Jak využívat střechy a proč jich je v Praze tak málo přístupných?

  Рет қаралды 21,465

Adam Gebrian

Adam Gebrian

11 ай бұрын

Jak využívat ploché střechy ve městě, jak je zkultivovat a zpřístupnit veřejnosti a proč se to ne vždy daří? Pro srovnání se podíváme na Benátky a Prahu.

Пікірлер: 39
@zdenkamartin
@zdenkamartin 11 ай бұрын
Super video, děkuji! 4 roky jsem žila v Athénách, a naprostá většina domů má využívané střechy. Jsou k vidění různé terasy, terásky, schůdky, pergoly...vždycky mi to přípomínalo Foglarovská Stínadla - "bludiště střech, stříšek, dvorků a plácků". Zdola z ulice není vidět nic, ale nad třeba čtvrtým patrem, na střeše, je skleník, krb, bazén, posezení...
@JohankaPol
@JohankaPol 11 ай бұрын
Skutečně mám velikou radost, že jsem náhodou objevila Váš kanál! Paráda.
@getbanned6798
@getbanned6798 11 ай бұрын
Já bych byl měl radost, kdybych náhodou objevil váš instagram profil, hm?😏
@JohankaPol
@JohankaPol 11 ай бұрын
@@getbanned6798 Ahá!
@JanHamouz
@JanHamouz 9 ай бұрын
@@getbanned6798tak ty jsi zoufalec první třídy…
@sejsel
@sejsel 11 ай бұрын
Praha má hodně pěknou webovou aplikaci archivu leteckých snímků (ortofotomap) přístupnou z Geoportálu Praha, jsou tam každoročně nové letecké fotky, a dá se docela snadno podívat, kde se něco na střechách změnilo. Chtěl jsem zjistit, jestli náhodou třeba jenom ty změny na střehách nejsou moc z normálních míst vidět, tak jsem namátkou porovnal mezi lety 2007 a 2022, a za těch 15 let se toho na střechách vážně vlastně tolik nezměnilo. Objevil jsem předělanou střechu s lehátky u Kostelu svatého Havla; Mosaic House hotel pěkně zezelenal, a pak už vlastně jsem našel jenom novostavby. Téměř určitě je toho víc, ale zřejmě se využití střech vážně zas tak moc nemění. Prozkoumat ten archiv rozhodně doporučuji, mají mají dokonce i fotky z let 1938, 1945, 1953, 1966, 1974, 1988... vidět jak se Praha rozvíjela v průběhu posledního století je vážně zajímavé.
@burdenof
@burdenof 11 ай бұрын
Adame, máš ten content opravdu kvalitní, proto je škoda natáčet z domova bez kvalitního mikrofonu s ozvěnou, ubírá to na zážitku a je to drobnost.) Díky za každý díl, je to super!
@jantrnka2460
@jantrnka2460 11 ай бұрын
Díky za další skvělý video, ale neodpustím si opravu level supernerd... ,) Skleněný palác o kterém se mluví v čase 5:15, není v Dejvicích, ale v Bubenči! Bubeneč je nejpříjemnější část Prahy, od Kulaťáku až po celé Výstaviště (ne Holešovické) - dlouhodobě mě mrzí to zaměňování s Dejvicemi, který vůbec tak hezký a příjemný nejsou, až na tu jednu, nejvýš dvě řady bloku domů u Hradčanské, které s dalšími částmi Dejvic a hlavně jejich historickou polohou pramálo souvisí.
@globalcitizen2529
@globalcitizen2529 11 ай бұрын
Než jste to zmínil, hned mne napadly Benátky a hned pohled z terasy f. D. Tedesci. 😃👍 Jen dodám, že vstup je z obchoďáku, který je v této budově sice zdarma, ale nutné rezervovat online předem. Mít dva časové sloty za sebou a tedy několik minut prázdnou terasu jen pro sebe je master tip 😎👍
@ButtonsKing
@ButtonsKing 11 ай бұрын
Možná má vliv i to, že v Benátkách nebo Marseille se dá střecha využívat po většinu roku. V Praze je vhodné počasí jen pár měsíců.
@michaeledgarhorsky1139
@michaeledgarhorsky1139 11 ай бұрын
❤❤❤❤❤
@SparkleInMoonlight
@SparkleInMoonlight 11 ай бұрын
Souhlasím s Vámi. Hlavně u domů s plochou střechou mi přijde veliká škoda, že jsou nevyužité pro zeleň a pobyt. Moc by se mi líbilo, kdyby se z těch střech mohly stát zahrady, kde by lidé mohli trávit čas, měli dostatek zastínění v létě (třeba i stromy) a mohli si tu třeba i pěstovat vlastní zeleninu. Myslím si, že klima v Praze umožňuje střechu od dubna do konce října v pohodě využívat a nesouhlasím s komentáři, že to jde jen pár měsíců v roce - na jaře i na podzim je to v pohodě a na léto je potřeba vyřešit zastínění. Líbí se mi realizace Ateliéru Flera, kteří dělali pěkné střešní zahrady i v Praze.
@mareksykora779
@mareksykora779 11 ай бұрын
Tak už se těším až se klima ještě víc posune a tu střechu v Praze využijeme víc než tři měsíce v roce. V arabských zemích využívají ploché střechy úplně jinak. Pobyt na nich má pro ně smysl jen v noci a tak tam na nich v noci spí, protože je tam příjemněji než v horkem roztopeném domě.
@MichaelHuml
@MichaelHuml 11 ай бұрын
Dobrý den, chtěl bych se zeptat proč se děje to, že jsou v Praze krásné staré domy s obřími byty například na Janáčkovo nábřeží a nebo v ulici Na Florenci, které chátrají a nikdo se o ně nestará.
@zdenekmaly8034
@zdenekmaly8034 11 ай бұрын
Adame. Už dlouho mě zajímá tvůj názor na chobotnici, národní knihovny v Praze? Ano nebo ne? Udělej nějaké video o architektonických návrzích, které podle mě " Bohužel " vyšuměly.
@martinvanicek4076
@martinvanicek4076 11 ай бұрын
co si pamatuji, tak v jednom videu Adam zminil ze chobotnice mela urcite vzniknout. A o Kaplickem, jestli si to jmeno dobre pamatuji, mluvil s velkym respektem.
@sisi8732
@sisi8732 11 ай бұрын
kzfaq.info/get/bejne/rrKKrNd-1p7Kgmw.html 7 pádů Honzy Dědka z roku 2016, tam Adam odpovídá.
@KaelSvalcembelk
@KaelSvalcembelk 11 ай бұрын
Začnu negativně, ale zlepší se to. 🙂 Podle mého nejde říct "V Benátkách to jde, tak to jde i v Praze." nebo "Jde to na Korbusierově osmipatrové bytovce, jde to i na Malé Straně". Že pražští památkáři lidem znesnadňují střešní terasy je dle mého správný přístup. Italové jsou národ s vkusem. Takže se jim nemusí úplně říkat, jak to má (a nesmí) vypadat, Ital to víceméně ví a postaví to sám od sebe vkusné. Češi cit a vkus ztratili a jsou schopni na těch střechách zbudovat peklo. Když to dělá Fiala pro třetí osoby, v pořádku. Ale soukromníkům bych té volnosti opravdu moc nedával. A když, hodně je hlídat. Pražský střešní vizuál už nikdo nikde nenapodobí. Nicméně příklad s ČSOB je něco úplně jiného. Tam by naopak bylo chybou, kdyby střecha využitá nebyla. Čili zamyslím-li se nad mým vnímáním věci, asi bych řekl že u staleté budovy v centru velice opatrně s takovou věcí, u novostaveb to klidně dělat jako součást standardu.
@JMiskovsky
@JMiskovsky 11 ай бұрын
Ono jde říct že něco pražská památková rezervace a něco panelák v Butovicích.
@markolepsie2007
@markolepsie2007 11 ай бұрын
Jsou jen dva druhy ploché zelené střechy. Ta do které teče a ta do které poteče... Ale to souvisí i s představou, že náklady na údržbu a obnovu jsou ty, na kterých se nejlépe šetří...
@tutanchameleon
@tutanchameleon 11 ай бұрын
Luxusní střecha je v budově Rustonka. Už tam chybí jen vířivka či bazén.
@takovejchhodin4780
@takovejchhodin4780 11 ай бұрын
jistě, stojí to prachy. stojí to fůru prachů a ne jednorázově, takže jako daňový poplatník, kterému je špatně z toho památkářfašismu, říkám: u soukromých budov klíďo píďo. tento kanál je bohatou studnicí zajímavých odborných informací, ale ať si UNESCO třeba trhne štemplem, ti tři slimáci na horizontu města jsou právě tím, co posouvá architekturu dál. je živá, vyvíjí se s lidstvem a zhmotněním jeho praštěných myšlenek.
@filipes1024
@filipes1024 11 ай бұрын
Změna střechy - ha ha. Náš dům použil na část střechy, která není odnikud vidět, titan-zinek na místo mědi. (rekonstrukce nebyla nijak dotována) Památkáři na tu střechu vylezli, Ti-Zn našli a dostali jsme pokutu + se vše muselo předělat na měď. A to bez ohledu na to, že to bylo jen na částech, které nebyly odnikud vidět - jen z té střechy - zejména šlo o žlaby mezi štítem a střechou. 😕
@ondrejmaca
@ondrejmaca 4 ай бұрын
To Baku teď vypadá strašně. Jsou to jenom 3 stavby, ale dokonale mě odrazují jet se tam někdy podívat. To že jsou v Unescu jim nepomůže.
@jirivorac3662
@jirivorac3662 11 ай бұрын
V Čechách se na rozdíl od středomoří , většina života odehrává mezi ,, kuchyní a obejvákem,,,Je to dané nejenom českou zaprděností a až paranoidním lpění na soukromí ale částečně i odlišným klima ‼️Pomaličku se to mění -ale jde to pomalu a ztuha ( vlastně jako všecko u nás) 🙈🙀😁
@jansvec9803
@jansvec9803 11 ай бұрын
souhlas...takle bych terasou.. zobytnil supermarkety volne stojici...
@frantiseknovotny2674
@frantiseknovotny2674 11 ай бұрын
Tady to na rozdíl od jižní Evropy není historicky součástí kultury. V minulosti lidem zkrátka něco takového dělat kvůli pár měsícům nedávalo smysl. Doba se ale změnila, lidi výrazně zbohatli a klima se oteplilo (viz +2,6°C od Průmyslové revoluce). Myslím, že různé střešní terasy a střechy upravené pro aktivní využití a trávení času dnes již smysl dávají. Do centra Prahy bych to už ale necpal, možná jen nějaké ojedinělé případy. Na druhou stranu by se mi líbilo, kdyby bylo výrazně více takových nových projektů jako právě ta banka ČSOB.
@ONlineBardejov
@ONlineBardejov 11 ай бұрын
Strecha Lucerny je v aktuálnom období neprístupná, z dôvodu prerábky vnútorných priestorov. Páter noster nepremáva...
@luk4597
@luk4597 11 ай бұрын
Mě mrzí, že vůbec nejsou využité střechy paneláků, například my bydlíme v panelovém domě v části Prahy bez blízkého parku, nemáme balkóny a využitelná střecha by byla super
@krobotak
@krobotak 11 ай бұрын
Zrovna tohle vás přece mrzet nemusí - jako obyvatelka paneláku a členka SVJ (pokud ten byt vlastníte) máte celkem snadné to změnit, narozdíl od všech těch zmíněných lokalit vám do toho nebudou házet vidle památkáři a bude to jen a pouze o domluvě a "demokracii" u vás v domě :)
@marwCZ
@marwCZ 11 ай бұрын
Marrakesh mě v tomhle okouzlil.
@l4zarus
@l4zarus 11 ай бұрын
Chybí tam zmínka o střeše Kotvy
@mariansam_was_taken
@mariansam_was_taken 11 ай бұрын
V tom hluku bych nedokázal žít
@M_______B
@M_______B 11 ай бұрын
Srovnáváte nesrovnatelné. Benátky a Praha jsou města s úplně jiným zaměřením turistiky. Do Benátek nikdo nejezdi kvůli střechám, ale do Prahy ano. A proto je město chrání. Praha má několik ikonických atributů, které jsou ve světě známé a co zahraniční turisti obdivují a chválí. A střechy jsou jedním z nich. Tak proč to ničit? I když je jasné, že by to šlo udělat šetrně. Ale z fotek právě z Benátek to vypadá přímo odporně :-D
@JMiskovsky
@JMiskovsky 11 ай бұрын
Dobře asi se nebudeme bavit že srovnáme střechu u sv. Mikuláše a dáme tam lehátka, ale co Jinonice, Třeba nové Butovice, Kolbenova, vysočanská...
@krobotak
@krobotak 11 ай бұрын
@@JMiskovsky Jenže zrovna v těchto oblastech tomu nic nebrání, jen zájem a finanční možnosti majitelů. Nemyslím si, že by památkáři kecali do střech na okraji Prahy...ale pokud tu každý druhý brečí nad cenami nemovitostí v Praze tak se na "řadových" obytných domech podobné vícenáklady objevovat nebudou. Ovšem z hlediska prodejů je výhodnější tu střechu rozdělít na dvě části a tam udělat velké byty s obrovskou terasou než společnou zelenou střechu a nechat se na to skládat i ty "chudé" z malometrážních bytů v přízemí, kteří nejen, že nebudou chtít platit náklady na vybudování ale hlavně ne na následnou údržbu. Jak Adam zmínil ve videu - střecha se na to musí připravit, technologie se musí umístit jinam (za víc peněz), konstrukce musí být zesílená na tu váhu. A co si budeme povídat, společné prostory jsou z pohledu dejme tomu "najít společných zájmů všech obyvatel" dost problematická věc.
@___RazoR___
@___RazoR___ 11 ай бұрын
Tak tohle je přesně moje myšlenka. Praha je plná strech, které nikdo nevyužívá a ja nechápu proč.. Nejlukrativnejsi prostory v praze zabírá červená taška.... 🙄 🙄 🙄
Proč je ulice Komunardů i přes své nedostatky dokonalá?
13:05
Adam Gebrian
Рет қаралды 49 М.
Na výlet do Prahy? Zde jsou tipy pro vás
13:26
Kluci z Prahy
Рет қаралды 538 М.
Чай будешь? #чайбудешь
00:14
ПАРОДИИ НА ИЗВЕСТНЫЕ ТРЕКИ
Рет қаралды 2,9 МЛН
1❤️#thankyou #shorts
00:21
あみか部
Рет қаралды 82 МЛН
Please be kind🙏
00:34
ISSEI / いっせい
Рет қаралды 54 МЛН
Jak dostat zeleň do města a na fasády domů?
9:17
Adam Gebrian
Рет қаралды 18 М.
Jak moc důležitý je výhled z našich oken?
7:40
Adam Gebrian
Рет қаралды 24 М.
V jakém stavu je dnes horní část Václavského náměstí?
13:54
Zanedbaný veřejný prostor, o který se nikdo nestará
4:54
Adam Gebrian
Рет қаралды 18 М.
7 Wonders of Prague: do you know them all?
7:06
Žít Prahu
Рет қаралды 31 М.
Чай будешь? #чайбудешь
00:14
ПАРОДИИ НА ИЗВЕСТНЫЕ ТРЕКИ
Рет қаралды 2,9 МЛН