Zmęczenie umysłowe i samoregulacja - interakcje między fizjologią, przekonaniami i zachowaniem

  Рет қаралды 18,824

Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS

Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS

Жыл бұрын

Zużycie „baterii mózgu”? Większość z nas doświadczyła zapewne tego stanu, nawet jeśli nie określała go w ten sposób. Dopada nas zwykle po intensywnym wysiłku umysłowym, gdy mózg zmuszony jest działać na najwyższych obrotach, a potem następuje gwałtowny spadek energii i potencjału poznawczego, tzw. zmęczenie umysłowe.
Jak rozumiano to pojęcie kiedyś, a jak ujmuje się ten temat współcześnie? W jaki sposób fizjologia wpływa na nasze zachowania i dobrostan psychiczny? Jaka jest zależność między zmęczeniem poznawczym a problemami psychicznymi takimi, jak depresja czy ADHD i jakie to ma znaczenie dla przyszłych terapii? Psycholożka i psychoterapeutka dr Natalia Wójcik odpowie na to i wiele innych pytań w rozmowie z Zofią Szynal, także psycholożką, psychoterapeutką i seksuolożką podczas webinaru organizowanego w ramach cyklu Psychologia poznawcza.
Uniwersytet SWPS w Krakowie! Nowo powstały Wydział Psychologii planuje uruchomić w tym mieście studia na kierunku psychologia już od października 2023 r. Więcej informacji na stronie: www.swps.pl/studiuj-w-krakowie.
dr Natalia Wójcik - psycholog, obroniła doktorat na Uniwersytecie Jagiellońskim, aktualnie pełni funkcję adiunkta na Wydziale Psychologii Uniwersytetu SWPS w Krakowie. Jest psychoterapeutką (certyfikat PTTPB nr 1378) i w swojej pracy inspiruje się metodami tzw. trzeciej fali (głównie terapia schematów i ACT). Od wielu lat prowadzi Fundację Bez Klamek, która zajmuje się psychoedukacją i wsparciem zdrowia psychicznego. Jest współzałożycielką ośrodka terapeutycznego Nurty w Krakowie. W ramach różnych projektów naukowych (m.in. Maestro, Opus, Preludium) prowadziła badania nad samokontrolą, samoregulacją, zmęczeniem poznawczym i motywacyjnym podłożem przetwarzania informacji. Interesuje się również badaniami nad najnowszymi metodami psychoterapii, w tym badaniami nad zastosowaniem substancji psychodelicznych w psychoterapii oraz rozwojem terapii somatycznych. Bliskie jej jest transdiagnostyczne, humanistyczne i neurobiologiczne rozumienie zdrowia psychicznego. Na Uniwersytecie SWPS w Krakowie będzie prowadzić zajęcia z zakresu zdrowia psychicznego i psychoterapii.
Zofia Szynal - absolwentka psychologii na Uniwersytecie SWPS, certyfikowana psychoterapeutka poznawczo-behawioralna. Ukończyła studia podyplomowe z seksuologii klinicznej i diagnozy psychologicznej. Współzałożycielka wrocławskiej Poradni Zdrowia Psychicznego Na Lepsze.
Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS to projekt popularyzujący wiedzę psychologiczną na najwyższym merytorycznym poziomie oraz odkrywający możliwości działania, jakie daje psychologia w różnych sferach życia zarówno prywatnego, jak i zawodowego. Projekt obejmuje działania online, których celem jest umożliwienie rozwoju każdemu, kto ma taką potrzebę lub ochotę, niezależnie od miejsca, w którym się znajduje. Więcej o projekcie: web.swps.pl/strefa-psyche
#zmęczenieumysłowe #samoregulacja #dobrostan

Пікірлер: 13
@ukaszgorski1637
@ukaszgorski1637 7 ай бұрын
Bardzo przydatne jest słuchanie takich wykładów, nawet w setkach godzin ■
@ukaszgorski1637
@ukaszgorski1637 7 ай бұрын
Próba wstrzymania oddechu na minutę -ze stoprem w telefonie jest już przełamaniem naszego zwykłego cyklu odpoczynku... uruchamia już po 30s. niepokój ^^ bo coś się dzieje ^^ ❤❤ Granica 50 sekund tego zwykłego ćwiczenia = budzi nasz układ współczulny i Mówi: słuchaj obudź się
@dzideczka13
@dzideczka13 8 ай бұрын
Dzień dobry
@annalistopad279
@annalistopad279 Жыл бұрын
Ciekawa dyskusja, zwłaszcza w kontekście adhd, dobre pytania.
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS Жыл бұрын
Dziękujemy w imieniu prowadzących!
@user-lz5it2jx6e
@user-lz5it2jx6e 11 ай бұрын
​@@StrefaPsycheUniwersytetuSWPSзх😮😮
@fejkfejkowy8241
@fejkfejkowy8241 10 ай бұрын
Fajnie by się słuchalo gdyby ktoś chociaż teoszkę pobawil się w korektorze i unormalizował dźwięk przed publikacją. Okropne skoki między osobami i kiepskie nagrania mikrofonów
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS 9 ай бұрын
Dziękujemy za tę sugestię, postaramy się rozwiązać problemy z jakością dźwięku w kolejnych materiałach!
@OstraMalina
@OstraMalina Жыл бұрын
Głupoty gadacie.
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS Жыл бұрын
Dziękujemy za wyrażenie swojej opinii. Jeśli możesz, proszę podziel się bardziej szczegółowymi informacjami na temat tego, co Cię nie satysfakcjonuje, abyśmy mogli lepiej zrozumieć Twoje obawy.
@OstraMalina
@OstraMalina Жыл бұрын
@@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS właśnie to zrobiliście za mnie 😘
@mystercarrot2054
@mystercarrot2054 10 ай бұрын
Psycholożka, żurnalistka, psychoanalityczka, piekarka, doktorka, ... Bleee
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS 10 ай бұрын
Feminatywy są obowiązującą i prawidłową formą żeńskich nazw zawodów i stanowisk w języku polskim. Stosujemy je równolegle do innych form, używanych i dozwolonych w języku polskim.
O syndromie DDA - Joanna Flis
35:58
Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS
Рет қаралды 44 М.
Sprawdź czy masz CICHE BORDERLINE
21:24
Przeciętny Człowiek
Рет қаралды 275 М.
NO NO NO YES! (50 MLN SUBSCRIBERS CHALLENGE!) #shorts
00:26
PANDA BOI
Рет қаралды 102 МЛН
4 najczęstsze powody, dlaczego nie chudniesz
0:04
Trener Mariusz Mróz
Рет қаралды 3,5 М.
Magdalena Cielecka: Książki Mojego Życia. Na żywo z Big Book Cafe
1:36:06
Big Book Cafe & Festival
Рет қаралды 62 М.
Co się dzieje w głowie mojego nastolatka? - dr Radosław Kaczan, Tomasz Kuźmicz
1:01:55
Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS
Рет қаралды 3,6 М.
10 oznak WYSOKIEJ inteligencji emocjonalnej
13:40
Człowiek Absurdalny
Рет қаралды 140 М.
Psychoterapia DDD (Dorosłych Dzieci z rodzin Dysfunkcyjnych) - Joanna Flis, Zofia Szynal
50:16
Syndrom Chronicznego Zmęczenia Wyjaśniony
13:32
Przeciętny Człowiek
Рет қаралды 1,3 МЛН
Jak słuchać żeby usłyszeć? Słuchanie w NVC. Dr Agnieszka Kozak
42:23
dr Agnieszka Kozak
Рет қаралды 45 М.