Czy tablica Mendelejewa jest skończona? / Paweł J. Napiorkowski

  Рет қаралды 73,158

Wszechnica FWW

Wszechnica FWW

5 жыл бұрын

Wykład dr. Pawła Napiorkowskiego zorganizowany w ramach Dnia Odkrywców Kampusu Ochota [9 maja 2019 r.]
wszechnica.org.pl/wyklad/czy-...
Fizyk opowiada o produkcji superciężkich pierwiastków metodą fuzji jądrowych oraz szansach na uzupełnienie tablicy Mendelejewa o ich kolejne odkrycia
Tablica Mendelejewa jest wciąż uzupełniana o nowe, sztucznie wytwarzane superciężkie pierwiastki. Najcięższym jest obecnie oganesson, który posiada liczbę atomową 118. Fizyk dr Paweł J. Napiorkowski podczas wykładu w ramach Dnia Odkrywców Kampusu Ochota UW podjął się odpowiedzi na pytanie, gdzie leży kres możliwości rozszerzania układu okresowego o kolejne.
Superciężkie pierwiastki wytwarzane są sztucznie w laboratoriach metodą fuzji jądrowych. Im większa jednak liczba protonów w jądrze atomu, tym wyższa musi być liczba neutronów, aby było ono stabilne. Najcięższym pierwiastkiem na tablicy Mendelejewa, który udało się dotąd zsyntetyzować, jest oganesson. Posiada on liczbą atomową 118.
Dr Paweł J. Napiorkowski podczas wykładu odpowiedział na pytanie, czy możliwa jest produkcja pierwiastków o jądrach jeszcze cięższych. Zanim jednak padła odpowiedź, słuchacze mogli dowiedzieć się o kosmicznym pochodzeniu pierwiastków, poznać metodę ich sztucznego wytwarzania oraz prześledzić obfitującą w dramatyczne zwroty akcji historię uzupełnienia układu okresowego o kolejne elementy.
dr Paweł J. Napiorkowski - Środowiskowe Laboratorium Ciężkich Jonów Uniwersytetu Warszawskiego
Znajdź nas:
/ wszechnicafww
/ wszechnicafww1
anchor.fm/wszechnicaorgpl---h...
anchor.fm/wszechnica-fww-nauka
wszechnica.org.pl/
#tablicamendelejewa #pierwiastki #doko #mendelejew #chemia #nauka

Пікірлер: 123
@okololistnie
@okololistnie 5 жыл бұрын
Gratuluję panu Napiórkowskiemu umiejętności prowadzenia wykładu na skomplikowane tematy w tak prosty i przejrzysty dla laika sposób.
@Kacper130295
@Kacper130295 5 жыл бұрын
Aż mi się przypomniały wszystkie kuce na Politechnice, gratulacje wykładowy za stalowe nerwy :)
@kajetkawa6024
@kajetkawa6024 4 жыл бұрын
Bardzo dziękuję za wykład, Prowadzący wbrew opinii innych według mnie świetnie przekazuje niełatwą wiedzę w prosty sposób, reszta jest szumem a nie sygnałem. Pozdrawiam ;)
@gieudowicz
@gieudowicz 5 жыл бұрын
niech ktoś uciszy tego kujonka z tyłu "mam pytanie". Po z tym świetny wykład
@xardasnecromancer590
@xardasnecromancer590 5 жыл бұрын
Hahaha koleś rozbraja :D
@PanXY81
@PanXY81 16 күн бұрын
Super wykład widać że człowiek ma pasję do tego. Super się ogląda takie wykładu na nocnej zmianie pozdrawiam.
@ukasz4310
@ukasz4310 6 ай бұрын
Przykro że tak wartościowy i ciekawy wykład ma tak niewiele wyświetleń. Podoba mi się ten trend upowszechniania wiedzy na YT.
@huskyhusky777
@huskyhusky777 5 жыл бұрын
Świetny wykład !
@qrytyk3702
@qrytyk3702 5 жыл бұрын
Szacunek dla kamerzysty ;)) Na pewno nie przysypiał na tym wykładzie ;) Swoją drogą, wykład poruszył kilka ciekawych kwestii, warto było wytrwać tą godzinkę...
@MichailBaranovFoks
@MichailBaranovFoks 5 жыл бұрын
Bardzo interesujący wykład i świetny prowadzący który przybliżył tę tematykę
@blutextv8085
@blutextv8085 4 жыл бұрын
Szacun dla tego pana
@maqs77
@maqs77 5 жыл бұрын
Jak można w tak prostacki sposób przerywać wykład?
@zachariaszmosakowski3443
@zachariaszmosakowski3443 4 жыл бұрын
O Boże, jeszcze ten jęczący głos, co za typ.
@astat1
@astat1 4 жыл бұрын
Na początku prelegent powinien powiedzieć, że z pytaniami czekamy na koniec... Może tego zabrakło.
@szurpatedyle
@szurpatedyle Жыл бұрын
Bardzo przyjemnie sie ogladalo, dzieki!
@Lbmaniak
@Lbmaniak 5 жыл бұрын
Bardzo ciekawy wykład
@daniellojtek
@daniellojtek 2 жыл бұрын
Ciekawy wykład.
@ozymet
@ozymet 6 ай бұрын
Ciekawy wykład prowadzony przez człowieka z pasją a to się udziela - obejrzałem z ciekawością do samego końca.
@PawelzLublina
@PawelzLublina 4 жыл бұрын
Gdy studiowalem fizyke na UMCS nie przerywało się na wykładzie ! dlaczego ? prawdziwy wykładowca wchodzi w tok myslenia jest to pewien trans , zadajac pytanie bardzo przeszkadzamy . Proponuje zapisywac pytani po wykladzie podejsc porozmawiać :)
@2sdd
@2sdd 5 жыл бұрын
pamietam z liceum wizyty na tym wydziale. super wyklady
@violetmoon4236
@violetmoon4236 3 жыл бұрын
Powinni zmienic nazwe na Laboratorium Badań Jąder (a nie jonow), swietna pogadanka. Pytanie co ogranicza nasze mozliwosci produkcji jeszcze cięższych pierwiastkow, czy z większa energia akceleratorow np. 10x, udaloby sie wcisnąc do jądra więcej protonow.
@lewleo999
@lewleo999 5 жыл бұрын
Mam poczucie, że pytanie postawione w tytule nie zostało w pełni zaadresowane. Zakończenie jakby urwane. Jak wygląda przyszłość odnośnie odkrywania nowych pierwiastków, jakie próby są podejmowane obecnie? Coś o ósmym okresie? Jakie są ograniczenia praktyczne i czy są absolutne granice fizyczne (jakie)?
@golddogsteam3264
@golddogsteam3264 4 жыл бұрын
fajne wąsy a jeszcze lepszy wykład hehe
@olas4605
@olas4605 Жыл бұрын
Super wykład
@showshank74
@showshank74 5 жыл бұрын
Czy na sali jest Ananiasz? 😜
@yogimis
@yogimis 5 жыл бұрын
w ziemi mamy dlatego żelazo, ogólnie ciężkie pierwiastki, bo według hipotezy słońce powstało z materi innej cięższej gwiazdy egzystującej przed słońcem, która to gwiazda utworzyła w swoim wnętrzu te pierwiastki. drobiny cięższej materi (z wirującego dysku z którego uformowało się słońce) zostały wyrzucone na dalsze orbity tam gdzie formowały się planety.
@blackbbbbiochip
@blackbbbbiochip 3 жыл бұрын
1000 👍 panie dr .
@konradgaleziowski4357
@konradgaleziowski4357 2 жыл бұрын
Super.... Tylko czemu tak krótko? Ta godzina wykladu minela mi jak minuta.
@doriandragon914
@doriandragon914 5 жыл бұрын
Bardzo ciekawy wykład. Czytałem już o kolejnych pierwiastkach nie ujawnianych w szkołach. Właśnie po rosyjsku. Jako odpad pozostał mi średnio opanowany język rosyjski. Rosjanie celują dalej niż 130 i trwałość setki miliardów lat.
@grzegorzossowiecki1037
@grzegorzossowiecki1037 5 жыл бұрын
Ten chłopaczek zadający pytania ma straszliwe parcie na bycie w centrum uwagi. Jest denerwujący tym bardziej, że ewidentnie przeszkadza prowadzącemu.
@AlllanMaster
@AlllanMaster 5 жыл бұрын
Chyba nigdy nie byłeś na wykładzie, zadawanie pytań czy dopowiadanie jest normalną częścią wykładu. Chyba że wykładowca sobie nie życzy, ale takiego jeszcze nie poznałem. To jest wykład prowadzony stricte dla studentów na sali i to oni są głównymi odbiorcami.
@grzegorzossowiecki1037
@grzegorzossowiecki1037 4 жыл бұрын
@@AlllanMaster Ogólnie masz rację, jednak w tym szczególnym przypadku to jest ewidentnie chęć "pokazania się". Te pytania i uwagi nie mają na celu ani uzyskania odpowiedzi, ani sprostowania jakiejś nieścisłości, ani zwrócenia uwagi na coś ważnego.
@wilcekyo
@wilcekyo 3 жыл бұрын
@@AlllanMaster wypierdalaj
@rockytalkie
@rockytalkie Жыл бұрын
@@grzegorzossowiecki1037 zgadzam się. Kujon to najgorszy rodzaj człowieka. Sam myśleć nie potrafi, ale powtarzając wykutą na blachę wiedzę, wydaje mu się, że jest inteligentny. Takich biedaków są niestety całe masy po wszelakich uczelniach. Nigdy nie zaryzykuje innego stwierdzenia lub innej koncepcji z uwagi na strach przed ewentualnym ośmieszeniem. To typowy powtarzacz, kopista, który przez całe życie niczego nie wymyśli, nie rozwinie czy nawet nie wpłynie na jakąkolwiek poprawę. Za to z wielką pychą chełpi się cudzą, dotąd zebraną wiedzą. To najgorszy sort człowieka "mądrego". Natomiast przydaje się zamiast książek, bo najczęściej całą jej zawartość wykuł kamieniem na mózgu. Na szczęście dzięki "szybkiej sieci" coraz mniej. Ich samozadowolenie dość często zostaje zachwiane, kiedy jakaś wiedza czy teoria z czasem zostaje dokładnie zweryfikowana i nieco zmieniona, zmodyfikowana. Wtedy, ten sam strach przed ośmieszeniem każe mu szybko te poprawki wprowadzić, tj. wykuć na nowo i jeszcze szybciej zapomnieć o tej jakże wstydliwej sytuacji, nie przyznawać się, że dotąd obnosił się z błędną wiedzą. Geniuszem nigdy nie będzie i żadnego przebłysku podobnych doznań nie sięgnie. Emanuel Kwant 😎
@sell15
@sell15 11 ай бұрын
Na wykładach raczej pytań się nie zadaje (najpierw bowiem trzeba przedstawić podstawy), chyba że wykładowca na koniec pozwoli na ich zadawanie. Co innego na ćwiczeniach, konwersatoriach.
@andrzejszymanski4593
@andrzejszymanski4593 5 жыл бұрын
LaboRatorium a nie laboLatorium - Panie doktorze!
@as7tom
@as7tom 5 жыл бұрын
hehe to samo okaleczyło mi uszy. Miejmy nadzieję, że na nauce zna się lepiej niż na języku polskim.
@ukaszturon8893
@ukaszturon8893 3 жыл бұрын
Niektórzy wykładowcy chcą by ich pytać. Ale pytać na temat i rączka do góry. (wykładowcy proszą jak tu.) Niektórzy po chcą być do pytani po wykładzie.
@wojciechturek1601
@wojciechturek1601 Жыл бұрын
Świetny wykład szczególnie dla mnie jako kompletnego laika otworzyło okno dużo szerzej
@Bogust5
@Bogust5 4 ай бұрын
cyt. "z jądra wylatuje elektron" jak to mozliwe? Skoro jądro nie zawiera elektronów
@CezaryCesarz
@CezaryCesarz 11 ай бұрын
Laboratorium. 🥰 Pozdrawiam, serdeczności 🥰
@fatalsystermerror
@fatalsystermerror 4 жыл бұрын
Tablica Mendelejewa jest nawet nie zaczęta a co dopiero skończona.
@robertmajewski4486
@robertmajewski4486 5 жыл бұрын
Sami widzimy iz brak temu mlodemu kultury i szacunku. No takie zachowania sa z powodow braku odpowiedniego wychowania. Dzis mlodzi "zdobywają wiedze" z reklam smartfonow ,chipsow , piwa i wszelkiego rodzaju bezgranicznego zachowania innych glupich ludzi. Nie że jestem jakimś sztywniakiem ale pytania mozna zadawac po wykladzie.
@kamilbiberstein910
@kamilbiberstein910 5 жыл бұрын
Ciężko się Go słucha
@bzyki1991
@bzyki1991 5 жыл бұрын
Mi nie :)
@oldi184
@oldi184 5 жыл бұрын
Tylko że ostatnie odkrywane syntetyczne pierwiastki od paru dekad mają czas trwania tak krótki że nie sposób jest coś praktycznego z nimi zrobić. Oganesson trwa 180 ms Tennessine 80 ms Liwermor 60 ms Moscovium 220 ms Flerow 5 sek. Kopernik 8 minut Bohr 61 sek. Co można zrobić z pierwiastkiem który istnieje kilka minut albo kilkanaście sekund? Zrobić mu zdjęcie? Nie ma to żadnego praktycznego zastosowania bo taki pierwiastek rozpadnie się szybciej niż trwa przerwa na śniadanie. Nauka odkrywania nowych pierwiastków jest bardziej nauką dla grantów i dotacji niż dla praktycznego wzbogacania wiedzy by potem tworzyć z tego jakieś praktyczne wynalazki.
@grzegorzossowiecki1037
@grzegorzossowiecki1037 5 жыл бұрын
Czas trwania w sekundach pozwala zbadać właściwości chemiczne i fizyczne takiego pierwiastka, a to naprawdę bardzo dużo.
@lsdap1969
@lsdap1969 5 жыл бұрын
No i pozostaje pytanie czy jakiś związek chemiczny może wydłużyć okres poltrwania danego pierwiastka.
@figefago
@figefago 4 жыл бұрын
Jeśli taki pierwiastek jest niezbędny do wytworzenia innego izotopu, który już będzie stabilny to znajomość techniki jego produkcji jest już uzasadniona :)
@rockytalkie
@rockytalkie Жыл бұрын
@@lsdap1969 dobre pytanie, wydaje się, że związek nie, ale specyficzne warunki chyba już tak.
@sebastianszczepaniak808
@sebastianszczepaniak808 5 жыл бұрын
Beryle do zelaza powstaju w wyniku fuZji spirytusowej za Omjakonu. W wiekszosci rozpadaja sie na dzien nastepny po fuzji. Wyjasnienie dla slucha " mam pytanie"
@bartoszjabonka1847
@bartoszjabonka1847 5 жыл бұрын
Szanowny Panie nazwa West, którą sugerował Śniadecki pochodziła od nazwy Vestium (Westa) - bogini domowego ogniska. Ruten natomiast ma konotację z Rusią - Ruthenia.
@grzegorzossowiecki1037
@grzegorzossowiecki1037 5 жыл бұрын
Taką wersję podaje Wikipedia. Wikipedia podaje również, że sam Śniadecki odwołał swoje odkrycie.
@rockytalkie
@rockytalkie Жыл бұрын
Co do vesty się zgadzam. Pan prof. najprawdopodobniej zapomniał i przypisał nazwę vestium do dzikiego zachodu 😉, ale z mojej wiedzy jest tak jak piszesz. Odnośnie rutenu się nie wypowiadam.
@anna66581
@anna66581 5 жыл бұрын
Nie można zmienić Hel ,na HELON , by pasowało .. :)
@grzegorzossowiecki1037
@grzegorzossowiecki1037 5 жыл бұрын
To jest pytanie? Stwierdzenie? Propozycja?
@FiremarkPl
@FiremarkPl 5 жыл бұрын
@@grzegorzossowiecki1037 żart.
@rockytalkie
@rockytalkie Жыл бұрын
@@FiremarkPl uff, użyło mu 😀
@MichaTerajewicz
@MichaTerajewicz 5 жыл бұрын
Bizmut nie jest stabilny. Ma bardzo długi czas półokresu rozpadu, ale stabilny nie jest.
@lsdap1969
@lsdap1969 5 жыл бұрын
@@FelixLab przede wszystkim musisz zaznaczyć, że wolnego neutronu. Neutron będący częścią jądra atomowego to zupełnie inna gadka. No i na chwilę obecna nie jesteśmy w określić/obliczyc/stwierdzić jaki jest (jeśli istnieje) okres poltrwania protonu. Tak więc aktualnie możesz co najwyżej powiedzieć, że wszystkie wyżej od wodoru. L
@black8jaac
@black8jaac 5 жыл бұрын
Curium (96) to nastepny pierwiastek zwiazany z Polska.
@888waldi
@888waldi 5 жыл бұрын
To chyba jasne dlaczego Panie wybierają fizykę jądrową?? Szczegóły 888231200.
@marcinwojcik9835
@marcinwojcik9835 5 жыл бұрын
Laboratorium, labora - praca
@kamilbreda9452
@kamilbreda9452 3 жыл бұрын
Pan Napiorkowski omawia nową tablicę układu okresowego pierwiastków a nie Mendelejewa. Warto w wykładach trzymać się logiki.
@AnharonXairen
@AnharonXairen 5 жыл бұрын
prędkosc x1.75 i mozna słuchać xD
@RafalKotyla
@RafalKotyla 5 жыл бұрын
1,25 jest ok
@shaco77
@shaco77 5 жыл бұрын
mi najlepiej sie slucha na 2,5
@almanzor2008
@almanzor2008 5 жыл бұрын
W labolatorium warto zajmować się nauką
@lsdap1969
@lsdap1969 5 жыл бұрын
Nie jestem sam! Co Ci ludzie mają z wymowa laboratorium...
@danieldz7906
@danieldz7906 5 жыл бұрын
46:00 hehehe instytut w dupnej... tak mam 6 lat.
@matthans2707
@matthans2707 3 жыл бұрын
Czy ma prof. świadomość że wszystkie problemy badawcze zostały rozwiązane w ks liczb w bibli
@re4ct0r
@re4ct0r 5 жыл бұрын
Labolatorium?
@grzegorzossowiecki1037
@grzegorzossowiecki1037 5 жыл бұрын
Następny dzbanek, który pewnie przeprowadziłby godzinny wykład bez ani jednego przejęzyczenia.
@SaycoRa
@SaycoRa Жыл бұрын
Zacny wąs.
@onieznajomy9553
@onieznajomy9553 3 жыл бұрын
Zaucha wiecznie zywy
@PolishPianoOrgan
@PolishPianoOrgan 5 жыл бұрын
49:28 Jak ujrzałem jej oczy moje jądra też stały się superciężkie ohhh
@grzegorzossowiecki1037
@grzegorzossowiecki1037 5 жыл бұрын
Wreszcie jakiś konstruktywny wkład do dyskusji.
@xXNoxX
@xXNoxX 5 жыл бұрын
Ale stuleja a ebe.................................. aż się przejść musiałem.
@extremerobotteam1782
@extremerobotteam1782 5 жыл бұрын
Korea Północna!
@fatalsystermerror
@fatalsystermerror 3 жыл бұрын
Tablica Mendelejewa nie jest nawet zaczęta.
@RysiekQwerty
@RysiekQwerty 5 жыл бұрын
Czy ja źle słyszę? Czy taki autoryter mówi LABO(L) ATORIUM?
@kedasikWS
@kedasikWS Жыл бұрын
Taka arcyciekawa tematyka. Nie daloby sie przygotowac do wykladu tak, zeby nie gubic watkow, nie musiec improwizowac („westum”), zachowac logiczny ciag wypowiedzi bez skakania po dygresjach i mowic po polsku (laboRatorium). A Pana „slyszalem, ze…” pouczyc o mozliwosci zadawania pytan a nie popisywania sie wlasna wiedza na czyims wykladzie.
@matthans2707
@matthans2707 3 жыл бұрын
Tablica medwiediewa. #wiadomosci
@kagkg
@kagkg 5 жыл бұрын
To chyba jednak żadne odkrycia, cała tablica jest już znana i pierwiastków jest więcej niż uczą w szkołach, warto posłuchać wykładu dr Aleksandra Woźnego - fizyka jądrowego np. odcinek 24 lub 25
@gooral9438
@gooral9438 5 жыл бұрын
Szury won
@jacekn4676
@jacekn4676 5 жыл бұрын
A dlaczego nie mozemy stworzyć lepszego cyklotronu niz ruskie? :-\
@piotrnovak2120
@piotrnovak2120 5 жыл бұрын
bo splacamy dlugi zaciagane po kolei przez wszystkie rzady i na utrzymaniu mamy KK i cala mase innych nierobow +
@fatalsystermerror
@fatalsystermerror 4 жыл бұрын
2:28 a wiec za duzo matematyki przedostało sie do fizyki, zwlaszcza teoretyki.
@Clawer8
@Clawer8 4 жыл бұрын
Takie kanały to oaza wysokiego poziomu na pustyni gówna jaką obecnie jest polski KZfaq, w dobie pseudonauki każdy kanał udostępniający prawidłową wiedzę jest na wagę złota
@TomaszTomzik
@TomaszTomzik 5 жыл бұрын
hehe, pierwiastki powstały w wielkim wybuchu... a skąd powstał wielki wybuch?
@figefago
@figefago 4 жыл бұрын
z rozpadu gigantycznej czarnej dziury
@blutextv8085
@blutextv8085 4 жыл бұрын
Ten dzieciak tak wkurza
@jackpawlak8535
@jackpawlak8535 5 жыл бұрын
Elektrony z jądra??? cyklotron tworzy atomy no nie do końca wiem skrót myślowy ale drastycznie nieprofesonalny w tej wypowiedzi , cyklotron rozpędza a w wyniku zderzeń powstaja inne cięzsze jądra koleś wykładający skrótami myślowymi zabija logikę swoich wypowiedzi niestety.
@marcinpietrzak9358
@marcinpietrzak9358 5 жыл бұрын
Elektrony z jądra były w kontekście rozpadu beta i to jest prawda. W tym procesie neutron w jądrze rozpada się na proton i elektron. Proton zostaje, a elektron z jądra ucieka z dużą energią.
@waldemarmoskalecki7891
@waldemarmoskalecki7891 5 жыл бұрын
my apologies for my bad English- but this guy's Polish sounds like he's a middle school teacher from a very remote village. Way to many redundant words.
@fishol90
@fishol90 5 жыл бұрын
Ten pan średnio się nadaje na wykładowce
@ukaszjonski3051
@ukaszjonski3051 2 жыл бұрын
Labo[R]atorium ugh
@HobbyAsylum
@HobbyAsylum 5 жыл бұрын
tl;dw?
@NimrodElTzane
@NimrodElTzane 5 жыл бұрын
LaboRatorium
@akh567
@akh567 5 жыл бұрын
sine labore non est panis in ore
@grzegorzossowiecki1037
@grzegorzossowiecki1037 5 жыл бұрын
@@akh567 Ora et labora.
@grzegorzossowiecki1037
@grzegorzossowiecki1037 5 жыл бұрын
NimrodElTzane A ty, cwaniaczku, przeprowadź godzinny wykład i ani razu się nie przejęzycz.
@jamqdlaty
@jamqdlaty 5 жыл бұрын
@@grzegorzossowiecki1037 "Ani razu" nie ma tu zastosowania, bo ten pan za każdym razem mówi "Labolatorium", mimo że pracując w tym miejscu powinien chociaż potrafić wypowiedzieć to słowo...
@lsdap1969
@lsdap1969 5 жыл бұрын
@@grzegorzossowiecki1037 to nie było przejezyczenie. Nie tyle razy pod rząd
@HapkinsPL
@HapkinsPL 5 жыл бұрын
Słaby wykład do 5 min poczekam i moze ocenie poźniej
@pawelsiniewicz8561
@pawelsiniewicz8561 5 жыл бұрын
Ale pierdolisz
@m72m72
@m72m72 5 жыл бұрын
niby dochtór a godo laboLatorium zamiast laboRatorium
@egoistaX
@egoistaX 5 жыл бұрын
czytli gówno wiemy
@adamobronski9376
@adamobronski9376 5 жыл бұрын
Niemcy ucza dzieci w szkole, ze Kopernik byl niemcem
@marcinszczecin9939
@marcinszczecin9939 5 жыл бұрын
Bo był, tylko nie uczą, że był przy tym dobrowolnym poddanym polskiego króla i osobą związaną z Rzeczpospolitą a nie państwami niemieckimi.
@zybxax7275
@zybxax7275 5 жыл бұрын
Kopernik była kobietą !
@grzegorzossowiecki1037
@grzegorzossowiecki1037 5 жыл бұрын
Adam Obronski A w polskich szkołach uczą dzieci, że Bóg stworzył świat w siedem dni. Pytanie brzmi: Które z tych dzieci mają szansę osiągnąć coś we współczesnej nauce?
@cezarytomczyk9626
@cezarytomczyk9626 5 жыл бұрын
@@grzegorzossowiecki1037 Poziom świadomości nie pozwoli Ci na zrozumienie tej, że "szansy" ;)
@rockytalkie
@rockytalkie Жыл бұрын
@@marcinszczecin9939 był Niemcem, ale delegatem rzymskim na Polskę. Miał misję i ją wykonał. Na szczęście papiery historyczne są dla Nas bardzo korzystne.
@marcinprokopiak7541
@marcinprokopiak7541 4 жыл бұрын
Chyba laboratorium a nie labolatorium😂 Panie psorze wstyd.
@DarthShpan
@DarthShpan 5 жыл бұрын
niski poziom tego "wykładu" To wiedza ze szkoły średniej
@TheNichtfall
@TheNichtfall 5 жыл бұрын
Nie da się tego słuchać. Ten człowiek nie potrafi złożyć spójnego zdania i się jąka. Wyłączyłem po kilku minutach, mimo że miałem ochotę na porcję wiedzy.
@P16.D4
@P16.D4 5 жыл бұрын
to masz pecha
@robsonicam
@robsonicam 5 жыл бұрын
Nikt plakac nie bedzie. Wyklad bardzo ciekawy dla ludzi poszukujacych wiedzy...
@spokojnyczowiek8331
@spokojnyczowiek8331 5 жыл бұрын
Ja wyłączyłem po wielkim wybuchu
@grzegorzossowiecki1037
@grzegorzossowiecki1037 5 жыл бұрын
TheNichtfall Brak ci umiejętności koncentracji uwagi, skupienia się na rzeczach ważnych odrzucając nieistotne szczegóły.
@figefago
@figefago 4 жыл бұрын
+TheNichtfall Czekamy na twoje wykłady, może zbierzesz liczniejsze grono słuchaczy ;D Tymczasem lubimy to co mamy :P
ONE MORE SUBSCRIBER FOR 6 MILLION!
00:38
Horror Skunx
Рет қаралды 15 МЛН
New Gadgets! Bycycle 4.0 🚲 #shorts
00:14
BongBee Family
Рет қаралды 13 МЛН
Who’s more flexible:💖 or 💚? @milanaroller
00:14
Diana Belitskay
Рет қаралды 18 МЛН
Bliżej Nauki: Kilka refleksji o czwartym wymiarze - dr Zdzisław Pogoda, prof. UJ
59:17
Wydział FAIS - Uniwersytet Jagielloński
Рет қаралды 94 М.
Czy istniało królestwo Dawida? - dr hab. Łukasz Niesiołowski-Spano
46:29
Czas i Wieczność, Konieczność i Wolność, Michał Heller
55:53
Początki, ale czego? O Mieszku I - dr hab. Grzegorz Pac
59:45
Wszechnica FWW
Рет қаралды 190 М.
Krzysztof A. Meissner, Granice wiedzy we Wszechświecie
42:43
Copernicus
Рет қаралды 166 М.
Czas kosmiczny [cz. 1] - prof. Krzysztof Meissner
45:49
Wszechnica FWW
Рет қаралды 285 М.
O co chodzi w fizyce kwantowej - Andrzej Dragan BS3S #6
43:52
Astrofaza
Рет қаралды 343 М.
Prof. Wojciech Grabowski - „Fizyka chmur”
1:22:45
Zapytaj fizyka
Рет қаралды 20 М.
ONE MORE SUBSCRIBER FOR 6 MILLION!
00:38
Horror Skunx
Рет қаралды 15 МЛН