CplusE #02 - Fastening a Truck Tractor with a Semi-Trailer

  Рет қаралды 370,715

CplusE Omega Pilzno videoblog

CplusE Omega Pilzno videoblog

7 жыл бұрын

Here we go!
Welcome to the channel "CplusE" created by Omega Pilzno. The videoblog discusses subjects related to trucks, passion of driving on C+E category and the transport industry. Adam Wołowiec - the host of the Omega Pilzno channel, mainly concentrates on useful tips for drivers.
WE INVITE YOU TO SUBSCRIBE TO THE CHANNEL and check out our other pages if you like:
Facebook: / omegapilznopl
Instagram: / omega_pilzno
Blog: omega-pilzno-blog.pl/
WWW: www.omega-pilzno.com.pl/

Пікірлер: 165
@CplusEOmegaPilznovideoblog
@CplusEOmegaPilznovideoblog Жыл бұрын
Pomóż nam się rozwijać! Zasubskrybuj CplusE i zostań z nami na dłużej: bit.ly/cpluseyt
@Ireland_IE_Photography
@Ireland_IE_Photography 6 жыл бұрын
witam. pracuje w firmie gdzie średnio dziennie podpinamy dwie lub trzy naczepy. co troche mamy z tego szkolenia i mimo ze pracuje już 10 lat musze na szkoleniu prawidłowo podpiąć naczepę. ty zrobiłeś zasadniczy błąd który by cie u nas wykluczył. bardzo dobrze że zatrzymałeś się przed naczepą i sprawdziłeś czy nic nie ma na drodze ale w tym momęcie obowiązkowo trzeba sprawdzić czy jest zaciągniety hamulec postojowy ( czerwony guzik pod naczepą) bardzo ważne jest to zwłaszcza w starych naczepach gdzie hamulec ten nie zaciąga się automatycznie po odpięciu czerwonego przewodu. no i warto sprawdzić w koło całą naczepę (czy np są wszystkie koła). Nie sprawdzenie tego i jeszcze jeden błąd (kierowca za nisko opuścił siodło wjechał pod naczepę i przeskoczył pin potem podniusł ciągnik szarpnoł do przodu i wydawało mu sie że jest ok. ) doprowadziło to do jego śmierci . w chwil kiedy podpioł powietrze będoc między kabiną i naczepą ta pojechał do przodu miażdząc go bo było delikatnie z górki. (nie sprawdził hamulca i przeszkoczył pin). Następnie powiedziałeś że warto sprawdzić zapięcie poprzez delikatne szarpnięcie do przodu . my to nazywamy pull test i jest to obowiązkowe dwukrotne szarpnięcie potem trzeba wysiąść i zamknąć klipa na łańcuszku który jest obok rączki siodła( wiem że są różne rozwiązania tego zabezpieczenia w siodłach) . Dopiero w tedy jest pewność że naczepa jest dobrze zapięta. Zwracam też uwagę wszystkim że przy odpinaniu naczepy pierwszą czynnością jest wyjście i włączenie hamulca postojowego (nigdy nie otwieraj siodła najpierw bo naczepa może pojechać do tyłu jeśli jest z górki.)
@wezu69
@wezu69 6 жыл бұрын
Balbriggan PL w Europie nie przeskoczysz pinu. Prędzej przywalisz kabiną w naczepe :P
@marcinpinek8142
@marcinpinek8142 5 жыл бұрын
Kolega tyle podczepia a jeszcze się nie nauczył że ten,, pin,, to się sworzeń nazywa?
@ladziaklpl5889
@ladziaklpl5889 5 жыл бұрын
Widac, ze kolega gdzies w UK :D
@nauroczysku
@nauroczysku 4 жыл бұрын
@@marcinpinek8142 facet opisał bezpieczna metodę, a ty się pierdoły czepiasz? A ja to nazywam bolec, albo kingpin. Wszyscy dobrze wiedzą o co chodzi.
@piotr030678
@piotr030678 4 жыл бұрын
Z ortografii Pała.
@roberttomaszewicz8720
@roberttomaszewicz8720 8 ай бұрын
Super wytlumaczone i super pokazane samego spiecia konia z naczepa. Mam madzieje ze wszystko dobrze zrozumialem 😂jutro moj pierwszy dzien pracy . Pozdrawiam i dziekuje za pomoc
@user-sh2xu8lu3e
@user-sh2xu8lu3e 3 жыл бұрын
Dziekuje bardzo za video!
@marcinbrzeski6339
@marcinbrzeski6339 Жыл бұрын
Mega fajnie wyjaśnione. Pozdrawiam
@EventHorizon86PL
@EventHorizon86PL 2 жыл бұрын
Świetny materiał, mogę przygotować się wstępnie do zawodu.
@michalbroncel4111
@michalbroncel4111 6 жыл бұрын
Witam jestem kierowcą zawodowym od niedawna i bardzo lubię oglądać twój kanał.
@marcinelsanescobar9656
@marcinelsanescobar9656 7 жыл бұрын
Do samego spinania miałbym dwie uwagi: 1. Warto podjechać ciągnikiem maksymalnie blisko naczepy, tak by raptem między sworzniem królewskim a siodłem zostało kilka, kilkanaście cm. Dopiero wówczas podnieść siodło do poziomu, w którym będzie się stykało z płytą naczepy. Tym samym unikniemy niepotrzebnego zostawiania smaru na płycie - w końcu smar ma być na punkcie styku siodła z płytą naczepy, a nie wszędzie, gdzie to tylko możliwe. 2. Podpinanie ma być bezpieczne ale i bezproblemowe. Dlatego sugerowałbym przed sprzęgnięciem ciągnika z naczepą (w chwili, gdy między sworzniem a siodłem jest kilkanaście cm luzu) podłączenie wszystkich przewodów. Oszczędzi niepotrzebnych nerwów, w przypadku, gdy jest bardzo mało miejsca między kabiną ciągnika a ścianą naczepy. Szczególnie, gdy mamy do czynienia z naczepą typu chłodnia. Ktoś może zarzucić, że podpięcie czerwonego przewodu pneumatycznego będzie skutkowało odblokowaniem hamulców naczepy i tym samym "odjeżdżaniem" naczepy z chwilą cofnięcia ciągnikiem w sworzeń. Owszem, zgadza się, ale od czego jest hamulec postojowy (czerwony grzyb), czy też będące na wyposażeniu naczepy kliny. Z ich pomocą skutecznie unieruchomimy naczepę podczas sprzęgania zestawu. Niektórzy producenci (np. Volvo) montują na desce rozdzielczej przycisk sterujący hamulcami naczepy/przyczepy - działa on w określonym zakresie prędkości i jest bardzo przydatny podczas sprzęgania. Jeśli jeździmy cały czas jednym zestawem, warto zaprogramować na pilocie (pamięci M1, M2) wysokości zawieszenia. Przydatne choćby podczas sprzęgania i rozprzęgania zestawu. Należy też jeszcze wspomnieć o istotnej rzeczy, o której zapomina (bądź też nie wie) wielu kierowców. Zauważyłem, że podczas rozprzęgania zestawu, kierowcy najpierw podnoszą na poduszkach ciągnik, później próbują zwolnić zamek sprzęgu. Często bezskutecznie. Dlatego warto "odwrócić" kolejność - najpierw zwolnić zamek sprzęgu a dopiero później podnieść ciągnik na poduszkach. Nie warto na siłę szarpać się z zamkiem. Zaznaczam, że są to wszystko moje autorskie uwagi, które sam stosuję, a doszedłem do tego na własnych błędach i obserwacji innych kierowców.
@CplusEOmegaPilznovideoblog
@CplusEOmegaPilznovideoblog 7 жыл бұрын
Dzięki za merytoryczny komentarz. Założeniem filmu było pokazanie sprzęgania w taki sposób żeby na spokojnie i bez problemów każdy, odtwarzając czynności pokazane na filmie mógł spiąć ciągnik z naczepą. Każdy oczywiście wraz z doświadczeniem wypracowuje swoje praktyki.
@kollokolo6096
@kollokolo6096 7 жыл бұрын
Napisałeś, że masz dwie uwagi, a napisałeś tylko jedną :) Zanim podepnę naczepę podłączam przewody, bo ciężko jest się zmieścić między kabiną i naczepą. Może to nie jest książkowy "manewr", ale ma być praktycznie :) Edit: Nie wiem czemu dopiero teraz mogę przeczytać dalszą część komentarza. Także mój jest nieaktualny i zbędny. Pozdro
@Olik6
@Olik6 7 жыл бұрын
Istotna jest Twoja druga uwaga. Podczas podnoszenia na poduchach, siodło się uchyla przez co sworzeń królewski blokuje mechanizm. Tak samo dzieje się przy rozprzęganiu zestawu. Jeżeli nie możemy odbezpieczyć siodła, należy zablokować hamulec w naczepie i spróbować cofnąć. Wtedy naprężenie siodła na sworzeń spowoduje, że łatwiej będzie odbezpieczyć, zwłaszcza jeżeli siodło ma luz, nawet niewielki. Ciągnik powinien naprężać na naczepę, jeśli zrobimy odwrotnie, również będzie problem z wyciągnięciem zabezpieczenia. Oczywiście stojąc na równej powierzchni, gdy auto jest wypoziomowane, wszystko sprawne, powinno pójść łatwo bez takich kombinacji.
@Adrianero100
@Adrianero100 6 жыл бұрын
Ja podczas rozprzęgania zestawu zaciągam hamulec ręczny po czym podnoszę ciągnik na poduszkach i na chwile odpuszczam hamulec po czym znów go zaciągam, zwalnia to napięcia powstałe podczas podnoszenia poduszek i zazwyczaj* odbezpiecza się bezproblemowo :) *Zazwyczaj bo czasem rzeczywiście złośliwe siodło nie chce się odpiąć nawet po tym zabiegu, wtedy muszę użyć sposobu kolegi wyżej czyli lekka cofka z zablokowanym hamulcem w naczepie, ale zdarza się to raz na 1000 rozprzęgań ;) Pozdrawiam !
@pixelenroute1638
@pixelenroute1638 6 жыл бұрын
Również przy składaniu "łap" po prawidłowym spięciu zestawu warto podnieść sobie naczepę na siodle, zmniejszą się naprężenia i łatwiej będzie zrobić pierwsze obroty korbą. (Czasami gdy drugi bieg - ten z przekładnią - nie działa to dobry sposób żeby złożyć łapy)
@madmarbor
@madmarbor 5 жыл бұрын
Pierwsza rzecz to sprawdzić czy siodło jest otwarte. To powinno być ujęte w filmiku.
@JanuszChuuj
@JanuszChuuj 3 жыл бұрын
Kiedyś tak miałem, że podjeżdżam do naczepy i napierdalam w sworzeń z 5 razy, dopiero się zorientowałem, że nie otworzyłem siodła
@kamilzlubelszczyzny8018
@kamilzlubelszczyzny8018 3 жыл бұрын
@@JanuszChuuj ja tak zrobiłem na egzaminie bo spiąłem się poprawnie ale zatrzasnąć się nie chciało odjechałem i zapomniałem otworzyć ten rygiel i uderzyłem zamkniętym no i Pan egzaminator musiał mnie oblać
@mattrix2883
@mattrix2883 2 жыл бұрын
@@kamilzlubelszczyzny8018 miałem tak samo tylko udało się spiąć i zrobiłem łuk no ale niestety nie udało się zdać ;P
@misioo8841
@misioo8841 5 жыл бұрын
Dobry material
@jannowak8518
@jannowak8518 6 жыл бұрын
Brakowało takich filmów.
@KempaTrucker
@KempaTrucker 5 жыл бұрын
Świetnie to zostało wytłumaczone. Jak się okazuje całe życie robiłem to źle. Dzięki. 👍
@sebastiank_r1408
@sebastiank_r1408 4 жыл бұрын
Weź tak chłodnie podczep ktetyn
@hobbgoblin7364
@hobbgoblin7364 6 жыл бұрын
Kawał dobrej roboty.Naprawde świetne filmiki instruktażowe.Bardzo przydatne , za niedługo zaczynam pracę za kółkiem.Dzięki 🖒
@tomektuchowski85
@tomektuchowski85 Жыл бұрын
Zm
@bohdan_bidak.1979
@bohdan_bidak.1979 6 жыл бұрын
Dziekuje!
@MackUSA
@MackUSA 6 жыл бұрын
Twój film rozwiał wszelkie moje wątpliwości! Robisz super robotę😉 dzięki!
@CplusEOmegaPilznovideoblog
@CplusEOmegaPilznovideoblog 6 жыл бұрын
No i o to chodzi :) Dzięki i pozdrowienia!
@fitmotocyklista7752
@fitmotocyklista7752 6 жыл бұрын
Jak dla mnie to zabrakło jednego istotnego elementu, za który w UK zostałby oblany egzamin. Jako pierwszą czynność należy sprawdzić czy jest zaciągnięty hamulec w naczepowy. Niby zaciąga się automatycznie, ale nigdy nie wiemy, czy naczepa nie ma defektu.
@kacpertutko6047
@kacpertutko6047 2 жыл бұрын
super odcineczek pozdrowionka z rodzinką
@user-ds4tt3ts7o
@user-ds4tt3ts7o 3 жыл бұрын
👍👍👍. Dobrzy kanal.
@slowianin2106
@slowianin2106 6 ай бұрын
Trzymanie odstępu jest szalenie ważne
@bartomiejnogiec9789
@bartomiejnogiec9789 6 жыл бұрын
Najlepszy kanał tego typu.Dziękujemy za dobry materiał 😊
@CplusEOmegaPilznovideoblog
@CplusEOmegaPilznovideoblog 6 жыл бұрын
Dzięki! :)
@bartomiejnogiec9789
@bartomiejnogiec9789 6 жыл бұрын
Mam pytanie: Jestem w trakcie kwalifikacji wstępnej.Jak sie przygotować do ezgaminu ? ( z jakich stron robic testy ) Ciężko jest zdać ?
@waclawskaza2404
@waclawskaza2404 5 жыл бұрын
Podobalo sie a jak jak zawsze fajnie nagrany material,.czekam na wiecej SZerokosci z CE
@tataaa283
@tataaa283 Жыл бұрын
Dziękuję.
@micign2520
@micign2520 7 жыл бұрын
Dobrze, że warto upewnić się czy coś lub ktoś znajduje się pomiędzy ciągnikiem siodłowym i naczepą podczas sprzęgania tych dwóch elementów, ale nigdy nie zdarzyło się mi, aby była jakaś przeszkoda. Po podjeździe ciągnika do naczepy powinniśmy upewnić się co do położenia dźwigni zamka w tzw. piątym kole (czy zamek jest odblokowany), wysokości piątego koła (nie uderzamy nim w naczepę) oraz czy hamulec postojowy naczepy jest zaciągnięty (czerwony grzybek pociągnięty w naszym kierunku). W kwestii wysokości piątego koła radziłbym, aby nie przylegało bezpośrednio do powierzchni podwozia, a wręcz pozostawić kilka centymetrów wolnej przestrzeni i w ten sposób dojechać do sworznia królewskiego oraz pozwolić mu minimalnie przekroczyć wejście do piątego koła. Podnosimy ciągnik na poduszkach za pomocą pilota, tak aby piąte koło przylegało do powierzchni podwozia naczepy i pozwólmy, aby nogi naczepy delikatnie oderwały się od podłoża. W ten sposób unikniemy proces wyginania się nóg, bo po pewnym czasie będzie nam ciężko podnosić i opuszczać nogi naczepy oraz może być wymagana naprawa lub wymiana elementu. Dojeżdżamy i blokujemy sworzeń w piątym kole. Przynajmniej dwukrotnie szarpiemy ciągnikiem do przodu, aby upewnić się czy blokada działa. Wychodzimy z kabiny i udajemy się do dźwigni zamka, aby założyć zawleczkę, która uniemożliwi przesunięcie się dźwigni. Podłączamy przewody, a przy okazji warto byłoby wspomnieć dlaczego ważne jest, aby pierwszy z przewodów pneumatycznych był przewód żółty, a następnie przewód czerwony. Zaoszczędzimy sobie wiele kłopotów w przypadku, gdy pojazd nie znajduje się na powierzchni równej. Pozostałe czynności zgodnie z filmem i nie zapominajmy, że po sprzężeniu zestawu musimy dokonać kontroli świateł, ciśnienia powietrza w układzie pneumatycznym.
@kamil12751275
@kamil12751275 3 жыл бұрын
Życzę powodzenia w takim spinaniu z naczepą w przypadku np. chłodni. Z pewnością sie wejdzie między kabinę a przód naczepy. Zaciągam hamulec ręczny naczepy. Wjeżdżam siodłem pod naczepę. Podpinam spokojnie przewody bez tej bzdurnej kolejności, w przypadku zaciągniętego hamulca ręcznego ( czerwony grzybek) naczepa jest zahamowana niezależnie od podpiętych przewodów. Wsiadam do auta spinam się z naczepą. Szarpie dwa czy razy lekko żeby sprawdzić czy siodło zaskoczyło. Podnoszę maksymalnie do góry żeby odciążyć podpory. Wysiadam sprawdzam wzrokowe czy zaskoczyło, podnoszę podpory i zwalniam hamulec. Wsiadam i w drogę. Cała filozofia.
@kacpergajda7982
@kacpergajda7982 5 жыл бұрын
Subije i lajkuje bo robisz fajne filmy
@patrykacki2275
@patrykacki2275 3 жыл бұрын
Ja to miałem na kursie kwalifikacyjnym w abc szkolenia. Szczerze polecam, bo uczą na ciągniku siodłowym z naczepą i tachografach. Wychodząc ze szkolenia potrafiłem zrobić wszystko wokół ciągnika i bez problemu radze sobie z czasem pracy i obsługą tacho.
@mahrc6428
@mahrc6428 4 жыл бұрын
Dzisiaj mam 1 jazdy w Uk naczepa ;) nie mogę się doczekać
@mart9113
@mart9113 3 жыл бұрын
Masz dar do tłumaczenia. Uważam, że to jeden z najlepszych kanałów o tego typu zagadnieniach . Pozdrawiam :)
@amoamare5952
@amoamare5952 7 жыл бұрын
fajny i przydatny film
@CplusEOmegaPilznovideoblog
@CplusEOmegaPilznovideoblog 7 жыл бұрын
Dzięki, zapraszam po więcej :)
@anomyus184
@anomyus184 5 жыл бұрын
Dziekuje za rady.. Zdałem za 1szym wszystko !!
@CplusEOmegaPilznovideoblog
@CplusEOmegaPilznovideoblog 5 жыл бұрын
Gratulacje! :)
@Si_mon_69
@Si_mon_69 6 жыл бұрын
w porze jesienno - zimowej nieźle byś się upaprał zapinając te przewody. Wydaje mi się że przed spięciem sworznia należy zostawić odpowiednią odległość między skrzynią ładunkową a kabiną aby swobodnie wejść i spiąć przewody. Nie wszystko zawsze musi być tak jak w książce pisze a w prawdziwym życiu kierowcy potrafi wiele pomóc. Pozdrawiam
@id1568
@id1568 Жыл бұрын
ehm ci się wydaje :), to raczej dotyczy naczepy chłodni z agregatem z przodu, w normalnych naczepach jak nie masz bani ...
@sosnarob
@sosnarob 6 жыл бұрын
dobry filmik. Dla poczatkujacych polecam slowo BLACK przy spinaniu i odwrotnie KCALB. Robia to w UK. Bardzo pomocne!!! 1. B-brake (hamulec naczepy, czerwony grzybek) 2. L-legs (lapy) 3. A-airlines (przewody) 4. C-clip (klip zabezpieczajacy pin krolewski. Wazne przy spinaniu!!!) 5. K-kingpin (pin krolewski-odciagniecie mechanizmu)
@michabralewski643
@michabralewski643 3 жыл бұрын
ja proponuje podpiac przewody przed zapieciem siodla, po co wycierac te brudy z ciagnika i naczepy
@szymonbu1199
@szymonbu1199 2 жыл бұрын
Na egzaminie byś tak podpią 😉
@Nitrodolski69
@Nitrodolski69 Ай бұрын
@@szymonbu1199ale chłopie egzamin a rzeczywistość to dwie inne jazdy.
@P4J4K
@P4J4K 7 жыл бұрын
Ehh Jak to pięknie wszystko wygląda na takich nowych zestawach :) wszystko lekko gładko pasuje, spina się :) po marzyć :)
@prezes187erz
@prezes187erz 6 жыл бұрын
Dokładnie😂 bo nie ma jak to po chorobowym wrócić na zestaw i zobaczyć ze są ujebane zaczepy na kable...
@TheBrylantino
@TheBrylantino 6 жыл бұрын
Jak się szanuje i dba o zestaw to nie ma różnicy czy to stare czy nowe :)
@tomaszpkoo4350
@tomaszpkoo4350 6 жыл бұрын
Dobra nie płacz, jak chcesz to idz za biurko ;p
@adamporeba8242
@adamporeba8242 6 жыл бұрын
Jak podnosiłeś łapy w przyczepie to ten dźwięk skojażył mi się z wagonikiem w minecraft. I mojemu tacie kiedyś dali stare volvo i podczas jezdy siodło się popsuło i puściło przyczepę.
@rafsz409
@rafsz409 6 жыл бұрын
Mam kilka uwag najpierw bezwzględnie upewnij się czy hamulec postojowe jest włączony. W teorii powinno się podpisać przy zgadzonym silniku ale w praktyce robię to na zapalonym różnymi autami i naczepami i komputer nie wariuje. Jeżdżę w Uk i na zmianę przepinam kilka razy dziennie naczepe. Poradniki bardzo dobre dla nowych kierowców szkoda że nie było tego jak ja zaczynałem pozdro
@adrianp9054
@adrianp9054 5 жыл бұрын
Panie Adamie dziękuję raz jeszcze za wszystkie filmy jakie Pan przygotowuje. Jutro ruszam w końcu w pierwsza trasę i Pańskie wskazówki z wielu bardzo rzetelnych filmów na pewno pomogą mi w dużym stopniu. Obym "jechał równo z tematem" 😉 Pozdrawiam bardzo serdecznie i życzę samych sukcesów 😄
@lukasgld
@lukasgld 5 жыл бұрын
Ciekawe informacje.
@wkod1wlodar178
@wkod1wlodar178 2 жыл бұрын
Witam, pomocne viedeo :) Im wiecej ogladam roznych tym wiecej mam wiedzy do egzaminu ;) To raczej jest pod kontem juz doswiadczonych kierowcow i rad jak wyrobid dobre nawyki i ustrzec sie przed "niespodziankami". . Pozdrawiam.
@marcinkrzok4049
@marcinkrzok4049 3 жыл бұрын
Ja jak spinam ciągnik to opuszczam maksymalnie na dół 20 cm przed tym sworzniem zatrzymuję się i podnoszę do góry aby smaru nie ściągnąć a przed wbiciem w sworzeń wciskam czerwony grzybek w naczepie zblokuje koła i wpinam kable a potem jadę do tyłu i schaczam zestaw😁
@kowbojzparyza8904
@kowbojzparyza8904 6 жыл бұрын
Powodzenia ci zycze
@mizurrip.9639
@mizurrip.9639 6 жыл бұрын
A tutaj widzisz chłodnie ???
@sebos83
@sebos83 7 жыл бұрын
Witam, ogólnie świetny kanał. To już któryś z rzędy filmik jaki oglądam. Minusik za brak wspomnienia o odbezpieczeniu siodła przez spinaniem. Miałbym prośbę / pomysł na 3 filmiki. 1. Dokładniej o dokumentach wymaganych przy różnego rodzaju przewozach. 2. O zakazach, różnicach w przepisach w różnych krajach. 3. O rodzajach ciągników i naczep. Czy wszystkie ze wszystkimi są "kompatybilne"? Ostatni robiłem "okresówkę" (e-learning) i praktycznie zero wspomnienia o tak ważnych kwestiach. Kierowcą jestem od lat, ale dotychczas pracowałem "na" autobusach. Teraz chciałbym popracować na zestawach. Pozdrawiam i subskrybuję.
@jansz7487
@jansz7487 4 жыл бұрын
Odcinek powinien opisywać rozprzęganie-sprzęganie, bo to integralne tematy..
@sebastianpodzorski6947
@sebastianpodzorski6947 4 жыл бұрын
ja dodam, ze w momencie sprzegania powinnien byc zachowany luz min 1cm pomiedzy lapami a gruntem. Nikt nie jest doskonaly, wiec przy nieprawidlowym podpiecu zaladowanej naczepy, najbardziej dostaje sie lapa(+ koledze, ktory przejmuje naczepe z krzywymi lapami i tylko z opcja 1szego przelozenia :)
@mariuszskorka6107
@mariuszskorka6107 6 жыл бұрын
Super fajnie filmiki lepsze nisz Na jakis kursach tylko jeszcze pare zeczy brakuje o 60 h , POA,. Srednia 17 tygodni 48 h, hyba ze nieznalazłem Na yutubie .....
@piotrek200097
@piotrek200097 5 жыл бұрын
Panie prowadzacy . mialem przygode na zestawie ciagnik naczepa 3 osie piasta mi sie w naczepie rozleciala na sierodkowej osi .auto zaladowane godz 1 w nocy . A ja podnioslem sobie ta os do gory i dojechalem do warsztatu . Prosze o film jak ja to zrobilem ze sobie sam! poradziłem
@dawidfanchelsea9636
@dawidfanchelsea9636 2 жыл бұрын
Ja to robie tak: 1.Cofam pod naczepe tak około niecały metr od niej. 2. Podnoszę konia tak aby naczepa lekko się uniosla, wtedy wiadomo że nogi się oderwały od ziemi. 3. Gaszę auto i podpinam przewody przed wpieciem siodla!( nie wchodzę jak jest śpięty zestaw i się nie brudze. 4.podpory naczepy do góry. 5.pozionuje zestaw 6.wpinam się na wypoziomowanym zestawie. 7.szarpne do tyłu i do przodu 8. Wciskam czerwony przycis żeby spuscic ręczny hamulec naczepy
@henrykudlacz8888
@henrykudlacz8888 4 жыл бұрын
Jak u kolejarzy: latarke wziones ? wagony spioles ? Kontra para, ruszomy zara.....
@Tigerr89
@Tigerr89 5 жыл бұрын
W przypadku chłodni po zczepieniu zestawu niema praktycznie miejsca na wpięcie kabli w przypadku chłodni niezpinamy do końca zostawiamy miejsce na wejście i wpięcie kabli wtedy można dokończyć sprzeganie
@przemysawgalicki1209
@przemysawgalicki1209 2 жыл бұрын
Mam inna kolejnosc, hamulec reczny w naczepie, przewody i dopiero spinam zestaw.
@jakubjankowski_JKE
@jakubjankowski_JKE 5 жыл бұрын
Chyba już wszystko wiemy, możemy ruszać w trasę, powiedział nasz czteroletni Tomek.
@wojciechluberda7860
@wojciechluberda7860 4 жыл бұрын
prosze pokazac filmik z rozprzęganiem zestawu
@cobra1982ful
@cobra1982ful 6 жыл бұрын
Jeszcze mała uwaga. Szarpniecie naczepy żeby sprawdzic czy sie dobrze wpieła powinno sie odbywac na wypoziomowanym zestawie. Czyli należy delikatnie podnieść łapy, wypoziomowac zestaw i sprawdzić. Jak wszystko ok to podnosimy łapy do końca. Może sie zdażyć, że podczas sprawdzania na podniesionym ciągniku jest ok, a jak wypoziomuje sie zestaw naczepa się wypnie. To wynika z budowy zamka w siodle. Po za tym kanał syper i dużo można sie dowiedzieć.
@wezu69
@wezu69 6 жыл бұрын
Lukasz Ja prawda. Mnie się kiedys wypiela po wypoziomowaniu, ale na szczęście zdążyłem zauważyć że sie dziwnie sklada w zakret na placu. Ale w zeszłym tygodniu widziałem jak Czech na lotnisku we Frankfurcie po wymianie naczep pełen gaz. Wyjechał z rajki w prawo a naczepa prosto bum.
@tgrg9692
@tgrg9692 5 жыл бұрын
Może jakiś film co robić gdy trzeba rozpiąć zestaw a nie można odblokować zabezpieczenia siodła?
@krzysztofprzybyszewski2844
@krzysztofprzybyszewski2844 6 жыл бұрын
Na kursie i co najważniejsze na egzaminie, w pierwszej kolejności podpina się czerwony przewód pneumatyczny. Podpięcie najpierw żółtego oznacza oblany egzamin
@igormalinowski480
@igormalinowski480 5 жыл бұрын
To ciekawe.. Bo ja zdawałem kilka dni temu c+e i leciałem żółty + czerwony + elektryka/abs.
@Damian-wc2gy
@Damian-wc2gy 7 жыл бұрын
W Anglii nigdy siodlo nie jest za wysoko zawsze wejdzie :D haha
@theartofflying3108
@theartofflying3108 5 жыл бұрын
"Tylko podkreslam lekko..." sic..!
@mariuszx9808
@mariuszx9808 2 жыл бұрын
Mógłbyś omówić temat grzybków i wajchy podnoszenia w naczepie?:)
@damianjaniak5730
@damianjaniak5730 Жыл бұрын
Dzięki. Duzo sie uczę z twoich filmów. Mam jednak pytanie jako mlody kierowca..jak wymienic koło w naczepie albo ciągniku
@adamszewc2622
@adamszewc2622 3 жыл бұрын
Trzeba jeszcze wcisnąć czerwony przycisk hamulca postojowego naczepy, ktory zgodnie z zasadami sztuki powinien być załączony gdy naczepa zostaje sama.
@kowbojzparyza8904
@kowbojzparyza8904 6 жыл бұрын
Kolego to podejdź tak blisko do chłodni i podepnij przewody😂😂😂😂
@ZzaxBlend
@ZzaxBlend 3 жыл бұрын
Otóż to XD
@lugizna
@lugizna 3 жыл бұрын
To dotyczy tylko plandek i szczupłych driverów 😉
@goldengoldi67
@goldengoldi67 5 жыл бұрын
a jak np jest syczenie z układu pneumatycznego jak podpina się żółty przewód? jakieś propozycje jak zapobiec temu ?
@kubapiestrak6416
@kubapiestrak6416 6 жыл бұрын
Lepiej ojechać ciągnikiem przy podczepianiu przewodów żeby mieć więcej miejsca na podczepianie
@MarioMario-fd8sx
@MarioMario-fd8sx 4 жыл бұрын
Już "oblałeś". Nie sprawdziłeś hamulca postojowego naczepy. Dziękuję
@tadeuszsotwinski6212
@tadeuszsotwinski6212 2 жыл бұрын
A czy przypadkiem nie podłączany najpierw przewody pneumatyczne a później elektryczne?
@jodlowicz
@jodlowicz 3 жыл бұрын
Czy w tych modelach głośna praca kompresora jest normalną rzeczą?
@plaskotapiotr
@plaskotapiotr 4 жыл бұрын
czy korzystaż z cb radia jeżeli tak to jakie masz wywołanoe
@Patryks83
@Patryks83 5 жыл бұрын
A ja mam pytanie bo tego nie ma na filmie, chodzi o sprawdzenie ZAMEKA SPRZĘGU, czy jest odciągnięty, przed podjazdem pod naczepę, czy to nie ma znaczenia? Pytam bo nigdy tego nie robiłem.
@pietratom785
@pietratom785 2 жыл бұрын
Czy nie używacie zamykania blokady siodła po spieciu np.karabinczykem ?
@xMAZNYx
@xMAZNYx 5 жыл бұрын
A ja mam takie pytanko do kolegów bo dopiero robię prawko i tam gdzie podłącza przewody pneumatyczne to czy je po podłączeniu nie ma się je złożyć dwa do kupy bo to chyba jakieś zabezpieczenie jest a na filmie zostały one odpalone od siebie maksymalnie i zostawi one to nie spowoduje odpiecia się tych przewodów podczas jazdy na przykład na jakimś wybolu dzieki
@thelittlewhitebirdxxx8577
@thelittlewhitebirdxxx8577 2 жыл бұрын
#CplusE
@pawepanasiuk2921
@pawepanasiuk2921 3 жыл бұрын
Jeżdżę dopiero od 10 lat po UE i mam takie pytanie bo nie wiem Jaka jest różnica zapinania przewodów ? Ze najpierw prąd , potem powietrze i to jeszcze kolorami ? Wg mnie to bez różnicy ważne aby spinać bez zapłonu a rozpiąć można na odpalonym silniku
@pawelitwiniuk9165
@pawelitwiniuk9165 4 жыл бұрын
1.Sprawdzić czy naczepa ma zaciągnięty hamulec postojowy. 2.Opuścić konia tak aby siodło nie dotykało płyty naczepy. 3.Podjeżdżamy jak najbliżej naczepy (ale nie do końca). 4.Podnosimy konia tak żeby naczepa się uniosła. 5.Wpinamy przewody (mamy więcej miejsca dzięki nie podjechaniu do końca i się nie brudzimy). 6.Podnosimy łapy. 7.Poziomujemy konia i wpinamy się w naczepę. 8. Delikatnie ruszamy do przodu aby sprawdzić czy naczepa dobrze się wczepiła (hamulec w naczepie mamy cały czas zaciągnięty). 9.Zwalniamy hamulec w naczepie i możemy jechać.
@szczurek-1975
@szczurek-1975 3 жыл бұрын
Spinanie na wypoziomowanym zestawie jest łatwiejsze, pewniejsze i komfortowe. Odkąd tak robię żadnych problemów A na podniesionym zdarzało się nie zapiąć
@lakomy87
@lakomy87 3 жыл бұрын
Punkt 6 i 7 przydatny na zaśnieżonym placu - dociążamy konia naczepą i łapiemy przyczepność na osi napędowej.
@alban7364
@alban7364 Жыл бұрын
Co zrobić aby przewody się nie plątały?
@ninerebifraddy_f4878
@ninerebifraddy_f4878 4 жыл бұрын
Naj lepiej poziomować ciężarówkę z włączonym silnikiem.
@wloczykij600
@wloczykij600 7 жыл бұрын
A jaka jest różnica w kolejności podpinania Przewodów pneumatycznych? Ja zawsze zaczynam od czerwonego gdy naczepa jest sprzęgnięta z ciągnikiem
@damiandamian3269
@damiandamian3269 7 жыл бұрын
Kamil Martyniuk Ja w przyczepiecmam zlacze typu duomatic. Czyli dwa przewody podpinam jednoczesnie. Wiec nie wiem Jak to jest z ta kolejnoscia. Czy to ma jakies znaczenie
@janplatosz4827
@janplatosz4827 2 жыл бұрын
Z technicznego punktu-zadnej różnicy nie ma. Ktoś pisał że w starych przyczepach nie było hamulca postojowego więc wypięcie najpierw czerwonego blokowało koła.Byc moze. W przypadku spinania-nie mam bladego pojęcia co daje kolejność spinania... Ktoś sobie tak wymyślił i tyle.
@Phen0mable
@Phen0mable 6 жыл бұрын
Przed wjazdem pod naczepę konia na sam dół. Potem jak już 5 koło jest pod naczepa to zawieszenie na samą górę tak żeby łapy się oderwały od ziemi i wtedy się wspinasz w King pin. Potem ciągniesz na maxa 2 razy
@bojler565
@bojler565 5 жыл бұрын
Nie zapiełeś przewodów
@ukasz2828
@ukasz2828 3 жыл бұрын
Przewody proponuję podpinać przed zapięciem siodła, tak aby kabina była ok metra od naczepy. W taki sposób co Adam na pokazał to można się upier****ć, a gdy kierowca będzie gruby, to na pewno tam się nie wciśnie. Kolejna sprawa, to przed podniesieniem podpór naczepy unieść trochę tył ciągnika na poduszkach, aby odciążyć nogi, ponieważ jak naczepa będzie załadowana to w taki sopób mechanizm opuszczania i podnoszenia łap dostaje po dupie. Sprawdzenie czy naczepa jest prawidłowo zapięta powinno się odbywać na podniesionych podporach, ponieważ można je wykrzywić.
@rjsthgsaargagra
@rjsthgsaargagra Жыл бұрын
nie gruby tylko potężny
@krzysztofzietek7927
@krzysztofzietek7927 6 жыл бұрын
Kolego, zapomniałeś o najważniejszym, tzn. o sprawdzeniu czy po podpięciu naczepy opadła zapadka przy siodle. Samo szarpnięcie zestawem nie gwarantuje, że zestaw jest spięty prawidłowo. To bardzo ważne i każdy powinien to sprawdzić zanim ruszy w drogę. Trochę dałeś ciała nie wspominając o tej podstawowej czynności...
@ukaszw.1624
@ukaszw.1624 7 жыл бұрын
Rozumiem, że podczas sprzęgania zestawu dźwigni zamka siodła nie dotykamy? I nie ważne w jakim jest położeniu zawsze zaskoczy i zablokuje się automatycznie?
@CplusEOmegaPilznovideoblog
@CplusEOmegaPilznovideoblog 7 жыл бұрын
Siodło musi być oczywiście odbezpieczone przed spinaniem zestawu. Pozdrowienia!
@ukaszw.1624
@ukaszw.1624 7 жыл бұрын
Tak mi się wydawało, że trzeba ruszyć wajchę od siodła, szkoda, że nie było o tym ani słowa w filmiku... :/
@radzillalc5236
@radzillalc5236 7 жыл бұрын
Ruszasz ja przy rozpinaniu
@xxxxxx-wo7pv
@xxxxxx-wo7pv 6 жыл бұрын
Różnie bywa czasem nie wiadomo czy jakiś baranek nie gmeral ci przy sprzęcie, ludzie mają dziwne pomysły
@DJMuNiO
@DJMuNiO 4 жыл бұрын
biały to ? czarny to ? do czego służą ? na kolei czerwony to hamulcowy a żółty to zasilający
@kaziuuuuu7653
@kaziuuuuu7653 5 жыл бұрын
Mam pytanie. A nie lepiej podpiąć przewody kiedy naczepa nie jest jeszcze zapięta? Pan z filmu musiał się przeciskać między kabiną a maczepą.
@lakomy87
@lakomy87 3 жыл бұрын
Pan z filmu ma mniejszy "staż" pod klatką piersiową :D
@leszekromankiewicz8506
@leszekromankiewicz8506 6 жыл бұрын
Witam Panie Adamie. A czy łańcuszek zabezpieczający uchwyt od zamka Pan założył czy może nie ma?
@lolosmerfny3199
@lolosmerfny3199 Жыл бұрын
Ja bym sprawdził wypoziomowanie naczepy to ta niebieska rączka
@gustawakomy4489
@gustawakomy4489 5 жыл бұрын
Ja tam mam 11lat xD
@jakuba5972
@jakuba5972 4 жыл бұрын
Słabo trochę ja zawsze najpierw sprawdzam czy hamulec w naczepie jest zaciągnięty... (pobieram naczepy z portu) druga sprawa to przewody ja zawsze podpinam je przed sprzegnieciem (jest więcej miejsca i maleje ryzyko ubrudzenia się smarem)
@arti7636
@arti7636 5 жыл бұрын
Mam pytanie które cofanie jest trudniejsze naczepa czy tandrmem
@eugeniuszmarceli4941
@eugeniuszmarceli4941 5 жыл бұрын
Chyba naczepa jest trudniej manewrować. Jest dłuższa i ma 3 osie.
@lakomy87
@lakomy87 3 жыл бұрын
No i do tego ma znaczenie czy cofasz/skrecasz z naczepą z opuszczoną ośką czy nie - zestaw zachowuje się troche inaczej. A tandemem ze skrętną osią (np na kontenery BDF) to już w ogóle rzeźbienie
@darodarinho7827
@darodarinho7827 5 жыл бұрын
Moze i jest ok co przedstawia ale jak dla mnie zbyt dretwy...
@M0r3lo
@M0r3lo 6 жыл бұрын
Dziwne jest dla mnie to że podczas podpinania kabli. Pan pokazuje żeby zacząć od abs gruby czarny. Podczas kursu na ce uczą że najpierw idzie elektronika a później abs i hamulce z czego wynika ten błąd kolejności i czy wpływa on na sam proces spinania
@barrtek213
@barrtek213 6 жыл бұрын
Adrian Ambroziak Kolejność podpinania przewodów z technicznego punktu widzenia nie ma żadnego znaczenia, potwierdzone przez kierowców z wieloletnim stażem, instruktorów nauki jazdy, instruktorów VOLVO i człowieka który projektuje naczepy. Ta kolejność ma znaczenie na egzaminie, bo tak sobie wymyślili, nie ma na to żadnego wytłumaczenia. Ważne aby przed spinaniem, a już zwłaszcza przed podpinaniem przewodów pneumatycznych przed zapięciem się siodła sprawdzić czy czerwony grzybek jest wyciągnięty, wtedy hamulce w naczepie są zablokowane.
@kaczka2000
@kaczka2000 6 жыл бұрын
Kolejność podpinania przewodów nie ma znaczenia. W czasie egzaminu wymyślilono taką kolejność by mieć pretekst do oblania kursanta i skasowania 250zł z ponowne podejście.
@kajos6867
@kajos6867 4 жыл бұрын
@@kaczka2000 Ogolnie nie ma znaczenia ale.... dla bezpieczenstwa powinno sie podlaczac najpierw zolty pozniej czerwony Dlaczego ? np. przez przypadek gdy nie zaciagniemy recznego po sprzegleniu zestawu (moze sie tak zdarzyc) a bedzie na lekkim wzniesieniu to podpinajac zolty auto bedzie stac,zapinajac czerwony zacznie sie toczyc wiec trzymajac w reku czerwony wypinamy jego i naczepa hamuje pamietajmy ze ty maja znaczenie sekundy dla niedoswiadczonych pamietajcie gdy naczepa/zestaw itp zacznie sie staczac to wypinamy czerwony tak samo przy wipinaniu najpierw czerwony bo zalacza sie hamulce w naczepie
@komornikmecenas8190
@komornikmecenas8190 5 жыл бұрын
Ile litrów paliwa się tankuje do tira?
@annajuliaify
@annajuliaify 5 жыл бұрын
Od 400 do 600 a nawet 800 litrów
@KempaTrucker
@KempaTrucker 5 жыл бұрын
annajulia ify oj chyba troszkę więcej. U mnie jeden zbiornik ma 700L. Ale cały zestaw (ciągnik plus np chłodnia) nie może przekraczać 1500l. Standardowo stosuje się zbiorniki o łącznej pojemności 1000-1200 litrów.
@barti_1979
@barti_1979 7 жыл бұрын
w naczepie jest czerwony grzybek do odblokowania hamulców, a do czego służy ten czarny po prawej stronie?
@norberttomaszewski3008
@norberttomaszewski3008 7 жыл бұрын
Bartek Janiszewski prawdopodobnie do opuszczania osi w naczepie
@Ireland_IE_Photography
@Ireland_IE_Photography 6 жыл бұрын
jest to tak zwany hamulec shunterski. służy do przestawiania naczepy na placu bez podpinania przewodów powietrza . trzeba wcisnąć czrny i w tedy można mimo braku powietrza zwolnić też czerwony. i przeciągnoć naczepe specjalnym traktorkiem po placu . tyle ze ona wtedy nie hamuje wcale.
@norberttomaszewski3008
@norberttomaszewski3008 6 жыл бұрын
sc Dublin sory mój błąd
@alcatrazep
@alcatrazep 6 жыл бұрын
Norbert Tomaszewski Jak wciśniesz czarny przycisk to możesz jechać z naczepą mimo nie podpiętych przewodów powietrznych.
@pabllo2004
@pabllo2004 6 жыл бұрын
zajebiscie sie meczysz az nie moge na to patrzeć ... ja nie wpinam sie do konca podlaczam przewody i dopiero wtedy zachaczam sworzeń duzo bardziej komfortowo
@kopernikcb
@kopernikcb 6 жыл бұрын
Oj do praktyki dużo dużo brakuje specjaliście .
@zaleskirafal
@zaleskirafal 3 жыл бұрын
Jak mozna bez otwarcia zamka i braku sprawdzenia jego zapięcia? Jak można podnieść łapy bez ponownego podniesienia ciągnika? Oj Miszczu.
@slawekwalkosz4143
@slawekwalkosz4143 4 жыл бұрын
Zanim to wszystko zrobiłeś powinieneś włączyć młotki na tachografie
@bobek9781
@bobek9781 4 жыл бұрын
Gosc pokazuje jak podpiac lore. Polecam kzfaq.info/get/bejne/gcmGjcyZrMXeaXk.html
@OrkiszowaPasieka
@OrkiszowaPasieka 3 жыл бұрын
da się przepiąć załadowaną patelnie do innego ciągnika?
@kubafin
@kubafin 2 жыл бұрын
Kto podpina przewody po podpięciu naczepy do siodła...
@ladziaklpl5889
@ladziaklpl5889 5 жыл бұрын
W angli 5th wheel :D
@koncentratkoncentratus6476
@koncentratkoncentratus6476 4 жыл бұрын
Nie było zapięcia karbinczyka i wypoziomowania
CplusE #05 - Tachograph Operation
9:51
CplusE Omega Pilzno videoblog
Рет қаралды 601 М.
Manewrowanie tandemem. Jeździ się łatwiej niż ciągnikiem z naczepą?
7:28
CplusE Omega Pilzno videoblog
Рет қаралды 87 М.
Little girl's dream of a giant teddy bear is about to come true #shorts
00:32
Эффект Карбонаро и нестандартная коробка
01:00
История одного вокалиста
Рет қаралды 10 МЛН
Unhooking and hooking a semitrailer | KrychuTIR™
14:23
KrychuTIR
Рет қаралды 114 М.
CplusE #03 -  Elevating the tractor unit cab
5:48
CplusE Omega Pilzno videoblog
Рет қаралды 167 М.
Podpinanie naczepy
9:08
Martinuss Trucker
Рет қаралды 11 М.
CplusE #81 - Sposób na sprzęganie tandemu
6:48
CplusE Omega Pilzno videoblog
Рет қаралды 128 М.
| #22 | Spinanie ciągnika z naczepą. Od A do Z .
11:01
Darek Trucker TV
Рет қаралды 19 М.
CHCESZ ZOSTAC KIEROWCA? ZOBACZ TEN FILM... ZACZAROWANY WJAZD
19:38
Ojciec Chrzestny Transportu
Рет қаралды 100 М.
Niekontrolowane wypięcie naczepy. Czy to możliwe?
10:46
CplusE Omega Pilzno videoblog
Рет қаралды 133 М.
Czy transport się opłaca?
7:33
CplusE Omega Pilzno videoblog
Рет қаралды 32 М.
Spinanie Zestawu / Podpinanie Naczepy
6:47
Kempa Trucker
Рет қаралды 51 М.
Little girl's dream of a giant teddy bear is about to come true #shorts
00:32