STRACONE DZIECIŃSTWO - jak odzyskać?

  Рет қаралды 57,321

Człowiek Absurdalny

Człowiek Absurdalny

3 жыл бұрын

👉 Zobacz książkę: www.empik.com/wsparcie-dla-do...
👉 Po więcej inspiracji zapraszam na Instagram: / czlowiekabsurdalny
👉Dzisiaj analizuję koncepcję tzw. WEWNĘTRZNEGO DZIECKA i sposoby na odzyskanie straconego dzieciństwa na bazie książki "Wsparcie dla dorosłych dzieci alkoholików" psychoterapeuty Tommiego Hellstena
👉Podobne odcinki:
Toksyczna matka: • Jak rozpoznać TOKSYCZN...
Ukryte schematy w rodzinach dysfunkcyjnych: • UKRYTE SCHEMATY w rodz...
Człowiek Absurdalny to kanał o ważnych życiowych pytaniach, które pewnego dnia zadaje sobie każdy z nas. Analizuję je z perspektywy filozofii, psychologii i literatury.

Пікірлер: 217
@marianna4066
@marianna4066 3 жыл бұрын
Niestety.. do dzisiaj ciężko mi normalnie zachowywać się w społeczeństwie, w pracy, jak tylko odczuwam, że ktoś jest wyżej w hierarchii i budzi we mnie respekt, to automatycznie moj głos staje się cichy, ja jestem bardziej skryta, jak przestraszone dziecko, do tego mam wrażenie, że każdy ocenia mój ruch i ma mnie za sierotę. Mam nadzieję, że w przeciągu 3 lat się to zmieni, może jak się wyprowadzę, to znikną wszystkie blokady. Nigdy nie używajcie przemocy wobec swoich dzieci, a tym bardziej agresji słownej.
@riviera537
@riviera537 3 жыл бұрын
To u mnie jest tak, że reaguję nerwowo, cholerycznie, wszystko chcę zdobyć w walce i konfrontacji. Tak było w dzieciństwie, tak jest w życiu dorosłym(w domu była przemoc fizyczna, psychiczna i religijna). Trzymaj się🙌🏻
@agama5252
@agama5252 3 жыл бұрын
Wiele można zmienić jeśli zacznie się inaczej myśleć, a potem działać. Nie wiadomo co może pomóc, ale polecam takie podejście; pomyśł, że te osoby wyżej w hierarchii są takimi samymi ludźmi. Mają dobre i złe dni, też czasami grają przed nami. Może wyobraź sobie jak były małymi dziećmi, albo w jakiś śmiesznych sytuacjach, albo wręcz kompromitujących. Jednak lepiej w śmiesznych: dziwnie przebrane, umalowane, niezdarne. Poza tym delikatność i wrażliwość, jest trudna, ale bardzo cenna. 🍀
@frutifruti5300
@frutifruti5300 3 жыл бұрын
Sam miałem podobnie, ale dziś (nie wiem czy słusznie) mam podejście "tarana". Jeśli mam jakieś swoje zdanie, to pomimo obaw czy lęku, skupiam całą uwagę na wykonaniu zadania i jeśli ktoś stoi na drodze, to ma duuuży problem. I np jeśli jakiś szef chce mnie zrugać bo ma zły dzień, to mu grubo odpyskuję, że nie ma dzieciaka przed sobą żeby na mnie krzyczeć. W większości przypadków, tak na prawdę, wszyscy ci "hierarchowie" są dużo słabsi niż ci się wydaje, dużo łatwiej ich pokonać. Ich siła jest "na pokaz", trochę jak wielkie, potężne szybkie auto, a pod maską silnik z malucha. Ludzie tacy jak my, są dokładnie odwrotni. Karoseria malucha, a silnik od ferrari. Fajnie by było gdyby ktoś zweryfikował moje podejście... Bo to jedyne co mi przyszło do głowy i co "jako-tako" działa. Problem w tym, że mimo wszystko i tak odczuwa się ten lęk :/ .
@rikissam7686
@rikissam7686 3 жыл бұрын
Ja zachowuję się identycznie, mimo tego, że w moim domu nie stosowało się przemocy a olewactwo(od 2 rż. wychowywałam samą siebie w swoim świecie). Niestety, lata mijają a problemy w funkcjonowaniu wciąż dają się we znaki. Dziś mam swoje dziecko które tulę do snu i marzę by kiedyś umiało być naprawdę szczęśliwe.
@arnaVck
@arnaVck 3 жыл бұрын
@@rikissam7686 Nadopiekuńczością robisz krzywdę.
@devincant6201
@devincant6201 3 жыл бұрын
Kiedyś słyszałem że gniew to jest taki "starszy brat" wewnątrz mnie,który mnie broni przed "silniejszymi" i chyba coś w tym jest.
@Turysta1312
@Turysta1312 3 жыл бұрын
No,a nienawisc to jedyne uczucie na ktorym sie nie zawiedziesz... Skad ja to znam xD
@komentatorzyciaxo302
@komentatorzyciaxo302 Жыл бұрын
Wkurza mnie ciagle o tym DDA,dizo dzieci jest po prostu z rodzin dysfunkcyjnych ale nie bylo alkoholu
@jolantaceynowa9520
@jolantaceynowa9520 Жыл бұрын
Jestem zamrożona, niewrażliwa, nie mam emocji, tylko lęk i strach. Dorastałam w domu współuzależnionej matki od ojca alkoholika. Pomagałam jej, by chronić tatę, .. mama nie miała uczuć, jej mama nie kochała swoich dzieci ,tylko siebie. Miałam psychicznie chorą siostrę, które nie cierpiałam, gdyż wszyscy byliśmy od niej zależni. Wyrastam w towarzystwie alkoholików, miałam na głowie każdego z osobna, by każdy się dobrze czuł. Jak odbiło się to na moim dorosłym życiu,.nie sposób napisać. Dziś mam 70 lat i nie znam mojego dziecka.Czasem płaczę i nie potrafię żyć. Od 20 lat żyje w abstynencji. Pozdrawiam serdecznie 😊 Dziękuję za wsparcie.
@magorzataszczepanik-iy5bw
@magorzataszczepanik-iy5bw 9 ай бұрын
Jezu wiem co czujesz ja przeżyłam ogromne traumy totalny brak miłości ogrom agresji żyłam w domu ze zwierzętami w cudzysłowie nie potrafię rozmawiać z ludźmi mam w sobie lek strach zebram też o miłość ludzi jestem wrakiem człowieka moja psychika codzien szaleje odczuwam i bóle głowy i nienawiść do ludzi bez serca modlę się aby Bóg mnie uspokoił i dał mi wewnętrzna radość i spokój bo potrzeba mi psychoterapeuty leków zmiany otoczenia i najlepiej zapomnieć o przeżytych cierpieniach czasem wydawało mi się że zwariuje albo umrę bolało mnie wszystko co przeżyłam miewałam tak ogromne ciśnienia nerwy niesamowite jakiś straszny krzyż czoje niestety nienawiść do ludzi którzy sprawili cierpienia mojej rodzinie jak nie czoc nienawiści do tych co krzywdzą jak tym ludziom przebaczyć nie chce być potworem chce kochać
@ladyloungealot5119
@ladyloungealot5119 9 ай бұрын
Moja matka wsciekala sie kiedy bylam smutna. Jak powiedzialam ze mam problem to slyszalam cos jak na porzyklad: "A do roboty! Jak sie naharujesz to ci nie bedzie smutno." Tyle nienawisci na jaka nie zasluzylam, nigdy nie bylam dla nich klopotem.
@elzbietajoanna4297
@elzbietajoanna4297 3 жыл бұрын
Wchodzę na YT, żeby coś obejrzeć i oderwać myśli. Widzę to... Tego właśnie potrzebowałam! A właściwie, moje wewnętrzne dziecko tego potrzebowało. :)
@CzowiekAbsurdalny
@CzowiekAbsurdalny 3 жыл бұрын
Nie wiem czy to akurat dobre na oderwanie myśli, ale jeśli się na coś przyda to bardzo się cieszę :)
@2605mac
@2605mac 3 жыл бұрын
Mnie obecnie najbardziej z dzieciństwa brakuje zabaw, różnych karnawałów i imprez gdzie można było się przebrać i miło spędzić czas z innymi. Ze względu na sytuację w domu wolałem uciec w świat czytania i własnych zainteresowań. Po latach dopiero jestem w stanie zauważyć, jak pewne rzeczy, których doświadczałem na co dzień, wpłynęły negatywnie na moje relacje z rówieśnikami. Dopiero w okresie studiów zacząłem prostować pewne zachowania i skrzywienia. Do dziś nad tym pracuję, chociaż wiadomo łatwiej byłoby z kimś, bo w końcu większa motywacja.
@inka7546
@inka7546 3 жыл бұрын
Trzymaj się mocno. Dużo siły życzę
@dobrawodazoteciekawostki8161
@dobrawodazoteciekawostki8161 3 жыл бұрын
pozdrawiam.
@riviera537
@riviera537 3 жыл бұрын
Świetny filmik! Z chęcią zapoznam się z tą książką. Jako osoba wychowana w rodzinie przemocowej z dodatkiem fanatyzmu religijnego, wiem o czym mowa. Jako osoba dorosła o wszystko muszę walczyć, być ciągle silna i perfekcyjna. Jak tylko się odsłonię, żałuję tego. Wszystko jest warunkowe, tak jak w dzieciństwie. Nie zaznałam spokojnej, bezwarunkowej miłości. Dziękuję za ten film!;)
@anitach5901
@anitach5901 3 жыл бұрын
Nie da sie uciec od siebie i od traumy przezytej w dziecinstwie nawet za granice .Najgorsze jest to, ze bracia i siostra tez sa porozbijani. Trzeba tym wypieranym uczuciom stawic czola i sie z nimi zmierzyc ,bo inaczej gnebia ciebie koszmary nocne .
@monia866
@monia866 3 жыл бұрын
Możemy sobie wmawiać,że "to już za nami" i dzieciństwo nie ma juz na nas wpływu,a często sami nie jesteśm świadomi,że to się dalej za nami "ciągnie". Myślę,że tak naprawdę mało osób żyje rzeczywiście "tu i teraz",większość wciąż "zmaga" się ze złymi doświadczeniami z przeszłości (niekoniecznie wczesnego dzieciństwa;) albo zamartwia się o przyszłość...
@anitach5901
@anitach5901 3 жыл бұрын
@@monia866 Jak zaczelam sluchac o tych formach ucieczki; w psychologie pozytywna, silke, diete, dzialalnosc charytatywna,hobby, , to jakbym siebie przejrzala. I to wszystko tylko po to , zeby sobie udowodnic, ze i tsk jestem cos warta i mnie to juz nie dotyczy.
@monia866
@monia866 3 жыл бұрын
@@anitach5901 Uciekać można w wydawałoby się pozytywne rzeczy jak pomoc charytatywna,czytanie książek czy podróże (tak,dla wielu ludzi podróże są właśnie formą ucieczki;). Ja uciekałam w perfekcjonizm,bo miałam surowych rodziców,którzy prawie nigdy mnie nie chwalili,a ciągle za wszystko krytykowali i karali,przez to nadal wydaje mi się ,że nie jestem wystarczająco dobra (choć już nauczyałam się pewne rzeczy odpuszczać ;). Dużo czasu spędzałam też na czytaniu ksiązek,nie tylko dlatego,ze lubię czytać,ale żeby nie mieć kontatku z ludźmi;)
@justajustyna4626
@justajustyna4626 2 жыл бұрын
Płakałam oglądając ten film😓 Jak duzą rolę odgrywa dzieciństwo w dorosłym życiu.. Moje było okropne, a w dorosłym życiu zgadza się wszystko to o czym mówisz
@lesqamc2753
@lesqamc2753 9 күн бұрын
Mnie wychowała Gospodarka , szkoła : ) ps: nie miałem ojca ale z tym sobie poradziłem dawno temu. Nie polecam< dzielić się doświadczeniami nie zamierzam : ) no może w moim niebie które zbuduje : )
@A3n7
@A3n7 3 жыл бұрын
Jest jeden glowny deficyt, to deficyt milosci.
@CherryBerryFashion
@CherryBerryFashion 3 жыл бұрын
Dokładnie tak
@martaguzowska88
@martaguzowska88 3 жыл бұрын
Znów trafiłeś we mnie odcinkiem.
@CzowiekAbsurdalny
@CzowiekAbsurdalny 3 жыл бұрын
Nie wiem czy to dobrze, ale mam nadzieję, że zostanie po nim chociaż więcej dobrego niż złego :)
@magdabielasz
@magdabielasz 2 ай бұрын
Dziękuję. Bardzo ciekawy i przydatny materiał. Uświadomiłam sobie, że nie umiem przeżywać gniewu i smutku. Z domu wyniosłam żeby uciekać od razu od złych emocji. Na gorszy dzień było pudełko lodów, a gniew był wyrażany nieproporcjonalnie do sytuacji .. Sama świadomość - że trzeba nauczyć się przeżywać, przyjmować złe emocje to dla mnie jak odkrycie Ameryki.
@dorotagogolewska6293
@dorotagogolewska6293 3 жыл бұрын
Jestem pod wrażeniem umiejętności opowiedzenia treści książki i przekazania sedna. Dawno nie słyszałam tak dobrego przekazu swietnie opisanego problemu i drogi wyjścia z niego 👍 dziękuję 🙂
@kolejkanagiewont6462
@kolejkanagiewont6462 3 жыл бұрын
dość często tu wpadam, dobrą robotę robisz, trzymaj się ;)
@magdalenawarezak8288
@magdalenawarezak8288 3 жыл бұрын
Dziękuję Ci za ten film. Uwielbiam Twój kanał, za każdym razem dowiaduję się czegoś nowego i cennego o sobie i innych. Super, że jednocześnie jesteś merytoryczny i opowiadasz o psychologii w sposób przystępny (również dla laików). Z niecierpliwością czekam na kolejne odcinki:)
@malwinakowalska9609
@malwinakowalska9609 3 жыл бұрын
Chodze na terapię... Czesto jesteś na czasie i na temat... W punkt...!😎 uzupelniasz moje story...😮😊
@kasiamoszczynska
@kasiamoszczynska 3 жыл бұрын
swietny material dziekuje :) gniew to zdecydowanie emocja ktorej odpowiednio nie przezylam w swoim dziecinstwie, praktycznie nie pozwalano mi jej pokazywac. trafnie powiedziales ze w domach dysfunkcyjnych wypiera sie problemy, przez to nie mozemy przezyc adekwatnych do tego emocji co powoduje potem duze problemy w relacjach z ludzmi w doroslym zyciu i tlumienie emocji moim zdaniem ;)
@rzizmont89
@rzizmont89 3 жыл бұрын
Dokładnie, ja też mam problem z dawkowaniem emocji. Ze stoickości szybko potrafię przejść przez złość do wybuchu gniewu, a kiedy jestem szczęśliwy, śmieje się jak wariat. Z tym, że tak właśnie widzą to obcy ludzie. Nie mogłem okazywać gniewu jako dziecko, zawsze musiałem naprędce kogoś przepraszać nawet jeśli to nie była moja wina. Teraz często w negatywnym dla mnie obrocie spraw (głównie zawodowych) czuję się bezradny. Moje niezadowolenie ujawnia się kiedy brak mi sił, cierpliwości. Taka destrukcyjna złość przeplatana pewnego rodzaju wypaleniem.
@riviera537
@riviera537 3 жыл бұрын
U mnie nie było problemu z gniewem a najbardziej z bliskością, zaufaniem i akceptacją. Nie doświadczyłam bezwarunkowej miłości. Nie potrafię pokazywać swojej słabszej strony, wrażliwości i delikatności. Jestem pewna siebie, bezpośrednia i silna. Jednakże czasami chciałabym odnaleźć ukojenie, spokój i poczucie bezpieczeństwa. To cholernie ciężka sprawa... trzymaj się!
@rzizmont89
@rzizmont89 3 жыл бұрын
@@riviera537 , mi nadal brakuje pola na takie swoiste catharsis. Przez narzucane mi w młodości normy i zasady tłumie w sobie uczucia, bywam introwertyczny - chociaż na co dzień jestem bardzo gadatliwy. Przede wszystkim bardzo męczą mnie zdarzenia z przeszłości, przeżyłem sporo stresów i lęk (głównie przed stratą czy to osoby, czy czegoś materialnego bądź czyjejś przychylności) jest dla mnie czymś naprawdę naturalnym. Jako nastolatek byłem dość mocno doświadczony przez los. Dorastanie w niepełnej rodzinie, gdzie jesteś najstarszy, wszyscy wymagają od Ciebie zaangażowania, dojrzałości, odpowiedzialności, samodzielności. Nikt nie miał czasu na rozmowę, bo na wsi przede wszystkim najważniejsza była praca i wywiązywanie się z obowiązków (bo inaczej - bez niej człowiek nic nie miał). Czas wolny po szkole to nie był czas na spotkanie się z kolegami, to był czas pracy i obowiązków. Stąd też dotąd trudno jest mi utrzymywać takie relacje, nawet pozazawodowe na dłużej.
@piotrmimowszystko7752
@piotrmimowszystko7752 3 жыл бұрын
Bardzo ważna kwestia. Partner nigdy nie powinien być terapeutą. To się nie udaje, prędzej sam się pogrąży. Pożegnanie z wewnętrznym dzieckiem ciekawie opisane jest w książce "Uratuj mnie". To trudna, długotrwałą terapia nie dająca żadnych gwarancji powodzenia. W całej audycji zabrakło mi jednego słowa- borderline.
@elzbietajoanna4297
@elzbietajoanna4297 3 жыл бұрын
Borderline to jeden z możliwych rezultatów takiego dzieciństwa. Jednakże takimi rezultatami mogą być też inne zaburzenia osobowości, nie tylko to z pogranicza.
@piotrmimowszystko7752
@piotrmimowszystko7752 3 жыл бұрын
@@elzbietajoanna4297 Może się mylę ale chyba żadnego zaburzenia tak jak bordera nie dotyka nieprzeżyte dzieciństwo. Statystyki samobójstw wśród tych osób raczej to potwierdzają. Dlatego warto o tym wspomnieć.
@martina-wl6jb
@martina-wl6jb 3 жыл бұрын
o luju prawo przyciągania wprost zesłało mi twój materiał
@Stina239
@Stina239 3 жыл бұрын
To samo poczulam
@samyueru3380
@samyueru3380 3 жыл бұрын
Joseph Murphy właśnie znalazł swój pierwszy dowód xDD
@redminute6605
@redminute6605 3 жыл бұрын
E vero, questo episodio tocca il problema che molto spesso e diminuito, non diamo abbastanza importanza alla nostra infanzia. Molto spesso e il nostro cervello stesso, che cerca per forza di ignorare la nostra infanzia per causa del fatto che vuole evitarci il dolore. Il che, ci rende cechi alle nostre mancanze, che si creano per causa della privazione emozionale, che subiamo come giovani persone, cresciamo senza essere consapevoli di che cosa siamo stati privati...
@tomekcomblik2732
@tomekcomblik2732 3 жыл бұрын
Taaaak. I mi również 🙂
@zuzannakalinowska366
@zuzannakalinowska366 3 жыл бұрын
To się nazywa algorytm :D
@ak7910
@ak7910 3 жыл бұрын
Ja wciąż słyszę, że potwór który jest we mnie do maga się jeść!? Dziwaczne ale tak, masz rodziców a jednak oni żyją obok ciebie. Nic ci nie dadzą bo sami nie mają a ty wciąż jesteś głodnym miłości dzieckiem, dorastasz szukasz akceptacji, w partnerstwie szukasz czułości, potrzeby emocjonalne to Potwór, który wciąż jest głodny...
@zuzanna5178
@zuzanna5178 2 жыл бұрын
Świetny materiał, zresztą jak zawsze. Dziękuję, że tymi materiałami tak merytorycznie poszerzasz horyzonty wielu osób. Wszystkiego dobrego :)
@iwansusz
@iwansusz 3 жыл бұрын
Moja czteroletnia terapia w pigułce. Identyfikuję sięz tym odcinkiem bardzo. Dziękuję. Jesteś pomocną duszą 👌🤗
@zbyszekjasienowicz2718
@zbyszekjasienowicz2718 3 жыл бұрын
teraz już wiem dlaczego czasem mam satysfakcję z wyładowania kiedy się wkurwię, uwielbiam kiedy bez wahania mogę czymś rzucić, tak jakby lubię wybuchać, nie zawsze jest to dobre ale po wielu latach tłumienia gniewu w końcu czuję się wolny
@ula6593
@ula6593 3 жыл бұрын
Myślę że czuć się wolnym, można wtedy kiedy to ty będziesz decydował jak wyładować swój gniew w kontrolowany sposób, a nie wtedy kiedy gniew wybucha sam bez twojej decyzji .
@lukablue8360
@lukablue8360 3 жыл бұрын
Temat rozwiązywania problemów przez rozmowę z wewnętrznym dzieckiem skojarzył mi się z książką Stefanie Stahl- Jak się nie bać bliskości. Sądzę, że jest to dość ciekawy wątek do poruszenia.
@tomekcomblik2732
@tomekcomblik2732 3 жыл бұрын
Strzał w 10! Pozdrawiam gorąco. Życzę sukcesów i wszytskiego dobrego ❤
@MishaaAniko
@MishaaAniko 3 жыл бұрын
Temat w punkt ❤️ dużo się stąd można nauczyć
@zuzupl9882
@zuzupl9882 2 жыл бұрын
Hej oglądam cię od jakiegoś czasu, dziękuję za wartościowe wykłady. Miło mi patrzeć jak i ciebie to zmienia
@wieliczkowioletta218
@wieliczkowioletta218 3 жыл бұрын
Bardzo dziękuję Ci za ten film ❤️
@andrzejmaranda3699
@andrzejmaranda3699 3 жыл бұрын
Ogromnie istotny dla wielu osób film!
@enoraalter242
@enoraalter242 3 жыл бұрын
Bardzo wartościowy odcinek. Dziękuję za informacje na temat tej nowej książki, o której wcześniej nie słyszałam. Dobrze, że książek o/dla DDD/DDA jest coraz więcej
@Channel1Pzn
@Channel1Pzn 3 жыл бұрын
Kozak materiał Łukasz ! Wiele mi to pomogło.
@cryptoproctaferox7166
@cryptoproctaferox7166 3 ай бұрын
jestem właśnie w psychoterapii i od niedawna drążymy wątki dzieciństwowe. ból związany ze świadomością, że Mama i Tata nie wypełnili jakiś moich potrzeb, nie okazali tyle miłości ile potrzebowałam jest niemal paraliżujący, ale konieczny. muszę przez to przejść, my być w stanie to zaleczyć. tak jak masaż punktów spustowych potwornie boli, ale bez niego pozbijane, przeciążone mięśnie będą stale napięte
@rozumiem45
@rozumiem45 3 жыл бұрын
Temat potrzebny i często warto go poruszać. W Polsce nie ma realnej pomocy, bo punkty terapii grupowej DDA rzadko działają nawet w takich metropolity jak trójmiasto etc. Brak jest realnej pomocy i uwagi pomocy społecznej i interwencji. Brak jest interwencji nauczycieli w szkole, którzy widzą brudne i zaniedbane dziecko ale nic nie robią. Jest bierne przeglądanie się . Polska jest krajem alkoholików i potrzeba jest kampania i rozgłos. Niech w końcu brud katolickich pseudokatoli ujrzy światło dzienne ! Koniec z przyzwoleniem na przemoc, klapsy, maltretowanie, nałogi etc. Nagonka jest potrzebna na oprawców a nie na ofiary.
@beatakielak6966
@beatakielak6966 3 жыл бұрын
Odnośnie tego tematu trzeba rozgrzebac przeszłość i dzieciństwo swoich rodziców. To pomaga dlaczego oni byli dla nas np. katami. Zrobiłam to i to dopiero pomoglo mi i zrozumialam ojca postępowanie. Nie usprawiedliwiam jego postepowanie, ale zrozumienie jest wyzwalajace.
@sowlechuza6892
@sowlechuza6892 3 жыл бұрын
Bardzo pomocny film
@fursham316
@fursham316 3 жыл бұрын
Elegancki odcinek 🙂
@czerwonasukienka155
@czerwonasukienka155 3 жыл бұрын
Super dzięki, książkę zamawiam :)
@frutifruti5300
@frutifruti5300 3 жыл бұрын
Od kilku dni czytam książkę "wyrosnąć z DDA" i doszedłem do wniosku, że jestem wielokrotnie bardziej zaburzony niż mi się wydawało. Większy problem w tym, że mój przypadek to pewnego rodzaju "kombo", bo miesza większość (tak około 80%) negatywnych czynników w jednym czasie, a na dodatek odkąd pamiętam :( . Żeby było trudniej, na dodatek pochodzę z typowej, klasycznej patorodziny, a nie typowej rodziny alkoholowej. Zresztą całe środowisko takie było (włącznie ze szkołą). Wiele rzeczy wiem, ale nie czuję tak jak powinienem. Terapia nie była u mnie skuteczna (wręcz przeciwnie). Dziś jestem rozbity i zagubiony, szczerze mówiąc zaczynam myśleć że mój przypadek jest po prostu "nie do wyprostowania"...
@karolinaderewecka6324
@karolinaderewecka6324 3 жыл бұрын
Dziękuje za ten film
@macropodus
@macropodus 3 жыл бұрын
Super. Dzięki!
@konrad2083
@konrad2083 3 жыл бұрын
Ja uważam że człowiek powinien być najlepszą wersją samego siebie stwierdzenie bądź sobą nie do końca jest odpowiednie gdyż 5 lat temu byliśmy kompletnie innymi osobami zmieniły się nam poglądy nawet nasza fizjologia jak i komórki w ciele są inne
@fredkafanka
@fredkafanka 3 жыл бұрын
Bardzo dobry temat
@Badalamenti
@Badalamenti 3 жыл бұрын
Strasznie płaczę. Twój filmik to PRAWDA.
@jolantagrochalska2099
@jolantagrochalska2099 3 жыл бұрын
Wyparcie problemu: "problem nie istnieje". To jest właśnie ten problem.
@isami89
@isami89 3 жыл бұрын
Ktoś niżej napisał, że głównym deficytem jest brak miłości. To prawda, ale sama otrzymana miłość to też nie wszystko, jeśli nie dostaje się wsparcia i zrozumienia. Zawsze wtedy, kiedy próbowałam się na coś żalić, słyszałam, żebym nie narzekała, bo inni mają gorzej. Nawet po tym jak, na trzy dni przed moimi 13-tymi (sic) urodzinami, w Nowy Rok, najbliższy mi człowiek, jedyny, który do wtedy nigdy mnie nie zawiódł, mój chrzestny, umarł na depresję i moim urodzinowym eventem był pogrzeb, a przyjęciem stypa, nie mogłam długo pokazywać mojej rozpaczy, bo przecież inni ciężko chorują, albo tracą rodziców. Poza domem oczywiście też nie mogłam się żalić, bo jak to powiedzieć obcym, że ktoś z rodziny się zabił. Przecież brudów nie wynosi się poza ściany. W efekcie do teraz, mimo że minęło 19 lat i mam partnera, który nie zbywa mnie, jak o tym wspominam, nie jestem sobie w stanie z tą śmiercią poradzić. Mam poczucie, że nazbierało się tego tak dużo i ból jest tak ogromny, że będzie to ze mną do końca życia.
@ula6593
@ula6593 3 жыл бұрын
Doświadczyłam czym jest ból po stracie najbliższej osoby. Czy chcesz żeby cię ciągle bolało ? Napewno nie. Wspominając to co się wydarzyło, umacniasz go tylko ciągle mocniej i mocniej. Wyprowadzasz smutek w siebie i bliskich którzy cię chcą kochać. Ten smutek doprowadzi cię do depresji , osamotnienia ,chorób i ....Ratuj siebie ! Na przeszłość nie masz już wpływu. Walcz z myślami które cię niszczą. Kiedy tylko się pojawią , przekuj je na wyrażanie sobie wdzięczności za dobre chwile które z tą osobą spełniłaś , a potem konieczne szukaj i zauważają chociaż kilka drobnych pozytywów w życiu i dziękuj za to że są ! Początkowo może będzie ci trudno, ale jest to jedyna konieczna droga by wyjść z tego smutku i nie pielęgnować go w sobie. U mnie też nie było łatwo, ale chęć i upór w odrzucaniu tego na co już nie mam wpływu, sprawiła że jestem znowu szczęśliwą radosną osobą. Podejmij decyzję, bądź dobra dla siebie ,to dasz radę !
@wiolettahoffmann2087
@wiolettahoffmann2087 3 жыл бұрын
Pani Izo . 🌷Milosc to nie uczucia jak czesto myslimy , ze okazywanie czulosci np: dziecku. Milosc to troska o sprawy dziecka, uwaga , czas poswiecony kosztem siebie, to zrozumienie , danie mozliwosci wypowiedzenia sie dziecku , milosc to codzienne wsparcie i poczucie bezpieczenstwa, ze rodzic mnie obroni i stanie po mojej stronie. Tego Pani szukala milosci wyrazonej na wiele sposobow i barw. Ja tez jej nie zaznalam bylam odrzucona, opuszczona , wydana na poniewierke losu i ludzi. Teraz od 7 lat odnalazlam Kogos kto jako pierwszy dal mi bezpieczenstwo , wsparcie i troszczy sie o mnie i moje sprawy i broni mnie to wszystko potrzebowalo moje serce wewnatrz mnie to czuje, jak odbudowuje mnie Ta Milosc i leczy rany od dziecinstwa; ta Milosc to JEZUS CHRYSTUS. On opatruje moje zbolale rany i uzdrawia. Bog Zyje i pragnie kazdemu pomoc i Pani tez, prosze zaprosic Go do swego zycia przez sakramenty swiete tam jest Zywy. Zaden czlowiek ani mezczyzna nie wypelni ran i bolu serca- tylko Bog przez laske nadprzyrodzona moze to uczynic. Ja tego doswiadczam i zaczynam cieszyc sie i odnajduje swoja tozsamosc dziecka i kobiety na obraz Boga. ❤🌹🌷🤗
@lilijagaming
@lilijagaming 3 жыл бұрын
Bardzo dobry film. Dla mnie takim ważnym odkryciem było, że branie odpowiedzialności to nie jest to samo, co poczucie winy. Człowiek nie może dorosnąć, jeśli nie weźmie za siebie odpowiedzialności. Ale jeśli ktoś w dzieciństwie miał tylko wzorce przerzucania się poczuciem winy i nie dostał wzorca odpowiedzialności za siebie, to nie jest takie oczywiste, na czym to ma polegać. Bardzo mocno zgadzam się z tym, jak ważne jest przeżycie, tego czego nie umieliśmy/nie wolno na było przeżyć w dzieciństwie. I to też wcale oczywiste nie jest szczególnie jak się całe swoje życie praktykowało wciskanie tych uczuć gdzieś głęboko albo przekierowywania trudnych emocji wobec innych na siebie.
@EM-uq9dt
@EM-uq9dt 3 жыл бұрын
Wszystko się zgadza. Dziękuję za ten filmik
@rotmistrzjanm8776
@rotmistrzjanm8776 3 жыл бұрын
Dziękuję
@dawidjuszczak6561
@dawidjuszczak6561 3 жыл бұрын
Polecam jeszcze książki "Powrót do swojego wewnętrznego domu" i "Toksyczni rodzice". Obie książki dotykają podobnego tematu i są bardzo wartościowe, zwlaszcza dla osób DDA lub DDD.
@mirosawjanrobertwesoowski6642
@mirosawjanrobertwesoowski6642 3 жыл бұрын
ponad dwadzieścia pięć lat temu je czytąłem po wiele razy napisała je zdaję się Suzan Forward
@annab1895
@annab1895 3 жыл бұрын
@@mirosawjanrobertwesoowski6642 „Powrot do..” napisal John Bradshaw. Ksiazka absolutnie godna uwagi.
@mirosawjanrobertwesoowski6642
@mirosawjanrobertwesoowski6642 3 жыл бұрын
@@annab1895 Wiem kto napisała ale to jedna z najważniejszych książek z Mojego R.O
@krzysztofnosal4956
@krzysztofnosal4956 3 жыл бұрын
Zalajkuj ten komentarz jeśli też lubisz memy o biciu się z pijanym starym... trochę bardziej niż powinieneś.
@hogmolly1758
@hogmolly1758 3 жыл бұрын
Skądś cie kojarze, nie byles przypadkiem na legionach kelthuza?
@krzysztofnosal4956
@krzysztofnosal4956 3 жыл бұрын
@@hogmolly1758 Byłem.
@mikamoods
@mikamoods 3 жыл бұрын
Niesamowite jak bardzo w punkt dla mnie temat! ✨ dziekuje!
@annastokowska5214
@annastokowska5214 3 жыл бұрын
Serdecznie pozdrawiam
@ewasimon2285
@ewasimon2285 Жыл бұрын
Zmiana jest mozliwa. Jest to dluga droga za pomoca Psychotherapie i calkowitym odcieciem od rodziny dysfunkcyjnej.
@nika601
@nika601 3 жыл бұрын
Bardzo ciekawe spostrzeżenie. Mam 36 lat i jestem obecnie na etapie dużego żalu do swoich rodziców zwłaszcza matki o to że nie okazywała mi wystarczającej miłość faworyzowała barata i bardzo buntowała ojca przeciwko mnie co prowadziło do odrzucenie i duże stresu w efekcie od dzieciństwa odczuwam samotności i izolowanie. Po latach mam dobry kontakt z rodzicami ale widzę ile krzywdy mi to wyrzadzilo i wcale nie czuje się lepiej wręcz odwrotnie do tego mam duże problemy w relacjach z mężczyznami wybieram takich z problemami lub takich o których uwagę muszę walczyć. A tych dobrych wspierających i słuchających odrzucam a paradoksalnie takiego mężczyzny potrzebuję. Nie rozmawiam z rodzicami o tym ponieważ nie zrozumieją tego i podejrzewam że sami mają problemy ze sobą. W wychowaniu swojego syna staram się nie popełniać tych samych błędów. Wyciągałam wnioski ale smutek pozostaje. Dodam że u nas w rodzinie nie było uzależnień natomiast bardzo apodyktyczny i despotyczni rodzice.
@toto-dh9dw
@toto-dh9dw 3 жыл бұрын
Hmmm terapie sa jakie sa ale wydaje mi sie ze trzeba zrozumiec ze pewni ludzi sa jacy sa i nie mozna ich zmienic. Szczegolnie rodzicow i na tonie ma rady nikt nie jest doskonaly
@wanda6672
@wanda6672 3 жыл бұрын
oh, tak. mimo młodego wieku również ciągnie mnie facetów z problemami, czuje potrzebe opiekowania się kimś jednocześnie go odtrącając. sama też zauważam w sobie cechy rodzica, których w nim nienawidzę. pochłonęłam ich negatywne emocje i wylewam je na siebie i innych. a z kontaktami z ludźmi również jest ogromny problem. niech się pani tam trzyma! na pewno jest pani świetną kobietą i mamą! ☀️
@toto-dh9dw
@toto-dh9dw 3 жыл бұрын
Ja zmienila perspectywe... popatrzylam dokladnie na swoje zycie i zobaczylam na jaka wspaniala osobe wyroslam i jak wiele sie nauczylam dzieki moim rodzicom dobrego i zlego.. rozniez po to by sie chronic i rowniez inne zeczy poprzez compassion dla moich rodzicow bo im tez nie bylo latwo wrecz odwrotnie... i za to kocham ich barsziej... choc ciezko czasami
@nika601
@nika601 3 жыл бұрын
@@toto-dh9dw nie jest to prawda. Jednakże nigdy nie mogłam zrozumieć czemu ona zawsze mnie tak traktowała. Teraz po latach jest inna ale to już nie to samo. Natomiast pamiętam towarzyszące mi uczcie samotności poczucie potrzeby przytulenia i fakt że tak o mnie złe mówila ojcu patrzę teraz na siebie z perspektywy dorosłej kobiety i widzę że nie byłam złym dzieckiem raczej ciągle brakowało mi oparcia. Jest to bardzo dotkliwe...... Pamiętam tamte uczucia i czuję je teraz i w życiu bym nie pozwoliła żeby mój syn tak się czuł przeze mnie... Chciała bym mocno przytulić te małą dziewczynkę i powiedzieć jej że jest ważna i kochana......
@toto-dh9dw
@toto-dh9dw 3 жыл бұрын
@@nika601 zgadzam sie przytulenie jest wazne i rozumiem ze ma to wplyw.. ale rowniez wazne jest zrozumienie ze ich pokolenie bylo inne mieli inne doswiadczenia zyciowe jako pokolonie powojenne.. ciezkie klimaty dla wszystkich... i to nie znaczy aby ich obarczac. Ja mimo strachu i jakies dziwnej paniki usciskalam mojego ojca tak mocno jak tylko moglam... i zrozumialam jak bardzo go kocham mimo wszystko ba zycie jest rtudne jak najbardziej zycie w victimhood bardzo latwe ale compassion jest wazna.. jak znasz angielski to posluchaj jordana petersona. Gabor mate. O traumach bardzo interesujace
@Nerine98
@Nerine98 3 жыл бұрын
Dziękuję Ci, akurat bardzo źle się czułem i bardzo mi pomogłeś, potrzebowałem tego, chyba los mi zesłał Ciebie :) jeśli to możliwe to proszę o serduszko na pocieszenie...
@kasiasko3203
@kasiasko3203 3 жыл бұрын
💖🌻💖
@barbarakaminska8519
@barbarakaminska8519 3 жыл бұрын
@Nerine98
@Nerine98 3 жыл бұрын
dziękuję za serduszka!
@seven.tulips
@seven.tulips Жыл бұрын
Mimo tego co mnie spotkało w dzieciństwie jestem raczej pozytywną osobą ale czasami na pewne rzeczy człowiek nie ma wpływu. Jestem z kochającym wspierającym partnerem, mam 31 lat i od nie dawna pracuje z psychologiem żeby przepracować przeszłość i stany lękowy. Mam nadzieję, że wtedy też lepiej zaopiekuje się tym moim wewnętrznym dzieckiem.
@mpevik
@mpevik 3 жыл бұрын
Bardzo ważne treści, dzięki! Niestety KZfaq wyświetla tyle reklam, że trudno się na nich skupić. Można Cię gdzieś posłuchać bez reklam np. w formie podcastu?
@Akuma_Langdon
@Akuma_Langdon 2 жыл бұрын
prawda, ja mam z tym problem tym bardziej że jak poruszane są poważne dorosłe tematy to kończy się u mnie płaczem
@nataliapasternak6348
@nataliapasternak6348 3 жыл бұрын
A odnośnie narcyzow ma Pan jakieś filmy? Jak pomóc takiemu człowiekowi? 💓💓💓
@martynagalik1259
@martynagalik1259 3 жыл бұрын
Film idealny dla narcyzów czy osób z borderline
@justyna_1158
@justyna_1158 2 жыл бұрын
Oglądając to, popłakałam się..
@willywonka6527
@willywonka6527 3 жыл бұрын
Obejrzałem ten odcinek 2 razy. I z jedną rzeczą się nie zgodzę, ale po kolei. Na swoim przykładzie mogę powiedzieć, że w swoim dzieciństwie byłem dla siebie w dysfunkcyjnym wzorze rodzicem. Mój tata był żołnierzem zawodowym i większości czasu nie było go w domu. A kiedy nawet był to nie zawsze miał chęć aby poświęcać mi czas. Matka za to przekazała mi swój wzorzec jaki sama otrzymała w domu, a wiązało się do wręcz z przysłowiową "pruską dyscypliną". Doświadczyłem przez to brak poczucia bezpieczeństwa, matczynej miłości, przemocy emocjonalnej. Mój styl przywiązania jest unikający, może nawet po części zdezorganizowany. Pomiędzy rodzicami relacje były raczej chłodne. Często bawiłem się sam. Na początku niechętnie wychodziłem na podwórko z czasem liniałem z kolegami grać w piłkę. Moja mama też ma siostrę i co się okazuje po latach dowiedziałem się, że jest borderline. Inny terapeuta klasyfikował w niej histrioniczne zaburzenie osobowości, a to wszystko przez moją babcię terrorystkę, która choć w roli matki nie sprawdziła się to swoje grzechy przeszłości chciała odkupić jako dobra babcia. To fakt niepokój i lęk towarzyszy mi w momencie bliskich relacji bądź też na myśl o nich. Dodam też, że jestem introwertykiem z wysokim prawdopodobieństwem osobowości wysoko wrażliwej. Obecnie nie jestem w żadnym związku, z resztą nigdy nie byłem. Dla mnie atrakcyjna partnerka to taka, która jest dominującą, chłodna i pragmatyczna. Padło w twoim filmie twierdzenie, że nie należy w partnerze szukać rodzica. Dobrze. Jednakże czasem mam ochotę aby potencjalna partnerka taką rolę pełniła. Dlaczego? Otóż pytanie co w takim razie mogę osiągnąć lub wypracować z terapeutą? Jeśli miałbym się "naprawić" to na pewno nie może to być na zasadzie takiej, że ja sam mam dać sobie miłość czyjąś w tym przypadku matki, którą sam powinienem otrzymać, a nie dawać jej sam od siebie. Tutaj pozwolę sobie na małą analogię do Wiedźmina. Żeby odczynić klątwę należy albo posiadać przedmioty aktywne magicznie które posłużyły do rzucenia klątwy, albo też osoby będące w danym czasie, danym miejscu podczas rzucania klątwy. Dlatego chodzi o to , żeby stworzyć relację, ale nie taką moim zdaniem sztuczną jaką psychoterapeuta/ka jest w stanie wytworzyć z pacjentem. Tu chodzi o coś głębszego nawiązanie wręcz swoistej więzi która da poczucie wypełnienia pustki i pozwoli przepracować? (dla mnie to nieadekwatne określenie) tamtego okresu jak i samej pustki emocjonalnej oraz nadanie poczucia bezpieczeństwa. Ja myślę, że psycholog czy też psychoterapeuta to raczej półśrodek. Taki syrop na kaszel pez recepty. Złagodzi objawy, ale nie wyleczy przyczyny.
@Angie-nm4ft
@Angie-nm4ft 3 жыл бұрын
Clou miłości rodzicielskiej jest jej bezwarunkowość. Podobną rolę ma odgrywać terapeuta - ma akceptować bezwarunkowo, nawet jeśli wszystko robisz "źle". Partner nie kocha bezwarunkowo, zawsze będą jakieś warunki danej relacji, dlatego poleganie na jego miłości może być po prostu zdradliwe. Dodatkowo, zdrowy związek to związek dwóch zdrowych, odpowiedzialnych za siebie samych osób. Oczywiście, to naturalne że szukamy w nim akceptacji, miłości, wsparcia, zrozumienia. Ale to jest w jakiś sposób transakcja wiązana. Dlatego wypełnianie dziury po rodzicu partnerem nie jest dobrym pomysłem. To może działać krótkoterminowo, ale rolą partnera nie jest naprawianie Ciebie. Celem terapii jest sprawienie, żeby klient dał to, czego potrzebuje sam sobie, ponieważ tylko co do obecności własnej osoby można mieć w życiu pewność. Jeśli masz partner, który do tej pory łatał dziury odejdzie lub umrze, to znowu zostajemy z dziurą. A ze sobą jesteśmy do końca życia. To nieprawda, że nie możemy uleczyć się sami, bo nie mamy narzędzi. Każdy z nas (poza poważnymi zaburzeniami) ma w środku to, czego potrzebuje, to jest naturalny zestaw ludzkich cech. Każdy jest skłonny do miłości, wsparcia, akceptacji, empatii. Widać to szczególnie gdy okazujemy je innym ludziom. Trzeba się tylko nauczyć kierować je wobec siebie.
@willywonka6527
@willywonka6527 3 жыл бұрын
@@Angie-nm4ft Zgadzam się w kwestii co do partnera. Wszystko prawda. Jednakże chciałem zakwestionować rolę terapii jako coś co jest powierzchownym substytutem. Tu chodzi o to, żeby przeżyć to czego nie było ci dane tak jak tutaj Człowiek Absurdalny w tym wypadku nie ma co powracać do relacji z rodzicem, bo będzie powielał te same schematy, a z psychoterapełtą co najwyżej masz ułudę relacji, albo w ogóle jej nie masz. Nazwijmy to czynnikiem żywej tkanki. Masz kończyny ręce, nogi. Ale może być taka sytuacja, że na wskutek wypadku trzeba dokonać amputacji i tej twojej prawdziwej nogi ręki nie będziesz już posiadać. Możesz ją zastąpić protezą. Niby fajnie niby nie mogę się poruszać czy też chwytać jeżeli chodzi o ręce, ale to już to nie będzie to. Mogę to zaakceptować i z tym żyć, funkcjonować, ale to już nie jest takie, że to jestem taki sam - cały ja. I tą protezą jest właśnie ta terapia. Niby jest to jakaś forma zamiennika, ale to już nie będzie to samo co powinno być wypracowane z kimś i ja tu nie mówię o partnerze, kto mógłby taką osobą na zasadzie czynnika miłości bezwarunkowej zostać aby móc uzupełnić ten brak, którego się nie otrzymało.
@Angie-nm4ft
@Angie-nm4ft 3 жыл бұрын
@@willywonka6527 Tu masz rację, ale w takiej analogii terapię bym porównała do rehabilitacji, a nie samej protezy. Po wypadku nie wiesz jak chodzić, uczysz się od nowa. Terapeuta uczy tej protezy używać, żebyśmy potem mogli chodzić samodzielnie. Nie cofnie się czasu, nie przeżyje się drugi raz dzieciństwa, to jest coś co trzeba zaakceptować jako bezpowrotnie stracone. Ale tak jak w przypadku nogi warto nauczyć się poruszać samodzielnie, a nie tylko np. na wózku który ktoś pcha tak samo warto nauczyć się samodzielnie spełniać swoje potrzeby a nie polegać na innych osobach jak np. partner :)
@kosmo3588
@kosmo3588 3 жыл бұрын
prof. Alison Gopnik psycholog na Uniwersytecie w Berkeley, w filmie pod tytułem "Labirynt duszy" przedstawiła dość specyficzny przykład w omówieniu. W filmie psycholog Alison Gopnik omawaiała rozróżnienie między świadomością dorosłych, a świadomością małych dzieci. Zacytuję fragment filmu. (...)Nasza obecna świadomość jest tak inna że wcześniejszą trudno sobie przypomnieć. Do tego dochodzi nowy jej aspekt samoświadomość. Która rozwija się pomiędzy 3cim a 5tym rokiem życia. W tym wieku dzieci zaczynają mieć tak zwaną pamięć autobiograficzną. Zapamiętują nie tylko informacje z przeszłości, co potrafią także niemowlęta, ale tworzą również narrację "Jestem tą samą osobą którą byłem w przeszłości i będę w przyszłości". Ten przykład brzmi bardzo ładnie ale obawiam się że z tego typu prac, pozostawiając je na takich stadiach postawionych stwierdzeń, mogą być niestety nie prawdziwe i szkodliwe. Achilles powiedział dość interesującą rzecz na temat bogów. Ponoć nam zazdroszczą. Czego takiego?... Tej ogromnej dziury, wyrwy w naszej nieświadomości indywidualnej? Siostry Polgár, mistrzynie szachów są jak 3 mojry. Myślę o czymś, ale narazie nie będę zdradzać o czym
@dawidmaciejewski3229
@dawidmaciejewski3229 3 жыл бұрын
💙
@julier.4163
@julier.4163 3 жыл бұрын
"uciekanie w czytanie mądrych książek, filozofię" Kurde On wie Przejrzał mnie ;-; Osobiście jestem niestety w trochę innej sytuacji, sama mam dopiero 18 lat, mieszkam w domu dysfunkcyjnym i moje dzieciństwo traciłam i nadal tracę każdego dnia...
@ogor1998pnt
@ogor1998pnt 3 жыл бұрын
Takie pytanie. Jaka jest tak właściwie górna granica dzieciństwa? Początek czy koniec okresu dojrzewania? czy może też koniec szkoły podstawowej albo nawet średniej? Podjęcie pierwszej poważnej pracy? Czy może po prostu 18. urodziny?
@nataliawitkowska9824
@nataliawitkowska9824 Жыл бұрын
Czy któryś z rodzajów terapii zdaje się być najlepszy dla osób z poczuciem utraconego dzieciństwa?
@lepreux.x
@lepreux.x 3 жыл бұрын
Im częściej słyszę o naszym "wewnętrznym dziecku" tym częściej po mojej głowie chodzi Gombrowicz...
@sobeszczyn2251
@sobeszczyn2251 9 ай бұрын
Bo?
@d-evil8075
@d-evil8075 3 жыл бұрын
👍👍👍
@WRozbitymZwierciadleTV
@WRozbitymZwierciadleTV 2 жыл бұрын
Mam kilka niezawodnych sposobów: iść do piaskownicy i zrobić kilka babek, kupić watę cukrową.
@SiKejEm
@SiKejEm 3 жыл бұрын
Bardzo mi to przypomina mechanizm działania ego opisywany przez Mateusza Grzesiaka w książce "Ego-rcyzmy"
@elzbietajoanna4297
@elzbietajoanna4297 3 жыл бұрын
Grzesiak to pseudo-coach, któremu zależy tylko na popularności. Nie jest autorytetem, na który warto się powoływać.
@SiKejEm
@SiKejEm 3 жыл бұрын
@@elzbietajoanna4297 Nie zgodzę się. Pan Grzesiak wykazuje się bardzo szeroką wiedzą na temat psychologii, potrafi ją przekazać w odpowiedni i ciekawy sposób, a jego działalność "coachingowa" to tylko drobny wycinek jego specjalności, która sama w sobie również jest ciekawa, bynajmniej nie jest pseudo-coachową paplaniną.
@elzbietajoanna4297
@elzbietajoanna4297 3 жыл бұрын
@@SiKejEm Nie musimy się zgadzać. Jego działalność coachingowa, którą się teraz w największej mierze zajmuje, zdecydowanie odbiega od obecnej wiedzy z obszarów psychoterapii. Jego "psychologia sukcesu" może być szkodliwa dla tych, którzy szukają pomocy w naprawdę ciężkich sytuacjach. Przede wszystkim przetrzepie klienta z kasy - ponad 2000 zł za godzinną sesję z p. Grzesiakiem.
@magorzatakowalska8703
@magorzatakowalska8703 2 жыл бұрын
Pan Grzesiak to chyba typowy narcyz. Z daleka od takich 'autorytetow' i wielkościowych coachów co to 'prawdę ci powiedzą'. Coś mnie zawsze w tym człowieku odpychało...chyba ta jego udana pewność siebie, pyszałkowatość... ta jego maska, persona... Brak autentyczności, prawdziwości w człowieku...
@parmezankanepalska9423
@parmezankanepalska9423 3 жыл бұрын
ciekawi mnie motyw gniewu. W mojej rodzinie problem zawsze był rozwiązywany, pojawiał się też gniew u różnych członków rodziny i nigdy nie był u mnie „tłumiony” - ale nigdy takiego nie posiadałam. Bardzo rzadko odczuwam gniew. Czy może to wynikać z genetyki i czy to jest „złe”?
@pawess514
@pawess514 3 жыл бұрын
To co pozostało ze mną pod koniec odcinka i myślę, że byłby dobrym materiałem na kolejny, to pytanie czym się kierować podczas wyboru partnera? Osoby z toksycznymi rodzicami mają tendencję do szukania archetypów swoich rodziców w potencjalnych partnerach, co może spowodować wejście w równie toksyczną relacje. Z drugiej strony jak sam wspomniałeś, nie jest zbyt korzystnym rozwiązaniem szukaniem "rodzica w partnerze". Czy istnieje jakaś droga pomiędzy i czym się kierować, aby na nią trafić? Pozdrawiam
@Angie-nm4ft
@Angie-nm4ft 3 жыл бұрын
Najzdrowiej byłoby chyba uleczyć siebie (np. pójść na terapię) i wtedy, będąc zdrowym dorosłym, świadomym swoich schematów, szukać odpowiedniej osoby.
@Grycz777RaD
@Grycz777RaD 5 ай бұрын
Swietny Kanal - jak sobie pomoc ?
@merlin8046
@merlin8046 3 жыл бұрын
Książkę kupię koniecznie, ale i tak potrzebuję wrócić na terapię. Czy ktoś może wie czy da się ogarnąć terapię online? Albo jak to działa? Z wiadomych przyczyn odcięto mi możliwość stacjonarną
@rafapankiewicz146
@rafapankiewicz146 3 жыл бұрын
Przeczytałem dziweictwo jako tytuł
@matriks4005
@matriks4005 3 жыл бұрын
Kurwaaaaaaaaaaaaaaa Kupiłem książkę dla kobiet dorosłe córki..dda , a tu jest książka dla wszystkich. Czy DDA ma związek z zaburzeniami osobowości? Pozdrawiam mam nadzieje że ted odbędzie się mimo pandemii.
@jasne2992
@jasne2992 2 жыл бұрын
Jaką z tych dwóch polecanych książek warto przeczytać jako pierwszą? Można ominąć "wyrosnąć z DDA" i od razu skoczyć do "wsparcia dla DDA" czy lepiej zacząć z tą pierwszą? Która według pana miałaby większy efekt? Wielkie dzięki
@agatajuchniewicz7615
@agatajuchniewicz7615 2 жыл бұрын
Lepszy efekt dałoby podjęcie terapii w tym samym czasie. Mieć czas i chcieć zająć się swoim wnętrzem. Wyciszyć się i szukać tego co przeszkadza oraz drogi do wyleczenia. Nie masz budżetu na to? Kup książkę i czytaj. Myśl. Zastanawiaj się. Na mnie duży wpływ wywarła książka: uleczyć traumę dra van der kolka. Okazuje się że nie ma znaczenia czy jesteś dda ddd dzieckiem bitym to zostaje trauma przez całe życie. Żeby jej nie przenosić na kolejne pokolenia trzeba ja leczyć. Jest dużo książek popularnych o psychologii traumy o straconym dzieciństwie tylko trzeba poszukać. Pozdrawiam i życzę owocnych poszukiwań.
@karolszuster1583
@karolszuster1583 3 жыл бұрын
Zrobisz filmik o INTP?
@lilijagaming
@lilijagaming 3 жыл бұрын
Chyba trzeba by zacząć od całego modelu MBTI, żeby mówić o którejkolwiek osobowości. Ja od lat jestem fanką tego modelu, bo to było moje pierwsze zetknięcie się z tematem osobowości i różnic między ludźmi z niej wynikających. Zrozumiałam, że to, że czuję się tak inna, to nie jest to, co jest ze mną nie tak. A posłuchanie historii innych INFJ było naprawdę surrealistycznym odczuciem, dzięki któremu doświadczyłam, że istnieją ludzie, którzy odbierają i analizują rzeczywistość dokładnie tak samo jak ja. Czując brak zrozumienia przez otoczenie przez całe moje życie, to było niesamowite odkrycie.
@kaskaoska8681
@kaskaoska8681 4 ай бұрын
Wszystko super tylko nikt nie mówi jak zacząć przeżywać te emocje, które są stare jak świat i jak się do nich dokopać. Ktoś coś wie na ten temat? Bo od samej rozmowy nie da się ich przeżyć. Super są te wszystkie teorie tylko tak naprawdę nikt nie mówi jak odbyć ten proces w praktyce a nie w teori, jak go przejść. Pływać dookoła jeziora każdy może całe życie tylko jak zacząć nurkować?
@wiktoriaschabowska4555
@wiktoriaschabowska4555 3 жыл бұрын
Uwielbiam twoje filmy i chciałabym mieć wiedzę na te tematy, ale po każdym obejrzeniu dostaje silnych ataków paniki. Nie wiem czy ktoś ma pomysł jak mogę z tym walczyć. Nie moge się pogodzić z myślami i wspomnieniami które mnie atakują po oglądnięciu filmiku. Potrzebuję pomocy :(
@Red_Ford
@Red_Ford 3 жыл бұрын
Psychoterapia.
@wiktoriaschabowska4555
@wiktoriaschabowska4555 3 жыл бұрын
@@Red_Ford jestem na psychoterapii, ale to nadal potężnie ciężkie
@CzowiekAbsurdalny
@CzowiekAbsurdalny 3 жыл бұрын
A w jakim nurcie chodzisz na terapię? Przy tak silnych reakcjach (wygląda to trochę jak PTSD) warto spróbować np. nurtu behawioralno-poznawczego i generalnie technik desensytyzacji (jest też specjalna terapia tym się zajmująca EMDR). Jeśli to kwestia traumatycznych przeżyć to warto się temu przyjrzeć. Trzymam kciuki żeby się udało!
@wiktoriaschabowska4555
@wiktoriaschabowska4555 3 жыл бұрын
@@CzowiekAbsurdalny dziękuję ❤️ zapytam psychologa, bo sama nie wiem na jakim nurcie 😅
@Red_Ford
@Red_Ford 3 жыл бұрын
@@wiktoriaschabowska4555 Może warto zmienić psychoterapeutę. Nie każdy ma odpowiednie podejście.
@srutututututututu358
@srutututututututu358 3 жыл бұрын
Mam trochę dziwne pytanie, czy to ty jesteś na zdjęciu dziecka, które jest na miniaturce?
@CzowiekAbsurdalny
@CzowiekAbsurdalny 3 жыл бұрын
Tak :D
@srutututututututu358
@srutututututututu358 3 жыл бұрын
@@CzowiekAbsurdalny jejku, bo jak byłam mała to wyglądałam identycznie, tylko miałam jaśniejsze włosy
@crazyblind1898
@crazyblind1898 3 жыл бұрын
Witam serdecznie za pisownię Przepraszam jestem niewidomy to kolega psycholog doskonale wie że słucham jego filmów i powiem że najgorzej jeszcze jeżeli rzeczywiście szukamy w Partnerze rodzica a Partner jest w podobnej sytuacji i chce się zaopiekować I chcę być rodzicem wtedy Robimy z siebie obydwoje te leki i w ten to sposób ludzie uzależniają się od siebie bojąc się że sobie nie poradzą jeżeli się rozstaną i tak też potem rosną różnego rodzaju dysfunkcyjne związki a ja powtarzam jestem tylko niewidomy bo nie chcę być kaleką psychiczną tak zwaną A właśnie
@crazyblind1898
@crazyblind1898 3 жыл бұрын
Korekta poza tym miałam na myśli że kaleką Powiedzmy sobie szczerze bo bycie osobą zdrową w pełni a uzależnioną od innych z takich lub innych względów To nie ma nic gorszego jeżeli człowiek w sobie nie uwolnić dziecka a zarazem nie dojdzie do tego sam i nie dorośnie to wtedy robi się złośliwy wredny do wszystkich o wszystko ma pretensje bo to wszystkich wina i na tej podstawie mamy hejterów między innymi Takie jest moje zdanie zresztą nawet u siebie na kanale Zrobiłem film Nie oceniaj po okładce Kto to jest hejter jak ja to widzę Ja Pozdrawiam serdecznie i człowiek może być w życiu szczęśliwy ale musi do tego dojrzeć tak naprawdę
@crazyblind1898
@crazyblind1898 3 жыл бұрын
I taka porada ode mnie jak ja sobie z tym zacząłem radzić przede wszystkim wykluczył m ze swojego mózgu Uczę się przynajmniej słowa nie uda mi się nie potrafię Nie lubię Nie chcę czasami siebie krytykuje ale w pozytywny sposób tak mówiąc pewne słowa Ale ty jesteś głupi ale to akurat mnie motywuje każdy przechodzi inaczej Natomiast ja mam świadomość że jestem człowiekiem wartościowym mimo kalectwa Powiedzmy sobie szczerze ale to nie znaczy że jestem gorszy to że ty pisarz z błędami nie znaczy że jesteś gorszy to że ty jesteś chuda nie znaczy że jesteś gorsza powtarzam jedno na szczęście nie widzę ludzi wizualnie ale dostrzegam ich piękny intelekt jaki mają uśpiony w mózgu przez tak zwaną rodzinę dysfunkcyjną Pamiętaj jesteś wartościowym człowiekiem Głowa do góry kochani
@fatalsystermerror
@fatalsystermerror 3 жыл бұрын
Zwróc tez uwage na to że te wszystkie rozwiazania i prace zwiazane z problemami wynikłymi z dysfunkcji rodziny , biorą sie generalnie z podstawowej wady systemu monetarnego. Wiesz jaka jest ta generalna wada tego systemu? To ŻE JESZCZE ISTNIEJE... a chyba nie chcesz sie przygladac jednej gałęzi zrakowaciałego drzewa. Lepiej odejdź trzy kroki w tyl i zobacz je całe. Potem pidejdź i je wytnij.
@CzowiekAbsurdalny
@CzowiekAbsurdalny 3 жыл бұрын
A jak chcesz je wyciąć? Bo siły trzeba też niestety mierzyć na zamiary i nawet jeśli widzimy, że coś z całym światem jest nie tak, to świata nie zmienimy (nie od razu, choć o to też warto walczyć), to nad czym możemy jednak pracować (i zawsze, w pierwszej kolejności powinniśmy) to nad sobą.
@fatalsystermerror
@fatalsystermerror 3 жыл бұрын
@@CzowiekAbsurdalny Zgoda ale nie w kontekscie - powinienem dopasować się do środowiska za wszelka cenę bo - " Nie jest miarą zdrowia być przystosowanym do chorego społeczenstwa" J.K.
@toto-dh9dw
@toto-dh9dw 3 жыл бұрын
Problem problem nie zawsze cala rodzina idzie na terapie bo nikogo niestac...
@kasiaburakiewicz3584
@kasiaburakiewicz3584 3 жыл бұрын
Są terapię w ośrodkach na NFZ.
@toto-dh9dw
@toto-dh9dw 3 жыл бұрын
@@kasiaburakiewicz3584 teraz tak.. jak myy doratali to noe bylo przynajmnie jak ja dorstalam 40 lat temu
@oswieconyzwyboru
@oswieconyzwyboru 3 жыл бұрын
Moje wewnętrzne dziecko znikneło.🤔
@JeremiaszCzeresniowiecki
@JeremiaszCzeresniowiecki 3 жыл бұрын
A co że straconą młodością (chodzi mi konkretnie o wiek do 25 lat, chociaż młodość się jeszcze wtedy nie kończy) przez toksyczna rodzinę, dołki, samotność, izolacje społeczną, problemy w wielu dziedzinach życia?
@peacefreedomandwealth
@peacefreedomandwealth 11 ай бұрын
Nic. Było, minęło, uporaj się z tym i zostaw to za sobą. Po co tkwić w przeszłości?
@aleksandrakrawiec395
@aleksandrakrawiec395 3 жыл бұрын
A ja mam pytanie: jak rozróżnić czy nasze oczekiwania wobec partnera są naturalne, czy wynikają z tego, że podświadomie szukamy w nim rodzica? Czy chęć posiadania poczucia bezpieczeństwa, miłości, troski, zrozumienia i zaangażowania muszą wynikać z dysfunkcji rodzinnych?
@Angie-nm4ft
@Angie-nm4ft 3 жыл бұрын
Myślę, że sama chęć nie i to naturalne, że szukamy tych rzeczy w związku. Jest to natomiast pewne spektrum. Na pewno alarmujące jest jeżeli przerzucamy odpowiedzialność za nasze stany na partnera, tzn. jeśli jakieś jego neutralne zachowanie zaburza nasze poczucie np. bezpieczeństwa. Przykład: partner wychodzi raz w miesiącu ze znajomymi na piwo a my czujemy się wtedy źle, nie czujemy się bezpiecznie, czujemy się opuszczeni itp.
@MrRGBable
@MrRGBable 3 жыл бұрын
Jazz hand
@JeremiaszCzeresniowiecki
@JeremiaszCzeresniowiecki 3 жыл бұрын
U mnie rodzice nie pozwalali długo nazywać starszej siostry znęcającej się nad rodzeństwem oprawcą i ignorowali gdy domagaliśmy się jakiegoś ich działania w tej sprawie. Najważniejsze, żeby nic nie wyszło na zewnątrz.. Do dziś nie potrafią jej wprost powiedzieć że traktowała nas podle. Nie rozumiem tego, czemu dla świętego spokoju poświęcili nasz los, zwłaszcza że też mieliśmy swoje problemy a skrajnie toksyczne zachowanie starszej siostry tylko pogarszało możliwość radzenia sobie z nimi. Nie wiem czy to po prostu ich tchórzostwo, lenistwo czy co. Do tego ulegali jej manipulacjom a naszymi problemami się nie podejmowali.
@wiolettahoffmann2087
@wiolettahoffmann2087 3 жыл бұрын
Bardzo okrutne metody. Dlaczego rodzice nie reagowali ? To byla na pozor lepsza opcja zamiatanie pod dywan , mowienie prawdy do siostry przez rodzicow spowodowaloby reakcje zwrotna i awantury, poza tym duzego zaangazowania i wysilku psychicznego i fizycznego rodzicow. Wazne , by to glebiej rozeznac jest poznanie dlaczego Pani siostra tak sie zachowywala , skad w niej taki terroryzm, jaka jest roznica wieku miedzy wami rodzenstwem i czy rodzice kochali jednakowo wszystkie dzieci, jesli nie to dlaczego ? I co zyskiwali rodzice dla siebie ? Nasze czyny wynikaja zawsze z czegos. Jest zrodlo, ktore popycha nas do roznych zachowan trzeba je odkryc , by zrozumiec. To czesto jest bolesne.
@JeremiaszCzeresniowiecki
@JeremiaszCzeresniowiecki 3 жыл бұрын
​@@wiolettahoffmann2087 ciężko mi odpowiedzieć na to pytanie. Nie rozumiem czemu moja siostra czerpała satysfakcję z upokarzania i dręczenia mnie (oraz w znacznie mniejszym stopniu drugiej siostry). Przypuszczam, że może pełnić tu rolę ogólne uprzedzenie czy jakiś uraz wobec mężczyzn (na to wskazuje bardzo wiele przesłanek ale nie mam pewności), ja po prostu stałem się łatwo dostępnym kozłem ofiarnym, który nie miał jak się bronić (rodzice mimo naszych błagań nie podejmowali żadnych konkretnych działań, ja w pewnym momencie zacząłem też ją nagrywać planując to gdzieś zgłosić albo i z bezsilności oraz desperacji upublicznić ale to już było jak zaczęło się nieco uspokajać, więc tego nie zrobiłem). Może jakieś własne frustracje, zawiść wobec rówieśniczek odreagowywała niszcząc mnie (czego nierozumem, atakowanie własnej rodziny to przecież kompletny irracjonalizm, ze skrajnych przypadków to wprost mi mówiła, że życzy mi sam0bój5twa i chce mnie zniszczyć)? W grę chodzić mogła też manipulacja rodzicami czy potrzeba kontroli nad rodziną, potrzeba bycia w centrum uwagi rodziców (była być może zazdrosna o ich uwagę dla nas, swoją drogą jej lamentów oni słuchali godzinami, natomiast ojciec gdy ja mówiłem o swoich problemach to był agresywny lub obwiniał mnie za wszystko, mama też jakby miała pretensję że do nich z tym przychodzę, tu mówię raczej już o dorosłym życiu). Jest kilka lat ode mnie starsza. Zdawała sobie sprawę z moich problemów życiowych, tyle że wykorzystywała to by mnie gnębić. Tata pewnie przymykał oko ze względu jej sukcesy na polu edukacji (przypuszczam, że ma na tym punkcie kompleks, a siostrze w sprawach nauki czy pracy się powodziło, na innych polach niekoniecznie), do tego pewnie powielał dysfunkcje z własnej rodziny (gdzie też była osoba konfliktowa i nie potrafiono rozwiązywać wspólnie problemów). Był wściekły, że ktoś mu "święty spokój" zawraca po pracy i współdziałał w gaslighting'u ze strony siostry, dopiero jak mama trochę oprzytomniała (pewnie dlatego, że jak mnie nie było "pod ręką" to siostra i na niej zaczęła wyładowywać agresję, frustracje) i mu uświadomiła, jak jestem traktowany to stał się trochę bardziej obiektywny (wcześniej zawsze winnego robił ze mnie, nawet w najbardziej ewidentnych sytuacjach..). Generalnie pamiętam, że był dla mnie chłodny emocjonalnie jak byłem dzieckiem czy nastolatkiem, może to wynika z jego introwersji połączonej z cholerycznym temperamentem, nie wiem. Dla mamy najważniejsze było, żeby nic nie wyszło na zewnątrz oraz by uspokoić sytuację - za wszelką cenę, nawet bez sprawiedliwego rozwiązania konfliktu i niemalże zawsze bez jakichkolwiek konsekwencji dla mojego kata (nie ma niestety rodzaju żeńskiego dla tego słowa). Może rodzicie mnie po prostu nie planowali i stąd lekceważenie mnie, mojego życiowego dramatu i przyszłości (którą przecież w młodym wieku można sobie przekreślić albo przynajmniej mocno utrudnić), przejawiające się w stawianiu własnego świętego spokoju i dogadzania roszczeniom siostry (kolejne ustępstwa by jej dogodzić) ponad moje dobro? Siostrę na pewno chcieli bo jest najstarszym dzieckiem. Może nie szanowali mnie bo nie spełniałem ich ambicji czy wyobrażeń? Może nie zdawali sobie sprawy z powagi sytuacji, byli nieświadomi albo po prostu nie potrafili sobie z tym poradzić? Może po prostu chodziło o lenistwo, brak chęci podjęcia działania wiążącego się ze wspomnianym wysiłkiem psychicznym i fizycznym? Nie wiem. Zastanawiałem się, czy też czy oni się jej nie boją (i to jest przyczyną bierności) - ja nawet i nie odczuwałem samego lęku ale każda awantura przeszkadzała mi w normalnym funkcjonowaniu i dobrostanie psychicznym, kompletnie destabilizując emocjonalnie na następne godziny i dni. Bezsilność z kolei skutkowała stanami depresyjnymi. Mogło też ciche przyzwolenie (tak to odbierałem) wynikać z jakiejś niechęci rodziców do mnie - i tutaj mówię tylko o takiej nieuświadomionej. Nawet w sztucznie zaaranżowanych przez mamę przeprosinach nie było mowy o tym, po czyjej stronie leży wina za zniszczenie całego życia rodzinnego, tylko wszyscy mieli przepraszać innych za wszystko.. co już nie wiem o czym świadczy, o ich lęku przed nią, tchórzostwie czy podziwie? Oczywiście przeprosiny były tak szczere, że siostra się nic później nie odzywała i traktuje nas (mnie na pewno) jak powietrze, nawet się nie przywita. Dla mnie, po wyrządzeniu takiej krzywdy to powinna wyrazić skruchę i jakoś zadośćuczynić, nic takiego nie miało miejsca. Być może cała ta szopka miała na celu udobruchanie rodziców, którzy już tak łatwo jak przed laty nie dają się manipulować, dla własnych korzyści (bo by dodać absurdu do sytuacji, rodzice sami na siłę chcieli ją udobruchać materialnie, nawet jak "niezwykle wdzięcznie" nie wykazywała wtedy ku temu specjalnie inicjatywy i rzecz jasna, bez uregulowania kwestii krzywd, które nam wyrządziła, a z którym ja się wciąż zmagam, nie mogąc spać po nocach).
@JeremiaszCzeresniowiecki
@JeremiaszCzeresniowiecki 3 жыл бұрын
Dodam, że siostra ma OCD, na moje oko spełnia też wszystkie kryteria borderline, pewien psycholog powiedział mi, że to zakrawa o psychopatię, chociaż po mojemu dużo się zgadza aczkolwiek niektóre elementy nie.
@CarminaGarderica
@CarminaGarderica 3 жыл бұрын
Ja mam jedną odpowiedź jak odzyskać moje wewnętrzne dziecko: ***** ***
@onaonaona8573
@onaonaona8573 3 жыл бұрын
Mój terapeuta powiedział, że dlatego histerycznie boję się pandemii bo to są lęki z dzieciństwa. Nie wytłumaczył co ma to związek z lękiem w pandemii.
@justanoldsnufkin9747
@justanoldsnufkin9747 3 жыл бұрын
Moze jakis lek przez zagrozeniem, ze cos zlego stanie sie tobie 🤔
@onaonaona8573
@onaonaona8573 3 жыл бұрын
@@justanoldsnufkin9747 tak, jestem DDA i to pewnie coś jest z tym związane
@justanoldsnufkin9747
@justanoldsnufkin9747 3 жыл бұрын
@@onaonaona8573 zycze ci wszystkiego dobrego, trzymaj sie ❤
@onaonaona8573
@onaonaona8573 3 жыл бұрын
@@justanoldsnufkin9747 wzajemnie i pozdrawiam serdecznie
@jankaleta532
@jankaleta532 3 жыл бұрын
Cztery reklamy to jednak zbyt dużo.
@WanderDragon
@WanderDragon 3 жыл бұрын
Ja żyje przeszłością cały czas. Rozpamiętuje jak to dzieciństwo miałam beztroskie, bez obowiązków. Mimo, że pelnoletnia jestem od 8 lat, nie mogę się z tym pogodzić..Fajnie,, że taki film powstał. Długo szukałam, czegoś na taki temat. I wiem, że nie jestem z tym problemem sama. Dzięki 😊
@gebiasedno2133
@gebiasedno2133 3 жыл бұрын
fajna bransoletka
@toto-dh9dw
@toto-dh9dw 3 жыл бұрын
Leki sa poto aby je lamac 😊😊😊😂 wybic swoje nowe drzwi
@piotrgogoc8393
@piotrgogoc8393 3 жыл бұрын
Zachwala pan tak książkę, jakby było to cokolwiek nowego. Proponuję zajrzeć do Biblii i dobrych jej opracowań, a gwarantuje, że znajdzie pan dużo więcej. Cóż, dzisiejsza psychologia zaniża, czy wręcz neguje wiarę chrześcijańską, mimo że tak naprawdę wykorzystuje jej metody.
@dobrawodazoteciekawostki8161
@dobrawodazoteciekawostki8161 3 жыл бұрын
Wydaje mi sie, ze psychologowie przeceniaja znaczenie dziecinstwa ;)
@beatakozera3519
@beatakozera3519 3 жыл бұрын
bardzo lubię Cię słuchać ale nie oglądać, coraz bardziej mam ochotę odrąbać Ci lewą rękę :) oczywiście żart ale weź pod uwagę jakie to jest straszne jak niektórzy wymachują w kierunku słuchacza jednym palcem. Jesteś lepszy! wymachujesz całą ręką. Od początku do końca. Być może jestem nadwrażliwa ale pozdrawiam serdecznie i proszę o przemyślenie tej gestykulacji :)
@garrow6
@garrow6 3 жыл бұрын
Też mnie trochę to rozprasza ale gestykulacja to jest nawyk, który niestety bardzo ciężko zmienić.
@beatakozera3519
@beatakozera3519 3 жыл бұрын
@@garrow6 to oczywiste ale rozumiem, że Ty tu jesteś żeby NIC nie zmienić :) bardzo pozdrawiam
@beatakozera3519
@beatakozera3519 3 жыл бұрын
@@garrow6 daj znak życia oczywiście
@goldsik4105
@goldsik4105 3 жыл бұрын
a mi to w ogóle nie przeszkadza :) jakoś tak pozwala mi bardziej się skupić niż jak widzę samą gadającą głowę ;)
@annagebura2060
@annagebura2060 3 жыл бұрын
nie rozumiem, dlaczego psychologia wspolczesna dzieli zycie czlowieka na etapy, skoro, wszystko sie przenika, poza tym trauma, to raczej proces na cale zycie, jesli psychiatra ponosi kleske, to znaczy ze pacjent nie wspolpracuje. Poza tym, zyjemy w systemie, ktore powstalo przez rodzicow, poza tym, panu psychologowi, radze swoje rady dawac w Indiach, problemy rodzicow i o dysfunkcji, rodzicielskiej. Mam wrazenie ze czytasz jakas ksiazke amerykanska,,,? Szczegolnie po wietnamie? kolizja super systemu i zwyklego zycia.. teoretyzowanie, psychologia zapominana o tym, ze w miesniach jest zapisana pamiec, no raczej, bo bol dotyczy miesni, a nie psychiki. wyparcie, dotyczy normalnej psychicznej reakcji, jest to automatyczna reakcja umyslu, poza swiadomoscia. autor z jednej strony sam sie blokuje, z drugiej sam sobie napisal ksiazke.
Dorosłe dziecko alkoholika - prawda czy fałsz?
38:14
SEKIELSKI
Рет қаралды 41 М.
Schematy po relacji z TOKSYCZNYM OJCEM
13:19
Człowiek Absurdalny
Рет қаралды 78 М.
Khóa ly biệt
01:00
Đào Nguyễn Ánh - Hữu Hưng
Рет қаралды 19 МЛН
Jak zadbać o wewnętrzne dziecko.
27:10
dr Agnieszka Kozak
Рет қаралды 64 М.
Gaslighting - MANIPULACJA, która niszczy wiarę w siebie
16:09
Człowiek Absurdalny
Рет қаралды 138 М.
Jak działają TOKSYCZNI LUDZIE?
20:25
Człowiek Absurdalny
Рет қаралды 211 М.
Jak sobie radzić z odrzuceniem? #31
14:21
jaroslawgibas.com
Рет қаралды 227 М.
Jak osoby WYSOKO WRAŻLIWE odbierają świat?
16:52
Człowiek Absurdalny
Рет қаралды 418 М.
Jak działają przykre wspomnienia i natrętne myśli?
17:34
Człowiek Absurdalny
Рет қаралды 91 М.
Jak uzdrowić twoje wewnętrzne dziecko ?
19:34
Kasia Sawicka
Рет қаралды 161 М.
Kim jest córka narcystycznej matki?
21:46
Beata Niewinska NBCfindyourself
Рет қаралды 25 М.
Jaki ZWIĄZEK jest prawdziwym WSPARCIEM?
19:22
Człowiek Absurdalny
Рет қаралды 181 М.
cute mini iphone
0:34
승비니 Seungbini
Рет қаралды 4,4 МЛН
Main filter..
0:15
CikoYt
Рет қаралды 10 МЛН
Телефон в воде 🤯
0:28
FATA MORGANA
Рет қаралды 1,2 МЛН
Samsung Galaxy 🔥 #shorts  #trending #youtubeshorts  #shortvideo ujjawal4u
0:10
Ujjawal4u. 120k Views . 4 hours ago
Рет қаралды 9 МЛН
How charged your battery?
0:14
V.A. show / Магика
Рет қаралды 7 МЛН
WWDC 2024 Recap: Is Apple Intelligence Legit?
18:23
Marques Brownlee
Рет қаралды 6 МЛН