TEHNIKE PAMĆENJA - memorijski principi - tehnike i teorija prisećanja

  Рет қаралды 9,897

tutor up

tutor up

3 жыл бұрын

MEMORISJSKI PRINCIPI
U prošlom videu smo se bavili predrasudama i negativnim mentalnim stavom gde smo se potrudili da vam damo motivaciju da ipak ne dignete ruke od učenja a u današnjem videu se osvrćemo na memorijske principe i na prisećanje i pokazaćemo vam jednu od metoda pamćenja da vam zagolicamo želju da nas pratite i dalje i da saznate još u nekom od naših narednih videa.
PRISEĆANJE TOKOM UČENJA
Ukoliko želimo da zadržimo prisećanje na razumnom nivou potrebno je da pronađemo tačku u kojoj su prisećanje i razumevanje u najvećem skladu. U većini slučajeva ta tačka se događa u vremenskom intervalu od 20 do 50 minuta. Kraći vremenski intervali na daje mozgu dovoljno vremena da proceni ritam i organizaciju gradiva a duži vremenski interval rezultira stalnim smanjivanjem količine zapamćenog materijala.
Ako vreme učenja tokom predavanja iz knjige ili nekog drugog medija iznosi recimo više od dva sata bilo bi korisno da se organizuje sa kratkim pauzama. Na taj način kriva prisećanja može da se drži na veoma visokom nivou i spreči opadanje u poslednjim fazama učenja. Male pauze će omogućiti osam relativno visokih tačaka prisećanja sa četiri mla pada u sredini. Svaki pad biće pojedinačno znatno manji od glavnog pada u slučaju učenja pez pauze. Pauze su dodatno korisne kao tačke opuštanja. One oslobađaju od mentalne i mišićne napetosti koja se neminovno javlja tokom perioda koncentracije.
PRISEĆANJE POSLE UČENJA
Nakon perioda učenja prisećanje na početku raste a zatim opada sledeći strmo opadanje konkavnu krivu koje se na kraju ustaljuje
na nekom nivou. Kada jdno shvatimo da nastupa kratkotrajni rast možemo da shvatimo i razlog za to. U trenutku kada se učenje završi mozak nije imao dovoljno vremena da integriše novo zanje koje je usvojio posebno poslednje činjenice. Potrebno mu je nekoliko minuta da stvori međusobne veze među pojmovima novog gradiva i da ih upije.
Pad koji nastaje posle tog malog rasta veoma je strm. Unutar 24 časa nakon 1 sata učenjaizgubi se najmanje 80% gradiva koje smo savladali. Taj veliki pad moramo da sprečimo a to se može postići uz pomoć ponavljanja.
TEHNIKE I TEORIJA PODSEĆANJA
Prvo preispitvanje moralo bi se na primer preduzeti oko 10 minuta posle 1 sata učenja a trebalo bi da traje oko 5 minuta. To će zadrzati sećanje na veoma visokom nivou oko 1 dana kada bi trebalo preduzeti sledeće podsećanje ovog puta u trajanju od 2 do 5 minuta. Posle ovog sećanja će se najverovatnije zadržati na
visokom nivou oko nedelju dana kada bi trebalo preduzeti sledeće dvominutno podsećanje dok sledeće ponavljanje trebalo da se sprovede posle mesec dana. Nakon toga u većini slučajevaznanje će se smestiti u durotrajnu memoriju.
MEMORIJSKI PRINCIPI
SINESTEZIJA - mešanje čulnih doživljaja
Sinestezija se odnosi na mešanje čula. Kao i svi veliki mnemoničari većina prirodnih klikeraša razvili su pojačanu osetljivost svih svoji čula sa ciljem da mešajući ih pojačaju svoju sposobnost prisećanja. Za razvoj pamćenja dokazano je da je neophodno povećati osetljivost čula i na pogodan način ih uvežbati i to VID, SLUH, MIRIS, UKUS, DODIR itd.
KRETANJE
U bilo kojoj mnemoničkoj predstavi kretanje vašem mozgu daje ogroman opseg mogućnosti da napravi vezu sa njim i da ih na taj način lakše zapamti. Dimenzirajući svoje mentalne slike insistirajte na trodimenzionalnosti.
ASOCIJACIJE
Kad god želite nešto da zapamtite trebalo bi da to povežete sa nečim što je veoma čvrsto vezano za vaš mentalni sklop kao što je sistem memoriskih kuka.
SEKSUALNOST
Svi mi imamo odlično pamćenje u ovoj oblasti koristite je.
DUHOVITOST
Igrajte se sa svojom memorijom. Što su vaše mentalne slike zabavnije smešnije nerealnije i besmislenije utoliko ćete ih lakše zapamtiti
IMAGINACIJA
Čuveni naučnik Ajnštajn je rekao Imginacija je mnogo važnija od znanja. Znanje je ograničeno dok mašta sadrži u sebi ceo svet stimuliše progres i evoluji daje životni dah. Što više koristite svoju imaginaciju bolje ćete pamtiti.
NUMERIČKA UREĐENOST
Nabrajanje po brojevima daje specifičnost i efikasnost principu poredka i logičnosti.
SIMBOLIZAM
Zamena obične ili dosadne slike onom koja je puna značenja povećava verovatnoću prisećanja. Mopžete koristiti i tradicionalne simbole kao što su znak stop ili sijalica
MULTI KOLORNOST
Kad god je to moguće koristite ceo spektar duginih boja kako bi vaše ideje bile pune boja jer ćete ih tako lakše zapamtiti
POZITIVNE MENTALNE SLIKE
Otkriveno je da su u večini slučajeva pozitivne i prijatnemetalne slike lakše za pamćenjeje utiču na to da mozak želi da im se vrati. Slično tome negativne mentalne slike bez obzira na primenu svih dosad iznesenih principa pamćenja iako su po sebi pametljive mogu da budu blokirane u memoriji jer mozak u procesu pretraživanja vidi da su nepriajtne.
PREUVELIČAVANJE
Sve svoje mentalne predstave povećavajte ili smanjujte po veličini obliku ili zvučnosti i tako ćete ih učiniti lakšim za pamćenje.

Пікірлер: 4
@ljiljanaprodanovic3194
@ljiljanaprodanovic3194 2 жыл бұрын
Imam 65 godina i vrlo sam Vam zahvalna na edukaciji.
@marijabogdanovic4288
@marijabogdanovic4288 8 ай бұрын
korisno
@gordanagamulin4171
@gordanagamulin4171 2 жыл бұрын
Dobri ste
@minaibis212
@minaibis212 Жыл бұрын
Djete ima 4 god. Ne govori .Djete je pricamo Kad je bilo 18 monader i polako je prestalo da prica a u to vrjeme je dobila sestru. Molim vas pomozite.
Became invisible for one day!  #funny #wednesday #memes
00:25
Watch Me
Рет қаралды 59 МЛН
39kgのガリガリが踊る絵文字ダンス/39kg boney emoji dance#dance #ダンス #にんげんっていいな
00:16
💀Skeleton Ninja🥷【にんげんっていいなチャンネル】
Рет қаралды 7 МЛН
🤔Какой Орган самый длинный ? #shorts
00:42
Heartwarming moment as priest rescues ceremony with kindness #shorts
00:33
Fabiosa Best Lifehacks
Рет қаралды 37 МЛН
TEHNIKE BRZO ČITANJE - Uvod u moć brzog čitanja
16:32
tutor up
Рет қаралды 11 М.
Tehnike brzog učenja | Janja Jovanovic
13:19
Janja Jovanović
Рет қаралды 8 М.
PREDMET I METODE PSIHOLOGIJE │ priprema za prijemni ispit
41:26
Kako da naučite više za manje vremena? - 3 saveta | Ivan Kosogor
9:44
Ivan Kosogor Podcast
Рет қаралды 81 М.
Memory Series: Becoming an Everyday Genius: feat. Tony Buzan (1985)
37:51
5 saveta za brže pamćenje
5:27
Novak Djokovic Foundation
Рет қаралды 19 М.
KORISTITE SVOJ MOZAK NA PRAVILAN NAČIN - uči dok si živ
7:00
NAJMOĆNIJI ALAT ZA DRŽANJE FOKUSA U UČENJU | Marija Vlahović
12:18
Marija Vlahović
Рет қаралды 64 М.
Naučite kako da poboljšate svoje pamćenje | Sadhguru
11:39
Sadhguru Srpski
Рет қаралды 33 М.
Became invisible for one day!  #funny #wednesday #memes
00:25
Watch Me
Рет қаралды 59 МЛН