Granice poznania #1 - wykład | prof. Krzysztof Meissner

  Рет қаралды 303,704

2ryby.pl

2ryby.pl

8 жыл бұрын

#KrzysztofMeissner 2ryby.pl Kiedy poznamy teorię wszystkiego? Ile jeszcze rzeczy stoi przed nami do odkrycia? Jak daleko może się rozciągnąć nasza wiedza o wszechświecie? Czy czasoprzestrzeń ma swoje granice?
Wszechświat jest ogromny, ale czy na pewno niezmienny? Gdzie jest ta granica? Możemy zmienić prawa fizyki i wpłynąć na rzeczywistość w jakiej żyjemy? Co wspólnego ma grawitacja z Ewangelią? Nauka wciąż się rozwija, jednak pomimo to, ma swoje ograniczenia.
Zapraszamy do odsłuchania nagrania audio z wykładu prof. Krzysztofa Meissnera, który odbył się w Duszpasterstwie Akademickim Maciejówka we Wrocławiu, podczas jednego ze spotkań Akademii Intelektu.
Wersja MP3: drive.google.com/folderview?i...
Nagranie udostępnione dzięki uprzejmości Akademii Intelektu (akademiaintelektu.org), zarejestrowane 7 maja 2015 r. we Wrocławiu.
Mastering: Marek Sroka
Montaż: Daniel Brzezina
Opis: Katarzyna Łatka
Więcej na: 2RYBY.PL
Zapraszamy do naszego sklepu: sklep.2ryby.pl/
Polub nas na Facebooku: 2rybypl
Playlista: • Fizyka i teologia - na...
Lubisz 2RYBY.PL?
1. Wesprzyj nas » 2ryby.pl/wesprzyj-nas/
🤝 Tworzymy nowe filmy i rozpowszechniamy je dzięki pomocy osób takich jak Ty.
2. Kup nasze produkty » sklep.2ryby.pl/
📦 Odkryj książki i audiobooki autorów z 2ryby.pl - podaruj bliskim rozwój. Cały przychód przeznaczony jest na rozwój 2ryby.pl.
3. Obserwuj nas »
➡ 2ryby.pl/zapisz-sie/
➡ / 2rybypl
➡ / 2rybypl
➡ / 2ryby_pl Zobacz najnowszą książkę z 2RYBY.PL 📓
ks. Mirosław Maliński „Palcem po wodzie” 👉 sklep.2ryby.pl/malina/palcem-...

Пікірлер: 25
@agnieszkaasparagus
@agnieszkaasparagus Жыл бұрын
Profesor Krzysztof Meissner -wybitna Postać ,Naukowiec i Myśliciel . Klasa sama w sobie.
@peacemaker64r.
@peacemaker64r. 11 ай бұрын
Mogę go słuchać na okrągło wybitny naukowiec słucham go na ciągłe. Najlepszy naukowiec w w Polsce
@fpnexus7
@fpnexus7 11 ай бұрын
Prawdziwym mistrzostwem świata jest jajko.
@s.magorzatapagaczusjk9541
@s.magorzatapagaczusjk9541 Жыл бұрын
Dziękuję bardzo 😊
@daniellojtek
@daniellojtek 11 ай бұрын
Hipnotyzujący sposób mówienia. Mega.. 😃 👌
@jerzymadej1256
@jerzymadej1256 Жыл бұрын
Nareszcie porządna wiedza. Chwała Bogu!
@edwardlewandowski5473
@edwardlewandowski5473 Жыл бұрын
Ciekawie i kontrowersyjnie😯🌃(taki etap poznania i interpretacji)#szacun i pozdrowienia✋ Astrofaza(,,rzeczywistość,,/informacja)
@elizabethradajewicz3235
@elizabethradajewicz3235 10 ай бұрын
Dziękuję za szybką reakcje zwrotną. KZfaq stosunkowo niedawno zmodernizowało funkcje napisów żutowanych na wideo podczas projekcji, również mogą one być na bieżąco automatycznie przetłumaczone na wymagany język obcy. . Wówczas z łatwością każdy może wykonać transkrypcje w preferowanym przez siebie języku. . Prawdopodobnie funkcję tą uruchamia się podczas instalowania wideo, dlatego wydaje się cenne widea warto by było opublikować ponownie. Szczególnie jeśli dotyczą one Fizyki. . Ponieważ to właśnie nasze nieco zawężone ukierunkowania blokują transcendencje ludzkiej świadomości. Takie działania mogą jednocześnie przyczynić się do przełamania barier kulturowych jakie nas dzielą. . Jeszcze raz dziękuje za nadstawienie ucha oraz otwarcie serca. . Dodam że Prof. Krzysztof Meissner jest wiodoncym autorytetem dla wielu, nie tylko na terenie polski, więc warto zaangarzować się podejmując wysiłek. . Pozdrawiam z głębi serca. .
@maxtrzy1000
@maxtrzy1000 Жыл бұрын
Dzień dobry wszystkim 😏
@AndrzejNowak-yo6jr
@AndrzejNowak-yo6jr 5 ай бұрын
W Księdze Mądrości (13, 1-9) jest odniesienie do tego, o czym mówi profesor Meissner.
@panmigacz3121
@panmigacz3121 Жыл бұрын
Dlaczego nikt tutaj nie wpisał żartu o Granicach Poznania , zwłaszcza administracyjnych
@panmigacz3121
@panmigacz3121 Жыл бұрын
Chciałem się jednak odnieść do kwestii "wszyscy kłamią" Otóż jest dużo prostsze i dużo mniej kontrowersyjne wyjaśnienie opcji iż "kłamca mówiąc że wszyscy kłamią musi się mylić": - po prostu wszyscy kłamią, ale nie każdy na każdym kroku Dziwi mnie że w tym wykładzie ten wątek nie został podjęty właśnie w taki sposób, wszak żyjemy w dobie tzw półprawd które są dużo gorsze niż bezczelne kłamstwa , bo torują do nich drogę będąc cięższymi do zauważenia
@krzysztofgabrych5511
@krzysztofgabrych5511 6 ай бұрын
Połprawda to całe kłamstwi
@vistanb
@vistanb 3 ай бұрын
Bardzo często pan prof. Meissner używa zamiennie słowa Bóg i Transcendencja Jeśli już można się zgodzić na określenie Transcendencja, to zastanawia mnie czy pan profesor łączy to określenie z bogiem/bogami w który wierzą ludzie na Ziemi. W przypadku chrześcijaństwa jest to Bóg częściowo osobowy, bo oprócz Boga Ojca i Ducha Świętego jest również syn Boży czyli Jezus Chrystus. I tutaj mam zagwozdkę: czy tak wybitna intelektualnie osoba może brać pod uwagę religię w której występuje Bóg, który zjawia się na jednej z miliarda miliardów planet, w jednej z miliarda miliardów galaktyk, wybierając jeszcze jakiś określony punkt na tej planecie i określony naród? Dlaczego właśnie ta galaktyka, to miejsce, ten naród? Czy Bóg ma swoje zachcianki? To jak iść na Saharę by wyszukać jednego ziarnka piasku i jeszcze przy pomocy dokładnego mikroskopu odszukać na nim jakieś konkretne miejsce. Bogowie dziwnym trafem dostosowują się do oczekiwań różnych ludów które w nich wierzą. Transcendencja to coś innego, szerszego: to coś, co działa w całości i na wszystko we Wszechświecie, nie wybierając planet czy istot na nich żyjących. W taki (transcendentny) sposób działają prawa przyrody. To jakaś rzeczywistość nadnaturalna, odmienna od tej rzeczywistości, którą znamy, ale która wpływa bezpośrednio na nasz świat. Kosmolodzy podejmują czasami kwestie światopoglądowe, gdy wypowiadają się na temat transcendencji i Boga, choć w ich naukowe kompetencje nie znaczą wiele. Osobiste osiągnięcia naukowe nie powodują, że mają/nie mają racji w sprawie istnienia Boga. Dlatego dziwi mnie osobiście, ze profesor tak chętnie wypowiada się w czasopismach religijnych i w internecie w kwestii tego Boga, z jakim mamy do czynienia w religii chrześcijańskiej (takie mam wrażenie). Bo czy nie dziwi was ten rozrzut między tym pięknym literacko, lecz prymitywnie prezentowanym światem Biblii a odkrywaną mozolnie prawdą o świecie fizycznym, w którym żyjemy? Ciekawe czy kiedykolwiek profesor Meissner potrafi się odkryć i powiedzieć bezpośrednio, na przykład: wierzę w Boga chrześcijańskiego. Albo powiedzieć: ktoś jest nad tym wszystkim, prawa przyrody są tak idealnie dostosowane by zarówno Wszechświat jak i my, ludzie mogli zaistnieć że niemożliwe jest, by jakaś Transcendencja nie mogła istnieć, ale wykluczam istnienie Boga chrześcijańskiego. Prostym testem na wiarę w określonego boga jest uzależnienie jej od tego i w jakim miejscu na Ziemi i w jakim otoczeniu się urodziliśmy. Ciekawe czy profesor określi jasno w tym temacie swoje zdanie. Poza tym trzeba mu przyznać że jest wybitnym naukowcem i popularyzatorem uprawianej przez siebie nauki. Zawsze z przyjemnością i zainteresowaniem się go słucha.
@ukaszdudek2294
@ukaszdudek2294 Жыл бұрын
Pozwolicie Państwo, że streszczę: Swarzędz, Zalasewo, Gądki, Kamionki, Luboń, Komorniki, Przeźmierowo, Suchy Las...
@lordpankracy7361
@lordpankracy7361 Жыл бұрын
Kiekrz
@Maciek_W
@Maciek_W Жыл бұрын
Jeśli są prawa, to jest Prawodawca...
@milleniusz
@milleniusz 11 ай бұрын
haha
@Maciek_W
@Maciek_W 11 ай бұрын
@@milleniusz ten się śmieje, kto się śmieje ostatni...
@hakade5846
@hakade5846 Жыл бұрын
10:50 Różnica między człowiekiem a komputerem polegająca na istnieniu/nieistnieniu tzw "aktu zrozumienia" jest tymczasowa. Ta tymczasowość jest ograniczona momentem, w którym rozpoznamy biochemiczne mechanizmy odpowiadające u człowieka za owo zrozumienie - czy też szerzej: rozpoznamy do końca mechanizmy biochemiczne odpowiedzialne za pracę mózgu. Następny krok to odwzorowanie tych mechanizmów w maszynie cyfrowej, co jest już rzeczą banalną, jeśli mechanizmy rządzące "oryginałem" zostaną poznane w najdrobniejszych szczegółach. Kiedy nastąpi moment poznania pracy mózgu - trudno teraz powiedzieć, ale wysoce ryzykowne jest twierdzenie, że nie stanie się to - w sensie matematycznym - nigdy. Jestem mocno zaskoczony wątkami kreacjonistycznymi w tym wykładzie. Biorąc pod uwagę stan wiedzy sprzed 500 lat i obecnie widać, ile dobrze poznanych obecnie zjawisk fizycznych pięć wieków temu tłumaczone było istnieniem vis major. Moim skromnym zdaniem fizyk powinien raczej unikać tak stanowczego i ostatecznego demonstrowania pewności istnienia Boga - jakkolwiek go sobie wyobrażamy.
@panmigacz3121
@panmigacz3121 Жыл бұрын
Moment kiedy rozpoznamy mechanizmy rządzące świadomością ludzką... Nie umiemy rozpracować rzadkich nowotworów a marzymy o przeniesieniu mózgu na komputer kwantowy. Typowa dla naszego gatunku naiwność i chełpienie się własnymi możliwościami które w grupie rzeczy stoją zaledwie na zrąbkach zrozumienia świata
@relatysta6790
@relatysta6790 Жыл бұрын
Od tak wybitnego fizyka, spodziewał bym się większej wiary w poznanie świata - łącznie z transcendencją i zjawiskiem Boga. Jeżeli Bóg istnieje, czego Pan profesor jest pewien, to jakieś rządzące nim prawa muszą istnieć. Fizyka jest jeszcze niedopisana/skończona, pozostaje zbyt dużo pytań.
@annapruska8187
@annapruska8187 Жыл бұрын
To strach pomyśleć do czego prowadzi inżynieria genetyczna czyli grzebanie w materiale genetycznym!!!
@callunamoore
@callunamoore Жыл бұрын
Nie należy bać się myśleć. To właśnie strach przed myśleniem jest najgorszym ze strachów IMO
@mazignio
@mazignio 7 ай бұрын
@@callunamoore🎉ty
Kształt wszechświata jest...dziwny - Kod Wszechświata #2
1:29:59
SHE WANTED CHIPS, BUT SHE GOT CARROTS 🤣🥕
00:19
OKUNJATA
Рет қаралды 3,2 МЛН
How did CatNap end up in Luca cartoon?🙀
00:16
LOL
Рет қаралды 5 МЛН
Мы играли всей семьей
00:27
Даша Боровик
Рет қаралды 3,3 МЛН
Dr Stanisław Bajtlik - Świat w ziarenku piasku | O nieskończoności wszechświata
1:03:54
Prof. Krzysztof Meissner: Nieskończoność w fizyce
56:34
Centrum Nauki Kopernik
Рет қаралды 458 М.
O względności czasu, Leszek Sokołowski
1:03:20
Copernicus
Рет қаралды 100 М.
Co to jest czas? - Stanisław Bajtlik
58:04
Wszechnica FWW
Рет қаралды 908 М.
SHE WANTED CHIPS, BUT SHE GOT CARROTS 🤣🥕
00:19
OKUNJATA
Рет қаралды 3,2 МЛН