No video

Czy wyłączniki różnicowoprądowe typu AC powinny być wycofane? RCD typu AC vs RCD typu A. Testujemy

  Рет қаралды 37,512

From the electrician's guide

From the electrician's guide

Күн бұрын

📃Jak powstał kanał Z PORADNIKA ELEKTRYKA 👉patronite.pl/z...
📊 Fajne pliki dla elektryków i nie tylko 👉 zpe24.pl/shop-...
🛒Sklep allegro z plikami 👉 allegro.pl/uzy...
Potrzebujesz dobrych plików Excel do wyceny instalacji, podziału obwodów, selektywności zabezpieczeń? Zapraszam do mojego sklepu na zpe24.pl lub na allegro. Znajdziesz tam również szablony opisów do rozdzielnic.
👉O czym jest ten film❓
W tym filmie pokażę Ci jak działają wyłączniki różnicowoprądowe, jaka jest różnica w działaniu wyłączników typu AC oraz typu A. Odpowiemy sobie na pytanie jakie kształty prądów generują poszczególne urządzenia w instalacjach i jak te kształty wpływają na działanie wyłączników.
⛔ UWAGA !!! ⛔
⚠️PRĄD ZABIJA, BĄDŹ OSTROŻNY !!!⚠️
Wszystkie prace elektryczne powinny być wykonywane przez osoby o odpowiednich uprawnieniach i kwalifikacjach zawodowych, osoby nie posiadające odpowiednich kwalifikacji nie powinny wykonywać prac elektrycznych.
Pozostałe linki:
🔵Facebook: / z.poradnika.elektryka
🟡Grupa ZPE: / z.poradnika.elektryka
🟠Serwis zpe24.pl: zpe24.pl/
⚫Tik Tok: vm.tiktok.com/...
🟣Instagram: / z.poradnika.elektryka
Przydatne linki:
‪@brevetufvassons923‬
www.breve.pl/
[00:00] Wstęp
[01:18] Omówienie układu połączeń
[12:57] Podłączenie i sprawdzenie oscyloskopu, kształt napięcia i prądu w układzie
[18:02] Podłączenie miernika i omówienie pomiaru wyłączników RCD
[23:14] Pomiary wyłączników RCD w rozdzielnicy
[35:31] Omówienie i sprawdzenie kształtu prądu dla różnych urządzeń gospodarstwa domowego
[45:54] Sprawdzenie działania RCD na urządzeniach gospodarstwa domowego podczas upływu
[1:04:09] Podsumowanie i wnioski
[1:07:27] Zakończenie

Пікірлер: 166
@zpe
@zpe Жыл бұрын
Otrzymałeś pomoc❓ Wsparcie kanału mile widziane 💰 www.paymedia.pl/zporadnikaele... 👇👇👇 Zaoszczędziłeś kilka złotych 💰 dzięki filmom 🎬 na tym kanale? Wesprzyj kanał 💳💵 Każdy, nawet najmniejszy "donejt" mile widziany. Wsparcie pomaga mi realizować kolejne produkcje. Z góry serdecznie dziękuję 🤝 👆👆👆 📊 Fajne pliki dla elektryków i nie tylko 👉 zpe24.pl/shop-full-width/ 🛒Sklep allegro z plikami 👉 allegro.pl/uzytkownik/ZPE_MK Potrzebujesz dobrych plików Excel do wyceny instalacji, podziału obwodów? Zapraszam do mojego sklepu na zpe24.pl lub na allegro. Znajdziesz tam również szablony opisów do rozdzielnic. 🛒zpe24.pl 👉 zpe24.pl/shop-full-width/ 🛒allegro 👉 allegro.pl/uzytkownik/ZPE_MK 👉O czym jest ten film❓ W tym filmie pokażę Ci jak działają wyłączniki różnicowoprądowe, jaka jest różnica w działaniu wyłączników typu AC oraz typu A. Odpowiemy sobie na pytanie jakie kształty prądów generują poszczególne urządzenia w instalacjach i jak te kształy wpływają na działanie wyłączników. ⛔ UWAGA !!! ⛔ ⚠PRĄD ZABIJA, BĄDŹ OSTROŻNY !!!⚠ Wszystkie prace elektryczne powinny być wykonywane przez osoby o odpowiednich uprawnieniach i kwalifikacjach zawodowych, osoby nie posiadające odpowiednich kwalifikacji nie powinny wykonywać prac elektrycznych. Pozostałe linki: 🔵Facebook: facebook.com/z.poradnika.... 🟡Grupa ZPE: facebook.com/groups/z.por... 🟠Serwis zpe24.pl: zpe24.pl/ ⚫Tik Tok: vm.tiktok.com/ZMR9vS4E7/ 🟣Instagram: instagram.com/z.poradnika... Przydatne linki: @Breve Tufvassons www.breve.pl/
@robertmototravel
@robertmototravel Жыл бұрын
To jest film instruktażowy z wyższej półki! Bardzo dziękuję!
@MARIUSZ-K
@MARIUSZ-K Жыл бұрын
DLA LUDZI Z INNEJ PÓŁKI ...
@Markus-ob1nv
@Markus-ob1nv Жыл бұрын
​@@MARIUSZ-KDokładnie tak ale tu by jeszcze było trzeba wziąść parametr jakim obciążeniem jest ludzkie ciało bo te roznicowki najpierw mają chronić życie później upływ np do mokrej ściany czy ziemi ale jak życie pisze scenariusz tak najlepiej dobrane zabezpieczenia mogą nie zadziałać. Zazwyczaj działają ☺️
@miroslawkazior
@miroslawkazior Жыл бұрын
Świetny film, poleciłem paru znajomym elektrykom :) Szkoda że można dać tylko jedną łapkę i pozdrawiam panów elektryków starszej daty 😎
@stefanokrzeja001
@stefanokrzeja001 Жыл бұрын
Pierwszy taki obszerny test na polskim KZfaq. Super. Podobne testy robił rosyjski youtuber elektryk Заметки Электрика oraz zwykły test miernikiem kilku RCD różnych producentów rumuński youtuber elektryk Proiectediversediy, a tak po za tym to chyba nikt. Twój test był obszerniejszy, bo z oscyloskopem i chyba jedyny taki na KZfaq, a po za tym były to aparaty nowe i używane, co dla porównania jak zachowują się po latach eksploatacji ma znaczenie. Mam spostrzeżenie, że RCD typu AC prawdopodobnie miałyby kłopot z zadziałaniem przy prądach odkształconych o natężeniu w zakresie do 30 mA, ale jak wiadomo większość urządzeń pobiera zazwyczaj więcej prądu i to też ma wpływ na zadziałanie, chociaż robiłem test na RCD typu AC (ETI model EFI6-2) mierząc natężenie prądu upływu z zastosowaniem mostka Graetza wyprostowany dwupołówkowo i z jedną diodą czyli prostowanie jednopołówkowe oraz potencjometru precyzyjnego zmniejszając jego rezystancję, aż do momentu wyzwolenia, czyli w moim przypadku ok. 24 mA i ten sam wynik był niezależny od polaryzacji, Pomiary powtarzałem wielokrotnie. Dodam, że test robiłem na obniżonym napięciu 24V z użyciem transformatora. Może producent (ETI) wyprodukował dużą partię typu A i tylko nadruki były AC byle towar się sprzedał, bo inaczej nie mogę tego wytłumaczyć.
@debumcykcyk
@debumcykcyk Жыл бұрын
To jest pierzchnie znany trik. Pewna polska firma produkująca odprawy awaryjne działa dokładnie tak samo.
@The_Unobtainium
@The_Unobtainium 4 күн бұрын
17:05 - żarówa nie przesuwa prądu względem napięcia. Podłaczyłeś oscyloskop tak, że to jest mylące. Film mega ciekawy i przydatny. Dziękuję!
@krzysztof_antczak
@krzysztof_antczak Жыл бұрын
Materiał petarda.👍 Wyjaśnione ze szczegółami. 💪 Wielki podziw z mojej strony za zaangazowanie wklad własny i czas jaki poswięciłeś na ten materiał. Pomimo zdarzających się nieprzychylnych komentarzy rób swoję, bo robisz kawał dobrej roboty dla potomnych. Skrzynka 🍺🍻 dla Ciebie.
@rafah.6838
@rafah.6838 Жыл бұрын
Oby obejrzeli ten film inwestorzy nie tylko elektrycy. Dzięki za podzielenie się wiedzą i poświęcony czas.
@rowerempogorach5072
@rowerempogorach5072 10 ай бұрын
Najfajniejsze te przebiegi na oscyloskopie, suszarka i wiertarka zaskoczenie - na szczęście u siebie mamy Typ: A Legranda bo sami robiliśmy instalację:-) Super materiał!
@tomaszkrzeminski6238
@tomaszkrzeminski6238 Жыл бұрын
Oczywiście jak zawsze niezawiodlem się ,Pan Mateusz ponownie wykazał profesjonalizmem i dogłębnie omówił izobrazowal temat.Dziekuje
@pizzamen1
@pizzamen1 Жыл бұрын
Zbierałem się do obejrzenia tego materiału, ale było warto. Jak zwykle merytorycznie najwyższy poziom. Kolejny mit elektryków wyjaśniony i rozwiązany. Dziękuję za film i pozdrawiam.
@andrzej3511
@andrzej3511 Жыл бұрын
Mała uwaga: różnicówki nie mają zabezpieczać urządzeń elektronicznych, tylko człowieka, prawda? Ciało ludzkie NIE MA WBUDOWANYCH DIOD powodujących jednookresowy przepływ prądu. Dlatego przez ciało człowieka poleci prąd PEŁOOKRESOWY i różnicówka AC zadziała jak najbardziej! Kto ryzykant niech sprawdzi na własnym ciele, albo lepiej: niech kupi świńską nogę do testu (nóżki w galarecie w bonusie, jeśli żona jest dobrą gospodynią...) 😁😁😁😁😁😁😁 Jedyne zagrożenie jakie widzę to urządzenia cieplne, które mają ograniczaną moc diodą półprzewodnikową. Wszakże aby zostać takim prądem porażonym trzeba to urządzenie rozbebeszyć a tego raczej nikt dziś nie robi wobec taniości nowych. Być może się mylę oceniając po sobie, jednak wystarczy popatrzeć po półkach w markecie by niechybnie dojść do wniosku: "a w d*pie z tym z starociem" i sięgnąć po suszarkę za małych kilkadziesiąt złotych, bo jakby chciał kupić nowy silnik czy grzałkę to zapłaci drożej. I w ten sposób "jednopołówkowe zagrożenie" ląduje w elektrośmieciach. Całkiem bezpiecznie! Na marginesie: co najmniej od 20 lat urządzenia elektroniczne są zabezpieczane bezpiecznikami półprzewodnikowymi które działają IDEALNIE precyzyjnie tak, że elektromechanicze zabezpieczenia, choćby najlepsze, mogą jedynie śnić o takim poziomie bezpieczeństwa. Chociaż NIE SĄ to zabezpieczenia różnicowe to może okazać się, że zadziała ono gdy ktoś nieopatrznie zostanie porażony. Policzmy: (30 mA) 0,03x230=7 watów - a więc WIĘCEJ niż typowy, mały zasilacz impulsowy... Większe zasilacze impulsowe na ogół budowane są jako NIEROZBIERALNE! Ale nawet gdyby, to są one wyposażane w prostowniki pełnookresowe Graetza! Zatem AC ZADZIAŁA! Oczywiście zgadzam się z tezą, że lepsze jest wrogiem dobrego i dlatego różnicówki typu A są ze wszech miar godne polecenia i STOSOWANIA. Ale nie zgadzam się z tezą, że różnicówki typu AC nie gwarantują zabezpieczenia CZŁOWIEKA. Zresztą... Czy ktoś stworzył już zabezpieczenie idealne? Bo ja zawsze słyszę o jakich wadach i ograniczeniach kolejnych "cudów". Wydaje mi się, że NIC NIE ZASTĄPI zdrowego rozsądku i zwykłej ostrożności końcowego użytkownika. Zaś porażanie były są I BĘDĄ nawet przy różnicówkach typu A! Dlatego NIE WIDZĘ POWODU do nerwowego wymieniania różnicówek AC, jeśli ktoś takie ma zainstalowane. Owszem, przy okazji jakiejś grubszej przebudowy czemu nie? Idąc dalej tym tropem: proponuję nie nagłaśniać "problemu" bo a nuż jakiś kretyn w Sejmie podchwyci temat i za moment będziemy mieć piękną, nową ustawę NAKAZUJĄCĄ wymiany różnicówek!!! Bo jakiś inny cwaniaczek wyczai okazję do podniesienia obrotów swojej firmy. Chodzi mi o to aby każdy obywatel Lechistanu miał swobodę wyboru a nie kolejny OBOWIĄZEK. W tym sensie działalność dydaktyczna jest bardzo dobrym przedsięwzięciem, ale z wnioskami proponuję ostrożniej... Słowo "LEPSZE" jest tu całkowicie na miejscu, zaś sugestie wycofania różnicówek AC zdecydowanie przedwczesne.
@zpe
@zpe Жыл бұрын
Fajny komentarz. Jestem pod wrażeniem 👍 Moją intencją nie było nigdy nawoływanie do wymiany RCD typu AC na A w istniejących instalacjach, tylko rozważenie przy zakupie nowego RCD, czy lepszym rozwiązaniem nie będzie typ A. Zgadza się, RCD nie mają zabezpieczać urządzeń tylko ludzi, ale ich zadaniem jest wyłączyć obwód w momencie wystąpienia awarii, a nie wtedy gdy dojdzie do porażenia. RCD musi wyłączyć w momencie upływu prądu przez obudowę, a nie wtedy gdy ktoś dotknie obudowy. Jeśli RCD dopuści do takiej sytuacji, że pomimo upływu przez obudowę nie następuje wyłączenie, a następuje dopiero po dotknięciu obudowy przez człowieka to taki RCD jest bezużyteczny, bo miał chronić przed porażeniem a nie już po. Takie jest moje zdanie. Oczywiscie suszarka jest w 2 klasie i porażenie faktycznie może nastąpić jeśli zaczniemy w niej grzebać, ale myślę, że wrócę do tematu i wyszukamy inne urządzenia, które podobnie nie będą oddziaływały na RCD typu AC a nie będą w 2 klasie.
@andrzej3511
@andrzej3511 Жыл бұрын
@@zpe Jeszcze dwa słowa. Oczywiści rozumiem, że różnicówki być MUSZĄ, że nie po to są przepisy by na nie lać z góry ciepłym moczem. ŚWIADOMY użytkownik sam zadba nie tylko o to by być w zgodzie z przepisami, ale wyjdzie daleko przed nie dokładając wszelkich starań (i co tu dużo gadać: sporo kasy) aby jego instalacja nie była tykającą bombą zegarową. Ale! Możemy sobie wyobrazić takie awarie urządzeń elektrycznych, które będą skutkować pojawieniem się NIEBEZPIECZNEGO napięcia na metalowych elementach ich obudów. I oczywiście różnicówka wywali taki obwód. Jednak równie dobrze mogę sobie wyobrazić takie uszkodzenia, szczególnie urządzeń elektronicznych, gdzie na tychże elementach pojawi się bardzo niebezpieczne napięcie NIE TWORZĄC WARUNKÓW DO ZADZIAŁANIA RÓŻNICÓWKI! Bez względu na jej klasę. Do tej grupy urządzeń będą należeć wszystkie urządzenia odseparowane galwanicznie od sieci wewnętrznym zasilaczem. Już to klasycznym na tradycyjnym trafie, już to z zasilaczami impulsowymi, które gwarantują jeszcze lepszą separację od sieci. Tak więc moje nawoływania o rozsądek są tym samym co pański anons na początku każdego odcinka. :)))) Bowiem istnieją tylko trzy skuteczne metody zapobiegania porażeniom elektrycznym: a) myślenie, b) myślenie i c) myślenie. I o tym powinni pamiętać wszyscy: projektant, instalator i użytkownik!!!! Po równo. Bo prąd i energetyka elektryczna to bardzo fajny wynalazek, ale gdy mu pozwolić na "chodzenie własnymi ścieżkami" to skurwiel, nie wiedzieć czemu, wybiera drogę przez nasze ciało...
@zpe
@zpe Жыл бұрын
Zgadzam się w 99%. Brak myślenia i przewidywania jest przyczyną największej liczby porażeń, ale nie nazwałbym prądu "skurwielem", on nie jest niczemu winien, tak jak woda nie jest winna, że ktoś się w niej utopił. W 99% brak czujności i myślenia...
@franula89
@franula89 Жыл бұрын
i właśnie takiego komentarza szukałem od dawna. Szacunek dla Pana
@MrPiter314
@MrPiter314 Жыл бұрын
A co z gniazdkiem z "urwanym bolcem"? Jeden z lepszych filmów w ojczystym języku pokazującym dlaczego RCD AC powiem zostać wycofany z naszych domów. 👍👍👍
@zpe
@zpe Жыл бұрын
Zapomniałem powiedzieć. Urwałem, żeby zmienić biegunowość wiertarki.
@krism3151
@krism3151 Жыл бұрын
👍👍👍 Daje do myślenia, kawał dobrej i bardzo potrzebnej roboty. Oglądają przypomniały mi się czasy pracowni elektrycznych w technikum i na studiach sprzed 20 lat . Pozdrawiam
@effectcio4446
@effectcio4446 Жыл бұрын
konkretny film i w 100% w ciągu 1 godziny rowiązał zagadkię konkretnie i na temat, że nie powinno się stosować AC
@zpe
@zpe Жыл бұрын
Muszę przetestować więcej urządzeń i zrobić ogólnodostępną listę urządzeń nie działających na AC.
@stoczwarty
@stoczwarty Жыл бұрын
To przesunięcie fazowe przy obciążeniu rezystancyjnym wynika ze sposobu w jaki podłączyłeś oscyloskop. Tak na prawdę to powinieneś w drugim kanale odwrócić fazę. Gdybyś zastosował układ pomiarowy oparty np. o układ ACS712 to fazy byłyby zgodne. W takim układzie jak Twój czyli przy pomiarze prądu i napięcia względem tego samego punktu odniesienia na rezystorze pomiarowym musi to tak wyglądać , ale w rzeczywistości prąd i napięcie winny być w fazie zgodne i tak jest w istocie.
@kacperzebrak6734
@kacperzebrak6734 Жыл бұрын
Istotne. Przy obciazeniu rezystancyjnym napiecie i prad jest w fazie. Obciazenie indukcyjne i pojemnosciowe przesuwa faze...
@zpe
@zpe Жыл бұрын
To fakt. Założenie było, żeby zrobić to jak najprościej i chciałem uniknąć podłączania oscyloskopu na żyle fazowej, z wiadomych powodów. To akurat nie miało wpływu na samo działanie układu i nie do końca ten fragment przemyślałem, gdyż był on dla mnie nieistotny z punktu widzenia tematu, aczkolwiek faktycznie powinienem to wytłumaczyć inaczej lub chociaż wspomnieć o tym. Niestety podczas nagrywania nie wszystko można dokładnie przemyśleć, tym bardziej, że z reguły nagrywam jednym ciągiem i nie mam jakiegoś opracowanego scenariusza tylko po prostu buduję układ i go omawiam. Mój błąd. Dziękuję za słuszne zwrócenie uwagi.
@adamdowicz
@adamdowicz Жыл бұрын
Wystarczyło punkt wspólny obu sond ("masy") podłączyć od góry tego opornika i wskazanie było by prawidłowe. Z tamtej strony jest źródło napiecia.
@haczyk84
@haczyk84 4 ай бұрын
@@zpeja jeszcze dodam, że jak jest lustrzane odbicie to jest to 180 stopni a nie 90. Można włączyć odwracanie w oscyloskopie, żeby nie przepinać końcówek.
@Wojciu100000000000
@Wojciu100000000000 Жыл бұрын
Świetny materiał! Szkoda ze chociaż w 10% nie starano się przekazywać mi w taki sposób wiedzy w technikum ;)
@zpe
@zpe Жыл бұрын
Może kiedyś system edukacji się zmieni. Pozdrawiam.
@serwisregit
@serwisregit Жыл бұрын
Film sztos, szacun za poświęcony czas i pracę szkoda, że w lutym tego nie nagrałeś...
@kykogipsowski6922
@kykogipsowski6922 Жыл бұрын
Solidny materiał , brawo. Czułem się jak na laboratoriach w technikum .
@grzegorzchrust1718
@grzegorzchrust1718 Жыл бұрын
Praktyka to podstawa. Jak miałem trochę więcej czasu tu lubiłem zabawy z półprzewodnikami np taki sidac wykorzystany do lamp wyładowczych. Sposoby łączenia złącz P i N mogą zaskakiwać podobnie jak ich wykresy charakterystyk.
@dawidklimczak1296
@dawidklimczak1296 Жыл бұрын
Super film. Najlepszy na KZfaq.
@zpe
@zpe Жыл бұрын
Dzięki
@grzegorzkolbrecki8344
@grzegorzkolbrecki8344 Жыл бұрын
Bardzo dziękuję za materiał, co do "innych urządzeń" to pierwsze co się nasuwa i może popieścić to koc elektryczny na "pierwszym biegu" .
@RafalWrobelGO
@RafalWrobelGO 10 ай бұрын
Super materiał, długo zastanawiałem się nad jego obejrzeniem - przerażała mnie długość, ale było warto. Dzięki👍
@adambandit407
@adambandit407 Жыл бұрын
Czyli jak suszarka zacznie nas "razić" szybko ją na drugi bieg, oczywiście jeśli mamy RCD typu AC (żart). Bardzo fajna prezentacja, możnaby jeszcze zamiast stałego rezystora na PE dać rezystor regulowany i pomanipulować prądem upływu.
@patrac2826
@patrac2826 Жыл бұрын
Super test 👍💪 Dziękuję za jego przeprowadzenie i podziwiam za wiedzę teoretyczną jak i praktyczną.
@AdamFelsztukier
@AdamFelsztukier Жыл бұрын
Stosuje do standardowych instalacji typu dom, biuro wylacznie RCD typu A, rekomenduję to wszystkim użytkownikom i instalatorom. A jednak hurtownie trzymają na stanie AC, bo inne się nie sprzedają. Jestem za zmianą norm i przepisów w tym zakresie, bo wiedzy i zdrowego rozsądku u nas brak.
@zpe
@zpe Жыл бұрын
Ja także stosuję zawsze A. Odszedłem już od typu AC, chyba, że w projekcie jest AC to robię obiekt zgodnie z projektem.
@tswtadek1321
@tswtadek1321 Жыл бұрын
Bardzo dziękuję za rewelacyjnie przygotowany i poprowadzony materiał.
@zpe
@zpe Жыл бұрын
Dziękuję, cieszę się, że się podobało.
@ML-bp1ph
@ML-bp1ph Жыл бұрын
Woow ! Szacun za tak długi film. Właśnie sprawdziłem rozdzielnicę i mam typ AC :-( Czyli wychodzi na to, że suszarki nie będę używał :-D. Bardzo, bardzo przydatny materiał. Obejrzałem do samego końca i nawet moja córka obejrzała kawałek. Oby więcej takich filmów. Wychodzi na to, że w niejednym przypadku wydajemy kasę na złudne poczucie bezpieczeństwa, którego tak naprawdę nie mamy.
@MARIUSZ-K
@MARIUSZ-K Жыл бұрын
No nie będziesz używał suszarki bo elektryk, który zakładał Panu rozdzielnicę był z NIŻSZEJ PÓŁKI, jak już ktoś tutaj napisał, tylko współczuć. Pozdrawiam.
@zpe
@zpe Жыл бұрын
Bardzo często tak jest, i nie tylko w tym przypadku. Ludzie montują wypasione ograniczniki przepięć, nie dbając jednocześnie o odpowiednie uziemienie, robią odgromówkę wtedy kiedy nie powinni i na dodatek robią ją źle, narażając się na jeszcze większe niebezpieczeństwo. Pełno tego typu zagadnień jest.
@ML-bp1ph
@ML-bp1ph Жыл бұрын
@@MARIUSZ-K Nie wiem z jakiej był półki, ale z tego co się zorientowałem w starszych rozdzielnicach przeważnie jest AC. Nie ma chyba przepisu, który by tego zabraniał. Jednak dzięki takim materiałom nawet zwykli śmiertelnicy mogą zostać uświadomieni :) U mnie zamówiony typ A będzie zlecona wymiana.
@MARIUSZ-K
@MARIUSZ-K Жыл бұрын
@@ML-bp1ph Szanowni adwersarze, chodzi o pewien wysublimowany i specyficzny jednocześnie no i chyba, zaryzykuję to stwierdzenie, przerost formy nad treścią, jakże charakterystyczny dla czasów mam współczesnych, no bo tak: z jednej strony są przepisy, które z założenia mają zapewnić wszystkim bezpieczeństwo, a z drugiej strony istnieją aparaty, które są dopuszczone przez te same przepisy do "użytkowania" ?! To po jaką cholerę są one produkowane skoro mogą nastręczać tyle problemów? Czy są jeszcze ludzie, którzy znają i rozumieją znaczenie słowa LOGIKA ?!
@ML-bp1ph
@ML-bp1ph Жыл бұрын
@@MARIUSZ-K Ba, pełna zgoda. Jest jeszcze kwestia świadomości społecznej. Przypuszczam że większość "szarych" obywateli nie wie, że ma różnicówkę w rozdzielnicy, a jeśli nawet wie, to jej nie testuje w wymaganych odstępach czasu. Po drugie różnicówki typu AC są montowane przez wykwalifikowanych i (mam nadzieję) świadomych elektryków. Więc wiedza, wiedzą, normy, normami, a rzeczywistość jest taka jaka jest :) Pozdrawiam
@kisudvd
@kisudvd 4 ай бұрын
Film sztos! 😎Dziękuję pięknie za lekcję o RCD AC vs A 🤓
@ziemowitdybilas2860
@ziemowitdybilas2860 Жыл бұрын
Ostatnio przy okazji innych zakupów zerknąłem na regał z eSkami. Wszystkie RCD były typu AC, a jak sądzę sporo ludzi zaopatruje się w tej sieci.
@gilus1766
@gilus1766 16 күн бұрын
To nie jest układ IT. W IT przewód PE jest połączony z PE układu TNS, czyli jak PE podłączyłeś do rdzenia transformatora, to powinieneś go pociągnąć dalej aż do układu IT. Poza tym film bardzo dobry :)
@konjarek
@konjarek Ай бұрын
Przymierzałem się do różnicówek Hagera i widać że to był dobry wybór. Na pewno zostanę przy AC w obwodach oświetlenia, ale rozważę A w gniazdkach. Niby Hager AC się tu też działał prawidłowo, ale nie bez powodu produkują też typ A. Możliwe też że Hager uznał że nie opłaca im się utrzymywać 2 linii produkcyjnych i ładują dokładnie ten sam bezpiecznik z oznaczeniami A i AC.
@bartw4245
@bartw4245 Жыл бұрын
Bardzo pomocny film. Dobra robota. Dzięki:)
@czarek902
@czarek902 3 ай бұрын
17:16 Prąd na oscyloskopie jest przesunięty o 180 stopni a nie 90 stopni (tak jakby to mogło być przy obciążeniu indukcyjnym lub pojemnościowym) względem napięcia dlatego, że gorąca żyła sondy jest podłączona od “dołu” rezystora, gdyby to było na schemacie, tutaj przewody L i N idą równolegle i wizualnie wygląda że powinny być w fazie a są w przeciwfazie:) gdyby zamienić polaryzację sondy “prądowej” na tym rezystorze to byłoby ok. Nie jest to błąd ale wg. mnie wymagało wyjaśnienia. 😊 Dodatkowo na oscyloskopie mógłbyś delikatnie przesunąć wyzwalanie (pokrętło trigger level) żeby przebiegi nie skakały.
@krzysiekb.3439
@krzysiekb.3439 Жыл бұрын
Pytanie. Czy jak włączy się w obwód dodatkowo zwykłą żarówkę (obciążenie sinusoidalne), a prąd upływu będzie pochodzić z drugiego urządzenia, które ma przebieg prądu tylko w jednej połówce okresu, to czy to pomoże w działaniu tych różnicówek AC?
@MrOprawca1978
@MrOprawca1978 Жыл бұрын
Lepiej w ogóle miec jakąś różnicówkę, niż zadnej, nawet jeśli jest to AC. Mi takowa z tydzień temu pierwszy raz zadziałała, mam tanią AC znanego producenta, bo zalałem listwę wodą i zmostkowało. Zadziałała po ponad 4 latach od uwieszenia w rozdzielnicy.
@zpe
@zpe Жыл бұрын
Oczywiście, że lepsza taka niż żadna. Sam u siebie również posiadam wyłączniki różnicowoprądowe AC. Do tej pory jeszcze nigdy nie musiały zadziałać, a mieszkam w swoim domu już ponad 12 lat. Parametry podczas pomiarów są zachowane, przycisk Test działa wzorowo, no i jak ten film pokazał, znaczna większość urządzeń spowoduje wyłączenie wyłącznika różnicowoprądowego, ale w nowych instalacjach staram się stosować tylko wyłączniki typu A, chyba że projekt lub Inwestor wyraźnie zażyczył sobie że mają być AC
@MrOprawca1978
@MrOprawca1978 Жыл бұрын
​@@zpe Wszystko w temacie. Tu często piszą narwańce, że roznicówki AC powinny być "zakazane", itd.. A one właśnie ratują od prostych przebić, np. grzałka w pralce, zmywarce, itd.. które to uszkodzenia są najniebezpieczeniejsze.
@gracjanstanosky9698
@gracjanstanosky9698 Жыл бұрын
Bardzo przydatny material, dziala lepiej niz liczenie owiec, dodaje do ulubionych w zakladce, na sen. 😉
@michawolanowski9931
@michawolanowski9931 Жыл бұрын
No i zainwestowałem w typ A Hagera :)
@januszkaminski3354
@januszkaminski3354 7 ай бұрын
Bardzo dobra prezentacja działania RCD !
@edwardmadry4299
@edwardmadry4299 Жыл бұрын
Świetny materiał! Dziękuję - przyda mi się ta wiedza
@KsistofBuzinski
@KsistofBuzinski 11 ай бұрын
Super testy! Dziękuję
@sebastiandziarmaga-dziayns3028
@sebastiandziarmaga-dziayns3028 Жыл бұрын
Skoro coraz więcej urządzeń z przetwornicami, coraz więcej fotowoltaiki, która przecież wytwarza DC, który trzeba sztucznie "falować" do AC, tracąc na sprawności, to może kiedyś instalacje w domach będą DC? Skończą się problemy z "kopaniem" przez jeden przewód (obwód się zamknie tylko przez rezystancję a nie przez pojemność). Wszystko będzie działać bardziej intuicyjnie, w porównaniu z np. z trójfazowym obwodem AC, któremu daleko do intuicyjności. Oczywiście dystrybucja raczej pozostanie AC (choć w dobie sprawnych przetwornic może i tu wejdzie DC, albo AC ale o wyższej częstotliwości - co pozwoli oszczędzić na trafach), ale do końcowego odbiorcy trafiać będzie prąd wyprostowany.
@marcinkobus78
@marcinkobus78 Жыл бұрын
Przepraszam za pytanie , może trochę głupie. Wyłącznik różnicowy ma chronić użytkownika przed upływem prądu na obudowę ? W jaki sposób wyłączy prąd w chwili gdy obudowa urządzenia jest plastikowa a wtyczka jest płaska bez przewodu ochronnego ?
@stefanokrzeja001
@stefanokrzeja001 Жыл бұрын
Różnicówka nie zadziała w takiej sytuacji, a po za tym obudowa z tworzywa sztucznego jest izolacją, czyli nie przewodzi prądu. Urządzenia w drugiej klasie ochronności mają na celu zapobiegać porażeniom w sytuacji uszkodzenia w ich wnętrzu. Żeby prąd popłynął muszą być spełnione warunki, czyli różnica potencjałów (napięcie) i przewodnik w jakiejkolwiek postaci. Po za tym różnicówka nie zadziała gdy człowiek dotknie dwóch przewodów pod napięciem np. 230V, ale jest odizolowany od podłoża, bo jest w kapciach albo podłoże jest pokryte materiałem izolacyjnym typu panele podłogowe lub wykładzina winylowa, a nawet ściana niekoniecznie dobrze przewodzi prąd, bo musi być wystarczająco wilgotna. Różnicówka nie jest panaceum na porażenia, ale ochroną uzupełniającą.
@TheAsiSu
@TheAsiSu Жыл бұрын
Super film dziękuje Ci bardzo!
@dmanzone1
@dmanzone1 Жыл бұрын
Fantastyczna robota!
@aleksandernowak263
@aleksandernowak263 4 ай бұрын
Dobrze, że dotrwałem do końca filmu bo właśnie miałem zamawiać nowe różnicowki do mojej nowej rozdzielni w domu. Mam testowanego hagera AC. Ciekawe po co hager ma też rcd typu A skoro AC też działa na prąd wyprostowany jedno połówkowo.
@tomaszgawlik3856
@tomaszgawlik3856 8 ай бұрын
Materiał złoto!!! 👏👏👏
@tomaszsokolnicki2764
@tomaszsokolnicki2764 Жыл бұрын
Świetny film. Szacunek.
@zpe
@zpe Жыл бұрын
Dzięki, trochę długi, ale mam nadzieję, że ciekawy.
@robertkowalski4519
@robertkowalski4519 Жыл бұрын
Witam gdzie mogę znaleźć schemat układu wspomnianego w 10:34 min ? i dlaczego wspomniane w 58:53 odwrócenie biegunowości ma wpływ na wyzwolenie wyłączników?
@jarosawsnopczynski
@jarosawsnopczynski Жыл бұрын
Bardzo ciekawy filmik. Mógłbyś przetestować wyłączniki klasy B i F ale pewnie to jest trudniejsze bo są tylko trójfazowe. W filmie widać też sposób działania regulacji obrotów wiertarek i suszarek. Pewnie w suszarce jest zwykła dioda prostownicza 😋 Mógłbyś zrobić podobny filmik pokazujący brak selektywności wyłączników nadpradowych.
@zpe
@zpe Жыл бұрын
O selektywności będzie, aczkolwiek nie można jednoznacznie stwierdzić, że nie na selektywności na wyłącznikach nadprądowych. Wszystko zależy od impedancji pętli zwarcia i tym samym natężenia prądu zwarciowego. Przy małych prądach zwarciowych, poniżej 150A można uzyskać selektywność, ale będzie na ten temat na kanale.
@jarosawsnopczynski
@jarosawsnopczynski Жыл бұрын
@@zpe Dlatego jest to ciekawy temat 😀. W przypadku bezpieczników topikowych owszem selektywność jest zachowana niestety przy tzw. "S" to już tylko łut szczęścia czy wyskoczy czy nie. Patrząc po wykresach czasowo prądowych selektywności nie powinno być. Chodzi mi tu o typowe zwarcie jak przecięcie lub przewiercenie przewodu a nie przeciążenie obwodu np. grzejnikiem. Bo w przypadku przeciążenia selektywność owszem jest. Z własnego doświadczenia wiem że przy normalnym zwarciu poleci 16B i 20C. I już dwa razy niechcący miałem blackout w domu 😋. Fajnie by było jak udało by Ci się zdobyć wyłącznik selektywny są dosyć drogie słabo dostępne np. Hager HTN150E
@zpe
@zpe Жыл бұрын
Tak się składa, że mam 1 selektywny z demontażu przy wymianie złącza kablowego. Był pewien czas, że Energa stosowała je w złączach kablowych jako przedlicznikowe, zamiast RBK z topikami,, jednak szybko zrezygnowali z tego bo masowo kradziono je tuż po zamontowaniu, jeszcze przed odbiorem roboty przez operatora, przez co Wykonawcy wykonujący zlecenia dla Energi, którzy de facto kupowali te selektywne, zaczęli się buntować, że będą je montować na odbiorze, bo wiadomo, jak na odbiorze okazało się, że złącze jest niekompletne to kazali uzupełnić. To nie mogło długo trwać, no to przeszli na ograniczniki mocy i tak zostało do dziś.
@event151
@event151 6 ай бұрын
Żeby uchronić oscyloskop to potrzebne są sondy separacyjne dodatkowo. W Twoim przypadku prąd zwarcia może iść po sondach i spalić oscyloskop nawet jak jest zasilany z UPS
@gaspaccio
@gaspaccio Жыл бұрын
Wniosek: problemem nie są zasilacze impulsowe (wielu podnosi ten temat) tylko regulatory mocy oparte na diodzie prostowniczej lub tyrystorze. Regulator mocy na triaku zadziała prawidłowo.
@okoproroka1561
@okoproroka1561 Жыл бұрын
Czyli problemem jest tania chińszczyzna. Jak naprawiałem wujkowi chińskie radio i próbowałem dojść/zrozumieć jak to ma działać to przeraziłem się że zasilacz jest zbudowany z 3 elementów smd rezystora, diody prostowniczej i przewlekanego kondensatora, a na stykach włącznika po rozłączeniu pojawia się 230v.
@franula89
@franula89 Жыл бұрын
@@okoproroka1561 wygląda na to że ma Pan rację ale większość która kupuje tego typu badziewia i ogląda taki film dochodzi do wniosku że to elektryk jest paprokiem a nie np producent ich sprzętu.
@robertkacperski8294
@robertkacperski8294 Жыл бұрын
Witam Film ciekawy jednak nie mogę zgodzić się z poglądem wygłoszonym przez autora że uziemienie nie ma nic wspólnego z zadziałaniem RCD. W moje 30 letniej karierze elektryka kilka razy spotkałem się z następującą sytuacją: sieć i instalacja pracują w TT a przewody PE i szyna PE połączone są z... niczym lub żółto-zielonym przewodem prowadzącym do nikąd. W tej sytuacji aby zaistniała pętla zwarcia pomiędzy L a PE potrzebne jest uziemienie szyny PE w rozdzielnicy. Zawsze po wykonaniu uziemienia lub podłączeniu szyny PE do istniejącego uziemienia, wyłączniki RCD zaczynają pracować prawidłowo. Co do rezystancji uziemienia to z prawa Ohma można wyliczyć, że nie musi ona być szalenie niska ale często w rozdzielni są ograniczniki przepięć i trzeba zrobić uziemienie
@MirekEm1
@MirekEm1 Жыл бұрын
Bardzo fajny materiał. Pozdrawiam
@robertmichalak5252
@robertmichalak5252 Жыл бұрын
Rewelacyjny materiał!!!
@Atetus94
@Atetus94 Жыл бұрын
Bardzo dobry materiał!
@andrzejkowalczyk880
@andrzejkowalczyk880 Жыл бұрын
warto porównywać dzięki pozdrawiam
@boguslawbochynski
@boguslawbochynski Жыл бұрын
Super materiał. Jedynie masę oscyloskopu(sond) podpinałbym przed, a nie za, rezystorem pomiarowym względem źródła/bezpieczników.
@zpe
@zpe Жыл бұрын
Tak, ale chciałem uniknąć przypadkowego uszkodzenia oscyloskopu, mimo iż byłem ostrożny podczas eksperymentu.
@leonsound1604
@leonsound1604 Жыл бұрын
Bardzo fajny film, może coś o zabezpieczeniach przepięciowych?
@bokehn
@bokehn Жыл бұрын
Robię remont w bloku z wielkiej płyty, instalacja pozaklasowa, dwa przewody, zerowanie w gniazdkach. Instalacja jest w miedzi i nigdy nie było z nią problemów, z racji remontu łazienki i kuchni chcę położyć nowe przewody tylko do tych dwóch pomieszczeń. Czy mogę dać różnicówkę na kuchnię i łazienkę, na nowych 3 żyłowych przewodach i ochronny podłączyć do N czyli zrobić to "zerowanie" przed różnicowoprądowym w rozdzielnicy? Dziękuję za odpowiedź.
@jacekalchimowicz1321
@jacekalchimowicz1321 Жыл бұрын
Dobry film edukacyjny.
@dariuszzietek9693
@dariuszzietek9693 9 ай бұрын
Mam jedno pytanie. Czy mógłbyś podać przykłady urządzeń, wpływające tak na kształt prądu, które posiadają niższy stopień ochrony przed dotykiem pośrednim?
@grzegorz.b
@grzegorz.b Жыл бұрын
Świetny materiał, fakt-długi ale wszystko po kolei pokazane i wytłumaczone. Moje pytanie: czy w starej instalacji dwużyłowej jest możliwe jej zabezpieczenie wyłącznikiem różnicowo prądowym takim jak są stosowane w USA? Gniazdka amerykańskie (nie wszystkie ale chyba większość) nie mają przewodu ochronnego a mimo to też są zabezpieczane.
@zpe
@zpe Жыл бұрын
Nie wiem, muszę zgłębić temat, w Polsce możesz korzystać z aparatury która posiada odpowiednie oznaczenie CE. Aparaty ze Stanów raczej takiego certyfikatu nie uzyskają
@tomekmuca3130
@tomekmuca3130 Жыл бұрын
witam serdecznie- kapitalne są te Twoje filmy moje pytanie dotyczy podłączenia agregatu 1 fazowego inwerterowego do sieci w mieszkaniu i stworzeniu pseudo wyspy IT. Agregat nie ma N, w obydwu wyjściach gniazda ma po ok. 115V. Czy przy rozdzieleniu PEN na PE i N i rozłączeniu i faz i przewodu neutralnego mogę zmostkować te fazy i zasilić je z jednego styku w gnieździe agregatu, a rozłączony przewód N z drugiego styku agregatu? Uzyskam wtedy różnicę potencjałów 230 V, a ochroną będzie przewód PE doprowadzony do bolców w gniazdach. do rozłączenia albo przełącznik 3P+N, albo po prostu wtyczka odbiorcza 32A przez którą podłączę albo sieć, albo agregat do rozdzielnicy. przy wyłączeniu niepotrzebnych obwodów zostaną mi tylko te, które zmieszczą się w mocy agregata 3kW. Czym pod względem bezpieczeństwa będzie się różniło zasilenie lodówki czy oświetlenia od poprowadzenia zasilania z agregatu przedłużaczami i czy w tak czasowo zmodyfikowanej sieci zadziałają mi różnicówki i ogranicznik przepięć. Mam nadzieję, że zbyt nie namieszałem. Pozdrawiam serdecznie.
@ukaszjanus3614
@ukaszjanus3614 Жыл бұрын
Kolejny świetny materiał. Pozdrawiam
@PBielecki-pawciobiel
@PBielecki-pawciobiel Жыл бұрын
super! dzięki!
@MarKa-hp1dw
@MarKa-hp1dw Жыл бұрын
Szeryfie a moze przetestujesz jeszcze zasilacze impulsowe? No ladowarki do telefonow ?
@jahupax
@jahupax Жыл бұрын
Jak ten kształt fali ma się do elementów pomiarowych w licznikach energii? Czy nie występują zafałszowania pomiaru?
@zpe
@zpe Жыл бұрын
Nie wiem, nie sprawdzałem.
@robertabram280
@robertabram280 9 ай бұрын
Super materiał👍
@radoscbudowania
@radoscbudowania 11 ай бұрын
Dlatego wiertarki ,suszarki są chronione podwójną ixokachą (nie nająć bolca ochronneho)?
@Fraglezja
@Fraglezja 7 ай бұрын
Zbieram aparaty do zbudowania rozdzielnicy. temat wyłączników różnicowoprądowych typu A jest trudny. O ile trójfazowy dostałem cudem nawet w normalnej cenie to z jednofazowymi jest problem. 98% dostępnych na rynku to AC. Te 2% ma ceny z kosmosu, a i tak ich nie ma. Mam wrażenie że jesteśmy składnicą tego co na zachodzie jest już nielegalne. Że pochłaniamy zapasy magazynowe ratując tamtejszych handlowców przed utylizacją towaru. Braki asortymentowe dotyczą też ograniczników przepięć (T1+T2 3P+N) czy zwykłych wyłączników nadprądowych (B2A na przykład).
@zpe
@zpe 7 ай бұрын
Szczerze to nie wiem gdzie szukasz, ale nie ma absolutnie żadnego problemu z dostępnością wyłączników typu A. Ceny są normalne. Te wylaczniki zawsze są droższe od AC.
@Fraglezja
@Fraglezja 7 ай бұрын
@@zpe Jak każdy laik - szukam na Allegro, Ceneo, czyli takich portalach dla detalistów amatorów. Co kupić a czego nie kupować wiem od ciebie i czasem pytam znajomych elektryków. Buduję mały dom w górach na emeryturę, więc linia napowietrzna, wysokie drzewa, i czasem solidne burze. Jestem na etapie dopinania przyłączenia z Tauronem. Dziękuję za twoje filmy. Wreszcie coś z elektryki rozumiem.
@mateuszkominek204
@mateuszkominek204 Жыл бұрын
Świetny materiał
@Rudij100
@Rudij100 Жыл бұрын
Tylko A ok a film świetny .
@andrzejlen1382
@andrzejlen1382 6 ай бұрын
Zadam proste pytanie dlaczego jak wyłączniki A są lesze i bezpieczniejsze jak wynika z filmu, to dlaczego się produkuje wyłączniki AC., które w szeczólnym wypadku mogą doprowadzić nawet do śmierci. Jak widzę to w większości w sprzedaży są typu AC
@KABELEK69
@KABELEK69 8 ай бұрын
bardzo dobry test i dawka wiedzy dla elektrykow... odnosnie hagera AC tzn ze mozna go uzyc jako "A" 😉 zartuje? mam prpozycje na test otoz wlasnie te urzadzenia stalopradowe wplywaja nieraz dziwnie na wskazania cyfrowych licznikow z energetyka moze test licznikow na roznych odbiorach? pozdrawiam🙂 Hager to dobra firma ale kanlux mimo ze ma kiepska reputacje tez sie nadaje
@Kamil01OFFICIAL
@Kamil01OFFICIAL Жыл бұрын
Jaki model tego najlepszego Hagera? ;)
@HajleSilessia
@HajleSilessia 9 ай бұрын
Materiał bardzo dobry, ale niestety zrobiony z pewną zawartą tezą. Należy jeszcze dodać, że aby popłynął prąd połówkowy przez ciało delikwenta, musi on dotknąć za układnem prostowniczym jednopołówkowym. Tutaj jest to zrobione poprzez zwarcie przez 1k przewodu neutralnego do ochronnego. Biorąc dodatkowo pod uwagę fakt że są to urządzenia w II klasie ochronności (środek ochrony przeciwporażeniowej dodatkowej) uważam że prawdopodobieństwo takiego zdarzenia jest 0:23 małe. Wręcz uznał bym to za przypadek szczególny. Więc w mojej skromnej opinii stosowanie wyłączników różnicowo-prądowych typu AC jest w porządku bo zapewniają przyzwoitą ochronę. Oczywiście wyłącznik rcd typ A daje lepszą ochronę, ale to już jest trochę szukanie dziury w całym. Jak podają statystyki w wyniku porażenie prądem ginie rocznie ponad 100 osób, natomiast w wypadkach samochodowych ponad 2000. Więc prawdopodobieństwo tego że zginiesz jadąc samochodem jest 20 krotnie wyższe niż to że porazi cię prąd. Biorąc pod uwagę że zaprezentowane przypadki kiedy RCD nie zadziała jest na tyle wyjątkowym przypadkiem że nie spędzało by mi to snu z powiek.
@zpe
@zpe 9 ай бұрын
Konstruktywna opinia. Takie komentarze szanuję. Fajnie jakby więcej osób wypowiadało się w taki sposób. Pozdrawiam
@nikolamilosev6522
@nikolamilosev6522 8 ай бұрын
Bardzo dobrze wideo! Ale co z tym (tylko jeszcze jedne potwierdzenie do bol glowy) bo w krajah jak Macedonia w sklepach nawet nie wiedza o roznich typow FID? Wlasnie sobie buduje dom i szukam FID typu A zaden z producentow (obojetnie czy schneider electric czy legrand, czy schrack czy kiedykolwiek producent) w ich sklepach sprodaje tylko typu AC. Wydaje mi sie ze to co nie wolno sprzedawac w EU trafi do krajach trzeciego swiata jakim sami jestesmy. Serdecznie pozdrowienia z Macedonii.
@okoproroka1561
@okoproroka1561 Жыл бұрын
Mam takie pytanie co jeśli ktoś wiercił dziurę w ścianie i uszkodził izolację przewodu to wyłączniki różnicowoprądowe zadziałają?
@bartomiejmichna559
@bartomiejmichna559 Жыл бұрын
Zależy od tego w które przewody trafi, bo jeśli fazowy połączy się z neutralnym to powinien zadziałać wyłącznik nadprądowy.
@erdna7373
@erdna7373 Жыл бұрын
Suszarka ma diodę do ograniczenia obrotów. Niby proste urządzenia domowe a już wprowadzają zakłócenia
@klapouchy1000
@klapouchy1000 Жыл бұрын
Pralka z silnikiem inwerterowym i roznicowka F i B. Upływ prądu stałego od podłączonego samochodu ev
@qba404
@qba404 Жыл бұрын
Mega
@sawomirjarzyna7453
@sawomirjarzyna7453 Жыл бұрын
Taa najlepiej wycofac napedzic sprzedaz dwa razy drozszych zamiast dbac o filtracje na syfu w postaci harmonicznych... czyli projektowanie wedlug marketingu ciag dalszy... Ale zeby nie bylo pustego hejtu na producentow to dorzuce ze warto byloby omowic jak duzo dziadostwa do sieci wprowadzaja uzytkownicy przemiennikow czestotliwosci bez stosownych filtrow, albo w ogole zaczac o omowieniu czym sa filtry wysokich i niskich czestotliwosci.
@ZbyszekJot
@ZbyszekJot Жыл бұрын
Czyli spychamy troskę o bezpieczeństwo użytkownika na producentów sprzętu elektronicznego? Życzę dużo szczęścia. Póki co nie ma przepisu zabraniającego podłączenia do sieci odbiornika przez diodę.
@corpltd505
@corpltd505 Жыл бұрын
Ty masz jakieś rabaty w hurtowni, ze piszesz cena x2 ? Jakbyś zobaczył mija rozdziałkę bez żadnego inteligentnego syfu to byś chyba zawału dostał
@over7266
@over7266 Жыл бұрын
Tern materiał polecam.
@zpe
@zpe Жыл бұрын
A którego nie polecasz? 😉
@over7266
@over7266 Жыл бұрын
@@zpe 😀 Uważam, że Pańskie materiały są bardzo cenne pod kątem dydaktycznym. Obejrzałem kilka innych filmów jak np.: N SEP-E-002, PWP i mam do nich uwagi merytoryczne. Pozwolę sobie je wysłać na maila. Powyższy materiał jest poprawny merytorycznie dlatego polecam go bez zastrzeżeń. :). Pozdrawiam.
@zpe
@zpe Жыл бұрын
Super. Czekam. Mateusz, nie Pan 😉
@tajan1989
@tajan1989 Жыл бұрын
Wstęp o wyzwoleniu rcd na nieobciążonym przewodzie trochę zamotales. Wystarczyło powiedzieć że RCD wywali jeśli prąd różnicowy osiągnę wystarczająca wartość dla danego egzemplarz rcd (przyjmijmy 15mA) Żeby to nastapila napięcie na przewodzie N musi być wyższe względem przewodu PE o tyle żeby to 15mA popłynęło. Przykłady na liczbach żeby uświadomić jakie to wartości Impedacja obwodu N-PE 1ohm Prąd 15mA Napięcie N-PE to tylko 15mV Jesli podział Pen jest w bloku na, parterze lub w piwnicy to RCD w lokalach zawsze wywali po zetknięciu N-PE bo mamy innych lokatorów i roznica potencialów będzie duża. Jeśli zetkniemy na budowie domku jednorodzinnego gdzie podział mamy w rozdzielnicy i mamy kilka różnicówek a przez dany rcd nie płynie prąd to nic się nie stanie.
@Roger_exe
@Roger_exe Жыл бұрын
A to nie jest tak, że mierzysz prądy za transformatorem separującym, zatem w obwodzie odizolowanym galwanicznie od sieci zasilającej. Po co zatem oscyloskop na upsie ? Może być podłączony normalnie do sieci, bo mierzysz obwód od tej sieci odizolowany...
@Roger_exe
@Roger_exe Жыл бұрын
A nie dobra. To oscyloskop musiałby być zasilony z obwodu za transformatorem separującym...
@zpe
@zpe Жыл бұрын
Ogólnie chodzi o to, że zewnętrzna część wtyku BNC jest połączona galwanicznie z wtykiem ochronnym we wtyczce. Jeśli podłączę to bezpośrednio do sieci z przewodem PE i potem krokodylek podłączę do żyły czynnej to przez sondy do ziemi popłynie prąd i w najlepszym przypadku sondy mogą ulec uszkodzeniu, a w gorszym przypadku może ulec uszkodzeniu sam oscyloskop. Właściwie UPS nie byłby potrzebny, ale musiałbym zrobić sobie jakiś przedłużacz bez żyły ochronnej i wolałem zrobić to w ten sposób.
@tajan1989
@tajan1989 Жыл бұрын
Ten hager to czasem, nie typ A tylko z napisem AC. Taki myk producenta żeby robić tylko jeden model. Wiadomo że hager głównie na Niemcy idzie więc tam tylko A, to po co mają robić AC komplikować produkcję. Zmienią napis i już
@dariuszstanisawski2893
@dariuszstanisawski2893 Жыл бұрын
👍👍👍
@jakubstepien7257
@jakubstepien7257 Жыл бұрын
Iskiernik do układu IT jest drogi? Przecież część ograniczników przepięć według kart katalogowych może pracować jako taki iskiernik i te ograniczniki nie są dużo droższe.
@simicidoru9525
@simicidoru9525 Жыл бұрын
👍🏼👍🏼👍🏼👍🏼
@KABELEK69
@KABELEK69 Жыл бұрын
a co z tym hagerem....AC a dziala dobrze ??? typ A ok ale duzo drozsze ozwiazanie...
@zpe
@zpe Жыл бұрын
Przyznam szczerze, że wcześniej poza kadrem nie zadziałał, ale to pokazuje przypadkowość działania w przypadku takich prądów.
@djdlugi81
@djdlugi81 Жыл бұрын
A co z RCD typu B?
@zpe
@zpe Жыл бұрын
A co z nim?
@dag4983
@dag4983 Жыл бұрын
Czy, pompa ciepła split tez powinna być zabezpieczona roznicowkami typu A?
@stefanokrzeja001
@stefanokrzeja001 Жыл бұрын
Przecież to w niczym nie przeszkadza, a po za tym sterowanie pompy to zazwyczaj elektronika zasilana zasilaczami impulsowymi, więc logiczne, że typ A będzie odpowiedni.
@corpltd505
@corpltd505 Жыл бұрын
Najczęściej masz opis w instrukcji co do zabezpieczeń pompyb
@zpe
@zpe Жыл бұрын
Wg jednego z czołowych producentów aparatury, pompę ciepła powinno się zabezpieczać wyłącznikiem typu B. Myślę, że A to absolutne minimum.
@adamowitch5834
@adamowitch5834 3 ай бұрын
Świetny film. Mała erekcja.
@michago387
@michago387 Жыл бұрын
Powiedział bym ze bardziej suszarki powinny być wycofane z uzytku i sprzedarzy...
@michago387
@michago387 Жыл бұрын
Kiedyć w szuszarkach był tylkodrut oporowy i wiatraczek. Teraz montują w nich mikroprocesory...
@zpe
@zpe Жыл бұрын
To nie tylko suszarki, pewnie jest więcej tego typu urządzeń. Może kiedyś zrobię kontynuację i sprawdzę więcej urządzeń.
@piotrw134
@piotrw134 Жыл бұрын
ACemu A?🤔😁
@janjankowski2738
@janjankowski2738 Жыл бұрын
Zmęczyłem do końca te ,,strachy na lachy" Filmik i zabawa z osprzętem dla ,,kucharek" suszących łby w mokrej łazieńce. Dla prawdy o RDC sięgnij głębiej. Wyłącznik różnicowoprądowy nie zabezpiecza przed porażeniem we wszystkich sytuacjach. Przy kontakcie człowieka z przewodem ochronnym i przepływie prądu do uziemienia, człowiek będzie narażony na porażenie prądem, jednak prawdopodobnie mniejszym niż w przypadku przewodu niechronionego i w stopniu niezagrażającym życiu ani zdrowiu. Najczęściej używany wyłącznik o znamionowym prądzie różnicowym IΔn = 30 mA jest wyzwalany przeważnie przez prąd I = 0,65·IΔn = 20 mA. Prąd o mniejszym natężeniu umożliwia oderwanie się porażonej osoby od instalacji, ale bywa groźny dla zdrowia i życia. Dla poprawy bezpieczeństwa można stosować wyłączniki RCD o prądzie znamionowym 10 mA. Może to jednak wiązać się z problemami eksploatacyjnymi w postaci niepotrzebnych "zadziałań", mających związek z naturalnymi upływnościami w instalacjach elektrycznych i urządzeniach (rezystancja izolacji). Wyłącznik różnicowoprądowy nie zapewni ochrony przeciwporażeniowej również w momencie, gdy zostaną dotknięte dwa przewody objęte zabezpieczeniem (przykładowo przewód fazowy i neutralny), a człowiek jest odizolowany od ziemi. Twórca tego urządzenia ponad 20 przekonywał niedowiarków o skuteczności. Miał ,,pokazówkę z 96 RDC" I KAZAŁ SIĘ RAZIĆ PRĄDEM. Zaliczył ok 500 razów od niedowiarków. Jak ktoś chce się zabić czy zabić domownika ŻADEN RDC nieodwiedzie go od tego. Trup powinień ścielić się gęsto według Twoich pokazów i komento.
@janjankowski2738
@janjankowski2738 Жыл бұрын
20 lat demonstrował działanie.
@janm7813
@janm7813 Жыл бұрын
Hager rządzi mimo typ AC
@corpltd505
@corpltd505 Жыл бұрын
Ja tam od dawna na Siemens
@erdna7373
@erdna7373 Жыл бұрын
Ta zwykła wiertarka ma elektroniczny regulator obrotów
@mlodyfaza1
@mlodyfaza1 9 ай бұрын
To nie Hager tylko Hejger
@dziadekprill
@dziadekprill 11 ай бұрын
Wiesz co...hm... A powiedz po co komu to i na co to potrzebne..? Zaoszczędzisz na tym na rachunku za energie..? Wątpię..! Zmniejszysz pobór prądu , wątpię..! Polepszysz jakość i zniwelujesz zakłócenia.. wątpię.. ! Ale za to koszt takiej instalacji kilkanaście razy większy jak dawniej robiono prostym i łatwym sposobem.. I to nic a nic nie usprawni ani nie ułatwi życia a wręcz odwrotnie.. O smogu elekromagnetycznym nie wspomnę... bo te kilometry drutów w ścianie, podłogach oraz suficie z pewnością nikomu na zdrowie nie wychodzi..! Czyli żadnych korzyści a same straty..! No korzyści to mają ci co to produkują i sprzedają..! I np. jak ci pierdyknie wyładowaniem atmosferycznym ten "Piorun" to możesz to wszystko wywalić na śmietnik.. A jak ci pierdyknie bezpośrednio to i tak nic z tego nie zostanie i masz to jak w banku" ! I zamiast tych bajerów, wstawiłbyś porządny sieciowy stabilizator napięcia i masz po problemie... A na dodatek te nowe liczniki energii wyłapują i naliczają każą jedną kontrolkę, czy to led nie led i te twoje przedstawione automaty. I tak jeden ze znajomych sam się przekonał, jak przed tym wszystkim podstawił pod licznik i raptem licznik energii danego operatora przestał naliczać sporo mniej... ! Poza tym nie chcąc się bawić w przerabianie instalacji to warto pozakładać stosowne zabezpieczenia w samych gniazdkach lub przed danym sprzętem , albo jeden konkretny stabilizator .. bo to tam co pokazujesz to w niczym nie polepszy a wręcz odwrotnie..
The structure and principle of operation of an RCD - simple and aesy
16:23
Elektrotechnika Kraków
Рет қаралды 5 М.
لااا! هذه البرتقالة مزعجة جدًا #قصير
00:15
One More Arabic
Рет қаралды 50 МЛН
Schoolboy - Часть 2
00:12
⚡️КАН АНДРЕЙ⚡️
Рет қаралды 16 МЛН
Викторина от МАМЫ 🆘 | WICSUR #shorts
00:58
Бискас
Рет қаралды 6 МЛН
UNO!
00:18
БРУНО
Рет қаралды 4,2 МЛН
Old installations - threats, protection, zeroing, differential, TNC.
9:01
Elektrotechnika Kraków
Рет қаралды 14 М.
Jak TANIO OGRZAĆ dom.
59:52
Pompa Ciepła i PV
Рет қаралды 30 М.
Jak działa różnicówka? [RS Elektronika] #187
22:58
RS Elektronika
Рет қаралды 168 М.
Rozdzielnica #2: Jak działa i jak podłączyć stycznik 1 fazowy w rozdzielnicy
25:19
لااا! هذه البرتقالة مزعجة جدًا #قصير
00:15
One More Arabic
Рет қаралды 50 МЛН