No video

Wady i zalety ula Dadanta.

  Рет қаралды 48,745

Pasieka MARCYŚ

Pasieka MARCYŚ

Күн бұрын

Jaki typ ula wygrać? Pytanie to pada bardzo często w rozmowach z początkującymi pszczelarzami nie mam dla Was konkretnej odpowiedzi. Osobiście wybrałem ul Dadanta i jestem zadowolony dlatego w dzisiejszym odcinku przedstawiam jego wady i zalety.
Facebook
/ pasieka-marcy%c5%9b-76...
Blog
pasiekamarcys.b...
.
.
.
.
.
.
..
.
.
Utwór
On & On
Wykonawca
Cartoon
Na licencji
AEI (w imieniu wytwórni NCS); ASCAP, Featherstone Music (publishing), Peermusic i inne stowarzyszenia zajmujące się prawami do muzyki (4)

Пікірлер: 50
@dawids3834
@dawids3834 5 жыл бұрын
Dzięki za pomoc , podjąłem decyzję.😊 Masz super filmy . Prosto i na temat. 👍
@ojciecryba240
@ojciecryba240 6 жыл бұрын
Zacząłem gospodarowanie na Dadancie drewnianym, jestem bardzo zadowolony :)
@prostoopszczelarstwie5110
@prostoopszczelarstwie5110 6 жыл бұрын
Mnie osobiście bardzo podoba się patent z cegłami na daszkach w ulach korpusowych :))))))
@ThEcLoUdBuStEr
@ThEcLoUdBuStEr 6 жыл бұрын
Prosto o pszczelarstwie robi sobie jaja z tych cegieł i ma racje. Wygląda to zle. W mojej opinii, jak trzeba dawać cegły na ul, to wadliwa konstrukcja.
@Malkoolm
@Malkoolm 6 жыл бұрын
Próbowałam dwóch: Warszawski Poszerzany (pionowy Dadant) oraz Dadant. Do czynienia miałem jeszcze z za małym ulem Wielkopolskim. Mój wybór również padł na Dadanta. Obecnie myślę o przesiadce 1/2 Dadant i ulach z poliuretanu. Ma być lżej i jeszcze więcej możliwości operowania na gnieździe np ograniczenia matki na jednym korpusie 1/2 (5 dużych) by tylko utrzymać siłę rodziny po zauważeniu pierwszych oznak nastroju rojowego. Ciekawą alternatywą wydają się też ramki Dadant 18,5 cm, taka kopia Langstrotha 3/4. Tylko z poliuretanu takich Uli się nie dostanie, a z drewna tylko na zamówienie łącznie z ramkami.
@ThEcLoUdBuStEr
@ThEcLoUdBuStEr 6 жыл бұрын
lepsza jest ramka 360x180
@witomir7105
@witomir7105 5 жыл бұрын
Ja też przenoszę się z warszawskiego poszerzonego na dadanta 18 cm, tylko beleczki do ramek trzeba kupować osobno, a korpusy zbijam z deski 19.
@grzegorzmajewski4743
@grzegorzmajewski4743 6 жыл бұрын
Gospodarowałem kiedyś na dadantach z dziadkiem. Szczerze powiem, że wolę Wlkp 12 ramkowe. Praktycznie to samo jeśli chodzi o pojemność, a operowanie mniejszymi ramkami i możliwość bezproblemowego operowania ramkami we wszystkich kierunkach. Poza tym w ulach wielkopolskich jest szybszy rozwój wiosenny, a ja pozyskuję miód z sadów - dadantach nie dałby rady. Mam pasiekę postawioną właśnie na 12 Wlkp + kilka 18 Wlkp. Dzisiaj gdybym zaczynał szedłbym w ul optimal.
@grzegorzmajewski4743
@grzegorzmajewski4743 6 жыл бұрын
miody beskidu niskiego Nieprawda. Czym ramka większa tym gorszy rozwój wiosenny, bo pszczoły muszą go ogrzać.
@julnifares
@julnifares 6 жыл бұрын
Tylko wrzuce ze dadant jest o prawie 25% większą ramką od LNG oczywiście chodzi o powierzchnie. Co ułatwia rozwój w LNG bo tak jak ktoś wspomniał utrzymanie temp w takim ulu jest prostsze,mniej energochłonne nawet dla slabszych rodzin. Sporym kopem jest w przypadku LNG jest dodawanie korpusu z odpowiednimi ramkami(susz,pierzga etc) w odpowiednim czasie i tutaj widze pewna przewage na dadantem.Nie zmienia to faktu ze dobry pszczelarz i dadanty zazimuje mocne tak aby na wiosnne darły jak reksio szynke, Czego Wam i sobie zycze. pozdrawiam
@julnifares
@julnifares 6 жыл бұрын
Też nie zimuje na 1 korpusie i nie slyszałem zeby ktoś zimował.Zwłaszcza, że mam 3/4, gdzie optymalna ilość dla solidnej rodziny to u mnie 3 korpusy do zimowli. Nie zmienia to faktu, że możliwość rotacji korpusowej w okresie po zimowym daje przewage nad dadantem. Robiłem na dadantach i nie udało mi się zazimować pszczoły na 2 korpusach. Rozwiązanie pierwsze nie wiem jak na nich doprowadzić do siły pszczoły, rozwiązanie drugie ten ul się do tego nie nadaje. .Jeszcze jedno nic nie napisałem o jednym korpusie więc nie wiem czemu się oburzasz:) pozdrawiam
@miodybeskiduniskiego2435
@miodybeskiduniskiego2435 6 жыл бұрын
julnifares.ok Pozdrawiam serdecznie 😃
@mysteriousaceguy
@mysteriousaceguy 6 жыл бұрын
@Grzegorz Majewski na czym lepiej się pracuje wlkp czy 18? Używasz nadstawek w zwykłym wlkp czy same korpusy?
@pasiekalukasza7157
@pasiekalukasza7157 6 жыл бұрын
Ciekawie i rzeczowo opowiadasz.
6 жыл бұрын
Dziękuję.
@Ducati_desmosedici
@Ducati_desmosedici 6 жыл бұрын
Super filmik! Pszczoły zmiataj przed ul, będą mniej nerwowe, zmiatasz te same pszczoły kilka razy ;) pozdrawiam
6 жыл бұрын
Leśna Pasieka Dzięki za radę. Była tam tylko jedna nadstawka więc nie zmiatam dwa razy przy kilku nadstawkach masz rację. Pozdrawiam.
@user-pt9fn8nt1f
@user-pt9fn8nt1f 6 жыл бұрын
Helo in Ukraine!!!+like
6 жыл бұрын
Віталий Бандера thank you. Have a great day.
@witoldtomczyk3572
@witoldtomczyk3572 4 жыл бұрын
Jaką konfigurację dadanta polecasz-miodnię wielką jak rodnię, czy dwa razy półnadstawka? Pytam, bo sprzedawcy w standardzie sprzedają na ogół dwa wielkie korpusy plus powałka i dach albo wielki korpus plus dwie połówki. Moim zdaniem idealnym wyborem byłby zakup dwóch dużych korpusów i dwóch połówek dla jednego pnia. A decyzja z czego budujemy w danym roku, zależy od pożytków i siły. Ma to sens, czy widzisz inaczej konfigurację zakupową ula dla jednej rodziny?
4 жыл бұрын
Ja wszystkie ule mam kupione w konfiguracji korpus plus dwie półnadstawki. Jak dla mnie jeden korpus jako rodnia wystarczy.
@krzysztofkurowo278
@krzysztofkurowo278 5 жыл бұрын
I to mi się podoba krótko na temat bardzo pomocne 😉spokojna pszczulka 😇 moje takie niesom😈😈😈😈😈
@sebastianwisniewski2634
@sebastianwisniewski2634 4 жыл бұрын
Pszczółka. Nie są...
@PaweNietubicz
@PaweNietubicz 7 ай бұрын
Czy można łączyć korpusy drewniane z poliuretanowymi pytam się bo korpusy rodni chciał bym aby był z drewna a miodnia była pliuretanowa
@Hubert38
@Hubert38 8 ай бұрын
Panie Marcinie z jakiej firmy pan ma te ule gdzie pan kupuje
@Hepward
@Hepward 4 жыл бұрын
zaciekawiło mnie położenie Twoich uli - słyszałem, że z przodu uli przed wylotkiem powinno być trochę wolnego miejsca a u Ciebie widać od razu drzewa/krzewy - co o tym myślisz?
4 жыл бұрын
Nie zauważyłem żadnych problemów. Pszczoły przelatują między drzewami.
@Mlodywierzacy
@Mlodywierzacy 6 жыл бұрын
A może by tak zrobić ul dadanta obracany?;) Latem prowadzony klasycznie a przed zimą ramki w pion i gwarancja bezpieczniejszej zimowli ;)
@zwirunio
@zwirunio 4 жыл бұрын
Jakie są sposoby przy takiej konfiguracji na zachęcenie pszczół na wiosne do przechodzenia do półkorpusu?
4 жыл бұрын
Wystarczy aby rodzina była silna
@kamilg.4413
@kamilg.4413 6 жыл бұрын
Cześć. A co myślisz o gospodarowaniu tylko na ramkach 1/2 Dadant? I czemu uważasz, że zimowla na nich jest trudniejsza? Fajny film, pozdrawiam.
6 жыл бұрын
Kamil G. Jeśli odległość między górną a dolną beleczką jest za duża pszczoły mogą nie przejść. Ja nie gospodaruje na dadantach 1/2 ponieważ jest to więcej zbijania ramek, drutowania, wtapiania węzy. Dodatkowo wiecej ramek do przejrzenia. Nie jest jednak powiedziane, że nie będę miał części rodzin na D1/2.
6 жыл бұрын
ApisCity Pasieka Zgadza się. Dlatego na filmie wspomniałem, że jest to problem jeśli ul został źle wykonany technicznie.
@kamilg.4413
@kamilg.4413 6 жыл бұрын
To fakt, ilość ramek się podwaja i może to być problematyczne. Mimo wszystko wydaje mi się, że gospodarowanie na "połówkach" jest jednak wygodniejsze; jeden rozmiar ramki w pasiece upraszcza pracę. Ale to z mojego laickiego punktu widzenia :)
@kamilg.4413
@kamilg.4413 6 жыл бұрын
Oczywiście, masz rację. Najlepiej sprawdzić przez praktykę, uniwersalnego rozwiązania nie ma. Zastanawiałem się na Langstrothem, ale to trochę egzotyczna konstrukcja.
@piotrmalek7605
@piotrmalek7605 10 ай бұрын
Dzień dobry. Odnośnie wady nr 2 i przenoszenia ramek z czerwiem do kolejnego korpusu. W jakim celu/dlaczego ?
@pszczelarzwairmaxach4446
@pszczelarzwairmaxach4446 6 жыл бұрын
Dadant niestety nie sprawdzi się w miejscach gdzie pożytek jest słaby. Ja wybrałem dadanta 1/2 i jestem bardzo zadowolony odkład na 10r 1/2 naniósł mi 18 l spadzi. Może nie dużo ale w moich warunkach jest Ok. Dadant pełny jest to świetny ul do intensywnej gospodarki.
6 жыл бұрын
Gratuluje zbiorów.
@inkubatorlegowy7941
@inkubatorlegowy7941 6 жыл бұрын
marcyś z jakiej miejscowości jesteś? też jestem z podlasia i pracuje na dadancie.
6 жыл бұрын
Inkubator legowy mam pasieki rozsiane po powiecie zambrowskim.
@rogal9546
@rogal9546 6 жыл бұрын
Wielkopolski jest duży 12 ramkowy szczególnie
6 жыл бұрын
ROGAL95 tak możemy powiedzieć w stosunku do każdej ramki 40 ramkowy miniplus też jest duży ;)
@rogal9546
@rogal9546 6 жыл бұрын
Pasieka MARCYŚ ale 10 i 12 ramkowy to jest standart i to że ktoś zrobił sobie 20 to mnie nie obchodzi :D
@MrSergio1631
@MrSergio1631 6 жыл бұрын
ApisCity Pasieka 20 ramek wlkp na ramkę 18 cm daje 14 ramek standardowych
@dariuszderewenda7592
@dariuszderewenda7592 6 жыл бұрын
Mam wlkpl.12 i 10 ramkowe a także dadanty 12 ramkowe .Wlkpl 10 ramkowy jest za mały - dobry na odkłady.Wlkpl 12 ramkowy zdecydowanie lepszy ,ale ramka pracy i już mamy tylko 11 ramek w gnieździe.Pszczoły (imho) mają trochę ciasno.Dadant jest duży ,jest komfort poszerzania,ale pożytki muszą być mocne i co najlepiej ciągłe ;-)
@fabiangrzywacz2409
@fabiangrzywacz2409 3 жыл бұрын
warszawski najlepszy
@KalinowaPasieka
@KalinowaPasieka 6 жыл бұрын
Hej, nie mam doświadczenia na tego typu ulach. Czy dwa korpusy nadstawkowe nie stanowią całego korpusu gniazdowego tak jak to jest w wielkopolskich? Chodzi mi o to czy jeśli zestawisz dwa korpusy nadstawkowe to czy zmieści się tam ramka gniazdowa?
6 жыл бұрын
tak zmieści się ramka gniazdowa.
@KalinowaPasieka
@KalinowaPasieka 6 жыл бұрын
To da się wykombinować jak złożyć dwa korpus,y by wycofać ramkę z rodnii w tym samym ulu, Górny korpus zestawiasz z dwóch nadstawek po bokach na dół i górę tak utworzonego korpusu dajesz piętrowo ramki nadstawkowe a w środek dajesz te gniazdowe ramki do wycofania. Np: na prawo i lewo dajesz po 6 ramek nadstawkowych czyli masz jak gdyby po 3 duże a w środek dajesz np cztery gniazdowe do wycofania (jak masz mniej to dajesz zatwory na boki, ewentualnie inna konfiguracja), oddzielasz kratą i czekasz na wygryzienie. potem spokojnie wycofujesz ramki gniazdowe a ramki nadstawkowe składasz w jeden korpus nadstawkowy..
6 жыл бұрын
Zgadza się tylko są dwa problemy raz to z takiej konfiguracji ciężko pozyskać miód odmianowy na slabym pożytku. Druga wada to dyża waga takiego korpusu. Można tak robić ale są inne też dobre metody wymiany ramek.
INNOWACYJNE ROZWIĄZANIA KONSTRUKCYJNE ULI BURNATA
14:42
PASIEKA ŁUKASZ WARYAS
Рет қаралды 11 М.
Jak przygotować pszczoły do zimowli?
13:18
Pasieka MARCYŚ
Рет қаралды 79 М.
WHO CAN RUN FASTER?
00:23
Zhong
Рет қаралды 42 МЛН
ISSEI & yellow girl 💛
00:33
ISSEI / いっせい
Рет қаралды 21 МЛН
7 Days Stranded In A Cave
17:59
MrBeast
Рет қаралды 78 МЛН
Obrót plastrami gniazdowymi w ulu Dadanta
13:53
Pasieka A.F.M. Chachuła "Moja pszczoła"
Рет қаралды 42 М.
Langstroth 1/2 - gospodarka na niskiej ramce
16:51
Krzysztof Kata
Рет қаралды 8 М.
Pasieka przy domu: Jaki ul wybrać?
13:29
farmer.pl
Рет қаралды 16 М.
Dlaczego nie roją mi się pszczoły?
15:31
Pasieka MARCYŚ
Рет қаралды 50 М.
Układam gniazda i zaczynam zakarmiać pszczoły do zimy.
17:17
Tomasz Ściegienny
Рет қаралды 33 М.
Zbiorczy odkład pszczeli.
6:18
Pasieka MARCYŚ
Рет қаралды 20 М.
Dlaczego nie zimuję bardzo silnych rodzin?
9:00
Pasieka MARCYŚ
Рет қаралды 51 М.
TRADYCYJNE I JEDNOŚCIENNE ULE DREWNIANE
15:36
PASIEKA ŁUKASZ WARYAS
Рет қаралды 12 М.
Jesienna wymiana matek - prosta i skuteczna metoda 99%
12:18
Tomasz Ściegienny
Рет қаралды 16 М.
Ul wielkopolski zalety i wady
6:58
Pasieka Smakulskich
Рет қаралды 7 М.
WHO CAN RUN FASTER?
00:23
Zhong
Рет қаралды 42 МЛН