Depresja: choroba mózgu czy stan umysłu? Rozmowa z dr Joanną Moncrieff PL

  Рет қаралды 112,817

Beata Pawlikowska

Beata Pawlikowska

Жыл бұрын

„Depresja jest jak barometr. Pokazuje, że coś dzieje się nie tak w Twoim życiu.” - mówi dr Joanna Moncrieff, psychiatra i profesor psychiatrii krytycznej i społecznej na University College London. Czy depresja to choroba mózgu czy stan umysłu? Czym są leki przeciwdepresyjne i jaki jest ich mechanizm działania? Czy istnieje lek, który leczy depresję? Czy antydepresanty uzależniają? Jaka jest różnica między uzależnieniem a zależnością fizyczną? Jakie są objawy odstawienia i dlaczego łatwo pomylić je z nawrotem depresji? Oto niektóre z pytań, na które odpowiemy w tej rozmowie.
Linki wspomniane w filmie: Moncrieff, J., Cooper, RE, Stockmann, T. i in. Teoria depresji serotoniny: systematyczny przegląd dowodów. Psychiatria molekularna, 2022.
Depresja. Najnowsze badania naukowe: • Depresja. Najnowsze ba...
Oryginalna wersja filmu po angielsku: • DEPRESSION: disease of...
Opracowanie tekstu polskiego: Kinga Petryka i Beata Pawlikowska

Пікірлер: 809
@bozena.1163
@bozena.1163 Жыл бұрын
Pani Beato bardzo dziękuję za prze tłumaczenie tego wywiadu.Rozmowa z zaproszonym gościem otwiera oczy na prawdziwy stan wiedzy o leczeniu depresji.Pani pasja w dążeniu do prawdy i niezłomność w odkłamywaniu naszej rzeczywistości budzi mój największy szacunek.Dziękuję Panu Bogu że powołał Panią do życia w tym właśnie miejscu i czasie.
@joladabrowska9972
@joladabrowska9972 Жыл бұрын
A jakiz to ekspert ta pawlikowska,niech wiaze sie dalej z cejrowskim taki Sam poziom
@joladabrowska9972
@joladabrowska9972 Жыл бұрын
Glupia baby,to ich odosobnione poglady,moze ta pawlikowska zrobi filmik o tym ze ziemia plaska
@Eli-sq7rj
@Eli-sq7rj Жыл бұрын
​@@joladabrowska9972 no za to Pani poziom jest wysoki,nie podoba sie to sa inne kanaly,proste
@sawekwerno6794
@sawekwerno6794 27 күн бұрын
​@@joladabrowska9972Witam. Takiż to ekspert, który sam przez to przeszedł. Tutaj przeszła. Specjalisto niewiadomego poziomu.
@barbaraperenc8722
@barbaraperenc8722 Жыл бұрын
Brawo Pani Beato, zamknie Pani usta tym hejterom, niech teraz podyskutują......Dziękujemy za merytoryczną odpowiedź.
@mmb4386
@mmb4386 Жыл бұрын
Ci hejterzy to uzależnieni od lęków, będą walczyć o dobro brania
@bolpol403
@bolpol403 Жыл бұрын
walcza te dwie kukly, projektantka mody i ta z geba plasyczna ,
@YM-nl3qu
@YM-nl3qu Жыл бұрын
Pod warunkiem ze beda oni w stanie zrozumiec …
@magdalenawodarczyk4411
@magdalenawodarczyk4411 Жыл бұрын
@@MikaDot-eo8px Ta psychiatra, powiedziała też, że leki na depresję nie leczą depresji !!! Każdy słyszy to, co mu pasuje 😁😂🤣
@joannarybarczyk5691
@joannarybarczyk5691 Жыл бұрын
Przynajmniej miała odwagę się przyznać ! 😉
@joannakorenik369
@joannakorenik369 Жыл бұрын
Pani Beato, chciałam przedstawić Pani moja historie i perspektywę. Od ponad 10 lat zmagam się z nerwica lekowa i łagodna postacią depresji - prawdopodobnie pochodna od nerwicy. Jako dziecko zawsze tez byłam wrażliwa i miałam duzo reakcji psychosomatycznych na stres. Pochodzę z rodziny która ma to „w genach” - moja mama jest osoba bardzo nerwowa, podobnie babcia. Miałam w rodzinie próby samobójcze i alkoholizm. Około 10 lat temu nerwica wystrzeliła u mnie ppd ostra postacią - na skutek stresujących wydarzeń. Nyslalam ze zwariowałam. Poszłam do psychiatry, dostałam lek od razu, ale nie wzielam go. Postanowiłam podziałać i poczytać sama, zawsze interesowałam się samorozwojem, psychologia, uprawiałam jogę i zdrowa dietę. Wzielam sprawę w swoje ręce. Psychoterapia, zdrowe odżywianie, medytacje, zmiana nawyków, przyjrzenie się otoczeniu i środowisku. Robiłam wsYStko co mogłam. Pomogło - ale zaburzenia zawsze wracały. I ciagle czułam ze muszę codziennie monitorować siebie, wsYStko było podyktowane moim zdrowiem - nie czułam się do końca normalnie. Aż w końcu poddałam się i poszłam do psychiatry znów półtora roku temu. Wzielam bardzo mała dawkę leku ssri. Z lękiem i brakiem ufności. I może życie się odmieniło. Łagodnie, stopniowo, mogłam zacząć żyć normalnie - myslec o swoich planach i marzeniach, i je realizować, bez lęku. Moje ciało się uspokoiło. Poprawiły się moje relacje z innymi. Zyskałam więcej zaufania do siebie. Planuje teraz zrealizować moja marzenie życia choć wcześniej wydawało ki się to nierealne. Czy lek zadziałał w moim przypadku? Tak. Czy boje sie odstawienia? Tak. Być może ten lek to tylko „przykrywka”, może leczy tylko skutki a nie przyczyny, moze nie leczy depresji jako takiej ale łagodzi jej skutki i pozwala zrobić coś innego co sprawi ze wroci wiara w to ze moze być normalnie. Dzisiaj ja nie żałuje tej decyzji bo czuje że to j jestem dyrektorka mojego życia a nie lęk. Nie jestem zwolenniczka leków, sama bardzo sie ich bałam i unikałam, ale mnie pomogło. I wierze ze nawet po odstawieniu leku - schodzę z niego już od wielu tygodni biorąc maleńka dawkę - wierze ze już będę startować z innego punktu nawet jesli moje objawy wrócą. Doceniam to co Pani robi i mam świadomość ze nie ma leku na choroby psychiczne, i uważam ze lekarze zbyt łatwo wypisują recepty, nie starając sie znalezc źródła problemu. Ale proszę mieć na uwadze ze mimo to ta tabletka może ocalić życie i dać inny start. Czasem warto spróbować jesli inne metody nie działają przez dłuższy czas. Nasze zdrowie i życie jest najważniejsze. Pozdrawiam serdecznie
@jesieniara.
@jesieniara. Жыл бұрын
W filmie o depresji, który wywołał wielką burzę Beata powiedziała, że nie jest przeciwko lekom przeciwdepresyjnym, które mogą być prawdziwym dobrodziejstwem przy krótkotrwałym stosowaniu. Na końcu filmu zamieściła wyraźną informację o tym, że zaprzestanie stosowania leków może być groźne dla zdrowia i niebezpieczne i taką ewentualną decyzję należy podjąć wspólnie z lekarzem.
@danutak.
@danutak. Жыл бұрын
Ważne jest aby brać dawki minimalne i przy sprzyjającej okazji jeszcze zmniejszyć przyjmowanie leku .Wtedy są mniejsze szkody .
@MartinGutek
@MartinGutek Жыл бұрын
Chciałbym podzielić się swoją historią. W styczniu 2020 roku zgłosiłem się do psychiatry z powodu myśli natrętnych. Wiem , że nerwicę natręctw leczy się skutecznie psychoterapią , lecz lekarka zapisała mi lek SSRI Parogen. Brałem ten lek w dawce 60mg . Muszę przyznać , że natręctwa po tym leku mi przeszły .Po Parogenie nie mogłem spać i lekarka mi zapisała na sen lek Ketrel. Po paru miesiącach , doszły inne dolegliwości i lekarka zapisała mi lek Ranofren, który brałem w dawce 10mg. Ketrelu już nie brałem. Jednak popełniłem błąd , bo nagle sam w listopadzie 2020 roku, odstawiłem te leki . Co ze mną się działo i dzieje do tej pory po tym odstawieniu tego leku , jest nie do opisania . Mam po tym odstawieniu Parogenu i Ranofrenu, zniszczone i zatkane jelita , anhedonię , problemy z sercem i układem krążenia , brak siły i kondycji , problemy ze snem , popękane naczyńka krwionośne w oczach , słabsze libido , otępienie umysłowe, problemy z zatkaną przegrodą nosową, szum uszny. W grudniu 2020 roku, gdy źle się czułem po odstawieniu tych leków, zachorowałem jeszcze na Covida. Wiem , że źle zrobiłem , bo sam odstawiłem leki , lecz lekarka nie poinformowała mnie , że te leki odstawia się stopniowo . Jestem obecnie wrakiem , ze zniszczonym zdrowiem.
@karolinanapieraa3173
@karolinanapieraa3173 Жыл бұрын
😊
@StajniaBursztynowa
@StajniaBursztynowa Жыл бұрын
Miałam identyczną sytuację, ktoś kto nie miał nigdy nerwicy lękowej nie zrozumie, jak to jest żyć w ciągłym lęku. Nie zgadzam się z tym, co mówi ta Pani dr. Życie przez lata w lęku jest straszne i jak ktoś ma neurotyczną naturę i wrażliwą osobowość może nie radzić sobie z wyzwaniami i problemami swojego życia. Dojście do stanu normalnego samodzielnie może być poza zasięgiem takiej osoby i może zająć cały wolny czas, wiele lat się trzeba tym zajmować, a gdzie praca, problemy i wyzwania? Czasem dopiero na lekach można poczuć jak się czują "normalne" osoby. Żeby potem wiedzieć do czego się w ogóle dąży.
@MalgorzataAnnaMilewska-eo3nq
@MalgorzataAnnaMilewska-eo3nq Жыл бұрын
Dzięki Tobie Beatko uniknęłam wpadnięcia w sieć uzależnienia od antydepresantów i zrozumiałam, że depresja , to wynik bólu duszy i serca. Trening, przebywanie w gronie fajnych ludzi, słońce, pozwolenie sobie na popełnianie błędów i zdrowe jedzenie są kluczowe. DZIĘKUJĘ Z CAŁEGO SERCA ZA TWOJĄ ODWAGĘ ❤❤❤
@agnieszkagaras5976
@agnieszkagaras5976 Жыл бұрын
Super odpowiedź,brawo I gratuluję za wygranie ze smutkiem ❤❤
@wioletamrokowska7634
@wioletamrokowska7634 Жыл бұрын
Piękna i mądra wypowiedź 😉
@MartinGutek
@MartinGutek Жыл бұрын
Chciałbym podzielić się swoją historią. W styczniu 2020 roku zgłosiłem się do psychiatry z powodu myśli natrętnych. Wiem , że nerwicę natręctw leczy się skutecznie psychoterapią , lecz lekarka zapisała mi lek SSRI Parogen. Brałem ten lek w dawce 60mg . Muszę przyznać , że natręctwa po tym leku mi przeszły .Po Parogenie nie mogłem spać i lekarka mi zapisała na sen lek Ketrel. Po paru miesiącach , doszły inne dolegliwości i lekarka zapisała mi lek Ranofren, który brałem w dawce 10mg. Ketrelu już nie brałem. Jednak popełniłem błąd , bo nagle sam w listopadzie 2020 roku, odstawiłem te leki . Co ze mną się działo i dzieje do tej pory po tym odstawieniu tego leku , jest nie do opisania . Mam po tym odstawieniu Parogenu i Ranofrenu, zniszczone i zatkane jelita , anhedonię , problemy z sercem i układem krążenia , brak siły i kondycji , problemy ze snem , popękane naczyńka krwionośne w oczach , słabsze libido , otępienie umysłowe, problemy z zatkaną przegrodą nosową, szum uszny. W grudniu 2020 roku, gdy źle się czułem po odstawieniu tych leków, zachorowałem jeszcze na Covida. Wiem , że źle zrobiłem , bo sam odstawiłem leki , lecz lekarka nie poinformowała mnie , że te leki odstawia się stopniowo . Jestem obecnie wrakiem , ze zniszczonym zdrowiem
@ameliapraska6386
@ameliapraska6386 Жыл бұрын
Depresję też pogłębia brak niektórych pierwiastków takich jak lit , brom i jod. Te pierwiastki są w wodach leczniczych .Woda lecznicza Zuber , Franciszek , Henryk One pomagają szybciej dojść do zdrowia psychicznego.
@pawelzabicki7785
@pawelzabicki7785 Жыл бұрын
W niektórych wypadkach leki ratują życie.
@magorzataskowron5138
@magorzataskowron5138 Жыл бұрын
Powiem tak…. wszystko to pieknie brzmi i pragnęłabym całym sercem aby ,kiedy już tzw naturalne metody nie pomagają a człowiek czuje ze codziennie umiera ,w moim przypadku dochodzą jeszcze silne somaty ,gdzie po pierwszym epizodzie depresyjnym i wieloletnim łykaniu leków psychotropowych doszłam do równowagi. Po paru latach wszystko wróciło ,wzbranialam się jak mogłam aby nie przyjmować znowu „chemii”,trwało to przeszło dwa lata,dwa lata,które nie były życiem lecz wegetacja. Obecnie ,od sierpnia,metoda prób i błędów zostały mi dopasowywane ponownie psychotropy. Ten ,który pomógł mi wiele lat temu,obecnie nie sprawdził się. Pomimo ze do stanu ”perfekcyjnego”jeszcze trochę brakuje, ale już czuje ulge,zaczynam czuc ze zyje. Podsumowując …. naprawde nie wnikam i nie interesuje mnie jak działają antydepresanty,dla mnie liczy się to ze moge znowu funkcjonowac. Stan w którym tkwiłam toooo dopiero był daleki od prawdziwej „JA”! Znam kilka osob ,które przeszły przez piekło depresji,czy jak to tam nazwać i powiedziały ze gdyby w tym parszywym stanie,ktoś kazałby im połknąć np żyletki aby sobie ulżyć to nie zastanawiałoby się nad tym i połknęłyby ! Jeśli człowiek jest w stanie ,w którym przychodzą myśli ze w śmierci widziałoby się ulge a jednak psychotrop pomaga wyjsc z tego stanu… bynajmniej niektorym ! W pierwszym epizodzie zaczynałam od psychoterapii jednak sama Pani psycholog stwierdziła ,ze akurat w moim stanie farmakologia musi byc wdrożona i rzeczywiście pomogło. Sorrrki za tego tasiemca,ale poczułam ze muszę to napisac😊 Pozdrawiam wszystkich najserdeczniej- Gosia❤
@e-MOC-Ja
@e-MOC-Ja Жыл бұрын
Koncerny farmaceutyczne robią z nas idiotów. I to im się świetnie udaje jak widać. Mają do tego środki i metody. Dlatego Twój głos Beatko ich tak uwiera. Dobrze, że się nie poddałaś i nadal o tym mówisz. Dziękuję.
@MartinGutek
@MartinGutek Жыл бұрын
Chciałbym podzielić się swoją historią. W styczniu 2020 roku zgłosiłem się do psychiatry z powodu myśli natrętnych. Wiem , że nerwicę natręctw leczy się skutecznie psychoterapią , lecz lekarka zapisała mi lek SSRI Parogen. Brałem ten lek w dawce 60mg . Muszę przyznać , że natręctwa po tym leku mi przeszły .Po Parogenie nie mogłem spać i lekarka mi zapisała na sen lek Ketrel. Po paru miesiącach , doszły inne dolegliwości i lekarka zapisała mi lek Ranofren, który brałem w dawce 10mg. Ketrelu już nie brałem. Jednak popełniłem błąd , bo nagle sam w listopadzie 2020 roku, odstawiłem te leki . Co ze mną się działo i dzieje do tej pory po tym odstawieniu tego leku , jest nie do opisania . Mam po tym odstawieniu Parogenu i Ranofrenu, zniszczone i zatkane jelita , anhedonię , problemy z sercem i układem krążenia , brak siły i kondycji , problemy ze snem , popękane naczyńka krwionośne w oczach , słabsze libido , otępienie umysłowe, problemy z zatkaną przegrodą nosową, szum uszny. W grudniu 2020 roku, gdy źle się czułem po odstawieniu tych leków, zachorowałem jeszcze na Covida. Wiem , że źle zrobiłem , bo sam odstawiłem leki , lecz lekarka nie poinformowała mnie , że te leki odstawia się stopniowo . Jestem obecnie wrakiem , ze zniszczonym zdrowiem.
@e-MOC-Ja
@e-MOC-Ja Жыл бұрын
@@Laur0003 Z jeszcze kolejnej strony, mądra terapia uczy jak radzić sobie samemu z depresją. Pieniadze raz zainwestowane w skuteczną terapię dają skutek przez całe życie a na tabletki trzeba wydawać bezustannie i wcale nie kupuje się za to zdrowia.
@e-MOC-Ja
@e-MOC-Ja Жыл бұрын
@@Laur0003 Masz rację, to nie jest łatwe. Za terapeutów też czesto uważają się ludzie nieprofesjonalni, których jedynym celem jest zarabianie pieniędzy. Tym bardziej cenię Panią Beatę bo jej wskazówki na życie są więcej warte niż niejedna terapia. Tymniemniej, są to tylko (lub aż) jedynie wskazówki a całą pracę nad sobą trzeba wykonać samodzielnie.
@e-MOC-Ja
@e-MOC-Ja Жыл бұрын
@@Laur0003 Przyznaję, sama też musiałam do leków się uciekać w najgorszym momencie mojego życia, gdy zawaliło mi się dosłownie wszystko i chciałam też skończyć ze sobą. Wtedy tabletki uratowały mi życie. Dziś też jest mi trudno, nawet bardzo, miewam epizody depresyjne ale już umiem sobie radzić bez leków.
@e-MOC-Ja
@e-MOC-Ja Жыл бұрын
@@Laur0003 Tego Ci życzę.
@PaniAnna26
@PaniAnna26 Жыл бұрын
Ale mi Pani teraz zaimponowała.. chyba nie ma lepszego sposobu na "zagranie na nosie" hejterom niż przedstawienie im w sposób merytoryczny, że się mylą. Świetna robota💚
@joannaagn7018
@joannaagn7018 Жыл бұрын
W czym się mylą? Pani Moncrieff leczy przecież lekami. 🙄
@PaniAnna26
@PaniAnna26 Жыл бұрын
​@@joannaagn7018 to polecam przejść do sekcji komentarzy pod wcześniejszym filmikiem Pani Beaty. Ludzie kompletnie nie zrozumieli tego, co Pani Beata miała do przekazania. A Pani Joanna leczy jak już to objawy depresji, a nie samą depresję. Sama mówiła, że nie można ich długotrwale stosować, że nie leczą one przyczyn depresji.
@barbaraziokowska5766
@barbaraziokowska5766 Жыл бұрын
@@PaniAnna26 leczenie przyczyn depresji jest poza medycyną - jak lekarz ma leczyć stratę dziecka, stratę pracy , ubóstwo materialne ... leczy ciężkie zaburzenia psychiczne z nich wynikłe i taka jest jego rola :)
@barbaraziokowska5766
@barbaraziokowska5766 Жыл бұрын
osobiście mogłabym przedstawić tu przeciwne głosy najlepszych polskich profesorów psychiatrów , którzy może by p Beacie coś zaproponowali w ramach farmakoterapii :))
@caterina6501
@caterina6501 Жыл бұрын
​@@barbaraziokowska5766 poza medycyna? A depresja w chorobie afektywnej dwubiegunowej, ktora ma podloze genetyczne i tu bez lekow przeciwdepresyjnych i stabilizatorow nastroju niewiele mozna zdzialac? A depresja poporodowa i w przebiegu PMS z podlozem hormonalnym?
@cuorecalmo8275
@cuorecalmo8275 Жыл бұрын
I te ćwierkajace ptaszki pod koniec rozmowy, kiedy Pani dr psychiatra mówiła, że "możesz przez to przejść, że z depresji się wychodzi"... Prawda! Ja wyszłam, brałam leki przez 3 miesiące, potem je stopniowo odstawiłam. Dziś po 6 latach mogę stwierdzić, że czuję się świetnie, nie było nawrotu choroby... Bądźcie dobrej myśli!!! ❤❤❤ŚWIETNY WYWIAD PANI BEATKO! 🌷🍀
@joannaagn7018
@joannaagn7018 Жыл бұрын
Ale nie każdy jest tobą są różne rodzaje depresji.
@justynasieradzka3427
@justynasieradzka3427 Жыл бұрын
@Laura a do czego Ci depresja jest potrzebna ?
@annadziekiewicz8600
@annadziekiewicz8600 Жыл бұрын
Ja byłam zmęczona zażywaniem leków. Teraz już mniej. Dlatego Cieszę się, że obejrzałam film.
@maciej5578
@maciej5578 11 ай бұрын
Po latach brania leków i odstawieniu, po wielu terapiach , stwierdzam ,ze tylko poszukiwania Ducha mają sens. Nie kolejna terapia w innym nurcie. Co jest po smierci? Jaki sens ma zycie? Z pewnoscia wiele razy sobie zadawałas to pytanie w depresji. Zapomnij o religii , terapeutach. Szukaj Ducha. On daje Życie.
@someone1540
@someone1540 Жыл бұрын
Coz biore antydepresanty od roku na zaburzenia lękowe. Bardzo mi pomogly w tej sferze... przeszlo mi tez wiele objawow somatycznych z tym zaburzeniem zwiazanych. Nadal natomiast medytuje i bardzo to kocham i nadal mocno to czuje, czuje silna milosc do mojego kotka, natury i nadal mocno czuje muzyke i potafie sie szalenie zakochac. Wolalabym byc mniej emocjonalna ale juz taka jestem a wydaje sie ze leki tego nie zmienily :p nigdy nie poczulam sie dziwnie lub inaczej niz ja. Dzieku lekom moge pracowac, wychodzic do ludzi i planuje isc na studia we wrzesniu. Bez lekow balam sie wyjsc z domu bo mialam tak mocne objawy nerwicy lekowej. Wrocil mi apetyt i wiara ze moze byc jeszcze pieknie. Z zycia wziete.
@ewelinakli5450
@ewelinakli5450 Жыл бұрын
A co bierzesz?
@someone1540
@someone1540 Жыл бұрын
@@ewelinakli5450 dulofor 60mg
@someone1540
@someone1540 Жыл бұрын
@@dariusz314 bylam silna za dlugo, chcialam od zycia wiecej, robilam za duzo az w koncu moja nerwica ograniczyla mnie w kazdej sferze zycia. Zawdzieczam sobie ze poszlam do psychiatry i ze poza lekami staram sie zdrowo i dobrze zyc
@jolanta2846
@jolanta2846 Жыл бұрын
​@@MikaDot-eo8px Powiedziała także, że wcześniej rozmawia z pacjentami, aby uświadomili sobie główną przyczynę depresji i postarali się ją wyeliminować ze swojego życia, aby podjęli terapię, która nauczy ich radzenia sobie z emocjami, a przede wszystkim informuje swoich pacjentów o skutkach przyjmowania antydepresantów, ich wpływ na pracę mózgu, oraz problem z ich odstawieniem, po dłuższym czasie ich przyjmowania. Więc pacjent dam decyduje, świadomie, czy chce podjąć to ryzyko.
@martaagowska4437
@martaagowska4437 Жыл бұрын
Jeśli już dostrzegłaś swoją wyjątkową wrażliwość, jesteś na dobrej drodze, aby uwolnić jej potencjał ❤❤❤ czytałaś może książkę „Jak mniej myśleć?” i pozostałe tej samej autorki? Polecam audiobook. Ściskam 😊
@annastrzakowska9888
@annastrzakowska9888 Жыл бұрын
Niech ta prawda obala system w który uwierzyli ludzie ❤
@barbaraziokowska5766
@barbaraziokowska5766 Жыл бұрын
i nadejdą mroki średniowiecza :)
@agnieszkajot2083
@agnieszkajot2083 Жыл бұрын
Moja przyjaciółka ktorej zamordowano córkę /czyli niewyobrażalna tragedia/, psychiatrom do których trafiła i chcieli ją szprycowac antydepresantami odpowiedziała - chcę przeżyć swoją żałobę SWIADOMIE. Intuicyjnie poczuła że ten proces jest nieunikniony i żadne leki nic tu nie dadzą. Minęło kilka lat i spytałam ją ostatnio czy teraz tez by tak postąpiła. Odpowiedziała ze tak. Że tamten czas przeżyty w pełnej świadomości dał jej ogromną siłę do życia.
@viva7752
@viva7752 Жыл бұрын
Niesamowite jak dojrzale zareagowała pani przyjaciółka. Dzisiaj ludzie chcą wszystkie emocje znieczulić, zarówno swoje jak innych, a to wzmaga problemy w społeczeństwie. Nie dajmy sobie wmówić, że nie mamy prawa do smutku, refleksji.
@barbaraziokowska5766
@barbaraziokowska5766 Жыл бұрын
nie miała depresji, a lekarze chcieli dobrze, chcieli ją przed depresją uchronić
@martavellaqyrhdheh
@martavellaqyrhdheh Жыл бұрын
​@@barbaraziokowska5766 lekarze chcieli sie "szybko pozbyc problemu", a nie uchronic przed depresja. Od kiedy to SSRI daje sie prewencyjnie? Jesli lekarz tak traktuje tego typu leki, znaczy, ze nie powinien w ogole miec mozliwosci ich wypisywania. To tak jak swego czasu lekarze przepisywali na przeziebienie antybiotyki, zeby uchronic przed infekcjami bakteryjnymi "w razie czego". Fundamentalny brak zrozumienia dzialania i funkcji lekow.
@MartinGutek
@MartinGutek Жыл бұрын
Chciałbym podzielić się swoją historią. W styczniu 2020 roku zgłosiłem się do psychiatry z powodu myśli natrętnych. Wiem , że nerwicę natręctw leczy się skutecznie psychoterapią , lecz lekarka zapisała mi lek SSRI Parogen. Brałem ten lek w dawce 60mg . Muszę przyznać , że natręctwa po tym leku mi przeszły .Po Parogenie nie mogłem spać i lekarka mi zapisała na sen lek Ketrel. Po paru miesiącach , doszły inne dolegliwości i lekarka zapisała mi lek Ranofren, który brałem w dawce 10mg. Ketrelu już nie brałem. Jednak popełniłem błąd , bo nagle sam w listopadzie 2020 roku, odstawiłem te leki . Co ze mną się działo i dzieje do tej pory po tym odstawieniu tego leku , jest nie do opisania . Mam po tym odstawieniu Parogenu i Ranofrenu, zniszczone i zatkane jelita , anhedonię , problemy z sercem i układem krążenia , brak siły i kondycji , problemy ze snem , popękane naczyńka krwionośne w oczach , słabsze libido , otępienie umysłowe, problemy z zatkaną przegrodą nosową, szum uszny. W grudniu 2020 roku, gdy źle się czułem po odstawieniu tych leków, zachorowałem jeszcze na Covida. Wiem , że źle zrobiłem , bo sam odstawiłem leki , lecz lekarka nie poinformowała mnie , że te leki odstawia się stopniowo . Jestem obecnie wrakiem , ze zniszczonym zdrowiem.
@pawelzabicki7785
@pawelzabicki7785 Жыл бұрын
Ale leki nie wzbroniłyby jej przed przejściem przez żałobę.
@Malwiist
@Malwiist Жыл бұрын
Pani Beata, prawidzwie oświecona osoba, która nie boi się mówić prawdy 🙏👏
@Malwiist
@Malwiist Жыл бұрын
​@@MikaDot-eo8pxto proszę brać 😊
@Malwiist
@Malwiist Жыл бұрын
@@MikaDot-eo8px Proszę nie tylko słuchać ale robić to ze zrozumieniem 🙂
@jolanta2846
@jolanta2846 Жыл бұрын
​@@MikaDot-eo8px A jednak tajemnicą było, do zeszłego roku, że antydepresanty wywołują uzależnienie fizyczne, oraz, że nie ma dowodów na to, że depresja jest wywołana zaburzeniami czynników biochemicznych w mózgu, i także to, że antydepresanty nie mają wpływu na zwiększenie poziomu serotoniny w mózgu, za to ich odstawienie może zmniejszyć jej poziom.
@katarzynamynarczyk8105
@katarzynamynarczyk8105 Жыл бұрын
@@MikaDot-eo8px chodzi o to, że depresja jest objawem. Objawem zaburzeń, które zamiast być poszukane i leczone, są maskowane antydepresantami. To takie perfumowanie g...a, a pod spodem jak śmierdziało tak śmierdzi.
@jolantagrzonowicz1333
@jolantagrzonowicz1333 Жыл бұрын
​@@MikaDot-eo8pxTo dlaczego ludzie zażywają leki np. na cukrzycę? A one jakoś tak dziwnie nie wyciągają ich z tej choroby i schodzą z tego świata, będąc cukrzykami? To przecież takie proste! Jakiemu "lekarzowi" zależy, aby pacjenta NAPRAWDĘ WYLECZYĆ, a nie leczyć? Przecież i jemu i koncernom farmaceutycznym zależy, aby ciągle i to możliwie jak najwięcej ZARABIAĆ! Pozdrawiam serdecznie! ☺️ W
@Agnieszka408
@Agnieszka408 Жыл бұрын
Wreszcie odczarowuje się przyjmowanie leków na depresję.
@martavellaqyrhdheh
@martavellaqyrhdheh Жыл бұрын
​@@MikaDot-eo8px oho, ktos obudzil sie na koncówce filmiku i skupił się tylko na 3sekundach wypowiedzi :) No fajnie, fajnie, ale reszta wypowiedzi pani profesor jest rownie ciekawa, jak wylapane zdanie "w mojej praktyce przepisuje te leki, ale...".
@MartinGutek
@MartinGutek Жыл бұрын
Chciałbym podzielić się swoją historią. W styczniu 2020 roku zgłosiłem się do psychiatry z powodu myśli natrętnych. Wiem , że nerwicę natręctw leczy się skutecznie psychoterapią , lecz lekarka zapisała mi lek SSRI Parogen. Brałem ten lek w dawce 60mg . Muszę przyznać , że natręctwa po tym leku mi przeszły .Po Parogenie nie mogłem spać i lekarka mi zapisała na sen lek Ketrel. Po paru miesiącach , doszły inne dolegliwości i lekarka zapisała mi lek Ranofren, który brałem w dawce 10mg. Ketrelu już nie brałem. Jednak popełniłem błąd , bo nagle sam w listopadzie 2020 roku, odstawiłem te leki . Co ze mną się działo i dzieje do tej pory po tym odstawieniu tego leku , jest nie do opisania . Mam po tym odstawieniu Parogenu i Ranofrenu, zniszczone i zatkane jelita , anhedonię , problemy z sercem i układem krążenia , brak siły i kondycji , problemy ze snem , popękane naczyńka krwionośne w oczach , słabsze libido , otępienie umysłowe, problemy z zatkaną przegrodą nosową, szum uszny. W grudniu 2020 roku, gdy źle się czułem po odstawieniu tych leków, zachorowałem jeszcze na Covida. Wiem , że źle zrobiłem , bo sam odstawiłem leki , lecz lekarka nie poinformowała mnie , że te leki odstawia się stopniowo . Jestem obecnie wrakiem , ze zniszczonym zdrowiem.
@chanahchalska1241
@chanahchalska1241 Жыл бұрын
@@MikaDot-eo8px Nie wprowadzaj ludzi w błąd
@AleksandraKJ
@AleksandraKJ Жыл бұрын
Ogromny szacunek Pani Beato za odwagę i realną chęć pomocy ludziom ❤
@sasza57
@sasza57 Жыл бұрын
No to teraz koncerny farmaceutyczne się wzburza, gdy ludzie zrozumieja jak latami byli uzależnieni chemią, która ich nie leczyła, a uzależniala i otepiala/znieczulala w efekcie przestaną kupować te "wspaniałe" wynalazki końca ubiegłego wieku. To był SUPER wywiad, bardzo dziękuję. 👍 Brawo 👏👏👏
@bolpol403
@bolpol403 Жыл бұрын
ludzie idioci
@joannaagn7018
@joannaagn7018 Жыл бұрын
Doktor Moncrieff też leczy chemią.
@sasza57
@sasza57 Жыл бұрын
Ale nie zaprzecza , że to jest cudowne panaceum , bo nie jest. Takiego na depresję, która jest stanem umysłu i duszy, poprostu nie ma. A chemia się świetnie sprzedaje ,tylko zamiast pomóc, niszczy.
@joannaagn7018
@joannaagn7018 Жыл бұрын
Lepiej brać leki i stanąć na nogi niż nie brać i popełnić samobójstwo jak syn moich sąsiadów? 😰
@bolpol403
@bolpol403 Жыл бұрын
@@joannaagn7018 a co powiesz o matce w Ameruce w stanie Mass , ktora bedac na lekach depresyjnych w Styczniu tego roku zabila (3) swoich malych dzieci ( 5, 2, i 7 miesiecy) i probowala polelnic samobojstwo, skaczac z 2 pietra jest sparalizowana. Od wrzesnia 2022 dostala leki depresyjne i po 4 miesiacach depresantow doszlo do przestepstwa.
@MB-pp8gz
@MB-pp8gz Жыл бұрын
Nie żyłabym już gdybym nie zaczęła brać leków. Nie wiem jaki był cel tej rozmowy ale z całą pewnością nie można stwierdzić, że leki są dobre albo złe. Oczywiscie, ze byloby wspaniale gdyby w moim życiu nie wydarzyło się to wszystko co doprowadziło mnie do stanu depresji ale się wydarzyło i uratowały mnie leki ale nie tylko. Psychiatra powiedział mi, ze proces leczenia to kilka elementów: leki, psychoterapia, aktywność fizyczna na świeżym powietrzu i kontakt z ludzmi. Zastosowałam się do zaleceń i po niecałym roku wyzdrowiałam. Nie wiem czy to jeszcze kiedyś wróci ale wiem, ze kiedy jest się w stanie krytycznym to nie ma czasu na eksperymenty i trzeba sobie pomóc natychmiast. Przetrwać i mieć siłę aby żyć. Sugerowałambym tez aby nie barć psychotropów przepisanych przez lekarza pierwszego kontaktu tylko przez psychiatrę i jesli nie odpowiada nam konkretny psychiatra innego, do skutku.
@MB-pp8gz
@MB-pp8gz Жыл бұрын
@@MikaDot-eo8px 💕
@malgorzata3569
@malgorzata3569 Жыл бұрын
Gdyby nie leki , to już koniec był bliski . Teraz odstawienie leków chwile temu , i kolejny atak na swoje życie , pewnie któregoś dnia , dam radę to zrobić . Samo życie , pozdrawiam 🌜to jest ŻYCIE W MATNI to jest powolne umieranie , twoje ciało istnieje , ale CIEBIE NIE MA W NIM , DAWNO JESTEŚ TRUPEM JESZCZE ZA ŻYCIA ...........
@maciej5578
@maciej5578 11 ай бұрын
Po latach brania leków i odstawieniu, po wielu terapiach , stwierdzam ,ze tylko poszukiwania Ducha mają sens. Nie kolejna terapia w innym nurcie. Co jest po smierci? Jaki sens ma zycie? Z pewnoscia wiele razy sobie zadawałas to pytanie w depresji. Zapomnij o religii , terapeutach. Szukaj Ducha. On daje Życie.
@MB-pp8gz
@MB-pp8gz 10 ай бұрын
@@maciej5578 w stanie krytycznym nie ma czasu i siły na szukanie Ducha. Trzeba ratować życie. I o tym był moj komentarz.
@MB-pp8gz
@MB-pp8gz 10 ай бұрын
@@maciej5578 i nie, nie zadawałam sobie takich pytań. Chcialam tylko umrzeć.
@Emilia-Lew
@Emilia-Lew Жыл бұрын
Bardzo , bardzo dziękuję ,kawał dobrej roboty , świadomość ludzi rośnie ,dzięki takim odważnym ludziom.
@paznokiec4198
@paznokiec4198 Жыл бұрын
Jestem po pół roku od brania leków przeciwdepresyjnych czuję się wyprana z wszelakich uczuć. Jakby oderwana od rzeczywistości. Pani Beato dobrze, że uświadamia Pani ludzi tak naprawdę istotę i konsekwencje brania tych leków.
@irena1739
@irena1739 Жыл бұрын
Cierpienie bierze się z faktu odłączenia od źródła przyjemności .Jeden z amerykańskich psychiatrów pisał,że przyczyną depresji jest brak warunków do samorealizacji
@MsJewka_
@MsJewka_ Жыл бұрын
Moja przyjaciółka, alkoholiczka, po jakimś czasie picia, miała coraz częstsze depresje. Uważam, że tak jak zostało powiedziane na filmie, alkohol przytępiał jej reagowanie na problemy i radzenie sobie z nimi. Koło się zamykało i pojawiała się depresja. A praprzyczyną jej alkoholizmu i depresji była ucieczka przed rozwiązywaniem problemów życiowych. Czyli złe wychowanie, problemy w dzieciństwie i sprzyjające depresji okoliczności zewnętrzne.
@joannaagn7018
@joannaagn7018 Жыл бұрын
Co w tym dziwnego? Alkohol ma potężny wpływ na stany depresyjne.
@marek8961
@marek8961 Жыл бұрын
​@@joannaagn7018 a ja dziś wiem jak poradzić sobie z depresją... tak samo jak z piciem... trzeźwość od 30 lat...mieć swój cel...i robić to co się kocha...zero słabości co do depresji..być tylko twardym...ona zostanie pokonana
@maciej5578
@maciej5578 11 ай бұрын
Po latach brania leków i odstawieniu, po wielu terapiach , stwierdzam ,ze tylko poszukiwania Ducha mają sens. Nie kolejna terapia w innym nurcie. Co jest po smierci? Jaki sens ma zycie? Z pewnoscia wiele razy sobie zadawałas to pytanie w depresji. Zapomnij o religii , terapeutach. Szukaj Ducha. On daje Życie.
@kasiakatarzyna3165
@kasiakatarzyna3165 Жыл бұрын
Dziękuję za holistyczne spojrzenie na problem. Zasługujemy na to, aby dostać uczciwą dawkę wiedzy....
@MotoAdam82
@MotoAdam82 Жыл бұрын
Mam ciężko chore niepełnosprawne dziecko. Codziennie patrzę jaki jest zawiedziony tym co go spotkało. Patrzę jak cierpi. Gdyby nie antydepresanty nie dałbym rady. Na dzień dzisiejszy nic lepszego nie wymyślono. Łatwo jest spekulować jak się jest zdrowym człowiekiem.
@MotoAdam82
@MotoAdam82 Жыл бұрын
@Laura Dziękuję i pozdrawiam❤💛💙
@martacz.4794
@martacz.4794 Жыл бұрын
Słuchając tego, co chwila kołacze mi się po głowie tekst piosenki: "First they ignore you, then laugh at you and hate you, then they fight you, then YOU WIN" ❤ Świetny wywiad, dobrze się słuchało
@jolantahill787
@jolantahill787 Жыл бұрын
🎯
@Greg_8507
@Greg_8507 Жыл бұрын
Jaka to piosenka?
@magdag2919
@magdag2919 Жыл бұрын
Kolejny bardzo ważny program. Dziękuję że zdecydowała się Pani na ten wywiad. Trzeba mówić prawdę, by ocalić wiele istnień ludzkich.
@magc5268
@magc5268 Жыл бұрын
Ja również dziekuję...przede wszystkim za odkrywanie prawdziwej strony problemu depresji i nie tylko. Ostatnie lata bardzo obnażyły zakłamanie tzw nauki. Z mojej strony ogromna wdzięczność za Twoją pracę ❤
@maciej5578
@maciej5578 11 ай бұрын
Po latach brania leków i odstawieniu, po wielu terapiach , stwierdzam ,ze tylko poszukiwania Ducha mają sens. Nie kolejna terapia w innym nurcie. Co jest po smierci? Jaki sens ma zycie? Z pewnoscia wiele razy sobie zadawałas to pytanie w depresji. Zapomnij o religii , terapeutach. Szukaj Ducha. On daje Życie.
@grazynadarul8683
@grazynadarul8683 Жыл бұрын
Podpisuje się obiema rękami pod tym, co mówi Pani Doktor. Moja historia to potwierdza. Najgorsze w tym wszystkim jest to, co usłyszałam od psychiatry: „pani Grażyno, mamy dziś tak wspaniałe leki na depresje, że można je brać do końca życia. I nie uzależnią”. Gdy po kilku latach zrozumiałam, że nie tędy droga, odstawienie ich to był horror.
@MartinGutek
@MartinGutek Жыл бұрын
Chciałbym podzielić się swoją historią. W styczniu 2020 roku zgłosiłem się do psychiatry z powodu myśli natrętnych. Wiem , że nerwicę natręctw leczy się skutecznie psychoterapią , lecz lekarka zapisała mi lek SSRI Parogen. Brałem ten lek w dawce 60mg . Muszę przyznać , że natręctwa po tym leku mi przeszły .Po Parogenie nie mogłem spać i lekarka mi zapisała na sen lek Ketrel. Po paru miesiącach , doszły inne dolegliwości i lekarka zapisała mi lek Ranofren, który brałem w dawce 10mg. Ketrelu już nie brałem. Jednak popełniłem błąd , bo nagle sam w listopadzie 2020 roku, odstawiłem te leki . Co ze mną się działo i dzieje do tej pory po tym odstawieniu tego leku , jest nie do opisania . Mam po tym odstawieniu Parogenu i Ranofrenu, zniszczone i zatkane jelita , anhedonię , problemy z sercem i układem krążenia , brak siły i kondycji , problemy ze snem , popękane naczyńka krwionośne w oczach , słabsze libido , otępienie umysłowe, problemy z zatkaną przegrodą nosową, szum uszny. W grudniu 2020 roku, gdy źle się czułem po odstawieniu tych leków, zachorowałem jeszcze na Covida. Wiem , że źle zrobiłem , bo sam odstawiłem leki , lecz lekarka nie poinformowała mnie , że te leki odstawia się stopniowo . Jestem obecnie wrakiem , ze zniszczonym zdrowiem.
@danutak.
@danutak. Жыл бұрын
Depresja też pojawia się w sytuacji wyczerpania ,przemęczenia .Mózg ma dosyć kłopotów i stresów i chce odpocząć bo wysiada i "ma zwarcie" .
@beatka5830
@beatka5830 Жыл бұрын
Dziękuję za tą rozmowę. Potwierdziła ona to, co widziałam od kilku lat wśród bliskich ludzi obok mnie. Długotrwałe przyjmowanie leków "antydepresyjnych" przepisywanych przez lekarzy psychiatrów spowodowało u ludzi chorych obok mnie takie zmiany, że stawali się innymi ludźmi i dziś są "nie do poznania" ( jak ja to określam: nie są sobą i nie wiem, czy kiedykolwiek "wrócą do siebie" ). Pozdrawiam Cieplutko 🍀
@Malgosiaen
@Malgosiaen 5 ай бұрын
Rewelacyjny wywiad! To jak Pani prowadziła, pytała, o co pytała- to jest naprawdę wysoki poziom. Tyle wiedzy. ❤. Dziękuję ❤
@agnieszkajot2083
@agnieszkajot2083 Жыл бұрын
Pani Beato - z moich obserwacji też wynika że leki antydepresyjne po prostu stępiaja emocje. Nic nie leczą tylko odwracają uwagę od prawdziwego problemu. Jest Pani cudowna że chce się Pani walczyć z wiatrakami. Robi Pani wspaniałą robotę. Niech się Pani nie poddaje. To nowe spojrzenie jest potrzebne społeczeństwu. Lekarze bracia Rodzeń też robią taką dobrą robotę uświadamiając ludzi w kwestii chorób metabolicznych. ❤❤❤
@joannaagn7018
@joannaagn7018 Жыл бұрын
Twoje obserwacje to nie są badania naukowe tylko tak zwany dowód anegdotyczny więc daj sobie spokój 😏
@Malinka53373
@Malinka53373 Жыл бұрын
​@@joannaagn7018 pozwól Pani robić co chce
@MartinGutek
@MartinGutek Жыл бұрын
Chciałbym podzielić się swoją historią. W styczniu 2020 roku zgłosiłem się do psychiatry z powodu myśli natrętnych. Wiem , że nerwicę natręctw leczy się skutecznie psychoterapią , lecz lekarka zapisała mi lek SSRI Parogen. Brałem ten lek w dawce 60mg . Muszę przyznać , że natręctwa po tym leku mi przeszły .Po Parogenie nie mogłem spać i lekarka mi zapisała na sen lek Ketrel. Po paru miesiącach , doszły inne dolegliwości i lekarka zapisała mi lek Ranofren, który brałem w dawce 10mg. Ketrelu już nie brałem. Jednak popełniłem błąd , bo nagle sam w listopadzie 2020 roku, odstawiłem te leki . Co ze mną się działo i dzieje do tej pory po tym odstawieniu tego leku , jest nie do opisania . Mam po tym odstawieniu Parogenu i Ranofrenu, zniszczone i zatkane jelita , anhedonię , problemy z sercem i układem krążenia , brak siły i kondycji , problemy ze snem , popękane naczyńka krwionośne w oczach , słabsze libido , otępienie umysłowe, problemy z zatkaną przegrodą nosową, szum uszny. W grudniu 2020 roku, gdy źle się czułem po odstawieniu tych leków, zachorowałem jeszcze na Covida. Wiem , że źle zrobiłem , bo sam odstawiłem leki , lecz lekarka nie poinformowała mnie , że te leki odstawia się stopniowo . Jestem obecnie wrakiem , ze zniszczonym zdrowiem.
@justynazembrzuska1397
@justynazembrzuska1397 Жыл бұрын
Owszem stępiają emocje, ale właśnie o to chodzi, by je stępić w trakcie załamania nerwowego, w czasie najcięższego momentu.
@annadziekiewicz8600
@annadziekiewicz8600 Жыл бұрын
Ja zaczęłam mieć poważne problemy emocjonalne z powodu przeżytych traum i przypominania mi ich. Co powodowało, że na nowo je przeżywałam.
@grazynagrabowska524
@grazynagrabowska524 Жыл бұрын
Mam 70 lat. 5 lat temu zostawił mnie mąż po 45 latach i w tym samym czasie zmarł mój starszy syn, nagle i nie wadomo dlaczego(we snie). Swiat w tych dniach zapadł mi się pod nogami, dosłownie. Miałam w domu valium i tym sie ratowałam ale pojawił sie stan opętany myślą odejścia.Było mi tak żle,tak brakowało siły,że nie widziałam sensu w dalszym istnieniu. Czy to była depresja, nie wiem. Podjęłam próbę samobójczą. Tuż tuż przed wskoczył na mnie mój pies i patrzył mi w oczy. Opetała mnie myśl, co z nim? I to wygrało. Zerwałam się, ubrałam, wyszłam na dwór, do ludzi. Od tego dnia sama,krok po kroku uczyłam się nowego życia. Niczego nie brałam, czasami melatoninę. Żyję, mam złe dni ale i mam sposoby aby je umilić (zakupy internetowe, drobiazgi). Wyszłam chyba łzami,zakupami,spacerami ale nie lekami. Wyszłam na tyle,że nauczyłam sie odwracać złe myśli, szukać pozytywów i symulować np. wyjazdy nad morze, wyobrazać sobie siebie gdzieś tam, w ciekawych miejscach. Nikt mi nie pomógł. Usłyszałam,że zamęczam więc już na te tematy z nikim nie rozmawiam. Na prywatnego psychologa mnie nie stać.
@BeataPawlikowskaOfficial
@BeataPawlikowskaOfficial Жыл бұрын
Dziękuję za tę piękną i poruszającą historię, serdecznie pozdrawiam ❤️❤️
@renataanonimowa7826
@renataanonimowa7826 Жыл бұрын
bo to prawda, nikt nam nie jest w stanie pomóc, to my sami jesteśmy dla siebie najlepszym lekarzem
@user-dt7cd8cz9k
@user-dt7cd8cz9k 7 ай бұрын
Niesa.owite jest to co Pani napisała i niesamowitą jest Pani osobą. Podziwiam Panią . Jest Pani bardzo silną i mądrą kobietą 🙂. A ten cudowny Piesek ,to Pani bratnia dusza🙆😀. Jakie on się nazywa? Dziękuję za historię Pani życia 💚i życzę zdrowia , sił w radosnym odnajdywaniu siebie, pomimo tak bolesnych strat dwóch osób 💚❤️💚🙋
@renatapedrak3362
@renatapedrak3362 5 ай бұрын
Czy mogę prosić o kontakt na prive mam podobną sytuację 😢
@dorotakoodziejczyk2868
@dorotakoodziejczyk2868 4 ай бұрын
Przytulam🫶🫶🫶
@sylvia7000
@sylvia7000 Жыл бұрын
boję się o Pani bezpieczeństwo. Jest Pani b. odważna dziekujemy
@annblz2423
@annblz2423 Жыл бұрын
Hahahaha
@agac3464
@agac3464 Жыл бұрын
Bardzo ważne informacje. Dokładnie tak samo twierdzi moja Psychiatra prowadząc mnie psychoterapią bez leków,by w moim życiu zrobić porządek. Dziękuję Pani za ten wywiad ❤
@MartinGutek
@MartinGutek Жыл бұрын
Szkoda że u mnie psychiatrka nie zastosowała psychoterapii , tylko dała mi aż 60mg Paroksetyny i 10mg Ranofrenu . Leki te mnie zniszczyły i jestem wrakiem.
@ladyyy127
@ladyyy127 Жыл бұрын
Bardzo mądre i cenne. Moje doświadczenie potwierdza to. Wychowałam się w patologicznym środowisku i choruję na nerwicę i depresję. Przeszłam przez wiele traum. Przez krótki okres czasu brałam leki. Jednak one tylko stłumiły na chwilę moje emocje i czułam, że to tak naprawdę nic nie zmienia. Lekarze przepisywali by mi leki z pewnością do końca życia gdybym nie miała w sobie tyle rozsądku i siły by zmienić swoje środowisko, a przez to zlikwidować przyczynę. Oczywiście wiele osób bardzo niewiele wie na ten temat i jedyne co dało mi pójście do psychiatry jest to, że w oczach moich,,przyjaciół” pozostanę na zawsze osobą z chorym umysłem.
@maciej5578
@maciej5578 11 ай бұрын
Po latach brania leków i odstawieniu, po wielu terapiach , stwierdzam ,ze tylko poszukiwania Ducha mają sens. Nie kolejna terapia w innym nurcie. Co jest po smierci? Jaki sens ma zycie? Z pewnoscia wiele razy sobie zadawałas to pytanie w depresji. Zapomnij o religii , terapeutach. Szukaj Ducha. On daje Życie.
@adam.bozo.wporzo
@adam.bozo.wporzo Жыл бұрын
"Jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze" ... Dziękujemy za materiał i czekamy na więcej! :)
@barbarastroka3578
@barbarastroka3578 Жыл бұрын
Tylko i wyłącznie.
@adam.bozo.wporzo
@adam.bozo.wporzo Жыл бұрын
@@barbarastroka3578 aaa no bez przesady... no może w 99% :P
@renewbornheart3597
@renewbornheart3597 Жыл бұрын
Wywiad - strzał w 10-tkę!!! Brawo i serdeczne podziękowania za konsekwentne rozbrajanie latami utrwalonych przez korzystających na tym procederze krzewicieli jak się okazuje atrakcyjnego marketingowo ale pustego hasła o nierównowadze chemicznej w mózgu. Nie jest to łatwy temat bo medialna machina latami przeprogramowywała świadomość ludzi, że nie muszą szukać żadnych przyczyn depresji - wystarczy po prostu antydepresant. Specjaliści od marketingu słono opłacani jak zwykle zrobili "dobrą" robotę. Depresja to - jak można było usłyszeć w tym materiale - stan umysłu. Stan z definicji jest nietrwały, nigdy nie trwa wiecznie. Nie trzeba go leczyć. Należy z nim pracować. I tutaj jest problem, bo przecież dziś nikt "normalny" nie będzie się zniżał do przepracowywania czegokolwiek. Po co, jeśli można coś kupić, łyknąć i ... po kłopocie? według moich obserwacji depresja to reakcja "dziecięcego" umysłu na rzeczywistość, to reakcja dziecka, które CHCE i nie ma w sobie przestrzeni, gotowości i najmniejszej ochoty na jakiekolwiek odstępstwo od swojej zachcianki, nawet jeśli jest ona dla niego niezdrowa. Wyjściem z depresji jest PROCES zmiany dotychczasowego "dziecięcego" paradygmatu na "dorosły", który bardzo często jest po prostu zdroworozsądkowy i najczęściej jest mniejszym lub większym kompromisem w stosunku do pierwotnej "zachcianki", w niektórych przypadkach finalnie jest rezygnacją z pierwotnego pragnienia ze zrozumieniem większości lub wszystkich negatywnych skutków pierwotnej "zachcianki". "Zachcianka" może być o wiele poważniejszym tematem niż chęć na przysłowiowe łakocie, może być nierealistycznym, "poważnym" celem, który po prostu jest poza możliwościami danej osoby. Dziś zewsząd "atakują" nas hasła, że "możesz wszystko". Karmieni takimi banałami ludzie w końcu przechodzą swego rodzaju załamanie, że im jeszcze wciąż się nie udało. Powstaje napięcie, które gdy się przedłuża zaczyna rozregulowywać kolejne systemy psychiczno-biologiczne człowieka. Rozwiązaniem nie jest żaden lek, rozwiązaniem jest PRACA NAD SOBĄ. Niestety "na rynku psychiatrycznym" jest całą masa wykształconych w paradygmacie "weź pigułkę" specjalistów, którzy mogą nie być przygotowani na taki obrót spraw. Nie każdy psychiatra będzie się nadawał do pracy z pacjentem, może za to świetnie radzić sobie z wypisywaniem recept ... Systemowo należałoby zapewnić tej grupie zawodowej odpowiednie wsparcie a nie pozostawienie samym sobie ... Dziękuję jeszcze raz za wartościowe treści!
@renewbornheart3597
@renewbornheart3597 Жыл бұрын
@@dariusz314 Nie było moją intencją usprawiedliwianie kogokolwiek czy czegokolwiek. Chodziło mi raczej o nie wylewanie dziecka z kąpielą. Oczywiste jest, że i w tej grupie zawodowej znajdą się "indywidua z połamanymi kręgosłupami moralnymi". Pozdrawiam!
@maciej5578
@maciej5578 11 ай бұрын
Po latach brania leków i odstawieniu, po wielu terapiach , stwierdzam ,ze tylko poszukiwania Ducha mają sens. Nie kolejna terapia w innym nurcie. Co jest po smierci? Jaki sens ma zycie? Z pewnoscia wiele razy sobie zadawałas to pytanie w depresji. Zapomnij o religii , terapeutach. Szukaj Ducha. On daje Życie.
@krystynarymarz8490
@krystynarymarz8490 Жыл бұрын
Dziękuję Beatko za wspaniały wywiad .Pozdrawiam serdecznie. ❤❤
@ka_mealpl9338
@ka_mealpl9338 Жыл бұрын
Bardzo dziekuje za ten edukacyjny wywiad.jestem wdzieczna za to wszystko co pani robi.🙏
@kasiabanach1606
@kasiabanach1606 Жыл бұрын
Wspaniały wywiad ❤❤ bardzo dziękuję. Pomaga lepiej zrozumieć co się ze mną dzieje. I utwierdza w przekonaniu, że leki nie są moją drogą.....
@ewakociubinska5236
@ewakociubinska5236 Жыл бұрын
Brak rownowagi miedzy dusza poteznym bytem a cialem materia , ktora jest ulotna ,nieperfekcyjna , to cialo choruje z powodu emocji silnych przezyc .
@jolanta2846
@jolanta2846 Жыл бұрын
Dziekuję z całego serca.❤ Uważam, że depresja to stan umysłu. To piętno traum z dzieciństwa, oraz poczucia osamotnienia, niezrozumienia, niemocy, bezsilności i braku nadziei na wyjście z trudnej sytuacji. To głos naszej duszy, wołającej o uwolnienie. Leki jedynie to zagłuszają, maskują prawdziwe przyczyny. Odcinają nas od prawdziwego problemu. Co nie znaczy, że on zniknie. To tak jak branie tabletek przeciw bólowych przy próchnicy zęba, zamiast usunąć główną przyczynę bólu.
@sowabezok
@sowabezok Жыл бұрын
Jak zatem ją zwalczyć bez leków . Wybieram się do psychologa po świętach . Obawiam się ,że zapisze coś na spokojność . Co robić . Poradż . Proszę.
@jolanta2846
@jolanta2846 Жыл бұрын
@@sowabezok Psycholog nie zapisuje żadnych leków. Rozmawia z człowiekiem, stara się dotrzeć do sedna przyczyny, poprzez rozmowę, w zależności od swojej specjalizacji może też prowadzić rożnego rodzaju psychoterapie. Leki przepisuje psychiatra.
@iwonaczechowicz-kuzniak9704
@iwonaczechowicz-kuzniak9704 Жыл бұрын
Postaci depresji jest wiele. Różne mogą być jej przyczyny i różne nasilenie objawów. Czasem na początku leki ratują życie, ale absolutnie trzeba szukać innej pomocy. Zmniejszać baaaardzo powoli dawkowanie i szukać terapii i innych sposobów, których wdrażanie pozwoli nam "uporać się" z własnymi emocjami, nawykami myślowymi, sposobami działania. Na ogół w sytuacji bez wyjścia są wyjścia. Może nie otwarte na oścież drzwi, ale stopniowo można nauczyć się wprowadzać drobne zmiany i zobaczyć światełko w tunelu. Trudno jest wytrwać, kiedy efekty nie przychodzą szybko. Upadniesz może nie raz. Poleżysz, a potem się znowu podniesiesz. Na ogół takie jest życie. Czasem mogą być nawroty, ale może ciut słabsze. Może nauczysz się stopniowo, co je powoduje, może masz w tym bezwiednie jakiś udział? Zadbaj o żywe jedzenie, mikrobiom, wyklucz cukier i produkty przetworzone, ucz się słuchać tego, co sama do siebie mówisz. Zmieniaj swoje zachowania. Uczucia to myśli w akcji!!! Wiele można zmienić. To będzie może trwało wiele lat. I bardzo ważne: bądź dla siebie łagodna, kiedy uczysz się czegoś nowego!!! Nikt nie jest Tobą w takiej sytuacji, w jakiej jesteś Ty, więc się nie porównuj i nie słuchaj tych, którzy Cię oceniają. Czytaj, słuchaj tych, którzy są w tej drodze lub wyszli już z tunelu. I ćwicz. Samo czytanie/słuchanie i głęboka refleksja często nie wystarczają. Trzeba próbować nowych zachowań, trzeba nauczyć się być uważnym i stawiać sobie nowe pytania. Pomocne też są zioła i suplementy. Jest baaaardzo wiele naturalnych środków, którymi można się wspierać. Zazwyczaj mają korzyste działanie na cały organizm, bo dała je nam natura. Ale nie oczekuj, że zmienią Twoje życie. Ty je z czasem zmienisz. Twoje wewnętrzne i zewnętrzne życie! Można poprawić stan swojego zdrowia na wszystkich płaszczyznach. Większość leków na większość chorób maskuje tylko objawy i ludzie nie zastanawiając się, nadal jedzą to, co im szkodzi i robią to, co im szkodzi. Trzeba zmienić styl życia, często we wszystkich obszarach. I to jest trudne. Dlatego łatwiej brać tabletki. W otępieniu trudno cokolwiek zmienić. To jest praca. Dla mnie siermiężna, wieloletnia praca, ale jestem już stara. Młodszym powinno pójść szybciej. Wszak neuroplastyczność mózgu maleje z wiekiem. Zyskujesz nową jakość, bo wiesz (coraz częściej, raczej nie od razu), że masz wpływ na to, jak się czujesz i jak żyjesz. Nawet jeśli nie osiągniesz stanu, w którym wydaje się być Pani Beata, to i tak warto! Brawo Pani Beato! Dziękuję, że Pani jest i robi tyle dobrego!!!❤. Może seria: Jak żyć z depresją- grupa wsparcia-ozdrowieńcy/poranieni w drodze?
@irenaprokop3790
@irenaprokop3790 Жыл бұрын
Bardzo dziękuję za Pani bezcenną pracę i za tłumaczenie rozmowy ❤😘♥️
@maciej5578
@maciej5578 11 ай бұрын
Po latach brania leków i odstawieniu, po wielu terapiach , stwierdzam ,ze tylko poszukiwania Ducha mają sens. Nie kolejna terapia w innym nurcie. Co jest po smierci? Jaki sens ma zycie? Z pewnoscia wiele razy sobie zadawałas to pytanie w depresji. Zapomnij o religii , terapeutach. Szukaj Ducha. On daje Życie.
@martavellaqyrhdheh
@martavellaqyrhdheh Жыл бұрын
Psychiatria polska leży i kwiczy. To nie leki są problemem, ale lekarze, którzy nie wiedzą jak je stosować. A w Polsce SSRI przepisuje sie jak cukierki, "na wszelki wypadek" jako cudowny lek na kazdy problem. Dlatego ten wywiad tak oburza, bo pokazuje niekompetencje wielu ludzi z dyplomami, ktorzy nie powinni nigdy miec prawa wypisywac substancji ktorych dzialania nie znaja i/lub nie rozumieja. Odpowiednio dobrane leki ratują życie i zdrowie - przepisane na pałe, bo tak łatwiej to zdrowie pogarszają/niszczą.
@magda7132
@magda7132 Жыл бұрын
Najważniejszy głos pochodzi od ludzi doświadczonych depresją, oni mogą mieć wiedzę o tym, jak to jest w tym stanie. Ja wiem, że wtedy nie słuchałam podcastów, nie miałam na to siły. To tak jak w stanie zapalnym, najpierw trzeba go wyleczyć, wziąć lek, potem można rehabilitować. W depresji nie wstajesz z łóżka, bo nie ma to sensu, jak w tym stanie podjąć, czy myśleć o terapii. Leki nie są rozwiązaniem na stałe, ale pomagają i często ratują życie. Są dobrzy psychiatrzy, takich trzeba szukać, ale to do osób bliskich, bo chory nie szuka. A bliscy potrzebują wiedzy, jak pomóc i czego nie mówić
@joannaagn7018
@joannaagn7018 Жыл бұрын
Masz całkowitą rację 👍
@barbaraziokowska5766
@barbaraziokowska5766 Жыл бұрын
potwierdzam .. lekarze to też nie hieny .. swoje i tak zarobią i nie mają interesu szkodzić .. kiedyś też buntowałam się dlaczego fluoksetyna i benzo jak wiadomo że fluo działa albo i nie, a benzo uzależniają ( bo tak jest :) ..po stu latach w zdrowiu i w dobrym samopoczuciu już wiem - bo nie ma nic lepszego ! i ten zestaw jest na prawdę dobry i skuteczny :)
@MartinGutek
@MartinGutek Жыл бұрын
Chciałbym podzielić się swoją historią. W styczniu 2020 roku zgłosiłem się do psychiatry z powodu myśli natrętnych. Wiem , że nerwicę natręctw leczy się skutecznie psychoterapią , lecz lekarka zapisała mi lek SSRI Parogen. Brałem ten lek w dawce 60mg . Muszę przyznać , że natręctwa po tym leku mi przeszły .Po Parogenie nie mogłem spać i lekarka mi zapisała na sen lek Ketrel. Po paru miesiącach , doszły inne dolegliwości i lekarka zapisała mi lek Ranofren, który brałem w dawce 10mg. Ketrelu już nie brałem. Jednak popełniłem błąd , bo nagle sam w listopadzie 2020 roku, odstawiłem te leki . Co ze mną się działo i dzieje do tej pory po tym odstawieniu tego leku , jest nie do opisania . Mam po tym odstawieniu Parogenu i Ranofrenu, zniszczone i zatkane jelita , anhedonię , problemy z sercem i układem krążenia , brak siły i kondycji , problemy ze snem , popękane naczyńka krwionośne w oczach , słabsze libido , otępienie umysłowe, problemy z zatkaną przegrodą nosową, szum uszny. W grudniu 2020 roku, gdy źle się czułem po odstawieniu tych leków, zachorowałem jeszcze na Covida. Wiem , że źle zrobiłem , bo sam odstawiłem leki , lecz lekarka nie poinformowała mnie , że te leki odstawia się stopniowo . Jestem obecnie wrakiem , ze zniszczonym zdrowiem.
@barbaraziokowska5766
@barbaraziokowska5766 Жыл бұрын
polecam film "Plac zbawiciela " - bardzo uczciwe ukazanie przyczyn i skutków depresji
@magdalenadabrowska4142
@magdalenadabrowska4142 Жыл бұрын
Dokładnie zgadzam się, w ciężkiej depresji nie masz siły wstać z łóżka, nie masz siły iść do łazienki się umyć, nie masz motywacji do niczego, są przypadki, że ludzie wypróżniają się do łóżka,bo nie mają siły i chęci wstać do toalety. I jak tu nie dać im leków, proszę mi powiedzieć, co takie osoby mają zrobić?
@zofiakozera4012
@zofiakozera4012 Жыл бұрын
Na depresję najlepsza jest Bratnia Dusza,wspólne radosne chwile,czułość drugiej osoby itd. Musimy zrozumieć że życie w samotności po malu nas zabija. Pozdrawiam serdecznie.
@lidialarsen4945
@lidialarsen4945 Жыл бұрын
A co w sytuacji, gdy ta "bratnia dusza" przestaje nią być i jest w rzeczywistości przyczyna depresji?
@renataanonimowa7826
@renataanonimowa7826 Жыл бұрын
można tez pokochać swoją samotność, najlepszym lekarstwem na depresję jest nieprzywiązywanie się zbytnie do wszystkiego i wszystkich i nie uzależnianie swojego poczucia szczęścia od innych, szczęście jest w nas a nie na zewnątrz
@emmagreen5412
@emmagreen5412 Жыл бұрын
Moim skromnym zdaniem to stan duszy. Czekam z niecierpliwością 💚
@zrogezrg5817
@zrogezrg5817 Жыл бұрын
Depresja to choroba duszy
@leszekjamjest5186
@leszekjamjest5186 Жыл бұрын
Takto stan energi duszy i ciała poznałem to i zwyciężyłem i to w prosty sposób
@emmagreen5412
@emmagreen5412 Жыл бұрын
@@leszekjamjest5186 Jeśli możesz, opowiedz proszę.
@leszekjamjest5186
@leszekjamjest5186 Жыл бұрын
@@emmagreen5412 Czy próbowałaś hipnozy regresyjnej ? Ja zacząłem chodzić do lasu I dotykać drzew tam nabierałem nowej energi
@ewelinakli5450
@ewelinakli5450 Жыл бұрын
@@leszekjamjest5186 Las to potencjal. Nic nie musisz robic tylko tam byc, patrzec, oddychac, sluchac i nastepuje samoleczenie. Organizm sie reguluje i dostraja do tej harmonii, czystej, nie zmaconej ludzka obecnoscia energii. Swiat przyrody, zwierzat i ciszy lesnej, to swiat pokoju i milosci.Sila natury, nie skazonej sztucznym swiatem i falszywymi ludzmi. Tam nic nie musisz, tylko jestes i sie samoistnie dostrajasz.
@annamazepus3380
@annamazepus3380 Жыл бұрын
Bezcenna wiedza! Dziękuję
@joannabieniek2048
@joannabieniek2048 Жыл бұрын
Dziękuję. Bardzo interesujące. Słucham wszystkich Twoich podcastow i wideo, na temat depresji. Wiele mnie nauczyły i potwierdziky moje obserwacje. Polecam je znajomym i moim pacjentom, z nadzieją, że sami wyciagna swoje wnioski.❤
@maciej5578
@maciej5578 11 ай бұрын
Po latach brania leków i odstawieniu, po wielu terapiach , stwierdzam ,ze tylko poszukiwania Ducha mają sens. Nie kolejna terapia w innym nurcie. Co jest po smierci? Jaki sens ma zycie? Z pewnoscia wiele razy sobie zadawałas to pytanie w depresji. Zapomnij o religii , terapeutach. Szukaj Ducha. On daje Życie.
@katarzynakatarzyna5365
@katarzynakatarzyna5365 Жыл бұрын
Nowy lepszy świat .Polecam książkę lub film.Super audycja ❤
@ewa1490
@ewa1490 Жыл бұрын
...wlanie przez to przechodzę (depresja),nigdy bym żadnych leków nie wzięła, mam prawdziwych przyjaciół i to jest moje lekarstwo,,,
@ewa1490
@ewa1490 Жыл бұрын
@Laur0003 ...całe szczęście,że mam przyjaciół, ale moim nieszczęściem jest to,że powodem mojego załamania,czy jak to zwać,depresji, jest śmierć naszej jedynej ,najukochańszej Córeczki, odeszła 2,5 roku temu na raka....I wiem,że do końca moich dni będę w "dołku ",ale wiem też,że żadne leki nie pomogą, musimy z tym żyć...
@sowabezok
@sowabezok Жыл бұрын
Ja od kilku miesięcy mam też objawy ....ale brakuje mi dobrych ludzi wokół . Mam żonę , rodzinę ale czuję się samotny , beznadziejnie. Mam dobrą pracę ale poza nią pustka , brak sensu . Podpowiedz proszę słowo otuchy :)
@pudi6
@pudi6 Жыл бұрын
Potrzebowałam trafić na ten "wywiad" w tym momencie. Dziękuję Pani bardzo.
@monikafr957
@monikafr957 Жыл бұрын
Naprawdę??? To dla Ciebie autorytet 🤦
@Ashanti.psyche
@Ashanti.psyche Жыл бұрын
Brawo! 🙆‍♀️❤👏👏 Czemu nikt o tym nie mówi !
@annalisowska2876
@annalisowska2876 Жыл бұрын
przeczytałam komentarze i podziwiam ogarnięcie moderatora... wszytskie pozytywy... zero hejtu... wszyscy holistycznie natchnieni
@joannaagn7018
@joannaagn7018 Жыл бұрын
No niestety, pod poprzednim filmikiem też znikły WSZYSTKIE opinie osób mających inne zdanie 😕 Szkoda. Pamiętam jak pani Beata twierdziła, że w ogóle nie przejmuje się opiniami innych ludzi 😕
@agwoy
@agwoy Жыл бұрын
Jakby to ująć, żeby nikogo nie obrazić... Każdy ma prawo do własnego zdania. Co nie znaczy, że każdy musi tego zdania słuchać ;) Że jest zero hejtu to akurat raczej na plus nie minus. Po co babrać się w cudzych frustracjach? Natomiast jeśli ktoś umie kulturalnie wyrazić odmienne zdanie to rzeczywiście byłoby przykro, gdyby takie komentarze były usuwane.
@barbaraziokowska5766
@barbaraziokowska5766 Жыл бұрын
@@agwoy właśnie próbuję uczciwie i kulturalnie przebić się z poleceniem filmu "Plac Zbawiciela " bardzo na temat i jako przyczynek do odpowiedzi czy to choroba czy stan umysłu .. dam radę ?
@agwoy
@agwoy Жыл бұрын
@@barbaraziokowska5766 spróbuj i zobaczymy :)
@tiggerwsh
@tiggerwsh Жыл бұрын
Bardzo ważny materiał. Lata temu przyjmowałam krótkotrwale leki z grupy SSRI w związku z zaburzeniami obsesyjno-kompulsywnymi. Bardzo szybko, jak się okazuje na moje szczęście, zaczęłam mieć skutki uboczne-wysokie tętno, co spowodowało, że musiałam zacząć przyjmować kolejne leki. Zdecydowałam więc, że chcę zejść z SSRI. W trakcie, co powtarzam wszystkim znajomym, którzy stoją przed taką decyzją, byłam wyprana ze emocji-wszystkich, tak jak jest mowa w wywiadzie. I owszem, uważam że może to być czas na to, żeby, mając tę przestrzeń w umyśle, razem z terapeutą poukładać sobie w głowie. Zupełnie nie widzę sensu brania tych leków, kiedy nie sięga się po inną pomoc i kiedy samemu nie jest się w staniejej wykonać, a przecież tak bardzo często bywa. Co więcej-odnoszę wrażenie, że leki te są przepisywane randomowo, nader często i bez głębszej analizy, czy też przygotowania pacjenta do tego, jak ma wykorzystać ten czas, aby to miało sens. Bardzo, bardzo wazny temat ❤
@kamilawrzesinska6376
@kamilawrzesinska6376 Жыл бұрын
Wspaniały wywiad ❤ Dziękuję
@antolak6473
@antolak6473 Жыл бұрын
Bardzo ciekawe i prawdziwe...Nie ma magicznej tabletki która uleczy depresję...To okoliczności i nieradzenie sobie z nimi powodują ten stan...Wsparcie jest kluczowe w każdym wydaniu...Dziękuję za cenne informacje...🤗👋
@malgorzatasokol3160
@malgorzatasokol3160 Жыл бұрын
Dosłownie.....odstawiłam tabletki i pojawiły się skutki uboczne i odrazu pomyślałam że depresja wraca Dzięki temu filmikowi uzmysłowiłam sobie jak działa ten mechanizm Poza tym nigdzie nas nie uczą jak radzić sobie z emocjami......żyjemy w systemie który sugeruje nam się poprostu martwić o przetrwanie
@annaanna-ww4tx
@annaanna-ww4tx Жыл бұрын
Jaki mechanizm ?nie można opierać się na opowiastkach pani po osiemdziesiatce ,szkoda że przespała moment swetnosci przespała .
@matchematche5466
@matchematche5466 Жыл бұрын
Pani Beato, gratuluję wywiadu.🥇🏆 Jednocześnie dziękuję za przetłumaczenie oryginału.👍❤ Obecnie jestem pacjentką Dziennego Oddziału Leczenia Nerwic z powodu mobbingu, którego doświadczałam przez dwa lata w moim miejscu pracy. Poza moim udziałem w 12-tygodniowej terapii grupowej, również została zastosowana farmakologia, po której nastąpiło u mnie wyciszenie, ale jakie to będzie miało skutki dla mojego organizmu - nie wiem...
@mykura2018
@mykura2018 Жыл бұрын
To tzw wyciszenie to nic innego jak znieczulenie. Jak Pani przestanie sie znieczulac to wroci bol. Pomine ze te znieczulacze powoduja makabryczne efekty odstawienne tzn przy probie ich odstawiania sa niemale problemy. O tym jest tez ten film.
@jolanta2846
@jolanta2846 Жыл бұрын
Kochana przytulam. Dzięki terapii poznasz sposoby radzenia sobie z emocjami, oraz toksycznymi ludźmi. Leki niech będą krótkoterminowym wsparciem. Pamiętaj zawsze i wszędzie, że jesteś wartościowym, cudownym człowiekiem i nie pozwól więcej, aby ktokolwiek Cię krzywdził. To wymaga czasu, ale dasz radę. Wierzę w to. Przesyłam Ci energię dobra i miłości. ❤
@matchematche5466
@matchematche5466 Жыл бұрын
@@jolanta2846 Ojej, dziękuję za tak miłe słowa. Z wdzięcznością - Lila.
@matchematche5466
@matchematche5466 Жыл бұрын
@@mykura2018 Będę mieć na uwadze. Dziękuję.
@Iskiereczka69
@Iskiereczka69 Жыл бұрын
Skieruj swoje serce i myśli ku Bogu. On daje pokój i radość, leczy każdą niemoc i chorobę, ale uwierz w Jezusa - zaproś go do swojego życia by Cię chronił i prowadził ❤
@katarzynarybak9958
@katarzynarybak9958 Жыл бұрын
Zgadzam się w 100%. Jestem po odstawieniu leków, które brałam przez blisko 2 lata. Czuję się bardzo dobrze, ale jest to wynikiem przeprowadzenia kompletnych zmian w moim życiu, wyeliminowaniu części otaczających mnie osób i zmiany w myśleniu. Fakt, że aby tego dokonać w pierwszym okresie po traumatycznym przeżyciu, leki pomogły mi dojść na tyle do równowagi, aby móc pracować na tymi zmianami i zobaczyć światło w tunelu. Zapewne nie musiałabym sięgać po leki gdybym otrzymała odpowiednie wsparcie, a przede wszystkim zrozumienie od bliskich mi osób. Dziękuję i pozdrawiam serdecznie.
@rafasiedlecki929
@rafasiedlecki929 Жыл бұрын
Super w końcu prawda
@TheOpole16
@TheOpole16 Жыл бұрын
Bardzo cenny wywiad, pani Beato jest pani nieoceniona w trafnych wywiadach . Dziękuję za to co już pani dla nas zrobiła.
@magdasamsonowicz9703
@magdasamsonowicz9703 Жыл бұрын
Brałam antydepresanty 6lat, to co zauważyłam to 26kg na plus i właśnie zmniejszone odczuwanie emocji. Nadal nic nie cieszyło, coś smuciło trochę mniej. Odstawiłam sama. Rozmowa z samą sobą leczy najlepiej
@MartinGutek
@MartinGutek Жыл бұрын
Chciałbym podzielić się swoją historią. W styczniu 2020 roku zgłosiłem się do psychiatry z powodu myśli natrętnych. Wiem , że nerwicę natręctw leczy się skutecznie psychoterapią , lecz lekarka zapisała mi lek SSRI Parogen. Brałem ten lek w dawce 60mg . Muszę przyznać , że natręctwa po tym leku mi przeszły .Po Parogenie nie mogłem spać i lekarka mi zapisała na sen lek Ketrel. Po paru miesiącach , doszły inne dolegliwości i lekarka zapisała mi lek Ranofren, który brałem w dawce 10mg. Ketrelu już nie brałem. Jednak popełniłem błąd , bo nagle sam w listopadzie 2020 roku, odstawiłem te leki . Co ze mną się działo i dzieje do tej pory po tym odstawieniu tego leku , jest nie do opisania . Mam po tym odstawieniu Parogenu i Ranofrenu, zniszczone i zatkane jelita , anhedonię , problemy z sercem i układem krążenia , brak siły i kondycji , problemy ze snem , popękane naczyńka krwionośne w oczach , słabsze libido , otępienie umysłowe, problemy z zatkaną przegrodą nosową, szum uszny. W grudniu 2020 roku, gdy źle się czułem po odstawieniu tych leków, zachorowałem jeszcze na Covida. Wiem , że źle zrobiłem , bo sam odstawiłem leki , lecz lekarka nie poinformowała mnie , że te leki odstawia się stopniowo . Jestem obecnie wrakiem , ze zniszczonym zdrowiem.
@incepcja1714
@incepcja1714 Жыл бұрын
Boziu! Ile lat mialam hejt za takie myślenie. Dziękuję za rozpowszechnianie tego kierunku.
@asiamalinowska3317
@asiamalinowska3317 Жыл бұрын
Nasza kochana Pani Beatka ❤️❤️❤️
@justa577
@justa577 Жыл бұрын
Świetny wykład dziękuję za prawdę pani Beatko! Nigdy mi leki nie pomogły. Bardzo mądra pani psychiatra
@tontocasimirmary-lou4961
@tontocasimirmary-lou4961 Жыл бұрын
👏🏻👏🏻👏🏻Bardzo mądra rozmowa z bardzo kompetentną osobą ❣️❣️❣️❤ To mądra nie kupna lekarka ❣️❣️❣️👏🏻👏🏻👏🏻❣️
@annakubiak8488
@annakubiak8488 Жыл бұрын
Pani Beatko jest Pani wybitna . Nikt nie podjął tak ważnego tematu deresji.
@monikadudek288
@monikadudek288 Жыл бұрын
Brawo Pani Beato ❤ merytoryczny wywiad 😊 pozdrawiam bardzo ciepło i serdecznie
@Betty-mt5nv
@Betty-mt5nv Жыл бұрын
To było wspaniale pani Beato, piękne , mądre i bardzo pouczające. Powiem nawet że uspokajające , bo z depresji można wyjść ❤❤❤
@martarausch9177
@martarausch9177 Жыл бұрын
Witam serdecznie. Mam depresje i jestem w trakcie odstawiania antydepresantu po 13 latach zazywania. Jestem wyprana z wszelkich uczuc I jestem swiadoma, ze to przez leki. Dziekuje za ten wywiad❤
@livi_13
@livi_13 26 күн бұрын
Jak poszło odstawienie? Uczucia wróciły?
@martarausch9177
@martarausch9177 26 күн бұрын
@@livi_13 Niestety nur wrocily. I musialam przejsc na inny antydepresant.😔
@kingamaszczynska5675
@kingamaszczynska5675 Жыл бұрын
Beata Pawlikowska, to ja tu mam pytanie do tego odcinka, jak ma pracować nad sobą pacjent w depresji, który do przepracowania emocji potrzebuje terapeuty, a nie wstaje z łóżka? Nie ma siły ręka ruszyć a co dopiero pójść do psychologa. Tak, zgadzam się, leki żadne nie są dobre, wpływają źle np na jelita, ale... czasami pacjent nie da rady bez antydepresantow wstać z łóżka, żeby iść krok dalej. To nieprawda, że leki powodują otępienie, ja wszystkie emocje czułam, ale dały mi energię, żeby wstać z łóżka, poszukać terapeuty i rozpocząć terapię i powrót do zdrowia. Ktoś, kto nie wstaje z łóżka nie powie sobie, a no to ok, to ja pomyślę co to zrobiło mi depresję, jakie emocje, wydarzenia itp🙈Poproszę o odpowiedź bo sytuację znam z autopsji i tak się zastanawiam co to mogło mnie podnieść z łóżka bez antydepresantow? Pozdrawiam Panią serdecznie
@MartinGutek
@MartinGutek Жыл бұрын
Chciałbym podzielić się swoją historią. W styczniu 2020 roku zgłosiłem się do psychiatry z powodu myśli natrętnych. Wiem , że nerwicę natręctw leczy się skutecznie psychoterapią , lecz lekarka zapisała mi lek SSRI Parogen. Brałem ten lek w dawce 60mg . Muszę przyznać , że natręctwa po tym leku mi przeszły .Po Parogenie nie mogłem spać i lekarka mi zapisała na sen lek Ketrel. Po paru miesiącach , doszły inne dolegliwości i lekarka zapisała mi lek Ranofren, który brałem w dawce 10mg. Ketrelu już nie brałem. Jednak popełniłem błąd , bo nagle sam w listopadzie 2020 roku, odstawiłem te leki . Co ze mną się działo i dzieje do tej pory po tym odstawieniu tego leku , jest nie do opisania . Mam po tym odstawieniu Parogenu i Ranofrenu, zniszczone i zatkane jelita , anhedonię , problemy z sercem i układem krążenia , brak siły i kondycji , problemy ze snem , popękane naczyńka krwionośne w oczach , słabsze libido , otępienie umysłowe, problemy z zatkaną przegrodą nosową, szum uszny. W grudniu 2020 roku, gdy źle się czułem po odstawieniu tych leków, zachorowałem jeszcze na Covida. Wiem , że źle zrobiłem , bo sam odstawiłem leki , lecz lekarka nie poinformowała mnie , że te leki odstawia się stopniowo . Jestem obecnie wrakiem , ze zniszczonym zdrowiem.
@barbaraziokowska5766
@barbaraziokowska5766 Жыл бұрын
@@dariusz314 polecam "Plac Zbawiciela" z doskonałą rolą J Budnik .. tak to w życiu wygląda .. a teraz światła porada ..oczywiście bez tabletek
@barbaraziokowska5766
@barbaraziokowska5766 Жыл бұрын
@@dariusz314 Tak, ale dla mnie to co w tym filmie jest najważniejsze to studium depresji od przyczyn , przez przebieg do skutków i finału .. i refleksja na ile to skutek okoliczności , stan umysłu i kiedy zaczyna się choroba - coś co bezwzględnie trzeba leczyć , choć sam chory nie ma ani świadomości choroby ani sił i możliwości zwrócić się do kogokolwiek o pomoc , i trzeba leczyć natychmiast wszelkimi sposobami ...ratować życie ludzi ludzi ... a nie rozważać teoretycznie ciało czy dusza Nigdy nie płacze na filmach - na tym płakałam ..wstrząsający aaa nie jestem teściową :)
@barbaraziokowska5766
@barbaraziokowska5766 Жыл бұрын
a u pana wyczuwam wyższościowy narcyzm ..a gadam z panem .. tylko dla tego filmu :))..i żadnego zbliżenia :)))
@barbaraziokowska5766
@barbaraziokowska5766 Жыл бұрын
@@dariusz314 dla ciemnoty ? narcystycznej i pozbawionej grama empatii dla cierpiących ludzi w imię swoich urojeń? dziękuję nie skorzystam z rady :))
@fozytyw...
@fozytyw... Жыл бұрын
Jesteśmy ogromnie wdzięczni za rozmowę z Panią Doktor. Prawda zawsze wyzwala.
@arkadiuszstrak5681
@arkadiuszstrak5681 9 ай бұрын
Tak Pani słucham i chciałbym żeby wzieła Pani odpowiedzialność za leczenie 100 osób i usunełaby im Pani leki i powodzenia. Depresja to choroba fizyczna jak rak czy cukrzyca. A stan umysłu to ma Pani. Proszę nie szkodzić ludzią swoją filozofią
@krzysztof4543
@krzysztof4543 5 ай бұрын
Nie chodzi o to żeby odstawić im leki tylko nie pakować w nie kogoś kto ich jeszcze nie brał. Kogoś kto dobrze śpi, trawi i jakoś pracuje. Bo takim byłem. Radziłem sobie kilka lat aż dałem sie na nie namówić. Tak mnie zaktywizowały że to niby "objawiła" sie dwubiegunowość typu II czyli od leków. Prawie euforia i jednocześnie bezsenność Rzuciłem. Teraz gorzej niz kiedykolwiek wcześniej. teraz to jest dopiero depresja. Teraz jest pustka i beznadzieja. Kto za to odpowiada. Kto odda mi moją dawną uczuciowość ?. Wspominam moja wczesniejszą depresję z tęsknotą, ale tamten czas już nie wróci. To podobno przebudowuje mózg. A miałem sobie tylko pomóc. Co to było? Błąd lekarski? Teraz już w nic nie wierzę. Kiedyś śmiałem się z antyszczepionkowców że niby niedouczeni. Boże, dlaczego nie urodziłem sie gdzieś w Afryce z daleka od tych proszków i medyków. PS to nie jest porada tylko osobiste doświadczenie. Skonsultuj sie ze swoim lekarzem/
@danielkopec679
@danielkopec679 4 ай бұрын
​@@krzysztof4543jaki ssri brałeś?
@monikajarzebowska8301
@monikajarzebowska8301 4 ай бұрын
Pani Beato, moja córka ma 16 lat i juz trzeci rok walczymy z depresją. Jej psychiatra nie jest zwollennikiem antydepresantòw, ale ostatecznie przepisał jej Prozac .Lekarz też nam tlumaczyl, że antydepresanty nie leczą przyczyny choroby. Leki nie dzialają a mam wrażenie, że nawet szkodzą. Dziękuję bardzo Pani za ten wywiad. Daje mi dużo do myślenia.Pozdrawiam
@annadziekiewicz8600
@annadziekiewicz8600 Жыл бұрын
Czasami trudno wyjść z problemu, przełamać go. Bo różne są sytuacje.
@terefereqq8921
@terefereqq8921 Жыл бұрын
Zacytuję słowa piosenki Kasi Kowalskiej-"masz to na co godzisz się". Dopóki trwasz w tym nic się nie zmieni tak naprawdę. Miałam silną depresję, nie byłam w stanie wyjść z domu, umyć się itp... i... bez leków a jedynie dzięki wspaniałemu terapeucie właśnie w UK Panu Abramowicz wyszłam na prostą ale musiałam sporo zmienić w swoim życiu i słuchać swojego wewnętrznego głosu. Powodzenia i bądź swoim najlepszym przyjacielem.
@maciej5578
@maciej5578 11 ай бұрын
Po latach brania leków i odstawieniu, po wielu terapiach , stwierdzam ,ze tylko poszukiwania Ducha mają sens. Nie kolejna terapia w innym nurcie. Co jest po smierci? Jaki sens ma zycie? Z pewnoscia wiele razy sobie zadawałas to pytanie w depresji. Zapomnij o religii , terapeutach. Szukaj Ducha. On daje Życie.
@livi_13
@livi_13 26 күн бұрын
​@terefereqq8921 Jak słuchać wewnętrznego głosu? Miała Pani depresje z np. derealizacją, oszołomieniem i silnym napięciem?
@MartinGutek
@MartinGutek Жыл бұрын
Szkoda , że ten film nie powstał 3 lata temu . Gdybym go obejrzał wtedy , to może bym był dziś zdrowy . Jednak lekarka nie poinformowała mnie , że takich leków nie można odstawiać nagle i żeby to robić stopniowo . Ja nieświadomy ryzyka , odstawiłem sobie nagle wysoką dawkę Parogenu aż 60mg i 10mg Ranofrenu . Tak mi zdrowie wysiadło , że jestem wrakiem . To jest nie do opisania przez co przechodzę . Żałuję , że w ogóle zacząłem brać te leki . Dobrze , że Pani Beata Pawlikowska zaczęła o tym mówić w naszym kraju . Tylko dla mnie już za późno . Kto teraz ponosi odpowiedzialność za moje zniszczone zdrowie i kto mi teraz je zwróci .
@magdalenadabrowska4142
@magdalenadabrowska4142 Жыл бұрын
Moim zdaniem musisz iść do lekarza I znów zacząć leczenie farmakologiczne, a później w swoim czasie i w kontakcie z lekarzem, bardzo powoli zacząć odstawiać. Nigdy nie jest za późno....
@MartinGutek
@MartinGutek Жыл бұрын
@@magdalenadabrowska4142 Chciałbym podzielić się swoją historią. W styczniu 2020 roku zgłosiłem się do psychiatry z powodu myśli natrętnych. Wiem , że nerwicę natręctw leczy się skutecznie psychoterapią , lecz lekarka zapisała mi lek SSRI Parogen. Brałem ten lek w dawce 60mg . Muszę przyznać , że natręctwa po tym leku mi przeszły .Po Parogenie nie mogłem spać i lekarka mi zapisała na sen lek Ketrel. Po paru miesiącach , doszły inne dolegliwości i lekarka zapisała mi lek Ranofren, który brałem w dawce 10mg. Ketrelu już nie brałem. Jednak popełniłem błąd , bo nagle sam w listopadzie 2020 roku, odstawiłem te leki . Co ze mną się działo i dzieje do tej pory po tym odstawieniu tego leku , jest nie do opisania . Mam po tym odstawieniu Parogenu i Ranofrenu, zniszczone i zatkane jelita , anhedonię , problemy z sercem i układem krążenia , brak siły i kondycji , problemy ze snem , popękane naczyńka krwionośne w oczach , słabsze libido , otępienie umysłowe, problemy z zatkaną przegrodą nosową, szum uszny. W grudniu 2020 roku, gdy źle się czułem po odstawieniu tych leków, zachorowałem jeszcze na Covida. Wiem , że źle zrobiłem , bo sam odstawiłem leki , lecz lekarka nie poinformowała mnie , że te leki odstawia się stopniowo . Jestem obecnie wrakiem , ze zniszczonym zdrowiem.
@magdalenadabrowska4142
@magdalenadabrowska4142 Жыл бұрын
@@paweb6967 dokładnie, zgadzam się z Tobą, czasem trzeba próbować do skutku, aż któryś lek wreszcie zadziała, czasem trwa to miesiącami a niekiedy nawet latami, ale często jest to jedyna droga, by ruszyć z miejsca, ( w przypadku ciężkiej depresji).
@MartinGutek
@MartinGutek Жыл бұрын
@@paweb6967 Lekarka mnie nie poinformowała mnie żeby tych leków nagle nie odstawiać.
@MartinGutek
@MartinGutek Жыл бұрын
@@magdalenadabrowska4142 Tylko że ja nie miałem i nie mam ciężkiej depresji.
@mareknawrocki5195
@mareknawrocki5195 Жыл бұрын
Święta prawda 🙂 prawda zwycięży 😊 pozdrawiam serdecznie 😉 Zdrówka 😉 wszystkiego dobrego 😉
@sylwiazur1377
@sylwiazur1377 Жыл бұрын
Wielki SZACUNEK dla Pani!❤
@magorzatakress9427
@magorzatakress9427 Жыл бұрын
Cudowne❤ wspaniałe ❤ jak się cieszę, że Pani się nie poddała i nie dała zaszczuć ❤ JEST PANI CUDOWNA I BARDZO NAM POTRZEBNA!!!!! BRAWO BEATA!!! BĄDŹ Z SIEBIE DUMNA !!! JA JESTEM Z PANI BARDZO!!!!❤❤❤❤
@marga4286
@marga4286 Жыл бұрын
👊👏👏👏👏👏jest pani prawdziwą Wojowniczką pani Beato!
@dorotab293
@dorotab293 Жыл бұрын
Fantastyczny wywiad. Miałam epizody depresyjne i zgadzam się z tym że to stan umysłu.❤
@ladyy5287
@ladyy5287 Жыл бұрын
Dziękuję za film z lektorem. I dziękuję za inne spojrzenie na depresję. Mnie to osobiście pocieszyło, że mój mózg jednak jest normalny.
@aniakowal151
@aniakowal151 Жыл бұрын
Tym lektorem jest Pani Beatą.
@Nawia00ewe
@Nawia00ewe Жыл бұрын
Kocham ludzi, którzy mają odwagę (tak jak Pani, Pani Beato) myśleć inaczej niż "wszechwiedząca większość".
@Lavondyssable
@Lavondyssable Жыл бұрын
Bardzo dziękuję za ten przekaz.
@lucynasehm4820
@lucynasehm4820 Жыл бұрын
Pani Beato dziękuję za pani i pani Dr.
@magorzatakozowska8521
@magorzatakozowska8521 Жыл бұрын
Bardzo dziękuję Pani Beatko.
@lycynabukowska182
@lycynabukowska182 Жыл бұрын
Dziękuje P Beato za ten przeprowadzony wywiad i znajdujące tam informacje .
@emilianowoslawska6157
@emilianowoslawska6157 Жыл бұрын
Dziękuję za ten wywiad.
@modraszka8155
@modraszka8155 Жыл бұрын
Dziękuję 💙
@sylwiapawlak6931
@sylwiapawlak6931 Жыл бұрын
Dziękuje za ten wywiad ❤️
@kasia7226
@kasia7226 Жыл бұрын
Dziękujemy za bardzo ciekawy wywiad.
@dorotasadowska3491
@dorotasadowska3491 Жыл бұрын
Dziękuję ❤️
@annar5330
@annar5330 Жыл бұрын
Od razu daję łapkę w górę i słucham. Obydwie jesteście wspaniałe. Dziękuję za temat, który mnie dotyczy. Od lat choruję na nawracającą depresję.
@justiteam2891
@justiteam2891 Жыл бұрын
W pełni się zgadzam, wspaniały wywiad.
@elaw1222
@elaw1222 Жыл бұрын
Pani Beato,dzięki ogromne za Pani pracę i zaangażowanie. System drży w posadach....
@dorotaczerniawska7521
@dorotaczerniawska7521 Жыл бұрын
bardzo dobrze pani Beato
@sylwiasylwia3664
@sylwiasylwia3664 Жыл бұрын
Dziękuję pani Beato, jest pani wspaniałą kobietą ⚘️💚
@krystynaraupuk8960
@krystynaraupuk8960 Жыл бұрын
Kochana Pani Beato to jest genialne .Wdzięczność za te rozmowę....♥️♥️♥️☘☘☘
Jak wyszłam z depresji. Osobista historia
37:43
Beata Pawlikowska
Рет қаралды 197 М.
3 wheeler new bike fitting
00:19
Ruhul Shorts
Рет қаралды 43 МЛН
Is it Cake or Fake ? 🍰
00:53
A4
Рет қаралды 18 МЛН
Why You Should Always Help Others ❤️
00:40
Alan Chikin Chow
Рет қаралды 120 МЛН
Depresja. Najnowsze badania naukowe
44:56
Beata Pawlikowska
Рет қаралды 187 М.
"Depresja wszechobecna jak katar" - Jak poradzić sobie z depresją - Bartek Jędrzejak
1:08:41
Jak przestać jeść niezdrowe jedzenie?
37:31
Beata Pawlikowska
Рет қаралды 120 М.
Jak myśli zmieniają poziom cierpienia
28:40
Beata Pawlikowska
Рет қаралды 61 М.
Mikrobiom, jelita i depresja. Rozmowa z dr Leszkiem Rudzkim
1:12:32
Beata Pawlikowska
Рет қаралды 65 М.
Psychiatra o lekach w depresji.
41:05
dr Agnieszka Kozak
Рет қаралды 13 М.
The Originals - Beata Pawlikowska
42:23
Onet Styl Życia
Рет қаралды 65 М.
Schizofrenia: "Jak wygląda moje życie z chorobą" | SKRAWKI
28:14
Kiedy psychoterapia? Kiedy szpital psychiatryczny? | 7 metrów pod ziemią
52:45
7 metrów pod ziemią
Рет қаралды 497 М.
Depresja na emeryturze. Psychiatra mówi co robić
50:08
Pacjenci
Рет қаралды 8 М.
3 wheeler new bike fitting
00:19
Ruhul Shorts
Рет қаралды 43 МЛН