Dokładność pomiaru - czy naukowcy potrafią mierzyć świat? | Darek Aksamit

  Рет қаралды 51,396

Radio Naukowe

Radio Naukowe

Жыл бұрын

👉 Zostań Patronem: patronite.pl/radionaukowe
👉 Wesprzyj jednorazowo: suppi.pl/radionaukowe
🎧 Posłuchaj na streamingu: ffm.bio/radionaukowe
🔔 Subskrybuj: / @radionaukowe
🌐 Strona: radionaukowe.pl
👍 Facebook: / radionaukowe
📷 Instagram: / radionaukowe
❌ Twitter: / radionaukowe
🎓 Odwiedź LAMU: / @letniaakademiamlodych...
🎬 Zobacz więcej: • Radio Naukowe poleca
📩 Kontakt: kontakt@radionaukowe.pl
Zanim ustandaryzowano jednostki miar mieliśmy do czynienia z absolutnym chaosem. Wiecie, ile w samej tylko Francji było jednostek jeszcze w XVIII wieku? - Ćwierć miliona. W jednym państwie - mówi w Radiu Naukowym Dariusz Aksamit, fizyk medyczny z Politechniki Warszawskiej, autor książki „Jak naukowcy mierzą świat?”. I przekonuje, że nie pomylił się w liczeniu!
W książce przedziera się przez historię ludzkiego wysiłku, żeby jakoś się dogadać jak mierzyć: czy to sukno na targu, czy odległość z Ziemi do Księżyca albo i naszej do innych galaktyk.
Dziś jako „metr” uważamy drogę pokonana przez światło w czasie 1/299 792 458 sekundy. Z kolei kilogram został związany ze stałą Plancka. Chociaż te definicje obowiązują od 2019 roku, to jeszcze do dziś w podręcznikach można informacje istniejących fizycznie o wzorcach miar. - Tak było kiedyś. Umówiliśmy się, że ta sztaba to jeden kilogram, a ten pręt ma jeden metr. Ale przecież wiemy, że jest rozszerzalność cieplna, więc ta „definicja metra” będzie krótsza albo dłuższa. No i jeśli ktokolwiek czegokolwiek dotyka, to z jednej strony to ściera, a z drugiej strony zostawia tłuste plamy - podkreśla Darek Aksamit. Gdy jednak zrobiono kopie, wzorce narodowe, to okazało się, że się po latach zaczynały od siebie różnić. Kiepsko, jak na „definicję”.
W podcaście rozmawiamy o przeróżnych jednostkach, niepewności pomiarowej, o tym dlaczego kwestia pomiaru jest tak ważna w nauce oraz o tym, co by można w tej kwestii poprawić w edukacji. Bardzo polecam!
Podcast powstał w ramach współpracy z Wydawnictwem Wilga.
Uwaga konkurs! Do zdobycia 3 egzemplarze książki Darka Aksamita z autografem! W pakiecie: dobra zabawa dla wszystkich uczestników.
ZADANIE: Wymyśl jednostkę opartą o samą/samego siebie i zmierz nią coś ciekawego!
To może być miara długości, wagi, obojętności… czasu? A może jeszcze coś innego przyjdzie Wam do głowy?
KRYTERIA OCENY: zwyciężą najbardziej szalone, inspirujące, zabawne, ale i spójne naukowo pomysły
FORMA: Zdjęcie, filmik + kilkuzdaniowy opis pomysłu i realizacji.
(Rodzice i Opiekunowie - prosimy o rozwagę w kwestii wizerunku Dzieci. Będziemy chcieli opublikować zwycięskie na socialach RN, zawsze więc lepiej nieco buzię dzieci schować)
TERMIN NADSYŁANIA: 15 czerwca, godzina 23:59
DROGA PRZESYŁANIA ZGŁOSZEŃ: trzy do wyboru; 1/ wrzućcie w komentarzu pod tym postem, 2/ wrzućcie u siebie na socjale oznaczając Radio Naukowe, 3/ wyślijcie mailem na adres: kontakt@radionaukowe.pl. Wszystkie formy nadesłania zgłoszenia będą rozważane równoważnie.
💛 Rozmowę nagrałam w studio RN, które mogłam urządzić dzięki wsparciu na patronite.pl/radionaukowe. Bardzo dziękuję! Mamy kolejne plany rozwoju, jeśli chcesz w nich pomóc - zachęcam do wpłat w dowolnej kwocie 💛
POLECAMY INNE MATERIAŁY:
• Radio Naukowe - Wszyst...
• Fizyka
• Biologia
• Astronomia
• Psychologia
• Zwierzęta
• Religia
• Historia
• Historia życia
• Geografia
• Technologia
• Człowiek
• Kultura
• Medycyna
• Archeologia
🧠 Radio Naukowe - włącz wiedzę! 🧠
#RadioNaukowe #KarolinaGłowacka #DarekAksamit 🎬

Пікірлер: 155
@Roman_54
@Roman_54 Жыл бұрын
Ależ pan Dariusz płynnie mówi! Nawet jeżeli jest to kolejny wykład, to i tak godne podziwu.
@prawdakuje1152
@prawdakuje1152 11 ай бұрын
Przychodzi facet do urzedu a tam pytaja: Czym sie pan zajmuje? - Pomagam ludziom uzaleznionym od alkoholu. - Jest pan psychoterapeuta? - Nie. Skup butelek prowadze , = chocbys nie wiem ile butelek wodki zakupil =zawsze jednej bedzie brakowac,,,,,Mialem znajomego pijok bral narkotyki cpal a na wszystkie problemy i upadlosci mowil ze To wina Kosmitow zonie sie tez tak tlumaczyl bo nie mial lozkowych argumentow ? a zona mu mowi powiedz prawde Jestes przeciez w rzadzie pol ? wiec mow ze to wina Putina ze nigdy sie Ci nie prostuje tylko na dol zgina ? A jo miolem sen ze Duda samolotem na drzewo pierdyknol i poloki z placzem zamowili se u ukraincow drugiego takiego ?
@maciejgarlicki742
@maciejgarlicki742 Жыл бұрын
Jak ja uwielbiam takich gości, pełna wiedza, wypowiada się bez zajęknięcia.
@DariuszAksamit
@DariuszAksamit 11 ай бұрын
Jak się mówi o książce, którą się napisało, to o "pełną" wiedzę nie trudno;) Ale co do meritum, to na osiągnięcie pełni by życia nie wystarczyło, z bólem serca trzeba było kiedyś skończyć, a pod koniec sam wymieniam brakujące rozdziały... może w części drugiej:p A co do zająknięć to cóż... magia ekranu, magia Audacity;)
@elefante1986
@elefante1986 11 ай бұрын
@@DariuszAksamit polemizowałbym - miałem przyjemność uczestniczyć w drugich urodzinach RN i między podcastem, a prowadzeniem tamtej imprezy nie widać różnicy w płynności wypowiedzi. Nawet w przeliczeniu na różne jednostki, czas między słowami, procentowy udział zająknięć w całości wypowiedzi...
@hubertzimnicki1770
@hubertzimnicki1770 11 ай бұрын
Do tego fantastyczny tembr głosu.
@AntonBaron
@AntonBaron 11 ай бұрын
​@@DariuszAksamitPo wysłuchaniu rozmowy z Panem naszła mnie wielka chęć przeczytania Pana książki. Niestety mieszkam daleko od Polski a w księgarniach internetowych spotkałem tylko jej wersję na papierze. Mogły mi Pan powiedzieć czy jest w przygotowaniu wersja e-booka tej pozycji?
@kamilk1403
@kamilk1403 Жыл бұрын
Mam od trzech lat potyczkę w sądzie z mechanikiem, bo o 1,5mm za dużo wystaje sprzegiełko alternatora i w wyniku tego porwało pasek osprzętu, który wkręcił się w rozrząd - niestety biegli nie mają pojęcia o odchylkach,a sam mechanik twierdzi, że jest dobrze. Jednak Ja człowiek urodzony w dzień liczby Pi znalazłem odchyłkę doa naprawy alternatora poprzez tabelę odchyłek dla tolerancji z 14 klasy zwanej warsztatową, oraz znalazłem odchyłkę dka odchyłki paska od linii osiowości pracy - obie wartości przekroczone 4 krotnie 😊
@angelikamioduszewska2106
@angelikamioduszewska2106 Жыл бұрын
Kretka mu wyszła, niech oczy w swoja kobite wsadzi niz zaglada komus w buty osob ktore nie sa w ich margonesie spolecznym, a rowniez z pseudo rodziny.
@dominikkurek1155
@dominikkurek1155 11 ай бұрын
​@@angelikamioduszewska2106 ?
@dominikkurek1155
@dominikkurek1155 11 ай бұрын
Warto się sądzić tyle o 1.5 mm?
@krzysztofchrzastowski8662
@krzysztofchrzastowski8662 Жыл бұрын
Właśnie daliście mi inspirację na prezent dla córki przyjaciela z okazji ukończenia roku szkolnego z wyróżnieniem 😁 Suwmiarka 😁 to będzie hit 😁 Świetny odcinek!!
@konradhenrykowicz1859
@konradhenrykowicz1859 Жыл бұрын
Ale taka z noniuszem. Nie cyfrowa. Dopiero wtedy będzie pożytek.
@kamilk1403
@kamilk1403 Жыл бұрын
Lepiej mikroskop cyfrowy, bo tam dają tabliczkę z podziałką, skalą i można zwierzątka oglądać 😊
@grzeniu9972
@grzeniu9972 Жыл бұрын
@@konradhenrykowicz1859 Widac na takich sie wychowałeś. Jednak swiat idzie do przodu, nawet ty zacząłeś używać telefonu z androidem zamiast na korbkę
@konradhenrykowicz1859
@konradhenrykowicz1859 Жыл бұрын
@@grzeniu9972 I to tyle z wykładu zrozumiałeś. Katastrofa edukacyjna nasila się.
@grzeniu9972
@grzeniu9972 Жыл бұрын
@@konradhenrykowicz1859 Co ma wykład do twojego jaskiniowego podejścia?
@gabrielastrojna3785
@gabrielastrojna3785 Жыл бұрын
Super gość ! Mieć takiego nauczyciela fizyki - marzenie :)
@MichaTerajewicz
@MichaTerajewicz 11 ай бұрын
Tacy ludzie nie zostają nauczycielami. 😢
@DariuszAksamit
@DariuszAksamit 11 ай бұрын
@@MichaTerajewicz Zostają, ale w prywatnych szkołach:p Z Niepublicznej Szkoły Podstawowej EduLab w Starych Babicach przeszedłem do Akademeia High School na Wilanowie - dzielę czas pomiędzy Politechnikę i szkołę:)
@lukaszlewczuk
@lukaszlewczuk Жыл бұрын
Ależ świetna rozmowa! Czuć pasję i dużo frajdy z tego, czym pan Dariusz się zajmuje. Dziękuję ślicznie!
@Adam.Kulesza
@Adam.Kulesza Жыл бұрын
Mam w domu suwmiarkę 1/20 mm z noniszem bez elektroniki najleprze narzędzie pomiarowe, linijki się chowają. Uwielbiam Twoje podkasty.
@gerwazyglobotard8655
@gerwazyglobotard8655 11 ай бұрын
Poczekaj jeszcze kilka latek i do tej suwmiarki będziesz musiał dokupić lupę.
@jarekk.8247
@jarekk.8247 Жыл бұрын
Prosiłbym o odcinek z fizyki, który wytłumaczy dlaczego elektron nie wchodzi w interakcję z polem gluonowym i dlaczego neutron poza jądrem atomowym jest niestabilny i rozpada się po około 15 minutach. Co niby w jądrze atomowym chroni go przed oddziaływaniem słabym skoro jego elementy składowe spojone są oddziaływaniem silnym zarówno w jądrze atomowym jak i poza nim.
@zbigniewbulka
@zbigniewbulka 10 ай бұрын
Co za super gość! Słuchało się świetnie, książka dla mojej córki już zamówiona. Jako inżynier z wykształcenia i zawodu dziękuję za duże ułatwienie w tłumaczeniu młodej, jak to z tymi pomiarami jest;)
@zbyszek6698
@zbyszek6698 Жыл бұрын
Odnośnie tematu polecam książkę pt. Pi Razy Oko Bardzo ciekawy gość i temat Dziękuję I pozdrawiam
@AQQADAMS
@AQQADAMS Жыл бұрын
Teoria kopulacji gwiazd... 😂 Rewelacyjny odcinek - tak trzymać! PS Jutro kupię książkę.
@michabienkowski8254
@michabienkowski8254 11 ай бұрын
Bardzo ciekawy człowiek i ciekawa , jak zawsze, audycja. Jedno słowo krytyki: bycie naukowcem to również odpowiedzialne kształtowanie języka, którym naukowiec się posługuje: szacunek do słuchaczy obojga płci, w każdym wieku i każdego wykształcenia wymaga, żeby dziecinne określenia typu ”randomowy” zachować dla młodzieży - pielęgnowanie urody języka stanowi obowiązek naukowca.
@piotrbieniek257
@piotrbieniek257 11 ай бұрын
Plan na ciekawy podcast z dużą ilością informacji? Zaproś gościa który mówi z prędkością x1,5 😜
@ewahermit5325
@ewahermit5325 11 ай бұрын
Jak zwykle, fascynujący i pełen wiedzy odcinek! Dziękuję :)
@agab.2200
@agab.2200 11 ай бұрын
Widać, że gość lubi opowiadać o tym, czym się zajmuje, do tego ma bardzo przyjemny głos, a więc rozmowy słucha się fantastycznie. Mnie zastanawia jedna tylko rzecz, dlaczego standaryzacja nadal nie dotarła do stanów, te ich galony, stopy.... po co yo komu? 😅
@Waldemar_Dobrzynski
@Waldemar_Dobrzynski 10 ай бұрын
Imperialny system miar też ma swoją standaryzację. Amerykańskie mile, jardy i galony to po prostu inny system miar, niż system metryczny obowiązujący w Europie. Inna sprawa, że jest dużo mniej wygodny i intuicyjny w użyciu, niż system europejski.
@MichaTerajewicz
@MichaTerajewicz 11 ай бұрын
Odkąd mam w domu suwmiarkę, moje życie zmieniło się o 30 cm.
@michagaicki2280
@michagaicki2280 Жыл бұрын
Dzięki Karolina! Kolejny super odcinek i to juz 150 ! Gratuluje "stówki" rozpędzamy się dalej, proszę Państwa do końca roku robimy sto pięćdziesiąt tysięcy subuw! P.S poproszę link do sklepu gdzie można kupić książkę Darka
@dugiejoness5197
@dugiejoness5197 11 ай бұрын
Mam nadzieję ze radio naukowe pewnego dnia zaprosi na pogawędkę prof. Konrada Czerskiego który ma to i owo do powiedzenia o reaktorach dwupłynowych i zimnej fuzji która wcale nie jest taka jak ją hejtrzey malują. "Czy zagadka zimnej fuzji jądrowej została rozwiązana? - prof. K. Czerski | Oddział Szczeciński PTF" PS zaczyna sie od 28 min.
@iowa406
@iowa406 Жыл бұрын
Różnice w licvzbach między nami a np Amerykanami występuyją nie tylko w kwestii przecinka i kropki. Są też różnice w nazywaniu liczb. Oni stosują krótką skalę nazw, my długą. I tak jak dla nas 1 000 000 000 to miliard, to dla nich to bilion. Czyli u nas idzie to : milion, miliard, bulion, biliard... U Nich milion, bilion... W krótkiej nie ma nazw z końcówką "ard".
@maciejwiercinski2616
@maciejwiercinski2616 Жыл бұрын
No jasne! Bład nazwali niepewnościa pomiarowa, troche to nowomowa. Ale może OK, bo wprowadza rozróżnienie miedzy dokładnościa pomiaru a błedem metodycznym
@Adam_Wegert
@Adam_Wegert Жыл бұрын
Co do pytania czemu protony maluje sie na czerwono a elektrony na niebiesko stawiam, ze chodzi o to, ze elektron ma ladunek ujemny a proton dodatni a znak minus kojarzymy z ujemna temperatura (w skali Celsjusza) co najczesciej zaznaczamy na niebiesko. Jezeli zas chodzi o jednostki, to warto pamietac, ze w fizyce sa gdzieniegdzie stale bezwymiarowe, ktore sa wyrazone po prostu jako liczba, bez jednostki-przykladem jest fine structure constant (stala struktury subtelnej) ktora wynosi mniej wiecej 1/137. Czasem spotyka sie jakies smiale stwierdzenia ze strony osob doszukujacych sie niesamowitych wyjasnien tam gdzie niekoniecznie sie one znajduja, ze np. jakas starozytna budowla ma specjalna wlasnosc bo np. stosunek jej wysokosci do pola podstawy ma jakas szczegolna wartosc. To najczesciej jest belkot-jezeli tylko wielkosci, ktorych stosunek rozwazamy nie sa wyrazone w tej samej jednostce, to ten stosunek bedzie zalezal od wyboru jednostki. To tak jakby liczyc sobie BMI mierzac wzrost w calach a wage w funtach. Gdy jednak ten stosunek jest bezwymiarowy tzn. dzielimy wielkosci wyrazone w tej samej jednostce to wtedy to jest dobrze okreslone niezaleznie od wyboru jednostek. Wciaz nie musi to oznaczac, ze jak wyjdzie nam jakas szczegolna wartosc to jest to przejaw zamyslu budowniczych (no bo ta wartosc moze przeciez zawsze wynosic tyle samo i wynikac z teorii-nie powiemy, ze byl jakis genialny zamysl gdy stosunek obwodu kola do jego srednicy wyjdzie nam pi no bo w kazdym kole on tyle wynosi) niemniej jednak wtedy pytanie w ogole ma sens-jezeli zas porownywane jednostki sa inne to pytanie w ogole nie ma sensu.
@fifi81pl
@fifi81pl 11 ай бұрын
Suwmiarki są super
@mariuszszymczak3644
@mariuszszymczak3644 Жыл бұрын
Świetny odcinek! Pozdrawiam z wielkiej Brytanii
@dorotaczarzasta-wardyn1457
@dorotaczarzasta-wardyn1457 Жыл бұрын
Ja się jeszcze zastanawiam, czy znamy już wszystkie jednostki miary? Może nasze rozumienie obecnych miar jest jeszcze niepełne.
@65mto
@65mto Жыл бұрын
Najpierw trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, czy znamy już wszystkie wielkości fizyczne, bo jednostka miary jest przypisana do wielkości fizycznej. Zacznij od Feynmana, on w swoich wykładach wyprzedził epokę.
@cezzuk5792
@cezzuk5792 10 ай бұрын
Mozemy miec nieskonczenie wiele wielkosci fizyczynch. To tylko nasz opis Wszechswiata. Wszystko jest perspektywa. Wszechswiat nie potrzebuje 'naszych' wielkosci.
@harrypotteritajemnicehogwa5198
@harrypotteritajemnicehogwa5198 9 ай бұрын
Fantastyczny wywiad!
@marcinzych9282
@marcinzych9282 Жыл бұрын
Kiedyś na ZPT (zapomniany przedmiot) była nauka pomiaru suwmiarką i mikrometrem, obecnie jest Technika, która stała się bardzo teoretycznym przedmiotem
@agaagusia4726
@agaagusia4726 Жыл бұрын
Też pamiętam ZPT. Młotka, imadła, igły do szycia się po prostu używało. Mój syn na technice podpisywał obrazki w ćwiczeniach pt."młotek" śrubokręt " i opisywał do czego służą te narzędzia. Moje pytanie, czy to współcześnie brak środków na wyposażenie pracowni czy nadopiekuńczość, że dzieci sobie palce potłuką młotkiem?
@marcinzych9282
@marcinzych9282 Жыл бұрын
@@agaagusia4726 Odpowiem tak, prawo oświatowe, wymuszające na nauczycielu i dyrektorze szkoły zapewnienie bezpieczeństwa uczniom. Pod tym względem polskie prawo oświatowe jest kuriozalne. Stąd niestety praktycznie zaniknęły doświadczenia na takich przedmiotach przyrodniczych, jak fizyka, chemia, biologia. Polska szkoła jest szkołą, która jest oparta na teorii i daleka od empirii. Mamy uczniów napchanych wiedzą, ale często o kiepskich umiejętnościach manualnych, ale też muzycznie słabo wyedukowanych.
@marcinwestphal9118
@marcinwestphal9118 11 ай бұрын
Odcinek bardzo ciekawy, ale mimo wszystko się nie zgodzę z wyjaśnieniem od nosnie błędu pomiarowego i niepewności pomiarowej. Niepewność pomiarowa zawsze będzie podawana jako przedział, w którym znajduje się wartość prawdziwa (której najczęściej nie znamy). Np 5 cm +/- 0,1 cm i wynika ona z niedokladnosci przyrzadow i losowego charakteru procesu pomiaru. Błąd pomiaru natomiast będzie zawsze reprezentowany przez jedną liczbę, gdyż obliczany jest jako różnica pomiędzy wartością prawdziwa, lub co częściej spotykane wartością oczekiwaną. Jest to tak zwany błąd bezwzględny. Jeżeli wyrazimy tą wartość w stosunku do wartosci zmierzonej otrzymamy błąd względny. W przypadku mierzenia odległości ciezko o wyznaczenie wartości oczekiwanej, ale np. gdy chcemy zmierzyć zawartość czegoś w czymś (np. w przypadku pomiarów chemicznych) możemy wyznaczyć wartość oczekiwaną poprzez dodatek znanej ilości substancji, która oznaczamy do próbki. W ten sposób znamy teoretyczna zawartość i możemy porównać ją z wartością zmierzona i wyznaczyć błąd. Oczywiście wartość teoretyczna też wyznaczana jest z pewną niepewnością, ale mimo wszystko pozwala to oszacowac błąd pomiaru. Oszacować to słowo kluczowe w tym wypadku.
@hadria554h
@hadria554h Жыл бұрын
Wczoraj zakupiłam książkę😊
@meowiusz
@meowiusz 11 ай бұрын
Oj zdecydowanie się zgadzam z Panem Darkiem. Mnie w szkole fizyka przerażała a nie interesowala mimo że matematyka czy chemia były dla mnie ciekawe i aktualnie jestem na studiach chemicznych. Ale w szkole były dziwne zadania które nie rozumiałam za bardzo do czego dążą a na studiach mierzyliśmy na fizyce pomiary jakieś elektryczne i nawet nie umiem powiedzieć co to było. Ale o skali świata i kosmosie uwielbiam słuchać także może mnie aż tak nie odstraszyło Hahaha. Pozdrawiam ❤️
@osochozi5647
@osochozi5647 Жыл бұрын
Elektrony są niebieskie, bo mają ujemny ładunek, a ujemny koniec magnesu jest niebieski.
@DariuszAksamit
@DariuszAksamit 11 ай бұрын
Tyle, że magnes nie ma ujemnego końca 😂 bieguny magnetyczne nijak się mają do ładunkow elektrycznych
@AntonBaron
@AntonBaron 11 ай бұрын
Doskonała rozmowa 🙌 Od razu postanowiłem też zakupić książkę Pana Doktora. Niestety ukazała się ona dotąd jedynie na papierze (mieszkam bardzo daleko od kraju). Nie orientują się Państwo czy są plany wydania tej pozycji w formie e-booka?
@KropkaTrzykropka
@KropkaTrzykropka Жыл бұрын
Czy będzie kiedyś audycja o new age? bardzo mnie interesuje ten fenomen, dlaczego ludzie w to wierzą, jacy ludzie w to wierzą i dlaczego to się robi coraz popularniejsze (mam wrażenie)? Pozdrawiam.
@vlad1209palovic
@vlad1209palovic Жыл бұрын
W sumie nic nowego (jak dla mnie, bo mam już bazę inżynieryjno-naukową), ale wysłuchałem z przyjemnością. Zwłaszcza spodobały mi się wypowiedzi na temat "tresury edukacyjnej", oraz powszechnego, ambicjonalnego (często "ad personam") podejścia do dyskusji.
@JanJan-it9fy
@JanJan-it9fy 11 ай бұрын
Czołem dzięki zdrowia, z tymi kolorami to chyba: Niebieski - ładunek ujemny Czerwony - ładunek dodatni Biały - neutralny
@inaoona2365
@inaoona2365 10 күн бұрын
❤❤👍👍
@wodzimierzcegowski9004
@wodzimierzcegowski9004 Жыл бұрын
Jeżeli badam nowe zjawisko o zmiennych parametrach to jednostki miary tych zmian nie mają nazwy, póki jej nie nadamy.
@PawelP-mw7hs
@PawelP-mw7hs 5 ай бұрын
W mojej pracy zostal bym zwolniony gdynym powiedzial ze zmierzylem srednice lozyska suwmiarka :P
11 ай бұрын
Mamy już książkę Pana Darka 🙂 Syn mówi, że jest bardzo fajna i kolorowa. Znaleźliśmy nawet małe błędy na stronie 125. w nazwach pierwiastków chemicznych. Przeglądamy dalej i zabieramy się za czytanie 🙂
@Michal_Zuber
@Michal_Zuber Жыл бұрын
Super odcinek
@ryszardszulgo8839
@ryszardszulgo8839 Жыл бұрын
Świetna audycja, znowu.
@prodigus7682
@prodigus7682 Жыл бұрын
O Pani Karolinka znowu, pozdro😀💗👍
@_halav_4777
@_halav_4777 Жыл бұрын
Niebieski i czerwony odpowiadają kolorom na magnesach szkolnych gdzie niebieski to minus, a czerwony to plus - tak jak w elektronach i protonach.
@stasiekpiekarski
@stasiekpiekarski Жыл бұрын
Anglosaski system jednostek dostarcząa wzruszeń dopiero, jak się dojdzie do obliczeń termodynamicznych. Potem wszystko jest już łatwe🤣
@czempionotyliusz
@czempionotyliusz Жыл бұрын
Książka zakupiona, wersja oficjalna; dla dzieci :)
@lubomirpetrowpahuta
@lubomirpetrowpahuta Жыл бұрын
Przykładać właściwą miarę rzeczy. ;)
@ireneuszkowalczyk7606
@ireneuszkowalczyk7606 Жыл бұрын
Pozdrawiam
@jerzytyrakowski907
@jerzytyrakowski907 11 ай бұрын
A co z dokładnością pomiaru na tle fal grawitacyjnych które rozciągają i skracają i przestrzeń i narzędzie pomiarowe? Co do pomiaru czasu to pojawia się problem bo ostatnio podano że w dalekiej przeszłości czas biegł wolniej niż obecnie. W jednym z Pani programów podano że czas jest powiązany z temperaturą czyli przy 0 Kelwina czas znika i co z tym zrobić ?
@jarekk.8247
@jarekk.8247 Жыл бұрын
Czy mikroskop mionowy byłby 207 razy dokładniejszy od elektronowego??
@adam-nc2hn
@adam-nc2hn Жыл бұрын
Też tak mam 😊
@WKkk-fx5lg
@WKkk-fx5lg 11 ай бұрын
Niestety ale pan Dariusz w oczywisty sposób opowiada nieprawdę (niekoniecznie świadomie ale pozycja zobowiązuje go do dokładności). We fragmencie o pomiarze atomu za pomocą światła mówi, że fala świetlna (już nie będę wspominał , że siwatlo nie jest falą, ale to kolejny często powielany błąd) ma zbyt duża długość żeby odbić się od atomu. Cały świat, wszystko co widzimy swoimi oczami, jest efektem odbicia się światła widzialnego od atomów. Światło o jeszcze większej długości , czyli podczerwień , tak samo odbija się od atomów, bazują na tym niemal wszelkie czujniki zbliżeniowe.
@piotrbuczynski1418
@piotrbuczynski1418 11 ай бұрын
elektron niebieski bo ładunek ujemny, proton czerony bo ładunek dodatni takie elektryczne skojażenia, pozdrawiam
@adamkowalski9559
@adamkowalski9559 11 ай бұрын
"Ostrzegam przed googlaniem na google grafika"...no i namówił...
@darialaskowska
@darialaskowska 11 ай бұрын
Kochane Radio! Wydaje sie, ze nasze pytania daza zbieznie z tematami Radia. Rozwijamy sie razem z Pania Karolina! ❤️
@LukaszSkyWalker
@LukaszSkyWalker 11 ай бұрын
19:25 kwintesencja!!
@janamelja
@janamelja Жыл бұрын
Suwmiarka !.. ..w każdym domu i zagrodzie 🐂 3 x TAK ! 🐑 🦜🐐
@ardbr
@ardbr Жыл бұрын
40:05 "ta satelita" - to mówi fizyk, taki precyzyjny i elokwentny. Zgroza!
@rafi921
@rafi921 11 ай бұрын
Dziękuję za dużo przydatnych informacji ❤ Co do linijki, to jednak musi zostać w szkole, bo ciężko się rysuje linie z użyciem suwmiarki 😉😉
@DariuszAksamit
@DariuszAksamit 11 ай бұрын
"Why not both?", jak mówią ci od stóp i sążni;)
@maxtrzy1000
@maxtrzy1000 Жыл бұрын
Dzień dobry wszystkim 😏
@marcingorny7393
@marcingorny7393 Жыл бұрын
@Marek-Expanse
@Marek-Expanse 11 ай бұрын
Elektron jest niebieski bo jest ujemny. A jak ujemny to "zimny" a jak zimny to musi być niebieski 😊 Trudno mieć pretensję że działamy na zasadzie skojarzeń. Tak jest łatwiej.
@adambogusawski9269
@adambogusawski9269 Жыл бұрын
👍🙂
@sylwestersosniak220
@sylwestersosniak220 Жыл бұрын
Dziekuje 🙂🙂🙂
@antysynteza777
@antysynteza777 11 ай бұрын
Elektrony są ujemne, więc mają kolor taki, jak minus na magnesie - magnesy są niebiesko-czerwone w podręcznikach, plus jest czerwony. Biały to obojętność ;-) Dostał ktoś kiedyś białe kwiaty? Taaaa, czystość, hehehe
@beatakozlowska2719
@beatakozlowska2719 11 ай бұрын
Szkoda, ze sekcji bledow nie wspomniano o teleskopie Habbla.😢
@gonzogorf7019
@gonzogorf7019 Жыл бұрын
Moja pani krawcowa używa miarki zwijanej i kijka (chyba metrowego). Mimo wszystko chyba łatwiej o metrowy kijek i miarkę niz precyzyjny zegarek, i kogoś z kwantowym refleksem, ktorym bedziemy łapać bieg fotona ;) a suwmiarka to coś czego używa sie na codzień.
@fajafajowski3844
@fajafajowski3844 11 ай бұрын
Chciałbym poznać osoby które interesują się takimi tematami. Czy jest tu ktoś może z Częstochowy i miałby ochotę wyjść na kawę czy piwo i właśnie porozmawiać na takie różne tematy. Nawet nie ten konkretny Ale ogólnie. Mam znajomych Ale kiedy z nimi chce poruszać takie teamty to mówią że przynudzam albo się że mnie śmieją. Czekam na odpowiedź. Oczywiście inne ciasta też mogą być lecz najłatwiej będzie w czewie ☺️😁
@montechristo6571
@montechristo6571 Жыл бұрын
W nauce dokonuje się pomiarów bez jednostek, i nie są to żadne czary. Po prostu niektóre wielkości są bezwymiarowe. np. liczba fouriera. Takich liczb i stałych jest pewnie ponad setkę.
@Rafalstratford
@Rafalstratford 11 ай бұрын
👍👍👍👍👍👍👍
@dopaminka2653
@dopaminka2653 Жыл бұрын
Brawo 👏 świetny materiał.
@grujarek
@grujarek 11 ай бұрын
Cudowna rozmowa. 🙂Czy ktoś moglby podać link lub nazwę filmu z Naukowego Radia, o którym mowa jest w tym odcinku. Tego, który był inspiracją przy tworzeniu książki 😊 Książka już zakupiona. ☺️
@DariuszAksamit
@DariuszAksamit 11 ай бұрын
kzfaq.info/get/bejne/pc9laMyam6ido3U.html
@annabien4922
@annabien4922 11 ай бұрын
Nie spodziewałam się, że to będzie takie ciekawe 👍
@tomekmackiewicz710
@tomekmackiewicz710 Жыл бұрын
Ostatnich kilka odcinków oraz ten było bardzo fajne.
@nihilistycznyateista
@nihilistycznyateista Жыл бұрын
Suwmiarka elektroniczna z tym noniuszem już tak jakby wbudowanym to koszt 30-50 zł. I to już taka super dokładna, bo jakaś "na sztukę" to za przysłowiową dychę spokojnie do nabycia...
@konradhenrykowicz1859
@konradhenrykowicz1859 Жыл бұрын
To elektroniczne to nie noniusz. Suwmiarka z odczytem cyfrowym ma słabą wartość edukacyjną Noniusz czyli różnicowa skala porównawcza daje dopiero aspekt poznawczy.
@nihilistycznyateista
@nihilistycznyateista Жыл бұрын
@@konradhenrykowicz1859 no tak. Ja tam bym pokazywał w szkole i wagę dziesiętną i suwak logarytmiczny. Nie miałem jednak tu na myśli wartości edukacyjnej, a kwestię posiadania dobrego urządzenia pomiarowego w każdym domu. A najlepiej. Z racji na różnorodność pomiarów długości polecał bym mieć elektroniczną suwmiarkę, centymetr krawiecki i metrówkę zwijaną do tej jakości. Każda z tych rzeczy teoretycznie służy do pomiaru tej samej odległości, a jednak ma zupełnie inne zastosowanie
@wojmaz8029
@wojmaz8029 11 ай бұрын
❤❤🎉
@wodzimierzcegowski9004
@wodzimierzcegowski9004 Жыл бұрын
Ten satelita!
@wtmChester79
@wtmChester79 6 ай бұрын
Amerykanie na dokładkę na miliard mówią bilion.
@beatawozniak1728
@beatawozniak1728 11 ай бұрын
Fascynujace!
@grzesiekxitami3264
@grzesiekxitami3264 11 ай бұрын
Pani Karolino, czy zachęcanie do przymusowej rejestracji na fejsDZbuku to akcja marketingowa?
@RadioNaukowe
@RadioNaukowe 11 ай бұрын
A nie wiem, wcale nie zachęcam.
@grzesiekxitami3264
@grzesiekxitami3264 11 ай бұрын
@@RadioNaukowe paranikiem nie jestem (tak myślę) ale jeżeli ktoś po pierwsze pytam mnie o dane personalne, to się zniechęcam
@grzesiekxitami3264
@grzesiekxitami3264 11 ай бұрын
@@RadioNaukowe a w "RadioNaukowe" ni słowa o konkursie kocham Pani sposób, styl, zainteresowania, wiedzę, a czepiam się bom czepialski oboje w nauce lubimy precyzję Z ukłonami do mojego ukochanego głosu, Grzesiek.
@NieLubieJezusa
@NieLubieJezusa Жыл бұрын
Super odcinek! Jeden mały niuans przy wspomnianym przez Panią redaktorkę komiksie; jego autorem jest Andrzej Milewski (andrzejrysuje). Pozdrawiam!🎉
@RadioNaukowe
@RadioNaukowe Жыл бұрын
Dziekuje za poprawkę!
@jezuschrystus.onlycash
@jezuschrystus.onlycash Жыл бұрын
Pytać! Kto pyta, żadziej błądzi. 🤗
@fiuttello
@fiuttello Жыл бұрын
Jezu Chryste, rzadziej!
@jezuschrystus.onlycash
@jezuschrystus.onlycash Жыл бұрын
​@@fiuttelloA dlaczego?😁
@AQQADAMS
@AQQADAMS Жыл бұрын
kto pyta, błądzi obok
@koniuszyksi1490
@koniuszyksi1490 Жыл бұрын
Kto pyta ten... ;) Wspaniały podcast. Pozdrawiam.
@michalstolarczykKRK
@michalstolarczykKRK 11 ай бұрын
35:56 - 36:10 "za Galileusza były "tylko" zegary słoneczne - dokładność do 30 min." - bardzo przepraszam, ale już w starożytności były np. zegary wodne czy też były klepsydry. Nie wiem jaka była ich dokładność, ale na pewno znacznie większa niż 30 min. Jakby do XVI-XVII wieku dało się mierzyć czas z dokładnością do 30 min zegarem słonecznym, to byśmy się zesrali. Z resztą - przypuszczam, że np. Archimedes (lub któryś inny PRAWDZIWY uczony grecki) również stworzył zegar z wahadłem.
@danielsroczynski7131
@danielsroczynski7131 Жыл бұрын
Abstrahując od biorezonansu. To czy uważa Pan ze wszystkie siły i jednostki jej wyrażania są już odkryte?
@DariuszAksamit
@DariuszAksamit 11 ай бұрын
Jednostką każdej siły jest Newton - bez różnicy czy rozmawiamy o sile grawitacji, sprężystości, elektrycznej czy dowolnej innej. Natomiast czy są siły, których nie opisaliśmy? Nic na to nie wskazuje, ale co przyniesie przyszłość to nie wiem;)
@MB-jq7db
@MB-jq7db Жыл бұрын
Po 1995 roku Ziemia już z całą pewnością była w kształcie bardziej zbliżona do kuli niż do okręgu ;-)
@danielski691
@danielski691 11 ай бұрын
Świetnie się słuchało, ale panie, mówimy TEN satelita, a nie ta.
@Wielki_Gonzo
@Wielki_Gonzo Жыл бұрын
Ale chodzi o prędkość światła w jakim ośrodku? a suwmiarki są już z wyświetlaczami elektronicznymi...najbardziej ubawiło mi wystrzelenie z Warszawy rakiety akurat na Moskwę, myślę że w następnym momencie doszłoby do anihilacji radia naukowego 🤣 Proponuję też zwolnić odtwarzanie głosu pana eksperta do 0,75 (czegokolwiek)
@Ender40i4
@Ender40i4 Жыл бұрын
Kupił bym Pani kawę, ale nie wiem jak.
@ireksuecki5417
@ireksuecki5417 Жыл бұрын
To jest proste: wesprzyj Panią na patronite to sama kupi sobie kawę za Twoją kasę. Nie ma za co.
@user-lf7od5wk8c
@user-lf7od5wk8c 11 ай бұрын
@@ireksuecki5417 przeczytaj jeszcze raz.tym razem ze zrozumieniem
@Ender40i4
@Ender40i4 11 ай бұрын
@@ireksuecki5417 Nie chcę się zobowiązywać. Ten konkretny odcinek wyjątkowo mi się spodobał. Nie podoba mi się idea patronów.
@mynewhobby6323
@mynewhobby6323 Жыл бұрын
TEN SATELITA panie ekspert :)
@mariuszkloniecki4677
@mariuszkloniecki4677 Жыл бұрын
Zauważyłem pewną prawidłowość we wszelkiego rodzaju dyskusjach. Im kotoś mniej wie tym bardziej czepia się nieistotnych problemòw dot. danego tematu. Byle zaistnieć 🤔
@karakoram_
@karakoram_ Жыл бұрын
@@mariuszkloniecki4677 Od wypowiedzi fizyka, który sam się czepia jakiejś babiny, że nie wie w jakich jednostkach ona mierzy jakieś pasożyty chyba można i należy wymagać więcej niż od rzeczonej babiny, nie? I to nie było przejęzyczenie, bo powtórzył to kilka razy. A swoją drogą twoje spostrzeżenie jest tu kompletnie nie na miejscu, bo nie masz zielonego pojęcia ile wie autor komentarza w tym temacie.
@mariuszkloniecki4677
@mariuszkloniecki4677 9 ай бұрын
😘🤗
@Arpa61
@Arpa61 10 ай бұрын
"TE dzieci bombardujemy faktami. Jest problem, że ktoś inny może ICH bombardować faktami". Polska jenzyka trudna jenzyka. Zwłaszcza jak się z domu nie wyniosło poprawnej polszczyzny i samemu nie zhańbiło literaturą. ZNACZY SIE czytaniem 🙄 Stawiam MINUSA i SE IDE STONT DOPUKI się nie zirytuję jeszcze bardziej.
@kronel3523
@kronel3523 11 ай бұрын
Świetne!!!
@grzesiekxitami3264
@grzesiekxitami3264 11 ай бұрын
tu coś o mierzeniu: kzfaq.info/get/bejne/qbh4e7ZkuL21fH0.html&ab_channel=Copernicus
@12trzy45
@12trzy45 Жыл бұрын
Kapitalny gość ten tata a mama jaka spektakularna z tęsknoty go zabrała dość energicznie . Myślę że przekaz taty był taki , że należy zacząć doceniać rolników , skończyć z celibatem i nie gorszyć się zbytnio . Zacząć patrzeć przed własny nos i własną grę a dokładnie na własne życie(Jackowski mówi, że życie to pewnego rodzaju symulacja...) . Apokalipsa - ujawnienie tajemnicy... Mojej mamy słowa ostatnie ,,która godzina ?!,,Przepraszam za prywatę ale tęsknię. Tata po udarze miał afazję i mózg potrafił odtworzyć tylko k...i sto lat ale tylko melodie (i inne melodie też mózg nie wykasował ) Pamiętam , że ostatnią jadł pomidorową. Wracać tu , bo bez Was nic nie jest już takie same. Ukazać się ,skończyć z tajemnicami , bo się tam się zanudzicie !Zmartwychwstanie niech się stanie...Amen.
@agaagusia4726
@agaagusia4726 Жыл бұрын
Nie sądziłam, że zagadnienie pomiarów może być tak ciekawe. Uwaga techniczna: Pan Darek mówi ciekawie ale bardzo szybko, co utrudnia rozumienie. Pani Karolina często wchodzi w słowo panu Darkowi i także trudno coś dobrze usłyszeć przez nakładające się na siebie głosy.
@wysokirafal
@wysokirafal 11 ай бұрын
Mała poprawka. To jest TEN satelita, a nie ta satelita.
@mistrzmarionetek6831
@mistrzmarionetek6831 11 ай бұрын
Idcinek ok. Gość również. Ale czy Polak, naukowiec mógłby z szacunkiem traktować j. polski. W jakim celu wielokrotnie powtarza słowo randomowy, czy nie ma polskich odpowiedników?
@marcinmichaowski4806
@marcinmichaowski4806 5 ай бұрын
Nic nowego Cienizna!!!
@sebastianproszek4362
@sebastianproszek4362 11 ай бұрын
Postemp to podstemp
@mementomori5899
@mementomori5899 11 ай бұрын
ten doktorek to gada zdecydowanie za szybko
@nihilistycznyateista
@nihilistycznyateista Жыл бұрын
No po każdym bym się tego spodziewał, ale nie po tobie Darku - jaka TA SATELITA? TEN SATELITA. Rodzaj męski.
@gonzogorf7019
@gonzogorf7019 Жыл бұрын
jesli ta satelita, to ten satelit ;)
@nihilistycznyateista
@nihilistycznyateista Жыл бұрын
@@gonzogorf7019 PS idąc tą logiką, skoro są ci chłopcy, to powinien być ten chłopc
@gonzogorf7019
@gonzogorf7019 Жыл бұрын
@@nihilistycznyateista to był żart, kurde
@zbigniewbulka
@zbigniewbulka 10 ай бұрын
Chciał się przypodobać Pani redaktor:D
@marekc4572
@marekc4572 11 ай бұрын
Tam do licha! Jestem randomową osobą, która wie, że GPS tylko odbiera sygnał z satelity, a właściwe ów
@konradhenrykowicz1859
@konradhenrykowicz1859 Жыл бұрын
Czy spadnie na Moskwę czy na... i tu panu profesoru zjarały się styki 😅 Ot eurotresura wyszła... Można to nazwać freudowskim POmiarem preferencji politycznych 😂
Black Magic 🪄 by Petkit Pura Max #cat #cats
00:38
Sonyakisa8 TT
Рет қаралды 32 МЛН
I Built a Shelter House For myself and Сat🐱📦🏠
00:35
TooTool
Рет қаралды 12 МЛН
ПАРАЗИТОВ МНОГО, НО ОН ОДИН!❤❤❤
01:00
Chapitosiki
Рет қаралды 2 МЛН
1🥺🎉 #thankyou
00:29
はじめしゃちょー(hajime)
Рет қаралды 78 МЛН
O co chodzi w fizyce kwantowej - Andrzej Dragan BS3S #6
43:52
Astrofaza
Рет қаралды 343 М.
Nikola Tesla - Geniusz, którego zniszczono - POP Science #62
1:53:46
Prof. Trautman - to on udowodnił istnienie fal grawitacyjnych
20:59
Nauka. To Lubię
Рет қаралды 357 М.
Black Magic 🪄 by Petkit Pura Max #cat #cats
00:38
Sonyakisa8 TT
Рет қаралды 32 МЛН