5 wartościowych filmów na 2000 rok
10:44
Krótka historia Eurowizji
12:38
Filmy, które zmieniły lata 90.
26:18
Пікірлер
@user-nw4dp8if2u
@user-nw4dp8if2u 2 сағат бұрын
Proszę mówić poprawnie, moda na błędy językowe kiedyś minie ....Mówi się Pani Biolog bo BIO-loszki to są w chlewie :) i zdecydowanie są BIO :)
@krotkiehistorieokulturze
@krotkiehistorieokulturze 2 сағат бұрын
Ale z takimi "żartami" i jadem to nie tutaj tak, tutaj nie. Co do feminatywów - te były powszechnie używane w Polsce na początku XX wieku i nie budziły kontrowersji. W 1904 roku "Poradnik Językowy" opublikował nawet protest czytelników sprzeciwiających się używaniu męskich form w odniesieniu do kobiet, uznając to za "gwałcenie języka polskiego". Preferowano wówczas formy takie jak doktorka, profesorka, lekarka czy autorka. Feminatywy nie są nowym wynalazkiem językowym, a raczej powrotem do wcześniejszych praktyk. Badacze wskazują, że poprzednie pokolenia mogły być bardziej otwarte na stosowanie żeńskich form niż obecnie. W pierwszej połowie XX wieku feminatywy były wręcz zalecane przez językoznawców, co skutkowało powszechnym użyciem określeń takich jak adwokatka, doktorka czy gościni w prasie, dokumentach i słownikach. Obecna dyskusja na temat feminatywów jest więc w pewnym sensie powrotem do praktyk językowych sprzed stu lat, które wówczas nie budziły kontrowersji, a były uważane za naturalne i poprawne (za: Słownik Języka Polskiego, Żywa Biblioteka Polska i Wielka Historia). A poza tym: język ewoluował, ewoluuje i ewoluować będzie. Zmiana to nieodłączna rozwoju.
@user-nw4dp8if2u
@user-nw4dp8if2u 2 сағат бұрын
​@@krotkiehistorieokulturze Aaaaa :):):) już wszystko wiem :):):) Pozdrawiam
@user-nw4dp8if2u
@user-nw4dp8if2u 2 сағат бұрын
Ten materiał pokazuje co przetrwało próbę czasu i weszło do klasyki np. SF...to są cały czas te same ważne i potrzebne opowieści o wartościach. Cały czas w kinie Lewaki robiły i robią denne kino dla ciemnogrodu tylko dla mamony ....Cały czas walczą z wartościami uniwersalnymi głoszonymi w wierszach docelowo wierze katolickiej...
@teofilnowakowski235
@teofilnowakowski235 6 сағат бұрын
Film z ważnym przesłaniem. Polecam! Szatan istnieje naprawdę. Kosmici to tylko jego kreacje aktorskie.
@krotkiehistorieokulturze
@krotkiehistorieokulturze 22 сағат бұрын
I tak w filmie "Oni" (org. "The Faculty") Roberta Rodrigueza wystąpili: Josh Hartnett, Elijah Wood, Jordana Brewster, Famke Janssen, Robert Patrick, Clea DuVall, wyśmienita Salma Hayek w małej drugoplanowej roli, a nawet i... Usher. To też i w "The Faculty" mogliśmy usłyszeć "Another Brick in The Wall, Part 2" wykonane przez zespół Class of '99. "Oni" to piękna, gatunkowa zabawa kinem, klasyk filmów klasy b, szalona wariacja horroru, science fiction i czarnej komedii, a w tym wszystkim unoszący się duch filmów z pozaziemskimi porywaczami ciała i czysta radocha z robienia kina.
@marcinkwasny3697
@marcinkwasny3697 2 күн бұрын
Skorzystam z okazji i polecę tutaj wyprodukowany przez Katsuhiro Ōtomo nowelowy film anime "Memories" z 1995 r, a w szczególności jego pierwszy segment "Magnetic Rose". Opowiada on o grupie kosmicznych złomiarzy, którzy w trakcie wykonywania swojej pracy odkrywają pozostałości pewnej tajemniczej stacji kosmicznej. Mamy tutaj dość nieoczywiste połączenie kosmicznego filmu s-f z opowieścią o duchach ale w dość ambitnym wydaniu, bo za inspirację do tej animacji posłużyło min. filmowe "Solaris" Tarkowskiego. Do tego film ten jest obłędnie wręcz zanimowany. Poziom szczegółowości przebija chyba wszystko co kiedykolwiek się w tej formie ukazało. A skoro już zahaczyłem o ekranizację prozy Lema, to polecam też czechosłowacki film "Ikaria-XB1" o astronautach lecących w stronę Alfa-Centauri, którzy w pewnym momencie muszą zmagać się z własną psychiką. Tylko, że ten film to już akurat "zwykłe" s-f bez żadnych wątków horrorowych. Tzn, też są w nim elementy grozy, ale to grozą płynąca z bezkresności i pustki kosmosu a nie np. z obecności bytów nadprzyrodzonych.
@krotkiehistorieokulturze
@krotkiehistorieokulturze Күн бұрын
Ulalala, muszę obczaić, i "Memories" i "Ikaria-XB1". Dzięki za te wspomnienia!
@krotkiehistorieokulturze
@krotkiehistorieokulturze 2 күн бұрын
"Ciemna strona Księżyca" ma też i świetny pięknie kiczowaty plakat wpisujący się w mroczno-mistyczną estetykę filmu.
@Przemix81
@Przemix81 2 күн бұрын
Gówno prawda oglądam jakie filmy i chce i jakie sprawiają mi przyjemność!! co mam oglądać dramaty psychologiczne bo banda posranych recenzentów je poleca? To jest mój stracony czas i moja wydana kasa do kina i nikomu nic do tego!! Jak będę chciał obejrzeć 2 dziewczyny 1 kubek to też niech to nikogo nie obchodzi. Mam mieć poczucie oglądania gorszego, rozrywkowego kina? a w dupie to mam głęboko? Jak będę chciał dramat to pójdę zapalić mamie znicz na cmentarzu, popatrzę na patusów po blokiem albo jak sąsiad wyzywa konkubinę, Dla mnie kino ma sprawiać radość. dziękuje dobranoc.
@krotkiehistorieokulturze
@krotkiehistorieokulturze 2 күн бұрын
Aha, no jakby o tym jest właśnie ten film xd O tym, że kino ma sprawiać przyjemność. Co człowiek, czy jego aktualny nastrój, to inne filmy pocieszenia.
@MistrzMefistofeles
@MistrzMefistofeles 3 күн бұрын
Kiedyś zarwalem całą noc liczac ze Ania z Zielonego wzgórza mnie uśpi, a obejrzałem cała serie🙈
@krotkiehistorieokulturze
@krotkiehistorieokulturze 3 күн бұрын
Ha, ja tak miałam z książkami, podchodziłam jak pies do jeża, a potem jak zaczęłam, to przestać nie mogłam. Filmy z serii mam gdzieś u rodziców do dzisiaj, na płytkach DVD dołączanych do jakiejś starej gazetki.
@krotkiehistorieokulturze
@krotkiehistorieokulturze 3 күн бұрын
Tak teraz sobie patrzę, że dobry rok z tego 97' sobie był. Jakie tytuły są waszymi comfort movies?
@odyniec1
@odyniec1 6 күн бұрын
inspiracji serialu można by też szukać w "Strefie Mroku"
@krotkiehistorieokulturze
@krotkiehistorieokulturze 6 күн бұрын
Jak najbardziej!
@marcinzywy9444
@marcinzywy9444 7 күн бұрын
Jakie to klapy, jak się zarobiło więcej niż się wydało? Budżet filmu, to koszt, a dochód, to wszystko ponad koszty. Nawet przy nr. 4 'Donnie Darko': przy budżecie 6 mln. film zebrał(?!) 7 mln. - znaczy bańka ponad koszty! Gdzież tu klapa finansowa? 16.7% zysku/dochodu, to bardzo godziwy zarobek - nawet uwzględniając, że to prawdopodobnie przed opodatkowaniem. A przy nr. 7 'Stalowy gigant' co znaczy "film przyniósł"? Przychód czy dochód? Sprawdziłem i podają (z sierpnia 2020), że budżet był nie 70, a 48 mln i to 'przyniósł' (przychód), to nie 23, a 31 mln - znaczy strata nie 47, a 17 mln USD. Dalej już mi się nie chce.
@krotkiehistorieokulturze
@krotkiehistorieokulturze 7 күн бұрын
Z prostego względu - budżet danego filmu to nie wszystkie koszty, jakie się z nim wiążą (budżet filmu to zazwyczaj koszty produkcji takie jak wynagrodzenia dla reżysera, aktorów, scenarzystów, wynajem sprzętu oraz lokacji, a także koszty postprodukcji, czyli montaż, udźwiękowienie, efekty wizualne i inne; taki budżet natomiast zazwyczaj nie obejmuje: kosztów marketingu i promocji czy kosztów związanych z jego dystrybucją). Dlatego też budżety filmów niejednokrotnie podawane są w przybliżeniu, wartości są szacunkowe. Te "dodatkowe" koszty nierzadko są wysokie i mogą nie tylko dorównać budżetowi danej produkcji, ale też i ją przewyższyć. I tak często, aby film opłacił się studiu, musi zarobić dwukrotność, a nawet trzykrotność swojego budżetu.
@marcinzywy9444
@marcinzywy9444 7 күн бұрын
@@krotkiehistorieokulturze Akurat jestem księgowym i nie bardzo w to tłumaczenie wierzę - w większości cywilizowanych krajów księgowość prowadzi się podobnie. Każdy projekt (film, gra, cokolwiek) dostaje jakiś budżet (pominę kwestię ew. dotacji - np. państwowych), który musi uwzględniać wszystko! Ew. może być skorygowany, ale wtedy ktoś podejmuje decyzję, czy ciągnąć to dalej, czy odpuścić. Może jakiś link do wiarygodnego źródła, ad budżetów filmowych w Holly? [edit] Jaki inwestor chciałby wrzucić kasę w coś, co nie wiadomo ile może go kosztować?
@krotkiehistorieokulturze
@krotkiehistorieokulturze 6 күн бұрын
Tu kilka źródeł z brzegu, które sporo rozjaśniają: * stephenfollows.com/how-movies-make-money-hollywood-blockbusters/ * entertainmentstrategyguy.com/2019/11/20/the-great-irishman-challenge-how-to-calculate-the-feature-film-profitability-part-i/ * fastercapital.com/topics/the-sources-and-models-of-revenue-and-profit-for-your-film-project.html * www.the-numbers.com/movie/budgets/all Poza tym choćby książka "The Movie Business: The Definitive Guide to the Legal and Financial Secrets of Getting Your Movie Made" Kelly'ego Charlesa Craba czy "The Movie Business Book" i rozdział Petera J. Dekoma "Movies, Money and Madness" czy "Sztuka produkcji filmowej" Gregorego Goodella. Cóż, nie mam wpływu na to, w co wierzysz, ale tego, czy film jest rentowny nie określa jedynie porównanie jego budżetu z zarobkami ze sprzedaży biletów (warto tu dodać, że studia dzielą się przychodami z biletów z kinami - te zazwyczaj zatrzymują około 50 procent ze sprzedaży). Poza podziałem zarobku z kas kinowych ogromnie istotne są również wydatki marketingowe, których budżet nie obejmuje - te przy większych produkcjach stanowić mogą około 50 procent ich budżetu, a nawet i więcej. I tak, przykładowo, gdy budżet danej produkcji wynosi 45 mln dolarów, działania marketingowe mogą zwiększyć wydatki o dodatkowe 22,5 mln dolarów. Wiadomo, box office to tylko jedno ze źródeł zarobkowych filmu i taki nierentowny (jeśli mowa o premierze kinowej) projekt może się w - dalszej lub bliższej przyszłości - zwrócić dzięki sprzedaży praw do czasowej dostępności na serwisach streamingowych, sprzedaży płyt DVD/Blu-Ray, zabawkach, komiksach etc.
@marcinkwasny3697
@marcinkwasny3697 6 күн бұрын
​@@marcinzywy9444 Nie bierzesz pod uwagę jeden rzeczy: budżet filmu to koszt jego produkcji (garze aktorów, reżysera, obsługi technicznej, wynajem sprzętu, plenerów itd, itd), Boxoffice zaś to przychód z biletów kinowych. Ta kasa nie idzie w całości bezpośrednio do producentów, ale trzeba ją jeszcze podzielić między dystrybutorów filmu (to często osobne firmy, niezależne od producentów, szczególnie na rynkach zagranicznych) oraz kina, które go wyświetły.
@marcinzywy9444
@marcinzywy9444 6 күн бұрын
@@krotkiehistorieokulturze Dziękuję, później poczytam, i jeżeli się myliłem, to przepraszam.
@MEDIASYSTEMSTUDIO
@MEDIASYSTEMSTUDIO 7 күн бұрын
Anihilacja dobry film. Ale w końcówce jakoś brakło mi kropki nad i ... Generalnie dzieła z wizją nie przebijają się. Dlaczego? Bo lubimy to co łatwe a nie to co nas zmusza do myślenia
@kissburger6192
@kissburger6192 7 күн бұрын
Przyjemnie się ciebie słucha, dzięki wielkie.
@KASIA-fj6gu
@KASIA-fj6gu 7 күн бұрын
Nie wspomniałaś o serialu "Strefa mroku": ani o tym pierwszym z lat 60tych, ani o jego kontynuacji w 90tych. Nie łączyła go w prawdzie ta sama para bohaterów, ale każdy odcinek był inny, od duchów po UFO. To moje pierwsze skojarzenie.
@asiaskalska3462
@asiaskalska3462 7 күн бұрын
"Wodny świat" zdaje się ze też nie zarobił tyle, ile oczekiwano.
@PiterParker-lh6uu
@PiterParker-lh6uu 8 күн бұрын
Czy tylka ja bendę dalej oglądać tego oryginalnego harrego Pottera i nie jestem przekonany do tego nowego
@enzzzo78
@enzzzo78 8 күн бұрын
Znasz Legend of 1900?
@jaroslawkiwior9845
@jaroslawkiwior9845 8 күн бұрын
Masz świetny głos i opowiadasz historię z pasją, rób to dalej. Godd job!
@acede8219
@acede8219 8 күн бұрын
Masz wspaniały głos i opowiadasz historię z żywą pasją, rób to dalej 👍
@SzymonZ.Olszowski
@SzymonZ.Olszowski 8 күн бұрын
Fajny temat, ale raczej ciężki, bo kogo interesuje czy jakiś film zarobił czy nie? Ale super materiał 👍🏻
@patrykw7292
@patrykw7292 8 күн бұрын
Mnie to zawsze interesowało. Poza tym, jeśli jakiś współczesny film Ci się spodoba, a np. ma on otwierać jakąś filmową serię, to jasnym jest, że będziesz liczyć na jego sukces finansowy. 🙂
@marcinkwasny3697
@marcinkwasny3697 8 күн бұрын
Niestety, ale to czy dany film zarobił czy nie, często ma znaczenie jakie filmy kręci się później. Jest to bowiem najprostszy wyznacznik tego co się widzom podoba a co nie i który twórca najlepiej trafia do masowej widowni, a co za tym idzie kto dostanie od producentów pieniądze i jak duże na swój następny projekt.
@krotkiehistorieokulturze
@krotkiehistorieokulturze 8 күн бұрын
Jakie filmy umieścilibyście na takiej liście?
@acede8219
@acede8219 8 күн бұрын
Atak krwiożerczych pomidorów ( debiut Antonio Banderasa) Mad max fury road oczywiście Alien 3 ( wspaniały film) I uwaga ! Marvels ( uważam że to nie był tak zły film jak się o nim mówi)
@filipkrakowiak2856
@filipkrakowiak2856 8 күн бұрын
Zakon Feniksa i więzień Azkabanu
@TorrioPL
@TorrioPL 11 күн бұрын
Bardzo dobrze wypunktowane. Do tego wszystkiego bym dorzucił nagiego Aemonda leżącego w pozycji embrionalnej na kolanach kurtyzany, który urządza sobie protoplastę sesji psychologicznej. Czemu każdy musi być jakiś zaburzony psychicznie. Aegon wydaje się socjopatą, matka kompulsywnie się myje...
@TorrioPL
@TorrioPL 11 күн бұрын
Byłem bardzo krytyczny wobec pierwszego sezony z masy powodów i emocjonalnie czułem obojętność, natomiast drugi sezon mnie kupił i autentycznie czuję chęć obejrzenia kolejnych odcinków.
@krotkiehistorieokulturze
@krotkiehistorieokulturze 11 күн бұрын
Drugi odcinek spełnił wasze oczekiwania?
@przemekkak7029
@przemekkak7029 13 күн бұрын
Dla mnie zakończenie zagubionych to najwspanialsza rzecz jaką widziałem. Serial można powiedzieć zarezerwowany dla ludzi którzy coś wierzą. Nie tylko katolicy. Serial od początku do końca obrał drogę wiary. Przez cały czas mamy wątki z tym związane. Sceny z jackiem i lockiem są kluczowe w tym serialu i bardzo dobrze napisane. Szkoda że takich ambitnych seriali już się nie produkuje
@ewelinakarsznia9446
@ewelinakarsznia9446 13 күн бұрын
Wpływ na serial, jego zakończenie miał strajk scenarzystów w USA... Gdzieś było coś na ten temat. Podobnie było z "Dr House" ... Też strajk 'odbił' się na tym serialu.
@krotkiehistorieokulturze
@krotkiehistorieokulturze 15 күн бұрын
Co sądzicie o otwarciu 2 sezonu?
@ZuzannaKaminska-ql2ud
@ZuzannaKaminska-ql2ud 16 күн бұрын
Najlepszy serial ever 😊 Naturalni bohaterowie, których dało się lubić, piękne krajobrazy i cudowna muzyka 🥰
@marcinpiotrowski1869
@marcinpiotrowski1869 17 күн бұрын
Bardzo lubiłem go oglądać 😊
@krotkiehistorieokulturze
@krotkiehistorieokulturze 17 күн бұрын
"Zagubieni" - kulturowy fenomen, emocjonujące show i serial, który zakończył erę "klasycznej telewizji"?
@buzdygan3000
@buzdygan3000 17 күн бұрын
W końcówce materiału jest błąd. Zmiana formatu sezonów z 24 odcinków do ~17 wynikła ze strajku scenarzystów w USA, a nie ze rosnącej popularności serwisów streamingowych, o których nikt wówczas nie myślał nawet. Drugi błąd to też sugestia, jakoby serial zaczął się psuć, gdy od produkcji odszedł J.J. Abrams. J.J. odpowiadał jedynie za pilot serialu, ale jego studio Bad Robot produkowało serial do końca.
@krotkiehistorieokulturze
@krotkiehistorieokulturze 17 күн бұрын
Odnosiłam się tu do zakończenia pewnej epoki w historii seriali telewizyjnych, czego skutkiem był m.in. inny model emisji (krótsze sezony), nie do formatu długości odcinków samych "Zagubionych". Ci z kolei stanowili umowny koniec "klasycznej telewizji", nigdy później też żadnemu serialowi nie udało się wykreować tak silnej społeczności wokół siebie; startująca w 2011 "Gra o tron" (z 10-odcinkowymi sezonami poza krótszymi 7 i 8 sezonem, ale wciąż ze "starym" cotygodniowym formatem emisji) i wciąż wywołująca ogromne emocje, a za tym i kreująca silną więź z odbiorcami, określać już może początek "nowego". Co do J.J. Abramsa - masz rację, ten, choć był współtwórcą i producentem wykonawczym serialu, po 1 sezonie z racji między innymi na napięty grafik zaczął się od produkcji oddalać (później napisał jeszcze wspólnie z Damonem Lindelofem epizod otwierający 3 sezon). Co prawda nie starałam się w tym fragmencie niczego sugerować, a jedynie nakreślić kolejne punkty na osi czasu prowadzącej do kontrowersyjnego finału (który sama wspominam z dużym sentymentem), ale faktycznie, może to sprawiać takie wrażenie, tym bardziej, że nigdzie nie zaznaczam, że J.J. Abramsa było w "Zagubionych" wcale nie tak wiele jak mogłoby się wydawać, i w nagłośnieniu serialu jego medialne nazwisko stanowiło w dużej mierze wabik dla nowych potencjalnych odbiorców.
@buzdygan3000
@buzdygan3000 17 күн бұрын
@@krotkiehistorieokulturze no tak, ale z materiału można wysnuć wniosek, że to Lost i streaming były powodem zmian, a tak naprawdę to ten pierwszy był ofiarą zmian (choć też niejako się do nich przyczynił będąc serialem z największym zapleczem scenarzystów w tamtym czasie), które przyniosły strajki scenarzystów. Po prostu wydaje mi się, że warto było poruszyć ten kontekst w Twoim filmie. A co do tego, że Lost był umownym końcem klasycznego serialu tv to też trochę się będę kłócił. Swoje kamyczki dorzucało już wcześniej HBO z Sześć stóp pod ziemią, czy robiąca wówczas świetne wyniki stacja Showtime ze swoim Dexterem - obie produkcje krążyły wokół 12 odcinkowych sezonów od początku. W kontekście tych zmian i samego Lost zawsze warto wspomnieć Prison Break, który kolejnymi sezonami dzieli wiele wspólnego z Zagubionymi :)
@buzdygan3000
@buzdygan3000 17 күн бұрын
śmieszna sprawa, bo w latach gdy miał premierę moja anglistka w gimnazjum na jednej z lekcji nie mogła się powstrzymać i zaczęła nam opowiadać pierwsze odcinki, które wtedy jeszcze ściągała z internetu. byliśmy oczarowani historia którą nam snuła. kilka miesięcy później uczyłem się do klasówki z matmy, gdy nagle przeskakując po kanałach trafiłem na scenę, gdy Jack stoi na plaży, rozgląda się i widzi cały ten chaos, i wrak samolotu w tle - już wtedy wiedziałem, że to TEN serial, o którym nam opowiadała nauczycielka, no i z nauki byly nici ;). Kompletnie przepadłem. Drugi odcinek obejrzałem jeszcze w tvp, ale potem zacząłem szukać kolejnych już w internecie (dzięki ci boże za format .rmvb 🙏). no i się zaczęło... oglądanie sneek peaków na stronie abc, dyskusje na grupkach na grono.net i rozkminianie odcinków... coś pięknego czego ŻADEN serial później już nigdy mi nie dostarczył. a co do zakończenia, no cóż, biorąc pod uwagę, że ostatnie 2 sezony stały się ofiarą strajku scenarzystow to wydaje mi się, że i tak wybrnęli zajebiście. to zakończenie dla fanów, do mnie trafia i nawet łezkę uroniłem. to zakończenie to piękna metafora życia - nie ważne co się w twoim życiu dzieje, ważne jakich ludzi na swojej drodze spotykasz. Nie wiem jak odbierałbym ten serial oglądając go pierwszy raz dziś, ale w tamtym czasie był niesamowitą przygodą, za którą dziękuję, że mogłem brać w niej udział :) a, i bylbym zapomnial - to serial z przecudownym soundtrackiem. sprawdzcie sobie co jeszcze robil jego kompozytor to sie zdziwicie 😊 We have to go back!
@monik911hsm
@monik911hsm 17 күн бұрын
Do dzisiaj mój ulubiony serial ^^
@buzdygan3000
@buzdygan3000 17 күн бұрын
to samo u mnie
@Mikro325
@Mikro325 18 күн бұрын
Um to zostało wzięte z kanału magiczne rozkiminy
@krotkiehistorieokulturze
@krotkiehistorieokulturze 18 күн бұрын
Jakie macie wspomnienia z "Zagubionymi"?
@romi7838
@romi7838 18 күн бұрын
obejrzałam niedawno, bo mi nauczycielka poleciła ten serial. bardzo mi się podobał
@Sisihive1
@Sisihive1 17 күн бұрын
Wyszukiwanie w Internecie wskazówek. Np. były specjalne strony z zagadkami do rozwiązania i to czasami nie zawsze bardzo skomplikowanymi kierującymi na inne strony a nawet do realnych gazet (tylko US i trzeba było czekać aż ktoś wrzuci zdjęcie z takowej np. ogłoszeniem albo ogłoszenia z znaczkiem Dharmy i numerem telefonu a tam nagrana wiadomość - tel. do US kosztował wtedy naprawdę dużo). ;)
@buzdygan3000
@buzdygan3000 17 күн бұрын
​@@romi7838śmieszna sprawa, bo w latach gdy miał premierę moja anglistka w gimnazjum na jednej z lekcji nie mogła się powstrzymać i zaczęła nam opowiadać pierwsze odcinki, które wtedy jeszcze ściągała z internetu. byliśmy oczarowani historia którą nam snuła. kilka miesięcy później uczyłem się do klasówki z matmy, gdy nagle przeskakując po kanałach trafiłem na scenę, gdy Jack stoi na plaży, rozgląda się i widzi cały ten chaos, i wrak samolotu w tle - już wtedy wiedziałem, że to TEN serial, o którym nam opowiadała nauczycielka, no i z nauki byly nici ;). Kompletnie przepadłem. Drugi odcinek obejrzałem jeszcze w tvp, ale potem zacząłem szukać kolejnych już w internecie (dzięki ci boże za format .rmvb 🙏). no i się zaczęło... oglądanie sneek peaków na stronie abc, dyskusje na grupkach na grono.net i rozkminianie odcinków... coś pięknego czego ŻADEN serial później już nigdy mi nie dostarczył. a co do zakończenia, no cóż, biorąc pod uwagę, że ostatnie 2 sezony stały się ofiarą strajku scenarzystow to wydaje mi się, że i tak wybrnęli zajebiście. to zakończenie dla fanów, do mnie trafia i nawet łezkę uroniłem. to zakończenie to piękna metafora życia - nie ważne co się w twoim życiu dzieje, ważne jakich ludzi na swojej drodze spotykasz. Nie wiem jak odbierałbym ten serial oglądając go pierwszy raz dziś, ale w tamtym czasie był niesamowitą przygodą, za którą dziękuję, że mogłem brać w niej udział :)
@rupiik
@rupiik 20 күн бұрын
Felix felicis to placebo change my mind.
@Debil_debilos_tymtylos
@Debil_debilos_tymtylos 20 күн бұрын
Brakowało mi tego śmiecia z Hogwart co każdego deberwował
@gozergozerian7627
@gozergozerian7627 21 күн бұрын
do dzisiaj mam plakat I Want to Believe, poza dziadkiem Lemem to X-files mnie nakręciło na sci-fi, ten wątek kolonizacji ziemii przeraża do dzisiaj, pozdro i sub
@magdalenakotelba7627
@magdalenakotelba7627 24 күн бұрын
Uwielbiam tę animacje. Piękna opowieść o braterskiej miłości z pięknymi widokami mądrym i przesłaniem! Takie filmy własnie powinien tworzyć Disney zamiast wszędzie dokładać ideologie co staje się już męczące i powoduje że czuje się obrzydzenie jego nowymi produkcjami 🤢🤮😢
@mellowtrax1979
@mellowtrax1979 25 күн бұрын
Twój film sprawił, że powróciłem do serialu po raz enty... Obecnie odcinek Squeeze
@krotkiehistorieokulturze
@krotkiehistorieokulturze 24 күн бұрын
Ja aktualnie też jestem w trybie powrotu i - przynajmniej jak na razie, w trakcie pierwszych sezonów - frajda z oglądania jest ogromna (klimat, napięcie, chęć przejścia po zakończeniu jednego odcinka od razu do kolejnego), cudo.
@mellowtrax1979
@mellowtrax1979 24 күн бұрын
@@krotkiehistorieokulturze tak jak pisałem wcześniej, Breaking bad i X files, to dwa arcydzieła. Miałem obsesję na punkcie tych seriali. Na dodatek, gdy się dowiedziałem, że Vince maczał palce w X files, to już w ogóle magia
@krotkiehistorieokulturze
@krotkiehistorieokulturze 24 күн бұрын
@@mellowtrax1979 Tak, Breaking Bad to przeżycie wyjątkowe, prawie każdy odcinek to małe serialowe arcydzieło, ile tam jest treści, niejednoznaczności, opowiadania kolorem, odniesień. Oglądasz i zawsze coś nowego wyłapiesz, się w końcu muszę za Better Call Saul zabrać, bo ciągle czeka na wyimaginowanej półce.