No video

Správné zapojení FVE - jak (ne)odpálit tepelné čerpadlo

  Рет қаралды 24,632

amperak

amperak

10 ай бұрын

Podpořit mou tvorbu a získat za to výhody mužete zde:
/ @amperak
mail: amperak zavinac amperak.cz
discord: / discord
fórum: forum.amperak....
FB: / amperak
Instagram: / amperak_maniak
přímá podpora: 2785623003/0800

Пікірлер: 212
@Maxik_Bartos
@Maxik_Bartos 10 ай бұрын
Vysvětleno jasně a srozumitelně. Děkuji ti. 👍👍
@user-wc9is7uu2m
@user-wc9is7uu2m 10 ай бұрын
Logicky a srozumitelně vysvětleno. Dík. Nemohl by jsi prosím natočit podobné video o nastavení BMS na zimní období. kdy už tolik nesvítí a baterie se "plácá" mezi 10-30 %.Nám lajkům by to pomohlo a baterii jistě taky.Děkuji předem.
@jankolar5612
@jankolar5612 10 ай бұрын
Baterii si přes zimu nastavte na malou hloubku vybití a nechte si ji jenom na backup. Nic jiného nedává smysl. V zimě prostě budete tahat z ČEZu.
@amperak
@amperak 10 ай бұрын
video by mohlo být, ale každý střídač se nastavuje jinak.
@cannabisresistance6757
@cannabisresistance6757 10 ай бұрын
@@jankolar5612 A jak se dá baterie nastavit na backup? To se nastavuje někde na střídači? díky
@user-wc9is7uu2m
@user-wc9is7uu2m 10 ай бұрын
@@jankolar5612 OK, dík za radu...
@user-wc9is7uu2m
@user-wc9is7uu2m 10 ай бұрын
Rozumím,že každý střídač je jiný.Mě by spíš zajímalo jaké jsou možnosti nastavení a tvůj názor na ně.@@amperak
@aleshurcik4697
@aleshurcik4697 7 ай бұрын
Moc díkas, opravdu výživné, budu muset skouknout vícekrát pro lepší pochopení 🙂
@camper6285
@camper6285 10 ай бұрын
Ahoj, o5 super video, jj roztřídění modráků mě stálo mnoho elektrošoků :-D
@amperak
@amperak 10 ай бұрын
jo to máme stejně
@jankuzilek5527
@jankuzilek5527 10 ай бұрын
Jo tohle jsem si dělal sám po firmě a liboval si nad tou pakárnou s popisky v baráku kde se nepočítalo původně s FVE. Pak to je jen hraní a přemýšlení co mít na zalohách a co nemít.
@Karloskarluci
@Karloskarluci 10 ай бұрын
Diky Amperaku za další video. Často diky tobě vzpomínám jak jsme za mlada blbnuli, jezdili na fichlech, bastlili hifi zesíky a tunery... to byly šťastné a bezstarostné roky. Mam 15tku solaxe v offgridu a jedu cely barák z backupu. Není žádný problém. Přepinám motorovým přepínačem sítí. Potřeboval bych ho udělat reverzačním stykačem. S elektrickou i mechanickou blokací a nějak udělat prioritu na straně fve. Elekrikář mě to slibuje už rok. Nechtělo by se ti do toho? Jo a mam stare tepelko, solax ho nerozjede, je tam asi strašný rozbihaci proud. Ani celkem sofistikovaný softstart ho nerozjede, solax hned protestuje. Tak ještě zkusit frekvenčák, co myslíš? Diky moc za reakci a měj se!
@amperak
@amperak 10 ай бұрын
frekvenčák ti pomuže, přepínač automatický, docela hezký má bonega. motorický, takže nic nežere a hlavně neodpadá cívka, když poklesne napětí
@Karloskarluci
@Karloskarluci 10 ай бұрын
@@amperak dik za odpoveď. motorocký mám, ale tomu to tu vteřinu trvá než přepne. To je pakárna. Proto přemýšlím nad revezačním stykačem.
@NikiBretschneider
@NikiBretschneider 10 ай бұрын
Mně se tam nelíbí jedna věc. Pokud dojde k obnovení dodávky, bude fáze backupu posunutá vzhledem k síti (musí být, kmitočet sítě se v průběhu dne mění), čili ty tam přehazuješ skokově zátěž mezi kontakty mezi kterými může být až dvojnásobek amplitudy, čili 650V. Pokud se ti nesvaří ten stykač, což ono by se taky mohlo radostně stát, tak do té zátěže pošleš v ideálním případě obdelník s hranou 650V, pochopitelně tam mohou být nějaké zákmity. Následky pak můžeš připsat jedině sobě. Pochopitelně po obnově dodávky začne střídač fázově dohánět síť a až se vyrovná, tak přepne, jenomže v tento moment už tam není napěťový rozdíl, čili ten stykač musí překlápět backup na grid minimálně s nějakým zpožděním, které dá střídači prostor zavěsit se na síť. Navíc to samozřejmě nesmí být hyperaktivní aby to reagovalo na každý mikrovýpadek. Já nevím jestli to ty rozvaděče dělají nebo ne, ale raději to zmiňuji. Ten způsob, kterým to zapojují, není úplně od věci, ale pak musíš nějakou signalizací zajistit, aby se odepnuly určité spotřebiče když se jede na backup. Toto se v mnoha případech dělá daleko snáz než když přehrabuješ rozvaděč. Bavme se o normální domácnosti. Copak tam asi bude? Bojler (na nízký tarif), nějaká akumulace (na nízký tarif) a tím to hasne. Podstatné je, že na nízký tarif, takže tyto mrchy s gigantiš příkonem přirozeně odpadnou tím, že jejich stykače nedostanou napětí z HDO, neb síť si lehla. Takže to, jak to montují, je relativně bezpečné, tedy dokud je střídač dostatečného výkonu, domácnost je veskrze normální a výpadky rozumně dlouhé, protože všechny katastrofální vehementy už dávno jedou na nízký tarif a tudíž zůstanou odpojené v momentě, kdy vypadne síť. Připojená zůstane tak možná televize s ČT24, kompl s idnes a wikipedií (protože lidé, co jsou "chytří" a kupují ta nejlevnější řešení, no, nebudu to raději rozvádět…) a možná lednice a mrzák a to ten střídač v klidu utlačí.
@Maxik_Bartos
@Maxik_Bartos 10 ай бұрын
Zdravím, opakovaně zmiňujete nízký tarif. Cenově je rozdíl mezi nízkým a vysokým tarifem stejný bez pár halíř. Má cenu to řešit? Já vidím rozdíl pouze v tom kdy to přepíná mezi sebou. A které spotřebiče jsou zapojené na ten nízký tarif.
@TomH519
@TomH519 10 ай бұрын
@@Maxik_Bartos Kolik stojí distribuce v NT a VT? To není pár halířů. 😉
@Maxik_Bartos
@Maxik_Bartos 10 ай бұрын
@@TomH519 myslíte,že Niky právě proto zdůrazňuje rozdíl mezi tarify z tohoto důvodu.? Cenový rozdíl tarifů jsem momentálně nezjišťoval.
@TomH519
@TomH519 10 ай бұрын
@@Maxik_Bartos Co psala Niki jsem nečetl, reaguji pouze na vyjádření "Cenově je rozdíl mezi nízkým a vysokým tarifem stejný bez pár halíř. Má cenu to řešit? "
@philophil1961
@philophil1961 10 ай бұрын
Známý RT mi říkal, že na BackUpu je problém s impedancí poruchové smyčky. Takže ochrany do ní vložené prý nefungují. Ani jistič při zkratu, ani Fí. Máte někdo vyzkoušeno?
@KRATOCHVIL-INDUSTRIES
@KRATOCHVIL-INDUSTRIES 9 ай бұрын
Tip jak najít správný nulák bez rozpojování, nacvaknete postupně proudový klešťák na každý modrý kabel a zapnete zátěž (rozsvítíte světlo, zapnete fén do zásuvky), měřák vám na "nuláku" naměří stejný procházející proud, jako na "fázáku", takhle si snadno přiřadíte nuláky k fázím...
@amperak
@amperak 9 ай бұрын
používám, funguje to, ale bohužel většinou je brutálně málo místa v rozvaděči
@martinturansky1700
@martinturansky1700 10 ай бұрын
Nazdar Amperak, sprav video ku uzemneniu panelov a dimenzii istenia DC.
@amperak
@amperak 10 ай бұрын
nebude asi. odmítám číst ty chytré názory a nadávky. a každej "profík" tvrdí něco jiného.
@martinturansky1700
@martinturansky1700 10 ай бұрын
​@@amperakberiem, tazka tema a hlavne, ked mas 800-900V system. No napriek tomu, si myslim, ze toto by malo velku sledovanost. Napriklad ja mam pospojovane AL profily, na ktorych mam uchytene panely. Ako to mas ty? Pospojovat jednotlive panely v bodoch manto urcenych som nevidel ma ziadnej instalacii.
@rafmajlos
@rafmajlos 10 ай бұрын
​@@martinturansky1700tiez som to riesil a kedze som nenasiel co je spravne tak som si to spravil podla seba. Panely su v blizkosti jedneho zvodu bleskozvodu. Ten som odpojil od zvysku blesk. sustavy, teda zberacov, kedze mam celkovo 5 zvodov. A na ten jeden som pripojil panely. Chapem, ze stale je spojeny v uzemneni so zvyskom ale prosto som dufal ze v pripade atmosfer. prepatia to pojde cestou najnizsieho odporu do zeme a nie do panelov. V pripade priameho uderu je to aj tak asi vsetko zbytocne. Dimenzovanie DC istenia stringov beriem tak ze premenlivu velkost prudu nevies odistit. Ak by doslo k skratu pri prude nizsom ako je dim. Istica tak aj tak nezaposobi a pritom ti porucha moze zvarat obluk na streche, v podkrovi alebo v rozvadzaci, co je asi najcastejsia pricina poziaru. Ja som dal kazdy pol do zvlast chranicky aby som zvysil izolacnu schpnost kablov. Ak dojde k poruche na panely alebo na mc4 tak snad to poziarne odizoluje keramicka skridla. Kludne mi napiste, rad sa poucim a opravim ak mi to bude davat vyznam.
@Karloskarluci
@Karloskarluci 10 ай бұрын
Ja nevim proč ty rámy panelů uzemňovat, na strechu nikdo neleze a přizemněnim budu uvábit blesky. A taky kde by se safra na rámu panelu vzalo napětí. No ja vim žese to má, ale vystavovat na střechu zemní potenciál? V solax programu na projekci fve je dokonce jeden z nastavovaných parametrů máte nebo nemáte uzemnené panely. Asi jiný kraj jiný mrav.
@aukroczpm
@aukroczpm 8 ай бұрын
Reakce na názor Karlose, že mu uzemneni střechy bude přitahovat blesky - příklad z reality: Uzemnena el. železniční trať dole, i nad dráty. Souběžně s trati staré dvacetimetrove dubiska. Vedle toho několik ctyrpatrovych bytovek s hromosvody. Mezi bytovkami je jednopatrová skolka, s hromosvodem, která má na zahradě dvoumetrovy dřevěný altanek. Neuzemneny. Hádejte, co blesk rozstipal. Blesk letí mnohoset metrů, nebo kilometry a vybírá si momentálně nejvodivejsi cestu. Výškově rozdíly u země v desítkách metrů nehrají roli. Prostě náhoda a ne uzemneni, nebo neuzemneni. Pokud se vám ta náhoda trefí do FVE, po dratech to máte v celém domě. Mate tam alespoň svodice na vstupu FVE a sítě?
@michalmazgal
@michalmazgal 10 ай бұрын
Jó, to máš pravdu. Při spuštění zátěže u souseda FVE neřeší, prostě dokrmí spotřebu čerpadla podle spotřeby v domě. Ta FVE zvedne napětí tak vysoko, aby TČ bylo krmeno z fotovoltaiky. Nebál bych se nastavit přetok 10W, abych měl zajištěno, že domě nebude napětí kolísat!!! 👍 (Začni se věnovat programování vybíjení baterie při vysokých výkupních cenách! Dobré je vybíjet baterie ráno když svítá, to jsou ceny docela vysoko...) + Byla by tam pěkná funkce "trvalých 230V", aby zapínání a vypínání u sousedů bylo vyrovnáno FVE, sice by se měnil neustále přetok, ale to by měl distributor ocenit, protože by mu to tolik nezatěžovalo trafostanici...
@amperak
@amperak 10 ай бұрын
ten výpadek nijak nevyřešíš, protože ti na něj zareaguje vazební spínač.
@michalbishop1
@michalbishop1 10 ай бұрын
mám manuální skupinová přepínač a celý dům si mohu při výpadku přepnout na provoz z backupu (čistý ostrov). Pro mě ideální způsob, chci mít možnost provozovat TČ, nabíjet auto apod. i z backupu. Zárověň při výpadku vím, že k výpadku došlo a mohu cíleně omezit nějaké spotřebiče, které teď nutně nepotřebuji. Včera v 3:00 zrovna vypadla distribuce, za minutu manželka přepla celý dům na backup a jen shodila jistič TČ, ať zbytečně netopí a vydrží nám baterka až do rána. Jediná nevýhoda je v tom, že hůř poznám, že distribuce už zase jede, abych se přepnul zpátky.
@amperak
@amperak 10 ай бұрын
já požaduji přepnutí bez výpadku, takže vše jede na měnič trvale co muže a co nemusí jede jen ze sítě.
@Trian111
@Trian111 10 ай бұрын
Ano v zjednodušeném nákresu to máš v pořádku (povel 0% nebo RR3 jde z ER), ale ten automatický přepínač tam podle mě nemá co dělat. Instaluji FVE téměř vždy jak máš popsáno jen odpojim barak a mezi ER a RH dám FVE, necham ukončený 3. kabel v RH a je popsán buď EV nabíječka, nezalohovany nebo patrona (používám victron zakze chování výstupu určím ja dle požadavků). Ale vždy tento 3. výstup odpadne. Zákazník je ale poučen kolik muze v době výpadku distributora z FVE odebírat, protože jako mikrozdroj nesmí mít střídač vyšší výkon co by bez problémů utahl celý barak se všemi spotřebiči a je nutné nezapínat vše, na fazi to pak dělá 4,4kW. Pokuď toto přesáhne střídač spadne a poté opět naběhne ma na to vždy 3 pokusy nez vyhodí chybu, pak je nutné zátěž vypnout a resetovat. U zákazníka je také velký problém cena, jasně chce vždy co nejlevněji, ale take s nim jednam na rovinu a reknu mu co to vse obnáší, někteří si nechají udělat vse jak má být jiní si nedají říct a obrátí se na solax, goodwee a jiný šmejdy ideálně s kombinací firmy co montáže jede ve velkém a stejně se ozvou me na korekci v zapojení, vrací se faze skrze relé do sítě, otočený CT atp... Je to až únavné stale jedno a to samé, ale zákazník ušetřil. Proudové chrániče to samé, vzdy jen AC, to si mohu dovolit pouze u victronu ale většina jako solax musí mít holt dražší ale schopnost zaznamenat i stejnosměrnou složku a vybavit. Ještě jsem neviděl instalaci kde toto bylo provedeno správně. A o instalaci přepěťové ochrany což je ta nejmenší investice z castky 150-200K a chybí na AC straně nebo i na DC je pak k pláči. Zákazník je spokojený protože vidí že střídač bliká neco i šetří ale proc neinvestovat pár korun a aspoň se pokusit jeho investici opravdu využít po maximální dobu střídače to nepochopím. Je to opravdu nelogické a ještě celou konstrukci stáhnou k hromosvodů, proč když je možné dodržet vzdalenost S tak proč. Jsou veci podle mě na které nemá nějaký ukrajinec, moldavec a další co šahat. Pak jen pochybuji, že vůbec prošli školením monter FVE (coz je podmínka je to sólo obor mimo klasického elektrikáře) natož pak pochybuji, že vubec to jsou elektrikáři. Jejich revizak podle me ani nebyl fyzicky na místě, nebo ma ve svém vzdělání také obrovské mezery... Škoda slov na tyto lidi..
@cpbbt
@cpbbt 10 ай бұрын
Proč je Solax šmejd?
@philophil1961
@philophil1961 10 ай бұрын
Známý RT mi říkal, že na BackUpu je problém s impedancí poruchové smyčky. Takže ochrany do ní vložené prý nefungují. Ani jistič při zkratu, ani Fí. Máte někdo vyzkoušeno?
@amperak
@amperak 10 ай бұрын
Automatický přepínač se tam dává, protože střídače jako GW neumí skrze sebe poslat větší výkon, než jejich nominál. U Solaxu a Victronu je to dvojnásobek jmenovitého výkonu, u Deye trojnásobek. Victron je aktuálně nepoužitelnej, čez si určuje rezervovaný výkon dle štítkového výkonu střídače, což u použitelné sestavy Victronu je 3x4kW a to jest víc jak 10kW. Pardon, ale Solax není šmejd. To mužu říct že Victron je šmejd, protože jsem jich pár zpackaných opravoval. Používat AC chrániče dnes - rozbit držku za toto. vždy typ A. je jen asi o 20% dražší. a Ačko vyhoví vpohodě i zmíněným "šmejdům" a instaluje se proto, protože často jsou spotřebiče vybaveny pulzním zdrojem, který muže odebírat DC složku a AC chránič nevybaví. jinak problémy s instalacema, na to mám tři videa asi.
@ZdenekPhilipp
@ZdenekPhilipp 10 ай бұрын
@@cpbbt protoze prece Victron nabozenstvi to rika hned na prvni strance ne?
@rafmajlos
@rafmajlos 10 ай бұрын
A co ked nevies dodrzat S ?
@jankolar5612
@jankolar5612 10 ай бұрын
Proboha, jestli jsou firmy, které hybridní FVE zapojí tak, že všechno nahází na backup, tak to by snad měl být trestný čin. Ve skutečnosti tuhle prasečinu ještě dotujeme 200 tisíci Kč. Je to úplně šílené, jak tento obor vlivem státních dotací zdegradoval, a to jak po stránce kvality montážních firem, tak i po stránce kvality střídačů. Chci tady varovat před střídači Goodwe, který bohužel mám. Čínský křáp s vážnými softwarovými chybami, který je trvale napojený na čínské servery, no to je nezávislost jako hrom. Přístup na cloud mi zablokovali, protože jsem tu stránku prý načítal příliš často (ve skutečnosti se vlivem chyb v jejich scriptu stránka zasekla a možná hodinu to tak jelo, než jsem prohlížeč ukončil), jejich podpora je jen směs arogance a robotických odpovědí, jejich SEMS portál je přímo přehlídka všemožných chyb a prasáren, nastavení střídače je jenom přes patlání mobilu, kde můžete něco nechtěně přehodit, je to přeložené do češtiny stylem "on grid" = "na mřížce", přepnutí na angličtinu jsem nenašel, po nějakém updatu to začalo hloubku vybití baterie interpretovat opačně, takže 10% bylo najednou potřeba přepsat na 90%, a takto bych mohl pokračovat. Backup někdy funguje, někdy ne, nedá se to pořádně diagnostikovat, resp. bylo by k tomu potřeba další speciální vybavení, bude mě to stát ještě spoustu času. A tohle zvěrstvo opět dotujeme. Proč, proboha? A teď si představte, že na tomhle má stát naše energetika? To se někdo musel úplně zbláznit. Bude potřeba spojit síly a něco s tím udělat, protože směr, jakým se to celé vydalo, je neakceptovatelný, a dnes už jde o ohrožení energetické bezpečnosti. Kdo teprve bude pořizovat FVE, tak tady jsou moje rady: 1) Nikdy střídač Goodwe či podobné 2) Nikdy žádný střídač s trvalým napojením na čínské servery 3) Vyhýbejte se firmám, které ve smluvních podmínkách uvádějí nutnost trvalého připojení střídače na internet. To není žádná nezávislost! 4) Nikdy žádný střídač, který nemá stavový displej a který lze lokálně nastavovat přes běžné Windows PC. 5) Neakceptujte žádný kompromis, vyžadujte pouze 100% kvalitu a profesionalitu, za těch půl mega si nekupujete nějaký krám na úrovni běžné spotřební elektroniky.
@philophil1961
@philophil1961 10 ай бұрын
Známý RT mi říkal, že na BackUpu je problém s impedancí poruchové smyčky. Takže ochrany do ní vložené prý nefungují. Ani jistič při zkratu, ani Fí. Máte někdo vyzkoušeno?
@amperak
@amperak 10 ай бұрын
co ti na to mám napsat... GW je nejlevnější střídač snad a podle toho to taky vypadá. nefunkční šrot. to až jednou vyjde vztekací video... Střídače pouze Solax nebo Deye, případně dobře navržený Victron. přístup na internet ničemu nevadí. u Solaxu i Deye ho jde jak HW tak SW odstavit. každá firma chce připojit střídač kvůli diagnostice. pokud připojení nemáš/nebude, tak nelze dálkově FVE diagnostikovat. Nikdo nikoho nenutí si za dotace kupovat GW.
@jankolar5612
@jankolar5612 10 ай бұрын
@@amperakNikdo nikoho nenutí, ale štve mě to spíše z opačné strany, že stát, tedy veskrze daňový poplatník, je nucen přispívat někomu na FVE, která je zprasená nebo je pro energetickou bezpečnost země jen dalším rizikem. To prostě nedává smysl. Jinak ten GW zrovna levný nebyl a parametrově není špatný, dokonce bych jej v základu označil za kvalitní, kdyby neměl tak zprasený software a ubohou podporu. Navíc mám zcela upřímně strach z toho, že Číňan, ať už vědomě či omylem, něco v softwaru pojebe, proběhne update, samozřejmě bez jakéhokoli vědomí uživatelů, a výsledkem bude průser nebo i totální blackout. Proto mým cílem je střídač od internetu zcela izolovat, zejména pokud posílá data do Číny a stahuje si sw též odtamtud. Jo, člověk na všechno přichází postupně. Na druhou stranu z toho nedělám tragédii, FVE mám spíše pro zábavu a aby se syn něco naučil, ta úspora, bude-li nějaká, mi sama o sobě za to nestojí.
@amperak
@amperak 10 ай бұрын
@@jankolar5612 tak zajisti, aby nebyly zprasené. máme hromady papírování kvuli dotacím, ale prostě vždy tam je lidský faktor. GW není dobrej střídač. pomalu reguluje.
@ZdenekPhilipp
@ZdenekPhilipp 10 ай бұрын
"který nelze lokálně nastavovat přes běžné Windows PC" dekuju, po ranu jsem se pobavil. Ale jinak mate pravdu no
@11Krocan
@11Krocan 10 ай бұрын
Super. Victron utáhne z baterie i to tč pokud bude připojen na DS tak si umí přibuchnout z DS 32A na fázi když by někomu nestačilo 5kw z baterie nebo Fve ;)
@amperak
@amperak 10 ай бұрын
při mikrovýpadku proudu není střídač připojen k DS. Victron v tomto není řešení. a to "přicucávání" umí každej hybridní střídač, Deye a Solax dokonce umí poslat 50% výkonu do jedné fáze. Victron toto neumí, ten umí jen 33%
@11Krocan
@11Krocan 10 ай бұрын
Jak jako neumí ? Co je těch 33% ? Když bude mikro výpadek tak to na Victronu nepoznáte vůbec žádný probliknuti jeho stykače reagují 20ms. Victron při výpadku se přepne do ostrova. Victron se nemusí zapojovat jako Solax přes Victron pošlete cely dům bude výpadek jakýkoliv přepne se do ostrovu za 20ms a nepoznáte nic nemusite dělat žádné stykačové kombinace atd atd. Jen zpojite AC-In z cezu a pak AC-out do HDR. Pak pro servis/opravu udělat bypass ;)
@hzb6246
@hzb6246 Ай бұрын
Možná by se hodilo dodat, že ten tzv. mikrovýpadek se může projevit vysokým napěťovým ipulsem vzniklým v důsledku indukčního charakteru zátěže a tento impuls rád likviduje jakoukoliv elektroniku, ke které se dostane. Jinak to máš pěkný.
@jaroslavjavora1127
@jaroslavjavora1127 10 ай бұрын
Zdravím ještě chybí Full Backup. Přes skupinu stykačů v RZ a ssr relé pro odpojení sítě při výpadku proudu. Jinak super
@amperak
@amperak 10 ай бұрын
Full backup se stykacema tam prave je nakreslenej. Jednoduše.
@TomH519
@TomH519 10 ай бұрын
Z vlastní praxe vím, že při každém výpadku nebo dokonce i odznámené odstávce sítě, vznikají poruchy na zapojených spotřebičích vlivem napěťových extrémů. Takže připojení TČ napřímo také není žádná výhra, kdy poškození nehrozí. V případě FVE bych klidně nezálohované spotřebiče v případě nestability distribuce odpojil, a nechal připojit až bude dostatečně dlouho síť stabilní.
@amperak
@amperak 10 ай бұрын
zkus to... v síti jsou pravidelně mikrovýpadky co ten vazební spínač zaznamená a jezdím toto řešit často výměnou vazebního spínače za konfigurovatelný. Mikrovýpadek nastane sepnutím výkonného spotřebiče do sítě. jde tady o to, že mikrovýpadek není výpadek jako takový.
@VytapenisKavkou
@VytapenisKavkou 10 ай бұрын
👍 nebo na zalhávaný výstup nainstalovat např. peletovy kotel, který zajistí i cirkulaci přes monoblock TČ 😉… hojně používané převážně v lokalitách kde padá často i na delší dobu grid. 🤝
@amperak
@amperak 10 ай бұрын
jasně, kotlová čerpadla na zálohu rozhodně. pak je třeba uspusobit zapojení aby šlo spustit čerpadlo tepelka nebo skrz okruh protlačit vodu.
@VytapenisKavkou
@VytapenisKavkou 10 ай бұрын
@@amperak bylo to myšleno proti zamrznutí …ale to vlastněnehrozi do par hodin to baterie nezachraní…
@VytapenisKavkou
@VytapenisKavkou 10 ай бұрын
@@amperak u kotle na tuhá paliva je čerpadlo solo…
@pavelstoklasa3023
@pavelstoklasa3023 10 ай бұрын
Ahoj Milane za mě dvě slova. SEŠ MACHR.👍👍👍👍👍👍👍
@amperak
@amperak 10 ай бұрын
pokusím se být méně namachrovanej :D
@hieronymusbosch3412
@hieronymusbosch3412 2 ай бұрын
Ahoj, počítal bys mezi spotřebiče náchylné na takové poškození např. i lednici? Bojler s vestavěným TČ? Btw, jaký je tvůj názor na střídač Wattsonic? Díky
@amperak
@amperak 2 ай бұрын
wattsonic nevím, ale lednice a bojler s tepelkem jsou OK. jsou to jednoduché stroje.
@usmivacek
@usmivacek 10 ай бұрын
Pračka, trouba, mikrovlnka, myčka, sučka, popřípadě bojler, klima, tepelko a dobíječka pro auta dávám mimo back up. Naopak na back up je ok dát světla, lednice, televize, modemy atd. Co se týče připojení důležité je zmínit zachování pravotočivého směru.
@amperak
@amperak 10 ай бұрын
jo, mám to podobně. pravotočivý směr netřeba u Deye, lze ho překonfigurovat, u Solaxu to hodí chybu že jsou fáze opačně. stalo se mi to na cizí instalaci. já vždy od ELM dodržím barvy až po koncový spotřebič a tak nikdy nemám fáze opačně.
@rn-rw2bv
@rn-rw2bv 7 ай бұрын
Chtěl bych se zeptat jak je řešeno odpojení střídače signálem N0%? Existuje nějaký stykač co je trvale seplý a přivedením signálu N0% na cívku se rozpojí? Protože mít trvale seplý stykač na přívodu do střídače mi přijde,že moc dlouho asi nevydrží?
@snoumanDOTnet
@snoumanDOTnet 9 ай бұрын
Tohle tahání smyček hlavního přívodu mi naopak přijde horší varianta. Máš tam minimálně další 4 spoje. Musíš dodržet dimenzi vodiče, tzn minimálně 10 mm2. Pokud jsou v HDR 4M místa, tak se dá dát smartmeter tam, přívod se za SM odbočí na HLAK kostkách pro elektrárnu a tu si můžeš táhnout třeba 5x4 mm2 pro 10 kW (to má většina střídačů v instalačním manuálu). Tahat si smyčku má smysl jen pokud není místo pro SM. Jinak souhlasím s backupem. My ho máme v ceně, ve vícepracích máme jen pokud nejsou označené nulové vodiče nebo je počet jištěných okruhů větší než 3.
@amperak
@amperak 9 ай бұрын
Variantu se smartmetrem v hdr tam kreslim taky. Samozrejme to takto dělám. Alw jsou firmy, vo smyckujou
@DATAIN-cz
@DATAIN-cz 10 ай бұрын
Souhlasím, já mám rád, když jsou dvě větve a obě jsou za manuálním přepínačem. 1. výkonová, přepínač primárně přepnutý na LOAD (nabíječky EV, pračky, bojlery ...) 2. ostatní s nepřetržitým provozem, přepínač primárně přepnutý na BACKUP (obytné místnosti, osvětlení, ...) To uživateli umožní překlenout odstávku FVE přepnutím přepínače 2. na LOAD, ale umožní i nabít EV ... z fotovoltaiky přepnutím 1., když nejde GRID, ale při přepnutí 1. je plně na něm, aby nedošlo k přetížení. Je s tím ale mega práce, v podstatě to znamená nový návrh a dokumentaci domovního rozvaděče i většinou výměnu samotné skříně za mnohem větší, přeznačení kabelů ... . Bohužel do některých starých rozvodů nelze BACKUP vůbec zapojit, resp. by to vyžadovalo výměnu kabeláže v domě. Často někam dojdu a tam se dovím, že firma XY slíbila full-backup a já si vymýšlíme problémy a vícepráce :-)
@amperak
@amperak 10 ай бұрын
jo, tuhle variantu má známej od nás na penzionu. ručně si zapíná full backup. jinak by mu to vytlouklo baterku nahned. a taky kvuli provozu centrály. Neboj, mám to stejně, taky vysvětlim lidem, že to musí udělat tak a tak, tak podepíšou konkurenci, která to "prej umí bez problému" a pak brečí že jak to má udělat, že mu to neudělali... Jako co na to říct. takových lidí mám mrak.
@moze-theonlyone
@moze-theonlyone 2 ай бұрын
Ja už premýšľam, že by som vymenil hliník na dome, ale musím vymyslieť ako vysvetliť elektrikarovi, aby tam nechal aj nejakú rozumnú prípravu na erektomobil, ktorý nechcem a fotovoltiku s akumulátorom ktorá možno bude až budú prasatá lietať😂
@dusanvreba4892
@dusanvreba4892 10 ай бұрын
Ahoj. Trochu ma prekvapuje, že dnes sa ešte používajú takéto systémy. Ja FVE neriešim, toto sledujem len pre zaujímavosť, ale moja predstava by bola prepínať nie mechanickými kontaktmi, hoc sú blbuvzdornejšie (druhou stranou i poruchovejšie kvôli opalovaniu, bordelu a tak), ale cez MOSFET-y. Prepnutie by malo stihnúť v priebehu periódy a v nule. Alebo ešte lepšie, synchronizovať so sieťou a napätie držať tesne pod napätím siete. V prípade výpadku by striedač len zapriahlo do záťaže a šlo by sa ďalej. Pravda nejaká ochrana okolo, to samozrejme. Poznáš také systémy? Dík
@amperak
@amperak 10 ай бұрын
Takto to prepina střídač. Jenze nektere stridace jsou naprd a nezvladnou pretizeni, kdyz jsou prifazovane, takze se to musi resit externě
@tomasbranda7714
@tomasbranda7714 9 ай бұрын
Poprosil bych odpovědět na pár dotazů.: 1) co se děje s panelem když regulátor sníží výkon řekněme na 10%. (co se stane s 90% energie která ,,zůstane na střeše") 1.1) snižuje toto nechávání energie na střeše životnost panelu? Nebo naopak odebírání veškeré energie, kterou může panel vyrobit zajistí rychlejší degradaci. (nebo toto nikdo zatím neumí zodpovědět?) 2) Má zapojení více panelů do série větší výtěžnost, než-li více stringů paralelně? Neřeš ztráty v drátech a případné zaclonění panelů překážkou. (momentálně mám dva v sérii, ale mohu předělat zapojení na 3 panely v sérii) Napadá mě že panely v 3s dosáhnou startovacího napětí dříve. Děkuji
@amperak
@amperak 9 ай бұрын
nic se neděje, jen tobě se tratí ekonomika z nevyužité energie. víc panelů v serii řeší zastínění, ale musí to regulátor umět takové napětí zpravocat. dva paralerní stringy jsou problém při zastínění. jinak se to dělá kvuli efektivitě přenosu energie ve vedení. a snažší změně. ale záleží na mnoha faktorech. obecně to lepe nepopíšu
@PierDzonczy
@PierDzonczy 9 ай бұрын
​@@amperaknie je to opačne? Jeden zatienený panel v sérii degraduje úroveň tých zvyšných. Naopak paralelne zapojené napr. 3 a 3 panely neovplyvňujú výkon tej druhej trojice v prípade svojho zatienenia jedného z panelov...
@janmasek876
@janmasek876 10 ай бұрын
hele a co hromosvody a FVE ?
@amperak
@amperak 10 ай бұрын
nic, posouzení vnějších vlivů, navrh řešení, projekt realizace revize :)
@jakubpalecek7239
@jakubpalecek7239 10 ай бұрын
Zdravím,napadla mě taková inspirace pro tebe na video a věc která mě hodně zajímá.Myslíš že by šlo vytvořit nějakou funkční mašinku na šlapání jako na kole která by produkovala aspon třeba 2000w s nějakým přijatelným odporem,(převody atd)?Třeba dame přiklad chata s lifepo baterií 2000wh a celá spotřeba spotřebiču i s ledničkou je 150w/h a dojedeš tam s rodinkou atd na den dva,tak v momente nizke kapacity či před odjezdem sednout na neco jak kolo a klidne hodinku dve zaslapat to delam i tak dene na rotopedu a tak si dobít baterku,udelat nejake videjko jaky použit motor nebo treba co by se na to hodilo ,pripadne bo jsi kapacita tak i neco o tech prevodech nebo napad na prevodovku k tomu z něčeho ,kdo ví co tě napadne ,díky mooc at se daří.
@amperak
@amperak 10 ай бұрын
tady máš na to nádherné video: kzfaq.info/get/bejne/iZp_aNmgtKnVcYU.htmlsi=u60RDDzPAbv8o2lP
@PierDzonczy
@PierDzonczy 9 ай бұрын
Aby si vyprodukoval napr. 2kw/h, to by ste museli šľapať 10ti celú hodinu na desiatich bicykloch... A to by ste s najväčšou pravdepodobnosťou ani nezvládli...
@jakubpalecek7239
@jakubpalecek7239 9 ай бұрын
@@PierDzonczy no pravě že ten fusatej a holohlavej miliardař vymyslel něco jak kolo v leže se setrvačníkem kde de bez extrémní síly si našlapat energii na cely den relativně nezatužejícím šlapáním tak já jen tak :D Prý to chce začít prodávat v indii kvuli jejich situaci tak asi na tom neco bude ne ?
@martinvotava1837
@martinvotava1837 10 ай бұрын
21:16 dá se to použít, ale když hodíš blokační stykač na TČ a wallbox
@amperak
@amperak 10 ай бұрын
nemužeš jen tak vypínat napájení tepelka jak se ti zachce. to si mužeš dělat u elektrokotle a i ten ti poděkuje.
@martinvotava1837
@martinvotava1837 10 ай бұрын
@@amperak to samozřejmě né, ale když vypadne čez, FVE přejde na backup, tak by odpadnul stykač, tudíž by se rozpojil. když si to vezmem, tak či onak by bylo TČ bez napětí v obou variantách.....
@amperak
@amperak 10 ай бұрын
@@martinvotava1837 při přepnutí na zálohu furt jede to tepelko a přetíží krátkodobě střídač
@martinvotava1837
@martinvotava1837 10 ай бұрын
@@amperak Právě že už nepojede. Než ti odpadne stykač na grid a naskočí backup, tak už je blokační stykač na tepelko odpadlé.
@rn-rw2bv
@rn-rw2bv 10 ай бұрын
Zaslechl jsem v tom videu,že jsi změnil střídač na Deye.Plánuji na jaře také FVE a tak už rok sbírám info.Budeš dělat na ten deye střídač,předpokládám,že je to deye sun-12k-sg04lp3-eu nějakou recenzi nebo představíš výhody zkušenosti?
@amperak
@amperak 10 ай бұрын
mám 12kW, ale dám 10kW kvuli nové legislativě mikrozdroje, asi mi to totiž vemou dle aktuálních podmínek. výkon výrobny je výkon střídače. s Deye jsem spokojen. má to mouchy, ale nabízí hodně výhod. třeba video bude
@ZdenekPhilipp
@ZdenekPhilipp 10 ай бұрын
@@amperak nedavno jsi propagovat Axpert ted Deye. Co se stalo?
@user-wo5pv4xl1s
@user-wo5pv4xl1s 10 ай бұрын
Zdravím. Mohol by vyriešiť problém s poklesom napätia stabilizátor napätia siete ?? Len taká úvaha 😊
@amperak
@amperak 10 ай бұрын
nepomuže
@igorc.1970
@igorc.1970 10 ай бұрын
@amperak prosim ta, okrem Solaxu je aka ta druha znacka striedaca, ktoreho si spominal? Dakujem
@amperak
@amperak 10 ай бұрын
Deye
@Parmigiano1
@Parmigiano1 10 ай бұрын
Mam 2x Deye 10kW a planoval jsem to zapojit presne tak, jak se to nema. Nejlepsi reseni asi bude mit dva prepinace siti. Jeden manualni na TC a nabijecku auta a druhej automatickej na zbytek baraku.
@amperak
@amperak 10 ай бұрын
proč? deye zapojíš tak, že tepelko zapojíš za CTčka a zalohovanou zátěž na load výstup. přepínač sítí pro load jen ruční.
@Parmigiano1
@Parmigiano1 10 ай бұрын
@@amperak No porad bych chtel mit moznost topit/chladit a nabijet auto i kdyz nepojede proud a zaroven pri poruse stridacu mit moznost to prepnout cele na grid.
@jirkas229
@jirkas229 10 ай бұрын
pak musis mit ale dost silny stridac a zalezi na typu cerpadel pokud to jsou invertory tak to pujde v pohode, pokud je to ale on/off tak to na bezne FV stridaci nerozbehnes protoze pri startu to bere treba i 10x vic nez je nominal a ty VF stridace to povetsinou neustoji. To by mozna slo s dost dimenzovanym victronem, nebo bys musel kompresor rozbihat pres frekvencni menic nebo mozna by stacil i softstarter. Ja mam teda Victron 5000va v 1 fazi mam na tom skoro cely domecek, jen ty velke spotrebice z kuchyne mam primo z cezu, mam 2 klimatizace 6kw a 3kw a victron se v lete kvuli max vyuziti vyroby automaticky na vyssim napeti baterky odpojuje od site (normalne je to hybridni rezim bez pretoku) a klimosky jsou invertorove na 230v, bezi to naprosto bez problemu. Ale jak rikam Victron s 20kg trafy nebo VF stridace s 50g feritovymi piditrafky coz je defacto vsecko ostatni tam je strasne velky rozdil v te robustnosti a tu poznas ve chvili kdy se odpojis od site ;)
@Parmigiano1
@Parmigiano1 10 ай бұрын
@@jirkas229 Pri nejhorsim bych tam dal omezovac rozbehoveho proudu. Pak by proud mel byt pod 20A.
@martinvotava1837
@martinvotava1837 10 ай бұрын
oni dokážou běžet na backup paralelně?
@LazyFatBear1
@LazyFatBear1 10 ай бұрын
Co si myslíš o používání toho integrovaného přepínače Backupu u Solaxu, ? Používáš ho tak jak je nebo dáváš externí ? Btw jaké máš podmínky na podvodníky co by chtěli reklamu ? :D
@amperak
@amperak 10 ай бұрын
Solax zvládne skrz sebe 200% jmenovitého výkonu. stačí ruční přepínač. nech to vše proudit skrze střídač
@LazyFatBear1
@LazyFatBear1 10 ай бұрын
@@amperak Tak to děláme, ale byl jsem na schůzce s jedním dodavatelem Elektrovercajku a díval se na mě trochu skrz prsty když sem mu říkal že pužíváme "jen" ten interní přepínač. Tak jen jestli mi něco uniká. (samozřejmě pak ruční "bypass" kvůli servisu. )
@amperak
@amperak 10 ай бұрын
@@LazyFatBear1 nic ti neuniká, jen on instaluje GW a podobnej šrot, co když vidí na backupu nad 3,3kW tak se vypne i v přifázovaném režimu. tam je jen nevýhoda, že N0% muže odstavit střídač
@mechounvary
@mechounvary 10 ай бұрын
Tak ,jak to tedy má být ,jdu na to , sedím ,nedutám ,posloochám 🙂
@beny68eos
@beny68eos 10 ай бұрын
Mám TČ od PZP a ano má 3x přívod. Jen zatím nevím, zda při výpadku proudu pro kompresor nebude TČ v poruše (vyzkouším shozením jističe) a povel na oběhovku nepošle. Možná by stálo za úvahu vložit ještě jedno solo čerpadlo do okruhu TČ - AKU, které při výpadku proudu bude honit teplou vodu ven do TČ.
@amperak
@amperak 10 ай бұрын
místo čerpadla zapojím cívku stykače a ten kontakt si spřáhnu s kontaktem výpadku proudu a oba zapnou oběhovku tepelka. zatím všechny se separátním napájením při výpadku kompresorového napájení skočí do chyby, ale protizámraz funguje.
@adamzazo8725
@adamzazo8725 10 ай бұрын
Ahoj @amperak chcel by som sa spytat či je zle pre tepelne čerpadlo ked sa odpoji od napatia pri zátaži (ked beži) mam bojler s tepelnim čerpadlom a nahrievanie skuštam cez inteligentnu zasuvku iba počas nočneho prudu bohužial nedisponuje žiadnim časovim nadstavenim iba on/off tak ho ovladam časovačom preto som chcel vediet či to elektronike nebude z dlhodobeho hladiska prekažat Za odpoved vopred dakujem
@amperak
@amperak 10 ай бұрын
přežije to. jen ho spínej alespoň v intervali pěti minut
@ZdenekPhilipp
@ZdenekPhilipp 10 ай бұрын
No uplne cumim. Jaky soused? Jaky smart metter? Tohle mi nesmi do domu. Z cezu vedou draty do invertoru pres jistic, ktery je 9 mesicu v roce shozeny. Vsechno ostatni uz je za invertorem i TC (dokonce dve)
@amperak
@amperak 10 ай бұрын
to si mužeš dovolit pouze v případě, že máš nadimenzovanou FVE tak, aby při záloze utáhla připojené spotřebiče. Ne každej na to má finance.
@Joe.Azbest
@Joe.Azbest 10 ай бұрын
Nejčastější zapojení zálohy jakou firmy montují jsou dvě, tři zásuvky poblíž střídače a instrukce - při výpadku si natáhněte prodlužovačku kam potřebujete ...
@philophil1961
@philophil1961 10 ай бұрын
Známý RT mi říkal, že na BackUpu je problém s impedancí poruchové smyčky. Takže ochrany do ní vložené prý nefungují. Ani jistič při zkratu, ani Fí. Máte někdo vyzkoušeno?
@amperak
@amperak 10 ай бұрын
takovou FVE fakt chceš...
@Sett86
@Sett86 10 ай бұрын
@@philophil1961 Zrovna včera jsem nedobrovolně odzkoušel oboje. GW10K-ET, backup, na jednom okruhu velký mrazák plus několik počítačů. 16B Eaton vypadl třikrát, než se nabily spínaný zdroje, backup vydržel (ale pohasíná to pěkně :X). Následně jsem při předrátovávání vystřelil i to FIčko.
@philophil1961
@philophil1961 10 ай бұрын
@@Sett86 Zajímala by mne ještě jedna věc. Jak provede střídač, že začne dodávat do sítě? Pouhým zvýšením napětí?
@Sett86
@Sett86 10 ай бұрын
@@philophil1961 V podstatě ano. Je s tím docela problém když je někde víc elektráren pohromadě, nebo na trafu (které s tím nepočítá) víc výroby než spotřeby. Jak se každý střídač snaží svůj výkon nastrkat do distribuce, napětí na NN větvi se pak leckdy blíží ke 250V. Je to nečastější důvod zamítnutí přetoků.
@Exkllusive
@Exkllusive 9 ай бұрын
a situace u mě mám ostrov na dvou měničích s výkonem 5 kw , baterie bude 2 x 15 kw , zatím mám jednu baterii 15 kw . Tepelné čerpadlo ke 3 f a má příkon max .4 kw . Tím pádem nemám asi správný 3 fázový posun . Lze to vyřešit 3F invereterem ?
@amperak
@amperak 8 ай бұрын
Tepelko mas ciste trifazove nebo invertorove z 3f dotopem?
@Exkllusive
@Exkllusive 8 ай бұрын
čistě 3 fázové
@amperak
@amperak 8 ай бұрын
@@Exkllusive invertorove bude stejne uz trifazove. Mozna bych poridilnk tomu druhé
@Kamil_D.
@Kamil_D. 10 ай бұрын
v TC je elektromotor, pokud ho odpojim na treba 50ms od elektriny, nebude tak nahodou samo po nejakou dobu generovat elektrinu?
@amperak
@amperak 10 ай бұрын
ne.kompresor se ihgned zastaví. nemá to žádnou setrvačnost.
@Kamil_D.
@Kamil_D. 10 ай бұрын
@@amperak takze zadna spojka. pak uz je to jen na elektronice, jestli se pocita s mikrovypadky nebo ne
@amperak
@amperak 10 ай бұрын
@@Kamil_D. počítá, ale ne s tolika najednou po sobě
@malypalino5847
@malypalino5847 9 ай бұрын
Mam otazku.. a co potom easun menice vsetko v jednom? Pouzivam ho roky, mam ho zapojeny ako kaze vyrobca. Z hodin, do stroja jeden kabel, zo stroja do domu 2hy kabel.. nasledne sa menic prepne, ak je vypadok a podobne.. zatial musim zaklopat sa mi nestalo nic vazne, nastastie.. mam menic sv iv 5.6 kw + baterie .. nemal som jediny problem, ani s prietokom, ani so servisom a ani funkcnostou.. dobre peniaze vela muziky.. ale tak, rad sa priucim a urobim to tak ako to ma byt.. inak co sa nas tyka, siet je stabilna, za rok ak neoznamia, nevypadne..
@amperak
@amperak 9 ай бұрын
Easun je ostrovni měnič. Ostrovni fve se navrhuje tak, aby menic nikdy nebyl pretizen, coz u hybrydni fve neni potřeba
@techworks4535
@techworks4535 10 ай бұрын
Zdravim. Nemate zkusenosti s EcoFlow Power Stream? Jak tento system funguje? Na videu je jenom videt, ze pripoji mikroinvertor PowerStream se solárními panely a přenosnou napájecí stanicí do zasuvky.
@amperak
@amperak 10 ай бұрын
je to něco jako powerbanka a FVE v jednom. není to určeno na pevné instalace
@techworks4535
@techworks4535 10 ай бұрын
@@amperak Od vyrobce jsem dostal odpoved, ze Power Stream se zapojuje do zasuvky, nasledne je schopen dodavat elektrinu do vsech zasuvek v okruhu,do ktereho je zapojen. Ve spolupraci s chytrymi zasuvkami pak rozdeluje elektrinu vyrobenou FV panely k jednotlivym spotrebicum. Pripadne prebytky uklada do baterie. Pokud se vypne jistic daneho okruhu, Power Stream nebude fungovat.
@amperak
@amperak 10 ай бұрын
@@techworks4535 to u nás nemužeš provozovat
@techworks4535
@techworks4535 9 ай бұрын
Muzu pozadat o blizsi vysvetleni? Docetl jsem se ze: Tento výrobek spadá do kategorie tzv. mikrozdrojů. Jedná se o malou fotovoltaickou výrobnu elektřiny (FVE) s instalovaným výkonem do 10kW. Platí tedy pro něj povinnost uzavření smluvního vztahu s Vaším distributorem elektrické energie. Před uvedením tohoto výrobku do provozu prostudujte podmínky připojení definované ustanovením § 16 vyhl. č. 16/2016 Sb. (Vyhláška o podmínkách připojení k elektrizační soustavě).@@amperak
@amperak
@amperak 9 ай бұрын
V prekladu to je ze musis podstoupit papirovani jako na kazdou jinou velkou fve. Najdi si firmu, co to montuje.
@philophil1961
@philophil1961 10 ай бұрын
Známý RT mi říkal, že na BackUpu je problém s impedancí poruchové smyčky. Takže ochrany do ní vložené prý nefungují. Ani jistič při zkratu, ani Fí. Máte někdo vyzkoušeno?
@amperak
@amperak 10 ай бұрын
RCD funguje, impedance poruchové smyčky nevadí. střídač se odstaví sám při zkratu. toto je problematika už z dob UPS a je dokonce někde v normě nebo nějakém pokynu zakázáno měřit impedanci na výstupu UPS/střídače. pár jich blaflo totiž.
@philophil1961
@philophil1961 10 ай бұрын
@@amperak Aha, po tom se mrknu. A máš to odpojení v praxi vyzkoušené? Jen se mi nezdá, že to co platí pro ups, lze aplikovat na část nebo celou instalaci. Minimálně bych čekal nějaké varovné označení zásuvek. Tak nám to kdysi doporučovali u zásuvek mimo RCD, třeba pro lednici, když se nedala schovat za ní.
@amperak
@amperak 10 ай бұрын
@@philophil1961 ochrana proti nadproudu funkční je. ve střídači. netřeba zásuvky označovat. jistič nevypadne, vypne se střídač. jističi funguje jen ochrana proti přetížení. a ano, UPS jsou i pro pevné instalace. nahlíží se na to stejně.
@StefanKluka
@StefanKluka 10 ай бұрын
Inak som si spomenul, ako mi fotovoltika vypínala 230V invertor, stačilo len aby zakolísal výkon fotopanelov, to boli iné výpadky elektriny 😂😂😂😂. Preprogramovaním solarnych regulatorov som to skoro odstranil, viac z toho systému nedostanem lepšiu stabilitu. Neviem ako v číne počítajú, alebo uvažujú, ale keď nastavím, že má solarny regulátor odpojiť pri 15,3V fotopanely, inak hrozí veľké nadpätie, čo mi zhodí invertor, tak solárny regulator reaguje na 15,7V až 16,5V. 🫨 A nižšie napätie nemôžem nastaviť, lebo sa celý systém rozcykluje a je nepoužiteľný. Dá sa to riešiť DC DC stabilizátorom, ale to je tak drahá vec, že o nej netreba ani uvažovať. Neviem či toto robia aj ostatné solarne regulatory. Ale čakal som lepšiu kvalitu regulacie napätia.
@amperak
@amperak 10 ай бұрын
kvalitně navržený a realizovaný systém musí fungovat správně. něco máš špatně.
@StefanKluka
@StefanKluka 10 ай бұрын
​@@amperakproblém budú tie Epevery čo mám. Robia to obidva, lebo potrebujú veľmi silný akumulátor, čo im nedám. Ale ako som už písal, po nadstavení na 15,3V z pôvodných 16V mi invertor odpojí len sem tam aj to musí byť veľmi dynamické počasie. Vyťažovák toto vyrieši a všetku zvyšnú energiu čo pôjde z panelov pohltí.
@StefanKluka
@StefanKluka 10 ай бұрын
​@@amperakinak som pozeral výkonnejšie Epevery a tam už výrobca montuje dvojjadrový procesor, kôli rýchlym výpočtom, tie by už nemali prepúšťať napäťové špičky, vedia veľmi rýchlo reagovať na dynamické zmeny výkonu fotovoltických panelov. Ale mne toto stačí, čo mám. A ten môj akumulátor je už po životnosti ťahá 4tý rok. Jeho kapacita je už len 30Wh. Na zimu pôjde nový a zas len podporný, nejakých 500Wh. Keď je súce počasie, tak používam elektriku a keď nie, tak som bez elektriky, aj keď nemusím. Dokonca dneska je pekne a fotovoltiku som odstavil. Akurát čo mi dobila mobil a trochu som čumel na bedňu. Nemusím míňať každý watt, čo fotovoltika dokáže vyrobiť. Odkedy som pridal na výkone fotovoltiky, už má výroba fotovoltiky nezaujíma.
@andree182
@andree182 10 ай бұрын
Ja hlavne nerozumim proc se tak moc resi ten backup - snad jenom aby se to lepe prodavalo? Za poslednich 20 let jsem zazil vypadku ktere spocitam na jedne ruce, vetsinou par minutove... Realne je ten backup dobry tak na zalohu treba serveru, lednice vydrzi i pul dne. Kdyby prisla apokalypsa, tak holt na pulden zapojit svetla na prodluzovacku z backup vystupu. Kdyz bude vypadek na 3+ dnu, stejne budu mit radove jine problemy (nefungujici vodu, benzinky, telefony atd., pro zacatek). Kazdopadne kvuli ty situaci, ze budu jednou za 20 let "potrebovat" na hodinu zalohu, rozbit domaci elektroinstalaci... no nevim. Samozrejme, na mistech kde jsou vypadky caste je to jina situace...
@amperak
@amperak 10 ай бұрын
letos tři dny výpadek proudu nejdelší. Pokud zálohu nepotřebuješ, tak ok. já bez ní nemužu existovat.
@andree182
@andree182 10 ай бұрын
@@amperak aha, tak to potom asi jen ziju v privilegovane casti zeme :-) Pak to je samozrejme bez diskuze, ze je to nutne. Jak je mozne ze jsou tak dlouhe vypadky, blba topologie site nebo tak neco?
@amperak
@amperak 10 ай бұрын
@@andree182 normální jev, pokud nemáš zakopané vedení v zemi. prostě popadaj stromy a je to.
@petobl
@petobl 3 ай бұрын
@@andree182 a hlavne dobra UPS (APC smart UPS) stoji 700e pri 1500VA. ak mas nejake servery / PC a mas caste kratke vypadky (v mojej lokalite to bolo iste obdobie uplne bezne ze za den na par sekund vypadla siet aj par krat za den) tak potrebujes niektore zariadenia chranit. Samozrejme kazdemu zariadeniu len pomoze v zivotnosti, ak take kratkodobe vypadky nebude musiet zazivat. Ak si naskladas takych UPS viac (router + switch + kamery, PC v izbe, PC v druhej izbe, NAS, bla bla bla) tak sa dostanes kludne na potrebu 3-4 UPS v dome :) kde kazde 4 roky by si mal kupit novu baterku lebo umre. Ale na to teraz kaslat, no uz pri 3ks mas cenu nejakej mensej baterky pre hybridny striedac, ktory ti pripojenie baterky umozni :) a pokryjes tym v dome daleko viac zariadeni a dokonca to narozdiel od UPS ma aj svoju navratnost (baterku nabijas z prebytkov co by inak sli do siete (v tom lepsom pripade do VB), pripadne by ostali na streche (ak nemas povolene dodavky do siete)) a tym setris. nehovoriac o tom ze vdaka tomu v pripade dlhsieho vypadku vies pokryt normalny rezim (UPS ti to par hodinach umrie)
@moze-theonlyone
@moze-theonlyone 2 ай бұрын
Štvrť dediny pripojenej na rovnaké vedenie ako pár domov 8km ďaleko, každé leto pri búrke padne elektrina, neďaleko je priehrada, poškodilo vedenie a oprava 3dni a odpojili nás kvôli oprave, My sme boli na tom fajn, ale niektorí potrebujú čerpadlo na vodu, takže sa ani nevyseru bez elektriny, teda môžu sa, ale nesplachnu a po týždni sa to nakopí 😂 💩💩💩💩💩💩💩 A aby som nezabudol, obehové čerpadlo tiež pri výpadku sa hodí napájať😂 Raz za čas počuť na dedine ako niekomu rozthlo kotol (majiteľ má krásny slovník vtedy ) 😂
@Stanleycs.
@Stanleycs. 10 ай бұрын
ja si zapojil TC (stara kraksna) mezi elektromery. Cili FVE ho bude dokrmovat pouze pri pretocich. Myslel jsem, ze v zime to stejne skoro baterku nedobije (mam prvni zimu s VFE pred sebou) a TC by zbytecne huntovalo tu trosku, co se do baterie dobije. Je to spatny usudek?
@jankolar5612
@jankolar5612 10 ай бұрын
Napájet z baterky vytápění je totální čuňárna a nesmysl. Čili to máte nejlíp jak to udělat jde.
@amperak
@amperak 10 ай бұрын
ještě lépe to jde skrze přepínač sítí, kdy v přechodném období zapojíš tepelko na FVE, aby hpo viděla a zvládla napájet.
@Stanleycs.
@Stanleycs. 10 ай бұрын
Diky za nazory :) co se tyka prechodneho obdobi, zatim resit nebudu, v te dobe to celkem vykryvaj vakuove trubicove kolektory
@ZdenekPhilipp
@ZdenekPhilipp 10 ай бұрын
@@jankolar5612 proc jako? V tomto obdobi vubec nedokazu baterku vybit jinak, nez do topeni. Bezna spotreba na to vubec nestaci.
@jankolar5612
@jankolar5612 10 ай бұрын
​@@ZdenekPhilipp Ekonomicky mi topení z baterie nevychází jako smysluplné a i z hlediska technického cítění s tím mám velký problém. Vybít tím baterii samozřejmě dokážete, ale zadarmo to rozhodně není.
@limetkovnik
@limetkovnik 10 ай бұрын
To je moje mikina nebo máš další? 😀
@amperak
@amperak 10 ай бұрын
to byla moje mikina... :)
@zbyneknovak1972
@zbyneknovak1972 10 ай бұрын
je to tak, ja ale ten napětový spínač nepoužívám
@amperak
@amperak 10 ай бұрын
jenže pokud máš baterie, dostribuce ho vyžaduje. teda ne přepínání zálohy, ale vazebmní spínač ano. ale já dávám nastavitelný. sice stojí čtyřnásobek, ale už jsme měnil hrn55 za to naše nastavitelné, sousedoj zaplo tepelko a v baráku to vyplo elektrinu na pul vteřiny
@user-kc5wm3ov6d
@user-kc5wm3ov6d 10 ай бұрын
neviem či sa pýtam správne ale napríklad ako to vie ohroziť televízor ,chladničku ,mobil na nabíjačke , som úplný laik🤔
@amperak
@amperak 10 ай бұрын
problém je u kompresoru ten, že při mikrovýpadku ti na chvilku vypadne proud a to nedělá dobře kompresoru a elektronice. běžným spotřebičům mikrovýpadky nevadí a hlavně je měnič utáhne i s vybitou baterií. (měnič nedá ani poloviční výkon pod 20% nabití baterie) u chladniček problém je, ale ty maj alespoň nízkou spotřebu. a jsou to jednoduchá zařízení
@pefry1324
@pefry1324 10 ай бұрын
zdravim, jen naznakem... jak se pak vycleni spotrebice pro backup, kdyz je rodiny dum, centrralni rozvadec venku a v kazdem patre dilci rozvadece? ... je na pripravu dratu nejaka strategie? diky moc. jinak o5 srozumitelne video.
@amperak
@amperak 10 ай бұрын
no, tohle je pak problém. je třeba do každého rozvaděče natáhnout druhý přívod "zálohovaný" a to je problém u domů, kde přívody nejsou tahané chráničkou nebo tam není do budouchna chránička/stupačka základ výstavby je do každého rozvaděče 50mm chránička a dva přívody
@pefry1324
@pefry1324 10 ай бұрын
@@amperak diky
@petrcz74
@petrcz74 10 ай бұрын
Má to jednu chybu, pak když ČEZ vypne síť, tak ti jde z beckupu elektrika do sítě! Což je špatně ne?
@tomklvac
@tomklvac 10 ай бұрын
Back up .a ne nejde .back up jde pouze do okruhu
@Sett86
@Sett86 10 ай бұрын
Nejde, proto je tam ten přepínač.
@pavolkorec1267
@pavolkorec1267 10 ай бұрын
jo nemaš zapojenou varnou desku tu taky nedavas na menic , jesli nekdo vi proc je lepsi nechat indukcni desku pripojenou na sit., JO A VSICHNI POVINNE LIKE
@amperak
@amperak 10 ай бұрын
deye a Solax zvládne indukci i na záloze. ale vím proč. u GW to umí dělat kráááásné přetoky do sítě
@majstro2
@majstro2 9 ай бұрын
DIKY !
@StefanKluka
@StefanKluka 10 ай бұрын
Ostrov rieši skoro všetko. Keď nie je slnko a potrebujem súrne elektrinu, tak čerpám elektrinu od distributora. Ale inak ostrov. Do budúcna uvazujem o prenosnom akumulátorovom zdroji, ktorý si zoberiem kde potrebujem a solar bude len nabíjačka. Aspoň 2KWh zdroj elektrickej energie s meničom 4kW sínus. Najlepšie nejaké LTO akumulatory 20000 cyklami. Elektrikou nekúrim a pripínač sieti nepotrebujem.
@stanislavmlcuch2085
@stanislavmlcuch2085 10 ай бұрын
Len ostrov sa musí troška inak dimenzovať, aby bol funkčný. Pri hybride stačí ďaleko menší menič, lebo nemusí pokrývať odberové špičky. A stačí aj menšia batéria.
@jaroslavjesensky6360
@jaroslavjesensky6360 10 ай бұрын
Zdravým jde namontovat na už udělaný elektrický zásuvky ostrovní fotovoltaiku třeba na balkón v paneláku a strčit ho do zásuvky samec teda pokut schodim hlavní jistič od elektro měřiče a budu mýt v zasuvkach vlastní El až někdy budu potřebovat tak odpojim FVE a ručně zapojim jistič od elektromeru od dystrybutora stohohle hlediska nepotřebuji eletrykare hlavní jistič sy stejnak nahazuji sám takže nemusely bychom žádný povolení a každý vpanelakach by si koupyl z Německa v Lydlu naty balkóny FVE unas se ještě neuskutečníl prodej v Lydlu a spousta lidí nato čeká-la 😉
@insidr5552
@insidr5552 10 ай бұрын
Dycky Most!😂
@Maxik_Bartos
@Maxik_Bartos 10 ай бұрын
Lidl ,dystrybutor, s " Y" ... Kde se to tak píše? To je polština? 🤔
@Maxik_Bartos
@Maxik_Bartos 10 ай бұрын
@jaroslavjesensky6360 dotaz je zajímavý. To mě zajímalo také jak vy se to řešilo ( i když tak nadimenzovanou FVE na balkon asi nedáte aby vám utáhla ) panelákový byt . Snad vám někdo odpoví.
@dave007dav
@dave007dav 10 ай бұрын
mám na balkoně 3 x 200wp .. ale ostrov s lifepo4 aku a ostrovní měnič , malé spotřebiče tv ,světla , pc co mají malou spotřebu ale v čase velkou to spolehlivě utáhne ... v zimě to jen vytáhnu z měniče a zastrčím do zdi na distribuční síť. letos mám 85 KWh
@Maxik_Bartos
@Maxik_Bartos 10 ай бұрын
@@dave007dav zajímavý nápad. Takto mě to nenapadlo. A to jste dělal zvlášť okruh zásuvek pro to co popisujete?? Mohu se optat co máte za měnič??
@turbostreetcharger5244
@turbostreetcharger5244 10 ай бұрын
tepelná čerpadla která znám mají invertor, on- off jsem neviděl, neporovnatelné s cirkulárkou která několika násobný rozběhový proud
@amperak
@amperak 10 ай бұрын
Hlavne invertorovym toto vadí. Onoff to prezije, protoze kompresor ma ochranu proti přetížení
@petobl
@petobl 3 ай бұрын
@@amperak tym chcel skor povedat ze invertorove TC ti nesposobi taky pokles napatia pri starte :)
@jojoruttkay5744
@jojoruttkay5744 9 ай бұрын
Ja som backup spravil cez 3ks 2pol.1f.stykace .nc dom s grid a no pri výpadku grid . stráži to 3f napať. Relé 😉
@amperak
@amperak 9 ай бұрын
nemužeš přepínat v jednom stykači. pod zátěží to zahoří
Fotovoltaika v TN-C - proč nejde zapojit backup?
16:00
amperak
Рет қаралды 35 М.
Kdy se FVE nevyplatí? Jak ušetřit ne-nákupem FVE
17:09
amperak
Рет қаралды 42 М.
Bony Just Wants To Take A Shower #animation
00:10
GREEN MAX
Рет қаралды 6 МЛН
小丑把天使丢游泳池里#short #angel #clown
00:15
Super Beauty team
Рет қаралды 38 МЛН
Lehanga 🤣 #comedy #funny
00:31
Micky Makeover
Рет қаралды 28 МЛН
Axpert King - schema vnitřního zapojení a jak funguje
28:10
Jak nastavit BMS nejen na FVE
17:12
amperak
Рет қаралды 20 М.
3F ostrovní FVE - jak nevyhořet a proč je lepší 1F
21:46
TOP 6 RAD PŘI STAVBĚ OSTROVNÍ SOLÁRNÍ ELEKTRÁRNY!
9:58
Self-taught Blacksmith
Рет қаралды 9 М.
Základní pojmy u FVE a co znamenají?
15:12
amperak
Рет қаралды 43 М.