Snimka webinara 'Kako sačuvati sebe dok pomažemo drugima?'

  Рет қаралды 2,390

Zagrebačko psihološko društvo

Zagrebačko psihološko društvo

3 жыл бұрын

Potaknuti kontinuiranim velikim brojem dnevno zaraženih Sars-CoV-2 virusom, kao i sve većim brojem hospitaliziranih i preminulih osoba svjesni smo povećanih rizika za mentalno zdravlje pomagača koje ova situacija predstavlja. Pružanje stručne pomoći bolesnim i traumatiziranim ljudima nužno podrazumijeva neposredan i osobni kontakt. Taj kontakt ne nosi samo rizik zaraze, već i svakodnevnu izloženost tuđoj patnji, velikom broju nesretnih i tužnih priča, kao i povećanom osjećaju odgovornosti za ishode stručnih intervencija. Radeći s traumatiziranim ljudima pomagači su suočeni s razarajućim iskustvima i osjećajem bespomoćnosti svojih pacijenata i klijenata, ali i vlastitog jer se nerijetko nalaze u raskoraku između očekivanja i stvarnih mogućnosti pomaganja. Istraživanja nas uče kako ove okolnosti nerijetko dovode do sekundarne traumatizacije pomagača, u ovom slučaju liječnika, medicinskih sestara i tehničara te ostalog medicinskog osoblja. Sekundarnu traumatizaciju možemo prepoznati kao simptome traumatizacije prisutne u osobe koja nije izložena traumatskom događaju, no u kontinuiranom je kontaktu s onima koji jesu i ona utječe na naše profesionalne uloge, ali i na nas na osobnoj razini. Sekundarna traumatizacija očituje se kroz promjene na emocionalnom planu poput osjećaja straha, tuge, krivnje, ljutnje i tjeskobe, zamora suosjećanja, rastresenosti, promjene naših osobnih uvjerenja i vrijednosnog sustava, do raznih promjena u ponašanju, odnosima i komunikaciji s drugima. Iako znamo da su ove reakcije normalne i uobičajene reakcije na neke nenormalne okolnosti, kada smo sami preplavljeni profesionalnim stresom i teškim pričama ljudi koje profesionalno svakodnevno susrećemo, teško se nosimo s njima i naša kvaliteta života je ozbiljnije ugrožena.
Kao psiholozi ne možemo znati kako je u koži liječnika, medicinskih sestara i tehničara, kao i drugog medicinskog osoblja u ovom trenutku. No ono što možemo jest prenijeti znanja koja imamo o tome kako prepoznati i kako se nositi sa svime onime što u ovom času uloga i život medicinara u Hrvatskoj nosi.

Пікірлер: 1
@Petielement5
@Petielement5 3 жыл бұрын
Šteta da je loša veza. Osobno mislim da ste sada prijeko potrebni za sve životne situacije i svaka čast na otvaranju kanala. 👍
Snimka webinara 'Kako biti podrška djeci nakon traumatskih događaja?'
1:14:33
Zagrebačko psihološko društvo
Рет қаралды 19 М.
Роберт Сапольски - Депрессия [Vert Dider]
52:42
KINDNESS ALWAYS COME BACK
00:59
dednahype
Рет қаралды 128 МЛН
Wait for the last one! 👀
00:28
Josh Horton
Рет қаралды 152 МЛН
ROCK PAPER SCISSOR! (55 MLN SUBS!) feat @PANDAGIRLOFFICIAL #shorts
00:31
NERF WAR HEAVY: Drone Battle!
00:30
MacDannyGun
Рет қаралды 52 МЛН
Trauma
5:23
Zagrebačko psihološko društvo
Рет қаралды 1,5 М.
Psihološki razgovori #1: Tko radi što? - Razlike među (ne)stručnjacima mentalnog zdravlja
23:47
Mentalno zdravlje
6:53
Zagrebačko psihološko društvo
Рет қаралды 10 М.
Mentalno zdravlje u starijoj dobi
1:06:18
Zagrebačko psihološko društvo
Рет қаралды 67
Posljednji Massimov intervju "Zbog karijere mi je stradalo zdravlje"
9:09
Psihološki razgovori #2: Jesu li naša djeca sretna?
26:09
Zagrebačko psihološko društvo
Рет қаралды 414
KINDNESS ALWAYS COME BACK
00:59
dednahype
Рет қаралды 128 МЛН