Bliżej Nauki: Ekstremalnie niskie temperatury - jak działa chłodzenie laserowe?

  Рет қаралды 18,332

Wydział FAIS - Uniwersytet Jagielloński

Wydział FAIS - Uniwersytet Jagielloński

5 жыл бұрын

Wykład „Ekstremalnie niskie temperatury - jak działa chłodzenie laserowe?” został przeprowadzony 5 marca 2019 r. w ramach cyklu „Bliżej Nauki" przez dr. hab. Tomasza Kawalca z Zakładu Optyki Atomowej.
„Bliżej Nauki" to cykl wykładów popularnonaukowych organizowanych na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
blizejnauki.fais.uj.edu.pl/
#BliżejNauki

Пікірлер: 35
@jozefoldboy2593
@jozefoldboy2593 3 жыл бұрын
Słucham i oglądam 13 grudnia 2020 rok !!!!
@heniuszczesliwy9711
@heniuszczesliwy9711 Жыл бұрын
Pierwszy raz słyszę o " chłodzeniu laserowym " !
@TomaszLee
@TomaszLee 3 жыл бұрын
2021.01.14 Jak Maciej Trojan w działce psychologii zwierząt - wykładowca jest człowiekiem który doskonale się czuje tam gdzie jest, raczej pękło 10 000 godzin, które trzeba poświęcić na dany temat, żeby czuć się w nim swobodnie.
@muszkaovocowka3184
@muszkaovocowka3184 5 жыл бұрын
Olej Kujawski dziękuje za reklamę :)
@antonizapaa6361
@antonizapaa6361 3 жыл бұрын
Zimno to jest brak ciepła, a ciepło to jest ciepło
@zygmuntzarzecki
@zygmuntzarzecki 2 жыл бұрын
przyklad przemyslowego zastosowania... jeden, tylko jeden
@takponiekad3652
@takponiekad3652 Жыл бұрын
Choćby męczenie studentów na skalę przemysłową. Bardziej poważnie, zastosowanie nie powinno być koniecznym warunkiem badań. Zresztą trudno jest przewidzieć użyteczność pracy naukowców. Liczby zespolone do końca dziewiętnastego wieku miały niewielkie zastosowanie poza samą matematyką. Potem związana z nimi matematyka okazała się bardzo przydana przy analizie problemów inżynierskich. Liczby pierwsze okazały się bardzo przydatne dopiero w czasach techniki cyfrowej, a przecież znane były już w starożytności. Wiele tęgich głów poświęciło im sporo swojego czasu i energii.
@jakisfacet5838
@jakisfacet5838 5 жыл бұрын
Jest możliwe zejście z temperaturą do zera ? - i jak był by tego efekt - dało by się wykryć taką cząstkę ? - może to drogo do ciemnej materii ?
@srogamina
@srogamina 5 жыл бұрын
Nie da się tego zrobić.
@bunin123
@bunin123 3 жыл бұрын
Jakoś się na pewno da tylko my nie umiemy 😀
@zygmuntnaparty5040
@zygmuntnaparty5040 5 жыл бұрын
Trudny temat dla laika.
@krysclak6463
@krysclak6463 2 жыл бұрын
Gadasz pan za pretko...
@zygmuntzarzecki
@zygmuntzarzecki Жыл бұрын
to se zwolnij
@zygmuntdziegielewski8335
@zygmuntdziegielewski8335 3 жыл бұрын
Woda nie zamarza w zerze - w zerze topnieje lód. Woda zamarza w temp. od 0 do -20 a nawet -30 stopni C to tak na marginesie. Foton jest kwantemenergii, nie posiada masy i nie jest materialny. Jako niematerialny, nie może wykonać pracy, jest tylko zdolnością masy do wykonania pracy. Tylko masa może wykonać pracę, Jeżeli np. weźmiemy 10 kg kartofli, to 10 nie waży nic , waży masa, jako synonim materii czyli kartofle. Wszystko, co posiada masę jest materialne, co nie posiada, nie jest. Więcej nie podpowiadam - jest Pan na dobrej drodze. Pozdrawiam
@dy6fuyx594
@dy6fuyx594 3 жыл бұрын
Foton jako kwant energii jest w stanie wykonać prace, żeby daleko nie szukać proszę poczytać o efekcie fotoelektrycznym. Woda w temperaturze 0 stopni Celsjusza znajduje się w punkcie potrójnym, myślę że na potrzeby popularnonaukowego wykładu przybliżenie, że zamarza jest odpowiednie. Jedyne z czym mogę się zgodzić to to, że foton nie posiada masy reszta Pana wypowiedzi to bełkot. Proszę się zająć może obieraniem tych kartofli a nie wypowiadać się na tematy na które nie ma się pojęcia.
@zygmuntdziegielewski8335
@zygmuntdziegielewski8335 3 жыл бұрын
@@dy6fuyx594 Myślę, że obieranie kartofli, to raczej pańska zdolność do wykonywania tego rodzaju pracy,. Kartofle same się nie obiorą.
@dy6fuyx594
@dy6fuyx594 3 жыл бұрын
@@zygmuntdziegielewski8335 Skoro po mojej wypowiedzi wywnioskował Pan, że zajmuję się obieraniem ziemniaków to naprawdę boję się myśleć czym zawodowo zajmuje się Pan.
@zygmuntdziegielewski8335
@zygmuntdziegielewski8335 3 жыл бұрын
@@dy6fuyx594 Niestety, nie wyciągnął Pan żadnego fizycznego sensu z informacji jakie Panu, między wierszami, przekazałem - pańska wiedza akademicka okazała się mocno indoktrynująca.
@dy6fuyx594
@dy6fuyx594 3 жыл бұрын
​@@zygmuntdziegielewski8335W Pana bełkocie nie ma żadnego sensu a słowo "fizyczne" proszę już może lepiej sobie odpuścić. Po pierwsze nie wie Pan co to znaczy (PONIŻEJ WYJAŚNIENIE) a po drugie obraża Pan tylko tych ludzi, którzy rzeczywiście zajmują się fizyką. Dlaczego tak myślę? To pewnie Pana strona : zygmunt.se/start/ Proszę TAM kontynuować pisanie swoich bredni. Wypowiada się Pan TAM na tematy na które nie ma Pan pojęcia. Pisze Pan TAM o rzeczach które nie istnieją i nie mają miejsca. Prawdziwa kopalnia dla pseudonauki i pseudonaukowców. Zięba to Pana kolega z ławki? Podobny poziom Państwo reprezentujecie. Zięba upośledza zdrowotnie a MGR INŻ Dziegielewski intelektualnie. Więc proszę TAM kontynuować zabawę w świecie fantazji w swoim urojonym świecie. Pisze Pan o mechanice kwantowej a mogę się założyć że nie widział Pan na oczy żadnej książki a tym bardziej równania z tego tematu. Splątanie kwantowe nie jest trudne matematycznie i przeciętny student pierwszego stopnia sobie z tym radzi. Pan przecież się zajmował matematyką ( zygmunt.se/o-zygmunta/ )- dziwne że w Pana teoriach nie pojawia się ani jedno równanie różniczkowe... co, za trudne, bo trzeba pomyśleć hmm? (mogę pomóc, znam się) Za to co Pan wyrabia w Internecie i jakie teorie Pan wypisuje pod swoim nazwiskiem powinni Panu cofnąć tego inżyniera i magistra. Jednak jakakolwiek wiedza jest wymagana a inżynier, który nie słyszał o zjawisku fotoelektrycznym i uważa, że cytuję : " Eter tworzy przestrzeń Wszechświata i wyznacza jego granice. (Teoria 25)" to dno dna i WSTYD dla UW. Być może za Pana czasów dyplom dostawało się za donoszenie na kolegów. Wtedy to wszystko nabiera sensu i absolutnie bym się nie czepiał. Reasumując, nie będę już Panu odpowiadał. Żyje Pan w urojonym świecie przekazywania informacji między wierszami. Nie zna się Pan ani na matematyce ani na fizyce. Nie odnosi się Pan merytorycznie do moich wypowiedzi. Proszę iść na swój placyk zabaw i pisać teorie o cieczach kwantowych, eterze i proszę nie zapomnieć tylko o Św. Mikołaju i jego reniferach co żyją na ciemnej stronie księżyca.
Bliżej Nauki: Dziwność - dr Eryk Czerwiński
55:09
Wydział FAIS - Uniwersytet Jagielloński
Рет қаралды 13 М.
Bliżej Nauki: Stała Hubble'a - mamy problem? - prof. Edward Malec
1:01:15
Wydział FAIS - Uniwersytet Jagielloński
Рет қаралды 20 М.
When someone reclines their seat ✈️
00:21
Adam W
Рет қаралды 27 МЛН
Naukowe Czwartki: Jak naprawdę wygląda elektron i atom? - dr Dominik Wrana
57:29
Wydział FAIS - Uniwersytet Jagielloński
Рет қаралды 42 М.
Tyjemy z powodu bakterii!
9:36
Nauka. To Lubię
Рет қаралды 479 М.
Panika i zdziwienie w Ohio
9:24
Nauka. To Lubię
Рет қаралды 570 М.
The Discrete Fourier Transform (DFT)
17:36
Steve Brunton
Рет қаралды 329 М.
Bliżej Nauki: O pierwszych mikrosekundach po Wielkim Wybuchu: początek wszechświata pod lupą fizyków
1:15:08
Geometria nieprzemienna - język grawitacji kwantowej?
12:58
Copernicus
Рет қаралды 37 М.
Tylko nie po oczach! Czyli jak działają lasery?
7:47
Sciart
Рет қаралды 32 М.
Sound Visualizer & Chladni Patterns  Formed on a Plastic Bucket // Homemade Science with Bruce Yeany
11:02
Balony nad USA - o co tu chodzi?
9:11
Nauka. To Lubię
Рет қаралды 406 М.
Czas i Wieczność, Konieczność i Wolność, Michał Heller
55:53