Michal Malinský: O budoucnosti hmoty (Pátečníci 20.5.2022)

  Рет қаралды 39,765

LLionTV

LLionTV

2 жыл бұрын

Záznam přednášky z cyklu Pátečníci, která proběhla živě s publikem 20. 5. 2022 na téma:
O budoucnosti hmoty, či spíše o jejím osudu, jak upřesnil autor hned v úvodu prezentace.
V přednášce jsou krátce shrnuty současné fyzikální představy o tom, co se s hmotou, jak ji známe, bude dít v (kosmologicky) blízké i vzdálenější budoucnosti. Dotkneme se otázek její absolutní stability, “odolnosti” vůči efektům kosmologické expanze i její konečné konverze v záření prostřednictvím černých děr.
Přednáší:
Doc. Ing. Michal Malinský, Ph.D. Absolvoval MFF UK v Praze a Mezinárodní školu pro pokročilá studia v Trieste. Jako postdoktorand pokračoval v Southamptonu, Stockholmu a Valencii. Podílel se také na výzkumu v CERNu jako člen teoretické skupiny. V současné době působí opět na MFF UK, v Ústavu částicové a jaderné fyziky. Zabývá se Standardním modelem částicové fyziky a fyzikou za Standardním modelem, Supersymetrií nebo Teorií velkého sjednocení.
(Zdroj anotace a c.v.: Pátečníci.net)
Další informace:
www.patecnici.net
patecnici.cyklus
Aktuální informace o dalších přednáškách:
Od 6. 5. 2022 opět běží pravidelné přednášky Pátečníci - Sisyfos živě, tedy veřejně s diskutujícím publikem v posluchárně PřF UK ve Viničné 7 (B3 v přízemí vlevo - stejná jako Biologické čtvrtky). Kromě pořizování záznamu by měl probíhat i on-line stream, informace budou k dispozici na nezměněných odkazech na FB adrese: / patecnici.cyklus
a KZfaq kanálu:
/ pátečníci sisyfos
tinyurl.com/YtPatecnici
Podpora projektu Pátečníci:
www.startovac.cz/patron/vasi-...

Пікірлер: 42
@blahoslavjbart497
@blahoslavjbart497 Жыл бұрын
pan Michal ma velmi prijemny hlas a pri tejto jeho prednaske kazdy vecer zaspavam. Ale verim, ze raz si ju pozriem pri plnom vedomi :)
@jarmilanemcova4146
@jarmilanemcova4146 Жыл бұрын
Zajímavé to poslouchat, žasnout, ale nikdy neporozumím.! 😀🤓🤗
@radekkohoutek
@radekkohoutek Жыл бұрын
Paráda. Konečně tomu rozumím.
@vendi558
@vendi558 Жыл бұрын
Velmi zajímavá přednáška. Jen doufám, že se konce vesmíru se už nedožiji.
@jindrich2485
@jindrich2485 Жыл бұрын
Rovněž jedna z představ je "věčná inflace" a sice že vše stále expanduje a čas od času se expanze zpomalí což se projevy jako generování hmoty
@vlastimilkralik4523
@vlastimilkralik4523 Ай бұрын
Ako mohol vzniknúť vesmír, keď pred 13.8 miliardami rokov to bola len singularita? V prednáške sa vraví, že singularity nevybuchujú len sa vyparujú. 🤔
@aberonis
@aberonis 2 жыл бұрын
Gut!
@jirikondr793
@jirikondr793 Жыл бұрын
V neutronové hvězdě je obrovským tlakem vtlačen elektron do protonu a vzniká neutron.Pokud je protonm volný,elektron při beta rozpadu unikne a zůstane zase elektron a proton úpři daném poločase rozpadu neutronu,n eutrino odpovídá množství energie potřebné k vzniku neutronu.
@paveliii.7639
@paveliii.7639 Жыл бұрын
Pro vesmír tedy asi neplatí zákon zachování energie? Ta přednáška je super, nechci ji shazovat, ale dává víc otázek než odpovědí. Např. jak si mám představit velký třesk? Z jednoho bodu nebo ze všech Planckových bodů prostoru a času naráz?
@Grendal001
@Grendal001 Жыл бұрын
Stalo se tak v celém jeho objemu, proto platí že vesmír nemá střed a přitom každé místo v něm se zdá být jeho středem.
@krmelec1234
@krmelec1234 Жыл бұрын
@@Grendal001 Je lepší věřit, že to někdo celé udělal.😆
@MartianCZ
@MartianCZ Жыл бұрын
před velkým třeskem prostor a čas neexistoval
@vaclavplachta6539
@vaclavplachta6539 4 ай бұрын
@@krmelec1234 To je ta nejsnadnější cesta. A znáte to jak dopadne ten, co se dá tou nejsnadnější cestou...
@fotomor9740
@fotomor9740 Жыл бұрын
Velmi dobrá přednáška, snad by stálo za analýzu proč pan docent při odpovědích neustále potřeboval pomoc pet lahví a jejích vršků 🙂
@astalavistatomi
@astalavistatomi Жыл бұрын
Co by sa stalo s ciernou dierou ktora by sa hawkingovym ziarenim "vyparila" dostatocne aby jej hmotnost klesla pod uroven ktora ju drzi pokope. Objavila by sa ako klasicka hmota? Alebo by sa neustale zmensovala az na uroven primordinalnej ciernej diery a nasledne sa uplne "vyparila"?
@robertsedlak9391
@robertsedlak9391 7 ай бұрын
Velmi zajimavy dotaz. Snad se objevi odpoved!
@miirajeky
@miirajeky Жыл бұрын
jak do tohoto všeho zapadá teorie mnohovesmíru a paralelní realita?
@vaclavplachta6539
@vaclavplachta6539 4 ай бұрын
To je jen fantazie, ne věda.
@paveliii.7639
@paveliii.7639 Жыл бұрын
Bezva přednáška o teorii. Ještě bych se rád dožil vysvětlení gravitace. Na ní to totiž všechno ztroskotává.
@vaclavplachta6539
@vaclavplachta6539 4 ай бұрын
Víc vysvětlení, než že gravitace je zakřivení prostoru vesmíru, ve kterém se hmota pohybuje po nejkratších možných drahách za svého života nečekejte. Další a další nové výzkumy vždy jen dokazují platnost této teorie.
@honzakcz7531
@honzakcz7531 Жыл бұрын
U rozpadu protonů vám poněkud hapruje zákon o zachování hmoty. Proton obsahuje poněkud více fotonů a vy jste je ořezal při rozpadu na pouhé 2. Kam zmizel ten zbytek? Věřte či ne, takto se proton nikdy nerozpadne.
@jirioto6089
@jirioto6089 2 жыл бұрын
Matematika pootevírá dvířka fyziky. Model se ověřuje v experimentech. Jsem nešťasten, když se matematika zaměňuje za fyziku. Ale zase chápu, že na modelech jež nelze ověřit, k takové záměně muselo dojít, dotace jsou dotace.
@paveliii.7639
@paveliii.7639 Жыл бұрын
Ba ne. Možná je vesmír definován čistě matematicky. Zatím se to čím dál častěji ukazuje. Právě kvantová fyzika je důkazem. I pravděpodobnost je matika. Bez matiky bychom si tu nepsali.
@jirioto6089
@jirioto6089 Жыл бұрын
@@paveliii.7639 Bez matematiky bychom si pravděpodobněji povídali osobně. Konečně mám i něco jako důkaz, takový malinký. Nesoudělitelnost. Matematika v praxi má problém, zaokrouhlování. V malé mřížce se jakoby nic neděje. V měřítcích velkých a velkých naměřených možinách dat vzájemně vztažených původně fyzikou, snaží se matematik odhalit ony vztahy. Dobrá, mnohé byly odhaleny. Tady matematika pořád ještě slouží. Před mnoha lety, postupně s vývojem výpočetní techniky, začíná aplikovaná matematika čímdál více panovat, pronikat do životů všech. Konečně musím prohlásit, že si nehezky zahrává s reáliemi původně fyzikálními. Špatný to pán. Nebudu skromný... je to bič. Kvantovka(matematika) se jen snaží zprůměrnit a vyhodnotit peaky. Nic lepšího dělat nemůže.
@miroklavdius8488
@miroklavdius8488 Жыл бұрын
@@jirioto6089 Já to zhrnu jako laik. Dobře že víme více o fyzice a matematice jsou i za to placený.Jenom mám ten divnej pocit "až gdiž nám to ten týl nahoře povolý" že určite víme víc a zisťujeme že čím více chápeme tým méne o tom víme. Tak ako naše historie. Parazity nechcú aby jste věděly více než je nutno! Vivat éter a Mišo Lomonosov o jeho využití a pod...!
@kuznecra
@kuznecra Жыл бұрын
Multidimenzia
@vincoification
@vincoification 7 күн бұрын
keď už niekto tvrdí o bigbangu a tmavej energií ako o hotovej veci, tak to nejak nevydržím dopozerať, je mi jasné že vám to je jasné, aj to že vám je jasné že mne to jasné nie je. Chceme aby hviezdy obiehali po Keplerových dráhach a ak to nerobia tak vymyslíme temnú hmotu. Vo svete kde nám hmota určuje čas aj priestor si nevieme vysvetliť redshift, vyvodíme z toho zrýchlenie rozpíjania vesmíru a potrebujeme 70% temnej energie? 😮
@vincoification
@vincoification 7 күн бұрын
Howking vám kázal vysvetliť ľuďom vznik vesmíru aby na tom základe nevznikali náboženstvá a potom vojny. Tak ľuďom tvrdíte, že vesmír vznikol podľa Einsteinových rovníc z ničoho, ale celá tá teória je uveriteľná len na úrovni biblie, alebo koránu, kto chce ...
@martadurejova4037
@martadurejova4037 2 жыл бұрын
Všetko je tu,na planéte Zem!Hmota,je hmota!
@honzakcz7531
@honzakcz7531 Жыл бұрын
Kdyby neexistoval magnetický monopol, tak nemáte jak urychlit proton v urychlovači částic.
@tomaskonopac9431
@tomaskonopac9431 2 жыл бұрын
Velmi jednoduchá rovnice kde na jedné straně je absolutní nula a na druhé absolutní nekonečno prolínající se v bodu singularity tedy budoucího nebo minulého bodu velkého třesku . Kdy od ničeho ke všemu je jen o plynulí proces bez celých čísel . V podstatě jednoduché řešení složitého sjednocení obou dnes známých fyzik a to atomární a kosmické planetární . Není to složité opravdu ne . Nic není věčné vše je jen věčně proměnné . OK . Moc to komplikujete k tomuhle závěru jsem došel v 10 letech dost trapné . OK ! Otázka je zcela jiná jak přistoupit k univerzu tedy k nekonečnu tedy k pro lajky k bohu . :) Celé to bádání začíná dávat smysl někde u deset na biliardy roků což je jen začátek a průnik konstant bude daleko dál . Upřímně já bych se spíše zabýval reálným dopadem čísel na současnost . Sociologií politikou a přežitím nás TEĎ !!!! OK !!!! Pro začátek přestat válčit přestat blbnout s neziskovkami a začít si všímat dějů okolo nás detailně . Obecně lidstvo má nešvar vrtat se v pořadí a nečinit smysluplně v okamžik kdy by mělo jít dál . Jinak řečeno čeká nás v lepším případě osidlování vesmíru v horším konec celé civilizace viz. velký filtr ! Co třeba začít řešit 1/ otázku slunečních erupcí viz. vliv na elektřinu a elektroniku na planetě 2/ vliv dopadu těles na planetu 3/ vliv obyčejné geologické činnosti viz sopky 4/ vliv politiky států závislých na zbrojení 5/ vliv neproduktivních elit atd . Máme tu velmi palčivé problémy dneška sociologického a filozofického charakteru a probíráme tu věci co nás nemusí v tento okamžik vůbec zajímat . Né že by byla chyba je nevědět , ale jak si momentálně je to pro nás nanic !
@tomaskonopac9431
@tomaskonopac9431 2 жыл бұрын
Já nevím chtěl jsem slyšet něco co nevím bohu žel nejsou lidi no přednáška sice špičková , ale já chtěl slyšet třeba jak řešit expanzi lidstva do vesmíru a jiné důležité konkrétní kroky . Tohle vím už dávno chápu ostatní to neví . Jenže mě to nestačí !!!
@daniellisztwan7929
@daniellisztwan7929 2 жыл бұрын
A co bys ještě chtěl vědět
@josefvrba2434
@josefvrba2434 2 жыл бұрын
Třeba by chtěl vědět, že ve 3. pádě se píše "mně" ? :-)
@rostislavtobolka9529
@rostislavtobolka9529 2 жыл бұрын
@@josefvrba2434 ale no jo kluci, nechte maličkých přijíti...
@vaclavplachta6539
@vaclavplachta6539 4 ай бұрын
Michal Malinský přednáší jen o tom, co je podle dnešních vědeckých poznatků doložitelné. Odmítá jakékoliv spekulace a pavědecké teorie. Bohužel víc než na přednášce o hmotě řekl, prostě nevíme. Chcete-li odpovědi na své otázky, musíte pro informace jinam.
@rushackcz4214
@rushackcz4214 Жыл бұрын
Přednášky fakt miluju, ale tohle je uplnej bullshit. Jsem skoro v půlce a nevim z toho vůbec nic. Nic co by se dalo přestavit nebo něják laicky vizualizovat. Hromada rovnic a termínů jenž pro laika neříkají vůbec nic. Sorry.
@josefnavratil646
@josefnavratil646 Жыл бұрын
pro pana Malinského mám názor : www.hypothesis-of-universe.com/docs/aa/aa_206.pdf
@architektradim
@architektradim Жыл бұрын
Na Vás má názor celá vědecká obec - jste pomatenec. Změní se to možná až tehdy, kdy budete schopen jasně experimentálně potvrdit svou hypotézu, odvodit z ní například modifikované rovnice obecné relativity, a vyřešit pomocí ní nějaký problém, na který dnešní opravdová fyzika nestačí. Jinak je ta fantasmagorie k ničemu. Především by to však vyžadovalo, abyste se choval jako vědec, nikoli idiot, který si myslí že pozřel vešekerou moudrost světa. Věda je o skepticismu, neustálém zpochybňování a ověřování, že naše představy nejsou mylné. Je skoro jedno, kolik jste své hypotéze věnoval roků, a jestli jste nebo nejste vzdělaný ve vědě. Vy se nechováte jako vědec, protože namísto skepticismu se zuby nehty držíte svých pošetilých představ, a všechno co je s nimi v rozporu bez váhání zametáte pod koberec, aniž byste vznesl relevantní protiargumenty. To je diagnóza.
The magical amulet of the cross! #clown #小丑 #shorts
00:54
好人小丑
Рет қаралды 21 МЛН
Can You Draw The PERFECT Circle?
00:57
Stokes Twins
Рет қаралды 61 МЛН
Michal Malinský: O budoucnosti hmoty
1:52:08
Pátečníci Sisyfos
Рет қаралды 19 М.
Martin Schnabl: Teorie strun (MFF-FPF 15.12.2022)
1:41:26
LLionTV
Рет қаралды 37 М.
Jiří Podolský, Rozpad času - Čas není, čím se zdá
1:57:11
Hvězdárna a planetárium Brno
Рет қаралды 66 М.
Pulzary na lovu gravitačních vln
1:22:45
Planetum
Рет қаралды 33 М.
Добавления ключа в домофон ДомРу
0:18
Пленка или защитное стекло: что лучше?
0:52
Слава 100пудово!
Рет қаралды 1,7 МЛН
Which Phone Unlock Code Will You Choose? 🤔️
0:14
Game9bit
Рет қаралды 8 МЛН
Why spend $10.000 on a flashlight when these are $200🗿
0:12
NIGHTOPERATOR
Рет қаралды 17 МЛН
С Какой Высоты Разобьётся NOKIA3310 ?!😳
0:43