Sumak octowiec, roślina na przyprawę i napój oraz dlaczego tej jesieni liście są czerwone

  Рет қаралды 35,227

Łukasz Łuczaj - Rośliny Jadalne i Dziki Ogród

Łukasz Łuczaj - Rośliny Jadalne i Dziki Ogród

2 жыл бұрын

Czy wiecie że nazwa sumak pochodzi od aramejskiego summāqā czyli czerwony?

Пікірлер: 121
@Oda1953
@Oda1953 2 жыл бұрын
Prosta, smaczna, zdrowa salatka - przystawka z sumakiem: cebula pokrojona w piørka i posolona oraz posypana sumakiem. Niesamowity smak, pasuje do mies, ryb, kanapek. Polecam
@magorzatawayda4859
@magorzatawayda4859 2 жыл бұрын
W tym roku na wakacjach zrobiłam turecką sałatkę pasterską - Coban salatasi (nazwa napisana bez znaków tureckich) z ogórków, pomidorów, cebuli dymki, zielonej papryki i garści ziół: posiekanej świeżej mięty oraz natki pietruszki. Przyprawiłam sokiem z cytryny, oliwą i łyżeczką mielonego sumaku przywiezionego z Turcji. Nie wiedziałam, że nasz rodzimy sumak octowiec jest jadalny. Cieszę się, że już wiem! Dziękuję za kolejną porcję wiedzy! Serdecznie pozdrawiam!
@pawelm5493
@pawelm5493 2 жыл бұрын
Stare sumaki podobają mi się oglądane od spodu - dzięki częstym rozgałęzieniom pod sporym kątem i często z tylko dwiema gałęziami w węzłach tworzą piękną strukturę, trochę przypominają tu stare japońskie klony. Jesień w tym roku faktycznie niesamowita - w Krakowie w październiku tylko jedna noc lekkich przymrozków, więc za oknem stara leszczyna zamiast zrzucić zielone liście teraz jest cała żółto - pomarańczowa.
@_zir_
@_zir_ 2 жыл бұрын
zawsze podobała mi się ta roślina, wszystko wokół żółte, ona czerwona
@kleomenes202
@kleomenes202 2 жыл бұрын
Sumak to tzw. roślina pionierska - ma niskie wymagania glebowe i klimatyczne, rośnie praktycznie na wszystkim, nawet na skałach. Rośnie szybko, odrasta bardzo licznie z korzeni, dzięki czemu kruszy skałę i przygotowuje glebę pod rozwój innych roślin. Do tego żyje krótko, 20, najwyżej 30 lat, a więc szybko robi miejsce następnym pokoleniom. Sporo gałęzi na starszych drzewach co roku usycha, więc ten materiał stale opada na ziemię i tam się rozkłada, dzięki czemu wzbogaca glebę. Do tego jest roślina miododajną, chętnie odwiedzaną nie tylko przez zapylacze ale i inne owady latające, a liczne nasiona przyciągają ptaki, zwłaszcza sójki. Mają popękaną korę, dzięki czemu żyje w niej mnóstwo owadów. U mnie sumaki rosną prawie od 20 lat, przycinałem je aby wyglądały jak akacje, obecnie w wybranych miejscach rosną już kilkuletnie następne drzewka, bo te stare za kilka lat uschną, a chcę, żeby ptaki i owady miały na czym żerować. Jak dla mnie to fantastyczne drzewa.
@tomaszpaasz5858
@tomaszpaasz5858 2 жыл бұрын
Sumaka szyszki do podkurzacza i wiosną odymić pszczołę, waroza bałamutna" opada, sprawdzone, działa ;)
@pasiekaniemalipy
@pasiekaniemalipy 2 жыл бұрын
Byle w masce bo razu pewnego mój kolega struł się dymem bardziej niż dręcz:)
@tomaszpaasz5858
@tomaszpaasz5858 2 жыл бұрын
@@pasiekaniemalipy tak, dziękuję za uwagę, absolutnie nie wdychać bo bałamutniejemy z warozą. Pozdrawiam :)
@luczaj100
@luczaj100 2 жыл бұрын
rewelacja
@ewadronzek423
@ewadronzek423 2 жыл бұрын
Jest inwazyjny, ma bardzo dużo odrostów. Dawniej pozyskiwano z niego barwniki. Pozdrawiam🌷
@domowetrunki-przepisy
@domowetrunki-przepisy 2 жыл бұрын
Rośnie to koło mnie, ale nie wiedziałem jak się nazywa, dzięki Panu już wiem.
@holy883
@holy883 2 жыл бұрын
Owoce są lekko kwaśne i dosyć smaczne. Lubię je. No i pięknie przebarwia się jesienią.
@barciak7840
@barciak7840 2 жыл бұрын
Sumak octowiec to cenna roślina dla pszczelarzy, ponieważ jest mocno oblatywana przez pszczoły podczas kwitnienia. Suche "szyszki" służą jako paliwo do podkurzacza i ten dym działa na dręcza pszczelego czyli warrozę - największą zmorę pszczelarzy.
@jansaddam3829
@jansaddam3829 2 жыл бұрын
Nie wiedziałemo tym, aż któregoś roku,moje pszczoły zaczęły nad nim pracować - byłem w szoku i postanowiłem jednak zostawić kilka odrostów, bo faktycznie - mnoży się, jak to tylko możliwe... :D
@SlodkiFistah
@SlodkiFistah 2 жыл бұрын
właśnie planuje spróbować w przyszłym roku, podobno w grudniu należy zbierać "szyszki" na paliwo do podkurzacza, czy to prawda?
@barciak7840
@barciak7840 2 жыл бұрын
@@SlodkiFistah nie słyszałem żeby w grudniu.
@krystynaprzybysz8621
@krystynaprzybysz8621 2 жыл бұрын
czekam Panie doktorze na dalsze odcinki Pozdrawiam
@andreaberg5309
@andreaberg5309 2 жыл бұрын
Dziękuję ,bardzo interesujące .Teraz skorzystam z tego drzewka.
@jozefrudawiec3406
@jozefrudawiec3406 2 жыл бұрын
To wyruszę na poszukiwania sumaka, dzięki ŁŁ robię eksperymenty z wszystkimi dostępnymi jadalnymi roślinami. Większość tej wiedzy raczej zostawiam na przyszłość, ale dobrze jest mieć taką wiedzę, bo nie wiadomo co przyszłość przyniesie.
@wrotyczszafir
@wrotyczszafir 2 жыл бұрын
Hej! Dzięki za ten odcinek 👍👍👍. Mam takie swoje miejsce na ziemi gdzie mieszkam w przyczepie w prawdzie ale...3/4, miesiące w roku! i tam mam ścianę z Sumaka ! Uwielbiam go! Kiedy kwitnie na wiosnę aż brzęczy od owadów! A potem sypie się do wszystkiego! A teraz wiem o nim wszystko dzięki Tobie! Jeszcze roślinki moje to Wrotycz i brzoza! Poproszę coś o Wrotyczu - bardzo przydatna roślinka - Pozdrawiam Cieplutko 👍🌞
@annamrozek8747
@annamrozek8747 2 жыл бұрын
O w rotyczu interesujący odcinek zrobił Świętej Pamięci Adolf Kudlinski. Zajrzyj na jego kanał.
@wrotyczszafir
@wrotyczszafir 2 жыл бұрын
@@annamrozek8747 Dzięki za wskazówkę! Stosuję wrotycz ale ciągle mało o nim ! Pozdrawiam 🌞👍
@joannamakosa685
@joannamakosa685 2 жыл бұрын
Jak zawsze super ciekawie.
@mothernature3562
@mothernature3562 2 жыл бұрын
Bardzo ciekawy film dziękuję i pozdrawiam 👍
@maniekgroch3923
@maniekgroch3923 2 жыл бұрын
gorąco pozdrawiam więcej takich filmików
@zwykyczowiek2274
@zwykyczowiek2274 2 жыл бұрын
Bardzo dziękuję panu za opisanie sumaka, warto posłuchać mądrej osoby i nie bać się potem próbować nowych roślin :)
@mr.cogito7167
@mr.cogito7167 2 жыл бұрын
"i nie bać się potem próbować nowych roślin" hmmm, druga mysz cieszy się serem.
@joannapaczkowska2304
@joannapaczkowska2304 2 жыл бұрын
Pozdrawiam ❤️
@mieszkopierwszy2528
@mieszkopierwszy2528 2 жыл бұрын
Ja mam takie hobby, że włóczę się po zaroślach i w miarę możliwości niszczę rośliny inwazyjne. Wiem, że to tylko zabawa bo sam niewiele zdziałam i powinna być to zorganizowana akcja. Ale przynajmniej aktywnie spędzam czas na świeżym powietrzu. Zbierałem co rok owoce dzikiej róży i widzę, że za parę będę miał problem ze zbiorami jeśli nic się nie zmieni. Na mojej liście wrogów jest m.in sumak octowiec, orzech włoski oraz najbardziej niebezpieczny i agresywny gatunek tzn. rosa multiflora. O najeźdźcy w postaci nawłoci kanadyjskiej nawet nie wspominam bo w Małopolsce walka wydaje się przegrana. Pewnie naraziłem się miłośnikom przyrody ale niech tam...jestem roślinnym rasistą i ksenofobem. Przy okazji podrzucam panu Łuczajowi temat na kolejny filmik: rubus laciniatus.
@kruczek4646
@kruczek4646 2 жыл бұрын
Dlaczego ktoś miałby się czepiać?😀 trochę to walka z wiatrakami.. Ja tępię z ogrodu wszelkie inwazyjne rośliny i edukuję sąsiadki. Z zainteresowaniem obserwujemy próby pozbycia się przez nielubianego sąsiada rdestowca. Ten to ma zabawę 😂
@G12GilbertProduction
@G12GilbertProduction 2 жыл бұрын
Jabłonki też pan wycina?
@mieszkopierwszy2528
@mieszkopierwszy2528 2 жыл бұрын
@@G12GilbertProduction Nie rozumiem tej ironii. Jabłoń domowa nie jest gatunkiem inwazyjnym a jabłoń dzika jest gatunkiem flory polskiej.
@cezaryczech3817
@cezaryczech3817 Жыл бұрын
​@@G12GilbertProduction Niewiedza nie boli
@cezaryczech3817
@cezaryczech3817 Жыл бұрын
Polecanie do uprawy, bądź jakiekolwiek zachwalanie roślin, które są oficjalnie uznane za inwazyjne, a więc szkodliwe w naszym naturalnym środowisku, jest dzialaniem nieetycznym i szkodliwym. Powinniśmy zalecac upartym zakopywanie barier korzeniowych i inne zabezpieczenia. Wymienić wszystkie trudno, ale takich gatunków jak nawłoć, czeremcha amerykańska , czy rdestowce nalezy unikać jak ognia.
@irenaz.6605
@irenaz.6605 2 жыл бұрын
Mam owce kameruńskie, one bardzo lubią liście sumaka a nawet korę obgryzają .
11 ай бұрын
u mojej babci się zasiało i rośnie już wszędzie. Po wycięciu odbija w 4 innych miejscach i rośnie bardzo szybko. Rzeczywiście jesienią wygląda bardzo ładnie, jednak jest mega inwazyjny, i z tego co widzę problematyczny. Zagłuszył całkowicie maliny i aronię w ogrodzie, bo rósł jak chciał i przejął teren ;-)
@joansca4121
@joansca4121 2 жыл бұрын
witam i pozdrawiam
@jackusplackus258
@jackusplackus258 2 жыл бұрын
Hm..mój 15to letni sumak w te wiatry tydzień temu się poddał i legł jak kłoda,nawet szkoda. Jak się okazało uszkodzenie kory kosiarką jak miał 3lata,niby się zabliznilo a jednak nie bez osłabienia. Jedno co mogę powiedzieć,drewno w przekroju ma piękne słoje,nie jest jakieś wytrzymałe więc poza wyglądem na niewiele się zda. Może coś z korzeni wiosna wyrośnie. Pozdrawiam.
@tareerat2402
@tareerat2402 2 жыл бұрын
Odbije ... na 100% ... tego pięknego dziadostwa ni jak nie idzie się pozbyć. Poszukaj filmów na YT.
@jackusplackus258
@jackusplackus258 2 жыл бұрын
@@tareerat2402 Pewnie tak,bo jak trawy nie kosiłem za często to wylazilo gdzie popadnie,a że aby ten jeden miał stać to kosiłem bez litości. Inwazyjny to jest jak diabli,jak zacząłem wyciągać korzenie bo już przy koszeniu niektóre przeszkadzały,to przy trzeciej pełnej taczce dałem se spokój,bo trawnik wyglądał jak po odwiedzinach stada dzików.
@stanisawsuder1695
@stanisawsuder1695 2 жыл бұрын
Panie Łukaszu. Dziękuj pan że tak się stało. Mam działkę pod Krakowem, Masłomiąca i posadziłem kilka Sumaków. Dopiero po dobrych kilkunastu latach, przekonałem się jak wielki zrobiłem błąd. Jego potoczna nazwa to: " ZEMSTA SĄSIADA". Walczę już trzeci rok aby go całkowicie usunąć z działki. Tak więc pana wiedza nie do końca jest prawdziwa na tematy poruszane w swoich "opowieściach".
@luczaj100
@luczaj100 2 жыл бұрын
cóż to jest 3 lata, na pewno Pan go zniszczy
@stanisawsuder1695
@stanisawsuder1695 2 жыл бұрын
@@luczaj100 pan jesteś cynikiem, nie ogrodnikiem!
@larrydzemorsky1777
@larrydzemorsky1777 Жыл бұрын
To myślałem, że złota jesień to przełom października i listopada. Też zależy od roku, ale jak pamiętam moje najlepsze zdjęcia, to faktycznie drzewa najlepiej wyglądały, kiedy jesień była zimna w nocy, ciepła w dzień (brak chmur), a rano było zawsze mgliście.
@tareerat2402
@tareerat2402 2 жыл бұрын
Sumak, sumakiem a materiału o chrzanie jak nie było tak nie ma. Panie profesorze ... proszę wpisać sobie w kalendarz na przyszły rok bo będzie awantura.
@piotrpietron5817
@piotrpietron5817 2 жыл бұрын
Zemsta sąsiada 😁
@luczaj100
@luczaj100 2 жыл бұрын
trochę tak
@danutakruk4071
@danutakruk4071 2 жыл бұрын
❤🙂
@janszajwaj4787
@janszajwaj4787 2 жыл бұрын
👍🏻
@plelektryk
@plelektryk Жыл бұрын
W Turcji to normalna przyprawa. U nas drzewko ozdobne o cechach chwasta strasznego:)
@mariannakowalska3735
@mariannakowalska3735 2 жыл бұрын
Łukaszu spójrz na kolor nieba. To jest turkusowy cudowny kolor.
@ogrodnik130
@ogrodnik130 2 жыл бұрын
To ja mam chyba samca bo pierwsze słyszę o owocach na sumaku🤣🤣
@Grzegorz2109
@Grzegorz2109 2 жыл бұрын
Drewno sumaka octowca ma nieprawdopodobnie piękny rysunek.
@andrzej5281
@andrzej5281 2 жыл бұрын
Trafiło się niebo czyste od smug chemicznych. Ja już dawno nie widziałem nieba bez złowrogich smug!
@kamilw5717
@kamilw5717 2 жыл бұрын
Jakich smug?
@jansaddam3829
@jansaddam3829 2 жыл бұрын
@@kamilw5717 Na szybach okien... :D
@grazkawogrodzie
@grazkawogrodzie 2 жыл бұрын
U mnie właśnie takie niebo też było trzy dni temu a to rzadkość w dzisiejszych czasach.. i takich dni w roku było "aż "cztery. Pozdrawiam i życzę choć pogody Ducha.
@magorzatap.4739
@magorzatap.4739 2 жыл бұрын
Haha! Sumak jest inwazyjny tylko w obszarze kwartału ulic, bo przez asfalt korzenie nie przejdą... XD Też mi się podobał, ale na szczęście mnie koleżanka w porę ostrzegła. Dwojga złego tuja lepsza, ale tylko dlatego, że łatwiej się rozmyślić j pozbyć się jej ;)
@gadkizdabrowkiizjukeja8618
@gadkizdabrowkiizjukeja8618 2 жыл бұрын
Sumak Nazywany zemsta sąsiada. I wg mnie jest to roślina inwazyjna
@elzbietagegotek344
@elzbietagegotek344 2 жыл бұрын
Sumaka trzeba pilnować żeby nie zakrzaczył okolicy. Ma on dość płytki system korzeniowy i od korzeni odbijają młode rośliny.
@jacekczon6321
@jacekczon6321 2 жыл бұрын
Roślina niezłomna. Wycinam co roku i co roku sumaka więcej.
@adrianmax82
@adrianmax82 2 жыл бұрын
Na wiki opisany jako " sumak odurzający" - czy to ten sam gatunek? jaka jest geneza tej nazwy? Osobnik przedstawiony na filmie ma nieregularny pokrój - na tym samym poziomie znajdują się grubsze i cieńsze gałęzie. Mój sumak natomiast zafascynował mnie, ponieważ (jeżeli w ogóle) zawsze rozgałęzia się na dwie gałęzie - co odzwierciedla jego wiek - jest to piękna estetyczna forma. Czy to ten sam gatunek? Czy ktoś robił "indian lemonade" lub inaczej praktycznie wykorzystuje owoce sumaka? Jeśli tak to w jaki sposób i do czego?
@janbiskup1529
@janbiskup1529 2 жыл бұрын
Siema Łukasz
@tomaszwojciechowski7754
@tomaszwojciechowski7754 2 жыл бұрын
:))
@mr.cogito7167
@mr.cogito7167 2 жыл бұрын
W Am Północnej jest poison sumac, może i smaczne, ale lepiej omijać z daleka.
@janpek3093
@janpek3093 2 жыл бұрын
Trujacy sumak w ameryce polnocnej to jes bylina i nic nie ma wspolnego z sumakiem poza pdobienstwem w nazwie
@mr.cogito7167
@mr.cogito7167 2 жыл бұрын
@@janpek3093A co ciekawe to, że Toxicodendron vernix (poison sumac) ma tak mało polskich odnośników.
@luczaj100
@luczaj100 2 жыл бұрын
on wygląda zupełnie inaczej
@mr.cogito7167
@mr.cogito7167 2 жыл бұрын
@@luczaj100 Zgadzam się. Zbieżność nazw. Pistacje też należą do tej rodziny. Ale pistacje nie omijał bym z daleka.
@mr.cogito7167
@mr.cogito7167 2 жыл бұрын
@@janpek3093 Czyli polski sumak nie jest byliną? A ja byłem przekonany, że to fenerofit.
@wiktoriafratczak2111
@wiktoriafratczak2111 2 жыл бұрын
Sumak jadowity jeszcze pokutuje w świadomości chociaż to już inny rodzaj teraz
@atomaszfarbaa1650
@atomaszfarbaa1650 2 жыл бұрын
Miałam to zaraz pod domem... Zawsze rzucałam w matke uschniętymi szyszkami hehe Szkoda że brat wyciął
@wujciowariatuncio5702
@wujciowariatuncio5702 2 жыл бұрын
heh, a mi się wydaje że w mojej okolicy nie było aż tak bardzo czerwonolistnie, kiedyś bywały bardziej kolorowe jesienie edit: ja z Podlasja :-]
@herkulesx9021
@herkulesx9021 2 жыл бұрын
Łukaszu mam pytanie,czy tego Sumaka jak się przycina to sok który wydobywa się z niego,gdy dostanie się do rany odkrytej hast trujący,bo kiedyś tak słyszałam,czy to prawda,bo to drzewo rośnie przed oknami mojego bloku, dziękuję za filmik, pozdrawiam z całego serducha 👍😁✋
@luczaj100
@luczaj100 2 жыл бұрын
według mnie to nieprawda i odnosi się tylko do sumaków z grupy Toxicodendron, a nasz sumak ma nawet młode liście jadalne po ugotowaniu
@herkulesx9021
@herkulesx9021 2 жыл бұрын
@@luczaj100 dziękuję Łukaszu z całego serducha za szybką odpowiedź,a ja przepraszam że dopiero odpisuje,pozdrawiam serdecznie, miłego dzionka 😁👍👋🌹
@Ines090
@Ines090 2 жыл бұрын
Witam:) wiosną spotkałam w ogrodzie sumaka, podobnej wielkości do tego z filmu, który usechł zupełnie, bez widocznej gołym okiem przyczyny... Mógł przemarznąć? taki duży? co się mogło wydarzyć?
@jackscott8642
@jackscott8642 Жыл бұрын
Wszystkie sumaki octowce w Polsce mają jadalne kwiatostany, czy są jakieś odmiany które są trujące i jak odróżnić jedne od drugich ?
@luczaj100
@luczaj100 Жыл бұрын
Owocostany, to są nasionka, w firmie kwiatu są niedojrzałe
@jackscott8642
@jackscott8642 Жыл бұрын
@@luczaj100 Czy te owoce sumaka we wszystkich gatunkach tej rośliny w Polsce są jadalne ?
@czanki
@czanki 2 жыл бұрын
czy to ten sam sumak, który choćby w Iranie kupowałem jako przyprawę?
@luczaj100
@luczaj100 2 жыл бұрын
pokrewny gatunek, w Iranue Rhus coriaria, a tu Rhus typhina
@adamtobiasiewicz2556
@adamtobiasiewicz2556 2 жыл бұрын
Sumak octowiec rodzina nanerczowate na południu Europy rośnie sumak odurzający rodzimy gatunek europy południowej a sumak octowiec to gatunek amerykański inwazyjny w Europie
@jolabim6601
@jolabim6601 2 жыл бұрын
Mam w ogrodzie iuzywamy do drinkow w lesie tez bardzo inwazyjny ale kolor piekny
@joannapiascinska3237
@joannapiascinska3237 2 жыл бұрын
Ładny, ale niestety okropnie inwazyjny, ma ktoś sposób jak się go pozbyć bez chemii?
@PiCi1984
@PiCi1984 2 жыл бұрын
Najprościej usuwać odrosty ręcami ;)
11 ай бұрын
@@PiCi1984 ok ale po wycięciu jednego to wyrasta ekpresowo w 4 nowych miejscach ....
@martaniewiadomska1291
@martaniewiadomska1291 2 жыл бұрын
Pod sumakiem, jak i pod milinem amerykańskim nie można kopać ziemi. Po uszkodzeniu korzenia rozrasta się niczym perz, to miejsce powinno być zadarnione trawą, lub innymi roślinami.
@stefaniakolaczkowska2724
@stefaniakolaczkowska2724 2 жыл бұрын
Ten sumak to się rozplenia aż za bardzo
@bukietowa9547
@bukietowa9547 2 жыл бұрын
No i proszę cały czas mi mówili , że trujący wypleń bo się dzieci potrują😖
@paulinag.842
@paulinag.842 2 жыл бұрын
Prawdopodobnie mylą sumaka octowca z sumakiem jadowitym, który rzeczywiście jest rośliną silnie alergiczną
@damianmatus1430
@damianmatus1430 2 жыл бұрын
Szaruga tej zimy co przyjdzie zdziesiontkuje naszo populacje o połowę
@Wolaboska
@Wolaboska Ай бұрын
Budda Chrystus Mahomed Marekśmierć
@Rysiek_0.7_na_raz
@Rysiek_0.7_na_raz 2 жыл бұрын
Straszne dziadostwo, wytniesz a potem przez pare lat nadal wybijają z ziemi w okolicy nowe.
@damianmatus9502
@damianmatus9502 2 жыл бұрын
Ale orka podniebna nadal trwa i rośliny i zioła bendo z roku na rok coraz słabsze
@oldsoul6421
@oldsoul6421 2 жыл бұрын
Zatar? Nikt nie pyta ani wyjaśnia, co to za słowo? Coś od zacierania?
@luczaj100
@luczaj100 2 жыл бұрын
mieszanka przypraw bliskowschodnia
@gregorytymek2943
@gregorytymek2943 Жыл бұрын
Pokaż który męski a który zenski
@ukaszszczepaniak1338
@ukaszszczepaniak1338 2 жыл бұрын
Nie znoszę tej rośliny. Kolejne obok tui dziadostwo sadzone gdzie popadnie.
@pasiekaniemalipy
@pasiekaniemalipy 2 жыл бұрын
Tzw. zemsta sąsiada:)
@romualdulanowski8485
@romualdulanowski8485 2 жыл бұрын
Hahaha dobrze powiedziane pozdro 😀👍
@luczaj100
@luczaj100 2 жыл бұрын
lepsze niż tuja
@jansaddam3829
@jansaddam3829 2 жыл бұрын
Kilka lat karczowania z korzeniemm i po problemie... :D
@mariannakowalska3735
@mariannakowalska3735 2 жыл бұрын
Podobno bardzo toksyczna roślina
@pedrojuangutierez3117
@pedrojuangutierez3117 2 жыл бұрын
Oazy PIS-u są dla mnie przeklęte...
@romualdulanowski8485
@romualdulanowski8485 2 жыл бұрын
Co tam się dzieje się w tej głowie hahaha
@MW-qi9ey
@MW-qi9ey 2 жыл бұрын
@@romualdulanowski8485 wydaje się że w lecie musiał chodzić bez nakrycia głowy po słońcu i mu się tak porobiło.
@pedrojuangutierez3117
@pedrojuangutierez3117 2 жыл бұрын
Rządzi tam PiS i dlatego nigdy tam nie pojadę.
@atomaszfarbaa1650
@atomaszfarbaa1650 2 жыл бұрын
Eh... wszędzie polityke wcisną.
@pedrojuangutierez3117
@pedrojuangutierez3117 2 жыл бұрын
@@atomaszfarbaa1650 Polityka to forma grzeczności, a PIS niszczy Polskę...i każde miejsce, wygrywa PiS oraz antyunijności, fanatyzm aborcyjny czy nieprzestrzeganie praw człowieka lub antyszczepionkowcy są dla mnie zakazane...nie dostanie ode mnie euro...nic
@atomaszfarbaa1650
@atomaszfarbaa1650 2 жыл бұрын
@@pedrojuangutierez3117 chłopie, ty mi tego nie musisz tłumaczyć! Jakbym jakiegoś padalca z pisu zobaczył to nie skończyła by się dla niego ta konfrontacja przyjemnie. Ale tak samo z PO, konfy, lewicy czy hołowni. To są kolezko Ci sami ludzie, o tych samych celach - utrzymać status Quo i wyzyskiwac ludzi, zabierac wolnosc I oglupiac. Za to twoje podejście jest tępe - nie pojadę gdzieś bo tam głosowali na pis... otrząśnij się. (A)
@pedrojuangutierez3117
@pedrojuangutierez3117 2 жыл бұрын
@@atomaszfarbaa1650 Nie pojadę tam gdzie jest PIS ;) To największy wirus
@mieszkopierwszy2528
@mieszkopierwszy2528 2 жыл бұрын
Jedź na Białoruś. Tam są wrogowie pisu a przyjaciele opozycji.
Tuja to drzewo pozytywne i sprzyjające człowiekowi
7:15
Łukasz Łuczaj - Rośliny Jadalne i Dziki Ogród
Рет қаралды 82 М.
All About Staghorn Sumac: How to Make Sumac-ade
14:32
Metta Earth Institute
Рет қаралды 25 М.
Smart Sigma Kid #funny #sigma #comedy
00:40
CRAZY GREAPA
Рет қаралды 33 МЛН
小宇宙竟然尿裤子!#小丑#家庭#搞笑
00:26
家庭搞笑日记
Рет қаралды 18 МЛН
Dlaczego jeżyny nie dojrzewają?
8:29
Zielone Pogotowie
Рет қаралды 128 М.
Ziemia liściowa. Co robić z liśćmi.
10:23
Naturalnie o ogrodach
Рет қаралды 34 М.
SOSNY - co należy wiedzieć?
16:19
Zielone Pogotowie
Рет қаралды 105 М.
Śmiertelnie trujący szczwół plamisty
9:00
Łukasz Łuczaj - Rośliny Jadalne i Dziki Ogród
Рет қаралды 248 М.
Dlaczego paprotka USYCHA gubi liście? Jak uratować schnąca paproć?
8:01
Make Your Life Greener
Рет қаралды 493 М.
Związki karmiczne. Jak je rozpoznać?
30:45
Joanna Krzyżanowska - Terapeutka Duszy
Рет қаралды 5 М.
Podagrycznik, zapomniane polskie i słowiańskie warzywo
14:56
Łukasz Łuczaj - Rośliny Jadalne i Dziki Ogród
Рет қаралды 100 М.
Bukwica, zapomniane zioło lecznicze na naszych łąkach
7:42
Łukasz Łuczaj - Rośliny Jadalne i Dziki Ogród
Рет қаралды 23 М.