Rozdzielnica #21: Jak prawidłowo wykonać podział PEN❓ Jaki dać ogranicznik⚡, 3+0, 3+1 czy 4+0 ? 🤔

  Рет қаралды 335,791

From the electrician's guide

From the electrician's guide

2 жыл бұрын

Zamów rozdzielnicę: zpe24.pl/zapytanie-rozdzielnica/
📃Jak powstał kanał Z PORADNIKA ELEKTRYKA 👉patronite.pl/zpe_mk/description
📊 Fajne pliki dla elektryków i nie tylko 👉 zpe24.pl/shop-full-width/
🛒Sklep allegro z plikami 👉 allegro.pl/uzytkownik/ZPE_MK
Potrzebujesz dobrych plików Excel do wyceny instalacji, podziału obwodów, selektywności zabezpieczeń? Zapraszam do mojego sklepu na zpe24.pl lub na allegro. Znajdziesz tam również szablony opisów do rozdzielnic.
👉O czym jest ten film❓
W tym filmie dowiesz się w jaki sposób prawidłowo wykonać przejście z układu sieci TN-C na układ sieci TN-C-S, czyli w jaki sposób dokonać podziału PEN na PE i N oraz jaki zastosować rodzaj ogranicznika przepięć, 3+0, 3+1 czy 4+0 ?. Zapraszam serdecznie.
⛔ UWAGA !!! ⛔
⚠️PRĄD ZABIJA, BĄDŹ OSTROŻNY !!!⚠️
Wszystkie prace elektryczne powinny być wykonywane przez osoby o odpowiednich uprawnieniach i kwalifikacjach zawodowych, osoby nie posiadające odpowiednich kwalifikacji nie powinny wykonywać prac elektrycznych.
Pozostałe linki:
🔵Facebook: / z.poradnika.elektryka
🟡Grupa ZPE: / z.poradnika.elektryka
🟠Serwis zpe24.pl: zpe24.pl/
⚫Tik Tok: vm.tiktok.com/ZMR9vS4E7/
🟣Instagram: / z.poradnika.elektryka
Producent aparatury zastosowanej w filmie:
🔴Legrand: legrand.pl/

Пікірлер: 854
@zpe
@zpe 2 жыл бұрын
Otrzymałeś pomoc❓ Wsparcie kanału mile widziane 💰 www.paymedia.pl/zporadnikaelektryka 👇👇👇 Zaoszczędziłeś kilka złotych 💰 dzięki filmom 🎬 na tym kanale? Wesprzyj kanał 💳💵 Każdy, nawet najmniejszy "donejt" mile widziany. Wsparcie pomaga mi realizować kolejne produkcje. Z góry serdecznie dziękuję 🤝 👆👆👆 📊 Fajne pliki dla elektryków i nie tylko 👉 zpe24.pl/shop-full-width/ 🛒Sklep allegro z plikami 👉 allegro.pl/uzytkownik/ZPE_MK Potrzebujesz dobrych plików Excel do wyceny instalacji, podziału obwodów? Zapraszam do mojego sklepu na zpe24.pl lub na allegro. Znajdziesz tam również szablony opisów do rozdzielnic. 🛒zpe24.pl 👉 zpe24.pl/shop-full-width/ 🛒allegro 👉 allegro.pl/uzytkownik/ZPE_MK 👉O czym jest ten film❓ W tym filmie dowiesz się w jaki sposób prawidłowo wykonać przejście z układu sieci TN-C na układ sieci TN-C-S, czyli w jaki sposób dokonać podziału PEN na PE i N oraz jaki zastosować rodzaj ogranicznika przepięć, 3+0, 3+1 czy 4+0 ?. Zapraszam serdecznie. ⛔ UWAGA !!! ⛔ ⚠️PRĄD ZABIJA, BĄDŹ OSTROŻNY !!!⚠️ Wszystkie prace elektryczne powinny być wykonywane przez osoby o odpowiednich uprawnieniach i kwalifikacjach zawodowych, osoby nie posiadające odpowiednich kwalifikacji nie powinny wykonywać prac elektrycznych. Pozostałe linki: 🔵Facebook: facebook.com/z.poradnika.elektryka 🟡Grupa ZPE: facebook.com/groups/z.poradnika.elektryka 🟠Serwis zpe24.pl: zpe24.pl/ ⚫Tik Tok: vm.tiktok.com/ZMR9vS4E7/ 🟣Instagram: instagram.com/z.poradnika.elektryka/ Producent aparatury zastosowanej w filmie: 🔴Legrand: legrand.pl/
@anonabc1228
@anonabc1228 10 ай бұрын
Mamy pytanie elektryk podłączył ruznicowke 3 faz zero pod zacisk uziemienia 3 kabelki tam są podłączone niebieskie uziemienie szpilkowe mamy czy dobrze podłączył ?
@zpe
@zpe 10 ай бұрын
Nie wiem. Za mało informacji i nie znam instalacji. Nie wiem co miał na myśli. Zapraszem do skorzystania z konsultacji e-mail na zpe24.pl. Będzie można podesłać zdjecia i wtedy będę mógł się merytorycznie wypowiedzieć.
@anonabc1228
@anonabc1228 10 ай бұрын
@@zpe Dobrze tylko jednego nie rozumiem w skrzynce na zewnątrz jest 5 zacisków w tym uziemienie każdy zacisk jest osobno a w rozdzielni w domu zacisk N od ruznicowki idzie pod listwę uziemienia pen.chyba że zapomniał przepiąć bo wcześniej nie było uziemienia teraz jest szpilkowe.
@marekkowalski551
@marekkowalski551 3 ай бұрын
jeśli to nie tajemnica to jaki masz zegarek ? na filmie bardzo dobrze się prezentuje :))))
@zpe
@zpe 3 ай бұрын
@marekkowalski551 SAMSUNG Galaxy Watch 46mm
@mateuszmazur1980
@mateuszmazur1980 2 жыл бұрын
Super robota. Postanowiłem (i co czynię) Cię wspierać nie tylko słowami! Trzymaj poziom! Dzięki za ten i inne materiały i porcję wiedzy.
@tomaszbozek2939
@tomaszbozek2939 2 жыл бұрын
Dziękuję za Pana pracę i wiedze którą Pan przekazuje. Sporo się uczę z Pana filmów. Pozdrawiam i życzę powodzenia.
@karolmarczewski5853
@karolmarczewski5853 2 жыл бұрын
Rewelacyjny film. Wszystko bardzo klarownie opisane i wytłumaczone. Gratuluje profesjonalnego podejścia. Dobrze się Pana słucha.
@ludwikj-p4118
@ludwikj-p4118 2 жыл бұрын
Bardzo dobrze, przejrzyście pokazane zależności i zawiłości tematyczne. Gratuluję i pozdrawiam.
@PopiolekTR75
@PopiolekTR75 2 жыл бұрын
Oglądam i subuje, komentarze dla zasięgu pisuję! Wiedzy i rozrostu kanału winszuję! Następnych materiałów wyczekuję!
@kejdi88
@kejdi88 2 жыл бұрын
Super materiał,bardzo konkretna prosto opowiedziana wiedza. Bardzo rozjaśnił mi Pan ten temat. Dziękuję i proszę o więcej filmów. Pozdrawiam
@leszekbaran
@leszekbaran Жыл бұрын
Nareszcie znalazłem czas na oglądnięcie, jak nie lubię schematów to ten film do mnie trafia 😁 wielkie dzięki i tak trzymać 👍🏼😁
@paweczajkowski5577
@paweczajkowski5577 2 жыл бұрын
Dziękuje za świetny materiał! Tyle czasu szukałem praktycznej porady jak to wykonać. Super!
@ML-bp1ph
@ML-bp1ph 2 жыл бұрын
No i super. Właśnie miałem kiedyś pisać, żeby taki filmik zrobić jak ten podział właściwie ma wyglądać. Już się bałem że nie będzie części praktycznej :)
@zm6170
@zm6170 Жыл бұрын
Bardzo dziękuję za materiał wręcz dydaktyczny ! Co prawda nie jestem elektrykiem ale z osobistej i zawodowej ciekawości obejrzałem (ze zrozumieniem !!!) całość , podziwiam także kunszt przekazu wiedzy , bo to niby sprawa drugorzędna a w rzeczywistości to wielka sztuka, nie mniejsza niż wiedza merytoryczna.... Szacun dla Pana.
@Pawlik1988
@Pawlik1988 2 жыл бұрын
Wytłumaczyłeś to chyba w najlepszy możliwy sposób! Dzięki
@szymonborkowski1951
@szymonborkowski1951 Жыл бұрын
Czysto, klarownie i na temat, super wytłumaczone, oby więcej takich konkretów , Oczywiście łapa w górę
@bogusawszymanski838
@bogusawszymanski838 Жыл бұрын
Witam! Fachowe podejście dobże wykonane, były elektryk trakcyjny Szacun! Dos z wielkim ,oraz praktykom!
@Bebinio20
@Bebinio20 2 жыл бұрын
Tego szukałem. Dzięki wielkie za materiał i podzielenie się wiedzą 👍👍
@Nonservant
@Nonservant Жыл бұрын
Dzięki temu poradnikowi zmontowałem samodzielnie jednofazową rozdzielnicę w domku na działce. Z całym respektem dla zasad bezpieczeństwa. Instrukcja rozdziału PEN wprost bezcenna. Dziękuję za tak wyczerpujące i klarowne wyjaśnienie. Jeden obraz wart tysiąca słów, a z takim opisem nie do przecenienia :)
@maagoska5143
@maagoska5143 Жыл бұрын
Zawsze bałam się prądu ale nastąpiła potrzeba i po obejrzeniu filmu udało mi się zrozumieć (choć jestem blondynką 😉) a co ważniejsze zrobić podział PEN. Dziękuję
@piotrekpiotrek3713
@piotrekpiotrek3713 2 жыл бұрын
Mega filmik :) super rozwiane wszytkie watpliwosci nawet nie wiesz jak w odpowiednim czasie dla mnie zrobiłeś ten materiał !!!!!!!
@lalababa9538
@lalababa9538 2 жыл бұрын
A co, Zostałeś elektrykiem ?
@szymongromysz3029
@szymongromysz3029 2 жыл бұрын
Bardzo wartościowy film wielkie dzięki że dzielisz się swoją wiedzą i doświadczeniem👍 Pozdrawiam i czekam na powiadomienia o nowych filmach
@krystianzatonski7201
@krystianzatonski7201 Жыл бұрын
Uczę się teraz elektryki i naprawdę fajnie i jasno przedstawiony temat
@zyga59
@zyga59 8 ай бұрын
No super wyjaśnione , prosto i w zrozumiały sposób . Gratulacje dla kolegi .
@user-fn4tf4wp7n
@user-fn4tf4wp7n Жыл бұрын
Super dzięki, szkoda że obejrzałem dopiero teraz. Tak zakładałem co kazali co w projekcie teraz zawsze mogę zaproponować lepiej taniej, pytanie czy to nie doprowadzi do konfliktu ... wiedza wiedzą poprawność poprawnością a życie zyciem. Super film.
@ukaszkucharski3974
@ukaszkucharski3974 2 жыл бұрын
Myślę, że kanał urósł już do najlepszego w tej tematyce na polskim YT. Pełna profeska 👌 oby tak dalej 👍
@zpe
@zpe 2 жыл бұрын
Daleko idące przemyślenie, nie wiem czy tak można stwierdzić, ale dziękuję. Miło to słyszeć.
@dariuszgunia5209
@dariuszgunia5209 2 жыл бұрын
Jest 2 w Polsce Luksiu na Śląsku i Mateusz w Prusach Król.
@rafabehrendt3817
@rafabehrendt3817 2 жыл бұрын
JackaH07 nikt nie pokona 😉
@ukaszkucharski3974
@ukaszkucharski3974 2 жыл бұрын
Niezbyt precyzyjne wyraziłem swoją opinię bo generalnie to chodziło mi o sposób przekazania wiedzy. Jeśli chodzi o wartości merytoryczne to jest wiele innych kanałów i każdy ma w czym wybrać w zależności od swojego poziomu wiedzy. Natomiast ten kanał świetnie trafia początkujących elektryków i nie tylko a wiedza jest bardzo przejrzyście przekazana. Widać, że autor pod tym względem bardzo rozwinął kanał i to właśnie o to mi chodziło. 😀
@ac9288
@ac9288 Жыл бұрын
@@zpe Może jednak warto jeszcze uzupełnić wiedzę, szczególnie gdy buduje się bezkrytyczny autorytet u oglądających. Dobrze jest wiedzieć 'jak', ale bardzo istotne jest rozumieć 'dlaczego'. Wówczas łatwiej jest analizować układy daleko bardziej skomplikowane lub niestandardowe oraz eliminować błędy. 9 minuta - Układ TN odróżnia się od TT nie po tym, że jest wielokrotnie uziemiony. Może być uziemiony tylko w stacji, gdyż wykonawca sieci i złączy dał łapówkę inspektorom, ale dalej będzie to układ TN. O tym czy jest to układ TT czy TN decyduje to czy części przewodzące podlegające ochronie mają metaliczne połączenie z uziemionym punktem neutralnym dolnego uzwojenia transformatora (TN; pętla zwarcia jest całkowicie metaliczna), czy też bezpośrednio z ziemią (TT; pętla zwarcia zamyka się po przez ziemię). W pierwszym przypadku przewód neutralny już od stacji pełni funkcję ochronno-neutralną (PEN), a nie dopiero od złącza. W drugim przypadku przewód neutralny pełni tylko funkcje robocze (N). To są rzeczy elementarne i gdy się je rozumie wówczas nie będzie się Pan upierał (wzorem wielu elektrofantastów przemycających do norm i podręczników ten z kapelusza wzięty wymóg), że rezystancja uziomów musi być mniejsza od 30 om (dobrze by było, ale nie MUSI). 18 minuta - Szyna główna na której dokonuje się rozdziału PE i N w małych rozdzielniach pełni funkcję ochronną więc jak najbardziej można do niej przyłączać przewody ochronne. Jeżeli ktoś tego potrzebuje może sobie wyobrazić fragment szyny za punktem rozdziału jako mostek łączący z szyną PE. Oczywiście rozwiązanie z blokiem rozgałęźnym jest bardzo solidne, wygodne i przejrzyste (o ile tyko mogę zawsze je stosuję) niemniej nie ma podstaw technicznych i normatywnych by krytykować pierwszą wersję ("według mnie"). 26 i 47 minuta. Proszę sprawdzić jakie funkcje (podkreślam: liczba mnoga) pełni iskiernik sumujący - szczególnie przy połączeniu go z poprzedzającymi warystorami. Można dyskutować czy ten typ ochronnika jest idealny. Moim zdaniem ma wady i zalety. Jednakże twierdzenie, że "jest zupełnie bez sensu" świadczy o ignorancji. 31 minuta Zapomina Pan o działaniu dynamicznym przepływających prądów udarowych lub wyładowczych przez dwie żyły zbliżone do siebie. Lepiej jest zwiększyć przekrój. 32 minuta Literatura mówi o Gszu w najniżej kondygnacji. Dlaczego? Gdyż zazwyczaj tam wchodzą pozostałe instalacje do budynku, które powinniśmy objąć połączeniami wyrównawczymi. Zatem Gszu ani w rozdzielni, ani pod rozdzielnią tylko w miejscu gdzie jest możliwie blisko do wszystkich elementów, których potencjały wyrównujemy. Co czasem oznacza, że pomiędzy ochronnikiem a Gszu trzeba będzie zwiększyć przekrój. "Według mnie" - często Pan to powtarza. Ale gdyby kierować się tą zasadą wówczas obowiązywałyby by normy PN-HD-WEDŁUG-MNIE. Na całe szczęście obowiązują nas "uznane zasady wiedzy technicznej" wyrażone w przepisach, normach i literaturze fachowej. Oczywiście i tutaj z tyłu głowy powinna nam towarzyszyć puenta z bajki Ignacego Krasickiego "Skowronek": '... rozum z cicha, a głupstwo z hukiem, wychodzą drukiem'. O czym świadczą - nader często aktualizowana norma 60364 oraz wiekopomne dzieła genialnych elektroodkrywców torturujących nieszczęśliwych elektryków nakazem wielokrotnego spinania PE i N w wysokich budynkach albo koniecznością objęcia miejscowymi połączeniami wyrównawczymi (broń Panie Boże uziemionymi) każdej metalowej cząstki w pomieszczeniach o szczególnym zagrożeniu. Tyle ewangelii na dzień dzisiejszy...
@artuss3846
@artuss3846 2 жыл бұрын
Najlepszy jak dotąd kanał w tematyce. Jasno rzeczowo przejrzyście z sensem, wszystko wytłumaczone co i jak. Gratulację!!!
@sasas6216
@sasas6216 2 жыл бұрын
Bardzo konkretny materiał, a po jego obejrzeniu każdy powinien zrobić "rachunek sumienia" w swojej rozdzielnicy... Pozdrawiam.
@michago387
@michago387 Жыл бұрын
28:29 wiem czepiam się ale został rozdzielony tnc na tns
@krzysztofzajaczkowski4611
@krzysztofzajaczkowski4611 2 жыл бұрын
Super filmik już bardziej zrozumiałem całą drogę PEN dzięki pozdro👍👍
@azazulbaz1077
@azazulbaz1077 Жыл бұрын
Pięknie wytłumaczone, pięknie wykonane - dziękuję
@tomaszpatrzylas7202
@tomaszpatrzylas7202 2 жыл бұрын
Świetnie wytłumaczone bez ceregieli jak zwykle profesjonalne 48:50 he he z kąd ja to znam to sie nazywa wyczucie pozdrawiam
@paulj3888
@paulj3888 Жыл бұрын
Najbardziej czytelne objaśnienia jakie widziałem, serdeczne dzięki :)
@krzysztofherok5485
@krzysztofherok5485 2 жыл бұрын
Fajny film, konkretnie omówione i pokazane. 👍
@arturlebiedzinski5235
@arturlebiedzinski5235 2 жыл бұрын
Tata, obiad rzecz święta :D. Materiał świetny 10/10.
@beno20
@beno20 2 жыл бұрын
Super odcinki robisz. Pozdrawiam! :)
@kijsssss
@kijsssss 2 жыл бұрын
Idealnie wytłumaczone 🙂
@robertmototravel
@robertmototravel 2 жыл бұрын
Czy zauważyliście, że pod tym jak i innymi filmami kanału Z PORADNIKA ELEKTRYKA nie ma żadnej łapki w dół? To świadczy o rewelacyjnym sposobie przekazywania wiedzy. Brawo Mateusz!
@jankos4910
@jankos4910 2 жыл бұрын
Łapki w dół nie wyświetlają się 😄, taki system....
@zpe
@zpe 2 жыл бұрын
To fakt. Łapki w dół na moim kanale mogę zobaczyć tylko ja. Inni nie widzą łapek w dół. Nie mam pojęcia dlaczego YT wprowadził coś takiego. Pod tym filmem są akurat 4 👎
@makaron2514
@makaron2514 2 жыл бұрын
@@zpe są wtyczki do przeglądarek pokazujące łapki w dół.
@GrandaCaravaning
@GrandaCaravaning 2 жыл бұрын
Komentarz dla zasięgu, rano z ciekawością obejrzę 👍.
@X-RayTeam
@X-RayTeam 2 жыл бұрын
Super, tak powinno się tłumaczyć.
@MaciejPanasiewicz
@MaciejPanasiewicz 2 жыл бұрын
Bardzo merytoryczny! Dziękuję!
@darek1w983
@darek1w983 2 жыл бұрын
Witaj!Konkretnie i rzeczowo. Pozdrawiam.
@piotrmarzecki3573
@piotrmarzecki3573 2 жыл бұрын
Super, bez „wiedzy tajemnej”. Za to szanuje. Końcówka z obiadem bomba 🤣
@dariuszkaminski2017
@dariuszkaminski2017 2 жыл бұрын
Super
@xsupel5969
@xsupel5969 Жыл бұрын
serdecznie dziękuję najlepszy kanał w tematyce.
@mateusztdi1085
@mateusztdi1085 2 жыл бұрын
Bardzo fajny film , można się sporo nauczyć. Pozdrawiam
@sawomiraleksandrowicz2796
@sawomiraleksandrowicz2796 Жыл бұрын
Fajny materiał edukacyjny. Dziękuję.
@SQ6JNS
@SQ6JNS Жыл бұрын
Totalny „sztos”. Zastanawiam się dlaczego w szkole było to tak topornie tłumaczone że w głowie mało zostało 🤔 Rewelacja. Nawet wartości rezystancji uziomu podane 👍. W starych budynkach w sieciach TT często po przebudowie sieci w mieszkaniach popełniane są błędy. Film rozwiewa wszelkie wątpliwości. 👍
@Kamil01OFFICIAL
@Kamil01OFFICIAL Жыл бұрын
Świetne wyjaśnienie, dziękuję!
@andrzejbucior6188
@andrzejbucior6188 2 жыл бұрын
Myślałem, że ta rozdzielnica wisi ;) Super materiał.
@MrMotyllo
@MrMotyllo 11 ай бұрын
Super! Widać praktyczne doświadczenie.
@norbercik2137
@norbercik2137 Жыл бұрын
Wow świetnie i profesjonalnie wyjaśnione, dzięki
@radosawgakowski1967
@radosawgakowski1967 2 жыл бұрын
Super!!!! Dobra robota!!!!!
@marcin3312
@marcin3312 2 жыл бұрын
Super materiał napewno przydatny.
@dupekkurwano
@dupekkurwano 7 ай бұрын
Super przeprowadzone - prosto, ale wyczerpująco. Doskonałe połączenie teorii (schematy) z praktyką.
@PCmaniak22
@PCmaniak22 2 жыл бұрын
Sztos film nic dodać nic ująć.
@user-us1ob2un5d
@user-us1ob2un5d 8 ай бұрын
hehe dzięki - nawet taki tłuman jak ja - po 20 latach niepracowania w zawodzie to zrozumiałem :)
@przemokowalski7487
@przemokowalski7487 2 жыл бұрын
Cześć. Sztos. Raz na zawsze wyjaśnione. Przydał by się film o zasilaniu awaryjnym z agregatu przez przelacznik sieć agregat w różnych tyach sieci. Bo z Tym też zamieszanie. Pozdrawiam.
@dafidafi8102
@dafidafi8102 2 жыл бұрын
Dokładnie jestem za, super filmy
@zpe
@zpe 2 жыл бұрын
Dopiszę do listy 😉
@mateuszmazur1980
@mateuszmazur1980 2 жыл бұрын
Super pomysł. Brak tego tematu w internetach. Podpisuje się pod prośbą. Dzięki
@piotrjedrzejewski5937
@piotrjedrzejewski5937 2 жыл бұрын
Oraz czy jest możliwość zasilenia instalacji domowej z przetwornicy
@andrzejpanek5654
@andrzejpanek5654 2 жыл бұрын
Dołączam się do prośby - a może już jest? :)
@januszmarianski2328
@januszmarianski2328 11 ай бұрын
Krótko - zwięźle i rzeczowo - pozdrawiam . ...
@sp33dyR1M
@sp33dyR1M 4 ай бұрын
Super materiał! Zarówno teoria jak i praktyka, chociaż teoria była tak dobrze wyłożona, że nie trzeba było dalej oglądać aby wiedzieć co i jak. Zostawiam suba i będę śledził kolejne materiały!
@pawekrawiec438
@pawekrawiec438 Жыл бұрын
Kozacko.Nic dodać nic ująć
@andrzejotlewski6437
@andrzejotlewski6437 Ай бұрын
Super wytlumaczone. Dzieki😃
@myousic4564
@myousic4564 2 жыл бұрын
Świetny film. Genialnie wyjaśnione podjęte decyzje w doborze osprzętu. Ja moje oko to najlepszy kanał na polskim youtube jeżeli chodzi o tą tematykę! Po dwóch filmach (tym + składanie rozdzielnicy ze złączkami WAGO) jako laik jestem w stanie wykonać rozdzielnice na o wiele wyższym poziomie kultury technicznej niż pożal się boże elektrycy z którymi miałem do czynienia. Prosiłbym tylko jeszcze o jedną rzecz - podawanie w podpisie do filmów modeli używanych złączek :)
@zpe
@zpe 2 жыл бұрын
Jeśli pytasz o PEN to dałem ETB 50/1x2 ZŻ. Kupiona w lokalnej hurtowni ;-)
@swirusbos3173
@swirusbos3173 2 жыл бұрын
Super wytłumaczone
@MajnKraft18
@MajnKraft18 2 жыл бұрын
Merytorycznie i na temat. Jedyny minus (być może tylko dla mnie), że musiałem oglądać na prędkości X1,5, ale bardzo fajny film i kanał.
@zpe
@zpe 2 жыл бұрын
Dobrze, że masz możliwość przyspieszenia 😉
@kotbury9624
@kotbury9624 Жыл бұрын
Prosto jasno i na temat super zrozumiałe chyba i dla laika
@arkadiuszgrzegorczyk1289
@arkadiuszgrzegorczyk1289 2 жыл бұрын
Dowiedzialem sie w tym filmie dokladnie wszystkiego czego szukalem! DOKLADNIE WSZYSTKIEGO! Dzieki wielkie!
@wiesiekkaczmarek9591
@wiesiekkaczmarek9591 9 ай бұрын
Nareszcie jakiś konkret. Gratuluję.
@robertgniado6322
@robertgniado6322 Ай бұрын
Świetnie wyjaśnione i piękna robota. 😊
@Baccgarage
@Baccgarage 2 жыл бұрын
Obiad zawsze zjeść trzeba jak ciepły czeka ! Pozdro
@tomgra570
@tomgra570 2 жыл бұрын
Czad! Kawał dobrej roboty.
@ukaszflorianczyk3385
@ukaszflorianczyk3385 2 жыл бұрын
Koooooozak!!!! Prosto czytelnie i fachowo. Jestem 3 x TAK
@arturkryczka4324
@arturkryczka4324 2 жыл бұрын
Powiem tylko tyle...dziękuję szkoda że rok temu tego materiału nie było...gdy byla mi potrzebna ta wiedza....pozdrawiam i dziękuję
@Roger_exe
@Roger_exe 2 жыл бұрын
OzeszQ. Głos ma twarz :) A odnośnie kwestii ogranicznika, to zapomniałeś dodać że ogranicznik 3+0 jest poprawny w sytuacji uziemienia punktu podziału PEN. Jeśli nie masz nieobowiązkowego uziemienia punktu PEN rozsądniej jest dać wtedy 4.0.
@roosoomak
@roosoomak 2 жыл бұрын
Super materiał! Drobne potknięcie - dajesz blok _jednotorowy_ sześciozaciskowy - ma jeden tor łączący zaciski A-B-C-D-E-F, natomiast trzytorowy miałby trzy tory: A-B, C-D, E-F i do rozdziału PEN by się nie nadawał :-)
@zpe
@zpe 2 жыл бұрын
Faktycznie, masz rację, zły dobór słów. Muszę to sprostować przy okazji. Dzięki za uwagę. Takie uwagi są bardzo cenne. Szczególnie, że faktycznie są bloki żółto-zielone z trzema niezależnymi torami. Kiedyś taki kupiłem sądząc, że to cały połączony blok a tu ZONK.
@romanr374
@romanr374 9 ай бұрын
Najlepiej wytłumaczone ze wszystkich poradników
@gerwazywiercituret4174
@gerwazywiercituret4174 2 жыл бұрын
Witam ! Świetny poradnik, mam kilka pytań. 1. Ogólna zasada, jest taka, że prąd wyładowczy, udarowy zawsze będzie biegł po najmniejszej linni oporu, a więc przez połączenia metaliczne. 2. Na rysunku z ogranicznikiem przepięć 4+0 pokazał Pan, drogę prądu przez zaciski N, do ziemi. Zgodnie z tym co napisałem powyżej, tam nie będzie prądu przepięciowego, bo cały prąd przebiegnie przez połączenie galwaniczne do ziemi, czyli od razu przez złącze PEN do ziemi, czy to co napisałem jest poprawne ? 3. Co jeżeli wskutek przepięcia i rozgrzania przewodu PE, prowadzonego do GSU wzrośnie na tyle rezystancja, że prąd udarowy/wyładowczy zacznie próbować płynnąć gdzie indziej niż do ziemi, np wpłynie do N ? Czy wtedy przepięciówka 3+1, lub 4+0 miałaby wyższość nad 3+0 ? Czy jest to możliwy przypadek ? 4. Jest ogólnie jakiś sposób na sprawdzenie poprawności tych wszystkich połączeń, aby można było mieć pewność, że wszystko zadziała jak należy ? Czy to już temat pomiarów, i ktoś musiałby mieć sprzęt pomiarowy ? Pozdrawiam, i bacznie oglądam wszystkie filmy !
@kudaty634
@kudaty634 11 ай бұрын
Rozwiałeś wszystkie moje wątpliwości. 😀
@lukaszpajak82
@lukaszpajak82 2 жыл бұрын
Pięknie wytłumaczone.
@krism3151
@krism3151 2 жыл бұрын
Lepiej chyba tego wytłumaczyć się nie da 👍, a przy okazji wyszło kilka rzeczy do przemyślenia i pewnie będzie o co pytać na livie. Pozdrawiam
@grzegorz8864
@grzegorz8864 2 жыл бұрын
Film jednym słowem SUPER!!! W moim przypadku temat podziału PEN nie jest mi obcy natomiast jestem pod Wielkim podziwem w jaki sposób to przekazałeś. Jasno, konkretnie, zrozumiałe, świetnie ogląda się twoje filmy, są SUPER 👍👍 Ważne jest jeszcze to aby przed dokonaniem takiego podziału być PEWNYM, że linia zasilająca napewno jest w układzie TN-C.
@zpe
@zpe 2 жыл бұрын
Dlatego opisałem jak to wygląda od stacji transformatorowej. Krok po kroku. Jeszcze można byłoby dodać kilka informacji, ale nie sposób jest wszystko przewidzieć i nawiązać do wszystkiego. Dzieki. Pozdrawiam
@grzegorz8864
@grzegorz8864 2 жыл бұрын
@@zpe ja również pozdrawiam i życzę cierpliwości, wytrwałości w tym co robisz aby kanał jeszcze lepiej się rozwijał, abyś robił jeszcze więcej tak fajnych filmów i przekazywał wiedzę w taki właśnie sposób 👊👊
@benwad21
@benwad21 4 ай бұрын
2 lata po publikacji tego filmu okazał się dla mnie baaardzo pomocny. Dziękuję. Pozdrawiam.
@adamkozowski2408
@adamkozowski2408 Жыл бұрын
No super materiał dla niedoszkolonych elektryków😂😂😂😀😀🎁🎁🎄🎄
@michakowalski4740
@michakowalski4740 2 жыл бұрын
Super! Bardzo dobry materiał. Obiad jest równie ważny 😃
@303oleba
@303oleba 7 ай бұрын
Bardzo fajnie łopatologicznie wytłumaczone..
@zpe
@zpe 7 ай бұрын
Dzięki.
@miro1639
@miro1639 Жыл бұрын
Dzięki. Super łopatologia dla laika ale i profesjonaliści komentują👍
@adamowitch5834
@adamowitch5834 2 жыл бұрын
Właśnie robię kwalifikację ELE.02. Mam dużo książek i oglądam dużo filmów na KZfaq. Ten gość jest zajebisty. Polecam.
@janm7813
@janm7813 2 жыл бұрын
Dobry materiał
@stefanniewidomy5057
@stefanniewidomy5057 2 жыл бұрын
Żeby tak w szkole tłumaczyli.... Super. Mega zastrzyk konkretnej wiedzy.... Prosto... Przejrzyście ... Rozsądnie i zgodnie z przepisami.... Dzięki tobie instalacje stają się bardziej poprawnie wykonane i zarazem bezpieczniej.....
@lalababa9538
@lalababa9538 2 жыл бұрын
A co jesteś elektrykiem i wcześniej złe wykonywałes instalacje ?:)
@stefanniewidomy5057
@stefanniewidomy5057 2 жыл бұрын
@@lalababa9538 Pod pompować twoje ego ?? Czy je obniżyć??😉😉😉 A tak poważnie to wiadomo że trzeba się uczyć całe życie. A czy ja poprawnie wykonuje instalacje? Wg mnie tak.... Ale różne " kwiatki" się widziało. Pozdrawiam
@lalababa9538
@lalababa9538 2 жыл бұрын
@@stefanniewidomy5057 ego mi nie obniżysz kolego ;) Po prostu kolega z ZPE zawarł tu proste objaśnienia który każdy elektryk powinien znać .
@stefanniewidomy5057
@stefanniewidomy5057 2 жыл бұрын
@@lalababa9538 skoro ZPE stworzył takowy materiał i osiągał on dość szerokie grono oglądających w tym ciebie to raczej nie jest to takie oczywiste że każdy elektryk zna i rozumie takowe podstawy.... Gdybyś był siebie taki pewien to nie tracił byś czasu na zakres wiedzy podstawowej.... :)
@lalababa9538
@lalababa9538 2 жыл бұрын
@@stefanniewidomy5057 pobieżnie to obejrzałem ,zawsze warto przeglądać różne rzeczy a nóż ma ktoś inne może lepsze spojrzenie na różne tematy .
@luckylukasz7083
@luckylukasz7083 11 ай бұрын
Bardzo fajnie tłumaczysz zastanawiałem się na przykład czy uziemiać dodatkowo N skoro Pe też bedzie uziemione teraz je oba uziemie
@zpe
@zpe 11 ай бұрын
Tylko jeśli masz sieci TN, przy TT nie możesz tak zrobić.
@em9183
@em9183 Жыл бұрын
najlepszy materiał jaki oglądałem
@Rafaelio92
@Rafaelio92 2 жыл бұрын
Super film, stawiam piwo!
@kazimierzkrawiec3097
@kazimierzkrawiec3097 2 жыл бұрын
Dobra robota
@robertmototravel
@robertmototravel 2 жыл бұрын
Rewelacja!
@marianjarzabek1769
@marianjarzabek1769 8 ай бұрын
Super wykład 👍
@bartekbrave
@bartekbrave 2 жыл бұрын
Przyjmując że mamy sieć TN-C i że udar przyjdzie od strony zasilania to stwierdzenie, że jedynym słusznym rozwiązaniem jest ochronnik 3+0 jest prawidłowe. Poza tym, prawidłowe a wręcz wskazane zwłaszcza przy bardzo czułych odbiorach jest rozdzielenie funkcji PE - ochrony obudów urządzeń i uziemienia - dedykowany zwód dla ochronnika, poprzez pociągnięcie dwóch linek z GSW. Ale nie możemy zapominać, że udar czy przepięcie może przyjść także od strony odbioru, czy też grupy odbiorów np. bezpośrednie uderzenie w strefę odgromową. A w takim przypadku jeżeli zastosujemy ochronnik 3+0 to w czasie zejścia udaru przez PEN pogarszamy skuteczność zerowania pozostałych odbiorów - WLZ i linka PE przyjmuje funkcje przewodu ochronnego, a nie neutralno-ochronnego. W skrajnych przypadkach może to doprowadzić do zwarć międzyfazowych chodźby przez żarówkę - efekt podobny do upalenia PEN w ZK. Dlatego uważam, że ochronnik 3+1 lub 4+0 nie może być traktowany jako rozwiązanie na wyrost w sieci TN-C. Ochronnik na czwartym polu przejmie część udaru, który pojawi się od strony odbioru na przewodzie N i odprowadzi go przez przewód typowo ochronny do ziemi, co przy chwilowym spadku potencjału nie uniemożliwi przewodowi PEN spełniać funkcji neutralnej.
@Wojciu100000000000
@Wojciu100000000000 Жыл бұрын
No dobra, ale przecież podział PEN, gdzie jest podłączony N, jest uziemiony i nie widzę, żeby ta droga była specjalnie dłuższa, niż w przypadku podłączenia Nki do ogranicznika. Czy coś przeoczyłem?
@michalotto8492
@michalotto8492 11 ай бұрын
Dlatego ja uważam że rozdział to jest wytwór diabła w blokach ok. Uziemienie to uziemienie a neutralny to neutralny a nie rozmnażanie. Taki rozdział to tak jak by sobie w gniazdu to zrobić taka prawda
@Wojciu100000000000
@Wojciu100000000000 11 ай бұрын
@@michalotto8492 No nie do końca.. bo jeżeli chcemy skutecznie użyć różnicowki to musiał byś mieć różnicówkę w każdym gniazdku zaraz po rozdziale PEN (a wcale nie była by to tańsza opcja ze względu na ilość różnicówek). Oczywiscie mogła by być jedna różnicówka i do gniazdka bez bolca przychodzić L i PEN ale różnicówka działała by dopiero jak ktoś by dotkną i upływ był by przez niego, samo zwarcie do obudowy nie zrzucało by różnicówki.. także ja uważam że koszt 3 przewodów do gniazdka zamiast dwóch nie jest jakiś przytłaczający, a ochrona nieporównywalna i diagnoza usterek błyskawiczna (kolejny czynnik ekonomiczny)
@marcinluczak1410
@marcinluczak1410 2 жыл бұрын
Fajny materiał
@dominikmajgier675
@dominikmajgier675 2 жыл бұрын
Super film .a zrobił byś może film o połączeniach wyrównawczych i GSU .myślę że temat pomijany przez większość elektryków .np czy rurę gazowa należy podpiąć do GSU .i co można podpiąć w dobie panującego plastiku
@zpe
@zpe 2 жыл бұрын
Dopiszę do listy. To taki temat przewodni do live może być. Zobaczymy.
@Lkm87634
@Lkm87634 2 жыл бұрын
Super jak zawsze.👍🙋‍♂️👏
@dlesppih
@dlesppih 2 жыл бұрын
Powiem krótko. Film tak ciekawy że nie wiem kiedy minelo te 49min. 👏
@paweczajkowski5577
@paweczajkowski5577 2 жыл бұрын
Mam to samo
@TataKacpisia
@TataKacpisia 6 ай бұрын
W mojej praktyce zawodowej doszedłem do identycznych wniosków. Pozdrawiam
@TomaszGasowski-mp3kc
@TomaszGasowski-mp3kc Ай бұрын
Pieknie 😊
@kaktusnawozku
@kaktusnawozku Жыл бұрын
Fajnie wyjaśnione nawet dla laika. U mnie nie ma GSU, jest tylko PEN, to ogranicznik przepięć 3+0 chyba nie mógł być i pewnie dlatego elektryk zamontował ST30B+C 4P
@skanersieciowy9109
@skanersieciowy9109 7 ай бұрын
20:00, podział PEN na PE i N, ograniczenia i nieczytelność są tylko w Twojej głowie, lepiej podłączyć się tym PEN do szyny PE niż dodawać dodatkowe złącze z dodatkową rezystancją, elektryk będzie wiedział co jest czym, a reszta i tak nie może tego dotykać. Ładna rozdzielnica.
@jacekalchimowicz1321
@jacekalchimowicz1321 Жыл бұрын
Fajny film.
Самый Молодой Актёр Без Оскара 😂
00:13
Глеб Рандалайнен
Рет қаралды 10 МЛН
Despicable Me Fart Blaster
00:51
_vector_
Рет қаралды 25 МЛН
КАК ДУМАЕТЕ КТО ВЫЙГРАЕТ😂
00:29
МЯТНАЯ ФАНТА
Рет қаралды 9 МЛН
WYŚCIG: Mercedes-AMG GT v Hyundai IONIQ 5 N
11:32
carwow Polska
Рет қаралды 10 М.
Podział PEN na PE i N w rozdzielnicy - remont4you
11:38
remont4you.pl
Рет қаралды 117 М.
Самый Молодой Актёр Без Оскара 😂
00:13
Глеб Рандалайнен
Рет қаралды 10 МЛН