No video

Pogátsa Zoltán: Fenntatható gazdaság vagy társadalmi összeomlás „A valóság nem ellenség” konferencia

  Рет қаралды 13,133

Pannon Egyetem - ETV

Pannon Egyetem - ETV

Күн бұрын

Az éghajlatváltozás a tények és érdekek ütközéspontjában
A Pannon Egyetem Humántudományi Kar Társadalomtudományi Intézete az „Éghajlatváltozás Multidiszciplináris Nemzeti Laboratórium” (RRF-2.3.1-21-2022-00014) elnevezésű projekt „A klímaváltozás társadalmi vonatkozásainak kutatása” elnevezésű alprojektjének keretében konferenciát szervez „A valóság nem ellenség” címmel.
Az éghajlatváltozás megkerülhetetlen tényeket felmutató természeti-, és ugyanúgy megkerülhetetlenül emberarcú társadalmi valóság. Nincs alkalmazkodás, nem lehetséges semmiféle fenntartható jövőkép a tényszerű valósággal való őszinte szembenézés nélkül. Téveszmék, illúziók, félrevezetések talaján az alternatív-valóságok ködképei válnak uralkodóvá, amelyek vagy hibás egyéni és társadalmi döntésekhez, vagy - ami még rosszabb - nem döntésekhez, nem cselekvéshez vezetnek. Konferenciánk célja a tisztánlátás hangsúlyozása és erősítése, felhívni a figyelmet az üres reménykeltés veszélyére, hogy megmutassuk: a józan észt, a realitást központba állító szemléletmód az egyetlen lehetséges út - a valóság nem ellenség.
klimavaltozas....

Пікірлер: 43
@MrHjozsef
@MrHjozsef Ай бұрын
Köszönöm szépen az előadást!
@zoltanhegyi4280
@zoltanhegyi4280 9 ай бұрын
A valóság nem ellenség csak nagyon szomorú
@user-vk1ch4el1f
@user-vk1ch4el1f 8 ай бұрын
A nemnövekedés járható út (persze kényszerpálya). Mondok egy személyes példát. Húsz éve leadtam a személygépkocsim rendszámtábláját. Azóta, naponta bringázom. Összekötöttem a kellemest a hasznossal. Nem bántam meg. A szigmoid növekedés követhető példa.
@oromdulo
@oromdulo 9 ай бұрын
A műtrágya alapú termelés nem az egyedüli termesztési mód, ennek voltak, vannak alternatívái. Ez önmagában még nem egy feloldhatatlan probléma.
@judithnemes1253
@judithnemes1253 9 ай бұрын
ennyi embert élelmezni mütrágya nélkül teljesen illuzórikus elképzelés, szerintem
@zsoltgaspar9038
@zsoltgaspar9038 9 ай бұрын
Gyerekek azt én is látom ,hogy nem működik a biciklim,de könyörgöm megoldásról beszéljetek ehhez kell a tudás ami nekem nincs. de tőletek elvárom. A panaszkodásra nincs szükségem.
@Bernadettk
@Bernadettk 9 ай бұрын
új pénzrendszer és tudatosodas..Drábik előadását hallgasd meg a VNTV-en..ő ad egy tippet hogy lehetne "fehér penzt" bevezetni..
@lllllllllllll31lll
@lllllllllllll31lll 9 ай бұрын
Biciklivel csak a csórók járnak, mint Hollandiában ott már benzinre sincs pénzük
@samwolfe1000
@samwolfe1000 8 ай бұрын
követelni kell a hatalomtól, h legyen jobb fej
@samwolfe1000
@samwolfe1000 8 ай бұрын
De egyébként nem mindegy, h miért nem működik a biciklid: mert egy tüske kiszúrta a kerekét (ld. a buta/csúnya kapitalisták kitalálták 400 éve, h növekedjünk), vagy mert a kultúrádban nem éri meg tartós gumikat gyártani (ld. a fogyasztás szinten tartása/növelése szavatolja a piaci rendszer alapvető stabilitását)?
@antal9873
@antal9873 2 ай бұрын
8 milliárd éhező, társadalmi egyenlőtlenség=Lásd történelem könyvek. Technika nélkül ha szerencsénk van, akkor vissza süllyedünk a viktóriánus korba. Gőzgép. stb. Max telefon lesz a helyi postán pl.. De semmi populáris elektrotechnika. Nem lesz elektromos hálózat. Mondjuk ez egy jövőkép. Bár ha a termő földek tönkre mennek, akkor még ez se. Akkor sötét középkor. Telefon helyett posta galamb XD
@gullmorr4246
@gullmorr4246 9 ай бұрын
A valóságot úgy alakítottuk, hogy kihaljunk. A sok okostojás a szájkaratéval, csak a koporsónkat csinosítja.
@tiborfulop5990
@tiborfulop5990 8 ай бұрын
sok okostojas a politikaban van es a lathatatlan global elitben, ezek viszont hallgatnak.
@aati6442
@aati6442 5 ай бұрын
a végén "ehhez persze sokkal kevesebb emberre lenne szükség" ez a big reset, csak kérdés, hogy pusztítják majd el az emberiség felét?
@szaveljev
@szaveljev 9 ай бұрын
A kapitalizmus előtt is volt folyamatos növekedési kényszer, szóval ez így szimplán nem igaz, hogy a növekedés kényszerét a kapitalizmus hozta el - csak akkor nem vállalatok meg cégek akartak növekedni, hanem nemzetállamok, meg nemesi birtokok, meg korábban birodalmak, meg még korábban törzsek, még korábban meg ősember-hordák. Egy középkori nemes is folyton azon munkálkodott, hogy növelje a birtokait, a bevételeit, a hatalmát, a seregét, a befolyását. Ha egy ókori birodalom kinőtte az életterét, elkezdett meghódítani más területeket és népeket, mert növekedni akart. Ha egy ősember-horda kinőtte az életterét, akkor ő is újabb területre vándorolt, hogy még tovább növekedhessen, akár egy másik horda rovására is. Ha igaz lenne ez a felvetés, hogy az emberbe nincs belekódolva a növekedési kényszer, akkor ezek soha meg sem történtek volna, a történelem bármelyik pontján bármelyik növekedési és fejlettségi szinten megállhatott volna. De nem állt meg. Ez elég egyértelműen azt igazolja, hogy a növekedési(terjedési) kényszer bizony belénk van kódolva, mint egyébként minden más élőlénybe is, az egysejtű szemesostorosoktól kezdve a medveállatkákon, a gombákon, a növényeken, a hangyákon, a gilisztákon, a csirkéken, zebrákon, oroszlánokon át egészen az emberig.
@oromdulo
@oromdulo 9 ай бұрын
Egyetértek, nem a kapitalizmus hozta el, de felerősítette, és az általunk is ismert történelemben azért arra még soha sem volt példa, hogy a világ kapitalistái egyesültek volna.
@oromdulo
@oromdulo 9 ай бұрын
még egy gondolat kiegészítésképpen, hogy nem az emberek akarnak növekedni, hanem bizonyos emberek. 🤔
@lajosszarnyasi8222
@lajosszarnyasi8222 9 ай бұрын
​@@oromduloÉs a bizonyos emberekből egyre több van.Mert ugye az eszes győz és megtorpan nem tobzodik diadalban.Mondta egyszer Lao-ce.
@aati6442
@aati6442 5 ай бұрын
Zoltán a könyvboritó fedlapjain sokkal jobban és fittebben néz ki. Lehetne hogy sportoljon vagy kondiba járjon? Ha nincs elhízva, akkor a fogyasztói kapitalizmus kritikája is sokkal hitelesebb!
@endregyenese6937
@endregyenese6937 5 ай бұрын
Ha kitör az atomháború, jön a nukleáris tél és az emberek száma is drasztikusan csökkenni fog. Jó megoldás.
@jenopuskas122
@jenopuskas122 6 ай бұрын
rengeteg szótévesztés,teljes zavarodottság
@vixari
@vixari 9 ай бұрын
A folyókból, partokról óceánokba kerülő műanyagszennyezés 81%-áért Ázsia felel. Azon belül 36%-al a Fülöp-szigetek vezet, nem pedig India (13%) vagy a Kínai Népköztársaság (7%). Azaz, ez elsősorban nem műanyag, hanem a hulladékgazdálkodás nem megfelelő volta vagy egész egyszerűen hiánya felel.
@g.gyorgyhorvath6634
@g.gyorgyhorvath6634 9 ай бұрын
Pogátsánál az a baj, hogy az okosságokat és az ideológiai zagyvaságokat keveri... Igen, a materiális növekedés fenntarthatatlan, de sajnos, az égett be a kultúránkban, hogy máról holnapra jobban akarunk élni, anyagi értelemben is. Az egy kívánatos cél, de messze nem igazság, hogy az emberek ezt máshogy gondolnák. A kapitalizmus pedig az a társadalmi rendszer, mely felváltotta a feadalizmust - alapelve a magántulajdonra és a piaci versenyre épül. A feudalizmusban is volt növekedés - ezért háborúztak egymással, ott is szedtek kamatot. Arról kellene beszélni, hogy az emberek vagy tényleg önként lemondanak az anyagi jólétről a mentális jól-lét érdekében, vagy jó esetben jegyrendszerben majd megkapják a fejadagjukat, rosszabb esetben pedig összeomik a mai társadalom, s fene sem tudja, mi nő majd a helyén. Ugyancsak ideológiai katvyasz a "klímaigazságosság" - mert attól, ha "igazságot" szolgáltatsz, még nem javul a klíma helyzete. Helyette "méltányosságról" kellene beszélni - a méltámyosság pedig azt jelenti, hogy a változásokban a legrosszabb helyzetben lévők helyzete az javuljon is.
@endregyenese6937
@endregyenese6937 5 ай бұрын
Hol van piaci verseny? Monopol helyzetben lévő pár cég uralja világgazdaságot.
@g.gyorgyhorvath6634
@g.gyorgyhorvath6634 5 ай бұрын
@@endregyenese6937 Úgy tűnik, ezek az izmusok már csak ilyenek - sosem azok, aminek mondják magukat :-)
@georgejuhasz4897
@georgejuhasz4897 9 ай бұрын
Igen, azt a poharat úgy hívják, hogy csőpohár. 🙃
@matyasbelik766
@matyasbelik766 9 ай бұрын
Az emberi hülyeség és mó 9:01 hóság lehet exponenciális! A többi stimmel
@brenorbrots
@brenorbrots 8 ай бұрын
17:00 ez így van!
@belavalodi850
@belavalodi850 9 ай бұрын
1. Nem lesz tízmilliárd ember, ez az elmélet már megdőlt. Beszél erről Bogár professzor úr is! Szent Máté sziget! Olvasson utána, aki nem ismeri a történetet! 2. Hús. Alapvető szükséglet, és igen, minden nap. Gyerekkoromban is ettünk minden nap húst, pedig az a hatvanas-hetvenes években volt. Tessenek szívesek lejönni az emeletekről és belakni az országot! Jelen pillanatban ugyanis a magyarság nem lakja be a Kárpát haza maradék részét se! Tessék szíves lenni vidéken élni, portát vinni, állatot tartani, veteményes kertet művelni, gyümölcsösben gazdálkodni s akkor nem lesz baj. 3. Nekünk nem kell részt venni a világgazdaság lepusztulásában és az abból következő nyomorban sem! Be kell zárkóznunk, ahogy Japán is bezárkózott a második nagy háború után, megszervezte magát és a hetvenes években nyitott, majd megette a világot. Mi is be tudunk zárkózni, ha akarunk. És nem kell nyitni azzal a szándékal, hogy mi legyünk a janik.Tanuljunk meg túlélni a hazánkban, mert lehetséges. Hozzá kell csatolni Erdélyt s a Felvidéket, a Délvidéket, a színmagyar részeket. Nem poltikai értelemben, hanem szemléletben. 4. Az értelmetlen, l'art pour l'art növekedés alapvetően idegen a magyar néplélektől. A magyar gazdatudatú nép, márpedig a gazda soha nem a kifosztásban, hanem a takarékoskodásban érdekelt. Ezért volt el tulajdonképpen vígan a nemzetünk a Kádár rendszerben, a sokat emlegetett gulyáskommunizmusban. Mert a rendszer meghagyta a magyarnak a gazdatudat megélhetőségét, sőt, még rá is segített azáltal, hogy rengeteg lógást, lopást elnézett. Ma ott a baj, azért érzi magát kutyaszorítóban a magyar, mert minden kiskaput bezártak, az átlag magyar tőkéje viszont épp a kiskapukban volt fellelhető.
@matyasbelik766
@matyasbelik766 9 ай бұрын
Akkumulátorgyáros vízzel locsolni a növényeket?😂😂
@vixari
@vixari 9 ай бұрын
A magyar paraszt nyáron kvázi vegetáriánus volt. A hús döntő részét télen ette. A napi húsfogyasztás egyértelműen a fogyasztói világ gazdasági hozománya. Húsnál sokkal lényegesebb lenne a minőség és nem a mennyiség. Heti 1-2 alkalommal legeltetett, szabadon tartott állat húsa sokkal többet ér, mint a mindennapi tömegtermelésből származó élelmiszeripari hulladék. A Kínai Népköztársaságban a tömegtermelést már ilyen horror szintre sikerült emelni: kzfaq.info/get/bejne/bs-naq-J0qnbc3k.htmlsi=KTtyWkWplF1bbuuN
@laszlohorvath974
@laszlohorvath974 9 ай бұрын
Ha valami totálisan illuzórikus, és erősen ideológiai szemléletű, az a te hozzászólásod.Nem hülyeség, de nincs a jövőbeni kivitelezhetőségének valóság alapja.
@user-vk1ch4el1f
@user-vk1ch4el1f 8 ай бұрын
Vidéken élek, portát viszek, állatot tartok, veteményes kertet művelek, gyümölcsösben tevékenykedek és baj van. Mert telek adót fizetek (100000 ft), a takarmány ára magas, a paprika, paradicsom levéltetves, a barackot a poloska szívja, én meg a fogamat. Baj van. A "Bogár" nem megoldás, csak csapás.
@belavalodi850
@belavalodi850 8 ай бұрын
@@user-vk1ch4el1f nehézség mindig mindenütt van. Ha nem lenne, azt jelentené, hogy meghaltunk. A növényeket bizony permetezni kell, anélkül csak mese a termesztés! Vannak bio permetszerek, tej, csalán, stb.
How I Did The SELF BENDING Spoon 😱🥄 #shorts
00:19
Wian
Рет қаралды 37 МЛН
I Took a LUNCHBAR OFF A Poster 🤯 #shorts
00:17
Wian
Рет қаралды 6 МЛН
🩷🩵VS👿
00:38
ISSEI / いっせい
Рет қаралды 27 МЛН
Happy birthday to you by Tsuriki Show
00:12
Tsuriki Show
Рет қаралды 12 МЛН
Kerekasztal beszélgetés „A valóság nem ellenség” konferencia
54:50
Pannon Egyetem - ETV
Рет қаралды 4,7 М.
Fenntartható fejlődés - Ábránd vagy valóság?
1:02:05
GreenTech Zalaegerszeg
Рет қаралды 11 М.
How I Did The SELF BENDING Spoon 😱🥄 #shorts
00:19
Wian
Рет қаралды 37 МЛН