Zabójcza mikrofalówka - Inżynieriada

  Рет қаралды 229,263

Marcin Stolarski - Inzynieriada

Marcin Stolarski - Inzynieriada

5 жыл бұрын

W tym odcinku Inżynieriady robimy wiwisekcje mojej starej mikrofalówki omawiając które elementy są zabójczo niebezpieczne i na co należy uważać.
inzynieriada.pl
Kilka słów wyjaśnienia:
- Przedstawione wyjaśnienia w filmie korzystają z bardzo uproszczonych modeli. Powiedział bym że niektóre są bardzo blisko słynnego powiedzenia ze "Świnki Pepe": It's magic :). Jeśli uważacie ze znaleźliście jakieś bardzo rażące błędy to wrzućcie je do komentarzy i umieszczę dodatkowe wyjaśnienia w opisie.
- Co do rozmiaru fotonu. Mówienie że foton ma rozmiar to takie uproszczenie jak atom Bora gdzie protony , neutrony i elektrony to kuleczki. Zgodnie z QED mówimy o pewnej gęstości energii elektromagnetycznej, która największą gęstość ma w centrum fotonu a najmniejszą w nieskończoności. Nie mniej przypisanie długości fali do wielkości fotonu pozwala laikom wyobrazić sobie promieniowanie elektromagnetyczne jako coś namacalnego. Mogą zobaczyć np. jak reagują na obiekty o mniejszych rozmiarach niż długość fali.
- Co do tego że 3000V zabija 10x szybciej niż 230V to chodzi o to że jeśli mamy źródło A o napięciu 3000V i wydajności minimum 30 mA oraz źródło B o napięciu 230V i wydajności prądowej minimum 30 mA (próg graniczny prądu niebezpieczny dla życia), to źródło A dużo łatwiej pokona rezystancję człowieka wiec dotknięcie źródła A jest dużo bardziej niebezpieczne.
- Fala 2.4 GHz o oczywiście 2 400 000 000 Hz. Jej długość falowa to 12 cm i pokona te 12 cm w czasie jednego cyklu czyli 1/2400000000 s. Wzór na to: długość fali = prędkość światła / częstotliwość fali.
- Głębokość wnikania fali w obiekty zależy od wielu czynników takich jak częstotliwość, rodzaj materiału itp. Nie jest też tak że wnika do pewnego momentu i koniec, nie mniej fala wnikając bardzo szybko zmniejsza swoją amplitudę. W przypadku potraw i fali 2.4 GHz głębokość wnikania zależy od wilgotności potrawy i wynosi od 2 do 20 cm to znaczy po pokonaniu tej odległości fala ma 2x mniejszą amplitude. Dodatkowo warto zauważyć, że w mikrofalówkach wykorzystuje się fakt że częstotliwość 2.4 GHz rezonuje z cząsteczkami wody dzięki czemu transfer energii z mikrofal na ciepło jest dużo bardzie efektywny.
- Ta srebrna puszka na filmie to oczywiście nie dławik ale kondensator. UWAGA może być bardzo niebezpieczny ze względu na możliwość występowania na nim napięcia 3000V.

Пікірлер: 571
@r4m4r4ng
@r4m4r4ng 5 жыл бұрын
Fala elektromagnetyczna wchodzi głębiej niż wynosi długość fali. Jak głęboko, to zależy choćby od odległości między atomami i ich konfiguracji (dlatego niektóre przedmioty są przezroczyste dla światła, inne nie, przy długości fali światła zbliżonej do odległości między atomami). Zastosowanie częstotliwości 2,4GHz wynika z tego, że dla tej częstotliwości woda ma duże tłumienie. Czyli mikrofalówka podgrzewa przede wszystkim wodę w potrawach.
@albenalbus1198
@albenalbus1198 5 жыл бұрын
Dokładnie. Pozdrawiam.
@krisu9127
@krisu9127 5 жыл бұрын
Nie tyle podgrzewa...co wprawia je w ruch...inne materiały różnie się zachowują...potestuj sobie.😆
@julzal4439
@julzal4439 5 жыл бұрын
żółty ser zamienia się w plastik :D
@polarultra7782
@polarultra7782 5 жыл бұрын
@@julzal4439 A kluski na parę w kluski s gipsu :))
@julzal4439
@julzal4439 5 жыл бұрын
@@michal5869 muszę to przetestować :D
@thorgalaegirson6054
@thorgalaegirson6054 5 жыл бұрын
Filmik bardzo mi się podobał. Mam tylko jedno zastrzeżenie. Tak naprawdę to nie napięcie zabija przy porazeniu transformatorem z mikrofalówki. Niejednokrotnie porazilem się napięciem z lampy kineskopowej (20kV) i choć jest to bardzo nieprzyjemne, raczej nie jest w stanie zabić zdrowego człowieka. Transformator z mikrofalówki działa jak 'źródło pradu' i dlatego jest taki niebezpieczny. Stare telewizory raziły dużo większym napięciem, ale mikrofala ma wydajność pradowa na tyle dużą, że faktycznie zabija natychmiast.
@eurasiandynasty9824
@eurasiandynasty9824 5 жыл бұрын
Tak wiem że nie to miałeś na myśli mówiąc w filmie jaką drogę pokona w ciągu sekundy fala o różnej długości i jest to zwykłe przejęzyczenie, ale muszę to sprostować bo niektórzy gotowi wziąć to dosłownie. Każda fala elektromagnetyczna niezależnie od długości porusza się z jednakową prędkością (w próżni jest to stała c, czyli tzw prędkość światła, w innych ośrodkach te wartości są trochę inne, ale ja nie o tym). W ciągu jednej sekundy każda z tych fal elektromagnetycznych pokona zatem taką samą drogę (w próżni wynosi ona "c/1 sek"). Mówiąc o długościach i odległościach miałeś na myśli oczywiście ODLEGŁOŚĆ między "grzbietami" danej fali a nie faktyczną odległość jaką przebywa fala w ciągu sekundy. Bardziej łopatologicznie juz nie umiem. Pozdrawiam
@roman115555
@roman115555 5 жыл бұрын
Wszystkie fale elektromagnetyczne rozchodzą się z prędkością 300000 km/s i nie jest to uzależnione od długości fali. Długość fali jest odległością pomiędzy kolejnymi np grzbietami fal a ilość cykli w czasie sekundy jest częstotliwością
@b-u-k8141
@b-u-k8141 5 жыл бұрын
heh... tylko do tego momentu wytrzymałem ;)
@31uisybz
@31uisybz 4 жыл бұрын
ok, ale było omawiane, jaką odległość w przestrzeni pokonuje fala w ciągu jednego okresu. Fala krótka, o bardzo wysokiej częstotliwości- pokonuje duża mniejszą odległość w ciągu jednego SWOJEGO okresu niż fala o niskiej częstotliwości (długim okresie). Właśnie dlatego, że oba te rodzaje fal maja tą samą prędkość. Czasem najtrudniej prostymi słowami coś wytłumaczyć ;)))
@redelektron
@redelektron 5 жыл бұрын
Fajne to omówiłeś. Nie wiem czy w każdej takiej mikrofali tak jest ale często jest tak, że trafko daje około 2,5kV, następnie jest powielacz napięcia i finalnie magnetron dostaje około 5kVdc. W powielaczu siedzi dość duży kondensator, który jak jest naładowany to też potrafi krzywdę zrobić.
@michalwozny
@michalwozny 5 жыл бұрын
Bardzo ciekawy materiał po mimo iż myślimy ze wiemy co i jak działa zawsze można sie dowiedzieć ciekawych rzeczy . Pozdrawiam
@rafaworodiow3238
@rafaworodiow3238 4 жыл бұрын
podgrzewanie mikrofalami przedewszystkim polega na wprawianiu w ruch dipoli wody więc zaczynają trzeć o siebie i w ten sposób powstaje ciepło
@ewajasinska4786
@ewajasinska4786 5 жыл бұрын
Im głębiej, tym lepiej, im grubiej, tym przyjemniej.
@w.k.5974
@w.k.5974 4 жыл бұрын
Im ciaśniej tym radośniej.
@citroencx1able
@citroencx1able 5 жыл бұрын
Super jestes mnie zaciekawiles. Kiedys naprawilem nikrofale wlasnie padniety byl magnetron ale wszystkkiego nie wieszialem. Dzieki za wyjasnienie. Super.
@adampodlaski3809
@adampodlaski3809 2 жыл бұрын
bardzo przyjemnie się słucha
@adamogolny
@adamogolny 5 жыл бұрын
Naprawiam takie sprzęty od x lat. Raz zapomniałem rozładować kondensator w efekcie przez palec przeszedł mi prąd o dużym napięciu ale minimalnym natężeniu. Skutek był taki, że miałem z dwóch stron palca małe czarne kropki, natomiast nie poczułem nic.
@darek9552
@darek9552 5 жыл бұрын
Bardzo ciekawe. Od teraz przy odgrzewaniu obiadu będę miał przed oczami te magnetrony, fotony... 😉
@adamstar1a
@adamstar1a 5 жыл бұрын
Dobry materiał, przyjemnie się oglądało.
@s3rverius
@s3rverius 5 жыл бұрын
Ha, ha, dobre z tymi 3 częstotliwościami. Dałem się nabrać 😅👍👏 PS: Dobrze gadasz, mam mikrofalę, to wiem :D.
@krzysztofc.1433
@krzysztofc.1433 5 жыл бұрын
Znam temat , ale dobrze opowiedziane :-)
@BioCompStudioMusic
@BioCompStudioMusic 5 жыл бұрын
Zabrakło jeszcze słowa od strony chemicznej - czyli jak tak naprawdę mikrofalówka podgrzewa żywność umieszczoną wewnątrz i dlaczego nie wolno podgrzewać suchych potraw bez wody (tak, to dzięki wprawianym przez mikrofale zawartym w żywności cząsteczkom wody podgrzewane jest jedzenie).
@SQ7ACP
@SQ7ACP 5 жыл бұрын
Fajny odcinek :)
@krewetki
@krewetki 5 жыл бұрын
Fajny wywód o mikrofalówce. Gwoli ścisłości, to nie napięcie [V] zabija a natężenie [A] !! Ja studentów kopie napięciem 15000 V i wszyscy się śmieją. Ale dla tego że natężenie jest niskie, poniżej 15 mA (0,015A). W gniazdku elektrycznym jest tylko 230V ale to co istotne to 10 - 16 A (w zależności od bezpiecznika), czyli ponad 1000 razy wieksza wartość niż dopuszczalna bezpieczna.
@TheLikebrainiac
@TheLikebrainiac 5 жыл бұрын
15 mA już może być niebezpieczne, jakie 10-16A w gniazdku
@poprostupatriota4086
@poprostupatriota4086 4 жыл бұрын
"Mam odłączony przewód i to dość dawno odłączony". - no niezłe;-) pozdrawiam.
@888waldi
@888waldi 4 жыл бұрын
A 4 promieniowanie to 50 hz z kabla i trafa . Magnetron też daje cały bukiet mikrofali a tylko z 50% to 2,45ghz.
@Mike-tn6ki
@Mike-tn6ki 4 жыл бұрын
Wszystko fajnie ale uważam że zabija natężenie prądu a nie różnica potencjału. A w transformatorze spada natężenie na uzwojeniu wtórnym na rzecz napięcia. I właściwie wszystko zależy od tego jakie będzie natężenie prądu przy tych 3k voltów.
@gratyfikator
@gratyfikator Ай бұрын
Ale aby zabić człowieka wystarczy ok. 30-35 mA.
@FOX201045
@FOX201045 5 жыл бұрын
Zajrzałem. Subek leci
@oskarek4995
@oskarek4995 Жыл бұрын
bardzo fajnie wytłumaczone :D
@R0Ut3rs
@R0Ut3rs 5 жыл бұрын
Szacun że mi to wytłumaczyłeś :D wyprałeś mi mózg ale zajarzyłem, dzięki !
@zygmuntkwasiborski
@zygmuntkwasiborski 5 жыл бұрын
Ależ przyjemnie się Pana słucha! Dziękujęmy za mądry wykład.
@you-liveyou-selection3305
@you-liveyou-selection3305 5 жыл бұрын
konkreta dobrze wytłumaczone
@julekbogdan6024
@julekbogdan6024 5 жыл бұрын
ciekawy filmik.
@KonkretnyV
@KonkretnyV 5 жыл бұрын
KB6118 i G432 ładnie się prezentują :)
@piotrsokolowski9626
@piotrsokolowski9626 2 жыл бұрын
Pamiętajmy, że powyżej 42stopni C giną witaminy i niszczone są mikroelementy. Czyli wszystko po obróbce termicznej powyżej tej temperatury jest martwe i jałowe . Jest wiele badań naukowych za i przeciwko mikrofalom . Fajnie przedstawiony temat.
@gratyfikator
@gratyfikator Ай бұрын
"powyżej 42stopni C giną witaminy i niszczone są mikroelementy" Bzdura! Powyżej tej temperatury ścina się białko i giną enzymy - też forma białka - ale nie witaminy czy mikroelementy. Te temperatury są znacznie wyższe. Nie wprowadzaj w błąd jak nie wiesz.
@lukenfoci
@lukenfoci 5 жыл бұрын
2.4GHz to nie 2.4 razy miliony na sekunde... to by bylo 2.4MHz :)
@DaWidDiY
@DaWidDiY 2 жыл бұрын
Sie przypierdalasz 😅 I tak mało kto zna takie terminy 🤔🤗
@piotr86
@piotr86 5 жыл бұрын
Stara prawda: co nam szkodzi a co nie, to zależy od dawki.
@Barthez83
@Barthez83 5 жыл бұрын
Bardzo ciekawy materiał. W końcu zrozumiałem jak działa ufalówka. Pozdro :)
@zbigniewgiec2095
@zbigniewgiec2095 Жыл бұрын
fajny odcinek, nie zdawałem sobie sprawy jak nie bezpieczne może być wnętrze kuchenki w nieodpowiednich rękach
@pszczolka1803
@pszczolka1803 4 жыл бұрын
Cienki Bolec . nie wytrzymałem do końca.Strata czasu!
@STABO700
@STABO700 5 жыл бұрын
Pozdrowionka z grupy Marcina
@grzegorzsinko1532
@grzegorzsinko1532 2 жыл бұрын
Dziękuje pozdrawiam
@jaroo25041980
@jaroo25041980 5 жыл бұрын
Uwaga 13:56 minuta filmu ten niby "dławik" zabija najczęściej niedoświadczonych serwisantów bo to kondensator wysokiego napięcia, który utrzymuje napięcie przez jakiś czas po odłączeniu zasilania, więc najpierw trzeba go rozładować, zwierania terminali nie polecam, lepiej zrobić to przez rezystor dużej mocy, ale to wymaga dokładnego opisu.
@Pabcio
@Pabcio 5 жыл бұрын
Duża żarówka może być? Np. sodowa?
@GoUrbex
@GoUrbex 5 жыл бұрын
Też zauważyłem w kilku filmach nie trafione określenia... Ja gdy czegoś nie jestem pewien to o tym nie mówię lub powiem że nie wiem
@sweetusia_3343
@sweetusia_3343 5 жыл бұрын
Jaro, dlatego w takich wypadkach, producenci do kondensatora dokładają rezystor rozładowujacy, wiec się nie martw tęga głowo.
@jaroo25041980
@jaroo25041980 5 жыл бұрын
@@sweetusia_3343 kto daje do czego
@arturhubicki7317
@arturhubicki7317 5 жыл бұрын
​@@Pabcio: moze. Pan Jaro nie zauwazyl, ze nie da sie dostac do kondensatora ot tak z biegu. Zanim rozbierzemy obudowe, to wiekszosc napiecia na kondensatorze spadnie, bo uklad sie szybko rozladowywuje, przy takim napieciu. Dwa, ze jesli serwisant nie potrafi rozpoznac kondensatora, nie wie ze na nim gromadzi sie ladunek, potencjalnie niebezpieczny, to jednak serwisantem nie powienien zostac. Ja wiem, ze ludzie serwisujacy czasem sa z przyslowiowej ulicy, ale to juz wina dopuszczajacych ich do takiej pracy.
@marekrut2841
@marekrut2841 5 жыл бұрын
W zakładzie Róża Luksemburg kobiety jak i mężczyźni ślepli, robili się bezpłodni, zegarki mechaniczne się magnesowały, elektroniczne przepalały - brednią jest twierdzić, że mikrofale są mało szkodliwe. Dopiero później wprowadzono o odpowiednie zabezpieczenia i sytuacja uległa poprawie Jeżeli trafo daje 3kv i jest powielacz to lampa chodzi na 6 kV, widzę na filmie kondensatory powielacza W magnetronie są wnęki a nie dziurki
@RafalScrapper
@RafalScrapper 5 жыл бұрын
ciekawe dzieks za info 👍👍👍
@DjCronics
@DjCronics 5 жыл бұрын
No dobra a co z promieniowaniem gamma.Z tego co wiem to po wyłączeniu mikrofalówki atomy wracają na swoje miejsce i przez parę sekund potrawa podgrzana w takiej kuchence zwyczajnie świeci tak jak by była grzana pod aparatem do rtg.Miernik promieniowania nie kłamie tylko szumi i pyka ale to tylko przez około sekundę lub dwie.
@zlosliwosc326
@zlosliwosc326 4 жыл бұрын
Poziom wypowiedzi i tlumaczenia 3kl podstawowki szkoly specialnej
@123Twoj_Stary
@123Twoj_Stary 4 жыл бұрын
Mądry człek z ciebie!!
@ForestTv1
@ForestTv1 6 ай бұрын
Niech Pan powie jakie napięcie jest potrzebne aby uruchomić ten wentylator? Trzeba podłączyć do zasilania 230 V czy np można go uruchomić np baterią o napięciu 18V?
@ukasz4216
@ukasz4216 5 жыл бұрын
Magnetron moze byc zabójcza bronia w zaleznosci od skupienia fal i natężenia :) przy odpowiednich wlasciwosciach moge rozpadac sie cale obietyky na atomy
@anandula17
@anandula17 5 жыл бұрын
Giga to miliard
@staryw7667
@staryw7667 4 жыл бұрын
Nie powiedziałeś, że mikrofalówka może zabić nawet jeśli nie jest podłączona do gniazda. W naładowanym kondensatorze może znajdować się naprawdę duże napięcie.
@kondzio2003
@kondzio2003 5 жыл бұрын
3 kV nie zabije w ułamek sekundy. Fajnie kolego wytłumaczyłeś jak działa magnetron, ale z tymi fotonami o długości 12 cm to trochę bredzisz :P
@qnrad6251
@qnrad6251 3 жыл бұрын
to fakt :)
@turboraadaar
@turboraadaar 3 жыл бұрын
Raczej nie trochę...
@Martiinnxx
@Martiinnxx Жыл бұрын
To uproszczenie
@Ponury_Grabaz
@Ponury_Grabaz 2 жыл бұрын
W tej mikrofalowce jest gril kwarcowy,sa tez grile grzalkowe ( potrawe wtedy podgrzewa grzalka ) . .
@andreasjohansen1658
@andreasjohansen1658 4 жыл бұрын
zastanawiam sie, jakby był taki drut np. 1000V AC ale czestotliwosc 100THz czyli prad w zasadzie ledwo by sie przemieszczal to czy taki drut moze zabic? Jak kojarze to najgorsze jest napiecie nie 230V AC ale 230V DC
@gragasyt8386
@gragasyt8386 3 жыл бұрын
Witam mam pytanko mam problem z kondensatorem wysokiego napięcia czy to jest ważne jaki kondensator zamienny użyje czy nie ma to aż tak wielkiego znaczenia?
@charmanderyt9491
@charmanderyt9491 4 жыл бұрын
SUPER FILMIK- POLECAM KAŻDEMU
@lukaskolodziej2928
@lukaskolodziej2928 5 жыл бұрын
Odcinek ciekawy były lepszy jeśli byś zdiagnozować co padło w mikrofalówce
@przemyslawsieczkowski3062
@przemyslawsieczkowski3062 2 жыл бұрын
Witam a czy stół magnetyczny z transformatora mikrofalówki jest bezpieczny dla zdrowia?
@esadowski9333
@esadowski9333 4 жыл бұрын
Gratulacje! Prosty język, dostępny przeciętnemu oglądaczowi, wyjaśniający, opisujący, zrozumiały dla przeciętnego chłopa małorolnego! Tak należy objaśniać publice skomplikowane zagadnienia naukowe. Brawo! Chcesz coś robić to się naucz! Bo się możesz poparzyć! Brawa dla Marcina!!!!!
@Ponury_Grabaz
@Ponury_Grabaz 2 жыл бұрын
Mikrofalowka za pomoca wbudowanego magnetronu,wysyla w kierunku odbiornika fal ( potrawa ) mikrofale,ktore pobudzaja do ruchu czastki wody . .
@larwacanale5394
@larwacanale5394 5 жыл бұрын
Cześć wiesz czemu to nie beryl a jego związki,ma tyle samo co magnez elektronów na powłoce walencyjnej,dodatkowo jest dużo lżejszy,tak samo arsen i fosfor w DNA
@XkefasX
@XkefasX Жыл бұрын
Dobry film
@bialy100k
@bialy100k 4 жыл бұрын
Da się z tego zrobić radar - operując dużo niższą mocą? Pytam czysto teoretycznie, nie planuję robić. I pomijam kwestie prawne użycia pasma.
@boguslawmiszczyk3075
@boguslawmiszczyk3075 5 жыл бұрын
SUPER!!
@crusaderanimation6967
@crusaderanimation6967 4 жыл бұрын
11:00 Tak właściwie to sam transformator o ile dobrze pamiętam przenosi napięcie na 1,5 kV albo nawet gdzieś koło 2kV a dopiero kondensator i dioda mnożą napięcie przez 2. No i to nie jest tak że im wyższe napięcie tym szybciej cie zabije, znaczy, może być tak chodzi o to że zabija prąd, napięcie samo w sobie nie zabija a jedynie umożliwia prądowi płynąć, I z prawa oma wynika że im większe napięcie tym większy prąd, ale w danym urządzeniu może być jakiś opór ograniczający przepływ prądu przez ciało.
@ukasz2388
@ukasz2388 4 жыл бұрын
to jak wstawie metalową miche do mikrofali to nic się nie stanie? juz widziałem takie rzeczy i zaczęło się iskrzyć w srodku to odłączyłem od pądu a po otwarciu na tylnej ścianie wypalony punkt na srodku został
@aroxxx2544
@aroxxx2544 4 жыл бұрын
Jak to wykorzystują do grillowania ludzi metodą V2K ? Jak potrawę da się pod jednorazówkę folię to jak to się dzieje że folia się nie stopi ? I jak to można wykryć ?
@user-ze3wl4pg2n
@user-ze3wl4pg2n Ай бұрын
Super Film ❤❤ ❤❤❤
@mstolarski
@mstolarski Ай бұрын
Cieszę się bardzo
@DaWidDiY
@DaWidDiY 2 жыл бұрын
Bardzo dobra wiedza i tłumaczenie wielki szacunek 👍🔥
@jestemfajnyjeden4525
@jestemfajnyjeden4525 2 жыл бұрын
21:19 To nie jest zaślepka lecz antena. Daje się nawet zdemontować i wymienić w razie uszkodzenia co zdarza się dość często. Antena emituje o czym świadczą nadtopienia jej powierzczchni. Sama ceramika oczywiście też przepuszcza mikrofale ale długość wewnętrznego wyprowadzenia włącznie z anteną to 1/4 długości fali dzięki czemu największe napięcie uzyskuje się na powierzchni anteny. Charekterystyka promieniowania dookólna tak jak opisujesz. Co ciekawe reszta magnetronu działa trochę jak przeciwwaga i przy odpalaniu "swobodnym" magnetronu na jego obudowie też daje się wykryć spore napięcie w.cz.
@Lukasz........0........
@Lukasz........0........ 5 жыл бұрын
bardzo dobry odcinek.dziekuje i pozdrawiam
@mariuszj1337
@mariuszj1337 4 жыл бұрын
Czy mikrofala zabija? Zależy z jakiej wysokości spadnie na głowę ;)
@konstruktywnymechanik9925
@konstruktywnymechanik9925 5 жыл бұрын
Też jak mi się coś zepsuje, to przed oddaniem na złom, oglądam co w środku.
@ludwikoleksiewicz163
@ludwikoleksiewicz163 4 жыл бұрын
to lepiej żeby ci się żona nie zepsuła :)
@marioc64
@marioc64 5 жыл бұрын
kHz to 1000 na sek, MHz to milion na sek a GHz to miliard na sek - taki troszkę znaczący błąd.
@marcinczapiwski8983
@marcinczapiwski8983 2 жыл бұрын
A jeżeli siatka jest uszkodzona na drzwiach , fale mogą wydostawać się na zewnątrz ?
@elzbietaiii1284
@elzbietaiii1284 5 жыл бұрын
Co jakiś czas powinno się sprawdzić szczelność kuchenki mikrofalowej, czy istnieje sposób, w jaki możemy to zrobić sami?
@JanKowalski-fu8uj
@JanKowalski-fu8uj 5 жыл бұрын
1:18 2,4 GHz to też częstotliwość na jakiej nadają routery wi-fi.
@kudaty5535
@kudaty5535 4 жыл бұрын
Tylko porównaj sobie moce
@erisar2001
@erisar2001 3 жыл бұрын
Jak odczytac oznaczenia na naklejce na magnetronie ?
@JanKowalski-fu8uj
@JanKowalski-fu8uj 3 жыл бұрын
@@erisar2001 To pytanie chyba nie do mnie.
@Kris0725PL
@Kris0725PL 5 жыл бұрын
Małe kompendium o mikrofalowce. Fajny odcinek. Zdawałem sobie sprawę że są tam wysokie napięcia. Kumpla stary prawie przeplacil to życiem bo sam chciał naprawić taka mikrofalowke i go zlapalo...
@henrykbubczyk6453
@henrykbubczyk6453 Жыл бұрын
Krotko, konkretnie i na temat. Bardzo dobry material. Polecam subskrybcje i pozdrawiam
@jirihrudka5606
@jirihrudka5606 5 жыл бұрын
Dla laików z powszechną wiedzą to jest dobry wykład, tylko zauważyłem pomyłkę o 3 rzędy dziesiętne (GHz jest miliarda, nie milion) ale opisy długości fal są ok. U grilu bym podkreślil że to jest promieniowanie cieplne w paśmie 1 do cca 15 mikrometrów. Natomiast mikrofale z magnetronu są jedyną częstotliwością, fala12,5 cm bo sam magnetron jest jednocześnie resonatorem i dlatego ma wysoką sprawność. Jeszcze dodam, że przewody żarzenia są jednocześnie katodą i wysokie napięcie się znajduje na obidwóch przewodach żarzenia ( oczywiście z podwajacza napięcia), samo napięcie żarzenia między przewodami jest 2,5V.
@krzysztofbednarek9485
@krzysztofbednarek9485 5 жыл бұрын
Jak modelować magnetofon ?
@piotrc5291
@piotrc5291 4 жыл бұрын
Fala nie przekroczy szybkości 300 tych km/sek.Jedynie częstotliwość może być różna.
@11917patryk
@11917patryk 5 жыл бұрын
A jak działają smartfony ?
@ukmiro
@ukmiro 5 жыл бұрын
Giga to miliard, a nie milion - mój wkład w konstruktywną krytykę.
@PiotrKoneV
@PiotrKoneV 5 жыл бұрын
Jest Pan bardzo podobny do prezydenta Szczecina - Piotra Krzystka :)
@tade769
@tade769 5 жыл бұрын
Większość z nas posiada taką "mikrofalówkę" w kieszeni (tylko o słabszej mocy), ale nikt sie jej szkodliwością dzisiaj za bardzo jeszcze nie przejmuje ,mam na myśli telefony GSM których pasmo częstotliwości jest podobne...
@kudlatytraktor
@kudlatytraktor 5 жыл бұрын
Fanie i śmisznie przekazane. Powodzonka
@wykopek
@wykopek 3 жыл бұрын
Nie dziwię się ze karierą KZfaq tak szybko się skończyła
@robsonicam
@robsonicam 5 жыл бұрын
Ta plytka od strony magnetronu to poprostu antena ;)
@kamilkarol5320
@kamilkarol5320 4 жыл бұрын
Ja bym proponował aby z owej mikrofalówki zrobil broń mikrofalową. Ciekawe jak długo by pozyl.
@VideoCrackEnt
@VideoCrackEnt 5 жыл бұрын
Ja tez rozebralam, prawie nowa mikrofale. Wystawilam ten magneton do ogrodu polozylam kolo laweczki, i po chwili, oniemialam z wrazenia. Pomiedzy kostka jest zawsze jakas ziemia ,chwasty wyrastaja, mech. Wszysto ;ziemia piasek roslinki razem z korzeniami, wszysto zaczelo wylazic na wierzch, w zasiegu ok 3m, to wygladalo jakby bylo wszystko zywe.Pozniej tylko przestawialam kijem to ustrojstwo kilka razy i tym sposobem oczyscilam cale podworze i podjazd. Czy cos takiego moze byc bezpieczne dla Nas? Bardzo jestem ciekawa na ile sobie zaszkodzilam tym, mysle ze, bardzo nieodpowiedzialnym postepowaniem. Ale bylam tez bardzo ciekawa hmhm Po takim doswiadczeniu powiem Wam ze balam sie wziac to do reki. Jedyne pozytywne wrazenia to byly takie ze nie bylo konca podziwu jak pieknie wysprzatalam cale podworko. Oczywiscie nie przyznalam sie jak to zrobilam.
@danny30g
@danny30g 4 жыл бұрын
dobry materisał.
@krystiankrakowiak8375
@krystiankrakowiak8375 5 жыл бұрын
Nieszkodliwa? Od czegos Ci wlosy wypadly?
@stanisawczerwonka4297
@stanisawczerwonka4297 4 жыл бұрын
Bardzo podobał mi profesionalizm ale mam pytanie czy uszkodzona uszczelka drzwiczek ma wplyw na człowieka
@Neo505
@Neo505 5 жыл бұрын
Jaka grzalka w magnetronie, rozbieral pan kiedys magnetron. a jak by pan probowal to nie polecam bo w srodku znajduje sie beryl silnie trujaca substancja
@MsMcLoud
@MsMcLoud 5 жыл бұрын
ale co z tym berylem przecież jest związany w ceramice a nie w proszku czy w płynie tam siedzi
@mzflighter6905
@mzflighter6905 5 жыл бұрын
@@MsMcLoud No właśnie to tlenek berylu, nie beryl jest tak trujący. Problem w tym, że ceramikę łatwo stłuc, a pył dostaje się do płuc
@MsMcLoud
@MsMcLoud 5 жыл бұрын
@@mzflighter6905 ale nawet stłuczony nie pyli, to by trzeba młotkiem na proszek stłuc i rozpylić w powietrzu
@sawomirwszoek2813
@sawomirwszoek2813 Жыл бұрын
Jak to jest w Mikrofalówce? Gdzie te dwa przewody czerwone które prowadzą do żarzenia magnetronu, to jest napięcie: 3,2V. A ten biały przewód to: wysokie napięcie: 2200V. I teraz mnie zastanawia gdzie te napięcia idą: to niskie, i to wysokie?
@andrzejkogut1161
@andrzejkogut1161 4 жыл бұрын
a zeby bylo smieszniej proponuje ugotowac jajko w mikrofali. Niestety szybko bedzie nadawac sie do naprawy
@dr6965
@dr6965 3 жыл бұрын
21:24 Raz że tamtędy wylatują mikrofale, dwa że to beryl, który jest dość podstępną trucizną. Przy manipulacji narzędziami wokół izolatora, lubi się on kruszyć :)
@ggsgsgwghhahahwh2595
@ggsgsgwghhahahwh2595 4 жыл бұрын
Taka sama częstotliwość ma wi fi chyba ale pewnie mniejsza moc to znaczy że wi fi wnika w nas na głębokość 12 cm? Nie znam się więc jestem ciekawy
@pkpintercity
@pkpintercity 5 жыл бұрын
Ja podczas naprawy mialem zdjeta obudowe i mikrofala chodzila i jakos zyje nie osleplem ani nic
@asasin152able
@asasin152able 5 жыл бұрын
W sumie trafiłem przez przypadek, ale WOW, jestem bardzo pozytywnie zaskoczony. Przekazuje Pan wiedzę w ciekawy, merytoryczny i miły do słuchania format. Odcinek bardzo ciekawy, pełen i teorii i praktyki, myślę że nazwa Inżynieriada jest jak najbardziej adekwatna. Super robota! Pozdrawiam!
@nihilnovisubsole6352
@nihilnovisubsole6352 5 жыл бұрын
Przekazuje brednie, a nie wiedzę.
@marcinwilll2494
@marcinwilll2494 5 жыл бұрын
this is prank bro XDXD
@maciuspierwszy7569
@maciuspierwszy7569 5 жыл бұрын
"długość fali reprezentuje wielkość fotonu" fotony jak mrówki i fotony jak słonie.... cenzura jest czymś strasznym, ale ....
@888waldi
@888waldi 5 жыл бұрын
Oczy nie czują bólu ?? Proponuję pospawać bez okularów uv.
@pawelaco
@pawelaco 5 жыл бұрын
Dlatego moja mikrofalówka już nigdy nikomu krzywdy nie zrobi:) jak dogorywała to wydawała dźwięki jak by ją ktoś skalpował i jeszcze te błyski ledwo wyłączyłem z gniazdka. Teraz służy mi jako zgrzewareczka, trafko super i służy mi wyśmienicie. Pozdrawiam
@MrMaslak666
@MrMaslak666 5 жыл бұрын
@@darogablyat6012 hehe ja tak samo xd
@paokfc8921
@paokfc8921 5 жыл бұрын
Wuzjki
@bubabuba236
@bubabuba236 5 жыл бұрын
2 tys voltów jak już kolejne zagrożenie o którym nie wspomniałeś to naładowany kondesator wysokiego napięcia. kolejną rzeczą to absolutnie zakaz otwierania obudowy i włączania jej
Jak działa radio - Inżynieriada #159
33:54
Marcin Stolarski - Inzynieriada
Рет қаралды 1,7 М.
Nie rób herbaty w mikrofalówce dopóki nie zobaczysz tego filmu!
8:56
Wyłącznie Naukowy Bełkot
Рет қаралды 138 М.
Red❤️+Green💚=
00:38
ISSEI / いっせい
Рет қаралды 82 МЛН
Женская драка в Кызылорде
00:53
AIRAN
Рет қаралды 470 М.
A clash of kindness and indifference #shorts
00:17
Fabiosa Best Lifehacks
Рет қаралды 125 МЛН
Jak ustawić antenę satelitarną oraz jak działa telewizja satelitarna? - Inżynieriada #095
27:09
Transformator z mikrofali ciekawe zastosowania
8:11
Stahu DIY
Рет қаралды 156 М.
Jeśli to nie zmusi was do uwierzenia, to już nic tego nie sprawi
10:03
Niesamowite Fakty
Рет қаралды 2,9 МЛН
Repairing a microwave oven does not heat up how to repair
12:10
Jarek Filmowiec
Рет қаралды 105 М.
Jak działa mikrofalówka? [RS Elektronika] #202
20:56
RS Elektronika
Рет қаралды 68 М.
Jak przechwycić dane z sondy meteorologicznej - Inżynieriada #063
30:36
Marcin Stolarski - Inzynieriada
Рет қаралды 61 М.
kuchenka mikrofalowa - budowa i zasada działania
13:55
Doświadczalnik
Рет қаралды 10 М.
Jak zbudować zgrzewarkę do akumulatorów z mikrofalówki - Inżynieriada #060
45:42
Marcin Stolarski - Inzynieriada
Рет қаралды 200 М.
Ноутбук за 20\40\60 тысяч рублей
42:36
Ремонтяш
Рет қаралды 352 М.
Зарядка-брелок для Apple Watch
0:39
Rozetked
Рет қаралды 290 М.
Сколько реально стоит ПК Величайшего?
0:37
Копия iPhone с WildBerries
1:00
Wylsacom
Рет қаралды 7 МЛН