No video

Dlaczego na pieniądze mówimy „hajs” i „forsa”? (PPJ #7)

  Рет қаралды 5,775

Mateusz Adamczyk

Mateusz Adamczyk

Күн бұрын

Пікірлер: 81
@mukotek
@mukotek 2 жыл бұрын
Dlaczego funkcjonariusz straży miejskiej to strażnik a straży pożarnej to strażak? Ładnie mówisz, świetnie się Ciebie słucha, cudowna rozmowa u Jej Perfekcyjności :)
@Mateusz_Adamczyk
@Mateusz_Adamczyk 2 жыл бұрын
Bardzo dziękuję! ❤️ I za pytanie, i za dobre słowo :) Serdeczności!
@grzegorzpodsiado528
@grzegorzpodsiado528 2 жыл бұрын
forsa - siła, dlatego do dzisiaj w naszym języku można coś "forsować", czyli «pokonywać przeszkodę z dużym wysiłkiem» [SJP]
@gosiajan4365
@gosiajan4365 2 жыл бұрын
Przez przypadek poznałam odpowiedź na inne pytanie, nad którym się zastanawiałam Otóż dlaczego "odroczenie" nie zawsze oznacza przesunięcia sprawy o 12 miesięcy No i w końcu wiem dlaczego, super seria, (i chociaż to dziwnie zabrzmi) czekam zawsze z niecierpliwością na poniedziałek
@Mateusz_Adamczyk
@Mateusz_Adamczyk 2 жыл бұрын
Ooooo! Świetne skojarzenie! Dzięki 😉
@BartlomiejKrysiak
@BartlomiejKrysiak 2 жыл бұрын
Aż mi się przypomniał kącik językoznawczy pani Katarzyny Kłosińskiej z niegdysiejszych trójkowych audycji popołudniowych pana Kuby Strzyczkowskiego. Świetny cykl, dziękuję :)
@Mateusz_Adamczyk
@Mateusz_Adamczyk 2 жыл бұрын
To wielki komplement! Dziękuję 🥰
@profesorinkwizytor4838
@profesorinkwizytor4838 8 ай бұрын
Ja słyszałem nieco inną historię o "roku" i "latach": Powodem, dla którego słowo "rok" stało się jednostką czasu, miało być to, że jeżeli sąd *odroczył* swój (wy)rok, to zazwyczaj robił to na okres dwunastu miesięcy. Czyli że nie umowa zawarta na czas określony, ale wyrok, i nie czas, na który ma trwać, tylko czas, na który sprawę odłożono. A także że pomysł, by nazywać cały (w dzisiejszym tego słowa rozumieniu) "rok" per "lato (boże)", miał się wziąć stąd, że lato uważano za najważniejszą porę roku (wszakże wtedy dojrzewa większość zbiorów) - analogicznie czasem "tydzień" po polsku czasem nazywano "niedzielą" (chyba głównie w liczbie mnogiej) - może dlatego, że jest taka ważna, wręcz najważniejsza. Zwróćmy uwagę na to, że po rosyjsku tydzień nazywa się dzisiaj "неделя ", mimo iż podobno słowo to podobno oznaczało początkowo "niedzielę" (teraz po rosyjsku "niedziela" to "воскресенье" - dosł. "wskrzeszenie", "zmartwychwstanie").
@Kasia_P.
@Kasia_P. 2 жыл бұрын
Słuchając twoich podkastow przypomina mi się dzieciństwo. Uwielbiałam takie ciekawostki, dziwiły mnie porównania, przysłowia używane w języku polskim. Często zupełnie nielogiczne dla mojego małego umysłu. Odpowiedzi szukałam u rodziców albo czytając słowniki Kopalinskiego;) Później gdzieś zatraciłam taką ciekawość, przestałam pytać. Dziękuję za przywołanie miłych wspomnień i ponowne rozbudzenie ciekawości świata.
@Mateusz_Adamczyk
@Mateusz_Adamczyk 2 жыл бұрын
Dziękuję Ci za ten cudowny komentarz ❤️
@karolinamajewska5995
@karolinamajewska5995 2 жыл бұрын
Subskrybowałam z miejsca jeszcze przed wysłuchaniem, lubię takie tematy skąd się wzięły różne powiedzenia.
@Mateusz_Adamczyk
@Mateusz_Adamczyk 2 жыл бұрын
Dzięki! :)
@andrzejmaranda3699
@andrzejmaranda3699 2 жыл бұрын
Mateusz Adamczyk: BARDZO INTERESUJĄCE!
@guombek
@guombek 2 жыл бұрын
o, już drugi raz w serii pojawiło się pytanie ode mnie ;) miło mi nie wiem czy pamiętasz Mateusz, ale kiedyś bardzo ci zapychałem skrzynkę na Messengerze tego typu pytaniami, więc się cieszę że taka seria istnieje zarówno na Instagramie, jak i na YouTubie
@kindziom
@kindziom 2 жыл бұрын
O roku i latach mówił Radek Kotarski
@mateuszpatua3016
@mateuszpatua3016 2 жыл бұрын
WOW 😍Ten pierwszy podpunkt - to jest dopiero historia! Ile tu "kombinowania" (wiadomo, nikt tu celowo nie kombinował - to język sam tak lawirował), jak na tak podstawowe słowa 🤯 W 2:20 zastanawia mnie rozciąganie znaczenia "lata" do 12 miesięcy. Jak długo takie rozciągnie znaczenia słowa może trwać? 🤔 Poza tym (tutaj nigdy nie wiem, czy wstawić przecinek 😅) ten podpunkt przypomniał mi o tym, jak kiedyś dowiedziałem się, czym są rośliny jare - a są to rośliny siane na wiosnę. "Jary" automatycznie skojarzyło mi się z niemieckim i angielskim rokiem ("Jahr" i "year"). Czyli w tych językach mówimy, ile mamy wiosen? Ciekawe, bo po polsku też tak czasami mówimy! Dziękuję, że jesteś i dostarczasz tak ciekawy kontent! 😍 Musi Cię to kosztować wiele wysiłku 😌 Aaa, jeszcze jedno. Odkryłem na Twoim instagramie konkursy językowe. Szalenie jestem wdzięczny za te storiesy! Dały mi tyle radochy, że nie zliczysz 😂🤣 Aż naszła mnie ochota na udział w takim konkursie. Może ktoś, coś, kiedyś? 😏
@ojoj5316
@ojoj5316 2 жыл бұрын
A ja tak sie zastanawiam czy slowo tłum (w sensie wielu ludzi) i tłumić (np bunt) mają coś ze sobą wspólnego
@MrFugiban
@MrFugiban 2 жыл бұрын
1:08 I zapewne dlatego mamy wyrok jako formę orzeczenia sądowego.
@Mateusz_Adamczyk
@Mateusz_Adamczyk 2 жыл бұрын
Właśnie tak 😉
@scarletface5899
@scarletface5899 2 жыл бұрын
Zastanawiam się jeszcze skąd się wzięło "sara" w znaczeniu pieniądze. Bo tak też się mówiło kiedyś
@maciosgrey9699
@maciosgrey9699 2 жыл бұрын
Kocham Pana
@Mateusz_Adamczyk
@Mateusz_Adamczyk 2 жыл бұрын
🥰
@MrMaxiPL
@MrMaxiPL 2 жыл бұрын
Ostatnio zastanawiałem się, dlaczego mówimy "bez kitu" w sytuacji, kiedy potwierdzamy czyjeś spostrzeżenie. Szczerze mówiąc nigdzie nie sprawdzałem, dlaczego tak się mówi, ale kojarzy mi się z kitem do okien, nijak jednak nie mogę połączyć kitu do okien z wyrażeniem "bez kitu".
@scarletface5899
@scarletface5899 2 жыл бұрын
Myślę że tu chodzi o "kit" w znaczeniu "kłamstwo"? "bzdura"? Coś w tym rodzaju. Zatem bez kitu- bez kłamstwa? XD Skoro nie ma kłamstwa to znaczy że jest prawda xD To wsumie całkiem pasuje, bo wkoncu "bez kitu" znaczy to samo co: "Prawda" lub "Racja"
@profesorinkwizytor4838
@profesorinkwizytor4838 8 ай бұрын
@@scarletface5899 A więc twierdzisz, że "kit" jako "bzdura" nie jest spokrewniony z "kitem" do okien?
@maciosgrey9699
@maciosgrey9699 2 жыл бұрын
Czemu obchodzić znaczy interesować sie, a nie obchodzić , nie interesować się, skoro obchodząc cos unikany tego? Obchodzić, obejść
@Kinga_Kunegunda
@Kinga_Kunegunda 2 жыл бұрын
@Mateusz Adamczyk Iota jest też używana nie tylko jako "zwykła" litera w wyrazie, ale również jako (przepraszam za złe nazwanie) znak pod wyrazem, taki dodatek, indeks dolny wyrazu (to już chyba poprawna nazwa). Na przykład tutaj, w zapisie "komputerowym" jest to jedynie kropka pod omegą (ω): ᾠδή. Pisemnie byłaby to kreska przypominająca bardziej lub mniej normalną wersję ioty. Jako indeks dolny rzeczywiście jest niewielka, wygląda jak zapisany akcent, tyle że znajduje się pod literą a nie nad nią. Łatwo zapomnieć o jej zapisaniu, szczególnie, że przestano zmieniać wymowę wyrazu ze względu na jej obecność jeszcze w starożytności. Obecnie (chyba!) wielu Greków jej nie zapisuje).
@Mateusz_Adamczyk
@Mateusz_Adamczyk 2 жыл бұрын
Oooo! Wielkie dzięki za to uzupełnienie 😉
@Kinga_Kunegunda
@Kinga_Kunegunda 2 жыл бұрын
@@Mateusz_Adamczyk Cieszę się, że mogłam pogłębić twoją wiedzę :) Niestety nie wiem jak się wymawiało takie ioty.
@majak.629
@majak.629 2 жыл бұрын
Skad sie wzielo okreslenie "wiecej zachodu" w kontekscie czegos co wymaga wiecej wysilku? Super film jak zawsze:)
@Terrus_38
@Terrus_38 2 жыл бұрын
Bo zachód, trzeba się zachodzić, ogólnie się używa tego słowa
@ElliottaM
@ElliottaM 2 жыл бұрын
Koks to chyba jakaś specjalna waluta :D
@Mateusz_Adamczyk
@Mateusz_Adamczyk 2 жыл бұрын
Też mi się tak wydaje 😏
@halinawichowska5591
@halinawichowska5591 Жыл бұрын
Gratuluję nominacji do tytułu " Mistrza Mowy Polskiej" .Proszę zwrócić uwagę na wymowę liczebnika 'pięćset' nie pięcet( w tym odcinku ~~2min44s).
@Km2bp-OpenStreetMap
@Km2bp-OpenStreetMap Жыл бұрын
6:41 Skoro pieniądze to hajs, to czy można hajsem najhajsować w piecu aby było ciepło? Jaki związek ma słowo hajs z hajcowaniem?
@Majster4K
@Majster4K 2 жыл бұрын
Dlaczego mówimy "plecy" skoro mamy jeden "plec" ? Mam nadzieję, że wiadomo o co chodzi
@MrFugiban
@MrFugiban 2 жыл бұрын
To "pleco" lub to "plece" oznaczało kiedyś bark, ramię, łopatkę, których mamy po dwa/dwie. W rosyjskim zachowało się плечо (w transkrypcji "pleczo", w wymowie "plecio") w znaczeniu ramię, bark.
@zgrit22
@zgrit22 2 жыл бұрын
Ahh ten koks xD, Ales wymyslil tego PPJota, samograj jesli o kreatywnosc idzie, a jednoczesnie mega ciekawe ^^
@Mateusz_Adamczyk
@Mateusz_Adamczyk 2 жыл бұрын
Prawda? 😎 Sam jestem zaskoczony swoim sprytem 😂
@zgrit22
@zgrit22 2 жыл бұрын
@@Mateusz_Adamczyk skazany na sukces ;D
@Mateusz_Adamczyk
@Mateusz_Adamczyk 2 жыл бұрын
Niestety nieubłagane są bożki algorytmów YT i coś słabo się ten podkast rozchodzi 😅 A może to tylko nas interesuje? 🤔
@zgrit22
@zgrit22 2 жыл бұрын
@@Mateusz_Adamczyk dla twórców wartościowych treści, łaska kapitalizmu krótkonożnym kucem się ospale przemieszcza... Fortuny rosną na ludzkiej głupocie, jak na drożdżach, niestety... ...ale ponoć pasja, konsekwencja i trochę szczęścia potrafią, w pewnym stopniu, odwrócić los :)
@magdalenach3343
@magdalenach3343 2 жыл бұрын
W języku niemieckim pieniądz nazywany jest potocznie Kohle co tłumaczymy jako " węgiel". Używa się także określenia Heu ( tłum. siano), które w języku polskim też funkcjonuje. Heu występuje też w powiedzeniu "Geld wie Heu haben" czyli mieć pieniędzy jak lodu. No właśnie...skąd to polskie wyrażenie " Mieć pieniędzy jak lodu"? Pozdrawiam 🤗
@Caelesist
@Caelesist 2 жыл бұрын
Czy żołądź i żołądek mają wspólny źródłosłów? Żołądek brzmi jak zdrobnienie żołędzia, ale nie łączą mi się te słowa w jakiś logiczny ciąg.
@Mateusz_Adamczyk
@Mateusz_Adamczyk 2 жыл бұрын
Dzięki za pytanie 😉
@kierujek1945
@kierujek1945 2 жыл бұрын
A skąd się wzięło słowo niezdara?
@maciosgrey9699
@maciosgrey9699 2 жыл бұрын
Czy satyr ma coś wspólnego z satyrą ? Skoro satyr to zbereźnik, a satyra to utwór literacki ośmieszający. Dlaczego koty sie drze?
@mati90110
@mati90110 2 жыл бұрын
A to dlatego zajęcia lub lekcje to po rosyjsku уроки. Co ciekawe, w czeskim dalej funkcjonuje czasownik říct (forma przeszła řekl(-a/-i/-y)).
@maciosgrey9699
@maciosgrey9699 2 жыл бұрын
Czemu " guzik prawda " , czy pre-medytacja ma coś wspólnego z medytacją? Ile to pi × drzwi, gdzie pieprz rośnie, gdzie raki zimują, czemu Anielka jest jasna? " do jasnej Anielki ;)
@klaudiawojcik730
@klaudiawojcik730 2 жыл бұрын
dlaczego na Mateusza mówimy Mati, a na Tymoteusza nie mówimy Tati?
@profesorinkwizytor4838
@profesorinkwizytor4838 8 ай бұрын
Prędzej "Tymoti", jeśli już chcesz tworzyć regułę na wzór "Mateusza"
@wyindywidualizowanahumanis2437
@wyindywidualizowanahumanis2437 2 жыл бұрын
Dlaczego w czasie przyszłym złożonym znajduje się czas przeszły, np. będę grał, będę ćwiczył? To takie trochę przeczące logice 🤔
@tagis
@tagis 2 жыл бұрын
Kurcze super seria, ale musisz coś zrobić z tymi syczącymi dźwiękami. Musisz zainwestować w jakiś de-eser, bo strasznie słychać te "eski" jako piski.
@Mateusz_Adamczyk
@Mateusz_Adamczyk 2 жыл бұрын
Zauważyłem to dopiero w tym odcinku 🤔 Może znowu coś poklikałem i sam nie wiem, jak to zrobiłem. W poprzednich jest ok, prawda?
@tagis
@tagis 2 жыл бұрын
@@Mateusz_Adamczyk Jak na moje ucho to od początku serii te "eski" takie piskliwe. Ale faktycznie w tym odcinku rzuciło mi się to w uszy najbardziej 🙂
@AARTpl
@AARTpl 2 жыл бұрын
Nie wiem czy to mikrofon czy moje słuchawki, ale dziwny przester przy każdym wypowiadanym "s" się pojawia. Ale to nic, dzięki za odcinek. Przyznam, że do tej pory gdybym zgadywał pochodzenie słowa hajs, to raczej bym obstawiał angielskie high i coś co w gangsterkim/hiphopowym slangu miało dawać wyższy status. Słowo jest chyba jednak starsze niż myślałem.
@Mateusz_Adamczyk
@Mateusz_Adamczyk 2 жыл бұрын
Wydaje mi się, że to jednak moja wina. Coś tam znowu pokombinowałem i tak wyszło. Postaram się to naprawić 😉 Dzięki za komentarz!
@beddccom
@beddccom 2 жыл бұрын
np. w czeskim 2 lata, 3 lata będzie 2 roky 3 roky
@fabryczanka3652
@fabryczanka3652 2 жыл бұрын
A czy przypadkiem jota nie jest z hebrajskiego? Na hebraistyce tak nam tłumaczył jeden z wykładowców, że odnosi się to do najmniejszej litery, ale nie greckiego, a właśnie hebrajskiego alfabetu. Litera ta nazywa się "jud". W dodatku słowo LITERA, to "ot" , w liczbie mnogiej "otiJOT".
@andrzejcichociemny5111
@andrzejcichociemny5111 2 жыл бұрын
Skąd wzięło się określenie ,,kulasy" w odniesieniu do nóg?
@Mateusz_Adamczyk
@Mateusz_Adamczyk 2 жыл бұрын
Dzięki za pytanie!
@fryderykfibiger6948
@fryderykfibiger6948 2 жыл бұрын
Na pieniądze mówi się w Niemczech Kohle czyli węgiel
@przemysawh7865
@przemysawh7865 2 жыл бұрын
Dlaczego powiedziałeś "sami i same ocenicie"? Czy jeśli zwracamy się do grupy ludzi, nie wystarczy powiedzieć "sami"?
@dariuszgluza9755
@dariuszgluza9755 2 жыл бұрын
Zgadzam się z Tobą.
@przemysawh7865
@przemysawh7865 2 жыл бұрын
@@dariuszgluza9755 Ale ja tylko zadałem pytanie 😌 Domyślam się, że powiedzenie "sami i same" jest czysto życzliwościowo-uwzględnieniowe w stosunku do drugiej płci. Ale sam osobiście powiedziałbym "sami" :)
@Mateusz_Adamczyk
@Mateusz_Adamczyk 2 жыл бұрын
Dzięki za pytanie! Dla niektórych osób wystarczy, dla niektórych nie. 😉 Obie formy są w porządku, ale ja czuję brak, kiedy stosuję wyłącznie formę gramatycznie męską. Nie przekonuje mnie do końca jej uniwersalność. Serdeczności!
@przemysawh7865
@przemysawh7865 2 жыл бұрын
@@Mateusz_Adamczyk Takem właśnie podejrzewał. Rozumiem. Dziękuję za odpowiedź 😊
@dariuszgluza9755
@dariuszgluza9755 2 жыл бұрын
@@przemysawh7865 Też zadałbym takie pytanie. Uprzedziłeś mnie i dlatego napisałem, że się zgadzam.
@dzaga2137
@dzaga2137 2 жыл бұрын
Ja myślałem że "hajs" to spolszczenie "hays" czyli siano
@Trismegistos7
@Trismegistos7 2 жыл бұрын
A może hajs pochodzi od słowa "siano"? Po angielsku hay, po niemiecku Heu, w jidysz hej, ;)
@dariuszgluza9755
@dariuszgluza9755 2 жыл бұрын
Heizes Geld, czyli gorące pieniądze. Wymawia się hajces geld. Rzeczownik to Heiz, a wymawia się hajc i tak się kiedyś wymawiało w slangu polskim. Nie wiem, dlaczego ta wymowa się zmieniła. Być może dlatego, że zanikła znajomość niemieckiego w społeczeństwie polskim.
@siureksmoka989
@siureksmoka989 2 жыл бұрын
ja mowie "mamona"
@Mateusz_Adamczyk
@Mateusz_Adamczyk 2 жыл бұрын
Ja chyba najczęściej używam banalnej „kasy” :(
@monikastopka6578
@monikastopka6578 2 жыл бұрын
pierwsza!😁
@Mateusz_Adamczyk
@Mateusz_Adamczyk 2 жыл бұрын
Dzieńdoberek! :)
Czy śledź, śledzenie i śledziona mają coś wspólnego? (PPJ #8)
7:40
Czy forma „szłem” stanie się kiedyś poprawna? (PPJ #6)
8:46
Mateusz Adamczyk
Рет қаралды 6 М.
The Joker saves Harley Quinn from drowning!#joker  #shorts
00:34
Untitled Joker
Рет қаралды 68 МЛН
Meet the one boy from the Ronaldo edit in India
00:30
Younes Zarou
Рет қаралды 16 МЛН
Вы чего бл….🤣🤣🙏🏽🙏🏽🙏🏽
00:18
Skąd się wzięły te błędy?
8:32
Mateusz Adamczyk
Рет қаралды 45 М.
Śmieszne nazwy miejscowości - skąd się wzięły?
11:01
Mateusz Adamczyk
Рет қаралды 28 М.
Czy język polski jest seksistowski?
10:39
Mateusz Adamczyk
Рет қаралды 35 М.
Dlaczego mówimy „o dupie Maryny”? (PPJ #5)
7:53
Mateusz Adamczyk
Рет қаралды 7 М.
Dlaczego wódkę się „polewa”? (PPJ #2)
8:53
Mateusz Adamczyk
Рет қаралды 10 М.
Skąd się wzięło „mieć kuku na muniu”? (PPJ #1)
9:36
Mateusz Adamczyk
Рет қаралды 9 М.
Jak dziecko uczy się języka?
8:23
Mateusz Adamczyk
Рет қаралды 45 М.
The Joker saves Harley Quinn from drowning!#joker  #shorts
00:34
Untitled Joker
Рет қаралды 68 МЛН