Dlaczego odkładam 70% z każdej wypłaty? Ruch FIRE

  Рет қаралды 8,613

Inwestomat

Inwestomat

Күн бұрын

➡️ Wpis na blogu - inwestomat.eu/dlaczego-odklad...
Z tego klipu dowiesz się:
- Czym jest ruch FIRE i dlaczego stale zyskuje on na popularności.
- Kim są przyszli młodzi emeryci ze Stanów Zjednoczonych. Jakie są ich zarobki i plany na życie.
- Jak nieświadomie stałem się reprezentantem ruchu FIRE.
- O mojej drodze do osiągnięcia finansowej niezależności i kilku możliwych scenariuszach dla tego procesu.
0:00 Wstęp
07:35 Podstawy finansowej niezależności
16:16 Kim są członkowie ruchu FIRE w USA?
19:00 Członkowie FIRE w USA wg rocznych zarobków
27:25 Symulacja oszczędzania 5% zarobków
29:31 Symulacja oszczędzania 70% zarobków
33:12 Symulacja oszczędzania i inwestowania 70% zarobków
35:57 Symulacja oszczędzania i inwestowania 70% zarobków i rzucenia pracy w wieku 40 lat
36:45 Podsumowanie
Zastrzeżenie: Informacje przedstawione w tym nagraniu są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Widz podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność.

Пікірлер: 35
@19rumun109
@19rumun109 7 ай бұрын
Uważam, że aktywna praca nie ma sensu, jeżeli wszystko co zarabiamy to wydajemy. Jak to Powiedział Pan Marcin Iwuć taka osoba jest tylko przekaźnikiem kapitału. No a jak już oszczędzamy, to naturalnym odruchem powinno być inwestowanie. Wtedy nasza praca ma tak na prawdę sens, wtedy te wszystkie premie i nadgodziny mają sens, wtedy kontrola swojego budżetu ma sens, każda złotówka więcej na koniec miesiąca w portfelu może z nami zostać do końca życia i na nas pracować. Aż dziwię się jak mało ludzi to rozumie, znajomi patrzą na mnie jak na kosmitę jak w wieku 28 lat mówię im, że od pierwszej pracy sam odkładam sobie na emeryturę. Chociaż tak na prawdę to nawet bym nie musiał, bo i tak prędzej czy później odziedziczę w spadku po rodzicach kilka mieszkań, które wynajmują i które całkowicie wystarczą na F.I.R.E. no ale i tak chcę sobie ciułać sam, bo sprawia mi to przyjemność widząc, że nie muszę polegać na innych, bo sam też umiem ten kapitał zbierać. Poza tym, ma to taką zaletę, że oswajam się z tym kapitałem i budowaniem aktywów, dzięki tenu maleje prawdopodobieństwo, że kiedyś przepierdolę ich pracę życia na głupoty. No i kiedyś ten kapitał powiększony o mój wkład przekażę dalej, ale najpierw się upewnię, że następca będzie też potrafił ten kapitał gromadzić, by przekazać go dalej i dalej. Taki jest mój cel.
@Inwestomat
@Inwestomat 7 ай бұрын
Miałem tak samo (od 24 roku życia) i też na mnie patrzyli na kosmitę. Teraz chyba bardziej podziwiają lub coś podobnego.
@MrJozek09
@MrJozek09 2 жыл бұрын
Cześć, raczej nie pisze komentarzy na yt, ale tutaj wypada. Naprawdę dobra robota, powinno być znacznie więcej wyświetleń. Rób to dalej, pozdro!
@Inwestomat
@Inwestomat 2 жыл бұрын
Bardzo dziękuję! Tym bardziej, że - jak piszesz - rzadko komentujesz.
@konradsz.9525
@konradsz.9525 2 жыл бұрын
Robisz super robotę. To któryś odcinek, który oglądam i z każdego wynoszę coś dla siebie. 3mam za Ciebie kciuki. Powodzenia
@Inwestomat
@Inwestomat 2 жыл бұрын
Bardzo dziękuję!
@zasada78
@zasada78 2 жыл бұрын
Dzięki, za ciekawy materiał. Teoretycznie wszystko ok, ale życie płata różne niespodzianki. Na pewno trzeba trzymać się planu i próbować, nie stać w miejscu.
@Inwestomat
@Inwestomat 2 жыл бұрын
Dlatego ważne jest, by rozumieć, że to koncept mocno "teoretyczny". Niemniej warto planować i starać się trzymać planu.
@CLees-is5bt
@CLees-is5bt 2 жыл бұрын
Z mojej pensji 70% nie odłożę,niestety.Ale dzięki serdeczne za wszystkie porady,m.in. dzięki tobie zacząłem robić użytek z pieniędzy na koncie,zamiast trzymać je tam bez sensu i już widzę pozytywne tego rezultaty.
@Inwestomat
@Inwestomat 2 жыл бұрын
Hej! Brzmi świetnie + pamiętaj, że ten procent nie jest ważny, a fakt, że w ogóle się oszczędza i inwestuje. Ja na początku kariery to i 40% nie mogłem odłożyć (jeśli dobrze pamiętam, bo nie mam dokładnych danych). Z czasem "rozciągało" to się i mogłem odłożyć coraz więcej.
@iirekm
@iirekm 20 күн бұрын
Niestety to jest główna wada FIRE: jest on tylko dla nielicznych, głównie dla zawodów dobrze zarabiających (IT, chirurg, prawnik, biznesmen) - nie każdy ma do tego predyspozycje (w przypadku prawników i biznesmenów trzeba mieć też mocne "plecy"), i których nie spotkały przeszkody życiowe typu choroba (swoja lub w rodzinie), kosztowny rozwód, czy problemy psychiczne wyniesione z pracy czy domu rodzinnego, np musisz wypłacić całość oszczędności na leczenie czy kosztowny rozwód, i zaczynać od zera, pozbawiając się korzyści z % składanego. Alternatywą dla FIRE czy własnego biznesu jest to co DeMarco w swojej książce "Fastline millionaire" nazywa slowline, tj praca i oszczędzanie nie przez krótszy czas jak pozwala FIRE, ale przez większość życia. Tylko jak słusznie zauważa autor, co ci z tego że będziesz bogaty w wieku 75 lat, jak będziesz już mocno schorowany, nie będziesz miał jak nacieszyć się zgromadzonym bogactwem. Na pewno "slowline" jest lepszym podejściem niż konsumpcjonizm, bo przynajmniej w razie czego będziesz mieć pieniądze na czarną godzinę, ale zdobytym bogactwem nie zdążysz się nacieszyć, może ewentualnie zrobią to twoje dzieci lub wnuki jeśli im je przekażesz w dziedziczeniu i nie roztrwonią go. Jak zwykle wszystko niestety się sprowadza do tego że sukces to powiedzmy 25% praca + 25% kombinowanie + 50% szczęście. Wiem że ci którzy już osiągnęli sukces się z tym nie zgodzą, ale taka jest niestety prawda (psychologowie nazywają to fundamentalnym błędem atrybucji - przeceniamy cechy jak pracowitość czy mądrość, nie doceniamy szczęśliwych okoliczności).
@Dariusz....
@Dariusz.... 2 жыл бұрын
Masz bardzo dobrze merytorycznie przygotowane wykłady 🤠 a do tego jest ok jak się ciebie słucha. Mam nadzieje że podszkolisz swoją wymowę aby zyskać jeszcze więcej fanów. I życzę swobody wyrażania i dzięki za wiedzę
@Inwestomat
@Inwestomat 2 жыл бұрын
Hej, postaram się dopracować wymowę, choć w napływie emocji przy nagrywaniu nie jest to takie proste. Nie pomaga też mój "domorosły" sprzęt, który pewnie mógłbym trochę ulepszyć. Cieszę się jednak, że materiał uważasz za wysokiej jakości!
@sebahexagon
@sebahexagon 2 жыл бұрын
Dobra robota! Oby jak najwięcej ludzi się obudziło. Inteligencja finansowa kuleje w naszym narodzie.
@Inwestomat
@Inwestomat 2 жыл бұрын
Pracuję nad tym :). Dzięki!
@Dariusz....
@Dariusz.... 2 жыл бұрын
@sebo6sebo to że są duże możliwości 😉
@Dariusz....
@Dariusz.... 2 жыл бұрын
@sebo6sebo są duże możliwości mam na myśli że jest kogo uczyć 😃
@mikipolpakk
@mikipolpakk 2 жыл бұрын
Ciekawy temat i 70% mega imponujące, tutaj wchodzi w grę więcej czynników jak kapitał początkowy itd. uwzględniłes tutaj spore podwyżki wypłaty, z doświadczenia wiem, że w korpo to ciężkie do ogarnięcia(podwyżki rzędu 5-10% co roku a późnej inflacyjne), do tego baza startowa 5tys również wysoka jak dla 95% społeczeństwa myślę. Zastanawiam się nad kilkoma kwestiami czy nie zastanawiasz się nad kupnem mieszkania, jednak większość Twoich wydatków jak mniemam jest wykorzystywana na najem po 10latach płacenia pewnej kwoty nadal nie jesteś właścicielem a w tym czasie mógłbyś już coś realnie posiadać, tym bardziej gdzie od ostatnich5lat mieliśmy małe stopy (co się skończyło zapewne na najbliższe min 3-4lata). W tym temacie wchodzi kolejne rozmyślanie jak Twoja partnerka na to reaguje, kobiety zazwyczaj szybciej chcą rodziny i "swojego gniazdka" czy nie zastanawiałes się jednak w pewnym momencie nad zmniejszeniem oszczędności do 50% i przeznaczenia tych 20% na ratę kredytu? FiRE to super opcja na szybszą emeryturę czy spokojniejsza starość ale sądzę że większość społeczeństwa nie będzie w stanie w takim stopniu oszczędzać, zastanawiam się nad kejsem który byłby bardziej zbliżony i możliwy dla większości społeczeństwa czyli baza startowa 10/20/30tys i dopłacanie co miesiąc 1tys złotych. Przy 15% zysku 2mln można osiągnąć w 23lata oczywiście uwzględniam tutaj osoby zarabiające mniej lub też posiadające kredyt hip. czy inne zobowiązania, sam osobiście oszczędzałem powyżej 50% pensji ale przyszedł czas na własne mieszkanie i był dylemat czy wkład dalej reinwestowac i wydawać środki na wynajem czy jednak kupić coś, wydać wkład i spłacać bank. fire szybciej osiągane reinwestujac ale mieszkanie w wynajętym mieszkaniu długoterminowo(np. zakładając rodzinę) nie jest dla każdego. Dzięki za kolejny jakże przydatny materiał! Pozdrawiam i pomyślności w inwestycjach :D
@mikipolpakk
@mikipolpakk 2 жыл бұрын
Mam nadzieję że nie za bardzo bezpośrednio/personalnie ;)
@Inwestomat
@Inwestomat 2 жыл бұрын
Dzięki za komentarz i docenienie klipu. 1) Tak, ale ja nie wiedziałem gdzie chcę/będę mieszkać na stałe. Do Polski wróciłem pod koniec 2017 roku i nawet wtedy nie miałem planu ani (przez jakiś czas) zdolności kredytowej, a gdy już miałem to moja sytuacja życiowa była niejasna. Nie mówiąc o tym, że na giełdzie przez te ponad 10 lat uzbierałem tyle, że nie musiałbym tego kredytu teraz brać w ogóle (gdybym nie chciał). 2) Moja partnerka jest OK z wynajmem, ale powoli (mimo cen) czegoś szukamy. Prawdopodobnie tylko 40-50% kredytem, więc i rata nie będzie tak wielka (pewnie wyjdzie nam taniej niż wynajem). 3) Rozumiem jednak rozsterki i Twoją przeszłą sytuację. Ja zdecydowałem się nie kupować aż do 33 roku życia i teraz prawdopodobnie kupię, ale dalej coś "niewielkiego, taniego i głównie dla świętego spokoju", bo FIRE dalej aktualne ;).
@jaromirjagr7001
@jaromirjagr7001 8 ай бұрын
Materiał jest abstrakcyjny dla jakiś 90-95% ludzi. Ja dopiero po 15 latach pracy mogę pozwolić sobie na odkładanie 70-80% wypłaty. Pytanie czy pan Mateusz, kiedyś wziął kredyt hipoteczny i posiada własną nieruchomość, której spłacani skutecznie może spowodować ograniczenia nadmiernego inwestowania.
@Inwestomat
@Inwestomat 8 ай бұрын
Tak, mam aktywny kredyt hipoteczny. W chwili nagrywania nie miałem, ale dalej (obecnie) oszczędzam około 80% swojej wypłaty. Wiem że materiał jest dla większości abstrakcyjny, ale to nie znaczy, że ma nie motywować do rozsądnego dysponowania finansami. Oszczędzenie nawet 30% jest znacznie lepsze od oszczedzenia 0% wypłaty.
@piotrarturklos
@piotrarturklos 2 жыл бұрын
Spoko, ale liczba 70% jest trochę od czapy, bo wiadomo, że realna możliwość oszczędzania zależy od kraju, zawodu i liczności rodziny. Fajnie by było, gdyby istniała tabela z optymalnymi poziomami procentowymi w zależności od tych czynników, chociażby dla USA, żeby był jakiś punkt odniesienia.
@Inwestomat
@Inwestomat 2 жыл бұрын
70% jest trochę od czapy, ale daje pewną ideę (jest prosta i zdefiniowana), pozwalając każdemu intuicyjnie sprawdzić ile ten sam oszczędza. Co do optymalnych poziomów procentowych to niestety "im więcej, tym lepiej", bo FIRE to prosta kalkulacja, która wymaga jak największych wpłat miesięcznych/rocznych "i tyle".
@jaculaa01
@jaculaa01 2 жыл бұрын
wszystko pięknie, fajnie, tylko jak ja będę odkładał 70% z wypki zarabiając 3k brutto haha. oczywiście sobie żartuję, na razie nawet nie wiem co będę robił po studiach. można traktować jako komentarz dla zasięgów :p
@Inwestomat
@Inwestomat 2 жыл бұрын
Po prostu mierz w lepiej płatną ścieżkę kariery. Sam fakt, że to oglądasz mówi mi, że już powoli o tym zaczynasz myśleć :).
@jaculaa01
@jaculaa01 2 жыл бұрын
@@Inwestomat na razie jestem na etapie zbierania wiedzy i uczenia się oszczędzać, bo jak dotąd wydawałem wszystko co mam i kompletnie nie umiałem zarządzać pieniędzmi.
@Inwestomat
@Inwestomat 2 жыл бұрын
@@jaculaa01 Od czegoś trzeba zacząć. I tak wcześnie się "otrząsnąłeś", że warto ogarnąć swoje finanse.
@archerito6650
@archerito6650 2 жыл бұрын
Bardzo ciekawa inicjatywa :) Co więcej okazuje się, że byłem FIRE jeszcze zanim to było modne xD Kiedyś czułem, że moje myślenie jest błędne bo "co Ty masz z życia ciągle oszczędzając". Dzisiaj kiedy mój kumpel spłaca mieszkanie (i będzie je spłacał przez najbliższe 20 lat), które ja mógłbym kupić za gotówkę od ręki bez większych problemów wiem, że to była dobra droga.
@Inwestomat
@Inwestomat 2 жыл бұрын
"Mam tak samo jak Ty".
@richt7
@richt7 2 жыл бұрын
A bardziej serio: w modelu FIRE w wydaniu polskim jest jeden problem, który jest pomijany. Chodzi mi o ogólny wzrost poziomu zamożności społeczeństwa i zmianę parytetu siły nabywczej. Model konwergencji z wysoko rozwiniętymi krajami Zachodu zakłada, jeżeli się nie mylę, że gospodarka Polska będzie doganiać kraje zachodnie pod względem nominalnej wysokości zarobków, a jednocześnie parytet siły nabywczej jednostki pieniądza będzie się zmieniał na niekorzyść Polski. Dziś jest on korzystniejszy dla Polski - za te samą ilość euro czy dolarów w Polsce można po cenach krajowych kupić więcej dóbr, a zwłaszcza usług. Kiedyś będziemy zarabiać dużo więcej w przeliczeniu na euro czy dolary, ale też dobra, a zwłaszcza usługi, będą w Polsce droższe i to nawet po odjęciu "czystej" inflacji wynikającej z podaży pieniądza. I teraz do sedna: może się okazać, że nawet przy proponowanej wysokiej stopie oszczędzania i zakładanej w materiale wysokiej stopie zwrotu, w wyniku rzeczonej konwergencji 70% obecnej pensji wysoko wynagradzanego specjalisty + zwroty z inwestycji będzie odpowiadało w 2060 roku 50% ówczesnej pensji pani sprzątaczki z podstawowym wykształceniem. Mówiąc krótko: zmiana parytetów siły nabywczej między PL a Zachodem, w którym się "roztopimy", będzie szybsza niż przyrost odsetek ze środków odkładanych w 2022. Na papierze wszystko się zgodzi, ale z zaoszczędzonymi takim wysiłkiem 70% pensji wysoko wynagradzanego informatyka z 2022, po podzieleniu zaoszczędzonych środków przez liczbę miesięcy oszczędzania, znajdziemy się w 2060 roku z sytuacji pod względem siły nabywczej odpowiadającej ówczesnej oszczędnej sprzątaczce.
@Inwestomat
@Inwestomat 2 жыл бұрын
Prawdę powiedziawszy to nie potrafię wyobrazić sobie takiej sytuacji dla wysoko opłacanego specjalisty, który przez 10-15 lat inwestuje na giełdzie 70% swojej wypłaty, lokując ją w koszyk akcji światowych spółek. Powyższe mogłoby się zdarzyć, gdyby ten specjalista inwestował tylko w aktywa denominowane w PLN, ale nie w koszyk walut/akcji z całego świata. Świetnie byłoby zobaczyć jakikolwiek "dowód"/symulację związaną z Twoją hipotezą.
@vocartagmailcom
@vocartagmailcom Жыл бұрын
Z drugiej strony może wcale tak nie być, albo można się wynieść do kraju gdzie te pieniądze będą więcej warte. Więc zostaje grać z takimi kartami jakie się ma najlepiej jak się umie, bez planu na pewno się samo nie zrobi:)
Alex hid in the closet #shorts
00:14
Mihdens
Рет қаралды 11 МЛН
Самый Молодой Актёр Без Оскара 😂
00:13
Глеб Рандалайнен
Рет қаралды 9 МЛН
Pieniądze nie są celem, celem jest spokój
35:00
Inwestomat
Рет қаралды 10 М.
Co znaczy być bogatym w Polsce? Zarobki i majątek
50:01
Inwestomat
Рет қаралды 6 М.
How keeping connected could lead to higher power prices | The Business | ABC News
13:23
Twoja emerytura (4/5) - Jak zwiększyć swoją emeryturę?
1:00:01
Okno transferowe 2024: OFE czy ZUS?
25:01
Inwestomat
Рет қаралды 10 М.
Jak osiągnąć 5000 zł z dywidend i odsetek miesięcznie?
1:15:01
Alex hid in the closet #shorts
00:14
Mihdens
Рет қаралды 11 МЛН