No video

II wojna światowa. Bitwa na Morzu Barentsa 1942. Blamaż Kriegsmarine

  Рет қаралды 52,358

Nieznane oblicza II wojny światowej

Nieznane oblicza II wojny światowej

2 жыл бұрын

Zdobądź ciekawe dodatkowe bonusy!!! Jeżeli podobał Ci się odcinek możesz wesprzeć rozwój kanału poprzez serwis Patronite.pl i tym samym otrzymać ekstra dodatki: patronite.pl/N...
Możesz również w ramach wdzięczności za przygotowany materiał postawić symboliczną kawę, klikając w ten link: buycoffee.to/n...
Za wszelkie wsparcie z góry serdecznie dziękuję.
Późnym wieczorem 30 grudnia 1942 roku z obszaru Altafjordu w północnej Norwegii, wypłynął w morze silny zespół okrętów niemieckiej Kriegsmarine, którego trzon stanowiły dwa nowoczesne ciężkie krążowniki: Admirał Hipper i Lutzow. Zadanie im postawione było jasne. Okręty te miały zniszczyć aliancki konwój, płynący z pomocą militarną do Związku Radzieckiego. Operacja ta, oznaczona kryptonimem Regenbogen miała przynieść łatwe zwycięstwo stronie niemieckiej, jednak nikt wówczas nie przypuszczał że śmiało poczynający sobie Brytyjczycy pokrzyżują te plany, a rozegrana bitwa stanie się początkiem końca dużych nawodnych jednostek Kriegsmarine, których dalszą przydatność w działaniach zbrojnych podczas II wojny światowej zakwestionuje nawet sam Adolf Hitler.
Użyte w materiale zdjęcia zostały pobrane z Wikipedii oraz domen publicznych.
Fanpage kanału na Facebooku: www.facebook.c...
Potrzebujesz profesjonalnego i merytorycznego artykułu na temat każdego wątku dotyczącego II wojny światowej lub biografii którejś ze znanych wówczas postaci? Napisz na adres biuro.nelson@gmail.com Na pewno się dogadamy.

Пікірлер: 75
@andrzejtkaczuk9807
@andrzejtkaczuk9807 9 ай бұрын
Tematyka ciekawa ale zbyt długie przerwy z napisami przy których zasnąłem oraz zbyt ostry podkład muzyczny a szkoda .
@gajowyja6615
@gajowyja6615 8 ай бұрын
Muzyka w intro nie pasuje do tematyki:/
@JanKowalski-he3gh
@JanKowalski-he3gh 3 ай бұрын
Oglądam Twoje starsze materiały. To jest taka obiegowa opinia że Niemcy mieli przewagę, mieli jeżeli o całość sił zaangażowanych w tą operację to prawda. Z drugiej strony gdy doszło do samej bitwy to po pojawieniu się okrętów Burnetta przewaga była po stronie Brytyjczyków, bo Niemcy siły podzielili. Zapomina się o typ jak silne byly brytyjskie krążowniki Sheffield (typ Southampton) i Jamaica ( typ Colony). Racjonalnie postapił dowódca niemieckiego zespołu że nie pchał się z nimi na krążowniku Admiral Hipper do walki dwóch na jednego. To samo potem spotkało Lützowa też nie miałby potężny problem gdyby skróciły dystans i waliły do niego z 24 dział 152mm. Warto pamiętać że w bitwie u ujścia La Platy bliźniak Lützowa miał przeciwko sobie krazowniki Leander z 8x152, na Morzu Barentsa krążowniki brytyjskie były dużo silniejsze. No i jeszcze te niszczyciele było 6 na 6, ale na początku starcia przy krążowniku Admiral Hipper były trzy, a brytyjskich było 6. W drugiej fazie jeden brytyjski zatonął, jeden był dość poważnie uszkodzony, ale Niemców znów jest tylko trzech. Kluczowy moment tej bitwy to mizerna nawigacja drugiego niemieckiego zespołu i minięcie konwoju.
@dymek1960
@dymek1960 2 жыл бұрын
Pomijając tragiczną gramatykę narracji , bardzo ciekawe filmy i oryginalny montaż oraz aranżacja. Generalnie ok
@nieznaneobliczaiiwojnyswia8365
@nieznaneobliczaiiwojnyswia8365 2 жыл бұрын
Dziękuję. Gramatyka się w najnowszych filmach poprawiła :) Pozdrawiam
@dymek1960
@dymek1960 2 жыл бұрын
@@nieznaneobliczaiiwojnyswia8365 chodzi głównie o te milimetry.... 150 milimetrów a nie milimetra, bo to by wskazywało na kaliber będący ułamkiem milimetra XD
@ArcticWarfare2704
@ArcticWarfare2704 2 жыл бұрын
Super robota, piekne byly niemieckie okrety, szczegolnie Hipper
@nieznaneobliczaiiwojnyswia8365
@nieznaneobliczaiiwojnyswia8365 2 жыл бұрын
Dziękuję. Tak, niemieckie okręty miały wyjątkowo piękną linię.
@JanKowalski-he3gh
@JanKowalski-he3gh 3 ай бұрын
​@@nieznaneobliczaiiwojnyswia8365Obaj macie racje w tej bitwie jednak inne piękne okręty zdecydowały, silne brytyjskie lekkie krążowniki z 12 działami 6 calowymi choć dwóch różnych typów, też niesamowicie piękne jednostki.
@wolffweber7019
@wolffweber7019 2 ай бұрын
Zdecydowała kunktatorska doktryna Kriegsmarine narzucona przez führera. W Royal Navy królowała narracja: zwycięstwo lub śmierć.
@ugos6797
@ugos6797 Жыл бұрын
Za długi za głośny i mało potrzebny jest ten wstęp do treści,ja chcę treści a nie łomotu.
@wojtekwalczak7133
@wojtekwalczak7133 6 ай бұрын
Ja chce owocowe czwartki w pracy
@piotrszynka1113
@piotrszynka1113 2 ай бұрын
A ja nie chce do pracy chodzić.
@koddavinci-lv2df
@koddavinci-lv2df 28 күн бұрын
Ja jak nie chcę to nie oglądam filmu, ewentualnie przewijam i co mi zrobisz?
@salwadorzdalisalwadorzdali6040
@salwadorzdalisalwadorzdali6040 2 жыл бұрын
Przepraszam że się czepiam ale.... odmiana milimetra to milimetrów np. działa 120 milimetrów a nie milimetra słucham już kilku materiałów na tym kanale i deko mnie to irytuje.
@nieznaneobliczaiiwojnyswia8365
@nieznaneobliczaiiwojnyswia8365 2 жыл бұрын
Hej, zwrócę na to uwagę. Pozdrawiam.
@salwadorzdalisalwadorzdali6040
@salwadorzdalisalwadorzdali6040 2 жыл бұрын
@@nieznaneobliczaiiwojnyswia8365 dziękuję bo poza drobnymi błędami z odmianą materiały są super
@nieznaneobliczaiiwojnyswia8365
@nieznaneobliczaiiwojnyswia8365 2 жыл бұрын
Dziękuję, z czasem powinny być lepsze. Pozdrawiam
@JACCIER1
@JACCIER1 Ай бұрын
Jakiś rusycyzm...
@stanisawkowalczyk7114
@stanisawkowalczyk7114 Жыл бұрын
Niemiecki plan bitwy wyjątkowo debilny. Nie dzieli się floty na dwie części. O połowę osłabiono siłę uderzeniową. Przewaga niemiecka była ogromna. Wykonując skoncentrowane uderzenie w jeden punkt konwoju przewaga ogniowa mogła wynieść nawet 5 lub 10 do 1. Można było zatopić konwój wraz z osłoną w stosunkowo krótkim czasie. Brakło woli walki. Podobnie zachował się Bismarck który przerwał bitwę zamiast gonić „Prince of Wales” co zemściło się później na nim.
@JanKowalski-he3gh
@JanKowalski-he3gh 3 ай бұрын
Masz rację i jednocześnie nie masz racji. Z punktu widzenia czystej taktyki tak podział sił był debilny, ale Niemcy nie chcieli wikłać się w walkę z Royal Navy tylko zniszczyć transportowe konwoju. Z perspektywy czasu wyszło debilnie to fakt, ale gdyby nawigator na Lützowie wiedział co robi... Tak jest jak ryzykujesz, im się nie udało.
@MrArthader
@MrArthader Жыл бұрын
Mógłbym mieć zastrzeżenia do wielu rzeczy, ale wspomnę tylko o jednej. Otóż, nazwę HMS "Obedient" wymawia się jak [obidient], a nie [obajdent].
@ukaszpodlejski8650
@ukaszpodlejski8650 2 жыл бұрын
Jak zwykle, ciekawe
@tomaszkurecki3041
@tomaszkurecki3041 16 күн бұрын
Merytorycznie fajnie ale 10 decybeli na intro mniej to zrobiłoby dużą różnicę na plus
@waldemarpskiet9667
@waldemarpskiet9667 3 ай бұрын
Sam materiał dość interesujący , ale nic nie wnoszący hałaśliwy wstęp oraz absurdalnie długie przerwy między narracjami powodują niepotrzebne wydłużenie materiału i zachęcają do zaśnięcia.
@marekkorzeb8319
@marekkorzeb8319 2 ай бұрын
Nie jestem historykiem ale o ile się orientuję, to Niemcy zaatakowali wojska Stalina wzdłuż granicy z okupowanym przez Sowietów terytorium Polski, a nie wzdłuż granicy z ZSRR.
@wonderfulworld1314
@wonderfulworld1314 2 жыл бұрын
niezły materiał
@michu013
@michu013 9 ай бұрын
Ogólnie lubie Pańskie filmy ale tekst ze Hipper był dobrym krazownikiem rozłożył mnie na łopatki. Na podobnym tonażu mozna bylo jak japonczycy zbudować kraxownik z 12 lub nawet 15 dzialami nie 8. Poza slabym uzbrojeniem naped tez pozostawiał wiele do życzenia
@JanKowalski-he3gh
@JanKowalski-he3gh 3 ай бұрын
Hipperowi na pewno dużo brakowało do doskonałości
@wolffweber7019
@wolffweber7019 2 ай бұрын
Tonaż to też dzielnosc morska, zapas pod dozbrojenie/doposażenie i komfort załogi. Cyferki to nie wszystko, japonskie okrety potem na gwałt odchudzano. Hippery były bardzo dobre, miały tylko awaryjne siłownie.
@JanKowalski-he3gh
@JanKowalski-he3gh 2 ай бұрын
@@wolffweber7019 No właśnie może nie wszystko, ale mając taki tonaż to te cyferki wyglądały marnie.
@wolffweber7019
@wolffweber7019 2 ай бұрын
@@JanKowalski-he3gh Niniejszym podtrzymuję moje zdanie
@JanKowalski-he3gh
@JanKowalski-he3gh 2 ай бұрын
@@wolffweber7019 Cudem techniki nie były, z drugiej strony działały skutecznie, w bitwie na Morzu Barentsa odwrót to był dobry pomysł. Walka z dwoma silnymi lekkimi krążownikami jednym typu Southampton i Colony na dystansie na którym Admiral Hipper był już w zasięgu ich 24 dział 152mm to była jedyna racjonalna decyzja.
@ugos6797
@ugos6797 Жыл бұрын
Jeszcze i to tworzenie napięcia,ha ha masakra,streszczaj się Pan,chętnie posłucham.
@rafalrapacewicz6873
@rafalrapacewicz6873 8 ай бұрын
Cześć i czołem 👍
@tubemarcys29
@tubemarcys29 2 жыл бұрын
33:00 - najwyraźniej na tym obrazie pokazany jest moment, kiedy okręt dostaje torpedę. W opisie bitwy nie ma słowa o takich atakach, wynika z niego, że odbyła się ona "na dystansie" przy użyciu dział. Coś tu nie pasuje, albo coś przeoczyłem.
@nieznaneobliczaiiwojnyswia8365
@nieznaneobliczaiiwojnyswia8365 2 жыл бұрын
Witam. Jest to obraz tej bitwy. Przedstawia on moment eksplozji magazynu amunicji na niemieckim niszczycielu Friedrich Eckold, który chwilę wcześniej został ostrzelany z bliskiej odległości przez brytyjski krążownik HMS Sheffield. W wyniku eksplozji niszczyciel ten przełamał się na pół i niemal natychmiast zatonął. Pozdrawiam
@tubemarcys29
@tubemarcys29 2 жыл бұрын
@@nieznaneobliczaiiwojnyswia8365 Miałem wrażenie, że to okręt większy od niszczyciela, to raz, dwa ten wybuch bardzo przypomina wybuch po trafieniu torpedą, można było się pomylić. Dziękuję za dopowiedzenie.
@nieznaneobliczaiiwojnyswia8365
@nieznaneobliczaiiwojnyswia8365 2 жыл бұрын
Witam, zapraszam do komentowania i pozdrawiam.
@marekmarkus5273
@marekmarkus5273 2 жыл бұрын
Morze Barentsa jest dość zimne ale nie bezkresne
@urokipolski3550
@urokipolski3550 2 жыл бұрын
super
@eugeniuszbobruk2833
@eugeniuszbobruk2833 2 жыл бұрын
Niepotrzebne są zbyt długie przerwy w narracji. Poza tym OK
@nieznaneobliczaiiwojnyswia8365
@nieznaneobliczaiiwojnyswia8365 2 жыл бұрын
Witam. Zwrócę na to uwagę. Pozdrawiam
@wieslawb.596
@wieslawb.596 8 ай бұрын
Wielki Admirał Erich a nie Admirał wielki! To nie jest to samo!! Wielki Admirał (Grossadmiral) to tytuł a nie miara wysokości. Sorry, dotrwałem do 7 minuty i zasnąłem...
@panzerjamnik4540
@panzerjamnik4540 Жыл бұрын
Nie jestem marynista. Jednak nie wydaje mi się by Niemcy słynęli z tradycji morskich. Jako Wojska Lądowe nieraz byli potęgą i mieli pasmo triumfów. Co do ich Marynarki Wojennej myślę że było wręcz odwrotnie.
@JanKowalski-he3gh
@JanKowalski-he3gh 3 ай бұрын
Masz rację, tradycji nie mieli, ale w XX wieku szczególnie w czasie I wojny światowej pokazali wiele razy prawdziwą klasę, w II już szło im dużo gorzej na morzu. Chociaż spójrz na wsparcie wojsk lądowych na Bałtyku w końcowym okresie II wojny światowej - świetna robota i oczywiście Operacja Hannibal gdy praktycznie cala III Rzesza traciła zdolności do jakiegokolwiek sensownego działania.
@panzerjamnik4540
@panzerjamnik4540 3 ай бұрын
@@JanKowalski-he3gh Słyszałem o Operacji Hanibal. Duży sukces. Co do okresu I wojny światowej oraz II wojny światowej jedyne sukcesy o których słyszałem to dzieło ich okrętów podwodnych. Jednostki nawodne ponosiły porażki w bitwach. Ich super okręty ( Bismarck ) tonęły w pierwszym rejsie lub ( Tirpitz ) ukrywały się póki ich przeciwna strona nie wykryła i zatopiła. Z czasów I wojny światowej kojarzę tylko Bitwę Jutlandzka. To raczej nie był sukces floty Niemieckiej. Gdyby Niemcy na lądzie byli tak nieskuteczni jak ich flota wojenna to wojna trwałaby kilka tygodni - miesięcy a nie lat.
@JanKowalski-he3gh
@JanKowalski-he3gh 3 ай бұрын
@@panzerjamnik4540 Z tą II wojną światową generalnie racja, ale też bym coś znalazł. Np. inwazja na Norwegię Krirgsmarine mimo strat wraz z Luftwaffe dała radę, bitwa koło wyspy Jan Mayen, Operacja Berlin rajd Scharnhorsta i Gneisenau pod dowództwem adm Lüjtensa. Choć jak pisałem to co mi imponuje to te dwie operacje z końca wojny. Jutlandia to mega bitwa w niektórych wojnach się mniej dzieje haha, genialne dowodzenie Hippera i Scheera. Polecam taki drobny epizod jak bajeczna epopeja krążownika pomocniczego Wolf kmdr Nergera. Poza Jutlandią były też inne mniejsze bitwy brytyjsko-niemieckie. Co do U-Bootów Niemcy mogli tylko raz wygrać, ale nie było na to szans w 1917, ani w latach 1939-45. Tylko w 1915 roku nieograniczona wojna podwodna mogła przynieść rozstrzygnięcie. U-Booty były nieliczne, ale ze wsparciem sił lekkich, wojną minową, a w ostateczności przy wsparciu Hochseeflotte. U-Bootów było mało wyspecjalizowanych eskortowców nie było wcale, dopiero ruszała ich produkcja. Pierwsze bomby głębinowe to rok 1917, wprowadzenie systemu konwojów też by trwało. Wybacz że się tak rozpisałem.
@panzerjamnik4540
@panzerjamnik4540 3 ай бұрын
@@JanKowalski-he3gh Ciekawie mi się czytało. Dziękuję !
@JanKowalski-he3gh
@JanKowalski-he3gh 3 ай бұрын
@@panzerjamnik4540 Broń pancerna to Twoja główna dziedzina zainteresowań?
@KrzysztofDominiak-ou8li
@KrzysztofDominiak-ou8li 2 ай бұрын
skok na kasę, ani ciekawie ani nic co można w ogólnodostępnych książkach wyczytać, ten filmik powinien mieć ok ośmiu minut zawierając całą treść, jednym słowem lipa i to żenująca
@adamtutaj1220
@adamtutaj1220 6 ай бұрын
"Litcow" nie "Lucow" i " KriegsmariE" a nie "Kriegsmarin"
@pawelwojtyla200
@pawelwojtyla200 2 жыл бұрын
Strasznie powoli Pan mowi. Powiedziec, ze usnac mozna; to za malo. Wiecej zycia prosze wlozyc w narracje. Pozdrawiam.
@nieznaneobliczaiiwojnyswia8365
@nieznaneobliczaiiwojnyswia8365 2 жыл бұрын
Tak, to prawda. W najnowszych filmach ten mankament został już poprawiony :-) Również pozdrawiam.
@manufakturamosiadzumm8676
@manufakturamosiadzumm8676 Жыл бұрын
Mozna przyspieszyc sobie szybkość odtwarzania . Dla mnie Pan mówi spokojnie i jak należy
@sensacjeiiwojnyswiatowej4420
@sensacjeiiwojnyswiatowej4420 2 жыл бұрын
mega
@maciejstria5440
@maciejstria5440 10 ай бұрын
Z czego korzystales??? Jaja literatura????
@pawelciszewski9046
@pawelciszewski9046 Жыл бұрын
Material może i ciekawy ale lektor porażka. Sory
@mikol2532
@mikol2532 2 жыл бұрын
4:10 "Znaczną przewagę jakościową Niemiec nad ZSRR" Wiesz co skup się lepiej na tym na czym się znasz czyli na okrętach bo całkiem nieźle to wychodzi.
@tomaszpaluch9777
@tomaszpaluch9777 2 жыл бұрын
Hitler nie był bogiem nie miał co kwestionować, po prostu obudził się z ręką w nocniku
@nieznaneobliczaiiwojnyswia8365
@nieznaneobliczaiiwojnyswia8365 2 жыл бұрын
Tak, ale należy pamiętać że był dyktatorem w warunkach wojennych. Mało kto w Niemczech potrafił zdobyć się na odwagę aby mu się wówczas oficjalnie sprzeciwić. Pozdrawiam.
@mobvir5515
@mobvir5515 Жыл бұрын
Streszczaj się i wyłącz ten szum.. to nie dzieło artystyczne żebyś irytujacymi dłużyznami budował napięcie narracyjne.
@stanislawjacko
@stanislawjacko 2 ай бұрын
Po co to buczenie
@user-cn3og3wh5b
@user-cn3og3wh5b 28 күн бұрын
TO INTRO TRAGEDIA... TOTALNIE ZNIECHĘCA I POWODUJE ŻE POMIJAM KANAŁ... JPRD
@nieznaneobliczaiiwojnyswia8365
@nieznaneobliczaiiwojnyswia8365 28 күн бұрын
To stare intro ze starych filmów. Od około dwóch lat nowsze filmy mają już nieco zmienione, inne intro.
Polski zwycięzca bitwy o Atlantyk
42:02
Arma Civitatis
Рет қаралды 204 М.
II wojna światowa. Bitwa w cieśninie Drobak 1940. Koniec Bluchera
37:00
Nieznane oblicza II wojny światowej
Рет қаралды 20 М.
WHO CAN RUN FASTER?
00:23
Zhong
Рет қаралды 35 МЛН
哈莉奎因以为小丑不爱她了#joker #cosplay #Harriet Quinn
00:22
佐助与鸣人
Рет қаралды 10 МЛН
Can This Bubble Save My Life? 😱
00:55
Topper Guild
Рет қаралды 37 МЛН
ROLLING DOWN
00:20
Natan por Aí
Рет қаралды 8 МЛН
Katastrofy morskie. Epizod 141.Schlezwig - Holstein
36:46
Katastrofy morskie
Рет қаралды 107 М.
II wojna światowa. Bitwa koło Przylądka Północnego 1943. Zagłada Scharnhorsta
30:36
Nieznane oblicza II wojny światowej
Рет қаралды 50 М.
II wojna światowa. Bitwa pod Kuantanem 1941. Kres ery pancerników.
52:00
Nieznane oblicza II wojny światowej
Рет қаралды 36 М.
II wojna światowa. Roma. Najpiękniejszy pancernik
33:08
Nieznane oblicza II wojny światowej
Рет қаралды 54 М.
II wojna światowa. Legendarne okręty. Odcinek 1. Musashi
35:41
Nieznane oblicza II wojny światowej
Рет қаралды 51 М.
II wojna światowa. Cel: Zatopić pancernik Marat
33:22
Nieznane oblicza II wojny światowej
Рет қаралды 43 М.
Boski Klaudiusz - Geniusz czy Idiota? | 41-54 n.e.
1:41:13
Podcast Mroczne Wieki
Рет қаралды 176 М.
II wojna światowa. Najskuteczniejsza salwa
32:43
Nieznane oblicza II wojny światowej
Рет қаралды 39 М.
WHO CAN RUN FASTER?
00:23
Zhong
Рет қаралды 35 МЛН