' jego mądrych ' cytatów jest dzisiaj stosowanych 😢 jak żył tak umarł a siostra (kobieta) i tak swoje zrobiła 😂😂😂
6 ай бұрын
Niunius591 które jego myśli najbardziej Ci się podobają?
@betelgeuse9600
@betelgeuse9600 5 ай бұрын
Film świetny, dziękuje za niego, jednak cytat o muzyce i tańcu jest błędnie mu przypisywany, nie jest jego autorstwa
@szudajszczak7692
@szudajszczak7692 6 ай бұрын
Okej zgadzam się z wieloma twierdzeniami. Jedyna rzecz która mnie niezmiernie irytuje to nazywanie partii Narodowo- Socjalistycznej której przewodził Adolf Hitler, partią Socjaldemokratyczną. To są dwa zupełnie różne nurty w myśli politycznej, a nazwa "Socjaldemokratyczna" nie funkcjonowała w kontekście tej formacji
6 ай бұрын
Rozumiem, Dzięki za Twoje obiekcje. byli to narodowi socjaliści demokratyczni wiec w tym kontekście użyłem tej nazwy, gdyż używanie dokładnych nazw partii i nazwisk z listy zakazanej grozi banem i cenzurą YT
@VeReePW
@VeReePW 6 ай бұрын
Bardzo wartościowy materiał, ale brakuje wzmianki o Salome
6 ай бұрын
Widzę ze studiowałeś losy Friedricha.
@jolat537
@jolat537 5 ай бұрын
❤❤❤
@sebastianjaksan3939
@sebastianjaksan3939 6 ай бұрын
Przepraszam ale w filmie jest poważny błąd. Partia Adolfa była narodowo socjalistyczna, nie socjaldemokratyczna. Ten błąd jest też wcześniej. To odrębne nurty polityczne wręcz przeciwstawne. Socjaldemokraci i dziś rządzą w wielu krajach.
6 ай бұрын
Masz racje Narodowy Socjalizm tutaj powinien być. Przekręciłem tych socjalistów pewnie przez ostatnie wybory. Chociaż wygrali demokratyczne wybory a byli socjalistami wiec wychodzi dość podobnie koniec końców
@karoltarodzki6971
@karoltarodzki6971 6 ай бұрын
​@socjalistami byli tylko z nazwy. Jeszcze jeden błąd Arianie to nie to samo co Aryjczycy.
@tomaszgrzyb8770
@tomaszgrzyb8770 8 күн бұрын
@@karoltarodzki6971 Autor podcastu Twierdzi że użył tej nazwy celowo, Aby opisać poglądy Adolfa Hitlera. Bez komentarza…
@jarkalisz
@jarkalisz 6 ай бұрын
Ariowie, nie Arianie
@mentorstyle
@mentorstyle 6 ай бұрын
w 9.12 minucie jest blad daty w tekscie jest napisane 1989 winno byc 1889
6 ай бұрын
Zgadza sie. Dziękuje 💪💪
@DoctorEcclesiae
@DoctorEcclesiae 2 ай бұрын
"Nie ma czegoś takiego jak fakty, a tylko interpretacje." Zdanie to jest prawdziwe tylko do takich dziedzin jak filozofia, etyka czy religia, gdzie fundamentem są uczucia, czy intuicja. ( Tym też zajmował się filozof). Natomiast nie jest prawdziwe tam gdzie są fakty empiryczne ( syntetyczne) lub analityczne gdzie można z powodzeniem rozstrzygać o prawdziwości (fałszywości ) konkretnych twierdzeń. ps Świetnie zrobiony film. Naprawdę, cytaty + jeszcze lektor dla analfabetów....
@moondancer2344
@moondancer2344 6 ай бұрын
Film bardzo mi się podobał. 12:28 to brzmi jak koncepcja Junga na temat Shadow Worku. Takie mam skojarzenie.
@Pysia.to.belja.
@Pysia.to.belja. 6 ай бұрын
Z tą miłością do Polski to sarkazm. Branie dosłownie Nietzschego słowa to powielanie bzdur.
6 ай бұрын
@Pysia.to.belja. Czy podobał Ci się film?
@robertjaworski75
@robertjaworski75 2 ай бұрын
Tylko prawo
@michakatafiasz6458
@michakatafiasz6458 6 ай бұрын
Koncepcja nadczłowieka który ma moc aby z własnej woli stanowić o hierarchii wartości potrzeb i przekonań światopoglądowych którymi chce się On jako jednostka kierować we własnym życiu wbrew utartym autorytetom wszelkiej maści doczekała się prawnej wizji ustrojowej i nazywa się Antropokracja. To świat wolnych ludzi który jest możliwy jeśli się na tę wizje otworzymy i jest to zaprzeczenie aktualnie preferowanej przez ogłupiałą gawiedź stadnej woli demokratycznego suwerena: kzfaq.info/get/bejne/jqd9oKirurzHlYk.htmlsi=maLhu60vtXszLEKm
@maciejarosz
@maciejarosz 6 ай бұрын
Dlaczego ludzie opowiadają o człowieku interpretując go w jakikolwiek sposób?
@tomaszgrzyb8770
@tomaszgrzyb8770 8 күн бұрын
«W koncepcji socjaldemokratow» ? kto ten tekst pisał, do czytania lektorom?
8 күн бұрын
Ja go pisałem opierając się na faktach. 🙂 jeśli coś Twoim zdaniem się nie zgadza zapraszam do polemiki
@tomaszgrzyb8770
@tomaszgrzyb8770 8 күн бұрын
Chyba pomyliłeś narodowych socjalistów Hitlera z socjaldemokratami
8 күн бұрын
Wszystko się zgadza. Adolf był socjalistą jak i demokratą tylko ze narodowym. Dziekuje za uwagę widać ze znasz się na rzeczy. Użyłem tego stwierdzenia celowo uważam ze lepiej odzwierciedla jego poglady
@tomaszgrzyb8770
@tomaszgrzyb8770 8 күн бұрын
Totalna bzdura i manipulacja, Brak znajomości podstawowych definicji zakresu politologii. Rozumie że nie chce ci się robić edycji podcastu. Anyway twoje stwierdzenie jest na poziomie retoryki typu „polskie obozy zagłady „
7 күн бұрын
Tomasz szkoda ze zamiast operować faktami operujemy inwektywami. Jeśli Twoim zdaniem nie był x czy y wystarczy powiedzieć dlaczego tak uważasz zamiast wysuwać argumenty ad personam. Nie ma mowy o edycji jeśli wszystko się zgadza, dlatego tak skrupulatnie siedzimy nad tekstami aby nie było błędów bo wiemy ze ludzie czerpią z tego wiedzę. A „polskie obozy zaglady” to stwierdzenie którego użyłeś tylko i wyłącznie ty w tej rozmowie, mi by podobna bzdura do głowy nie przyszła. To brak szacunku dla rodaków i poległych.
@wiktorkrettek5734
@wiktorkrettek5734 2 ай бұрын
Czy to sztuczna inteligencja zrobiła ten film?
Ай бұрын
Jeśli chodzi i generowanie obrazków to tak. Resztę zrobiliśmy my
@xawakenedsoul
@xawakenedsoul 6 ай бұрын
nie lubie glosu tej kobiety. brzmi jak iwona
6 ай бұрын
@origami2556 Rozumiem, a było coś w filmie co Cię zaciekawiło?
@nixodaxothunderbid4082
@nixodaxothunderbid4082 6 ай бұрын
A jednak Nietzsche nie zwariował. On ocenił tylko psychopatów i wariatów.
@wiktorbabiarz6758
@wiktorbabiarz6758 3 ай бұрын
Jak ocenił? Negatywnie?
@zemun999
@zemun999 3 ай бұрын
buddyzm rulez !
@elquesito6797
@elquesito6797 4 ай бұрын
Materiał ciekawy, ale mnóstwo błędów.
@monikamajer-ii8ky
@monikamajer-ii8ky 9 күн бұрын
Możesz wskazać te błędy?
@MrPadre-nf7xl
@MrPadre-nf7xl 29 күн бұрын
4:24 a dzisiaj żydzi to samo robią Palestyńczykom.
@maciejkowalski9266
@maciejkowalski9266 21 күн бұрын
Matko, co to za bzdura z tym podkreślaniem polskości Nietzchego. Ta kwestia owszem pojawia się w Ecce hommo, ale jak można to poważnie traktować. Rodowód tego nie potwierdza i te wywody o Nieckich to w najlepszym wypadku wyraz przewrotnego umysłu Nietzchego a w najgorszym to wytwór rodzącego się szaleństwa.
21 күн бұрын
O matko
@araevik
@araevik 8 сағат бұрын
Czy wy w ogóle wiecie, co znaczy "bycie chorym na SYFILIS"? ON NIE MIAL SYFILISU - BO NJE CHODZIL DO BURDELI - NIE ZNOSIL PROSTYTUTEK. PIEPRZENIE.
@stefanczarniecki7193
@stefanczarniecki7193 3 ай бұрын
"Czymś szorstkim i łagodnym, czymś chamskim i grzecznym, czymś swojskim i czymś obcym, czystym i wszetecznym. Tam gdzie mędrzec z błaznem harce sobie czynią, tego wszystkiego jestem i pragnę być skrzynią, zarazem gołębiem ,wężem i swinią"
КАРМАНЧИК 2 СЕЗОН 7 СЕРИЯ ФИНАЛ
21:37
Inter Production
Рет қаралды 252 М.
World’s Deadliest Obstacle Course!
28:25
MrBeast
Рет қаралды 137 МЛН
PRZEWRÓT W FILOZOFII | KANT wyjaśniony
1:23:29
Filozoficzne Mambo Dżambo
Рет қаралды 22 М.
46 Immanuel Kant i przewrót kopernikański
14:47
Łukasz Malinowski
Рет қаралды 19 М.
КАРМАНЧИК 2 СЕЗОН 7 СЕРИЯ ФИНАЛ
21:37
Inter Production
Рет қаралды 252 М.