Etapy osiągania wolności finansowej. Na którym z nich jesteś?

  Рет қаралды 5,442

Inwestomat

Inwestomat

Күн бұрын

➡️ Wpis na blogu - inwestomat.eu/etapy-osiagania...
Z tego klipu dowiesz się:
- Jakie jest siedem głównych etapów w życiu finansowym człowieka dążącego do przyspieszonej emerytury.
- Dlaczego tak trudno wyjść z etapu pierwszego i tak niewielu się to udaje.
- Jak moim zdaniem dążyć do przejścia z etapu na etap, nie tracąc jednocześnie zadowolenia z życia.
- Ile mniej więcej warto mieć środków, by rozgościć się na każdym etapie.
00:00:00 Wstęp
00:03:53 Opis etapów osiągania finansowej niezależności
00:06:55 Pierwsza i druga faza życia finansowego
00:08:10 Kolejne fazy życia finansowego
00:10:34 Finanse na etapie 1 "Zadłużony"
00:13:52 Finanse na etapie 2 "Bez oszczędności"
00:17:08 Finanse na etapie 3 "Niewielki pasywny przychód"
00:19:32 Finanse na etapie 4 "Odczuwalny pasywny przychód"
00:21:19 Finanse na etapie 5 "Pasywny przychód wyższy od pensji (wydatków)"
00:23:37 Finanse na etapie 6 "Wolność finansowa"
00:25:31 Finanse na etapie 7 "Obfitość finansowa"
00:26:35 Podsumowanie
Zastrzeżenie: Informacje przedstawione w tym nagraniu są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Widz podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność.

Пікірлер: 42
@TheMorgan116
@TheMorgan116 Жыл бұрын
47 lat dziś i etap 1, obudziłem się dość późno, ale już dużo spłaciłem, zostało niecałe 30000, więc za około 2 lata już będę wolny i zaczne oszczędzać, robisz wspaniałą robotę, pozdrawiam
@Inwestomat
@Inwestomat Жыл бұрын
Hej Marek, dziękuję i miło słyszeć, że obudziłeś się, bo lepiej późno niż wcale :).
@paweczapiewski2759
@paweczapiewski2759 Ай бұрын
Jak tam idzie po roku dalej trwasz w postanowieniu?
@tomaszgasior9027
@tomaszgasior9027 7 ай бұрын
Życie jest jednak ciekawe. Śmiałem się/nie wierzyłem w wolność finansową. Ale w końcu wziąłem się za swój budżet domowy, wyciąłem niepotrzebne wydatki, zacząłem regularnie oszczędzać, zwiększam dochody z pracy i zacząłem się uczyć inwestować. I po roku zdaję sobie sprawę, że jestem na etapie 3, z solidnym zapleczem do wyruszenia w drogę do etapu 4.
@Inwestomat
@Inwestomat 7 ай бұрын
:)))) i takie komentarze/postawy to ja szanuję. Bardzo mi miło i dziękuję za zaufanie. Dla niektórych to coachingowe pieniczenie, a dla innych styl życia, który daje duuuużo luzu.
@tomaszkwiatkowski4068
@tomaszkwiatkowski4068 2 ай бұрын
Dzięki za interesujący i przydatny odcinek, temat omówiony w fajny sposób, dane przedstawione w sposób zrozumiały, dobrze się słuchało🙂👍👏💚
@Inwestomat
@Inwestomat 2 ай бұрын
Super, miło mi!
@LoczekJLB
@LoczekJLB 2 жыл бұрын
23 lata i etap 3. Do tej pory jedynie zarabiałem i oszczędzałem pieniądze, ale wraz z początkiem 2022, rozpocząłem proces inwestowania w akcje dywidendowe i mega się jaram jak widzę, że odłożone pieniądze same na siebie pracują. Narazie może w niewielkim stopniu, ale widać przy regularnym inwestowaniu potencjał i jest perspektywa na bezpieczne i godne przezycie emerytury. Dzięki Mateusz za wszystkie materiały.
@Inwestomat
@Inwestomat 2 жыл бұрын
Gratuluję wczesnego początku (podobnego jak mój :)) i wierz mi, że z czasem i wraz ze wzrostem dywidend motywacja wzrośnie jeszcze bardziej. Dzięki i pozdrawiam!
@stanisawkula4254
@stanisawkula4254 2 ай бұрын
Nie przestawaj .opłaci się napisz na jakim etapie jesteś teraz po dwóch latach .
@jakubc5016
@jakubc5016 2 жыл бұрын
Cześć, kilka dniówek poświęciłem na podcasty, ale na pewno zaowocuje to w przyszłości! Bardzo dziękuję w imieniu wszystkich słuchaczy, że podchodzisz bardzo racjonalnie do inwestowania i poniekąd również dbasz o nasze finanse (po pierwsze nie tracić i analizować ryzyko, a nie tylko potencjalne nagrody). Szczęśliwie w miarę dobrze znam angielski i nie jestem 'skazany' na Polskich spekulacyjnych guru (nie będę ukrywał... więcej godzin spędzam na yt, blogach jak z książkami ;)), ale mam nadzieję, że dotrzesz do większej liczy osób i nasz rynek kapitałowy stanie się mądrzejszy, więcej rozsądku i value niż hajpu i momentum. Mógłbyś może poruszyć temat inwestowania w ramach spółki z o.o.?\ Może masz idoli, których według Ciebie warto odsłuchać? Ja bardzo lubię postacie takie jak: Sven Carlin Mohnish Pabrai Warren Buffet Charlie Munger Peter Linch Guy Spier Li lu Jak nic mnie nie zaskoczy, to w tym roku dotrę samodzielnie do etapu 4, a mam dopiero skończyłem 27 lat :) Może nawet wypada zwolnić, żeby się nie wypalić. Mam nieregularne dochody i oszczędzam nawet 60-80%. Dziękuję i pozdrawiam serdecznie!
@Inwestomat
@Inwestomat 2 жыл бұрын
Dorzuć do listy Aswatha Damodarana, który jest moim guru jeśli chodzi o dbałość o dane :). I wielkie dzięki za trzymanie kciuków za to, co robię. Widzę, że ludzie coraz bardziej doceniają zdroworozsądkowe podejście do inwestowania, a nie "inwestycyjny zabobon" :).
@przemszat6501
@przemszat6501 Жыл бұрын
32 lata, etap wczesny trzeci. Zacząłem się interesować oszczędzaniem, a później inwestowaniem od zeszłego roku. Wcześniej 110% konsumpcji. Zaczynałem od poziomu 1 "Zadłużony". Trzymam kciuki za Twoją emeryturę na 40stkę ;-)
@Inwestomat
@Inwestomat Жыл бұрын
Dziękuję! A jaki jest Twój cel? FIRE czy po prostu mądrzejsze zarządzanie finansami? Pamiętaj, że 32 lata to dalej bardzo młodo, jak na start inwestowania, więc nie jest źle :)
@przemszat6501
@przemszat6501 Жыл бұрын
@@Inwestomat fire na 40-45 myślę że to możliwe. Liczyłem też na Twoim pliku i powinienem mieć 100% wydatków jakoś za 10 lat
@Inwestomat
@Inwestomat Жыл бұрын
@@przemszat6501 No i super. Też dobry plan :)
@AndrzejPiekart
@AndrzejPiekart 10 ай бұрын
Jednej rzeczy mi zabrakło. Jak rozumiesz środki majątkowe? Zyski z posiadanych środków finansowych? Czy posiadane środki finansowe nieruchomości złoto? Można mieć w sumie nawet ponad 1 mln złotych np. mieszkania-800 tys (bez kredytu), 200 tys - gotówka, obligacje akcje. Jednak dochód roczny może być ok 5 % z aktywów finansowych (przyjmuje że na teraz mieszkania nie dają dochodu) czyli 10 tys rocznie dochodu. To klasyfikuje osobę w 2 grupie. Ale jeśli wliczymy w to cały majątek to już zdecydowanie 4, 5 grupa
@Inwestomat
@Inwestomat 10 ай бұрын
Majątek netto to aktywa - zobowiązania. Pod kątem FIRE mam jednak na myśli środki majątkowe w aktywach finansowych lub nieruchomościach na wynajem, czyli typowy "kapitał pracujący, który generuje odsetki/dywidendy/zyski ze wzrostu kapitału". Z perspektywy czasu widzę, że trochę namieszałem, ale to dość stary podcast, który dziś nagrałbym inaczej (lepiej) :).
@emciiiia
@emciiiia 20 күн бұрын
Troszkę mi brakuje jeszcze jednego etapu pośredniego, pomiędzy 3 i 4 :)
@Inwestomat
@Inwestomat 17 күн бұрын
Zbyt duży rozstrzał kwot? Faktycznie.
@Cullinan000
@Cullinan000 8 ай бұрын
Wyodrębniłbym jeszcze co najmniej jeden więcej etap. Są ludzie, dla których tych kilkanaście milionów złotych (cały majątek na etapie 7.), to miesięczne wydatki.
@Inwestomat
@Inwestomat 8 ай бұрын
Nie wiem, czy to jest wyższy etap, bo chyba zaznaczyłem w podcaście, że później to dąży do nieskonczoności i kwota kapitału i wydatków w zasadzie nie ma znaczenia, tak długo, jak człowiek może się sam z tego utrzymać i jest szczęśliwy (idealne FIRE).
@muniekfistaszek6997
@muniekfistaszek6997 Жыл бұрын
Generalnie bardzo wartościowy materiał, ale, pewnie z powodu swojej oszczędności, pominąłeś nieświadomie dwie kwestie: 1) sporo ludzi, zwłaszcza celebrytów, ma duże wpływy, znacznie przewyższające kwoty z tabeli dla początkowych etapów, a cały czas są i pewnie do śmierci będą na etapie 1-2, z powodu horrendalnych (zbędnych) wydatków; 2) Z drugiej strony wydatki wskazane na etapach 5-7, jeśli dana osoba ma kilkuosobową rodzinę (i kredyt hipoteczny) są (mocno) niedoszacowane. Nawet be kredytu ciężko mówić, że ktoś żyje w "obfitości finansowej', jeśli utrzymuje 4 osobową rodzinę przy wydatkach rzędu 8-12k PLN.
@Inwestomat
@Inwestomat Жыл бұрын
Hej Muniek, Ciężko w planie "dla każdego" uwzględnić to, że nagle mogą się pojawić duże wpływy :). To "anomalia", a nie element planu dla każdego. Co do wydatków to oczywiście są one przykładowe i nie można ich dokleić do każdego i każdej rodziny. Brałbym ten podcast bardziej jako drogowskaz niż jako statystykę.
@muniekfistaszek6997
@muniekfistaszek6997 Жыл бұрын
@@Inwestomat Hej, dzięki za odpowiedź. W zakresie pytania pierwszego - nie do końca się zrozumieliśmy, pewnie przez moją wstawkę o celebrytach. Chodziło mi o to, że duża liczba ludzi w Polsce (ale to szerszy trend, niż krajowy) ma relatywnie wysokie wpływy, ale ich nie inwestuje, lecz na bieżąco wydaje, w związku z czym są i w większości pozostaną na pierwszym i drugim etapie. Nie można zatem wiązać bezwzględnie wysokości wpływów z majątkiem, i warto było o tym wspomnieć. Najlepiej widać to - znowu - na celebrytach i sportowcach: ponad 70% zawodowych piłkarzy w UK bankrutuje wkrótce po zakończeniu kariery, podczas gdy Roy Keane za swoje pensje sukcesywnie kupował mieszkania w Londynie i dorobił się ponad 60 przed zakończeniem kariery, a jego obecna net worth przekracza M60$.
@Inwestomat
@Inwestomat Жыл бұрын
@@muniekfistaszek6997 Tak, sam dostrzegam tę grupę. Oczywiście wysokość wpływów nie przekłada się na majątek, ale to jeden ze starszych podcastów, który sam później "odkręcałem" w kolejnych :).
@muniekfistaszek6997
@muniekfistaszek6997 Жыл бұрын
@@Inwestomat Szybko nadrabiam zaległości w lekturze, więc pewnie wkrótce do tego dojdę :) Dobra robota, btw.
@Inwestomat
@Inwestomat Жыл бұрын
@@muniekfistaszek6997 Dzięki!
@archerito6650
@archerito6650 2 жыл бұрын
36 lat i etap 4 to chyba całkiem nieźle? Co więcej "obudziłem się" dopiero kilka lat temu i ogromnie żałuję tych straconych na życiu w nieświadomości lat :)
@Inwestomat
@Inwestomat 2 жыл бұрын
Tak. Naprawdę nieźle. Gratuluję, bo do 4-5 etapu dochodzi mało kto podczas całego swojego życia.
@archerito6650
@archerito6650 2 жыл бұрын
@@Inwestomat Dziękuję :) A teraz zamierzam dzięki przekazywanej przez Ciebie wiedzy osiągnąć kolejny stopień "wtajemniczenia" :D
@marcinherman7880
@marcinherman7880 2 жыл бұрын
W tabelkach w ostatniej kolumnie, to chyba bardziej by pasowało wartość aktywów, zamiast majątek netto. Przykład osoby na piątym etapie,ktoś ma dom w którym mieszka, dwa samochody i zero długów, czyli wartość netto około miliona, ale żadnych aktywów, same pasywa, które nie dają żadnych dodatkowych pieniędzy. To raczej za długo bez pracy nie pociągnie 😁
@erwinborowski2441
@erwinborowski2441 2 жыл бұрын
Madre rzeczy mówisz
@Inwestomat
@Inwestomat 2 жыл бұрын
Dzięki!
@devilek665
@devilek665 2 жыл бұрын
28 lat i 3 etap
@piotrmentel8630
@piotrmentel8630 2 жыл бұрын
Witaj w klubie :)
@stanisawkula4254
@stanisawkula4254 2 ай бұрын
Etap 5 zaawansowany . Lat 47. Nie mam dlugu mamy w sumie 3 mieszkania i jakies pol miliona w aktywach .
@Inwestomat
@Inwestomat 2 ай бұрын
Brzmi bardzo dobrze, jak na Wasz wiek. Możecie spokojnie odpuścić sobie pracę i żyć (nierozrzutnie) z kapitału.
@stanisawkula4254
@stanisawkula4254 2 ай бұрын
@@Inwestomat jeszcze nie . Trochę za mało jeszcze jedziemy do dwa trzy razy tyle . Wtedy odpuścimy .
@Inwestomat
@Inwestomat 2 ай бұрын
@@stanisawkula4254 No to już zależy od Waszych wydatków. Ja tylko pisałem, że dałoby się, ale na skromne życie (jeszcze zależy od metrażu i stawki najmu mieszkań).
@KL-lz3bg
@KL-lz3bg Ай бұрын
Hmm, też 3 mieszkania, aktywa netto niezłe, ale nie potrafię z nich wycisnąć tyle, by wypłacać sobie z nich pensje co miesiąc. Nawet połowy pensji nie wyciągnę. Więc patrząc na Twoje definicje od strony pasywnego przychody, to pewnie etap 3-4, patrząc na kwoty absolutne, to etap 6 lub 7 ;). Cel - wolność za 5 lat. Akurat na 50-te urodziny. Ale jeszcze kilka lat trzeba przycisnąć.
@Inwestomat
@Inwestomat Ай бұрын
@@KL-lz3bg Brzmi wykonalnie. Emerytura w wieku 50 lat to piękny cel (dla większości nieosiągalny).
Dlaczego odkładam 70% z każdej wypłaty? Ruch FIRE
40:01
Inwestomat
Рет қаралды 9 М.
Smart Sigma Kid #funny #sigma #comedy
00:26
CRAZY GREAPA
Рет қаралды 12 МЛН
КАК ДУМАЕТЕ КТО ВЫЙГРАЕТ😂
00:29
МЯТНАЯ ФАНТА
Рет қаралды 9 МЛН
Pieniądze nie są celem, celem jest spokój
35:00
Inwestomat
Рет қаралды 10 М.
Ile powinieneś mieć pieniędzy w zależności od wieku?
30:00
Inwestomat
Рет қаралды 15 М.
Polacy nie oszczędzają i nie inwestują pieniędzy!
40:01
Inwestomat
Рет қаралды 15 М.
Droga do FINANSOWEJ WOLNOŚCI - Bodo Schäfer
8:39
Nieprzeciętne Życie
Рет қаралды 33 М.
10 Etapów do Wolności Finansowej
14:12
Wolny Arystokrata
Рет қаралды 2,6 М.
Jak nie martwić się o swoje pieniądze? Finansowe zen
50:13
Inwestomat
Рет қаралды 6 М.