A "Konrad" hadműveletekről, 1945
1:20:38
Пікірлер
@gyorgytarr2652
@gyorgytarr2652 2 күн бұрын
Hol lehet kapni ?
@norbertszamveber
@norbertszamveber Күн бұрын
Megrendelhető a szerzőtől ([email protected])
@Vid.186
@Vid.186 4 күн бұрын
Köszönöm a videót! 👍
@mozsi50
@mozsi50 6 күн бұрын
Jobb lett volna, ha mindent látunk az előadásból. A háború végén olyan nagy volt az oroszok (szövetségesek) túlsúlya, hogy még ekkora veszteségek és nem valami jól vezetett csapatok részvétele se sokat nyomott a latba. Sok orosz teljesen feleslegesen halt meg a Nagy honvédő háborúban.
@norbertszamveber
@norbertszamveber 5 күн бұрын
Mit ért "minden" alatt? :) Az illusztrációk letölthetők a leírásból. ;)
@mozsi50
@mozsi50 5 күн бұрын
​@@norbertszamveber Tisztelt tanár úr! Abban igaza van, hogy az illusztrációk letőlthetőek, de Ön nem volt eléggé transzparens. Egy előadás akkor jobb, ha az előadó látható. Ez még a zenei előadásokra is igaz. Nem a tudományos hiányosságaira céloztam, mert a tizedét se tudom annak, amit Ön tud. Ezzel kapcsolatban akkor azt írtam (bizonyítottam) volna, hogy a szovjet hadművészet JSZ féle harckocsikat milyen zseniálisan alkalmazta. Ilyen véleményt tőlem senki ne várjon. Az említett harckocsik arra voltak jók, hogy a benne lévő személyzet jobban volt védve, mint egy ágyú személyzete. A költségei nem tudom hányszorosa, egy azonos űrtartalmú ágyúnak. Sehogy se nevezhető sikertörténetnek a frontra való kivitele. Változatlanul sokkal jobb volt a T 34 - es 76 - os és később 85 - ös konstrukciója. A T 34 -es tank az sokkolta a náci csapatokat, mert nem tudták eleinte kilőni, (később rájöttek, hogy a 88-as légelhárító ágyú képes erre.) függetlenül attól, hogy az oroszok észrevették, hogy nem elég a tankba küldeni a katonákat, hanem ki is kell őket képezni. Ez más téma. Köszönöm a kérdését.
@kaloz14
@kaloz14 6 күн бұрын
Méri Bulcsú eme könyvét, most szereztem be személyesen tőle, a 2024.VIII.11-én megrendezett "Südwind" hadifesztiválon, amelynek a felvidéki Oroszka adott sokadik alkalommal otthont. Nagyon szimpatikus, szerény fiatalember, aki mindössze 100 db példányban tudta megjelentetni e könyvét. A téma iránti érdeklődésre jó példa, hogy a hadifesztivál végére, mindössze 13 könyve maradt. A könyv nekem kimondottan tetszett azzal, hogy a parancsnoki állomány névvel ellátott képanyaga és alakulat jelzései bemutatásra kerültek. Kiolvasni még nem volt időm, ezért nem tudok bővebben beszélni róla. Ellenben hatalmas köszönet dr. Számvéber Norbert hadtörténész úrnak, eme részletes és építő jellegű kritikai hangvételű ismertetőért.
@user-cz4lf3pb9t
@user-cz4lf3pb9t 7 күн бұрын
Köszönöm ezt a recenziót a műről. Az ilyen hasonló témájú könyv ismertetők hiánypótlóak.Sajnos ehhez a témához nem tudok hozzászolni, mert én a magyar királyi légierővel foglalkozom. A szerző előtt le a kalappal!Tudom milyen egy könyvet magánban kiadni.Volt részem nekem is ilyenben, átérzem a nehézségeit annak. örülök hogy rajtam kívül is vannak megszállottak, akik kutatnak, írnak és azt megosztják a közönséggel. Még akkor is, ha tudom, hogy egyre kevesebben olvasnak.Azonban tudom, hogy ez a könyv 500 év múlva is kézbevehető lesz, nem fog eltűnni az internet szerverei közt.Gratulálok még egyszer a szerzőnek, sok ehhez hasonló könyvet várunk el tőle.(Egy gyors kérdés:A könyvben van említés az MKHL utolsó romboló kikepzeseről, ami ebben az időpontban Vágfarkasdon majd később Imelyben állomásozott?)
@gaborattilabuza7044
@gaborattilabuza7044 7 күн бұрын
Köszönöm szépen a videót! Tisztelt Számvéber úr, örülnék, ha újra elkezdené feltenni az előadásait ide, mert engem ugyan inkább a nyugati front érdekel, míg a keleti kevésbé (bár némelyik könyve e körből is a polcomon van), de az Ön előadásában nagyon szívesen hallgatom/hallgatnám azt is. 🙂
@ZoltanLeczkesi
@ZoltanLeczkesi 7 күн бұрын
Gratulálok a megjelenéshez! Nagy örömmel tölt el, hogy a birtokomban tudhatok egy dedikált példányt.
@_Petrovics
@_Petrovics 7 күн бұрын
Jónak tűnik, megérdemel egy próbát. Azt viszont szeretném megkérdezni, hogy a "...a könyv nem támogatja a fasiszta ideológiát..." kijelentés most, 2024-ben már helyes, vagy csak nekem esik nehezemre megérteni, hogy miért ezt a szót használja megannyi szerző, ismeretterjesztő.
@MrAdamF
@MrAdamF 7 күн бұрын
A marder 12:46 körül a die deutsche wochenschau-bòl van kifotòzva (vagy legalabbis abban is ugyan ez van) ‘43 március körüli adásban…a Kharkov térségében vivott harcokbòl.
@ZoltanLeczkesi
@ZoltanLeczkesi 7 күн бұрын
A DDW melyik hányas sorszámú híradóanyagában látta ezt?
@Mitchell_Gant
@Mitchell_Gant 7 күн бұрын
Meglepődtem mikor láttam a felhasznált források közt Kurt Rieder Tigris könyvét, mondom ezt úgy hogy most is itt van a polcon.
@gyorgylengyel5397
@gyorgylengyel5397 7 күн бұрын
Köszönöm a számomra még ismeretlen kiadvány részletes bemutatását. Egy apró észrevétel és pontosítás: a 8.oldalon látható tiszt nem Hans-Günther von Rost (a 44. "H.u.D." ho. parancsnoka), hanem Eberhard Rodt.
@ZoltanLeczkesi
@ZoltanLeczkesi 7 күн бұрын
Egy forrást esetleg tudna csatolni?
@gyorgylengyel5397
@gyorgylengyel5397 4 күн бұрын
@@ZoltanLeczkesi Az egyszerű érdeklődőknek talán elég lesz a google keresőbe beírni a Eberhard Rodt nevét. A komolyabb forrásszakértőknek: Franz Thomas: Die Eichenlaubträger 2 kötet 216.oldala; Florian Berger: Lexikon der Ritterkreuzträger 4.kötet 285.oldal; Jeremy Dixon: The Knight's Cross with Oakleavers 2.kötet 448.oldal.
@avagyhas
@avagyhas 7 күн бұрын
Azon nem csodálkozom, hogy ha saját kiadásban adta ki a Szerző, akkor igyekezett csökkenteni a terjedelmet, hiszen - gondolom - minél nagyobb terjedelem, annál több - saját - költség.
@kopfersuzbergenisaberger7388
@kopfersuzbergenisaberger7388 7 күн бұрын
Hurrá új video 🎉
@_Petrovics
@_Petrovics 15 күн бұрын
Nem értem az illusztrációk hiányáért felrótt kritikákat. A leírás linkjét megnyitva, miközben hallgattam, görgettem lefelé az aktuális diára. Igazából még egy fokkal interaktívabbnak is érződött így az előadás. Köszönöm szépen az elhangzottakat!
@pirosszirom8998
@pirosszirom8998 Ай бұрын
Wittmann , úgy tűnik, személyes becsvágyának vetett alá mindent, ezért nem tartott rádiókapcsolatot sem a saját egységeivel, mert egyedül akarta learatni a babérokat, pedig ha a századával egüttműködik, elkerülhette volna a későbbi súlyos veszteségeket. Egyéni hősökre ugyan szükség van, de az egyéni sikereket sosem szabad fölérendelni a kitűzött harcászati céloknak, mert annak legtöbbször katasztrófa a vége, Wittmann is ennek esett áldozatul.
@gergonagy4128
@gergonagy4128 Ай бұрын
Esetleg a repülős ászokról is lehetne egy sorozat.
@norbertszamveber
@norbertszamveber Ай бұрын
Azokhoz sajnos ennyire sem értek. :)
@gergonagy4128
@gergonagy4128 Ай бұрын
Jártam arra Esztergomban laktam 4 évig sokat jártam át motorozni meg túrázni. A terep szörnyű volt arra felé nem tudom merre jártak a páncélosok de dombok minden felé keskeny kanyargós utak stb.
@magorfia3503
@magorfia3503 3 ай бұрын
Remek előadás csak a baj az, hogy nem illusztrálva lett előadva.
@norbertszamveber
@norbertszamveber 3 ай бұрын
A leírásban ott a link az illusztrációkhoz. :)
@norbertmikolasek9041
@norbertmikolasek9041 4 ай бұрын
Nagyon szépen köszönöm az előadást. Az 5 garda harckocsi hadsereg Prohorovkánál míg a 2 szovjet páncélos hadsereg Pragánál is leírták magukat nagyjából az előadásban vázolt recept szerint: azaz az összfegyvernemiség teljesen szétesett a szovjeteknél.
@MrBoxer35
@MrBoxer35 7 ай бұрын
Tartalom csullagos 5.De mennyire nehéz kimondani hogy tigris es parduc vagy négy 😊😊
@norbertszamveber
@norbertszamveber 7 ай бұрын
A Volkswagenre miért nem mondjuk azt magyarul, hogy "Népautó"? Na, pont ezért nevezem a német harcjárműveket a német nevükön. :)
@MrBoxer35
@MrBoxer35 7 ай бұрын
@@norbertszamveber Nem vitatkozni akartam a tartalma és szakmai oldala amit minden előadásodban benne van pazar és részletes..A stug nevét magyarul mondod 😁A többi meg nem lényeges
@ferencgezacsontos7713
@ferencgezacsontos7713 7 ай бұрын
Számvéber Ur, meglehetösen nyersen fogalmaz, más elméletekröl, pedig Ön is csak "azt gondolja". Én meg azt gondolom, hogy maradok a rakétás kilövésnél. Nekem meggyözöbb a francia gazda által talált, a Typhoon által kilött rakétahüvely maradványa, amelyet ha jól emlékszem egy-két órával késöbb talált meg és vitt haza több más ronccsal együtt. Persze a fal mögül is lehetne löni, de akkor honnan tudták, hogy pont ott és pont akkor kell a falat lerombolni? Oldalról nehéz a motorfedelet eltalálni, márpedig ugy tudom, az sérült volt. egy oldalirányu találatnál biztos a lánctalp szakadás is. Persze az sem kizárt, hogy a Typhoon már a kilött harckocsira lött, bár szerintem az 5 Tiger kilövése közös munka volt. Typhoon és Shermanok. Mindenki lött. A távoli kilövés szerintem lehetetlen, amint az is, hogy egy alig kiképzett katona hirtelen 3 találatot s elérjen majd 1000 méterröl. Összegzésével pedig teljesen nem értek egyet, mert nem ismeri az akkori katonai lelket. Nekem ez inkább egy tudatos öngyilkos küldetés volt, tudta hogy nem térhet a feladatról vissza, nem is vitt mindenkit. Ami pedig Németország 4. legnagyobb ászát illeti, biztos nem volt fegyelmezetlen és gyenge parancsnok, mert azok hamar hullottak. Tisztelettel kérem, egy kicsit több tisztelet talán jogos vele szemben.
@norbertszamveber
@norbertszamveber 7 ай бұрын
Tisztelt Uram! Én a fellelhető források elemzése alapján gondolom azt, amit az előadásban állítok. Természetesen nem kell elfogadni. Ugyanakkor érdemes megfontolni a következőket: 1. A Typhoon vadászbombázó repülőgépek RP-3 rakétáinak nincs hüvelye. 2. Wittmann harckocsijának kilövése után egy-két órával a körzetben még heves harcok folytak, amikor a roncsgyűjtés gyakorlatilag lehetetlen volt. 3. Ha a motorteret érte volna (rakéta)találat, akkor a harckocsitorony "puttonya" minden bizonnyal leszakadt volna (ahogy ezt az előadásban is érintem). Más a helyzet, ha a már kilőtt harckocsit találja el egy rakéta később (mivel akkor a torony már a földön volt, távolabb a motortértől).
@ferencgezacsontos7713
@ferencgezacsontos7713 7 ай бұрын
@@norbertszamveberNincs kétségem az Ön alapossága felöl és biztosan látta a helyszini riportot a tárgyi emlékekkel, mérésekkel. ( kzfaq.info/get/bejne/rrZlocd7lq_UmY0.html ) Azt gondolom, van realitása a baloldalról és hátulról érkezö kilövésnek, de a légitámadások hiánya esetén aligha érhetö el 5 Tiger kilövése. Ön szakértö a harckocsik tekintetében, hogyan magyarázza, hogy nem vették észre a Tigerek a baloldalt leomló falakat, mert a torony ok hogy jobbra fordult, de a driver és a géppuskás is láthatta volna, hiszen egyenes terepen haladtak. Ön a szakértö én csak számolok és kiváncsiskodok és nem kérdezek többet.
@norbertszamveber
@norbertszamveber 7 ай бұрын
A kanadaiak szerintem nem bontották le a teljes falat, csupán rés(eke)t vághattak rajta. A lesállásba helyezett saját harckocsi(k) lövegcsöve biztosan nem lógott túl a fal síkján, mert akkor már nem lett volna álcázott lesállás.
@wiking75
@wiking75 8 ай бұрын
Élmény volt ezt az előadást hallgatni!
@tamasszabo4499
@tamasszabo4499 8 ай бұрын
A kép helyett, nem-e lehetne kirakni az aktuális térképet ?!!!!
@norbertszamveber
@norbertszamveber 8 ай бұрын
A leírásban ott a link az előadás illusztrációihoz.
@SzaboPeter
@SzaboPeter 9 ай бұрын
A prezentációt de jó lenne látni a hanghoz!
@norbertszamveber
@norbertszamveber 9 ай бұрын
Ott a link a leírásban. :)
@koszazanafar635
@koszazanafar635 10 ай бұрын
Sajnalom,hogy nem válaszolt a hk test utóéletével kapcsolatban.
@koszazanafar635
@koszazanafar635 10 ай бұрын
A kanyar csövű stg44 említését hiányoltam Egyben megragadnám az alkalmat hogy sokadikként hatalmas köszönetet mondjak a munkajáért,és az önzetlen megosztásért
@shahidkhattak7271
@shahidkhattak7271 10 ай бұрын
Great tank commander of WWII
@LajosHerbaly-xl3io
@LajosHerbaly-xl3io 11 ай бұрын
Konyev “Egy frontparancsnok feljegyzései” című könyvében egy egész fejezetet szán erre a hadműveletre. Ő is megjegyzi, hogy mennyire keveset említik a háborús szerzők, valamint legnehezebb feladataként emlékezik meg róla.
@gaborv.6502
@gaborv.6502 11 ай бұрын
Remek előadás. Csak egy dolgon akadt meg a fülem. Az azért erős túlzásnak hangzott számomra, hogy a szovjetektől vették a döntött páncél ötletét át a németek. Azért pl. az Sd.Kfz. 231 6-rad a döntött páncéljával picikét megelőzte a T-34-est 1932-ben. Csak tippelek, de valsz a legtöbb német vason a lőszerkészlet helyigénye miatt nem használták a döntést, az oldalszekrény agyig volt pakolva lőszerrel a PzIV és a PzVI esetében is.
@norbertszamveber
@norbertszamveber 11 ай бұрын
És akkor a Panthernél, majd a Tiger B-nél miért tértek át a döntött páncélzatra? Ott is kellett a hely a sok, ráadásul nagyobb űrméretű gránátoknak. ;)
@gaborv.6502
@gaborv.6502 11 ай бұрын
​ @norbertszamveber HA jól tévedek akkor a Panther-nél a járművet hosszabbították meg és a rádiós+vezető mögött helyezték el a lőszerkülönbözetet, a Tiger ausf B esetében pedig a torony hátuljában. És ilyen alapon felmerülhetne az a kérdés is, hogy akkor pl a KV szérián miért is nem használták az oroszok a döntést... csak tippjeim lennének a konstrukciós kompromisszumok kapcsán mindhárom esetben (egy mérnök barátom szokta mondani, a tervezés nem más, mint kompromisszumok végtelen sora.) De mindez azon a tényen semmit nem változtat, hogy objektív tény, hogy a német mérnökök már 1932-ben ismerték a döntött páncélt és kiterjedten alkalmazták (hogy mást ne is említsek: Sd kfz 231, 250 és 251). Viszont az szerintem is igen érdekes kutatási kérdés lehetne, hogy a Pz. IV (F-ig) esetében miért nem alkalmaztak döntést. Hisz ott a helyhiány nem volt akkora akadály, pláne a korai változatokon a KwK 37 fegyver relatíve kis lőszere miatt. Érdekes lenne a járművek tervezésével kapcsolatos korabeli dokumentumokat fellelni német levéltárakban hátha kapnánk választ e kérdéskörre. Mindezeken túl még egyszer gratulálok a remek előadáshoz!@@norbertszamveber
@norbertszamveber
@norbertszamveber 11 ай бұрын
@@gaborv.6502 Maradjunk annyiban, hogy a döntött "páncélzatot" a németek előtt is ismerték. :) www.historyhit.com/did-leonardo-da-vinci-invent-the-first-tank/
@gaborv.6502
@gaborv.6502 11 ай бұрын
@@norbertszamveberén ennek hol is állítottam ellenkezőjét? :/
@batabata543
@batabata543 Жыл бұрын
Kedves Szamveber Norbert . Üdvözlöm nagyon szépen köszönöm a videót . Már párszor megnéztem . Gratulálok a profi előadáshoz . Felkészültségben Ön a legjobb a témában . Sok sikert kívánok munkához . Kérem meg legyen szíves feltölteni pancelosokrol előadásokat . Szép napot egy lelkes nezo
@norbertszamveber
@norbertszamveber Жыл бұрын
Köszönöm szépen! Ha lesz elegendő szabadidőm, igyekszem újabb előadásokat készíteni.
@sandorkiss9159
@sandorkiss9159 Жыл бұрын
A páncélosok elleni közelharc legfőbb eleme a bátorság volt!
@alex-sandorzsolnai2119
@alex-sandorzsolnai2119 Жыл бұрын
Ok
@SalaKaland
@SalaKaland Жыл бұрын
Hiánypótló,profi előadás. Emelem kalapom ! 👍🏻
@andrasvarga4066
@andrasvarga4066 Жыл бұрын
Háború végén .A Britt hivatalos közlemény szerint ,mivel a magyar és angol csapatok nem kerültek szembe, semmilyen követelményekkel nem áll fenn!!!
@SalaKaland
@SalaKaland Жыл бұрын
Nagyon jó előadás volt ! Most találtam a csatornára,szép lassacskán végig fogom nézni az összes videót.
@SalaKaland
@SalaKaland Жыл бұрын
Érdekes videò,köszönöm szépen. Azt hiszem végig fogom nézni a sorozatot,pláne mivel a Villanyszerelők,s a Panzerek a kedvenc témám !
@ioanleustean5047
@ioanleustean5047 Жыл бұрын
Kérem, van képetek az 1944-es tordai csatáról?
@balazskovacs902
@balazskovacs902 Жыл бұрын
Üdv! Mièrt nem látható az előadás?
@norbertszamveber
@norbertszamveber Жыл бұрын
Azért nem látható, mert ez nem videó. ;) Az illusztrációk elérhetők a leírásban elhelyezett linken.
@balazskovacs902
@balazskovacs902 Жыл бұрын
Köszönöm szépen
@batabata543
@batabata543 Жыл бұрын
Jó az előadás köszönöm szépen
@panzerdivizion23.
@panzerdivizion23. Жыл бұрын
Nem ők kerűltek BadKreuzenach-i fogságba?
@norbertszamveber
@norbertszamveber Жыл бұрын
Szerintem nem.
@panzerdivizion23.
@panzerdivizion23. Жыл бұрын
@@norbertszamveber Nagyapám ott sinylődött és beszámolt ötleszerű kivégzésekről. Majd a Vör}öskereszt átvitt egy Magyar kontingens Dániába Angol fogságba, ahol rendkívűl emberséges bánásmód volt! Kijártak dolgozni, fizetésért!
@dzso22
@dzso22 Жыл бұрын
Tisztelt Számvéber Úr, az amerikai harckocsivadász doktrína vita tárgyát kérdezi. Az FM-18-5 taktikai utasítás alapján a harckocsivadász zászlóaljak elsödleges feladata a támadó elleséges harckocsialakulatok leküzdése mégpedig az alábbi módon: "(2) Movement to firing positions so as to intercept hostile tanks by arriving sufficiently in advance of the tanks to permit proper emplacement and concealment of tank destroyers. Tank destroyers ambush hostile tanks, but do not charge nor chase them." Támadás esetén sem irják konkrétan, hogy a páncélvadászoknak kellene leküzdeni minden elleséges harckocsit, hanem a harckocsikkal inditott ellentámadást felfogni. "c. Attack. A counterattack by hostile armor is a serious threat to the success of our attack. Tank destroyers are disposed initially and during the attack, to repel counterattacks by armored units thus leaving our forces free to continue their mission." Másrészt a Sherman harckocsik M3 harckocsiágyúja 37.5 es kaliberhosszával kettös célú ágyúnak tekinthetö szemben a korai Pz IVesek L/24 KwK37esével. A francia Canon de 75 modèle 1897 tábori ágyú továbbfejlesztésével jött létre, amit a mindkét oldal alkalmazott páncéltörö ágyúként, a németek mint PaK 38/97, az amerikaiak az elsö generációs M3 GMC harckocsivadász fegyverzeteként. Bár az igaz, hogy az amerikai doktrína szerint nem a harckocsik feladata a tömeges harckocsi támadások elleni harc, de az nem teljesen helytálló, hogy a harckocsiknak egyáltalán nem feladata a harckocsik elleni harc. Különösen, hogy a gyakorlatilag páncéltörö ágyúnak tekintehetö 76mm-es M1A1 löveggel felszerelt Shermanek már 1944 tavaszán megérkeztek a nagy-britanniai raktárakba, jóllehet a frontra különbözö okokból csak kesöbb. Az elöadás többi részéhez nincs hozzáfüznivalóm. Alapos és informativ mint mindig. Üdvözlettel Pásztor József
@koszazanafar635
@koszazanafar635 Жыл бұрын
12:50 után valamivel említed hogy jpz4 ill jpz4/70 ez ne keverjük, ill jpz 4et nem nagyon osztogattak. Mi miatt? Hiszen a /70 drágább nehezebb bonyolultabb nagyobb tűzerejű,a jpz 4 ről nem tudtam hogy ne osztogazták volna.bocsi ha hülyeséget kérdezek
@norbertszamveber
@norbertszamveber Жыл бұрын
Nem "osztogattak", hanem Jagdpanzer IV-et a németek nem osztottak be páncélosezredbe, harckocsi-pótléknak. A Panzer IV/70 (nem Jagdpanzer IV/70!) pedig Panther-lövegű Panzer IV volt, csak lövegtorony nélkül. A neve is jelzi, hogy harckocsifeladatokra szánták. Más kérdés, hogy anyaghiány miatt ment páncélvadász-, sőt rohamlöveg-alakulatokba is.
@koszazanafar635
@koszazanafar635 8 ай бұрын
​​@@norbertszamveberazt a rossebes mindenségit. Na ez olyan infó amiről fingom nem volt rajongóként sem. A jpz 4/70 ami mostmár tudom pz4/70 panther ágyúval ellátott 80 milis frontpáncélú jpz4 nek gondoltam. Vagyis *ugyanaz csak nagyobb tűzerő vastagabb frontpáncél,elég érdekes infó volt. Sőt,a legérdekesebb amit mostanában hallottam. Egyben köszönöm a megtisztelő választ!
@davidmihalyhajdu3306
@davidmihalyhajdu3306 Жыл бұрын
Nagyon jóvolt
@JLHFans
@JLHFans Жыл бұрын
Az ő történetéről miért nem készült még film ???
@zsolt5303
@zsolt5303 Жыл бұрын
Üdv nagyon gazdag és profi szintű előadások és nagyon lekötött engem is az összes de a legjobban a Tiger 2 harckocsik érdekelnek esetleg nincs olyan tervben hogy bemutató lesz erről az orosz oldallal össze mérve?
@norbertszamveber
@norbertszamveber Жыл бұрын
Nem zárom ki, hogy lesz ilyen anyag is, de mostanában sajnos kevés időm van erre.
@attilapribus8840
@attilapribus8840 Жыл бұрын
Nagyon ott van a prezentáció! Minden könyved Norbert alapos, megalapozott, tudományos, új infotmációkat tartalmaz a páncélos hadviselésről, a II. V h ról! Gratulálok! Én is olvastam más forrásokból hogy a Vörös Hadseregnek milyen hatalmas veszteségei voltak általában, kb 10-szerese a németekének. Nyikita Mihalkov filmrendező trilógiája is demonstrálja a veszteségeket és az abszurd szituációkat (pl bunkókkal küldik a vörös katonákat a német álások, a golyószórók ellen stb). Most már csak az a kérdés ha ilyen hatalmas veszteségei voltak a Vörös Hadseregnek hogy nyerték meg a háborút? További munkasikereket!
@SalaKaland
@SalaKaland Жыл бұрын
Úgy,hogy az egész világ gyakorlatilag a Birodalom ellen volt.
@zsoltfeher4220
@zsoltfeher4220 Жыл бұрын
Az érdekes hogy mind Hitler mind sztàlin analfbéta volt hadvezetésböl mégis az ö akaratuk érvényesült. És ezeknek a baklövéseiknek nagyon sok katona halàl lett a vége.
@davidbusa6479
@davidbusa6479 Жыл бұрын
Tiszteletem! Videó felvétel nem készült erről az előadásról?
@norbertszamveber
@norbertszamveber Жыл бұрын
Nem készült.
@avenaoat
@avenaoat 2 жыл бұрын
Mi a fenének kellett ott hagyni a páncélos iskolát, Bergent a háború végén? Többen maradtak volna életben, ha ott maradnak?
@istvanegri
@istvanegri 2 жыл бұрын
Kár, hogy a nyitóképen nem Knispel, hanem Richard Freiherr von Rosen látható.
@norbertszamveber
@norbertszamveber 2 жыл бұрын
Kár, hogy Von Rosen 1945. február 28-i döntéssel kapta meg a Német Kereszt arany fokozatát (Deutsches Kreuz in Gold). Itt tehát 1944 szeptemberében, a felvétel elkészítésekor egész biztosan nem viselhette (lásd a részben kitakart kitüntetést). A képen bizony Knispel látható.
@istvanegri
@istvanegri 2 жыл бұрын
Akkor viszont Knispel szokásától eltérően rendesen megborotválkozott ;-) Amúgy ez a fotó von Rosen memoárjában is szerepel.
@norbertszamveber
@norbertszamveber 2 жыл бұрын
És Von Rosen könyve szerint is Knispel látható a fotón... ;)
@istvanegri
@istvanegri 2 жыл бұрын
@@norbertszamveber "Errare humanum est" mondá vala a sündisznó és lemászott a súrolókeféről.