Dušan Majer: Rok 2023 v kosmonautice - Vzhůru k Měsíci (Pátečníci 5.1.2024)

  Рет қаралды 66,971

LLionTV

LLionTV

4 ай бұрын

Záznam přednášky z cyklu Pátečníci z 5. 1. 2024 na téma:
Rok 2023 v kosmonautice - Vzhůru k Měsíci.
Jakými významnými momenty v oboru kosmonautiky si budeme připomínat rok 2023? Událo se toho opravdu hodně - od vynesení meziplanetárních sond, přes první start nejsilnější rakety v dějinách lidstva až po několik pokusů o přistání na povrchu Měsíce. V rámci této přednášky se zaměříme na stručné shrnutí a rekapitulaci pěti hlavních témat, která hýbala kosmonautikou v roce 2023.
Přednáší:
Dušan Majer (*1987), vystudoval gymnázium AD FONTES a po maturitě nastoupil do regionální televize, ve které pracoval několik let jako redaktor. Ve volném čase se věnoval kosmonautice. Postupně zjistil, že ho baví si o ní nejen číst, ale že je mnohem zajímavější získané informace předávat dál. Na podzim roku 2009 se proto odhodlal ke dvěma malým krokům pro lidstvo, ale velkým pro něj - na internetu zveřejnil své první video o kosmonautice a založil diskusní fórum věnující se tomuto oboru. Během dvou let se původně nesmělý audiovizuální příspěvek proměnil v pravidelnou tvorbu, kterou zastřešil pořad Dobývání vesmíru a kterou v posledních třech ročnících soutěže SCIAP ocenila AV ČR hned pěti oceněními. Od roku 2012 je navíc šéfredaktorem blogu kosmonautix.cz, který se zaměřuje na zpravodajství z kosmonautiky. Na MALL.TV vytváří pořady Vesmírné zprávy, Vesmírná technika a Vesmírné starty.
(Zdroj anotace a c.v.: Pátečníci.net)
Další informace:
Kosmonautix.cz
www.patecnici.net
patecnici.cyklus
Česky
/ kosmo_michal - Michal Václavík
www.elonx.cz/ - Projekty Elona Muska
kosmo.cz/ - Všeobecně o kosmonautice
www.astro.cz/ - Kosmonautika + astronomie
Anglicky
www.nasa.gov/ - Agentura NASA
www.esa.int/ - Agentura ESA
www.nasaspaceflight.com/ - Aktuality + KZfaq
/ nasaspaceflight - Aktuality
spaceflightnow.com/ - Aktuality
www.russianspaceweb.com/ - Ruská kosmonautika
/ cosmic_penguin - Čínská kosmonautika
Aktuální informace o dalších přednáškách:
Od 6. 5. 2022 opět běží pravidelné přednášky Pátečníci - Sisyfos živě, tedy veřejně s diskutujícím publikem v posluchárně PřF UK - od října 2023 až do odvolání v Krajinově posluchárně B14 v Benátské 2, v druhém mezipatře (do té doby ve Viničné 7, B3 v přízemí vlevo - stejná jako Biologické čtvrtky, nebo B7 ve druhém patře proti schodišti). Kromě pořizování záznamu by měl probíhat i on-line stream, informace budou k dispozici na nezměněných odkazech na FB adrese: / patecnici.cyklus
a KZfaq kanálu:
/ @patecnicisisyfos
tinyurl.com/YtPatecnici
Podpora projektu Pátečníci:
www.startovac.cz/patron/vasi-...
---
Poznámka k automaticky vloženému nevyžádanému reklamnímu obsahu na KZfaq během přehrávání:
Milí a vážení přátelé, KZfaq kanál LLionTV je od svého založení v roce 2013 nemonetizovaný a tedy bez jakéhokoli finančního příspěvku plynoucího od komunity KZfaq např. za počet shlédnutí, nebo čas sledování. Tuto etickou zásadu vždy dodržoval a má pevnou vůli to tak nechat nadále, a to nejen z úcty k přednášejícím a účinkujícím, kteří jsou hlavními tvůrci obsahu, ale i z principu vyššího mravního. Donedávna byl takto provozovaný kanál hostován na KZfaq bez přidaných reklam a když se tato zásada změnila, doufal jsem alespoň, že pokud jde takto generovaný zisk připisován pouze třetí osobě, tedy správci / vlastníkovi tohoto média, bude množství nechtěně vloženého obsahu na rozumné a akceptovatelné úrovni. Žel tomu tak není a obávám se, že mezi placenými a neplacenými kanály dokonce není činěn žádný rozdíl. Zatím ani naznám žádný způsob, jak se vloženým reklamám nějakým přijatelným způsobem vyhnout nebo je alespoň redukovat na akceptovatelnou úroveň. Rozhodně nechci toto paradigma podporovat, proto ani nenabádám k předplacení služby např. KZfaq Premium (179.-Kč / měsíc), která umožní sledování videí bez reklam. Pokud někoho napadá nějaké rozumné řešení, budu moc rád za každou radu, např. na e-mail uvedený v závěrečném logu LLionTV většiny videí tohoto tvůrce.

Пікірлер: 45
@tomassvoboda6155
@tomassvoboda6155 3 ай бұрын
Parádní přednáška. Dušan umí.
@DugizJihlavy
@DugizJihlavy 3 ай бұрын
Díky moc za sledování i za pochvalu. 🙂
@kamilbrousek5682
@kamilbrousek5682 Ай бұрын
Motokolo
@jardaholik2307
@jardaholik2307 3 ай бұрын
Pan Majer je záruka kvalitní přednášky .
@mamalolololo8518
@mamalolololo8518 3 ай бұрын
Dakujem Vam za Vasu prednasku a prajem Vam vela uspechov do Noveho Roku 2024
@zbynekslajchrt8089
@zbynekslajchrt8089 3 ай бұрын
Dušan je srdcař!
@jirioto6089
@jirioto6089 3 ай бұрын
Strkání do věcí kosmických motýlím efektem v kombinaci s efektem bumerangu zvyšuje pravděpodobnost impaktu kdesi v budoucnosti. Budeme však tuto pravděpodobnost snižovat vírou v numerické simulace. Díky za shrnutí. PS: Vliv současné kosmonautiky na klima je nic ve srovnání s vlivem současné letecké dopravy.
@filipes1024
@filipes1024 3 ай бұрын
No jsou asi zbytečné obavy - od čeho myslíte, že ty tělesa ve vesmíru mají na sobě krátery? Nebo si snad myslíte, že dnes už k žádným nárazům nedochází?
@tatra-danielkaras
@tatra-danielkaras 3 ай бұрын
MOC VÁM ĎAKUJEM ZA NESKUTOČNÉ TECHNICKÉ INFORMÁCIE
@victorious407
@victorious407 3 ай бұрын
Skvela prednaska, dakujem
@DugizJihlavy
@DugizJihlavy 3 ай бұрын
Díky moc za sledování i za pochvalu.
@marvyksro925
@marvyksro925 2 ай бұрын
Krásná přednáška jako vždy. Díky za ni. Ale mám jednu malou "technickou poznámku nebo faktickou poznámku" V čase 1:00:00 hovoříte o tom, že výrobek HAKUTO-R je nejvzdálenější výrobek soukromé firmy od Země. Ale čistě technicky vzato, je nejvzdálenějším výrobkem soukromé firmy - auto Tesla Roadster od E.Muska vzdálený min. 360 mil.km :D Pravda - sonda to není, ale výrobek ano.
@Mgr_Andrej_Mahut_MBA
@Mgr_Andrej_Mahut_MBA 3 ай бұрын
Úplne mimo
@rolidcz7954
@rolidcz7954 3 ай бұрын
Start 3:30
@bohumirliska6813
@bohumirliska6813 3 ай бұрын
Jestli platí to odpovídání do komentářů, tak by mě zajímalo, zda-li vývoj a výzkum umělé inteligence již nějakým způsobem přispívá k průzkumu vesmíru a naší soustavy. Nemyslím různé automaty a pseudo pomocníky ve smyslu že si častečně sonda sama pomůže.
@DugizJihlavy
@DugizJihlavy 3 ай бұрын
Díky moc za dotaz. Umělá inteligence se v kosmonautice zatím z většiny využívá u družic, které snímkují Zemi. Aby se omezil objem přenášených dat, disponují jejich palubní počítače algoritmy, které vyhodnotí snímek a pokud je na něm více než provozovatelem dané procento pokryté mraky, tak se snímek neodešle. Na zemi tak putují až vytříděné snímky s menším podílem oblačnosti, čímž se šetří přenosová kapacita. U sond v hlubším vesmíru je tento koncept spíše v plenkách, ale očekává se, že se časem bude rozvíjet.
@bohumirliska6813
@bohumirliska6813 3 ай бұрын
@@DugizJihlavy velmi děkuji za odpověď, takže zatím řekněme fungování ve smyslu nějaké širší autonomie je hudba daleké budoucnosti chápu-li dobře. Nebo je aspoň vůbec něco takového v diskuzi? Viz. třeba průzkum asteroidu kdy by si sonda víceméně poradila sama. Vím že už hodně fantazíruju ale docela mě překvapuje jaký je posun u GPT a jiných.....
@DugizJihlavy
@DugizJihlavy 3 ай бұрын
@@bohumirliska6813 Kosmonautika je ze své zásady hodně opatrná a nové technologie aplikuje, až když se prověří, že vše funguje správně. Čím je mise složitější / dražší, tím méně chce někdo riskovat, že by mohla ztroskotat kvůli chybnému fungování nějakého inovativního systému. Ale je to otázka času. Věřím, že v budoucnu budou případy družic s AI přibývat a tato technologie se bude více uplatňovat i u větších družic. Zatím je ale člověk nenahraditelný.
@pissman321
@pissman321 3 ай бұрын
Este neboli ani na blbom mesiaci
@DugizJihlavy
@DugizJihlavy 3 ай бұрын
Mohu poprosit o důkazy vašeho silného tvrzení? 🙂
@pissman321
@pissman321 3 ай бұрын
@@DugizJihlavy Dokazom je uz to ze odvtedy tam nie su schopny sa tam dostat. Ani na ISS sa bez Ruska nedokazu dostat. Okrem toho mi povedzte ako sa da prezit kozmicke ziarenie, mimo magnetickeho pola zeme. A este k tomu v module ktory bol hruby len par milimetrov hlinikoveho plechu.
@pissman321
@pissman321 3 ай бұрын
@@DugizJihlavy skor vy by ste mal dokazovat ze tam boli
@DugizJihlavy
@DugizJihlavy 3 ай бұрын
@@pissman321 Takže si to rozeberme jedno po druhém. 🙂 1) Rozpočet NASA byl v době programu Apollo výrazně vyšší než dnes. Cílem bylo porazit Sovětský svaz, takže NASA měla k dispozici mnoho prostředků. 2) Zřejmě jste měl pár let dlouhý zimní spánek. Spojené státy sice měly několikaleté období, kdy jejich astronauti museli používat lodě Sojuz, protože nebyla k dispozici americká loď pro dopravu astronautů na ISS, ale to skončilo v roce 2020, kdy do služby vstoupila loď Crew Dragon, která od té doby spolehlivě vozí astronauty na ISS. 3) Kosmické záření je problém spíše při dlouhodobých pobytech. Mise Apollo trvaly jen pár dní, takže se to dá přečkat docela dobře. Samozřejmě dnes jsou všichni mnohem opatrnější a v programu Apollo se více spěchalo a riskovalo, ale rozhodně to není žádné smrtící nebezpečí, které by se nedalo překonat. Máte tam ještě nějakou další otázku, kterou potřebujete vysvětlit a uvést na pravou míru?
@DugizJihlavy
@DugizJihlavy 3 ай бұрын
@@pissman321 Důkazů o reálnosti programu Apollo existuje spousta. Druhá věc je, že je odmítáte přijmout, ale to není můj problém, spíše váš.
@milansikora9270
@milansikora9270 3 ай бұрын
Nájdi si inú prací
@jiriniewalra3434
@jiriniewalra3434 3 ай бұрын
Temna energie byla pred rokem vysvetlena jako chyba ve Friedmann-Lemaître rovnici zanedbanim dilatace casu.
@vitezslavskorpik746
@vitezslavskorpik746 3 ай бұрын
Nemyslíte si, že kdyby toto byla pravda, že by to zaplnilo přední strany médií po celém světě? Minimálně těch zaměřených na vědu a techniku? A nemyslíte si, že by se o tom ve fyzikální komunitě pořád mluvilo a že by se o tom dělaly mraky přednášek?
@jiriniewalra3434
@jiriniewalra3434 3 ай бұрын
@@vitezslavskorpik746 Vsak se o tom prednasi: kzfaq.info/get/bejne/Z9V1hZqiur-8l58.html
@vitezslavskorpik746
@vitezslavskorpik746 3 ай бұрын
@@jiriniewalra3434 Ano, přednáší. Nicméně, pan Vavryčuk je seismolog, nikoliv astrofyzik, kosmolog nebo teoretický fyzik. Není tedy odborníkem na toto téma, ani na žádné téma v relevantním či příbuzném oboru. Ve skutečnosti kosmologii vůbec nerozumí a jeho přednášky jsou plné nepodložených tvrzení, polopravd i vyložených nesmyslů. Pavel Krtouš, profesor teoretické fyziky na MFF a vedoucí Ústavu teoretické fyziky tamtéž například nedávno zhlédl jednu jeho přednášku, kde našel velké množství chyb, i naprosto zásadních. Jejich seznam lze nalézt na webu pana Krtouše. To dokazuje, že pan Vavryčuk má v teoretické fyzice velké problémy a nikdo by jeho tvrzení neměl brát vážně. Nicméně i tak to neodpovídá na mou otázku. Kdyby to co tvrdíte byla pravda, pak by se o tom nepřednášelo na jednom, při vší úctě, obskurním přednáškovém cyklu s mizivým dosahem na veřejnost, ale bylo by to na předních stranách světových i českých médií, jelikož jde o zásadní nevyřešený fyzikální problém. Mnoho českých médií má dokonce i vědecké redakce. Takže by se to určitě objevilo třeba na Seznam Zprávách či na Deníku N (v obou jsou výborní vědečtí novináři), a mluvilo by se o tom i v Českém rozhlase či v České televizi, obě instituce mají též velmi solidní pokrytí vědeckých témat. A to už vůbec nemluvím o tom, že by to bylo i ve specializovaných časopisech a magazínech. Jelikož se nic z toho neděje, obávám se, že vysvětlení je prosté. Problém temné energie není vysvětlen ani vzdáleně.
@pissman321
@pissman321 3 ай бұрын
@@vitezslavskorpik746 media su manipulovane
@milanbaran7291
@milanbaran7291 3 ай бұрын
Rusom ukradol západ 300 miliard dolárov a vy hovoríte o nespoľahlivom obchodnom partnerovi. 😄
@vilemrandysek8533
@vilemrandysek8533 3 ай бұрын
Fakt?
Fúzní elektrárny - současný stav vývoje
1:04:18
Týden Akademie věd ČR
Рет қаралды 174 М.
Which one will take more 😉
00:27
Polar
Рет қаралды 62 МЛН
Do you like a chocolate surprise egg?🥚🍫🥰 #demariki
00:32
Týden v kosmonautice 2024/16 - Starliner pro CFT sedí na raketě
45:08
Svět kosmonautiky
Рет қаралды 3,6 М.
Michal Malinský: O budoucnosti hmoty (Pátečníci 20.5.2022)
1:49:18
Artemis: Ze Země (znovu) na Měsíc - Ing. Tomáš Přibyl
1:30:59
Jihlavská astronomická společnost
Рет қаралды 48 М.
Josef Krob: Věda a filosofie ve sci-fi  (MFF-PMF 30.11.2023)
2:05:59
Vesmírné výzvy - Únor 2024
38:52
kosmonautix.cz
Рет қаралды 18 М.
DUŠAN MAJER: Proč se na Měsíc vracíme až po 50 letech?
1:28:03
Gymnázium Brno-Bystrc, příspěvková organizace
Рет қаралды 40 М.
САМЫЙ дешевый ПК с OZON на RTX 4070
16:16
Мой Компьютер
Рет қаралды 79 М.
Как открыть дверь в Jaecoo J8? Удобно?🤔😊
0:27
Суворкин Сергей
Рет қаралды 1 МЛН
🤯Самая КРУТАЯ Функция #shorts
0:58
YOLODROID
Рет қаралды 2,6 МЛН
С Какой Высоты Разобьётся NOKIA3310 ?!😳
0:43
Koshyl_Live
Рет қаралды 2,1 МЛН