Dr hab. Andrzej Dragan, prof. ucz. - "Fizyka zostanie ukończona za pół roku"

  Рет қаралды 525,318

Uniwersytet Warszawski

Uniwersytet Warszawski

2 жыл бұрын

Rusza nowy cykl spotkań organizowany przez Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego, zatytułowany "Uniwersytet Warszawy". Celem twórców jest prezentacja frapujących tematów we frapujący sposób. Każdego miesiąca zaproszeni prelegenci w przystępny sposób opowiedzą o zagadnieniach naukowych mających przełożenie na naszą codzienność.
Pierwszy wykład zatytułowany "Fizyka zostanie ukończona za pół roku, czyli o krótkowzroczności dalekosiężnych umysłów" wygłosi dr hab. Andrzej Dragan, prof. ucz. z Wydziału Fizyki UW.
#Dragan #fizyka #wykład
Dr hab. Andrzej Dragan, prof. ucz. prowadzi grupę badawczą zajmującą
się łączeniem teorii względności z teorią kwantową na Uniwersytecie Warszawskim. Profesor wizytujący na Uniwersytecie w Singapurze. Fotograf Roku brytyjskiego pisma Digital Camera, nominowany do Złotego Lwa na festiwalu reklamowym w Cannes, twórca fotograficznego Efektu Dragana. Zdobywca Best in Show brytyjskiego magazynu “Creative Review” za debiutancki film (“Dylatacja czasu”), nominowany do nagrody Yacha za debiutancki teledysk (Behemoth). Laureat kilkudziesięciu nagród za działalność naukową, fotograficzną, filmową i za komponowaną muzykę. Nigdy nie pił kawy.
Więcej informacji:
muzeum.uw.edu.pl/2021/10/15/u...
Śledź nas także w innych kanałach:
FACEBOOK: / fanpageuw
INSTAGRAM: / uniwersytetwarszawski
LINKEDIN: / uniwersytet-warszawski
TWITTER: / uniwarszawski

Пікірлер: 165
@yokomailster
@yokomailster 2 жыл бұрын
Super prelekcja! Dragan ma zadziwiające poczucie humoru, które popiera swoją wiedzą. Życzyłbym sobie większej ilości takich ludzi w naszym wspólnym otoczeniu.
@BartekEVH
@BartekEVH 2 жыл бұрын
Racja. Bardzo mi pasuje jego sposób przekazu i ta niepokorność. Świetny umysł.
@maciek1208
@maciek1208 2 жыл бұрын
A ludzie nadal deprecjonują rolę nauczycieli w rozwoju młodych. Jestem przekonany, że gdybym w gimnazjum miał okazję wysłuchać prelekcji takiego pasjonata jak prof. Dragan, to teraz zamiast geografii na maturze zdawałbym fizykę.
@tp5668
@tp5668 2 жыл бұрын
Tylko Profesor Dragan potrafi porównać korelacje między fizyką kwantową a relatywistyczną zestawiając to z Tomem i Jerrym. Wisienka na torcie, majstersztyk.
@krzysztofk5424
@krzysztofk5424 2 жыл бұрын
Wygląda na to, że przepis na nieśmiertelność z punktu widzenia fizyki kwantowej jest trywialny. Wystarczy NIE SPRAWDZIĆ czy żyjemy ;-)
@joannakalinowska7639
@joannakalinowska7639 2 жыл бұрын
Podziwiam cierpliwosc i bezgraniczna kulture przekazu mysli i wiedzy Dragana, no a humor i polot werbalny to poprostu mistrzostwo! Dziekuje.
@marekzabierski3891
@marekzabierski3891 2 жыл бұрын
Mądry człowiek. Błyskotliwy umysł. Wysłuchałem z zainteresowaniem, chociaż dawno temu skończyłem fizykę i wiem co nieco. Człowiek uczy się całe życie.
@paweosiecki4746
@paweosiecki4746 2 жыл бұрын
"Nie powinniśmy za głośno mówić, co nam się WYDAJE, bo najczęściej gadamy bzdury" - dla mnie to zdanie jest genialne i powinno być wszędzie tam gdzie się wypowiadają ludzie, mający wiedzę na dany temat, zaczerpnięty z jakiegoś źródła, które zajęło im studiowanie od kilkunastu minut do kilku godzin xD.
@ametyst7431
@ametyst7431 2 жыл бұрын
Czyli - "Wiem, że NIC nie wiem" - nadal aktualne ;) Nauka jest zawsze wtórna w stosunku do ŻYCIA i praw w nim panujących, a otwartość umysłu ciągle pożądana. Większość niestety ma umysł zaprogramowany, czytaj - stworzyła swoją strefę komfortu pojmowania Świata i jakikolwiek wyłom w tej strefie komfortu wywołuje niechęć, zmieszanie,cynizm, walkę o "swoją prawdę". Dzięki za wykład :)
@dawidmazurek8891
@dawidmazurek8891 2 жыл бұрын
Super wykład. Na potwierdzenie, żeby nie ufać nikomu - prelegent pomylił się co do tego, jak rozmnażają się wirusy. One nie dzielą się na pół.
@michalzalewski1284
@michalzalewski1284 2 жыл бұрын
Panie Profesorze, gdybym byl mlody, zrobilbym wszystko, zeby studiowac u Pana.
@Herlrzax
@Herlrzax 2 жыл бұрын
Gdybym miał sprawniejszy umysł, lub lepszą pamięć, to chętnie sam zostałbym fizykiem. Wspaniały wykład.
@RysiekRiedel123
@RysiekRiedel123 2 жыл бұрын
Znalazłem przypadkiem, obejrzałem całość. Bardzo ciekawy wykład!
@s3rverius
@s3rverius 2 жыл бұрын
Dzięki za Andrzeja Dragana, mój ulubiony fizyk teoretyk.
@KtoBylPierwszy
@KtoBylPierwszy 2 жыл бұрын
"meta-fizyka a Fizyka: antropologia i przyszłość Nauki" Dragan vs Meissner => chciałbym zobaczyć taką debatę.
@swinki33
@swinki33 2 жыл бұрын
Dylemat Lao Tse - gdy tak się słucha Dragana, to nie wiesz, czy to fizyka jest tak fascynująca, czy dr. Andrzej Dragan, który o niej opowiada.... A co jeśli jedno i drugie.
@arturartur1962
@arturartur1962 2 жыл бұрын
Fantastyczny wykład. Uwielbiam te wykłady.
@daenwaligora5394
@daenwaligora5394 2 жыл бұрын
Muszę to napisać. Nieżle się uśmiałem słysząc pytanie o miesznaie dzemu i musztardy. Również to popełniłem i było okropne, lecz pojawiło się inne pytanie. Szkalnkę z zawartością odstawiłem i po kilku dniach ku mojemu zdziwieniu szkalnka pękła. ? . Nawet ona nie wytrzymała tego ohydztwa
@pasiutrial
@pasiutrial 2 жыл бұрын
Zaczyna się w 8:21 jakby ktoś potrzebował.
@kanut1976
@kanut1976 2 жыл бұрын
Świetne. Jestem pod wrażeniem i luzem w przekazie. 👍 Dziękuję
@Macska2006
@Macska2006 2 жыл бұрын
ogromny niepokój! chyba trudno w tym stanie powiedzieć coś prawdziwego
@marianpazdzioch2846
@marianpazdzioch2846 2 жыл бұрын
Super że styknely się dwa największe polskie autorytety w dziedzinie fizyki kwantowej prof. Maissner i Dragan chciał bym kiedyś zobaczyć debatę tych dwóch panów. A tak na marginesie to jak niepodoba ci się rzeczywistość to idź gdzieś indziej. Richard Feynman
@dragon_b
@dragon_b 2 жыл бұрын
Bardzo lubię Pana wykłady. Fizyka kwantową, czasoprzestrzeń, czarne dziury... niby fizyka a jakby abstrakcja.
@lukasszkopiak4009
@lukasszkopiak4009 2 жыл бұрын
"NIE ma osoby, która zna sie na wszystkim" Zgadza się. Szukam osoby, która zna się na detektorach fotonów. Mysle, że tam leży przyczyna takich a nie innych rezultatow eksperymentów.
@maciejf2032
@maciejf2032 2 жыл бұрын
Świetnie, że znowu można było posłuchać profesora Dragana. Szkoda, że nie było słychać zadawanych pytań, szczególnie tej dyskusji na końcu.
@ijontichy471
@ijontichy471 2 жыл бұрын
No właśnie, nie słychać pytań!
@marcinbednarczyk2699
@marcinbednarczyk2699 2 жыл бұрын
Nie ma nic prócz energii. Wszystko co widzimy(i czym jesteśmy) jest tylko iluzją.
@albertalbert5448
@albertalbert5448 2 жыл бұрын
Dzięki Andrzej!
@mp6814
@mp6814 2 жыл бұрын
Slucham z zainteresowaniem, dziekuje za material. Mala uwaga w odniesieniu do przeslania z minuty ~36:40 -- Dzisiaj jak sie okazuje za podwazanie czy nawet poddanie watpliwosci pewnych "prawd naukowych" traci sie prace albo jest sie okrzyknietym 'foliarzem' przez media i tzw. naukowcow majacych wyrazny konflikt interesow. Czy to epoka internetu lupanego, czy nadchodzacy zwykly totalitaryzm?
@czeslawborkowski9099
@czeslawborkowski9099 2 жыл бұрын
Rozwiązywanie spraw nierozwiązywalnych. Sama chęć ich opisania budzi podziw. Czekam na kolejne wykłady.
@karolsmolak8169
@karolsmolak8169 2 жыл бұрын
A. Dragan 47:02 "....to pozwala nam zadać pytanie, w którym momencie foton decyduje się, ze jest tu, albo tam [moje: "odbity od płytki", "transmitujący przez płytkę", czy "jednocześnie odbity i transmitujący" - biegnący obiema drogami do interferencji na drugiej płytce]. I dalej cytuję "NIE DZIEJE SIĘ TO W CHWILI KIEDY JEST NA SZKLE (czyli na płytce!]. To się dzieje dopiero w momencie kiedy chce go zmierzyć." .....koniec cytatu Jeśli zatem foton NIE PODEJMUJE DECYZJI NA PŁYTCE, to dlaczego wcześniej zakłada się, że foton albo się od niej "odbija" albo przez nią "transmituje"? Nie, każdy foton na szkle zachowuje się IDENTYCZNIE- jednocześnie odbija się i transmituje czyli jest w superpozycji obu dróg. Jeśli np. do jednej z dróg wstawimy detektor, foton z 50% prawdopodobieństwem albo wyląduje w tym detektorze, albo - z punktu widzenia obserwatora- zachowa się tak jakby poruszał się już tylko tą drugą trajektorią (czyli zgodnie z interpretacja A. Dragana, "podjął decyzję" o poruszaniu się jedną drogą, pomimo braku detekcji (sama możliwość detekcji zmieniła stan fotonu z poruszającego się "dwiema drogami naraz" do stanu, "poruszania się jedną"). Zatem na poziomie ontologicznym WSZYSTKIE FOTONY NA PŁYTCE ZACHOWUJĄ SIĘ IDENTYCZNIE. Nie ma zatem ŻADNEGO INDETERMINISTYCZNEGO WYBORU - odbić się czy transmitować? Dopiero w momencie możliwej detekcji, może dojść do zmiany stanu fotonu. Indeterminizm mamy dopiero w momencie pomiaru, czyli jest to indeterminizm epistemologiczny.
@BartekEVH
@BartekEVH 2 жыл бұрын
Wspaniały wykład. Dziękuję i serdecznie pozdrawiam pana profesora Dragana. :)
@antchonov
@antchonov 2 жыл бұрын
Teksty typu - "Nie mogą mieć obaj racji", "Jeżeli jeden się myli, to nie znaczy, że drugi ma rację", "Ludzie się mylą niezależnie od inteligencji" oraz, "jesteśmy po prostu omylni". Te wszystkie słowa prowadzą do tego, że mylimy się nawet wtedy, gdy się mylimy. Wg. mnie Panu Draganowi bardzo przydałyby się wykłady z filozofii analitycznej (już nie wspomnę o samej filozofii, której nie cierpi) ponieważ nie wiadomo, czy wprowadza on założenia czy sądy w języku? Konkluzją tego wszystkiego jest wg. mnie taki sąd - Jeżeli nie wiemy czy się mylimy, to skąd wiemy, że w ogóle się mylimy, ale jeżeli wiemy, że się mylimy to bełkot równa się prawdzie? Czy taka ma wynikać z tego pozytywna konkluzja?
@Gregzorbazgoda
@Gregzorbazgoda 2 жыл бұрын
Jak zwykle kawał dobrej roboty👍
@alcofgod4211
@alcofgod4211 2 жыл бұрын
1. Podważaj autorytety. 2. Myśl samodzielnie. 3. Nie przyjmuj żadnego twierdzenia na wiarę. 4. Konfrontuj swoje pomysły z doświadczeniem i obserwacją. 5. Jeśli Twoja ulubiona idea nie przejdzie empirii, to odrzuć ją jako błędną. 6. Idź za głosem dowodów. 7. Wyciągaj logicznie wnioski. 8. Jeśli brak Ci dowodów, to zawieś osąd. 9. Pamiętaj, że możesz się mylić.
@lukasszkopiak4009
@lukasszkopiak4009 2 жыл бұрын
Agree
@Horaczkocom
@Horaczkocom 2 жыл бұрын
Zajebiste. Skondensował Pan profesor to o czym czytałem u popularyzatorów nauki przez ostatnie Czterdzieści lat.
@rafalnocny6485
@rafalnocny6485 2 жыл бұрын
Uwielbiam Pana rozwazania traktujacych o mechanice kwantowej . dr Dragan potrafi naswietlic temat nawet nie to ze ciekawie...po jego wykladach czlowiek chce i szuka wiecej , powiedzialbym ze robi to "inspirujaco", przypomina mi mojego fizyka z podstawowki bo on nie dawal odpowiedzi, on nas pytal.... pan profesor Nowaczyk(nie byl profesorem ale w latach80/90 tak sie mowilo do nauczycieli) ,zadawal nam pytania i czekal az na nie sobie sami odpowiemy.....genialna metoda zmuszajaca do myslenia. Obejrzalem do 10 minuty(musze kilka rzeczy ogarnac) i taka uwaga natury technicznej.......niewazna jakiej wielkosci jest kartka papieru.....nie zlozymy jej wiecej jak 8 razy, czy to bedzie kartka A4 czy wielkosci boiska pilkarskiego....zlozysz ja tylko max 8 razy.....wiec .....lubie dr Dragana coraz bardziej ....bo tez sie myli ...a teraz ogladam dalej
@bbliberator1615
@bbliberator1615 2 жыл бұрын
W pogromcach mitów robili eksperyment z tym składaniem i zawsze było 8
@biblijnypoganin9965
@biblijnypoganin9965 2 жыл бұрын
Jestem pod wrażeniem że po takim czasie od publikacji, jestem pierwszym komentującym. W opinii publicznej funkcjonuje coś takiego jak prawda obiektywna. Ja pytam w którym miejscu jakiej kolwiek ("sekty"= religii) występuje coś obiektywnego???
@marcinpoc5383
@marcinpoc5383 2 жыл бұрын
Wirusy nie mnożą się przez podział Panie Profesorze:) 10:05
@bigos_regnum
@bigos_regnum 2 жыл бұрын
Ten Jegomość, który zwykł jadać musztardę z dżemem, niemal podważył całą prelekcję xD
@Twardostoj
@Twardostoj 2 жыл бұрын
Zwykł jadać.. Piękne..
@hieronimgabka4601
@hieronimgabka4601 2 жыл бұрын
Dobry wykład. Trudno się przyjmuje takie odkrycia.
@kamilnowak6024
@kamilnowak6024 2 жыл бұрын
Skoro ruch jest względny i poruszać się można tylko względem czegoś, ponieważ bez odniesienia nie ma ruchu, to dlaczego nie można osiągnąć prędkości światła? Względem czego jest liczona prędkość światła?
@2c718281828459045235
@2c718281828459045235 2 жыл бұрын
Teoria względności opiera się na założeniu, że prędkość światła jest taka sama dla wszystkich obserwatorów, nie zależnie od tego, w którym kierunku i z jaką prędkością się poruszają. Za to upływ czasu może być inny dla różnych obserwatorów.
@katarzynaabedz1279
@katarzynaabedz1279 2 жыл бұрын
Zakrzywia sie czasoprzestrzeń zeby nie dało się przekroczyć prędkosci światła. Takie to pokręcone
@amon3128
@amon3128 2 жыл бұрын
Dragan w klasycznym wydaniu, po proatu fajnie się tego słucha.
@wiesawnykiel1348
@wiesawnykiel1348 2 жыл бұрын
Jeśli jest tak jak mówi A. Dragan cytuję: "To pozwala nam zadać pytanie w którym momencie foton decyduje się że jest tu, albo tam. NIE DZIEJE SIĘ TO W CHWILI KIEDY JEST NA SZKLE. TO SIĘ DZIEJE DOPIERO W MOMENCIE, GDY CHCĘ GO ZMIERZYĆ." to sprzeczne z tym jest rozumowanie 46:35: "wiem że foton już dotarł do płytki szklanej, ODBIŁ SIĘ, albo PRZESZEDŁ, jeszcze nie wiem co zrobił, już leci w moją stronę (...) " koniec cytatu. Jeśli decyzja czy leci górą czy dołem NIE ZAPADA NA PŁYTCE to nie może foton na tej płytce się odbijać LUB transmitować przez nią i dalej mamy cytuję : "MOGĘ ZDECYDOWAĆ LUB NIE ZDECYDOWAĆ czy wsunąć te detektory czy nie. I mogę W OSTATNIEJ CHWILI ZDECYDOWAĆ czy wsuwam detektory i wówczas okaże się, że FOTON ZŁAPIĘ TYLKO W JEDNYM MIEJSCU, ale jeśli nie wsunę tych detektorów TO BĘDZIE INTERFERENCJA i będzie to co wcześniej, foton będzie się zachowywał tak, jakby podróżował dwiema drogami naraz." A zatem jakie jest wyjście z tego impasu? Wszystkie fotony na płytce zachowują się identycznie: jednocześnie odbijają się i transmitują, poruszając się w superpozycji obu dróg (czyli jak mówi A. Dragan "tak jakby się dzieliły", choć kwant nie ulega podziałowi). Jeśli wstawimy na ich drodze detektory fotony wylądują losowo 50/50 w jednym z detektorów. Jeśli wstawimy drugą płytkę dojdzie do interferencji. Detektorem nie możemy sprawdzić drogi fotonu, bo detektor rejestruje tylko kwanty a nie ich części (efekt fotoelektryczny). Nie można zarejestrować połowy fotonu, a tylko to byłby dowód że foton jest w superpozycji dwóch dróg. Jeśli wstawimy detektor NISZCZYMY JEDNOCZEŚNIE STAN SUPERPOZYCJI DWÓCH DRÓG w jakim znajduje się foton przed pomiarem. Czyli bezprzedmiotowy staje się cały wcześniejszy wywód o tym, jak to BEZ ŻADNEJ PRZYCZYNY I POMIMO IŻ WSZYSTKIE FOTONY SĄ IDENTYCZNE, średnio połowa z nich ulega odbiciu a połowa transmisji, jak również rozważania dotyczące parametrów ukrytych fotonów,
@tomzelazo7390
@tomzelazo7390 2 жыл бұрын
Słuchając tego wykładu, tym bardziej przekonuje się o tym , ze to co nas otacza musiało zostać stworzone i to nie przez przypadek , nie dla tego , ze asteroidy się zderzyły i powstało życie , nie dla tego , ze było więcej materii i powstała gwiazada , nie dla tego , że był wielki wybuch i powstał wszechświat , a co było wcześniej ( być może zle postawione pytanie, bo nie było wtedy czasu ) ,ale tak postawione pytanie dociera do zdecydowanej większości , co było wcześniej? Co doprowadza do tego , ze atomy w określonych warunkach łącza się w taki a nie inny sposób ? Przypadek - nie sadze … to ,ze powoli odkrywamy pewne aspekty , które jak zostało tu pokazane, jeszcze bardziej wywracają nam nasze rozumienie otaczającego nas świata , to tym bardziej logicznie nakazuje, aby sądzić , ze nie może być to dzieło przypadku . Pewnie ,na końcu drogi może się okazać , ze mechanizm jest bardzo prosty i logiczny , ale to tym bardziej moim zdaniem potwierdzi to , ze ktoś to musiał mądrze zaplanować .
@sator666666
@sator666666 2 жыл бұрын
46:00 Czyli teraz/w chwili obecnej możemy zadecydować o przeszłości/przeszłych wydarzeniach. Wszystko na końcu zależy od obserwacji, więc cała rzeczywistość zaczyna się albo kończy w świadomości.
@JohnWick-op6cm
@JohnWick-op6cm 2 жыл бұрын
Jak zawsze ciekawe przyjemnie przedstawione w sposób zachęcający do słuchania do końca.
@_xtreme.
@_xtreme. 2 жыл бұрын
efekt unruha- czyli jesli obserwator zacznie przyspieszac do prędkosci swiatła (lub niższej) to może zacząć kolidować z czasteczkami mimo że wczesniej trajektoria była pusta?
@waderaorg8087
@waderaorg8087 2 жыл бұрын
wspaniały wykład - serdecznie dziękuję
@frankparker350
@frankparker350 2 жыл бұрын
Kocham te wykłady i ta prezentację z owłosionymi fotonami. Zainteresowanym bardzo polecam krótszą wersję - trochę wcześniejszą z TedEX'a - tam Andrzej Dragan mówi troszkę wolniej i mniej dygresyjnie i pokazuje, że ma dwie lewe ręce - gorąco polecam - ten tekst i gest ryje banię! Wtedy Pan Profesor skupił się tylko na tym eksperymencie ze światłem - chociaż w bieżącym wykładzie wstęp z cytatami jest genialny - setnie się ubawiłem - lepsze niż Avengers! Kiedyś Pan Profesor przyznał się, że uważa Richarda Feynmana za jednego z największych fizyków w dziejach.
@marcin4xm
@marcin4xm 2 жыл бұрын
Pax Plank to ten co naprawił katastrofę w ultrafiolecie za pomocą prostej sztuczki matematycznej czyli wymyśleniem nowej stałej ? Więc teoria względności która opiera się na nieprzekraczalnej prędkości światła gdy wiemy że większość obiektów we wszechświecie oddala się od nas ze znacznie większą prędkością niż prędkość światła jest taka pewna.Wyglqda na to że tak , fizyka skończyła się w latach 30 zeszłego wieku.
@Satan-ez8uv
@Satan-ez8uv 2 жыл бұрын
Uwielbiam profesora Andrzeja!
@nikodem3875
@nikodem3875 2 жыл бұрын
Ciekawy wykład ale... Panie profesorze, wirusy nie "namnażają się przez podział" 😉
@piotrzowada8189
@piotrzowada8189 2 жыл бұрын
Super wykład!
@fotszyrzk79
@fotszyrzk79 2 жыл бұрын
Nie jest oczywistym to, że dżem wymieszany z musztardą smakuje jak świństwo :). Nic nie jest oczywiste. Wszystko jest względne.
@rajh1603
@rajh1603 2 жыл бұрын
a co jak by założyć, że czas = przestrzeń? :) W zasadzie różnica jest jedynie w perspektywie, z perspektywy zmiany miedzy jednym a drugi wrażeniem mamy czas. Z perspektywy miejsca, obszaru, w którym te wrażenia następują jedno po drugim, mamy natomiast przestrzeń. Wyobrażam to sobie trochę jako pudełko (przestrzeń), w której wszystko inne się zmienia (czas) poza nią samą. Wyjaśniałoby to z resztą czarne dziury - brak przestrzeni - brak czasu :) No bo co ma się zmieniać jak nie ma w czym nawet... Mechanika kantowa zdaje się być teorią przewidywania, nie tyle opisem rzeczywistości, co opisem możliwości jej opisu, a jak sam Pan Dragan zauważa, mimo zachowania układu "tak jakby realizował kilka możliwości naraz", to ostatecznie w rzeczywistości tylko jedna opcja się objawia, tak jak to się pokazuje na detektorach. Zatem otwartość możliwości jest synonimem ludzkiej niewiedzy o tym co się dzieje. W rzeczywistości natomiast możliwość jest tylko jedna i sama zdaje się podążać według konkretnego prawa, mimo że nie potrafimy jako ludzie go dostrzec. Dla nas aktualizuje się ta superpozycja z chwili na chwilę, ale to tylko ludzka perspektywa, przy tym niesamowicie wąska, bo gdybyśmy mogli wziąć pod uwagę wszystkie zależności we wszechświecie... ah teoretyka
@bafimto
@bafimto 2 жыл бұрын
Nota bene: nie da się złożyć kartki więcej niż siedem razy.... I to nie zależy jak wielki i cienki będzie papier! To tak dla ciekawości!
@lukasszkopiak4009
@lukasszkopiak4009 2 жыл бұрын
Moze NIE PRZYPADEK i nie właściwości szybki czy szkła przez ktore przechodzi foton, a polaryzacja nanoprzewodnika sprawującego rolę detektora ma znaczenie na wynik eksperymentu?
@lukasszkopiak4009
@lukasszkopiak4009 2 жыл бұрын
Na początku zaznaczę, że jestem totalnym laikiem, ale bardzo zainteresowany tym tematem. Taka myśl mi przyszła na myśl w momencie, w którym była poruszona kwestia odczytu koloru fotonu. A czy istnieje taka możliwość, że detektory ustawione na tych samych parametrach w momencie wysłania fotonu przedostającego się przez szybkę, na takiej samej zasadzie jak przykładowo podani ludzie, różnie odczytują barwę fotonu, ze względu na inną prędkość fotonu po przejściu na jedną stronę szybki względem drugiej drogi? Może jeden z detektorów w momencie próby detekcji nie odczytuje barwy, istnienia fotonu na drodze , gdzie może on faktycznie się znajdować. Po przejściu przez szybkę czy szkło, foton może mieć różne prędkości po jednej i po drugiej stronie, a ze względu na identyczne parametry detektorów, jeden odczytuje foton a drugi nie, mimo jego faktycznego istnienia na tej drodze. Istnieje taka możliwość, czy się mylę?
@romualdo634
@romualdo634 2 жыл бұрын
Jaka jest największa wartość prędkości?
@kbnkjtd1
@kbnkjtd1 2 жыл бұрын
Gdzie mogę zobaczyć w internecie owe spotkanie z Prof. Krzysztofem Meissnerem?
@hubi7702
@hubi7702 2 жыл бұрын
👍 Dziękuję
@Bajaos
@Bajaos 2 жыл бұрын
o tym wykładzie dopiero zroumialem wiecej o mechanice kwantowej. Skoro zgadza się ona choć troche ze szcególną teorią względdnosci to jakoś to ma sens :O
@kotekxd99
@kotekxd99 2 жыл бұрын
sprawdziłem policzyłem i śmiem twierdzić że mylił się pan nieco z tą kartką A4 i według moich obliczeń trzeba złożyć kartę co najmniej 52 razy musiałem sprawdzić bo w głowie mi się to nie mieściło xD
@snowbaord
@snowbaord 2 жыл бұрын
Meissner ma rację - Dragan musi dopuścić że małpa nie jest w stanie wszystkie poznać i zrozumieć jedyną drogą do poznania absolutnego jest intuicja i moc wiary / intencji i nauka ścisła w oderwaniu od duszy nie pojedzie jak auto bez paliwa czy wiązki elektrycznej, ignorancja poznania ducha lub założenie, że jest to niemożliwe jest ślepą uliczką nauki ale na obecnym etapie jest łatwiejsze i bardziej racjonalne
@wojtess8613
@wojtess8613 2 жыл бұрын
48:55 "Foton przeszedł górą,a nawet dołem! Lech Wałęsa", gdzie mogę znalesc ten cytat?
@bettiblue6969
@bettiblue6969 2 жыл бұрын
To moze nasz koleżka Cov19 tez decyduje o tym,ze jestesmy"pozytywni" dopiero gdy go chcemy wykryc za pomoca testu..? Taki glupi pomysl wpadl mi do glowy🤩
@liberaateista1881
@liberaateista1881 2 жыл бұрын
28:27 no i w końcu coś zrozumiałem z teorii względności:)
@maksymilianogromski89
@maksymilianogromski89 2 жыл бұрын
01:09:05 Ale jednak zostanie przeslana informacja, ze dokonano pomiaru na drugim koncu wszechswiata, niezaleznie od wyniku tego pomiaru. Taka informacja to tez informacja. Inna rzecz, ze ciezkie (jesli w ogole) bedzie wykrycie faktu pomiaru po drugiej stronie.
@sawekforc8536
@sawekforc8536 2 жыл бұрын
No jak??? Pole grawitacyjne nie może osiągać nieskończoności na horyzoncie zdarzeń, bo musiało by być nieskończenie wielkie w całym wszechświecie.
@Xamil2
@Xamil2 2 жыл бұрын
Szkoda, że nie miałem takiego wykładowcy na studiach.
@dejgo351
@dejgo351 2 жыл бұрын
8:18 Mistrzu, nauczaj!
@andrzejpaszek9019
@andrzejpaszek9019 2 жыл бұрын
...czyli Ajnsztajn ;) jest przereklamowany?... Świetny przyczynek do refleksji życiowych. Pozostaję w oczekiwaniu na dalsze wykłady...
@olgierdborowiecki2424
@olgierdborowiecki2424 2 жыл бұрын
54:00 Efekt kogo? Jak napisać to nazwisko?
@tarantina4299
@tarantina4299 2 жыл бұрын
Mam ten problem z wiarą, że mimo iż bardzo chciałabym żeby prof Meissner miał rację (i chciałabym żeby wiara była ważna, a wręcz prawdziwa i produktywna) natomiast obawiam się że rację ma bezwzględnie prof Dragan. Obu panów bardzo szanuję i podziwiam, ale Pan Dragan dobrze gada, polać mu.
@FacundoMontoya
@FacundoMontoya 2 жыл бұрын
Meissner nie stoi w opozycji do Dragana, choć można odnieść takie wrażenie po wypowiedziach Dragana. Dragan mimo deklarowanej otwartości falsyfikacjonistycznej sam tkwi w paroksyzmie. Powiedzieć, ze prawa raczej istnieją niż nie istnieją, nie oznacza, że się o tym rozstrzyga. Meissner wręcz afirmuje tezy Dragana, tylko Dragan rozumie filozofię materialistycznie tudzież pozytywistycznie dlatego formułuje falszywe zarzuty, choć prawdopodobnie tylko z powodu ignorancji metody filozoficznej. Dla Dragana prawo to coś co domyka się holIstycznie, brak koherencji znaczy u niego brak prawa. A przeciez prawem moze być metanarracja czyli brak tego prawa w niższym rzędzie. Innymi slowy prawem danej konwencji jest pozorny brak prawa lub po prostu brak sensownego wyjaśnienia czy trancendencja.
@krystekk1
@krystekk1 2 жыл бұрын
Wiara nie ma nic do tego, wiara to przywara żywych organizmów fizyka kwantowa na pewnym etapie scala się z Bogiem jakkolwiek byśmy sobie go wyobrażali , oczywiście to co napisałem ma rację bytu do momentu w którym ktoś będzie wstanie udowodnić mechanizm działania fizyki kwantowej , co raczej za naszego życia się nie wydarzy ale być może
@arnoldbertold6886
@arnoldbertold6886 2 жыл бұрын
O ile sobie przypominam, Meissner nie mówi o wierze, ale o transcendencji. Wg niego istnienia transcendencji (bytu absolutnego, czegoś poza poznanym światem, który to byt ten świat zorganizował) dowodzi współczesna fizyka, a przynajmniej Meissner takie ma przekonanie, natomiast wiara jest domeną wiary, a nie nauki... Z wiarą nie masz żadnego problemu :) Albo wierzysz, albo nie, albo się wahasz. Natomiast negowanie absolutu i sprowadzanie wszystkiego wyłącznie do materii jest delikatnie mówiąc krótkowzroczne. Oczywiście ten byt organizujący, byt poza poznaną rzeczywistością nie musi być starszym, dobrotliwym panem z brodą :))))))))))))))))))) Jest dość oczywiste, iż ponieważ jest to byt o niebywałych właściwościach z ludzkiego punktu widzenia, to jest też Niepojęty... Problemy możesz mieć z konkretna religią, jak ja zaczniesz analizować "naukowo". Ale to jest jeszcze inny, odrębny temat. Powiem tylko, że religia nie musi mieć nic wspólnego z wiarą i odwrotnie.
@MissSalmonella82
@MissSalmonella82 2 жыл бұрын
Wirusy mnożą się przez podział? Serio? Panie dr hab., coś się Panu lekko pomyliło z bakteriami.
@bb71416
@bb71416 2 жыл бұрын
50 razy złożona karta, zakładając jej grubość 0,099mm to ponad 557 milionów kilometrów, odległość Słońca od Ziemi to 150 milionów kilometrów, czyli 48 złożona taka kartka i jeszcze trochę :D Zapewne to skrót myślowy, łatwiej powiedzieć "50 razy złożona" i uświadomić sobie ile to jest 50, niż jakby mówić 48 :P
@jantur4442
@jantur4442 2 жыл бұрын
Może Pan wyjaśnić, skąd wzięła się energia Wszechświata? Bo chyba zgodzi się Pan, że energia nie może wzięąć się znikąd?
@Dominsmind
@Dominsmind 2 жыл бұрын
Witam, wykład adresowany dla laików. traktować jako popularyzację fizyki. nie ma w nim konkretów.
@krystynaw2631
@krystynaw2631 2 жыл бұрын
Wiara konieczna jeat do adaptacji a nie słuzy poznaniu rzeczywistosci
@wlodzimierzmacewicz8549
@wlodzimierzmacewicz8549 2 жыл бұрын
świetnie, tyle że wirusy nie mnożą się przez podział
@Alessa12872
@Alessa12872 2 жыл бұрын
Profesor Dragan to najwybitniejszy filozof wśród fizyków ❤😃
@lordnekronow19
@lordnekronow19 2 жыл бұрын
Krzysztof Meissner -a tego Pana znasz ?
@dickwredniak2806
@dickwredniak2806 2 жыл бұрын
Jest pan genialnym umysłem.Pięknie mówi ale też się myli o czym chyba wciąż nie jest świadomy. O której małpie pan mówi bo chyba się pan zapędził.
@lukquba8938
@lukquba8938 2 жыл бұрын
Panie Profesorze, wirusy przez podział jak bakterie?🙂 poza tym babolem wykład mega dobry
@yeaveny3629
@yeaveny3629 2 жыл бұрын
A czemu ta blondyneczka w pierwszym rzędzie taka znudzona? Świetny wykład - z resztą jak zawsze
@bartoszmichniak5863
@bartoszmichniak5863 2 жыл бұрын
bardzo dobry wykład
@maciekpiwowarski8877
@maciekpiwowarski8877 2 жыл бұрын
Pasjonujący (jak zwykle) wykład prof. Dragana! Szkoda że ten Pan to przerwał, chętnie słuchałbym tego do nocy
@ijontichy471
@ijontichy471 2 жыл бұрын
kurde trochę jak jakiś stand up!
@wicekwickowski3798
@wicekwickowski3798 2 жыл бұрын
Bardzo ciekawe. No i chyba sam tytuł prowokacyjny?!
@deezee7287
@deezee7287 2 жыл бұрын
Dragan 👍👍👍👍👍🌌🌠
@michalwu5294
@michalwu5294 2 жыл бұрын
Pozdrowienia dla Przemka Delesa.
@michadydynski562
@michadydynski562 2 жыл бұрын
Wpadło mi rozwiązanie do głowy, po tym jak Pan Andrzej wspomniał, że czas i przestrzeń można mnożyć przez siebie. Czas musi mieć organoleptyczną formę, tak samo jak przestrzeń. Moim zdaniem ciemna energia to CZAS.
@michadydynski562
@michadydynski562 2 жыл бұрын
Czas musi być takim samym śluzem jak przestrzeń. Ciemna energia to sprawnie wyjaśnia.
@michadydynski562
@michadydynski562 2 жыл бұрын
No i rozszerzanie się wszechświata dzięki ciemnej energii i upływ czasu mogą być skorelowane ze sobą lub być tym samym. Mówię Wam, że na bank tak jest. 💡🌍
@michadydynski562
@michadydynski562 2 жыл бұрын
Ciemna energia i czas to to samo. Efekt lecącego balonu z przyśpieszeniem + czas(ciemna energia), który nas posuwa do przodu i ułatwia rozciąganie się naszego wszechświata.
@grzegorznikrandt2152
@grzegorznikrandt2152 2 жыл бұрын
co to za skrót ucz.???
@marekkobyra155
@marekkobyra155 2 жыл бұрын
Wiemy , że istnieje kwantowa grawitacja ale o jej działaniu mamy znikome pojęcie.Dlatego już teraz ogólna teoria względności Einsteina wymaga poprawek.
@Popeczek90
@Popeczek90 2 жыл бұрын
Ktoś zakumał żart z marynarką?
@bartoszukasz1914
@bartoszukasz1914 2 жыл бұрын
Umówmy się. Nie ma takiej kartki którą można złożyć 50razy:)
@12trzy45
@12trzy45 2 жыл бұрын
👍
@ortnisible
@ortnisible 2 жыл бұрын
Super wykład, ale skad sie tam spiskowcy wzieli ze swoimi kretynskimi pytaniami?
@mdarek70
@mdarek70 2 жыл бұрын
Jeżeli Bóg istnieje, jeżeli to fakt obiektywny, to nauka prędzej czy później musi go odkryć. To tak na logikę.
@ukaszturon8893
@ukaszturon8893 2 жыл бұрын
Szkoda że ten wykład jest praktycznie dublem innego wykładu który widziałem już wcześniej. ( ale i tak był ciekawy )
@katebeta6488
@katebeta6488 2 жыл бұрын
Szkoda tylko że żadnej kartki nie można złożyć 50 razy. Max to 7 jeśli ma to być złożenie na pół. Ciekawa prelekcja. Niech UW kupi w końcu mikrofony zakładane za ucho.
@mdarek70
@mdarek70 2 жыл бұрын
Proszę mnie poprawić jeśli się mylę: przechodzenie fotonów przez szkło, gdzie 50% z nich przechodzi, a drugie 50% się odbija to kwestia losowa (zgodnie z teorią mechaniki kwantowej która jest niedetermistyczna), I dzieje się tak za każdym razem, obojętnie przez ile płytek szklanych fotony będą puszczane, tak? To dla mnie trochę dziwne, że za każdym razem 50% fotonów przechodzi, drugie 50% się odbija. Gdyby to była sprawa losowa, to za każdym razem proporcje byłyby inne (np: raz 32%/68%, innym razem np. 45%/55% itd). To, że za każdym razem jest 50%/50% to z pewnością nie przypadek losowy.
@Phacias
@Phacias 2 жыл бұрын
Za tę powtarzalność odpowiada prawo wielkich liczb.
Jak działa czarna dziura? / prof. dr hab. Andrzej Dragan
49:57
Wszechnica FWW
Рет қаралды 1,1 МЛН
Czy diabeł gra w kości? Andrzej Dragan
1:21:49
Copernicus
Рет қаралды 433 М.
格斗裁判暴力执法!#fighting #shorts
00:15
武林之巅
Рет қаралды 85 МЛН
Eccentric clown jack #short #angel #clown
00:33
Super Beauty team
Рет қаралды 20 МЛН
ДЕНЬ РОЖДЕНИЯ БАБУШКИ #shorts
00:19
Паша Осадчий
Рет қаралды 4,1 МЛН
Krzysztof Meissner: Model Standardowy
1:18:00
Centrum Nauki Kopernik
Рет қаралды 494 М.
O co chodzi w fizyce kwantowej - Andrzej Dragan BS3S #6
43:52
Astrofaza
Рет қаралды 342 М.
Czas kosmiczny [cz. 1] - prof. Krzysztof Meissner
45:49
Wszechnica FWW
Рет қаралды 285 М.
"Dlaczego Czartoryscy nie uratowali Rzeczypospolitej?" - wykład prof. Zofii Zielińskiej
1:24:37
Prof. Jerzy Kijowski - „Paradoksy teorii względności”
1:30:30
Zapytaj fizyka
Рет қаралды 157 М.
Fiber kablo
0:15
Elektrik-Elektronik
Рет қаралды 8 МЛН
ПРОБЛЕМА МЕХАНИЧЕСКИХ КЛАВИАТУР!🤬
0:59
Корнеич
Рет қаралды 3,4 МЛН
🤔Почему Samsung ПОМОГАЕТ Apple?
0:48
Technodeus
Рет қаралды 456 М.