Czy forma „szłem” stanie się kiedyś poprawna? (PPJ #6)

  Рет қаралды 5,705

Mateusz Adamczyk

Mateusz Adamczyk

Күн бұрын

Пікірлер: 91
@acm7378
@acm7378 2 жыл бұрын
Co do 1 sprawy odnośnie "szł" to ciekawe, że w wielu słowiańskich językach nadal są takie wyrazy bez samogłosek i to często. Chociażby słowacki, czy serbsko-chorwacki. U nas to zanikło jeszcze w staropolszczyźnie.
@Kasia_P.
@Kasia_P. 2 жыл бұрын
Słuchanie jak tłumaczysz zawiłości języka polskiego to prawdziwa przyjemność. Mam nadzieję, że ta seria szybko się nie skończy. Moje pytanie: dlaczego o przyczynie kłótni, konfliktu mówimy kość niezgody? Pozdrawiam serdecznie 😊
@Mateusz_Adamczyk
@Mateusz_Adamczyk 2 жыл бұрын
Dziękuję 🥰 Takie słowa to miód na moje serce. Dziękuję też za pytanie 😉
@mateuszpatua3016
@mateuszpatua3016 2 жыл бұрын
Wspaniały materiał! Muszę przyznać, że naprawdę zaciekawił mnie temat tych kryteriów poprawności językowej. Dziękuję za temat do zgłębienia 😁 Moje pytanie do Poradni: Dlaczego nazwy fizycznych parametrów różnych obiektów nawiązują akurat do ich wyższych wartości? Dlaczego mamy długość, szerokość i wysokość stołu (a nie: krótkość, wąskość i niskość)? Dlaczego mówimy o głębokości morza (a nie: płytkości)? Dlaczego mierzymy gęstość cieczy (a nie: rzadkość)? I tak dalej, i tak dalej... Cały czas się waham czy to bezsensowne pytanie, czy nie 😅 Dlatego będę wdzięczny, jak ktoś mnie oświeci chociaż w komentarzu.
@Mateusz_Adamczyk
@Mateusz_Adamczyk 2 жыл бұрын
Dzięki za dobre słowo i pytanie! 😉
@Kasia_P.
@Kasia_P. 2 жыл бұрын
To bardzo sensowne pytania! Nigdy w ten sposób na to nie patrzyłam. Ciekawy temat😊
@grzegorj
@grzegorj 2 жыл бұрын
Co do „nie”, mam dwie uwagi. Po pierwsze, istnienie w przeszłości języka praindoeuropejskiego doprawdy trudno nazwać hipotezą, choć oczywiście nie istnieją żadne teksty w tym języku. Językoznawstwo, a przynajmniej to „mainstreamowe”, uważa istnienie tego języka za pewnik, a nie za hipotezę. Tylko bowiem zakładając jego istnienie, można wytłumaczyć tysiące faktów z setek języków. To raczej zatem element teorii niż hipotezy. Po drugie, przeczenia podobne do polskiego „nie” występują nie tylko w rodzinie indoeuropejskiej (IE). Porównajmy węgierskie „nem” (rodzina uralska), japońskie „-nai” (z czasownikiem) czy gruzińskie „nu” (używane z trybem rozkazującym). Wśród języków IE jest ono jednak najbardziej rozpowszechnione, choć często nie jest to dawne *ne, ale jakiś derywat (np. łac. nōn czy niemieckie nein to dosłownie „niejedno”, rosyjskie „niet” to dawne „nie jest”), a do tego nie jest wyłączne. Np. w klasycznym greckim występuje zupełnie inne przeczenie „ou / ouk”, w szwedzkim „ej”, także we współczesnym francuskim mówionym rolę przeczenia przyczasownikowego zaczyna pełnić wyłącznie słowo „pas” (bo „ne” się pomija).
@Mateusz_Adamczyk
@Mateusz_Adamczyk 2 жыл бұрын
Panie Grzegorzu, bardzo dziękuję za wszystkie komentarze! Jest Pan niesamowity :) Muszę teraz wszystko dobrze przeanalizować. Serdecznie pozdrawiam!
@marekuryga4500
@marekuryga4500 2 жыл бұрын
Forma "szłem" została już wyjaśniona - szłem jak mam blisko, a szedłem jak mam daleko. Blisko skraca, daleko wydłuża. Quod erat demonstrandum.
@martau4139
@martau4139 2 жыл бұрын
Dzięki Mateusz, jak zwykle wspaniale się słuchało 😘
@Mateusz_Adamczyk
@Mateusz_Adamczyk 2 жыл бұрын
🥰🥰🥰
@chalbarczyk8071
@chalbarczyk8071 2 жыл бұрын
"Tako rzecze Zaratustra"
@Kotlarsky
@Kotlarsky 2 жыл бұрын
Szł > szeł, no i mamy ;-)
@Mateusz_Adamczyk
@Mateusz_Adamczyk 2 жыл бұрын
To prawda :) To jedna z możliwości.
@bartosztaradejna7817
@bartosztaradejna7817 2 жыл бұрын
@@Mateusz_Adamczyk No i tu pojawia się problem z tą niewidzialną samogłoską (jak w hebrajskim). W codziennym urzyciu będzie zbyt podobne do szył (igłą z nićmi). Raczej się nie przyjmie bo upraszczakąc utrudni.
@ProxPxD
@ProxPxD 2 жыл бұрын
@@bartosztaradejna7817 Ale e jako ukryta samogłoska jest częstą w polszczyźnie (choć nie w czasownikach) jak: Marek => Marka
@bartosztaradejna7817
@bartosztaradejna7817 2 жыл бұрын
@@ProxPxD No ok. Tylko tu niepewność gdzie ona jest powodowałaby niejednoznaczność szybko wypowiedzianego słowa.
@partialintegral
@partialintegral 2 жыл бұрын
Forma „szłem” jest poprawna już od co najmniej stu lat (bo to native speakerzy tworzą język, a nie rady językowe czy akademie, czego najlepszym przykładem jest przejście od „szedłam” do „szłam” - kiedy ta zmiana zachodziła, nie było RJP), ale poloniści jej nie uznają, a przez to nie badają, gdyż kto zajmie się poważnie tym zagadnieniem, zostanie wyostracyzowany lub uznany za osobę nawiedzoną :)
@filipf3240
@filipf3240 7 ай бұрын
tak - język istnieje niezależnie od RJP. Gdyby to RJP tworzyła język, to polski powstałby 9 września 1996 roku.
@LillyLillPL
@LillyLillPL 2 жыл бұрын
Dla mnie forma "szłeś" była pierwszą mi znaną i gdzieś w toku uczenia się dosyć się zdziwiłam, że jest nieprawidłowa, skoro tyle osób wokół mnie jej używa. Dopiero potem dowiedziałam się, że dla większości moich rozmówców mogła być naturalna, bo rzecz działa się na Górnym Śląsku, a po śląsku w 3 osobie liczby pojedynczej rodzaju męskiego on nie "szedł", a "szoł", więc "szłem" i "szłeś" nasuwa się samo
@Mateusz_Adamczyk
@Mateusz_Adamczyk 2 жыл бұрын
Masz rację! Dziękuję Ci za ten trop :)
@MrPoz92
@MrPoz92 2 жыл бұрын
Wspaniałe! "Czy musimy tworzyć taką formę, jak on szł, skoro można sobie wyobrazić sytuację, że mamy formy: ja szłem, ty szłeś, on szedł" :) :) To samo można powiedzieć o feminatywach :) Czy musimy tworzyć taką formę jak architektka - która w wymowie jest równie paskudna, jak on szł z powyższego przykładu. A przecież możemy mówić ładnie: Ten architekt zaprojektował, ta architekt zaprojektowała.
@maro0155
@maro0155 2 жыл бұрын
dlaczego gdy czegoś się mocno nie lubi, to mówi się że się tego *nie* cierpi, skoro "cierpieć" wiąże się z cierpieniem, więc czymś nieprzyjemnym?
@krzykkrzykkrzyk
@krzykkrzykkrzyk 2 жыл бұрын
Ja mam takie pytanie, dlaczego w polszczyźnie, w przeciwieństwie do wielu innych języków zamiast mówić że "ktoś jest martwy" mówimy "ktoś nie żyje"?
@przypadkowynick0752
@przypadkowynick0752 2 жыл бұрын
2:47 - Ale co za problem, żeby w wyniku oddolnej ewolucji języka, nowa wersja gramatyczna tych odmian przyjęła formę "ja szłem/on szedł"? Tak samo jak mamy choćby jeden rok/kilka lat, idę/będę szedł czy mieć/mam/będę miał
@Mateusz_Adamczyk
@Mateusz_Adamczyk 2 жыл бұрын
Żaden - mówię o tym w odcinku ;)
@x-x
@x-x 2 жыл бұрын
Czy list samobójcy/samobójczyni, napisany przed śmiercią, ale mający być odczytany po śmierci piszącego/piszącej, jest listem przedśmiertnym czy pośmiertnym?
@anarchy_kitty
@anarchy_kitty 2 жыл бұрын
Przed, bo jest przed
@tomaszratajczyk5644
@tomaszratajczyk5644 2 жыл бұрын
Jeśli jest przedśmiertny, to pośmiertne logicznie rzecz biorąc nie istnieją ;)
@bartosztaradejna7817
@bartosztaradejna7817 2 жыл бұрын
Tako rzecze Zaratustra
@mastermario5081
@mastermario5081 2 жыл бұрын
Jak zwykle bardzo dobry materiał. Widać że chcesz to robić i się starasz. 😄 Moje pytanie dotyczy ortografii. Czy jest szansa że „konflikty” takie jak ż i rz, h i ch zostaną usunięte? Wiem że te formy pochodzą od dawnej wymowy, ale skoro nie ma już między nimi różnicy, czy można by je tak po prostu wywalić? Pozdrawiam
@Mateusz_Adamczyk
@Mateusz_Adamczyk 2 жыл бұрын
Dzięki za dobre słowo i pytanie 😉
@MrFugiban
@MrFugiban 2 жыл бұрын
5:50 Przypomniał mi się tytuł książki Fryderyka Nietzschego "Tako rzecze Zaratustra". No ale to jest dzieło z drugiej połowy XIX wieku.
@_Euphorion_
@_Euphorion_ 2 жыл бұрын
Zajebiste tłumaczenie Leopolda Staffa.
@niuffka7962
@niuffka7962 2 жыл бұрын
Skąd się wzięło: wystrychnąć kogoś na dudka? Czy wystrychnąć ma coś wspólnego ze strachem?
@Mateusz_Adamczyk
@Mateusz_Adamczyk 2 жыл бұрын
Wielkie dzięki za pytanie 😉
@regina1013
@regina1013 2 жыл бұрын
Reszta świata: no znaczy nie Polacy: no znaczy tak
@Daniel-kp7gf
@Daniel-kp7gf Жыл бұрын
Nurtują mnie kwestie związane z formami złożonymi. Jeżeli "nie jest zrobione" = "jest niezrobione", to czy podobną analogię można zastosować do "nie będę robił" i "będę nie robił"? Drugie pytanie. Jak akcent zdania wpływa na składnię czasowników niewłaściwych? Pytając wprost, czy można jest* zacząć zdanie od "było można/trzeba/widać" zamiast "można/trzeba/widać było"? Mogę dodać, że z moich obserwacji wynika, że w czasie przyszłym prawie zawsze mówi się "będzie można", natomiast w przypadku czasownika "widać" prawie zawsze się mówi: było widać, ale widać jest*/będzie. *Wiem, że czasownik posiłkowy w czasie teraźnieszym jest opcjonalny, a wręcz nigdy nie mówi się "można jest/jest można", ale zauważyłem, że nadal da się spotkać formy: widać jest i warto jest.
@joannaryczek1291
@joannaryczek1291 2 жыл бұрын
Jesusss " szłem", "weszlem" mnie ogromnie boli. 🥴Ortodoksyjna jestem.
@Mateusz_Adamczyk
@Mateusz_Adamczyk 2 жыл бұрын
Trochę to rozumiem 😉
@wyindywidualizowanahumanis2437
@wyindywidualizowanahumanis2437 2 жыл бұрын
Dlaczego w czasie przyszłym złożonym jest czasownik w formie przeszłej? np. będę czytał, będę grała
@Daniel-kp7gf
@Daniel-kp7gf Жыл бұрын
Jeżeli "jam" to skrót od "ja jestem", to analogicznie "robiłem" to skrót od "jestem robił", a to z kolei prowadzi do analogii w czasie przyszłym "będę robił". To oczywiście uproszczenie, bo w dawnym polskim mówiono "ja robił jeśm", ale po dzisiejszemu by było właśnie "jestem robił". Przy okazji wychodzi na jaw, że jedyny zachowany czas przeszły w języku polskim to czas perfectum, czyli coś takiego jak angielski Present Perfect.
@ZREDAGOWANO
@ZREDAGOWANO 2 жыл бұрын
Dlaczego nowotwór nazywamy rakiem?
@Mateusz_Adamczyk
@Mateusz_Adamczyk 2 жыл бұрын
Dzięki za pytanie 😉
@ZREDAGOWANO
@ZREDAGOWANO 2 жыл бұрын
@@Mateusz_Adamczyk proszę bardzo
@paprukas
@paprukas 2 жыл бұрын
Każdy rak jest nowotworem, ale nie każdy nowotwór jest rakiem
@d.f.8514
@d.f.8514 2 жыл бұрын
Co znaczy słowo "mać" często łączone z ekhm "zakrętem po włosku"?
@Mateusz_Adamczyk
@Mateusz_Adamczyk 2 жыл бұрын
Dzięki za pytanie 😂
@d.f.8514
@d.f.8514 2 жыл бұрын
@@Mateusz_Adamczyk nie ma za co 😉
@jezalb2710
@jezalb2710 2 жыл бұрын
@@d.f.8514 Mać - chyba znaczy tutaj - matkę
@jezalb2710
@jezalb2710 2 жыл бұрын
@@d.f.8514 Słowo - curvity/curves jest używane też w angielskim. Etymologia -łacina
@d.f.8514
@d.f.8514 2 жыл бұрын
​@@jezalb2710 co matka może mieć do tego?
@jerzukszyk
@jerzukszyk 2 жыл бұрын
Ciekawostka do pytania drugiego W greckim "tak" to "Ναί", czyt. "ne", dodatkowo sposób w jaki grecy to wymawiają brzmi jakby mówili nasze Nie bez i, i jeszcze ton wskazuje na zaprzeczenie. Słychać do szczególnie gdy rozmawiają przez telefon, kiedy powtarzają "ne ne ne" Z drugiej strony, w naszym języku jest wersja "no" oznaczająca tak ;)
@Mateusz_Adamczyk
@Mateusz_Adamczyk 2 жыл бұрын
Zaskoczyło mnie to, kiedy szukałem informacji, jak jest „nie” w różnych językach. Ciekawe, jakie procesy za tym stoją w greckim.
@malgorzatamorawska9288
@malgorzatamorawska9288 2 жыл бұрын
Czy "Słowianin" pochodzi od "slave" (niewolnik), czy było na odwrót? Czy może w ogóle oba słowa nie mają ze sobą nic wspólnego? Historycy się spierają i dyskutują, ciekawa jestem Twojego zdania 🙂
@Mateusz_Adamczyk
@Mateusz_Adamczyk 2 жыл бұрын
Dzięki za pytanie :)
@filipf3240
@filipf3240 Жыл бұрын
Tak. Niewolono nas w 10. i 11. wieku.
@grzegorj
@grzegorj 2 жыл бұрын
Panie Mateuszu, nie sądzę, by istniała kiedykolwiek forma „szedłam”, chyba trochę Pan przedobrzył. Owszem, w odmianie „szedł” nie było kiedyś żadnej oboczności, ale też nie dlatego, że w temacie była wszędzie samogłoska „e”. Rzeczywiście, była tam samogłoska, ale nie było to żadne „e”, tylko jer miękki - rodzaj krótkiej „palatalnej” samogłoski centralnej, oznaczanej „ь” (litera cyrylicka, dziś oznaczająca miękki znak). Samogłoska ta pochodzi w każdym razie od wcześniejszego krótkiego „i”. Owszem, rozwijała się ona w „e”, ale po pierwsze nie we wszystkich językach słowiańskich, a po drugie jedynie w pewnych pozycjach. Poza tym zanikała. I właśnie... w męskiej formie „šьdlъ” jer rozwinął się w „e”, natomiast w formie żeńskiej „šьdla” zanikł (przed sylabą z pełną samogłoską „a”). Stąd właśnie dziś oboczność. Formę 1. osoby utworzono przez zestawienie „šьdlъ” z formą czasownika „być”, „jesmь”. Mieliśmy więc „šьdlь jesmь”, które przez uproszczenie (w wyniku częstości użycia) utraciło „s”, stąd dziś „-em” (a nie „-eśm”). Najwyraźniej najpierw każdy z wyrazów rozwinął się zgodnie z regułami fonetycznymi do „szedł jeśm”, a dopiero potem zaszło uproszczenie i zespolenie obu wyrazów. Jak widać jednak, „sъxlъ jesmь” albo rozwijało się inaczej (najpierw zrosło się do „sъxlъjesmь”, potem uprościło do „sъxlemь” i dopiero potem utraciło jery), albo też pierwotne „sechłem” zanikło całkowicie, wyparte przez „schłem”, analogiczne do formy żeńskiej. W dostępnej literaturze nie znalazłem żadnego wyjaśnienia tej różnicy, może nikt tego nie badał. W każdym razie takie formy jak *szedłam czy *sechłam chyba jednak nigdy nie istniały, a nawet gdyby, to były to efemeryczne wykolejenia języka, które zostały szybko wyrugowane.
@ludomian
@ludomian 2 жыл бұрын
Myślę że Pan Mateusz trochę upraszcza pewne kwestje, tak jak nie wspomina w swojich odcinkach o wokalizacji jerów. Ale fakt, "szedłam" to już pewne przegięcie. Forma sechłem z pewnością fungowała pewnego czasu, zapewne można ją odnaleźć w starszych słownikach.
@user-po3ys4hz4p
@user-po3ys4hz4p 2 жыл бұрын
Dzień dobry panie Mateuszu. Mam pytanie związane z bajkami. Dlaczego w języku polskim Kopciuszek to rodzaj męski, bo sama bohaterka jest dziewczyną? Ta sama historia z Czerwonym Kapturkiem jest łatwiej do zrozumienia)))
@Mateusz_Adamczyk
@Mateusz_Adamczyk 2 жыл бұрын
Bardzo dziękuję za pytanie :)
@user-po3ys4hz4p
@user-po3ys4hz4p 2 жыл бұрын
@@Mateusz_Adamczyk Bedę bardzo czekać na odpowedź pana))) Mam nadzieję, że jeszcze wiele ciekawostek językowych usłyszymy😃😃😃
@filipf3240
@filipf3240 Жыл бұрын
Tak, mogłoby być przecież tak jak sól, mysz, klacz, kość, ość, mać itd. (że nie musi kończyć się na a, jak jest rodzaju żeńskiego)
@lookash3048
@lookash3048 2 жыл бұрын
Cóż Rosjanie mówią "я шёл / ja szoł" czyli "ja szedłem".
@martaw8732
@martaw8732 2 жыл бұрын
A ja się zastanawiam, czy ten koński rząd ma coś wspólnego z tymi dwoma wspomnianymi :)
@andrzejmaranda3699
@andrzejmaranda3699 2 жыл бұрын
Mateusz Adamczyk: ja ZDECYDOWANIE wolę formę "szedłem". Ogólnie - odcinek JAK ZAWSZE BARDZO INTERESUJĄCY.
@Mateusz_Adamczyk
@Mateusz_Adamczyk 2 жыл бұрын
Dziękuję :)
@andrzejcichociemny5111
@andrzejcichociemny5111 2 жыл бұрын
Skąd wzięło się określenie ,,kulasy'' odnoszące się do nóg?
@Mateusz_Adamczyk
@Mateusz_Adamczyk 2 жыл бұрын
Dzięki za pytanie!
@paprukas
@paprukas 2 жыл бұрын
Po grecku "tak" to Ναί (czyt. Ne)
@Mateusz_Adamczyk
@Mateusz_Adamczyk 2 жыл бұрын
To mnie zaskoczyło. Ciekawa, jaka stoi za tym historia. 🤔
@ludomian
@ludomian 2 жыл бұрын
Sam mam wątpliwości czy szłem stanie sie poprawne, a to przez fakt że ów forma jest stale stygmatyzowana przez samozwańczych mędrków, wojowników o piękną polszczyznę, wychowanych w poczuciu, że istnieje coś takiego jak poprawna / niepoprawna forma. Obawiam się, że może to u ludzi skutkować świadomą niechęcią do tej formy i przez to chęcią jej unikania.
@Mateusz_Adamczyk
@Mateusz_Adamczyk 2 жыл бұрын
Na pewno tak jest. Edukacja językowa w szkole mocno trzyma się normy.
@ludomian
@ludomian 2 жыл бұрын
@@Mateusz_Adamczyk szczerze mówiąc niespecjalnie mnie to dziwi. Rzecz, nad którą najbardziej utyskuję to że właśnie ze szkoły wynosimy tą chorą postawę, że na piękną polszczyznę nacierają siły ciemności, czytaj: błędy. I my jako Polacy musimy je piełoczowicie rugować, żeby język się przypadkiem nie zmienił.
@memosaw6216
@memosaw6216 2 жыл бұрын
*owa forma
@memosaw6216
@memosaw6216 2 жыл бұрын
I dobrze.
@ludomian
@ludomian 2 жыл бұрын
@@memosaw6216 na twoje nieszczęście kieruję się uzusem, a nie słownikami
@paprukas
@paprukas 2 жыл бұрын
A czemu nie "on szeł"
@Mateusz_Adamczyk
@Mateusz_Adamczyk 2 жыл бұрын
Na dobrą sprawę pewnie i tak by się tam samogłoska pojawiła, więc taka forma jest możliwa :)
@ongvalcot6873
@ongvalcot6873 2 жыл бұрын
Szlam dla kobiet, szedlem dla mezczyzn i szlem dla gejow.
@ongvalcot6873
@ongvalcot6873 2 жыл бұрын
U Grekow "tak" jest "ne". Greczynka w czasie dobrego seksu nie krzyczy tak, tak, tak ale nie, nie, nie.
Dlaczego na pieniądze mówimy „hajs” i „forsa”? (PPJ #7)
8:42
Lehanga 🤣 #comedy #funny
00:31
Micky Makeover
Рет қаралды 30 МЛН
Smart Sigma Kid #funny #sigma #comedy
00:40
CRAZY GREAPA
Рет қаралды 39 МЛН
Kind Waiter's Gesture to Homeless Boy #shorts
00:32
I migliori trucchetti di Fabiosa
Рет қаралды 12 МЛН
Skąd się wzięło „mieć kuku na muniu”? (PPJ #1)
9:36
Mateusz Adamczyk
Рет қаралды 9 М.
Feminatywy? Tak, ale...
8:35
Mateusz Adamczyk
Рет қаралды 17 М.
Wewnętrzna literatura | prof. Maja Komorowska | przySŁOWIE odc. 1.
20:28
Najstarsze polskie przysłowia
7:25
Mateusz Adamczyk
Рет қаралды 25 М.
40 słów, które poprawią Twoją elokwencję. Mówiąc Inaczej, odc. 154
22:15
Czy te psy naprawdę mówią?!
7:26
Mateusz Adamczyk
Рет қаралды 8 М.
Czy język polski jest seksistowski?
10:39
Mateusz Adamczyk
Рет қаралды 35 М.
Dlaczego mówimy „o dupie Maryny”? (PPJ #5)
7:53
Mateusz Adamczyk
Рет қаралды 7 М.
Lehanga 🤣 #comedy #funny
00:31
Micky Makeover
Рет қаралды 30 МЛН