No video

ZŁO W KOŚCIELE, O KTÓRYM SIĘ NIE MÓWI *hymn wodociągów i sacro polo*

  Рет қаралды 82,223

Tomasz Samołyk

Tomasz Samołyk

3 жыл бұрын

Zapraszam na pogłębioną analizę hymnu wodociągów krakowskich oraz zjawiska pt. "sacro polo". Pierwsza część to narzekanie, a druga to przedstawianie nadziei.
Tu można wesprzeć festiwal Musica Divina: musicadivina.p...
JAK ZOSTAĆ PATRONEM/WSPIERAJĄCYM/DARCZYŃCĄ i dołączyć do grupy na Facebooku?
Można mnie wesprzeć na patronite.pl/s..., przez przycisk "WESPRZYJ" lub wpłacając dobrowolną kwotę na nr konta: Bank Pekao SA 08 1240 2786 1111 0010 1984 8265 tytułem: "darowizna"
--------------------------------------------------------------------------------------
Jeżeli wpłaciłeś darowiznę i chcesz być w napisach końcowych to daj mi znać na tsamolyk@gmail.com. Kiedyś wpisywałem w napisach końcowych wszystkich Darczyńców, ale kilku z nich zwróciło mi uwagę, że chcą pozostać anonimowi. Mają do tego prawo więc wprowadzam taką praktykę. Dziękuję za zrozumienie.

Пікірлер: 576
@SamolykTomasz
@SamolykTomasz 3 жыл бұрын
Tu można wesprzeć festiwal Musica Divina: musicadivina.pl/wesprzyj-patronite/
@MaciejBogdanStepien
@MaciejBogdanStepien 3 жыл бұрын
Podsumowując, 5:24 (wiele można wybrać, ale to jest najkrótsze)
@czowiek9293
@czowiek9293 3 жыл бұрын
Pan Cejrowski najlepszy. Wszyscy won!!! Ma rację.
@teresawojcik9486
@teresawojcik9486 3 жыл бұрын
"Patrząc na mapę Polski, przedstawiającą poziom zaszczepienia w poszczególnych regionach, widać ścisłą korelację między szczepieniami, a poziomem religijności, czy wynikami głosowania. Czasem się wstydzę, że taka korelacja jest". Kard. K. Nycz
@czowiek9293
@czowiek9293 3 жыл бұрын
@@teresawojcik9486 A ja się wstydzę za kościół, który wybrał świat zamiast Jezusa.
@skavihekkora5039
@skavihekkora5039 3 жыл бұрын
Ile musiales zrobic filmikow na yt zeby starczylo na tego gibsona?
@Langustanapalmie
@Langustanapalmie 3 жыл бұрын
GENIUSZ!
@piotrpikua1884
@piotrpikua1884 3 жыл бұрын
Kościół jeszcze się dobrze nie oczyścił z tradycjonalistów a już następna grupa rozpoczyna podróż po drodze nietolerancji . Myślę że ktoś powinien tych ludzi zawrócić z tej zgubnej drogi . Pozdrawiam
@kristoph888
@kristoph888 3 жыл бұрын
Dla tradycjonalistów będzie to okres próby, katakumb. Chwała Panu, że nas tak doświadcza! Ale my pozostaniemy. Będziemy trwali w Kościele i będzie nas coraz więcej. Kiedyś sobota się skończy i nadejdzie poranek.
@piotrpikua1884
@piotrpikua1884 3 жыл бұрын
@@kristoph888 Cześć Bracie . Nie mam pojęcia z kąt u Ciebie ta pewność że to Pan was doświadcza ? A jeśli chodzi o trwanie w Kościele , to Kościół jeszcze przed Soborem którego nie uznajecie stwierdził - że ten kto sprzeciwia się nauczaniu Kościoła automatycznie się z tego Kościoła usuwa . To jest tradycyjne nauczanie i jest logiczne i jest zgodne z Ewangelią i trudno się z tym nie zgodzić . Pozdrawiam i życzę powrotu do Kościoła.
@kristoph888
@kristoph888 3 жыл бұрын
@@piotrpikua1884 jeżeli jestem poza Kościołem jak to stwierdził o. Szustak to dlaczego nazywasz mnie bratem (w Chrystusie)? Nie jesteśmy braćmi, nie należymy do jednej owczarni. Druga sprawa. Wierzę, że Bóg nas sprawdza, ponieważ na tyle znam Pismo Święte i moją wspólnotę. Kolejna sprawa uznawanie Vaticanum Secundum. Mało wiesz, bracie (ja jednak nie wykluczam Ciebie z Kościoła) o tradycjonalistach, ale nie winię cię. Sam papież, chcę w to wierzyć, mało nas zna. Swoim rozporządzeniem zrobił dobrze tym co rzeczywiście nie uznają tego soboru, a skrzywdził tych wiernych katolików, którzy byli stolicy piotrowej wierni. Pomimo tego, że traktowano naszą wslólnotę jak gorszych katolików (ani jednego w historii kardynała, albo chociażby biskupa Bractwa Św. Piotra). Czy krytykujemy Sobór? Tak, jest wiele kontrowersji z jego przebiegiem i niektórymi zapisami, ale głównie to, że nikt dzisiaj nie przestrzega , jego postanowień, chociażby tych liturgicznych. A teraz okazało się że Kościół Franciszka zrywa z hermeneutyką ciągłości B16 i JP2, stając w jednym szeregu z Bractwem Świętego Piusa.
@piotrpikua1884
@piotrpikua1884 3 жыл бұрын
@@kristoph888 Tak się składa że osiem lat temu uczestniczyłem w Lublinie w trzech Mszach sprawowanych przez Bractwo Piusa X . Po trzecim kazaniu miałem dosyć braku szacunku a nawet wrogości skierowanej w stronę Papieża . Właśnie wtedy przedstawiono mi kłamliwą historyjkę jakoby Kościół pękał w szwach aż do Soboru na którym to masoni przejęli władzę i celowo wprowadzili zmiany w wyniku których kościoły opustoszały . Lubię Historię więc postanowiłem to sprawdzić i znalazłem informacje o tym że kościoły opustoszały dużo wcześniej i właśnie z tego powodu został zwołany Sobór , na którym to między innymi Karol Wojtyła przedstawiał swoje spostrzeżenia na temat pustych kościołów we Francji. To właśnie to wystąpienie wzbudziło w śród wielu kardynałów uznanie i w późniejszym czasie zaowocowało wyborem na stanowisko papieża, a nie tak jak niektórzy twierdzą - poparcie masonów. Wiem że wiele osób ( w tym również ja ) zwracało uwagę tym którzy tę historyjkę głoszą aby sprawdzili fakty , niestety oni udają że nie słyszą i jest to kłamstwo ( bo minął już czas kiedy można to było nazywać pomyłką ) również tutaj na kanałach tradycjonalistów głoszone . Przez osiem lat przyglądania się nauce tradycjonalistów , znalazłem bardzo dużo takich "kwiatków" i jest to ogólnie dostępne wystarczy poświęcić trochę czasu . Ty twierdzisz że Bractwo Św. Piotra jest zupełnie inne i że zostaliście przez Papieża wrzuceni do jednego koszyka , tylko że ja czytałem ten dokument i jest tam napisane że Papież ZOBOWIĄZUJE biskupa miejsca aby odszukał "dobre" wspólnoty i umożliwił im dalsze sprawowanie Mszy Trydenckiej , i właśnie dlatego jest to OGRANICZENIE a nie tak jak twierdzą liczni tradycyjni komentatorzy ZAKAZ. Czy Ty czytałeś ten dokument , czy poprzestałeś na przewrotnych komentarzach które licznie się rozlały ? Nie rozumiem też dlaczego wspólnie z przewrotnymi komentatorami Piszesz o konieczności zejścia do katakumb - czyżby Papież wysłał swoje legiony aby łapały tradycjonalistów i rzucały ich do walki z dziką zwierzyną . Czy zabieg stawiania Papieża który cierpliwie przez wiele lat słucha jak nazywa się go : bergoliem, fałszywym prorokiem, masonem itp. na równi z neronem jest sprawiedliwy ? Napisałeś też że Znasz Pismo , więc fragment Ewangelii w którym Jezus tłumaczy kto jest ojcem kłamstwa i którzy to jego dzieci, jest Ci zapewne znany . W artykule o Bractwie Św. Piotra znalazłem słowa "miłujemy tradycję" osobiście uważam że Pismo raczej przestrzega, aby zamiłowanie do tradycji nie przesłoniło Boga , więc myślę że to przesada , dbałość o tradycję w zupełności wystarczy . Ponieważ podobnie jak Ty , mam wrażenie że nasze owczarnie się trochę różnią , mam do Ciebie pytanie - czy w tradycyjnym dekalogu ósme przykazanie brzmi - Nie będziesz świadczył fałszywego świadectwa - no chyba że według ciebie robisz to dla chwały Boga , czy tak jak w mojej owczarni brzmi - Nie będziesz świadczył fałszywego świadectwa .?
@augustynkrzysztof
@augustynkrzysztof 3 жыл бұрын
Jak mawiał ks. Kaczkowski - „dość katolipy” :) PS kapitalny montaż :)
@williambonawentura
@williambonawentura 3 жыл бұрын
Z kanałów z niebanalnym montażem polecam jeszcze "Ruch Oporu - Elektryk w UK"
@zaczus
@zaczus 3 жыл бұрын
❤️
@ukasz8030
@ukasz8030 3 жыл бұрын
Czułe H2O dla wszystkich.
@dorotaborowska3752
@dorotaborowska3752 3 жыл бұрын
:D :D
@joannadegler7283
@joannadegler7283 3 жыл бұрын
Sama prawda w tym odcinku, panie Tomku. Do listy wstydu dodałabym jeszcze absolutny kicz, dominujący w dziedzinie dewocjonaliów. Te tandetne obrazki i figurki, kubki, długopisy, magnesy itd.,obrażające Boga swoją tandetą, sprawiają fizyczny ból. Ludzie...
@MrsMagdalenaKamila
@MrsMagdalenaKamila 3 жыл бұрын
Wszystkie dewocjonalia obrażają Boga
@agnieszkalesniewska2268
@agnieszkalesniewska2268 3 жыл бұрын
Tak, jarmarczne "dewocjonalia" obrażają, ale raczej poczucie estetyki i wrażliwość na piękno, cokolwiek to znaczy, obrażają ludzką... próżność. Kicz nie "obraża" Pana Boga, dla którego ludzka wytwórczość, często nieudolna, nie jest tak istotna, a jedynie to, jak Jemu ufamy i Jemu zawierzamy siebie i nasze życie. Przepraszam, jeśli ktoś posiadający "wysokie poczucie piękna", czy jak kto woli, wznosi się ponad poziomy pospolitości, miałby poczuć się obrażony moją wypowiedzią. A tak w ogóle, to materiał panaTomkowy jest znakomity, jak zwykle.
@joannadegler7283
@joannadegler7283 3 жыл бұрын
@@agnieszkalesniewska2268 nie wiem, dlaczego łączysz poczucie estetyki z próżnością. Myślę, że każdy człowiek w naturalny sposób potrzebuje i poszukuje Piękna, które jest też cechą Boga. Moim zdaniem nie jest problemem nieudolność przedstawień, bo te mogą być piękne mimo warsztatowego "ubóstwa" twórcy. Bardziej chodzi o intencje. Jeśli jakiś amator tworzy nieudolnie, ale z miłością i szacunkiem dla przedstawianego obiektu to zupełnie inna bajka, niż seryjny handel religijnymi gadżetami z wizerunkami Pana Jezusa, Maryi, JP II i innych świętych, odlewanymi masowo w Chinach z najgorszego plastiku, sprzedawanych równie masowo na straganach przy sanktuariach i innych celach pielgrzymkowych, w celu napychania kieszeni importerów i handlarzy, bo nie sądzę, że ku większej Bożej chwale. A może to wszystko trzeba odczytać inaczej, może ta cała tandeta i kicz tylko odzwierciedla stan naszej zbiorowej religijności? 🤔
@agnieszkalesniewska2268
@agnieszkalesniewska2268 3 жыл бұрын
Nie, nie łączę "próżności z poczuciem estetyki". Może niezbyt jasno się wyraziłam, ale chodzi mi o pewien rodzaj wyniosłości, nawet pogardy, jaki przejawiają niektorzy, obdarzeni nietuzinkowym wyczuciem, powiedzmy, piękna, wobec osób o przeciętnych gustach, nie posiadających umiejętności rozróżnienia czym jest piękno, a czym kicz. Ta wyniosłość trochę jednak zahacza o próżność, tak myślę. Z resztą Twojej wypowiedzi raczej zgadzam się, chociaż można by niektóre kwestie bardziej rozwinąć.
@youstyna1589
@youstyna1589 3 жыл бұрын
Dodałabym jeszcze do tego wszem rozdawane święte obrazki, obrazki dołączane do gazet itd. Co z tym zrobić? Ile takich obrazków można mieć w domu? Rozumiem powieszony w domu krzyż czy może obraz sakralny ale kiedy dostaje takie obrazki od księdza mam zgrzyt. Nie chcę żeby poświęcone obrazki poniewierały się po domu ale też nie zrobię w domu ściany nie ścianki takich obrazów. Co z tym zrobić?
@Patriot4PL
@Patriot4PL 3 жыл бұрын
Ten montaż to złoto 😍
@williambonawentura
@williambonawentura 3 жыл бұрын
Z kanałów z oryginalnym montażem polecam jeszcze "Ruch Oporu - Elektryk w UK"
@DarekK618
@DarekK618 3 жыл бұрын
Panie Tomaszu, jestem organistą i ogromnie mi zależy by wszelkie "oprawy muzyczne" i niewiadomo jakie zespoliki przestały sobą zaśmiecać liturgię. Dziękuję za niniejszy kontent. Wiele zależy od duchownych... niestety w większości kompletnie nie mających pojęcia o muzyce i sztuce sakralnej a i stawiających na kicz by "przyciągać ludzi"... Szczęść Boże!
@grazynalangusta8384
@grazynalangusta8384 3 жыл бұрын
Całym sercem popieram.
@konradf9993
@konradf9993 3 жыл бұрын
Msza wszechczasów jest prawdziwą msza dla Boga , nie idzie z prądami tego świata, zostaje nie zmieniona, nie zainfekowana modernizmem.
@DarekK618
@DarekK618 3 жыл бұрын
@@konradf9993 odpowiedź chyba średnio na temat tego co napisałem...
@konradf9993
@konradf9993 3 жыл бұрын
@@DarekK618 widziałeś jakąś profanację przez zespół na mszy trydenckiej ?? Nie. Domyślam się , że grasz na Novusie.
@DarekK618
@DarekK618 3 жыл бұрын
@@konradf9993 czy widziałem - nie wiesz, więc nie odpowiadaj za mnie. Tak, gram w NOM i dbam o tę formę liturgii jak potrafię. Zmien ton wypowiedzi bo swoją wyniosłością zniechecasz do Liturgii przedsoborowej i do Tradycji w ogóle. Polecam trochę więcej pokory. Przez takich jak Ty można się jedynie przekonać do słuszności motu proprio Franciszka.
@alalusia
@alalusia 3 жыл бұрын
Nikt: Tomek Samołyk: LoOoOodZie
@emka4594
@emka4594 3 жыл бұрын
Ależ byłam stęskniona za poczuciem humoru Pana Samołyka! Dzięki Panie Tomku!
@kristoph888
@kristoph888 3 жыл бұрын
Enio Moricone kiedy poproszono go i innych włoskich muzyków aby stworzyli muzykę sakralną po Vaticanum Secundum odmówił. Wszyscy uważali że chorał gregoriański jest opus magnum i nie czuli się na siłach aby z nim konkurować.
@katarzynamartaperkowska2454
@katarzynamartaperkowska2454 3 жыл бұрын
Widzieli gdzie ich miejsce ... niesamowite
@reginagrobosz8807
@reginagrobosz8807 3 жыл бұрын
No i dlatego za to mamy to co mamy. Brrr 😫😓😰😭
@kristoph888
@kristoph888 3 жыл бұрын
@@reginagrobosz8807 nowocześni chcieli zerwać z przeszłością więc pomysł aby rozwijać chorał był nie do pomyślenia, woleli naśladować czarnych anabaptystów śpiewających gospel. Jaki mamy gospel w kościołach to dobrze wiemy, a poza tym, gdy nasz Pan Jezus Chrystus składa z Siebie ofiarę przebłagalną, to nie wypada przy tym tańczyć i śpiewać i radować się. Kontemplujemy ofiarę złożoną z Agnus Dei za przebłaganie za grzechy całego świata.
@erasalams61
@erasalams61 3 жыл бұрын
@@kristoph888 Chrystus na Krzyżu jest zwycięski i można się radować do muzyki opiewajacej zwycięstwo nad śmiercią, a nie smucić do smetnej muzyki, ktora Ci każe cierpieć i pokutować. Na to jest miejsce gdzie indziej. Na przyklad przy męce Panskiej, ale jak Chrystus oddaje ostatni dech, to zwycieża śmierć. Co do dokladne liturgii czyli czy zostawić typową radość do zmartwychwstania, czy można tuż po smierci, czy jak, to już dla madrzejszych i bardziej duchowych głów powinno być zostawione. Kwestią też dyskusyjną może być forma tego oddawania radości. Moim zdaniem gibanie się w kosciele, jest srednią formą, ale klaskanie w rytm muzyki, jako dodatkowy instrument jest spoko i raczej upieknia calokształt i dobrze aktywizuje wiernych, szczególnie tych co udaja, że spiewają, albo coś bakają pod nosem.
@kristoph888
@kristoph888 3 жыл бұрын
@@erasalams61 Jest różnica między smętną a wzniosłą muzyką. Msza Klasyczna jest wznosła i chwalebna, ale ma też pierwiastek powagi smutku i pokuty. Ciągle, nawet nową Mszę nazywamy Mszą czyli Missae, czyli Ofiarą. Ofiara Pańską z którą się łączymy w sposób kosmiczny w czasie każdej Mszy Świętej była ta w Kalwarii na ołtarzu krzyża. Wtedy nawet sanhedryn i poganie byli poważni. Maryja, Magdalena i Jan adorowali krzyż w milczeniu. Na Kalwarii nie było jeszcze zmartwychwstania. W Wielki Czwartek była to Msza uprzedzająca. Protestanci, chociażby pod znaku gospel oddają chwałę Panu śpiewem i tańcem i to jest ok. Bo u nich nie ma Najświętszego Sakramentu, nie ma coniedzielnej ofiary z Baranka Bożego. Oni świętują niedzielę tak jak umieją najlepiej. W Kościele Katolickim przez setki lat był to anieli śpiew: chorał gregoriański. Teraz to są jakieś sentymentalistyczne pieśni z rodem z lat 60. Naśladujemy protestantów nieudolnie, a przecież my nie gęsi...
@AlexA-ov8jn
@AlexA-ov8jn 3 жыл бұрын
Nareszcie ktoś powiedział o tym głośno szerszej publiczności! Brawo!
@leoaloe8914
@leoaloe8914 3 жыл бұрын
oglądańsko, szystkim co to czytają i Panu Panie Tomaszu życzę smacznej kawusi
@elahalszka
@elahalszka 3 жыл бұрын
Hmmm mrożonej...
@tomke90
@tomke90 3 жыл бұрын
Mi proszę nie życzyć smacznego kakała, bo kawy nie pijam!
@bania_79
@bania_79 3 жыл бұрын
Smacznej kawusi i udanego dzionka 😂
@Mariush94
@Mariush94 3 жыл бұрын
***** kapusi 😘
@malgosiasandecka
@malgosiasandecka 3 жыл бұрын
Treść nie do przecenienia!!!!!!! A poza tym fenomenalny montaż !!!! Tomaszu, jak ja Ciebie szanuję!!!!!!!!!!!!
@Franciszekalinowski
@Franciszekalinowski 3 жыл бұрын
I jeszcze nastała era kiczowatych banerów i stendów. Przydał by się jakiś konsultant liturgiczny, który by objeżdżał kościoły, np. razem z biskupem podczas wizytacji i "kasował" wszelkie kiczowate pomysły.
@4janek184
@4janek184 3 жыл бұрын
Od kilku miesięcy chodzę na Mszę trydencką, zaskoczył mnie tam piękny śpiew, dużo ludowych melodii religijnych z czasów moich dziadków dziś już zapomnianych oraz estetyka ubioru księdza. Niby stoi do nas plecami ale ma na ornatach wyhaftowane piękne wzory, krzyże, Pasję, świętych itd. Potem idę na zwykłą, polską Mszę i widzę księdza w poliestrowym ornacie okraszonym brokatem. Korzystajmy z tradycji, wprowadzajmy dawną estetykę w nowe formy, może jeżeli ludzie zobaczą piękno to spotkają Boga.
@reginagrobosz8807
@reginagrobosz8807 3 жыл бұрын
Ludowe melodie religijne to przecież są na tych normalnych mszach
@GlaiswetzProduction
@GlaiswetzProduction Жыл бұрын
Bóg zapłać.
@gastherr
@gastherr 3 жыл бұрын
Tomku, dziękuję że jesteś takim praktycznym katolikiem, który nie tylko wytyka zło, ale przede wszystkim pokazuje co można zrobić, aby było więcej dobra.
@Klusaczny
@Klusaczny 2 жыл бұрын
Też zaczynałem od zwrócenia uwagi w podstawówce na całkowite bezguście w kościelnym budownictwie, "muzyce" na mszach dla dzieci i powszechnej brzydocie. Aż na koniec gimnazjum odkryłem mszę w klasycznym rycie rzymskim i zostałem tradycjonalistą. Jesteś na dobrej drodze, już niedługo spotkamy się na mszy trydenckiej, a później na wspólnym paleniu heretyków ;) A tak bardziej na poważnie, to wydaje mi się, że tego typu festiwale muzyki sakralnej są właśnie traktowaniem tradycji jako czegoś co było, minęło, możemy sobie zobaczyć jakie kiedyś były czasy. Nie mówię, że są same w sobie złe, bardzo dobrze, że istnieją. Jednakże bez tradycyjnej mszy to wszystko jest puste. Bo u nas, na zachodzie, do tej mszy, która mniej więcej tak wyglądała przynajmniej od piątego wieku, do niej budowano Kościoły, do niej śpiewano chorał, a później komponowano inne wielkie dzieła. Cała nasza kultura i sztuka sakralna są z tą mszą kompatybilne. Zapraszam na takie wydarzenia, jak Pielgrzymka Tradiclaromontana na Jasnej Górze, czy coroczne Requiem za duszę Mozarta w katedrze poznańskiej 04.12 o 23., czy wszelkiej innej maści celebry mszy tradycyjnej z cudowną oprawą, żeby zobaczyć, że to cały czas jest żywe i jak się doskonale komponuje. Przy wspólnotach tradycyjnych dalej się śpiewa chorał a od święta wielkie dzieła Mozartów, Verdich, Allegrich czy innych nie jako koncert, ale jako żywe przeżywanie Boskiej Ofiary, do której dobiera się co najlepsze . Wspaniały to odcinek, bardzo zrobił mi dzień, to właśnie dla tego typu humoru zacząłem Cię oglądać jakieś pięć lat temu :D Mam nadzieję, że to przeczytasz i dziękuję, za wymienienie mojego autora w najwybitniejszej współczesnej trójce! :D Pamiętam w modlitwie, z Bogiem!
@prawdziwyrosjanin3738
@prawdziwyrosjanin3738 11 ай бұрын
Fajnie fajnie, więszkość ludzi odchodzi z KK i najbardziej rosną na tym wspólnoty protestanckie. Jeśli waszą ,,tradycjonalistów" odpowiedzią jest reakcjonizm pokazuje że wógóle nie potraficie wyciągać wniosków dla czego to się dzieje.
@iwonamagdalena1008
@iwonamagdalena1008 3 жыл бұрын
Pisałam magisterkę o posłannictwie artystów.. Kamień w wodę.. w czułe hadwao :((((
@raftes
@raftes 3 жыл бұрын
Piękny festiwal. Muzyki sakralnej trzeba słuchać z zamkniętymi oczami - wtedy nas zaniesie daleko od Ziemi.
@mayarek1839
@mayarek1839 3 жыл бұрын
Boży człowiek z Ciebie Tomku, dzięki Panu Bogu działającemu przez Ciebie, dzięki Twojemu usposobieniu i spokojowi łatwiej mi pokonywać złość w sercu, którą mam gdy widzę co się dzisiaj dzieje z Kościołem. Trwaj w Panu Bogu Ty i wszyscy którzy Ciebie oglądają
@MrMaxiPL
@MrMaxiPL 3 жыл бұрын
Dziękuję za to, że większość filmu to pokazanie tej pięknej muzyki, której nigdy wcześniej nie słyszałem. Mam wrażenie, że robisz to dobrze, nie tylko przedstawiasz swoje zdanie i merytorycznie argumentujesz, ale też pokazujesz, jak to powinno wyglądać. Tak samo było w filmie o sztuce współczesnej.
@MrsMagdalenaKamila
@MrsMagdalenaKamila 3 жыл бұрын
Przecież Wodociągi Krakowskie to zakamuflowane polskie Ministerstwo Magii xD
@martys8247
@martys8247 3 жыл бұрын
Akurat wczoraj słuchałam ks. Grzywocza ,,O pięknie dla zapracowanych" . Idealne podsumowanie wczorajszej uczty.
@elaese41
@elaese41 3 жыл бұрын
Z całym szacunkiem: to nie kicz odsunął mnie od kościoła i to nie sztuka mnie do niego z powrotem przyprowadzi.
@AleksanderRewinskiTenor
@AleksanderRewinskiTenor 3 жыл бұрын
W imieniu śpiewaków klasycznych dziękuję za ten materiał! MISTRZ!
@ks.wojciechiwanecki3547
@ks.wojciechiwanecki3547 3 жыл бұрын
Dzięki za ten film. Uśmiałem się, choć problem jest niezwykle poważny.
@weronikasas9072
@weronikasas9072 3 жыл бұрын
Dobry wieczór! Na koncercie Uzoriki również byłam i miałam bardzo podobne odczucia jak Pan, natomiast wzmocnione bólem kręgosłupa, gdyż calusieńki koncert przestałam, ale jakże było warto - niesamowite doświadczenie i możliwość obcowania z muzyką, o którą tak ciężko na codzień. Ale chciałam podziękować, bo gdyby nie Pańskie "gadanie" o tym festiwalu pewnie nigdy bym się o nim nie dowiedziała :) Pozdrawiam najserdeczniej!
@KamilMajewski
@KamilMajewski 3 жыл бұрын
Tomku jako organista w imieniu braci organistowskiej bardzo Ci dziękuje za ten film. Mam nadzieję, że otworzy oczy wielu, że wielu zrozumie, że godność liturgii zależy w dużej mierze od muzyki!
@mateoem3640
@mateoem3640 3 жыл бұрын
Mnie to nawet sztuczne świece na ołtarzu bolą, a to takie śpiewanie do kotleta - zostawmy w kabaretach... Dzisiaj pomodlę się o większą wrażliwość na te sprawy dla nas wszystkich :)
@matt_maciek
@matt_maciek 3 жыл бұрын
Z drugiej strony księża i biskupi nadużywają pozycji „czuwających” nad sztuką sakralną nie mając o sztuce i architekturze pojęcia. Wystarczy spojrzeć na w ostatniej chwili skreślony decyzją kard. Glempa (który nagle zmienił zdanie) śmiały, ale jakże właściwy i godny miana wotum narodu projekt Świątyni Opatrzności M. Budzyńskiego i zastąpienie go wyciskarką do cytryn 🤷
@katarzynamartaperkowska2454
@katarzynamartaperkowska2454 3 жыл бұрын
Prawda...Budzyński jest mistrzem światła
@reginagrobosz8807
@reginagrobosz8807 3 жыл бұрын
@@katarzynamartaperkowska2454 i dlatego w tym ciemnogrodzie to nie mogło przejść
@ChwałaImperiumLechickiemu
@ChwałaImperiumLechickiemu 3 жыл бұрын
Piękne panie Tomaszu. AMEN i Bóg zapłać
@clwo9659
@clwo9659 3 жыл бұрын
Panie Tomaszu, sam jestem muzykiem i księdzem….powiem tak, niestety ma Pan świętą rację… niestety. I to nie szkalowanie kościoła. Pozdrawiam
@janeczkaszczepko8878
@janeczkaszczepko8878 2 жыл бұрын
Panie Tomaszu, dziękuję za przypomnienie historii i sztuki. Wielu nie pamięta, że soczewka piękna znajduje się właśnie w kościołach i klasztorach
@iwonamagdalena1008
@iwonamagdalena1008 3 жыл бұрын
Dzięki. Pewnych rzeczy już się nie odzobaczy.. ale w jedności łatwiej to przeżyć..
@merkhava
@merkhava 3 жыл бұрын
Pamiętam jak raz organista się wyłamał i przestał być śpiewalnistą, a zaczął grać! nagle okazało się że ograny nie mają tylko flecik'a 4 czy subas8 a całą gamę rejestrów. Epickie zakończenie Mszy Świętej. Gusta - to jedyna rzecz którą należy dyskutować, z matematyką nie podyskutujesz! a o gustach owszem. To co zapodałeś Tomku, to sakrodisco czy hymn hydraulików! to niebywała tandeta. Zresztą przepisy o muzyce liturgicznej jasno mówią co wolno, a czego nie wolno robić w czasie liturgii. Przed, po można godziwe piosenki śpiewać, ale liturgia ma być wolna od tandety. PS. Tomku - całkowicie słuszne oburzenie, z najwyższą delikatnością przedstawiłeś problem, tak jest wielki problem tandety. Nic a nic nie przesadziłeś, bo w słowniku Bożych Youtoberów nie ma słów należycie obelżywie określających taki stan rzeczy.
@maniek0autostopowicz
@maniek0autostopowicz Жыл бұрын
Ale piękne te śpiewy z musica divina 😍 jak słyszę organy na mszy, to mnie uszy bolą. To jest przerażający dźwięk 🤯
@filipwielgosz5254
@filipwielgosz5254 3 жыл бұрын
Gdyby się dało, w ciemno zasubskrybowałbym raz drugi! Przybyłem tu ongiś przez Langustę, i jak stamtąd wyszedłem, tak tu zostałem! Zdrowy przekaz, świetny krytycyzm i wszystko to, nie z przesadą, okraszone genialną ironią. Zaprawdę powiadam - Sokrates by podziwiał!😂 PS Jeśli kiedyś wybierzesz się, szanowny Panie, w poszukiwaniu mądrzejszych od siebie, z chęcią potowarzyszę i poprzysłuchuję się!😂
@akg4025
@akg4025 3 жыл бұрын
Ja też z Langusty przybyłam i też zostałam.
@katarzynakozak1199
@katarzynakozak1199 3 жыл бұрын
Z langusty jestem ,przetrawilam , przeczytałam ,zwodpilam , słuchałam wszystko ,zgłupiałam ,wrucilam do Biblii czytam co rano psalmy , Bóg jest wszystkim b, Bóg jest we wszystkim , błogosław Boże tobie Tomasz ❤️👍👋🤗🙏
@reginagrobosz8807
@reginagrobosz8807 3 жыл бұрын
@@katarzynakozak1199 czy ta biblia jest pisana z błędami? Bóg pewnie jest też w słowniku ortograficznym, polecam się z nim spotkać 💔
@reginagrobosz8807
@reginagrobosz8807 3 жыл бұрын
Sokrates to źle skończył...
@filipwielgosz5254
@filipwielgosz5254 3 жыл бұрын
@@reginagrobosz8807 On dopiero skończy, skończy razem z ostatnim osobnikiem homo sapiens. Tamto to był tylko początek końca. Z wyrazami szacunku!
@luizaanna77
@luizaanna77 3 жыл бұрын
DZIĘKUJĘ ZA TO SZKALOWANIE. BOŻE"' MIEJ MIŁOSIERDZIE NAD NASZYM KOŚCIOŁEM .
@reginagrobosz8807
@reginagrobosz8807 3 жыл бұрын
jemu już nic nie pomoże
@vilmosczeroczky3763
@vilmosczeroczky3763 3 жыл бұрын
Polecam obejrzeć początek dwa razy, *na własne ryzyko* hehe, można wychwycić wszystkie drobne elementy montażu :D Co tu dużo mówić, Panie Tomaszu jak zwykle wspaniały materiał!
@annatu4750
@annatu4750 3 жыл бұрын
Bóg zapłać❤ Za prawdę.
@ukasz6606
@ukasz6606 3 жыл бұрын
"Już każdy powiedział to co wiedział Trzy razy wysłuchał dobrze mnie Wszyscy zgadzają się ze sobą A będzie nadal tak jak jest" 😶
@KIRCHOW100
@KIRCHOW100 3 жыл бұрын
Sienkiewicz
@albindar1983
@albindar1983 3 жыл бұрын
@@KIRCHOW100 Kuba
@magorzatak.950
@magorzatak.950 3 жыл бұрын
Panie kochany powiedz jeszcze o wpuszczaniu politykierów w przestrzeń katedr w każddej możliwej okazji... Przykład koncert organowy w katedrze a przed nim zapowiedź aparatczyka politycznego od czapy jego mowa agitacyjna... No szok, gdzie gospodarz miejsca, kasa to nie wszystko...
@waclawpieta7493
@waclawpieta7493 3 жыл бұрын
A kto tych politykierów wpuszcza? Księża. Za darmo? Nie sądzę. Taki jest właśnie kler. Halelu Jah.
@dziumak
@dziumak 3 жыл бұрын
Ważny głos, wstęp odcinka na tyle dobry, żeby zatrzymać widza do końca:) no i treść super! Musimy odkryć na nowo, że w Kościele sztuka musi być Sztuką
@reginagrobosz8807
@reginagrobosz8807 3 жыл бұрын
Marne szanse 🕷️
@matt_nomatter
@matt_nomatter 2 жыл бұрын
jkbc to mnie mocno czułe h2o zainspirowało raz i zrobiłem remiks, który do dziś jest najlepiej oglądanym wideo na moim kanale ;p
@kicikici5
@kicikici5 3 жыл бұрын
Przepiękny śpiew ♥️ Czuję modlitwę która płynie z ich serc 🙏🌺
@Qbol1996
@Qbol1996 3 жыл бұрын
Czuję, że Pan Dawid Mysior dałby "lajka" :-D. Dzięki Panie Tomaszu, brakowało mi u Pana takich treści (choć też nie wszystko oglądam). Pozdrawiam serdecznie.
@JanMoniak
@JanMoniak 3 жыл бұрын
Panie Tomaszu, poszedłbym dalej. Estetyzacja to też pewna pułapka. ja pamiętam, uczestniczyłem we WSOBNIE pięknych koncertach w Kościołach i żałuję. Nie dla ujmowania czegoś samej formie, ale dla jej właściwego miejsca i sposobu. Takie koncerty też zaburzają funkcję przestrzeni sakralnej. Ludzie stoją w centrum, światło skierowane na nich, tyłem do Ołtarza i tabernakulum. Przejmują miejsce centralne należne Bogu. To gryzie się z katolickim zmysłem. Wiem, czepiam się. Zakładam jednak, że człowiek, który to czyta jest bystry i rozumie, że uwaga krytyczna, to nie wrogość. Wręcz przeciwnie. Z głupim się nie dyskutuje :)
@aliceinnatureland7633
@aliceinnatureland7633 3 жыл бұрын
Myślę, że nie do końca. Muzyka sakralna jest o Bogu i dla Boga, ułatwia kontemplację w trakcie słuchania - nie skupia na sobie, ale pozwala wychodzić poza - zatem rozwija człowieka w kierunku Niego. To po pierwsze. Moja druga uwaga jest taka: Mt 18-19: Bo przyszedł Jan, nie je ani nie pije, a mówią: "Ma demona". 19 Przyszedł Syn Człowieczy, je i pije, a mówią: "To żarłok i pijak, przyjaciel poborców i grzeszników". A jednak mądrość okazuje się sprawiedliwa na podstawie swoich czynów". Może gdyby żył współcześnie przyszedłby na taki koncert, a nie wyrzucałby jak przekupniów ze świątyni? W końcu to co ostatecznie rozstrzyga to motywacja z jaką przychodzimy do świątyni pomodlić się (por. faryzeusz i celnik), którą zna tylko Bóg.
@JanMoniak
@JanMoniak 3 жыл бұрын
@@aliceinnatureland7633 w ten sposob argumentują obrońcy wspomnianych wyżej aberracji. Wszystko ma swoje miejsce i czas. Kosciol to nie sala koncertowa. Lepieniem pierogów tez mozna wielbić Boga, ale kosciol to nie kuchnia wiec tam tego nie robimy. Pewne zasady są po coś. gdy oswiadczam sie nie robię tego tylem do ukochanej...
@aliceinnatureland7633
@aliceinnatureland7633 3 жыл бұрын
@@JanMoniak Tutaj nieporozumienie polega na tym, że pierogów nigdy w kościele nie robiło się i nie robi w czasie pokoju [w czasach wojny w kościołach bywało różnie] - ich pierwszorzędnym celem jest bowiem nakarmienie ludzi, a nie chwalenie Boga (doskonale do tego pasuje czytana przez ostatnie tygodnie ewangelia wg św. Jana o znaku rozmnożenia chleba - to też było nie było w sensie dosłownym pokarm jak pierogi, problemie zatrzymywania się tylko na powierzchni znaku rozmnożenia chleba doczesnego, a nie sięgania głębiej). Natomiast taka muzyka została stworzona w konkretnym czasie na potrzeby liturgii i była śpiewana w kościołach w celu wychwalania Stwórcy. Słuchając jej kontemplujemy piękno opracowane rękami ludzi na Jego chwałę, przybliżając się w ten sposób do Niego. Co do stania tyłem do tabernakulum - księża na każdej mszy stoją przodem do wiernych - czy to, Pana zdaniem, oznacza, że nie szanują Boga?
@JanMoniak
@JanMoniak 3 жыл бұрын
@@aliceinnatureland7633 inny byl poziom analogii. "Kaplani na kazdej Mszy" Nie na kazdej. A nawet jesli stoja, to moze wlasnie to jest ich błąd, który sprawia, że ludzi powyzej wspomniana przeze mnie niestosownosc przestsje razic. Kaplan ma stac przodem do Pana Boga razem z ludem. I ewentualnie sie na chwile do ludu odwracać prosze zauważyć ze ambony przeznaczone dla dluzszego odwrocenia sie w steone ludu byly usytuowane z boku tak, by kaplan tylem do Panan Boga nie stał. Jesli Pani mówi, ze liesni te sa chwaleniem Boga, to niechze Ci co je wykonują zsroca sie w strone tego Boga. Niech staną na chórze, albo tak jak ludzie. No chyba, ze jednak chodzi o to, by sie przed ludzmi zaprezentować, ale wtedy to jest przejmowanie miejsca naleznego w swiatyni Bogu. Jak chcą się prezentować, to kościół nie jest na to miejscem. Mozna gdzie indziej.
@aliceinnatureland7633
@aliceinnatureland7633 3 жыл бұрын
@@JanMoniak Nie wiem o co Panu z tym różnym poziomem analogii chodzi, natomiast rozumiem, że twierdząco odpowiedział Pan na zadane przeze mnie pytanie. Kapłani na zdecydowanej większości mszy stoją przodem do wiernych, chyba że chodzi o mszę trydencką. Obie msze są dopuszczone przez Kościół, więc jeżeli ktoś woli uczestniczyć w trydenckiej to może takową wybrać [chociaż jej dostępność została w ostatnich czasach znacząco ograniczona]. Nie jest Pan organem upoważnionym do stanowienia prawa w Kościele, zatem Pana sposób postrzegania właściwej postawy dla kapłanów nie jest zobowiązujący, tym bardziej jeśli został on dopuszczony przez Kościół. Nie wiem nic na temat tego, aby Boga obrażało śpiewanie na Jego cześć przez zespół muzyczny zwrócony tyłem do tabernaculum (w mojej parafii z powodu braku stosownego miejsca zespół muzyczny i śpiewacy stoją tyłem do tabernaculum), nasze grzechy owszem. Bowiem oddawanie czci Bogu to nie tylko należyta postawa (tzw. czczenie wargami), ale przede wszystkim nasze działanie w posłuszeństwie Jego przykazaniom - proszę zwrócić uwagę jak często w Starym Testamencie pojawia się zarzut zewnętrznego ujmowania wiary. Nie zna Pan również w 100 procentach motywacji tych śpiewaków występujących w kościołach i nie może Pan powiedzieć, że śpiewają wyłącznie dla poklasku osób zgromadzonych w kościele, a ci ostatni przyszli tu wyłącznie posłuchać muzyki, która im się podoba. Podążając Pana sposobem myślenia należałoby usunąć z kościołów wszelkie zdobienia złote, bo to mamona lub estetyczna ekstrawagancja - a jednak to piękno stworzone ludzką ręką powstało na chwałę Boga. Nikt nie zabiera miejsca Boga w kościele w sensie dosłownym - jest ściśle określone. W sensie duchowym ważna jest dyspozycja serca i wewnętrzna postawa wobec Stwórcy.
@choralowo1675
@choralowo1675 3 жыл бұрын
Bardzo dobry odcinek. Bardzo marzy mi się, aby Kościółbył przestrzenią piękna i o to się staram na swoim podwórku.
@justynastefanska9660
@justynastefanska9660 3 жыл бұрын
Ależ to dobry odcinek...
@jankowalski7272
@jankowalski7272 3 жыл бұрын
Uważaj Samołyk: dotknąłeś ważnego problemu zeświecczenia Kościoła. Uważaj bo się narazisz rządzącym zeświecczonym biskupom.
@SuperEwaWilk
@SuperEwaWilk 3 жыл бұрын
I w tym cały problem. A stało się to możliwe po posoborowej rujnacji liturgii. Zapomniano, że w kościele za plecami „artystów” jest tabernakulum.
@katarzyna5538
@katarzyna5538 3 жыл бұрын
Montaż - mistrzostwo 😊😊😊
@patrycja1721
@patrycja1721 3 жыл бұрын
Zgadzam się w całej rozciągłości... Niestety prawdą jest też to, że nie tylko "sztuka" sakralna schodzi na psy - ogólnie "kultura" popularna to mnóstwo chłamu i tandety. Do szybkiej i bezrefleksyjnej konsumpcji. Zupełnie tak jak Archanioł Michał zakupiony kilka lat temu w mojej parafii - pomalowany tak, że oczy bolą... Im bliżej stoisz, tym gorzej dla Ciebie. Przez pierwsze pół roku wylatywałam mentalnie i duchowo z Eucharystii po każdym rzucie oka na to szkaradzieństwo... W ten sposób niestety wiele "instytucji" (np. kościół, telewizja publiczna i część pozostałych mediów), które mogłyby pełnić misję przyzwyczajania nas do sztuki wysokich lotów, zamiast tego zaniża poziom i hołduje wszelkiemu kiczowi...
@MonikaKouol
@MonikaKouol 3 жыл бұрын
Mam dzisiaj urodziny, zrobił mi Pan najlepszy prezent tym filmem! 😁 Dziękuję!
@claytonmoorawa9512
@claytonmoorawa9512 3 жыл бұрын
Najlepszego :)
@asiakusy
@asiakusy 3 жыл бұрын
O jak się ciesze że jest film o mojej ukochanej muzyce. Bogu dzięki jest garstka ludzi która od lat kocha tę muzykę i ja wykonuje (Zespołów takich jak Uzorika w Rosji jest dużo więcej) i jest z czego czerpać. Zazdroszczę tym którzy grają i śpiewają w takich zespołach 😍
@nysior
@nysior 3 жыл бұрын
Śpiew na końcu przepiękny ❤️
@jacekhajnos4347
@jacekhajnos4347 3 жыл бұрын
Dziękuję już kolejny raz, za zwrócenie uwagi na Piękno przez duże "P". "Nie wszystko co jest przyjemne jest piękne, wszystko zaś co piękne jest przyjemne" - I. Kant. Myślę, że wielu ludzi myli przyjemność z pięknem. Disco polo, Mac Donald, Taniec z gwiazdami itd. może u niektórych wywoływać w mózgu dopaminę. Jednak czy celem życia jest przyjemność? Wierzę, że nie. Myślę, że celem jest zjednoczenie z Bogiem, który jest czystym Pięknem. Dlatego troska o Piękno jest troską o sprawy Boże. Jeszcze raz dziękuję za film!
@marekes931
@marekes931 3 жыл бұрын
Jestem 50+. Może to ze względu na mój wiek lub przez dużą liczbę mediów wokół jestem zmęczony "kulturą masową". Trudno nawet ten zgiełk nazwać kulturą. Uciekam coraz częściej w naturę i kościół, bo ten najbliżej i najpiękniej opisuje nas, ludzi i nasz świat. W ten masowy zgiełk zaangażowane są najnowocześniejsze techniki i najlepsi specjaliści. Co nam oferuje ich twórczość? Tysiące zdjęć, z których kolory aż kapią farbą drukarską na plakatach, bilbordach, w gazetach, reklamach tv. Jeden rytm piosenek w głośnikach odbiorników samochodowych i z innych nośników. Krzykliwe treści i tandetna forma. A okres wakacyjny, to już igrzyska masowej tandety zwłaszcza w miejscach ciekawych turystycznie. Na ciekawy, choćby inny od wszystkich fabrykowych, filmów czekam czasem miesiącami.
@sercowianka3717
@sercowianka3717 3 жыл бұрын
Jeśli chodzi o piękno w Kościele i podtrzymywanie go to polecam panu pisarską (i nie tylko, ale głównie) twórczość Weroniki Pawlak - opisanie Boga z taką estetyką i delikatnością to dziś sztuka i sama Weronika niesamowicie się o kościele wypowiada - bez kiczu, szczerze i z sercem, wrażliwością, a to przyciągnęło już wiele osób!!
@cecyliabytnar1205
@cecyliabytnar1205 3 жыл бұрын
o taak Pawlak to ikona, pan Tomasz powinien wziąć ją do odcinka, to byłoby ciekawe spotkanie
@reginagrobosz8807
@reginagrobosz8807 3 жыл бұрын
Jeśli chodzi o piękno w kościele, to nie istnieje.
@PodRingiem
@PodRingiem 3 жыл бұрын
@@reginagrobosz8807 jest, tylko trzeba mieć otwarte oczy :)
@dorotaberger
@dorotaberger 3 жыл бұрын
Dzięki za Uzorikę. Wspaniałe odkrycie!
@marzena3614
@marzena3614 3 жыл бұрын
Brawo 👏 👏👏👏 Super odcinek!!! Bóg zapłać.
@Lichoslawo
@Lichoslawo 3 жыл бұрын
Lubię Cię.
@agataantolak4324
@agataantolak4324 3 жыл бұрын
Dziekuje Tomku !!!
@irinastikute9881
@irinastikute9881 3 жыл бұрын
Dobre! Dziękuję Panie Tomku.
@barbarakulza-swietosawska4957
@barbarakulza-swietosawska4957 3 жыл бұрын
Bóg zapłać!. Straszne to😢
@joannasowinska6789
@joannasowinska6789 3 жыл бұрын
Pełna zgoda, ale mam zlośliwe pytanie-jak się ma ten materiał do Pańskiej obrony zeszłorocznej Szopki w Watykanie?
@scenesdeleted7277
@scenesdeleted7277 3 жыл бұрын
To ciekawe że KRK musi ponownie odkrywać to co Prawosławie zachowuje i kultywuje od wieków. Polecam zajrzeć na Boską Liturgie w każdą niedziele do Soboru św Mikołaja w Białymstoku, Marii Magdaleny w Warszawie… absolut..
@prawdziwyrosjanin3738
@prawdziwyrosjanin3738 11 ай бұрын
Pełna zgoda, dla tego u braci za Buga chodzi do cerkwi zaledwie 15%, i pewnie powiesz że to wina komuny, ta jasne. 😊
@magorzatachojnacka1351
@magorzatachojnacka1351 3 жыл бұрын
Dziękuję ,za te 5 niezwykłych ,fenomenalnych ,olśniewająco bożych kobiet !!
@adamkowalski1968
@adamkowalski1968 3 жыл бұрын
Protestantyzacja kościół katolickiego, umcia umcia tralalala .Cyrk jak w zborach zielonoświątkowych .Ale msza tradycyjna bee
@faustynabloch2704
@faustynabloch2704 3 жыл бұрын
Dokładnie, nie da się nie zauważyć... Ostatnie motu prioprio papieża
@RPD49
@RPD49 3 жыл бұрын
Łapka za pierwszą część. Druga nie jest do końca fair. Dlatego tylko prawosławie. Sam poważnie się zastanawiam nad przejściem na prawosławie. I oprawa lepsza i jakoś doktrynalnie mi bliżej
@adamkowalski1968
@adamkowalski1968 3 жыл бұрын
@@RPD49 U nich też są problemy podobne co u nas. Ale fakt klimat jest świetny, sam lubię ikony. Trzeba się modlić i trwać w wierzę , kościół jest w trudnych chwilach i nie wolno teraz go tak zostawiać. Pozdrowienie 🙂
@bartosz8723
@bartosz8723 3 жыл бұрын
@@RPD49 Też miałem taki okres. Posłuchaj księdza Bańki, a najlepiej sam sprawdź historie i tezy, które głosi prawosławie
@magdalenkissima
@magdalenkissima 3 жыл бұрын
@@RPD49 jeśli mogę, mam dwa słowa. Jeżeli chcesz prawdziwie iść za Naszym Panem, zostań w Kościele przez Niego założonym. Kościół prawosławny to rezultat pierwszej schizmy. A propos tematu tej dyskusji, "świat" zawsze będzie nas łajał, jak nie biczem to kiczem, ale ostatnie słowo nie należy do żadnego człowieka, choćby był biskupem, ale do Głowy, do Chrystusa. Ja mocno wierzę, że jak to wszystko już sięgnie dna, to się od niego odbije i wzniesie się jeszcze wyżej niż było. To w stylu naszego Boga. Sama uwielbiam uczestniczyć w liturgii greckokatolickiej, ale ten Kościół w jedności z Papieżem a Prawosławie Papieżowi się sprzeciwia.
@klara.e
@klara.e 3 жыл бұрын
Hahahaha 😂😂😂! Brawo, panie Tomku! W punkt!
@TheTukanoko
@TheTukanoko 3 жыл бұрын
Ja też nie lubię tylko smucić i spisywać wszystko i wszystkich na straty. Dlatego właśnie lubię oglądać Twoje filmy, bo jest tu miejsce i na ,,narzekania'' i ,,satyrę'' i też przedstawienie do tego ,,kontry''. Bez inwazyjnych motywów, bez zakłamania. ;) Nie zmieniaj się nigdy łysiejący katoliku!
@martingalaxy2256
@martingalaxy2256 3 жыл бұрын
Kicz wkrada się nie tylko do Kościołów. Chyba taki duch naszych czasów. Ludzie siedzą z nosem w tik tokach i szukają szybkiej i lekkiej rozrywki. Btw. Dzięki za cynk.
@LechuManhu
@LechuManhu 3 жыл бұрын
Na początku była kupa 😆 jakbym słyszał mojego 5 letniego syna... Żona zostaw te miotłę, Tomasz już pozamiatał. 😅
@dk6724
@dk6724 3 жыл бұрын
🤣🤣🤣
@angelarcher18
@angelarcher18 3 жыл бұрын
EKSTRA! Świetnie przedstawiona treść. Konstruktywny i genialne porównanie i zestawienie tego co jest ważne w kościele. Jak by nie patrzeć poruszyłeś tęsknotę mego serca za tym co powinno być w kościele w dzisiejszych czasach w wszechobecnym "katokiczu".
@Analitycznaona
@Analitycznaona 2 жыл бұрын
Tak. Kiedy znajomi wstydzą się, że jestem kato, rozumiem ich. Sama się strasznie wstydzę. Dziękuję za ten materiał !!!
@dorotaborowska3752
@dorotaborowska3752 3 жыл бұрын
Popłakałam się przy ostatnim utworze... Jakie to piękne
@faustynabloch2704
@faustynabloch2704 3 жыл бұрын
No dobrze. To gadamy i komentujemy czy coś robimy? Może petycja do episkopatu że my wierni chcemy powrotu prawdziwie katolickiej, sakralnej kultury i sztuki do Kościoła? 🙏
@reginagrobosz8807
@reginagrobosz8807 3 жыл бұрын
Przy tej ekipie to nie przejdzie. Może za sto lat...
@grzegorzsobodzian9802
@grzegorzsobodzian9802 2 жыл бұрын
No dobra, klikłech dzwoneczek bo zapowiada się ciekawie :)) Różne Zenki grają po kościołach aż uszy więdnią.
@justyna1078
@justyna1078 3 жыл бұрын
Na koncercie Uzoriki byłam i wszystko potwierdzam :) sama do muzyki sakralnej dokładam się tym, że uczę się chorału gregoriańskiego, smuci mnie tylko, że prawie nie mam okazji do zastosowania tych umiejętności w życiu
@Art-hk4pz
@Art-hk4pz 3 жыл бұрын
"Wszystkich won!"😂🤣😭
@patryk_kaczmarek
@patryk_kaczmarek 3 жыл бұрын
A wystarczyłoby przestrzegać przepisów liturgicznych... Tylko tyle, lub aż tyle...
@matt_maciek
@matt_maciek 3 жыл бұрын
To nie gwarantuje jakości. Muzyka, która jest liturgicznie poprawna na papierze nadal może być obiektywnie wątpliwa jakościowo
@monikah784
@monikah784 3 жыл бұрын
No cóż.zawsze może się zdarzyć że parafia nie ma dobrego organisty ani kogoś kto ma talent i chciałby służyć śpiewem. Proboszcz, wikary i sami wierni mogą też mieć niewyrobiony gust muzyczny, ale trzymając się przepisów przynajmniej mamy gwarancję że będzie godnie. A często nawet tego nie można powiedzieć...
@reginagrobosz8807
@reginagrobosz8807 3 жыл бұрын
@@matt_maciek i z reguły jest
@reginagrobosz8807
@reginagrobosz8807 3 жыл бұрын
To jest coś takiego????
@helenaxxx6134
@helenaxxx6134 3 жыл бұрын
To ja mogę zrobić listę podobnych festiwalów w Polsce jakby ktoś chciał wspierać lub pojechać: - Pieśń Naszych Korzeni w Jarosławiu (lato) - tu poza koncertami są warsztaty i wspólne śpiewanie jutrzni - Poznań Katharsis Festiwal (różnie) - czasem są warsztaty polifonii renesansowej tj. Missa Pange Lingua Josquina :D - Actus Humanus w Gdańsku (zima) - koncerty - Warsztaty Muzyki niezwykłej w Krakowie (lato) - tutaj muzyka wszelaka: chorał, polifonia, współczesna - Ars Celebrandi w Licheniu (początek lata) - chorał gregoriański - Adorate Deum w Poznaniu - warsztaty chorału gregoriańskiego śpiewanego metodą solesmes (w tym roku 16-19 sierpnia, nie wiem, czy to nie jest jednorazowe wydarzenie) w każdym razie warto śledzić organizatora - Szkołę Świętego Benedykta, bo robią też podobne rzeczy - w większości dużych miast są różne festiwale organowe - warto się zainteresować
@KatarzynaGiada
@KatarzynaGiada 3 жыл бұрын
Dla początkujących mogę szczerze polecić również śpiewy Chóru Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego czy kompozycje Pawła Bębenka (mozna znaleźć na Spotify czy YT). Niby pieśni, które każdy z nas zna, ale odśpiewane w taki sposób, że nie dość, że chcesz się dołączyć do śpiewania, to pozwala zatopić się w modlitwie :) Anegdota: raz w roku Spotify wysyła podsumowanie roku - co się słuchało najczęściej, którzy wykonawcy, itp. Śmiesznie to wyglądało, gdy na pierwszym miejscu znalazł się u mnie właśnie Dominikański Ośrodek Liturgiczny :D (tak, słucham też innych, pozareligijnych rzeczy)
@Marysia321
@Marysia321 3 жыл бұрын
A nam się wydaje, że jesteśmy tacy kul ...😁
@rev1729
@rev1729 3 жыл бұрын
Dokładnie na to czekałem... okrutniku! 😄🤘🏼
@AlicjaKosciesza
@AlicjaKosciesza 3 жыл бұрын
Ej, bo ja to do tej pory byłam przekonana, że informacja z hymnem wodociągów była fejkiem, rodem z AszDziennika. 😰
@eMBe83
@eMBe83 3 жыл бұрын
Dzięki za ten film!!!
@malgorzatatobiasz1321
@malgorzatatobiasz1321 3 жыл бұрын
Dziekuje Tomaszu za wstawki z tego pieknego koncertu 🙏 Dusza sama wznosi sie do nieba🙏🙏🙏
@adelaglogowska8193
@adelaglogowska8193 3 жыл бұрын
Dziękuję za ten film, jest po prostu fantastyczny. To wspaniałe, że są w Kościele ludzie rozsądni i wrażliwi jednocześnie. Pozdrawiam :)
@prze_dobrze
@prze_dobrze 2 жыл бұрын
Bardzo inteligentne i dowcipne ukazywanie tematów,moje odkrycie 2021 .Pozdrawiam
@gochacz6448
@gochacz6448 3 жыл бұрын
Od 4 lat chodzę świadomie do kościoła i w tym czasie 3 - krotnie zupełnie przypadkowo uczestniczyłam w mini koncertach muzyki sakralnej , prezentowanej w kościele po albo przed niedzielną mszą świętą . Za każdym razem było to pozytywne przeżycie, mimo, że nie jestem miłośniczką tej muzyki. Ona bardzo pasowała do atmosfery miejsca, w którym byłam, miałam poczucie, że wychodząc z kościoła czułam się... lepsza? Zazdroszczę Ci wrażeń z koncertu Pań z końca filmiku. Musiało być PIĘKNIE. 🙂
@dominikvdovski996
@dominikvdovski996 3 жыл бұрын
Dzięki za fragmenty z festiwalu. Niesamowite...
@mzaboklicki6505
@mzaboklicki6505 3 жыл бұрын
Tak Tomku Muzyka Sakralna jest Przepiękna! ale polecam Ją na żywo wtedy inaczej to się przeżywa.Dobre jest to że wspiera takie różne dzieła i kultywuje to nasz Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego ....Jakiś czas temu braliśmy udział w koncercie chórów parafialnych na głosy w Sulejówku rodzinnym mieście Józefa Piłsudzkiego tak w nawiasie ,było kilka chórów z okolicznych miejscowosci zaproszonych z inicjatywy też burmistrza tego miasta co trzeba podkreślić,pana Organisty i tych wszystkich którym zależy na oddawaniu Bogu Chwały poprzez śpiew...Było to dla mnie też mega przeżycie przekazując ludziom te emocje ,pojawiały się łzy ale i też zaduma i refleksja na twarzy......
@barbaras6143
@barbaras6143 3 жыл бұрын
Dziękuję 💕👍🌹👍😘💞
@ciociabo2
@ciociabo2 3 жыл бұрын
W dawnej Rusi a więc prawosławie ,w cerkwi współcześnie nie usłyszy się takiego Popkato kiczu!! zawsze jest śpiew dostojny i piękny
@jankowalski6731
@jankowalski6731 3 жыл бұрын
Ostatnio znajoma puściła mi w aucie płytę nagrana przez zakonników. Słuchałem i z grzeczności nie przerywałem. Ale się męczyłem. To było banalne. A ona myślała że mi - księdzu- sprawi radość. Dlatego nie lubię muzyki tzw. kościelnej, oazowej, sacro-polo. Jest banalna. Wychowany na muzyce klasycznej, jazzowej, rockowej, elektronicznej wiem jak to powinno być zrobione, nagrane zaśpiewane. Nie mowię tego złośliwie. Wolałbym klasyczny Pink Floyd w kościele niż większość mdłych artystów. Panie Tomku. To ważny głos. Głos o odchwaszczanie przestrzeni sakralnej z bylejakości. Z tandety. Nie próbujmy nieudolnie podrabiać standardy sceny światowej. Kościół ma od wieków swoje wspaniale standardy. Pozdrawiam. I błogosławię.
@chrupecek227
@chrupecek227 3 жыл бұрын
Dziękuję! W Tobie Tomaszu nadzieja na lepsze jutro. pozdrawiam
@magdalenkissima
@magdalenkissima 3 жыл бұрын
Panie Tomku, dziękuję ucztę dla zmysłów. Ja już jakiś czas temu rozkochałam się w muzyce liturgicznej starych Kościołów i bardzo żałuję, że nie wiedziałam o festiwalu.
@zbemadej5768
@zbemadej5768 2 жыл бұрын
Zło jest wszędzie, pojawiło się nawet w Raju....!!!!
@tintratak391
@tintratak391 3 жыл бұрын
Uzoriki to niekoniecznie moje klimaty, choć doceniam. Ale jak usłyszałam ten fragment gdzie panowie śpiewają to zatonęłam w sekundę. Odkąd skończyłam szkołe muzyczną brakuje mi śpiewania w zespole, na głosy. Brakuje mi żywego uczestniczenia w tworzeniu Takiej muzyki.
@myface1225
@myface1225 3 жыл бұрын
Ja mam! Ja mam jeszcze jeden przykład! Schola Dominikańska robi wspaniałą robotę jeśli chodzi o pieśni kościelne. W Internecie niestety brakuje PIĘKNYCH wykonań pieśni Wielkopostnych i Wielkanocnych, a oni tę lukę cudownie uzupełniają ♥️
Od TIK TOKA do KOŚCIOŁA. Jak nawrócić młodych?
17:05
Tomasz Samołyk
Рет қаралды 54 М.
POTĘŻNY ŁYSY KATOLIK MASAKRUJE ZŁO [śmieszne jak polski kabaret]
20:25
Box jumping challenge, who stepped on the trap? #FunnyFamily #PartyGames
00:31
Family Games Media
Рет қаралды 30 МЛН
Schoolboy - Часть 2
00:12
⚡️КАН АНДРЕЙ⚡️
Рет қаралды 17 МЛН
Lehanga 🤣 #comedy #funny
00:31
Micky Makeover
Рет қаралды 27 МЛН
O tym, że chodzenie do kościoła to nie tylko obowiązek
19:26
Tomasz Samołyk
Рет қаралды 51 М.
Najgorsze pomniki i wizerunki Jana Pawła II [PRZEGLĄD]
14:08
Tomasz Samołyk
Рет қаралды 36 М.
Czy katolik może grać w gry? (nowa seria o. Szustaka)
24:03
Tomasz Samołyk
Рет қаралды 87 М.
Box jumping challenge, who stepped on the trap? #FunnyFamily #PartyGames
00:31
Family Games Media
Рет қаралды 30 МЛН