Czy endoproteza biodra daje nam drugie życie, czy też niekoniecznie?

  Рет қаралды 3,848

Janusz Danielczyk - Fizjoterapeuta z pasją

Janusz Danielczyk - Fizjoterapeuta z pasją

Күн бұрын

Wiele osób w obecnych czasach boryka się z bólami biodra. Na pewnym etapie leczenia pojawia się wizja wstawienia endoprotezy biodra i pytanie, czy da ona pacjentowi drugie życie?
Odpowiedź nie jest tu jednoznaczna. Wstawienie endoprotezy, to swego rodzaju okaleczenie pacjenta, które ma mu umożliwić sprawne funkcjonowanie w czynnościach życia codziennego bez bólu. Takie jest założenie. Lecz duża grupa pacjentów ma mylne wyobrażenie o tym, co będzie po wstawieniu endoprotezy. Im się wydaje, że odzyskają drugie życie i pozbędą się bólu. Rzeczywistość jest zupełnie inna. Oni muszą się pogodzić, że z endoprotezą pewnej grupy ćwiczeń już do końca życia nie wykonają, a to już na starcie okalecza pacjenta i pacjent powinien o tym wiedzieć jeszcze przed wstawieniem endoprotezy. Kolejny temat, to proces powrotu do sprawności po wstawieniu endoprotezy trwa kilka miesięcy i pacjent musi się sam w proces rehabilitacyjny zaangażować itd.
Więcej szczegółów o ograniczeniach związanych z endoprotezą biodra pokazuję w filmie.
Dla uproszczenia oglądania film podzieliłem na 3 rozdziały
Spis rozdziałów
00:00 Wprowadzenie
10:07 Ćwiczenia których z endoprotezą biodra nigdy nie wykonasz
w pełnym zakresie ruchu
13:45 Podsumowanie
Polecam też film z pokrewnej tematyki
Czy endoproteza stawu kolanowego daje nam drugie życie?
• Czy endoproteza stawu ...
O mnie:
Nazywam się Janusz Danielczyk - jestem fizjoterapeutą (pasjonatem) o interdyscyplinarnym wykształceniu (mgr fizjoterapii, mgr fizyki oraz trenerem personalnym). To interdyscyplinarne wykształcenie, pasja oraz zacięcie naukowe pozwalają mi tworzyć autorskie - niezwykle skuteczne formy fizjoterapii wykorzystujące wiedzę i doświadczenie z różnych dziedzin nauki.
Staram się poprzez pokazywanie sprawności i zdrowia moich pacjentów - zachęcać i inspirować ludzi do regularnej pracy nad sobą, swoim zdrowiem, a przez to nad poprawą jakości własnego życia.
Sam miałem miałem problemy z biodrem - więc wiem co to jest ból biodra i wiele problemów z tym związanych.
Jeśli potrzebujesz więcej informacji to zapraszam do:
Gabinet Fizjoterapii
Janusz Danielczyk
Toruń
tel. 602-500-931
janusz@pasjonatruchu.pl
#zdrowebiodra #chorobazwyrodnieniowastawów #endoprotezabiodra

Пікірлер: 43
@lazurower
@lazurower Жыл бұрын
Endoprotezy to zdecydowanie nowe życie. Mam 40 lat i dwie endo - 2017 i 2019. Jeżdżę na rowerze ponad 10 tyś km rocznie i odkąd przeszedłem operację czuję się właśnie jak nowonarodzony. Procesu zwyrodnienia nie da się zatrzymać, nie pomoże rozciąganie itd, to jest tylko odkładanie zabiegu na później i przedłużanie cierpienia. Kiedy ma się 35 lat i ulubione czynności są niemożliwe do wykonywania trzeba robić operację i zacząć żyć! zapraszam na moją historię: kzfaq.info/get/bejne/eZt3i8qCv6qZhqM.html Pozdrawiam!
@januszdanielczyk
@januszdanielczyk Жыл бұрын
Dziękuję za pozytywny komentarz i gratuluję sukcesu zdrowotnego Tobie oraz całemu zespołowi lekarzy, którzy Cię prowadzili.
@jarram3101
@jarram3101 2 жыл бұрын
Dzieki wielkie super pomocny
@januszdanielczyk
@januszdanielczyk 2 жыл бұрын
Dziękuję
@lidiakowalska8046
@lidiakowalska8046 10 ай бұрын
Dzięki pozdrawiam 👍
@bozenamuszner6925
@bozenamuszner6925 2 жыл бұрын
Piękny pokaz sprawności. Dzięki, słuchając Pana, moja odległość z kanapy na matę (40 cm)zdecydowanie się zmniejszyła.🙂
@januszdanielczyk
@januszdanielczyk 2 жыл бұрын
Super.
@januszdanielczyk
@januszdanielczyk 2 жыл бұрын
Może od siebie dodam. Ćwiczenia, które pokazałem na filmie to są bardzo proste ćwiczenia. Wykonuję dużo trudniejszy
@bozenamuszner6925
@bozenamuszner6925 2 жыл бұрын
@@januszdanielczyk dziękuję za odpowiedź na mój komentarz, będę dalej oglądać Pana proste ćwiczenia. Pozdrawiam 🙂
@zdrowie3415
@zdrowie3415 2 жыл бұрын
Super film
@januszdanielczyk
@januszdanielczyk 2 жыл бұрын
Dziękuję
@radarian5097
@radarian5097 Жыл бұрын
Przy odkładaniu endoprotezy w nieskończoność dochodzi problem uszkodzenia kolana i lędźwiowej części kręgosłupa. Unikając zabiegu możemy zafundować sobie dodatkowe problemy ze stawami obwodowymi.
@lidiakowalska8046
@lidiakowalska8046 10 ай бұрын
Jest pan genialny 👍
@fotofan9795
@fotofan9795 Жыл бұрын
Ja żałuję że dopiero po 4 latach zacząłem ćwiczyć. Może jakbym ćwiczył od początku to teraz miałbym mniej zużyte biodro. Jedyny plus, że ciągle jeździłem na rowerze, praktycznie codziennie 15km. Od miesiąca ćwiczę i dalej jeżdżę na rowerze. Znalazłem wielu fizjoterapeutów na youtube i wszyscy mówili jedno - trzeba ćwiczyć mięśnie pośladków i to robię. Jeszcze niedawno mogłem spacerować nawet 3h w tej chwili jest gorzej, po godzinie spaceru już mnie boli że resztę dnia muszę odpoczywać. Jestem sportowcem, trenowałem mma 15 lat i to mi zniszczyło biodro. Dlatego do ćwiczeń nie trzeba mnie zmuszać, uwielbiam je robić i jestem w tym bardzo zacięty. Mimo wszystko myślę o protezie, ale tylko i wyłącznie powierzchniowej (BHR) gdzie nie stracę głowy kości. Pozwala ona uprawiać sporty high impact typu bieganie czy narty. Nie wyobrażam sobie życia bez sportu. Jestem pewien że po operacji sumiennie będę ćwiczył tak długo aż przywrócę pełną funkcjonalność stawu. Najgorsze jest to, że zaczyna mi siadać drugie biodro. Na razie próbuję powstrzymać jego degradację poprzez ćwiczenia. Pozytywny efekt jaki zaobserwowałem po miesiącu ćwiczeń to jest to że przestał mnie boleć kręgosłup kiedy chodzę, dłużej stoję i kiedy śpię na chorym boku
@januszdanielczyk
@januszdanielczyk Жыл бұрын
Ja zauważyłem, że fundamentalnym problemem wszystkich osób z problemami bioder i kolan jest problem w głowie, a dokładnie złe wzorce ruchowe utrwalone w głowie. W takiej sytuacji nawet niewielka zmiana trajektorii ruchu, czy sposobu wykonywania ćwiczenia może nawet w czasie rzeczywistym przynieść ogromny postęp terapeutyczny. Natomiast jeśli się tego złego wzorca nie wykryje, to wtedy można ćwiczyć w nieskończoność i efektu żadnego się nie osiągnie. Zatem moja sugestia to nagrać siebie na wideo podczas wykonywania różnych czynności, a szczególnie tych, które są bólowe i poszukać złego wzorca ruchowego. W razie problemów ze znalezieniem złego wzorca ruchowego zapraszam do mnie do Gabinetu. O wzorcach ruchowych nigdzie nie uczą. Ja je wykryłem u siebie, a potem u swoich pacjentów. Teraz usuwanie złych wzorców ruchowych to standard mojej terapii. Ostatnio przyjechał do mnie pacjent z problemem w kolanach. Miał nogi dosłownie beczkowate. Ból praktycznie 24 godz. na dobę. Powłóczył nogą bolącą, bolało go kolano. Ma już skierowanie na endoprotezę kolana, bo innego wyjścia leczący go lekarze nie widzieli. Najpierw zrobiłem pacjentowi terapię delikatną. Ból się zmniejszył, ale cudów nie było. Ponieważ pacjent był w miarę silny wykonałem więc terapię bardziej zaawansowaną i trudniejszą wysiłkowo. Po tej terapii ku memu i pacjenta zdumieniu nogi z beczkowatych stały się proste, ból zniknął w czasie rzeczywistym pacjent chciał wyskoczyć z radości do góry. Najpiękniejsza była radość w jego oczach. Pierwszy raz od iluś lat bez bólu i normalnie. Taka jest potęga właściwych wzorców ruchowych. Oczywiście jest jeszcze przed pacjentem długa rehabilitacja domowa bez mojej pomocy. Ale fundament już został zrobiony i pacjent wie, że może chodzić i żyć bez bólu z tymi samymi kolanami. Więc powodzenia i radości w rehabilitacja Pana życzę.
@fotofan9795
@fotofan9795 Жыл бұрын
@@januszdanielczyk Dziękuję. Chyba się też do fizjoterapeuty przynajmniej się dowiem czy dobrze ćwiczę. A zły wzorzec ruchu mam utrwalony, wydaje mi się że chora noga jest krótsza choć nie jest bo ortopeda sprawdzał i do tego utykam nawet wtedy kiedy mnie nie boli biodro.
@tomaszkarwan8467
@tomaszkarwan8467 20 күн бұрын
Coś Pan może powiedzieć o kapoplastyce biodra ? Pozdrawiam
@Miro-rn7qe
@Miro-rn7qe 6 ай бұрын
Witam zacznę od tego że szacunek profesjonalizm ale jeżeli chodzi o protezę to wygląda to troszkę inaczej sa protezy które kosztuje 9 ty, i 15 ale zabieg prywatnie dwa nikt tego nie mówi że waga musi być jak najmniejsza trzy jest metoda małoinwazyjna dr.Skowronek już robi na NFZ nie tna mięśni nie uszkadzaja i tu jest różnica i każda operacja zabieg to okaleczenie ale jeżeli jest uszkodzenie zniszczenie panewki to odwlekanie to nastepstwa katastrofalne dla kolan kręgosłupa. Co ważne każdy lekarz to powie waga musi być jak najmniejsza a ludzie tna sie z dnia na dzień i tu jest problem
@januszdanielczyk
@januszdanielczyk 6 ай бұрын
Dziękuję za cenny komentarz
@adrianolencewicz8936
@adrianolencewicz8936 2 жыл бұрын
Witam. czy sie da wstawic endroproteze biodra gdzie noga jest kròtsza okolo 4cm.Biodro jest klasyfikowane do tego zabiegu jest zdeformowane.Wymaga endroplastyki itd.Operacje tego biodra przechodzilem w wieku dwòch lat.I teraz mam 43 i chodze o kulach .Ale chodze nie dlugie dystansy. I Moje pytanie brzmi czy jest sens wymieniac te biodro gdzie lekarze zaliczaja to do ciezkiego przypadku i nie zabardzo mnie zachecaja gdyz ta noga jest krotsza i biodro sztuczne moze wypadac.A wydluzanie konczyn to drugi problem .Ja sie nie znam i sie boje.Bede wdzieczny jezeli moze pan cos podpowie.Pozdrawiam.
@januszdanielczyk
@januszdanielczyk 2 жыл бұрын
Dziękuję za komentarz. Niewiele pomogę, bo nie zajmuję się wstawianiem endoprotez. Natomiast mogę ukierunkować. Otóż zalecam bezpośrednie porozmawianie z osobami, które wstawiają takie endoprotezy - oni najlepiej wiedzą co robią. Niech wytłumaczą Tobie do jakich endoprotez mają dostęp i jakie są po temu możliwości. Tu zasada jest prosta. Inaczej się jeździ maluchem, inaczej oplem, inaczej mercedesem, a jeszcze inaczej samochodzem wyściogowym. Przy dzisiejszym rozwoju technologii - kazdy zawsze znajdzie coś dla siebie. Jest raczej kwestia dostępności i pieniędzy jakie trzeba zapłacić. I tu jest zasadniczo pies pogrzebany - DOSTĘPNOŚĆ. Operator, który wstawia endoprotezę na NFZ ma inne mozliwości od operatora, który wstawia prywatnie. Z kolei ci którzy wstawiają prywatnie mają takie dostępy, jakie wypracowała placówka medyczna, w jakiej pracują. Kolejny temat, to jak w filmie zwracałem uwagi - to ogólnie nie ma dostępu do tzw. danych technicznych. A te dane techniczne powinny być i pewnie też są, które mówią w jakim zakresie skrócenia nóg ona działają prawidłowo. Kolejny temat to Twój wiek. Żywotność endoprotezy to na dziś ok. 15 lat. Więc 43+15 = 58, czyli w wieku 58 lat potrzebna będzie wymiana endoprotezy na inną, co jest duuuuuuuuuuuuuużo trudniejszym wyzwaniem niż wstawienie endoprotezy za pierwszym razem. Więc w Twoim przypadku nie ma tu jednoznacznej odpowiedzi. Trzeba po prostu trafić na odpowiednich lekarzy + fizjoterapeutów, którzy na miejsce rzetelnie zdiagnozują problematykę biodra oraz przyczyny problemów. Nie zawsze przyczyną problemów z biodrem są stany zwyrodnieniowe. Często przyczyna jest gdzie indziej - w złym sposobie chodzenia, siedzenia, z braku odpowiednich ćwiczeń wzmcacniających, czy też z braku rehabilitacji w ogóle. Kolejny temat, to czy w domu wykonujesz systematycznie ćwiczenia rehabilitacyjne. Czy korzystasz z obuwia korekcyjnego, dzięki któremu linię ustawienia bioder da się wyrównać podczas chodzenia. Problemów do rozwiązania jest dużo i to trzeba na miejscu rozwiązać, ewentualnie przyjechać do mnie, bo na odległość - nie jestem w stanie nic bardziej konkretnego podpowiedzieć. Pozdrawiam i powodzenia.
@Miro-rn7qe
@Miro-rn7qe 6 ай бұрын
Witam jedz na kosultacje dr.Skowronek
@xwithoutyoux3
@xwithoutyoux3 Жыл бұрын
Mój przypadek - wiek 20 lat , zaczęły mnie bolec pachwiny z dnia na dzień w grudniu 2016 znalazłam się w szpitalu luty 2017 i już były bardzo zniszczone biodra. Wcześniej nic mnie nie bolało i żyłam normalnie. (Każdy lekarz mówi ze niemozliwe, ze w kilka miesięcy tak sie zniszczyły) Teraz mam 27 lat biodra są w podobnym stanie raz jest lepiej raz gorzej ale jeszcze nie wybieram się na endo... chociaż jeden lekarz chce dać endo a drugi mówi ze mam czekać jak najdłużej. Sama nie wiem co myśleć ale nie spieszy mi się do operacji...
@januszdanielczyk
@januszdanielczyk Жыл бұрын
W Twoim przypadku można zrobić dużo dobrego, bo jesteś jeszcze młodziutka. Jeśli chodzi o endoprotezę, to nie ma nic z darmo. Weź poprawkę na to, że okres gwarancji endoprotezy nie jest wieczny, tylko obecnie wynosi 15 lat. To oznacza, że jeśli teraz w weiku 20 lat Ci wstawią endoprotezę, to w wieku 35 lat będziesz musiała mieć pirwszą wymianę, a potem w wieku 50 lat drugą, a potem w wieku 65 lat trzecią. Każda następna wymiana jest duuuuuuuuuuuuuuużo trudniejsza niż pierwsza i wprowadza duuuuuuuuuuużo większe zmiany w organizmie niż poprzednie. Więc każdy lekarz, który Ci mówi, że warto poczekać, to wie co mówi, bo zdaje sobie sprawę z tego, co Cię czeka w przyszłości. Z drugiej strony zasada ogólna jest taka, że własny staw to jest zawsze własny, a nie sztuczny. Więc z mojej strony rada - zrób wszystko (rehabilitacja, leczenia), aby tej endoprotezy uniknąć.
@KRANG88-yu7bd
@KRANG88-yu7bd 10 ай бұрын
​@@januszdanielczykdrogi panie,mam 35 lat ,w wieku 33 lat wracając z pracy zabolały mnie nogi w pachwinie,kulalem pierw na jedną nogę a potem na drugą,a potem chodziłem jak pinokio,najpierw lekarz rodzinny i farmakoterapia,potem neurolog i zastrzyki ,w końcu pojechałem do ortopedy,diagnoza jałowa martwica głowy kości udowych ,obustronna ,dwie endoprotezy bo stawy uszkodzone znacznie, pojechałem do szpitala , pierwszą operację miałem 15 maja 2022,a na drugą nogę już 24 września,dostałem drugie życie,po operacji faktycznie 4 ,5 miesięcy,bardzo uważałem,a teraz funkcjonuje zupełnie normalnie,wiadomo że nie krzywie nóg tak tak pan na filmie ,ale budy wiąże na kucając, pochylając się i nie stanowi to żadnego problemu ,jestem wdzięczny lekarzom ze wspaniałych Katowic, naprawdę warto,po 3 miesiącach od jednej i drugiej Endo, chodziłem bez kul,a lekarz powiedział że moje zdjęcie powinno w szpitalu wisieć jako ich duma,lekarz mi powiedział że ja nie moge dostać endoprotezy jak 70 latek tylko odpowiednią na swój wiek ,także ja jestem w pełni zadowolony,śmigam jak samochodzik pozdrawiam , najważniejsze dla mnie że normalnie funkcjonuje
@januszdanielczyk
@januszdanielczyk 10 ай бұрын
@@KRANG88-yu7bdsuper, gratuluję Panu i lekarzom. Dziękuję za komentarz
@KRANG88-yu7bd
@KRANG88-yu7bd 10 ай бұрын
Zacznie ci się spieszyć kochana kiedy ograniczenie ruchomości obydwu stawów nastąpi momentalnie,a przy biodrze wystarczy że źle staniesz,nie bój się Endo bo to i tak nie uniknione,też się bałem ale nie ma czego
@januszdanielczyk
@januszdanielczyk 10 ай бұрын
@@KRANG88-yu7bd Może tak dla równowagi. Dotyczy to co prawda kolana, ale mechanizm chorobowy w biodrze i kolanie jest bardzo podobny, więc na pewno będzie to pouczająca historia. Ok. 8 lat temu przyszła do mnie ok. 65 letnia kobieta z bólami kolana, u której 5 ortopedów było tego samego zdania - dalszy etap leczenia to tylko endoprotezoplastyka. Oni zrobili wszystko co tylko było w ich mocy i co było do zrobienia i nie potrafili już nic poradzić na zużyte kolano. Zrobiłem jej diagnostykę funkcjonalną, która tylko potwierdziła to, co powiedzieli ortopedzi - konieczna jest endoproteza. W tym momencie pacjentka błagalnym głosem poprosiła mnie, abym jej ratował kolano, bo nie chce iść na endoprotezę. Zrobiłem więc jej swoją autorską terapię i uratowałem staw kolanowy. Potem dalsza rehabilitacja. Dziś po 8 latach pacjentka normalnie funkcjonuje bez bólu, normalnie chodzi, jest szczęśliwa, że nie musiała wstawiać endoprotezy. W temacie wstawiania endoprotezy są różne sytuacje, które nie zawsze są jednoznaczne. Natomiast zawsze warto pamiętać, że staw biodrowy (kolanowy) własny to jest zawsze własny. I żaden sztuczny staw nie będzie tak funkcjonalny jak własny naturalny. Jeśli ktoś ma po temu wątpliwości, niech obejrzy moje filmy shorts i zobaczy co ja wyprawiam ze swoimi kolanami i biodrami. Tak zachowuje się staw biodrowy i kolanowy u gościa (czyli u mnie) w wieku 63 lat. No i nie pokazuję tu najtrudniejszych rzeczy,. Pytanie ile osób z endoprotezami bioder (kolan) jest w stanie powtórzyć choć połowę tego, co ja robię. A też biorąc pod uwagę mój stan kolan i bóle podczas chodzenia i brak poprawy i zużycie stawu widoczne na RTG mój staw kolanowy 20 lat temu kwalifikował się na endoprotezę. Dziś nikt nie chce wierzyć, że miałem tak poważne problemy z kolanami.
@user-kw2pi6gf2m
@user-kw2pi6gf2m Жыл бұрын
Jestem po endoprotezie lewego stawu ponad 4 lata. Jestem w stanie zakładać nogę na nogę itp. Części ćwiczeń nie zrobię, ale przed zabiegiem tym bardziej nie mogłem. Od lat szkolnych nie byłem w stanie zrobić np. siadu płotkarskiego. Po operacji udało mi się wrócić do sportu i to na wyższym poziomie niż przed. Tak naprawdę najwięcej wg mnie zależy od operatora i metody (dojście przednie DAA). Ma Pan rację że nie dzieje się to z dnia na dzień. Ja zwlekałem ponad 5 lat. Ćwiczyłem i to dużo. Skończyło się i tak zabiegiem. Zwlekanie spowodowało zaniki mięśniowe na udzie i pośladku oraz problemy z kręgosłupem. Tu są linki do filmików jak było ze mną po endo: kzfaq.info/get/bejne/mqyZgsZn3c7ZpIk.html kzfaq.info/get/bejne/ppmJgqqVyKq9kps.html . Serdecznie pozdrawiam
@januszdanielczyk
@januszdanielczyk Жыл бұрын
Dziękuję za komentarz. Tobie, lekarzom i fizjoterapeutom gratuluje sukcesu i odzyskania zdrowia przez Ciebie. Jesteś na pewno żywym przykładem tego, że endoproteza ma sens. W Twoim przypadku sukces zdrowotny osiągnąłeś w sposób podobny do mojego. Po prostu wziąłeś życie w swoje ręce i prawdopodobnie Twój sukces zdrowotny narodził się najpierw w Twojej głowie, i ta głowa parła Ciebie do sukcesu. Jedyny problem z Tobą jest taki, że Ty proces wstawienia endoprotezy przeprowadziłeś wzorcowo. Zrobiłeś wszystko co trzeba. Najpierw była rehabilitacja przedoperacyjna - przygotowująca Twój organizm do operacji. Potem było wstawienie endoprotezy przez profesjonalistę, a potem krok po kroku rehabilitacja pooperacyjna. Ta rehabilitacja pooperacyjna wraz z Twoimi marzeniami o byciu zdrowym sprawnym i braniu udziału w sportach była konsekwentnie realizowana cały czas. W końcu doszedłeś do tego, że uprawianie upragnionego sportu jest w tej chwili dla Ciebie rehabilitacją. To jest to, co powinno być i to wszystko, co zrobiłeś powtarzam wszystkim adeptom wstawienia endoprotezy. Oni jednak nie bardzo się garną do skopiowania tego, co Ty zrobiłeś. Oni mają nadzieję, że pójdą na zabieg, lekarz operacujący wstawi endoprotezę i od tej pory nie robiąc nic w kierunku rehabilitacji będą żyli długo i szczęśliwie. To tak nie działa, ale Twój konkretny przykład, to jest właśnie to, czego mi brakowało, aby pokazać swoim pacjentom, że można żyć z endoprotezą całkiem nieźle i realizować swoje marzenia, tylko trzeba tego chcieć i zrobić wszystko, aby tak było. No i jeszcze jeden szczegół. Kiedy tak patrzę na Twoją sylwetkę, to jako profesjonalista widzę, że do perfekcji jeszcze Ci trochę brakuje, ale ten brak perfekcji we wzorcach ruchowych Tobie akurat nie jest potrzebny. Ty cieszysz się zyciem i tak ma być. Kolejny temat, to Twoja waga. Jest wręcz wzorcowa - tak na oko patrząc. Teraz mam dla porównania inne osoby, które ważą Tyle co Ty plus 30-50 kg. Te inne osoby idą też na salę fitness, ale omijają ją potem szerokim łukiem, a Ty masz trening siłowo-wytrzymałościowy. Ci inni idą z psem na spacer, a w praktyce pies biega, a oni stoją, patrzą jak pies biega i palą sobie papierosa. W odróżnieniu od nich to Ty biegasz i czujesz w tym radość. I suma tych minimalnych i dużych różnic sprawiła, że Ty cieszysz się NOWYM ŻYCIEM i życzę Ci dalszych sukcesów. Bądź inspiracją i nadzieją dla tych, którzy boją się wstawienia endoprotezy. Czasami nie da jej uniknąć, bo zmiany degradacyjne są zbyt duże. Jednak jak wstawić tę endoprotezę, to zrobić to w Twoim stylu i wtedy będzie OK. Pozdrawiam. Zdrówka i sukcesów życzę.
@user-kw2pi6gf2m
@user-kw2pi6gf2m Жыл бұрын
@@januszdanielczyk waga w trakcie operacji około 87kg (trochę się zaniedbałem ;) ) Później doszedłem do 75kg. Co do "wzorców ruchowych" to u mnie zawsze był z tym problem. Pewne ćwiczenia dla innych proste ,dla mnie były nieosiągalne. Nigdy nie zapomnę słów fizjoterapeuty sprzed kilku lat cyt: "myślałem że nic mnie w życiu nie zaskoczy ,ale tak sztywnej i pospinanej osoby jeszcze nie widziałem :) " Za trzy dni minie miesiąc po wymianie drugiego biodra. Miałem je mieć robione trzy miesiące po pierwszym. Na wizycie kontrolnej lekarz stwierdził że jeżeli nie boli choć wygląda tragicznie to jeszcze poczekamy. Troszkę za długo zwlekałem i pojawił się przykurcz w biodrze, oraz ból w lędźwiach. Na szczęście wszystko jest na dobrej drodze. Dużo ćwiczę, codziennie siłownia , rowerek, orbitrek, chód po kilka km, rozciąganie, rolowanie itd. Jednak jestem zdania że nic by to nie dało gdyby lekarz nie wykonał perfekcyjnie zabiegu. Serdecznie pozdrawiam.
@radarian5097
@radarian5097 Жыл бұрын
@@januszdanielczyk To się przekłada na wszelkie aspekty - tabletki załatwią wszystko i nie musimy dbać o zdrowie, w sklepach jest tylko zdrowe jedzenie więc wystarczy kupić gotowe, w telewizji powiedzą nam jak mamy żyć a jak mam jest źle to pokażą w programie ukryta prawda że inni mają gorzej, polityk załatwi dobrobyt i nie musimy się starać ani go z obietnic rozliczać, ksiądz zaprowadzi do nieba za rączkę itd.. Ludzie nie chcą brać spraw w swoje ręce ani zmieniać nawyków które od lat ich niszczą.
@KRANG88-yu7bd
@KRANG88-yu7bd 10 ай бұрын
@@user-kw2pi6gf2m podstawa to dobry operator,ja miałem dojście boczne blizna z boku ,obydwie operację na NFZ w szybkim tempie,bo powiedzieli że osoby w takim wieku mają pierwszeństwo, drugą nogę miałem robioną niecałe trzy miesiące po pierwszej i nie żałuję
@tadeuszg806
@tadeuszg806 Жыл бұрын
@januszdanielczyk
@januszdanielczyk Жыл бұрын
😀
@monikapogorzelska9404
@monikapogorzelska9404 Жыл бұрын
Endoproteza to nie jest wybór , to przymus , aby można było żyć.Ćwiczyłam i to nic nie dało , wręcz było gorzej.
@januszdanielczyk
@januszdanielczyk Жыл бұрын
Nie znam osoby, która dziś idzie do lekarza i tak ma zużyte stawy kolanowe, że kwalifikuje się od razu na endoprotezę. Z tych osób, które ja znam, cały proces zanim zapadnie decyzja o wstawieniu endoprotezy trwa kilka, a nawet i kilkadziesiąt lat. W tych realiach czas lecznie kolan nie zostałw w pełni wykorzystany. W tej chwili mam pacjentów ze skierowaniem na endoproteż biodra lub kolana i ich czas dobiegł końca. Podjąłem się wyzwania, że pomogę im nawet w tak dramatycznych okolicznościach. No i efekty na razie są. Bóle udaje się zlikwidować. Nie twierdzę, że 100% tego typu pacjentów uda m isię uratować przed endoprotezą. Natomiast część z tych pacjentów urazuję. Bóle znikną i będą mogli normalnie żyć bez bólu. W moim osobistym przypadku sam siebie wyleczyłem, więc dokładnie krok po kroku wiem jak można zwyciężyć chorobę zwyrodnieniową.
@andrzejmroczynski7613
@andrzejmroczynski7613 3 ай бұрын
Dziadek pieprzy przy zzsk wymiana stawów biodrowych i kolanowych BAJKOPISARZ😂
@iwonadanielczyk3943
@iwonadanielczyk3943 2 жыл бұрын
Super film
@januszdanielczyk
@januszdanielczyk 2 жыл бұрын
Dziękuję
Czy endoproteza stawu kolanowego daje nam drugie życie?
20:18
Janusz Danielczyk - Fizjoterapeuta z pasją
Рет қаралды 15 М.
Życie po endoprotezie stawu biodrowego. Praktyczne zalecenia tuż po operacji - lek. Tomasz Grądzki
4:52
Polecany Ortopeda - lek. Tomasz Grądzki, Warszawa
Рет қаралды 3,6 М.
Spot The Fake Animal For $10,000
00:40
MrBeast
Рет қаралды 177 МЛН
Sigma Kid Hair #funny #sigma #comedy
00:33
CRAZY GREAPA
Рет қаралды 37 МЛН
ENDOPROTEZA BIODRA - ćwiczenia - PIERWSZY MIESIĄC - dr n. med. Marcin Wytrążek
17:36
Dr n. med. Marcin Wytrążek - fizjoterapeuta
Рет қаралды 28 М.
Dlaczego warto poczekać z wstawieniem endoprotezy biodra?
19:04
Janusz Danielczyk - Fizjoterapeuta z pasją
Рет қаралды 1,8 М.
Pacjent z bólami biodra i pośladka - Janusz Danielczyk - Fizjoterapeuta z pasją nadaje na żywo
10:57
Janusz Danielczyk - Fizjoterapeuta z pasją
Рет қаралды 3 М.
Czy endoproteza stawu jest na całe życie? - lek. Michał Szyszka
6:58
Centrum Medyczne Gamma
Рет қаралды 29 М.
#4 Endoproteza stawu biodrowego ‐ jazda samochodem, wsiadanie i wysiadanie
5:03
Kanał Fizjoterapeutyczny
Рет қаралды 24 М.
Endoproteza stawu biodrowego rehabilitacja 2-4 tydzień. Ćwiczenia w domu✅
6:38
Endoproteza stawu biodrowego - budowa, badania przed i wskazania do wykonania operacji - czy czekać?
3:37
Polecany Ortopeda - lek. Tomasz Grądzki, Warszawa
Рет қаралды 13 М.
ENDOPROTEZA BIODRA-  co robić po OPERACJI?
9:40
Fizjoidea Łukasz Kot
Рет қаралды 27 М.
Spot The Fake Animal For $10,000
00:40
MrBeast
Рет қаралды 177 МЛН